Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alík radí dětem

  Na otázky odpovídají

  pracovníci Modré linky, psycholožka BáraV, poradenské centrum Locika, projekt Sbarvouven.cz, NL pro odvykání, student práv Yaboiii, MVDr. Přemysl Rabas, Škola Vitae, vědecký novinář Pragmatik a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze děti mladší 15 let.

  Tajemno

  Sdílené sny

  Dobrý den. S jedním spolužákem se nám ve třetí nebo čtvrté třídě stala zajímavá věc.
  Jde o to, že se mi zdál sen, kde jsem s ním ve výtahu. Nijak jsme si jeden druhého nevšímali. Pak se ten výtah zastavil. Když se otevřely dveře, tak jsme zahlédli jakousi příšeru, a jeden z nás (už přesně nevím kdo) se proti ní rozběhl.
  Další den jsem mu o tom řekla. Jeho reakce byla něco ve stylu: „Ale mně se zdálo to samé“. Pak jsme si připomínali různé detaily jako například vzhled té příšery, co měl kdo na sobě atd. Všechno se shodovalo.

  Také mám takovou teorii, jak k tomu mohlo dojít. Už od malička jsem říkala, že duše je míček na provázku, který v noci jde ven z těla do jiných světů. Od toho jsem se v tom období okolo té čtvrté třídy odpíchla a začala jsem zkoumat dál. Vymyslela jsem teorii o tom, že když si jsou dva nebo více lidí blízcí, jsou jejich duše propojené. Jinak řečeno - cestují spolu. Člověk ale většinu svých snů zapomíná, takže nevnímá, že tam s někým byl. Proto je vzácné, že to obě duše začnou vnímat. Což se v tomto případě povedlo.

  Myslíte, že byste nám dokázali vysvětlit význam toho snu?
  Chtěla bych studovat filozofii. Myslíte, že je to něco pro mě?

  Předem děkuji (i jménem toho kamaráda) za odpověď :D

  Dva mladí filozofové, 12 let, 12. prosince 2023

  Ahoj, díky za sdílení zajímavého zážitku. Odpověď rozdělím do dvou částí: sny, sdílené sny a studium filosofie.

  Co se týče snů, nedávno jsem odpovídal na podobnou otázku (tady). Stručně řečeno, vykládat sny je dost subjektivní věc a výsledky nejsou nijak pevné. To ale neznamená, že bychom se pomocí svých snů o sobě nemohli něco dozvědět. Já obvykle doporučuji vést si deník.

  Vědci mají různé teorie (viz třeba tady) ohledně toho, jaký mají sny význam. Já to obvykle vysvětluji takto: Zjednodušeně řečeno jsou sny takové „simulace“. Mozek si projíždí různé scénáře, dělá si pořádek v hlavě, projíždí a třídí vzpomínky z toho dne i vzpomínky velmi staré apod. Pokud tě třeba něco trápí, tak mozek ti to může „naservírovat“ ve snu, prostě proto, že to chce „analyzovat“ nebo „natrénovat“.

  Co se týče sdíleného snu, myslím si, že je prakticky nemožné dva sny různých lidí opravdu dobře porovnat. Naše paměť je totiž velmi narativní. Vysvětloval jsem to tady:

  Domnívám se, že v mém případě šlo o flexibilní vzpomínku, kterou mozek rozpoznal a zpětně si ji zkonkrétnil. Je to, jako kdybych si do deníku napsal „zdálo se mi o tom, že uvidím nějaké zvíře“. Deník bych dal kamarádovi. Pak bych šel po ulici, tam viděl slona. „Podívej se prosím do mého deníku, nezdálo se mi o tom?“ A můj kamarád najde „uvidím nějaké zvíře“ a řekne si, no jasně, zvíře, slon, to je ono, nahradí slovo zvíře slovem slon a zahlásí „ano, máš tady napsané, uvidím nějakého slona!“ Ten fór je v tom, že ten „kamarád“ je ve skutečnosti součást tvého mozku. To je fajn, vědět, že máme v mozku kamarády, konkrétně kognitivní procesy, které nám pomáhají vyznat se v nepřehledném světě. A občas z toho vyplyne taková iluze. Téhle se říká „falešná vzpomínka“ nebo „falešné deja vu“. Nenech se zmást slovem „falešná“, na tom není nic špatného, to je zkrátka způsob, jak náš mozek občas funguje.

  Ve vašem případě bych si tedy tipnul, že si navzájem doplňujete detaily příběhu a pak je zpětně rozpoznáváte. To neznamená, že si vymýšlíte úmyslně. A paradoxně to myslím potvrzuje to, co píšeš: protože jste dobří kamarádi (spřízněné duše), tak k sobě máte blízko a podobně přemýšlíte a jeden druhého doplňujete.

  Co se týče studia filosofie, je to rozhodně fascinující obor. V podstatě objevuješ, jak vznikalo moderní myšlení a čím si lidé v poznávání světa a sami sebe prošli. Doporučil bych ti knihu Sofiin svět, který je dobrým úvodem do světa filozofie.

  Hezký den a hezké sny!

  Tajemno

  Význam snů

  Ahoj,

  poslední dobou se mi zdají velmi specifické sny, které si i po probuzení několik dní pamatuju, mají sny nějaký hlubší význam, snaží se mi něco říct, nebo jsou to jen možné dežaví či jiné věci? Někde jsem četl, že sny říkají budoucnost, jinde zase říkali, že konkrétní lidi, které uvidíme ve snu na nás myslí, má to s tím nějakou spojitost?

  Děkuji za odpověď.

  kluk, 13 let, 4. prosince 2023

  Ahoj, je pochopitelné, že tě sny zajímají a fascinují, sen je jako procházka ve světě, který na první pohled nejde odlišit od toho reálného. Naopak je až pozoruhodné, jak jsme si na tuhle zvláštní „halucinaci“ zvykli a nepovažujeme ji za nic neobvyklého.

  Sny fascinují lidi od nepaměti, a tak se za tu dobu vytvořila celá řada „pověr“ nebo „zaručených interpretací“ o tom, co sny předvídají. Pokud vím, není to nic víc než „Forerův efekt“, tedy když nám někdo „vyloží“ sen, tak máme tendenci si ten výklad přizpůsobit realitě. Kdyby nám někdo ale sen vyložil jinak, také bychom našli způsob, aby to sedělo.

  Například řada „snářů“ tvrdí, že když ve snu uvidíš delfína, bude to znamenat neúspěch v práci. Ale to je přece tak strašně obecné, že se to – pokud nebudeš mít dokonalou kariéru – zkrátka musí splnit. Nebo další: „jestliže se vám zdá o divadle, znamená to, že tíhnete k zábavě“... Jsou to samé takové vágní věci, podle mého si to nezaslouží pozornost racionálně uvažujících lidí.

  To ale neznamená, že nám sny němohou říct něco o nás samých. Doporučil bych ti psát si sny, které si pamatuješ... Můžeš přemýšlet, proč se ti ten sen zdál. Zjednodušeně řečeno jsou totiž sny takové „simulace“. Mozek si projíždí různé scénáře, dělá si pořádek v hlavě, projíždí a třídí vzpomínky z toho dne i vzpomínky velmi staré apod. Pokud tě třeba něco trápí, tak mozek ti to může „naservírovat“ ve snu, prostě proto, že to chce „analyzovat“ nebo „natrénovat“. To je samozřejmě jen jeden z pohledů, ale přijde mi užitečné o tom takto přemýšlet. Sny jsou simulátor, tělocvična, ve které si náš mozek trénuje různé scénáře.

  Na jiný dotaz o snech jsem odpovídal v roce 2021

  Tajemno

  Intuice a předvídání budoucnosti

  Ahoj! Přicházím s trochu podivným dotazem. Jde jen o to, že bych potřeboval něco někomu říci, a tohle mi přišlo jako ideální místo, kde na to dostanu odpověď od dospělých lidi. Jedná se jednoduše o to, že jak se říká že má člověk „intuici“, tak já ji mám taky. Ostatně jako většina lidí. Jenomže občas mi přijde, že moje „intuice“ zachází až moc daleko. V podstatě umím předpovídat budoucnost. Ale nejde o vize jako jsou třeba ve filmu, ale jen o pocity. Řekněme že si představíte nějakou vzpomínku. Každý člověk k tomu ucítí nějaké ty emoce, stejně jako já. Jenže u mne nejde jen o vzpomínky. Jde o věci, co se ještě nestaly. Dříve jsem tomu nevěnoval pozornost. Říkal jsem si „jen náhoda“. Ale já se nikdy nemýlím. Nikdy. Vím, že to zní jako výmysl, ale jen jsem chtěl vědět, jestli to je normální;-(.

  Moc děkuji za odpověď. Třeba se jedná jen o náhody. Přišlo mi to ale zvláštní.

  Marek, 13 let, 3. listopadu 2023

  Ahoj, je to skutečně zajímavý dotaz, pokusím se tedy o zajímavou odpověď. Píšeš o tom, že „vidíš do budoucnosti“, i když spíše pocitově.
  Napadají mne tři možná vysvětlení.

  1. Skutečně vidíš do budoucnosti. To nemůžu vyloučit, považuji to ale za celkem nepravděpodobné. Zřejmě by to šlo nějak sofistikovaně ověřit, museli bychom přesně definovat, jaký typ predikcí zvládáš a jak je jednoznačně otestovat. To ostatně můžeš zkusit sám. Zkus předpovědět nějaký náhodný děj, třeba hod kostkou nebo čísla ve sportce. On-line jsem našel test, kde můžeš předpovídat hod mincí. Zkus, kolik hodů ze sta předpovíš.
  2. Jako další možnost mne napadá tzv. deja-vu. To je jev, kdy má člověk dojem, jako kdyby něco zažíval „podruhé“, zatímco ve skutečnosti to zažívá poprvé. Ačkoli existují teorie, které tento jev spojují s některými neurologickými poruchami, obecně se dá říci, že je to celkem běžný úkaz, jen jej někdo může zažívat často a někdo vůbec.
  3. Konečně také může jít o obyčejný kognitivní omyl, kdy si pamatuješ své predikce, které se podařily, a zapomínáš predikce, které nevyšly. Je to varianta selektivního vnímání a potvrzujícího zkreslení. Zjednodušeně řečeno, lidé mohou mít tendenci pamatovat si svoje výhry (nebo naopak svoje prohry) a tím získat neobjektivní obraz o svých schopnostech. Nebo lze dodatečně předpovědi „ohnout“ tak, aby vyšly. To lze dělat zcela podvědomě, právě proto, že přemýšlení je kreativní a tvárná činnost.

  Pokud tě tvé myšlenky nebo předtuchy znepokojují, můžeš si o tom promluvit s expertkou nebo expertem, třeba z oblasti psychologie.

  (Na podobný dotaz jsem odpovídal v roce 2021)

  Tajemno

  Sny a realita

  Zdravím všechny
  Já už chvíli přemýšlím nad „shifting" což má být že půjdu do své vysněné reality mezitím co spím a můžu dělat co chci a tak
  Nevím jestli někdo o tom tady ví ale zajímá mě jestli to fakt jde protože já se o to snažím a nikdy se mi to nepodařilo
  Lidi to přirovnávají k lucidnímu snění což je že si asi uvědomíme že jsme ve snu já to dostával když jsem byl menší (cca 10 let) a vždy jsem začal škubat nohama abych se probudil protože jsem se těšil až budu zase s kamarády venku hrát fotbal hrát na babu atd..
  Kamarádi už nejsou a vlastně chci zkusit to „shifting" abych zase zažil to moje dětství nebo nějaký různý věci třeba řídit auto ale přestávám věřit že se mi to povede
  Díky za jakoukoliv odpověď
  Mám vás rád ahoj
  (Tady ještě odkaz co má nějaký informace o tom shiftingu)
  http://shifting.infoblog.cz/clanek/co-to-vlastne-je-shifting-realities-80866/

  kluk, 13 let, 28. března 2023

  Ahoj, díky za dotaz. Ten „shifting“, jak jej popisuje tebou odkázaný článek, mi přijde trochu jako mix sci-fi a lucidního snění. To, že „naše sny se ve skutečnosti někde v multivesmíru dějí“ je zápletka nejedné sci-fi povídky, ale nic víc bych v tom asi nehledal. To neznamená, že se ti nemůže poštěstit, že se ti bude zdát zajímavý sen, nebo dokonce reálně působící sen. To je ono zmíněné lucidní snění. Obecně bych byl opatrný s experimenty, které se toho týkají. Jako všechno, i toto se dá přehnat.

  Tajemno

  Ahoj Alíku a spol. Ani nevím proč to sem píšu jenom bych chtěl slyšet názor někoho jiného protože to nemám komu říct a potřebuju se svěřit. Když jsem byl malý bydleli jsme v jednom domě vedle mé babičky… je to už dlouho takže si na to nevzpomínám. Prej jsem mamce říkal že si za mnou chodí hrát nějaká paní a hýbali se mi hračky. Nedávno se mi potvrdilo že se na půdě předchozí majitel/ka oběsil/a. Je mi to celkem nepříjemné nad tím přemýšlet a ať se snažím jak se snažím nemůžu si na to vůbec vzpomenout… i když možná je to dobře. Ale poté jsme se přestěhovali do dalšího domu a tam opět majitel/ka zemřel/a. Je to celkem „nedávno“ ( 4 roky ) co jsme se z tama odstěhovali. Musím říct že večer jsem se v domě cítil poměrně nepříjemně a bál jsem se. Také vím že mamka z tama měla špatný pocit a prej se otevíraly dveře. Pořád mi je nepříjemné nad tím vším přemýšlet ale zajímá mě co se mi v té době „dělo“ kdyžtak děkuji za váš názor.

  Kluk, 14 let, 27. ledna 2023

  Milý pisateli,

  děkujeme za důvěru. Je dobře, že ses rozhodl o tom, co se ti dělo někomu svěřit a napsat o tom. Věřím, že není jednoduché o podobných věcech mluvit a najít někoho, kdo bude naslouchat a brát to, o čem píšeš vážně. Chci tě ujistit, že vše, co píšeš beru vážně a věřím ti, že to, co popisuješ jsi opravdu takto vnímal. Pro mnoho lidí to může znít jako tvoje fantazie, může to být pro ně nereálné, iracionální. A vím, že není snadné najít osoby, se kterými je možné o takových věcech hovořit a sdílet je. A právě to pak může vytvářet určitý pocit izolovanosti, a vést k tendenci se uzavírat do sebe. Proto je moc dobře, že ses rozhodlo tom, co se ti stávalo, co jsi zažíval napsat a sdílet to zde. Nemohu ti vysvětlit, co to bylo. Pouze ti mohu napsat, ze své zkušenosti poradce, že o podobných zkušenostech děti i dospělí píšou. Občas se to někomu stává, podobně jako tobě. Zkus si o tom přečíst na internetu, třeba pod pojmem „paranormální jevy“. Ale buď opatrný, kolem tohoto tématu se může rozvíjet hodně fantazií a mohou vyjadřovat spíše osobní názory a pocity toho, kdo to píše. Najdi si v tom sám to, čemu dokážeš věřit a co ti tvoje pocity napovídají. Nejspíš budeš hodně citlivý a dokážeš vnímat i to, co běžné lidé nevnímají. Co se to vlastně dělo, ti nikdo neumí přesně říci ale pořád je důležité to, že ty víš, že se to tak opravdu odehrálo a přijmeš to takové jaké jsi to vnímal. A i to ti dovolí se tím víc nezabývat, pokud nebudeš chtít. Nemusíš se k tomu vracet, pokud už nechceš. Máš nad tím kontrolu, i to je dobré vědět. Pokud tě to bude hodně trápit, vracet se ti to v myšlenkách, vzpomínkách, pocitech, zkus si v tu chvíli naplno uvědomit místo kde se právě nacházíš, svoje tělo, svůj dech, uzemni se dotekem něčeho pevného.
  A pokud budeš potřebovat o tom psát víc, můžeš využít některý z chatů, určených pro děti. Třeba na www.centrumlocika.cz. Je to chat Centra Locika. Neboj se, i o tomto je možné s někým, kdo ti bude naslouchat, hovořit.
  Poradce Centra Locika

  Tajemno

  Telekineze

  Ahoj, nevím jestli na tuto otázku dokážete odpovědět ale dá se naučit telekineze?

  kluk, 13 let, 10. listopadu 2022

  Ahoj, je skvělé, že se zajímáš o to, jak věci kolem nás fungují. Ptáš se, zda je možné naučit se telekinetickým schopnostem. Tím se obvykle myslí možnost fyzicky pohnout předměty, aniž by ses jich nějak dotýkal nebo na ně působil nějakou známou silou (foukání, magnety, rádiové vlny apod.)
  Tím, že se ptáš, zda je možné se tomu naučit, mimoděk předpokládáš, že taková schopnost je možná a někdo tuto schopnost již ovládá. Musím říci, že nevím o žádném případě, kdy by někdo věrohodně ukázal, že telekinezí nebo psychokinezí vládne. Dobře to shrnuje tato stránka na Wikipedii. Zjednodušeně řečeno: nejde o to, jak telekineze funguje, ale zatím není žádný věrohodný doklad, že vůbec funguje. A přitom jsou rozhodně dobré důvody, proč by někdo, kdo tuto schopnost má, ji chtěl dokázat ostatním – dostal by například milion dolarů v rámci paranormální výzvy.
  Přitom existují lidé, kteří dělají různé veřejné demonstrace. To, že se žádný takový „provozovatel telekineze“ o milion dolarů nepřihlásil, znamená, že buď ve skutečnosti neumí telekinezi (ale umí to předstírat), nebo nestojí o peníze (ale proč pak účtuje vstup?).
  Co naopak rozhodně naučit lze, to je schopnost předvádět různé triky, klamat publikum nebo odvádět pozornost diváka. Pokud se zajímáš o telekinezi, možná tě zaujmou i tyto triky. Díky nim se dozvíš, jak funguje lidská psychika. A možná se i dozvíš, jak se provádějí některé „předváděčky telekineze“ (video vysvětlující jeden z triků).

  Tajemno

  Náboženské vyznání

  Ahoj Alíku a spol. Omlouvám se že poslední dobou píšu často, ale v poslední době se toho odehrává v mém životě, opravdu mnoho.

  Takže abych začala tak se už od mala věnují čarodějnictví, ale předtím to bylo vždy ve smyslu hry a zabavení, tentokrát to už je bráno vážně a jsem přesněji Wiccan. Poslední dobou potkávám a poznávám dost lidí, občas se stane že i padne téma náboženství a já jim prostě řeknu na rovinu ze jsem wiccan a že mě to prostě k čarodějnictví táhne. Bohužel si hned spousta lidí myslí, že jsem magor a je to složitý.

  Mám jím to říkat a nebo to mám držet jak kdyby v tajnosti?

  Omlouvám se za gramatické chyby a moc děkuji za každou odpověď:3 přeji hezký zbytek dne.

  holka, 14 let, 26. října 2022

  Ahoj, nemusíš se omlouvat, je skvělé, že se ptáš na to, co tě zajímá. Skrze otázky nejlépe poznáme svět kolem nás.

  Ptáš se na to, zda bys měla ostatním říkat o své víře, tedy o svém náboženském vyznání. To je jednoduché a složité zároveň.

  Jednoduchá odpověď totiž zní: je to zcela na tobě. Můžeš o tom říci, komu chceš, a zároveň o tom nemusíš říkat nikomu, pokud nechceš.

  Složitější odpověď zní, že bavit se o náboženství je zkrátka složité, jak jsi už asi zjistila. Je to složité o to více, že v Česku se o náboženství obecně tolik nebavíme, a tebou zmíněné vyznání navíc není příliš známé. Lidé tedy mohou mít celou řadu předpokladů nebo předsudků. Naprosto chápu, že váháš, zda a s kým o tom mluvit.

  Řekl bych, že nejlepší je vybírat si téma dle kontextu. Kde jsi, s kým jsi, o čem je řeč, jak se znáte apod. Nemáš žádnou povinnost ostatním sdělovat, čemu věříš. A pokud to chceš s někým probrat, logicky si vybereš lidi, ke kterým máš důvěru. Pokud někdo tvou důvěru nemá, není to tvoje chyba, je to prostě součást kontextu, ve kterém se právě nacházíte.

  Tajemno

  Reinkarnace

  Ahoj, mám zvláštní dotaz :

  Když zemřeme, tak se znovu narodíme ?
  Díky za odpověď

  Angelkaa, 11 let, 6. září 2022

  Ahoj, je skvělé, že hledáš odpovědi na otázky, které tě zajímají. To, co se děje po smrti, zajímá aspoň občas snad každého člověka. Žádnou uspokojivou, 100% odpověď na to ale nikdo nemáme. Pokud po smrti něco probíhá a my (naše podstata nebo duše) má nějaké pokračování, nemáme, jak to zjistit nebo 100% ověřit.
  Řada lidí věří, že smrtí naše existence nekončí. To, co zmiňuješ, se nazývá reinkarnace, víra, že se naše duše znovu narodí do jiného těla. Další náboženské směry vyznávají třeba posmrtný život duše v nebi. Věda na tyto otázky odpovědět nemůže a ani nechce, místo toho řeší, co lze pozorovat a reálně ověřit tady a teď.

  Tajemno

  Med a skořice

  Ahoj Alíku a poradno, $>
  Mám po delší době zase dotaz, všude na tiktoku vidím že si nějaké holky dávají med a skořici pod jazyk aby se líbily klukům kteří se jim líbí... Ale když jsem se vždycky u těch videí podívala do komentářů tak tam bylo napsané něco ve smyslu- Ti kteří se o to nezajímají ať to nezkouší, je to něco jako „magie" a může se to obrátit proti vám :-c. Tak jsem si to šla všude hledat abych se jako dočetla k čemu to je a jak se to může obrátit proti mně... Ale nikde jsem nic nenašla ;-( prosím můžete mi to vysvětlit? Celkem mě to zajímá a už to vidím po několikáté 8-o přece jen... Každý se chce líbit svému crushovi :-D děkuju moc $>
  Emča @)->-

  Emča, 12 let, 29. června 2022

  Ahoj, je skvělé, že se zajímáš o to, jak věci fungují. Přesně tak má racionálně uvažující člověk postupovat: ptát se, zda věci fungují a jak.

  V případě medu a skořice ti můžu celkem s jistotou říci, že tím na sebe můžeš upoutat pozornost těch, co si pustí to tvoje video, nic jiného bych za tím nehledal. Podobných trendů bude hodně. Kdysi před lety se lidé natáčeli, jak jí lžičku skořice (nedělej to, akorát se strašně zakuckáš, skořice je dráždivá a suchá).

  Na to, aby člověk zjistil, zda něco funguje, by měl ideálně znát data o tom, zda to funguje, a také mít představu o mechanismu nebo principu. V tomto případě není ani jedno. Je to tedy – aspoň podle dostupných informací – jen legrační on-line trend.

  Tajemno

  Auto

  Ahoj, mám takovy podivný příběh co se mi dnes stal.
  Jdu domů se sestrou a najednou vidím že naše auto jede akorát domů (asi z nákupu) a celou dobu se na něj koukám a nikdo z něj nevyšel, tak přijdu blíž a nikdo tam nesedí. Tak se jdu domů zeptat kdo v mém jel. A oni mi odpoví že nikdo, že tam stojí celou dobu. Ale sestra mi potvrdila že to auto jelo.
  Máte na toto vysvětlení?

  holka, 11 let, 25. dubna 2022

  Ahoj, je skvělé, že se zajímáš o to, jaké mají věci vysvětlení. Z tvého překvapení vyvozuji, že nemáte samořídící auto (bez řidiče umí jezdit třeba Waymo a částečně Tesla). Takže jak je možné, že jsi ty i sestra viděly jet auto, ve kterém nikdo nejel.
  Jako nejjednodušší vysvětlení mne napadá, že to bylo jiné auto, které ale vypadá podobně. Auta nejsou až tak unikátní, jak se zdá, přibližně stejný typ ve stejné barvě řidiči na ulicích občas potkávají.
  Další možnost je, že to bylo vaše auto a někdo jej řídil, ale z nějakého důvodu to má zůstat tajemství (kupují dárek k narozeninám apod.), proto vám to zatajili. To ostatně sama víš, že dospělí dětem neříkají vždycky pravdu, když jim přijde jednodušší říci nějakou nevinnou nepravdu. Nepovažuji to za dobré řešení, dospělí by měli dětem i na složité otázky odpovídat co nejpravdivěji, v kontextu aktuálních dětských schopností. Ale možnost to je.
  Méně pravděpodobné, ale stále možné, je, že jste se sestrou viděly něco jiného (trochu jiné auto), ale navzájem jste se přesvědčily a upevnily v tom, že to je vaše auto. Vidět své auto nedaleko svého domova je ostatně očekávatelný a předvídatelný úkaz, takže by mne nepřekvapilo, kdybyste si vzpomínku trochu ohnuly, aby tomu odpovídala.
  To jsou tři hlavní možnosti, o kterých bych uvažoval já. Nemám patent na rozum, spíše jsem chtěl ukázat cestu, kterou se dá o nevysvětlitelných věcech přemýšlet. Neříkám, že neexistují opravdu neuvěřitelné úkazy (lidé jim říkají zázraky), pro které žádné přirozené vysvětlení nemáme. Ale k takovému „vysvětlení“ bych sahal až po naprostém vyloučení všech možných možností 😀

  Tajemno

  Nebezpečný rituál

  Ahoj Alíku.
  Četla jsem jednu takovou knížku, kde bylo, že si dvě kamarádky prořízly zápěstí a položily je na sebe aby se jim jakože vyměnila krev a ony pak mohly být něco jako sestry. Sousedka mi říkala, že je to blbost a že když mají jinou krevní skupinu tak můžou umřít. Nehodlám to zkoušet a už vůbec ne v místě kde jsou tepny, jenom mě zajímalo, jestli to jde.

  Předem děkuji za odpověď.

  holka, 12 let, 9. března 2022

  Ahoj, je určitě dobré se zajímat o to, jak naše těla fungují. A správně píšeš, že to nehodláš zkoušet. Raději to zopakuji hned na začátku: jakékoli řezání do těla je zdraví nebezpečné, jakýkoli kontakt s cizí krví je velmi rizikový.

  Rituál „pokrevního bratrství“ je známý z Vinetouovek (indiánský náčelník Vinetou takto svázal „pokrevní bratrství“ s Old Shatterhandem. Dodejme, že jde o fikci spisovatele, který nikdy před napsáním románu Vinetou v Americe nebyl. Pokrevní rituál byl zřejmě inspirován podobnými rituály známými v různých formách z Evropy, Afriky i Asie.

  Při těchto rituálech nedochází k žádné skutečné „výměně krve“, jde čistě o symboliku. Ale i tato symbolika může být nebezpečná. Ať už kvůli řezu samotnému, nebo kvůli nákaze, špatnému hojení apod. Nějaká nekompatibilita krevních skupin by hrála roli jen ve chvíli, kdy by opravdu docházelo k „výměně“ krve, na to by ale byla potřeba transfúze.

  Pro jistotu ještě jednou zopakuji: na cízí krev nesaháme a do svého těla – a pokud možno do žádného těla – neřežeme.

  Tajemno

  Vídám podobná čísla

  Ahoj Alíku!
  Není to moc dlouho, co jsem začala na hodinách stále vídat 15:02 a narozeniny mám 15. 2. Dneska jsem ale viděla třeba i 14:02, 16:02 nebo 17:02.
  Myslíte, že by to mohlo něco znamenat?
  Děkuji

  holka, 13 let, 27. listopadu 2021

  Ahoj,
  nerozumím, proč by to mělo něco znamenat. 8-o

  Přestože rok a den mají svoji fyzikální definici závislou na dění ve vesmíru, dělení dne na hodiny a minuty je jen lidská tradice – to nemá s fyzickou realitou nic společného. Jestli si myslíš, že může být souvislost mezi tím, když je 902 minut od půlnoci, nebo 46 dnů od začátku roku… proč by měla být? Nejsou to jen nahodilá čísla?

  Půlnoc i začátek roku byly také stanovené svévolně našimi předky před pár tisíci lety. Podíváš-li se na náhodné místo náhodné planety, nepoznáš, kdy má nový rok a kdy má půlnoc. Kdyby se lidé ve starověku dohodli, že rok začne uprostřed léta a že den rozdělí na 100 hodin, kde každá bude mít 100 minut, tak by v zimní den, kdy ses narodila, bylo datum třeba 11. 7. (a sedmý měsíc by se nejspíš jmenoval úplně jinak), a nyní by ses na hodiny koukala v čase 62 hodin a 64 minut… znamenalo by to něco? Nejspíš by tě ani nenapadlo o tom přemýšlet.

  Věříš, že může existovat souvislost mezi tím, jak začali předci odměřovat čas, a tím, kdy ses přesně narodila a kdy se koukáš na hodiny? Pochybuji. Svět je plný náhod…

  Teď je podle našich zvyklostí 27. listopadu 2021, čas 18:27. Nepochybně by šel vymyslet způsob, jak měřit čas tak, aby podle něj bylo 4. 44. 4444 a čas 44:44… může být náhoda, že ti odpovídám zrovna v tuto úžasně očíslovanou minutu? Nebo to něco znamená? :-)

  Lidský mozek je miliony let přírodního výběru natrénovaný k tomu, aby hledal ve svém okolí všelijaké vzory a podobnosti. Stačí dva puntíky a pod nimi oblouček a rozezná v tom obličej – :-) – ale samozřejmě platí, že často to obličej není, ale jen nahodilé dva puntíky s nahodilým obloukem. Na rozeznání náhody od skutečného vzoru je zapotřebí používat rozum a kritické myšlení. O=

  Alík

  Tajemno

  Život po životě

  Ahoj poradno, chci se moc zeptat jestli je život po životě.

  Fanda 12 let, 29. srpna 2021

  Ahoj Fando, tuto otázku si v různých formách kladou lidé už tisíce let. Koncept života po životě se objevuje téměř ve všech náboženstvích světa, a do oboru náboženství a filosofie také tato otázka především patří.

  Z vědeckého pohledu tato otázka v principu nemá řešení. Buď takový „život po životě“ existuje, ale my jej nebudeme moci dokázat. Nebo neexistuje, a dokázat neexistenci něčeho je prakticky vyloučené. Vědecká metoda využívá důkazy formou opakovaného pozorování a experimentu. Ani jedno není u posmrtného života dost dobře možné (i když i takové pokusy byly, ale to raději nebudeme rozebírat).

  V Česku nejrozšířenější náboženství – křesťanství – je založené na víře v existenci všemohoucího Boha, který stojí mimo/nad prostorem a časem, a nesmrtelnosti lidské „duše“, kterou tak čeká posmrtný život. Buď s Bohem (tzv. nebe) nebo bez Boha (tomu se obvykle říká „peklo“). Křesťané tedy věří, že život po životě existuje, že se týká všech, a že to, jak se lidé chovají během svého života na Zemi (především zda „osobně přijmou oběť Ježíše Krista“) určuje, jak bude vypadat „život po životě“.

  Jiná náboženství přistupují k posmrtnému životu například skrze pojmy jako nirvána nebo reinkarnace. Pokud vím, ani ty se neopírají o vědecké důkazy, ale o víru, tradici nebo myšlenkové konstrukce.

  To neznamená, že náboženství má nebo nemá pravdu, znamená to ale, že z pragmatického hlediska se o posmrtném životě nemůžeme bavit s takovou mírou jistoty, jako o pozorovatelných a ověřitelných jevech.

  Neříkám, že to není důležitá otázka. Rozhodně je, a svým způsobem na ni nějakou „pracovní“ odpověď musíme najít všichni. Ale bude to odpověď, která nutně bude obsahovat nějakou míru nejistoty.

  Dánský filosof Søren Kierkegaard k tomu poznamenává, že u důležitých věcí tomu tak v životě bývá často: to, co je pro nás nejdůležitější (například láska blízké osoby) pro nás není poznatelné a ověřitelné stejným způsobem, jako matematické jistoty typu 1 + 1 = 2.

  Tajemno

  Duchové na videu

  Dobrý den, věřím na duchy a teď na aplikaci zvané tik tok jsem viděla strašně strašidelné video (radši nebudu jmenovat) už to jsou asi 3 měsíce ale kvůli tomu ani nespím a prostě musím usínat s lampičkou, vím že je to možná na můj věk směšné ale opravdu nevím co mám dělat, prosím o radu.;-(;-(;-(

  holka, 12 let, 29. dubna 2021

  Ahoj, lidská mysl je možná nejzajímavější věc, kterou známe. Nelze se tedy divit tomu, že má svá zvláštní zákoutí, a každý ta zákoutí máme trochu jiná.

  Co jsou nebo nejsou „duchovní bytosti“, to by bylo na dlouhé rozebírání, a spíše z oblasti náboženství. Tuhle oblast ponechám stranou, nemůžu předjímat tvé náboženské smýšlení nebo náboženské smýšlení u tebe v rodině.

  Můžu se ale vyjádřit k „duchům na videu“. Ve všech (ano, ve 100 % případů) těch videí, která jsem mohl prozkoumat, se jednalo o trik. Buď filmový trik prostřednictvím nějakých provázků, nitek nebo odrazů světla (je to docela zajímavé, ale není to nic nadpřirozeného), nebo trik pomocí počítačových efektů (to je asi ještě častější, ty efekty jsou relativně snadné a vypadají někdy opravdu důvěryhodně).

  Můžeme se nad tím zamyslet z pohledu tvůrců takových videí. Proč je někdo vytváří? Může jít o umělecký záměr, můžou si trénovat práci s video editorem, může jít o vtip nebo snahu vyděsit. Tipoval bych, že nejčastější motivací je snaha získat pozornost a vydělat peníze. Obecně vzato, motivace „snaha získat pozornost a/nebo vydělat peníze“ vysvětluje hodně toho, co se děje na internetu.

  Jedna věc je vědět, že to, co jsi viděl na videu, není duch. Druhá věc jsou tvé pocity. Ty pocity jsou totiž reálné a mají tedy i reálné důsledky. Když je tma, náš mozek má možnost se zabývat, čím chce, a pokud sis tmu spojil s něčím strašidelným, tak budeš myslet na něco strašidelného.

  Píšeš, že usínáš s lampičkou, a já myslím, že je super, že si umíš takto poradit. Kromě toho můžeš zkusit: probrat s rodiči, že se poslední dobou bojíš tmy, číst knihu před spaním (dokud se ti nebudou klížit oči). Zkus si také dát 30 minut před spaním čas bez jakékoli elektroniky (modré světlo ze zařízení některým lidem brání usínat). A můžeš také, pokud tě to trápí, zavolat na Modrou linku. Kontakty a provozní dobu najdeš na jejich webových stránkách www.modralinka.cz.

  Nemáš se za co stydět. Všichni máme věci, kterých se bojíme. Neměli bychom si tím ale nechat zkazit posilující a osvěžující spánek.

  Tajemno

  Sny předpovídající budoucnost?

  Ahoj Alíku a spol,
  mám hodně zvláštní sny, něco se mi zdá ale pak na to zapomenu, ale když třeba nějaká věc z toho snu mě potká v reálném životě, pak najednou si vzpomenu na ten sen. Třeba jdu a vidím pána, jak jde a najednou si vzpomenu na ten sen a je naprosto stejný jako je ta realita a vím co se stane, protože jsem to viděla v tom snu(v tom snu jsem viděla jak ten pán vytáhne z tašky telefon, protože mu někdo volá a pak v realitě se to naprosto stejně stalo). A to není poprvé pokaždé si v nějaké situaci vzpomenu na sen a přesně vím co se stane a ono se to doopravdy stane.
  A nejdivnější je, když jsem jela s tátou na dovolenou na hory, kde jsem v životě nikdy nebyla tak jsme projížděli vesnicí a já ji naprosto znala ze snu a řekla jsem tátovi že za chvíli bude obchod a za ním pošta s úřadem a jeli jsme táta zabočil kam jsem řekla a chvíli jsem ho navigovala, že vím kudy a opravdu tam byl. :-O A tu vesnici jsem znala jako bych v ní bydlela, ale vzpoměla jsem si na ní ze snu.
  A taťka mě ujišťoval, že jsem tam opravdu nikdy v životě nebyla, tak nevím proč jsem jí znala tak dobře ze snu.

  Docela mě to děsí, protože jdu na vycházku, najednou si vzpomenu na sen jak vychází z domu malá holčička se psem a ona doopravdy vyjde.
  Takže moje sny vidí do budoucnosti nebo já to nechápu.:-c8-o:-c

  Nevím proč se mi toto děje možná to zní vážně divně ale opravdu se mi toto děje.
  Omlouvám se že je to tak dlouhé ale nevím jak to vysvětlit a spousta kamarádek říká že si vymýšlím, ale opravdu ne.
  Děkuji přeji hezký den

  holka, 12 let, 5. dubna 2021

  Ahoj, je skvělé, že se zajímáš o to, jak věci kolem tebe fungují. Sny jsou taková zvláštní věc, a správně cítíš, že věci nemusejí být takové, jakými se na první pohled, no, zdají.

  Třeba to předpovídání budoucnosti. Nemůžu samozřejmě vyloučit, že opravdu umíš předpovídat budoucnost (není způsob, jak něco předem vyloučit). Chci ale poukázat na možné vysvětlení: sny, které se nám zdají, jsou často „ohebné“, pasují na více situací. Někdy si náš mozek ve snu trénuje, jak bychom reagovali na různé situace, které by mohly nastat.

  Důležité je uvědomit si, že naše paměť není filmový pás, není to nepřetržité video, kam si nahráváme vše, co vidíme. Spíše se podobá deníku, který si píšeme sami pro sebe. Někde, kde nám na události záleží, popíšeme třeba desetiminutovou událost na pět stránek. A jiné dny si sotva zaslouží jednu dvě věty, protože byly nudné.

  To, o čem mluvíš, jsem zažil, a domnívám se, že v mém případě šlo o flexibilní vzpomínku, kterou mozek rozpoznal a zpětně si ji zkonkrétnil. Je to, jako kdybych si do deníku napsal „zdálo se mi o tom, že uvidím nějaké zvíře“. Deník bych dal kamarádovi. Pak bych šel po ulici, tam viděl slona. „Podívej se prosím do mého deníku, nezdálo se mi o tom?“ A můj kamarád najde „uvidím nějaké zvíře“ a řekne si, no jasně, zvíře, slon, to je ono, nahradí slovo zvíře slovem slon a zahlásí „ano, máš tady napsané, uvidím nějakého slona!“

  Ten fór je v tom, že ten „kamarád“ je ve skutečnosti součást tvého mozku. To je fajn, vědět, že máme v mozku kamarády, konkrétně kognitivní procesy, které nám pomáhají vyznat se v nepřehledném světě. A občas z toho vyplyne taková iluze. Téhle se říká „falešná vzpomínka“ nebo „falešné deja vu“. Nenech se zmást slovem „falešná“, na tom není nic špatného, to je zkrátka způsob, jak náš mozek občas funguje.

  Teď, když víme, že na náš mozek není vždy stoprocentní spoleh, také snáze vymyslíme, co s tím. Já bych navrhl psát si deník. Moc mi to v dětství i v dospělosti pomohlo utřídit si vzpomínky a ujasnit si, co je pro mne důležité. A jako vedlejší efekt si také budeš moci ověřit, jestli se ti to, co se ti zdá, opravdu splní.