Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Technická poradna

  Na otázky odpovídají

  Alíkův ředitel/programátor –MM–, správci Alíka a někdy i Alík.

  V této poradně odpovídáme jen na technické dotazy k fungování webu Alík.

  Poradna

  Dobrý den, jak mám smazat dotaz, který ještě nebyl zodpovězen?

  Ahoj,
  ty sama (jakožto běžný uživatel) nemáš právo dotazy mazat, ani své. Na tom, zda jsou nebo nejsou zodpovězené, vůbec nezáleží. Můžeš jedině napsat někomu ze správců Alíka (se zelenou korunkou). My dotaz smazat můžeme, pokud ho ještě nikdo neřeší.

  Lepší je ale rozmyslet si to dřív, než dotaz odešleš. ;-)

  Vtipy

  Dobrý den, jak dlouho trvá vydání vtipu?

  Předem děkuji za odpověď.

  Ahoj,
  to se vůbec nedá říct. Vtip může vyjít velmi rychle, ale spousta vtipů také nevyjde nikdy. Redakce se snaží z příchozích vtipů dát pryč nevhodné či opakované a ze zbytku vybírat ty nejlepší.

  Skvělé vtipy proto vycházejí klidně skoro hned, zatímco ty méně suprové čekají na dobu, kdy nic lepšího nebude. A ani my nikdy nevíme, zda taková doba nastane, případně kdy to bude.

  Upozorňuji ale, že vtipů můžete vkládat neomezené množství, takže se nemusíte bát, že by vás ty nezpracované nějak omezovaly. ;-)

  Katalog dárků

  Ahoj, jenom jsem se chtěla zeptat, jak je to s tím, když si v katalogu dárků kliknu na tlačítko, že šetřím na ten dárek. To ho mám automaticky zamluvený nebo to je jen abych to nemusela hledat?

  Předem děkuji za odpověď.

  Ahoj,
  zamluvený ho tím určitě nemáš, to by si pak mohl každý zamluvit hromadu dárků a nejspíš by bylo velmi rychle zamluvené úplně všechno. Ostatní by si pak nekoupili nic, což by určitě nebylo fér.

  Označení je to pro tebe, abys dárek snadněji našla či hned viděla, když se mu změní cena, vyprodá se atd. Na druhou stranu je to i jistý údaj pro nás, protože nám to pak umožňuje zjistit, jaké dárky jsou žádané a které třeba tolik ne... A můžeme se tomu pokusit nabídku trochu přizpůsobit.

  Určitě tedy značit dárky, na které šetříte, má smysl!

  Alíkoviny

  Ahoj, proč vycházejí Alíkoviny vždy ve 4 ráno?

  Děkuji.

  Ahoj,
  protože přesně v tu dobu nám tady na Alíkovi začíná nový den. Ve čtyři hodiny vychází i vtip a od tohoto času lze také získat odměnu za přihlášení.

  Nechceme motivovat děti, aby ponocovaly, a proto se nic neděje o půlnoci. Zároveň ale víme, že někteří vstávají brzy do práce či do školy, a tak jim chceme dát možnost si článek klidně hned po ránu přečíst.

  Vtipy

  Prodají dítěti 3 tuny dynamitu?


  Nechybí ve vtipech trochu moc témat?

  1. Parašutismus
  2. Letectví
  3. Po smrti
  4. Veřejná doprava
  5. Revizoři

  Ahoj,
  domnívám se, že nechybí.

  Vtipy na téma Parašutismus, Letectví, Veřejná doprava a Revizoři se mohou, podle toho, co se v nich přesně píše, zařadit do témat Cestování nebo Povolání, vtipy o parašutismu by se případně mohly zařadit i do tématu Sport. Vtipy na téma Po smrti by se, opět podle charakteru, mohly řadit buď do tématu Víra, nebo do tématu Černý humor. A v případě, že by se to týkalo i hrobníků nebo lékařů, tak třeba taky do tématu Povolání nebo Doktoři.

  Je pravda, že některé vtipy jsou, co se týče tématu, poněkud hraniční a těžko se pro ně hledá ideální téma. A možná by bylo vhodné nějaká témata doplnit. Ale zase těch témat nemůže být extrémně moc, a zrovna vtipy na tebou uváděná témata by se asi dala zařadit i do těch stávajících.

  Alíkoviny

  Zdravím. Píši článek do Alíkovin a ráda bych do něj přidala pár odkazů, které vedou mimo stránky Alíka. Je to možné, nebo je to zakázané? Předem moc děkuji za jakoukoliv odpověď.

  Sojka

  Ahoj,
  záleží na tom, co je to za odkazy. Odkazy na něco nevhodného určitě ne, stejně tak ne nějaké neplacené reklamy. Jinak ale odkazy nevadí, někde jako třeba u zdrojů jsou i žádoucí. Nechceme ale ty dlouhatánské šílenosti, pokud k tomu není nějaký speciální důvod. Využívejte Alíkův značkovací jazyk a schovávejte odkazy do rozumných „klikacích“ slov či slovních spojení...

  Alíkoviny

  Zdravím,

  dal by se tento článek přeřadit z kategorie knihy někam jinam?
  Rohlíčky plněné s jablky

  S pozdravem

  Ahoj, díky za upozornění, napravíme!

  Poděkování

  dobry den alik je super web jindra >X<->X<->X<-

  Moc děkujeme za celého Alíka, snad se ti tu bude líbit i nadále ;-)

  Katalog dárků

  Ahoj, nedávno jsem si objednala knížku, mám ji na poště, jenže je doporučeně a bez pasu mě ji nikdo nevydá. Pas má u sebe babička a ta mi ho nepůjčí. Co můžu dělat? (Rodičům se mi říkat nechce). Děkuji předem za odpověď.

  Brawl

  Ahoj,
  asi tě rovnou odkážu na článek z deník.cz.
  Pokud nemáš nějaký závažný důvod proč bys nemohla/nechtěla říkat rodičům ( a asi do toho úplně nepovažuju to, že ti je blbé se jim svěřit, že sis něco objednala?) asi by bylo nejlepší si jim říct, ať jde jeden rodič s tebou na poštu. Nebo babičku s pasem. Asi by teoreticky mohl stačit nějaký průkaz se jménem (studentský, na dopravu průkazka.. ) - ale to nemám ověřené - optám se až někdy půjdu na poštu (v tvém případě rozhodně pozdě)

  Abych to shrnul - v Tvém případě bych zkusil zajít na poštu s nějakou průkazkou, kde bude Tvé jméno, pokud by neprošlo, tak ti bohužel nezbyde nic jiného, než požádat buď babču, nebo rodiče. Tímto tě chci tedy rovnou i požádat, ať tak učiníš a dárek nepropadne zbytečně vniveč. (Však ani rodiče nemůžou mít nic proti, že se chceš vzdělávat, třeba zrovna čtením ((pokud jde o knížku ;) ))

  Katalog dárků

  Výměna výhry za kačky

  Ahoj poradno, jedno kolo jsem vyhrála v adventním kalendáři Bingo na výlety – Postřehovka v přírodě, ale mamka nechce dát adresu atd., mohlo by se to dát do kačkové odměny místo toho dárku? Předem děkuji za odpověď:-)

  Ahoj,
  vytvořili jsme před pár dny nový postup, že vítěz soutěže může jakýkoliv vyhraný dárek věnovat Alíkovi a on mu za něj dá 3000 kaček. Víme, že to není mnoho, protože v pátračkách jde běžně vyhrávat víc, ale je to asi lepší, než nechat výhru úplně propadnout.

  Připomínáme, že na objednání (nebo na věnování komukoliv) bývá měsíc od okamžiku vyhlášení výsledků.

  Tazatelka šeltijka17 už postup na věnování Alíkovi včera úspěšně vyzkoušela, proběhlo to bezchybně.

  Kačky

  Trestají mě nová pravidla za spoření na tygra?

  Snažím se ušetřit na hřejivého tygra, teď jsem trestaná za to, že mám hodně bodů. Navíc teď ani nejde objednat. Proč mě trestáte za to, že na něco šetřím?

  Nemůžeš to brát takhle negativně. 8-o
  Nejsi trestaná. :-o
  Nové pravidlo tě jen trochu přibrzdilo. O:-)

  Byla bys bývala znevýhodněná oproti chudším sběratelům kaček, kdybys sbírala bez konkrétního cíle a zbytečně otálela s objednáváním levnější dárků. Ale pokud si šetříš na jeden konkrétní drahý dárek, nic moc se pro tebe fakticky nezměnilo. Všichni, kdo na něj chtějí dosáhnout, nyní sbírají pomalejším tempem, jakmile přesáhnou 130 tisíc kaček. Akorát za dobu, za kterou byste všichni měli 180 tisíc kaček, získáte všichni jen 170 tisíc kaček – prakticky vzato je to stejné, jako kdyby takový dárek byl najednou o deset tisíc kaček dražší. Ale jelikož stejně nevíš, kolik bude tygr stát, jsou nepříjemné pocity bezpředmětné.

  Hodně dlouho jsme zvažovali, jak pravidla upravit. Alík na přípravu změn upozorňoval dokonce už začátkem roku 2021. Jeden z návrhů byl, že by naopak lidé, kteří mají množství kaček pod určitou hranicí, dostávali víc (a ti bohatší by dostávali stovku). Ale rozdávat rovnou dvě stovky denně se nám nechtělo a vnímáme, že může být pro mladší uživatele přehlednější mít konto pěkně zaokrouhlené, takže ani dávat třeba sto dvacet pět kaček denně nepřicházelo v úvahu. Jestli dáme bohatším 100 a chudším 125, nebo bohatším 80 a chudším 100, to už vlastně vyjde nastejno, ne?

  Ceny dárků postupně plynule přizpůsobíme tomu, že nad 130 tisíc je sbírání pomalejší, rozhodně není naším cílem, abychom drahé dárky nedali nikomu, nebo aby se na ně šetřilo déle. Záměrem bylo vyplašit (převážně dávno dospělé) kačkové boháče, kteří jen nekonečně sbírají a mlčky číhají na něco nového zajímavého – chtěli jsme jim dát jasný impuls, aby zbytečně nečekali a nakupovali průběžně a tím aby srovnali své šance s běžnými uživateli. Toto vyplašení se docela podařilo.

  Kdyby byl teď začátkem ledna hřejivý tygr v nabídce, tak už by byl možná vyprodaný, protože část těch bohatých lidí bez plánu si najednou pomyslela „jejda, měl bych utrácet, tak dobře, co je v katalogu nejlepší/nejdražší?“… drahé dárky jdou teď za poslední týden hodně na odbyt. Na seznamu změn v katalogu vidíš, že hned 2. ledna skončily čtyři dárky vyprodané – to rozhodně není náhoda. ;-)

  Pokud skutečně šetříš na hřejivého tygra, nenech se prosím novými pravidly vyplašit. Díky snížení odměny pro kačkové boháče ti částečně odpadla případná konkurence. Máš teď skoro jisté, že na tebe alespoň jeden z našich pěti kousků zbyde. Kolik bude stát, to v tuto chvíli ještě sami nevíme. :->

  Katalog dárků

  Ahoj Alíku a spol.
  Chtěla bych udělat nástěnku jako má uživatelka CaMiL, kde budu losovat šťastlivce, kteří dostanou baňku, kterou vyrábím z drátku a perliček. Akorát nevím, jak se to k nim dostane nebo jak to budu dělat, když někoho vylosuju. Můžete mi prosím odpovědět, jak to děláte s dárky, co si lidi objednají v katalogu dárků?

  Děkuji.
  S pozdravem Elinor.

  Ahoj,
  objednané dárky se posílají normálně poštou (pokud to nejde online). To, o čem píšeš, by ale jednoduše vyřešit nešlo... Ty dle zdejších pravidel ani nesmíš po nikom chtít adresu.

  Náramky od CaMiL jsou běžně dostupné v katalogu. Má je u sebe Mari1, která je také posílá. Dárky v katalogu ale musíme mít ve větším množstvím, jinak to nemá smysl.

  Chceš-li někomu udělat radost baňkou, doporučila bych počkat na aukce. Měly by být časem dostupné i běžným uživatelům. ;-)

  Soutěže

  Ahojky, když se zúčastním soutěže, tak jak poznám, že jsem případně vyhrála? Když si otevřou rozpis, jakých soutěží jsem se účastnila, tak je tam v pravém horním rohu buďto otazník, palec dolů, nebo palec nahoru – má to s tím něco společného?

  Děkuji za odpověď, OO7.

  Ahoj,
  můžeš to poznat hned několika způsoby...

  1. Najdeš se v seznamu výherců, který je k dispozici u každé již uzavřené soutěže.
  2. Najdeš se v obecném seznamu výher a výherců.
  3. Všimneš si výhry, tedy budeš mít balík kaček, nějakou slevu či něco v katalogu úplně zdarma.
  4. Podíváš se do toho rozpisu, přesněji řečeno seznamu tvých účastí. Tebou zmiňované možnosti (otazník, palec nahoru/dolů) s výhrou sice nic společného nemají, ale možnost čtvrtá, kterou je čtyřlístek, už ano. Otazník (?) znamená ještě neuzavřenou soutěž, která buďto ještě probíhá, nebo zatím není vyhodnocená. Palec nahoru (ok) značí správnou účast v již uzavřené soutěži, takže alespoň kačky za účast. Palec dolů (ko) pak účast špatnou. Poslední čtyřlístek (>X<-) znamená štěstí, tedy výhru! Jednoslovné vysvětlivky můžeš najít i přímo v tom seznamu, pokud si na danou ikonku najedeš kurzorem či na ní podržíš prstík.
  Kačky

  Záhada zmizelých kaček

  Měla jsem spoustu kaček, které jsem si střádala, a dnes jsem zjistila že mi zbylo jen 3 250 kde se ztratily. Těšila jsem se, že už brzy budu mít našetřeno a teď nic.


  Vše jsem znovu projela, nic jsem neobjednávala a kačky, přes 35 000, jsou pryč a nikdo mi to není schopen vysvětlit.

  No jejda! Z toho kouká zajímavé ponaučení. O:-)

  To si takhle člověk řekne, že zkusí zlepšit své šance v adventním kalendáři tím, že zkusí soutěžit přes dva účty. Jenže pak se v tom zamotá natolik, že chvíli soutěží jen pod jedním účtem a chvíli jen pod druhým účtem. Ani na jednom z účtů pak nedostane kačkový bonus za účast ve všech kolech, na který by možná jinak měl nárok.

  Mimochodem, třicet tisíc kaček sice není málo, ale neříkal bych tomu spousta. Stovky lidí tady mají víc jak sto tisíc kačekB-)

  Třešinkou na dortu je tento poplach! Někdo ti sebral kačky! No toto! Víš naprosto jistě, že jsi někde měla 33 633 kaček a teď vidíš, že máš jen 3 305 kaček… čím by asi tohle šlo vysvětlit? V tom bude nějaká sprostá loupež určitě! ;-(:->

  Myslím, že tě okradl účet Erkilek.
  Což jsi také ty… 8-o:-D
  Spoj si prosím účty, dali jsem ti na to vánoční slevu. ;-)

  Přeji veselé Vánoce a hodně štěstí při dalším šetření.

  Pátračka

  Kam zmizel Chuck Norris?

  Ahoj všichni, chtěla jsem se zeptat, kde je Chuck Norris ve vánoční pátračce. Celkem se mi po něm stýská.
  Děkuju Gigisuška

  Milá Gigisuško,
  vzal jsem si kousek velmi křehkého cukroví rozhodl jsem se podrobit Chuckovo zmizení důmyslnému vyšetřování. Poslední stopa adventně pátračkového Chucka Norrise se vyškytla dne 5. prosince 2022 (to je zrovna letos, to nebude náhoda!), objevil se na titulní stránce klubovny a říkal tam, cituji – pozor – bude citace:

  Dámy a pánové, přišel jsem se s některými z vás rozloučit. Už se se mnou neuvidíte, protože v pekle nemají wifi. ]:-)

  Citace skončila.
  Vypadá to na první pohled, že Chuck Norris také. ;-(

  Ale když se podíváme pozorněji, na všechny ostatní podrobnosti a okolnosti toho zmizení, tak zjistíme, že nevidíme vůbec nic. Pravděpodobně Chucka odnesl čert? On je ten televizní Walker Texas Ranger, tak se možná někdy spletl a zatkl a odkopnul někoho nevinného, a to mohl Mikuláš s čertem vyhodnotit jako zlobení. Nebo jiná možnost, mnohem veselejší, možná chtěli někoho na trestání zlobivých lidí a viděli Chucka v televizi, tak si ho pořídili. 8-D

  Tak či tak už ho asi nikdy neuvidíme.
  Můžeme si už o něm jen číst vtipy.

  Možná byste mohli nakreslit nějaké nové postavičky do příští pátračky. Proberu to s Alíkem a uvidím, co uvidím. B-)