Poradna: Dotazy k webu Alík.cz

Na otázky odpovídají

Alík, správci Alíka a vývojáři webu.

V této poradně odpovídáme jen na technické dotazy k fungování webu Alík. Osobní dotazy, které řeší poradna Alík radí dětem, v této poradně mažeme.

Soutěže

Ahoj, mám 2 dotazy.

  1. Proč tu propána pořád někde je ta pšíkající šiška?:D Kvůli nějaké hře?:D
  2. Na mém druhém účtu v soutěži Alík větří kdo si šetří jsem 30 minut dodržela, ale tady na tomhle ne. A tohle je ten účet kde chci vyhrát, protože tam jelikož nesmím, tak nesbírám kačky a i sleva 90% by mi byla k ničemu. Tím pádem si tam ani na nic nešetřím. A dotaz zní: když jsem to tam splnila a tady ne (za podmínek co jsem napsala) počítá mě to, že jsem byla 30min (50 s tím že jsem byla vykopnuta kvůli neaktivitě, ne to pravda? :D, já, jako Adee?

Ahoj,
k šišce se už vyjádřila kvalifikovanější zvířata

Co se týče Alík větří, kdo si šetří, tak ses pod účtem Adee posledního kola zúčastnila. Kdyby ne, tak bys bývala nemohla vyhrát. :->

Už nějakou dobu máme stránku, kde si každý může prohlédnout všechny své soutěžní účasti. Nevypadá úplně ideálně, ještě bych ji rád nějak zpřehlednil… a chtěl bych někdy do účastí zpětně zahrnout i soutěže, které se posílají prostřednictvím dopisů Koalíkovi, ale ještě jsem se k tomu nedostal. Účasti Alíkova podzimního větření se vytvářejí automaticky vždy o půlnoci mezi nedělí a pondělím pro všechny uživatele, kteří splňují podmínky.

Vtipy

Jak mám do webu www.alik.cz vložit vtip, který není opakovaný?!
To snad ani nejde!

Ahoj,
je to malinko oříšek, protože už tady dost vtipů je, ale jde to, jelikož vtipů existuje strašně moc...

Stejně jako v ostatních sekcích je i u vtipů vyhledávač. Najdeš ho standardně nahoře na stromě. Když máš nějaký vtip, zkus postupně vložit a vyhledat několik jeho klíčových slov. Tím sám rovnou zjistíš, zda je opakovaný, nebo nikoliv.

Kačky

Super šampion je od 30 000 kaček a já mám 12 000 kaček, tak jak můžu být Super šampion?

Ahoj,
tak první věc je ta, že hodnost nepočítá z toho, kolik kaček máš teď, ale kolik máš celkem, což je u tebe 14 955. Ovšem množství kaček není jediná věc, podle které se určuje hodnost.

Tou druhou věcí (která mimochodem je i u tebe) je doba, kterou jsi u Alíka. Za kačkovým limitem můžeš ve věrnostním programu vidět jakési údaje, za jakou nejkratší a nejdelší dobu se dá na jednotlivé hodnosti dosáhnout. U toho Super šampiona je nejdelší doba rok a půl. Znamená to, že můžeš mít kaček, kolik chceš, ale prostě za rok a půl budeš Super šampion.

Díky tomu i třeba uživatelé, kteří nechodí na Alíka pravidelně a nepíší články, takže nemají tolik kaček, mohou pořád mít nějaké pěkné hodnosti, když budou chodit na Alíka dostatečně dlouhou dobu.

Všeobecně

Ahoj,
jak teď začla soutěž s adventním kalendářem, tak se občas na nějaké stránce, kde je obrázek Alíka, objeví místo něho šiška, která kýchá?

Děkuji za odpověď.
lékařský

Hodnosti

Zdravím,
chci se zeptat, jako že se mi změnila hodnost z "veterán“ na "super šampion"?

Ahoj,

změny v hodnostech byly popsány v již vyšlém článku v Alíkovinách: www.alik.cz/a/nove-darky-lepsi-pravidla-pro-sbirani-kacek-a-trofeje
V souvislosti s tím také byla upravena pravidla pro sbírání kaček: www.alik.cz/s/vernostni-program

Nemělo by se tedy v tomto případě jednak o chybu, ale o plánovanou změnu ve sbírání kaček a s tím souvisejících hodnostech.

Poradna

Ahoj,

bude někdy možné smazat dotaz před jeho uveřejněním, když si třeba spletu poradnu (možnost přehodit dotaz do správné poradny) nebo najdu dotaz již zodpovězený?

Děkuji

Ahoj,
několik hodin od odeslání máš možnost svůj dotaz upravit. Nemůžeš ho sice úplně smazat, ale můžeš ho velmi výrazně promazat, takovým způsobem, že na něj nejspíš nikdo neodpoví...

O možnosti přesunout dotaz do druhé poradny jsem zatím neuvažoval. Šlo by to v základu poměrně snadno vyrobit, ale musel bych ošetřit, že tuto vlastnost nepůjde zneužít k tomu, aby dospělák položil dotaz v poradně Alík radí dětem. Také v jedné z poraden může člověk vyplňovat zobrazované jméno a v druhé ne, to bych musel též nějak řešit. Všechno by to nějak šlo udělat, ale myslím, že jsou zajímavější a potřebnější věci, které bych tu měl vyrábět. ;-)

Všeobecně

Dobrý den,
mám dotaz, bude někdy přidána na Alíka seznamka? Podle me by to bylo zajímavé. Za odpověď děkuji.

K čemu by nám něco takového bylo? 8-o
Stačí, že musíme likvidovat trapné vtipálky z poradny…

Na hledání kamarádů stačí hledání kamarádů
Hledání jakýchkoliv jiných vztahů představuje většinou bezpečnostní riziko.

Katalog dárků

Ahoj zvěrolékaři a Alíku!
Co znamená, že je u některých her v Katalogu Dárků (např.: Ibb & Obb) napsáno „vyprodáno“? Za jak dlouho bude možné dárek objednat?

Děkuji, DnnK.

Ahoj,
to znamená, že je vyprodáno a další kus už není. Někdy se ovšem může stát, že ještě někdy bude, nebo o něj bude nějaká soutěž, ale dost pravděpodobně už prostě nebude. Pokud sis nestihl objednat, tak mě to mrzí, ale Alík bohužel všeho nemá neomezené množství.

Všeobecně

Ahoj Alíku.
Chtěla bych se zeptat jestli se někdy na Alíka vrátí burza, deníček, pohlednice a stará Alíkovská herna a pokud ano bude to vše předělané?
Díky za odpověď.

Ahoj,
asi nemám moc pěkné odpovědi:

  1. Burza nejspíš ne – určitě ne v takové podobě, v jaké byla.
  2. Deníček skoro určitě ne – své soukromé myšlenky by člověk neměl psát na internet a na nějaké připomínání termínů existují lepší aplikace.
  3. Pohlednice určitě ano – jakmile půjde vkládat obrázky do pošty.
  4. Stará herna asi ne – nevím, co je tím myšleno, protože většina starých her přestala fungovat nikoliv kvůli nám, ale kvůli změnám na straně prohlížečů (zanikly Java applety, zanikl Unity player, zaniká postupně i Flash).

Máme plány na nové hry a na různá jiná zlepšení, ale připouštím, že nám to jde pomalu…

Kačky

Ahoj,

když bych si vypnul sbírání kaček a pak je budu zase chtít sbírat (něbo kdyby to tak někdo chtěl udělat), musí se začít od nuly?

Děkuji

Ahoj,
ano. Po vypnutí věrnostního programu si to majitel účtu může ještě týden rozmyslet, než se záznamy vymažou. Jakmile ale jsou vymazané... tak jsou prostě fakt vymazané. :->

Když vezmeš kufřík, ve kterém je milion dolarů, ten necháš shořet a pak si pořídíš po nějaké době nový kufřík, tak v něm už ten milion dolarů nebude, musíš si ho vydělat znovu. S kačkami je to podobné.

Ono se to nezdá, ale z kačkových transakcí toho jde vyčíst docela dost. Někomu to může vadit a to, že si může našetřit na dárek, ho třeba nezajímá. Takže si může věrnostní program vypnout, a přesto mít na Alíkovi účet...

Katalog dárků

Ahoj, proč mám u dárku Vstupenka na Chvalský zámek pro Tebe a dospěláka (www.alik.cz/s/vstupenka-na-chvalsky-zamek-pro-tebe-a-dospelaka) napsané:
Tvoje cena po slevě:
1 500
Sleva skončí 29. listopadu.

Tu slevu mají všichni, nebo jsem ji někde vyhrála a nevím o tom? :D

Děkuji za odpověď
Adélka

Mají ji všichni.

Je to poslední jedna vstupenka (pro dva), která platí do konce roku. Než aby trapně propadla, tak je radši zlevněná. Možná bude časem ještě levnější.

Zachrání ji někdo?
Vydá se někdo do zámku?
Jak napínavé... :-)

Kačky

Nazdárek!
Píšu jen o takové maličkosti:
Proč graf na stránce věrnostního programu už neukazuje „2950 kaček a dobrý pocit :-)“, chybí mi to :-/
Děkuji za přečtení. :-D

Díky za upozornění, na poslední chvíli jsem tu hlášku rozbil. :-D

Trošku jsem ten tamní graf předělal.

Přezdívka

Ahoj poradno.
Už 3. listopadu jsem si podala žádost o spojení účtů Ťapka_CZ a Ťapka2008. V „Alíkově obchodě“ se psalo, že garantujete, že bude žádost vyřízena do týdne. Dnes už je 18. listopadu a žádost se stále nevyřizuje. Co se děje?? Jak dlouho by to mělo trvat?? Díky. :) <3

Ahoj,
píše se tam něco trochu jiného, a sice, že to může trvat třeba i týden. To ovšem neznamená, že zaručujeme, že to do týdne bude, někdy to trvá i déle... Nicméně teď už to máš vyřízené.;-)

Soutěže

(K soutěži www.alik.cz/s/tasmansky-mikulas:)
Jak mám nakreslit tasmánského Mikuláše? Vánočního Mikuláše? Nebo normálního Mikuláše? Nebo takového čerta, jestli si to mám nakreslit?
Takže čerta nebo Mikuláše??

Asi víš, jak vypadají normální čert s Mikulášem, ne?

Tak teď se podívej, jak vypadá tasmánský čert...
... a zkus si představit, jak by mohl vypadat tasmánský Mikuláš...
... hotovo? Tak teď ho nakresli! :-D

Na obrázku může být i poblíž tasmánského čerta, ale není to nezbytné, u tasmánských čertů všichni víme, jak vypadají, ale ten Mikuláš, to je záhada.

Je to úkol především pro vaši fantazii a důvtip. ;-)

Obrázek

Ahoj, nevíte, jak dlouho trvá schválení obrázků?

Ahoj,
záleží na tom, jak mají zvěrolékaři, správci a redakce čas... Psát sem dotaz 2 minuty po tom, co jsi obrázek vložila, je příliš rychlé, nikdo z nás tu nesedí celé dny. Jinak už ten obrázek máš vyřízený.

Alíkoviny

Ahoj, jak se dá přidat obrázek třeba do prostřed článku?

Ahoj,
jednodušší možnost, jak to udělat, je napsat do redakční rozpravy pod článek, když tam napíšeš, který obrázek do textu chceš a kam, tak my ti ho tam dáme.

Případně to můžeš udělat sám, ale je to trošičku složitější. Je potřeba zjistit v úpravě obrázku jeho kód, to je 7 velkých písmen, která jsou na konci jeho odkazu, a pak je vložit do článku ve formátu (obrázek ABCDEFG), včetně té závorky, akorát s tím příslušným kódem. Ta závorka musí být na samostatném řádku a pod tím je dobré jeden řádek vynechat, aby nezlobilo formátování.

Soutěže

Ahoj, kdy asi bude vyhodnocená soutěž To máme mládež?
Anna (Kralinda35)

Ještě někdy tento měsíc.
Buď vyhlásíme vítěze po nazpívání, nebo bez nazpívání.

Mimochodem, kdyby někdo z vás, kdo tuto odpověď čtete, dokázal zajistit nazpívání, ozvěte se, prosím. ;-)
Myslím, že tyto písničkové soutěže jsou docela fajn, chtěli bychom je pořádat častěji, ale najít sbor, který by dokázal nové texty rychle nazpívat, je těžké. Zejména v předvánoční době.

Obrázek

Zablokovaná uživatelka www.alik.cz/u/chlupatavarlata má jako obrázek mě. Mi se to nelíbí. Prosím, moc prosím, dejte ji ho pryč a smazejte ho z Alíka, děkuju moc $>

Konečně vyřešeno!
Pokud si chceš ten obrázek smazat, nyní už to jde, protože není nikde použitý. Každý trvale zablokovaný by měl nyní přijít o obrázek...

Příště si dej prosím pozor, komu všemu dovoluješ obrázek použít. Jakmile prohlásíš, že fotku smí používat všichni, tak se můžou najít i všelijací vtipálci...

Omlouvám se, že vyřešení tak dlouho trvalo. Pověřil jsem tím kolegu, který obrázkovému systému lépe rozumí. Několikrát do měsíce jsem se ho na různých místech osobně ptal, jestli už vyřešil chlupatá varlata... zpravidla můj dotaz budil zvláštní údiv kolemjdoucích, zejména v městské hromadné dopravě. A vlastně i v restauraci. V práci na náš rozhovor také jeden kolega zíral docela nechápavě, tak jsem mu sdělil, že to řeším kvůli veverce, a víc už vědět nepotřeboval. :-)

Vtipy

Ahoj,
vydal jsem vtip a já nevím, jestli se vydal.
Jak to mám zjistit??
Děkuji za odpověď.

Ahoj,
omlouvám se, vkládání vtipů bylo teď od 19:00 rozbité, vtip se neuložil.
Já tušil, že jsem něco před nasazením změn zapomněl prověřit. :->

Teď by to mělo být opravené, zkus prosím vtip vložit znovu.
O vydání vtipu (nebo jeho smazání) rozhoduje redakce. To, že jej pošleš, neznamená, že opravdu vyjde.

Poradna

Ahoj,
když se chci na něco zeptat, tak proč ten dotaz musí být zobrazen všem?

Ahoj,

není to úplně pravidlem, ale všeobecně se to tak nějak předpokládá. Je to z toho důvodu, že je dost pravděpodobné, že stejný dotaz či problém může mít více uživatelů a pokud se odpoví veřejně, může si odpověď v poradně najít i později kdokoli, tedy nejen tazatel, kterému byla původně především určena, ale i ostatní uživatelé. Odpovídajícím to zároveň trochu ušetří práci v tom smyslu, že se mohou zabývat jinými dotazy a nemusejí stále odpovídat na to samé.

V některých případech je možno odpovědět i neveřejně, tedy tak, že odpověď uvidí pouze tazatel. Ale o tom, zda bude dotaz zařazen mezi veřejné, nebo neveřejné, rozhoduje zpravidla odpovídající. V některých případech se takto odpoví na dotaz, na který už veřejně odpovězeno v nedávné době bylo, nebo v případě, že dotaz obsahuje nějaké citlivé - zejména osobní - údaje, které by nebylo vhodné sdělovat veřejně - to se týká zejména druhé zdravotní poradny.

Doplněno od –MM–: Odpovídající také může osobní údaje smazat a dotaz stejně zveřejnit. Tazatel tedy nemá žádnou možnost ovlivnit, jestli dotaz bude zveřejněný, nebo nebude. Jinak také viz www.alik.cz/p/250837.