Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Technická poradna

  Na otázky odpovídají

  Alíkův ředitel/programátor –MM–, správci Alíka a někdy i Alík.

  V této poradně odpovídáme jen na technické dotazy k fungování webu Alík.

  Vizitka

  Ahoj, všimla jsem si, že na některých vizitkách zatoulaných je toto: Ani nevím, kdy jsem naposledy Alíka navštívil. Zajímalo by mě, proč jako nevím, jak je to možné? Myslela jsem, že se naše aktivita zapisuje. Předem děkuji za odpověď :-)ok.

  Ahoj,
  to u sebe mají lidé, kteří Alíka zatím nenavštívili nikdy (tedy se u nich nemělo co zapsat). Je tady spousta takových účtů, které nemají ani potvrzený e-mail. Pokud si někdy registraci dokončí a přihlásí se, tak jim tato věta zmizí a objeví se klasicky datum s časem.

  Vizitka

  Přežijí nějak existující styly vizitek?

  Ahoj,

  až budou zavedený nový stavebnicový styl vizitek, budou se do něj převádět ty staré? Mnohé se mi u ostatních fakt líbí a nechci, aby se o ně přišlo, možná si to taky jednou nastavím.

  S pozdravem

  Ahoj,
  bude nutné vytvořit nové styly nově. Mohly by být podobné těm, které existují teď, ale nějak hromadně či automaticky převádět současné nepůjde.

  Podobná situace už jednou nastala. Existuje tady třeba styl Bubliny, který je podobný vzhledu dřívějších vizitek, jaké byly v době, kdy Alík patřil Silcomu (tedy před rokem 2007), ale tento styl byl vytvořený nově až v dubnu 2009. Dalo by se tedy říct, že to je styl pro druhou generaci vizitek, který připomíná první generaci. Třetí generace vizitek bude mít své styly, z nichž některé můžou vypadat jako styly z druhé generace (nebo z první, určitě někdo znovu vyrobí Bubliny, nostalgie je nesmrtelná :->).

  Předpokládáme, že proběhne nějaké přechodné období (třeba rok), kdy budou existovat nové i staré vizitky zároveň, nechceme všem vnucovat přechod na novou verzi. Takže bude dost času na to, aby (znovu)vznikly oblíbené styly.

  Vizitka

  Googlování mé přezdívky najde vizitku na Alíkovi

  Ahoj, když jsem na internet jen tak pro zajímavost napsal svojí přezdívku, jako první vyskočila stránka z Alíka, došlo mi, že když tu přezdívku někdo na internet napíše, tak že můj profil uvidí, můžete pomoci, jak to nějak odstranit? Díky.

  Ahoj,
  ve vyhledávačích se nám daří dobře, no. :->

  Nasadili jsme úpravu, že pokud ti rodič v nastavení osobních údajů zakáže dohledatelnost v místním vyhledávání, stane se vizitka nedohledatelnou i přes vnější vyhledávače (alespoň těch velkých, které respektují náš pokyn k nesledování vložený do stránky). Takže tímto způsobem se jde schovat před Googlem, Seznamem, DuckDuckGo apod.

  V plánovaném novém formátu vizitek bychom možná mohli zavést nějakou jemnější kontrolu nad tím, co je a není vyhledatelné.

  Už jsme o této úpravě přemýšleli dlouho. Nejspíš nám ve vyhledávačích uškodí, protože 11,4 % účtů má dohledatelnost v nastavení zakázanou a jejich vizitky teď postupně z Googlu zmizí, takže nám o kousíček klesne návštěvnost (ale jen o malý). Nicméně je to krok správným směrem k ochraně soukromí.

  Upozorňuji, že pořád můžou tvoji přezdívku zmiňovat jiní lidé třeba v diskusních příspěvcích (veřejných), případně je teď i tady v poradně u tohoto dotazu. Na těchto místech už žádné maskování před vyhledávači není (to by bylo technicky dost složité zařídit).

  Jakmile jsi jednou veřejně aktivní, je docela těžké se schovat, internet bohužel nezapomíná. Dodatečně můžeš ovlivnit nanejvýš to, co bude na prvním místě – můžeš si třeba zřídit svůj osobní web, který Alíka ve vyhledávačích časem předběhne, protože bude relevantnějším výsledkem při hledání tvé přezdívky. ;-)

  Vizitka

  Podpora AZJ ve vizitce

  Ahoj Alíku a spol.
  Mohu se zeptat prosím? Kdy se tak cca plánuje udělat to, aby šlo i více věcí na vizitky? Jako více barev, spojlery atd.
  Předem děkuji za odpověď;-)
  Klára

  Vizitka

  Vlastní styl vizitky

  Ahoj, chtěla jsem se zeptat, jestli se někdy vrátí funkce vytvoření vlastního designu vizitky. :-)

  Vizitka

  Na vizitce bývalého Andrláka (Ändřläk) jsem viděl, že už je příliš starou zasloužilou veteránkou, než aby mohla něco psát na svou vizitku. Stane se to někdy uživateli? A jestli ano, kdy?

  Ahoj,
  stane, pokud dotyčný chce. Vizitku si vyplňuje každý sám a je pouze na něm, co si tam napíše. ;-)

  Vizitka

  Ahoj, jak si v mobilu změnit profilovou fotku? Nějak se v tom nevyznávám. :-(

  Ahoj,
  vlastně úplně stejně jako na počítači. Dej vpravo nahoře Nastavení, pak v nabídce možnost Upravit vizitku a tam už si můžeš profilový obrázek změnit. Stačí ho otevřít, vlevo zvolit, odkud chceš obrázek brát, a vybrat.

  Nezapomeň pak na konci stránky změnu uložit!

  Vizitka

  Ahoj Alíku.
  Již dlouho se připravuji, že udělám novou vizitku. Ale na mojí vizitce mi nějak nejde dát text doprostřed, když udělám ten příkaz doprostřed a dám ho do závorky. Mohu se prosím zeptat, jak to mám udělat?

  Předem děkuji za odpověď. ;-)
  Klára$>

  Ahoj Klárko,
  jak už se psalo třeba v tomto dotazu, na vizitkách zatím nefunguje Alíkův značkovací jazyk. Vybírej si příkazy přímo tam nad textovým polem, ty na vizitkách fungují. Není jich tolik, ale pohrát si s nimi trochu můžeš. Lepší vizitky se chystají. ;-)

  Vizitka

  Proč se ktitan směje, i když si to nenastavil?

  Uživatel ktitan má ještě smajlíka jako profilovku, ale jak to? Sám si ho nenastavil, to by bylo asi napsané vlevo... 8-o

  Profilovky z doby před rokem 2017 nemají svůj popisek vlevo.

  Psalo by se tam Starý profilový obrázek.

  Vizitka

  Ahoj, chtěla bych se zeptat jak zjistit svoje pořadové číslo?

  Ahoj,
  z tvé otázky není jasné, jaké pořadové číslo myslíš.

  Pokud ti jde o pořadové číslo tvého zaregistrování na Alíku, tzv. ID, tak nevím, zda tě potěším. Totiž do roku 2008 toto číslo, které se tehdy zobrazovalo i v adrese vizitky, skutečně vyjadřovalo pořadí zaregistrování uživatele. Avšak v roce 2008, když byl Alík předělán na novější verzi a přesunut na servery Mafry, se ID uživatele nějak začlenilo mezi ID uživatelů Mafry a přestalo mít něco společného s pořadím zaregistrování na Alíku. Například moje ID původně bylo něco přes 5000 a po této změně to bylo něco přes 350 000.

  V současné době toto ID je stejné jako za Mafry, ale nic se podle něj nepozná a nic neznamená, prostě je to jen nějaké identifikační číslo. A mám dojem, že sama si ho nějak zjistit nemůžeš, ale pokud by tě přesto zajímalo, tak se můžeš zeptat některého správce Alíka a ten má možnost se v podrobnějších údajích na toto tvé ID podívat.

  A pokud tohle není to, na co ses ptala, a zajímalo tě něco jiného, tak se příště vyjadřuj srozumitelněji.


  Poznámka od majduly2000: Povím ti tajemství, ale nikomu to neříkej, je to tak děsně tajný, že to neví ani Pralinka2! :-D

  Když si otevřeš svoji vizitku a podržíš prstík pod levým obdélníčkem s možnostmi (mezi ním a časem poslední úpravy vizitky), případně tam přejedeš myší, pokud jsi třeba na počítači, tak na tebe vykoukne číslo!

  A to je přesně ID, ono tam je stále, ale má úplně stejnou barvu jako pozadí, takže běžně není vidět. ;-)

  Vizitka

  Jsou vidět průběžné změny vizitky?

  Ahoj Alíku, zajímá mě jedna věc. Kdybych si upravovala vizitku, a v tu chvíli by na ní někdo vstoupil, co by viděl?
  A kdybych ji uložila, objeví se mu najednou dodělaná vizitka, nebo musí odejít a pak zase přijít aby se aktualizovala?

  Ahoj,
  úpravu vizitky je nutné uložit tlačítkem, aby se změny projevily. V průběhu psaní (nebo přepínání zájmů a profilového obrázku) se samo nic neukládá – to by hrozilo, že tam někdo uvidí rozepsané věty. Nebo kdybys omylem přes Ctrl+C / Ctrl+V vložila něco tajného, mohl by si to někdo stihnout přečíst dřív, než bys to smazala, brrr, to by byla nepříjemná nejistota. Výchozí chování všech formulářů na Alíkovi je, že změny se ukládají v okamžiku odeslání. Pokud něco funguje jinak, je na to (snad asi vždy?) jasně upozorněno.

  Sice plánujeme, že časem vznikne nějaké průběžné zálohování rozdělaného formuláře, aby lidi nepřicházely o rozepsané texty vinou nějaké technické chyby (výpadků připojení, restartu prohlížeče apod.), ale tento mechanismus bude udržovat stav formuláře někde bokem, určitě to nebude znamenat, že se psaný text průběžně odesílá/zveřejňuje. Pořád bude nutné formulář běžným způsobem odeslat v okamžiku, kdy ho máš vyplněný tak, jak chceš.

  Co se týče změny textu z pohledu čtenáře: jednou nalistovaná stránka zůstává ve stavu, v jakém byla při nalistování. Pokud si tady něco čteš, nikdy se ti to nemění pod rukama. Výjimkou je snad jen chat, kde (samozřejmě :-)) postupně přibývají zprávy podle toho, jak je lidi píší. Mohli bychom zavést nějaké průběžné kontroly, vyrobit nějaká upozornění typu „vizitka, na kterou koukáš, už se změnila, chceš ji obnovit?“, ale to zní jako jedna z třešinek na dortu, které jde věčně odkládat do budoucna. :-D

  Vizitka

  Ahoj všichni,
  na mojí vizitce se mi nezobrazuje seznam kamarádů. Napadlo mě podívat se do nastavení osobních a změnit to, tak jsem to změnil a stále se mi seznam kamarádů nechce zobrazit, poradíte mi někdo prosím?

  Děkuji ariana

  Ahoj,
  to je docela jednoduché – musíš tu změnu uložit! Je to takové velké červené tlačítko na konci stránky s tím nastavením.

  Vizitka

  Ahoj, nejde mi psát na mou vizitku duhově a přitom ve Zkušební nástěnce mi to jde. Jsou na vizitce barvy nějak omezené?

  Ahoj,
  tam především zatím neplatí AZJ (Alíkův značkovací jazyk). Z barev jdou na vizitce použít ty, které jsou tam v nabídce nad textovým polem (přesněji řečeno žlutá, oranžová, růžová, červená, modrá, zelená, šedivá (světlejší), šedá (tmavší) a černá).

  Stačí tam na vybranou bravu kliknout a příkaz, který funguje na vizitku, se ti sám napíše. Začátek je v hranaté závorce barva, třeba [červeně] a konec totéž, jen je před tou barvou lomítko, tedy [/červeně].

  Chceš-li tam duhu, můžeš si s tím vyhrát a barvit písmenka po jednom.;-)

  Vizitka

  Ahoj, jak si můžu odstranit ze svého profilu fotku?

  Ahoj,
  otevři si úpravy vizitky (v nastavení), klikni na obrázek a dej u něj vlevo zrušit vybrání. Nakonec nezapomeň úpravy uložit!

  (Pro odstranění profilového obrázku je vlevo možnost Nastavit výchozí tlapku.)

  Vizitka

  Nestandardní smajlík na vizitce

  Co to je za smajlíka na vizitce Kateisblack? Je to nějaký skrytý smajlík, nebo se mi jen načetl špatný obrázek? 8-D

  Styl dotyčné vizitky skrývá všechny smajlíky a na jejich místo dostává náhradní obrázek. Autorka textu už nemůže ovlivnit, jak to vypadá – všechny smajlíky se nahrazují za stejný.

  Kdyby to chtěl někdo blíž studovat, konkrétně postupuje takhle:
  .smiley {
    height: 0px;
    width: 0px;
    background: url(smile1.jpg);
    padding: 15px;
  }
  Přeloženo do češtiny: smajlík se smrskne na velikost 0×0 pixelů (takže není vidět), kolem něj se dá ze všech stran vycpávka tlustá 15 pixelů a tomuhle celému prvku se dá na pozadí smile1.jpg, který má rozměry 30×30 pixelů, takže do vyhrazeného místa přesně pasuje.

  Je to sice technicky zajímavý trik, ale nejsme si jistí, jestli se nám líbí. :-)
  V novém typu vizitek (a stylů vizitek) ho nejspíš nebudeme moc tolerovat. Spíš bychom přemýšleli o tom, že by si uživatelé mohli nahrát do webu celou vlastní sadu smajlíků a tu používat všude… ale to by byla třešinka na dortu a my raději vyrábíme větší dort než třešinky.

  Kdysi dávno, když vznikaly stávající styly vizitek, nebyly alíkovské smajlíky ve formátu PNG, ale byly to GIFy. Dneska si většina lidí pod GIFem představí hlavně animovaný obrázek, ale kdysi dávno to byl jediný formát, který spolehlivě podporoval průhlednost – a podporoval ji takovým způsobem, že každý bod byl buď 100% neprůhledný, nebo 100% průhledný, nic mezi (v tom je PNG lepší). Smajlíky ve formátu GIF do některých pozadí moc dobře nezapadaly, ty zdejší byly určené pro světlé pozadí, takže když se zobrazovaly v tmavé vizitce, měly kolem sebe jakési světlé ťuplíky, bylo to takové nehezké. Až teprve v roce 2017 jsem je předělal na PNG, které podporuje plynulejší přechody mezi obrázkem a pozadím. Z toho důvodu částečně chápeme, že se autoři tmavých stylů vizitek snažili standardní smajlíky nějak improvizovaně vyměnit za obrázky, které do nich lépe pasují. Ale tato motivace už je pryč.