Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Technická poradna

  Na otázky odpovídají

  Alíkův ředitel/programátor –MM–, správci Alíka a někdy i Alík.

  V této poradně odpovídáme jen na technické dotazy k fungování webu Alík.

  Soutěže

  Jak Šibenice ví, jestli se má kvůli soutěži načíst velikonoční?

  Podle cookie. Cestou si tě server poslintá, aby potom Šibenice poznala, že řešíš pátračku. ;-)

  Nástěnka

  Dobrý den poradno. Už mám zase nějaký ten technický problém....
  Založila jsem nástěnku – konkrétně Učení s Klárou.
  Když jsem dnes založila novou nástěnku, byla možnost si vybrat práva, udělat pravidla apod. A já bych si tato-asi nová nastavení, chtěla udělat i u té starší nástěnky.
  Jde to nějak udělat? A jestli ano tak jak?

  Ahoj,
  změnit úroveň moderátorských práv můžou správci nástěnek a správci Alíka. Je to popsané i v pravidlech moderování.

  Nastavil jsem ti ve zmíněné nástěnce vyšší moderátorskou úroveň.

  Přezdívka

  Ahoj,
  všimla jsem si u dárku Drobné přejmenování účtu, že tam je: „Drobné přejmenování nevyžaduje schválení správci, provádí se okamžitě“, a kousek dole je: „Zdejším formulářem si můžeš vytvořit žádost. Tvoji žádost přezkoumají správci a pokud nezjistí žádný problém, změnu povolí“. Co je tedy pravda?
  Děkuji, KrálíčekSušenka

  Ahoj,
  je to už opravené, díky moc za upozornění! ok
  Pravda je, že změna probíhá bez schválení, okamžitě. Zatím tuto novinku moc lidí nevyužilo.

  Přezdívka

  Ahoj poradno, jak se mění jméno?

  Ahoj,
  přezdívka se dá změnit tady https://www.alik.cz/s/darky, konkrétně pak když sjedeš úplně dolů, tak máš na výběr drobnou úpravu přezdívky, nebo větší úpravu.

  Alíkoviny

  Dobrý den,
  chtěla bych se zeptat na otázku ohledně psaní článků do Alíkovin. Když napíšu článek, který redakce neschválí, může mi redakce odebrat kačky?

  Děkuji za odpověď.
  K.

  Ahoj,
  záleží na tom, co to bude článek. Pokud bude pouze nějaký nepovedený nebo něco podobného, tak ne. Bude-li se ale jednat o ukradený článek, tj. nějaký cizí bez uvedeného zdroje, tak tam už „za trest“ záporné kačky dáváme.

  Alíkoviny

  Ahoj Alíku a spol.,
  mám takový divný dotaz. Co se má psát do Alíkovin? Můžu tam napsat třeba příběh, co se doopravdy stal, nebo třeba i vymyšlený?O=

  Ahoj,
  vlastně úplně cokoli, co je vhodné pro děti. Stačí si projít pár stránek článků a zjistíš, že je to opravdu takový mix, prostě všechno možné. Příběh, který se doopravdy stal, napsat určitě můžeš, stejně tak můžeš psát něco vymyšleného.

  Zkusím tady celkově vypsat pár možností...

  • Cestování: Znáš nějaké zajímavé místo? Je jedno, zda je to země, město, kopec (třeba i se zříceninou, hradem, zámkem), památka nebo cokoli jiného. Blíží se léto, může to být třeba tip na výlet na prázdniny.
  • Nějaké dílo: Četla jsi nějakou pěknou knížku? Viděla hezký film? Nebo třeba hrála zajímavou hru? Pokud ano, můžeš napsat třeba recenzi a skrz ni danou věc představit i zdejším čtenářům.
  • Zážitky: Prožila jsi někdy nějaké dobrodružství či něco zajímavého? Třeba na táboře, na výletě, dovolené nebo jen někde venku kousek od domova? Napiš o tom, pokud si myslíš, že máš něco, co by mohlo být zajímavé i pro ostatní.
  • Vymýšlej: Nemusí to být jen nějaký příběh z reality, klidně můžeš vymyslet třeba pohádku, ve které draci budou jíst zmrzlinu, myši chrlit oheň a jednorožci chodit po svých rozích. Fantazii se meze nekladou a rozptýlení je určitě potřeba, zvlášť v téhle době.
  • Tvoření: Vyráběla jsi někdy něco pěkného? Ať už ozdobu do svého pokoje, dárek pro někoho z rodiny či kamaráda nebo třeba praktickou pomůcku do domácnosti? Napiš postup, přidej několik obrázků z průběhu výroby a klidně můžeš i natočit video.
  • Koníčky: Máš nějakou zajímavou zálibu? Chodíš třeba na nějaký neobvyklý kroužek? Máme sice covid, takže toho moc nemůžeme, ale to nebude napořád. Můžeš napsat třeba o sportu, hraní na hudební nástroj či o čemkoli jiném, čemu se věnuješ ve volném čase.
  • Recepty: Umíš připravit nějakou mňamku? Nezáleží na tom, zda je to nějaký sladký dezert, svačinka, snídaně či cokoli jiného. Pořiď při přípravě několik snímků a poděl se o recept s ostatními.
  • Vzdělávání: Je nějaký předmět, který tě hodně baví a zajímáš se o něj třeba i mimo školu? Máš ráda třeba nějakou zajímavou historickou událost nebo pokus z fyziky či chemie? Napiš o tom, určitě se tady najde spousta lidí, kteří se také rádi dozvědí něco nového.
  • Zvířátka: Máš nějakého zajímavého mazlíčka? Přihodilo se ti s tvým zvířátkem něco pozoruhodného? Nebo jsi zažila něco zajímavého třeba venku s nějakým tvorečkem z přírody? Zvířecí téma je také obecně dost oblíbené.

  Možností je pochopitelně mnohem více, takže se neboj si klidně i vymyslet něco dalšího, psát jde opravdu o čemkoli.;-)

  Pátračka

  Neprošvihla jsem speciální kolo pátračky?

  Dobrý den, mám dotaz ohledně Alíkovy Velikonoční pátračky, píše se tam o tom, že zbývá vyhodnotit posledního výherce, a že se tento měsíc zjistí, kde najdu speciální vajíčko. Myslela jsem si, že to bude minulý nebo tento týden, ale pořád se tam nic nepíše. Takže předpokládám, že to bude tento pátek, ale chci se ujistit, že to není chyták, že si to musíme najít sami, nebo nějak tak. Pátračka mě bavila a nerada bych propásla speciální vajíčko.

  Děkuji za odpověď Anežka9 $>

  Ahoj Anežko9,
  Alík mi zrovna připomněl, že bych ti měl odepsat.

  Můžu tě uklidnit, nebyl to chyták, sami jsme dlouho netušili, kde vajíčko bude.
  Nyní už je vše nachystané… přeji veselé pátrání. ;-)

  Alíkoviny

  Ahoj poradno, chtěla bych se zeptat, kolik kaček se dá vydělat za článek, který není ve vyhlášených tématech, myslím, že jsem četla, že až 6 000, ale dostala jsem víc.

  Ahoj,
  za běžný článek (který není na vyhlášené téma) je maximum 9 000 kaček. Do těch 6 000 se to často vejde, ale když je článek pěkný (hodně originální nebo třeba se spoustou obrázků a videí), tak může mít i více, až těch 9 tisíc.

  U článků na vyhlášené téma je pak třetina kaček navíc, tedy tam je úplné maximum 12 000 kaček.

  Nástěnka

  Dobrý den. Chtěla bych si založit novou nástěnku. Potřebuji vědět, jestli se někde v nastavení nebo podobně dá vybrat, jakými smajlíky se dá na zprávy reagovat. Ve většině je 8-o,$>,ok a :-D. Ale třeba v hroší nástěnce je i B-),]:-),:-P a ve slovní kopané s jídlem zase :-Q8-P. Potřebuji vědět, jestli se to dá nastavit, které smajlíky tam chci mít. Někde je i okO=.
  Děkuji za odpověď.

  Ahoj,
  ode dneška už to jde zadat i ve formuláři při zakládání nástěnky. ;-)
  Jinak povolená hodnocení můžou měnit moderátoři-architekti (nebo vyšší).

  Hodnosti

  Jak dodatečně zjistit aprílovou hodnost?

  Dobrý večer milá poradno.
  Na apríla jsem tu nemohla být, tak by mě zajímalo, jestli se dá nějak zpětně zjistit aprílová hodnost. Nebo se aprílová hodnost objeví jen uživatelům, kteří 1. dubna přijdou na Alíka a neaktivním zůstane ten den normální hodnost?
  Předem děkuji za odpověd’. :-)

  Ahoj,
  aprílová hodnost se 1. dubna počítala všem, nehledě na to, zda na Alíka přišli. Předloni jsem popsal princip, jak se sestavuje, loni jsem i v jedné odpovědi odkázal na kus C# kódu, letos jsem zkusil vytvořit interaktivní formulář, který umí hodnost zpětně určit z čísla:

  Aprílová hodnost v roce 2021:

  Protože už není apríl, tak upozorňuji, že výběr hodnosti je víceméně náhodný. Nevíme, jak vypadají tvá záda, ani jestli tvůj hrb rozverný.

  Přezdívka

  Ahoj chtěl bych se zeptat proč mám na příhlašováci tabuli napsano pudrožravé krůžitko. děluji

  Ahoj,
  Pudrožravé kružítko byla tvá aprílová hodnost. Taková malinkatá neškodná sranda od Alíka (8:O)

  Soutěže

  Zdravím, já bych se chtěla zeptat ohledně té soutěže Běží lišta nahoru. Možná jsem to přečetla ale zapomněla, ale i tak se zeptám. V soutěži máme sloku vymyslet z těch písmen, co je z Běží liška k táboru, nebo si to můžeme vymyslet?
  Děkuji a popřípadě se omlouvám že jsem nepozorná.

  Ahoj,
  o písmena vůbec nejde, stačí dodržet počet slabik, aby nový text pasoval ke stejné melodii.

  Kačky

  Bylo by možné (někdy v budoucnu-ne okamžitě) zaplatit ze svých kaček koupit/zaplatit slevu na nějaký dárek z katalogu?

  Já tady na alíkovi doučuji a chtěla bych svým studentům za aktivitu apod.
  Je něco takového možné?

  Nápady na převádění kaček bývají nebezpečné, protože by tím mohla vzniknout díra v ekonomice vedoucí k nepěkným podvodům. I když se pravidla důkladněji promyslí, tak to může mít ošklivější důsledky, protože existuje nemalá skupina lidí, která vystartuje po čemkoliv, co by mohla získat zadarmo – naše dárky jsou lákavá kořist.

  Kdybys za doučování v nástěnce nabídla zajímavé kačkové odměny, možná by ses divila, kolik studentek ve věku 40+ by začalo projevovat aktivitu. :-D

  Zvažujeme zavedení možnosti koupit někomu 100% slevu na dárek, protože se nám nelíbí, když občas někdo zadává do objednávky kamarádovu doručovací adresu. Logika za tímto je, že kamarádova adresa by měla být jeho osobní údaj, tak ať si ji zadá sám (nebo jeho rodič) – pak má i možnost si ji na svém účtu dodatečně smazat. Za dárek by se pořád platila plná cena, nebyla by to tedy díra, rozdíl by byl jen v tom, kdo vyplňuje objednávku. Ale to nebude tvůj případ, předpokládám, že tak velké odměny, že by vystačily na nákup celého dárku, rozdávat nechceš.

  Jiná věc, o které už několik let přemýšlíme, je, že by nástěnka s posvěcením správců mohla mít své kačkové konto, do kterého by mohli uživatelé přisypávat své kačky a ze kterého by moderátor nástěnky (opět s posvěcením správců) přiděloval odměny. Nástěnka by musela mít jasná, přesná a spravedlivá pravidla a všechny tyto převody by se děly veřejně, takže by riziko nějakých důmyslných čachrů s více účty mělo být téměř nulové. Odměny by mohly být v soutěžních nástěnkách, kde bude všem pozorovatelům jasné, kdo a proč vyhrává. Myslím si, že rozdávání kaček za aktivitu při doučování by neprošlo.

  Doporučil bych ti dávat lidem jen nějaké své vlastní body… a sestavovat z nich žebříček v záhlaví, jako to dělají různé jiné nástěnky. Nejsi tu ještě ani dva měsíce, takže stejně zatím nemáš tolik kaček, aby odměny z tvého konta někomu zřetelně pomohly, byly by stejně asi jen symbolické.

  Pošta

  Ahoj všem,
  chci se zeptat, někde jsem četl, že někdo (nevím, koho tam zmiňovali) má nastaveno, že když mu přijde dopis do pošty, tak mu přijde SMS. Je možné, že to někdo takto má? Může se to nastavit takto i nějakému uživateli? Předem díky za odpověď, ekouš.

  Ahoj,
  to byl nějaký drb. Není to možné, v tuto chvíli tady žádná podobná služba není a nejspíš ani hned tak nebude, protože rozesílání esemesek stojí peníze. Skutečně tě zajímají esemesky? Mnohem zajímavější mi přijde vyřešit mobilní notifikace pro připnutý web. Ale i kdybychom je měli vyřešené, nejsme si jistí, že je chceme.

  Notifikace v ostatních sociálních sítích a službách většinou celkem nešikovně nabourávají lidem život, narušují soustředění. Celkem mě děsí, že nyní vyrůstá generace, která tohle narušování poptává. Občas se někdo pozastavuje nad tím, že já tady bývám vzhůru dlouho do noci… ale ono to má celkem snadné vysvětlení – v noci mi nechodí žádné maily, žádné dopisy na Alíkovi, žádné jiné zprávy, všude je ticho a klid… a to se dobře pracuje, člověk se může soustředit na to, co dělá. ;-)

  Samozřejmě rozumím tomu pocitu „co když mi někdo napsal něco důležitého a nevím o tom?“, ale když se zamyslím, kdy mi někdo psal něco skutečně důležitého a neodkladného… je toho velmi málo. Není nutné vědět o všem hned. Ideální by bylo, kdyby odesílatel dopisu sám určil, jak moc je zpráva urgentní, tedy jestli vyžaduje okamžitou pozornost, nebo jestli klidně počká. Podobně jako na skutečné poště jde poslat dopis různými způsoby. Většina komunikačních aplikací tuhle vymoženost nemá, protože mají rado$t z toho, že je lidi víc používají místo toho, aby se soustředili na rozdělanou práci. Chtěli bychom, aby Alík byl lepší.

  V tuto chvíli lepší znamená nemít notifikace vůbec. :-)
  Na nějaký rychlý okamžitý rozhovor by měl sloužit spíš chat, ne pošta.

  Až budeme někdy zásadněji předělávat poštu (a ten moment nejspíš přijde), tak přidáme k dopisům přepínač, jestli mají vyvolat výrazné upozornění (zvuk + v mobilu notifikaci), nebo jestli nespěchají.

  Alíkoviny

  Proč se kačky nemohou poslat hned po odeslaní článku, najde si nějaký čas kdokoliv i na můj nový článek?

  Ahoj, taky zdravím...
  V první řadě se nemohou kačky poslat hned kvůli tomu, že se vůbec neví, zda daný článek vyjde. Kačkové odměny jsou pouze za vydané články. Některé články končí smazané. Kdyby se kačky přidělovaly hned, dostávaly by je i třeba ukradené texty, a to by rozhodně nebylo fér, ba naopak, takové texty totiž pak dostávají kačkové pokuty!

  Věcí druhou je to, že z vydaných článků každý dostává jinou odměnu. Ta odměna se odvíjí od spousty věcí, třeba od zajímavosti daného článku, množství chyb a celkově toho, kolik má s článkem redakce práce, od toho, jestli je tam vlastní obrázek (nebo několik obrázků) či videa a tak podobně. Není žádná pevná částka, kterou by dostal každý vydaný článek.

  A jestli si najde někdo čas na tvůj článek... Určitě ano, ale opravdu ne těsně to po tom, co ho odešleš. Ty jsi psal tento dotaz ani ne hodinu a půl po tom, co jsi článek vložil. Opravdu si myslíš, že má celá redakce na starosti pouze a jen Alíka a je tady 24 hodin denně a 7 dní v týdnu? Můžu tě ujistit, že ne. Všichni z nás chodí do práce nebo do školy a mají i jiné povinnosti.

  Na zpracování článku se běžně čeká několik týdnů, neboť jich chodí docela dost a vychází jeden (maximálně občas 2) za den. Snažíme se je pochopitelně brát od těch nejdéle čekajících, aby někdo nečekal týden a jiný půl roku. V současné době články, pokud nejsou s kvízem nebo o zvířátkách (takové čekají déle), vychází přibližně po měsíci a půl od vložení. Ovšem i tato doba se může ještě hodně protáhnout, zejména pokud autor nereaguje.