Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Technická poradna

  Na otázky odpovídají

  Alíkův ředitel/programátor –MM–, správci Alíka a někdy i Alík.

  V této poradně odpovídáme jen na technické dotazy k fungování webu Alík.

  Alíkoviny

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda je možné nějak vyhledávat články, ráda píšu a zjistila jsem, že když se mi od nějakého uživatele líbí tvorba a chtěla bych si přečíst nějaké další články, tak mi to bohužel nejde.

  Ahoj,
  myslíš tedy články od konkrétního autora? To je nejjednodušší přes jeho vizitku. Na tu se dostaneš třeba kliknutím na jeho přezdívku na konci článku. Následně zajedeš dolů a tam už najdeš seznam všech jeho Alíkovin. Pokud je jich více než 20, pak tam najdeš 20 nejnovějších a nad nimi v závorce tuto informaci s odkazem na úplně všechny.

  Případně to jde i rovnou přes výjezd všech Alíkovin od konkrétního uživatele, který je na adrese www.alik.cz/a/od/„přezdívka“, třeba moje jsou na adrese www.alik.cz/a/od/majdula2000.

  Jinak běžné vyhledávání funguje ve článcích stejně jako všude jinde, přes vyhledávač na stromě, který je úplně nahoře.

  Proč byl výpis kvízů nestandardní?

  Alíkoviny - kvízy, testy

  Ahoj,

  u článků se úplně nahoře ukazují ty témata, který k tomu sedí. Když tam je ale téma „kvíz“, odkaz vede sem, na nějakou starou stránku, kde jsou jen historický kvízy. Nešlo by to udělat stejně jak u tajenek, kde jsou prostě vypsané všechny tajenky od uživatelů dělaný pomocí AZJ? Myslím, že by takový „seznam“ kvízů byl užitečný, nejen, když někdo hledá, zda už na dané téma kvíz není.

  Pěkný den.

  Ahoj,
  historicky tu už existovala zhruba stovka kvízů, které byly na samostatných stránkách a z článků byly pouze odkázané – tak to dělala Mafra, aby přiměla lidi nalistovat více stránek (navíc i každá otázka byla oddělená stránka).

  V květnu 2017 jsme nechtěli tento obsah ztratit, tak jsme je převedli na samostatné stránky… a ten starý rozcestníkový článek byl tedy důležitou křižovatkou, aby se na co nejvíc kvízů lidi dostali.

  O tři roky později jsme umožnili vkládat kvízy do čehokoliv pomocí Alíkova značkovacího jazyku a od té doby vznikají v Alíkovinách nové kvízy přímo ve článcích, vycházejí obvykle v pondělí. Jenže pořád jsme nechtěli ztratit tu stovku starých kvízů, proto zůstal všude odkazovaný ten rozcestník. On měl i tu výhodu, že ukazoval kvízy rozčleněné do skupin, což by prostý výjezd článků, jako bývá třeba u seznamu článků o Vánocích, rozhodně neměl.

  Před pár dny jsme konečně vyrobili nový speciální výpis používaný nyní pro kvízy i pro tajenky! B-)

  Články jsou tam organizované podle dalších témat, která mají nastavená, a skoro všechny skupiny jsou řazené od nejlepších po nejhorší na základě tlapkového hodnocení od vás čtenářů. Pokud jste přihlášení, tak tam také své hodnocení vidíte, takže podle něj poznáte, které články jste už hodnotili (a třeba i vyluštili) a které ne. ;-)

  Spoustu z té stovky starých kvízů jsme převedli na AZJ a společně s redakcí začlenili do starých článků (třeba Kvíz: Jarní květiny a Dějepisu neutečeš! Kvízy z české i světové historie), nebo pro ně založili články nové (třeba Kvíz: Z říše zvířat a Znáš osobnosti, které nás proslavily ve světě?). Časem uklidíme i zbytek, aby všechno pěkně pasovalo do nového výpisu. O:-)

  Kdyby vás napadly nějaké další interaktivní prvky podobné kvízům a tajenkám, kterými by šlo zpestřovat články, jsme jedno velké ucho.

  Nástěnka

  Jak můžu na komentáře reagovat jiným smajlíkem, než je tam uvedeno? Bývají tam většinou jen 4.

  Ahoj,
  nijak. Bylo by strašně nepřehledné, kdysi tam bylo třeba 20 různých smajlíků. Existuje několik různých sad (obvykle čtveřic), které se používají podle tématu dané diskuze, ale hodnotit mimo zvolenou sadu možné není.

  Zakladatel nástěnky a moderátor (s úrovní práv alespoň architekt) může sadu hodnocení vybrat. Po změně se zachovávají všechna původní hodnocení, i když v nové sadě nejsou, takže se v tomto případě může stát, že tam smajlíků bude víc.

  Jak Alíkovi finančně přispět na provoz?

  Všeobecně

  Ahoj, mám zvědavý dotaz. 8-D

  Je mi moc líto, pokud vás tímto vyprovokuji, ale můžu Alíkovi poslat i jinou částku peněz, než stojí maňásek nebo jinou částku než dělitelnou cenou jednoho maňáska či prostě jen poslat dar a nechtít za to nic od vás – maňáska, mikinu atd.?

  S pozdravem

  Ahoj,
  díky za milou otázku. Přemýšleli jsme o jiných možnostech a musím tě bohužel zklamat. S obyčejným darem je spojeno složitější papírování, proto je pro nás úředně mnohem příjemnější něco možná-maličko-předraženě prodávat. :->

  Zaplacením 2017 Kč vznikne člověku časově neomezený nárok na objednání maňáska za nulu kaček, ale samozřejmě není povinnost si ho objednat. Může ho věnovat jinému uživateli, uspořádat o něj vlastní soutěž v nástěnkách, nebo prostě nedělat nic, to už je na něm. ;-)

  V budoucnu možná upravíme maňáskové poděkování, že si půjde takto zaplatit za libovolný z dárků s motivem Alíka, cena však zůstane fixní.

  Jak se u nabídky placeného maňáska píše – pokud si myslíš, že sám nemáš dostatek peněz, tak se na nás klidně vybodni. Investuj nejprve raději do sebe, aby ses měl lépe! ;-)

  Nechci nic zakřiknout, ale my se v těchto ekonomicky nelehkých časech máme pořád poměrně dobře. Netrpíme hlady, máme kde bydlet, topení topí, světla svítí, voda vodí, Alíkovi určitě nehrozí zánik kvůli nezaplaceným účtům. Poděkování dvoutisícovkou vnímáme jako milé gesto, které nás povzbudí k dalšímu rozvoji – kupříkladu k výrobě nových dárků s motivem Alíka, nebo k využívání různých placených AI služeb (zvažujeme zapojit na různá místa GPT-4 a všelijaké chytré generátory obrázků). B-)

  Na rozdíl od jiných webů tady máme vás všechny! $>
  Úžasnou komunitu, která pracuje sama pro sebe bezplatně. Jakákoliv výpomoc s provozem webu se počítá. Člověk nemusí být přímo správce, může i správcům nějak pomáhat, aby měli snazší život. Upozorňovat na zlobivce, psát skvělé články do Alíkovin, posílat pěkné vtipy, organizovat zábavu v klubovně a nástěnkách, vymýšlet nové nápady… nebo třeba zpívat. :-D

  A kdo netrpí nouzí a chce nám dát najevo, že provoz bezpečného webu pro děti bez otravných šmírovacích reklam je opravdu hodně fajn, může nám poslat i těch 2017 Kč… :-3

  Klubovna

  Ahojky.
  Nějak mi nefunguje klubovna. Je tam jen bílá stránka. A jako kdyby nikdo nic nenapsal. A když se něco snažím napsat, má zpráva se tam nezobrazí. Mohli byste to prosím opravit? ;-D

  Ahojky,
  díky moc za upozornění. ok
  Po pár minutách už to bylo opravené.

  Ono začalo padat postupně všechno, protože jsme narazili někde na nějaký limit něčeho, který by tam neměl být. Po odstranění problému se klubovna nějak zmátořila, kromě stolu Jen tak na pokec, který vůbec nevíme, jak opravit, tak jsme ho vyřadili, než na to přijdeme… nebo než vznikne nová klubovna. ;-)

  Mezitím prosím používejte jen tak na pokec jiné stoly.

  Černý zámeček u stolů v klubovně

  Klubovna

  Zase píšu asi ohledně kraviny, ale v klubovně mi nějak nefunguje nový černý zámeček… stůl šel zamknout, ale pak u něj nešlo dál nic dělat, ani nejde ten zámeček změnit, celkově nemohu vstoupit do nastavení. Když něco napíšu nic se neodešle. Nejde vidět ani název stolu, a když odejdu, furt tam sedím..;-D

  Prvních pár dní nebyla tato novinka zcela funkční. Díky (všem) za upozornění, nyní už by černý zámeček měl fungovat správně.

  Černý zámeček – zamknutí pro neznalé – by měl skrýt stůl ze seznamu stolů. K takovému stolu si může přisednout kdokoliv, kdo zná odkaz (jinými slovy ten, kdo zná jméno stolu, protože adresa bývá odvozená od jména). Samozřejmě o takto zamčených stolech vědí i správci klubovny a správci Alíka, ale nikdo jiný.

  Také je nově možné zřídit nový stůl rovnou zamknutý, což se zejména u černého zámečku hodí, pokud má být stůl utajený před veřejností.

  Vizitka

  Jaktože mi někdy nejdou rozkliknout odkazy na vizitce (respektivě mě to vyhodí na to, že stránka nebyla nalezena), ale na ostatních vizitkách jdou?

  Pokud zadáš špatnou adresu (se dvěma https://), tak nefunguje správně. Na ostatních vizitkách nejspíš lidi nedělají podobnou chybu. ;-)

  Klubovna

  Ahoj,
  jak je možné, že byl u stolu jeden uživatel dvakrát?

  tady se můžete podívat

  Ahoj,
  stará klubovna je dějištěm mnoha zázraků, kterým nikdo nerozumí. Ano, kvůli nějaké záhadné chybě se může stát, že si uživatel přisedne dvakrát najednou.

  Upravili jsme výpis v seznamu stolů, že se v něm jeden člověk víckrát nezobrazí. ;-)

  Oprava rozbitého Salazara Alchymisty

  Hry

  Dobrý den,
  chtěla bych se zeptat proč nefunguje několik her co tady na webu máte třeba moje oblíbená Salazar Alchymista?
  Předem děkuji za odpověď. :-)

  Ahoj,
  místo, odkud Salazar běžel, se porouchalo. Podařilo se nám hru zrekonstruovat z různých archivních kopií a rozběhat její kopii u nás. Nyní by měla běžet vždy spolehlivě a bez reklam. B-)

  Při té příležitosti jsme ji i počeštili. Byl to trochu oříšek, protože používané písmo nemá česká písmenka (jako třeba ř, ě, ů), ale těch textů tam není zase tak moc. Myslím, že se to docela povedlo. :-D

  Co se týče dalších her, které běžely na gameplayer.io… těm asi podobné úsilí věnovat nebudeme, nejspíš je prostě odebereme ze seznamu. Ale Salazar je pěkná hra, té by byla škoda. ;-)

  Uf, teď jsem zjistil, že těch rozbitých her je víc jak stovka. :-c
  No, to nám tedy sekce převzatých her asi docela prořídne. O důvod víc, abychom konečně naprogramovali nějaké nové hry. 8-D

  Zablokovaní mohli přispívat do Alíkova trezoru

  Hry

  Ahoj, jelikož jsem byla na pár dní zablokovaná, tak jsem přišla na to, že se sice nedá nikam nic psát, ale dá přispívat do trezoru… proč?;-D:-D

  Ahoj,
  díky moc za upozornění! ok

  Měli jsme tam chybu, že se skutečně nekontrolovalo správně oprávnění, jestli člověk smí přispívat. Teď už si bohužel nemůžeš vyzkoušet, zda jsme to správně opravili, když teď zablokovaná nejsi… O:-)

  Pokud víme, byla jsi jediná, kdo to kdy zkusil. Ono pro běžně zablokované lidi asi není až tak atraktivní, že mohli na tajné místo napsat něco potenciálně nehezkého… nikdo by to tam nenašel, protože nikde veřejně nemůžou napsat kombinaci. :->

  Za poctivost posílám pár kaček. ;-)

  Obrana proti odhlášení omylem

  Přihlášení/Registrace

  Ahojky!
  Nešlo by nějak nastavit, aby při zmáčknutí tlačítka Odhlásit vyjelo ještě potvrzení o tom, zda se chci opravdu odhlásit - ano/ne???

  Často se mi stává, že na to nechtěně kliknu (třeba na tabletu, mobilu) a odhlásí mě to...Myslím, že tento problém nemám určitě sama.

  Děkuji! :-)

  Ahojky!
  Tak jo, přidali jsme upozornění, díky za tip. ;-)

  Ověřování věku dětí

  Přihlášení/Registrace

  Zdravím, nepřemýšlíte o nějakém lepším „ověřování“ věku děti? Vím, že to bude asi složité, ale už jsem tu potkal pár „dětí“, co rozhodně očividně děti, nebo minimálně v tom na vizitce napsaném věku nejsou. Pro příklad třeba uživatel Pitrys, který má na vizitce že mu je deset let, ovšem ale píše věci, co by desetiletý kluk přeci nepsal. Píše slova, která neznám ani já, a celkově mi připomíná spíš nějakého zakomplexovaného pána ve středním věku. Pitrys je tak nějak neškodný, ale co kdyby se tu to lhaní o věku rozjelo a někdo tu takhle třeba využíval důvěru dětí nebo tak?

  Ahoj,
  vydávat se za mnohem mladšího člověka je proti pravidlům. Pokud si myslíš, že někdo porušuje pravidla, nahlas ho správcům a oni se nad tím zamyslí.

  Jinak se domníváme, že máme dostatek mechanismů proti zneužívání důvěry dětí bez toho, abychom zaváděli nějaký složitý postup na získávání dokladů. Jednak nás osobní údaje lidí až tak moc nezajímají, jednak nejde vymyslet mechanismus, který by alespoň trochu spolehlivě fungoval. Už nyní nám osobní údaje sděluje dospělý, který dítě zastupuje, nikoliv to (údajné) dítě samotné. To znamená, že dospělák je do procesu zapojen, takže úplně kdokoliv, kdo má někde kolem sebe nějaké dítě, může dodat fotku jakéhokoliv dětského dokladu. Jestli pak používá dětský podúčet celou dobu skutečně dítě, to se nikdy s jistotou nedozvíme. Neexistuje žádné lepší řešení.

  Mimochodem, nepodceňuj desetileté. To, že se ti Pitrysovy názory nelíbí, neznamená, že to není opravdové dítě (v blízkém okolí někoho, jehož názory by se ti nelíbily :-)).

  Poradna

  Ahoj, jenom jsem se chtěla zeptat, jestli mají v poradně odpovídající přístup k přezdívkám, i když je tam napsáno například „holka, 11 let“?

  Ahoj,
  většinou nemají, ale někteří můžou mít, viz loňská odpověď Alíka.

  Soutěže

  Ahoj, u hodnocení soutěží se nějak sypou tlapky doprava, jak je to prosím možné?

  S pozdravem

  Ahoj,
  vůbec nerozumím, co tím myslíš.

  Alíkoviny

  Zdravím! Je to vlastně jen zbytečný dotaz ze zvědavosti, ale nevycházely dřív články v Alíkovinách náhodou víc? Jakože víc než jeden denně? Možná se mi to zdá, ale přijde mi, že dřív toho vycházelo daleko víc. :D

  Ahoj,
  tady hodně záleží na tom, kdy dřív myslíš. Vrátíme-li se hodně zpátky, tak se to dá dokonale popsat dvěma slovy: „neskutečnej bordel“. Někdy nevyšlo nic, jindy vyšlo článků klidně třeba pět. Občas by to ale chtělo přemýšlet nad tím, co z toho by se dalo skutečně považovat za články, protože mohl vyjít klidně i článečečeček o pěti větách (v lepším případě větách). Nikdo to pořádně nekontroloval a nikdo to vlastně nijak zvlášť neřešil. Nemělo to prakticky vůbec žádná pravidla.

  Na větší pravidelnost si články musely počkat až nějak do roku 2017. Tehdy vycházel obvykle jeden článek denně, sem tam žádný a občas dva. Když pak už Alík nebyl v Mafře, začala se tady objevovat i jakási štábní kultura (rozumná délka, pořádný a ideálně i bezchybný obsah, ...). Článků bylo dost, a tak jeden jeden denně moc nestačil, ale dva denně byly moc, proto se přistoupilo k tomu, že se dva články denně budou vydávat o víkendech.

  Tak to chvíli fungovalo, ale moc dlouho ne, protože už v průběhu roku 2018 se počet ustálil na jednom článku denně, jen dost zřídka se od té doby objevily denně články dva. Bylo to zejména když jsme měli hodně článků k nějakému konkrétnímu období a tak podobně.

  V současné době se články drží na jednom denně. Na to, abychom jich vydávali víc, články ani nejsou, protože jich píšete jenom hodně málo. Občas máme problém i s tím, abychom vůbec měli co vydat.

  Oproti dávným dobám se ale hodně zvýšila i úroveň Alíkovin. V dnešní době už opravdu neplatí, že vyjde prakticky cokoli. Články musí mít nějakou minimální délku a rozumný obsah, potřebují obrázek a tak dále. Na druhou stranu se rapidně zvýšila i odměna, když napíšete úplně úžasný článek na vyhlášené téma, může se vám vyšplhat až na 18 000 kaček. V řádech tisíců se ale odměny pohybují naprosto běžně.