Technická poradna
Na otázky odpovídají
Alíkův ředitel/programátor –MM–, správci Alíka a někdy i Alík.
V této poradně odpovídáme jen na technické dotazy k fungování webu Alík.
Archive.org nearchivuje celý web?
Vizitka
Ahoj,
když jdu na archive.org a chci si zobrazit, jak to tu vypadalo 9. dubna 2020, podívat se na svou původní vizitku, nejde to. Z 9. 4. 2020 vidím úvodní stranu Alíka, nic víc, všechno ostatní je z 22. června nebo i pozdějšího datumu.
Vy tam tedy nearchivujete celý web?
Díky,
vaiva
Ahoj,
archivační robot má svůj rozum, podobně jako roboti vyhledávačů. Běhá po internetu a dělá si kopie stránek podle toho, jak sám uzná za vhodné. Web mu může dát najevo, že si jeho činnost nepřeje, ale to je asi tak všechno.
Prodlevy mezi tím, kdy roboti na stránky chodí, můžou být hodně různé. Jednak posuzují, jak moc jsou weby a jejich jednotlivé stránky důležité (typicky podle množství odkazů, které na ně vedou z jiných důležitých stránek), jednak se snaží odhadnout, jak často se jednotlivé podstránky mění.
Robotům vyhledávačů můžou autoři větších webů dát nějaké náznaky pomocí strojově čitelného XML souboru Sitemap (= mapa webu, zde je specifikace v angličtině). Můžeš se klidně mrknout na Alíkovu sitemapu, v našem případě je to tedy spíš rozcestník na další jednotlivé větší soubory – třeba k Alíkovinám a k uživatelům. Jednak tím dáváme robotům víceméně kompletní přehled o všem, co by je na doméně Alíka mohlo zajímat, jednak jim prozrazujeme čas poslední změny a naznačujeme, kdy se možná stránka změní příště (v elementu <changefreq>
bývají hodiny, dny, měsíce). Robot vyhledávače těmto informacím může věřit, ale nemusí, většinou má nějaké svoje odhady a názory. Malé weby Sitemap.xml nepotřebují.
Myslím, že zrovna archivační robot na Sitemap.xml vůbec nekouká a řídí se jen tím, jestli na určitou stránku odkazují jiné (důležité) stránky.
Přestože archive.org vypadá obrovsky, tak je to trpaslík ve srovnání s tím, co (a jak často) sbírají roboti vyhledávačů. Třeba Google skoro určitě ví, jak vypadala tvá původní vizitka, ale neukáže ti jí, nemá potřebu své archivy sdílet se světem. Občas vychází, že v průměru každé třetí načtení stránky má na svědomí robot nějakého vyhledávače. A vrací se třeba neuroticky několikrát za hodinu do stejné nástěnky, doufaje, že najde nějaký nový příspěvek, nějakou novou vzácnost, kterou by zařadil do své obří databáze, aby ji pak dokázal střelhbitě vyhledat.
Proti tomu je návštěva archivačního robota jednou za pár týdnů výjimečná událost.
Vizitka
Ahoj,
to bude skoro určitě souviset s tvojí pozdější otázkou, na kterou jsem ti už odpověděl dříve.
Tvůj prohlížeč v tabletu reaguje na informaci „počítám s mobily“ tak, že předstírá větší šířku displeje, než kdyby tuto informaci nedostal. Je to poměrně zvláštní chování, ale asi s ním nic nenaděláme. Můžeme se jen snažit, aby stránek, které podporují mobilní vzhled, bylo časem víc – konkrétně ty vizitky čekají na velké předělání. (Které zatím ani nezačalo.)
Vizitka
Ahoj.
Když si chci upravit místo bydliště (něco přidat, ubrat), bydliště se sice uloží, ale když se pak podívám na vizitku, je v uvozovkách. K čemu tam ty uvozovky jsou? Bez nich mi to přijde takové... jak to říct... plynulejší pro čtenáře.
Díky,
v.
Ahoj,
někteří koumáci si do jména a bydliště píšou zvláštní formulace, které jim zajímavě pasují do odstavce na vizitce, ale všude jinde (třeba v seznamu kamarádů) potom vypadají divně.
Teoreticky to představovalo i malé bezpečnostní riziko, protože úvod vizitky vypadá jako seriózní strojově sestavený kus textu. Kdyby tam někdo měl napsáno třeba toto:
Místo, kde bydlím, se jmenuje .
… a čtenář by nemohl na první pohled vůbec nijak poznat, že celá ta část je vlastně bydliště, mohl by uvěřit, že je dotyčný člověk skutečně důvěryhodný správce. Jakmile se kolem bydliště vlepí uvozovky, iluze je rozbitá. Zvažovali jsme i jiné odlišení této uživatelské informace, třeba zapsat ji kurzívou nebo jinou barvou, ale vzhledem k tomu, že tu je k dispozici bambilion různých stylů, není snadné najít vzhled, který by vypadal vždy rozumně.
Kdy přesně se uvozovky přidávají? Když je v místě bydliště tečka.
Ve tvém případě ani nevím, proč tam tu tečku na konci máš.
Vizitka
Ahoj, zajímalo by mě, jak odstranit obrázek z vizitky, nikde jsem to nenašla.
Díky,
Zuzka. :)
Ahoj,
stačí si otevřít vpravo nahoře Nastavení a pak po levé straně Upravit vizitku. Tím se dostaneš na stránku, kde máš profilový obrázek, zájmy, texty na vizitce a i tebou zmíněné obrázky.
Chceš-li s nějakým obrázkem pracovat, klikni na něj. Vlevo se ti objeví možnosti... je tam výběr z tvé sbírky, Alíkovy sbírky, ze všech obrázků, nahrání nového obrázku a úplně nakonec možnost Nastavit prázdno/nic. Přesně to je možnost, která dá obrázek pryč.
Nakonec nezapomeň všechny provedené změny uložit...
Vizitka
Ahoj Alíku.
Píšu přes svůj druhý účet.
Nedávno jsem si založil nový účet (nemůžu přes něj psát, nemám na něm ještě 1000 kaček) a napsal jsem něco do tabulek:
Co chci říct světu, mám rád, nemám rád. Když jsem ale dokončil registraci, zjistil jsem, že se tam žádné tabulky neukazují.
Předem děkuji za odpověď.
Ahoj, proč vlastně máš dva účty?
Cokoliv, co si myslíš, že tím získáš, nejspíš nedopadne tak, jak bys chtěl.
U té vizitky je vysvětlení prosté:
Existuje nějaké ochranné období, kdy se nezobrazují texty z vizitky veřejně všem, vidí je jen autor. Je to jedna ze zbraní proti lidem, kteří si založí účet, napíšou si do vizitky nějakou mravně pokleslou ukázku své mrzké inteligence, statečně rozešlou odkaz svým podobně nedostatečným kamarádům, a pak se radují z toho, jaká důmyslná frajeřina se jim povedla. No… a ona se nepovedla.
Co znamená „bezpečnostní hrozba“?
Vizitka
Ahoj všem odpovídajícím,
tohle není dotaz ohledně nějaké zjištěné chyby nebo podobný.
Dneska jsem si jen tak prohlížela vizitky, klikala skrz poslední navštívené na další a obecně si z neznámého důvodu četla obsahy vizitek. Když jsem ale klikla zase na nějakou přezdívku, tentokrát v kamarádech jako výsledek se mi tam objevilo: Ahoj, já jsem ....(jméno uživatele).... a jsem nebezpečná hrozba. Proto je tento účet zablokovaný.
Chtěla bych se zeptat, co v takových případech znamená nebezpečná hrozba? Tenhle dotaz není nějak důležitý nebo naléhavý, takže pochopím, když se odpovědi nedočkám.
Děkuji
Ahoj,
jsou to lidi, kteří se dopouštějí činnosti, kterou by mohl někdo považovat za trestnou. Nejčastěji ohrožování mravní výchovy mládeže, s různou mírou závažnosti – u některých je to oplzlá přezdívka, u jiných vyloženě nebezpečné jednání, které musíme řešit s policií (třeba tento člověk skončil zatčený, pokud vím). Účet mají natrvalo zablokovaný, přístupové údaje zničené…
Občas se nás někdo ptá, proč není takový účet úplně vymazaný – na to je odpověď, že jednak informace o účtu můžou zajímat policejní orgány (mazali bychom důkazy), jednak můžou správci díky nim rizikovou osobu snadněji lapit v případě, že se zkusí vrátit pod jinou přezdívkou.
To, že se tu rizikové osoby můžou vyskytovat, možná vypadá na první pohled strašidelně, ale je to zkrátka běžná realita internetu. Pokud se tu můžou registrovat nevinné děti, o kterých nic nevíme, můžou se tu registrovat i lidé se špatnými úmysly, kteří jen předstírají, že jsou normální.
Důležité je, že je včas rozpoznáme a zastavíme.
Máme tu docela vychytané bezpečnostní mechanismy, na rozdíl od většiny velkých sociálních sítí. (To je také mimochodem jeden z důvodů, proč se rizikové osoby snaží vylákat z dětí jiný kontakt, proto to pravidla zakazují.)
Co se týče pečlivého popisu, jak ses na vizitky bezpečnostních hrozeb s nevhodnými přezdívkami dostala… upravili jsme, aby se už bezpečnostní hrozby neukazovaly ve vyhledávání uživatelů.
E-mail na vizitce
Vizitka
Ahoj Alíku a spol.
Proč je tu povolené na svojí vizitku dávat třeba email u nezletilích osob? Není to bezpečnostní mezera? Pokud vím tak je tu zakázáno pouze chtít po někom kontakty mimo Alíka, ale už tu není zakázáno dát sem třeba email na svou vizitku. Takto třeba nějaké dítě může oslovit nějaký predátor mimo Alíka a vy už nemůžete zasáhnout.
Předem díky za odpověd.
Ahoj,
tohle je složitější otázka, na kterou i různí správci mají rozmanité názory. Před pár měsíci bylo dokonce nějaké štěně chvilku zablokované za to, že uvedlo svůj jiný kontakt na vizitce… a to mi tehdy přišlo zvláštní, protože jsem viděl kontakty i u spousty jiných uživatelů, kteří za to blokovaní nebyli. Nakonec máme se správci dohodu, že to teď dovolené asi je.
Zletilé/nezletilé osoby nerozlišujeme, protože je pravděpodobné, že spousta lidí o svém věku lže, pravidlo zakazující vylákat uživatele pryč platí nezávisle na věku.
U mnoha internetových služeb je těžké rozlišit, jestli spíš prezentují člověka, nebo jestli jsou spíš kontaktem. Ano, e-mail je jednoznačně kontakt, Skype také, Steam asi též, ale třeba Instagram už nemusí být a YouTube kanál je spíš sebeprezentace, ale i s možností kontaktu, Wattpad a SoundCloud také. Málokterá zahraniční služba má stejné nastavení jako Alík, že účet může mít úplně zakázanou soukromou poštu.
Z hlediska predátora bude jedno, jestli člověk na vizitku napíše „mám na IG účet blabla“ nebo „napište mi na IG účtu blabla“ – takže pokud povolíme jakkoliv zmínit instagramový účet, už je to teoreticky nebezpečné. Jenže pokud nedovedeme plnohodnotně nahradit u nás na Alíkovi všechny ty cizí služby, přijde mi nešikovné je plošně zakazovat, ostatně prezentace své tvorby je v pravidlech výslovně dovolená. Plošný zákaz by také mohl vést k tomu, že by někteří uživatelé Alíka opustili, což by jednak bylo smutné, jednak by místo Alíka nejspíš začali používat jiné sociální sítě, kde budou více ohrožení (třeba TikTok nebo Facebook).
Pokud bychom výslovně povolili Instagram a YouTube, ale nikoliv e-mail, tak tím komukoliv, kdo na sebe opravdu chce uvést jiný kontakt a nemá ani jednu z uvedených služeb, de facto řekneme, že si jednu z nich musí založit – a to mi také nepřijde správné.
Základní problém je tedy hlavně v tom úmyslu, jinými slovy, že by dítě nemělo chtít zveřejňovat na sebe jiný kontakt. Jakmile ho aktivně zveřejnit chce, zřejmě ho nedovedeme účinně zastavit, a jakýkoliv trest může jeho bezpečnostní situaci spíš zhoršit. Majznout přes prsty někoho, kdo loudí kontakty či fotky, je mnohem jednodušší, než naučit ohroženou osobu, aby se neohrožovala zveřejněním čehokoliv, co by zveřejňovat nejspíš neměla. Správci občas píší dopisy komukoliv, kdo o sobě zveřejňuje příliš…
U nového formátu vizitek počítáme s tím, že bude podporovat speciální součástku na kontakty – tím posuneme tuto bezpečnostní konverzaci o kousek dál. Jednak můžeme uživatelům na správném místě pěkně vysvětlit, proč by kontakt uvádět neměli, jednak můžeme omezit, jak moc budou kontakty veřejné, jednak můžeme později i upravit pravidla, že kontakt nesmí být uváděný jinde než v této speciální součástce.
Mimochodem, já míval před devíti lety na vizitce odkaz na svoji osobní stránku a dostal jsem díky němu pracovní nabídku, která se dost nelíbila tehdejšímu provozovateli Alíka (= mému zaměstnavateli).
Vlastní styl vizitky
Vizitka
Ahoj alíku, je možné vytvořit si vlastní styl vizitky? Ty co tam jsou na výběr mi moc nesednou.
Ahoj,
v tuto chvíli zatím ne, ale jakmile zavedeme nový druh vizitek, další krok bude nový druh stylů pro ně.
Představujeme si také trošku obecnější systém, než dříve byl. Každý styl bude mít u sebe parametr, na co všechno jde používat – mezi dostupnými možnostmi budou nejen vizitky, ale i nástěnky a stoly v klubovně. Styly budou podléhat podobnému schvalovacímu procesu jako Alíkoviny, ale musíme domyslet, že je půjde nějak dodatečně upravovat i po prvním schválení.
Požadavkem při schvalování bude, aby uživatelský styl fungoval nanejvýš bezchybně ve všech prohlížečích a při všech možných šířkách a aby nenačítal žádný soubor zvenku.
Občas si pohrávám s nápadem, že by součástí stylů nemusel být jen styl (tedy CSS), ale i JavaScript. Ale nejsem si jistý, jestli si chci schvalování takhle komplikovat.
Vizitka
Ahoj Alíku, potřebuji poradit, nevím, jak se vkládají odkazy na vizitku. Děkuji za kladné vyřízení.
Ahoj,
na vizitkách zatím Alíkův značkovací jazyk nefunguje, ale je to trochu podobné. Je potřeba napsat [url=tady bude odkaz]zde bude slovo, které má být „klikací“[/url]. Takže to může vypadat třeba takto: [url=https://www.alik.cz/] Alík[/url]. Z tohoto by vzniklo klikací slovo Alík, které by odkazovalo na úvodní stranu Alíka.
Vizitka
Ahoj, mohu mít na svém profilu odkazy na svůj blog a na mé oblíbené písničky? Děkuji.
Ahoj,
určitě můžeš. Pokud na tom blogu nemáš nic závadného, je to v pohodě…
Pravidla říkají: „Přiměřené podporování vlastní tvorby – třeba odkaz na svůj web nebo YouTube kanál – je dovolené.“
Vizitka
Ahoj,
všimla jsem si, že když si upravuji vizitku a chci vložit smajlíka z Alíkovy nabídky smajlíků, smajlík mi to nehodí na místo, kde mám kurzor a kam jsem klikla, ale až na úplný konec textu vizitky. Je to docela dost nepraktické a přijde mi, že se asi jedná o chybu, tak pro jistotu hlásím. :) Například u nástěnek mi to tuto chybu nedělá a smajlík mi to vždy hodí na správné místo.
Jinak pro doplnění, používám notebook a prohlížeč Chrome.
Díky moc a mějte se fajn!
Alleinka
Ahoj,
přestože jsem na staré vizitky nechtěl sahat, upravil jsem nedávno jejich editor, aby se smajlíci vkládali na správné místo. Zároveň se také už ve všech prohlížečích používá prosté textové pole místo hezčího editoru (který toho ale uměl méně).
Vizitka
Ahoj,
chtěl bych se zeptat, jak vlastně funguje počítání uživatelů, kteří navštívili mou vizitku?
Děkuji za odpověď
lékařský
Počítají se jen přihlášení uživatelé a každý je započítaný jen jednou. Při zrušení účtu se neodčítají. Je to takové asi docela nicneříkající číslo.
Kdysi dávno se možná počítali i nepřihlášení, ale tím si nejsem jistý. Potíž s nepřihlášenými návštěvníky Alíka bývá – a tím se jich nechci nijak dotknout – že to velmi často nejsou lidi.
Kdybychom mezi počítané kamarády navštěvující vizitku zahrnuli i archivační roboty (třeba archive.org), vyhledávací roboty (Google, Seznam, Bing atd. se musí nějak dozvědět, jaké texty jsou dostupné ke hledání), spamovací roboty (kterým zkazí vizitka náladu, protože do ní nemůžou nikam vložit nabídku svých léků ), dosahoval by ten počet nejspíš několika stovek i u nových uživatelů.
Jak dostal Alík obrázek do „Mám rád“?
Vizitka
Ahoj,
jak udělal Alík to, že má Alíka v popisu Mám rád?
2i.cz/i/fYaRz
Ahoj,
je na to tajný trik.
Funguje jen na vizitkách a je to jen dočasná improvizace, takže nebudeme zveřejňovat návod – stejně by to časem přestalo fungovat a pak byste z toho byli víc smutní, než když nevíte, jak to vložit.
V brzké době zavedeme několik nových možností pro většinu míst, do kterých se píšou texty – nasadíme takzvaný Alíkův značkovací jazyk, zkráceně AZJ. Místo hvězdiček pro tučnost a podtržítek pro kurzívu obsahuje AZJ české slovní pokyny zapsané v obyčejných závorkách. Bude existovat velmi široký výběr pokynů na všelijaké formátování a různé speciální funkce...
Koalík už tuto novou syntaxi otestoval ve svém článku o soutěžích a vypadá to použitelně a intuitivně. Ještě zbývá dořešit nějaké otázky ohledně oprávnění (kdo co kdy kde smí používat) a pak tuto novinku nasadíme všude. Rázem půjde vkládat všechno možné i do nástěnek, do diskusí pod Alíkovinami, do dotazů v poradně, do dopisů, asi i do nového chatu (který vznikne během prázdnin).
Zatím vůbec nevíme, jak tuto vymoženost dostaneme do vizitek.
Současné vizitky jsou pozůstatek z roku 2008. Plánujeme nový druh vizitek, takže nevím, jestli se vyplatí řešit AZJ v těch starých vizitkách.
Vizitka
Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jestli je na Alíkovi styl vizitky winx? Jestli ne, vytvoříte ho?
Ahoj,
myslím, že takový styl zatím neexistuje.
V tuto chvíli zatím nejde vytvářet nové styly. Respektive nějak to jde, ale je to složité a krom toho bychom chtěli stávající druh vizitek časem poslat do důchodu – nejspíš už letos.
Nový druh vizitek bude mít nový druh stylů a pak zase umožníme uživatelům Alíka vytvářet nové styly pro vizitky, nástěnky i stoly v klubovně.
Vizitka
Ahoj,
dneškem už tu jsem rok, ale na vizitce mi to ukazuje, že se s Alíkem kamarádím teprve chvilku.
Děkuji za odpověď
lékařský
Opraveno, díky za upozornění.
Rozbila to včerejší úprava, která opravovala nepřesnou dobu kamarádství na vizitce Alíka (způsobenou tím, že rok 2000 byl přestupný).
předchozí | 12345678 | další |