Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkova poradna

  Na otázky odpovídají

  pracovníci linky důvěry Modrá linka, psycholožka BáraV, bojovníci proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze čtenáři mladší 15 let.

  Volný čas

  Ahoj Alíku.Mám oblíbenou autorku Jacquline Wilsonovou.Chtěla bych ji napsat ale kde mám najít její adresu?Nebo aspon její mail?Mohl by jsi mi prosím Tě napsat kde bych něco podobného mohla najít?Našla jsem jeden psala jsem tam před 6 měsíci a furt mi neodpověděli.Díky předem za odpověd,čau Monika PS:Moje fenka Kejtý posílá pac

  Ahoj Moniko, posílám Ti kontakt na tvou oblíbenou autorku, snad Ti odepíše jacky@jacquelinewilson.co.uk. Pokud nebudeš chtít psát e-mail, tak na tuto adresu můžeš odeslat dopis: Department – Jacqueline Wilson Random House Children’s Publishers 61-63 Uxbridge Road, London W5 5SA Když si do vyhledávače zadáš jméno spisovatelky, určitě o ní najdeš mnoho zajímavých článků a informací. Hodně štěstí Alíkova kamarádka Bája.

  Volný čas

  Ahoj Alíku a modrá linko. opět vám píšu o těch knihách s Harrrym Potterem...zjistila jsem že ty první 4 díly mám doma na dvd jako filmy..rodiče mi slíbili že mi k vánocům koupí ostatní díly jako filmy na dvd. A našla jsem také ty knihy v češtině všechny kapitoly jednotlivých dílů na internetu! jupí! a navíc ve filmovém zpracování spatřím své oblíbené herce co tam hrají..:-) jsou tedy lepší filmy nebo knihy? děkuji za odpověď dejte to prosím do tématu Dárky.

  rozumná.dívka 14 let, 24. listopadu 2012

  Ahoj, mám radost s tebou! Díky, že jsi napsala, jak to dopadlo :-) Záleží na každém z nás, co máme raději. Zda filmy, či knihy. Při čtení knih může pracovat tvá fantazie, která umí více, než film. Takže já doporučuji vždycky knihy! Zdraví a krásné vánoce přeje Alík

  Volný čas

  Ahojky Alíku, tak na rovinu. Jsem upe závislá na Narutovy. Vím, že to neni asi možný ale u mě to asi možný je. Soudím s toho, že přijdu ze školy cca ve tři hodiny a koukam na naruto až do jedenácti, pak musím jít spát. Při tom ani nejím, jak sem do toho zakoukanáza ani né týden jsem skoukla všech 220 dílů první části, a ještě jsem to opakovala. ted se koukam na shippuuden a tam uz mam přes stovku dílů dokoukaných. Ted mám na tebe otázku, Je možný, že můžu být na tom závislá. Ještě jsem se dozvěděla že nějaký dítě z Ruska se na tento seriál koukalo a umřela mu tam nejoblíbenější postava a pak spáchal kvůli tomu sebevraždu, a a je to potvrzený jeho rozlučným dopisem. Takže ještě druhá otýzka: Může se mi to stát taky?? Prosím, odpovězte mi na obě, vím, že to pravidla nedovolují, ale facticky prosím,

  Nikča-13.let-Závislá, 12. listopadu 2012

  Ahoj Nikčo,
  závislý se člověk může stát na čemkoliv, proto nezapomínej na staré české přísloví - Všeho s mírou. Za Tebe a Tvé zdraví jsou odpovědní Tví rodiče, je na nich, aby spolu s Tebou řešili, jak nakládáš se svým volným časem. Ve svém věku bys měla být co nejvíc venku, mít pohyb, kontakt s kamarády, navštěvovat zájmové kroužky, sledovat kulturu v Tvém regionu, číst.

  Moc nerozumím tomu, jak píšeš, že něco pravidla nedovolují. Naše pravidla jsou v etickém kodexu, našich stanovách a dohodách, nemám ovšem tušení, na co narážíš. Neslyšela jsem o podobném případě, kdy v Rusku dítě spáchalo sebevraždu kvůli tomu, že v seriálu zemřel oblíbený hrdina.

  Myslíš si, že bys mohla být také ohrožená? Záleží jen a jen na Tobě, co uděláš. Svázat svůj skutečný život s tím virtuálním natolik, aby ovlivnil Tvůj život, není v žádném případě zdravé. Promluv si o tom s rodiči a s lidmi, které uznáváš jako autority, ať už je to nějaký trenér/ka, učitel/ka, vedoucí kroužku, někdo ze širší rodiny, z Tvého okolí, lidé, kterým důvěřuješ, kterých si vážíš. Jejich názory Ti budou inspirací a vodítkem.
  Přejeme Ti pěkný podzim venku s kamarády. Modrá linka www.modralinka.cz

  Volný čas

  Ahoj Alíku!Moc děkuji že jste mi odpověděl na všechny předchozí dotazy. Ale mám tu jeden problém. Bylo mi sotva 12 a skládám písničky na rap. Miluji rap a skládám písničky a už jich mám 6 ale bojím se je dát na Youtube kvůli "haters" (Hateři-lidi kteří kritizují kvůli vzhledu apod.). No a teď ty otázky. 1.Mám se nějak proslavit? např. budu dávat moje písničky na Youtube. 2.Je to normální?! Bylo mi teprv 12 let a už píšu o životě,o lásce,o dnešní době.. 3.Mám s tím skončit,nebo jet dále? Děkuji za odpověď. Skyle Blue.

  Skyle Blue, 9. listopadu 2012

  Ahoj,
  na Tvoje otázky Ti nemůžeme dát odpověď, protože je to Tvůj život, Ty ho žiješ a budeš žít - musí to tedy být Tvoje rozhodnutí. A jak se rozhodovat? Je dobré říct si, co je na tom dobré a co není. Co by Ti měla sláva přinést? A co by Ti mohla vzít? A potom zvažuj, zda Ti to stojí za to.

  Opravdu toužíš po tom proslavit se? A za jakou cenu (např. i za cenu ztráty soukromí)? Můžeš se i poradit s někým, kdo Tě zná a komu věříš. Ať už to budou rodiče nebo jiní příbuzní, kamarádi nebo třeba paní učitelka (pan učitel) hudební výchovy. Stejně tak je jen a jen na Tobě, jestli chceš pokračovat nebo s psaním písniček přestat.

  Já osobně se domnívám, že přestávat by byla škoda, i kdyby to byly písničky "do šuplíku", jak se říká - tedy jen pro Tebe a případně pro Tvé blízké. Spousta lidí takto tvoří - pro sebe, pro radost, pro to, aby se z něčeho mohli vypsat, vymalovat, vyzpívat...

  Tím odpovídám i na Tvoji otázku, zda je to normální. Každý člověk je jiný, každý dělá něco jiného. Jsou ale lidé, kteří píší nebo malují. Pokud ale otázka mířila trošku jinam - tedy k tomu, jestli třeba máš talent, to my posoudit nemůžeme. Může to ale posoudit někdo, kdo Tě zná, jak jsme Ti již psali. Podle mého je nejdůležitější otázka, co Ti Tvé psaní dává. Radost, potěšení, úlevu, možnost si nad životem popřemýšlet...? Nebo je to už jen povinnost a snaha za každou cenu něco napsat, nějak se proslavit, zviditelnit?
  Hezké dny plné inspirace Ti přeje Modrá linka www.modralinka.cz

  Volný čas

  Ahoj poradno, je normální, že trávím na počítači denně +- 6 hodin ? jsem asi závislý na jedné počítačové hře ale nemohu přestat .. a ani nevím, co bych jiného dělal ... prostě si myslím že asi trávím u pc trochu víc času .. poradíš prosim ?

  Lukáš (11 let), 2. listopadu 2012

  Ahoj Lukáši,
  šest hodin denně u PC opravdu není málo. Žádná zábava by Ti neměla zabírat tolik času, pokud ses nerozhodl věnovat profesionálně například hře na nějaký hudební nástroj či nějakému sportu a věnuješ mnoho času tréninku.

  Ale ani takový trénink by neměl být tím jediným v životě. Je důležité plnit si své povinnosti, mít zdravou životosprávu, což znamená také chodit ven, mít nějaký pohyb.

  Možná by Ti pomohlo, kdyby ses začal věnovat nějakým koníčkům, abys nemusel takzvaně "zabíjet čas" na počítači, protože se nudíš. Jestli máš dojem, že to sám nedokážeš, obrať se pro pomoc třeba na rodiče nebo se domluv s nějakým kamarádem, že se budete něčemu věnovat spolu.
  Pevnou vůli Ti přeje Modrá linka www.modralinka.cz

  Volný čas

  Ahojda Alíku! Moc ti děkuji za všechny rady co dáváš nejen mě ale i ostatním, moc mi pomáháš, ale teď k věci.. Je mi 13 let a všechny holky v mém okolí jsou no.. jiné než já, až na jednu mou nejlepší kamarádku. Všechny holky se malují,kouří,pijou a prožívaj někdy i předstíranou pubertu, jenom já ne. Jsem klidná, nedělám problémy, než jít někam pít jdu radši s pejsekm do lesa. Já ani nechci kouřit a tak. Jednou jsem se jený holky stejně starý jako já ptala, k čmeu jí je vůbec, líčení? A ona mi odpověděla: Až budeš starší, tak to pochopíš. Až na tu jednu kamarádku jsou všechny takovéhle a to mi vadí. Nejde to moc ignorovat, ty jejich "pubertální" výjevy mi připadají praštěné. Ani nemám otázku, jenom se chci zeptat, proč jsem taková jiná? Nevypadá to, že na mě přijde puberta. Díky Alíku, Tvá Anonymka.

  Anonymka (13), 17. října 2012

  Ahoj Anonymko, já si naopak myslím, že jsi úplně normální holka. Když ti tak vyhovuje, vůbec se netrap tím, že dívky ve tvém okolí jsou "jiné". Ony se snaží ze sebe udělat jiné a to není ta správná cesta... Najdi si oddíl a v něm i nové kamarádky. Co třeba začít chodit do skauta? Máš ráda zvířata a přírodu, jistě by se ti v takové skupině moc líbilo. Uvidíš, že budeš spokojená :-) Přeji hodně štěstí na dobré lidi. Alík

  Volný čas

  Ahoj milý alíčku. :) Každý den se strašně moc nudím. :( Bydlím na venkově. Ráda čtu knížky, ale knihovna je otevřena jenom ve čtvrtek. :( A někdy na ni zapomenu. Na počítači jsem, ale už nevím, co bych tady dělala. Moje babička má notebook a tam si aspoň zahraju The Sims. Ráda píšu nějaké příběhy, ale teďka mi nějak nejdou nápady. :( Mám tady pár kamarádek, ale ony skoro nikdy nejsou doma. :( Moje sestra na mě nemá čas (má 18 let), protože se buď učí, je na počítači, nebo je ve městě. Mamka je celý den v práci, taťka někdy taky. Babička s námi bydlí, ale je pořád s našim psem. Máme dva psy (jednoho, co máme v domě a druhého co máme venku v boudě), s taťkou ho pouštíme na dvorek. Já toho pejska mám moc ráda, chci ho pouštět ven sama, ale bojím se, že by mi utekl, anebo mě kousl, protože on je moc hravý a myslí si, že to je hra. Prosím alíku, pomož mi, co mám dělat, abych se celý den jenom nekoukala z okna. :( Děkuji. Simona.

  Simona,12 let, 6. října 2012

  Ahoj Simono,
  nedivím se, že bys chtěla něco dělat, vždyť nuda je dost nepříjemný stav. Je vidět, že se umíš zabavit i sama - knížkami, na počítači, psaním povídek, s kamarádkami, když mají čas. To je dobrý základ. Ráda bych Ti poradila něco konkrétního, ale neznám podrobněji možnosti ve Tvém okolí, ani nevím, co by Tě vlastně bavilo.

  Zkusím Ti tedy napsat spíš náměty, jak najít to, čím by ses mohla zabavit. Můžeš si třeba zkusit na papír sepsat všechno, co Tě baví, co ráda děláš, nebo i cos ráda dělala dřív. Třeba přijdeš ještě na něco, na co jsi už zapomněla. Taky se můžeš zkusit zeptat kamarádek, jak tráví volný čas. Možná Tě některá z nich inspiruje k tomu, co bys mohla dělat i Ty.

  Stejně tak se můžeš svěřit mámě, že se nudíš a spolu zkusit přemýšlet, co by pro Tebe přicházelo v úvahu - zda Tě třeba přihlásit do nějakého kroužku, sportovního nebo tanečního oddílu, apod, nebo třeba ke komu bys mohla zajít na návštěvu či vypomoct (napadá mě např. možnost hlídat děti některé sousedce, nakoupit starší paní...).
  Držíme Ti palce, ať si brzy nějakou aktivitu najdeš. Modrá linka www.modralinka.cz

  Volný čas

  ahoj alíku v říjnu mi bude 11 a chci se zeptat jak mám uspořádat oslavu pro děcka z naří třídy. 1 oslava ta je pro rodinu v den narozenin a v sobotu bude pro kamaráedy. no mám tam udělat soutěže nebo nějakou ??? takouvou oslavu budu mít poprvé. a tatík to nechal na mě. jenže já jsem zamotaná v oslavách jak .... jinak kamarádům jsem chtěla něco přichistat jako překvápko. no ale jak že jak ? no děkuji předem a doufám že mě nezařadíš jako zbytěčný dotaz ahoj kokona

  kokona 10, 30. září 2012

  Ahoj Kokono, určitě bude prima nějaké občerstvení. K oslavě je dobré vymyslet nějaké téma, podle kterého se pak vše ostatní bude rozvíjet. Může to být pohádková oslava a všichni přijdou v nějaké masce a budete hrát třeba stolní hru "Z pohádky do pohádky". Může to být oslava kouzelnická a holky mohou přijít v oblečení čarodejnic. Podle vybraného tématu vymyslíš i pohoštění. Receptů je na netu opravdu hodně. Můžeš vymyslet téma podle knihy, kterou čteš, podle toho, co tě zajímá... Dej si chvilku na přemýšlení, pozvi si nejlepší kamarádku a společně oslavu připravte. Ve dvou se to vymýšlí mnohem lépe. Držím palečky, aby vše dobře dopadlo a přeji všechno nejlepší! Alík

  Volný čas

  ahoj Alíčku a všichni jsem nešťastná protože kamárádka chodí ke koním a řekla že se tam uvolnilo jedno místo tak jsem si řekla super. jenže pak jsem zjistila že jsem tam nějak neoficiálně a že možná nebudu moct dál chodit mě se tam strašně moc líbí a jsem z toho moc neštastná. Prostě mi přijde že tam nepatřím ! A nevíš jak bych mohla tam patřit já to tam přímo miluju byla jsem tam jen dvakrát a instruktorka řekla že to možná vyjde a když tak mám smůlu kamarádka tam chodí dlouho a když si na stránkách najdu komentáře a všichni tam básní o klubu a pak si vzpomenu že tam prostě nepatřím . Jen prosím o nějaké povzbuzení nebo tak, moc mi na tom místě záleží :( Díky moc za vščechno tvoje terka

  Milá Terezko, nejlepší bude, když si promluvíš s intruktorkou, která vás u koní učí. Řekni jí všechno, co jsi napsala do poradny nám. Požádej o skutečné členství v klubu a zeptej se, co by se s tím dalo dělat. Uvidíš, že to nebude tak veliký problém, jak to nyní vnímáš. Jsem moc rád, že máš takového koníčka. Držím palečky, aby vše dobře dopadlo. Posílám odvahu, sílu a pusu. Zdraví Alík

  Volný čas

  Ahoj Alíku, je mi 13 let a hraji si s takzvanou reborn panenkou. Krmím ji, oblékám ji a hraji si, že je opravdové miminko. Vím, že panenky jsou pro malé holčičky, i když tahle panenka je jiná. Někdy si také hraji s plyšáky nebo figurkami zvířátek (Littlest Pet Shop). Je to vzhledem k mému věku normální? Díky, Tvá Elina

  Milá Elinko, není nic špatného na tom, když dívky "utečou" do dětského světa malých holčiček a chvilku si pohrají s panenkou, plyšáky, zvířátky. Proč ne?!? Proč si nehrát? Znám dospěláky, kteří taky utíkají do dětského světa, aby zjistili, jak je krásný... Nestyď se za to, nemáš proč! Svět fantazie je otevřený všem, nezáleží na věku... Krásné dny, plné kouzel a pohádek, ti přeje Alík

  Volný čas

  Ahoj Alíčku, mám takový dotaz-už mi bude 13 let, ale pořád poslouchám Hurvínka. Jakmile mi dohraje,pustím si ho i třikrát za sebou. Je to normální? Hurvínek je přece pro malé děti...

  Anonymka, 22. září 2012

  Milá Anonymko, Hurvínek není jen pro malé děti. Hurvínek je pro všechny. Jen si ho pěkně poslouchej, když se ti tak líbí. Je to normální! Přeji ti krásné dny. Alík

  Volný čas

  Ahoj alíku a Modrá linko, mám problém..Je mi 12 let a ještě si hraji s panenkama perspektive s panenkou ,kterou mám již oddětství..Mám ji hrozně ráda a hraji si že je to moje vlastní dítě protože mám děti hrozně ráda a už se těším až budu mít vlastní.Myslíš že to vadí a jsem nějáká "postižená" ? A myslíš že existuje ještě nějáká taková dívka ? Děkuji za odpověd Anonymka 12 let

  Někdo 12 let, 16. září 2012

  Ahoj,
  myslím, že neexistuje hranice, kdy by dívky musely odložit panenky. Někdo si s nimi hraje déle, jiný skoro vůbec, je to na každém. Hra, nebo i fantazie, bývá často brána jako příprava na život - nemělo by tedy navždy zůstat jen u hry, je důležité žít a řešit věci i v běžném životě, na druhou stranu, i dospělí si často hrají a mají z toho radost.

  Jestli existuje ještě další taková dívka nevím, můžeš se zkusit zeptat ve svém okolí, nebo třeba na internetu v nějaké chatovací místnosti (můžeš zde být anonymní, ale to i ti, kteří Ti odpoví, proto informace od nich nemusí být vždy spolehlivé).
  Pěkné dny Ti přeje Modrá linka www.modralinka.cz

  Volný čas

  Ahoj, Alíku. Předem Ti chci poděkovat za to, jak všem v poradně pomáháš. Ale teď k tématu. Určitě znáš autorku Harryho Pottera, J.Rowling. Já jí moc obdivuji a je můj velký vzor. Je to ale normální?: umím nazpaměť jména členů její rodiny, když si s kamarádkami hrajeme, že jsme nějaké postavy, tak vždycky používám její jméno. Dokumenty o jejím životě už jsem viděla několikrát a projev z Harwardské univerzity si musím pouštět, abych se soustředila. 1. Je to normální? 2. Chtěla bych jí poslat dopis, ale nemám na to odvahu. Myslíš, že napsat jí je dobrý nápad? Děkuje Alenka.

  Milá Alenko, myslím si, že je to obvyklý jev tvé generace. Každý někoho obdivuje, hledá informace, učí se vše zajímavé kolem dotyčné osoby. Když mrkneš do naší poradny, najdeš podobné dotazy. Nejsi divná, jsi fakt úplně normální :-) Pokud opravdu chceš napsat dopis, jdi do toho. Já ti fandím a věřím, že tu odvahu máš. Jen je potřeba ji v sobě najít! Hodně štěstí ti přeje Alík

  Volný čas

  Aho alíku potřebuji poradit! Já si s bráchou hraju no,ale trochu jinak..Děláme všelijaký,,akrobatický" kousky. Napříkald on sem i postaví na ramena atd..No jenže někdy třeba není doma nebo se mu nechce a já nevím co mám dělat. Chtěla bych se stát akrobatkou v cirkuse ,ale samozřejmě že toho nedocílím s bráchou,ale prostě jak jako trénovat když brácha není doma? chodit někam do tělocvičny? Děkuji předem za odpověď

  Ahoj Dorys,
  je fajn, že máte s bráchou společnou zálibu, která Tě baví tolik, že bys chtěla být akrobatkou. To může být jistě zajímavé a je třeba k tomu trénovat. Nicméně si myslím, že doma k tomu nejsou nejlepší podmínky, především to je poměrně nebezpečné.

  Jedna nehoda může způsobit i to, že se budeš muset svého snu vzdát a to by byla škoda. Úraz se nemusí vyhnout ani Tvému bráchovi. Nejlepší by tedy asi bylo, kdyby ses přihlásila do nějakého kroužku nebo sportovního oddílů, který se věnuje akrobacii, gymnastice apod. Jsou zde trenéři, kteří dohlíží na to, aby se jejich žáci zlepšovali, ale zároveň to pro ně bylo bezpečné.

  Právě nyní je doba, kdy se do takovýchto zájmových aktivit můžeš zapsat - může to být na škole, v centru volného času, v domě dětí a mládeže, v Sokolu či podobných organizacích. Vybrat to správné a přihlásit se Ti mohou pomoci rodiče nebo jiný dospělý, kterému důvěřuješ.
  Hodně zábavy u cvičení přeje Modrá linka www.modralinka.cz

  Volný čas

  je divné že si hraju s panenkama když mi je 11 nejradši mam barbie mam jí rada asi proto že sem černovlasa barbi

  Ahoj Barbie, není to divné. Užívej si to. Některé dívky svou "hru s panenkami" později promění v koníčka a panenky sbírají a vystavují si je. Není na tom nic špatného. Pozdrav ti posílá Alík