Poradna: Dotazy k webu Alík.cz

Na otázky odpovídají

Alík, správci Alíka a vývojáři webu.

V této poradně odpovídáme jen na technické dotazy k fungování webu Alík. Osobní dotazy, které řeší poradna Alík radí dětem, v této poradně mažeme.

Vizitka

Ahoj,
všimla jsem si, že když si upravuji vizitku a chci vložit smajlíka z Alíkovy nabídky smajlíků, smajlík mi to nehodí na místo, kde mám kurzor a kam jsem klikla, ale až na úplný konec textu vizitky. Je to docela dost nepraktické a přijde mi, že se asi jedná o chybu, tak pro jistotu hlásím. :) Například u nástěnek mi to tuto chybu nedělá a smajlík mi to vždy hodí na správné místo.
Jinak pro doplnění, používám notebook a prohlížeč Chrome.

Díky moc a mějte se fajn!
Alleinka

Ahoj,
přestože jsem na staré vizitky nechtěl sahat, upravil jsem nedávno jejich editor, aby se smajlíci vkládali na správné místo. Zároveň se také už ve všech prohlížečích používá prosté textové pole místo hezčího editoru (který toho ale uměl méně).

Vizitka

Ahoj,
chtěl bych se zeptat, jak vlastně funguje počítání uživatelů, kteří navštívili mou vizitku?

Děkuji za odpověď
lékařský

Počítají se jen přihlášení uživatelé a každý je započítaný jen jednou. Při zrušení účtu se neodčítají. Je to takové asi docela nicneříkající číslo. :-)

Kdysi dávno se možná počítali i nepřihlášení, ale tím si nejsem jistý. Potíž s nepřihlášenými návštěvníky Alíka bývá – a tím se jich nechci nijak dotknout – že to velmi často nejsou lidi. :-D

Kdybychom mezi počítané kamarády navštěvující vizitku zahrnuli i archivační roboty (třeba archive.org), vyhledávací roboty (Google, Seznam, Bing atd. se musí nějak dozvědět, jaké texty jsou dostupné ke hledání), spamovací roboty (kterým zkazí vizitka náladu, protože do ní nemůžou nikam vložit nabídku svých léků :->), dosahoval by ten počet nejspíš několika stovek i u nových uživatelů.

Vizitka

Ahoj,
jak udělal Alík to, že má Alíka v popisu Mám rád?
2i.cz/i/fYaRz

Ahoj,
je na to tajný trik. ;-)

Funguje jen na vizitkách a je to jen dočasná improvizace, takže nebudeme zveřejňovat návod – stejně by to časem přestalo fungovat a pak byste z toho byli víc smutní, než když nevíte, jak to vložit. :-D

V brzké době zavedeme několik nových možností pro většinu míst, do kterých se píšou texty – nasadíme takzvaný Alíkův značkovací jazyk, zkráceně AZJ. Místo hvězdiček pro tučnost a podtržítek pro kurzívu obsahuje AZJ české slovní pokyny zapsané v obyčejných závorkách. Bude existovat velmi široký výběr pokynů na všelijaké formátování a různé speciální funkce...

Koalík už tuto novou syntaxi otestoval ve svém článku o soutěžích a vypadá to použitelně a intuitivně. Ještě zbývá dořešit nějaké otázky ohledně oprávnění (kdo co kdy kde smí používat) a pak tuto novinku nasadíme všude. Rázem půjde vkládat všechno možné i do nástěnek, do diskusí pod Alíkovinami, do dotazů v poradně, do dopisů, asi i do nového chatu (který vznikne během prázdnin).

Zatím vůbec nevíme, jak tuto vymoženost dostaneme do vizitek. :-D
Současné vizitky jsou pozůstatek z roku 2008. Plánujeme nový druh vizitek, takže nevím, jestli se vyplatí řešit AZJ v těch starých vizitkách.

Vizitka

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jestli je na Alíkovi styl vizitky winx? Jestli ne, vytvoříte ho?

Ahoj,
myslím, že takový styl zatím neexistuje.

V tuto chvíli zatím nejde vytvářet nové styly. Respektive nějak to jde, ale je to složité a krom toho bychom chtěli stávající druh vizitek časem poslat do důchodu – nejspíš už letos.

Nový druh vizitek bude mít nový druh stylů a pak zase umožníme uživatelům Alíka vytvářet nové styly pro vizitky, nástěnky i stoly v klubovně. ;-)

Vizitka

Ahoj,
dneškem už tu jsem rok, ale na vizitce mi to ukazuje, že se s Alíkem kamarádím teprve chvilku. 8-o :-D

Děkuji za odpověď
lékařský

Opraveno, díky za upozornění. ok
Rozbila to včerejší úprava, která opravovala nepřesnou dobu kamarádství na vizitce Alíka (způsobenou tím, že rok 2000 byl přestupný).

Vizitka

Ahoj,
zkusil jsem možnost vypnout účet. Teď nemůžu se já podívat na svou vizitku :-c. Píše mi to, že vizitka nebyla nalezena, a že jsem Alíka opustil. (2i.cz/i/fdRkJ) Opravíte to prosím?

Děkuji za odpověď
lékařský

Ahoj,
vypnutí účtu má u vizitky určitou setrvačnost. Zatím přesně nevíme proč. Někde se do nějaké vyrovnávací paměti (cache, vyslovováno [keš]) uloží určitý stav, aby se pro něj nemuselo vždy sahat do databáze, a pak při znovu-zapnutí účtu se tato paměť nevyčistí správně. Přestože snaha je, tak nevím, proč se to (někdy) neděje a změna se tedy projeví později. Docela špatně se to testuje, tak to asi odložím. :-)

Připravujeme přechod na lepší systém práce s databází na celém Alíkovi, tím se to (snad) vyřeší.

Říká se, že na programování jsou těžké jen dvě věci:

  1. Pojmenovávání věcí.
  2. Kešování.
  3. Chyby s přičtením jedničky.
Vizitka

Ahoj,
na vizitce mám: S Alíkem kamarádím už 1 rok a 47 dní.
Patří to mezi aprílové vtipy nebo je to chyba?

Ahoj,
jestli narážíš na to, že tam je jednička, tedy „jeden rok“ místo „rok“, tak asi úplně nerozumím, v čem by spočívala chyba a upřímně řečeno ani nijak k popukání mi to nepřijde. :-D

Ale chápu, že na apríla je člověk ostražitý. Když jsem v pondělí četl zprávu, že se prezident Zeman vydal na Matějskou pouť do strašidelného hradu, tak jsem si také nebyl jistý, jestli je to apríl nebo nějaká chyba v matrixu...

2i.cz/i/fEAlm

Než začneš nevděčně kritizovat, že to je jen fotomontáž, upozorňuji, že jsem ti i nabil baterii dorůžova. Nemáš zač.

Vizitka

Proč má edgar007 na vizitce „s Alíkem kamarádím teprve chvilku“?

Protože jeho účet existuje teprve chvilku. Mít tam „už 0 dní“ mi přišlo takové ošklivé.

Vizitka

Jak to, že má vojtakometak na vizitce Ani nevím, kdy jsem naposledy Alíka navštívil.?

Protože u něj není v databázi žádné datum poslední návštěvy. Dlouho tu nebyl, byl zrušen, promazán... a pak se vrátil jen na skok na potvrzení souhlasů, při čemž se (zjevně) neaktualizoval čas poslední návštěvy.

Vizitka

Ahoj Alíku, můžu se zeptat, proč má zrušený účet LukYn95?

Ahoj, nejspíš proto, že její rodič nepotvrdil v období od května do srpna souhlas se zpracováním osobních údajů.

V brzké době jí na e-mail přijde takzvaný „mazanec“, což je šifrovaný soubor obsahující všechna její data, která jsme odtud smazali. Nahraje-li mazanec zpět do Alíka, může svůj účet obnovit.

Vizitka

Proč u zablokovaných není vidět Co chci říct světu?

Protože text na vizitce mohl být důvodem blokace... všechny texty od nich jsou skryté.

Vizitka

Jak bych si mohla udělat na vizitce efekt, že to co v ní mám napsané, bude vyoadat tak, že to bude napsané v tabletu? Ma to tak uživatel/ka
P-a-w-l-i-n-k-a
Děkuji Amálie

Ahoj, musis si v nastaveni u vizitky zmenit styl vizitky. Konkretne nastaveni>upravit vizitku>styl vizitky

Vizitka

Na profilu uživatelky Adrii není možnost si ji dát mezi kamarády.

Protože si zakázala kamarádění v nastavení osobních údajů.

Vizitka

Proč na některých vizitkách jsou tito smajlíci? gidnes.cz/o/alik/ikony/s%5f09.gif

Protože jsme ještě neprovedli hromadnou náhradu starých adres smajlíků za nové. Je to v plánu, jakmile se pročistí účty. Někde je také ještě starší g.idnes.cz, někde možná zase naopak novější 1gr.cz... u iDNESu vedou všechny ty domény na stejné místo.

I když se zatím ty staré smajlíky načítají z HTTP místo HTTPS, není to zneužitelná bezpečnostní díra. (Byť prohlížeč může ukazovat, že stránka není zabezpečena.)

Vizitka

Proč jen někteří uživatelé tu mají novou stránku? www.alik.cz/u/farmar12/kamaradi

V nastavení osobních údajů si může uživatel vybrat, jestli má být tato stránka veřejná.

Časem tento přepínač přesunu jinam, ale nyní díky současné kampani okolo osobních údajů je snazší získat od většiny uživatelů názor. Kdybych automaticky předpokládal, že všichni souhlasí se zveřejněním, mohlo by to někomu vadit, a naopak kdybych automaticky předpokládal, že nikdo nesouhlasí, byla by taková podstránka prakticky zbytečná, protože nikoho nenapadne ji povolit. Teď si to drtivá většina lidí povolila (i když si toho možná někteří nevšimli).

Vizitka

Ahoj,

u každé vizitky pod bočním menu je takové číslo. Co to číslo znamená?

Ahoj,
to je interní číslo uživatele. V původním Alíkovi bývalo viditelné v adrese vizitky a možná i jinde. Nyní je nenápadně schované pod menu a slouží převážně pro potřeby vývojářů a správců, běžnému smrtelníkovi nejspíš k ničemu není. Nyní se tato skrytá informace stala veřejným tajemstvím. :-)

Vizitka

Co znamená když je na vizitce napsano: Už ani nevím kdy jsem Alíka naposledy navštívila?

Že ani nevíme, kdy Alíka naposledy navštívila. Já nevím, jak to jinak říct.

Vizitka

Ahoj, chtěla bych se zeptat ohledně kamarádů na vizitce, já jich mám už docela dost a někteří si mě přidávají, a když si mě přidají, chci si je taky přidat, ale trvá věčnost, než najdu, kdo si mě přidal, navrhuji aby bylo řazení od nejnovějších přátel...

Zavedli jsme novou stránku s přehledem kamarádů, kde sice nejsou kamarádi seřazení podle času přidání, ale jsou tam odděleně vidět vzájemná kamarádství, takže snadno rozpoznáš ty, kdo si přidali tebe, ale ty je ne.

V menu vedle své vizitky najdeš odkaz „Prohlédnout kamarády“ (nebo „Upravit kamarády“, pokud si tuto odpověď čteš později).

Vizitka

Chci si dát styl vizitky „červená helma“ sleva nejde to!

Opraveno, už to jde.
Tato chyba tam byla už rok, díky za postřeh! R^