Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Technická poradna

  Na otázky odpovídají

  Alíkův ředitel/programátor –MM–, správci Alíka a někdy i Alík.

  V této poradně odpovídáme jen na technické dotazy k fungování webu Alík.

  Kačky

  Ahoj, jak si asi každý mohl všimnout, hodně se tady na Alíkovi řeší, kdo má kolik kaček. Nešel by tedy udělat nějaký seznam (podobný jako je u lednice) a tam by jsi mohl vidět kolik máš kaček oproti ostatním? A taky kolik máš celkovích kaček oproti ostatním?

  Ahoj,
  dost jsme o tom přemýšleli a myslíme si, že by to nebylo moc užitečné. Nám se trošku nelíbí ani ta nástěnka, kde se lidi chlubí, kolik mají kaček. Když si člověk zřídí účet, tak sice dostane poměrně rychle sedm stovek, ale pořád si nejspíš uvědomuje, že desetitisíce jsou daleko. Veřejný žebříček ukazující, že tu máme pár lidí se statisíci kaček, které nikdo nepředběhne a kteří kdykoliv můžou vykoupit ty nejdražší a nejzajímavější dárky, by pravděpodobně nepůsobil povzbudivým dojmem. A kdybychom dělali jen žebříček příjmů třeba za poslední měsíc, tak by na prvních místech byli ti, kdo chodili denně + napsali nějaký článek, pak by na jednom místě byly všichni ostatní, kdo chodili denně… nebyl by to asi moc zajímavý přehled.

  Ale když jsi zmínil, že by to bylo podobné jako Lednička, začal jsem přemýšlet, jestli by taková potrhlá hra s žebříčkem nešla zpestřit tím, že by lidi mohli v nějakém rozmezí zkreslovat, respektive přímo i lhát… a asi se v tom skrývá nějaký potrhlý potenciál. ;-)

  Už jsem si tu tedy poznamenal nápad na novou hru (dá-li se to hrou nazvat). Sice v ní nepůjde vůbec o nastřádané množství kaček, ale to nevadí, děkuji moc za inspiraci! ok:-D

  Nástěnka

  Dotaz/prosba na vývojáře:
  Prosím, prosím, šlo by nějakou formou upravit, pokud to jde <posuny stránek> aby šlo kliknout na stránky: POSLEDNÍ eventuálně PRVNÍ. Obdobně jako je PŘEDCHOZÍ/DALŠÍ. O co mi jde, když se chci zapojit do některé z nástěnek, nejprve se podívám na konec a projdu si příspěvky/názory druhých, abych byla v obraze a taky „o co go“.

  Proč? Zajímá mne, co bylo zpočátku jádrem povídání. Ke konci bývají mnohdy témata odchýlena úplně jiným směrem. Nebo vytržená z kontextu. To se zkrátka stává ... to mi samozřejmě nevadí, to se děje nejen na dětských webovkách. A taky mne zajímá prvotní záměr/podnět aktéra k založení. Hm, asi vám to přijde neobvyklé. Ale takto se aspoň vyvaruji, že bych pak napsala něco, co již někdo vyjádřil dříve, aniž bych si toho byla vědoma a patřičného človíčka by se to mohlo třeba dotknout.

  No a právě proto ... no proklikat se po pěti stránkách k poslední stránce, např. až na 148, či více bývá úmorné. Píšete, že jste rádi za podněty k vylepšení. Nu třeba by to uvítalo i vícero přihlašovatelů ... kamarádů/kamarádek. Nebo třeba kdyby šlo udělat nastavení -klik- na konkrétní číslo stránky.

  Děkuji, budu ráda, když se nad tím třeba jen zamyslíte, jestli by to šlo upravit. Vývojářským technikám moc nerozumím, tak se kdyžtak nezlobte, pokud je to neuskutečnitelné.

  Enola ... Přeji hezké prožití posledních dnů v roce 2020.

  Ahoj,
  v nástěnce odkazuje datum založení nástěnky na nejstarší stranu. Od závěru loňského roku vede ze statistiky nástěnky na nejposlednější stranu též odkaz.

  Už dlouho se chystám na nějakou rozumnější úpravu stránkování, ale pořád to odkládám, protože to je něco, co je tady použité všude, takže pokud to začnu řešit, musel bych to nejspíš i úplně dořešit dříve, než začnu měnit jiné věci. A já rád měním průběžně i jiné věci. :-D

  Jinak, vím, že to není ideální rada, ale celý Alík používá docela srozumitelné adresy, kde číslo stránky bývá na konci za posledním lomítkem, takže ruční úpravou adresy jde klidně přeskočit o sto stran dál… ;-)

  Všeobecně

  Ahoj,
  Všimla jsem se, že když chci vyhledat uživatele, ale jsem třeba v nástěnkách a zapomenu zakliknout „v seznamu uživatelů alíka“, musím poté zaktualizovat celou stránku a znovu napsat jméno, jelikož už nejde znovu zakliknout správný řádek. Má to tak být, má to nějaký význam, nebo je to jen chyba?
  A ještě jsem se chtěla zeptat, jestli by někde nemohlo jít zjistit, kolik je právě online uživatelů, popř. kdyby jsme kromě těch 20, co jdou najít pomocí vyhledávače, mohli vidět i ty ostatní.
  Děkuji za odpověď, Vejunkaaa

  Mělo by to být opravené, díky moc za upozornění. ok

  Už jsem na to párkrát narazil také, ale vždy jsem na to zase rychle zapomněl, protože jsem zrovna řešil něco jiného.

  Nástěnka

  Jen ze zvědavosti: jaký kód v AZJ má tapetování?
  Nebudu zkoušet, díky.

  Žádný. Proč by nějaký měl být? Co si pod tím představuješ? 8-o
  (To jsou jen řečnické otázky, neposílej prosím navazující dotaz. :-D)

  Nástěnka

  Proč se nedá zrušit hodnocení příspěvku?

  Získat od lidí alespoň nějaký názor je občas těžké. Hodně lidí je takových váhavých, že občas napíšou příspěvek a pak ho smažou, když tady tu možnost mají. Chápu, že je nepříjemné, když vás systém nutí vyjádřit nějaký názor tím, že vám dovolí hodnocení jen měnit a nikoliv zcela zrušit... ale díky stejnému nucení mají i vaše příspěvky víc hodnocení, než by bývaly měly bez něj. Domnívám se, že je to takhle lepší. Nejsem si tím vůbec jistý, ale... no, nevím. Možná, že když mě zkusíte dál přemlouvat, tak se vám to povede. :->

  Takovouto odpověď jsem už psal do nástěnek loni v březnu, od té doby mě nikdo dál přemlouvat nezkoušel.

  Je pravda, že když člověk ví, že hodnocení nemůže úplně odvolat, tak to může mít i ten efekt, že raději nehodnotí vůbec. Ale nevím, jestli nad tím takhle někdo skutečně přemýšlí.

  Alík

  Ahoj Alíku:)
  Občas si prohlížím poradnu a našla jsem tu pár věcí o Losů Punťovi. Nevím jestli jsem to jen nějak špatně pochopila, ale přijde mi, že každá odpověď říká něco jiného o jeho původu. Byla bych ráda za vysvětlení a pokud by to bylo možné, aby mi odpověděl sám Punťa.
  S pozdravem Nela :D

  Ahoj Nelíku.

  To by bylo na dlouhé vyprávění.

  Alík

  Zdravím, co je zač ten Punťa? :D
  Umí Punťa HTML jako Hroch Pepíček?

  Prostě los.

  Pepíček neumí HTML.

  Alík

  Ahoj, mám dotaz na losa Punťu.

  Teda vlastně rovnou tři.

  1. Jak se dělá fiktivní přezdívka?

  2. Proč máš a zároveň nemáš rád čtiřlístky?

  3. Proč máš vypnuté kamarády a poštu?

  Dík, Rottenegg10

  1. Nevím. Moje není fiktivní.

  2. Chuť 4lístku je před snědením nejasná.

  3. Viz odpověď Alíka.

  Alík

  Ahoj,
  můžu se zeptat, proč tady v poradně v odpovědích podle autora není uvedený los Punťa? Jestli to má třeba nějaký důvod, nebo je tu Punťa tak nově, že jste ho tam ještě nenapsali...
  Díky,
  Zuzuška

  Přezdívka

  Ahoj. Jde nějak zjistit přesné datum založení účtu kromě složitého počítání to na kalkulačce? Předem děkuju za odpověd.

  Ahoj,
  od dnešního večera se datum účtovin, tedy den registrace, zobrazuje dole pod katalogem dárků. Do dneška tam bylo jen oznámení o tom, že slavíš/neslavíš účtoviny, teď už u toho najdete i informaci, kdy ty účtoviny máte.

  Katalog dárků

  Ahoj Alíku, můžu si někde koupit ten batoh s Bezzubkou z Jak vycvičit draka 3, když naspořit na něj kačky by trvalo strašně dlouho? Alíku, pošleš mi nějaký odkaz, kde by se dal sehnat?

  Ahoj,
  to nikdo z nás neví, protože jsme ty batůžky nekupovali. Předměty s motivy z filmů posílají Alíkovi přímo lidé ze společnosti, která daný film uvádí.

  Můžeš jedině zkusit hledat podle obrázku na Googlu, jestli se ti ten batůžek v nějakém internetovém obchodě objeví.

  Alíkoviny

  Jak dlouho existuje AZJ?

  Zdravím teď hlavně zvěrolékaře, ale možná odpoví nějaký správce...
  Jak dlouho vlastně existuje AZJ? Prý se nejdříve vyskytlo zhruba před rokem v Koalíkově článku, ale jak to, že je i v tomhle dva roky starém článku?
  Konkrétně myslím strojové písmo a kurzívu.
  Odkazy jsou také v AZJ kódu.

  Ahoj,
  základ syntaxe jsem popsal správcům už někdy v červenci roku 2017, výroba nám zabrala delší dobu, než jsem předpokládal. Lidsky intuitivní syntaxe není z pohledu počítačů moc intuitivní. :-)

  Občas někdo ručně učeše i dříve vydaný článek. Svůj článek o heslech jsem si upravil sám. Je možné, že časem strojově převedeme do AZJ zápisu i všechny historické články, až si budeme jistí, že je tím nijak nerozbijeme, ale to se na nich nejspíš nijak neprojeví.

  Přezdívka

  Ahoj,
  Kamarádka se chtěla zaregistrovat na Alíka tak jsem ji pomohla s registrací. Když zadávala uživatelské jméno, tak ji to napsalo že už daná přezdívka existuje. Ale když jsem ji hledala v seznamu uživatelů, tak tam nebyla.
  Jak je to možné?
  Děkuji za odpověď, KrálíčekSušenka

  Ahoj,
  nový uživatel si nemůže založit nejen přezdívku, která je aktivní, ale ani přezdívku, která už je zrušená nebo zablokovaná. Takovou přezdívku při hledání nenajdeš, ale nelze ji použít, protože déle působící uživatelé by si nového uživatele s takovou přezdívkou mohli plést například s tím původním uživatelem, který již na Alíku není.

  Přezdívka

  Ahoj, chci se zeptat, nebude vadit, když budu mít tenhle, svůj účet, a pak udělám účet mému kocourkovi? (Nevím, jestli to není zbytečné, ale moc by mě to bavilo.)

  Ahoj,
  na takové hraní tu budou převleky, viz tato nástěnka. Zkus to vydržet, víc účtu od jednoho uživatele akorát způsobuje zmatky, viz jiná nástěnka.

  Ne, že by to bylo vyloženě zakázané (zakázané je hrát si na více různých osob a sbírat na více účtech kačky), ale nedělejte to, prosím!

  Poradna

  Zdravím všechny, mám jeden takový malý a asi i zbytečný dotaz, ale zdá se mi to, nebo je Alíkova poradna poslední dobou nějaká přetížená?

  Ahoj,
  je přetížená prakticky denně. Když děti nechodí do školy, tak:

  1. Mají častěji potíže s rodiči.
  2. Mají častěji potíže s kamarády.
  3. Mají častěji potíže s učením a učiteli.
  4. Mají častěji jakékoliv chmurné myšlenky, pokud jsou náchylné k depresím a sebepoškozování, případně zmiňují i horší věci. :-(
  5. Víc lidí než běžně se nudí a nechápe, že skupiny 1 až 4 skutečně potřebují pomoc, takže cpou do poradny všelijaké nevydařené pokusy o vtip.
  6. Víc lidí starších 15 let neumí číst, že poradna je pouze do 15 let.

  Kapacity poradny jsou omezené. Vyřizujeme rekordní množství dotazů, ale nemůžeme pomoct úplně každému. Má-li někdo závažný problém, nechť kontaktuje Modrou linku přímo.

  Alík