Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Technická poradna

  Na otázky odpovídají

  Alíkův ředitel/programátor –MM–, správci Alíka a někdy i Alík.

  V této poradně odpovídáme jen na technické dotazy k fungování webu Alík.

  Nástěnka - založení

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak vytvořit nástěnku na Alíkovi, kde bych mohla odpovídat na dotazy atd. Předem děkuji.

  Ahoj,
  nástěnka se zakládá klasicky přes formulář na založení. Když si otevřeš nástěnkovou sekci (Nástěnky), dostaneš se na něj přes odkaz nahoře nad seznamem nástěnek. Je tam přímo věta, která říká „Můžeš si založit vlastní nástěnku...“, tak tam stačí kliknout.

  Je ale velmi vhodné si předem dobře promyslet, o čem konkrétně nástěnka má být, například jakým dotazům se má věnovat. Také je dobré prověřit, zda už nějaká taková neexistuje, abys ji nezakládala zbytečně znovu.

  Alíkoviny

  Proč není vidět hodnocení Alíkovin?

  Ahoj, proč když je u všech vydaných vtipů hodnocení v procentech, není i u Alíkovin, kde je napsané pouze ohodnoť článek tlapkami? Mně totiž přijde, že to nemá význam, když se autorovi neukáže, jak se líbí jeho článek čtenářům. ;-) Napadlo mě, že by tam mohlo být hodnocení jako u vtipů.

  Hodnocení už přihlášení člověkové vidí. >X<-

  Alíkoviny

  Dobrý deň
  Dostal som taký nápad. Pred nedávnom ma začala baviť jedna hra, ktorá sa volá Red dead redemption 2. Veľmi rád by som o nej napísal Alíkovinu, ale odohráva sa na divokom západe, takže je tam vyobrazené strieľanie a iné formy násilia. Môžem o takej hre napísať? Predsa len je to hra pre staršie publikum a toto je web pre deti.

  Alíkoviny

  Ahoj! Nevím, jestli je tento dotaz vhodný tady, ale stejně to zkusím. Mohl bych se zeptat, jestli by bylo vhodné, abych vytvořil článek o mé oblíbené hře „Alice:Madness Returns“? Hra mě opravdu bavila, ale nevím, jestli je vhodné tady o ní psát... Předem děkuji za odpověď!!

  Piš. >X<-

  Redakce tě upozorní na případné nevhodnosti.

  Soutěže

  Dokončila jsem veverčí tajenky 13 a cena je 100% vlk hrnek, ráda bych ho dostala, protože ho nemám. A Míra ve škole vyhrával, já jsem nikdy nevyhrála a ani nemám cenu, ani medaile, ty má Míra, já nic.

  Máš smůlu, vyhrálas mezitím jinde. Zkoušej to dál. >X<-

  Pozdravujeme Míru. O:-)

  Alíkoviny

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda je možné nějak vyhledávat články, ráda píšu a zjistila jsem, že když se mi od nějakého uživatele líbí tvorba a chtěla bych si přečíst nějaké další články, tak mi to bohužel nejde.

  Ahoj,
  myslíš tedy články od konkrétního autora? To je nejjednodušší přes jeho vizitku. Na tu se dostaneš třeba kliknutím na jeho přezdívku na konci článku. Následně zajedeš dolů a tam už najdeš seznam všech jeho Alíkovin. Pokud je jich více než 20, pak tam najdeš 20 nejnovějších a nad nimi v závorce tuto informaci s odkazem na úplně všechny.

  Případně to jde i rovnou přes výjezd všech Alíkovin od konkrétního uživatele, který je na adrese www.alik.cz/a/od/„přezdívka“, třeba moje jsou na adrese www.alik.cz/a/od/majdula2000.

  Jinak běžné vyhledávání funguje ve článcích stejně jako všude jinde, přes vyhledávač na stromě, který je úplně nahoře.

  Alíkoviny - kvízy, testy

  Proč byl výpis kvízů nestandardní?

  Ahoj,

  u článků se úplně nahoře ukazují ty témata, který k tomu sedí. Když tam je ale téma „kvíz“, odkaz vede sem, na nějakou starou stránku, kde jsou jen historický kvízy. Nešlo by to udělat stejně jak u tajenek, kde jsou prostě vypsané všechny tajenky od uživatelů dělaný pomocí AZJ? Myslím, že by takový „seznam“ kvízů byl užitečný, nejen, když někdo hledá, zda už na dané téma kvíz není.

  Pěkný den.

  Ahoj,
  historicky tu už existovala zhruba stovka kvízů, které byly na samostatných stránkách a z článků byly pouze odkázané – tak to dělala Mafra, aby přiměla lidi nalistovat více stránek (navíc i každá otázka byla oddělená stránka).

  V květnu 2017 jsme nechtěli tento obsah ztratit, tak jsme je převedli na samostatné stránky… a ten starý rozcestníkový článek byl tedy důležitou křižovatkou, aby se na co nejvíc kvízů lidi dostali.

  O tři roky později jsme umožnili vkládat kvízy do čehokoliv pomocí Alíkova značkovacího jazyku a od té doby vznikají v Alíkovinách nové kvízy přímo ve článcích, vycházejí obvykle v pondělí. Jenže pořád jsme nechtěli ztratit tu stovku starých kvízů, proto zůstal všude odkazovaný ten rozcestník. On měl i tu výhodu, že ukazoval kvízy rozčleněné do skupin, což by prostý výjezd článků, jako bývá třeba u seznamu článků o Vánocích, rozhodně neměl.

  Před pár dny jsme konečně vyrobili nový speciální výpis používaný nyní pro kvízy i pro tajenky! B-)

  Články jsou tam organizované podle dalších témat, která mají nastavená, a skoro všechny skupiny jsou řazené od nejlepších po nejhorší na základě tlapkového hodnocení od vás čtenářů. Pokud jste přihlášení, tak tam také své hodnocení vidíte, takže podle něj poznáte, které články jste už hodnotili (a třeba i vyluštili) a které ne. ;-)

  Spoustu z té stovky starých kvízů jsme převedli na AZJ a společně s redakcí začlenili do starých článků (třeba Kvíz: Jarní květiny a Dějepisu neutečeš! Kvízy z české i světové historie), nebo pro ně založili články nové (třeba Kvíz: Z říše zvířat a Znáš osobnosti, které nás proslavily ve světě?). Časem uklidíme i zbytek, aby všechno pěkně pasovalo do nového výpisu. O:-)

  Kdyby vás napadly nějaké další interaktivní prvky podobné kvízům a tajenkám, kterými by šlo zpestřovat články, jsme jedno velké ucho.

  Nástěnka

  Jak můžu na komentáře reagovat jiným smajlíkem, než je tam uvedeno? Bývají tam většinou jen 4.

  Ahoj,
  nijak. Bylo by strašně nepřehledné, kdysi tam bylo třeba 20 různých smajlíků. Existuje několik různých sad (obvykle čtveřic), které se používají podle tématu dané diskuze, ale hodnotit mimo zvolenou sadu možné není.

  Zakladatel nástěnky a moderátor (s úrovní práv alespoň architekt) může sadu hodnocení vybrat. Po změně se zachovávají všechna původní hodnocení, i když v nové sadě nejsou, takže se v tomto případě může stát, že tam smajlíků bude víc.

  Všeobecně

  Jak Alíkovi finančně přispět na provoz?

  Ahoj, mám zvědavý dotaz. 8-D

  Je mi moc líto, pokud vás tímto vyprovokuji, ale můžu Alíkovi poslat i jinou částku peněz, než stojí maňásek nebo jinou částku než dělitelnou cenou jednoho maňáska či prostě jen poslat dar a nechtít za to nic od vás – maňáska, mikinu atd.?

  S pozdravem

  Ahoj,
  díky za milou otázku. Přemýšleli jsme o jiných možnostech a musím tě bohužel zklamat. S obyčejným darem je spojeno složitější papírování, proto je pro nás úředně mnohem příjemnější něco možná-maličko-předraženě prodávat. :->

  Zaplacením 2017 Kč vznikne člověku časově neomezený nárok na objednání maňáska za nulu kaček, ale samozřejmě není povinnost si ho objednat. Může ho věnovat jinému uživateli, uspořádat o něj vlastní soutěž v nástěnkách, nebo prostě nedělat nic, to už je na něm. ;-)

  V budoucnu možná upravíme maňáskové poděkování, že si půjde takto zaplatit za libovolný z dárků s motivem Alíka, cena však zůstane fixní.

  Jak se u nabídky placeného maňáska píše – pokud si myslíš, že sám nemáš dostatek peněz, tak se na nás klidně vybodni. Investuj nejprve raději do sebe, aby ses měl lépe! ;-)

  Nechci nic zakřiknout, ale my se v těchto ekonomicky nelehkých časech máme pořád poměrně dobře. Netrpíme hlady, máme kde bydlet, topení topí, světla svítí, voda vodí, Alíkovi určitě nehrozí zánik kvůli nezaplaceným účtům. Poděkování dvoutisícovkou vnímáme jako milé gesto, které nás povzbudí k dalšímu rozvoji – kupříkladu k výrobě nových dárků s motivem Alíka, nebo k využívání různých placených AI služeb (zvažujeme zapojit na různá místa GPT-4 a všelijaké chytré generátory obrázků). B-)

  Na rozdíl od jiných webů tady máme vás všechny! $>
  Úžasnou komunitu, která pracuje sama pro sebe bezplatně. Jakákoliv výpomoc s provozem webu se počítá. Člověk nemusí být přímo správce, může i správcům nějak pomáhat, aby měli snazší život. Upozorňovat na zlobivce, psát skvělé články do Alíkovin, posílat pěkné vtipy, organizovat zábavu v klubovně a nástěnkách, vymýšlet nové nápady… nebo třeba zpívat. :-D

  A kdo netrpí nouzí a chce nám dát najevo, že provoz bezpečného webu pro děti bez otravných šmírovacích reklam je opravdu hodně fajn, může nám poslat i těch 2017 Kč… :-3

  Klubovna

  Ahojky.
  Nějak mi nefunguje klubovna. Je tam jen bílá stránka. A jako kdyby nikdo nic nenapsal. A když se něco snažím napsat, má zpráva se tam nezobrazí. Mohli byste to prosím opravit? ;-D

  Ahojky,
  díky moc za upozornění. ok
  Po pár minutách už to bylo opravené.

  Ono začalo padat postupně všechno, protože jsme narazili někde na nějaký limit něčeho, který by tam neměl být. Po odstranění problému se klubovna nějak zmátořila, kromě stolu Jen tak na pokec, který vůbec nevíme, jak opravit, tak jsme ho vyřadili, než na to přijdeme… nebo než vznikne nová klubovna. ;-)

  Mezitím prosím používejte jen tak na pokec jiné stoly.

  Klubovna

  Černý zámeček u stolů v klubovně

  Zase píšu asi ohledně kraviny, ale v klubovně mi nějak nefunguje nový černý zámeček… stůl šel zamknout, ale pak u něj nešlo dál nic dělat, ani nejde ten zámeček změnit, celkově nemohu vstoupit do nastavení. Když něco napíšu nic se neodešle. Nejde vidět ani název stolu, a když odejdu, furt tam sedím..;-D

  Prvních pár dní nebyla tato novinka zcela funkční. Díky (všem) za upozornění, nyní už by černý zámeček měl fungovat správně.

  Černý zámeček – zamknutí pro neznalé – by měl skrýt stůl ze seznamu stolů. K takovému stolu si může přisednout kdokoliv, kdo zná odkaz (jinými slovy ten, kdo zná jméno stolu, protože adresa bývá odvozená od jména). Samozřejmě o takto zamčených stolech vědí i správci klubovny a správci Alíka, ale nikdo jiný.

  Také je nově možné zřídit nový stůl rovnou zamknutý, což se zejména u černého zámečku hodí, pokud má být stůl utajený před veřejností.

  Vizitka

  Jaktože mi někdy nejdou rozkliknout odkazy na vizitce (respektivě mě to vyhodí na to, že stránka nebyla nalezena), ale na ostatních vizitkách jdou?

  Pokud zadáš špatnou adresu (se dvěma https://), tak nefunguje správně. Na ostatních vizitkách nejspíš lidi nedělají podobnou chybu. ;-)

  Klubovna

  Ahoj,
  jak je možné, že byl u stolu jeden uživatel dvakrát?

  tady se můžete podívat

  Ahoj,
  stará klubovna je dějištěm mnoha zázraků, kterým nikdo nerozumí. Ano, kvůli nějaké záhadné chybě se může stát, že si uživatel přisedne dvakrát najednou.

  Upravili jsme výpis v seznamu stolů, že se v něm jeden člověk víckrát nezobrazí. ;-)

  Hry

  Oprava rozbitého Salazara Alchymisty

  Dobrý den,
  chtěla bych se zeptat proč nefunguje několik her co tady na webu máte třeba moje oblíbená Salazar Alchymista?
  Předem děkuji za odpověď. :-)

  Ahoj,
  místo, odkud Salazar běžel, se porouchalo. Podařilo se nám hru zrekonstruovat z různých archivních kopií a rozběhat její kopii u nás. Nyní by měla běžet vždy spolehlivě a bez reklam. B-)

  Při té příležitosti jsme ji i počeštili. Byl to trochu oříšek, protože používané písmo nemá česká písmenka (jako třeba ř, ě, ů), ale těch textů tam není zase tak moc. Myslím, že se to docela povedlo. :-D

  Co se týče dalších her, které běžely na gameplayer.io… těm asi podobné úsilí věnovat nebudeme, nejspíš je prostě odebereme ze seznamu. Ale Salazar je pěkná hra, té by byla škoda. ;-)

  Uf, teď jsem zjistil, že těch rozbitých her je víc jak stovka. :-c
  No, to nám tedy sekce převzatých her asi docela prořídne. O důvod víc, abychom konečně naprogramovali nějaké nové hry. 8-D

  Hry

  Zablokovaní mohli přispívat do Alíkova trezoru

  Ahoj, jelikož jsem byla na pár dní zablokovaná, tak jsem přišla na to, že se sice nedá nikam nic psát, ale dá přispívat do trezoru… proč?;-D:-D

  Ahoj,
  díky moc za upozornění! ok

  Měli jsme tam chybu, že se skutečně nekontrolovalo správně oprávnění, jestli člověk smí přispívat. Teď už si bohužel nemůžeš vyzkoušet, zda jsme to správně opravili, když teď zablokovaná nejsi… O:-)

  Pokud víme, byla jsi jediná, kdo to kdy zkusil. Ono pro běžně zablokované lidi asi není až tak atraktivní, že mohli na tajné místo napsat něco potenciálně nehezkého… nikdo by to tam nenašel, protože nikde veřejně nemůžou napsat kombinaci. :->

  Za poctivost posílám pár kaček. ;-)