Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Technická poradna

  Na otázky odpovídají

  Alíkův ředitel/programátor –MM–, správci Alíka a někdy i Alík.

  V této poradně odpovídáme jen na technické dotazy k fungování webu Alík.

  Poradna

  Ahoj, myslím, že u té poradny, jak tam zadáte dotaz a pak vám někdo z ověřených lidí odpoví, je super, jenom by mě zajímalo jestli na ten dotaz můžou odpovídat i jiné děti, protože si myslím, že to nejde. A dá se vůbec někde takto odpovídat na Alíkovi?

  Jinak Alík je podle mě strašně super stránka. :-3

  Ahoj,
  děkuji za pochvalu, snažíme se, aby byl Alík ještě víc super! okB-)

  V poradně Alík radí dětem můžou odpovídat jen pověření odborníci… a ještě Alík a správci Alíka. Viz nedávná odpověď od Alíka.

  Děti si spolu můžou podívat (a odpovídat si) na nástěnkách nebo v klubovně. Sice to není tolik anonymní jako v poradně Alík radí dětem a některá témata konverzace jsou poněkud nežádoucí, ale jinak si samozřejmě můžete radit kdo chce s čím chce. ;-)

  Nástěnka

  Dobrý den,
  když založím nějakou nástěnku, po jaké době se udělá ten graf když kliknu na statistika?

  Ahoj,
  v tuto chvíli je tam tuším limit 80 dní, necelé tři měsíce – takže graf ukazuje minimálně tři hodnoty. Byl to spíš pokus, jestli to k něčemu bude… a asi to k něčemu je. Dává to občas zajímavý pohled do dřívějšího života nástěnky. Některým nástěnkám by víc slušel graf po týdnech nebo po dnech, případně by šlo nějak zohlednit přelomové příspěvky (hranice mezi koly soutěží apod.). Někdy později se k tomu vrátím.

  Soutěže

  Ahoj, všiml jsem si, že video k soutěži o cookie lištách bylo smazáno. Zkuste to prosím vyřešit.

  Ahoj, už tam máme jiné, díky za upozornění.
  (Jedno z mnoha. Děkuji všem, kdo se ozval!)

  Poradna

  Dobrý den, v poradně píšete, že jsou dotazy anonymní, vidíte jaký účet píše?

  Ahoj,
  viz Alíkova starší odpověď a také moje starší odpověď.

  Odpovídající vidí ostatní dotazy poslané ze stejného účtu, pomáhá jim to vyhodnotit lépe kontext otázky. V případě podezření z nevhodného nebo nebezpečného chování můžou dohledat i přezdívku. Když třeba určitá tazatelka tapetuje, zejména poté, co si stěžovala, že poradna odpovídá pomalu, tak to zjistíme a je to smutné, no… :-(

  Vtipy

  Ahoj, po tom aprílovém vtipu nevidím své hodnocení vtipů. Jak to mám řešit?

  Hodnocení se ukládalo, jen nebylo vidět. Už je to opravené.

  Obrázek

  Ahoj, chci se zeptat, jaký je omezený počet nahrání obrázků na Alíka? Pokud obrázek umístím třeba v článku, počítá se do toho počtu? :->
  Díky za odpovědi...

  Ahoj,
  pokud jsou obrázky někde použité, tak je jejich počet neomezený – je jedno, kolik jich bude. V případě nepoužitých je povolených nanejvýš 10 obrázků.

  U Alíkovin záleží na tom, v jakém je článek stavu – pokud je nezpracovaný, tak jsou jeho obrázky v nepoužitých (není totiž jisté, zda to vyjde). Jakmile má článek nastavené datum vydání (a kdykoli později), tak už se obrázky v něm berou jako použité.

  Obrázek

  Je omezený počet vajíček, které můžu vygenerovat?

  Ahoj,
  jde o generátor vajíček. Je nějaký omezený počet vajíček, které může uživatel udělat?
  Děkuji.

  Ahojky,
  v tuto chvíli není. Pokud omezení vznikne, bude spíš na minimální prodlevu mezi vytvořením dvou vajíček (ta je v tuto chvíli několik minut), ne na počet generování.

  Měl bych však podotknout, že obrázky na Alíkovi by neměly být skladiště zbytečností. Pokud nějaký obrázek není nikde na tomto webu použitý (a víš, že už ani nebude), měla bys ho smazat. To platí nejen pro vajíčka.

  Takto bych letos vypadal ve vaječné formě., © Alíkův vajíčkový generátor

  Pošta

  Dobrý den,
  jak můžu napsat veřejný dopis? Někdo třeba může poslat odkaz na nějaký dopis. Ten je ale veřejný. Jak na to?

  Ahoj,
  každý dopis je svým způsobem veřejný. Když si u libovolného dopisu v poště ťukneš na datum s časem, kdy byl přijatý/odeslaný, dostaneš se na stránku toho samotného dopisu. Pak stačí v adresním řádku zkopírovat odkaz dané stránky a někomu ho poslat. Každý se přes tento odkaz na dopis může dostat.

  Alíkoviny

  Ahoj, jen mě hrozně zajímá proč je Majdula správcem. Mě připadá že hrozně arogantně reaguje. Nic proti ní jen se chci zeptat.

  Děkuji

  To, že ti v rozpravě kdokoliv z redaktorů napíše připomínky k článku, je zcela normální. K tomu rozprava je. Autorům tam napíšeme, že mají např. vylepšit obrázek, rozčlenit text na odstavce, aby byl přehlednější, atd.
  Od autorů článků se očekává, že se v rozpravě ozvou a především článek podle pokynů opraví.

  Správkyně majdule2000 je skvělá správkyně Alíka. To, že napsala rozmrzelou připomínku po té milé s návrhem úprav, je dáno tím, že se týden nedočkala tvé odpovědi.

  Alík

  Ahoj, mohl bych se zeptat, jaký byl nápad pro vytvoření toho to webu. PS: omluvte mě za pravopis:-).

  Byl to nápad nesmírně dobrý. >X<-

  Psem popsaný.

  Vizitka

  Zdravím,
  Jak je možné, že má Alík na vizitce napsané:

  „S Alíkem kamarádím už 20 let a 298 dní. Jsem kluk. Mé skutečné jméno je Alík a je mi 20 let. Narozeniny mám 1. června. Místo, kde bydlím, se jmenuje Praha 5. Ani nevím, kdy jsem naposledy Alíka navštívil. Moji vizitku už navštívilo 96041 kamarádů.“

  A taky se nezobrazuje na seznamu správců kolonka „Online“.

  Ahoj,
  díky za upozornění. ok

  Už delší dobu různí lidé kritizovali, že text na Alíkově vizitce není dostatečně přizpůsobený tomu, že to je sám Alík. Tak jsme ho zkusili trošku vylepšit a vznikl z toho nesmysl. Teď už je to snad lepší. ;-)

  Všeobecně

  Ahoj! Kam zmizeli všechnyko z poradny? Jsou tám jen prázdná místa!
  (Ne že bych ko dávala...) Ale zajímá mě to :-)
  Upraveno: už se zase objevili! Asi po pěti minutách 8-o

  Podobných dotazů poslední dobou chodí více.

  Nevím o tom, že bychom něco nerozbili, sami problém nepozorujeme. Server funguje v pořádku. Nemáme ani žádné informace, že by se někdy nějaký obrázek nevracel, když si o něj prohlížeč zažádá. Navíc je zvláštní, že se problém týká jen malých obrázků a ne třeba velkého obrázku se stromem na pozadí hlavičky.

  Pravděpodobně Google něco rozšmouloval v Chromu. :-(
  Netušíme, jak problému předcházet. Můžeš si stránku načíst znovu (vyvolat obnovení přes menu), to by asi mohlo pomáhat.

  Nebo používej Firefox.
  Ten tě ochrání i před všelijakým špehováním na jiných webech, protože blokuje sledovací cookies. Skoro všechny nové prohlížeče je nyní blokují, s výjimkou Chromu.

  Správci

  Dostávají správci Alíka za svou práci zaplaceno?

  Bohužel nedostávají. Ani mně za zdejší programování nikdo neplatí.
  Alík nemá v podstatě žádné příjmy, žije z našeho nadšení. :-D

  Správci dostávají upřímné poděkování. ;-)$>

  Hry

  Proč jsou v názvu Hexxagonu dvě X?

  Ahoj, není ve hře Hexagon nějaká chyba v názvu?
  Je tam totiž napsáno Hexxagon místo Hexagon.

  Ahoj,
  ona je ta místní flashová hra velmi věrnou předělávkou hry Hexxagon z roku 1993. Originál byla běžná spustitelná hra pro MS-DOS.

  Vypadala takto:

  Tuším, že se šířila volně různými cestami, bezplatně… a její výrobce měl příjem z toho, že prodával Hexxagon II, na který byla při ukončování jedničky reklama. Co jsem teď našel, tak dvojka byla prakticky stejná hra, akorát trošku přebarvená, s jinými figurkami a s podle mého názoru otravnějšími zvuky. :-D

  Hru vyrábělo studio Software Creations, které se později stalo součástí studia Acclaim Entertainment a to v roce 2004 zbankrotovalo, takže nejspíš už není nikdo, kdo by si k Hexxagonu aktivně nárokoval autorská práva. Řekl bych tedy, že někdo z vývojářů Alíka v době, kdy ještě patřil tento web Silcomu (určitě před prosincem 2002), Hexxagon drze obšlehnul. ;-D

  Nabízí se samozřejmě otázka, proč ten původní Hexxagon z roku 1993 měl v názvu dvě X místo jednoho. Jednak možná proto, aby byl trošku originální (aby bylo jasnější, že anglicky píšící člověk myslí hru a ne nějaký šestiúhelník), jednak nejspíš proto, že si základní herní princip vypůjčili ze hry, která se jmenovala Ataxx. Nápadité, že? Ataxx byla de facto čtyřúhelníková verze Hexxagonu, vyrobená v roce 1990. Její název měl zřejmě naznačovat, že se v ní útočí – anglické attacks přeložené do češtiny jsou útoky.

  Proč měl Ataxx v názvu dvě X místo jednoho, na to asi odpověď nemám, to už je moc velká archeologie. :-D

  Pošta

  Ahoj, chtěl bych se zeptat, jestli se může dát na rodičovský účet taky tu poštu, tam by se posílal zprávy pro rodiče atd. Děkuji za odpověď.

  My si s rodiči většinou nepotřebujeme moc povídat. :-)

  Obávám se, že kdyby podobný systém existoval, tak s ním budou mnohem častěji blbnout děti a jen výjimečně ho použije skutečný rodič.

  Zvažujeme, že by časem mohl vzniknout nějaký poradní orgán Alíka složený z důvěryhodných rodičů, kteří by mohli v nějaké neveřejné části webu s vedením Alíka, se správci a i mezi sebou diskutovat o tom, co se jim tady líbí a nelíbí. Ale to je zatím velice neohrabaná myšlenka, kterou jsem ani nenapsal mezi plány.