Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Mráček
  Jsi tu poprvé?

  Alíkova poradna

  Na otázky odpovídají

  pracovníci linky důvěry Modrá linka, psycholožka BáraV, MUDr. Jiří Staněk, bojovníci proti kouření z projektu Nekuřátka, český klub skeptiků Sisyfos a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze čtenáři mladší 15 let.

  Volný čas

  Ahoj často jsme ve čtyřech já, bratr 9 a dvě sestřenice 10 a 14. Nevíme co dělat. Stolní hry hrát nechceme a něco typu schovávaná honěná hrajeme téměř pořád. Nevíte nějakou aktivitu?

  holka, 12 let, 11. listopadu 2019

  Ahoj,

  líbí se mi, že hledáte nové aktivity, kterým byste se chtěli věnovat. Možností je určitě hodně, výborné je společně sportovat, nebo něco tvořit. Teď v předvánočním období se nabízí vyrábět dárky (třeba origami) nebo péct cukroví. Kdybyste chtěli, můžete třeba pomoci někomu ve svém okolí - samozřejmě i doma, ale i mimo domov, třeba někomu staršímu přinést nákup, vyvenčit psa, pomoci s úklidem apod. Další nápady můžete najít i na internetu, např. tady: www.idnes.cz/onadnes/vztahy-sex/hrajte-si-s-detmi-25-tipu-na-nejruznejsi-hry.A090717%5f110557%5fona%5fdeti%5fjup, Zkuste si (třeba i společně zadat "aktivity pro děti" nebo "aktivity pro dospívající" a pak si udělat "zásobník" her, ze kterého pak můžete čerpat.

  Je to jen na vás.

  Přejeme zábavný a užitečný podzim,

  Modrá linka

  Volný čas

  Ahoj alík, mám taký zaujem ktorý sa volá "furry". Není to nič proti zákonu. Rád kreslim antropomorfné a normálne zvierata, no niektorý to kritizujú a našu komunitu šikanuju a budujú tomu zle meno. Tak kreslim potajomky, bojim sa že rodičia videli nejaké video od nejakého internetového influencera ktorý práve kritizoval furry komunitu. Môj otec rád pozerá na youtube a v jednom videu ktorý pozeral prave kritizoval furry komunitu. Tak sa teraz bojim rodičom povedať o mojom záujme, mal by som to niekedy prezradiť? Pretože ja už to začínam vnímať ako môj životný štýl.

  kluk, 14 let, 2. listopadu 2019

  Ahoj,
  vím o tom, co znamená "furry" a také vím, že někteří lidé Tvoji komunitu kritizují a někdy jí podsouvají nevhodné chování. Jak ale správně píšeš, nejde o nic nezákonného. Proto rozumím Tvým obavám, že rodiče se k tomu budou stavět také negativně.
  Nedokážu Ti však jednoznačně poradit, zda to rodičům říct či ne. Nevím, jaké máte vztahy, ale pokud jsou k Tobě spíše vstřícní, dovedu si představit, že bys jim o svém zájmu řekl, ukázal jim nějaké svoje kresby a vysvětlil bys jim, co se děje za šikanu směrem k Tvé komunitě a uvedl svoje protiargumenty. Rodiče jsou dospělí a tak si mohou udělat svůj vlastní názor. I kdyby s tím nesouhlasili, neznamená to, že bys musel přestat kreslit nebo by ses musel vzdát svého životního stylu. Pokud si na to teď netroufáš, zatím jim to říkat nemusíš a můžeš ještě počkat na správnou chvíli nebo si alespoň vše dobře promyslet.

  Přejeme, aby vše dobře dopadlo.
  Modrá linka

  Volný čas

  Ahoj všichni,
  Nejdříve jsem nevěděla, jestli to mám napsat k dotazům ohledně rodičů, protože to s nimi dost souvisí, ale přijde mi rozumnější napsat to sem.
  Hudba je můj život. A když někdo hraje na klavír tak ho obdivuji. Ale chtěla bych se také naučit hrát na tak úžasný nástroj. Domů by se sice asi nevešel, ale nevadilo by mi někam dojíždět.
  V první a druhé třídě jsem hrála na flétnu jinak jsem nikdy na žádný jiný nástroj nehrála..
  Ale teď k věci. Nevím jestli by mi rodiče dovolili, abych chodila na hodiny klavíru. Nebo jestli by jim nevadilo, kdyby mě tam vozili. Zkrátka potřebuji poradit jak si najít správnou chvilku a kdyby náhodou tak je přemluvit. Ve škole jsem pilná a doma pomáhám. Ale potřebovala bych i nějaký koníček.
  Předem moc děkuji za odpověď

  Petra, 12 let, 4. října 2019

  Ahoj,
  je skvělé, že máš takový zájem o hudbu a našla sis koníček, který by tě bavil. Stejně tak máš pravdu v tom, že člověk potřebuje i koníček, u kterého se odreaguje. Hra na klavír je úžasným zájmem, který navíc rozvine tvou osobnost a myslím, že to rodičům klidně můžeš říct. Vysvětli jim, že bys hodiny klavíru chtěla opravdu navštěvovat a jsi ochotná pro to i sama něco udělat. Můžete se například domluvit na tom, že alespoň jednu cestu na hodiny absolvuješ sama, nebo že si například přispěješ ze svého kapesného na noty a podobně. Myslím, že když tví rodiče uvidí tvůj opravdový zájem a snahu, budou vstřícně naladěni a určitě se vám společně podaří najít takové řešení, aby ses svému koníčku mohla věnovat.
  Přeji ti hodně štěstí!
  Bára

  Volný čas

  Ahoj alíku moji rodiče nás nikam nevezmou protože mají málo času jak je mám přemluvit aby nás někam vzali

  holka, 10 let, 1. srpna 2019

  Ahoj,
  představuji si, co to znamená, že vás rodiče nikam nevezmou a napadá mne mnoho věcí. Myslíš například výlet, koupání, dovolenou, kino? Je toho hodně, o co by mohlo jít, a asi také záleží na tom, kolik skutečně taková akce vezme času.

  Zkus to všechno promyslet a můžeš rodičům něco konkrétního navrhnout. Takové kino moc času nezabere, stejně tak jako by se třeba koupání dalo stihnout o víkendu, kdy je na všechno více času. Možná by stálo za to třeba rodiče něčím příjemně překvapit, napadá mě úklid, pomoc s něčím, co by jim udělalo radost. Když budou mít dobrou náladu, můžeš jim zkusit navrhnout nějakou konkrétní akci, která by Tě bavila a zároveň by bylo reálné ji zvládnout. Někdy, když rodiče mají opravdu málo času, mohou je zastoupit třeba prarodiče, tety, strejdové, to můžeš také zvážit.

  Přejeme Ti, aby to dobře dopadlo.
  Modrá linka

  Volný čas

  Ahoj Alíku a spol, chtěl bych začít hrát na piáno. Dávám přednost samoučení , jenže já se nemám jak dostat k pianu doma nebo někde. Tak se nabízí možnost začít chodit do zušky, ale přemýšlím zda na zušku není pozdě když mi je 14 navíc abych tam chodil rok a pak už pravděpodobně ne jelikož pudu na střední a na intr. Omlouvám se že ta otázka je položena tak krkolomě, ale nevěděl jsem jak jí položit.

  kluk, 14 let, 23. května 2019

  Ahoj,

  moc se mně líbí, že máš takový zájem. Myslím, že začít se může kdykoliv. Nevím přesně, jak si to představuješ s tím samovzděláváním. Určitě můžeš začít navštěvovat ZUŠku, myslím, že pro "rozběh" by to bylo dobré a za ten rok bys alespoň poznal, zda je to to pravé pro Tebe. Hraní na piáno je ušlechtilá záliba, poslechy klavírních koncertů jsou úžasné. Ale člověk nemusí hned koncertovat, stačí, když si umí zabrnkat doma pro sebe a své blízké, to potěší a je to i způsob relaxace, která je v dnešní době velmi potřebná.
  Není třeba plánovat moc dopředu. Neznám Tvé možnosti a možnosti, které Ti nabízí Tvé okolí, zkus to někdy v klidu probrat se svými rodiči či někým dalším ze širší rodiny, kdo Ti fandí (třeba prarodiče, strýc, teta). Možná společně dospějete ještě k dalším možnostem a nápadům, víc hlav víc ví. Určitě by Ti mohla být nápomocná i nějaká osoba ze školy, třeba výchovný poradce nebo učitel/ka hudební výchovy a podobně, ti také už možná ví, zda máš pro hraní na piáno vlohy, a kde je lze ve vašem okolí rozvíjet.

  Přejeme Ti, aby Ti to vyšlo. Držíme pěsti!
  Modrá linka

  Volný čas

  Ahoj píšu kvůli tomu,že mám 11.2. 2019 v pondělí poprvé na klavír. Jenže abych mohla na ZUŠ na klavír chodit,musím 4 roky chodit na hudební nauku a nikoho tam hlavně nebudu znát a bojím se.že mě mezi sebe nevezmou. My hlavně budeme každý muset zpívat před ostatníma solově. a já neumím pořádně zpívat a bojím se,že se mě budou smát? a nevim jak se mam rychle naucit zpivat
  Nashledanou

  holka, 13 let, 25. ledna 2019

  Ahoj,

  umím si představit, že máš docela nepříjemné pocity před první hodinou hudební nauky. Obvykle to tak před neznámými zkušenostmi bývá, ale věřím, že to zvládneš.
  Může Ti pomoci, když se třeba před tou první hodinou zkusíš s někým seznámit - můžeš za někým, kdo bude sympatický, přijít, a říct "jsem tu nová a ráda bych se seznámila", nebo klidně můžeš říct i to, že se trochu bojíš. Svému strachu tak trochu "obrousíš hrany" a možná najdeš i spojence.
  Pokud máš zpívat před ostatními, stejně tak můžeš říct, že "moc zpívat neumíš" nebo třeba i "nesmějte se mi, já neumím zpívat" nebo si vymyslet něco vtipného. Kdybys měla velký strach, můžeš dopředu požádat učitelku, abys zpívat nemusela.
  Naučit se zpívat za pár dní není moc možné, můžeš tomu ale trochu pomoci, že si budeš dělat hlasová cvičení (najdeš je třeba na You Tube), nebo se naučíš dobře nějakou písničku.
  Je moc fajn, že budeš chodit do klavíru. Přeju Ti, aby hudební nauka nebyla jen nutným zlem, ale taky Tě těšila a byla užitečná.

  Modrá linka

  Volný čas

  Ahoj Alíku od mala jsem žádný zájem neměla a chtěla bych se věnovat baletu nebo hře na klavír
  V baletu jsem e se byli z mamkou zeptat a nevzali mě že jsem moc stará na to abych začala ale stačilo by jen pro zábavu třeba kurzy baletu .
  Moje sestřenice začala v 18 s mažoretkami chodila jsem s ní jenže po půl roce mě vyhodili protože jsem se to nestihla naučit.

  Ahoj,

  oceňuji, že si pro sebe snažíš najít nějaký zájem, něco, co Tě bude bavit, bude Tě to nějak rozvíjet, u čeho se můžeš odreagovat, odpočinout si. Máš hned dvě možnosti, které Tě lákají, věřím, že si z nich vybereš. Přestože by možná v baletu už bylo pozdě věnovat se mu závodně, jak píšeš, existuje i možnost kurzu jen tak pro zábavu, která také vůbec není špatná. Podobně fungují i jiné pohybově taneční aktivity. Důležité je, aby to především bavilo Tebe, pak věřím, že Ti to i půjde a bude Tě to těšit. Je moc fajn, že Tě v tom podporuje mamka, nejsi tedy na vybírání a domlouvání sama. Inspirovat se můžeš i u kamarádek, jak ony tráví čas, kam dochází.

  Držíme Ti v tom palce.
  Modrá linka

  Volný čas

  Ahoj , asi už 3 roky chodím na ten stejný kroužek a mám o něj velký zájem. Dva roky jsem měla skvělého instruktora Petra , líbil se mi jeho přístup a hodně dobře sem si na něj zvykla a na kroužek jsem se vždycky těšila. Ale Petr tenhle rok odešel a musím umřímně říct že mi chybí. Protože tenhle rok máme strašnou učitelku. Její přístup se mi vůbec nelíbí protože píšeme testy a plníme domácí úkoly a to mě dorazilo a skoro když 90% hodiny uklízíme . Nikdy neudělám domácí úkol s toho důvodu že mám školu. No takhle by jsme to vyřešili přesunem. Ale problém je v tom že tam chodím tenhle rok s kamarádkou. A ta to nestíhá takže už takhle půl roku beru kroužek jako povinnost.

  Ahoj,

  Tvůj dopis neobsahuje žádný dotaz. Uvědomuji si, že neznám žádný kroužek, kde jsou domácí úkoly, kde se 90% času uklízí (netuším, co asi). Rozumím tomu, že velmi lituješ odchodu skvělého instruktora Petra, což je naprosto pochopitelné. Rozuměli jste si s ním, kroužek pod jeho vedením vás bavil, zajímal. Neuvádíš, jak to vidí ostatní z toho kroužku. Pokud mají stejný názor, jako Ty, pak byste měli onu učitelku oslovit s tím, že byste jí popsali, jak vypadal kroužek pod vedením Petra, a že máte zájem o takovou náplň a ne tu, kterou přinesla do kroužku ona. V tom by vás mohli dobře podpořit rodiče, kdyby si promluvili s učitelkou. Je také možné zjistit, co nyní dělá instruktor Petr, zda by se dalo chodit k němu do kroužku někam jinam. Jistě vás napadnou ještě i další možnosti. Každopádně je tou nejdůležitější věcí obousměrná komunikace (od vás k učitelce a zpět), o které nic neuvádíš, takže nevím, zda probíhá, či jste se k ní ještě neodhodlali.

  Upřímně vám přejeme zlepšení podmínek v kroužku.

  Modrá linka

  Volný čas

  Ahoj Alíku, máš nějaký návod pro úspěšné vyvolání fotografií z negativu? Nám se nějak nedaří... Nevíme čím by to mohlo být.

  holka, ? ? let, 23. října 2018

  Ahoj,
  návodů pro vyvolání fotografií z negativu je hodně, záleží na tom, jaké máte vybavení, co je to za negativ, zda je černobílý, nebo barevný, a kolik peněz do toho chcete dát.
  Fotografie z negativu lze získat buď tak, že se z toho negativu naskenuje pomocí příslušného zařízení, v počítači upraví a pak vytiskne na počítačové tiskárně. Ale neskenuje se to běžným skenerem na dokumenty, ale speciálním skenerem na negativy. Pokud ho však nemáte, bylo by zapotřebí si ho někde koupit nebo vypůjčit.

  Nebo je možné fotografie z negativu získat klasickou fotochemickou cestou. Pokud je negativ černobílý, není to takový problém, stačí k tomu mít zvětšovací přístroj, misky, vývojku, ustalovač, fotografické papíry a zdroj elektřiny a vody. A samozřejmě temnou komoru (fotokomoru). Postup je poměrně jednoduchý, v té fotokomoře se pomocí zvětšovacího přístroje zobrazí ten obrázek z negativu na ten fotopapír, je nutno vyzkoušet, jakou dobu se má exponovat, aby byl obrázek dobrý, pak se exponovaný fotopapír vloží do vývojky, počká se několik minut, než se na něm objeví obrázek, pak se opláchne vodou, vloží do misky s ustalovačem, tam se nechá nejméně 10 minut, pak se nejméně půl hodiny oplachuje tekoucí vodou a pak se usuší, na to sušení je taky několik různých technologií.
  Pokud je negativ barevný, pak bych jeho amatérské fotochemické zpracování moc nedoporučoval. Pro zpracování barevné fotografie nestačí dvě nebo tři misky na vývojku a ustalovač, ale mnohem víc chemikálií, postup musí být mnohem přesnější, chemikálie naprosto čisté a správně namíchané, musejí mít přesně stanovenou teplotu, a navíc barvotvorná vývojka je dost jedovatá.

  Z Tvého dotazu není zřejmé, zda negativ je černobílý nebo barevný, ani jakou metodou jste se snažili fotografie zpracovávat, tudíž ani netušíme, čím by mohlo být, že se vám to nedařilo. Ani nevíme, jaké máte vybavení, a pokud nemáte úplné vybavení, kolik peněz byste mohli dát na jeho doplnění. Pokud vám jde jen o to, mít fotografie z toho negativu, bude nejlepší, nejrychlejší a nejlevnější dojít s tím negativem do nějaké provozovny, kde z něj fotky udělají. Pokud vám jde o to, sami si vyzkoušet vyrábění fotek z negativu, bude lepší si sehnat nějaký pořádnější návod než stručnou odpověď v alíkovské Poradně, případně se podívat, zda u vás v okolí není nějaký fotografický kroužek, a zkusit se tam zapojit.

  Volný čas

  Ahoj, Alíku. Za chvíli budou prázdniny a já pojedu k moři! Bojím se jít do moře, že tam bude žralok, já budu u břehu plavat, ale stejně se bojím, že tam bude. Já pojedu do Španělska na Menroku tak nevím jestli se mám bát! Díky, Alíku.

  Ahoj,
  ano, moře je nebezpečné. Nebezpečné jsou i hory, les, silnice, rybníky a přehrady a koneckonců i domácnost.
  Aby se nebezpečí snížilo, existují pro všechna tato prostředí určitá pravidla chování, která je zapotřebí dodržovat. Dodržováním pravidel se může nebezpečí snížit na minimum, i když úplně vyloučit se nikdy nedá.
  Na horách se při nerespektování značených cest dá například spadnout ze skály, v lese se dá zabloudit nebo sníst něco jedovatého, na silnici může člověka přejet auto, na přehradě se lze střetnout s motorovým člunem, v domácnosti se při nedodržování pravidel dá například upadnout na mokré podlaze, dostat ránu od elektrické zásuvky nebo se spálit o vařič nebo žehličku.
  U moře je těch nebezpečí víc, a zrovna žraloci patří k těm vzácnějším. Počet útoků žraloků na lidi ve Středozemním moři za poslední století se dá počítat na desítky, což při miliónech lidí, kteří tam každý měsíc jezdí, je číslo naprosto zanedbatelné. Například když si to srovnáme například s počtem obětí dopravních nehod za jediný rok jen v Praze.
  Asi nejčastější příčinou úrazů u moře je přecenění vlastních sil a nerespektování pokynů plavčíků. Když někdo plave moc daleko od břehu, pak umře většinou ne proto, že by ho sežral žralok, ale že prostě nemá síly na cestu zpátky ke břehu, zejména když se ho zmocní nějaký mořský proud. K oblíbené zábavě zejména dětí a mladých lidí patří blbnutí v mořských vlnách; nechat se unášet vlnami na písečné pláži je docela zábavné, ale když jsou vlny moc velké a když vás plácnou ne do písku, ale na skálu nebo na kamenitou část břehu, tak už to taková legrace není. Co se týče zvířat, tak mořský ježek nebo žahavá medúza sice člověka nesežere, ale také to není příjemné a člověk je potká nesrovnatelně častěji než žraloky.
  Proto je zapotřebí respektovat pokyny plavčíků, neplavat dál, než stanoví bójky nebo jiné pokyny, nelézt do vody, když je zákaz vstupu do vody, a nevstupovat na místa se zákazem vstupu. Na veřejně provozovaných plážích jsou zkušení lidé, kteří vědí, jaké pokyny vydat, aby bylo možné nebezpečí sníženo na minimum. Ať už jde o velké vlny, mořské proudy, provoz lodí, nebo jakékoli jiné nebezpečí, včetně i krajně nepravděpodobného případu výskytu žraloka. A pokud jedete s cestovní kanceláří, tak nějaké důležité pokyny dostanete už cestou tam.

  Jak jsem již uvedl, moře má svá nebezpečí, která nelze úplně vyloučit. Avšak nebezpečí nelze vyloučit ani u Hostivařské přehrady nebo na silnici před domem a vlastně ani doma. Budeš-li respektovat pokyny a pravidla, není koupání v moři nebezpečnější než to, když zůstaneš doma.

  Volný čas

  Dobrý den, nevím jak začít. Chodím do 8. třídy, což znamená, že příští rok mě čekají příjmačky. Vybranou školu mám, ale mám strach, že mě nevezmou. Proto chci udělat všechno proto, aby mě vzali, protože je to moje vysněná škola. Jako plusové body jsou když předložím nějaký papír, že navštěvuji nějakou organizaci zabývajících se ochranou přírody apod. Jenže jediné co navštěvuji je útulek a to mi přijde málo. Sama bych chtěla navštěvovat ještě nějakou organizaci, ale v královéhradeckém kraji mi přijde, že nic není. Teď ve 14 to moc cenu asi nemá ale v září mi bude 15 to už by mě někam vzít mohli. Ovšem nevím kam se přihlásit. V našem městě nic takového není. Jsou tu pouze kroužky jako hudební, malování, divadlo, tancování apod. Ano je tu něco jako chovatelství, ale je to pro menší děti. Chtěla bych organizaci, jako něco kde se sejdou lidé a pomáhají přírodě, nebo jak bych to popsala. Nepředpokládám, že budete vědět na jakém rohu se nachází organizace v královéhradeckém kraji, ale o radu nebo něco takového bych byla ráda. :) Děkuji za odpověď.

  holka, 14 let, 1. dubna 2018

  Hezký den,
  oceňuji, že se chceš zodpovědně připravit na své další studium. Návštěvy útulku mi připadají fajn, chápu, že do 15 (často až do 18) let je těžké sehnat praxi / brigádu a předpokládám, že školy s tím také počítají. Můžeš se zkusit na možnosti v okolí zeptat např. na Infocentru městského úřadu, nějaké aktivity ohledně ochrany přírody většinou provozuje Skaut, ohledně toho chovatelství se také můžeš informovat, třeba bys mohla pomoci vést nějakou skupinku menších dětí. Věřím, že když budeš aktivní (osobní kontakt bývá nejlepší), Tvůj přístup některá organizace uvítá a získáš tak cennou zkušenost.

  Držíme Ti palce,
  Modrá linka.

  Volný čas

  Ahoj,
  Tento rok o prázdninách se u nás doma bude hodně přestavovat a tak rodiče chtějí, abych jela o letních prázdninách na nějaký tábor. Původně jsem chtěla jet na jazykový tábor, ale ukázalo se, že skoro všechny jazykové tábory jsou v zahraničí, teda až na anglický, jenže já mám úroveň mezi B1 - B2, a tak si myslím, že bych se na takovém táboře spíš nudila. Co se týče jiných táborů, pak jsem přemýšlela nad hereckým. Problém je, že v mém okolí je jen jeden a ségra na něj chce taky a bude dost naštvaná, když tam pojedu s ní. Pak mě ještě napadli ty klasický letní tábory, ale já už na nich párkrát byla a nebavilo mě to tam. Jenže já nemám moc koníčků, na které by byly nějaké tábory... (rybaření, turistika, jazyky, hudba (neumím zpívat), sledování seriálů a programování (jsem začátečník). Nevíte, jaký jiný druh tábora by pro mě mohl být dobrý?

  Předem děkuji za odpověď.

  holka, 15 let, 30. března 2018

  Ahoj,
  přemýšlíš, na jaký tábor v létě jet, aby byl prázdninový čas hezky strávený a bavilo Tě to tam. Můžeš se zkusit domluvit se ségrou, jestli by jí opravdu vadilo, kdybys jela na stejný tábor. Můžeš se také poptat např. spolužáků či kamarádek, kam plánují jet oni, že bys mohla jet s nimi a měla záruku, že tam bude někdo, s kým si rozumíš a s kým by Tě to tam bavilo. Pro větší přehled můžou posloužit také stránky např. www.tabory.cz, www.cesketabory.cz, můžeš se poradit také s rodiči, získat nějaká doporučení. Věřím, že si některý vybereš, Ty sama nejlépe víš, co Tě baví a jaké máš možnosti ve svém okolí. Při rozhodování si můžeš třeba zkusit sepsat na papír pro a proti, která jednotlivé varianty mají a vyhodnotit, jaká pozitiva převáží.

  Přejeme hezké jarní dny,
  Modrá linka

  Volný čas

  Ahoj Alíku, prosím tě, potřebuju pomoc. Hraju 4.rokem na klavír, ale vůbec mě to nebaví, rodiče to ví, ale chtějí, abych hrála. Tento rok mám už skončit, protože půjdu na střední, ale já už to nevydržím. Hodně často, když jsem sama, brečím, že tam nechci chodit, nemám tu učitelku ráda, je na mě pořád nepříjemná, prosím poraď.

  holka, 15 let, 28. ledna 2018

  Ahoj,
  chápu, že pokud nemáš ráda učitelku a nebaví Tě hrát na klavír, není snadné tam chodit, i když zbývají už jen 4 měsíce do konce školního roku. Zkus rodičům v klidu vysvětlit, jak je na Tebe učitelka nepříjemná, jak se chová, co Ti vadí. Když budou vědět, co přesně se děje, mohli by lépe pochopit Tvou situaci a třeba i promluvit s učitelkou a zastat se Tě. Pokud se učitelka chová nevhodně, můžete to řešit i s ředitelkou. Další možnost je zkusit ty 4 měsíce už nějak přečkat, spočítat si hodiny klavíru, které zbývají, znázornit si je třeba na nějaký plakát do pokojíčku a odškrtávat si je tak, abys viděla, jak ubývají a mohlo by Ti to pomoci lépe zvládnout.

  Držíme Ti palce,
  Modrá linka

  Volný čas

  Ahoj, byla by pro mě, když je mi 14, vhodná hra Kingdom Come: Deliverance?

  kluk, 14 let, 16. února 2018

  Podle oficiální PEGI certifikace je hra určená pro lidi od 18 let. Co jsem o ní četl, slyšel a viděl, je velmi realistická ve všech ohledech, včetně těch, které nejsou vhodné pro děti.

  Jelikož takhle po internetu nedovedu posoudit, jak moc už ve svém věku máš rozum, přesněji řečeno do jaké míry by mohla explicitní počítačová hra poškodit tvůj mentální vývoj, moje odpověď zní, že spíš ne.

  Volný čas

  Ahoj, opustila mě má teď už bývalá nejlepší kamarádka, se kterou jsem se bavila osm let. Pravdou ale je, že se pořád zajímám o její život, s kým se baví a tak. Neustále trávím čas na mobilu na sociálních sítích a sleduju, co dělají ostatní a tak. Jsem schopná jenom touhle čiností ztrávit celý den. Taky moje nálada je často na bodu mrazu a já ani pořádně nevím, jestli to je kvůli té kamarádce. Ale když přijdou všední dny, jsem POŘÁD unavená. Přijdu ze školy, jdu spát na dvě a půl hodiny, udělám si věci do školy, navečeřím se a v deset jdu zase spát. Já vím, že když už dělám něco užitečnějšího popř. jsem s kamarádkou venku, cvičím atd. tak mám minimálně času přemýšlet a je mi mnohem líp. Kamarádku mám ale jenom jednu, chtěla bych mít třeba klidně další dvě kamarádky, se kterýma bych si rozumněla a tak. Já ale na nějaké zájmové kroužky chodit nechci, vždycky mě to omrzí. Prostě nevim, jak se s někým skamarádit a když už jsem s někým venku, nevím, o čem se bavit. Poraďte mi s tím vším, moc moc prosím

  holka, 14 let, 23. listopadu 2017

  Ahoj z Modré linky,

  píšeš o tom, že většinu času strávíš na sociálních sítích, jsi unavená a přišlas o nejlepší kamarádku.
  Nedokážu takto po internetu usoudit, čím přesně je Tvá únava způsobená. Sama si však částečně odpovídáš – když děláš něco, co Tě naplňuje, když sportuješ, cítíš se lépe. To mi připadá velmi důležité. Navíc při jakýchkoli aktivitách se seznamuje mnohem snadněji, než když člověk nic nedělá. Potom i témat k povídání má mnohem více. Myslím si tedy, že by stálo za to znovu zvážit nějaké kroužky či aktivity. Zkus se zamyslet nad tím, co by Tě mohlo bavit. Nemusí to být kroužek zaměřený jednostranně, jako například gymnastika nebo něco podobného. Třeba ve skautu (a jistě, když se zamyslíš, najdeš další možnosti) se aktivity střídají a mohlo by Tě to tím pádem zajímat více. Jinou variantou je přihlásit se do nějakého kroužku či aktivity na kratší dobu, či někam, kde se platí pouze jednotlivé vstupy, a tyto aktivity střídat.

  Přejeme Ti spoustu prima chvil s budoucími přáteli.
  Modrá linka