Poradna: Dotazy k webu Alík.cz

Na otázky odpovídají

Alík, správci Alíka a vývojáři webu.

V této poradně odpovídáme jen na technické dotazy k fungování webu Alík. Osobní dotazy, které řeší poradna Alík radí dětem, v této poradně mažeme.

Poradna

Mohla bych se zeptat? Jste schopní, když někdo píše anonymně do poradny „Alík radí dětem“, tak jestli můžete například přes IP adresu poznat, jaká je její/jeho přezdívka na Alíkovi? Nevím sice, jak byste mohli poznat toho uživatele přes anonymní poradnu, ale ok. Děkuji za odpověď.

Můžeme.

U poradny se píše v pravidlech:
Tazatelkám a tazatelům je zaručena anonymita v tom smyslu, že jejich přezdívka nebude u dotazu zveřejněna.
To neznamená, že přezdívku vůbec nikdo neví. V databázi je uloženo napojení na konkrétní uživatelský účet – díky tomu je možné, že se lidem na úvodní stránce poraden zobrazují jejich vlastní dotazy (a případně i odpovědi na ně). Něco takového by nešlo udělat, kdyby se u dotazu nijak neukládala informace, kdo ho položil.

IP adresy se ukládají také, stejně jako skoro všude na Alíkovi. Dokonce se ukládá i IP adresa odpovídajícího. Správci jakožto důvěryhodné osoby pověřené dohledem nad bezpečností mají k těmto informacím přístup, pokud potřebují něco vyšetřovat.

Do poradny bohužel chodí i dotazy, které si bližší vyšetřování zaslouží. :-(
Třeba když někdo popíše, že se stal obětí trestného činu a/nebo naznačí, že je v ohrožení života, tak mu můžeme pomoct i nějak lépe než prostou internetovou radou. O:-)
Nebo když rozvášněný puberťák místo reálného dotazu popíše nějakou svoji nemravnou fantazii, které se nevyplatí věnovat čas odborníků, tak si tím koleduje o nějaký postih. ]:-)

Vedení Alíka klade na ochranu soukromí uživatelů velký důraz. Proto tady třeba nejsou ani reklamy, které by uživatele šmírovaly a škatulkovaly. Bezpečnost je ale důležitá také.

Z principu vždy existuje někde nějaká hranice mezi bezpečností a ochranou soukromí… a poradna „Alík radí dětem“ ji má zkrátka nastavenou takhle. Pokud někomu zdejší úroveň důvěrnosti nestačí, vždy má i jiné možnosti, kde najít pomoc – může třeba zavolat z telefonní budky přímo Modré lince…

Kačky

Ahoj.
Uděláte někdy v katalogu slevy na věci za kačky? Myslím, že by se to líbilo všem na Alíkovi.
Ahoj.
Děkuji.

Ahoj,
nechci ti moc kazit iluze, ale podobné slevové hrátky většinou pomáhají prodávajícímu, nikoliv tobě jako zákazníkovi. Slevy nevznikají z nějaké dobrosrdečnosti nebo hravosti, patří do repertoáru protřelých obchodnických triků, na kterých většinou prodávající vydělá. ;-)

S cenami dárků tady hýbeme průběžně podle toho, kolik jich máme na skladě a jak si myslíme, že jsou hodnotné. Většinou to jsou drobné korekce. Občas nějakému dárku nastavíme dočasnou slevu, pokud chceme rychleji rozdat poslední kusy, ale žádné rozsáhlejší kampaně nebo velké výprodeje neplánujeme.

Přijde nám spravedlivější, když jsou ceny téměř neměnné – když všichni víte, jak jsou nastavené podmínky, a můžete podle toho v klidu plánovat svá rozhodnutí. Sice pořád hrozí, že vyhlédnutý dárek skončí vyprodaný, ale nikdy se to nestane kvůli slevové hurá-akci, kterou byste třeba mohli přehlédnout. To je fér, ne? O:-)

Z toho, že bychom vás motivovali důsledně hlídat, jestli a kdy jsou jaké slevy, by Alík vlastně žádný přínos neměl. Je fajn, pokud sem chodíte každý den, ale za to už dostáváte těch sto kaček denně, takže akční změny cen (tedy umělé zdražení a pak dočasné snížení ceny) by už ničemu nepomohly.

Krom toho, když v nějakém krátkém období (třeba kolem Vánoc) přijde obzvláště hodně objednávek, má s tím správce Mateas spoustu práce a musí přežít vražedné pohledy slečen na poště. Lepší je, když jsou objednávky hezky rozvrstvené napříč celým rokem, než když všichni čekají na jedno speciální období

Plošnou slevu na libovolný dárek jde buď vyhrát v soutěžích, nebo získat za účtoviny. Také je tu akce Alík větří, kdo si šetří, kde vylosovaný šťastlivec dostává slevu na předem vyznačený dárek. Ale to je asi tak všechno.

Rozumím, že obchodní spekulování je z pohledu zákazníka tak trochu hra a že přemýšlet nad úsporami může být zábavné. My ale bereme kačky vážně. Na hraní tady jsou hry. B-)

Kačky

Ahoj, chtěla bych se zeptat, kolik je na celém Alíkovi vlastně kaček? Děkuji moc.

Ahoj.
121 001 717.
Není zač.

Jů. 8-o
To je hodně. 8-D

Všeobecně

Ahoj,

půjdou někdy přidávat do oblíbených třeba i Alíkoviny, vtipy, hry (možná i včetně převzatých nebo ke stažení), stoly v klubovně nebo soutěže (podobně jako nástěnky a dárky, na které si šetřím, a kamarádi)?

Děkuji

Ahoj,
hry jde oblíbit už dlouho – pak se zobrazují na vizitce a na úvodní straně sekce Hry.

U vtipů a Alíkovin o tom občas přemýšlím, ale domnívám se, že to není zase tak moc potřeba, protože tam nevidím žádnou výhodu pro uživatele. Vtip ani článek se nijak dodatečně nevyvíjí… a většinou bývá snadné ho dodatečně dohledat.

Stoly v klubovně půjdou oblíbit, až bude nová klubovna, do té doby to asi nemá moc smysl, protože stoly průběžně zanikají a obnovit je může jen zakladatel nebo správce stolu.

Soutěží tady neprobíhá tak moc najednou, aby se ti soutěž, která tě zaujala, ztratila v záplavě ostatních. A jakmile soutěž skončí a výhry jsou rozdané, má stejný problém jako vtip a článek… je to najednou jen neměnný útvar, ke kterému není nutné se opakovaně vracet. Co u soutěží chybí, je vyhledávání. To dodělám.

Rozumím, že malá část lidí by oblíbení uvítala i u článků a vtipů a soutěží, ale je tady i dost dětí, které by naopak zmátlo, že tyto věci můžou jednak hodnotit, jednak zařadit mezi oblíbené… na první pohled nemusí být zjevné, co je co. (Tento problém už teď mají hry.)

Až vznikne nový formát vizitek, tak na něj půjde nějak rozumněji lepit různý obsah. Takže sice nepůjde kliknout na hvězdičku u vtipu, ale půjde ho nějak jinak nasdílet světu (kdyby tohle bylo to, co od oblíbení očekáváš).

Všeobecně

Mám další technický dotaz.
Jak jste udělaly, že byl Hroch Pepíček pokaždé na jiné stránce.
Jaký je tam použitý skript?

Na samotné zobrazení hrocha byl použitý podobný skript jako na tu šišku.
To, jestli se přilinkuje do stránky, určoval skript na straně serveru, který zkontroloval, jestli adresa stránky odpovídá adrese v nastavení soutěže pro daný den... a podle toho skript vložil nebo nevložil. Žádná velká věda v tom není.

Alík

Bude mít někdy Alík sraz v Hradci Králové?
Nechce se mi kvůli tomu jezdit někam daleko (třeba do Prahy atd.)

Ahoj,
srazy se konají na různých místech, právě proto, aby se tam mohli dostat i uživatelé, kteří bydlí na různých místech. Ale taky záleží na tom, zda se v tom místě najde někdo, kdo by byl ochotný sraz uspořádat, a zda se v okolí najde dost lidí, kteří by o účast na takovém srazu měli zájem. Samozřejmě nemá smysl dělat sraz v místě, kde by se pak sešli dva lidi.
V Hradci Králové už se několik srazů konalo a je možné, že se tam někdy zase konat bude.

Přezdívka

Ahoj,
jak to, že někteří uživatelé na Alíku mají napsáno „ani nevím kdy jsem Alíka naposledy navštívila“?
Třeba: www.alik.cz/u/annickaaa

Ahoj,
je to tím, že si autorizovali účet, ale nikdy se potom na Alíka nepřihlásili.
Třeba se ještě někdy přihlásí. ;-)

Nástěnka

Ahoj,

schvalují nástěnky správci ještě před tím, než jsou vůbec vloženy sem na Alíka?

Děkuji

Ahjo, neschvalují.
Ale možná zavedeme něco jako inkubátor pro nástěnky, kterým by nově založené nástěnky musely projít, než se dostanou do běžného seznamu. Zobrazovala by se v odděleném seznamu... a když by v ní nikdo neodpovídal, zanikla by.

Alíkoviny

Ahoj, chci se zeptat, jestli jde dát ke článku video, ve kterém nemluvím, ale byl by tam hlas od Google Translate.

Ahoj,
asi to ničemu nevadí. Můžeš tedy použít i strojově generovaný hlas, pokud mu bude dobře rozumět. ;-)

Soutěže

Ahoj,
Četla jsem si předchozí dotazy, a zajímalo by mě, kdo je velikonoční zajíček, kterého jste zmiňovali.
Předem děkuji za odpověď
Člověk

Ahoj člověče,
to už je rozluštěné od loňského léta, je to klokánek králíkovitý, který pracoval pro tasmánské čerty. Nyní je u nás pod zámkem.

Pošta

Ahoj.
Mohl by Alík zavést na Vánoce, když chci poslat kamarádům na Alíku takové to klišé a musím vypisovat každého, nemohlo by se to dát jako vybírat, komu chceš napsat?

Ahoj,
na minulé verzi Alíka (té od Mafry) to tuším šlo, ale postupně se snižovalo maximální množství adresátů, které jde do kolonky zadat, protože to děti zneužívaly k rozesílání řetězových dopisů a podobných nepěkností.

Celkově je hromadná pošta spíš zdrojem potíží. Velmi snadno a velmi rychle jde udělat spoustu nepořádku...

Možná by šlo zavést speciální formu hromadného svátečního přání. Chvilku před Velikonocemi jsem zvažoval, že bych vyrobil generátor, kterým by si uživatelé mohli vytvořit stránku s přáním s vlastním textem a s rotujícími trojrozměrnými vajíčky (jako byla ta v pátračce) s obrázkem podle svého výběru, ale už bych to tehdy býval nestihl. Třeba to stihnu před příštími Velikonocemi. :-D
Nad tím, jak odkaz na takové přání hromadně rozeslat, jsem nepřemýšlel... ale asi by šlo udělat, že se zkrátka zobrazí nějaké upozornění všem tvým kamarádům „hele, Kralinda35 si vyrobila velikonoční přání, jdi se na něj podívat“, nebo tak něco.

Jiná možnost by byla, že bychom dovolili hromadné rozesílání, ale schvalovali by ho správci. Ale zní to oproti plánu s generátorem přání jako méně zajímavá práce, která by správcům přidělávala práci... takže bych se asi touto cestou nevydal.

Všeobecně

Chci poradit, jak změnit adresu, kam poslat lístky do kina, které jsem vyhrála? Děkuji za návod.

Ahoj,
adresu, na kterou se výhry posílají, smí měnit pouze rodiče (jde tou pouze z rodičovského podúčtu). Výhru je tedy potřeba objednat přímo odtamtud. Tobě samotné půjde objednávat až při dalších objednávkách, ale pouze v případě, že ti rodič u té objednávky zaškrtne možnost „Povoluji dítěti objednávat další dárky na uložené poštovní adresy.“

Obrázek

Ahoj,
oni už se neschvalují obrázky?
Protože mně přijde, že moje obrázky jsou schválené a strašně rychle.

Jsme jako blesk. Z

Nedávno jsem prošel a dořešil všechny neschválené obrázky nahromaděné za poslední rok a půl, takže správci mají čistý stůl... a to je pak větší chuť, aby pořádek vydržel. ;-)

Všeobecně

Jak se jmenuje skript, pomocí kterého funguje kýchací šiška?

Sice nevím, k čemu ti to bude, ale jmenuje se siska.js. ;-)
Pokud je načtený do stránky, tak všechny elementy s class="ilustrace" upraví na šišku a nastaví reakci na kliknutí (a dotknutí atd.), část toho skriptu řeší i vyřazení animace postavičky Alíka, která je třeba na úvodní straně klubovny – bez toho by to bylo jednodušší.

Je to upravená varianta skriptu, který se stará o čokoládové prvky v pátračkách. Není to moc pěkně napsaný skriptík, část je tam možná i zbytečně (snažil jsem se vyřešit, proč se klik nezachytil v některých mobilech), ale nějak to funguje a to je hlavní. :-)

Samozřejmě ten skript sám o sobě neřeší, na jakých stránkách a kdy se šiška zobrazuje. O tom rozhoduje serverová část – ta při splnění určitých podmínek přilinkuje siska.js kamsi do hlavičky. :-P

Všeobecně

Ahoj,

budete prosím někdy dávat dolů na lištu odkazy „Plány“ nebo „FAQ“? :-)

Ahoj,
nejspíš ne. Stránka s častými dotazy je nyní převážně zastaralá, takže na ní nechceme poutat moc velkou pozornost… :-D (i když teda patička moc pozornosti nevzbuzuje)

Plány nejsou zase tak moc důležité a neaktualizujeme je tak často, aby se vyplatila kratší cesta. :->

Snažím, aby byl web Alíka maximálně svižný, aby uživatelé nemuseli přemýšlet o pěšinkách, kudy se kam co nejrychleji proklikat – aby i cesta, která vede přes jinou stránku, nebyla otravně zdlouhavá. Do plánů i na časté dotazy se dá poměrně rychle dostat přes menu, které je vidět u nápovědy nebo kontaktu…

Nástěnka

Ahoj,

budete někdy dělat možnost odpovědět na zprávy v klubovně, poště a v nástěnkách jako na Faceboku v Messengeru, aby se prostě jen u té zprávy zobrazilo:

„Odpověď pro uživatele XY“

Nebo:

„XY Vám/Tobě odpověděl(a)“

Když uvážím, že nechcete stromové diskuse, tak tohle mi přišlo jako jednoduchý nápad, jak mít možnost provázat příspěvky. Třeba aby šlo u zprávy, kterou píšu, nakliknout zprávy, na které odpovídám a nad zprávou by se zobrazily přezdívky těch uživatelů/uživatelek.

Děkuji

Ahoj,
nejsem si jistý, jestli by takovou funkci zdejší komunita důsledně používala. Pokud by to používala jen půlka lidí, tak to je skoro k ničemu – nedalo by se na to spoléhat. Také by to nejspíš část lidí používala špatně, vyznačila by, že reaguje na něco, na co nereaguje. :-)

Asi to stojí za vyzkoušení, ale dostanu se k tomu později.
Podobnou otázku budu řešit i v nové klubovně – chtěli bychom mít nějaký lepší systém v tom, kdo na co (nebo koho) reaguje.

Alíkoviny

Já nemám ani moc dotaz, spíš vylepšení. Když člověk chce napsat do Alíkovin, tak nejde uložit to, co člověk má již napsáno, což je škoda. Člověku se většinou nepovede napsat pořádný článek na posezení. Je to škoda. Veselé Vánoce.

Ahoj,
jde to uložit, pokud to má alespoň 1 000 znaků. Jestli nechceš psát článek celý najednou, tak si ho můžeš psát někde mimo, třeba v poznámkovém bloku, ve Wordu, ... Možností je spousta.

Ten limit je tady kvůli tomu, aby nešlo vkládat články, které jsou úplně kraťoučké. Možná tě to překvapí, ale drtivá většina článků, které sem uživatelé vkládají, je opravdu vložená najednou. A kdyby limit nebyl, tak by sem šlo vložit článek o třech větách. Takový „článek“ se samozřejmě vydat nedá. Takhle ten limit autora rovnou upozorní, že článek musí být delší, takže pisatel hned ví, že to musí prodloužit.;-)

Veselé Vánoce!@)->-

Soutěže

Ahoj, proč je všude ta šiška? A chci lepší odpověď než Ano.
Děkuji

Na takto formulovanou otázku ani nejde odpovědět „ano“. ;-)

Je to záhada…
Řeší se už pár dní na nástěnce.
Máme společně a Alíkem a Pepíčkem pár teorií, ale všechny jsou trochu sci-fi…

Soutěže

Můžu se zeptat, kde najdu formulář když se chci podívat na nápovědu k Adventnímu kalendáři?

Stačí kliknout na správný den, pak se ti formulář ukáže. ;-)

Všeobecně

Tento účet již nebudu používat, nechci, aby existoval.
Tak prosím o smazání účtu.
(V nastavení jsem totiž nikde nenašel tlačítko smazat účet.)

Ahoj,
nenašel, protože si sám účet smazat nemůžeš, jelikož ti ještě nebylo 15 let. To může udělat pouze tvůj rodič, v nastavení rodičovského podúčtu taková možnost je.

Pokud účet už nechceš používat, tak je také možnost jej vypnout (ovšem i to může udělat pouze rodič). To je stav, ve kterém se účet tváří jako zrušený a nefunguje ani jeho vizitka, ale když si to dotyčný rozmyslí a chce se vrátit, tak se přihlášením všechno obnoví. Tuto možnost také nemusí (na rozdíl od žádosti o zapomenutí účtu) schvalovat správci, takže je to daleko rychlejší.