Poradna: Dotazy k webu Alík.cz

Na otázky odpovídají

Alík, správci Alíka a vývojáři webu.

V této poradně odpovídáme jen na technické dotazy k fungování webu Alík. Osobní dotazy, které řeší poradna Alík radí dětem, v této poradně mažeme.

Hodnosti

Ahoj, chci se zeptat, když si koupím dárek a odečtou se mi kačky, klesne mi i hodnost, nebo zůstane stejná?

Ahoj,

hodnost se počítá z celkového počtu nasbíraných kaček za celou dobu registrace. Pokud si tedy objednáš dárek z Katalogu dárků, odečtou se Ti sice kačky, ale bez vlivu na hodnost - ta tedy zůstane stejná. Odečtení kaček tedy nemá vliv ani na případný postup k vyšší hodnosti, pokud už nemáš tu nejvyšší.

Obrázek

Ahoj Alíku a ostatní,
kdy mi schválíte obrázky, když jsem je nahrála dnes?
Děkuji za odpověď, Míša.

Ahoj,
obrázky se schvalují tak nějak postupně, jak je na ně čas. Některé jsou vyřízené hned, ale u jiných je to trochu složitější, takže to může trvat o něco déle. Jinak tvoje obrázky, které jsi vložila 7. října, už jsou schválené.

Katalog dárků

Ahoj, chtěla bych se zeptat, vím, že teď mám málo kaček, ale až jich budu mít víc, a něco bych si vybrala v katalogu dárkům a objednala si to, tak poštovné platím já? Vím, že asi ano, ale chci se jenom pro jistotu optat. Předem děkuji za odpověď.

Ahoj,
ne, za dárky se neplatí nic, pouze zdejší kačky. Poštovné platí Alík.

Kačky

Ahoj, chci se zeptat na jednu věc. Když jsem se díval na mé kačkové konto a klikl jsem na celkového množství objevilo se mi tam 101 626 kaček, ale já mám jenom 101 336 kaček. Proč je mám méně a nemám je tolik jako mi to tam píše?
Díky za odpověď.

Ahoj,
„celkové množství kaček“ jsou všechny kačky, které jsi získal. Aktuální stav kaček je zůstatek po odečtení kaček, které byly odečteny. Kačky se odečítají například objednáním dárku; v tvém případě bylo 290 kaček (po částkách 10, 15 a 20 kaček) odečteno za pomoc s kopáním při Alíkově soutěži.

Klubovna

Ahoj,
pokud budu říkat třeba v klubovně, jestli by mi někdo prosím dal odběr na můj YouTube kanál, počítá se to jako reklama a může se to tady na Alíkovi?

Ahoj,
zrovna propagace vlastního YouTube kanálu je výslovně zmíněná v pravidlech, že je dovolená. Samozřejmě ale nesmí být nepřiměřeně častá nebo jinak přehnaně rušivá…

Alíkoviny

Ahoj jak mám smazat mojí Alíkovinu když mi ji ještě neschválili? Předem děkuji za odpověď ?

Ahoj,
napsat redakci a požádat o smazání.

Katalog dárků

Dobrý den.

Objednala jsem si - Hobby set pro začátečníky - červený. Za 52000 bodů.
Objednávka mně byla 3 x zrušena - nevím proč?
Děkuji za odpověď.

Ahoj,

teď ti bude zrušena i počtvrté, kvůli systematickému a dlouhodobému porušování desátého pravidla věrnostního programu.

Dárky z mého katalogu dárků jsou určené pro děti, které web poctivě navštěvují, ne pro lidi, kteří se dovedou devětkrát denně přihlásit k devíti účtům. Výslovně jsem letos v červnu zdůrazňoval, že si takové vyčůrané chování nenechám líbit. Tipnul bych si, že jsi můj článek nečetla a že jsi nevěnovala pozornost ani nástěnce o dárcích, kde se to nedávno řešilo, protože tě můj web vlastně ani moc nezajímá. Kromě přihlašování a objednávek nevidím u tvých účtů víceméně žádnou aktivitu, chceš jen hromadně sbírat body (my jim tady mimochodem říkáme kačky) a nakupovat dárky… přesněji řečeno devětkrát víc dárků, než na kolik mají nárok normální uživatelé. Na ty poctivé pak třeba zajímavé dárky nezbydou… :-(
Zrovna u toho korálkového hobby setu je na skladě poslední kousek.

Rozumím, že není příjemné, když se dozvíš, že jsi absolvovala přibližně osm tisíc přihlášení v průběhu čtyř let zbytečně. Přijmi prosím jako útěchu devět čtyřlístků pro štěstí:
>X<->X<->X<->X<->X<->X<->X<->X<->X<-

Alík

Soutěže - výherci

Ahoj Alíku, vyhrála jsem soutěž o vstupenky na Královnu Kapesku, ale nejdou nám objednat. Jak to mají moje rodiče poslat předem děkuji za odpověď (a prosím rychle)

Ahoj,
pokud ti je méně jak 15 let (což je), tak máš účet rozdělený na dětský a rodičovský podúčet. Každý má svoje heslo. Rodič může upravovat osobní údaje a zadávat poštovní adresy do objednávky, dítě může všechno ostatní.

Pokud tvůj rodič zapomněl heslo, může si nechat vygenerovat nové.

Pátračka

Koalí tajence vůbec nerozumím, dáte i jiný soutěže, nějaký pátračky?

Jak už se psalo u tajenek, cestou ke koalínce Kristýnce jsem našel na zemi pozvánku na tajné setkání tasmánských čertů. Jen tak náhodou tam ležela u stromu, ale byla adresovaná přímo mně. Prý se mám dostavit 30. září (to je dneska) na místo uprostřed australské pouště, mám přijít sám a nemám si s sebou brát žádnou zbraň, ani lopatu, ani krumpáč. Zní to jako zajímavý nápad...

Tak tam teda jdu. Držte mi palce.

Kdybych se ztratil, tak mě určitě najdete... ;-);-)

Soutěže

Ahoj, budete mít ještě soutěž Alík větří, kdo si šetří? Protože tam právě píšete: Akce prozatím skončila. Možná se na podzim vrátí. Ale bral bych to znovu, kdybyste to měli opět, kdo šetří na katalogu dárků na nějaký dárek. Děkuji za odpověď.

Skoro určitě bude Alík znovu větřit, nejspíš začne někdy během října a skončí na konci listopadu, před vánoční pátračkou...

Možná trochu upravíme podmínky ale v principu půjde o totéž jako na jaře.

Alíkoviny

Ahoj, chci se zeptat, jak mám vydat svoji Alíkovinu?

Ahoj,
vlastně nijak. Alíkoviny nevydávají sami uživatelé, ale redakce. Když vložíš článek, tak se zařadí mezi články, které čekají na zpracování. Takové články redakce buďto opraví a zařadí k vydání (pokud jsou v pořádku), nebo napíše autorovi do rozpravy pod článkem (pokud je s nimi nějaký problém, třeba chybějící obrázek, potřebná úprava textu a tak podobně), případně rovnou smaže (třeba pokud je článek nevhodný).

Tvůj článek je právě v nezpracovaných článcích, kterých je v současné době několik desítek. Pravděpodobně tedy budeš muset nějakou dobu počkat, než se tvým článkem někdo bude zabývat. Až se k němu dostaneme, tak budeš mít případné připomínky v redakční rozpravě, ale buď prosím trpělivá.

Hry

Jak je ve hře lednička píše, že když se napočítá do nekonečna, tak se odemkne durianový dort, tak se chci zeptat, co je durianový dort?

Dort, ve kterém je durian jako hlavní přísada. :-)

Durian je tropické ovoce, které je chutné, ale strašně moc páchne – tak moc, že v zemích, kde se prodává, bývá zakázáno chodit s ním do hotelů a autobusů. Takže je možná lepší, že lednička zůstává zavřená. :-D

Více informací o durianu se dočteš na Wikipedii.

O vzniku durianového dortu mimochodem vyšla i pohádka, kterou o prázdninách napsal uživatel lékařský.

Všeobecně

Ahoj, chci se zeptat, jestli se ukazují narozeniny i těch kamarádů, kteří kamarádí se mnou a já s nimi ne? Díky za odpověď.

Ahoj,
na úvodní straně Alíka se ukazují upozornění jen na narozeniny těch, koho si ty sám přidáš mezi své kamarády.

Krom toho zde existuje stránka s přehledem kamarádů, kde si můžeš všechny druhy kamarádů seřadit podle narozenin. ;-)

Nástěnka

Ahoj, chtěla bych se zeptat, kdo je vlastně Hroch Pepíček? Myslím, to tak, kdo za něj píše na nástěnce atd. Děkuji moc.

Zdravím tě, DžungaráčkuChlupáčku,
naprosto rozumím tvé nesmírné zvědavosti, ale domnívám se, že vyzrazením fyzické identity za oponou by se částečně vytratilo kouzlo z této pozoruhodné kratochvíle. Já jsem malý fialový hroch (8:o), ty jsi chlupatý křeček džungarský, zůstaňme prosím sami sebou. ;-)

Mimochodem, můj kamarád jezevečník, který od čtvrtka postrádal svůj náhradní chrup, už nějakou pasující zubní protézu našel, ale nikoliv tu svojí, protože ta je stále položena na jeho televizoru. Jsem poměrně dosti zvědavý, která známá televizní či politická osobnost je nyní bez zubů… 8-o

Alík

Ahoj, vím že to bude znít jako strašná blbost, ale spolužáci mi říkalali že prý alík patří Andreji Babišovi. Prý to četli v poradně. Je to pravda?

Ahoj,
tvoji spolužáci nemají úplně aktuální informace.
Ano, Alík patřil Andreji Babišovi, ale jen od června 2013 do prosince 2016.
Alík byl v roce 2000 založen opavskou firmou Silcom Multimedia. Ta ho v roce 2006 prodala pražské firmě Mafra. V červnu 2013 Andrej Babiš koupil firmu Mafra, i s Alíkem, a tím se stal i vlastníkem Alíka.
Avšak koncem roku 2016 se Mafra rozhodla se Alíka zbavit; napřed ho chtěla zrušit úplně, ale pak ho začátkem roku 2017 prodala skupině soukromých osob. Tím se Alík dostal z vlastnictví Andreje Babiše.
V současné době tedy Alík Andreji Babišovi nepatří.

Soutěže

Ahoj Alíku, mám 2 vyluštěná kola v Koalí tajence a mám dostat 500 kaček, ale já jsem je nedostal, je to chyba?? Jestli to chvíli trvá, tak promiň za dotaz.
Ahoj,
dík za odpověď.

Ahoj,
ta odměna, o které se zmiňuješ, se týkala pouze posledního kola, kterého ses nezúčastnil. Proto jsi žádnou odměnu nedostal, jinak byla přidělována ihned s odesláním tajenky, přičítala se společně s 330 kačkami za vyluštění.

Poradna

Ahoj, můžu se zeptat proč se tu smějí ptát uživatelé pouze pod 15 let? Co když potřebuje pomoct i starší uživatel, ale zná třeba pouze tuto cestu? To mu nikdo neporadí?

Protože je Alík web pro děti.

Otázky od dětí mají potenciál, že sem přes internetové vyhledávače přilákají další děti, které řeší stejné problémy. Otázky od dospělých by sem pravděpodobně přilákaly další dospělé.

Čím větší by bylo povolené věkové rozpětí tazatelů, tím víc otázek by chodilo. Tazatelů by mohlo být třeba třikrát tolik… a samozřejmě odpovídání není zadarmo, odbornost a kvalita mají svoji hodnotu. V tuto chvíli jsem de facto jediným sponzorem poradny já, protože Alík nemá příjmy. Takže pokud se mě ptáš „nechtěl bys platit za poradnu trojnásobek?“, no, nevím, asi ani nechtěl. :-D

Pokud někdo potřebuje radu a nesplňuje podmínky, může se obrátit na spoustu jiných míst, může třeba zavolat přímo Modré lince. Mrzuté podmínky jako „pokud člověk zná jen Alíka“ jdou vymýšlet jakékoliv – co když třeba neumí česky? Měla by poradna fungovat i vícejazyčně a celosvětově? Co si třeba počne důchodkyně z Mongolska, když se nemůže zeptat na Alíkovi? To jí nikdo neporadí? Svět je krutý… :-|

Poradna

Ahoj Bando,
Chtěla jsem se zeptat když chci napsat do poradny ohledně těch dětských lásek apod. tak mi nějak nejde vložit nový dotaz. Když kliknu na "přidat nový" tak mi to tam nenabízí žádné pole na to, kam bych mohla dotaz vložit. Tady na technice je to dobrý to se mi hned objeví pole na "tvůj dotaz". Ale u ostatních témat tomu tak není. Už mám také více než 100 kaček takže by to neměl být problém.

Prosím pomozte co mám dělat a jak na to?
Předem děkuji za odpověď

Ahoj,
vypadá to, že jsi při registraci zaškrtla, že je ti víc než 15 let, a poradna „Alík radí dětem“ je určena pouze pro děti do 15 let.

Porušení pravidel

Ahoj, docela mě zajímá, jestli musel někdy Alík něco oznámit na policii, případně z jakého důvodu (četla jsem že může)

Ano, s policií komunikujeme docela často. Buď proto, že si něco vyžádají vyšetřovatelé přímo od nás (mají nějaké vodítko a chtějí víc informací), nebo proto, že jí hlásíme podezřelé chování některých uživatelů.

Dokonce jsem tady pro tento účel zřídil speciální funkci, která seskládá všechny vybrané údaje do jednoho úhledného dokumentu, který stačí jen poslat datovou schránkou... a je během pár minut vyřízeno. B-)

Alíkoviny

U své nejnovější alíkoviny mi Pralinka2 opravil ,,chybu’' (ctrlv.cz/RyuJ), ale já mám pocit, že jsem to měl správně. Jsou to ty hadice

Ahoj,
ano, jsou to „ty hadice“, ale ty hadice nejsou podmět. Celá věta v tom článku zní „Ti velcí zase připojili zahradní hadice a kropili trávníky a květinové záhony.“ Takto formulovaná věta by znamenala, že ti velcí připojili hadice a těmi hadicemi ti velcí kropili trávníky. Aby ty hadice byly podmět, musela by být věta formulovaná ve smyslu „Ti velcí zase připojili zahradní hadice a ty kropily trávníky a květinové záhony.“, a znamenalo by to, že velcí ty hadice jen připojili a ty hadice samy kropily. Ale to z původní věty nevyplývá.