Poradna: Dotazy k webu Alík.cz

Na otázky odpovídají

Alík, správci Alíka a vývojáři webu.

V této poradně odpovídáme jen na technické dotazy k fungování webu Alík. Osobní dotazy, které řeší poradna Alík radí dětem, v této poradně mažeme.

Soutěže

Dobrý den,
u koalí soutěže píšete, že jména koalích dam budou jednou důležitá, tak jsem si je zapsal do Wordu. Můžu, až to bude aktuální, využít tuto "nápovědu", kterou jsem si sám vytvořil?
Parníček512

Samozřejmě můžeš.

Kdybychom to zakazovali, stejně bychom neměli, jak to zjistit, takže část soutěžících by si určitě nějaké své poznámky použila a poctiví soutěžící spoléhající jen na svoji paměť by byli v nevýhodě. Takže je férovější to nezakazovat. ;-)

Alíkoviny

Ahoj,
když jsem se koukala na historii úprav mého článku (není vydaný), uviděla jsem tam, že mi VeverkaČiperka123 upravila článek. Ale VeverkaČiperka123 není správkyně ani redaktorka. Nestala se někde chyba?

Ahoj,
můžeš být v klidu, žádná chyba se nikde nestala. Máme možnost zpřístupnit nějaký konkrétní nevydaný článek určitému uživateli, který v něm pak může provádět změny a upravovat ho.
VeverkaČiperka123 nám takhle občas pomáhá s opravou pravopisu, stejně tak jako Lacko5, který opravuje slovensky psané články.

Vizitka

Ahoj,
chtěl bych se zeptat, jak vlastně funguje počítání uživatelů, kteří navštívili mou vizitku?

Děkuji za odpověď
lékařský

Počítají se jen přihlášení uživatelé a každý je započítaný jen jednou. Při zrušení účtu se neodčítají. Je to takové asi docela nicneříkající číslo. :-)

Kdysi dávno se možná počítali i nepřihlášení, ale tím si nejsem jistý. Potíž s nepřihlášenými návštěvníky Alíka bývá – a tím se jich nechci nijak dotknout – že to velmi často nejsou lidi. :-D

Kdybychom mezi počítané kamarády navštěvující vizitku zahrnuli i archivační roboty (třeba archive.org), vyhledávací roboty (Google, Seznam, Bing atd. se musí nějak dozvědět, jaké texty jsou dostupné ke hledání), spamovací roboty (kterým zkazí vizitka náladu, protože do ní nemůžou nikam vložit nabídku svých léků :->), dosahoval by ten počet nejspíš několika stovek i u nových uživatelů.

Alíkoviny

Ahoj,
teď zjišťuju, že správce Alíka může nahrát více obrázků a napsat více článků než běžný uživatel. :D
Otázkou je, jaké je jejich maximum a jestli vůbec to mají správci Alíka omezené.
A mohly by hodnosti tyto limity i běžným uživatelům zvyšovat?

Děkuji za odpověď
lékařský

Ahoj,
nemají žádné omezení, předpokládá se, že budou systém využívat rozumně.

Množství nepoužitých obrázků je omezené hlavně proto, že Alík není fotobanka, není určený na skladování obrázků, které člověk nechce nikde na Alíkovi používat. Pokud obrázky použité jsou, může jich uživatel nahrát klidně tisíce. Každý obrázek schvalují správci, takže je s tím spojena nějaká práce. Jestli má být limit na počet 5, 10, 20, to je skoro jedno, ale někde být musí.

Správci mají limit obrázků uvolněný ze dvou důvodů. Jednak můžou nahrávat do Alíka zajímavé ilustrační fotky jen tak, pro využití ostatními uživateli u článků. Jednak když chtěl Alík před pár lety nahrát do systému nějakou fotku pro svůj článek, vynadalo mu to, že má v systému příliš mnoho nepoužitých obrázků, ať nějaké smaže... konkrétně nějaké z následujících několika desítek tisíc nepoužitých fotek, které se na Alík.cz dostaly při převodu z redakčního systému Mafry. Úplně mu zatuhla stránka a při představě, jak je postupně odmazává, i úsměv na tváři... :-D

Co se týče omezení na počet článků, to existuje z jiného důvodu – zbrzdí autory, kteří jsou příliš horliví, ale nepříliš dobří. Když někdo napíše dvacet špatných článků najednou a redakce mu všechny smaže, je to asi z pohledu všech smutnější stav, než když napíše dva a pak pochopí, že dělá cosi špatně. I pro dobré autory je limit užitečný – nutí je existující dílo dotáhnout do konce (odpovídat na otázky v redakční rozpravě!), pokud chtějí tvořit něco dalšího. Kdybych třeba já jako programátor věděl, že můžu mít rozpracované jen dvě hry najednou, už bych jich měl teď nejspíš spoustu hotových. :->

Krom toho není stanovené maximum článků nijak zvlášť přísná brzda pro tvořivost. Jakmile má článek naplánované vydání, do limitu se už nepočítá, takže při koordinaci s redakcí jde připravit vydávání článků od jednoho autora klidně na několik měsíců dopředu. Nemluvě o tom, že autor si také může předpřipravit budoucí články někde bokem, uložit si je nejprve někam k sobě, než je vloží do Alíka...

Uvažujeme, že by limit na počet nevydaných článků mohl být o kousek vyšší pro ty, komu už vyšly alespoň tři články. Nejspíš by to vedlo k tomu, že by redakce častěji vybírala k vydání články od osvědčených autorů na úkor prvotin... což možná chceme, možná ne. :-)

Vtipy

Dobrý den, jak dlouho se čeká na zveřejnění vtipu? Zadával jsem před 2 týdny a zatím není vidět. Děkuji

Ahoj,
to je různé. Redakce se snaží, aby vycházel aspoň jeden vtip denně. Ale přicházející vtipy jsou velmi různé úrovně, některé jsou smazány rovnou, některé čekají celé měsíce, než se stane, že není k dispozici žádný lepší, a ty nejskvělejší vtipy někdy bývají zařazeny skoro hned. Mnoho přicházejících vtipů je opakovaných a ty znovu zařazovány nejsou. A některé vtipy jsou takové, že není přímo důvod k jejich okamžitému smazání, ale nikomu z redakce nepřijdou natolik zábavné, aby si troufnul je zařadit. Nejstarší nezveřejněné a nesmazané vtipy jsou z loňského léta.
Možná že se situací trochu pohne připravovaná vtipová komise.
Tvůj vtip není úplně dokonalý, ale ani není na smazání, snad na něj někdy dojde.

Obrázek

Ahoj, mám takový návrh. Neplánujete, že byste zavedli psího smajlíka? Jako je ten hroší, tak že by mohl být i psí smajlík. Děkuji a pokuď to zamítnete, vůbec se nebudu zlobit. Hezký den.

Ahoj,
chtěl bych, ale Alík má oproti hrochovi moc složitou hlavu. :-D

Když se zmenší na velikost smajlíku (mívají výšku 21 pixelů), tak nevypadá moc dobře, sotva jde poznat, že to je Alík. Kdybych na něj nanesl podobné stínované smajlíkové efekty, jako mají ostatní zdejší smajlíky, byl by už k nepoznání.

Třeba mě časem něco napadne... nebo kdyby někdo jiný, kdo se vyzná v kreslení na počítači, měl nějaký tip, jak to udělat, může se mi ozvat.

Soutěže

Dostane ten, kdo se účastnil Koalí tajenky, kačky?

Za samotnou účast je od tohoto kola nově zavedena odměna 330 kaček.
Co se týče odměny za vyřešení více kol... uvidíte. ;-):-D

Jak je již naznačeno u soutěže, na konci prázdnin nastane okamžik, kdy budou důležitá jména jednotlivých koalích dam...

Katalog dárků

Ahoj, dneska je to měsíc co jsem si objednala dárek,proč ještě nepřišel? standartní doba je prý 30 dní a to už uplynulo...
P.S. sorry že jsem otravná:DD

Na to jest jednoducha odpoved - pravdepodobne jsem ti ho jeste nezabalil a neposlal. Tak prosim vydrz, ono to jednou dojde :-3

Katalog dárků

Dobrý deň. Chcel by som sa spítať prečo sa v katalogu darčekov už nedá kúpiť hra na Steam „Tricky Towers“. Už dlho si na túto hru šetrím takzvané kačky, a keď som si všimol že sa už nedá kúpiť veľmi ma to zaskočilo.

Ahoj,
koukal jsem, že jich ještě docela dost máme... Tricky Towers jsou zpět! :-D

Chtělo by to nějak vylepšit systém, abychom lépe informovali, jestli je dárek vyprodaný definitivně, nebo jestli se ještě může vrátit. U některých dárků máme úmyslně v katalogu zaneseno méně kusů, než kolik jich reálně máme, u jiných dárků je tento rozdíl neúmyslný... a u mnoha platí, že když nám dojdou zásoby, tak dojdou jednou provždy.

Kačky

Ahoj Alíku, chtěl bych se zeptat, jestli můžeš někomu dávat kačky.
Ahoj.
Díky za odpovědi už předem.

Alík může někomu dávat kačky... ale nerozdává je jen tak pro nic za nic. ;-)

Pravomoci na libovolné úpravy kačkového konta ostatních uživatelů mají Alík, Koalík a zvěrolékaři. Krom toho členové redakce můžou dávat odměny (nebo pokuty) za Alíkoviny a za obrázky.

Koalík dává kačky většinou jako odměnu ve svých soutěžích.
Alík a já dáváme kačky velmi výjimečně. Nemá smysl nás o ně prosit.

Na nástěnce mě matisek005 upozornil, že jsem možná tuto otázku špatně pochopil... jestli jsi to myslel tak, zda můžeš ty jako uživatel posílat kačky jinému uživateli, tak ne, není to možné. Kdyby to šlo, bylo by to hojně zneužívané méně poctivými uživateli, viz moje starší odpověď.

Hry

Ahoj všem :-) dostal jsem jeden nápad.

Ve statistice ledničky by se mohlo zvýraznit tvé jméno aby bylo lepší hledání tvého místa.

Děkuji za odpověd

Přihlášení/Registrace

Ahoj poradno,
Asi od včerejška (2.července) je tu nějak moc nových účtů. Je možné, že účty vlastní jedna osoba?

Předem děkuju za odpověď. :)
Joy Chery

Ahoj Joy Chery,
účtů běžně vzniká několik desítek denně a soudě podle statistik včerejšek nebyl v tomto ohledu nijak výjimečný.

Pokud máš podezření na nevhodné chování, nahlas ho prosím správcům. Ideálně nějak konkrétněji. To, že některé z těch desítek účtů zřídila jedna osoba, je jednak samo o sobě neškodné, jednak to zní jako zadání typu „tak, teď zkuste schválně uhodnout, koho mám na mysli“. :-D

Přihlášení/Registrace

Nazdárek!
Stál se mi takový nešvar. Jsem na Alíkovi trvale přihlášen, ale po deseti minutách neaktivity se mi účet odhlašuje. Stálo se mi to taky, když jsem psal příspěvek do nástěnky a po kliknutí tlačítka „ODESLAT“ se mi účet rovněž odhlásil a příspěvek byl v čudu. Je chyba na mé straně?

Ahoj,
když se přihlašuješ, mělo by u přihlašovacího formuláře být takové zaškrtávací políčko „Trvalé přihlášení“. Podívej se, jestli ho máš zaškrtnuté nebo nezaškrtnuté.
Jestli ho máš nezaškrtnuté, tak ho zaškrtni a případně mi napiš do pošty. Jestli ho máš zaškrtnuté a stejně se ti Alík odhlašuje, napiš do pošty Alíkovi.

Alík

Ahoj.
Vedle seznamu Alíkových kamarádů je velká černá díra! Nevíte co to je?

8-o :-c
Kde se tam dole vzala? 8-o

Alík o ní nic neví... a je z ní dost v šoku.
Ani hroch Pepíček netuší, ani nevěděl, že má Alík veřejný seznam kamarádů.
Je to podobná díra, jako když mě před rokem ukradli z adventního kalendáře. Je možné, že tam bylo něco cenného? Velikonoční zajíček je ale pořád uvězněný, ten to spáchat nemohl.

Jsme z toho zmatení.

Soutěže

Ahoj,

je povoleno luštit koalí tajenky hádáním?

Ahoj,
je pravda, občas se někteří lidé na Alíkovi hodně hádají, ale myslím si, že to tajenkám nijak nepomáhá. :-D

Ale jinak ano, můžeš tajenku klidně uhodnout. Důležité je pouze to tajenkové slovo, zbytek se neposuzuje. Dokud jsou slova krátká, není zase tak těžké trefit i všechny řádky zkusmo (smajlík u každého řádku dokáže ukázat, pokud je jedno písmeno ve slově špatně) bez jakékoliv asistence kamaráda. V dalších kolech už to asi tak snadno nepůjde.

Všeobecně

Ahoj Alíku a spol,
tyto otázky jsou spíše pro Alíka, ale můžete odpovědět i Vy ostatní.

  1. Kolik za DEN Ti přijde otázek pro poradnu?
  2. Kolik za DEN Ti přijde článků pro Alíkoviny?
  3. Kolikrát za DEN se někdo zapojí do soutěže? (jakékoliv)
  4. Kolikrát za DEN si někdo objedná dárek z katalogu?

Ahoj Maruško,
to je otázka spíše pro technickou poradnu, kam nyní tvůj dotaz přesouvám.

Poprosil jsem své zvěrolékaře, aby se podívaly na průměry za poslední dva roky... a odpovědi zní:

  1. Asi tak necelé čtyři, z toho více jak tři a půl bývá zodpovězeno.
  2. Zhruba jeden a kousek.
  3. Téměř sedmdesátkrát.
  4. Přibližně jednou. Za poslední dva týdny je ale průměr několikrát vyšší. :-D

Alík

Vizitka

Ahoj,
jak udělal Alík to, že má Alíka v popisu Mám rád?
2i.cz/i/fYaRz

Ahoj,
je na to tajný trik. ;-)

Funguje jen na vizitkách a je to jen dočasná improvizace, takže nebudeme zveřejňovat návod – stejně by to časem přestalo fungovat a pak byste z toho byli víc smutní, než když nevíte, jak to vložit. :-D

V brzké době zavedeme několik nových možností pro většinu míst, do kterých se píšou texty – nasadíme takzvaný Alíkův značkovací jazyk, zkráceně AZJ. Místo hvězdiček pro tučnost a podtržítek pro kurzívu obsahuje AZJ české slovní pokyny zapsané v obyčejných závorkách. Bude existovat velmi široký výběr pokynů na všelijaké formátování a různé speciální funkce...

Koalík už tuto novou syntaxi otestoval ve svém článku o soutěžích a vypadá to použitelně a intuitivně. Ještě zbývá dořešit nějaké otázky ohledně oprávnění (kdo co kdy kde smí používat) a pak tuto novinku nasadíme všude. Rázem půjde vkládat všechno možné i do nástěnek, do diskusí pod Alíkovinami, do dotazů v poradně, do dopisů, asi i do nového chatu (který vznikne během prázdnin).

Zatím vůbec nevíme, jak tuto vymoženost dostaneme do vizitek. :-D
Současné vizitky jsou pozůstatek z roku 2008. Plánujeme nový druh vizitek, takže nevím, jestli se vyplatí řešit AZJ v těch starých vizitkách.

Poradna

Ahoj, čekám na odpověď od 21.6.2019 a je 27.6.2019. Myslela jsem, že by to mělo být do 7 dnů.

Ahoj,
pokud jsi položila dotaz 21. června, tak sedm pracovních dnů uplyne 2. července (tedy po jedenácti dnech, z nichž čtyři nejsou pracovní). V pravidlech je tato lhůta i automaticky spočítaná.

Pokud na odpověď víc pospícháš, můžeš zavolat přímo Modré lince. Pro jistotu upozorňuji, že na dotazy týkající se fyzického zdraví není odborně způsobilá a tazatele většinou odkazuje na lékaře.

Všeobecně

Ahoj!
Proč na Alíkovi můžou být dospělí, když je to internet pro děti?

Ahoj,
protože dospělí jsou bývalé děti. :-D
Přišlo by mi divné říct člověku jen tak ze dne na den „jdi pryč, už jsi starý“.

Nerad někoho bezdůvodně vyháním. Nemyslím si také, že je vhodné komunitu formovat čistě okolo věku. Pokud někoho zajímají hry, chat, nebo cokoliv, co se probírá na nástěnkách... je mi asi jedno, kolik mu je, být tady může, pokud dodrží pravidla. Mým cílem je, aby Alík nabízel ideální a bezpečný prostor pro online život. Baví mě vytvářet věci, které někdo používá... a které se pohodlně používají. Spousta dětských webů má tendenci dětské uživatele podceňovat a spousta ostatních webů naopak přeceňuje dospělé, já se snažím najít nějaké jednoduché optimum, které se zavděčí všem. Vážím si každého spokojeného uživatele.

Baví mě také internetové diskuse o čemkoliv. Věřím, že mohou být poučné a inspirující pro děti i pro dospělé, nezávisle na tom, jestli nějaký příspěvek napsalo dítě nebo dospělák. I my dospělí potřebujeme mnohdy důkladně a trpělivě vysvětlit, v čem se pleteme. Jsme všichni jenom lidi. ;-)

Kdyby byl Alík jen pro děti, pro jak staré děti by byl? Mezi dětmi různého věku jsou mnohem větší rozdíly než mezi skoro-dospělými a staršími dospělými.

Katalog dárků

Proč v katalogu dárku stojí trička a mikiny různě? Chápu, že je tričko XL větší a těžší než S, ale přijde mi to trošku nefér, protože je to jedna a ta samá věc. :)

Ceny jsou určené částečně i podle toho, kolik máme kusů na skladě. Pokud máme něčeho hodně, bývá to levnější, než když toho máme málo.

Zrovna u triček a mikin platí, že těch větších máme méně kusů.
Možná jsou ty rozdíly zbytečně velké... ještě se nad tím zamyslíme znovu koncem prázdnin.