Poradna: Dotazy k webu Alík.cz

Na otázky odpovídají

Alík, správci Alíka a vývojáři webu.

V této poradně odpovídáme jen na technické dotazy k fungování webu Alík. Osobní dotazy, které řeší poradna Alík radí dětem, v této poradně mažeme.

Alíkoviny

Jak mám dát do článku více obrázků?

Ahoj,
obrázky napřed vložíš na Alíka a potom napíšeš do redakční rozpravy u dotyčné Alíkoviny, na které místo v textu chceš který obrázek umístit. Následně redakce tyto obrázky do textu umístí.

Hry

Ahoj Alíku,
jak si mohu naprogramovat vlastní hru na Alíka?
děkuji ANYFUN

Není to úplně snadné. Hry na Alíkovi nejsou ničím speciální, jsou to vlastně jen webové stránky, které jsou nějak interaktivní... nějak víc, než že reagují na kliky myší na odkazy a na vyplňování formulářových políček.

Takže je vhodné umět HTML, CSS a JavaScript – tyto tři jazyky se používají na výrobu webových stránek a jdou pomocí nich tvořit i hry. Pokud dokážeš vytvořit webovou stránku, která funguje jako hra, dostat ji pak do prostředí Alíka už není těžké...

Dobrým místem, kde se dají naučit základy, je www.jakpsatweb.cz.

Klubovna

Ahoj,
podle jakých příspěvků se u stolů v klubovně zobrazuje ten čas, od kdy je u toho stolu ticho? Když k tomu stolu jdu, napíšu tam zprávu a pak odejdu, tak se ten čas poslední aktivity nemění.

O nastavení dotyčného času se stará ten automat, který 28. sekundu každé minuty projde stoly a prázdné skryje.

Možná bych tam měl udělat nějaký trik, že než k té pravidelné údržbě dojde, bude se u prázdného stolu ukazovat aktuální minuta, aby tam nebyl úplný nesmysl. :->

Obrázek

Proč mi pořád někdo nechce schválit obrázek Alíka, i když jsem dala jako autora sebe, potom Alíka, pak i –MM–? Tak co mám udělat? Koho tam mám napsat, ať to schválíte? ;-D

Asi tě zklamu...

Pokud vyplníš autora u obrázku, předpokládáme, že s ním máš domluvené, že obrázek smíš na Alíkovi používat. S Alíkem nemáš domluvené, že smíš používat jeho obrázek. Souhlas s použitím ti nedá. Nikomu ho nedává. Je to prostě jeho obrázek. :->

Ilustrační obrázky Alíka využíváme v různých soutěžích a není tedy příliš žádoucí, aby se na webu vyskytovaly i na místech, kde nemají svoji soutěžní roli. Mohlo by to v dobách soutěže některé uživatele poplést. Možná ne u těch dosavadních soutěží, ale třeba u nějaké budoucí...

Kačky

Ahoj, bylo by lepší, kdybychom jsme dostávali odměnu za navštívení Alíka místo 100 kaček 1000 kaček? Nebude to pro vás blbý nápad, kdybychom dostávali odměnu za navštívení Alíka 1000 kaček? Jestli vám to nebude vyhovovat, abychom každý den za navštívení Alíka dostávali 1000 kaček, takže by to bylo lepší třeba za navštívení Alíka abychom dostávali 500 kaček? Bylo by to pro vás lepší dobrý nápad. Děkuji za odpověď.

Zajímavé. :-D

Kdybychom měli rozdávat kačky umožňující objednat pětkrát či desetkrát víc dárků než teď, tak nám docela rychle dojdou zásoby... a pak by už bylo tak nějak jedno, kolik má kdo kaček, protože by si za ně nešlo nic koupit. Sponzoři by se nám rozutíkali, protože také počítají s tím, že jejich dárky v katalogu chvíli vydrží.

Mohl bych někdy zkusit použít tvoji taktiku v práci na šéfa, zeptat se ho, jestli by nebylo lepší, kdyby mi dával desetkrát větší mzdu... že mi to nepřipadá jako blbý nápad, abych dostával desetinásobek. A jestli mu to nevyhovuje, tak pětkrát větší mzdu, to by byl také dobrý nápad... ;-)
Myslím, že by na to nekývnul.

Katalog dárků

Pokud jdete do katalogu dárků a zmáčknete na tvé objednávky a nic jste si neobjednal, tak vám to napíše: zatím sis nic nebjednal vyber si něco kataloqu dárků. Je to chyba nebo vtip?

Není to ani chyba, ani vtip, ani q. 8-o

Podtržené „g“ (malé G) a podtržené „q“ (malé Q) vypadají podobně. Ale je tam jednoznačně g... a celou dobu bylo. Zkus si stránku v prohlížeči přiblížit, třeba tím, že přidržíš Ctrl a otočíš kolečkem myši – při větší velikosti ten ocásek je viditelný.

Zkomolit název kataqogu dárků bych si nedovolil... :-)

Nástěnka

Prosím, bylo by možné zamknout nebo smazat všechny mé nástěnky? Nikdo na ně nechodí.

Ahoj,
jestli na ně nikdo nechodí, tak brzy v seznamu zmizí někde daleko dole a nikomu nebudou překážet. A kdyby na ně přece jen někdo chtěl napsat, není na tom nic špatného. Myslím, že mazat nebo zamykat je zbytečné.

Vtipy

U jednoho ze svých smazaných vtipů mám „otázka upravena poradcem“. Proč?

Divné, co? :-D

Když ještě Alík patřil Mafře a zaváděla sem v roce 2011 vtipy (místo katalogu internetových odkazů), někdo z programátorů dostal úžasný nápad, že vtip je vlastně skoro stejný jako otázka v poradně.

Jsou tedy společně v databázi a měly dříve i společnou administraci, kde byly nějaké předpřipravené funkce pro odpovídající, které do dotazu občas připsaly, že byla otázka upravena poradcem. Nevím, jaká tam přesně byla logika... ale některé staré smazané vtipy i dotazy, které nemají odpověď, v sobě tento text mají.

Posledních pár měsíců chystám změny v systému vtipů a jedna z nich je, že je oddělím od poraden, viz www.alik.cz/n/prispevek/84592714.

Vtipy

Zdravím, zkoušel jsem na web nahrát kód, který má zobrazit pět náhodných vtipů, ale to nefunguje - zobrazí se jeden...

alikovyaktuality.8u.cz/vtipy-od-alika/

Díky za upozornění. R^
Už je to opravené.

2i.cz/i/fEAlm

Než začneš nevděčně kritizovat, že to je jen fotomontáž, upozorňuji, že jsem ti i nabil baterii dorůžova. Nemáš zač.

Hry

Chci se zeptat jestli se dají uploadnout hry od Alíkovích kamarádû. (fan hry) :D
- Kubina

Myslíš ty, které jsou na stránce www.alik.cz/h/vase?
Je tam docela jasně napsáno, jak máš postupovat – oslovit mě. :->

Upozorňuji, že hra musí být převážně vlastní tvorba. Několik lidí už mi poslalo jednoduché hry opsané či okopírované přímo z učebnic programování. V tom nespatřuji žádné umění...

Vizitka - Šablona

Ahoj, možná by jste měli zrušit/upravit styl vizitky Lordi. Je takový strašidelný, jsou na něm nějaké příšery nebo co a nějaké menší děti by mohl vyděsit.
číča800

Na první pohled bych si tipnul, že to nejsou příšery, ale hudební skupina. :-D

Zkusil jsem trochu hledat... a je to skutečně finská metalová skupina:
cs.wikipedia.org/wiki/Lordi

Preventivní strach vyjádřený za někoho jiného mi nepřijde jako dostatečná motivace k zásahu. Tento tvůj dotaz by zase mohl nepěkně urazit fanoušky skupiny Lordi, a přesto tě nemažu. :-)

Klubovna

Po jak dlouhé době se stůl stane stálým, nebo se smaže?

Každou minutu (tuším, že 28. sekundu) se spouští čisticí automat, který kope neaktivní uživatele kvůli neaktivitě a ruší nestálé stoly, u kterých zrovna nikdo nesedí.

Zařazení mezi stálé stoly se neděje automaticky, někdo to musí nastavit ručně. Jelikož správci na toto nastavení v tuto chvíli nemají nikde žádný čudlík, můžu to udělat jen já... na jejich doporučení.

Obrázek

Ahoj Alíku už fakt dlouho čekám na dva obrázky který by jsem dala do čláku ( minule jste mi psali že to de i když ten obrázek ještě není schválený) Poradíte mi děkuju
Fandíček18

Už je máš schválené.

Poradna

Ahoj, chtěl bych se zeptat, když třeba napíšu jakýkoliv dotaz a pak třeba po měsíci napíšu ještě nějaký dotaz, tak jestli ten, kdo odpovídá, vidí jen můj poslední dotaz, nebo se může třeba podívat na nějaké dřívější dotazy jakoby do mé „historie dotazů“?

Vidí i předešlé dotazy (což ostatně zmiňuje i třetí pravidlo poradny).
Velmi často je historie dotazů nezbytná k lepšímu pochopení situace.

Přezdívka

Ahoj, proč se Čokoládový Alík jmenuje Koalík? ;-( 8-o

Ahoj, chtěl jsem se přejmenovat na ČokoAlík...
... a stala se mi taková malá nehoda. :-D

Vypadlo mi jedno óčko, pak se pojmu „ČkoAlík“ chopily automatické opravy v mém prohlížeči a už to bylo. Alík mě na to sice upozornil, viz www.alik.cz/n/prispevek/84602804, ale já myslel, že naráží na jiné vypadlé písmenko, tak jsem ho popohnal.

Přemýšlel jsem, co dál. Jestli mám zůstat Koalík, nebo v tom udělat ještě větší zmatek dalším přejmenováním. Ono tohle jméno vlastně není zase tak špatné. Jednak mnohem méně hrozí, že si mě děti budou plést s bráchou Alíkem, jednak jsou koaly také docela fajn zvířátka.

V létě nejspíš zase odletím do Austrálie (kde mimochodem koaly běžně žijí), abych pokračoval v rozkrývání zločinecké sítě tasmánských čertů. Maskování se hodí! Čokoládového psa už znají, ale čokoládovou koalu ne. ;-)

Jen zatím nevím, jestli bych také neměl nějak zamaskovat hrocha Pepíčka. On docela rychle roste, takže ho nejspíš nikdo z čertů nepozná. Běžně bych ho na vyšetřování nebral, ale on už snědl tolik nahrávací techniky, že je ideálním parťákem na tajné odposlechy. Krom toho umí trošku tasmánsky. Umí říct „já jsem hroch“, proto ho nikdo nepodezřívá, že je ve skutečnosti hroch s mikrofonem, kamerou, termovizí, sonarem a měřičem tlaku pneumatik.

Pravidla

Ahoj, o čem se může mluvit v klubovně, je něco zakázané? Vím, že sprostá slova, ale o čem se ještě nesmí mluvit? Ahoj.

Myslím, že docela podrobný výčet všeho nedovoleného je v pravidlech: www.alik.cz/o/pravidla

Všechna omezení jsou navržená tak, aby chránila mladší uživatele Alíka. Žádné diskusní téma zde není zakázané z nějakých (třeba) ideologických pohnutek.

Ale když někdo do Alíka zkusí vložit █████, zobrazí se jen černé čtverečky. :-D

Klubovna

Ahooj
V klubovně je chyba!
Občas se stane, že si přisedne nějaká holka, třeba Májuška96 , AhojjsemPetra nebo majacos, a píše to že si přisedl kamarád, ne kamarádka! přitom mají nastaveno že jsou holky! Třeba u mě se to nestává. Původně jsem si myslela, že je to tak jen u voříšků, ale ne...
Nevíte čím to je?

Myslím, že jsem to konečně opravil. :-)

Pošta

Rád bych odesílal dopisy tlačítkem Enter.

A čím bys dělal nové řádky a odstavce?

Možná přes Ctrl+Enter, ale lepší mi to přijde naopak, tedy aby klávesová zkratka Ctrl+Enter odesílala a samotný Enter dělal nové řádky. Tak už to tady vesměs ve všech víceřádkových kolonkách pro text funguje od května 2017.

Alíkoviny

Dnes jsem vložil svůj článek do Alíkovin, ale nedostal jsem žádné kačky. Je to záměr? Napsal jsem něco špatně? Je to tím, že mi tam nešel vložit obrázek?

Ahoj,
kačky se přidělují pouze za články, které vyjdou, ne za všechny přijaté (část přijatých článků nevyjde nikdy, skončí smazané, z různých důvodů). Tvůj článek dorazil a je nyní mezi přijatými. V redakční rozpravě máš už od redakce nějaké připomínky, tak si je přečti a zařiď se podle nich. Dost možná tím urychlíš dořešení svého článku. Veškeré dotazy ohledně svého článku piš do redakční rozpravy, nepiš již znovu do poradny. Děkujeme za pochopení.