Poradna: Alík radí dětem

Na otázky odpovídají

pracovníci linky důvěry Modrá linka, Alíkova kamarádka BáraV, odborníci na boj proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

Dotazy smí pokládat čtenáři mladší 15 let.

Tajemno

Ahoj Alíku! Byla bych moc ráda, kdybys mi poradil. Já věřím na nadpřirozeno-ale ne zas na všechny ty kraviny co píšou v časopisech- a docela se toho trochu bojím. My bychom s kamarádkou (nebo se dvěma) chtěly vyzkoušet kyvadlo a zkusit komunikovat s kamarádčinou maminkou a možná mým dědou. Ale trochu se bojíme. Nemůže se něco stát? Kdybychom něco udělaly špatně nebo prostě něco takového. Vedoucí na táboře pár lidem (včetně mě) vyprávěla, jak komunikovali pomocí židovského stolku nebo čeho. Běhal mi mráz po zádech, ale myslím, že mluvila pravdu. A co bychom na kyvadlo potřebovali? Slyšela jsem, že zlatý prstýnek stačí. I kámoš říkal, že to zkoušeli a že se úplně zvedlo a od tý doby se hrozně (až k smíchu) bojí...já opravdu nevím...na jednu stranu mě to moc láká, ale nechci riskovat...Moc děkuji za odpověď.

holka14let, 27. listopadu 2011

Ahoj,
rozumím Tvojí chuti vyzkoušet něco tajemného, stejně jako obavě z toho, co by mohlo následovat. Opravdu se jedná o oblasti, o kterých toho moc nevíme. Jsou zakryté tajemstvím, záhadou, mystikou... Možná právě proto lidi tolik lákají. Nedokážu posoudit, jestli pro vás může být takové zkoušení práce s kyvadlem (a podobné techniky) nějak nebezpečné nebo ne.

Možná Ti může být dobrým vodítkem Tvůj strach. Strach nás totiž často varuje, pokud bychom se (ještě) do něčeho neměli pouštět. Můžeš si předtím zjistit víc informací o tom, co byste vlastně chtěli pomocí kyvadla zjišťovat, i o použití kyvadla, atd.

Možná že až budeš mít víc informací, bude Ti jasnější, co od toho můžeš čekat, a jak to udělat, abys nemusela mít strach a bylo to pro vás všechny bezpečné. Taky se můžeš zkusit poradit s někým, kdo už zkušenosti v téhle oblasti má.
S přáním všeho dobrého Modrá linka www.modralinka.cz

Tajemno

ahojky alíku už dlouho přemýšlím nad tím co jsou zač sny ( jako co se ti zdají večer) co dokazují,nebo je to náhled do buducnosti ? Např. kluci o mě moc zájem nemají a dneska se mí zdál sen jak mi jeden kluk říká : kočičko když mi dáš pusu dám ti bonbon ! =D naprosto nechápu co to znamená !PROSÍM PORAĎ MI co jsou sny zač.. předem děkuju

Ahoj snílku,
pokládáš mně těžkou otázku, protože o tom, co jsou sny zač, existují celé knihy, a tím, co jsou sny se celá staletí zabývají různí vědci, filosofové, psychologové, terapeuti a učenci. Mnoho lidí se také zabývá výkladem snů, někteří se tímto způsobem dokonce i živí. Sny se zdají každému zdravému člověku, někteří lidé si ale to, že se jim sny zdají, prostě ráno už nepamatují.

Většinu snů také rychle po probuzení zapomeneme, kromě některých, u kterých se zdá, že nám měly cosi říci. Jaké je ale poslání těchto snů se stále ještě přesně neví. Existují sny, které předpoví určitou událost, ale není to časté. Sny vycházejí z našeho podvědomí.

Vysvětlovat sny "doslova" tak, jak proběhly, nemá smysl. Sny totiž mají význam symbolický. Někdy souvisí s tím, co se kolem nás děje, například chystáme-li se na cestu, na dovolenou, klidně se nám může zdát o balení kufrů. Nepříjemnými sny jsou ty, kdy někam padáme nebo nás někdo pronásleduje. Z takových snů se můžeme i probudit s výkřikem a úzkostí.

Symbolický význam snových obrazů vykládají snáře, ale chci Tě upozornit, že mohou být velmi zavádějící, protože sen nemá jednoznačný výklad. Ve snovém světě jsou běžné fantastické události, představy a proměny. Často je provázejí hlubší city a působivější vjemy, než nám může nabídnout svět bdění. Ve snu například můžeš být kamenem, ptákem, mužem, miminem, můžeš se lehce proměňovat, střídat různé role, létat, vznášet se, mrtvá můžeš ožít, ve snu je prostě vše možné. Tebou konkrétně popsaný sen nemusí, ale také může mít zvláštní význam pro Tebe. Možná hodně toužíš po pozornosti a zájmu nějakého kluka a Tvé podvědomí Ti tedy připravilo tento sen. Snad Tě na takové setkání připravuje, a Tys ho mohla prožít nejprve ve svém snu. Chceš-li vědět více, poraď se s někým blízkým.

Můžeš se ptát blízkých lidí na jejich sny a názor na ně. Každopádně si takto rozšíříš obzor. Lidé, kteří se chtějí zabývat svými sny, si je zapisují a pak se je pokouší interpretovat sami, vlastní intuicí nebo podle snáře. Někteří zase s pomocí psychologa.
Přejeme Ti krásné sny. Modrá linka www.modralinka.cz.

Tajemno

Ahoj alíku, na Alíkovi jsem přihlášena už přes rok. Někdy se tak zamyslím jestli existuje nebe a myslím že neexistuje, protože na zeměkoulí je vesmír a pochybuju že by mezi vesmírem a zeměkoulé bylo nebe. prostě se bojím že až umřu a budou mně upalovat že to budu cítit, ale nebudu moct něco s tím dělat. Máma mi sice říkala abych si vzpoměla jak mi vyndávali mandle a že sem to taky necítila. Vím že když mi to vyndávali, tak moje dušička byla uplně jinde a vůbec jsem byla úplně někdy v .....Nevím co mám dělat, pomoc mi prosím!

Tereza ( 10 let), 29. října 2011

Ahoj Terezko,
otázky, kterými se zabýváš, jsou hodně filosofické. Co existuje nad námi, to tak moc nevíme, často se říká, něco vyššího je nad námi a každý si pod tím představuje něco jiného. Někdo Boha, jiný vesmír, další přírodní zákony a podobně. Vesmír je nekonečný, ani toto si přece nelze představit, jsou chvíle, kdy naše představivost prostě selže, na tohle nestačí.

Smrt k životu patří, proto se lidé nad ní často zamýšlí. Bát se ale toho, že po smrti budeš něco cítit, to opravdu nemusíš, to není možné. Když Ti operovali mandle, tak ses cítila nějak jinak, ale necítila jsi to operování. Zamýšlíš se nad tím a to je správné. Ptáš se, co máš dělat.

Rozumím tomu, že jsi plná různých otázek, které bys ráda měla zodpovězené. Odpovědi se dají hledat různým způsobem. V literatuře, na internetu, v sobě, v životě pozorováním věcí, lidí, zvířat i přírody. A také je dobře se hodně ptát. Mámy, táty, učitelů, dalších lidí, které máš kolem sebe. Mohou mít zajímavé názory, zeptáš-li se více lidí, můžeš dostat i zcela rozdílné pohledy a odpovědi, které si pak můžeš srovnat a sama se rozhodnout, který z nabízených pohledů je nejbližší právě Tobě. Klást si otázky je správné, hledat odpovědi ještě lepší.
Přejeme Ti moc pěkný podzimní čas s kamarády a blízkými. Modrá linka www.modralinka.cz

Tajemno

Ahoj všichni, mám dotaz ohledně svého způsobu vyplňování volného a někdy i nevolného času. Jsem snílek a skoro kdykoliv můžu, uteču od reality do svého smyšleného světa. Když jedu autobusem, v posteli než usnu, cestou ze školy, když se procházím v parku... Jsou to různé světy ve kterých mimo mě většinou vystupují nějací hrdinové z knížek, z filmů... vždycky tam hraju nějakou důležitou roli, třeba zachráním někomu život nebo tak. Mě by nevadilo, kdybych tak vyplňovala volné chvíle, ale začíná mi vadit, že už mi to začíná automaticky přeřazovat i v přítomnosti mých přátel. Jsou ty moje světy normální nebo jsem divná? Je lepší to potlačovat z všech sil nebo to časem přejde samo? Začíná mi to dělat starosti... Ptala jsem se na to své nejlepší kamarádky a byla jsem šťastná, že se mi nevysmála ani nic takového, ale bohužel nevěděla co s tím. Tak prosím o radu vás. Prosím, jsem divná? Děkuji předem za odpověď. Snílek

Snílek (holka,13), 18. srpna 2011

Ahoj,
ptáš se nás, zda jsi divná, když často utíkáš do světa fantazie. Nevíš, zda tyto útěky potlačovat či zda to přejde. Fantazijní světy se ve Tvém věku mohou objevovat a je to přirozené, svědčí také o Tvé fantazii a tvořivosti (a nejen to, i způsob, jakým píšeš a přemýšlíš sama o sobě je velmi osobitý a zajímavý), navíc v nich člověk může být tím, kým chce - třeba někým slavným, důležitým.

Nevidím na to nic špatného, ale může to omezovat a přinášet problémy v případě, že svoje snění člověk nedokáže udržet v určitých mezích, tedy, že přestává žít normální život - chodit do školy, trávit čas s přáteli, mít koníčky. Jestliže máš pocit, že Tě to obtěžuje a že Ti fantazie do běžného života už zasahuje příliš, co třeba zkusit vyčlenit si čas na snění a na běžné činnosti?

Mít tedy čas, kdy se snění můžeš bez zábran oddat, ale také čas, kdy se budeš soustředit na reálný svět, učení, kino apod. Potlačování má většinou opačný efekt a moc na tyhle věci neplatí. Napadá mě naopak využít Tvé nápaditosti při nějakém koníčku - psaní povídek, návštěvě dramatického kroužku a podobně...

Pokud bys i přesto měla pocit, že se Ti to stále nedaří a nevíš co s tím, můžeš se svěřit někomu dospělému ve svém okolí, komu důvěřuješ (rodičům, babičce, tetě) a společně popřemýšlet, co dál a jak vše uspořádat tak, abys byla spokojená.
Držíme palce, Modrá linka www.modralinka.cz.

Tajemno

ahoj mam takovej problém věřim na duchy i když všichni říkaljí že neexistují vdycky když du spát mam postel u zdi a musim se pořád díva po místnosti protože si myslim že tam nikdo je prosím porad co mám dělat

anonymka, 16. srpna 2011

Ahoj anonymko,
nezmiňuješ se o tom, kolik máš roků. V některých obdobích se strach z duchů a nadpřirozena objevuje celkem často a mladí lidé s ním bojují. Hodně záleží na Tvém věku a další okolnostech, které neznám, proto mohu reagovat jen obecně.

Chápu, že Tě pozorování místnosti večer před spánkem vyčerpává, unavuje a zatěžuje (alespoň tak tomu rozumím). Někdy pomáhá, když si člověk před spaním pustí hudbu, nebo čte knížku, tak aby nepřemýšlel o věcech, které v něm strach vyvolávají. Bylo by dobré o tom promluvit s někým, komu důvěřuješ.

Zmiňuješ se sice, že "všichni říkají...", ale věřím, že v tvé blízkosti se pohybuje člověk, s který Tě bere vážně a s kterým si o svých pocitech můžeš promluvit. Pokud se nedaří ho najít, můžeš také zavolat k nám na Modrou linku nebo jinou linku důvěry, kde můžeš hledat způsoby, jak strach zmírnit nebo se ho zbavit úplně.
Přejeme Ti klidné usínání a krásné, příjemné sny. Modrá linka www.modralinka.cz.

Tajemno

Dobrý deň přeju. Je mi 12 let a mám strach... takže k věci... vím, že mi to pravděpodobně nebudete věřit, ale vždycky, když je někomu z naší rodiny moc zle, nebo zemře, to vicítím. Začne mi být srdce jako o závod, začnu se klepat a potit. Poprvé to bylo když děda umíral. Zabil se v autě. Podruhé, když byla babička na vážné operaci a potřetí když měl bouračku brácha. Před chvílí jsem ten záchvat měla a hrozně se bojím, co se komu stalo... prosím pomozte mi.. jsem vubec normální? klidně nevěřte, ale je to tak! ani slovo nelžu. Kvůli mámě musím navštěvovat i psychyatra... nechci být jiná než ostatní.. prosím, jak se mám těch záchvatů zbavit?

radšine, 8. srpna 2011

Ahoj Radčině,
není proč si myslet, že bys nebyla normální. Existuje určité procento lidí obzvláště vnímavých a citlivých, kteří skutečně dokáží vycítit, když se někomu blízkému něco zlého děje. Může se to projevovat právě tak, jak popisuješ. Nemám tedy důvod Ti nevěřit.

Píšeš, že nechceš být jiná než ostatní. Toto Tvé přání nelze splnit. Každý je totiž jiný, každý se liší, každý je svůj. Jde o to, přijmout samu sebe právě takovou, jaká jsi. Mít se rád. Má-li se člověk rád, vychází s druhými lidmi lépe, než utápí-li se v komplexech a pochybnostech.

Netuším, proč kvůli mámě navštěvuješ psychiatra, ale můžeš s ním o svých potížích promluvit. Pokud Tě to opravdu moc zatěžuje, pak by ještě lepším průvodcem v této situaci byl pro Tebe psycholog. Možná máte nějakého na své škole, pokud ne, existují poradny, kam bys mohla spolu s mámou zajít a to, co Tě trápí tam společně probrat.
Přejeme Ti, aby v rodině nic zlého neproběhlo, přejeme hezký srpen. Modrá linka www.modralinka.cz.

Tajemno

Podíval jsem se jednou náhodně na profil kamarádky na FB a tam byl nějaký obrázek s podivnou a škaredou paní a teď když se podívám na horu tak se mi zjeví to se mi stane i se tmou mluvil jsem s tím i s RODIČI a pořád se mi zjevuje prosím alíku pomož mi

Ahoj Kubo,
nevíme, jak dlouho se děje to, co popisuješ. Většinou takové vidiny za pár dní, nebo týdnů přejdou - postupně slábnou, až vymizí. Pokud je to už delší dobu, Ty jsi o všem už mluvil s rodiči a stále se Ti zjevuje obraz podivné a škaredé paní, pak je asi zapotřebí, abys (společně s rodiči) vyhledal odbornou pomoc, nejlépe psychologa, psychoterapeuta. Společně s těmito odborníky můžeš propátrat, co se děje, že máš toto zjevení a pracovat na jejich odstranění. Kontakty na tyto odborníky najdeš na internetu, ve Zlatých stránkách nebo Ti je poskytnou na nejbližší lince důvěry (www.linkyduvery.cz).

Můžeš také zkusit najít jiný obrázek, který Tě zaujme a vždycky, když se Ti zjeví nepěkná paní, zkusit ho ve své mysli nahradit tím pěkným, který se Ti líbí. Obrázek si můžeš i vytisknout a ve chvíli, kdy se v mysli zjeví ten škaredý, můžeš se podívat na ten hezký. Může to pomoci - vyzkoušej to - a pokud ne, bude nejlepší vyhledat odbornou pomoc.
S přáním pěkných prázdnin Modrá linka www.modralinka.cz.

Tajemno

Ahoj Alíku. :-) S kamarádkou jsme četly jeden takový horor. Odehrávalo se to v lese na vřesovišti a byl tam srub. Byla to knížka o koních a byl tam taky kůň Luf a na konci knížky byla strašná bouřka a zabilo to tam jednu holku. (Teda spíš jejího ducha, opakovala se tam totiž minulost, ale to je teď jedno). Jenže my teď máme problém. Jedeme na školní výlet a je to uprostřed lesa, je tam srub a jmenuje se to Vřesoviště. A ještě ke všemu ten duch tý holky vypadá úplně stejně jako jedna holka od nás ze třídy (a ta holka chodí do jízdárny a mají tam koně Lufa). No a včera byla bouřka a blesk uhodil přímo do paneláku kde bydlí ta holka co je podobná tomu duchovi a s kámoškou jsme toho ducha vyděli při té bouřce z okna. Vím, že je to celé zamotané ale všechno to přesně souvisí a zapadá to do sebe... Myslíš, že to opravdu nějak souvisí s náma a nebo máme jan moc bujnou fantazii?

Anonymka, 27. května 2011

Ahoj holky,
máte bujnou fantazii, ale to se mi líbí, když ji nasměrujete k tvořivé činnosti, budete mít úspěch. Souvislost mezi tím, co čteme a co prožíváme je nicméně někdy velmi zajímavá a těžko vysvětlitelná, těžko vám objasním tolik souvislostí, které společně mohly vyvolat obraz té holky za bouře.

Otázce, jestli to souvisí s vámi moc nerozumím, pochopitelně to s vámi souvisí, když se vás to týká. Ale jestli myslíte, zda vám to má něco říct nebo něco na tento způsob, tak to opravdu nevím. Stane se, že si někdy lámeme hlavu otázkou a namátkou otevřeme nějakou knihu a ejhle, přímo na té stránce je odpověď.

V životě nás mohou potkat chvíle či jevy, které si neumíme nijak vysvětlit, jejich souvislost, mezi to patří i zázraky a různé divy. Můžete si o tom, co jste četly a viděly, promluvit s někým dospělým, komu věříte a kdo vás dvě zná, poví vám, co on si o tom myslí. Vyčkejte také, jak dopadne školní výlet, bude asi hodně prima, v lese a ve srubu.
Přejeme vám oběma, aby se vám školní výlet vydařil. Modrá linka www.modralinka.cz

Tajemno

ahoj aliku musim se te zeptat veris ze bude konec sveta???vsichni rikaji ze se to rikalo uz davno ale ja sem straspitel a bojiiim se takze se te ptam je to pravda nebo ne???dekuji moc(ste skvela poradna)....dekuji

straspitelka, 30. dubna 2011

Strašpitelko, minulý týden mě oslovili z jedné nadace, abych s nimi tvořila kalendář právě na rok 2012. Moc jsem se pobavila, protože jsem řekla, je to fajn, protože já nevěřím na konec světa. Mám v plánu ještě hodně věcí a na to mi 1 rok nestačí. A moje plány se mi plní ...Tamara Cenková, Psychologická poradna Sluníčko

Tajemno

Ahoj alíku nevím jestly je to normální občas se mi zdají sny které se ve skutečnosti stanou je to normální ? :-O

alexstar, 16. dubna 2011

Alex, dost z lidí má takové sny. Vysvětlení, proč se to děje, je na dlouhou přednášku. Možná, že by bylo pro tebe fajn, poslouchat své sny a občas se podle nich chovat... Tamara Cenková, Psychologická poradna Sluníčko

Tajemno

Ahoj Alíku.Moji rodiče si myslí že věřím na ježíška ale ja na něj nevěřím.Mám jim to říct a jestli jo tak jak jim to mám říct.PS:Děkuji za odpověď a AHOJ!!

Kofola118(11 let), 1. dubna 2011

Milá Kofolo, řekni jim to tak, jak si to myslíš. Já tu mohu jen dodat, že pokud přestane člověk věřit v kouzla, tak se kouzla přestanou i dít. Prostě zázraky se dějí, jen na ně musí člověk věřit... Zdraví tě Alík

Tajemno

Ahoj, mám dotaz (jak jinak, že).... Je mi patnáct (jemu cca taky tak) a v jedné nejmenované soutěži v TV jsem viděla kluka. Je moc pěkný, uchvátil mě. Ale ne jenom vzhledem, spíš mi přijde, jako by měl krásnou duši. Něco jsem si o něm četl a zjistila jsem, že je vpodstatě dokonalý (já vím, je to hloupost, ale vším mi naprosto sedí). Bydlíme ve stejném kraji, ke mě do třídy dokonce chodí kluk z jeho města. Jasně teď je populární a má spoustu fanoušků. A já i kdybych se s ním nakrásně někdy setkala nemám šanci (nejsem moc hezká). Ale s tím bych se nějak dokázala smířit. Horší je to, že vím, že nemám šanci. Že se s ním ani nesetkám. Moc mě bolí pomyšlení na toto. Proto prosím o radu, jak se vzdát, nebo spíš jak přestat mít ráda. Je to pro mě opravdu hodně těžké. Děkuji za jakoukoliv odpověď či radu,... PS: pokud mi chcete poradit ať se nevzdávám, tak mi poraďte jak ho potkat, není kde,... Díky

Odpovím ti příběhem: minulý týden u mě byla jedna klientka, která mě kdysi viděla v televizi a moc jsem se jí, jako psycholog, líbila. Údajně to bylo asi před 5-6 lety... stále, když mě viděla si říkala, že by se se mnou chtěla setkat.... a stala se taková věc, že v rámci své pracovní náplně se MUSELA se mnou sejít a kontakt jí na mě zařídila úplně cizí osoba. Takže: přej si, aby vás spolu někdo seznámil, přej si i víc a hlavně buď trpělivá. Zázraky se dějí, jen je třeba na ně věřit... Tamara Cenková, Psychologická poradna Sluníčko

Tajemno

Ahoj poradno. Zajímám se a i zkouším telekineze ale bojím se aby se mi nemohlo něco stát. Předem děkuji za odpověď. Zařaďte můj dotaz do Tajemna

anonymek12, 12. března 2011

Anonymko, klidně telekinézi zkoušej. Stát se ti nemůže nic. Tamara Cenková, Psychologická poradna Sluníčko

Tajemno

Milá Tamaro psali jsme to co se nám stává přes den a v noci (fleky, že na nás někdo mluví, světla.....). Ptala ses nás kolik nám je je nám obějma 11. Lídě už bude brzy 12 ale Domči později. Moc nám nepřipadá že by to byla fantazie. Nevíme jestli to budeš vědět, ale kdyby to nebyla fantazie bylo by to normální a vidět ty fleky atd. nechceme (jelikož se toho poměrně dost bojíme). Lída jednou teď běkdy viděla kouli asi 8x8 cm a v ní byla ruka bála se toho a šla pryč jenže ji to furt následovalo a pak až to asi 10sek. neviděla přestala se bát a už to neviděla. Nejsme nic že by si neměla pravdu, ty ji máš určitě ale vůbec nevíme co máme dělat co když to naznačuje SMRT nebo varování před ní. Na internetu jsme se dočetli že ty koule varují nebo naznačují že se nám něco stane :( moc se toho bojím/me. Kdyžtak nám poraď ještě s tím kdyby to nebyla fantazie prosím. Děkuujeme za odpověď a budeme rády když nám dále budeš radit. Domča a Lída(11let).

domča a lída, 24. února 2011

Domčo a Lido, fantazie je mocná čarodějka a vzhledem k tomu, že se zajímáte o nadpřirozeno, míchá se vám do vašich myšlenek. Nadpřirozeno je zajímavé, ale k tomu, aby člověk některé věci pochopil, potřebuje zkušenost a vzdělání. Dospíváte a hormony ve vašem těle dělají také pěkný binec. Pokud budete mít nějaké vidiny, pokuste se k nim chovat hezky a klidně se pokuste na ně mluvit svým vnitřním hlasem. Většinou se rozplynou. Tamara Cenková, Psychologická poradna Sluníčko

Tajemno

přes den vidíme barevné fleky a v noci nějáké příznaky a pořád na nás někdo mluví a probouzí nás a když se probudíme tak nikde nikdo a pořád dokola a to co se nám zdá se často vyplní,a dost často se nám stávají strašidelné věci,a Lída viděla v lese malého človíčka který se proměnil v králíka a jednou na táboře se při bouřce se začali híbat obrazi a otvírat skříně a okno. jednou Domča v kotelně viděla jak se otvírají dvěřě a kočky se psem šli za ní do zadu a neví co bylo za těmi dveřni, ale když přišel její táta tak to uteklo, jednou jsme taky viděli na obloze světla podobná jako dávali ve zprávách něco jako UFO o o - Bývá toto normální nebo ne. Poradíte nám prosím jak se zachovat Domča a Lída

domča a lída, 8. února 2011

Milá Domčo a Lído, máte velmi bujnou fantazii. Možná, že se vám všechno toto zdá jen proto, že si takové představy přejete vidět. Každý z nás, když se podívá na oblohu, může vidět to, co si bude chtít představit. Škoda, že jste nenapsaly kolik je vám roků, ale přece jenom jednu radu vám dám: začněte být pořádně aktivní, začněte sportovat a nebo se pořádně věnovat škole. Uvidíte, že se vaše představy vytratí. Tamara Cenková, Psychologická poradna Sluníčko

Tajemno

Dobrý den. Kdysi jsem tu objevila, že se dají plnit přání, když se řekne Vyvolávám ducha přání atd. A já jsem se chtěla zeptat, jak se to dělá? Jako, co se má říct, aby se to přání splnilo... Docela mě to zajímá a chtěla bych to vyzkoušet! Předem moc děkuji za odpověď a přeji hezký den!

Míša/12 let, 31. ledna 2011

Míšo, takový dotaz se nedá zpracovat přes internet. Existují knihy, které tě dokáží naučit jak si vhodně přát. Takže ti doporučuji hledat a pokud tvé přání je dostatečně silné, dostane se ti do rukou i správná kniha. Tamara Cenková, Psychologická poradna Sluníčko

Tajemno

Ahoj Tamro to sem zase já chtěla bych se zeptat jestli je normální že mi někdy v noci začne tak divně houkat rádio jak když u něho máte třeba telefon a někdo vám telefonuje problém je ale v tom že třeba telefon mám v úplně jiném pokoji. Děkuju za odpověď a nezlobte se že pořád otravuju. Ještě bych vám chtěla poděkovat za vaší poradnu a chtěla bych se zeptat jestli bych si svámi mohla popvídat třeba někdy osobně zaleží z jakého jste města nemyslím že bych potřebovala pomoc psychologa ale mám plno otázek na které byste mi mohla odpovědět a vždy mi se vším pomůžete. Děkuju a mějte se moc hezky :)

Kačko, děkuji za milá slova. Povídat si se mnou je dost složité. Mám náročnou práci a denně plno klientů. Ve snech se nám zdají všelijaké věci, klidně může jít jen o tvé sny. Požádej rodiče a řekni, že bys chtěla navštívit psychologa. Třeba ti to zařídí... Tamara Cenková, Psychologická poradna Sluníčko

Tajemno

Ahoj Alíku. Je mi14 let a od minulý roku, asi od prázdnin se mi dějí divné věci a zdají sny, které něco znamenají, ale já nevím, co. Ve snech se pořád objevuje konkrétní osoba (Richard Kruspe, kytarista Rammstein) jako duch, pořád se kvůli těm snům vzbudím. Sice to není časté, ale tak dvakrát-třikrát za měsíc se něco děje. Pak jsem měla vidinu a znova jsem viděla Richarda Kruspeeho. Nebo jsou tady ještě dvě věci. Slyšela jsem hlasy, nějaké křičení. Já jsem už hodněkrát slyšela hlas Richarda (např. interview) a vím, že on křičel a v ten den mi sám od sebe začal hrát mobil (písnička od Rammstein-Mein Herz Brennt), nevíš, co tohle všechno má znamenat ? Bojím se, že příjde něco i horšího, sice mě nic nenapadá, ale člověk nikdy neví.. Zařaď do kdyžtak do tajemno. A předem děkuji za odpověď.

Lucko, nejsi do kytaristy zamilovaná? Pokud ano, mohou tvoje sny s tím souviset. Ale podle mého soudu se nemusíš o sebe bát. Tamara Cenková, Psychologická poradna Sluníčko

Tajemno

Ahojky. Mám tu menší problém - hrozně mě zajímá magie, věštění a podobné. Také se mi líbí wiccanství a chtěla bych být wicca, akorátže sem také (zatím) křesťanka a nechci tím hřešit. Chci slavit svátky jako je sabat a jiné, ale tím bych hřešila protože mám věřit jen v jednoho boha. Nevím co mám dělat. Chci být oboje ale to přeci nejde. Chci se zeptat na nějaký způsob jak to udělat abych se mohla nadále zabývat magií ale přitom nehřešit. Moc vám děkuji. Ester PS: když se zabývám magií ale neuctívám u toho jejich bohy, je to hřích?

Ester 12 roků, 1. ledna 2011

Ester, protože jsi křesťanka, měla bys nejdříve proniknout do tajů křesťanství. Snaž se o křesťanství nastudovat co nejvíce a pochopíš, že magie má mnoho s křesťanstvím společného. Nejdřív se zaměř na jednu a později můžeš přidat další vědy. Tím nebudeš hřešit. Bůh je jenom jeden, jen každá filozofie má pro něho svůj vlastní název..... Tamara Cenková, Psychologická poradna Sluníčko

Tajemno

Ahoj Alíku.Byli jsme na dovolené v Chorvatsku. V noci za úplňku jsem se šla projít po pláži(mám ráda noční procházky).Jak tak jdu uvidím někoho ležet na pluáži.Přiběhnu kouknu se a...v bezvědomí tam byla mořská panna.Polila jsem ji vodou aby se probrala ale nepomohlo to tak jsem jí jednu flákla :).Probrala se a chytla mě za ruku a táhla mě do moře a já jsem mohla dýchat pod vodou!Vzala mě na takový ostrůvek.Byla tam taková jeskyňka s vchodem pod vodou tak jsme vplavaly dovnitř a bylo tam malé jezírko cca:3x3m.Řekla mi že mi splní přání,protože jsem jí zachránila život.Přála jsem si být mořská panna,ale taky člověk.Dala mi takový řetízek s mušlí a řekla že když budu chtít naroste mi ploutev a když ne tak budu člověk.Odjeli jsme domů jenže se mi teď zdá každou noc noční můra že ji a mě zabijou.Jinak je fajn být mořská panna ale ta noční můra mě štve.Co mám dělat???

mořská panna, 11. prosince 2010

Mořská panno, chtěla bych tě vidět, když jsi mořská panna. Tvůj příběh je hezká pohádka. možná bys je měla psát. Tamara Cenková, Psychologická poradna Sluníčko