Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alík radí dětem

  Na otázky odpovídají

  pracovníci Modré linky, psycholožka BáraV, poradenské centrum Locika, projekt Sbarvouven.cz, NL pro odvykání, student práv Yaboiii, MVDr. Přemysl Rabas, Škola Vitae, vědecký novinář Pragmatik a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze děti mladší 15 let.

  Volný čas

  Nechci chodit na klavír

  Dobrý den,už rok se trápím se svým kroužkem(klavír), který mě přestal bavit(chodila jsem na něj celkem 3 roky).Rodičům bych to ráda řekla, ale dali do toho hodně peněz a navíc táta mi nevěřil už od začátku, že by mě hudba mohla bavit.Také se velice bojím to nějak přiznat učitelce z klavíru, protože na poslední hodině(teď o prádninách nechodím)jsem ji řekla, že budu pokračovat.Učitelka je hodná, říká, že jsem šikovná, ale přiznat se ji, že mě klavír fakt nebaví, nedokážu, takže potřebuji nějaký vymyšlený důvod, proč nemůžu na klavír chodit.Nikdy jsem se nad něčím takovým nechtěla zamýšlet, ale nutit sebe dělat něco, co mě nebaví, je strašný pocit.Dokonce bych se radši učila dějepis do školy než hrála sonatíny na klavír(dějepis nesnáším).Předem moc děkuji za radu.

  holka, 13 let, 3. července

  Ahoj z Modré linky,

  píšeš, že Tě nebaví chodit na hodiny klavíru a připravovat se na ně. Ráda bys to řekla rodičům, i učitelce - pro tu hledáš nějaký „vymyšlený“ důvod, proč bys do kroužku nechodila.
  Věřím, že Ti v situaci, kterou popisuješ, není dobře, a hledáš, jak ji řešit. Pokud klavír nemáš tak ráda, jak popisuješ, nemá smysl, abys do něj chodila. Při hře na hudební nástroj (i jiných koníčcích) je důležité, aby člověk rozvíjel svůj talent, dělal to rád a měl z toho dobrý pocit. Je pravda, že něčemu se naučit je někdy „řehole“, že je potřeba zapojit svou vůli - člověk ale ví, proč to dělá, má cíle, kterých chce dosáhnout. Ty ale nad klavírem už rok přemýšlíš, nebaví Tě, nemá tedy velký smysl pokračovat.
  Věřím, že je to těžké říct rodičům, když už na začátku byly obavy, zda tě to bude bavit. Člověk má ale právo změnit svůj názor, navíc Ty jsi do klavíru chodila tři roky, a to už je docela dlouho. Klidně jim řekni, že nyní do klavíru chodit nechceš, že Tě to opravdu nebaví a chceš se věnovat něčemu smysluplnějšímu. Můžeš jim poděkovat za to, že do toho vložili peníze, za všechno, co ses naučila - vlastně je to něco, co máš a na co můžeš vždycky navázat.
  I učitelce by bylo dobré to říct stejně. Můžeš si vymyslet mnoho důvodů, pravda však často vyjde stejně najevo, nejlepší je říct ji rovnou. Jistě nejsi první (ani poslední), kdo se z kroužku odhlásí, a navíc - kroužek je dobrovolný, není to povinnost. Učitelce se můžeš omluvit, že jsi jí řekla, že budeš v klavíru pokračovat, donést jí květiny, poděkovat za vše, co pro Tebe udělala. Tak to bude fér pro všechny.

  Držíme palce, abys situaci zvládla,
  Modrá linka

  Volný čas

  Ahoj Alíku, chceme s holkama jet pod stan do kempu a nevíme, jestli se tam můžeme ubytovat, když nám je 14–15 let. Poradil bys nám, prosím?

  holka, 14 let, 26. června

  Ahoj,
  to by asi chtělo se informovat u konkrétního kempu, do kterého byste chtěly jet. Zkuste tam napsat či zavolat.

  Jestliže ale není ani všem 15, tak vás bez někoho dospělého spíš neubytují. Obecně zařízení většinou pro pobyt bez rodičů požadují v lepším případě alespoň 15 let (případně plus souhlas zákonných zástupců). Někde ale můžou brát i až plnoleté...

  Volný čas

  Jak udělat kapelu slavnou

  Ahoj aliku, s kamaradkami jsme si založili kapelu, ale nevíme jak ji udělat slavnou, poraď prosím $>

  holka, 11 let, 11. května

  Ahoj, to je super, že děláte, co vás baví. Podle mého je nejlepší začít tím, že hrajete pro sebe a zkoušíte nové věci. Pak se můžete propracovat třeba na nějaké školní akce, zahrajete na nějaké oslavě apod. Na to není žádná zkratka, a kromě píle a talentu potřebujete i štěstí.

  Rozhodně také můžete svou hudbu nahrávat. Není to až tak složité, ale budete se to muset postupně naučit. Na nějaké základní nahrávání vám bude stačit i telefon nebo tablet, ale časem dospějete k tomu, že budete potřebovat základní mixážní pultík, lepší diktafon, nebo třeba i nástroj pro dodatečné mixování různých stop.

  Až budete vědět, že umíte svoji hudbu nahrát, můžet zkusit vymýšlet i nějaké videoklipy. S těmi pak můžete zkusit „prorazit“ na sociálních sítích. Pojem „slavný“ se v posledních letech hodně mění. Nemusí o vás vědět půlka republiky, stačí klidně stovka opravdu věrných fanoušků a jste slavné tam, kde na tom záleží😁

  Volný čas

  Disco dance

  Dobrý den,
  Příští rok bych chtěla dělat nějaký pohyb. Chtěla jsem dělat aerobic ale kamarádky mi říkaly jestli nechci dělat disco dance. Oni ho ale dělají hodně dlouho a celkem se bojím. Kamarádky mi poslali videa jak tančí a já skoro nic neumím ale oni řekli že je to v pohodě. Teď vám napíšu plusy a mínusy kdybych tak chodila.

  • neumím moc dělat gymnastiku
  • mamka říká že mám špatnou koordinaci těla a není to pro mě.
  • byla bych tam nová
  • Měla bych sport
  • Našla bych si kamarádky
  • Trenerka a kamarádky by mi pomohli
  • Jezdila bych na soutěže
  • Uplatnila bych někde svůj cit k hudbě

  Nevím jestli je to pro mě úplně vhodné to vy asi taky nemuzete vedet ale byli by jste moc hodní kdyby jste mi napsali třeba co se mám naučit, jaké jsou tam pohybové prvky popř. Nějaká videa.
  Děkuji mockrát@)->-

  holka, 14. května

  Ahoj z Modré linky,

  je dobře, že si umíš popřemýšlet nad plusy a mínusy toho, když začneš dělat disco dance. Jak píšeš, opravdu nemůžeme takto po internetu posoudit, jestli je to pro Tebe vhodné. V každém případě Tě chci podpořit, že není důležité, když zatím nic neumíš. Každý jednou začínal a nikdo to neuměl, dokud se to tréninkem nenaučil.
  A mezi plusy máš podporu kamarádek i trenérky, to je moc fajn. Bohužel Ti ale nemůžeme ani poradit, co by ses měla naučit, my se disco dance nezabýváme. Poradit Ti mohou právě kamarádky či trenérka, třeba klub, kde tančí, má i nějaké internetové stránky, kam by ses mohla podívat. Možná bys nějaká videa mohla najít i na Youtube.

  Přejeme Ti, aby Tě tancování bavilo a užívala sis ho.
  Modrá linka

  Volný čas

  Stres při hodinách baletu

  Ahoj poradno, mám takový problém. Miluji tanec konkrétně balet. Chodím na balet do ZUŠky. Dříve jsem zam chodila strašně moc ráda. Později trochu méně ráda a poslední půlrok se tam bojím chodit. Už tancuju pět let a skoro každý rok mi mění třídu. Jsem Introvert a hodně dlouho mi trvá se spřálelit a zviknout si na nový kolektiv. Tak jsem to nějak přežila. Ale tento rok mě páni učitelka dala VIP třídy ale nikdo mě tam nemá rád. V šatně si každý sedá asi o dvě místa dál odemě . I učitelka se změnila. Dříve jsem byla její nejoblíbenější studentkou. Vždy posilujeme u tyče a paní učitelka chválí a opravuje nás každého pochválí a opraví ale u mě se nikdy nezastaví. :-( Jsou tam holky které asi čtyři roky tančí na špičkách ale já tančím na špičkách jenom dva roky a učitelka si myslí že umím to samé jako ony. Ale já to neumím. Poslední dobou se bojím tam chodit. Mynule jsem byla dlouho nemocná a chyběla jsem a učitelce se to nelíbilo, byla na mě nepříjemná. Dneska jsem byla na hodině v takovém stresu až se mi třásla kolena a rozplakala jsem se na záchodě. Malém jsem dvakrát spadla. O přestávce mi pomohlo dechové cvičení které mám vždy v mobilu. Každou hodinu je to horší a horší. Bojím se že to nezvládnu a psychicky se zhroutím. Tátovi to je nějak jedno říká že to zvládnu a máma to neřeší. Asi jediný komu se mohu svěřit je babička ale té jsem to ještě neřekla. Předem děkuji za odpověď. Jsem moc ráda že pomáháte dětem $>.

  Ahoj z Modré linky,

  svěřuješ se nám s tím, že se bojíš chodit do baletu. Hodně Ti měnili třídu a Ty sis musela zvykat na nové kolektivy. V aktuální třídě se necítíš dobře, máš pocit, že Tě paní učitelka přehlíží a ostatní děti se s Tebou nebaví.
  Je mi to moc líto, nedivím se, že jsi z toho smutná a ve stresu. To by byli asi i ostatní, kdyby se jim to v kroužku dělo. Je úplně normální, že když ostatní holky tančí více let, mají víc zkušeností a něco jim jde lépe. Neznamená to ale, že by se kvůli tomu měli k Tobě ostatní chovat nepříjemně anebo se povyšovat. Představuji si, že jsi na balet začala chodit ze zájmu o ten tanec a protože jsi měla chuť se v něm dál rozvíjet. Měla bys pro to v kroužku dostávat prostor, ve kterém se cítíš bezpečně a podporovaná, ne odsuzovaná. Pokud to tak není, máš plné právo se ozvat a začít to řešit. Nemusíš na to být sama. Zní mi vážně, že máš obavy, že se z toho psychicky zhroutíš. Je fajn, že máš po ruce dechové techniky, které Ti v tu chvíli trochu uleví. Zároveň ten tlak, co zažíváš, může být dlouhodobě zatěžující. Chtěla bych tě povzbudit, ať si o tom ještě jednou zkusíš popovídat s rodiči anebo se svěřit babičce, o které píšeš. Můžeš jim zkusit upřímně povědět, co by se mělo změnit, abys na baletu mohla být spokojenější. Mohli by Ti pak pomoct komunikovat s učitelkou anebo spolu vymyslíte další postup. Moc bych Ti přála, abys mohla mít opět radost z toho, co děláš ve Tvém volném čase, z tance. Neboj se ozvat, zasloužíš si změnu k lepšímu.

  Držíme palce a přejeme hezké jarní dny
  Modrá linka

  Volný čas

  Hobby horsing

  Ahoj, měla jsem špatně zvladatelné obdobi po kterém jsem se změnila. Rozhodla jsem se že bych skusila sport hobby horsing. Začlo mě to hodně bavit a postupně jsem chtěla začít. Když jsem skousela skákat přes nějaké překážky tak rodiče se ptaly co dělám. Já jsem jim postupně vysvětlila že je to nový sport, skaka se přes překážky, drezura a že když někdo nemá možnost mít koně tak že má plyšového. Ukazovala jsem jim je. Mamka ale řekla že je to fakt divný a že se s koňma musím rozloučit. Táta mě seřval co to jako má být. Skusila jsem je přemluvit, vysvětlit nějak mileji aby prostě si k tomu sportu našli nějaký vztah. Ale bohužel ne. Řekli mi že prostě ne, že je to hrozně divný že ne. Já se ale nechci vzdát svého koníčku. Vadí mi na tom 3 věci. 1. Věc - mojí snahu vůbec neocení, nepodpoří. 2. Věc - když potřebuji základní vybavení které levněji neseženu a je to to nejlevnější prostě mě nepodpoří a sama za svoje si to koupit nemůžu protože mi to nedovolí že je to na kravinu a druhá věc že ani tolik nemám. Nevím co teď dělat. Jiný sport mi nevyhovuje. Na koních jezdit nemůžu protože mají strach že by se mi něco nestalo (to chápu). Takže ráda bych aby mě aspoň podpořili ale ne. Nebo aspoň finančně a to už vůbec. Při tom sportu se cítím svá, baví mě to a nechci to vzdát. Hodně jsem se zlepšila a vždy když se zlepšim nebo něco nového naučím jsem hodně ráda. Nemám konkrétní dotaz ale prostě to není jen mamka s taťkou. Celá rodina, moje okolí a kamarádi tento sport nesnáší. Nevím co dělat.;-(

  holka, 10 let, 20. dubna

  Ahoj,

  píšeš, že se Ti podařilo překonat těžké období díky novému sportu, kterému ses začala věnovat. Pokoušela ses přesvědčit rodiče, aby Tě podpořili v dalším sportování i finančně, ale jejich reakce byla odmítavá, podobný postoj zaujala i většina Tvých blízkých a kamarádů.

  Přiznám se, že i já jsem o hobby horsingu doteď neměla tušení a musela jsem si nejdříve zjistit, oč jde. Dovedu si představit, že Tě to ke koním táhne a tak sis našla alespoň sport co nejpodobnější, když Ti jízdu na živém koni rodiče nechtějí dovolit. Napadlo mě také, že je to sport pro lidi s velkým smyslem pro humor a nadsázku. Každý koníček nebo sportovní vyžití je fajn pro tělo i pro duši, jak jsi sama zjistila. Dovedu si však představit i důvody, proč většina Tvých blízkých reaguje odmítavě - přece jen jde o sport velmi neobvyklý a může připomínat dětskou hru. Je možné, že by si přáli, aby ses věnovala něčemu, co působí dospěleji. Věřím, že Tě necitlivé reakce ranily.
  Myslím, že to, aby ses cítila v pohodě, je v celém Tvém dotazu to nejdůležitější. A mělo by to být důležité i pro Tvé rodiče. Druhou věcí je, jak zajistit, aby to bylo pro všechny přijatelné. Neznám Tvé rodiče, tak se mi těžko odhaduje, co by mohlo pomoci. Napadá mě, že možná existuje nějaký hodně podobný sport, kterým bys mohla zdokonalovat svou mrštnost a současně by nebyl tak nápadný nebo finančně náročný, případně by ses mu mohla věnovat v nějakém sportovním oddíle. Možná by Ti poradil Tvůj učitel tělocviku. Na sportovní aktivity dětí často přispívají svým zaměstnancům firmy nebo lze získat nějaké peníze na zdravé aktivity od zdravotní pojišťovny. Obávám se ale, že zrovna pomůcky pro hobby horsing do této kategorie nepatří.

  Nemohu Ti slíbit, že se Ti rodiče přesvědčit podaří. Někdy pomáhá vytrvalost, mluvit opakovaně s tím z rodičů, který reaguje méně prudce (v Tvém případě to bude asi mamka). Dobré je ptát se na to, co je podle nich největší překážkou (dostupnost, finance, bezpečnost) a v jakém sportu by Tě byli ochotní podpořit. Každý sport si vyžaduje své. Máš právo držet se svého přesvědčení, že hobby horsing je pro Tebe to pravé. Každý jsme jiný a vyhovuje nám něco jiného.

  Můžeš se zeptat i mezi svými kamarády, jestli někdo z nich s rodiči řeší nesouhlas nebo naopak nucení do nějaké volnočasové aktivity. Nápady, jak to zvládnout můžeš najít i v jiných dotazech v Alíkově poradně. Když budeš chtít, můžeš se nám ozvat na Modrou linku (všechny možnosti najdeš na www.modralinka.cz).

  Přejeme Ti, ať brzy s rodiči najdete společnou řeč.

  Modrá linka

  Volný čas

  Jak si vydělat ve 14 letech

  Ahoj, mám takový menší dotaz. S mojí rodinou to není jednoduché, ale teď mi to přijde už přehnané. Dříve jsem hrála fotbal kvůli mému dědovi, který si přál vnuka, ale nedostal ho a tak si to kompenzoval na mně. Asi před rokem jsem ho přestala hrát, protože mě to vlastně ani nebavilo a zabíralo to moc osobního času. Dědovi se to samozřejmě nelíbilo a proto se začal navážet do mé postavy( jakože budu moc tlustá, protože nic nedělám, že mám moc velký stehna atd.) i když mám podváhu a trvalo mi 2,5 roku se jakžtakž dostat z anorexie. Kvůli tomu jsem se přihlásila na atletiku, aby tyhle komentáře přestaly a já se nemusela bát, že do toho zas spadnu. Bohužel se vyskytl další problém. Peníze. Naše rodina není moc bohatá a rodiče mi odmítli atletiku platit, protože je moc daleko a vzhledem k tomu, že mi je 14, tak mě skoro nikde nevezmou. Mám sice 1 brigádu v hotelu, ale ta mi moc nevydělává. Navíc si z toho platím autobus a školní akce. Kapesný nedostávám. Proto se vás ptám, kde sehnat peníze na zaplacení atletiky? Nebo jestli to má vůbec cenu. Ale zase je to jediná možnost jak být pryč z domova a užít si trochu té volnosti...
  Předem dekuji za odpověď.

  holka, 14 let, 7. dubna

  Ahoj z Modré linky,

  je dobře, žes přestala s fotbalem, když Tě nebavil. A i když si umím představit, že mohl být děda zklamaný, myslím si, že od něj vůbec není hezké, jak se zachoval. Ty jsi ta, která žije svůj život, Ty víš, co Tě baví a co chceš dělat.

  S brigádami je to opravdu náročnější, když Ti ještě nebylo patnáct. Možnosti jsou spíše neoficiální, spíše přes známé lidi. Můžeš se zkusit domluvit, že třeba někomu vyvenčíš psa, zajdeš na nákup, pohlídáš dítě. Chápu, že je to složité, když nemáte moc peněz, ale i tak bys mohla s rodiči zkusit ještě vše probrat. Dát jim najevo, že je pro Tebe atletika opravdu důležitá. Možná by Ti rodiče mohli platit alespoň autobus a školní akce. A peníze na atletiku by sis mohla přát třeba k narozeninám, svátku, Vánocům, namísto jiných dárků.

  Přejeme Ti, aby to s atletikou vyšlo.
  Modrá linka

  Volný čas

  Jak začít s herectvím?

  Dobrý den, nevím, jestli to sem moc patří, ale chtěl bych začít s herectvím. Hrozně mě baví hrát a jsem v tom i poměrně dobrý, to stejné v zapamatování si textu a následném přednesu s emocemi. Ve škole často moderuji různé akce, dělám různé proslovy a lidé mi říkají, že mám prostě dobrou slovní zásobu a dovedu se před ostatními opravdu „rozdat“. V realitě jsem sice poměrně introvertní, ale jakmile se ocitnu na podiu, rozjedu se. Dám do toho vše a vžiju se do role na sto procent. Možná je to i tím, že moje povaha je vlastně skoro žádná, a proto mi nedělá problém se na nějakou předělat. Také namlouvám věci do jednoho školního projektu a tak. Prostě se mi dost líbí představa toho hrát nebo něco dabovat. Radši bych ale byl za hraní, konkrétně v divadle. Kamery se mi moc nelíbí. Bylo by to také fajn, ale divadlo je lepší.

  Chtěl bych se proto zeptat, je možné vůbec začít s herectvím v divadle v tak vysokém věku? Musel bych začínat až od dalšího pololetí a to mi už bude patnáct. Další otázkou je kde? Jsem z Prahy, takže kdyby byla nějaká obecná doporučení, bylo by to fajn. Prostě doporučení na místa, kde by mě mohli vzít.
  Další dotaz je, jak se dostat třeba i na podium? Prostě na reálné představení? Dá se to z normálního dramaťáku?

  Děkuji moc

  kluk, 14 let, 21. března

  Ahoj z Modré linky,

  v Tvé zprávě popisuješ, že máš blízko ke hraní, moderování, hodně Tě to baví. Rád bys dokonce začal s herectvím víc do hloubky a intenzivně. Přijde mi moc fajn, že u sebe cítíš, že to je Tvá silná stránka, která Ti jde a zároveň Tě baví a naplňuje Tě, to je moc cenné.
  Máš obavu, jestli už není pozdě s tím začít, je Ti 15 let – říkám si, že není dán ideální věk, kdy začít (vlastně s čímkoliv). Nejdůležitější mi přijde Tvá chuť, odhodlání a připravenost tomu věnovat svůj čas. A z Tvé zprávy mi zní, že to u Tebe za zkoušku určitě stojí. Uvidíš, jak Ti v tom bude dál, jaké lidi potkáš, co lákavého nebo nečekaného s herectvím zažiješ. Říkám si, že se dá herectví věnovat pak třeba i na vysoké škole. Existuje více způsobů, jak se zapojit i teď – jak píšeš, je spousta dramaťáků, amatérských divadel, které nabírají děti a mladistvé z různých věkových skupin a záleží na jejich spolupráci s ostatními divadly, jaké možnosti se Ti otevřou. Možná někdo ve Tvé škole bude vědět o podobném souboru, zkus se zeptat některého z učitelů anebo spolužáků, o kterých víš, že k hraní mají taky blízko. To, že bydlíš v Praze, mi přijde jako velká výhoda pro tento obor, možností bude určitě spousta. Tady jsou jen některé, které můžete s rodiči prohlídnout a případně se tam můžete zkusit ozvat: https://www.svandovodivadlo.cz/o-divadle/workshopy/213/detsky-divadelni-soubor-svandova-divadla,
  https://www.oldstars.cz/herecke-studio/d-studio,
  https://divadloradar.cz/o-nas/krouzky
  Ráda bych Tě podpořila, abys toto přání probral s někým blízkým (rodiči, jinými dospělými příbuznými), aby Ti pomohli udělat potřebné kroky k tomu, aby ses mohl plně věnovat tomu, co Tě láká.

  Držíme palce, ať můžeš potkat fajn lidi, kteří Tě v herectví povedou dál a přejeme, ať Ti to přináší i nadále radost,
  Modrá linka

  Volný čas

  Neumím nakládat se svým volným časem

  Ahoj Alíku,neumím nakládat se svým volným časem,i když ho přez den nemám moc v Pondělí mám školu až do odpoledne.a ostatní dny mám kroužky.Ale o výkendu nebo o prázdninách nebo třeba když jsem nemocná se vážně nudím. Skoro nic mě nebaví a nevím co mám dělat občas si říkám že jsem promarnila celý den.

  holka, 12 let, 13. března

  Ahoj.
  je skvělé, že jsi dokázala pojmenovat problém, který řeší spousta lidí, ale jen málokdo si ho dokáže připustit. Naučit se smysluplně využít volný čas není vůbec samozřejmé nebo automatické a člověk často musí dlouho hledat a zkoušet, než zjistí, co ho naplňuje a baví. Pro začátek měj oči otevřené a rozhlížej se kolem sebe, čím se baví tví kamarádi a co je zajímá. Možná mezi jejich zájmy objevíš i něco, co by se ti líbilo a čemu by ses ráda věnovala. Povídej si s kamarády třeba i o tom, co čtou, jaké filmy sledují, nebo čemu se věnují ve svém volném čase. Nech se jimi inspirovat a neboj se zkoušet nové věci. Určitě mezi nimi objevíš i něco, co tě bude bavit a čemu se ráda budeš věnovat.
  Přeji ti hodně štěstí!
  Bára

  Volný čas

  Zájem o Ference Liszta

  Dobrý den. Řekněme, že mám trochu zvláštní dotaz. Zkrátka a dobře, už víc než rok se zajímám o Ference Liszta. (Jestli víte, kdo to je, je to jedině dobře.) Jenže tenhle zájem už možná trochu přerostl v posedlost, nebo jak to říct. Dělám o něm memy, pořád ho kreslím, píšu o něm knihu, všechno ve škole tématizuju na něj, prostě všude je on. (Mám o něm už 2 knihy v angličtině, obě úspěšně přečtené. A taky dvě trička.) Ale teď to hlavní. Mně to nevadí. Na Instagramu jsem si našla desítky kamarádů, kteří mají stejnou posedlost. (dokonce to má název. Jsme Lisztomaniaci.) Problém ovšem je, že takových „crushů" už jsem měla víc. Každý rok se jeden objevil a pak zmizel, ale tenhle pořád drží. A já ani nechci, aby mě to přešlo. Akorát problém je, že on mi vyloženě chybí. Prostě jsem naštvaná na ty tisíce a tisíce lidí, kteří se s ním setkali a ta myšlenka, že já ho nikdy neuvidím mě hrozně sžírá. Někdy kvůli tomu i brečím. Otázka je následující. Je tohle všechno normální? (Omlouvám se za špatně uvedený věk. Asi jsem se nějak přehmátla při zadávání. Je mi 14 let.) Děkuju za odpověď.

  holka, 14 let, 10. března

  Ahoj z Modré linky,

  ptáš se nás, jestli Tvůj velký zájem o Ference Liszta je normální. Popisuješ, že zájem přerostl v posedlost, děláš o něm memy, kreslíš ho, píšeš o něm knihu. Je to vlastně i něco, co už u sebe znáš, takových crushů jsi už měla více, teď si všímáš, že Tě to zatím nepřešlo, jako to bylo dřív.

  Připadá mi důležité, jak sama píšeš, že Ti to nevadí a ani nechceš, aby Tě to přešlo. Našla sis i kamarády, kteří mají podobný zájem. Pokud se Ty sama v tom cítíš dobře, není na tom podle mě nic špatného. Zmiňuješ, že Ti chybí, že Tě štve, že se s ním nikdy neuvidíš. To mi připadá pochopitelné a je to dokonce i běžné, děje se to hodně lidem, zvláště ve Tvém věku. Kdybys měla čas a chuť pročíst si starší dotazy, všimneš si, že s podobnými pocity nám píše více dětí/dospívajících.

  Abych odpověděla přímo na Tvou otázku, jestli je to normální. Není snadné na to odpovědět, protože už samotná normalita je těžko uchopitelná. Co je vlastně normální a kdo o tom rozhoduje? Obecně se lidé asi shodnou, že za normální považují to, co dělá většina. Je to ale zjednodušení a neznamená to, že když něco máme jinak, než jak to má většina lidí, že je na tom něco špatného. Může to být třeba neobvyklé, ale rozhodně ne nenormální. Co je normální pro jednoho, nemusí být normální pro druhého. Důležité je, abychom svým chováním neubližovali sobě ani druhým, což podle mého Ty neděláš. Myslím, že se tím nemusíš znepokojovat a dál se můžeš věnovat své zálibě.

  Kdyby Tě to dál trápilo, je fajn své pocity sdílet s někým dalším. Třeba s kamarádkou, s rodiči nebo s někým jiným, komu věříš.

  Přejeme Ti hezké březnové dny.
  Modrá linka

  Volný čas

  Stud ze zpěvu

  Ahoj, chodím do sboru a ráda zpívám, zpívat umím velmi dobře ale...
  Strašně se stydím! Když pan sbormistr zkouší po jednom, aby jsme mu něco zazpívali, všichni to zazpívají, pak dojde řada na mě a ticho! Mám z toho strach, nedokážu že sebe před všemi těmi lidmi vydat ani notu ):
  Nikdy jsem před pánem sbormistrem nezpívala, snad jenom při závěrečných zkouškách a to museli všichni jít z místnosti pryč ):

  holka, 14 let, 2. března

  Ahoj z Modré linky,

  píšeš, že se stydíš sama zpívat před panem sbormistrem nebo před ostatními lidmi. Nepokládáš ale žádnou konkrétní otázku, tak napíšu, co mě k Tvé zprávě napadá.

  Je přirozené se bát nebo stydět, i když nám něco dobře jde. Když je kolem hodně lidí, může se strach stupňovat. Z toho, co píšeš, mám dojem, že bys asi chtěla ty obavy ze zpěvu před ostatními nějak zmírnit. Říkám si, že si to můžeš nacvičit - nejprve zkusit zpívat před někým z rodiny nebo z kamarádů, se kterými je ti příjemně. Pak to postupně zkoušet před více lidmi.

  Pokud už jsi v tom okamžiku, kdy na zkoušce sboru na Tebe přichází řada, může pomoct se párkrát nadechnout a vydechnout a uvolnit tak napětí nebo třeba říct někomu ze sboru, komu důvěřuješ, aby stál vedle tebe a povzbudil Tě v té chvíli.

  Říkám si taky, jestli by ses s tím mohla svěřit i panu sbormistrovi. Možná byste spolu našli způsob, jak strach překonat.

  Přejeme Ti, ať se můžeš při zpěvu cítit dobře.
  Modrá linka

  Volný čas

  Jak psát básně?

  Ahoj, mám takovou blbou otázku.
  Chtěla bych umět skládat básničky, ale básničky skládat neumím. Chtěla bych složit básničku o francouzském císaři a pak to (možná) dát do článku (tady na Alíkovi). Nevíte, jak se skládají básničky? Na internetu jsem hledala, ale moc mi to nepomohlo. Máte nějaké tipy jak složit básničku? Těžko se mi hledají nějaké rýmy 😂
  Děkuji za odpověď 😊

  holka, 12 let, 23. února

  Ahoj,
  jelikož kolegové říkají, že umím básně psát, a žádnou dobrou radu nemají, zkusím nějakou dát. ;-)

  Upozorňuji, že můj přístup k básnění je možná trošku programátorský, šlo by mi jistě vytknout, že mým veršům mnohdy chybí nějaká umělecká poetika, že nemají duši. Nesoustředím se na vzletné emoce a na přenos mých nejhlubších pocitů, protože tyhle věci prostě nemám v povaze, jsem flegmatik. Na básničkách se mi líbí rytmus, spatřuji eleganci v dodržení pravidel při předávání informace… a už je mi celkem fuk, jestli je to pojednání o lásce nebo o magnetofonové pásce. :-)

  Z toho také vyplývá, že nejsem moc velký fanda volných veršů a různé podobné anarchie, kdy umělec tvrdí, že je něco básnička, i když se to moc nerýmuje, nebo když vůbec nesedí počty slabik.

  Počty slabik považuji za důležité. Oba řádky verše by měly mít stejný počet, optimálně mezi čtyřmi a dvanácti. Pokud je slabik víc jak dvanáct, tak už na počtu skoro nezáleží a hrozí, že posluchač přestane vnímat rým (je větší šance, že to je náhodou podobně zakončené slovo, než že je to záměrné umění). Sestavuji-li báseň, tak si často v duchu předčítám své pokusy a odpočítávám si slabiky na prstech.

  Dobré je předem vědět, co chceš světu sdělit, a připravit si slova, která jsou pro takové sdělení klíčová – třeba si je i někam vypsat, nebo si je párkrát říct. Nemusíš je všechna použít, stačí je mít na očích (nebo v uších). Případně si i ke každému připsat jeho synonyma, protože je docela příjemné, když můžeš vyměnit nešikovné slovo za jiné podobného významu, ale s jiným počtem slabik, nebo s jinou koncovkou. Čím větší repertoár slov a jejich synonym máš, tím je kombinování snazší.

  Úplně ideální je, když se už mezi klíčovými slovy najdou taková slůvka, která se rýmují – tedy která mají stejně znějící koncovku (alespoň v nějakém pádě). Tím ti může snadno vzniknout základní kostra veršíku. Pokud to takhle pěkně nevyjde, musíš po něčem, co se s klíčovým slovem rýmuje, zapátrat ve své slovní zásobě. Nebo na webu rýmy.cz. V absolutně nejhorším nejzoufalejším případě, když tě nic lepšího nenapadne, můžeš na konci verše rýmovat slova, která se sdělením básničky nijak nesouvisejí, třeba není + mění nebo dvě slovesa v infinitivu (končící na -it), a klíčová slova pak používat v pozicích, kde se rýmovat nemusejí.

  Jakmile máš zhruba ujasněné, co se s čím rýmuje, zbývá domyslet zbytek veršů, tedy nějakou omáčku okolo. Zde se vyplatí již zmíněné počítání slabik. Některé předložky nejsou samostatné slabiky, ale čtou se společně s navazujícím slovem (třeba z měs-ta jsou dvě slabiky). Nenech se také zmást tím, že některá napsaná slova vypadají dlouze, ale mají málo slabik (třeba ram-pouch), a naopak (třeba na-o-pak :-)). Básničkám nevadí i slovosled všelijak neobvyklý, který v textu běžném uši trhá.

  V češtině máme různá krátká slovíčka, kterými si můžeš pomáhat – typicky spojka a jde na mnoha místech přidat či ubrat (nahradit za interpunkční čárku). Spojka a-le jde v případě potřeby nahradit za jednoslabičné však nebo trojslabičné nic-mé-ně. Podobně ne-bo jde vyměnit za jednoslabičné či a nebo za trojslabičné a-ne-bo. Ukazovacími zájmeny jde také snadno vyplnit nějaké ty chybějící slabiky, ale dej si pozor na to, aby jich tam nebylo moc, zní to pak trochu humpolácky. I staročeské knižní íčko za infinitivem sloves může básnění občas dobře posloužiti, ale doporučuji s ním šetřiti (nebo ho naopak poctivě míti všude!).

  Nezapomínej také, že si můžeš vybrat mezi více druhy rýmu. Pokud se ti do začátku sdruženého rýmu (s řádky AABB) nevejde všechno, co chceš říct, můžeš snadno uskočit do střídavého (ABAB, akorát pak musíš domyslet čtvrtý řádek, aby pasoval k druhému řádku), nebo do obkročného (ABBA, tam musíš domyslet pasující třetí). Pokud se ti sdělení nevejde ani do obkročného rýmu, můžeš možná některé formulace vynechat, věř, že čtenář je chytrý a dokáže si ledacos domyslet z náznaků. ;-)

  Básnička má být o francouzském císaři? Císař je takové hůř rýmovatelné slovo, tam je akorát písař, možná v jiných pádech, císaři + komisaři, možná by mu šlo něco uvařit… a hele, jsou tu i Švýcaři. No vida! Už se nám tu rýsuje nějaké černohumorné téma, švýcarský nůž, gilotina je nůž, francouzský císař by mohl být Ludvík XVI.… a je to. Francouzskému císaři brousili nůž Švýcaři, ty šestnáctý Ludvíčku, hlídej si svou hlavičku, po tvém skonu zametou s Marií Antoinettou. 8=:->

  Nebo jinak, ustoupíme-li od mého striktního analytického přístupu, mohla bys sestavit odlehčenější něco-jako-báseň s přehnaně egoistickým motivem, inspirovanou Ludvíkem XIV. a jeho památným prohlášením „stát jsem já“, kde by každý druhý řádek říkal, co všechno jsem já. Začala by třeba zlehka, že Ludvík XIV. jsem já, a postupně by nabalovala, že Ludvíkova kancelář a kuchyně a celý palác a celé město a celý kraj… a nakonec stát jsem já. :-D

  Já do poezie začal fušovat až někdy v roce 2010, protože jsem chtěl vyhrát klíč k betaverzi StarCraftu II. :-)

  Pak jsem o šest let později uspěl v jedné místní básnické soutěži.

  Závěrem bych chtěl podotknout, že stejně jako u spousty jiné umělecké tvorby platí, že důležitý není jen talent, ale zejména trpělivost a trénink. Nečekej, že na první pokus vymyslíš něco světoborně úžasného. Neboj se škrtat a mazat! Zkoušej psát znovu a znovu a znovu a znovu. Pokud se po půlroce podíváš na svůj starší pokus, nejspíš tě napadne, jak by šel vylepšit, předělat, přeformulovat, zlibozvučnit, přerovnat. Můžeš také experimentovat s různými nevšedními kombinacemi slov, v nejhorším případě budou nepoužitelné, v lepším najdeš třeba něco (dů)vtipného. Časem se nejspíš naučíš navigovat ve slovní zásobě maličko jinak než běžní lidé… a veršování ti najednou půjde samo. ;-)

  Přeji ti hodně zdaru s tvorbou poetického útvaru. >X<-

  –MM–

  P.S.: Básnické umění se hodí nejen pro Alíkoviny, ale i pro písničkové soutěže. @)->-

  Volný čas

  Kde si založit blog

  Ahoj aliku, chtela bych si zalozit blog a psat tam treba ruzne typy na nejake vyrabeni a tak, ale nevim jak si to zalozit jestli je nejaka platforma nebo tak
  Moc dekuju:-)

  holka, 12 let, 5. února

  Ahoj, je celá řada platforem, kde si můžeš založit blog. Nejjednodušší je podle mého WordPress, a to i proto, že najdeš hodně lidí, kteří tuto platformu používají a budou ti tedy umět poradit. Nemusíš nic platit, používání na jejich doméně je zdarma.
  Pokud máš založený účet u Google, můžeš taky využít jejich blogovací nástroj Blogger. Má trochu méně možností nastavení a rozšíření, ale to vadit nebude, základy (texty, fotky, videa) umí taky.

  Volný čas

  Kam můžu jít dělat graffiti legálně?

  Ahoj Alíku a spol. Poslední dobou jsem začal mít zájem o graffiti a tagy zkouším to na papír nebo i třeba na zahradě na zeď kde to nikomu nevadí, ale chtěl bych to zkusit třeba i někde na ulici (legálně) ale nevím kde najít to legální místo. Chystám se taky jít do opuštěných doků v Nymburce protože tam je hodne graffiti a nikomu by to asi nevadilo.
  Děkuji za odpověď

  Honza, 12 let, 19. ledna

  Ahoj Honzo,

  je super, že máš hobby, které chceš vykonávat tak, abys nikomu nezpůsobil škodu.

  Existují místa, kde je povoleno graffiti - každá obec to má jinak. Ve většině případů stačí napsat do prohlížeče „legální plocha pro graffiti + jméno obce“ - jen si dej pozor, aby informace byly aktuální. Nejvíce jich, dle mých informací, je v Praze. Můžeš se zkusit zeptat na radnici, pokud tyto informace nemá Tvá obec vyvěšené na stránkách. Nymburk plochu pro legální graffiti dle veřejných informací má, bohužel nevím konkrétní adresu - zrovna tam je asi potřeba se poptat na radnici.

  I tak bych nedoporučoval chodit tagovat a sprejovat opuštěná místa. I přesto, že jsou opuštěná, tak není povoleno na ně „kreslit“. Z vlastní zkušenosti mohu říct, že ač tam nikdo nikdy nechodí, zrovna v čase, kdy tam půjdeš ty, tam bude hlídka městské policie - zákon schválnosti. :)

  Měj se hezky!

  Volný čas

  Potíže při hraní na saxofon

  Ahoj alíku, omlouvám se že zase píšu. Ted mám trochu jiný druh problému, hraji na saxofon půl roku. Nejprve jsem začala hrát na flétnu ale chtěla jsem hrát na saxofon, učitel mi řekl že jsem moc malá, tak jsem začala hrát na klarinet . Hra na klarinet byla příšerná, chtěla jsem s hrou na jakýkoli nástroj přestat ale rodiče mě přemluvili at hraju na saxofon, ten nápad se mi líbil. Hraji tedy na saxofon ale jak saxofon leží na krku tak mě bolí krk a záda, velmi mě to bolí a obtěžuje, také saxofon leží na palci a mě ten palec moc bolí a mám tendenci si ho křupat-zatlačit na kloub a čekat než vydá hlasité prasknutí. A tím si ničím klouby ale nemohu kvůli bolesti přestat. Též mě bolí pusa kvůli zvláštnímu nátisku ale to je nejmenší problém. Už jsem na saxofonu jednou omdlela a vždy se mi točí hlava. Rodiče říkají že budu hrát at se děje cokoli už jsem s nimi mluvila ale nic , všichni se mi smějí a neberou to vážně. Nevíte co mám dělat? Už to nezvládám a nic nepomohlo.:-(;-(;-( Prosím pomoc poradte .
  omlouvám se za gramatické chyby píšu ve spěchu.
  Veronika

  Veronika 12 let, 18. ledna

  Ahoj Veroniko,

  píšeš nám, že půl roku hraješ na saxofon, ale dělá Ti to fyzické problémy - bolí Tě palec (a pak máš potřebu s ním křupat), také krk a záda i pusa. Při hraní se Ti točí hlava a už si jednou i omdlela. Rodiče neberou vážně, když jim o tom všem říkáš a trvají na tom, že budeš i dále hrát. Prosíš nás o pomoc.

  Veroniko, to, co píšeš, zní docela vážně. Hrát na hudební nástroj je určitě moc fajn, ale nesmí to být na úkor zdraví. Napadá mě, že bys mohla zkusit promluvit s učitelem/kou, ke kterému na nástroj chodíš, a říct mu, co všechno se Ti děje, když hraješ. Říct to můžeš také své praktické lékařce, která Tě může prohlédnout a zvážit, jak moc je pro Tebe hraní na saxofon v pořádku. Oslovit také můžeš jiného dospělého ve Tvém okolí, který by promluvil s Tvými rodiči.

  Pomocí by mohlo být, kdybys těm, o kterých píšeme, dala přečíst tohoto Alíka, aby se dozvěděli, jak to se saxofonem máš.

  Držíme Ti palce,
  Modrá linka


  Prosba od Alíka

  Podpořte prosím
  Modrou linku!