Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Technická poradna

  Na otázky odpovídají

  Alíkův ředitel/programátor –MM–, správci Alíka a někdy i Alík.

  V této poradně odpovídáme jen na technické dotazy k fungování webu Alík.

  Obrázek

  Ahoj,
  dostanu nějaký trest, když použiji do článku obrázek z Googlu?

  Ahoj,
  tresty jsou za opakované kradení obrázků, tedy pokud člověk i přes upozornění vydává cizí obrázky za své. Pokud použiješ převzatý obrázek a uvedeš u něj autora, pak určitě žádný trest nedostaneš.

  Upozorňuji akorát, že Google je pouze vyhledávač, nikoliv autor všeho, co vyhledá. Chceš-li volně dostupné obrázky, u kterých je snadné autora zjistit, hledej třeba na pixabay.

  Obrázek

  Ahoj, chci se zeptat, kdo schvaloval tenhle obrázek. Neznám tady nikoho jméno Mafrou.

  Obrázek k otázce do poradny

  Ahoj,
  Mafra (nikoliv Mafrou, jedná se o 7. pád, protože schváleno „kým, čím“) není totiž uživatel. Mafra je společnost, která Alíka do roku 2017 vlastnila. Více si o tom můžeš přečíst třeba v článku o 18. narozeninách Alíka.

  Znamená to tedy, že obrázek byl schválen už dávno (ještě za Mafry), a tedy nemusí odpovídat současným pravidlům.

  Všeobecně

  Ahoj Alíku,
  tento účet mám pod rodičovským účtem, a to znamená, že je na email mého rodiče. Jde tento email rodiče změnit na můj, abych si mohl Alíka spravovat sám?
  PS. Už mi bylo 15.

  Ahoj,
  lze změnit email i oba podúčty (dětský a rodičovský) spojit. Obě tyto změny ale je možné provést pouze v nastavení rodičovského podúčtu. Připomínám pro jistotu, že na rodičovský podúčet se přihlašuje tvojí přezdívkou a heslem rodiče.

  Chceš-li si účet spravovat sám, doporučuji kromě změny emailu především přepnout souhlas u věku (potvrdit, že je ti více než 15 let). Tím získáš jediný účet dospěláka, kde je možné i provádět změny v údajích.

  Alíkoviny

  Dobrý den,
  zajímalo by mě, co by se stalo, kdyby někdo poslal do Alíkovin nějaký článek, který už tam je, jen by změnil typ psaní (tím myslím, že by změnil nějaká slova atd.).

  Nechci to udělat, jen mě to zajímá.

  Přeji krásný zbytek dne.

  Ahoj,
  pravděpodobně by dostal kačkovou pokutu. Kopírování cizích textů je zakázané. Drobné změny nedělají z člověka, který je provádí, autora textu.

  Alíkoviny jsou určené pro vlastní tvorbu, chcete-li někomu ukázat cizí článek, pošlete mu na něj odkaz rovnou. Pokud chcete sami psát a vydělat si kačky, pište opravdu sami, popřípadě třeba s rodiči či staršími sourozenci. Kopírování vám v žádném případě nepomůže, spíš naopak...

  Pro jistotu ještě upozorňuji, že jakékoli přebírání cizího textu potřebuje zdroj. Je fuk, zda je to jedna věta nebo několik odstavců, stejně tak není nutné, aby to bylo doslovné. A u zdrojů zároveň platí, že je lepší jich uvádět více než méně.

  Hry

  Všimla jsem si že jsou na různých částech Alíka reklamy na Hravé učení, je to nové?

  Aplikace Hravé učení je pořád stejná, ale reklamy jsme nasadili nově. Někdo se nás totiž zeptal, jak námi nabízené reklamní pozice vypadají, že na Alíkovi žádné reklamy nevidí… tak teď je tedy vidí. ;-)

  Pokud si někdo myslíte, že tato postarší aplikace pro menší děti vypadá zajímavě, nebo jestli chcete, abyste měli méně peněz a aby Alík měl více peněz, můžete si ji koupit. :-D

  Také je k mání v katalogu dárků za kačky.

  Nástěnka

  Proč nemůžu mít svůj virtuální recyklační obchod, který navazuje na Alíkov, když jsem splnil všechny kritéria. :-(

  Ahoj,
  nástěnky jsou různorodou sekcí, ve které se v tuto chvíli vyskytuje velké množství témat (Alíkov patří mezi ně). Díky této různorodosti si každý dokáže v nástěnkách najít to, co ho nejvíce baví.

  Nejlépe se takové nástěnky hledají na první stránce nástěnek (kde začínají všechny nově založené a nedávno vytažené nástěnky), protože je člověk najde téměř okamžitě potom, co klikne na nástěnkovou tabuli. Nemusí se náročně prokousávat do zadních stran nástěnek. První stránka seznamu je navíc i kouzelná v tom, že člověk může narazit na něco zajímavého, co by ho nikdy předtím nenapadlo prozkoumávat. Z toho už můžeme říct, že první stránka seznamu je celkem důležitou částí nástěnkové sekce. No jo, ale jak to souvisí s tvým dotazem?

  Nápad, udělat si vlastní obchod ve vlastní nástěnce, jste si všichni oblíbili natolik, že jste každý z vás chtěl mít vlastní nástěnku s obchodem. A já se vám ani nedivím. Vymoženosti jako je záhlaví nástěnky úplně výborně slouží jako výloha s ovocem, pečivem a vším možným. Pro představy je to úplně ideální. Ale bohužel, nástěnky na takové hry nejsou v takovém počtu to nejlepší. :-(

  Pokud si založí vlastní nástěnkový obchod pár z vás, dejme tomu, že to nikomu vadit nebude, ale jakmile jich je založených víc, a všichni si vzájemně do nich pravidelně přispíváte, už tak trochu narušujete tu různorodost té naší magické první strany nástěnek. Tímto se omlouvám všem, kteří si chtějí hrát na obchody, ale někde vaši herní zónu ohraničit musíme, jinak bychom měli na první stránce nástěnek samý Alíkov a jeho obchody, a to moc nechceme.

  Jako alternativní řešení, „Jak si hrát na obchody bez zamčení nástěnky“, Tebe a všechny ostatní můžu přesměrovat do sekce klubovny, kde si už tentokrát bez omezování (dovolí-li to pravidla) můžete také hrát na Alíkov a na obchody (máme na něj zarezervovaný stůl B-)). Nemáme tam zatím sice cosi jako záhlaví (však toho se taky možná dočkáme), ale pozvat si své kamarády můžete i bez něho. Fantazii se meze nekladou i bez systémových udělátek. ;-)

  Klubovna

  Při psaní dvou čárek se objeví prasátko

  Ahoj, píší dotaz ohledně prasátka. Prasátko se objevilo v klubovně při psaní uvozovek. Např: ,,ahoj jak je?“
  Co to znamená? Jde o nějaký vtip od redaktorů Alíka, nebo co to má znamenat?
  Děkuji za váš čas, s přáním krásného dne
  -Lívanečka

  Ahoj,
  je to právě naopak. Prasátko se neobjevuje při psaní uvozovek, ale když se někdo snaží místo uvozovek napsat dvě čárky za sebou.

  Už léta tady redakce, správci i sám Alík upozorňují na to, že dvě čárky nejsou uvozovky a že se při praní uvozovek mají používat uvozovky a ne dvě čárky. A uživatelé to celá ta léta ignorují a dále místo uvozovek píší dvě čárky. Zřejmě proto se programátoři Alíka rozhodli na to upozornit razantněji a při pokusu o napsání dvou čárek za sebou zobrazit důraznější upozornění v podobě prasátka.

  Snad si toho uživatelé konečně všimnou a začnou jako uvozovky konečně používat uvozovky.

  Kačky

  Prosím, co kdyby bylo více soutěži o kačky? Soutěže mě baví, ale o věcné ceny nemám zájem.

  A co bys pak chtěl s kačkami dělat? :-)

  Upřímně řečeno pozorujeme s určitou nelibostí, když si někdo syslí statisíce kaček, a netušíme, co s nimi zamýšlí. Část lidí nejspíš vědomě nic nechce, část bude navždy čekat na něco zajímavějšího, než je v nabídce teď… ale budou doopravdy čekat navždy? Nejhorší možný scénář asi je, že si dlouholetý majitel bohatého konta řekne „už mě to tady nebaví, zkusím se podívat do katalogu“, vykoupí ty nejzajímavější věci, přestože ho moc nezajímají, a odejde navždy pryč. :-D

  Když získáme něco zajímavého do katalogu, jakou tomu máme dávat kačkovou cenu? Zkusím popsat modelovou situaci:

  1. Dejme tomu, že existuje žůžodárek, který chce skoro každý.
  2. Výrobce Žůžofirma si řekne, že zkusí s Alíkem spolupracovat.
  3. Alíkovi přijde do skladu 5 kousků žůžodárku.
  4. Žůžofirma očekává, že tím získá dlouhodobější pozornost.
  5. Alík očekává, že když bude mít na skladě žůžodárky, tak tím přiláká k aktivitě nové děti, které by je chtěly.
  6. Víc jak dvě stě účtů tady má naspořeno alespoň sto tisíc kaček.
  7. Pokud bude žůžodárek za 50 000 kaček, skončí brzy vyprodaný.
  8. Pokud bude žůžodárek za 200 000 kaček, tak na skladě nějakou dobu vydrží, ale noví uživatelé si spočítají, že na něj musí šetřit několik roků! Takže mnohdy usoudí, že to nemá cenu. :-(

  Snažíme se při návrhu kačkových cen najít určitý balanc, aby děti stíhaly na dárky našetřit, dokud jsou ještě děti, ale zároveň aby partneři Alíka, kteří nám dárky věnovali, dostali zaslouženou pozornost. Soutěže o věcné ceny jim dělají reklamu. ;-)

  Uvědomí si nově registrované děti, že na současné dárky si možná už nestihnou našetřit dříve, než budou vyprodané, ale že tu v tu chvíli budou jiné zajímavé dárky…? Je to sázka na budoucnost. Podobná nadčasová otázka, jako řeší politici u důchodové reformy – současní pracující si neplatí sociální pojištění kvůli tomu, aby z těchto peněz za padesát let dostávali důchod, ale proto, aby stát měl na důchody pro současné seniory… a na seniory za padesát let budou platit noví pracující za padesát let.

  Lidé, kteří si myslí, že nic z katalogu nechtějí, nám trošku vychylují úvahy. Nemáme jim to za zlé! Jsme samozřejmě rádi, že sem stále chodí a že se jim tady líbí zcela nezištně. O:-)

  Bereme si ponaučení, že:

  • Měly by tady být pořádnější hry, které by nasytily chuť po získávání bodů.
  • V katalogu chybí něco dostatečně žůžového.
  • Nejspíš nám tady schází i virtuální dárky – možná nějaké alíkovské zlepšováky pro lidi, kteří nechtějí řešit poštovní doručování a jiné útrapy fyzické reality, a kteří si ani nechtějí kupovat steamové hry.
  • Měl by skutečně existovat nějaký způsob, jak nám sdělit „nic nechci, já jsem jen kolemjdoucí boháč, mě si nevšímejte“. :-D

  Vícekolové soutěže, kde bývají na výběr věcné ceny i kačky, nám mimochodem pomáhají při určování kačkových cen dárků – vidíme, o co je jak velký zájem mezi soutěžícími. To je jeden z důvodů, proč pátračky a tajenky a týmovky děláme. Nejspíš ještě před velikonoční pátračkou nějaká taková soutěž bude. Takže se dočkáš. ;-)

  Katalog dárků

  Ahoj.
  Nevím, jestli je to jenom chyba na mojem mobilu, ale když jdu na nějaký dárek, na který nemám dost kaček, tak dole se píše, jak kačky získat, a tam je takové to: piš, barde, jako odkaz, ale na mobilu když na to kliknu, tak se mi jen ukáže kopírovat a tak.

  Díky moc

  Ahoj,
  vůbec nevím, čím by to mohlo být. Je to úplně běžný odkaz na formulář na přidávání Alíkovin. Děje se to ještě někomu? Má někdo nějaký vysvětlení? :-)

  Alíkoviny

  Ahoj Alíku, co se týče nového vyhlášeného tématu o pseudovědě – jde psát o ufologii? Je to totiž dost nová pseudověda, tak nevím...

  Ahoj,
  nevím, jak toto téma chceš uchopit, ono je to značně široké spektrum dojmů a názorů, z nichž některé nejsou až tak pseudovědecké. Třeba to, že někdy i armáda zaznamená neznámý létající předmět, je fakt (i když skočit k mimozemšťanskému závěru je divoká spekulace), a statisticky vzato je pravděpodobné, že život existuje i někde mimo Zemi.

  Ale posedlost všelijakými kruhy v obilí a únosy od mimozemšťanů jde asi bezpečně zařadit mezi absurdity, o kterých se jde skepticky rozpovídat. Tak s chutí do toho… ok

  Jen připomínám, že článek musí pseudovědu vyhodnotit kriticky.

  Katalog dárků

  Ahoj,
  mohu si z Katalogu dárků objednat nějaký dárek dvakrát (např. Steam hru)?

  Ahoj,
  můžeš. Pokud je daný dárek ještě k dispozici a ty na něj máš kačky, pak je možné si ho objednávat i opakovaně.

  Do poznámky ale připiš, že to myslíš vážně, ušetříš tím Alíkovi otázku, jestli to nebyl omyl. Spoustu objednávek audioknih jsme rušili, protože si je lidi objednali neúmyslně víckrát.

  Poradna

  Dobré ráno,
  chtěla jsem se zeptat, jestli se na mě nezapomnělo. Psala jsem sem do Technické poradny 20. 12. 2021 a nikdo mi do teď neodpověděl.:-( Nemohlo se na mne zapomenout?

  Děkuji za odpověď a KRÁSNÝ NOVÝ ROK!:-)

  Ahoj,
  jak už jsem ti psala nedávno v poště... ne, nezapomnělo. Na dotazy nejde zapomenout, protože dokud jsou nezodpovězené, tak prostě „straší“ v nezodpovězených.

  Některé dotazy jsou takové, že si u nich zvěrolékaři třeba řeknou, že je to zajímavý nápad, že by ho mohli zkusit realizovat, až budou mít čas. Nebo že je to chyba, kterou by měli opravit... Pokud ale odešlou tuto odpověď hned, tak to nikomu nic nedá, protože to ještě hotové není, a oni na to akorát můžou zapomenout. Proto takový dotaz raději nechají (klidně i několik měsíců) ležet v nezodpovězených, aby na to nezapomněli, a až to bude hotové, tak odpoví, že je to hotové.

  Upozorňuji ještě pro jistotu, že technická poradna na rozdíl od poradny Alík radí dětem ani negarantuje odpovědi na všechny dotazy, a už vůbec ne do sedmi pracovních dnů.

  Obrázek

  Ahoj,
  chci si změnit profilový obrázek na jiný. Ten mi nakreslil uživatel 1000 na přání. A tam potřebují dát nějaký odkaz na uživatele, a to mi přes mobil nejde a přes počítač na Alíka nemůžu. Jak mám udělat ten odkaz?
  Děkuji za odpověď

  Ahoj,
  úplně stejně, jako kdybys byla na Alíkovi z počítače. Otevři si vizitku autora obrázku a zkopíruj její odkaz. Potom nahraj obrázek, napiš přezdívku autora a do kolonky odkazu na něj vlož to, co už máš zkopírované.

  Popřípadě tam můžeš odkaz sama napsat, není složitý, vizitky mají adresy (za běžnou adresou Alíka) ve tvaru /u/prezdivka, jen pozor, číselné přezdívky ještě mají před číslem cislo-, takže třeba zrovna tisícovka má www.alik.cz/u/cislo-1000.

  Vizitka

  Ahoj všichni,
  na mojí vizitce se mi nezobrazuje seznam kamarádů. Napadlo mě podívat se do nastavení osobních a změnit to, tak jsem to změnil a stále se mi seznam kamarádů nechce zobrazit, poradíte mi někdo prosím?

  Děkuji ariana

  Ahoj,
  to je docela jednoduché – musíš tu změnu uložit! Je to takové velké červené tlačítko na konci stránky s tím nastavením.

  Přihlášení/Registrace

  Zdravím, po delší době jsem se sem vrátilx a chtělx jsem si změnit nějaké údaje na vizitce vzhledem k tomu, že jsem nebinární - ani holka, ani kluk. Mrzí mě, že tu jde vybrat pouze holka a kluk, ale to není můj problém - vypla jsem možnost, aby bylo pohlaví viditelné úplně, ale na vizitce se ukazuje i nadále. Kde by mohl být problém?
  Předem díky a šťastný nový rok :)

  Ahoj,
  vypla jsem“ – snad vyplx, ne? :->
  Nekliklxs na Uložit. Odešxlxs ze stránky bez potvrzení změn.

  Skoro k ničemu jinému než k ohýbání sloves se tady pohlaví nepoužívá a v češtině slovesný rod, který se pravděpodobně snažíš prosazovat, neexistuje. Pardon, ale nezní to příliš vyslovitelně. :-|

  Asi bych měl pro jistotu zdůraznit, že není naším záměrem nějakou skupinu znevýhodňovat. Přestože Alík běží na stoprocentně binárním počítači, je to psisko ohleduplné a přítulné a klidně by podporovalo i méně obvyklé jazykové konstrukce, budou-li uživatelům dostatečně srozumitelné.