Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Technická poradna

  Na otázky odpovídají

  Alíkův ředitel/programátor –MM–, správci Alíka a někdy i Alík.

  V této poradně odpovídáme jen na technické dotazy k fungování webu Alík.

  Soutěže

  Ahoj, chci se zeptat vyplnil jsem tajenku a u třetí mně napíše (neznámá výhra) co s tím mám dělat já už mám vybranou výhru, ale někdo kdo by chtěl. A zajímalo by mě co je to za výhru;-).

  Ahoj,
  odpoledne jsem to opravil. Díky za upozornění všem, kdo se ozvali. ok

  Výhry jsou teď zadávané trošku improvizovaně – jako běžný text, jednotlivé hodnoty jsou oddělené mezerami. Buď je tou hodnotou číslo s procenty (= sleva), nebo samotné číslo (= počet kaček), nebo pomlčkami spojená sekvence slov označující dárek z katalogu, nebo hvězdička (= cokoliv). Ta sekvence slov musí být stejný název, který se používá v adrese dárku (třeba v tomto případě spider-man-velka-moc-velka-odpovednost), takže je bez diakritiky. A mrška autokorekce mi tam diakritiku doplnila. ;-D

  Všeobecně

  Na jakém systému běží Alík?

  Zdravím, sice se jedná o dost nerelevantní otázku, ale skutečně mě zajímá, zda Alík používá apache2 nebo nginx pro svůj webserver.
  Dále mě zajímalo, zda používáte Windows Server nebo Linux (případně jakou verzi).
  Předem děkuji za odpověď.

  Ahoj,
  Alík běží na IIS, který je součástí systému Windows Server.

  Redakční systém máme napsaný v jazyku C# a je ušitý na míru našim potřebám. Dalo by se říct, že je to hodně vzdálený příbuzný systému Oris, na kterém jedou weby iDNES.cz, Lidovky.cz, Metro.cz atd.

  Strukturu webu máme vymyšlenu tak, abychom mohli doménu o00o.cz, na které jsou pouze statické soubory (obrázky, stylopisy, JavaScripty, empétrojky), v budoucnu odložit na jiný server. Ten by klidně mohl běžet na Linuxu, vyšlo by to nejspíš levněji. Ale zatím jsme to nemuseli řešit, takže nemáme vyhlédnutou žádnou oblíbenou distribuci, nebo oblíbený webserver.

  Líbilo by se mi mít také nějaký další server bokem na blbnutí s neuronovými sítěmi, ale těm stejně nerozumím, takže ten by měl platformu podle toho, co chce ten, kdo tomu rozumí. :-)

  Katalog dárků

  Dobrý deň,
  rád by som sa opýtal, či budú v katalogu darčekov v budúcnosti nejaké programy ako napríklad: Affinity photo/designer/publisher, Aseprite, Wallpaper Engine atď.
  Všetko sú to veľmi užitočné programy a určite by som ocenil, keby ste ich pridali, pretože niektoré su pre mňa veľmi drahé.
  Za odpoveď dopredu ďakujem.

  Ahoj,
  v katalogu teď máme z oblasti softwaru jen hry distribuované přes Steam. Dostávají se tam třemi způsoby:

  1. Buď nám někdo věnuje pár kopií.
  2. Nebo jde někde nakoupit víc klíčů hodně levně.
  3. Nebo je hra natolik levná a zajímavá, že mi nevadí platit plnou cenu ze své kapsy. (To je třeba případ hry Fish Fillets 2.)

  Jiné postupy distribuce her (GOG, Epic, Apple AppStore apod.) pro nás nejsou moc pohodlné, některé podobnou redistribuci ani neumožňují. A totéž platí i pro programy. Licence programů bývá většinou vázaná přímo na toho, kdo ji platí, a ten by ji správně nejspíš neměl zpřístupňovat dál (i když jde nejspíš ledacos uhádat, je to taková šedá zóna autorských práv). Aby byl takový postup z hlediska práva čistý, museli bychom se dohodnout přímo s výrobcem Affinity na nějakém postupu… to asi není reálné. Ještě nejsme tak velcí, abychom jim mohli nabídnout jakoukoliv pro ně zajímavou spolupráci. :-)

  Nejspíš tě nepotěším ani vyslovením dojmu, že z pohledu ekonomicky aktivního člověka nejsou uvedené programy zase tolik drahé. Pokud máš talent na to, abys Affinity nějak zajímavě využil, tak se ti investice do něj časem vyplatí. Profesionální výtvarníci si i za nepoužitý grafický návrh účtují tzv. skicovné, které může být často i vyšší, než je cena programu Affinity Designer. Nicméně chápu, že z pohledu studenta, který si třeba není jistý, jak bude dobrý a jak se dokáže prosadit, je taková částka nepěkně zastrašující… a že kačková částka by asi strašila méně. Bohužel mě skutečně nenapadá cesta, jak dostat podobné věci do našeho katalogu…

  Kačky

  Dobrý den,
  jak jsem se v 1 dotazu ptala, zda by se mohly převádět kačky. Vy jste mi odpověděli, že ne a že by vznikalo hodně podvodů. Pak jste zmínili sbírání kaček do nástěnky.
  Realizuje se toto už?

  Ahoj,
  zatím ne. Jak jsem již v dubnu psal, je to něco, o čem několik let přemýšlíme. Ale není to ještě zapsané ani v plánech do budoucna. Budeme o tom dál přemýšlet někdy později, až nebudeme mít nic zajímavějšího na práci.

  Nezní to jako něco, co by bylo skutečně potřeba, naopak to má také spoustu rizik, které by bylo nutné předem promyslet (a prodiskutovat se správci). Proto tomu nepřikládáme nijak velkou prioritu.

  Klubovna

  Ahoj,
  proč se v klubovně převádí na klikatelné jen odkazy z Alíka a ne z jiných stránek...?

  Ahoj,
  pokud někdo vloží odkaz na něco nevhodného, tak je menší šance, že si to ostatní nalistují, když si musí adresu překopírovat. Také by ve staré klubovně nejspíš nefungovalo správně omezení odkazů ven z Alíka, které rodič může v nastavení osobních údajů nastavit. Rychlé a snadno proveditelné řešení, pokud mají být prokliknutelné alespoň nějaké důvěryhodné odkazy, bylo tohle. Lepší řešení si počká.

  Poradna

  Jak dlouho zhruba trvá odpověď technické poradny?
  Už před dvěma týdny jsem sem posílala dotaz a pořád nic. Tak mě to zajímá. :-D
  Předem moc děkuju za odpověď.

  Ahoj,
  na rozdíl od poradny Alík radí dětem, v Technické poradně není stanovena lhůta na odpověď. Záleží na tom, jak složitý je dotaz a kdo na něj umí odpovědět. Když jde o jednoduchý dotaz, který umějí zodpovědět i správci Alíka, tak se může odpověď objevit i poměrně rychle. Pokud jde o nějaký složitější dotaz, na který správci Alíka odpovědět neumějí, tak takový dotaz může čekat na Zvěrolékaře nebo vývojáře Alíka. Ale ti zase mají dost práce s vývojem a údržbou Alíka a může nějakou dobu trvat, než se dostanou k odpovědi v Poradně. A pokud jde o dotaz na nějakou závadu, tak se taky mohou snažit napřed tu závadu najít, aby vůbec věděli, co odpovědět.

  Takže odpověď na Tvoji otázku zní, že v některých případech může odpověď trvat i dlouho.

  Soutěže

  Ahoj, mám menší problém... do místa tajenky jsem omylem napsala písmeno R a tím se napsalo i na všechna místa, kde všude to písmenko má být. A ten problém je, že ať dělám, co dělám, tak písmeno R nemůžu smazat.

  Předem děkuju moc za odpověď $>

  Ahoj,
  během dneška jsme nasadili několik oprav tajenkové soutěže v souvislosti s novým skriptem na vyplňování a s podporou písmenka CH.

  Nyní si myslíme, že funguje víceméně bezchybně – alespoň tedy tak, že by měla jít všem nějak vyplnit (a nebo opravit). Vidím, že i tobě se již podařilo vyplněnou tajenku odeslat.

  Pokud ještě někomu něco nefunguje, nechť se prosím ozve sem do poradny.

  Poradna

  Ahoj.
  Jak se můžu radit ostatím na těchto stránkách?
  Děkuji.

  Ahoj,
  je to snadné:

  1. Vystuduješ vysokou školu.
  2. Oslovíš vedení Alíka (třeba e-mailem), popíšeš své zkušenosti.
  3. Počkáš, až/jestli ti svěří práva odpovídajícího.

  Alík

  Alíkoviny

  Ahoj,

  chtěla bych napsat příběh do Alíkovin, ale bojím se, že mi ho potom někdo ukradne.
  Není zase tak dobrý, ale zase není zase tak špatný, tak se bojím, že by se možná našel někdo, kdo by mi to ukradl a potom to vydával za své dílo 😅.
  Vím, že tady jsou pouze hodní lidé (teda aspoň doufám), ale i tak se bojím.

  Je tady něco jako ochrana autorských práv nebo tak?

  Předem děkuji za odpověď a omlouvám se, že se ptám na takovou „blbost“.

  Ahoj,
  není to vůbec blbost, je dobře, že nad hodnotou svého autorství přemýšlíš. Ochrana autorských práv vychází přímo z autorského zákona – naprosto každý, kdo něco vytvoří (nehledě na věk!), má právo rozhodovat, jakým způsobem bude s jeho dílem nakládáno. Pokud si přeješ, aby tvůj text vyšel jen v Alíkovinách a nikde jinde, musí tvé rozhodnutí všichni respektovat, jinak poruší zákon. :-o

  Občas může být těžké prokázat, kdo je skutečný autor. Třeba když člověk vymyslí telefon, kinematograf… a někdo ho předběhne na patentovém úřadě:

  V případě sporu o autorství textu bývá ve výhodě ten, kdo může ukázat „ale mně to tady vyšlo dřív!“ – to jde lépe ukázat v případě, že text vyšel na nějakém větším webu (jako je Alík), než kdybys ho vydala třeba jen na nějakém svém blogu. Tady budeš mít tisíce svědků, že jsi článek skutečně napsala ty. ;-)

  Nemůžeme ti tedy zaručit, že tady jsou skutečně jen hodní lidé (na web může přijít kdokoliv), ale můžeme posloužit jako silný spojenec proti zlobivým lidem, kteří by ti zveřejněný článek chtěli ukrást. O:-)

  Alík

  Pošta

  Ahoj vespolek, chtěla bych se zeptat, jak se odpovídá nějakým lidem do pošty, co píší také otázky. Doufám, že se tato otázka nepovažuje za plýtvání časem odborníků, já jsem totiž hloupá a neumím si poradit, předem děkuji za odpověď.

  V poště napíšeš přezdívku.

  Nebo na vizitce mají lidi v menu Napsat dopis.

  Pokud přezdívku neznáš, protože je to otázka v Alík radí dětem, tak nijak.

  Obrázek

  Podle čeho a jak se určuje vzhled packy? Bude možné ho nějak upravit?

  Všeobecně

  Proč Alík hledá přes DuckDuckGo?

  Má rád soukromí a kačky. >X<-

  Soutěže

  Ahoj poradno.
  Chtěla bych se zeptat, když u Liščích tajenek vyplňuji řádky podle nápověd a mám takhle třeba už tři řádky, pak se kouknu na tajenku a najednou mi už je tajenka jasná (uhodnu tajenku) a nemám třeba ještě další čtyři řádky vyplněné, tak jestli jde (nebo jestli můžu) odeslat křížovku s tajenkou, ale třeba bez čtyř slov, jestli mě chápete. Ptám se, jestli mi to třeba nemůže ovlivnit výhru nebo tak něco. Asi bych to úplně neudělala, protože mě baví pomocí těch nápověd hádat ty slova, ale jen se ptám, protože mě to zajímá.
  Děkuji za odpověď. T.

  Ahoj,
  žádný vliv to nemá. Jde pouze o vyplnění slova v tajence. Klidně to někdy zkus a uvidíš, že jakmile bude správná tajenka, udělá se kolem ní rámeček a objeví se možnost výběru případné výhry. Pokud všechno tipneš z první nápovědy, můžeš to klidně odeslat rovnou (a řádky třeba i doplňovat potom).;-)

  Všeobecně

  Ahoj,

  čekal jsem, že tu tenhle dotaz najdu, ale nenašel jsem: jak to, že je na různých místech možno reagovat různými smajlíky? Kupříkladu v nástěnkách je možné volit ze smajlíků 8-o, $>, ok a :-D, u vtipů 8-o?, ok a ko, u her :-c!, 8-o?, ko a ok a v poradně je to ještě zajímavější, neb tam existují kombinační smajlíky: někde ok, ko a :-3$>, ;-)ok, O=ok či :-Dok. Chápu, že správci či ostatní s pravomocemi mohou použité smajlíky vybírat, jen mi vrtá hlavou, proč jsou všude jiní? Co když chce někdo řekněme v nástěnkách ohodnotit příspěvek 8-o? či ohodnotit hru $>? Kdo všechno může ovlivnit, které smajlíky jsou k dispozici?

  Ahoj,

  myslíme si, že na různých místech se hodí různá hodnocení. V případě her nás (jako vývojáře) zajímá, jestli hra někomu nefunguje, nebo jestli jí nepochopil, a vedle toho nás zajímá celkové hodnocení oblíbenosti, ze kterého jde sestavit nějaký žebříček. U vtipů, když nefungují, tak nefungují proto, že jsou nepochopené, nebo že se nelíbí, takže tam hodnocení nefunguje nemá smysl. Hodnocení vtipů umožňuje sestavovat výjezd nejlepších a nejnepochopenějších vtipů, nepotřebujeme rovnat vtipy nejmilejší nebo nejpoučnější. V poradně jsme kdysi dlouho váhali, jaká hodnocení povolit, protože některé dotazy/odpovědi jsou veselejší, ale kdyby u všech dotazů šlo dát vysmátého smajlíka, včetně těch, kde se řeší smrtelně vážné věci, tak to by mohlo působit poněkud necitlivě, proto smí odpovídající určit, co třetí hodnocení znamená.

  Historicky diskusní příspěvky u článků mívají palce nahoru/dolu, ale v nástěnkách jsme se palcům dolu chtěli vyhnout, z obavy, že palce dolů můžou vyvolat příliš bouřlivé emoce. Takže když už existovaly dvě možné sestavy… proč ne třeba dvanáct? :-)
  Diskusní příspěvek může mít teoreticky dvacet jedna různých smajlíkových hodnocení, ale nedáváme je na výběr všechny. Jednak by to bylo docela nepřehledné, jednak předpokládáme, že podobně jako u dotazů v poradně může i v nástěnkách vzniknout teoreticky ošklivý kontext. Máme tu nástěnky o smrti a o nemocech, kde by chechtání působilo poněkud nepatřičně. O sestavě povolených hodnocení rozhoduje buď správce, nebo moderátor (s úrovní práv architekt a vyšší). Může určit, že nechce hodnocení žádná, nebo že chce pomáhavou sestavu, ve které není žádné negativní hodnocení – a komu se něco nelíbí, musí napsat příspěvek. :-)

  Myslíme si, že to takhle funguje docela dobře.

  Katalog dárků

  Ahoj, když jsem vyhrála Bezdrátová sluchátka s logem Cartoon Network v soutěži Staň se klimatickým šampionem!, mám si pro to potom dojít na poštu, nebo mi to dojde domů? Děkuji předem za odpověď. ;-)

  Ahoj,
  měl by u vás doma zazvonit někdo z České pošty. A pokud mu otevřete, dá vám to do ruky. Když vás nezastihne, pravděpodobně vám hodí lísteček do schránky... V takovém případě už byste si to museli s tím lístečkem vyzvednout na poště.

  Malé věcičky nechávají ve schránkách, ale velká sluchátka by tam těžko nacpali.