Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Poradna: Alík radí dětem

  Na otázky odpovídají

  pracovníci linky důvěry Modrá linka, psycholožka BáraV, odborníci na výživu z centra Anabell, odborníci na boj proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze čtenáři mladší 15 let.

  Strach

  Ahoj Alíku a modrá linko....trápím se kvůli...jedné věci která se mi přihodila v dětství....když jsem byla malá...měla jsem z celého srdce ráda jeden kreslený seriál....jmenoval se timon a pumba....vždy jsem se u něj nasmála...tolik pro mě znamenal....jenže...stalo se to čeho jsem se tak obávala..přestali ten seriál vysílat...už jsem ten seriál nikdy nespatřila....připadalo mi že s tím seriálem který jsem tak milovala že s ním odešel i obrovský kus mého dětství....avšak hrdiny z toho seriálu jsem spatřila v jiném filmu...ale...už to nikdy nebylo ani to nebude ono...často kvůli svému milovanému seriálu pláču...moc dobře vím že se musím smířit s tím že už ten seriál nikdy nespatřím...ale je to tak těžké...omlouvám se za to že tak přeháním...ale prostě sem na tom seriálu vyrostla a opravdu pro mě hodně znamenal...děkuji vám za odpověď...prosím ať mi poradí modrá linka..dejte to prosím do témata strach.

  smutná.dívka 14 let, 30. ledna 2013

  Ahoj,
  věřím, že se Ti po Tvých oblíbených hrdinech a příbězích ze seriálu Timon a Pumba stýská, že pro Tebe seriál hodně znamenal a máš na něj hezké vzpomínky.
  Při čtení Tvých řádků jsem si vzpomněla na pár příběhů knih a pohádek, které na mě v dětství měly velký vliv a ráda se k nim vracím. Ale i to vracení nemusí být vždy stejné jako to bylo dřív, zase se na své oblíbené hrdiny můžeš dívat jinýma očima.
  Nemyslím si, že je nezbytně nutné se smířit s tím, že své hrdiny už nikdy nespatříš. I když se už seriál nevysílá, můžeš zkusit jej najít na internetu, kde je v dnešní době uloženo mnoho videí. Nemůžu Ti slíbit, že se Ti to podaří, ale za zkoušku to určitě stojí. I kdyby se Ti to náhodou nepodařilo, to co Ti zůstane, jsou pěkné vzpomínky, ve kterých si můžeš své hrdiny oživovat. Ty, spolu s mnoha ostatními, tvoří Tvůj vzpomínkový poklad, který Ti nikdo nemůže vzít a patří k Tobě a Tvému životu.
  Píšeš, že se seriálem končí kus Tvého dětství. Ano, asi je to tak, je Ti 14 let a to je doba, kdy je normální loučit s s tím, co patřilo k "dětským střevíčkům". Někdo si toho dospívající ani nevšimne, někdy to i docela bolí, tak je tomu i u Tebe. Ale k cestě dospělosti to prostě patří.

  Hezké dny Modrá linka www.modralinka.cz

  Strach

  Milý Alíku, chtěla bych se zeptat, jestli bys mi pomohla se strachem. Když je bouřka (hrozně se jí bojím), rychle musím někam pod deku, nebo k někomu, ale většinou to nepomáhá, vždycky se začnu třást, a povídám prý nesmysly. Jakmile je po bouřce, a já jsem už klidná, moc si nepamatuji, co jsem dělala, nebo říkala. A ještě jeden tu je. Je to strach z klaunů, bojím se klaunů, ale jen Jokerů, nebo těch co mají namalovanou velkou smějící se pusu, jsem z nich hrozně nervózní a v zádech mám nepříjemný pocit. Mám strach i z těch na papíře, nebo v jakékoli počítačové, nebo playstationové hře. Prosím poraď mi co s tím.

  Ahoj,
  rozumím tomu, že by ses ráda zbavila nadměrného strachu. Z Tvých řádků čtu odhodlání s tím něco dělat, a to je výborný začátek. Strach bývá mnohdy důležitý - varuje nás před nebezpečím (tak se ze strachu třeba za bouřky držíme v úkrytu, aby nás nezasáhl blesk), problémy ale přináší, když i v tom bezpečném úkrytu stále pokračuje, přestože tam už nebezpečí nehrozí. Podobně, jako když jej vyvolá něco vlastně neškodného, jako je namalovaný obrázek klauna jokera. S takovými strachy pak bývá dobré svěřit se do rukou odborníků - např. dětského psychologa. Zkus se, se svými strachy svěřit rodičům, i s tím, že by ses strachů ráda zbavila. Spolu pak můžete vyhledat dobrého odborníka, který by se Ti dlouhodoběji věnoval a se kterým bys mohla probrat vše, co máš se strachem spojené a postupně hledat způsoby, jak jej zmírnit nebo se jej zbavit úplně.

  Držíme Ti palce,
  Modrá linka www.modralinka.cz

  Strach

  Ahoj Alíku a modrá linko. Opět vám píšu o tom problému s tím chlapem...začala jsem chodit ze školy domů a probíhá to dobře...ale..zjistila jsem že ten odporný chlap k nám chodí k našemu domu a chce po nás prachy...na tabák a alkohol...někdy nám donese odporné maso jindy ošklivý sýr..je to strašný...a přišla jsem na to že...strach z toho chlapa mě úplně pohltil...často kvůli tomu strachu brečím..nemám se komu svěřit..jen vám..vím jsem možná s tím strachem pitomá ale už nevím co mám dělat...jsem opravdu zoufalá..:´( a mám takový sen že až si udělám v budoucnu školu tak se odstěhuji do jednoho krásného města kde jsme byli s maminkou na výletě všichni tam byli moc milý a hodní a budu tam bydlet...najdu si tam práci a je to daleko od toho místa kde žijeme ..ale bohužel netuším jestli se mi to splní..ale za tímto snem půjdu...a budu odhodlaná dělat vše pro to abych se tam odstěhovala...je to nesplnitelný sen? děkuji opravdu moc za odpověď..dej to prosím do strach.

  Soninka 14 let, 9. prosince 2012

  Ahoj Soninko, jsi statečná, že svůj problém řešíš. Protože Tě strach stále trápí, zkus se s maminkou domluvit a promluvit o všem s psychologem, který by se Ti věnoval a naučil Tě, jak se strachu zbavit, zvládnout ho. Kontakty najdeš na internetu nebo na nejbližší lince důvěry (www.linkaduvery.cz). Přeji Ti hodně klidu a odvahy. Alíkova kamarádka Bája

  Strach

  Ahoj Alíku, správci, modrá linko... Mám strach z kotrmelců vzad. Jednou, když jsem je dělala, natáhla jsem si sval. Vlastně jsem z nich měla strach už předtím. Říkala jsem to ve třetí třídě (minulí rok) učitelce, jenže ona řekla, že to po mě budou chtít i na druhém stupni a věnovala se ostatním. Vždy, když ho mám udělat, rozbrečím se. Nemyslím, že se jedná o fobii, ikdyž uznávám, včera když jsem na to myslela, rozbrečela jsem se. Prosím poraď, vůbec si nevím rady.

  Vystrašená, 10 let, 24. listopadu 2012

  Moje milá, máš opravdu strach a ten se mění ve veliké trápení na duši. Promluv si o tom všem doma. Pokud tě maminka nebude chtít vyslechnot a pomoci, řekni to ve škole výchovnému poradci. Myslím si, že bys měla mluvit s nějakým psychoterapeutem. Prostě si promluvit o svém strachu, naučit s ním "komunikovat" a pozvolna ho začít ničit, až zmizí :-) Ono to fakt jde. Jen člověk musí najít ty správné dospěláky, kteří mu pomohou. Neplakej a najdi si pomoc a oporu. Napiš, jak to dopadlo. Posílám pusu Alík

  Strach

  Ahoj Alíku a všichni mám hrozný problém je mi blbé o tom mluvit ale věřím že mi poradíš..Už od malička mám hroznou arachnofóbii :( Každým rokem je to horší bojím se že se za chvíli zblázním protože když u mě v pokoji je pavouk nebudu tam dokud ho mamka nedá pryč a když ho dá pryč tak zase tam nechci jít protože se bojím že tam bude další není možné že by mě někdo proklel abych měla doma samé pavouky? hrozně se jich bojím.. Nevím co mám dělat mamka je ze mě už na nervy když každý den musí u mě uklízet a odstranovat pavouky....prosím poradíš mi? moc prosím!

  Soňa (14let), 14. listopadu 2012

  Ahoj Soňo,
  věřím, že Tě Tvůj obrovský strach z pavouků trápí a také že Ti znepříjemňuje život. Podobné situace prožívá více lidí. Ráda bych Ti nějak jednoduše poradila, jak se tohoto strachu zbavit, ale mám obavu, že to tak jednoduše nepůjde.

  Píšeš, že ten strach trvá už od malička a stále se jen zhoršuje. V takových situacích je na místě vyhledat pomoc psychologa v osobním kontaktu, nejlépe takového, který se zaměřuje na léčbu fobií (tedy silných strachů).

  Je moc dobře, že ses se svým strachem rozhodla bojovat, dotaz do naší poradny může být dobrým prvním krokem. Psychologa či psychoterapeuta Ti může pomoci najít Tvá mamka, spolu se můžete zeptat na doporučení u Tvé dětské lékařky, nebo také můžeš zavolat na místní linku důvěry. Spolu s psychologem pak můžete hledat způsoby, jak Tvůj strach z pavouků zvládat, aby Tě už dále tolik nezatěžoval a neznesnadňoval Ti život.
  Ať se strachů zbavíš Ti přeje Modrá linka www.modralinka.cz

  Strach

  Ahoj aliku mam problem a nekdo uz o něm tady psal ze mu doslo emailem cosi ja to radci necetla ja na to véerim coz me desi esté vic,vís jak nekdo na facebooku napise pozor jestli to ctes.....posli to do 5min.... Ja to nesnasim vzdy to poslu ale tak mam strach a jak sem ta holka nebo klit psal ze mu doslo emailem neco takeho ja to celta tak 4 slova n azacatku atak ale nemuzu to skopcit ani poslat sem na mobilu a nejde to a na pc mam alika blokleho od segry a teďď mam strach protoze tam pisou ,as na to př 90 hodin nebo prode duch a ja na to v noci myslim sem zpocena sem pod perinou tresu se mam strach a nevim co dělat ja se duchu bojim jedine co mi trochu pomuze je anděk vždy mu řeknu ať mě ochrani povídam si snim a roznu lampicku a jdu na mobil jak to mam vyresit??neexistuje nejaky amulet?? Prosim doufam ze mi odpovite co nejrychlej protoze sem to cetla dnes ten text a nejde to zkopcit predem diky.

  Anonymka(12let), 5. listopadu 2012

  Ahoj,
  máš zřejmě na mysli ony hromadné e-maily, které chodí a obsahují v sobě nastavenou podmínku, rozeslat je do určité doby určitému počtu lidí a někdy nechybí vyhrožování, co vše se stane, když to neposleš a podobně. Já osobně takové e-maily nečtu a bez milosti ihned smažu, a nic se nestalo.

  Rozhodně se tím netrap, radím Ti, abys to probrala s rodiči. Svůj strach, obavy, konkrétní zprávy. V pokoji si můžeš nechat rožnutou lampičku, je možné také pustit si před spaním nějakou příjemnou, lehkou, pomalou hudbu, pěkně potichu.

  Pořádně před spaním vyvětrej ložnici, modlitba, jak to děláš, to stačí. Někteří zkoušejí meditace, ta je také jednou z možností prevence. Amulet je také vhodným řešením, může to být cokoliv, co si sama určíš. Nějaký Tvůj plyšák, něco, co si sama vyrobíš, řetízek od maminky, nějaký dárek.

  Poradna Alíka není nastavená na rychlé odpovídání. Otázky i odpovědi putují v určených časech přes několik prostředníků, proto nějakou dobu trvá, než si svoji odpověď přečteš. Pokud napíšeš přímo nám, na Modrou linku (www.modralinka.cz), odpovíme do 48 hodin, většinou i dříve. Nejrychlejší je ovšem telefonický dotaz, popřípadě využít Skype.
  Přejeme Ti klidnější usínání. Modrá linka www.modralinka.cz

  Strach

  Ahoj, mám problém je mi 14 skoro 15 ale zpívám první soprán a jsem dost malá a ani prsa nemám zrovna jako ostatní holky, díky tomu sem dost roztomillá a vypadám na 1é let a už asi po 4 mě otravoval pedofil a od té doby se bojím chodit třeba už v 5 hodin ven od kamarádek a nebo tam kde je málo lidí jak se mám strachu zbavit nepomohlo ani že sem to řekla mámě a táta mě pořát hlídá

  Strašpitlík, 5. listopadu 2012

  Ahoj,
  neoslovuji Tě jménem Strašpitlík, kterým ses podepsala, protože si nemyslím, že když máš špatnou zkušenost s pedofily, a proto se bojíš za tmy vycházet z domu, že bys strašpytel nebo strašpytlík byla. Velmi oceňuji, že ses dokázala svěřit rodičům. Je dobře, že Tě oni, zejména táta, pořád hlídá. Oni si také budou vědět rady a určitě Tě poučí, jak se máš v dané situaci chovat.

  Z obecného pohledu Ti mohu doporučit, aby ses na ulici určitě nezastavovala s cizími lidmi a pokud Tě náhodou osloví, aby sis jich nevšímala a šla dál. Sice to není právě vzor společenského jednání, ale dnešní doba je bohužel složitá a není bez nebezpečí, zejména pro dospívající dívky.

  Snaž se nevycházet z domu sama, zejména po setmění, ale vždy v doprovodu někoho. Jednoho z rodičů, kamarádů, souseda, někoho, koho dobře znáš, většinou při troše snahy se to dá nějak domluvit. Pokud bys šla sama, vyhýbej se tmavým koutům, parkům, podchodům, viaduktům a velmi se vyplatí, v takovém případě raději počkat na osvětleném veřejném místě, až půjde Tvým směrem někdo důvěryhodný, jako je třeba maminka s malými dětmi, starší paní s nákupem a podobně a k těm se přidat.

  Ještě lepší je, pokud najdeš odvahu ty lidi oslovit, říct jim, že máš zájem o doprovod a zeptat se, zda jdou právě Tvým směrem a teprve pak se k nim přidat. Možná vás po poradě s rodiči napadnou ještě jiné možnosti. Pochopitelně nos u sebe mobil, abys mohla volat rodiče nebo policii. Na Policii České republiky by bylo vhodné oznámit to, co Tě potkalo.
  Přejeme Ti klidné pochůzky venku. Modrá linka www.modralinka.cz

  Strach

  Ahoj Alíku..Mám strašný problém a velký strach :-(!Tak k mému problému.Jednou večer jsem byla venku s jedním klukem,a já jsem ho uspokojila.A jeho sperma jsem měla na ruce.A já jsem si to otřela do mikiny.A asi po 10ti min. jsem šla na WC.A utřela jsem si vagínu toaletním papírem,a bojím se že tam mohlo být sperma.Je možné aby jsem byla těhotná?Prosím odpověz co nejdříve..Děkuji..

  Dobrý den, Kajlo,
  v situaci, kterou popisujete, je těhotenství nepravděpodobné. Jistotu však - a tím i klid - získáte, když si uděláte těhotenský test nebo zajdete na gynekologickou prohlídku.
  S přáním hezkého dne Vás zdraví Modrá linka www.modralinka.cz

  Strach

  Ahoj Alíčku a Modrá linko, Už jsem vám psala o svém problému,že se bojím,co mám za zády. Mamka chodí k psychologovi,takže se ho zeptala,jestli bych k němu mohla s tímto problémem chodit. On odpověděl,že ,,se nemám strachu bát a jít do toho,čeho se bojím ". Když mě to prostě nejde... Opravdu se bojím. Prosím,poraďte mi.

  Moje milá, myslím si, že pan psycholog to uzavřel velmi rychle. Je mi líto, že si nenašel čas na popovídání si s tebou. Požádej maminku, aby ti našla dětského psychologa, nebo dobrého psychoterapeuta. Strach je ošklivý pocit a člověk by s ním neměl žít dlouho. Jasně, máš "jít do toho, čeho se bojíš", ale ne sama. Potřebuješ na tu cestu průvodce. Tím by se měl stát nějaký dospělák. Řekni mamince, že se chceš se svým strachem poprat, ale potřebuješ pomoc dospěláka. Nikdo, ani velcí, se neumí prát se strachem samotní. Posílám ti velikou pusu, přeji odvahu a dej vědět, jak to dopadlo. Zdraví Alík

  Strach

  Ahoj Alíčku, doufám, že mi pomůžeš :). Docela se bjím AIDS...bojím se i sednout si v metru nebo v buse s krátkou sukní nebo kraťasy...a ráda bych se zeptala, jestli je možný, že když si sednu v metru na sedadlo a náhodou by bylo třeba od nějakého bezdomovce pomočený..ale samozřejmě by to už uschlo, jestli by se mi ten vir mohl dostat na stehna. Večer bych se pak koupala a holila se a třeba se nějak řízla. Nemohla bych se nakazit? Já totiž používám na vše jednu žiletku...Na vše, jstli mi rozumíte :D. A občas jí mám dost dlouho. Vím, že se to nemá...Já pevně doufám, že ze sedadla v metru nic nemůžu chytit..

  Kristýna (16 let), 1. listopadu 2012

  Dobrý den, Kristýno,
  AIDS je možné se nakazit pouze dvěma cestami - a to buď nechráněným pohlavní stykem, či přímým kontaktem s krví - a to pouze tehdy, pokud se krev nakaženého dostala do krve Vaší - tedy museli byste krvácet oba, případně byste měla nějakou otevřenou ránu.

  Není třeba mít tedy přehnané obavy. Pro Váš klid si o AIDS můžete najít informace třeba na internetu - je ale třeba rozlišovat důvěryhodné zdroje, nebo lépe půjčit si či koupit nějakou literaturu.
  Hezký den Vám přeje Modrá linka www.modralinka.cz

  Strach

  Ahoj Alíku, kdyz by jsem mela sex,muzu otehotnet i kdyz jsem nikdy nedostala menstruaci?

  Anonymka, 22. října 2012

  Ahoj z Modré linky,
  pravděpodobnost otěhotnění, pokud jsi ještě nezačala menstruovat, je minimální. Nic však není stoprocentní a mohlo se stát, žes měla sex těsně před první menstruací. Pokud tedy chceš mít jistotu, bylo by dobré objednat se na gynekologii, případně si zakoupit těhotenský test. Nepíšeš, kolik Ti je let, musím Tě však upozornit, že sexuální aktivity u nás nejsou do věku patnácti let povoleny.
  Hezký den Ti přeje Modrá linka www.modralinka.cz

  Strach

  Zdravím vás Mám takový problém ... Na levém prsu mám takovou bulku .. nevím jak to popsat ... Bojím se, zda-li to není třeba nějaký nádor nebo tak něco ... Poradíte mi prosím ? děkuji Petr

  Petr(13), 18. října 2012

  Ahoj Petře, děkuji za důvěru a chápu tvůj strach. Nejsme tady zdravotní poradna, ale přes net ti diagnozu stejně nikdo nepoví. To bych fakt jen hádal a vůbec by ti to nepomohlo. Nechceš to říci mamince? Nemáš se proč stydět. Mamka se podívá, proberete to spolu a pak můžete případně zajít i k lékaři. Já vím, že se bojíš. Je mi jasné, že bys měl rád vše vyřešené rychle a hned. Právě proto to řekni mamce, nebo tátovi. Jsou to nejbližší lidi, milují tě a za důvěru budou rádi. Držím palečky, posílám pusu a neboj - dobře to dopadne! Zdraví Alík

  Strach

  Ahoj, jednou jsem tak spala ve stanu, (odpoledne), a najednou mně něco probudilo-můj bratranec si ke mně lehnul, a obejmul mně.jak dal mi jednu ruku pod záda a přitisknul se ke mně. Hned jak jsem se plně probudila odstrčila jsem ho, a potom se stalo že ke mně přišel zezadu a zase mně obejmul, on je furt posedlej milováním, ale já ho nesnáším! Myslíte že mohu být těhotná? Já vím že asi ne, protože mně jen párkrát obejmul a přitisknul se ke mně a já ho skoro hned odtrčila. Jenže ..já se pořád bojím,.. Jo a ještě nemám menstruaci, takže bych těhotná být neměla ale stejnak na to pořád večer myslím a trápím se tím. Prosím pomoz!

  Jóža-11 let., 14. října 2012

  Ahoj Jóžo,
  zasloužíš si pochvalu. Staráš se o své zdraví, přemýšlíš nad ním a ještě si umíš nepustit k tělu někoho, koho nesnášíš a to je dobře. Styky mezi bratrancem a sestřenicí by přece jen měly vypadat jinak. A hlavně, žádná holka ani žena by si neměla nechat líbit něco, co je jí nepříjemné.

  A do třetice, je Ti teprve 11 let, na milování máš ještě spoustu času, povoleno je u nás od 15 let, ale to neznamená, že se v 15 letech musí začít. Začít s milostným životem se má až tehdy, až holka cítí, že přišel její čas. Když má svého kluka a zná ho už hodně dlouho a do hloubky, takového kluka, s kterým si může povídat spousty intimních věcí, ke kterému má důvěru a ví, že na ni nebude spěchat a nebude na ni tlačit.

  Nejsi těhotná, nemůžeš být. Jednak proto, že dosud nemáš menstruační cyklus, při kterém zrají vajíčka, a pokud se vše odehrálo tak, jak popisuješ, nedošlo k přímému kontaktu a intimnímu styku, bát se nemusíš. Je ale přirozené, že nad celou situací přemýšlíš a uvažuješ a to se mi líbí, je to zodpovědné.
  Přejeme Ti příjemné chvíle s Tvými kamarády. Modrá linka www.modralinka.cz

  Strach

  Ahojky Alíku! Jsem objednaná k zubaři na vrtání 3 kazíků. Naštěstí jsou ještě docela malé, tak to nebude tak bolet, ale já mám přesto strach! Píšu, protože bych chtěla poprosit o podporu! Děkuju Viky

  Viky-13,5 let, 14. října 2012

  Ahoj, neboj, neboj, fakt neboj!!! To zvládneš. Naplánuj si na stejný den i něco hezkého, budeš se pak víc těšit, než bát. Co třeba kino, nebo procházka, jít někam s kamarádkou?!? Až budeš sedět na tom křesle, pořádně si mačkej ruku a celou dobu mysli, že tě pak čeká nějaké prima potěšení :-) Jsem s tebou, posílám pusu a myslím na tebe. Alík

  Strach

  Ahoj alíku ... je mi 13 let a znám tě od svého dětsví jako CD-rom ale teď mám problém .... Hodně docela dost často se dostanu někam kde se HROZNĚ LEKNU ... ještě teď se klepu .... i když mi je už hodně let tak si opravdu často připadám jako 8letý... nevíš jak se zbavit strachu nebo jak si dávat na ty lekaci stranky pozor?

  Davidek36, 12. října 2012

  Milý Davídku, myslím si, že řešení je jednoduché, nedívej se na stránky, které neznáš. Prostě si v pohodě pouštěj třeba Alíka, tady se nelekneš :-) Jenže tu přemýšlím, zda nemáš strach i jindy, protože to už by bylo na jiný postup. Zkus si o všem promluvit s maminkou. Možná by bylo moudré dohodnout konzultaci s dobrým psychoterapeutem. Třeba tvůj strach něco znamená a můžeš se ho zbavit, když budeš více přemýšlet nad jeho vznikem... Ale to po netu nevyřešíme. Hlasuji tedy, abys vše pověděl mamče a společně to vyřešíte. Posílám pozdrav a odvahu Alík