Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alík radí dětem

  Na otázky odpovídají

  pracovníci Modré linky, psycholožky BáraV a Péťa, poradenské centrum Locika, MUDr. Jiří Staněk, MVDr. Přemysl Rabas, bojovníci proti kouření z projektu Nekuřátka, vědecký novinář Pragmatik a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze děti mladší 15 let.

  Volný čas

  Ahoj všichni. poslouchám zpěvačku Janet Jackson, ale problém je v tom že je muslimka a já jsem křest'anka a tak nevím jestli je to hříh, že jí poslouchám? a není hříh když poslouhám Amy Winehouse a měla židovské náboženství? můžu je poslouchat dál a můžu být jejich fanynka? Děkuju.

  Ahoj,

  obracíš se na nás s otázkou na to, co je hřích, což je otázka asi vhodnější spíše pro kněze. Nicméně mohu Tě uklidnit, můžeš poslouchat hudbu i písně muslimů, Židů i dalších náboženských společenství bez obavy, že hřešíš. Všichni jsme lidé, ať už toho či onoho vyznání. A budeme-li se navzájem poslouchat, spíš si porozumíme, spíš se tak poznáme a budeme o sobě něco vědět, o to menší strach budeme mít ze sebe navzájem a z naší jinakosti. Ve zjednodušeném pojetí je hřích páchání zla, tedy ubližování někomu, něčemu...Posloucháním zpěvaček rozhodně nikomu neubližuješ, takže buď klidně dál fanynkou jak Janet, tak Amy. 

  Přejeme příjemné chvíle s Tvými oblíbenými zpěvačkami.

  Modrá linka http://www.modralinka.cz

  Volný čas

  Ahoj Alíku, chci mít svůj blog. Jenže máma mi ho nedovolí. Já znám všechna pravidla internetu, dokonce jsem se nabídla, že jí to budu před vložením ukazovat, ale ona si myslí, že musím vyrůst. Jak ji mám přesvědčit?
  Zoufalá, 11

  Stylegirl, 23. ledna 2016

  Ahoj,

  chápu, že se snažíš mámu přesvědčit o něčem, co je pro Tebe důležité. Psát blog může být fajn zábava, správně Tě napadlo, že to současně nese i potřebu být obezřetná v tom, co o sobě zveřejníš. Z Tvého krátkého dotazu nevím, kde může ten "zakopaný pes", co mámě na blogu vadí, ani neumím odhadnout, čím bys ji mohla přesvědčit. Obecně se v takových situacích vyplácí hodně o té záležitosti mluvit, vysvětlit, ale taky poslouchat druhou strany, její argumenty, a na ty se pak snažit nějak reagovat. Můžeš taky do vašeho vyjednávání přizvat nějakou třetí osobu - mohla by poradit Tobě, i probrat možnost blogu s Tvou mámou. Dávat mámě předem přečíst své příspěvky je dobrý nápad, můžeš taky zvážit, zda by pro Tebe bylo bezpečnější pro začátek psát pod smyšleným jménem. Taky si prozatím můžeš psát své texty do zásoby, a zveřejnit je, až Ti bude situace více nakloněna.

  Hodně tvůrčí inspirace Ti přeje
  Modrá linka http://www.modralinka.cz

  Volný čas

  Ahoj Aliku mam problem.Od cervna chodim na tanec.Sla jsem tam dobrovolne protoze ten styl tance co tam delame se mi libi a bavi me.Ale ted - chci odejit.Ne proto ze uz by me to nebavilo ale kvuli kolektivu.Jsou tam 2 tabory - ti hodni a ti (vetsinou jsou to ti kteri tam uz nekolik let jsou) kteri se posmivaji tem kteri sestavu neumi.Jsem tam pul roku a porad tam mam chyby,a je tam nekolik tech lidi kteri me uz vazne stvou.Myslela jsem,ze se tam kamosi kazdy s kazdym ale ono ne a mrzi me to.Ne,nemrzi me to,ale spis me to stve.Prosim jak mam rict rodičům,ze chci odejit.Navic mi to tak trochu vadi kvuli jinym zajmum a i nekdy nemohu prijit kvuli skole.
  Dekuju

  MilovnicePapoušků, 22. listopadu 2015

  Ahoj,

  kladeš nám několik otázek. Ta nejdůležitější se týká vztahů mezi lidmi. A ty jsou mnohdy takové, jako popisuješ. Jsou lidé, kteří jsou slušní a sympatičtí a lidé, kteří slušní holt nejsou, myslí jenom na sebe a klidně druhé lidi i pomluví nebo jinak poškodí. Určitě, pokud se Ti jejich chování nelíbí a štve Tě, máš právo jim to říct. Možná jsou tam i ostatní podobného názoru. Můžeš si zkusit o tom promluvit buď s těmi co s tebou do tancování chodí a rozumíš si s nimi nebo také přímo s tím kdo tancování vede. 

  A jak to říct rodičům, že chceš z tance odejít? Stejně jako nám. Vládne-li u vás doma důvěra, rodiče už stejně něco tuší. Také jim můžeš dát přečíst svůj e-mail a naši odpověď. Můžeš jim své pocity a důvody popsat v dopise. Možností je více, zkus nad nimi s kamarádkami přemýšlet.

  Přejeme Ti mnoho fajn zálib.
  Modrá linka http://www.modralinka.cz

  Volný čas

  Ahoj,
  je mi 14 let a potřebuji poradit! Mám rád herectví, ale moji rodiče mi to zakazují a já i přes jejich zákaz chodím do divadelního kroužku potají. Už to dělám 3 roky a stále to rodiče nevědí. A vždy když tam jdu tak cítím provinění, že nedělám dobře, že jim lžu!

  Moji dva učitelé mi říkají, že bych to už měl říct, jinak mě ta lež bude pronásledovat celý život!
  Nechci už rodičům nadále lhát, ale obávám se toho, že u nich už ztratím veškerou důvěru a také toho, že mi dají celkem velký trest. Obávám se i toho, že mi znovu zakáží dělat co mám rád, protože Herectví je můj život! A já se Vás ptám, co mám dělat?

  Ahoj,

  líbí se mi na Tobě a to moc oceňuji, že víš, co chceš a za svým cílem si jdeš. Ptají-li se nás děti nebo dospívající, kteří chtějí hrát, na radu, pak také začínáme u dramatického kroužku. Tvé rodiče, (ostatně ani Tebe), neznám a netuším jejich důvody, proč Ti něco takového zakazují, zejména v dnešní době, kdy už dávno pod slovem herec nezní ono posměšné komediant, ale jedná se většinou- a ne vždy zaslouženě- o celkem společností uznávané osobnosti, ba celebrity. Daň, kterou za to tito lidé platí je ztráta soukromí. 

  Mám stejný názor, jako Tví dva učitelé, že bys to rodičům říct měl. Ovšem nejdřív se pokus získat co nejvíc informací a podporu. Podporou myslím dospělé, kteří Ti fandí, a kdyby navíc to byli lidé, na které dají i Tví rodiče, nebylo by to právě málo. Podpořili by Tě Tví učitelé nebo alespoň jeden z nich? A někdo další z rodiny? Prarodiče, nebo kdokoliv ze širší rodiny či přátel rodiny?

  Další záležitostí je, a Ty se o tom bohužel nezmiňuješ, jakou motivaci rodiče mají k tomuto zákazu. Na dramatickém kroužku nevidím nic špatného, pokud by ses tam osvědčil a pokračoval dál na některou z uměleckých škol, to vidím jako dobrý růst. Protože neznám důvody zákazu Tvých rodičů, nemohu se k nim ani vyjádřit. Zkus tedy tyto důvody zjistit, pokud už je nevíš, a podle toho pokračuj dál. Rodiče mají někdy o svých dětech různé představy, chtějí, aby se stali tím a tím, někdy tak vlastně naplňují svůj vlastní sen, kterého třeba nedosáhli, a teď čekají, že se jim splní skrze potomka. To je ale špatná motivace. Každý z nás je jiný a dříme v něm jiný talent. Jestliže tak bytostně tíhneš k herectví, že Ti to stojí za to rodiče klamat- dokonce už tři roky- a to přesto, že máš výčitky svědomí, pak to hovoří samo za sebe. Jedná se prostě o obor, po kterém bytostně toužíš, a nepovolit Ti tuto cestu, bylo by to něco, co bys v duchu svým rodičům vyčítal celý život.

  Zvaž tedy všechny okolnosti, můžeš také vytisknout svůj e-mail a naši odpověď na něj a dát ji rodičům přečíst.
  Přejeme Ti naplnění Tvého snu.

  Modrá linka http://www.modralinka.cz

  Volný čas

  Ahoj Alíku a spol. Jsem holka a je mi 12 let. Já bych chtěla být herečka. Umím hrát na klavír a příští školní rok budu chodit do tanečního kroužku. Ostatní ještě rikaji, že umím zpívat a že bych se hodila povolání herečky. Chtěla bych se zeptat jestli v okolí Olomouce (ne nijak daleko protože nemáme auto) neexistuje nějaká letní herecká škola (ale nemyslím tábor) a nebo jsem někde četla, že v cizině existuje i víkendová herecká škola, když je školní rok, tak jestli není nějaká taková u Olomouce? A mám vůbec šanci prorazit?
  Předem děkuji.

  Ahoj,

   

  podívej se na www.ambroziada.cz, najdeš tam informace, které hledáš. Snad ještě stihneš kurz, který se koná v Olomouci. Kdyby ne, tak pořádají kurzy i během jarních prázdnin a třeba i víkendové kurzy. Každý má šanci prorazit, jde o to být ve správnou dobu na správném místě. Držím ti palce.

  Přeji hezký zbytek léta. Alíkova kamarádka Bája

   

  Volný čas

  Ahoj. Chtěla jsem se zeptat, jestli je moudré, chodit jezdit na koni, když mám měsíčky. Zítra a pozítří budu krvácet hodně silně a zároveň budu celý týden na koňském táboře, takže mi poraď, prosím, aspoň pro příště. Můžou být na mě koně agresivní, nebo mi to může ublížit vzhledem k těm pohybům, které se vytváří jízdou na koni?:/ Díky:)
  PS.: Potřebuju poradit úplně co nejdřív co to jde!!

  Ahoj,

  každé zvíře, tak jako člověk je jiný a reaguje na různé podněty jinak. Je možné, že některý kůň může menstruaci vycítit a může se hůř ovládat. Záleží na povaze koně, na pohlaví a na stáří. Pokud máš obavy, můžeš o své menstruaci říct trenérce někde v soukromí a zeptat se i jí, co by ti doporučila. Jízda na koni ti určitě  při menstruaci v ničem neublíží. Menstruace není nemoc, je to přirozený jev. Takže dělej věci, které děláš běžně. Snaž se vyhýbat nošení těžkých věcí.

   

  Hezké prázdniny a radost z tábora ti přeje Alíkova kamarádka Bája

   

  Volný čas

  Ahoj!
  Nejdřív bych Vám chtěla poděkovat za to, že jste mi už několikrát dobře poradili.
  Mám malý dotaz (překvapivě). Už osmým rokem hraji na housle a chtěla bych to zkusit i trochu jinak. Chtěla bych zkusit hrát i na elektrické housle.
  Koukala jsem i na ceny a ty levnější se pohybují kolem 4,5 tisíce. Hledala jsem i na portálech jako je aukro, a tam jsem našla housle za 3000 i s dopravou.
  Už si je nemůžu přát k narozeninám ani k Vánocům, protože k těmhle dvěma svátkům už jsem předčasně dostala VIP lístky na koncert Lindsey Stirling (vyšly asi na 4 tisíce), takže už dosanu jenom nějaké drobnosti.
  Takže už zbývá jenom svátek. Napadlo mě, že bych mohla poprosit aby se mi na to složila celá rodina a já bych nedostala už nic jiného.
  Chtěla bych je i proto že se k nim dají zapojit sluchátka, takže bych mohla hrát i večer a neručila bych zbytek rodiny.
  Jenže už mám svojí milovanou Ingrid (dřevěné housle) a bojím se že to rodičům bude připadat hloupý. Co myslíte, dovolí mi to? Díky!

  Mia, 13, 22. dubna 2015

  Ahoj Mio,
  z Tvého psaní vidím, žes o elektrických houslích a o tom, jak si je pořídit, hodně přemýšela. Tvůj nápad poprosit další příbuzné, aby Ti místo dárku k svátku dali peníze, které bys použila na housle, se mi zdá rozumný. Pokud by peníze teď nestačily, byl by to alespoň dobrý základ pro další šetření. Jestli Ti to rodiče takto dovolí (a jestli Ti elektrické housle vůbec dovolí), to bohužel nedokážu říct. Říkám si však, že nejde o žádnou hloupost, naopak, o rozvíjení Tvého koníčku, posun v hraní na housle dalším směrem. Příznivě působí také to, že sis našla levnější variantu.
  Držíme tedy palce, aby Ti hudba a hraní na housle i nadále přinášely radost.
  Modrá linka http://www.modralinka.cz

  Volný čas

  Ahoj Alíku. Mám velice ( a to říkám jako že vážně velmi velmi dobré ) herecké výkony. Mám na to talent, tak to říkájí všeci kamarádi .. ýe jsem vážně dobrá atd... No a já bych chtěla něják do televize, jako herečka. Ono to není tak jednoduché ale. nevím jak vykročit první krok.A pak co dál a dál , ať se dostanu třeba do seriálu atd.. a také bych chtěla se tomu věnovat.. Ale právě nevím jak na to .. Byla jsem v Az- kvíz junior kde bdu 12.4 , a přemýšlím , že by mi mohl někdo napsat., že by mne vzal třeba do reklamy.. nebo jestli dát nějákou nabídku někde ? Mám vážně moc dobré výkony, a nerada bych tento talent promarnila :( prominň za ty pravopisné chybky, a ještě za to že si tak věřím.. Tak jo , Měj se moc hezky a 12.4 v 11:35 na Déčku mne sleduj :) v Az kvízu ;) Díky moc :)))

  Ahoj,
  je prima, že jsi našla něco, co Tě baví a v čem se cítíš šikovná. Určitě je fajn, když se nebojíš jít za svým snem. Zatím bude ale potřeba velká podpora Tvých rodičů, kteří by Tě na různé konkurzy a castingy museli doprovázet a s Tvou konkrétní "pracovní nabídkou" souhlasit. Různé agentury vyhlašují termíny na internetu, také televize pravidelně zveřejňují, koho hledají do určité role nebo pořadu, chce to však hodně času a energie, tohle všechno sledovat a absolvovat. Nejen televize, ale také divadla někdy potřebují představitele dětských rolí. Pokud chodíš do nějakého divadelního kroužku, pravděpodobně by Ti jeho vedoucí dali vědět, kdyby věděli o něčem vhodném pro Tebe. Z příběhů mnoha herců nebo bavičů asi víš, že často pomůže i šťastná náhoda. Proto si hlavně hraní užívej a zdokonaluj se pro svou vlastní radost. I kdyby se Ti v náročném světě showbyznysu nepodařilo prorazit, můžeš celý život hrát dobré divadlo v nějakém amatérském souboru a přinášet tím jiným lidem radost z kultury.

  Zlom vaz.
  Modrá linka http://www.modralinka.cz

  Volný čas

  ahoj alíku modrá linko a bájo asi vás překvapí že jsem jsi vibrala zrovna tutu otázku a tet už ta otázka hraji na flétnu už 4 roky jenom že mě to nebaví a na to že už tam chodim 4 roky hraju jako kdybych tam šla poprvé ani mi to moc nejde a když řeknu rodičom aby mě odhlásili tak jse naštvou a na další rok mi to zaplatí ale oni ví že mi flétna nebaví a nejde

  magdička8, 12. února 2015

  Ahoj Magdičko,

  to musí být trochu otravné hrát na nástroj, který Tě nebaví. Nepíšeš, jak moc jste s rodiči o tom mluvili, zda jsi jim jen sdělila, aby Tě odhlásili, nebo jste měli nějaký delší rozhovor (či více rozhovorů). Napadá mě, zda Tvoji rodiče slyšeli správné argumenty. Někdy je dobré se na takový rozhovor připravit, vyhlédnout si správný čas, kdy jsou rodiče v dobré náladě, říci to důležité a poskytnout rodičům možnost, aby se Tě ptali nebo řekli, jak to cítí. Možná by zabralo, kdybys rodičům řekla, co by Tě bavilo více a co za kroužek bys chtěla navštěvovat místo toho. Pomáhá také najít si zastání v rodině (někdo, koho rodiče respektují) a k rozhovoru takového člověka přizvat, aby Tě podpořil. Taky mě napadá, že pokud neděláš žádné pokroky, mohl by o tom říci rodičům Tvůj učitel hry na flétnu. Možná bude potřeba více rozhovorů a vytrvalosti.

  Přejeme, abys našla cestu, jak to rodičům sdělit,
  Modrá linka http://www.modralinka.cz

  Volný čas

  ahoj jmenuji jse m...a a je mi 8 let jsem holka o víkendech jse hrozně nudim venku mě to nebaví ale furt sedim u počítače ale mě bi zajímal nějaký výlet v plzenskym a jihočeskym kraji jesli takový znáte tak mi napište kam

  magdička8, 6. února 2015

  Ahoj,

  to musí být nepříjemné, když se o víkendech nudíš. Současně je moc fajn, že víš, co Tě zajímá. Tipy na výlety v Plzeňském kraji nemám, ale mohla by ses podívat na internetu, například zde najdeš zajímavé nápady: http://www.kam-na-vylet.cz/detail-kraj-jihocesky.html. Stránek, na kterých jsou popsány výlety, je docela dost. Zkus se na to podívat i s rodiči a něco spolu vymyslet. Možná by stálo za úvahu i to, jak lépe využít čas doma, zda jsou informace, knihy, aktivity, které můžeš dělat doma i tehdy, když nepojedete na výlet (například prostudovat místa, na které by ses chtěla podívat, jejich historii a zajímavosti nebo cokoli jiného...).

  Přejeme, ať se Ti podaří lépe využít čas,
  Modrá linka http://www.modralinka.cz

  Volný čas

  Ahoj Alíku a poradno, je mi 13 let a chtěl by jsem se začít věnovat internetovému portálu Youtube, speciálně nahrávání vlogů. Chtěl by jsem začít již na lepší úrovni. Zatím nahrávám na iphone mého táty, jenže kvalita obrazu je dobrá, ale ta zvuková je strašná, takže ve finále to vypadá úplně katastrofálně. Chtěl by jsem digitální zrcadlovku, kterou používají největší youtubeři v České Republice. Digitální zrcadlovka Canon EOS 1100D, kterou mám vybranou stojí 6990,- a já mám vypočítáno, že by jsem k narozeninám od všech příbuzných dostal 4200,-. Jsem velmi stydlivý a když chci o něco poprosit, tak se vždy nadechnu, že už to řeknu, ale jen někdy dostanu takové sebevědomí. Mám rodičům napsat nějaké argumenty, proč by mi to měli doplatit? Chtěl jsem tuto zrcadlovku k Vánocům, ale myslím si, že by mi jí rodiče nekoupili, protože je moc drahá. - Jinak k těm penězům na narozeniny, tak za ty jsem si chtěl koupit tablet, ale mám takový pocit, že by mě víc youtube bavil, než hraní na tabletu.

  Ahoj Lukáši,
  vidím, že umíš přemýšlet o věcech a plánovat, zvažovat možné varianty. To je důležitá vlastnost pro to, abys mohl dojít ke svému cíli. Myslím, že napsat rodičům o tom, že by sis rád pořídil digitální zrcadlovku a za jakým účelem, kolik peněz na ni můžeš věnovat sám a kolik bys ještě potřeboval, je dobrý nápad. Netvrdím, že to pak vyjde, ale je to pokus, po kterém uvidíš, jak se zařídit dál. S rodiči se můžeš dohodnout i na tom, že Ti peníze dají jako jakousi "zálohu", kterou jim splatíš, až budeš moct. Můžete také spolu hledat na internetu levnější varianty výrobku, který si přeješ. Říkám si také, že dobu, než peníze na zrcadlovku seženeš, můžeš věnovat přípravám - "zaučovat se" na jiném přístroji, plánovat, co a jak budeš nahrávat, jak se na Youtube prezentovat, studovat teorii k natáčení apod.
  Držíme Ti palce,
  Modrá linka http://www.modralinka.cz

  Volný čas

  Ahoj,
  je mi 15 let, tak nějak už si uvědomuji, že za 3 roky už jsem plnoletý, že to dětství je vlastně už skoro za mnou a je jen na mně, co budu, co se sebou udělám. Dřív jsem hrál jen hry na počítači a marnil čas. Ale to se změnilo, teď jen programuji. Programování mě velmi baví, mám už za sebou plno výsledků, za chvíli si tím začnu vydělávat a hlavně je to užitečné. Zajistí mi to budoucnost. Peníze, jistotu...
  Jenže kámoši to vidí jinak, začal jsem se vyčleňovat ze společnosti, jsem mnohem méňe oblíbený a to jen proto, že nehraju hry a tak se s nima ani nemám moc o čem bavit, protože mé záliby jsou jiné. Nevím, co si vybrat, jestli stojí za to být sám nebo ne. Já si myslím, že ano, ale nevím jak to mám ustát, jak se přizpůsobit. Díky za názor, pomoc se rozhodnout. - otázka upravena poradcem

  Dreamer, 15. ledna 2014

  Dobrý den,

  přešel jste od hraní her k programování. Máte obavu, že se tím vyčleňujete ze společnosti vrstevníků. Dokonce máte obavu, že to znamená, že budete sám.

  Když si čtu Vaše řádky, říkám si, že jste asi kluk, který ví, co chce, a co ho baví. A to je mi sympatické. Přijde mi jako logický krok posunout se dál, zvláště když Vás programování baví. Nemyslím si, že to ale nutně znamená, že musíte být sám. Možná je to pro Vaše kamarády nepochopitelné a nemáte si o čem povídat. Jsem si ale docela jistá, že bude více kluků  ve Vašem věku, které taky baví programování.

  Někdy si bohužel přestaneme s kamarády z nejrůznějších důvodů rozumět. Možná s nimi jen nebudete trávit tolik času. Naopak si začnete víc rozumět s někým dalším. Rozhodnutí je samozřejmě na Vás. Stejně tak můžete začít znovu hrát hry nebo najít jiná témata, která můžete s kamarády sdílet. Zkuste si o tom promluvit s rodiči.

  Držíme palce.

  Modrá linka http://www.modralinka.cz

  Volný čas

  Ahoj, je mi 15 a chodím od října do tanečních. Asi jste chodívali i vy a asi také víte, že na konci bývá vždy ploužák. Jenomže u nás je to takový ten „střídací“, kdy holky můžou jiným holkám přebírat kluka a tak. Jenomže když mně někdo kluka přebere, tak je mi pak blbé ho vzít zase jiné, je to prostě jako narušování toho soukromí … Párkrát už jsem to udělala, ale ty holky byly strašně otrávené a mně je to prostě blbé … Mám pokračovat? Ještě se chci zeptat o něčem: chodím do třídy s jedním klukem. Když do tanečních nepřijdu, vždy se zajímá proč a tak. A když tam jsem, pokaždé mě s úsměvem vyzve k tanci, na konci mi políbí ruku (jakože upřímně), ale když se spolu bavíme při tanci, tak to někdy zní, jako kdybychom se neměli rádi … Konverzace zase úplně nevázne, ale není to tak nějak ono … A ve škole se opravdu málokdy bavíme … Ale já prostě vím, že se mu určitě přinejmenším líbím, jde to docela dobře vidět. Poraďte mi prosím, děkuji

  Ahoj z Modré linky,

  první Tvoje otázka se týká toho, jestli pokračovat v "přebírání" kluků během závěrečného ploužáku v tanečních. Na to Ti opravdu nedokážeme odpovědět, to je Tvoje rozhodnutí. Zkus si zvážit, jak to celé vnímáš. Je to určitá technika, kterou dělají všechny holky. Je Ti to ale nepříjemné. Napadá mě - dělají to tak opravdu všechny holky? Pokud některé ne, nebo pokud by ses rozhodla to neudělat, jaké máš možnosti? Jít si sednou a dívat se na ostatní, jak tančí? Jaká by pro Tebe byla tahle možnost? Možná Tebe samotnou napadnou i další otázky, které si můžeš položit a zodpovědět, aby ses mohla rozhodnout, jestli chceš nebo nechceš v této aktivitě pokračovat.

  Pokud jde o Tvou druhou otázku, nepíšeš, v čem konkrétně chceš poradit. Chceš znát důvod, proč Vaše komunikace nejde hladce nebo chceš poradit, jak s ním komunikovat? Neznáme Tebe ani toho kluka, důvod, proč vaše komunikace probíhá tak, jak probíhá, tedy také neznáme. Může to být právě proto, že se mu líbíš a je proto nervózní. Může to být situace, která je pro něj nezvyklá. Možná, že je docela málomluvný a udržovat komunikaci po celou dobu tance pro něj není vůbec snadné. A třeba si užívá Tvé přítomnosti a ani nemá potřebu moc mluvit. Důvodů může být spousta. A jak rozproudit komunikaci? Na to také neexistuje žádný jednoznačný návod. Můžeš se zamyslet nad tím, o čem třeba mluvíš s kamarády, se kterými se Ti dobře povídá. Můžeš se pokusit zjistit, co ho baví, co má rád a zavést hovor na toto téma, třeba se rozpovídá. Anebo mu můžeš upřímně říct, že se Ti s ním hezky tančí a máš pocit, že vaše komunikace je trošku neobratná, a zeptat se ho, jak to vnímá on. A podle jeho reakce uvidíš.

  Hezké zážitky z tanečních Ti přeje Modrá linka http://www.modralinka.cz

  Volný čas

  Ahoj. Minule jsem psala, že mám takové trápení.Teď už je to lepší, ale pořád mě to trápí. Hrozně moc si přeju jezdit na ponym. Mám velký pokojíček a všude mám koně.Poprosila jsem tátu, aby mě přihlásil na kroužek ježdění. Jenže to bylo až od 10.Když jsme se tam šli podívat, měly tam staré boudy a v nich stáje.Ani jeden poník,samí obrovský koně. V odděleném boxu stál jeden menší, BEZZOKÝ CHUDÁČEK. Vlastně neměl jedno oko. Ale mě se ta stáj moc nelíbí. Taková...nemají tam ani halu. Našla jsem si jiný jezdecký klub, Dolní přím. Tam psaly, že to trvá přiměřeně 10 minut tam jet z Hradce Králové. Jenže já nevím jak to mám tátovi říct! Minule na ti stáj řekl že tam choděj jenom velký holky a paní co tam mají své koně,prý ještě nemůžu. Jenže já jsem našla lepší stáj, byly jsme se tam s kamarádkou podívat. Jenže já prostě nevím jak to říct, jak to vysvětlit,aby na to nezapoměl:(. Prosím napište jak mu to mám přesně říct...A mamce to říct nemůžu, mám jenom nevlastní(sice hodnou,ale bojím se)AHOJ

  Zuzka-9 let, 20. září 2013

  Ahoj Zuzko,

  je fajn, že máš své záliby. Ne vždycky však máme to štěstí, že se nám podaří se svým zálibám věnovat. Budeme Ti držet palce, aby se to Tobě povedlo. A jak to tátovi říct? Neexistuje žádný jednoznačný návod a my Tvého tátu neznáme, nemůžeme Ti tedy poradit, co přesně mu říct. Můžeš si s tátou prostě popovídat o tom, žes našla jinou stáj a poprosit ho, aby tam třeba nejprve zavolal a zjistil podmínky, abyste tam nejezdili zbytečně. Jestliže je Tvoje nevlastní mamka hodná, jak píšeš, můžeš si o tom zkusit popovídat i s ní a zjistit, jestli by Tě podpořila. Nebo také můžeš hledat někoho jiného z rodiny, kdo by se za Tebe přimluvil. Pokud by to nevyšlo, je také možné se s tátou domluvit, že počkáte, až Ti bude deset let, a potom to zkusíte znovu.

  Hezké babí léto Ti přeje Modrá linka www.modralinka.cz

  Volný čas

  Ahoj alíku :) Nevím co mám dělat zbytek prázdnin. Na dovolené jsme už byli, Tábor mně neláká. S rodinou chodíme na kupko,na hrady,zámky... ale kdyť jsem sama doma tak se nudím. Chtěla bych si zavolat kamarátku,ale co máme pak u nás dělat ? Jak se máme hrát,zabávat ? Díky za radu :-* :) PS : je mi 11 let.

  Klára, 5. srpna 2013

  Ahoj z Modré linky,

  každý má jiné zájmy a koníčky, máš nespočet možností, co dělat. Možná, že je pak vlastně těžké si vybrat, co z toho. Můžeš si zkusit vzpomenout, co Tě bavilo dřív. Můžeš sportovat, chodit na procházky, výlety po okolí, podívat se na nějaký dobrý film, přečíst si knížku, nebo se třeba učit něco nového - hraní na nějaký nástroj, výroba šperků nebo něčeho na sebe. Určitě je spousta dalších možností, které mě ani nenapadli. Můžeš jen vždycky něco vyzkoušet a uvidíš, třeba Tě něco chytne.

  Přejeme příjemný konec prázdnin.
  Modrá linka www.modralinka.cz