Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alík radí dětem

  Na otázky odpovídají

  pracovníci Modré linky, psycholožky BáraV a Péťa, poradenské centrum Locika, MUDr. Jiří Staněk, MVDr. Přemysl Rabas, bojovníci proti kouření z projektu Nekuřátka, vědecký novinář Pragmatik a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze děti mladší 15 let.

  Volný čas

  Ahoj Alíku, prosím tě, potřebuju pomoc. Hraju 4.rokem na klavír, ale vůbec mě to nebaví, rodiče to ví, ale chtějí, abych hrála. Tento rok mám už skončit, protože půjdu na střední, ale já už to nevydržím. Hodně často, když jsem sama, brečím, že tam nechci chodit, nemám tu učitelku ráda, je na mě pořád nepříjemná, prosím poraď.

  holka, 15 let, 28. ledna 2018

  Ahoj,
  chápu, že pokud nemáš ráda učitelku a nebaví Tě hrát na klavír, není snadné tam chodit, i když zbývají už jen 4 měsíce do konce školního roku. Zkus rodičům v klidu vysvětlit, jak je na Tebe učitelka nepříjemná, jak se chová, co Ti vadí. Když budou vědět, co přesně se děje, mohli by lépe pochopit Tvou situaci a třeba i promluvit s učitelkou a zastat se Tě. Pokud se učitelka chová nevhodně, můžete to řešit i s ředitelkou. Další možnost je zkusit ty 4 měsíce už nějak přečkat, spočítat si hodiny klavíru, které zbývají, znázornit si je třeba na nějaký plakát do pokojíčku a odškrtávat si je tak, abys viděla, jak ubývají a mohlo by Ti to pomoci lépe zvládnout.

  Držíme Ti palce,
  Modrá linka

  Volný čas

  Ahoj, byla by pro mě, když je mi 14, vhodná hra Kingdom Come: Deliverance?

  kluk, 14 let, 16. února 2018

  Podle oficiální PEGI certifikace je hra určená pro lidi od 18 let. Co jsem o ní četl, slyšel a viděl, je velmi realistická ve všech ohledech, včetně těch, které nejsou vhodné pro děti.

  Jelikož takhle po internetu nedovedu posoudit, jak moc už ve svém věku máš rozum, přesněji řečeno do jaké míry by mohla explicitní počítačová hra poškodit tvůj mentální vývoj, moje odpověď zní, že spíš ne.

  Volný čas

  Ahoj, opustila mě má teď už bývalá nejlepší kamarádka, se kterou jsem se bavila osm let. Pravdou ale je, že se pořád zajímám o její život, s kým se baví a tak. Neustále trávím čas na mobilu na sociálních sítích a sleduju, co dělají ostatní a tak. Jsem schopná jenom touhle čiností ztrávit celý den. Taky moje nálada je často na bodu mrazu a já ani pořádně nevím, jestli to je kvůli té kamarádce. Ale když přijdou všední dny, jsem POŘÁD unavená. Přijdu ze školy, jdu spát na dvě a půl hodiny, udělám si věci do školy, navečeřím se a v deset jdu zase spát. Já vím, že když už dělám něco užitečnějšího popř. jsem s kamarádkou venku, cvičím atd. tak mám minimálně času přemýšlet a je mi mnohem líp. Kamarádku mám ale jenom jednu, chtěla bych mít třeba klidně další dvě kamarádky, se kterýma bych si rozumněla a tak. Já ale na nějaké zájmové kroužky chodit nechci, vždycky mě to omrzí. Prostě nevim, jak se s někým skamarádit a když už jsem s někým venku, nevím, o čem se bavit. Poraďte mi s tím vším, moc moc prosím

  holka, 14 let, 23. listopadu 2017

  Ahoj z Modré linky,

  píšeš o tom, že většinu času strávíš na sociálních sítích, jsi unavená a přišlas o nejlepší kamarádku.
  Nedokážu takto po internetu usoudit, čím přesně je Tvá únava způsobená. Sama si však částečně odpovídáš – když děláš něco, co Tě naplňuje, když sportuješ, cítíš se lépe. To mi připadá velmi důležité. Navíc při jakýchkoli aktivitách se seznamuje mnohem snadněji, než když člověk nic nedělá. Potom i témat k povídání má mnohem více. Myslím si tedy, že by stálo za to znovu zvážit nějaké kroužky či aktivity. Zkus se zamyslet nad tím, co by Tě mohlo bavit. Nemusí to být kroužek zaměřený jednostranně, jako například gymnastika nebo něco podobného. Třeba ve skautu (a jistě, když se zamyslíš, najdeš další možnosti) se aktivity střídají a mohlo by Tě to tím pádem zajímat více. Jinou variantou je přihlásit se do nějakého kroužku či aktivity na kratší dobu, či někam, kde se platí pouze jednotlivé vstupy, a tyto aktivity střídat.

  Přejeme Ti spoustu prima chvil s budoucími přáteli.
  Modrá linka

  Volný čas

  Ahoj!

  A brantrancem jsme se domluvili, že si v lese uděláme [chatku/domek/opevnění] - něco mezi tím, a přespíme tam. Domluvili jsme si také, že se po nějaké určité době budeme střídat na ''hlídce'', nebo že si s sebou vezmeme (popř. vyrobíme) nějaké zbraně a mě také napadlo, že si koupím pepřový sprej (pro jistotu).
  Je nějaká možnost třeba styku s divokým prasetem? Nebo s něčím jiným? Co si o tom myslíš? [Pokud bych opravdu musel nutně spát v lese v něčem co jsem před chvílí popisoval, co bys považoval za NEZBYTNOU nebo výbavu co by se mohla hodit?]
  Nebo pokud bych tam taky musel opravdu spát, jak by ta věc (ve které spát chceme) šla ''vylepšit" aby byla "bezpečnější" nebo jak ji postavit tak, aby fungovala dobře?
  {[(V blízkosti máme posed, jestli to něčemu pomáhá)]}
  +Můj bratranec má 14 let, jestli to k něčemu je+

  [YT PrigoX] | Aleš | 13, 5 let, 27. listopadu 2017

  Ahoj,
  vzhledem k tomu, že ani jednomu z vás ještě není 15 let, předpokládám, že celou akci budete dělat se souhlasem rodičů. V tomto věku není vhodné bez souhlasu rodičů přenocovat mimo domov.
  Podmínky pro přenocování v lese jsou na různých místech různé, je tam různý výskyt zvěře i různé jiné faktory. Takže obecnou radu, zda hrozí střet s divokým prasetem nebo jakýmkoli jiným nebezpečím, se bez uvedení konkrétního místa na Alíku nedovíte. A zveřejňovat na veřejně dostupném internetu, kde přesně budete v lese sami a bez dozoru přespávat, by taky nebylo vhodné.
  Takže o tom, jaký je konkrétní výskyt zvěře nebo jiných rizikových záležitostí v místě, kde chcete přespávat, se poraďte s rodiči. Pokud to nebudou vědět zpaměti, snad aspoň budou vědět, kde se zeptat. A také bude vhodné zjistit, zda v tom místě přenocování v lese není zakázané.
  Jakým způsobem si to dočasné „sídlo“ upravit, to záleží na podmínkách. Jestli to budete dělat v zimě nebo v létě, zda se očekává déšť, a podobně. Kdyby se čekala vichřice s rizikem pádu stromů nebo napadání většího množství mokrého sněhu, bylo by lepší akci odložit. Pokud by bylo léto a suché počasí bez deště, pak lze přespat i volně úplně bez přístřešku, ale zase záleží na výskytu zvěře v tom místě.
  Dělali nějaké podobné akce za mlada vaši rodiče? Pokud ano, zkuste se poradit s nimi. Případně s někým jiným, kdo s takovými věcmi ve vašem okolí má zkušenosti.

  Volný čas

  ahoj alíku a celá poradno
  podle mě jste se tímto ješte nesetkali(omlovámi se za pravopisné chyby :))
  takze v poslední dobe si všímám ze kyz prochaázím okolo stromů a prostě přírody cítím se uvolněnější a pri podzimu začali padat listy když sem procházela mám i oblíbeny strom ke kterému chodím skoro každý den když k němu přijdu(vetšinou se psíkem) tak se ho dotknu po větvi achvilku tam tak stojím a pozoruji jak je krásný přijdemi také že každy má takový strom i muj pes ho má stojí trochu vedle od mého stromu a vždy když prijdu ke svému stromu tak me můj pes tahá na druhou stranu k jeho stromu přijde mi to zvláštní asi se necítí dobře umého stromu já u toho jeho taky ne protože se bojím pavouku a když jsem přišla kjeho kmenu tak tam byl pavouk a myslím si že se ob stromů učíme líp rozumět přírodě. otázka tedy zní jsem divná a mislíte si že je to pravda co si myslím? odpovědte mi prosím co nejdřív a jejikož píšu poprvé tak se chci zeptat jestli by jstemi nadali nějaké oznámení kde můj dotaz mám najít jelikož sem tu nově a nejde mi moc hledat

  moc vám dekuji za vaší práci a ochotu že tu pronás děti jste
  dekuji za odpověd

  holka, 11, 5 let, 9. listopadu 2017

  Ahoj,
  odpověď na Tvojí zprávu přišla na Tvůj e-mail a také ji lze najít na webu poradny Alík, když v pravém sloupečku podtémat vybereš "VOLNÝ ČAS". Myslím, že nejsi divná a že je možné, že tím, že si přírody více všímáme a díváme se na to, jak funguje, jí také více rozumíme. Máš ráda stromy, cítíš se venku dobře, máš svůj oblíbený, působíš na mě jako vnímavá a romantická dívka. Lidé mívají nějaké své oblíbené místo v přírodě, kam se rádi vrací, se kterým mají spojené nějaké pocity, vzpomínky a zážitky a je to tak v pořádku. Problémem může být, když člověk až příliš žije ve své fantazii a ve svém světě na úkor běžného života a vnímá třeba něco, co už je za hranicí našich smyslových možností, například nějaké hlasy, nereálné pohyby a podobně.

  Přejeme krásné podzimní dny,
  Modrá linka

  Volný čas

  Ahoj Alíku,mám krizi už někdy dříve jsem už k rodičům přišla s prosbou,že chci umět hrát na kytaru a pak jsem se na to vybodla prostě málo trpělivosti přehmaty akordů a cvičení těch přehmatů teď mě chytla touha chtít umět hrát na akordeon táta na něho umí hrát ale já nevím kak jim to říct já jim to nemůžu říct bojím se jejich reakce očekavájí,že se naučím na kytaru.Prosím poraďte mi co mám dělat a předem děkuji za co nejrychlejší odpověď s pozdravem s plnou myslí a s trochu smutným časem Terka

  Terka, 14 let, 14. října 2017

  Ahoj Terko,

  rozumím tomu, že se ostýcháš jít za rodiči, když jsi změnila názor, ale nic jiného Ti asi nezbude. Nepůjde-li Ti to rodičům říct, můžeš jim o změně svého názoru napsat, nebo sdělit pomocí jiné osoby z širšího okruhu rodiny, také je možné jim ukázat Tvůj dotaz a naši odpověď, jak vidíš. Cest je více a Tebe možná napadne ještě nějaká další, pro Tebe schůdnější. Můžeš se také poradit ve škole s učitelem/učitelkou hudební výchovy, také s učitelem /učitelkou, který/á Tě učí hrát na kytaru, pokud nejsi samouk.
  Člověk by sice neměl činnosti střídat tak rychle, ale máš-li pocit, že s kytarou "jsi šlápla vedle" a akordeon bude to pravé, tak si zkus svůj záměr prosadit. Kdo nic neriskuje, nic nemá. Možná najdeš u rodičů, zejména táty, dost pochopení, třeba bude rád, že chceš jít v jeho šlépějích.

  Přejeme Ti, ať se Ti podaří rodiče oslovit tím nejlepším možným způsobem.

  Modrá linka

  Volný čas

  Ahoj, chtěla bych se zeptat, co mám dělat ve volném čase, nechci být pořád jen na počítači.

  holka, 12 let, 24. září 2017

  Ahoj,
  to je zajímavý dotaz. Častěji se lidé ptají, kdy mají stihnout všechny své zájmy a koníčky, když mají málo volného času.
  Ve volném čase se dají dělat spousty věcí, a když počítače nebyly, tak se ani nic jiného dělat nedalo. Ale je pravda, že počítače často usnadňují i ty činnosti, které samy se počítače netýkají.
  Teď například začíná podzim, za mých mladých let se to za větrnějšího počasí na různých kopcích a loukách hemžilo dětmi, které pouštěly draka. Už ani nepamatuju, kdy jsem naposled někoho viděl pouštět draka, už je to pár let a i to byly jednotlivé případy, dnes lidi pouští častěji drony, to je ale trochu náročnější a dražší. Ale i to je zajímavá zábava. A na jaře jsme cvrnkali kuličky, to už jsem neviděl ani nepamatuju.
  Ale spoustu zajímavých činností najdeš i přes ten počítač, i přímo na Alíkovi, například v nástěnkách nebo Alíkovinách. Spousta dětí se stará o nějaké zvířátko, což je hezký způsob trávení volného času. Také je možné chodit na různé výlety na zajímavá místa, tam ti počítač například pomůže najít spojení pomocí internetového jízdního řádu, ale samotný výlet je pěkný a užitečný způsob trávení času, ke kterému počítač nepotřebuješ. V létě se dá chodit se koupat, v zimě například lyžovat, sáňkovat nebo stavět sněhuláky. Ve městě se dá chodit například do muzea, na výstavy a podobně. V muzeu mohou být například zajímavé informace o historii vašeho města, včetně nějakých ukázek.
  A samozřejmě základní je potkávat se s ostatními dětmi a hrát nějaké hry, ne počítačové, ale skutečné, ano, i takové hry existují.
  Ve volném čase se mimo počítač dá dělat tisíce různých činností, to, co jsem napsal, je jen několik málo příkladů.

  Volný čas

  Ahoj Alíku,
  Chodím na moderní gymnastiku a housle. Ale housle mě apsolutne vůbec nebaví. A vzhledem k tomu, že už jsem dělala strašně sportů a všeho, tak když jsem řekla mamce a tátovi, že už s nimi nechci nadále pokračovat, tak mi řekli, že klidně přestoupit mohu, ale i z gymnastiky, což se mi vůbec nechce, protože mě gymnastika naplňuje a baví. Dělám ji prvním rokem a housle třetím. Poraďte mi prosím hned jak to půjde, děkuji PRALINEČKA

  holka, 11 let PRALINEČKA, 4. září 2017

  Ahoj,
  pokud měníš své koníčky a kroužky několikrát do roka, je možné, že tví rodiče trvají na tom, abys chodila dál do houslí, především proto, aby ses naučila sebedisciplíně a zodpovědnosti. Promluv si s nimi o tom, jaké jsou jejich důvody, proč trvají na pokračování hry na housle a nechtějí, abys dál pokračovala v gymnastice. Z těch pár vět, které jsi napsala, se nedá odhadnout, jaká je jejich motivace. Potom se pokuste najít kompromis. Například se můžete domluvit, že tento školní rok absolvuješ ještě housle i gymnastiku. Tím rodičům dokážeš, že o gymnastiku opravdu stojíš a příští rok potom budeš moci odejít i z houslí. Věřím, že se vám podaří najít společné řešení.
  Přeji ti hodně štěstí!
  Bára

  Volný čas

  Ahoj Alíku, Modrá linko,
  Prosím, zkrať dotaz tady-
  Mám problém. Ještě než dojdu k dotazu, řeknu, jak to se mnou je, lépe se to pak vysvětluje:) Takže... Chodím na dost drahou školu, kde mám částečné stipendium a pokud bych o něj přišel, pravděpodobně bych šel na mnohem horší školu. Mimo školu mám velmi málo volného času. Kromě pátku se domů vracím po osmé hodině, jsem rád že si udělám úkoly, a jdu spát. Přes víkendy mám zápasy, výpravy nebo někam jedeme s rodinou a mám volný tak jeden víkend v měsíci. Jsem poměrně rád, že mám takový život, protože ve volném čase bych stejně pravděpodobně seděl u počítače a hrál do noci, ale... V poslední době, když už jsem měl dostatek volného času a měl jsem prázdniny jsem se seznámil s dvěma holkama, které jsou hezké, chytré... Vždyť to znáš:D S jednou jsem byl schopný si i 2 hodiny po půlnoci volat, druhá mi zase napsala, že se jí líbím a že mě nechce ztratit (bydlí na druhé straně republiky...)(mezi sebou se neznají). Tohle je všechno moc fajn, ale já jsem si po chvíli uvědomil, že po prázdninách nebudu mít čas na to, abych se s nimi bavil. Prostě to znamená, že bych musel méně studovat (což by mělo za následek horší známky, zrušení stipendia...), nebo se přestat bavit s oběma holkama. Ve škole si s nima psát nemůžu, je to jeden z mála časů, kdy se bavím se svýma kámošema, a jindy než večer čas nemám. Zároveň je, alespoň pro mě, poměrně divné se s člověkem bavit jednou za dva týdny. Nechci je ztratit, taky nechci, aby se cítily raněné, protože obě mají nějaké problémy v rodině (jedna má velmi těžký vztah s matkou, druhé umřela babička a rozvádi se jí rodiče). Vím, že by to holky zvládli, ale nechci jim přidělávat zbytečné starosti.

  Co mám dělat? Poraď mi prosím.

  Anonym, 14 let, 1. srpna 2017

  Ahoj z Modré linky,

  vlastně jsi žádný dotaz nepoložil. Mně ale napadá, když si čtu Tvoji zprávu, že jsou na Tebe kladeny značné nároky. Možná je na sebe částečně kladeš i Ty sám. Nejde úplně vyčíst, kolik času Ti zabírají školní povinnosti a kolik Tvé ostatní zájmy. Říkám si ale, že všechno by mělo mít své meze. I zájmových činností a kroužků, ačkoli mohou být všechny zajímavé, rozvíjející a užitečné, může být prostě přespříliš, pokud nemáš potom žádný volný čas. A ve Tvém věku je naprosto přirozené, že potřebuješ prostor i pro společenský život, seznamování se. Domnívám se, že by stálo za to poradit se s rodiči nebo někým jiným, kdo Tě zná, kde by se dalo ubrat, aby toho na Tebe nebylo tolik, abys mohl zvolnit. Ony i zájmy se v průběhu dospívání mohou měnit a možná, že ne vše, co děláš, Tě naplňuje stejně jako dřív. Zkus si o tom popřemýšlet.

  Přejeme Ti abys sis užil nejen léto, ale i pomalu blížící se škoní rok.
  Modrá linka

  Volný čas

  Milá Modrá linko, Báro, Alíku,
  Ráda bych se zde podělila se svým problémem, týká se Blaviconu, zaklínačského festivalu který letos zažil první ročník, na tom jsem, ale být nemohla. Vzhledem k tomu že nejspíš bude další, ráda bych se zúčastila. V době konání mi bude třináct, v tom by z hlediska conu nebyl problém, věk není omezen. Týká se rodičů, totiž letos se con konal v Táboře, což vzhledem k tomu že jsem z karvinska je dost daleko. Vyvstává tehdy pokud by to bylo dál než v Ostravě, rodiče by mě totiž vzhledem k věku nechtěli pustit. Nabízí se možnost že tam budou se mnou, ale nikdo z nich neprojevuje o svět Zaklínače zájem. Ovšem já jsem naprosto zblázněná, sleduju co se ohledně Zaklínače děje už od vydání Divokého honu (rok 2015). Opravdu bych chtěla jet, mohla bych se zeptat někoho staršího, znám osobu co jí bude 17, ale přes chat, nikdy jsme se nesetkaly, ale vím že je skutečná a dobrá osoba. S ní by mě ale rodičstvo asi taky nepustilo. Vím že se sice jedná o dění v roce 2018, ale přeci, leží mi to na srdci dost dlouho a nevím co s tím.

  Yennefer

  Yennefer (12), 17. července 2017

  Ahoj,

  myslím, že máš docela dobrou představu, co a jak je potřeba s rodiči dohodnout, aby ses mohla příštího zaklínačského festivalu zúčastnit. Určitě bude důležité, jak to bude daleko a kdo by Tě doprovodil. Napadá mě, že by Tě některý z rodičů doprovodil, pokud uvidí Tvůj neutuchající zájem a můžeš také vymyslet, co by na místě nebo cestou mohlo být zajímavého i pro rodiče, abyste si výlet nějak užili všichni. Je samozřejmě možné, dohodnout se, že Tě doprovodí někdo jiný (starší 18let), koho Ty i oni velmi dobře znají osobně. Než se bude další Blavicon konat, máš ještě čas naplánovat vše potřebné.

  Magické léto Ti přeje,

  Modrá linka

  Volný čas

  Ahoj potřebuju pomoc. Za 21 dní chce jet moje máma a táta na dovolenou. Mám jen dva starší bratry (18 a 20 let) ani jeden z nich na dovolenou s rodiči dávno nejezdí.. Já tam nechci jet protože celej tejden chodíme někde v lese. A už vůbec tam nechci,protože moje rodiče jsou o dost starší než já a nerozumí ničemu čemu já a já jim ani nic nemůžu říkat,protože všechno co děláme s kamarady je celkem tajný. Kdybych měla ještě jednoho sourozence v mim věku tak jedu klidně. Když mi bylo asi 9 nebo 10 tak jsme chtěli ještě jednoho sourozence a všichni s tím souhlasili jen můj nejstarší brácha ne. Nebo když jí řeknu že jet nechci tak mi řekne že kamarádky jeli,no jo ale oni maji sestru asi o tři roky mladší a baví se s ní. Nebo mi taky říká že bratři jezdili.. Oni jezdili protože byli dva. Oni dělají všechno spolu,oba chodili na stejny kroužky,oba se nechávají na stejno ostříhat,chodí spolu ven a když se na jednoho vykašle kamarád tak mají toho druhého... Měli i spolecnej pokoj,ale už nemají. Já už od malička dělám všechno sama. Hrozně moc sem si přála mladší sestru. Když si představím kolik věci bych dělala s ní a ne sama.. Nebo kamarádky sestře hrozně ráda pomáhám s domácím úkolem. Já už nevím jak mám říct mámě že mě tohle prostě nebaví..
  Tak sem si tu zase vylila svoje srdíčko.. Děkuju

  holka, 12 let, 10. července 2017

  Ahoj z Modré linky,

  umím si představit, že Tě dovolená "jenom" s rodiči, když tam není žádný Tvůj vrstevník, neláká. Je důležité zkoušet o tom s rodiči mluvit. Ne ve smyslu, že s nimi nechceš jet, ale proto, abyste společně hledali možnosti, jak Vás to může bavit všechny. Možností je více. Můžete hledat takovou náplň dovolené, aby Vás aktivity naplňovali, abyste se prostě mohli bavit společně a všechny Vás to bavilo, bez ohledu na to, že rodiče jsou dospělí. Nebo je možné hledat dovolenou na základě toho, že tam budou i jiné děti ve Tvém věku, se kterými se můžeš seznámit a užít si to. Také se mohou Tví rodiče dohodnout s rodiči nějaké Tvé kamarádky na tom, že ji vezmou na Vaši dovolenou a oni zase Tebe na svou. Jak jsem psala, možností je mnoho. To důležité je, abyste o tom společně chtěli mluvit a chtěli se dohodnout tak, aby to vyhovovalo oběma stranám. Můžeš se poradit třeba i s bratry, jak s rodiči mluvit, případně jim můžeš ukázat naši komunikaci.

  Přejeme Ti, aby sis dovolenou s rodiči pokud možno užila.
  Modrá linka

  Volný čas

  Ahoj Alíku už 3 roky se učím hrát na kytaru.A asi by mě víc bavilo hrát na piano, ale nevím jak to říct rodičům že by mě víc bavilo piano.
  Předem děkuji za odpověď.

  holka, 10 let, 26. května 2017

  Ahoj,

  je super, že hraješ na nějaký hudební nástroj. Píšeš, že by tě asi víc bavilo hrát na piano. Znamená to, že si nejsi jistá a pořízení piana je finančně i prostorově náročná záležitost. Takže pokud bys uvažovala o změně nástroje, musíš o tom být přesvědčená. Hra na piano je o něco těžší, než hra na kytaru. Vše si v klidu promysli. Pokud budeš přesvědčená o tom, že je piano lepší, v klidu si o všem s rodiči promluv. Zkus jim navrhnout, že bys chodila i na kytaru i na piano. Myslím si, že je škoda kytaru úplně zrušit, když už jsi se něco naučila. Neznám tvé rodiče, takže nevím, jak se na to dívají oni, jaká bude asi jejich reakce. Zkus se svěřit třeba babičce a návrh rodičům můžete říct spolu, pokud víš, že tě babička podpoří.
  Hezké dny ti přeje Alíkova kamarádka Bája

  Volný čas

  ahoj alíčku jsem holka a myslíš že je problém to že mám ráda star trek voyager (mám ráda i ostatní star treky ale voyager mám nejradši) ve třídě si myslí že jsem divná protože se mi ten star trek tak moc líbí nedívám se na něj pořád ale je bezva nebudu tady psát o čem je ale než mi odepíšeš tak se na to podívej na internetu jestli budeš mít čas.

  Ahoj z Modré linky,

  nenapadá mě žádný důvod, proč by měl být problém, když se Ti líbí seriál Star trek. Pokud kvůli němu nezanedbáváš své povinnosti ani jiné aktivity a je to jen jedna ze zálib, potom je všechno v pořádku. Nepíšeš víc o tom, co se u vás ve třídě děje, ale kdo by měl rozhodovat o tom, co nás baví, než my sami? 

  Přejeme Ti hezké léto
  Modrá linka http://www.modralinka.cz

  Volný čas

  Ahoj Alíku
  Hrozně bych se chtěla stát skautkou,ale nevim jestli na to neni moc pozdě.Je mi 12 let a jsem trochu stydlivá takže ani nevim jestli bych mezi skauty zapadla.Myslíš že bych se ještě mohla stát skautkou?

  Ahoj,

  myslím, že na splnění si svého snu o skautování není ve 12 letech pozdě, jsou i lidé, kteří skautský slib složili až v dospělosti. Pokud už znáš nějakou skautskou družinu, můžeš se jich zeptat, zda přijímají nové členy; pokud žádnou neznáš, můžeš zkusit zapátrat třeba spolu s rodiči po nejbližším oddíle. Taky mě napadá, že pokud by u vás ve třídě nebo ve škole byl někdo, kdo do skautu už chodí, můžeš si popovídat i s ní/m, zeptat se třeba, jestli k nim přišel i někdo ve Tvém věku, apod. 

  Držíme Ti palce,
  Modrá linka http://www.modralinka.cz

  Volný čas

  Zdravím všechny co zde radí. Mám takový dotaz týkající se letních prázdnin. Už teď vím, že letos o prázdninách nikam nepojedu (nanejvýš někam na menší výlet s rodiči) a bojím se, že se budu docela nudit. Kamarádky budou na táborech a letních soustředěních a já doma. Je mi 14 let, a docela mě štve že 15 budu mít na začátku září. Chtěla bych si už najít nějakou brigádu ať nesedím doma u televize, počítače a myslím, že celé dny venku posloucháním hudby také nejsou pro mě... Myslíte, že už by to bylo možné, aby mě někdo třeba přijmul o ty 2 měsíce dříve? Chtěla bych dělat o prázdninách něco užitečného, tím si třeba i trochu vydělat. Studuji na gymnáziu, a myslím si, že teď už bych klidně zvládla něco co běžně dělají dospělí, jde jen o ten věk. Co si o tom myslíte? Předem děkuji za odpověď

  Tereza123, 10. dubna 2016

  Ahoj,

  chci ocenit Tvé zájmy, líbí se mně, když z nějakých (nevím jakých) důvodů se nemůžeš s kamarádkami účastnit táborů a různých letních soustředění, že se včas zamýšlíš nad tím, jak strávit čas alespoň trošku smysluplně. Nemyslím si, že bys ve 14 letech byla schopná zastat místo dospělého v jeho zaměstnání, záleží samo sebou na oboru, u nekvalifikovaných prací je to možné, jinak záleží zejména na délce praxe. Věřím tomu, že bys mohla zvládnout celou řadu nenáročných brigád, ale obávám se, že legálně Tě nikdo nebude chtít zaměstnat, takovému zaměstnavateli by totiž hrozil postih, pokuta, nemluvě o tom, kdyby se například dokonce něco stalo. A zákon schválnosti, ten funguje poměrně přesně.

  Přemýšlej nad tím, jak čas léta strávit, času je ještě dost. Jednak existují také zajímavé (i zájmové) příměstské tábory, to by mohla být jedna varianta. Co se týká brigády, mohla bys ji zkusit u známých, využij času, který do prázdnin zbývá a s pomocí rodičů pátrej po kontaktech. Umím si představit, že by ses dokázala postarat o nějaké domácí zvířátko, jehož majitelé odjedou do lázní, na dovolenou či onemocní a nejsou schopní se postarat. Myslím, že bys zvládla jednodušší péči i o nějaké dítě, záleží to hodně na Tvé zodpovědnosti a důvěryhodnosti. Jistě bys také někomu staršímu mohla doma uklidit, okopat zahrádku, pomoct s nákupem, za nějakou dohodnutou úhradu. Prostě zkus i s kamarádkami vymyslet co nejvíc takových činností, které by Ti ukrátily letní čas a zároveň byly, jak si přeješ, užitečné a smysluplné. Máš-li prarodiče, je možné také pobýt u nich a pokusit se s jejich pomocí vytvořit třeba historii vaší rodiny. Můžeš také kreslit, fotografovat, mapovat současnost, záleží na Tobě, Tvých možnostech a Tvé fantazii.

  Přejeme Ti ty nejlepší nápady.
  Modrá linka http://www.modralinka.cz