Poradna: Dotazy k webu Alík.cz

Na otázky odpovídají

Alík, správci Alíka a vývojáři webu.

V této poradně odpovídáme jen na technické dotazy k fungování webu Alík. Osobní dotazy, které řeší poradna Alík radí dětem, v této poradně mažeme.

Nástěnka

Ahoj!
Proč třeba v nástěnce www.alik.cz/n/ockovaci-ambulance-mudr-paratko2323-a-mudr-kika44 je na stránce nástěnek napsáno, že je tam třeba 9001 příspěvků (screenshot.cz/YHHYH/), ale když se nástěnka otevře, je na straně napsáno 9003 příspěvků (screenshot.cz/DBXRR/) ?
Děkuji.

Ahoj,
každá nástěnka si u sebe pamatuje počet příspěvků, aby ho šlo rychle zobrazit v seznamu nástěnek a nemusel se pokaždé přepočítávat u všech nástěnek. Při zobrazení příspěvků v konkrétní nástěnce ale k přepočítání dochází, protože se z počtu příspěvků odvozuje stránkování (aby se vědělo, jaké je nejvyšší číslo stránky, podobný mechanismus tady je na mnoha místech). Obě čísla by měla být stejná, ale občas se asi někde něco pokazí při přesouvání/mazání – před letními úpravami diskusního systému se čísla lišila někde i o tisíce. Nyní jsme doufali, že už se nebudou lišit nikdy.

V tuto chvíli číslo zobrazované uvnitř nástěnky víc odpovídá skutečnému stavu.

Klubovna

Dobrý den, chci se zeptat, chodí Alík ješte někdy do klubovny?

Mějte se hezky.

Samozřejmě.
Třeba zrovna teď tam jsem, přestože už Sluníčko zapadlo. :->

Měl bych si stanovit nějaký rozvrh, kdy budu chodit do klubovny. Až něco vymyslím, napíšu si to na vizitku, abyste věděli, kdy mě můžete potkat.

Obrázek

Ahoj,
mam mensi problem.Omylem jsem dala na svoji vizitku dva stejne obrazky a ten druhy chci dat pryc.Ale nevim jak.Ten obrazek je na me vizitce, ale nedokazu ho z te vizitky smazat.Poradite, jak ho mam dat pryc z vizitky?(Omlouvam se za to, ze v tomhle dotazu nejsou hacky a carky, neda se nastavit ceska klavesnice.)

Ahoj,
pohybujeme se v nastavení vizitky. Klikni na zvolenou miniaturu obrázku, který chceš z vizitky smazat, pak vyskočí Tvá galerie obrázků a v levém sloupečku je třeba zvolit „nastavit prázdno/nic“.

Vizitka

Ahoj,
všimla jsem si, že když si upravuji vizitku a chci vložit smajlíka z Alíkovy nabídky smajlíků, smajlík mi to nehodí na místo, kde mám kurzor a kam jsem klikla, ale až na úplný konec textu vizitky. Je to docela dost nepraktické a přijde mi, že se asi jedná o chybu, tak pro jistotu hlásím. :) Například u nástěnek mi to tuto chybu nedělá a smajlík mi to vždy hodí na správné místo.
Jinak pro doplnění, používám notebook a prohlížeč Chrome.

Díky moc a mějte se fajn!
Alleinka

Ahoj,
přestože jsem na staré vizitky nechtěl sahat, upravil jsem nedávno jejich editor, aby se smajlíci vkládali na správné místo. Zároveň se také už ve všech prohlížečích používá prosté textové pole místo hezčího editoru (který toho ale uměl méně).

Vtipy

Ahoj, jak poznám, že se mi vydal vtip?
Děkuji.
Ahoj.

Ahoj,
v tuto chvíli jedině tak, že ho najdeš v hlavním seznamu vtipů. Vlastně také podle toho, že datum funguje jako stabilní odkaz na dotyčný vtip – to u nevydaných vtipů není.

Až někdy zavedeme nový systém vtipů, tak to půjde poznat lépe. ;-)

Alíkoviny - kvízy, testy

V kvízu o Shrekovi máte chybu:
Otázka 10: Korour v botách
(Kvíz na www.alik.cz/a/kvizy/kviz-zlobra-shreka)

Nejdřív jsem nechápal, o čem mluvíš... je to velmi snadno přehlédnutelný překlep. :-)
Opraveno, díky za upozornění. ok

Alíkoviny

Mohu se zeptat, jestli jde získat za článek méně než 1000 kaček?

Ahoj,
ano, jde, minimální odměna je v současnosti 500 kaček za vydaný článek a občas některé články takovou odměnu z různých důvodů skutečně obdrží. Nicméně už před časem byla ke každému článku zřízena tzv. redakční rozprava, kterou by měl autor článku pravidelně sledovat a na podněty redaktorů tam reagovat, mimo jiné mu tam redakce může poradit, jak článek vylepšit, aby za něj autor získal více kaček. Zatím poslední, stále aktuální článek o kačkových odměnách vyšel zde: www.alik.cz/a/redakce-alika-zvysuje-kackove-odmeny-a-vyhlasuje-temata

Klubovna

Ahojky,
poslední dobou nejde přijít ke stolu v klubovně a „říct“ vzkaz. Je to podle vás vada počítače? Ptala jsem se na to i pár lidí a těm to také nejde.

Předem děkuji Madlenka

Ahoj,
už je opraveno. Byla to chyba v klubovně, taková pěkně načasovaná. @=:->

Kdysi hodně dávno, když někdo programoval klubovnu, tak potřeboval v kódu říct „tohle platí na furt“, v místě, kde furt nešlo zadat. Tak si dotyčný řekl „dám tam třeba 2. 2. 2020, to bude za dlouho!“ ... no, to je dneska. ;-D

Klubovna

Ahoj, proč v klubovně chybí stůl Jen pro holky a stůl Jen pro kluky?
Andyell

Vyřadil jsem je ze stálých stolů.
Poslední dobou většinu tamních příspěvků tvořily otázky „je tu někdo?“, na které neodpovídal nikdo. Ptala se většinou štěňata, která ještě nezjistila, že je lepší jít ke stolu, kde sedí víc lidí. Získala tak z klubovny zbytečně špatný dojem. Tak jsem jim rozhodování, ke kterému stolu přisednout, zjednodušil. ;-)

Hodnosti

Ahoj,

když si vypnu sbírání kaček, co všechno nebudu moci dělat (kromě toho, že nebudu moci psát Alíkoviny? A nechcete někdy v budoucnu zavést psaní Alíkovin bez odměny alespoň pro ty, co si nebudou sbírat kačky? A nemožnost psaní do poradny platí jen v poradně Alík radí dětem?).

Děkuji

Ahoj,
momentálně jsou už všechna místa, která doposud hlídala kačkový limit, upravená tak, že hlídají hodnost – pustí kohokoliv, kdo není štěně. Takže pokud si vypneš kačky, nic se pro tebe nezmění, protože už jsi zasloužilý veterán.

Štěňata v tuto chvíli nemohou:

  • pokládat dotazy v žádné poradně,
  • vkládat nové Alíkoviny,
  • nahrávat do webu nové obrázky.

Omezení u poraden je sice hlavně kvůli poradně Alík radí dětem, ale dřívější praxe Mafry, kdy technická poradna byla bezplatná a za dotázání v Alík radí dětem se platilo 100 bodíků, vedla k tomu, že se děti ptaly ve špatné poradně (a neanonymně), za což dostávaly vynadáno. Náš systém už podporuje přesouvání mezi poradnami, takže bychom u dotazů položených štěňaty ve špatné poradně museli přemýšlet, jestli je přeřadit, nebo zahodit... to není pěkné přemýšlení. Proto mi přijde lepší, když mají obě poradny podobně přísná pravidla.

Alíkoviny počítají už dlouho s tím, že autor může mít vypnuté kačky, protože se kdysi stalo, že si kačky dodatečně zrušil někdo poté, co vložil článek.

Možná štěňatům zakážeme i vkládání vtipů.
Také klubovnu půjde dočasně obrnit proti štěňatům.

Ale nic z toho nesouvisí přímo se sbíráním kaček. Uživatel se nejpozději po dvaceti dnech stane voříškem, nehledě na kačky.

Kačky

Ahoj,

tady - www.alik.cz/s/vernostni-program jsem objevila 2 chyby a to:
1. U pravidla 4.c - výče místo výše.
2. S kačkami souvisejí i trofeje - Voříšek 1 000 kaček za 3 dni místo dny.

Opravte je, prosím.
Děkuji, ahoj.

Adélka

Ahoj Adélko,
díky moc za upozornění, je to opravené. Ačkoliv tedy myslím, že 3 dni nejsou úplně špatně, viz bod 2.3 v povídání od Ústavu pro jazyk český.

Vizitka - Šablona

Zdravím.
Chci se zeptat za jakou přibližnou dobu bude možné vkládat vlastní styly vizitek.

Řekl bych, že někdy letos. Spíš na podzim.
Zdejší vývoj se posouvá kupředu velmi chaoticky, protože z každého malého nápadu dovedeme vymyslet něco velkého a složitého. :-D

Styly vizitek tak, jak je plánujeme nyní, nebudou jen na vizitky, ale i na nástěnky a stoly v klubovně. Takže si nejprve musíme ujasnit řadu technických detailů, abychom potom nic z této nové generace stylů nemuseli zpětně pracně opravovat či zahazovat. ;-)

Hry

Ahoj, chci se zeptat, zda Alík příjmá p5.js knihovnu (Library), jelikož umím v ní většinu věcí, ale musím se ještě doučit, a jestli ne, tak jaký jazyk je asi nejlehčí na naučení, ve kterém se dají dělat hry, protože mě příjde že p5.js je docela lehký programovací jazyk.

Ahoj,
osobně mám rád čistý JS bez knihoven, ale nevadí mi do Alíka přidat hru, která by nějakou knihovnu využívala. (Pokud bude výsledek fungovat alespoň nějak ve všech prohlížečích.)

Processing (a tedy i p5.js) je pěkná hračka na různé vizualizace. Jsem docela zvědavý, co s tím vytvoříš. ;-)

Poradna

Mohla bych se zeptat? Jste schopní, když někdo píše anonymně do poradny „Alík radí dětem“, tak jestli můžete například přes IP adresu poznat, jaká je její/jeho přezdívka na Alíkovi? Nevím sice, jak byste mohli poznat toho uživatele přes anonymní poradnu, ale ok. Děkuji za odpověď.

Můžeme.

U poradny se píše v pravidlech:
Tazatelkám a tazatelům je zaručena anonymita v tom smyslu, že jejich přezdívka nebude u dotazu zveřejněna.
To neznamená, že přezdívku vůbec nikdo neví. V databázi je uloženo napojení na konkrétní uživatelský účet – díky tomu je možné, že se lidem na úvodní stránce poraden zobrazují jejich vlastní dotazy (a případně i odpovědi na ně). Něco takového by nešlo udělat, kdyby se u dotazu nijak neukládala informace, kdo ho položil.

IP adresy se ukládají také, stejně jako skoro všude na Alíkovi. Dokonce se ukládá i IP adresa odpovídajícího. Správci jakožto důvěryhodné osoby pověřené dohledem nad bezpečností mají k těmto informacím přístup, pokud potřebují něco vyšetřovat.

Do poradny bohužel chodí i dotazy, které si bližší vyšetřování zaslouží. :-(
Třeba když někdo popíše, že se stal obětí trestného činu a/nebo naznačí, že je v ohrožení života, tak mu můžeme pomoct i nějak lépe než prostou internetovou radou. O:-)
Nebo když rozvášněný puberťák místo reálného dotazu popíše nějakou svoji nemravnou fantazii, které se nevyplatí věnovat čas odborníků, tak si tím koleduje o nějaký postih. ]:-)

Vedení Alíka klade na ochranu soukromí uživatelů velký důraz. Proto tady třeba nejsou ani reklamy, které by uživatele šmírovaly a škatulkovaly. Bezpečnost je ale důležitá také.

Z principu vždy existuje někde nějaká hranice mezi bezpečností a ochranou soukromí… a poradna „Alík radí dětem“ ji má zkrátka nastavenou takhle. Pokud někomu zdejší úroveň důvěrnosti nestačí, vždy má i jiné možnosti, kde najít pomoc – může třeba zavolat z telefonní budky přímo Modré lince…

Kačky

Ahoj.
Uděláte někdy v katalogu slevy na věci za kačky? Myslím, že by se to líbilo všem na Alíkovi.
Ahoj.
Děkuji.

Ahoj,
nechci ti moc kazit iluze, ale podobné slevové hrátky většinou pomáhají prodávajícímu, nikoliv tobě jako zákazníkovi. Slevy nevznikají z nějaké dobrosrdečnosti nebo hravosti, patří do repertoáru protřelých obchodnických triků, na kterých většinou prodávající vydělá. ;-)

S cenami dárků tady hýbeme průběžně podle toho, kolik jich máme na skladě a jak si myslíme, že jsou hodnotné. Většinou to jsou drobné korekce. Občas nějakému dárku nastavíme dočasnou slevu, pokud chceme rychleji rozdat poslední kusy, ale žádné rozsáhlejší kampaně nebo velké výprodeje neplánujeme.

Přijde nám spravedlivější, když jsou ceny téměř neměnné – když všichni víte, jak jsou nastavené podmínky, a můžete podle toho v klidu plánovat svá rozhodnutí. Sice pořád hrozí, že vyhlédnutý dárek skončí vyprodaný, ale nikdy se to nestane kvůli slevové hurá-akci, kterou byste třeba mohli přehlédnout. To je fér, ne? O:-)

Z toho, že bychom vás motivovali důsledně hlídat, jestli a kdy jsou jaké slevy, by Alík vlastně žádný přínos neměl. Je fajn, pokud sem chodíte každý den, ale za to už dostáváte těch sto kaček denně, takže akční změny cen (tedy umělé zdražení a pak dočasné snížení ceny) by už ničemu nepomohly.

Krom toho, když v nějakém krátkém období (třeba kolem Vánoc) přijde obzvláště hodně objednávek, má s tím správce Mateas spoustu práce a musí přežít vražedné pohledy slečen na poště. Lepší je, když jsou objednávky hezky rozvrstvené napříč celým rokem, než když všichni čekají na jedno speciální období

Plošnou slevu na libovolný dárek jde buď vyhrát v soutěžích, nebo získat za účtoviny. Také je tu akce Alík větří, kdo si šetří, kde vylosovaný šťastlivec dostává slevu na předem vyznačený dárek. Ale to je asi tak všechno.

Rozumím, že obchodní spekulování je z pohledu zákazníka tak trochu hra a že přemýšlet nad úsporami může být zábavné. My ale bereme kačky vážně. Na hraní tady jsou hry. B-)

Kačky

Ahoj, chtěla bych se zeptat, kolik je na celém Alíkovi vlastně kaček? Děkuji moc.

Ahoj.
121 001 717.
Není zač.

Jů. 8-o
To je hodně. 8-D

Všeobecně

Ahoj,

půjdou někdy přidávat do oblíbených třeba i Alíkoviny, vtipy, hry (možná i včetně převzatých nebo ke stažení), stoly v klubovně nebo soutěže (podobně jako nástěnky a dárky, na které si šetřím, a kamarádi)?

Děkuji

Ahoj,
hry jde oblíbit už dlouho – pak se zobrazují na vizitce a na úvodní straně sekce Hry.

U vtipů a Alíkovin o tom občas přemýšlím, ale domnívám se, že to není zase tak moc potřeba, protože tam nevidím žádnou výhodu pro uživatele. Vtip ani článek se nijak dodatečně nevyvíjí… a většinou bývá snadné ho dodatečně dohledat.

Stoly v klubovně půjdou oblíbit, až bude nová klubovna, do té doby to asi nemá moc smysl, protože stoly průběžně zanikají a obnovit je může jen zakladatel nebo správce stolu.

Soutěží tady neprobíhá tak moc najednou, aby se ti soutěž, která tě zaujala, ztratila v záplavě ostatních. A jakmile soutěž skončí a výhry jsou rozdané, má stejný problém jako vtip a článek… je to najednou jen neměnný útvar, ke kterému není nutné se opakovaně vracet. Co u soutěží chybí, je vyhledávání. To dodělám.

Rozumím, že malá část lidí by oblíbení uvítala i u článků a vtipů a soutěží, ale je tady i dost dětí, které by naopak zmátlo, že tyto věci můžou jednak hodnotit, jednak zařadit mezi oblíbené… na první pohled nemusí být zjevné, co je co. (Tento problém už teď mají hry.)

Až vznikne nový formát vizitek, tak na něj půjde nějak rozumněji lepit různý obsah. Takže sice nepůjde kliknout na hvězdičku u vtipu, ale půjde ho nějak jinak nasdílet světu (kdyby tohle bylo to, co od oblíbení očekáváš).

Všeobecně

Mám další technický dotaz.
Jak jste udělaly, že byl Hroch Pepíček pokaždé na jiné stránce.
Jaký je tam použitý skript?

Na samotné zobrazení hrocha byl použitý podobný skript jako na tu šišku.
To, jestli se přilinkuje do stránky, určoval skript na straně serveru, který zkontroloval, jestli adresa stránky odpovídá adrese v nastavení soutěže pro daný den... a podle toho skript vložil nebo nevložil. Žádná velká věda v tom není.

Alík

Bude mít někdy Alík sraz v Hradci Králové?
Nechce se mi kvůli tomu jezdit někam daleko (třeba do Prahy atd.)

Ahoj,
srazy se konají na různých místech, právě proto, aby se tam mohli dostat i uživatelé, kteří bydlí na různých místech. Ale taky záleží na tom, zda se v tom místě najde někdo, kdo by byl ochotný sraz uspořádat, a zda se v okolí najde dost lidí, kteří by o účast na takovém srazu měli zájem. Samozřejmě nemá smysl dělat sraz v místě, kde by se pak sešli dva lidi.
V Hradci Králové už se několik srazů konalo a je možné, že se tam někdy zase konat bude.

Přezdívka

Ahoj,
jak to, že někteří uživatelé na Alíku mají napsáno „ani nevím kdy jsem Alíka naposledy navštívila“?
Třeba: www.alik.cz/u/annickaaa

Ahoj,
je to tím, že si autorizovali účet, ale nikdy se potom na Alíka nepřihlásili.
Třeba se ještě někdy přihlásí. ;-)