Poradna: Alík radí dětem

Na otázky odpovídají

pracovníci linky důvěry Modrá linka, Alíkova kamarádka BáraV, odborníci na boj proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

Dotazy smí pokládat čtenáři mladší 15 let.

Tajemno

Ahoj Alíku,
byla jsem na dovolené a v tom hotelu byl v personálu jeden nosičo-kuchařo-uklízeč. Když jsem se na něho poprvé podívala, měla jsem silný pocit, že vím, že to poprvé není i když jsem ho nikdy předtím neviděla. Když nám čistil na pokoji bazén, řekl mi, že se mu zdá, že mě zná. Jak, to, že jsme oba dva měli takový pocit? - otázka upravena poradcem

Ahoj z Modré linky,

na Tvou otázku Ti nemůžeme dát jednoznačnou odpověď, protože ji neznáme. Někdy se stane, že se potkají dva lidé, kteří si jsou blízcí, mají něco společného - a proto mohou mít dojem, že se již někdy potkali. Také je možné, že Tys potkala nějakého podobného kluka a on holku podobnou Tobě, prostě jste oba potkali (nebo dokonce znáte a potkáváte často) někoho jiného, kdo Vám toho druhého připomínal. Jsou také lidé, kteří věří v minulé životy, tedy v to, že náš současný život není, že už jsme žili i dříve. Jiní lidé zase věří v tak zvané paralelní reality, které existují současně - tedy v to, že třeba v jedné realitě jedeš o prázdninách s rodiči k moři, v jiné na tábor. Takoví lidé by Ti řekli, že jste se spolu možná potkali v nějakém minulém či jiném životě. A možná, že jste se úplně jednoduše opravdu už někdy někde potkali, jen si to nepamatujete. Takže na Tvou otázku Ti opravdu nemohu odpovědět. A možná to ani není tak důležité. Podstatné je to, jestli jste měli hezké společné zážitky, jestli se spolu třeba chcete znovu někdy potkat, nebo toto setkání zase brzy zapomenete.

Hezké podzimní dny Ti přeje Modrá linka http://www.modralinka.cz

Tajemno

Ahoj Alíku a modrá linko, předem bych chtěl poděkovat za vše co jste pro mě udělaly, moc si vaší pomoci vážím. Ale teď k věci. Mám doma polterguesta, každou noc mě shodí z postele nevím co mám dělat ani rodiče ne. Už jsem hodně zoufalí. Velmi děkuji za odpověď.

Ahoj,
nejsem si jistá tím, co myslíš slovem "polterguest". Možná je to to, co znám pod názvem "poltergeist" (více jsem si zjistila na wikipedii - http://cs.wikipedia.org/wiki/Poltergeist), neboli "duch", přebývající v obydlí, kde se dějí různé, obtížně vysvětlitelné jevy. Nevím, zda je Tvé padání z postele způsobené něčím takovým, nebo něčím jiným, třeba neklidným spánkem. Možná by stálo za to zkusit sledovat, co se v noci děje, vyzkoušet různé postele, dát na kraj postele zábranu, apod. Určitě by bylo dobré se i nadále svěřit rodičům, kteří mohou spát s Tebou v jedné místnosti, nebo třeba Ty u nich.

Klidné noci Ti přeje
Modrá linka www.modralinka.cz

Tajemno

Ahoj, mám takový divný dotaz. Asi před dvěma lety jsem měla vzdy v noci sen . ráno jsem si na něj nevzpomněla.Pak se ten den něco stalo a mě došlo že už jsem to někde viděla.Ano bylo to v tlm snu.Potom to je tenhle rok . Náš učitel dějepisu pokaždé zkouší.A takhla jsem řekla jedné kámošce že bude zkoušená a ona byla . Další hodinu jsem to zkusila a ta, o kterě jsem to řekla byla taky..A takhle to bylo asi se čtyřmi lidmi! ! No a teď sem se ségrou spala v jedné posteli a ráno jsem se ji ptala co se jí zdálo.Ona řekla co a mě se zdálo uplne to samý!!Bolela ji ruka a me taky (prava) tak nás máma vzala k doktorovi a máme ji obě narazenou.. jsem normální? Nevíš kde bycho tomhle nnašla podrobnější informace? Předem děkuji komukoli za odpověď. Vaše Denisa

Denča, 13 let, 11. června 2013

Ahoj Denčo,

to, co se Ti děje, je opravdu zajímavé. Může jít o shodu náhod, o to, že máš dobře vyvinutou intuici (umíš si všímat náznaků a dávat věci do souvislostí), nebo taky může jít o nějaké věci "mezi nebem a zemí", které ne vždy umí člověk důkladně vysvětlit. O literatuře k tomu nevím, možná bys mohla zkusit zapátrat na internetu, podle nějakých klíčových slov, nebo se zeptat v knihovně paní knihovnice, v kterém regálu bys knihy k tomuto tématu mohla najít. Čtení, stejně jako povídání si o tom s blízkými lidmi, Ti může dát náměty k tomu, jak o tom, co se Ti děje, přemýšlet.

Pěkné dny Ti přeje
Modrá linka www.modralinka.cz

Tajemno

Ahoj alíku a všichni... Víš já jsem čarodějka. Né jako třeba čáry máry fuk a je tu kočka to né. Jjá pracuju s bylinkami, kameny a dělám rituáli s božstvi. Ale moje mamka nechce abych čarovala atd. Prý to jsou lidi kteří nežijou v reálnym světě. Ale já jsem čarodějka nechala jsem se zasvětit do rituálu. A řekla mi to kamarádka Selly, no víš to je moje imaginární kamarádka. A taky jsem ten rituál četla. Takže mám to říct mamce??? Nevím co stím. Zatim....

Ahoj Emily,

jsou lidé, kteří se zabývají bylinkami, jiní se věnují různým oblastem magie a rituálům, někteří obojímu. A není až tak důležité, jestli jim budeme říkat čarodějky nebo jinak. Každopádně věnovat se těmto věcem vyžaduje znalosti o nich, jinak mohou být nebezpečné jako spousta jiných věcí, například chemické pokusy. Možná to je důvod, proč mamka nechce, aby ses těmto věcem věnovala - protože o Tebe má strach. Můžeš se pokusit si o tom všem s ní ještě jednou promluvit, ukázat jí, čemu přesně se věnuješ - nebo by ses věnovat chtěla. Také si můžeš najít někoho, kdo tomu všemu opravdu rozumí a seznámit ho s mamkou, aby věděla, že jsou Tvoje zájmy pro Tebe bezpečné. Pokud by to nepomohlo, je možné se rozhodnout, že se o tuto problematiku budeš zajímat zatím jenom teoreticky, studovat a učit se bylinky, číst si o různých rituálech, ale zatím sama nic nezkoušet. Do té doby, než si Ty sama budeš jistá tím, co vlastně děláš, že všemu rozumíš a že neublížíš omylem ani sobě ani jiným.

S přáním hezkého dne
Modrá linka www.modralinka.cz

Tajemno

Prosím,tuto otázku prosím zařaď do Tajemno.Psala jsem předtím stejnou ale tu odstraň a zařaď prosím do tajemno. Alíčku..Mám problém.. Jsem bledá,miluju krev-pohled na ní,miluju černou a červenou barvu,mám vyvynutější špičáky než ostatní,jsem nejrychlejší z lidí které znám,miluji chuť mojí krve-jsem na ní velice závislá..Mění se mi oči na červeno a na zeleno-žlutou ale přitom má standartní barva očí je hnědá,tmavě hnědá..Když jdu do lesa,mám chuť lovit..A prostě já moc na upíry nevěřím ale je 99.9% že já upírem jsem..co mám dělat? Prosím,velice prosím za odpověď a radu.. Vaše Ellie.

Ellie-Tajemno, 1. března 2013

Ahoj Ellie,

vlastně nevím, s čím konkrétně Ti mám poradit. Nemyslím si, že bych měla posuzovat, jestli jsi nebo nejsi upír. A Ty sama neuvádíš, co z toho, co popisuješ, Ti nějakým způsobem vadí. Krátce Ti tedy napíšu něco k jednotlivým bodům, které zmiňuješ. Pokud jde o tvar zubů, je individuální stejně jako výška postavy, velikost prsou a tak podobně. Jsou věci, které nám byly dány a musíme je tak přijmout. Stejně tak barva očí. Mnoha lidem se mění odstín v závislosti na světle a stínu. Jsou i lidé, kteří mají barvu každého oka jinou. Odlišnosti bývají často velmi zajímavé a můžeš to tedy brát jako výhodu. Pokud jde o Tvou chuť lovit, nevím, co konkrétně si pod tím představit. Jestliže máš chuť zabíjet a nedokážeš ji ovládat, je důležité, aby ses s tím svěřila rodičům a abyste vyhledali odbornou pomoc. Stejně tak, co se týká Tvé závislosti na krvi. Pokud opravdu piješ svou krev, může to být příznak toho, že Ti chybí nějaké pro Tvé tělo důležité látky. A s tím může souviset i Tvoje bledost.

Když to tedy shrnu, není důležité, jestli věříš Ty nebo někdo jiný na upíry, důležité je, jestli máš nějaké potíže a něco Tě trápí. Můžeš mít opravdu nějaké zdravotní obtíže. S těmi je ale třeba svěřit se rodičům a řešit je u lékaře, internetové poradenství v tomto směru pomoci nemůže.

Hezký den z Modré linky www.modralinka.cz

Tajemno

Ahoj, měl bych takový dotaz. V posledních týdnech za sebou stále při procházkách ulicemi města slyším jakési dívčí hlasy, jak volají mé jméno, ale přitom široko daleko nikdo není. Nevíš, čím je to způsobeno?

Michal (13), 8. února 2013

Ahoj Michale,

takto po internetu Ti nemůžeme Tvůj dotaz zodpovědět, možností, je více. Napadá mě, že si z Tebe mohou třeba dělat legraci nějaké kamarádky či spolužačky, které se vždy rychle schovají. Může to být jenom nějaký hluk, který si vysvětluješ jako dívčí hlasy. Případně se může jednat o nějakou poruchu sluchu anebo halucinace. Bylo by tedy dobré svěřit se s tím, co prožíváš, nejlépe rodičům nebo jiné dospělé osobě, které věříš, abyste společně hledali příčinu. Pokud by se jednalo o potíže se sluchem nebo halucinace, bylo by potom potřeba vyhledat odbornou lékařskou pomoc.

S přáním klidných dní
Modrá linka www.modralinka.cz

Tajemno

ahoj aliku ja mam strach ze bude konec sveta prosim poradis mi jestlu bude nebo nebude? diky petr demeter

bruceleedemeter, 23. října 2012

Ahoj Petře, konec světa v dohledné době nebude. Předpovídal se už několikrát, ale ještě nebyl, není a jistě dlouho nebude. Víš..., záleží jen na lidech, jak se budou ke své planetě chovat a jak brzo ji zničí. Popřemýšlej nad tím. Přeji ti krásné dny Alík

Tajemno

Ahoj Alíku :) .Dneska se holky ve škole bavili o konci světa v roce 2012. Nevím co je na tom pravdy ale docela se bojím co se stane zkoušela jsem něco najít na internetu a našlo mi to plno věcí a skoro každý psal někde něco jiného.Co myslíš že se stane?

Ahoj Terko,
píšeš o tom, že Tě trochu vyděsily zvěsti o konci světa, který podle určitých zdrojů má přijít s koncem roku 2012. Vychází především z toho, že jeden dávný národ vytvořil kalendář, který končí rokem 2012. No, říkám si tak, že do nekonečna ho psát nemohli, někdy prostě musel mít svůj konec. Nicméně nejsi sama, koho tato zpráva vystrašila, jsou lidé, kteří tomu i skutečně věří.

Je ale pravda, že o symbolickém konci světa mluví i jiné zdroje. Mluví o nich ale spíše ve smyslu změny doby, o příchodu nových časů, kdy člověk si začne postupně více uvědomovat, jak žije, jaký dopad má jeho život na naši planetu, jak se k sobě lidé chovají atd. A bude to chtít změnit. Myslím, že to je věc, kterou můžeme všichni jedině přivítat.
Přejeme spoustu plánů do nadcházejících let. Modrá linka www.modralinka.cz

Tajemno

ahoj aliku mame s kamaradkou klub ktery se zabyva vyzkumem duchu myslis ze je to normalni ahoj terka

Ahoj Terko, myslím si, že to není normální a lidé, kteří se tím skutečně zabývají, by poradili "zpátečku". Což v překladu znamená, že si nemáte s duchy zahrávat. Já danému tématu přesně nerozumím, ale přikláním se k názoru, že je lepší mít klub taneční, než na výzkum duchů... Hezké babí léto přeje Alík

Tajemno

Ahoj alíku píšu i za BFF když jsme jely na ŠVP tak tam strašilo a taky tam mizely peněženky.Někdo zelenej lez po střechách a ťukal nám na okno a pořád jsme měly otisky rukou za okny.Mysleli jsme si že to jsou teenagery z 9 ale nebyli.Ségra jela po nás a teenagery z 9 tam nebyli a ségra a ostatní měly pokoj úplně na hoře a někdo tam nad nima dupal (na střeše) a měly propálený deky.A kluci z naší třídy zas na střeše viděly svítit světýlka. Nevíš co to mohlo být? PS: nedělám si srandu

MMMMMMMM, 22. srpna 2012

Ahoj,
nevím, co se stalo a co by to mohlo být. Napadá mě, zda jste o tom řekli Vašim učitelům a učitelkám, nebo se zeptali toho, kdo má na starosti objekt, kde se škola v přírodě nachází. Možná by Vám nějaké vysvětlení dali. Někdy se ale stává spoustu malých věcí, které si pak spojujeme do něčeho tajemného. Zvláště když se o tom vzájemně utvrzujeme, najednou se všechno stává zvláštním, neobvyklým. Asi se už teď těžko dozvíme, co se stalo. Možná si to můžete nechat jako zajímavou vzpomínku na školu v přírodě.
Příjemné sluneční dny Modrá linka www.modralinka.cz

Tajemno

Ahoj Aldo je mi 13´a jsem holka .. dneska sem měla takovej krásnej sen o mým idolovi .. popisovat ho nemusím prostě byl krásnej ..A párkrát už se mi zdáli sny a většinou se mi zdaj sny o tom co bych si přála .. nebo o tom o čem s kamarádkou den před tím mluvíme prostě o naší fantazii ... zdjí se mi o tom sny a sou moc pěkný .. myslíš že je to nějáký znamení že by se to třba mohlo brzo stát ? Díky .. :))

Snílek13, 7. června 2012

Ahoj Snílku,
tím, co by mohly znamenat sny, se zabývala spousta lidí, a došli k všelijakým závěrům. Většinou se však shodují v tom, co naznačuješ i Ty - sny velmi často odráží naše touhy - vlastně si ve snu splníme naše přání; nebo jsou to odrazy toho, co v mozku zůstalo z předchozího dne a co si mozek ve snu zpracovává; apod.

Jistě by bylo hezké, kdyby se Ti to, co se objevuje v krásných snech, stalo i ve skutečnosti, považovat to však za znamení, že to nastane, si netroufám. Můžeš si nechat zdát své hezké sny, můžeš se i v bdělém světě pokusit svým snům přiblížit, to je na Tobě.
My Ti přejeme hezké chvíle v nadcházejícím létě, Modrá linka www.modralinka.cz

Tajemno

Ahoj ja sa bojim duchov viem všetci mi hovoria že neexistuju ale ja sa bojiim už ani nikam sama nechodim dokonca aj večer ked je tma sa bojim ist dole po schodoch alebo hore porad prooosim aby som sa prestala bať :( zarad prosim do Strach

lassicQá, 3. června 2012

Ahoj,
dovedu si představit, jak Tě strach dokáže potrápit. Nevím, zda Ti takto přes internet dokážu dát radu, která by určitě zabrala. Na to Tě i celou Tvou situaci málo znám. Můžu Ti dát pár tipů a uvidíš, zda se Ti budou hodit, nebo Tě možná díky nim napadnou nějaké další způsoby, jak by ses se svým strachem mohla vypořádat.

Někomu může pomoci vše si rozumně vysvětlit - třeba si sepsat na papír všechny důvody, které svědčí proti duchům (že neexistují, nebo, i kdyby existovali, že Ti stejně nemůžou ublížit - nemají jak). Někomu může pomoci silné rozhodnutí, že se duchů bát nechce, že oni mu ublížit nemůžou.

Jiný třeba spoléhá na nějaké pomůcky - amulety, rozsvícení světla (nebo baterku), apod. Někdy se vyplatí svůj strach jednou prostě zkusit překonat, a pak zjistíš, že to šlo - že možná ten strach předem byl horší, než když už ses do toho pustila. A žes to nakonec zvládla.

Často taky může pomoci probrat to s někým blízkým - nechat se podpořit, dát si radu, spolu hledat další možnosti... Kdyby nic z toho nezabralo a silný strach Tě trápil i dále, je možností také návštěva psychologa, s kterým můžeš vše probrat podrobněji a společně hledat pro Tebe vhodný způsob, jak se strachu zbavit.
Držíme Ti palce. Modrá linka www.modralinka.cz

Tajemno

Ahoj Alíku, chtěla jsem se tě zeptat na Nicolase Flamela: jepravda to, co se o něm říká? Že byl jediný. kdo vytvořil Kámen mudrců? Nemám to z harryho Potter, našla jsem to na wikipedii a J.K. Rowlingová to jen použila do své knihy. Docela by mě to zajímalo. Díky za odpověď, Lily.

Ahoj Lily,
na Tvoji otázku bohužel neznám odpověď. Na internetu i wikipedii můžeš zjistit spoustu informací, některým se dá věřit, jiným ne - těžko se to posoudí, proto je vždycky dobré najít si co nejvíc zdrojů a taky se zeptat různých lidí, co si o tom myslí. Snad časem narazíš na odpověď na svoji otázku.
Ať se Ti daří přeje Modrá linka www.modralinka.cz

Tajemno

ahoj aliku a poradno, mam strach z toho ze jsem upir. mam dlouhe spicate zuby mam rada krev a ve skole se to o me rika co mam delat. si to sem nepatri.

stydlivka, 14. března 2012

Ahoj,
Tvůj dotaz sem patří, zabýváme se každým trápením. Osobně jsem přesvědčená, že upír nejsi. Upíry si vymysleli lidé, třeba proto, aby si vysvětlili odlišnost nějakého člověka (každý jsme nějaký, někdo má větší zuby, jiný menší), a taky si vysvětlili něco, čemu v té době nerozuměli.

A potom se tato fantazie šířila, v současnosti je hodně oživená různými filmy s upírskou tematikou. A možná právě proto Tvoje odlšnost "zapadla" do této představy. Zkus se na názor zeptat také dalších dospělých lidí ve Tvém okolí. Může to být někdo z rodiny, nebo vedoucí kroužku, sportovního oddílu, nebo výchovná poradkyně či školní psycholožka... Uvidíš, jaký obrázek si uděláš pomocí jejich odpovědí.
Pěkné jaro Ti přeje Modrá linka www.modralinka.cz

Tajemno

Ahoj Alíku .Chtěla jsem se zeptat..Všichni furt mluví o konci světa a já nevím jestli je to pravda nebo není ,když se někoho zeptám tak mi každý tvrdí něco jinčího.Já si prostě nedokážu představit jak do Země narazí nějké vesmírné těleso nebo tak něco..Děkuji za odpověď :).

Ahoj Terko,
máš pravdu, že zprávy o konci světa se mezi lidmi objevují, v některých obdobích více, v jiných méně, mám však dojem, že v celých dochovaných dějinách průběžně stále. V současnosti jsou takové domněnky oživené zprávami o tzv. "mayském kalendáři", jindy je vyvolá třeba nevšední datum, úkaz na obloze, apod. Jsou lidé, kteří tvrdí, že konec světa dokáží určit, pravdou však je, že dosud nenastal.

A jestli nastane, to my stejně neovlivníme. Obávám se, že pravdy se v této otázce nedopátráme. Proto mi přijde důležitější žít teď, v přítomnosti, užívat si, co nám život nabízí, s nadějí a optimismem do budoucna.
S přáním krásného nadcházejícího jara Modrá linka www.modralinka.cz

Tajemno

Dobrý den, mám takový dotaz ohledně vidění. Jsem věřící již několik let (je mi 13) a začalo se dít cosi podivného. Už pár týdnů zažívám stavy, kdy jsem (podle posouzení kamarádek) úplně v transu a vidím Pannu Mariu. Nikdy ke mně nemluví, jen se se mnou modlí růženec a občas podotkne, ať se modlím za obrácení hříšníků. Děje se mi to moc často, holky mne zkoušely probrat prý i sirkou a nešlo jim to, ale ve stavu bdění už jsem zase normálně cítila bolest, co je to? Vždycky mne vedla na zkutečně existující místa a říkala mi věci co se pak staly. Jsem blázen? Děkuji, Terka.

Tereza. K, 11. února 2012

Ahoj Terko,
nemyslím si, že bys byla blázen. Taky se však obávám, že Ti nedokážu dát odpověď na to, co se s Tebou děje. Může být mnoho různých vysvětlení, něco jiného by Ti na to řekl třeba křesťanský duchovní, něco jiného psychiatr, něco jiného třeba přírodí léčitel...

Nevím, komu blízkému dospělému jsi už o tom říkala, pokud nikomu, zkus ve svém okolí vybrat takového, kterému věříš, a spolu můžete pátrat víc do hloubky toho, co se Ti děje. Od věci by nebylo ani navštívit třeba psychologa, ne proto, aby Tě "spravoval", ale abys měla s kým o tom mluvit, jak to na Tebe působí, jaké to všechno má pro Tebe důsledky, apod.
Lidem se dějí různé věci a ne vše má jednoduché vysvětlení. Přejeme, aby pro Tebe i Tvé blízké byly Tvé zážitky obohacením. Modrá linka www.modralinka.cz

Tajemno

Ahoj Alíku.Podlední tak půl rok se mi ve snu promítne něco,že třeba vidím mou sestru jak utíká na našem dvoře nebo paní učitelku jak chodí a dívá se na nás nebo mou kamarádku jak mi něco říká atd.A další den se tyto věci úplně přesně stanou a v ten moment prostě ucítím takový divný pocit a promítne se mi co se mi zdálo ve snu.Nevíš co to znamená??

denda(13), 8. ledna 2012

Ahoj Dendo,
říká se, že je možné, že někteří lidé mají dar vidět do budoucnosti nebo ji předjímat, ale jedná se o velmi složité téma, které je těžké rozebírat takto na dálku po internetu. Někdy se také může stát, že mozek si dotvoří snovou představu (třeba to, jak paní učitelka chodí mezi vámi a dívá se na vás) při zažití konkrétní situace a pak můžeme získat dojem, že ve snu to bylo přesně takto.

Bylo by fajn, kdyby sis o tom promluvil/a (nevím, zda jsi kluk nebo holka) s někým ze svých blízkých, např. s někým s rodičů či prarodičů, tetou... Na rozdíl od nás Tě dobře znají. Také bys mohl/a společně s někým z rodičů zajít za psychologem, který se zabývá rozborem snů, pokud by se tyto sny ještě opakovaly, a spolu s ním se pokusit tomu, co se děje, lépe porozumět.

Nějaké odpovědi, které by Tě zaujaly, bys mohl/a objevit i v literatuře a odborných publikacích, které se věnují snům, jejich významu a výkladu. Požádej knihkupce nebo knihovníky, aby Ti se správným výběrem poradili.
Přejeme Ti hodně štěstí. Modrá linka www.modralinka.cz

Tajemno

ahoj,mě by zajímalo jestli existuje nebe, protože se vždy večer stresuju že život může brzy skončit.Porad mi co mám dělat... Předem Děkuju

Simča 11 let, 31. prosince 2011

Ahoj Simčo,
na Tvou otázku neexistuje jednoznačná odpověď. Jsou lidé, kteří věří, že po smrti naše duše, tělo.. nebo prostě něco z nás žije dál i po skončení našeho bytí na tomto světě. A někteří z těchto lidí se domnívají, že to může být právě v nebi. Naopak jsou zase lidé, kteří jsou přesvědčeni, že s fyzickou smrtí našeho těla končí i jakákoliv naše další existence, že tento konec je definitivní a dál už prostě nic není.

Bude záležet jen na Tobě, čemu sama uvěříš, o čem budeš přesvědčená, jaký si vytvoříš názor. Užitečné by mohlo být zkusit se zeptat blízkých lidí ve Tvém okolí, co si o nebi myslí, zda v něj věří. Promluvit si můžeš jak s rodiči, tak i třeba babičkou, dědou, tetou, s některou z učitelek na škole, kamarádkami Důležité a užitečné je mít na paměti, že odpověď na tuto otázku většina lidí nenajde hned, někdy to trvá týdny, roky, celý život jindy se může názor na existenci nebe měnit zase v průběhu života s naším věkem a životními zkušenostmi.
Přejeme Ti hodně štěstí. Modrá linka www.modralinka.cz

Tajemno

Ahoj Alíku! Byla bych moc ráda, kdybys mi poradil. Já věřím na nadpřirozeno-ale ne zas na všechny ty kraviny co píšou v časopisech- a docela se toho trochu bojím. My bychom s kamarádkou (nebo se dvěma) chtěly vyzkoušet kyvadlo a zkusit komunikovat s kamarádčinou maminkou a možná mým dědou. Ale trochu se bojíme. Nemůže se něco stát? Kdybychom něco udělaly špatně nebo prostě něco takového. Vedoucí na táboře pár lidem (včetně mě) vyprávěla, jak komunikovali pomocí židovského stolku nebo čeho. Běhal mi mráz po zádech, ale myslím, že mluvila pravdu. A co bychom na kyvadlo potřebovali? Slyšela jsem, že zlatý prstýnek stačí. I kámoš říkal, že to zkoušeli a že se úplně zvedlo a od tý doby se hrozně (až k smíchu) bojí...já opravdu nevím...na jednu stranu mě to moc láká, ale nechci riskovat...Moc děkuji za odpověď.

holka14let, 27. listopadu 2011

Ahoj,
rozumím Tvojí chuti vyzkoušet něco tajemného, stejně jako obavě z toho, co by mohlo následovat. Opravdu se jedná o oblasti, o kterých toho moc nevíme. Jsou zakryté tajemstvím, záhadou, mystikou... Možná právě proto lidi tolik lákají. Nedokážu posoudit, jestli pro vás může být takové zkoušení práce s kyvadlem (a podobné techniky) nějak nebezpečné nebo ne.

Možná Ti může být dobrým vodítkem Tvůj strach. Strach nás totiž často varuje, pokud bychom se (ještě) do něčeho neměli pouštět. Můžeš si předtím zjistit víc informací o tom, co byste vlastně chtěli pomocí kyvadla zjišťovat, i o použití kyvadla, atd.

Možná že až budeš mít víc informací, bude Ti jasnější, co od toho můžeš čekat, a jak to udělat, abys nemusela mít strach a bylo to pro vás všechny bezpečné. Taky se můžeš zkusit poradit s někým, kdo už zkušenosti v téhle oblasti má.
S přáním všeho dobrého Modrá linka www.modralinka.cz

Tajemno

ahojky alíku už dlouho přemýšlím nad tím co jsou zač sny ( jako co se ti zdají večer) co dokazují,nebo je to náhled do buducnosti ? Např. kluci o mě moc zájem nemají a dneska se mí zdál sen jak mi jeden kluk říká : kočičko když mi dáš pusu dám ti bonbon ! =D naprosto nechápu co to znamená !PROSÍM PORAĎ MI co jsou sny zač.. předem děkuju

Ahoj snílku,
pokládáš mně těžkou otázku, protože o tom, co jsou sny zač, existují celé knihy, a tím, co jsou sny se celá staletí zabývají různí vědci, filosofové, psychologové, terapeuti a učenci. Mnoho lidí se také zabývá výkladem snů, někteří se tímto způsobem dokonce i živí. Sny se zdají každému zdravému člověku, někteří lidé si ale to, že se jim sny zdají, prostě ráno už nepamatují.

Většinu snů také rychle po probuzení zapomeneme, kromě některých, u kterých se zdá, že nám měly cosi říci. Jaké je ale poslání těchto snů se stále ještě přesně neví. Existují sny, které předpoví určitou událost, ale není to časté. Sny vycházejí z našeho podvědomí.

Vysvětlovat sny "doslova" tak, jak proběhly, nemá smysl. Sny totiž mají význam symbolický. Někdy souvisí s tím, co se kolem nás děje, například chystáme-li se na cestu, na dovolenou, klidně se nám může zdát o balení kufrů. Nepříjemnými sny jsou ty, kdy někam padáme nebo nás někdo pronásleduje. Z takových snů se můžeme i probudit s výkřikem a úzkostí.

Symbolický význam snových obrazů vykládají snáře, ale chci Tě upozornit, že mohou být velmi zavádějící, protože sen nemá jednoznačný výklad. Ve snovém světě jsou běžné fantastické události, představy a proměny. Často je provázejí hlubší city a působivější vjemy, než nám může nabídnout svět bdění. Ve snu například můžeš být kamenem, ptákem, mužem, miminem, můžeš se lehce proměňovat, střídat různé role, létat, vznášet se, mrtvá můžeš ožít, ve snu je prostě vše možné. Tebou konkrétně popsaný sen nemusí, ale také může mít zvláštní význam pro Tebe. Možná hodně toužíš po pozornosti a zájmu nějakého kluka a Tvé podvědomí Ti tedy připravilo tento sen. Snad Tě na takové setkání připravuje, a Tys ho mohla prožít nejprve ve svém snu. Chceš-li vědět více, poraď se s někým blízkým.

Můžeš se ptát blízkých lidí na jejich sny a názor na ně. Každopádně si takto rozšíříš obzor. Lidé, kteří se chtějí zabývat svými sny, si je zapisují a pak se je pokouší interpretovat sami, vlastní intuicí nebo podle snáře. Někteří zase s pomocí psychologa.
Přejeme Ti krásné sny. Modrá linka www.modralinka.cz.