Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Technická poradna

  Na otázky odpovídají

  Alíkův ředitel/programátor –MM–, správci Alíka a někdy i Alík.

  V této poradně odpovídáme jen na technické dotazy k fungování webu Alík.

  Nástěnka

  Jak můžu na komentáře reagovat jiným smajlíkem, než je tam uvedeno? Bývají tam většinou jen 4.

  Ahoj,
  nijak. Bylo by strašně nepřehledné, kdysi tam bylo třeba 20 různých smajlíků. Existuje několik různých sad (obvykle čtveřic), které se používají podle tématu dané diskuze, ale hodnotit mimo zvolenou sadu možné není.

  Zakladatel nástěnky a moderátor (s úrovní práv alespoň architekt) může sadu hodnocení vybrat. Po změně se zachovávají všechna původní hodnocení, i když v nové sadě nejsou, takže se v tomto případě může stát, že tam smajlíků bude víc.

  Všeobecně

  Jak Alíkovi finančně přispět na provoz?

  Ahoj, mám zvědavý dotaz. 8-D

  Je mi moc líto, pokud vás tímto vyprovokuji, ale můžu Alíkovi poslat i jinou částku peněz, než stojí maňásek nebo jinou částku než dělitelnou cenou jednoho maňáska či prostě jen poslat dar a nechtít za to nic od vás – maňáska, mikinu atd.?

  S pozdravem

  Ahoj,
  díky za milou otázku. Přemýšleli jsme o jiných možnostech a musím tě bohužel zklamat. S obyčejným darem je spojeno složitější papírování, proto je pro nás úředně mnohem příjemnější něco možná-maličko-předraženě prodávat. :->

  Zaplacením 2017 Kč vznikne člověku časově neomezený nárok na objednání maňáska za nulu kaček, ale samozřejmě není povinnost si ho objednat. Může ho věnovat jinému uživateli, uspořádat o něj vlastní soutěž v nástěnkách, nebo prostě nedělat nic, to už je na něm. ;-)

  V budoucnu možná upravíme maňáskové poděkování, že si půjde takto zaplatit za libovolný z dárků s motivem Alíka, cena však zůstane fixní.

  Jak se u nabídky placeného maňáska píše – pokud si myslíš, že sám nemáš dostatek peněz, tak se na nás klidně vybodni. Investuj nejprve raději do sebe, aby ses měl lépe! ;-)

  Nechci nic zakřiknout, ale my se v těchto ekonomicky nelehkých časech máme pořád poměrně dobře. Netrpíme hlady, máme kde bydlet, topení topí, světla svítí, voda vodí, Alíkovi určitě nehrozí zánik kvůli nezaplaceným účtům. Poděkování dvoutisícovkou vnímáme jako milé gesto, které nás povzbudí k dalšímu rozvoji – kupříkladu k výrobě nových dárků s motivem Alíka, nebo k využívání různých placených AI služeb (zvažujeme zapojit na různá místa GPT-4 a všelijaké chytré generátory obrázků). B-)

  Na rozdíl od jiných webů tady máme vás všechny! $>
  Úžasnou komunitu, která pracuje sama pro sebe bezplatně. Jakákoliv výpomoc s provozem webu se počítá. Člověk nemusí být přímo správce, může i správcům nějak pomáhat, aby měli snazší život. Upozorňovat na zlobivce, psát skvělé články do Alíkovin, posílat pěkné vtipy, organizovat zábavu v klubovně a nástěnkách, vymýšlet nové nápady… nebo třeba zpívat. :-D

  A kdo netrpí nouzí a chce nám dát najevo, že provoz bezpečného webu pro děti bez otravných šmírovacích reklam je opravdu hodně fajn, může nám poslat i těch 2017 Kč… :-3

  Klubovna

  Ahojky.
  Nějak mi nefunguje klubovna. Je tam jen bílá stránka. A jako kdyby nikdo nic nenapsal. A když se něco snažím napsat, má zpráva se tam nezobrazí. Mohli byste to prosím opravit? ;-D

  Ahojky,
  díky moc za upozornění. ok
  Po pár minutách už to bylo opravené.

  Ono začalo padat postupně všechno, protože jsme narazili někde na nějaký limit něčeho, který by tam neměl být. Po odstranění problému se klubovna nějak zmátořila, kromě stolu Jen tak na pokec, který vůbec nevíme, jak opravit, tak jsme ho vyřadili, než na to přijdeme… nebo než vznikne nová klubovna. ;-)

  Mezitím prosím používejte jen tak na pokec jiné stoly.

  Klubovna

  Černý zámeček u stolů v klubovně

  Zase píšu asi ohledně kraviny, ale v klubovně mi nějak nefunguje nový černý zámeček… stůl šel zamknout, ale pak u něj nešlo dál nic dělat, ani nejde ten zámeček změnit, celkově nemohu vstoupit do nastavení. Když něco napíšu nic se neodešle. Nejde vidět ani název stolu, a když odejdu, furt tam sedím..;-D

  Prvních pár dní nebyla tato novinka zcela funkční. Díky (všem) za upozornění, nyní už by černý zámeček měl fungovat správně.

  Černý zámeček – zamknutí pro neznalé – by měl skrýt stůl ze seznamu stolů. K takovému stolu si může přisednout kdokoliv, kdo zná odkaz (jinými slovy ten, kdo zná jméno stolu, protože adresa bývá odvozená od jména). Samozřejmě o takto zamčených stolech vědí i správci klubovny a správci Alíka, ale nikdo jiný.

  Také je nově možné zřídit nový stůl rovnou zamknutý, což se zejména u černého zámečku hodí, pokud má být stůl utajený před veřejností.

  Vizitka

  Jaktože mi někdy nejdou rozkliknout odkazy na vizitce (respektivě mě to vyhodí na to, že stránka nebyla nalezena), ale na ostatních vizitkách jdou?

  Pokud zadáš špatnou adresu (se dvěma https://), tak nefunguje správně. Na ostatních vizitkách nejspíš lidi nedělají podobnou chybu. ;-)

  Klubovna

  Ahoj,
  jak je možné, že byl u stolu jeden uživatel dvakrát?

  tady se můžete podívat

  Ahoj,
  stará klubovna je dějištěm mnoha zázraků, kterým nikdo nerozumí. Ano, kvůli nějaké záhadné chybě se může stát, že si uživatel přisedne dvakrát najednou.

  Upravili jsme výpis v seznamu stolů, že se v něm jeden člověk víckrát nezobrazí. ;-)

  Hry

  Oprava rozbitého Salazara Alchymisty

  Dobrý den,
  chtěla bych se zeptat proč nefunguje několik her co tady na webu máte třeba moje oblíbená Salazar Alchymista?
  Předem děkuji za odpověď. :-)

  Ahoj,
  místo, odkud Salazar běžel, se porouchalo. Podařilo se nám hru zrekonstruovat z různých archivních kopií a rozběhat její kopii u nás. Nyní by měla běžet vždy spolehlivě a bez reklam. B-)

  Při té příležitosti jsme ji i počeštili. Byl to trochu oříšek, protože používané písmo nemá česká písmenka (jako třeba ř, ě, ů), ale těch textů tam není zase tak moc. Myslím, že se to docela povedlo. :-D

  Co se týče dalších her, které běžely na gameplayer.io… těm asi podobné úsilí věnovat nebudeme, nejspíš je prostě odebereme ze seznamu. Ale Salazar je pěkná hra, té by byla škoda. ;-)

  Uf, teď jsem zjistil, že těch rozbitých her je víc jak stovka. :-c
  No, to nám tedy sekce převzatých her asi docela prořídne. O důvod víc, abychom konečně naprogramovali nějaké nové hry. 8-D

  Hry

  Zablokovaní mohli přispívat do Alíkova trezoru

  Ahoj, jelikož jsem byla na pár dní zablokovaná, tak jsem přišla na to, že se sice nedá nikam nic psát, ale dá přispívat do trezoru… proč?;-D:-D

  Ahoj,
  díky moc za upozornění! ok

  Měli jsme tam chybu, že se skutečně nekontrolovalo správně oprávnění, jestli člověk smí přispívat. Teď už si bohužel nemůžeš vyzkoušet, zda jsme to správně opravili, když teď zablokovaná nejsi… O:-)

  Pokud víme, byla jsi jediná, kdo to kdy zkusil. Ono pro běžně zablokované lidi asi není až tak atraktivní, že mohli na tajné místo napsat něco potenciálně nehezkého… nikdo by to tam nenašel, protože nikde veřejně nemůžou napsat kombinaci. :->

  Za poctivost posílám pár kaček. ;-)

  Přihlášení/Registrace

  Obrana proti odhlášení omylem

  Ahojky!
  Nešlo by nějak nastavit, aby při zmáčknutí tlačítka Odhlásit vyjelo ještě potvrzení o tom, zda se chci opravdu odhlásit - ano/ne???

  Často se mi stává, že na to nechtěně kliknu (třeba na tabletu, mobilu) a odhlásí mě to...Myslím, že tento problém nemám určitě sama.

  Děkuji! :-)

  Ahojky!
  Tak jo, přidali jsme upozornění, díky za tip. ;-)

  Přihlášení/Registrace

  Ověřování věku dětí

  Zdravím, nepřemýšlíte o nějakém lepším „ověřování“ věku děti? Vím, že to bude asi složité, ale už jsem tu potkal pár „dětí“, co rozhodně očividně děti, nebo minimálně v tom na vizitce napsaném věku nejsou. Pro příklad třeba uživatel Pitrys, který má na vizitce že mu je deset let, ovšem ale píše věci, co by desetiletý kluk přeci nepsal. Píše slova, která neznám ani já, a celkově mi připomíná spíš nějakého zakomplexovaného pána ve středním věku. Pitrys je tak nějak neškodný, ale co kdyby se tu to lhaní o věku rozjelo a někdo tu takhle třeba využíval důvěru dětí nebo tak?

  Ahoj,
  vydávat se za mnohem mladšího člověka je proti pravidlům. Pokud si myslíš, že někdo porušuje pravidla, nahlas ho správcům a oni se nad tím zamyslí.

  Jinak se domníváme, že máme dostatek mechanismů proti zneužívání důvěry dětí bez toho, abychom zaváděli nějaký složitý postup na získávání dokladů. Jednak nás osobní údaje lidí až tak moc nezajímají, jednak nejde vymyslet mechanismus, který by alespoň trochu spolehlivě fungoval. Už nyní nám osobní údaje sděluje dospělý, který dítě zastupuje, nikoliv to (údajné) dítě samotné. To znamená, že dospělák je do procesu zapojen, takže úplně kdokoliv, kdo má někde kolem sebe nějaké dítě, může dodat fotku jakéhokoliv dětského dokladu. Jestli pak používá dětský podúčet celou dobu skutečně dítě, to se nikdy s jistotou nedozvíme. Neexistuje žádné lepší řešení.

  Mimochodem, nepodceňuj desetileté. To, že se ti Pitrysovy názory nelíbí, neznamená, že to není opravdové dítě (v blízkém okolí někoho, jehož názory by se ti nelíbily :-)).

  Poradna

  Ahoj, jenom jsem se chtěla zeptat, jestli mají v poradně odpovídající přístup k přezdívkám, i když je tam napsáno například „holka, 11 let“?

  Ahoj,
  většinou nemají, ale někteří můžou mít, viz loňská odpověď Alíka.

  Soutěže

  Ahoj, u hodnocení soutěží se nějak sypou tlapky doprava, jak je to prosím možné?

  S pozdravem

  Ahoj,
  vůbec nerozumím, co tím myslíš.

  Alíkoviny

  Zdravím! Je to vlastně jen zbytečný dotaz ze zvědavosti, ale nevycházely dřív články v Alíkovinách náhodou víc? Jakože víc než jeden denně? Možná se mi to zdá, ale přijde mi, že dřív toho vycházelo daleko víc. :D

  Ahoj,
  tady hodně záleží na tom, kdy dřív myslíš. Vrátíme-li se hodně zpátky, tak se to dá dokonale popsat dvěma slovy: „neskutečnej bordel“. Někdy nevyšlo nic, jindy vyšlo článků klidně třeba pět. Občas by to ale chtělo přemýšlet nad tím, co z toho by se dalo skutečně považovat za články, protože mohl vyjít klidně i článečečeček o pěti větách (v lepším případě větách). Nikdo to pořádně nekontroloval a nikdo to vlastně nijak zvlášť neřešil. Nemělo to prakticky vůbec žádná pravidla.

  Na větší pravidelnost si články musely počkat až nějak do roku 2017. Tehdy vycházel obvykle jeden článek denně, sem tam žádný a občas dva. Když pak už Alík nebyl v Mafře, začala se tady objevovat i jakási štábní kultura (rozumná délka, pořádný a ideálně i bezchybný obsah, ...). Článků bylo dost, a tak jeden jeden denně moc nestačil, ale dva denně byly moc, proto se přistoupilo k tomu, že se dva články denně budou vydávat o víkendech.

  Tak to chvíli fungovalo, ale moc dlouho ne, protože už v průběhu roku 2018 se počet ustálil na jednom článku denně, jen dost zřídka se od té doby objevily denně články dva. Bylo to zejména když jsme měli hodně článků k nějakému konkrétnímu období a tak podobně.

  V současné době se články drží na jednom denně. Na to, abychom jich vydávali víc, články ani nejsou, protože jich píšete jenom hodně málo. Občas máme problém i s tím, abychom vůbec měli co vydat.

  Oproti dávným dobám se ale hodně zvýšila i úroveň Alíkovin. V dnešní době už opravdu neplatí, že vyjde prakticky cokoli. Články musí mít nějakou minimální délku a rozumný obsah, potřebují obrázek a tak dále. Na druhou stranu se rapidně zvýšila i odměna, když napíšete úplně úžasný článek na vyhlášené téma, může se vám vyšplhat až na 18 000 kaček. V řádech tisíců se ale odměny pohybují naprosto běžně.

  Přihlášení/Registrace

  Zdravím :D
  Potřebuju si změnit nějaké údaje a spojit podúčty, jenže doma už nikdo nezná heslo na rodičovský podúčet a zjišťuju, že mamka už nemá email, na který jsem si Alíka zakládal, dá se s tím něco dělat, nebo je to bez naděje?

  Ahoj,
  upravili jsme podmínky tak, že pokud dítě má známý věk a je mu už podle rodičem zadaných údajů patnáct let, může spojení účtů vyvolat samo. Můžeš to tedy vyzkoušet… a kdyby to nějak nešlo, napiš mi prosím dopis. ;-)

  Alíkoviny

  Ahoj Alíku a spol.
  Chtěla jsem se zeptat, proč jde mít rozpracované pouze 2 články, a ne více?8-o
  Předem děkuji za odpověď.
  Klára :-)

  Ahoj,
  protože tady nechceme skladiště textů, kterým se nikdo nevěnuje. Rozpracovaný článek má být chvilkový stav, kdy článek dokončíte a předáte nám. Jakmile ho my začneme zpracovávat, tak se do limitu dvou nepočítá a můžete vesele psát dál. Stejně tak článek můžete odložit a z limitu je zase pryč.

  Už takhle máme v rozpracovaných článcích i třeba 2 roky staré texty, se kterými se dlouhodobě nic neděje. Když takoví autoři chtějí psát další, pak mají dvě možnosti – buďto něco konečně dodělají, nebo jednoduše řeknou, že to dodělávat nebudou, a tedy článek odloží. Není důvod, aby měli v rozpracovaných víc prostoru, naopak je fajn, že mají důvod s těmi starými rozpracovanými články už opravdu něco dělat.

  Stejně tak je tady i nějaké dodržování limitu mezi články jednoho autora. Chceme jakousi pestrost, a proto se snažíme je vydávat s alespoň týdenním rozestupem. Navíc když nám někdo posílal hromadu článků najednou, tak byly obvykle buďto zkopírované, nebo pěkně odfkláknuté. Pište raději v klidu, to, že si s článkem dáte práci, na něm budete skutečně znát a na vaší odměně taky. Články nám pak posílejte pěkně postupně. Jinak vám stejně budou dlouho čekat na vydání.

  Obecně pak zkuste, než začnete článek psát, přemýšlet nad tím, zda ho skutečně chcete psát a chcete se snažit o to, aby se dotáhl do konce. Pokud ne, tak ho psát ani nemusíte – ušetříte tím čas především sobě, když ho nebudete trávit psaním textu, který nikdy nechcete dokončit. Jestliže si chcete psát jen tak pro sebe, využijte pro to raději třeba Word či Poznámkový blok ve svém mobilu nebo počítači.

  Články, které pak už máte tady, by bylo opravdu fajn dodělávat. My budeme mít článek, vaše dílo se dostane mezi lidi, vy z toho budete mít pěknou kačkovou odměnu... A to je přece fajn, ne? ;-)