Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Technická poradna

  Na otázky odpovídají

  Alíkův ředitel/programátor –MM–, správci Alíka a někdy i Alík.

  V této poradně odpovídáme jen na technické dotazy k fungování webu Alík.

  Přihlášení/Registrace

  Ověřování věku dětí

  Zdravím, nepřemýšlíte o nějakém lepším „ověřování“ věku děti? Vím, že to bude asi složité, ale už jsem tu potkal pár „dětí“, co rozhodně očividně děti, nebo minimálně v tom na vizitce napsaném věku nejsou. Pro příklad třeba uživatel Pitrys, který má na vizitce že mu je deset let, ovšem ale píše věci, co by desetiletý kluk přeci nepsal. Píše slova, která neznám ani já, a celkově mi připomíná spíš nějakého zakomplexovaného pána ve středním věku. Pitrys je tak nějak neškodný, ale co kdyby se tu to lhaní o věku rozjelo a někdo tu takhle třeba využíval důvěru dětí nebo tak?

  Ahoj,
  vydávat se za mnohem mladšího člověka je proti pravidlům. Pokud si myslíš, že někdo porušuje pravidla, nahlas ho správcům a oni se nad tím zamyslí.

  Jinak se domníváme, že máme dostatek mechanismů proti zneužívání důvěry dětí bez toho, abychom zaváděli nějaký složitý postup na získávání dokladů. Jednak nás osobní údaje lidí až tak moc nezajímají, jednak nejde vymyslet mechanismus, který by alespoň trochu spolehlivě fungoval. Už nyní nám osobní údaje sděluje dospělý, který dítě zastupuje, nikoliv to (údajné) dítě samotné. To znamená, že dospělák je do procesu zapojen, takže úplně kdokoliv, kdo má někde kolem sebe nějaké dítě, může dodat fotku jakéhokoliv dětského dokladu. Jestli pak používá dětský podúčet celou dobu skutečně dítě, to se nikdy s jistotou nedozvíme. Neexistuje žádné lepší řešení.

  Mimochodem, nepodceňuj desetileté. To, že se ti Pitrysovy názory nelíbí, neznamená, že to není opravdové dítě (v blízkém okolí někoho, jehož názory by se ti nelíbily :-)).

  Poradna

  Ahoj, jenom jsem se chtěla zeptat, jestli mají v poradně odpovídající přístup k přezdívkám, i když je tam napsáno například „holka, 11 let“?

  Ahoj,
  většinou nemají, ale někteří můžou mít, viz loňská odpověď Alíka.

  Soutěže

  Ahoj, u hodnocení soutěží se nějak sypou tlapky doprava, jak je to prosím možné?

  S pozdravem

  Ahoj,
  vůbec nerozumím, co tím myslíš.

  Alíkoviny

  Zdravím! Je to vlastně jen zbytečný dotaz ze zvědavosti, ale nevycházely dřív články v Alíkovinách náhodou víc? Jakože víc než jeden denně? Možná se mi to zdá, ale přijde mi, že dřív toho vycházelo daleko víc. :D

  Ahoj,
  tady hodně záleží na tom, kdy dřív myslíš. Vrátíme-li se hodně zpátky, tak se to dá dokonale popsat dvěma slovy: „neskutečnej bordel“. Někdy nevyšlo nic, jindy vyšlo článků klidně třeba pět. Občas by to ale chtělo přemýšlet nad tím, co z toho by se dalo skutečně považovat za články, protože mohl vyjít klidně i článečečeček o pěti větách (v lepším případě větách). Nikdo to pořádně nekontroloval a nikdo to vlastně nijak zvlášť neřešil. Nemělo to prakticky vůbec žádná pravidla.

  Na větší pravidelnost si články musely počkat až nějak do roku 2017. Tehdy vycházel obvykle jeden článek denně, sem tam žádný a občas dva. Když pak už Alík nebyl v Mafře, začala se tady objevovat i jakási štábní kultura (rozumná délka, pořádný a ideálně i bezchybný obsah, ...). Článků bylo dost, a tak jeden jeden denně moc nestačil, ale dva denně byly moc, proto se přistoupilo k tomu, že se dva články denně budou vydávat o víkendech.

  Tak to chvíli fungovalo, ale moc dlouho ne, protože už v průběhu roku 2018 se počet ustálil na jednom článku denně, jen dost zřídka se od té doby objevily denně články dva. Bylo to zejména když jsme měli hodně článků k nějakému konkrétnímu období a tak podobně.

  V současné době se články drží na jednom denně. Na to, abychom jich vydávali víc, články ani nejsou, protože jich píšete jenom hodně málo. Občas máme problém i s tím, abychom vůbec měli co vydat.

  Oproti dávným dobám se ale hodně zvýšila i úroveň Alíkovin. V dnešní době už opravdu neplatí, že vyjde prakticky cokoli. Články musí mít nějakou minimální délku a rozumný obsah, potřebují obrázek a tak dále. Na druhou stranu se rapidně zvýšila i odměna, když napíšete úplně úžasný článek na vyhlášené téma, může se vám vyšplhat až na 18 000 kaček. V řádech tisíců se ale odměny pohybují naprosto běžně.

  Přihlášení/Registrace

  Zdravím :D
  Potřebuju si změnit nějaké údaje a spojit podúčty, jenže doma už nikdo nezná heslo na rodičovský podúčet a zjišťuju, že mamka už nemá email, na který jsem si Alíka zakládal, dá se s tím něco dělat, nebo je to bez naděje?

  Ahoj,
  upravili jsme podmínky tak, že pokud dítě má známý věk a je mu už podle rodičem zadaných údajů patnáct let, může spojení účtů vyvolat samo. Můžeš to tedy vyzkoušet… a kdyby to nějak nešlo, napiš mi prosím dopis. ;-)

  Alíkoviny

  Ahoj Alíku a spol.
  Chtěla jsem se zeptat, proč jde mít rozpracované pouze 2 články, a ne více?8-o
  Předem děkuji za odpověď.
  Klára :-)

  Ahoj,
  protože tady nechceme skladiště textů, kterým se nikdo nevěnuje. Rozpracovaný článek má být chvilkový stav, kdy článek dokončíte a předáte nám. Jakmile ho my začneme zpracovávat, tak se do limitu dvou nepočítá a můžete vesele psát dál. Stejně tak článek můžete odložit a z limitu je zase pryč.

  Už takhle máme v rozpracovaných článcích i třeba 2 roky staré texty, se kterými se dlouhodobě nic neděje. Když takoví autoři chtějí psát další, pak mají dvě možnosti – buďto něco konečně dodělají, nebo jednoduše řeknou, že to dodělávat nebudou, a tedy článek odloží. Není důvod, aby měli v rozpracovaných víc prostoru, naopak je fajn, že mají důvod s těmi starými rozpracovanými články už opravdu něco dělat.

  Stejně tak je tady i nějaké dodržování limitu mezi články jednoho autora. Chceme jakousi pestrost, a proto se snažíme je vydávat s alespoň týdenním rozestupem. Navíc když nám někdo posílal hromadu článků najednou, tak byly obvykle buďto zkopírované, nebo pěkně odfkláknuté. Pište raději v klidu, to, že si s článkem dáte práci, na něm budete skutečně znát a na vaší odměně taky. Články nám pak posílejte pěkně postupně. Jinak vám stejně budou dlouho čekat na vydání.

  Obecně pak zkuste, než začnete článek psát, přemýšlet nad tím, zda ho skutečně chcete psát a chcete se snažit o to, aby se dotáhl do konce. Pokud ne, tak ho psát ani nemusíte – ušetříte tím čas především sobě, když ho nebudete trávit psaním textu, který nikdy nechcete dokončit. Jestliže si chcete psát jen tak pro sebe, využijte pro to raději třeba Word či Poznámkový blok ve svém mobilu nebo počítači.

  Články, které pak už máte tady, by bylo opravdu fajn dodělávat. My budeme mít článek, vaše dílo se dostane mezi lidi, vy z toho budete mít pěknou kačkovou odměnu... A to je přece fajn, ne? ;-)

  Všeobecně

  Generátor dýní?

  Ahoj, dostala jsem takový nápad. Jsem veliký fanda generátoru velikonočních vajíček a vánočních koulí, tak mě napadlo jestli by nešlo udělat třeba i hallowenské dýně.:-D Dýně by byly oranžové a obrázky (+ fotky) by byly svítivě žluté (aby vypadaly jako výřezy). Možná je to hodně složité, ale myslím si že by to mohlo být hodně oblíbené a navíc to bude opravdu nové (na nové věci se děti hrnou jako včely na med).
  Nešlo by to nějak udělat?(8:°)@)->-

  Ahoj,
  hodně dlouho jsme o tom přemýšleli. Ideálně by ta dýně měla být skutečně vyřezaná, což stávající generátor vajíček a koulí neumí – on umí jen napodobit 3D prohlubeň v nějakém tvaru definovaném rovnicí, nikoliv přímo průhlednou díru. Krom toho nemáme ani žádné rovnice pro dýně, takže… nápad se nám líbí, budeme v budoucnu hledat cestu, jak to udělat, ale letos to už určitě nestíháme.

  Poradna

  Jak položit dotaz do poradny Alík radí dětem?

  Zdravím.
  Potřebuji se zeptat, jak napsat dotaz do poradny Alík radí dětem.
  Potom, co jsem klikl na link napiš svůj dotaz, jsem neměl tu šanci napsat svůj dotaz, tak proto se ptám, co nebo jak mám udělat, abych mohl.

  Děkuji za odpověď.

  Ahoj,
  nevidím momentálně žádný důvod, proč bys nemohl položit svůj dotaz. Pokud v minulosti byl nějaký důvod, proč jsi neměl šanci položit svůj dotaz, tak tam byl ten důvod napsaný. Mohl sis ho přečíst a zařídit se podle toho. ;-)

  Žádný link „Napiš svůj dotaz“ tu ale nemáme. Celou dobu tam je odkaz „Položit nový dotaz“.

  Tak přeji hodně štěstí s položením svého dotazu.

  Nástěnka

  Ahoj,

  proč se mi tady zobrazuje pouze jedna autorka chechtáku a druhý uživatel ne?
  panglaq: Pardon, já popletl příjmení Kecsksemétiho…
  S pozdravem

  Ahoj,
  nezobrazovali jsme tam vypnuté účty. Nyní už je zobrazujeme.

  Přihlášení/Registrace

  Zdravím, jde nějak změnit jméno a pohlaví na účtu? Jsem transgender a to, jak na mne celý web referuje jako na holku a musím kvůli tomu psát v ženském rodě, je dost nepříjemné.

  Ahoj,
  samozřejmě, že jde.
  Proklikat si nastavení by bylo rychlejší než sepsat dotaz, ne? O:-)

  Kdyby to nešlo, tak bychom porušovali zákon o ochraně osobních údajů, protože GDPR garantuje občanům EU právo na opravu. Dokonce i zablokovaný účet si může měnit osobní údaje. ;-)

  Nerozumím větě, že musíš psát v ženském rodě kvůli tomu, jak je nastavená nějaká hodnota v naší databázi. Aby převážila osobní identitu… tak silnou autoritu naše databáze zase nemá, ne? :->

  Srazy Alíka

  Ahoj, jak je prosím možné, že nejsou k dispozici kompletní historické informace o srazech?
  –MM–: Rokio: Díky moc. Snažíme se…

  S pozdravem

  Ahoj,
  to má několik příčin.

  Některé informace zejména o nejstarších srazech se vůbec nedochovaly, takže ty se asi už nepodaří zcela zrekonstruovat.

  Ale ty historické informace o srazech, které k dispozici jsou, budou časem zpracovány. Nicméně Alík zatím nemá placeného historika, který by něčím takovým profesionálně zabýval celou pracovní dobu. Takže se zpracováním historie srazů zabývají dobrovolníci, kteří mají ale i jiné povinnosti, například připravovat každý den Alíkovinu a vtip, hlídat pořádek na Alíkovi, připravovat například různé soutěže, a protože to dělají dobrovolně a zadarmo, tak zejména musejí chodit do školy nebo do práce, aby neumřeli hladem.

  Možná se někdy podaří historii srazů dát trochu víc dohromady, ale v nejbližších týdnech to asi nebude.

  Alíkoviny

  Ahoj,
  ráda bych udělala Alíkovinu o dělání náramků a přívěšků (z korálků).
  Nevím, co má nadpis obsahovat, a jestli byste mi dali nějaké tipy, jak ho pojmenovat.

  Děkuji moc. $>

  Ahoj,
  z nadpisu by měl v první řadě čtenář na první pohled zjistit, o čem článek bude. Téma článku je to nejdůležitější, co musí nadpis obsahovat. Neměl by být moc krátký, ale ani moc dlouhý, měl by být jasný a výstižný.

  Zvládneš-li téma vystihnout hodně stručně, můžeš k němu třeba za pomlčku připojit i nějakou rychlou zajímavost, hlubší myšlenku či důležitou informaci. Záleží jen na tvé fantazii a na tom, jak ty sama chceš článek pojmout.

  Nově mohou i sami autoři měnit nadpisy rozpracovaných článků. Nemusíte tedy vždycky prosit nás, ale ve většině případů to zvládnete i sami. Stejně tak si o pomoc můžete říct i v rozpravě. Jakmile váš článek uvidíme, budeme vám schopni daleko lépe poradit, než když nevíme vlastně skoro nic.

  Skutečně se nebojte pořádně využívat rozpravy! Od toho tam jsou a my si s vámi o čemkoli, co se vašeho článku týká, rádi popovídáme. Poradíme vám, pomůžeme, dáme nějaké tipy, ... Nezřídka nám kvůli článkům píšete třeba dopisy nebo dotazy sem do poradny. To raději nedělejte, daleko lépe vám poradíme, když článek vidíme, a když už ho sem nahrajete, pište přímo k němu, je to tam potom i všechno pěkně pohromadě. Rozpravu můžete bez problémů využívat i u rozpracovaných článků.

  Poradna

  Ahoj. Do poradny můžou psát jenom děti mladší 15 let. Ale já jsem našla dotaz, který psal někdo 15letý. ten dotaz

  Ahoj,
  právo psaní do poradny souvisí s nastavením údajů. Jestliže člověk má jednotný účet dospěláka, pak do poradny psát vyloženě nemůže. Má-li však v nastavení, že je mu méně než 15 let, má účet rozdělený a do poradny psát může. Někteří lidé si to třeba přepnout zapomenou, a tedy tuto možnost stále mají, i když už jsou starší. Ne vždycky se však odpovědi dočkají, v drtivé většině případů Alík takovým lidem odpovídá neveřejně, že už by měli odpovědi hledat jinde...

  Viz také Proč má poradna věkový limit?

  Poradna

  Ahoj, proč teď v technické poradně nejsou žádné nové dotazy? A ne, že by se nikdo neptal, já jich tam mám nezodpovězených už hodně. Díky za odpověď.

  Ahoj,
  odpověděl jsem ti teď na pár dotazů. V technické poradně neslibujeme, že odpověď přijde do sedmi pracovních dní. Neslibujeme, že přijde vůbec někdy. Ale všechno čteme, všechno všichni vnímáme! B-)

  Zdejší poradny už dlouho čekají na nějaké systémové změny, po jejich dokončení bude jasnější rozhodování, kdo by měl na co odpovědět.

  Jen občas není jasné, kdo by měl na co odpovědět, občas zrovna není čas, občas si ten, kdo by chtěl odpovědět, myslí, že neví všechno, a tak podobně. Pokud dotaz popisuje nějakou chybu, tak je lepší ji nejdřív opravit a pak odpovědět, což se může všelijak komplikovat a odkládat. Totéž platí pro návrhy na vylepšení – pokud bych na ně odepsal „díky, dobrý nápad ok“, dotaz zahučí mezi zveřejněné a hrozí, že ten nápad zapomeneme. :-)

  Třeba u dotazu z 2. srpna 2022 jsem krátce po jeho položení začal řešit, jak správně srovnat datumy historických článků. Připravil jsem si na to nějaké výpisy a skripty, pak jsem ale musel najednou řešit něco jiného, tak jsem to odložil, pak jsem na to trošku zapomněl, pak jsem se k tomu párkrát vrátil po dvou měsících, po půl roce, ale řekl jsem si „teď už to tak nespěchá, stejně už tazatelka asi nevěří, že jí někdy odpovím“, navíc s tím bylo víc patlání, než jsem čekal… no a vyřešil jsem to teď v září, po víc jak roce. Tak jsem odpověděl. O:-)

  Hodnosti

  Jak může v poradně odpovídat štěně?

  Ahoj, jak to, že je centrum Locika štěně, když s Alíkem kamarádí už přes dva roky? Děkuju za odpověď.

  Ahoj,
  pro některé odpovídající odborníky v poradně jsme před pár lety vyrobili speciální oddělený přístup k webu, aby měli odpovídání organizačně snazší. Ve skutečnosti se tedy do Alíka standardně nepřihlašují… a proto se jim ani nemění hodnost. Kdysi se jim neaktualizoval ani čas posledního navštívení Alíka, což jsme nějak zakamuflovali, ale na hodnosti/trofeje jsme trošku pozapomněli. :->

  Já myslím, že je to docela šikovné štěně a že jinou hodnost ani nepotřebuje. Kéž by byla všechna příchozí štěňata takhle hodná a vzdělaná. :-D