Poradna: Alík radí dětem

Na otázky odpovídají

pracovníci linky důvěry Modrá linka, Alíkova kamarádka BáraV, odborníci na boj proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

Dotazy smí pokládat čtenáři mladší 15 let.

Volný čas

Ahoj!Je mi 11let a mam takový divný problem.Tak začnu:S bratrem (3roky) se díváme na animáčku na pokemony.No a já si je tak oblýbil že bych chtěl mít vlastního pokemona.Hraju si i s kartami že tam jsem koordinátor.Wii mám i hru pokemon.I v mé fantazii se odehrává ten příběh že mám hodně pokemonu.Pořád si tak hraju když jdu ze školy.Ale ted mám takový pocit jakoby mi to už nestačilo,chtěl bych je doopravdy.Mít je v realném světě.Pořád sním o tom že jednoho dne vědci onečně vymislý pokémony.Moc chci je mít doopravdy,chytat,chci být i nejlepší koordinátor.Je to divné??Pomoz mi prosím.

patík 11let, 16. března 2012

Ahoj, není to divné. Tvá fantazie prostě pracuje a to je MOC dobře. Znám i starší kluky, chlapi... co si rádi zahrají na rytíře, nebo na vojáky. Prostě to tak je a je to dobře. Člověk by měl mít i svůj svět, kam si rád utíká hrát. Je úplně jedno, zda je mu 5,10,15 nebo 50 let. Hezké dny ti přeje Alík

Volný čas

Ahoj, Alíku . Já a moje kamarádka jsme se na zacatku školního roku přihlásily na lekce street dance ale mě ani jedna lekce nebaví a hlavně mi to narozdíl od kamarádky nejde. Chtěla bych přestat ale bojím se že se se mnou nebude bavit je totiž hrozne tvrdohlavá a kdyz něco neni podle ní dokáže být hrozne arogantní a pak mamka, u žádného koníčku jsem nevydržela déle nez rok a nechci aby byla zklamaná. A ještě naše instruktorka tance je taky spolužačka mojí sestry a tím že Chodíme na stejnou skolu se bojím že o mě instruktorka bude roznáset pomluvy. Jak jim mám vysvětlit že na street dance chodit nechci , že nechci být nešťastná kvůli tančení ?

Miranda, 28. února 2012

Ahoj Mirando,
myslím, že je docela běžné, když člověk něco vyzkouší a zjistí, že ho to nebaví. Tak se to stalo u Tebe - zjistila jsi, že street dance není pro Tebe. Mám za to, že podobně to zjistila spousta lidí. Předpokládám, že u instruktorky tance bys mohla najít největší pochopení. Možná ocení Tvoji snahu, žes to vydržela tak dlouho a popřeje Ti hodně zdaru v jiném tanci či sportu.

Jestli bude mamka zklamaná, to dopředu nejde vědět. Možná nebude nadšená, že sis opět nenašla něco, co by Tě zaujalo, nicméně podobně jako instruktorka by měla pochopit, že "lámat to přes koleno" by taky nikam nevedlo. Znáš mamku líp, víš, co na ni platí, jak jí to říct, aby to vzala co nejlépe (často se vyplácí být upřímná, vyjádřit pochopení pro druhého i svoji lítost).

No, a co s kamarádkou? Potřebuješ kamarádku, která Ti diktuje, co máš dělat, co Tě má bavit? Možná si i ona všimla, že Ti to moc nejde a nejsi z toho nadšená. Neexistuje rozumný důvod, proč by měla vyžadovat, abys tam chodila. Někdy kamarádky dělají něco spolu, jindy zase ne. Každý jsme jiný, máme svoje zájmy a potřeby. Můžeš jí to říct podobně jako mamce - s pochopením pro ni, ale zároveň vyjádřit své potřeby a přání. Dobrá kamarádka by to měla respektovat.
Držíme palce, ať pro Tebe tanec není trápením, Modrá linka www.modralinka.cz

Volný čas

Ahoj Alíku nejprve bych ti chtěla poděkovat jak nám tady radíš a pomáháš i když to někdy musí být velice těžké.Jestli ti tahle otázka přijde nesmyslná tak to řekni rovnou.Chtěla bych se jen zeptat jestli bych nějak, když je mi pouhých 11 let,mohla třeba pomoci zvířatům v útulcích nebo nemocným dětem když nemohu přispět peníze.Já jsem sice říkala mámě jestli by jsme nemohli věnovat nějaké hračky s kterými si už nehraju,ale máma se k tomu moc nemá.Nechápu proč?Moc bych chtěla pomáhat.Ale jsem na to asi ještě moc malá.Upřímě děkuji za odpověď.

Ahoj milá neznámá kamarádko,
Tvůj dotaz zní upřímně. Je od Tebe moc hezké, že nabízíš pomoc tam, kde je jí třeba. Dnes je mnoho lidí lhostejných, mnozí by rádi pomohli, ale nevědí jak, přestože jsou dospělí a tak zůstávají bokem. Pokud v Tobě tato Tvá touha bude přežívat i dále, až vyrosteš, budeš hodně platnou členkou této společnosti.

Když člověk pomáhá, má pak čisté svědomí a z pomoci a dávání má sám dobrý pocit a jeho život je naplněný. Možná bys mohla pomáhat už teď. Zkus na to téma znovu promluvit s mámou. Nevím, zda jsi z města či vesnice, jak daleko od vašeho domu třeba útulek je, zda už cestuješ sama. Pokud si na tyto otázky odpovíš kladně, tedy že útulek není daleko, a že tam můžeš cestovat sama, můžeš se domluvit přímo v útulku, zda by neuvítali nějakou Tvou pomoc, například při venčení pejsků, pokud to ovšem s nimi umíš.

Nejdřív je třeba se o zvířatech dozvědět co možná nejvíce informací a hodně důležité jsou vlastní zkušenosti. Možná bys mohla vypomoci i při úklidu, záleží také na tom, jak na Tvé aktivity budou pohlížet Tví rodiče, je nutno vše předem dohodnout nejdříve s nimi. Pokud se nezadaří, neskládej ruce v klín a pokus se probrat vše s někým, kdo je Ti blízký a komu důvěřuješ Ty i rodiče, možná by Tvé aktivity u rodičů takový člověk podpořil.

V útulku by také jistě rádi použili staré deky, máte-li doma nějaké, připravené k vyřazení. Je také možné, abys doma vyčlenila hračky, které nejsou moc opotřebované nebo rozbité a které už nepotřebuješ, a zeptat se v nemocnici, zda by se jim nehodily pro nemocné děti. Myslím, že by to personál v nemocnici mohl uvítat.

Mohla by ses o všem pobavit také s oblíbenou učitelkou nebo výchovnou poradkyní, zda nezkusíte v rámci školy vymyslet nějaké divadlo či soutěže, s kterými byste přišli potěšit děti v nemocnici a pomohli je rozveselit a zkrátit jim dlouhou chvíli. Nebo třeba pomalovat stěny v nemocnici. Možná vás napadnou ještě i jiné možnosti. Dnes už jsou nemocnice mnohem více otevřené lidem, než tomu bylo dříve, také už tam není vše jen bílé a sterilní, ale všechny se snaží se více prosvětlit a rozveselit.

V neposlední řadě můžeš pomáhat i pozitivními myšlenkami. Když budeš myslet na nemocné děti a přát jim zdraví a co nejvíc radosti, i to bude Tvá troška do společného mlýna, a i když to možná může vypadat podivně, i to pomáhá, síla myšlenek je velká.
Zkus sama nebo s kamarádkou, vymyslet i další možnosti. Modrá linka www.modralinka.cz

Volný čas

Ahoj poradno,mam takovej blbej dotaz.je my 13 let jsmem ještě ditě nebo ne už si nesmym hrat dyž je my 13?měřim 153 a vyžim okolo 38 kg.Mam totiž rat ještě stavebnice a tak.Mám strah že dyž my tet v unoru bude 13 budu už považovenej za dospělaka a nebudu moc chodit ven s kamarady a hrát si prosim moc tě prosim moc mně to trapi .Mam velkej strah z 13 narozenin PS:PODLE mně ještě na 13 roku nevypadam sem nejmenši ze třidy a mynulej rok sem se strativ mezi desetiletejma!

Vašek(13), 25. ledna 2012

Ahoj Vašku, jasně, že si můžeš ještě hrát. Víš, kolik dospěláků si rádo sedne ke stavebnici? Víš, kolik chlapů si ze své výplaty koupí krásné auto na ovládání? Víš, kolik maminek si koupí pro sebe vlasatou panenku "jen tak"? Mnoho a mnoho a mnoho. Většina lidí si nepřestane NIKDY hrát a je to tak správně. Není nic smutnějšího, než dospělák, který si zapomněl "umět hrát". Takže si klidně vybal stavebnici, klidně si dál stav a vymýšlej. Protože tak je to správně!!! Hodně štěstí ti přeje Alík

Volný čas

ahoj alíku mám problém. pořád myslím na peníze a na to to jak budu miliardář s firmou která překoná microsoft a aplle. jak si mám odvyknout peněz. a také mám otázku další. jak přemluvit rodiče aby mě pustily na střední školu výpočetní techniky. problém je že stojí 20 000Kč na rok. předem děkuji! Hudej pracháč

pracháč 13 let, 10. ledna 2012

Ahoj Pracháči, možná je to všechno tím, že opravdu myslíš jen na ty peníze. Většinou bohatí lidé dělají svou práci proto, že je baví. Vysoké výdělky přijdou až později. Dělat něco jen pro peníze - to fakt není chytrý nápad. Stejně je tomu i se školou. Pokud se budeš dobře učit, můžeš jít studovat na státní školu, kde se školné neplatí. I státní školy jsou dobré! Stačí jen najít tu, která tě bude bavit. Popřemýšlej o tom, co tě vlastně baví... Přijde mi, že myslíš jen na to, že jsi chudý!?! Přeji ti do nového roku štěstí, zdraví a dobře strávený volný čas. Alík

Volný čas

Hodně čtu a do knihovny jezdit nemohu(mamka nemá čas).Co mám dělat?doma tolik knih nemáme.

Přeji hezký den, je moc dobře, že hodně čteš. Máš tedy velikou pochvalu. Nemáte ve škole možnost zapůjčení knih? Nešlo by chodit do knihovny třeba ve vedlejší vesnici? Nevím, jak myslíš konstatování "mamka nemá čas". Do knihovny můžeš chodit i ty sama, pokud ji máš cestou, nebo blízko. Můžeš se zeptat kamarádek, zda by ti nějaké knížky nepůjčily, nepřinesly do školy. I tak se to dá vyřešit. Můžeš se zeptat, zda by ti nějaké nepůjčily v knihovně. Vyřešit to jistě nějak půjde. Popřemýšlej a uvidíš, že na to přijdeš. Přeji pěkné dny Alík

Volný čas

Ahoj, ahoj, ahoj, potřebuju nuutně pomoct, je to sice divný, ale já si s tím faaakt nevím rady.Cítím se pořád strašně osaměle.To by nebylo až zas tak divný, ale já jsem u spolužáků MEGA oblíbená, mám miliony kámošek(opravdových),všichni mě obdivují, ale já se pořád cítím hrozně sama...CO MÁM DĚLAT??!!

Ahoj Lili,
v dnešní době se mnoho lidí cítí osamělých. Většinou se to však týká takových lidí, kteří žijí někde na malých vsích či na samotách nebo lidí, kteří nemají kamarády. Buď proto, že si je neumí získat nebo tyto lidi přímo něčím odrazují, někteří z různých důvodů opravdu mají omezené možnosti kamarády si získat.

Ty jich ale máš spoustu, všichni Tě obdivují, netuším tedy, proč se cítíš sama. Mám na to od Tebe málo informací. Každý člověk se také musí naučit, a věř, že to není vůbec jednoduché, být sám se sebou. Naučit se naplnit chvíle, kdy jsi sama, nějakou smysluplnou, užitečnou činností, která Tě zároveň hodně baví. Takových situací je spousta a jistě by Ti někdo starší v Tvém okolí uměl poradit.

Zkus si tedy o svém problému pohovořit s někým z Tvého okolí, komu důvěřuješ a kdo Tě dobře zná. Třeba s rodiči, tetou, strýcem, oblíbeným učitelem, svými kamarády. Také se můžeš obrátit na nás, na Modrou linku, zatelefonovat či využít skype službu. Kontakty najdeš na www.modralinka.cz. Ideální osobou pro takový hovor je psycholog, pokud jej máte na vaší škole, možná také výchovný poradce.
Přejeme Ti příjemné chvíle, strávené s Tvými kamarády. Modrá linka www.modralinka.cz

Volný čas

Dobrý den, mám ten problém,že si ráda zazpívám,ale jenom tehdy,když není nikdo doma.Pořádně ani nevím,jestli umím,nebo neumím zpívat,a to mě štve,kdybych věděla,že umím,možná bych se tak nestyděla...Strašně se stydím,nevím proč je to zrovna nejvíce se zpěvem.Ani svým nejbližším nezazpívám,natož potom někde jinde.Jsem introvert,takový citový typ.Prostě mám strach z neúspěchu.Mohou mě všichni přemlouvat,ale prostě ne !Jednou jsme museli zazpívat ve škole v hudebce,tak jsem se hodně překonala,ale stejně to paní učitelka nepoznala,hrozně jsem se styděla. Hudební sluch mám,hraji totiž už pár let na klávesy.Hudbu miluji,strašně ráda sleduji ty talenty v televizi,a zpěvačky nejvíc,moc jim závidím...Chtěla bych tímto poprosit o radu,jak se s tím poprat,ale do žádné školy jít nechci,jenom se nebát zpívat.A takto je to se vším,asi jsem se tak narodila,a nic s tím neudělám.Co myslíte vy ?

holka 14 let, 7. listopadu 2011

Ahoj,
máš pravdu v tom, že každý se narodí s trochu jinou "výbavou" - někdo víc citlivý, jiný méně, někdo víc otevřený, jiný zas uzavřený, někdo s hudebním sluchem a skvělým hlasem, jinému to v hudbě tak moc nejde...

To jsou určité, tak zvané, dispozice. Ale nikde není psané, že se s ničím vrozeným nedá hnout. Naopak. Leccos jde ovlivnit, posunout, aspoň o kousek, tím směrem, jak by se nám to více líbilo. Rozumím tomu, že toužíš nebát se zpívat, cítit se přirozeně a bezpečně při vystupování před lidmi.

Bohužel Ti neumím dát jednoduchou radu, jak toho zrovna u Tebe dosáhnout. Každý jsme totiž trochu jiný a ke svému cíli jdeme jinými cestami. Někomu pomůže "otužovat se" krůček po krůčku, zkoušet pomaličku to, na co se cítí a postupně tak zjišťovat, že to jde stále snáze a snáze...

Jinému zas pomůže o všem si popovídat s někým blízkým, zjistit jeho názory a zkušenosti, nechat si poradit. Nebo zajít přímo za psychologem/psycholožkou, který je touto snahou o proměnu pomohl doprovázet. Inspirovat by Tě také mohly nějaké příběhy lidí, kteří svoji stydlivost překonali.
Věřím, že když poznáš svůj cíl a půjdeš za ním citlivě, nakonec se Ti jej dosáhnout podaří. Přejeme Ti úspěchy na Tvé cestě, Modrá linka www.modralinka.cz.

Volný čas

kolik hodin je vhodne sedět u počitači prosim porad

přezdivka wacrak, 15. října 2011

Ahojky, já si myslím, že hoďka pro školáka "bohatě" stačí. Počítač by ti neměl rozhodně zabírat všechen volný čas. Tak mě docela zajímá, proč se ptáš??? Ono je to totiž hodně individuální. Když student potřebuje nějaké informace, prosedí u PC klidně noc, ale to fakt zdravé není. Pro oči je to veliká zátěž. To je lepší koukat v parku na zelenou barvu :-) Můžeš to střídat! Hezké dny přeje Alík

Volný čas

Ahoj Alíku, mám trápení s jedním mým koníčkem. Již celkme dlouhou dobu chodím do taneční skupiny TAKT. Letos se to vše zvrtlo. Vedoucí mně přeřadila do jiné věkové kategorie. Zde je vše strašně těžké a navíc tady mám jen dvě kamarádky. Navíc kdo tam je musí trénovat i HIP HOP a ten mně velmi nebaví. Do jiné kategorie ale nechci, neboť trenér říká že jsem moc šikovná a že bych se v jiné kategorii zbrzdila. Poraď mi co dělat a jak tedy s tímto problémeme naložit. Moc Tiděkuji za tvůj čas který zde strávíš a doufám že tomuto trápení porozumíš. Anička

Anička,11 let, 5. října 2011

Ahoj Aničko,
rozumím tomu tak, že po přeřazení do vyšší věkové kategorie Tě tancování už tak nebaví, ale do jiné kategorie nechceš. To je opravdu zapeklitá situace. Napadá mě, že buď můžeš hledat to pozitivní na situaci, do které ses dostala - třeba že budeš dělat pokroky, že je to pro Tebe určitá výzva, apod., nebo zkusit hledat jiné taneční studio, které by Tvým zájmům odpovídalo svou náročností i obsahem hodin. Nevím, jestli jsi o tom všem takto otevřeně mluvila s trenéry, možná by Ti právě oni mohli dát nějaké rady, podpořit Tě.
Ať se Ti to podaří rozlousknout Ti přeje Modrá linka www.modralinka.cz.

Volný čas

Ahoj Alíku chtěla jsem se zeptat na jednu otázku. Jezdím do Jihlavy na krasobruslení, ale trénink máme většinou o víkendu takže mi někdy ani nejede autobus, protože máme tréninky ráno. Poraď jak to mám udělat. Někdy mě tam rodiče vezmou ale někdy nemají čas. Poraď :D

Ajušš, 6. září 2011

Ahojky, je prima, že se sama zajímáš o to, jak se dostat na krasobruslení a nenecháváš starost jen na rodičích. Zeptej se holek, které chodí s tebou bruslit, zda bys nemohla s některou jezdit a rodiče se tak střídat. Třeba to vyjde a budete spokojené :-) Držím palečky Alík

Volný čas

Ahoj všichni,můj problém není zas tak velký ,ale stejně bych to chtěla.Chtěla bych hrát na housle.Ptala jsem se rodičů a ti říkali,že je zvuk houslí nepříjemný.Také že už hraji na kytaru,klávesy,zobcovou a příčnou flétnu,chodím do folklorního souboru.Strašně bych chtěla rozvíjet svůj hud. talent dál...po houslích strašně moc toužím,prosím porad...Jak je mám přesvědčit,nebo si mám vybrat jinný hubební nástroj?Jaký?...děkuji za odpověd Klára(Dej to prosím do Volný čas)

Klára-11 let, 19. srpna 2011

Ahoj Kláro,
oceňuji tvůj zápal a zájem o hudbu. Ptáš se, jak přesvědčit rodiče, aby Ti dovolili hrát na housle, nebo jaký jiný hudební nástroj si máš vlastně vybrat.

Nejprve zodpovím tvou druhou otázku: je důležité, aby sis nástroj vybrala sama, neznám Tě a opravdu nevím, co by Tě bavilo. Myslím ale, že je prima housle si vyzkoušet, třeba na nějaké zkušební hodině či u nějaké kamarádky/kamaráda. A také se poptat, jak moc je hra náročná a zda bys hru na housle mohla při svém nabitém programu nějak skloubit s ostatními koníčky, prostě zjistit si více informací o tom, co by Tě čekalo.

Co se týče rodičů, napadá mě, že si můžeš s nimi promluvit, říci jim o svých pocitech a také se zaměřit na jejich názor, zeptat se, jestli mají ještě jiný důvod kromě toho, že je jim zvuk houslí nepříjemný a také na to, za jakých okolnosti by byli ochotni dohodnout se. Prostě jim nějak dokázat, že Tvůj zájem je opravdový, že nejde jen o chvilkový rozmar.
Držíme pěsti, Modrá linka www.modralinka.cz.

Volný čas

Dobrý den. Doufám že neruším, já už nevím co s tím mám dělat! Já se pořád nudím. Kroužky mám jenomže jsou prázdniny tak tam nechodím. Já se jinnak nenudím protože já mám hudební kroužky takže musím trénovat, ale teď se děsně nudím. Já nechci se dívat na televizi protože tam nejsou žádné filmy až na buffy přemožitelku upírů ale až to skončí zase se nudím. Ven také chodím jenomže kamarádky tu zrovna nejsou jsou na dovolené tak s ními nechodím. A zabarákem mě to nebaví i když tam jsou houpačky a prolízačky abych dělala netopíra ale to už mě taky nebaví protože jsou tam denně prťata (malé děti). Tak co mám dělat? Prosím poradíš mi?

Dobrý den, Andreo... nerušíš, poradna je tu pro všechny, kteří mají nějaké to trápení, takže i pro tebe :-) Odpověď je jednoduchá, najdi si kamarádku. Píšeš, že jsou na dovolené, ale přeci nejsou celé dva měsíce na dovolené?!? Kamarády hledej na hřišti, na místech, kde se něco děje (sport, zábava, kino, bazén..). Když se člověk chce zabavit, tak se zkrátka zabaví. Ale když se chce nudit, nepřemluví ho nikdo. Každý den si naplánuj nějakou aktivitu, uvidíš, že si zbytek prázdnin ještě hezky užiješ. Zdraví tě Alík

Volný čas

Ahoj Alíku chtěla jsem se tě zeptat jak mám naloži s časem mám několik kroužků a do toho ještě škola. Půjdu do 9. třídy a tak budu ještě dělat přijímačky a já mám balet krasobruslení mažoretky a ještě skaut a ještě taneční ale to je až od půl roku.......... jak to mám uspořádat aby mi ještě zbyl čas na učení poraď mi prosím..........to krasobruslení máme 2x týdně plus víkend..........poraď.......:(

Ajušš, 14. srpna 2011

Ahoj Ajušš,
myslím, že je pěkné, že máš spoustu zájmů, a taky, že přemýšlíš nad tím, jak všechno stihnout a nic neošidit. Ono opravdu věnovat se pořádně více věcem sučasně je velmi těžké, ne-li skoro nemožné. Zkus si třeba na papír sepsat, co všechno bys ráda dělala, kolik času a kdy na to asi potřebuješ, zkusit si udělat harmonogram (tedy jakýsi rozpis, časový plán), včetně přesunů z jednoho místa na druhé, hledat, kde by se nějaký ten čas dal ušetřit nebo účelně využít (třeba k učení se při čekání na začátek kroužku, v autobuse, apod.).

K tomu můžeš přizvat i rodiče, víc hlav víc ví. Pokud by Ti přišlo, že opravdu není reálné všechno stíhat, můžeš popřemýšlet, co z Tvých zájmů můžeš omezit, nebo na čas vypustit. Nemusí to být navždy, ke svým koníčkům se můžeš vrátit, až zase nebudeš mít tak náročné období ve škole.
Ať se Ti podaří vše skloubit k Tvé spokojenosti Ti přeje Modrá linka www.modralinka.cz.

Volný čas

Ahoj. Tento dotaz jsme tu ještě nenašla, jestli tu je, tak se moc omlouvám. Mám větší problém. Před čtyřmi roky jsem začala sledovat anime seriál Naruto. Totálně jsem tomu propadla a nemluvila ani nemyslela o ničem jiném. Před dvěma rokama jsem kvůli tomu musela chodit k psycholožce, která mě z toho jakžtakž dostala, přihlásila jsem se na různé kroužky atd... Jenže před půl rokem to u mě zase vypuklo. Šílím z toho, nedokážu bez toho být ani vteřinu, hrdinové tohoto seriálu se pro mě stali mým.... životem? Je mi trapné to vykládat... Nedávno jsem si uvědomila co se se mnou děje a v noci brečím do polštářem že žiju v jiném světě který ani neexzistuje... Dokonce se kvůli tomu hádám s kamarádkou, moji rodiče to naštěstí pochopili.... Já nechci pořád žít jako Otaku! Prosím, poraďte mi...

Nariko - 12 let, 22. června 2011

Naeriko, není úplně od věci žít jako v knihách. Potřebuješ k tomu pouze jednu věc: učit se tak, abys mohla studovat a při studiu si snít své sny. Každý vynálezce se ke svým snům dostal tím, že si začal plnit své sny. Držím ti palce. Tamara Cenková, Psychologická poradna Sluníčko

Volný čas

Ahoj Alíku potřebovala bych radu.... chodím na krasobruslení ale jelikož jsme už v 8 třídě tak příští rok si budu vybírat školu... a to je problém chci jít na školu ale ta je na intru ale zse nechci opustit krasobruslení .... co mám dělat podobnou školu na kterou chci jít v mím okolí není jen v Pardubicích a v Brně a Praze ale já jsem z Jihlavy... pomoz mi prosím.... děkuji

Ahoj,
věřím tomu, že pro Tebe není jednoduché se rozhodnout. Napadá mě, že by bylo dobré si o celé věci v klidu a možná i opakovaně promluvit s lidmi, kteří Tě jednak znají, a současně i ví, jak to vypadá do budoucna s Tvým talentem na krasobruslení.

To znamená, že by bylo fajn se zeptat na názor nejbližší rodiny, kamarádek a kamarádů, ale také lidí, kteří se krasobruslení věnují a třeba Tě i trénují. Jen oni totiž ví, co všechno jsi schopná zvládnout, ustát a vyřešit, a možná také i tuší, co by Tě jednou mohlo bavit. Mimo jiné s nimi můžeš (asi hlavně s rodiči) probrat, jak by šla celá věc prakticky zrealizovat, co je to, čeho se vlastně nejvíc obáváš, a jak by Ti v tom rodina mohla pomoci.

Také je dobré mít na paměti, že v současné době se můžeš rozhodnout (s podporou okolí) dle svého nejlepšího vědomí a svědomí. Ale bohužel, asi neexistuje způsob, jak si spolehlivě zajistit, abys jednou, za několik let, neměla na celou věc jiný názor a zpětně si třeba nepřála, abys se rozhodla jinak. Je to o životních zkušenostech, které postupně sbíráme s věkem.
Přejeme Ti hodně štěstí. Modrá linka www.modralinka.cz

Volný čas

jak mám získat smysl pro humor

bobřik2, 11. června 2011

Bobříku, hodně číst a dívat se na život s nadhledem. Kolik ti je roků? Tamara Cenková, Psychologická poradna Sluníčko

Volný čas

Alík, može ísť neplnoleté dieťa samo (bez rodičov) k tete do Španielska lietadlom ? Na prázdniny totiž chce ísť moja sestra k tete, moji rodičia vtedy odchádzajú do Talianska a ja idem na tábor na farme. S mojou sestrou ostáva len babka, ktorá je už ale stará na takéto cesty. Ona bola u tety už asi 12x a pozná cestu naspameť, ja som bola 3x ale to je jedno. Smie sa to, ak to povolia obaja rodičia?

Ahoj Slavko,
některé letecké společnosti nabízí speciální službu, kdy je dítě při nástupu do letadla osobně předáno do péče nějakou blízkou osobou (nejčastěji rodičem, prarodičem) někomu z personálu letadla (obvykle to bývají speciálně proškolené letušky), který na dítě po celou dobu letu více či méně dohlíží, a při příletu do cíle ho předá osobě, která má dítě vyzvednout.

Samozřejmě tato "přeprava dětí" má svá přísná pravidla a je nutné k tomu vyřídit formální doklady a náležitosti. Pokud byste tuto službu chtěli využít, musí se Tví rodiče zeptat konkrétních aerolinií, zda ji poskytují a domluvit se s nimi.
Přejeme pohodové prázdniny. Modrá linka www.modralinka.cz

Volný čas

Ahoj.Je mi 12let a chtěla bych se stát baletkou.Moc to chci.Od svých 8 let.Mamka mě nechce přihlásit do baletu.Já tam moc chci.Naučila jsem se doma pár piruet ale nevím zda to dělám dobře.Učím se rychle,mám sluch pro hudbu a myslím že by mi to šlo.Jak se mám baletkou stát?Jak mám svůj se uskutečnit?pomůžete mi?Budu moc vděčná za vaše rady.Není už moc pozdšě stát se jí?Můžu se jí stát i když budu cvičit jen doma?

barbie-lucy, 4. června 2011

Ahoj Barbie-lucy,
je fajn, že máš představu o tom, co bys ráda jednou dělala, a že nezůstáváš jen při tom, ale dokonce se pro to snažíš něco dělat, trénuješ doma, protože tě mamka do baletu přihlásit nechce. Nepíšeš, proč tomu tak je, ani, zda sis zkoušela s mamkou na tohle téma opakovaně promluvit a ptát se jí na její důvody.

Možná by se ti podařilo ji přesvědčit svou houževnatostí, s kterou lpíš na své představě. Také by ses mohla obrátit na někoho dospělého, komu důvěřuješ a na koho dá i máma, aby tě u ní podpořil.

Jak přesně je to s baletkami, to já nevím, ale vím, že se učí tančit už docela malé holky, které ještě nechodí do školy, je důležité naučit se správným základním postojům, pěkně, rovně chodit a nosit se, někdy ty dívky vypadají, jako že se vznášejí spíš než chodí, chodí pružně, skoro tanečním krokem, takovou baletku podle chůze poznáš často i na ulici.

Trénovat sama samozřejmě můžeš, ale nikdy tímto cvičením nemůžeš nahradit to, co ti dá cvičitel či trenér baletu v odborných školách, k tomu účelu zřízených, to prostě nejde. Kdybys měla výjimečný talent, je snad možné se i takto dostat k práci baletky, ale pravděpodobnost je velmi malá a oslabená, přednost mají uchazečky, které mají za sebou tento tvrdý trénink.

Přesné podmínky si můžeš zkusit vyhledat někde na internetu či oslovit výchovnou poradkyni na vaší škole, také se můžeš optat nějaké baletky přímo, pokud nějakou znáš, další možností je, spolu s mamkou navštívit baletní školu v den otevřených dveří, abyste se toho o baletu dozvěděly co nejvíce. Podpořit u mamky tě může i učitel tělocviku, měl by poznat, zda máš talent pro pohyb a tanec, balet je mimochodem velmi náročným zaměstnáním. Vyžaduje mnoho energie, vypětí, trpělivosti i odříkání.
Přejeme ti pěkné léto. Modrá linka www.modralinka.cz

Volný čas

Ahoj my jsme skupina a nevíme jak začít jesli natočit video nebo jen písničku nebo film ale nikdy v září chcéme natočit cd ale nevíme kde ani jak nemužeš nám pomoc prosím jde do jiné téma děkuju.4-GePaRdIcE.

4-Gepardice, 1. června 2011

Ahoj,
bohužel Ti nedám odpověď, kterou čekáš. Nevím ani, co jste za skupinu, kolik je vám let, čeho se vaše tvorba týká...

Je však možné, že i kdybych to věděla, neznala bych přesnou odpověď. Možností totiž může být mnoho. Obecně mě napadá, že můžete zkusit oslovit někoho, kdo se vaším žánrem taky zabývá a třeba už něco natočil, a od něj získat informace.

Můžete se poradit s dospělými ve vašem okolí - rodiči, učiteli, vedoucími kroužků, apod. a i od nich získat rady. Můžete taky zapátrat na internetu, třeba po talentových soutěžích, nebo festivalech, kde byste se mohli ukázat. Někdy stačí "rozhodit sítě", začít se ptát a dávat najevo svá přání, a odpovědi se začnou objevovat.
Ať se vám daří přeje Modrá linka www.modralinka.cz