Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Technická poradna

  Na otázky odpovídají

  Alíkův ředitel/programátor –MM–, správci Alíka a někdy i Alík.

  V této poradně odpovídáme jen na technické dotazy k fungování webu Alík.

  Alíkoviny

  Nejstarší z Alíkovin

  Ahooj, jaká byla úplně první vydaná Alíkovina? Omlouvám se, že Vás otravuju s takovými blbinami, ale moc ráda bych to chtěla vědět. $>

  Ahoj,
  myslím, že to skoro určitě byl článek Pořád u počítače?

  Srovnali jsme historickým článkům z přelomu tisíciletí časy podle toho, co jsme našli ve webarchivu. Hned 1. června 2000 vyšlo článků několik, ale ten výše odkázaný měl nejnižší pořadové číslo v odkazu, takže nejspíš byl v seznamu článků úplně první. Nyní jsou nejstarší články na 393. straně seznamu všech Alíkovin.

  Máme tedy teď trošku přesnější historická data pro zvědavce. ;-)
  Historicky ta data vydání pokazilo asi víc věcí – nejen přenos článků ze Silcomu do Mafry v roce 2007, ale už i v roce 2001 ten nejstarší článek měl nové datum, takže i Silcom zřejmě prováděl nějaká znovu-vydání. Nejspíš doufali, že si toho čtenáři nevšimnou, že čtou stejný text jako loni, ale to se přepočítali – teď jsou usvědčeni. B-)

  Dějiny jsou zkrátka plné zmatků. I tak nedávné dějiny jako rok 2000.

  Alíkoviny

  Dobrý den, proč Alíkovina Vyzdob si svůj pokojíček vznikla v roce 1999? Vyzdob si pokojíček!

  Ahoj,
  nějaký pokus o vysvětlení je už v diskusi pod tímto člákem.

  První reakce pod článkem je z července 2008. A tato reakce vypadá jako reakce na nový článek, který se právě objevil, ne jako na historický článek, který někdo někde vyhrabal. Kdyby tam ten článek byl už v roce 2000, tak by si ho někdo všiml už tehdy, a to jsem si ho nevšiml ani já.

  V červenci 2008 byla spuštěná nová verze Alíka, která se lišila od té, co běžela do června 2008. Nešlo o nějaké drobné aktualizace, ale o kompletně nové provedení. A v červnu 2008 po dobu několika týdnů ještě běžel původní Alík, ale ve skrytu se intenzivně testoval ten nový, zda tam všechno funguje, jak má. S tím, že při ostrém spuštění té nové verze tam ty testovací příspěvky nebudou.

  Když se pak někdy na začátku července definitivně spustila ta nová verze, tak se do její databáze přesypala veškerá data z databáze toho původního Alíka. Ale přitom tam zůstala část dat i z toho testování – některé testovací přezdívky, nástěnky i příspěvky v nástěnkách. Kromě toho přechod na novou verzi provázely i některé další problémy, například po najetí nové verze chyběla asi polovina nástěnek, které se pak podařilo najít a zařadit až za několik týdnů. Prostě ten přechod na novou verzi Alíka v červnu 2008 nebyl úplně hladký a provázely ho nějaké problémy.

  Takže je možné, že v té době se objevil článek s datem z roku 1999. Je možné, že ho tam někdo zadal při tom testování, když testoval, co to udělá, když se u článku zadá nesprávné datum, a při spuštění nové verze Alíka tam pak tento článek spolu s dalšími testovacími příspěvky zůstal, místo aby byl smazán nebo aspoň opraven na správné datum. Je možné, že se tam dostal nějakým jiným způsobem v rámci těch problémů s přechodem na novou verzi Alíka v červenci 2008.

  Rozhodně tedy s pravděpodobností hraničící s jistotou mohu říci, že v srpnu 2000, kdy jsem se na Alíka zaregistroval, tam žádný článek z roku 1999 nebyl.

  Heslo

  Ahoj Alíku mamka se mě ptá, jak obnovit heslo u rodičovského účtu. Stačí jen návod, já to mamce ukážu a udělá si to sama.

  Díky Anet

  Ahoj,
  snažíme se, aby všude, kde to je potřeba, byl jasný odkaz na formulář pro zapomenuté heslo. Někde chybí? (Odpovědět mi může kdokoliv poštou.)

  Na mailovou adresu přijde tajný kód/odkaz na formulář, přes který si jde nastavit nové heslo (jde tam změnit i dětské heslo, ale to není povinné).

  Kačky

  Ahoj, tady jste psali, že se za nepříchody na Alíka kačky neodečítají, tak jak je tohle možný?

  Existuje ještě jedna speciální hodnost: zatoulaný. Tu mají uživatelé, kteří se na Alíka nepřihlásili déle jak rok a přišli o veškeré kačkové bohatství nad 40 000 kaček.

  Ahoj,
  to, že se kačky neodečítají, píšeme v reakcích na nějaké krátkodobé nechození. Typicky teď o prázdninách, když třeba někdo jede na tábor nebo kamkoli jinam pryč, kde například nemá mobil (natož počítač) nebo signál a prostě třeba týden či dva nebo klidně i celé léto nepřijde. To je naprosto v pořádku.

  U hodnosti zatoulaný se však skutečně kačky snižují až po roční neaktivitě. Ta už jasně poukazuje na to, že sem dotyčný dlouhodobě vůbec nechodí. Alík má dárky pro své kamarády a ani vám, jakožto dětem, by se určitě nelíbilo, kdyby se po mnoha letech objevil nějaký stařičký dědeček, který si znuděný v důchodu vzpomněl na Alíka a své bohaté konto... A vykoupil by vám třeba plyšáky! :-c

  Odměny jsou opravdu pro aktivní uživatele, kteří sem alespoň občas přijdou (ale čím víc a čím víc jsou aktivní, tedy třeba i píšou články, tím lépe pro ně). Když mají takové drobné omezení ti, co sem vůbec nechodí, tak pak i může víc dárků zůstat pro děti. No, a o ty tady přece jde především, když je to dětský web. ;-)

  Nástěnka

  Nástěnka o prohlížečích starší než její zakladatel?

  Ahoj.
  Jaktože tuhle nástěnku založil uživatel Teferi předtím než se dostal na Alíka?

  Ahoj,
  při založení Alíka dne 1. června 2000 již byly založeny i některé nástěnky, jako jejich zakladatel byl uveden Alík. Stejně tak byly v klubovně hned od začátku založeny Alíkem některé stálé stoly, myslím, že asi dva nebo tři z nich tam jsou dosud.

  Když byla v roce 2006 zavedena funkce správců Alíka, jejich hlavním úkolem bylo hlídat pořádek na Alíku, ale v rámci toho mohli rovněž zasahovat do nástěnek. Tehdy taky některé z původních Alíkových nástěnek byly přejmenovány, když jejich původní název byl již neaktuální. Například do názvu tebou zmíněné nástěnky byl doplněn Firefox, který v době vzniku nástěnky neexistoval, mám dojem, že i Opera v původním názvu nástěnky nebyla. Nebo například nástěnka Jak se ti líbilo poslední Studio Kamarád? o nedělním dopoledním televizním pořadu pro děti byl Alíkem v roce 2000 založen pod názvem „Jak se ti líbila poslední Žirafa“, v roce 2006 jsme ho přejmenovali na „Jak se ti líbilo poslední Hřiště“ a v roce 2011 po dalším přejmenování televizního pořadu dostala nástěnka dnešní název.

  Tehdejší správcovské pravomoce však byly konstruovány tak, že správci Alíka nemohli úplně snadno a jednoduše moderovat nástěnky, zakladatel nástěnky je mohl moderovat snadněji. Alík však měl nástěnek tolik, že je sám moderovat nestíhal. Proto si část Alíkových nástěnek z 1. června 2000 někdy kolem roku 2006 nebo 2007 tehdejší správci Alíka rozebrali mezi sebou a převedli je na sebe, aby je mohli snadněji moderovat (například mazat nevhodné příspěvky a podobně). Proto některé nástěnky založené Alíkem hned při spuštění Alíka mají jako zakladatele uvedené některé ze správců Alíka z let 2006–2008. Ale většina těchto původních Alíkových nástěnek má stále jako zakladatele uvedeného Alíka.

  Dodatečné změny názvů nástěnek a převedení některých Alíkových nástěnek na tehdejší správce je tedy vysvětlením toho, proč některé nástěnky, které byly založeny v roce 2000 (a opravdu byly, já je tehdy viděl), mají jako zakladatele uvedeného někoho, kdo se zaregistroval mnohem později, nebo že mají v názvech pojmy, které v roce 2000 ještě neexistovaly.

  Katalog dárků

  Jdou vrátit hry koupené z katalogu dárků?

  Ahoj, zaujíma ma: čo sa dá spraviť s vyhratou či kúpenou hrou z katalógu darčekov, ak človek zistí, že nemá dostatočne dobrý počítač, aby ju vôbec spustil? Dá sa to nejak reklamovať? Alebo iba pred vybratím hry skontrolovať, či je vôbec vhodná?

  Ďakujem za odpoveď

  Ahoj,
  doplnili jsme do objednávacích formulářů u všech nabízených her odkaz na jejich Steam stránku, kde si může každý přečíst, jak jsou náročné – jaká je minimální a jaká doporučená konfigurace počítače. Jsou tam i recenze od hráčů a další zajímavosti.

  Co se týče možnosti vrácení, záleží, jakým způsobem hru předáváme. Jsou dvě možnosti.

  Hry, které jsou předávané přímo skrz Steam jako dárek (třeba Factorio), vrátit skoro určitě jdou, podle podmínek, které stanovuje Steam (tuším, že rozhoduje množství odehraných hodin). V takovém případě bychom při vrácení vrátili i kačky.

  Hry předávané formou Steam klíče (třeba Svoboda 1945) nejspíš vrátit nepůjdou, klíč se zadáním nenávratně spotřebuje. A i kdyby taková hra reklamovat šla a platnost klíče by se tím obnovila (což si myslíme, že nejde), tak nemůžeme ovlivnit, že už ten tajný klíč víš. Nic by ti nezabránilo říct ho někomu dalšímu, kdo by ho zase mohl spotřebovat. Takže i kdyby to šlo, tak bychom tomu nemohli věřit.

  Všeobecně

  Kolik uživatelů je celkem na Alíkovi?

  Ahoj Alíku a spol., mohu se zeptat kolik je na Alíkovi uživatelů?
  A má Alík nějakou kapacitu uživatelů (jestli určen daný počet, kdy více už nejde)?
  Případně platí to i u příspěvků? (kapacita)

  Děkuji za odpověď a omlouvám se, pokud je tahle otázka nejasná (já se moc v elektronice nevyznám).

  Ahoj,
  je mi líto, ale aktuální počty nesdělujeme. Na Wikipedii se píše, že je účtů přes 351 tisíc. Toto číslo se nám líbí a stále s ním nechceme nic dělat. ;-)

  Kapacita v podstatě omezená není. Teoreticky kdyby registrovaných uživatelů bylo víc jak 231, tedy víc jak 2,1 miliardy, tak bychom museli trochu přeorganizovat databázi. Totéž platí pro počet diskusních příspěvků. Pravděpodobně bychom narazili i na jiné technické limity serveru dřív, ale i ty by šly překonat. Zkrátka a dobře žádné tvrdé stropy nejsou.

  Jestli tedy máš osm miliard kamarádů, neboj se je k nám pozvat. ;-)

  Porušení pravidel

  Ahoj, když někdo jednou napíše 1 sprosté slovo, dostane hned blokaci? Já se totiž bojím, že omylem napíšu nějaké sprosté slovo, co o něm nebudu vědět, že je sprosté. Díky!!(ÍÍÍ)

  Ahoj,

  to určitě ne.
  Může dostat upozornění a pokud by se to dělo v Klubovně, tak možná nanejvýš nějakou symbolickou blokaci typu na Jen projít. Je samozřejmě pravda, že různí Správci mohou posuzovat danou situaci různě a taky záleží na kontextu, kdy a za jaké situace bylo použito, ale mohu Tě uklidnit, za jedno vulgární slovo skutečně z celého Alíka nevyhazujeme (výjimku tvoří vulgární slova přímo v dané přezdívce, kde se skutečně vyhazuje rovnou z celého Alíka pro závadnost dané přezdívky). Je ale potřeba zmínit, že za vulgární slovo se považuje i slovo vyhvězdičkované a i jinak napsané tak, aby obcházelo místní filtr. Rovněž i zkratky vulgárních slov - i v cizích jazycích - nejsou povoleny. Taky je pravda, že u každého uživatele máme možnost si vést poznámky, takže si zpravidla zmínku o tomto uděláme a pokud uživatel porušuje pravidla i nadále, jde mu to samozřejmě k tíži, protože se pak posuzuje přezdívka jako celek za celou dobu registrace. Takže se to pak může nahledat a vyústit v nějaký další větší postih.

  Kačky

  Co jsou to kilokačky?

  Ahoj, mužů se jen zeptat, jak fungují kilokačky ve hře Počítání od ledničky? Děkuji.

  Ahoj,
  kilokačky jsou tvé kačky, akorát vydělené tisícovkou. 1 kilokačka znázorňuje tisícovku kaček, přičemž se zaokrouhluje dolů. Když tedy třeba ty teď máš 4 345 kaček, tak máš 4 kilokačky (před zaokrouhlením 4,345).

  V ledničce se pak přičítá polovinou celkových kilokaček. Ty sis zatím nic nekoupila, tudíž u tebe celková částka je shodná s částkou aktuální, a proto přičítáš kačkami dvojku (neboť to je polovina ze čtyř).

  Jedná se o způsob, který se vyplatí spíš lidem, kteří už tady jsou dlouho, tedy přičítají klidně i několik stovek. Pro nováčky, kteří mají kaček jen malinko, jsou mnohem výhodnější jiné možnosti. ;-)

  Hry

  Ahoj Alíku,
  jen bych se chtěla zeptat, jak funguje abeceda u hry Trezor. Chápu, že každé písmeno má své číslo, ale nechápu, jaké číslo je jaké písmeno. Děkuji za odpověď. >X<-

  Ahoj,
  písmen v základní abecedě (tedy bez háčků, čárek a našeho speciálního „CH“) je celkem 26, tedy nemůže mít každé písmeno své číslo, neboť tolik čísel nemáme. Každé číslo proto představuje několik písmen, jako tomu bývalo i třeba na klávesnicích starých mobilů.

  Podíváš-li se na trezor pozorně, tak určitě zjistíš, že na každém tlačítku s číslem je i něco dalšího. Třeba na čudlíku s jedničkou je dole trojice písmen ABC. To ti říká, že tato tři písmena zastupuje jednička. Dvojka zastupuje písmenka DEF atd. Vždycky je to pod číslem napsané.

  Nedá se takhle oběma směry převádět úplně přesně, protože když někdo napíše jedničku, tak ty nemůžeš vědět, zda to má být A, B či C, ale to už není důležité. Ukrýt takhle do trezoru slovo bez problémů jde. ;-)

  Soutěže

  Ahoj, můžu se prosím zeptat, proč jsou pod veverčí tajenkou na tom bílém políčku jména některých uživatelů? Děkuji za odpověď >X<-

  Ahoj,
  jsou to přezdívky lidí, kteří vymysleli slova a nápovědy ke slovům v některé nástěnce ke Kříslu. Konkrétně jde o slova použitá ve tvé tajence – každý soutěžící tam tedy může vidět jiná jména.

  Nyní už je i přímo v tom poli v soutěži ukrytá vysvětlivka, aby to bylo jasnější každému, koho to zatím nenapadlo.

  Je to takový nenápadný způsob, kterým jim soutěž děkuje za výpomoc. ;-)
  Pokud pomůžeš při plnění některého ze slovníků, třeba se tam někdy objeví i tvé jméno. Třeba zeměpisný slovník je docela nový, tam určitě existuje spousta známých slov, která ještě nikdo nenavrhnul.

  Katalog dárků

  Jde objednat dárek na poštu?

  Ahoj technická poradno,
  Chtěla bych se zeptat, jestli u objednávání dárků (při výhře v soutěži tedy věcných cen) lze místo adresy kde bydlím, napsat adresu pošty, kdy bych si s mamkou dárek vyzvedla. Konzultovaly jsme objednávání dárků s mamkou a té se sem úplně adresa zadávat nechce;-D...
  Tento dotaz je spíše do budoucna, zatím nemám našetřeno moc kaček, ale ptám se už teď, ať vím:-D

  Ahojky.
  levnější dárky posíláme obyčejně, takže ty musí být směřovány opravdu na konkrétní adresu a skončí v dopisní schránce. Ty dražší posíláme jako doporučené zásilky, balíky či cenná psaní a u těch lze zásilku poslat s uložením na poštu (Balík Na poštu, či zásilka poste restante). To je nutné domluvit s konkrétním skladníkem daného dárku – různé dárky rozesílají různí lidé, bývá to tam napsané. Výjimečně lze domluvit i osobní předání – s Mateasem v Ústí nad Orlicí, nebo s Mrazejkem v Praze poblíž metra Anděl.

  Pro jistotu podotknu, že některé výhry se také předávají digitálně, třeba formou klíče ke hře, v takovém případě se nezadává žádná adresa. Můžeš si prohlédnout katalog dárků srovnaný podle způsobů doručení. ;-)

  Chápu, že se vám nechce jen tak někam na web zadávat adresu, je to rozumný přístup! Nicméně musím zmínit, že my s adresami skutečně nic víc neděláme, než že na ně pošleme dárek (po odeslání si můžete adresu vymazat, takže nám nezůstane viset v databázi navěky), a že jsme za náš poctivý přístup k ochraně soukromí loni získali prestižní cenu.

  Alík

  Klubovna

  Odkazy na vizitky v klubovně

  Ahoj. Když jsem v chatu v klubovně a chci si zobrazit něčí vizitku, otevře se vizitka místo karty klubovny a pak se musím vždy vracet. Vím, že existuje kliknutí kolečkem, což otevře odkaz na nové kartě, ale teď jsem na notebooku a na touchpadu mi prostřední tlačítko nejde :-(. Šlo by tedy prosím nastavit, že zmáčknutí odkazu na vizitku (popřípadě i na poštu) v klubovně otevře novou kartu, místo nahrazení samotné karty chatu? Myslím, že by to bylo celkem užitečné a určitě lepší pro nové uživatele Alíka. Díky.

  Ahoj,
  to je asi docela dobrý nápad. ok
  Upravil jsem odkazy, aby otevíraly novou kartu.

  Ale dovolím si podotknout, že kromě kliknutí prostředním tlačítkem myši jde na odkazy klikat i obyčejně s klávesou Ctrl, což mívá stejný efekt jako klik prostředním tlačítkem.

  Deníček

  Ahojky, zajímalo by mě, jak se v deníčku dostanu do minulého měsíce.... –MM– už opravil, že můžeme vidět své zápisy z tohoto měsíce, ale nevidíme zápisy z minulého měsíce (nebo jen já nevím, jak se do minulého měsíce do zápisů dostanu). Pokud je nemůžem vidět, je to chyba....
  Doufám, že je to alespoň trochu srozumitelně.
  Děkuju.

  Ahoj,
  na jiné dny se šlo dostat úpravou adresy, což uznávám, že nebylo moc pohodlné. Už se jde v menu proklikat do jakéhokoliv měsíce. ;-)

  Můžeme psát sáhodlouhé odpovědi v poradně. B-)