Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Technická poradna

  Na otázky odpovídají

  Alíkův ředitel/programátor –MM–, správci Alíka a někdy i Alík.

  V této poradně odpovídáme jen na technické dotazy k fungování webu Alík.

  Jak se vytváří podobný web jako Alík?

  Všeobecně

  Ahoj Alíku a spol. :-)
  Jak se vytvořil tento web, neboli správně řečeno, jak se tento celý Alík vytvořil, jestli přes webnode či další, já sám dělám web přes webnode, no a tak bych chtěl vědět, jak jste udělali vy ten web (alik.cz). Však vy už víte.

  Děkuji za odpověď předem 8-D8-D

  Ahoj,
  vytvořit podobný web přes Webnode nejde. Alík běží na vlastním redakčním systému, který je vzdáleným bratrancem systému, na kterém běží iDNES. Podrobnosti jsem blíže popisoval v jiné odpovědi před pár lety, od té doby se nic nezměnilo.

  Ten systém si průběžně upravujeme, docela dobře mu rozumíme, proto se Alík může postupně naučit spoustu nových věcí. Prostě píšeme nějaké zdrojové kódy… a ono to pak něco dělá, obvykle to, co chceme. To na Webnode udělat nemůžeš, tam nic neprogramuješ – děláš kompromis mezi možnostmi a jednoduchostí použití… viz odpověď o webhostingu.

  Na jakém webhostingu běží Alík?

  Všeobecně

  Dobrý den,
  mohu se prosím zeptat na jakém webhostingu funguje Alík? (např. WordPress)
  Děkuji.
  Lopi

  Ahoj,
  na žádném tradičním webhostingu nejedeme, jsme na ně moc velcí. WordPress mi ani nepřipadá jako webhosting. WordPress je spíš název redakčního systému, ne? Ten máme svůj. A co se týče webhostingu… zjednodušeně řečeno bych mohl rozdělit provoz webu na několik úrovní:

  1. Využití externí služby

  Člověk nemusí nic programovat, jen plní obsahem šablonky, případně si vybírá z předpřipravených vzhledů stránky, nemá nad fungováním téměř žádnou kontrolu. Podobné služby bývají zadarmo a pak je web oblepený reklamou, na které vydělává poskytovatel služby, nikoliv autor obsahu.

  Příkladem jsou třeba webíky na Webnode, Wix nebo e-shopy postavené na platformách Shopify, Shoptet…

  2. Použití webhostingu

  Člověk si může naprogramovat redakční systém (nebo nainstalovat existující, třeba WordPress), může ledacos upravovat, ale nemá úplně pod kontrolou nějaká systémová nastavení, třeba bezpečnostní HTTPS certifikáty a tak podobně, nemusí se moc starat o zabezpečení, o aktualizace webserveru, to všechno za něj řeší poskytovatel. Web pak obvykle běží na jedné výkonné mašině společně s tisíci dalšími (a nečeká se, že tam bude něco náročného). To už stojí nějaké menší měsíční poplatky.

  Příkladem je jakýkoliv menší firemní web. Nebo třeba Chomutovský kalamář, Jak psát web. Já osobně si nemůžu vynachválit Aerohosting.cz.

  3. Použití virtuálního serveru (VPS)

  Člověk si může nastavit celý virtuální počítač, do kterého má vzdálený přístup, má jemnější kontrolu nad technickými detaily (může tam provozovat nejen web, ale i jiné internetové služby), nicméně musí se alespoň trochu starat i o aktualizace a zálohy. Virtuál má nějaký přislíbený výkon a reálně běží v nějakém cloudu, kde jde jeho zátěž rozložit mezi víc fyzických počítačů. Platí se za něj větší měsíční poplatky. Jde si obvykle připlácet i za vyšší výkon, pokud je potřeba – pokud dělá něco složitějšího nebo má větší návštěvnost.

  Příkladem je třeba Alík (viz podrobnosti), nebo Ventusky.

  4. Provoz fyzického serveru

  Člověk má výkonný počítač fyzicky u sebe, připojený do nějaké rychlé sítě, může si ho sám sestavit z komponent, které si sám pořídí. Musí si pak hlídat, aby se něco z toho neporouchalo a aby nehrozilo nějaké jiné fyzické poškození (aby rozlitý čaj nevypnul web :-)). Žádné měsíční poplatky za server se neplatí, jen za připojení k internetu, ale ten server se samozřejmě musí jednorázově koupit a sestavit.

  Příklad momentálně žádný neznám, protože všichni přešli na VPS. Už dříve jsem u jiného dotazu psal, že provoz vlastního hardwaru se moc nevyplatí.

  5. Provoz vlastní serverovny

  Člověk má několik vlastních serverů, o všechny se musí starat, může mezi ně rozložit výkon. Za servery sice měsíční poplatky neplatí, ale potřebuje pak obvykle dražší internetové připojení a klimatizaci, takže to není úplně levná záležitost.

  Příkladem je třeba iDNES.cz, kam ještě před osmi lety spadal i Alík (ten běžíval historicky paralelně ze dvou až šesti strojů).

  6. Vlastní cloud

  Člověk má hromadu serveroven po celém světě a týmy lidí, kteří se o ně starají. Asi bych už neměl říkat člověk, ale spíš velká megakorporace. :-D

  Příkladem jsou třeba Amazon AWS, Google, Microsoft Azure, Meta, český CDN77.

  Neaktuální odkazy na vizitce uživatele

  Vizitka

  Dobrý den,

  1. Chctěl bych upozornit, že na vizitce Pralinka2 nefungují odkazy třeba na 14.4.2007. Je to možná chyba u mne, ale nejsem si jist...
  2. Existuje nějaká testovací verze, třeba jen jak by vapadala, nová klubovna?

  Děkuji za odpověď
  Lopi

  Ahoj,
  je pravda, že jsem svoji vizitku už dlouho neupravoval, a minulý rok mi poskytovatel webhostingu přestěhoval stránky jinam, přičemž se nepatrně změnila jejich adresa. Takže původní adresy na fotky ze srazů až do 8. 5. 2010 končily příponou .htm, zatímco nové adresy končí příponou .html. Ty odkazy na srazy jsem tedy teď opravil, ale jen na své hlavní vizitce Pralinka2. Vizitka, na kterou jsi sem dal odkaz, je záložní vizitka, která je méně aktuální a tu zatím nemám čas předělat. A i na té mojí hlavní vizitce chybí novější srazy, a až budu mít někdy čas, tak je snad doplním. A jsou tam i jiné nefungující odkazy, protože některé jiné stránky, na které tam jsou odkazy, už přestaly existovat. Ale momentálně nemám čas to všechno projít a opravit.

  Co se týče druhého dotazu, to bude nutno se obrátit na Alíka. Není vhodné psát do jednoho dotazu psát dotazy na různé lidi, protože jeden dotaz lze předat k vyřízení jen jednomu odpovídajícímu.

  Stížnost na nařčení dvou sester, že jsou jen jedna

  Kačky

  Ahojky.
  Mám dotaz ohledně oznámení na mém účtu:

  "Kvůli zákazu sbírání přes více účtů v pravidlech sbírání kaček jsi dostala přirážku k cenám dárků."

  Byl mi tímto postupem "devalvován" kačkový bodový účet a nevím, kam se dál obrátit a bránit se podobnému nařčení. Psala jsem některým správcům, a dostala jsem odpověď, že mám čekat. Čekám, ale nevím jak dlouho mám čekat. Tak píši zde. ! Problém řeší i moje sestra, která byla také neoprávněně poškozena jako já.
  Děkuji za odpověď. >X<-

  Ahojky,
  z mnoha úkazů je zřejmé, že účty Magdafox a Kackafox používá jedna osoba. Něco napíšeš do diskuse, přihlásíš se na druhý účet, dáš si sama sobě palec nahoru, svým názorovým protivníkům dáš z palec dolu, pak se zase vrátíš do předchozího účtu a jedeš dál… a to není jediný symptom.

  Žádnou aktivitu, která by podporovala dojem, že sem v posledních letech skutečně chodí dvě sestry, každá sama za sebe, nemáte. Dokonce bych si s trochou detektivní drzosti troufl tipnout, že . O:-)

  Vedlejším efektem tohoto divadla je, že sbíráš kačky přes dva účty, což je porušením pravidla 10. Posledních pět let si pečlivě hlídáme, aby věrnostní program fungoval spravedlivě a aby dárky byly dostatečně dostupné poctivým uživatelům, kteří sbírají jen přes jeden účet. Postupně vylepšujeme mechanismy, jak nežádoucí jevy rozpoznávat.

  Jako každému jinému nařčenému ti nabízíme tři možnosti:

  1. Buď si spojíš oba své účty do jednoho.
  2. Nebo na jednom z účtů vypneš sbírání kaček.
  3. Nebo si už nikdy nic neobjednáš kvůli obří přirážce k ceně.

  Vyber si. >X<-

  Nejsi první ani poslední, komu se stalo, že v dobré víře převzal účty příbuzného, a pak zjistil, že to byla chyba. S některými hromadnými sběrači je docela těžká domluva. Věřím, že ty budeš milá a konstruktivní a že mi zkusíš v poště v klidu vysvětlit, proč si myslíš, že sem skutečně chodíte dvě. ;-)

  Uleželý dort nebyl k nalezení

  Pátračka

  Ahoj. Možná je to zbytečná otázka, ale zajímalo by mě, proč v deníčku 15. ledna 1956 nebyl v posledním kole velikonoční pátračky dort, i když Panterka říkala, že dorty budou na místech, kde jsme v pátek řekli, že byli, a Andrlák řekla, že jeden byl v deníčku 15. ledna 1956.

  Ahoj,
  v nastavení soutěžního kola bylo, že se tam dort zobrazit má – a prozradil by býval za odměnu velkou část trezorové kombinace, která vedla k úkrytu Mediální Panterky – jenže on tam chybí ilustrační obrázek Alíka, takže nebyl žádný prostor, kde by se mohl zobrazit. :-)

  Pokud někdo vůbec netuší, o čem mluvíme: v pátračce se občas někde vyskytuje Mediální Panterka, která dává lidem různé vtipné úkoly, a také říká, jak ji půjde najít další den. Je to takový nesoutěžní bonus pro vytrvalejší pátrače. ;-)

  Vývojáři Alíka kdysi rozhodli, že data s rokem budou dostupná jen přihlášeným uživatelům, protože nepřihlášení tam nic zvláštního pro různé roky nikdy nemají. Usoudili také, že by tam tedy nemělo být nic, co souvisí s pátračkami, protože pátračka by měla být nějak srozumitelná i nepřihlášeným dětem (aby si třeba po skončení kola řekly „Aha, tohle bych našel taky, chtěl bych mít účet a soutěžit!;-)), a proto tam ilustračního Alíka nedali.

  No a potom na to úplně všichni zapomněli a dort měl tedy smůlu… :-D

  Očkování na sraz v Somálsku

  Srazy Alíka

  Nazdar vy tady,
  Proč mi nejde přihlásit na sraz v Somálsku? Budu ignorovat, že tam je už 104 lidí. Ale já prej nemám očkování proti prvodubnici! Jak ho získat?

  Díky za odpověď. 8-o:-D
  PS: spěchá!

  Ahoj,

  já také to očkování nemám, takže přijdu o nádherné zážitky. ;-(
  Jak ho získat? To se sděluje pouze na apríla.

  Určitě to příštího 1. dubna oznámíme! Vydrž, rok uteče jako voda. B-)

  Bonusová kuřátka bez nápovědy

  Pátračka

  Jak mám najít velikonoční kuře, když tam není hádanka?

  Ahoj,
  hádanka ke každému kuřátku se ti zobrazila na konci každého kola, když jsi odeslala výběr, co bys chtěla vyhrát. Zobrazilo se poděkování a pár veršíků. ;-)

  Kdo si veršíky (nebo místo, kam vedou) nezapamatoval, může si stejně jako v loňské pátračce nechat poradit od soutěžního bryndáku. Sice to stojí pár kaček, ale za každé nalezené kuřátko je pětistovka, tak se to nejspíš někomu vyplatí.

  Ještě včera byla v soutěžním bryndáku chybička, že rady ke kuřátkům vůbec nenabízel, ale dneska už funguje všechno správně. Bonusová kuřátka budou dostupná ještě minimálně deset dní, takže i kdyby někdo potřeboval sedm rad od bryndáku (jednu denně), tak to stihne. Hodně štěstí při pátrání. >X<-

  Mimochodem, loňská velikonoční pátračka byla první soutěž, kde šlo bryndák používat, právě při pátrání po kuřátkách.

  Poradna

  Ahoj,

  zajímalo by mě, zda je nějaký způsob jak objevit kdo dal na dotaz který jsem položila v poradně Alík radí dětem „díky moc“? Zajímá mě to kvůli tomu, že jsem se nikdy nesetkala s člověkem jemuž by odpověď mohla pomoc a ráda bych takové lidi někdy poznala.
  Vlastně mi je odpověď jasná, ale z nějakého důvodu si chci být jistá.

  Ahoj,
  osoba, která ti dotaz ohodnotila, nám odkývla, že ti smíme její přezdívku sdělit. Tak jsem ti ji poslal poštou. ;-)

  Všeobecně

  Ahoj poradno, děkuji vám za rychlé odpovědi.
  Mám otázku. Kamarádka mi furt tvrdí, že Alík je robot, ale sám Ouřada ho vytvořil, že to je robot ten Alík a já mám z toho docela blbý pocit.

  Otázky

  1. Je Alík opravdu robot? Myslím jenom toho pejska.
  2. Může normální člověk dostat správce Alíka? A jak?
  3. Může Alík někoho zablokovat navždy, že se ani nemůže nikdy přihlásit ani kdyby si dělal jiný účet?

  Díky za odpovědi, Slaygirl.

  Ahoj,
  zkusím na to odpovědět postupně...

  Je Alík robot?

  Nejdřív se podíváme trochu do historie, a sice do doby, kdy spousta zdejších uživatelů ještě ani nebyla na světě. Alík vznikl 1. června roku 2000 v ostravské firmě Silcom (více viz jeho článek Alík.cz slaví 18. narozeniny!). Troufám si tvrdit, že současný majitel Alíka Ouřada o něm v té době neměl nejmenší tušení.

  Před více než dvaceti lety ani nebylo běžné, že by člověk přišel na chat a tam by se s ním začal vybavovat robot, což se dneska stát úplně klidně může. Umělá inteligence se v té době sice už vyvíjela, ale na takové úrovni ještě rozhodně nebyla. Už jen z toho plyne, že Alík není robot, je to internetový pejsek, který občas dokonce ožije a přiběhne se podívat i na sraz. Pokud zkusíš pátrat, třeba zrovna v některých článcích o srazech s Alíkem , tak určitě i sama na leccos přijdeš. ;-)

  Může normální člověk dostat správce Alíka? A jak?

  Tady bychom mohli dlouho diskutovat o tom, kdo je normálním člověkem. Nebudu tady zkoušet přemýšlet nad tím, kdo je „normální“ zrovna pro tebe, a dovolím si zůstat jen u toho člověka. Vezmeme-li lidi, tedy nějaká stvoření z masa a kostí, která se pohybují obvykle po dvou, mají nějaké názory, chodí nebo někdy chodila do školy a nejsou to zvířátka, tak rozhodně ano. Všichni správci jsou lidé a o všech z nás se dá říct, že tuto funkci nemáme od narození. Museli jsme tedy zelenou korunku někdy nějak dostat.

  Jak, to je složitá otázka. Je nám úplně jasné, že drtivá většina zejména dětí by měla Vánoce z toho, kdyby zelenou korunku alespoň na chvilku měla. Otázka zní hlavně proč. Jestli je lákavá představa prostě ji mít (třeba na ozdobu) nebo tady moct dělat a vidět něco navíc nebo snad ta spousta věcí, které se my správci snažíme dělat. Můžu vás ujistit o tom, že to skutečně není žádná legrace, kolikrát člověk narazí na spoustu věcí, které by raději vůbec neviděl, a dá se říct, že je tady vlastně pořád něco na práci, takže je to parádní žrout času.

  Obecně ale běžný uživatel nemůže nic moc udělat proto, aby se správcem Alíka stal. Je mi jasné, že vás tato odpověď nepotěší, ale je to prostě tak. Být správcem, zejména správcem Alíka, znamená spoustu zodpovědnosti, kterou bychom minimálně na mladší děti ani házet nechtěli. Obvykle se ale jedná o postupný proces, který není zrovna krátký a vede přes červenou korunku.

  Může Alík někoho zablokovat navždy?

  Existuje tady tzv. trvalá blokace (pro lidi, kteří porušují zákony a jsou pro děti bezpečnostními hrozbami), která platí navždycky a způsobuje to, že se člověk nemůže ani přihlásit. Vyloženě zakázat jim ale zakládání dalších účtů bohužel ani Alík nemůže, i když někdy by to určitě moc rád udělal. Ani současná moderní doba, která umožňuje leccos, něco takového provést neumí. To by se už musel přístup zakázat úplně všem, což určitě nechceme. Máme ale spoustu způsobů a vychytávek, díky nimž můžeme obcházení poznat a dotyčným i leccos provést, třeba jim nějak zatopit i ve skutečném světě.

  Klubovna

  Jak si můžu vytvořit robota svého?

  Jak vytvořit vlastního chatovacího robota pro Alíka, je trochu naznačeno v odpovědi na otázku Jakým způsobem jde Alík propojit s roboty?

  Na tvůj dotaz ve velké míře také odpovídá tento příspěvek reagující na otázku jak programovat hry.

  Konkrétní postup tu nikdo psát nebude. Těch cest a způsobů je mnoho.

  Co ale skoro určitě potřebuješ jsou znalosti:

  • anglického jazyka (alespoň základní)
  • fungování webu a internetu (HTML, HTTP)
  • nějakého programovacího jazyka (například Python, Go, JavaScript, PHP)
  • jakým způsobem se tom jazyce pracuje s HTTP požadavky a jak se v něm zpracovávají HTML data
  • a něco o algoritmech

  Co hodně pomáhá je mít:

  • schopnost hledat si informace
  • radost z řešení problémů
  • logické myšlení
  • nadšení

  Pokud toto vše máš, tak na nějaký konkrétní technický dotaz rádi odpovíme v některé z nástěnek o informatice.

  Co znamená pro článek stav „vydatelný“?

  Alíkoviny

  V jakém stádiu je můj článek, když se u něj píše, že je vydatelný?

  Ahoj,
  vydatelné články jsou obvykle již zpracované redakcí a připravené k vydání. Jediná věc, na kterou čekají, je zadání data vydání. :-)

  Jelikož v plánování vydávání musí být nějaký systém, redaktoři označují nejdříve zpracované články jako vydatelné a potom někdy později se v rámci nějaké domluvy dohodnou na datu vydání.

  Pokud tedy článek je označen jako vydatelný, znamená to, že bude pravděpodobně vydán, jakmile to redakční plán dovolí. Je ale samozřejmě pořád možné takovýto článek vrátit autorovi k úpravám nebo k dokončení, pokud by to bylo potřebné nebo nutné.

  Pravidla

  Ahoj tech. poradňa,
  nedávno som si čítala pravidlá chovania a videla som tam slovo tapetování a keď som naň klikla, objavilo sa mi tam to slovo niekoľko krát, čo to slovo znamená?

  Vopred ďakujem za odpoveď.$>@)->-

  Ahoj,
  jednoduše řečeno to, jak píší pravidla, značí příspěvky, které narušují přehlednost povídání a dělají v něm binec. Patří do toho třeba opakované posílání čehokoli (což ti to pravidlo i názorně předvedlo), různé náhodně změti znaků, nesmyslná čísla a jakýkoli jiný bezvýznamný text.

  Pište příspěvky tehdy, když chcete něco sdělit ostatním, ne jen proto, abyste prostě něco napsali. Tím bude v klubovně přehledné povídání pro všechny a diskuze v nástěnkách budou mít hlavu a patu, ne jen nijakou vatu. ;-)

  Přezdívka

  Můžu si tady na Alíkovi změnit přezdívku? Zkoušela jsem to a nějak mi to nefunguje.

  Ahoj,
  můžeš, ale ne úplně jen tak. Máme tady levnější Drobné přejmenování účtu, které ti umožní měnit třeba velikosti písmenek, a potom klasické Přejmenování nebo spojení účtu, které schvalují správci. Je ale vhodné myslet na to, že přejmenování je skutečně velká a nevratná změna, která vážně není na hraní.

  Opravdu se ti tvá přezdívka nelíbí už po osmi dnech? Proč sis ji tedy takhle volila? Budeš-li skutečně chtít jinou, tak si ji v prvním řadě pořádně promysli, budeš na to mít jistě dostatek času, než si na to našetříš kačky. ;-)

  Porušení pravidel

  Otázka
  Když mi někdo ukradne účet a bude psát věci, že mě Alík zablokuje, tak co mám dělat?

  Ahoj,
  ideálně napsat zprávu Správcům Alíka e-mailem na spravci@alik.cz - hodí se, pokud se ozveš z mailu, který je uveden u Tvé přezdívky (pro pokázání toho, že přezdívka je skutečně Tvoje, ovšem i tak se může stát, že se někdo zmocnil i Tvého e-mailu). Následně bude situace posouzena a prověřena. Ovšem za přezdívku zodpovídá v prvé řadě její vlastník, takže za nevhodné chování neseš plnou zodpovědnost Ty. Pokud se Ti na přezdívku přihlásil například sourozenec a tropil neplechu, je namístě si danou situaci vyřešit u sebe v rodině, podobně jako u kamarádů či konkrétních spolužáků ze školní třídy. Pokud se přihlašuješ na Alíka z míst, které používá větší množství lidí, typicky ve škole či ve veřejné knihovně, je namístě si pečlivě zkontrolovat, zda se ze všech míst po své práci odhlásíš. Pokud se situace nakonec vysvětlí, je možno uvažovat o odblokaci (v případě neurčité blokace), a zároveň doporučit, aby sis pro všechny případy nastavila nové heslo.

  Porušení pravidel

  Ahoj poradno.
  Když je někdo zablokovaný, protože zlobil, tak půjde odbloknout.
  Nebo ne? Ale on si může vytvořit nový účet ne? Kde taky bude zlobit?

  Ahoj,
  ano, i ne. Blokací je více druhů. Pokud je blokace neurčitá, tak je možné při splnění určitých podmínek uvažovat o odblokování. Jestliže je blokace trvalá, tak je skutečně trvalá. Novou přezdívku si sice uživatel zpravidla vytvořit může, nicméně to není moc žádoucí, neboť se to zpravidla posuzuje jako obcházení blokace, preferuje se případný návrat pod původní přezdívkou. Nově založené přezdívky jsou pod velmi pečlivým dohledem a u problémových uživatelů obzvlášť. Pokud má někdo zájem řešit svoji blokaci, neměl by si zakládat novou přezdívku, ale v ideálním případě se ozvat e-mailem na adresu spravci@alik.cz a zde zjistit důvody blokace a možnosti případného návratu. Po dobu řešení jeho případu by se neměl na Alíkovi vůbec projevovat a zakládat si novou přezdívku, neboť to bude posuzováno jako přitěžující okolnost při jednání o podmínkách případného návratu, zkrátka blokace je třeba respektovat, určitě nejsou bezdůvodné.