Poradna: Dotazy k webu Alík.cz

Na otázky odpovídají

Alík, správci Alíka a vývojáři webu.

V této poradně odpovídáme jen na technické dotazy k fungování webu Alík. Osobní dotazy, které řeší poradna Alík radí dětem, v této poradně mažeme.

Soutěže

Ahoj!
Mám jednu otázku ohledně šišatých tajenek, asi to sem moc nepatří, ale když už mám hotovou tajenku a můžu si vybrat cenu, já tam mám mimo jiné lístky do muzea a do IQ LANDIE, chci se jen zeptat, kdybych vyhrála, bude to platit i v této době (myslím tím kvůli koronaviru) jen měsíc? Celé jsem si to přečetla a nenašla jsem tam odpověď na mojí otázku. Omlouvám se že s tímto otravuji a ještě víc jestli to tam je někde napsané, ale já jsem to opravdu nenašla. Předem děkuji za odpověď. :)

Ahoj,
měsíční lhůta je na objednání doručení výhry, nesouvisí s tím, do kdy platí vstupenka, kterou si výherce nechá doručit. Momentálně jsou všechny atrakce, na které jde vyhrát či za kačky pořídit vstupenku, zavřené, ale toto jednou období skončí. Snad. :-[)

Lhůta je u soutěže proto, abychom věděli, že vyhraný kousek nemusíme ve skladu rezervovat natrvalo. Občas se totiž stane, že vyhraje někdo, kdo na Alíka přestal chodit (těžko říct z jakých důvodů), nebo o výhru nejeví absolutně žádný zájem.

Alíkoviny

Milá technická poradno,
co tak koukám na časy vydání Alíkovin, tak jsem si všimla, že jsou vydávány vždy ve 4:20 nebo v 7:30. Proč tomu tak je? Proč jsou to právě tyto dva časy? Proč jsou to dva odlišné časy a ne jen jeden?

A ještě jedna věc: Proč je u tlačítek na odeslání Alík ze starší verze webu a ne ten současný?

Předem děkuji.

Ahoj,
co se časů vydání týče... Není žádný přesně určený čas, kdy by měl článek vyjít. Záleží to vlastně čistě na tom, co tam někdo z redakce nastaví. Nevím, zda sis všimla, ale jeden z těch časů (ten dřívější, většinou je to cca 4:20, ale také ne úplně vždy) je zásadně vždycky ve všední den, kdy lidé chodí ráno do práce a za normálních okolností i děti do školy, je to proto, aby si článek mohl přečíst i ten, kdo vstává brzy. Naopak o víkendu, kdy je volno, vychází článek později, většinou v 7:30, právě kvůli tomu, že není škola a může se ráno vyspávat.

U odesílacích tlačítek je starý Alík asi jen a pouze kvůli tomu, že ho nikdo nepředělal...:-D

Všeobecně

Milá technická poradno,
mám na vás hned několik dotazů, tak snad neobtěžuji.

1. V plánech do budoucna jsem našla tohle:
Deníček zlepšující náladu založený poznatcích z psychologie.
Nemělo by tam být:
Deníček zlepšující náladu založený na poznatcích z psychologie.

2. Chci se zeptat, proč se včera při kliknutí na kačkové konto zobrazila nástěnka o aprílových hodnostech?

3. Kolik možných kombinací mají aprílové hodnosti a na jakém principu vlastně funguje jejich generování? Je možné, aby dva uživatelé měli stejnou hodnost?

4. Pokládají dotazy do technické poradny i správci, nebo ti jen odpovídají?

5. Co se týče úvodní stránky s poradnami... Proč je v popisku poradny Alík radí dětem napsané slovo namlouvání? Chápu co tím mylsíte, ale námluvy mají zvířata, ne lidé...

6. Proč se mi někdy stane, že upravuji vizitku, zvolím smajlíka a on se dá na konec textu, místo tam, kde jsem ho mít chtěla? A proč se to stane jen někdy?

PS: Teď tak koukám... Pozor včera byl APRÍL! Zamysli se prosím před položením dotazu, jestli jsi nenaletěla. Dobrá hláška :)

Ahoj,
díky za otázky, určitě neobtěžuješ. Akorát teď nevím, do jakého podtématu mám dotaz zařadit. :-)

1. Mělo, díky za upozornění, opravím. (ok)

2. Máme zkušenost z předminulého roku, že řadu lidí zmátlo, jak svoji zvláštní hodnost dostali. Do poradny tehdy přišlo dost dotazů. Protože bývají hodnosti stále odvozené převážně od počtu kaček, je kliknutí na něj instinktivní reakce… a nástěnka o aprílových hodnostech stačí jednak jako vysvětlení, jednak se na ní mohl člověk svojí aprílovou hodností rovnou pochlubit. ;-)

3. Řekl bych, že mohlo vzniknout 2809 kombinací (= 53 přídavných krát 53 podstatných jmen). Princip jsem popsal loni, letos jsem kombinování upravil, aby se pro novější účty použily i předloňská a loňská slova. Vlastně bych tady mohl pro zvídavější i zveřejnit zdroják. B-)
Registrovaných účtů je tu mnohem víc než kombinací, takže je jisté, že tisíce lidí mělo stejné hodnosti jako jiné tisíce lidí.

4. Správci se většinou ptají jinudy a bývají to otázky typu „smíme povolit tento obrázek?“, nebo „tady nám nějaké správcovské udělátko nefunguje, šlo by to opravit?“, nebo „jak účinněji zničit určitého ničemu?“ – jsou to spíš interní věci, z pohledu běžných uživatelů nuda, nuda, šeď, šeď…

5. Popis poradny jsme převzali z minulé verze webu. Takto ho měl Alík pod iDNESem už v roce 2008 (varuji, že verze z webarchivu se načítá pomalu). Nepřemýšlel jsem nad tím, jestli je to divné. Vážně je to divné? Koukám na námluvy na Wikipedii a nevím. Kdyby tu bylo napsané tokání, to by teprve bylo divné…

6. Ano, editor vizitky je záhadný. Naprogramoval ho v roce 2008 o dvanáct let mladší –MM– a já do jeho ošklivých kousků kódu nerad zanáším své ošklivé kousky kódu. Jsem ale rád, že víceméně dobře fungují dodnes a věřím, že o rok starší –MM– naprogramuje nějaké krásné kódy na zbrusu nový formát vizitek… nezávidím mu tento úkol. :-D

Hláška o aprílu v poradně byla loni jen na apríla … a pak 2. dubna přišel od někoho vážně míněný dotaz, proč měl předchozí den divnou hodnost. Takže tu musí být déle…

Alíkoviny

Mně nejde odeslat článek do Alíkovin,
děkuji.

Ahoj, taky tě zdravím,
asi nejpravděpodobnější je, že ho máš moc krátký. Alík hlídá jak nadpis, tak upoutávku, ale i délku samotného textu. Nicméně na všechny tyto nedostatky by tě měla upozornit taková hláška, která tam (pokud tento problém nastane) při kliknutí na odesílací tlačítko vyskočí. Pokud máš všechno dost dlouhé, tak je také potřeba mít dostatečné připojení k internetu, aby to šlo odeslat. Jinak by odesílání nemělo bránit vůbec, ale vůbec nic.;-)

Katalog dárků

Ahoj, objednala jsem si dárek na Alíkovi, a chtěla jsem se zeptat, co mám dělat když mi dárek nedorazí?

Ahoj, nejjednodušší je ozvat se do nástěnky www.alik.cz/n/darky-od-alika-a-vse-okolo nebo přímo mojí maličkosti do pošty.

Obrázek

Chci se zeptat, jak dlouho budu čekat na schválení obrázku, který chci mít jako profilovou fotku?

Ahoj,
příště zkus být prosím trošku trpělivá a ne psát do poradny ani ne 5 minut po tom, co obrázek vložíš.:-)

Jak jistě víš, tak každý obrázek musí někdo schválit (ten někdo může být zvěrolékař, správce Alíka nebo redaktor). Nikdo z nás není (a ani nemůže být) na Alíkovi 24/7, všichni z nás mají i jiné povinnosti a občas také potřebují spát a tak podobně. Nelze tedy přesně říct, jak dlouho schválení obrázku trvá. Může to být pár minut, může to být pár hodin, ale i několik dní. Celkově asi záleží na tom, co za obrázek to je. Vlastní fotky, které jsou opravdu vlastní a v pořádku, bývají schválené většinou rychle, viditelně ukradené fotky jsou většinou také vyřízené rychle, ale už ne kladně, delší čas to může být u nějakých převzatých obrázků, protože někdy je složitější dohledat jejich autora a licenci.

Nicméně to nebyl tvůj případ, obrázek už máš schválený. Do budoucna asi zkus chvíli počkat (třeba den, dva), jestli ti někdo obrázek neschválí, a pak případně můžeš poprosit někoho ze správců (třeba Pralinku2, případně klidně i mně), ale rozhodně stačí v poště.;-)

Obrázek

Milá technická poradno,

nechci obtěžovat, ale odpověď na tuto otázku jsem nikde nenašla. Respektive našla, ale nepochopila jsem ji, proto se ptám:

Když chci na svém profilu (a později třeba i v Alíkovině) zveřejnit fotku z Pixabay, jak ji mám správně označit?

Některým uživatelům jste to již psali, ale není mi to i přesto jasné. Nemohli byste sem vložit odkaz na profil nějakého uživatele, který má fotku správně označenou?

Děkuji předem.

Ahoj,

jediné, co je u takové fotky potřeba, je uvést u ní jejího autora. Když si tu fotku najdeš na Pixabay, tak jméno/přezdívku toho, kdo ji na Pixabay vložil. Třeba teď u článku o nudě (www.alik.cz/a/jak-zahnat-nudu-v-karantene) je hned několik fotek z Pixabay, konkrétně to jsou fotky Forest, Sisters, Table Game a mobil. Všechny tyhle fotky jsou z již zmíněné stránky, u každé je jméno toho, kdo tu fotku na Pixabay dal, a odkaz na jeho účet. Nic víc u těchto fotek není potřeba.

A co se týče přímo nahrávání... když vybereš fotku ze svého počítače/mobilu, tak je u autorství potřeba vybrat možnost Autorem je někdo jiný.... Tato možnost ti vytvoří 2 nové kolonky. Jedna z nich je Označení autora (do té píšeš přezdívku) a druhá je Odkaz na autora (do té kopíruješ odkaz, který na jeho přezdívku vede). Co se licence týče, tak můžeš volit, jak chceš, je na tobě, zda pustíš k fotce všechny, nebo si ji necháš pro sebe. Na Pixabay mají všechny obrázky licenci CC0, což označuje volné dílo, takže klidně můžeš zaškrtnout i to.;-)

Správci

Jak získat korunku?

Ahoj, taky tě zdravím.
Zkus si zadat do vyhledávače v poradně slovo „korunku“, pročíst www.alik.cz/p/spravci a třeba i www.alik.cz/a/odpovedi-spravcu-alika-na-caste-dotazy-c-1. A prostě jednoduše... hledej!;-) Odpovědí na tohle už je tu až až.

Klubovna

Nazdárek!
Chci nahlásit chybu v klubovně:
Pokaždé, když napíšu do klubovny smajlíka a za ním dám text se svou přezdívkou, místo smajlíka se mi zobrazí smajlíkův kód (příklad ctrlv.cz/shots/2020/03/07/zAeW.png)
Doufám, že tato chyba bude někdy opravena, děkuji za přečtení!

Áha! Já na tento jev párkrát narazil také, ale vůbec jsem nechápal, čím může být vyvolaný, myslel jsem, že to je pouze můj místní problém způsobený kdovíčím. Jak jsem již párkrát zmiňoval, místnímu chatu zase tak moc nerozumím. :->

Svým dotazem jsi mi jednak potvrdil, že se chyba děje i někomu jinému, jednak jsi i přímo odhalil příčinu – zvýraznění přezdívky. Skvělý postřeh! R^
Pošlu ti za odměnu pár stovek kaček.

Zkusil jsem to vyřešit. Snad jsem při opravě nic nepokazil.
(Předpokládám, že nyní bude následovat zase dopoledne plné vyplašených zpráv, že je chat úplně rozbitý.) :-)

Alíkoviny

„Rozhodnutí redakce můžeš popohnat tím, že se aktivně zapojíš do redakční rozpravy pod svými neposouzenými články.“ Toto píšete prosím kde a jak se můžu té redakční rozpravy zúčastnit? Nemůžu totiž napsat další článek, který je vyhlášené téma, a já se bojím, že to nestihnu a také mě na Alíka moc baví psát. Děkuji

Ahoj,
zatím ještě v rozpravách u svých článků nic nemáš, protože jsi je vložil teprve dneska. Další článek si můžeš zatím psát někde mimo Alíka, třeba ve Wordu nebo v poznámkovém bloku. Až bude rozhodnuto, co s nějakým z tvých nezpracovaných článků bude, tak budeš moct vkládat další. Vyhlášeným tématům myslím neběží poslední minuty ani hodiny, takže je zatím čas.

Jinak redakční rozprava je pod každým článek. Když si ho přes své články otevřeš a zajedeš úplně dolů, tak ji tam najdeš. Používá se při komunikaci mezi redakcí a autorem, takže klidně můžeš dotazy směřovat i tam.

Alíkoviny

Prosím, když je vyhlášené téma, tak to mám napsat, že je to k tomu vyhlášenému tématu, nebo vy to sami zjistíte, když to budete kontrolovat, a automaticky, když je to k tomu tématu, tak dáte více kaček?

Ahoj,
jak se píše u vyhlášených témat... „Článek vlož přes standardní formulář na přidání Alíkoviny. Nemusíš v úvodu ani v textu zmiňovat, že postupuješ podle zdejších pokynů, redakce to pochopí.“

Není potřeba to nikam psát, my si s tím poradíme, neboj.;-)

Katalog dárků

Ahoj,
za jak dlouho se doplní věci v katalogu, když je tam napsáno, že jsou vyprodané?
Předem děkuji za odpověď.

Ahoj,
no, v některých případech bohužel už nikdy. Nějaké dárky se můžou vyprodat definitivně a další kusy už prostě na skladě nejsou a skoro jistě ani nebudou. Jiné dárky ještě mají třeba poslední kousek/kousky na skladě a můžou se objevit třeba pro nějakého rychlíka v katalogu, případně můžou být schované jako výhra do nějaké soutěže, což znamená, že už je nejde koupit za kačky. Nicméně třeba takové hry na Steam se můžou i průběžně doplňovat, ale to je spíš tak jediné.

Celkově platí to, že se katalog dárků postupně obměňuje. Některé dárky docházejí, což se zkrátka prostě stává, nemůže být všeho neomezené množství, když někde v hračkárně dojdou růžoví plyšoví jednorožci a žádní další na skladě nejsou a výrobce už je také nemá, tak už si je v tom obchodě prostě nekoupíš a musíš si vybrat jiného plyšáka. Takhle to funguje i tady. Jiné dárky zase postupně do katalogu přibývají, takže se ta nabídka mění.;-)

Pokud ti jde o nějaký konkrétní dárek, asi mi můžeš napsat do pošty, můžu ti povědět, jestli už fakt je definitivně pryč nebo třeba bude ještě nějaká šance ho získat.

Soutěže

Mohu se zeptat, jak se jmenují všechny trofeje od nejnižší po nejvyšší? Chtěla bych přesněji vědět, od kolika článku bych dostala přispěvatelka++ (pokud to tedy jde).

Ahoj,
všechny trofeje jsou tyto:
Podle článků
1) Přispěvatel/ka (zatím provizorní označení)
Za alespoň tři vydané Alíkoviny.
2) Přispěvatel/ka+ (zatím provizorní označení)
Za alespoň sedm vydaných Alíkovin.
3) Přispěvatel/ka++ (zatím provizorní označení)
Za alespoň patnáct vydaných Alíkovin.
Podle kaček, případně doby na Alíkovi
4) Voříšek
Za 1 000 kaček nebo 20 dní od registrace.
5) Junior/ka
Za 2 000 kaček nebo 2 měsíce od registrace.
6) Šampion/ka
Za 5 500 kaček nebo půl roku od registrace.
7) Super šampion/ka
Za 30 000 kaček nebo rok a půl od registrace.
8) Veterán/ka
Za 58 000 kaček nebo tři roky od registrace.
9) Zasloužilý/á veterán/ka
Za 113 000 kaček nebo šest let od registrace.
10) Vůdce/kyně smečky
Za 222 000 kaček nebo dvanáct let od registrace.

Určitě nikdo neříká, že je to definitivní počet, časem můžou přibývat další a další trofeje, také ty trofeje za Alíkoviny budou mít nějaké jiné názvy, ale v současné době je to takhle. Nejvyšší trofej za Alíkoviny je tedy zatím za alespoň 15 vydaných článků.

Soutěže

Ahoj všem, všiml jsem si, že jsem vyhrál v souteži Alík větří, kdo si šetří slevu 75 procent na Spongeboba...
Jak dlouho bude tato sleva trvat?

Ahoj,
pro začátek raději upřesním, že nemáš slevu 75 %, ale 70 %. Jak se píše u soutěže a nejspíš bys to měl vidět i u toho dárku, sleva je platná dva měsíce. Ve tvém případě tedy do 24. dubna.

Přezdívka

Zdravím, chtěla bych se zeptat, zda ještě funguje účet Lucinkaaaa a pokud ano, tak jak se k němu dostanu, když nevím heslo ani mail. Předem děkuji za odpověď.

Ahoj,
tato přezdívka existuje a je u ní uveden i e-mail. Pokud tedy Tvůj zájem trvá, tak Ti můžeme sdělit e-mail a pokud k němu máš stále přístup, můžeš si na něj nechat poslat nové heslo. V takovém případě mi zkus napsat do pošty, napíšu Ti zde e-mail, který je u dané přezdívky uveden.

Přezdívka

Kdybych si nechal spojit dva účty, sečetly by se kačky z obou účtů dohromady?
Předpokládám, že asi jo.

Ahoj,
z logiky věci toto samozřejmě není možné, tato úvaha je tedy mylná.
Pokud chceš spojit dva účty, tak nám vlastně sděluješ, že oba tyto účty jsou Tvoje. Z pohledu sbírání kaček je pochopitelně možné sbírat kačky jenom na jeden účet, proto se taky doporučuje, pokud už někdo používá více účtů, aby si na všech vyjma jednoho z nich vypnul sbírání kaček. Pokud by to fungovalo tak, jak se domníváš, tak by to bylo i nespravedlivé vůči ostatním uživatelům, kteří zde mají jen jeden účet a sbírají poctivě kačky jen na něj, takto by si někdo chytře založil spoustu účtů a pak si je spojil dohromady, což pochopitelně není možné. Proto se u spojení postupuje tak, že se při spojování přezdívek převedou kačky z toho účtu, kde jich máš víc a o kačky z druhého účtu přijdeš.

Přezdívka

Existuje ještě nějaký registrovaný účet na můj email?
Registroval jsem se totiž za dob „starého Alíka“ a chtěl bych vědět, jestli je ten účet ještě aktivní, nebo jste ho smazali.
P.S.: Zapomněl jsem přezdívku, ale heslo si pamatuju. Mohli byste mně říct přezdívku, kdyby byl účet ještě aktivní?

Ahoj,
v současné době je pod tímto e-mailem, který máš u své přezdívky uvedený, registrována právě jen tato přezdívka.
Je možné, že jsi dříve na Alíkovi měl i jinou přezdívku, nicméně buď byla smazána pro neaktivitu (rušení probíhalo po 6 měsících neaktivity) nebo byla smazána z důvodu neudělení souhlasů vzhledem k nařízení GDPR. Podrobnosti vyšly tehdy ve článku: www.alik.cz/a/zmeny-na-alikovi-kvuli-lepsi-ochrane-soukromi

Přezdívka

Zdravím, dal by se zrušit tento účet? Nevím, jak Alík funguje ohledně mazání účtů, ale kdyby to bylo možné, byl bych jedině rád. Kolem loňských Vánoc jsem podal žádost o zapomenutí účtu či jak se to jmenuje, ale zatím se už cca 2 měsíce čeká na vyřízení. Alíka jsem měl rád, ale postupem času mě omrzel, cca 2 roky z5. Taky jsem využil všechny bodíky na věci z katalogu. Předem díky za odpověď. ;)

Ahoj,
žádosti o zapomenutí čekají na vyřízení měsíce, protože je to strašně velký zásah do databáze. Pokud už nechceš účet používat, můžeš si ho vypnout. Vypnutý účet vypadá úplně stejně jako zrušený, nejde ani zobrazit vizitka, ale je to takové příjemnější, protože třeba lidé, kteří si s tebou někdy psali v klubovně, neuvidí jen polovinu konverzace (své zprávy). Stejně tak tady zůstanou tvé příspěvky v nástěnkách a diskuzích. Také, kdyby sis to náhodou rozmyslel, nebo třeba z nostalgie chtěl za pár let nakouknout, tak budeš moct, protože opětovným přihlášeným se účet dá zase zapnout.

Nicméně pokud bys opravdu trval na zapomenutí, tak zkrátka budeš muset ještě vydržet, možná i pár měsíců...

Kačky

Mají všichni uživatelé kačky?
Třeba i hroch Pepíček, Koalík, správci, vývojáři nebo sám Alík.

Ahoj,
ano, mají, úplně stejným způsobem jako všichni ostatní uživatelé.

Porušení pravidel

Ahoj,
prosím vás, co znamená toto www.alik.cz/u/debil2511 ?
Předem děkuji. Andyell

Ahoj,
to znamená, že má daný uživatel blokaci už napořád, přesně tak, jak se to na té červené stránce píše. Bývá to kvůli nevhodné přezdívce nebo závažnému porušování pravidel (ne třeba za to, že někomu ulítne jedno sprosté slovo v klubovně, ale když se třeba někdo chce pouze bavit o věcech pro dospělé a tak podobně).;-)