Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alík radí dětem

  Na otázky odpovídají

  pracovníci Modré linky, psycholožky BáraV a Péťa, poradenské centrum Locika, MUDr. Jiří Staněk, MVDr. Přemysl Rabas, bojovníci proti kouření z projektu Nekuřátka, vědecký novinář Pragmatik a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze děti mladší 15 let.

  Volný čas

  nevíš alíku o nákem dopravním hřišti hezkém v praze

  hopsinka123456789, 11. července 2013

  Ahoj,
  v Praze je nepřeberné množství dopravních hřišť. Nejlepší bude, zadat si do vyhledávače dopravní hřiště v Praze a pak stačí jen vybrat, které je blízko Tvého bydliště. Většinou je zde uvedena i otevírací doba.
  Hezké prázdniny Ti přeje Alíkova kamarádka Bája

  Volný čas

  Ahojky , moc bych potřebovala pomoct. Dělá mi to hrozně velké problémy.... Mám problém, že strašně dlouho sedím u počítače. Hádám se kvůli tomu s mamkou, a pak je mi to líto... pak mám samozřejmě i horší známky... vím že to zní jako blbost, ale není něco, jak bych se ho alespoň trošku zbavila? ráda bych aby to denně nepřesahovalo 2 hodiny, a tak abych, když z něj vstanu, se nepoflakovala po bytě a nenudila se... děkuju :)

  Ahoj Nik,
  je moc dobře, že si všímáš, co způsobuje, když trávíš hodně času u počítače, a že s tím chceš něco dělat. Uvědomit si to je prvním velkým krokem k tomu něco skutečně změnit. Jestli jsem to dobře pochopila, tak to, co Tě možná drží u počítače, je, že se bez něj jinak nudíš. To mi přijde jako super příležitost k tomu zapřemýšlet, co by Tě bavilo, co všechno bys ráda dělala, třeba i s kým, a postupně ty věci zkoušet. Někdy to vyžaduje trochu víc úsilí, ale myslím si, že to stojí za to. Poradit, do čeho se pustit, by Ti mohla třeba i mamka. Napadá mě, že byste vlastně mohly podniknout něco i společně.

  Přejeme hezké léto plné zábavy.
  Modrá linka www.modralinka.cz

  Volný čas

  Ahoj Alíku Možná se ptáš jestli jsem normální ale nechci prázdniny. Já si 62 volných dnů neumim představit. Já nemám žádné plány a v polovině prázdnin lamentuju jak se těšim do školy. Ve škole jde pořád něco dělat a nenudíš se. Já ty 2 měsíce asi nepřežiju. Co mam dělat abych se zbavil tý nudy ?

  Ahoj Davide,
  je prima, že se chceš pořád vzdělávat. Tělo a mozek si ale občas potřebují odpočinout. Najdi si nějakou zábavu, zajdi do knihovny, půjč si knihu a čti si. Jdi ven s kamarády nebo sám. Projdi se. Dva měsíce utečou jako voda. Pomůže Ti třeba psaní deníku. Koukni do rubriky Alíkovin, Volný čas doma, nauč se čarovat, vyzkoušej pokusy ze série Zábavná fyzika. Zeptej se maminky jestli nepotřebuje s něčím pomáhat. Uděláš jí tím radost a čas rychleji uteče.
  Přeji Ti aby jsi si našel prima zábavu. Alíkova kamarádka Bája

  Volný čas

  Ahoj Alíčku, netušíš jak se hraje hra flujdum? Na jakém principu je založena?? Hledala jsem na internetu ale nemohu to nikde najít. Prosím poraď mi. Děkuju mockrát.

  Ahoj Mono,

  bohužel tuto hru neznám. Můžeš se zeptat kamarádů, kteří tuto hru hrají. Případně požádat někoho, kdo umí dobře pracovat s internetem, aby Ti pomohl hru vyhledat. Věnuj pozornost také hláskování slova, můžeš zkoušet různé varianty (Fludium, Flydom apod.)

  Hezké léto Ti přeje Modrá linka www.modralinka.cz

  Volný čas

  Ahoj Alíku, strašně se mi líbí yaoi (-Sexuální vztah dvou mužů). A stalo se to, že jsem na něm docela dost závislá. Nevydržím den bez toho, abych se koukla na nějaká yaoi anime (Anime- Japoské kreslené seriály), nebo si přečetla nějakou hard mangu (Manga- Japonské komixy). Myslíš, že bych se měla vzdát yaoi a najít si jinou zálibu?

  Yaoistka, 11. června 2013

  Ahoj z Modré linky,

  vlastně mám pocit, že si na svoji otázku sama odpovídáš. Pokud máš pocit, že už něco musíš každý den a nevydržíš bez toho, možná by bylo fajn, aby sis našla nějakou další zábavu. Nemusíš se toho úplně vzdát, ale třeba jen omezit. Nevím přesně, kolik Ti je let. Tento druh literatury/komiksu může k dospívání patřit, ale opravdu to chce svou mez.

  Příjemné léto přeje
  Modrá linka www.modralinka.cz

  Volný čas

  Ahojky.Jsem velká fanynka Justina Biebera.No a na facebooku jsou různé obrázky typu rohlík -> like, Justin -> koment. No a většina lidí píše do komentů,celkově to píše i říká, že Justin nic neumí,že je gay,trapák,holka a podobně.Když to někde čtu,chce se mi plakat :( Protože ti lidi neví, co on dokázal.Když někoho slyším,jak na ňho nadává,nejraději bych mu asi vynadala,ale tím nějak neovlivním,aby to přestal říkat.Je mi do breku když to někdo říká nebo píše...Co mám dělat? :'(((((

  Belieberka, 5. června 2013

  Ahoj,

  dokážu si představit, jak moc Tě asi trápí, když lidé nadávají na někoho, koho Ty obdivuješ, kdo se Ti líbí. Je potom tedy pochopitelné, že bys ho chtěla bránit. Myslím, že je úplně přirozené zastat se někoho, když mám pocit, že mu druzí ubližují. Na druhou stranu si říkám, že i když ho takto uráží, jemu to reálně vlastně neublíží, nedozví se o tom. Navíc, každý má právo na svůj názor a každý má právo ho vyslovit. Stejně tak můžeš vyjádřit i Ty, co si o tom všem myslíš.

  Napadá mě, jestli máš někoho, s kým si můžeš popovídat o tom, co se v Tobě odehrává. Tedy jestli si můžeš u někoho zanadávat nebo se vyplakat. To je totiž něco, co člověku dokáže hodně ulevit. Taky si říkám, že by Ti mohlo pomoci, kdybys na podobné stránky jednoduše přestala chodit. Proč se rozčilovat komentáři lidí, když to není nutné.

  Měj se pěkně.
  Modrá linka www.modralinka.cz

  Volný čas

  Ahojky Alíku a všichni z poradny. :) Mám takový menší, ale podstatný problém. Jsem přihlášená na koňský tábor (na konci července), na koních jezdím, ale teď jsem si na parkurovém závodě zlomila kotník. U doktorky jsem se dozvěděla, že ho budu mít dlouho "zlomený" - do června ho budu mít zlomený, na konci června dostanu speciální nějakou chlazenou odlehčenou sádru a v červenci budu mít pořád obvaz. Řekla mi, že na tábor klidně můžu. Ale já mám strach, že s tou nohou nevysednu na koně. Včera jsem totiž byla na koních a vysedla jsem asi až na po pátý. Nikoho na táboře nebudu znát a tak se bojím, že si o mně pomyslí, že ani neumím vysednout na koně. :'( Poradíte mi, prosím, jak to vyřešit? Předem děkuji, Anet :))

  Anet - 12 let, 12. května 2013

  Ahoj Anet,
  rozumím Tvým obavám, aby si o Tobě ostatní nepomysleli, že neumíš vysednout na koně. Na druhou stranu si říkám, že právě takovým myšlenkám se dá dost dobře předejít tím, že všem řekneš, jak to s Tvým kotníkem máš, a pak jim bude jasné, že nějaký čas budeš potřebovat při nasedání do sedla pomoc. Minimálně je nutné, aby o tom věděli vedoucí (je i součástí dotazníků před táborem, aby rodiče uvedli vše důležité o zdravotním stavu). Ostatním účastníkům o tom můžeš pak prostě říct - možná se i sami zeptají, když uvidí Tvůj obvaz. Je dost možné, že někdo z nich taky někdy řešil nějaké zdravotní omezení a porozumí Ti, nebo naopak to pro někoho může být inspirace do budoucna, jak i se zlomeným kotníkem je možné šetrně nasedat na koně, tak, aby si člověk ještě víc neublížil.

  Příjemně prožitý tábor Ti přeje
  Modrá linka www.modralinka.cz

  Volný čas

  Ahoj Alíku! Dostala jsem takový sešit.. Pevná,kroužková vazba, A4, linkovaný a asi 150 stran tlustý sešit.. Mám hodně návrhů co do něj psát, ale pořád se nemůžu rozhodnout.... Mohl bys mi dát pár dalších tipů? Moc děkuji :)

  Desetiletá:), 30. března 2013

  Ahoj, je super, že máš takový sešit a že máš nápady, co do něj psát. Nabízí se deník, když je velký, můžeš si do něj i kreslit, nebo lepit fotky , či pohledy z míst, která jsi navštívila. Můžeš psát nějaké povídky, básně, jestli ráda kreslíš, můžeš si do něj dělat nákresy. Pokud ráda pomáháš mamince s vařením, můžeš si tam psát recepty tvých oblíbených jídel. A nebo všechno najednou. Osobně bych si nejraději přečetla originální současný román, takže kdybys ses do něj pustila, dej mi pak vědět.Hezké jaro Ti přeje Alíkova kamarádka Bája

  Volný čas

  ahoj Alíku,je mi to tak trošku trapné sem psát ale...já se koukám hodně často na film Star Wars a všichni děti ve škole se mi smějí že to je jenom pro kluky.(Ne všichni ale tak polovina třídy)Prosím jak se s tím mám smířit díky předem za odpověď ...ANDY252

  ANDY252, 25. února 2013

  Ahoj Andy,
  zdá se, že máš jiný vkus než polovina třídy. To se někdy stává. Každý jsme jiný a zajímá nás něco jiného. Myslím, že na sledování Star Wars není vůbec nic špatného, ať se dívá kluk nebo holka, mladý nebo starý - seriál je tu pro všechny, komu se líbí. Můžeš to takto dětem ve třídě říct, že prostě každý máme jiný vkus a zájmy. Moudrý člověk dokáže zájmy či zvláštnosti druhého (které nijak neobtěžují či neohrožují) respektovat. Můžeš se zkusit soustředit víc na ty, kteří Tě chápou a nad těmi ostatními mávnout rukou. Konec konců, to, že Tě nechápou (a ani se Tě nesnaží pochopit a respektovat), je spíš jejich problém, než Tvůj.

  Pěkné chvíle se spolužáky Ti přeje
  Modrá linka www.modralinka.cz

  Volný čas

  Ahoj, aliku mám poněkud zvláštní žádost. Píší knihu a potřebuji se ujistit jestli je dobře napsaná, protože nevím komu ze známých věřit a komu ne. Potřebovala bych někoho, kdo mě nebude jen konejšit sladkými slovy. Chtěla bych krutou pravdu. Ale sem to napsat nemohu, jelikož se mi to sem nevejde. Zřejmě to není nic závažného, tak jsem si nebyla jista zda se mohu otázat. Proto píši tuto otázku: Mohu vás požádat o nějaký kontakt přes internet kam bych mohla napsat kus své knížky? A jestli by jsi nebyl tak laskav a neodepsal by jsi mi jakousi odpověď. Jestli ne, tak nevadí, ale byla bych za to vděčna.

  Ahoj Kláro, doporučuji kontaktovat knižní vydavatelství a zkusit to tam. Hodně úspěchů s psaním Ti přeje Alíkova kamarádka Bája

  Volný čas

  Ahoj Alíku, mám celkově tři sny stát se herečkou, spisovatelkou a zároveň nakreslit komix. Kreslení mi každý chválí a zároveň jsem na umělecké škole tak mi komix myslím nedělá problém. Ohledně herectví mám strach, ale chodím do divadelního kroužku a moji přátelé mi říkají, že se na to i hodím. Mám ovšem jeden problém a to, že mě v tom rodina zrovna nepodporuje a zřejmě chtějí abych se stala stejně jako máma psychiatričkou nebo nějakým úspěšným vědcem či co. Uznávám, že je v rodině pár jednotlivců, kteří mě v tom trochu podporují, ale to stejně nepomáhá. Mám tu však ještě jeden takový malý problém. Ráda píšu knihy, baví mě to a někdy si i myslím, že mi to jde. Když dám kus přečíst mámě, tátovi nebo babičce říkají, že se jim to líbí, ale když to dám mladší sestře a donutím jí říct svůj názor, řekne, že jí to nudí. Pro mě je to jako nůž do zad. Tak nevím, jestli to příbuzní říkají, jen pro to aby mě potěšili nebo to záleží na vkusu.

  Ahoj Magdo, určitě je super, že máš takovýto koníček a sen. Psaní je pěkná věc. To, že se někomu to co napíšeš líbí a někomu ne, je naprosto normální. Je to samozřejmě záležitost vkusu a nálady. Tvá sestra samozřejmě může mít jiný vkus. Už si zkusila něco napsat do Alíkovin? Když bude Tvůj článek pěkný uveřejníme ho. To je také jedna z možností, jak zjistit, jaké jsou Tvé schopnosti. Držím palce Alíkova kamarádka Bája.

  Volný čas

  Ahoj, poslední dobou jsem skoro pořád sama. Ve škole mám jednu kamarádku, ale nemáme moc stejných zájmů. když přijdu ze školy, jsem až tak do 7 hod. zase sama, dokud nepřijde máma, ale ta mi taky přijde osamělá, a nemám si s ní o čem povídat.A po škole většinou sedím u počítače, abych na svou samotu nemusela myslet, když si prohlížim internet, cítim se tak aspoň trochu spojená se světem. O výkendu jdu víjmečně za příbuznýma, ale ti když už se mnou promluví, říkají proč jsem tak smutná, a ať se usměju, a mě přijde že to říkají jenom tak, stejně je nezajímá co jim povím. Stejně jako holky ve škole se ptají jen ze slušnosti, a pak odejdou. Mám prostě pocit že se mnou není něco v pořádku. Chtěla bych sestru, abych nebyla pořád sama, a měla někoho s kým mohu chodit ven a tak. Stále si namlovám že to bude v poho, jenže dnů prosezených sama u počítače je čím dál víc. Jo a já si prostě nedokážu najít kamarády. Co mám dělat? Díky za radu.

  Anonymka, 1. února 2013

  Ahoj,

  rozumím tomu, že Tě trápí osamělost. Je pochopitelné, že toužíš trávit čas s někým, s kým si budeš moci povídat nebo něco zajímavého podnikat. Počítač takové zážitky plně fakt nenahradí. I když přes internet jde navázat rozhovor a popovídat si. Dá se říci, že to může být dobré prostředí, kde si můžeš vyzkoušet, jak si získat kamarády.. Zásadně však s lidmi, které osobně znáš, a to z důvodu Tvého osobního bezpečí. Zmiňuješ, že máš ve škole kamarádku, máš mamku a příbuzné - to není zase tak málo. Ale chápu, že Ti přesto může být smutno. Když Ti máma přijde osamělá, můžeš jí to říct, a na oplátku jít ven s tím, že i Tobě je smutno. Mohly byste zkusit hledat nějakou společnou činnost. U toho se lidé můžou rozpovídat. Je potřeba ale trošku zapátrat a něco spolu vyzkoušet. Třeba výlet někam jinam než k příbuzným, navštívit něco zajímavého apod.Pokud jde o kamarády na živo, dají se najít v odpoledních kroužcích a kurzech v centrech volného času. Tato centra nabízejí akce také o víkdendech a prázdninách.Najdeš tam lidi společného zájmu, to usnadňuje sblížení. Rovněž školy mají mimoškolní aktivity., jsou to kroužky apod. Věřím, že by sis dokázala vybrat něco, co by Tě bavilo, a trávila bys přitom čas v kolektivu vrstevníků. Možná by se Ti mohlo líbit, kdyby Ti společnost dělalo nějaké domácí zvířátko, na kterém byste se s mámou mohly dohodnout.

  Z Tvého dotazu nedokážu odhadnout, jak moc velká je Tvoje samota, jak moc Tě trápí. Každopádně by někdo z dospělých ve Tvém okolí, kromě mámy, to měl vědět. Může to být někdo z prarodičů a širší rodiny, možná bys byla překvapena, když bys jim to řekla, tedy jejich zájmem a touhou Ti pomoci. Když nic nikomu neřekneš, pak pomoc nemůže přijít. Proto je prima, žes napsala do Alíkovy poradny. Někdy, když je člověk smutný už dlouhou dobu, může velmi ulevit, když se se svými starostmi a pocity obrátí na psychologa/ psycholožku, může si tak o všem, čím se trápí, čeho se obává, promluvit. Společně potom hledají způsoby, jak každodenní chmury vyměnit za úsměv a spokojenost.

  Přejeme Ti abys našla to, co Ti chybí

  Modrá linka www.modralinka.cz

  Volný čas

  co mam dela strasne se nudim sem nemocna aliku dekuji za vsechny rady jestli to stihnes zitra tak ja se tady stavim

  Ahoj Verčo, moc mě mrzí, že jsem Ti nestihla odepsat dříve.Doufám, že už Ti je lépe a, že se už nenudíš. Jinak příště, když budeš nemocná, zkus hodně spát, až Ti bude líp, můžeš si číst a až Ti bude ještě líp, tak budeš muset dohánět školu :-(. Přeji Ti hodně zdraví Alíkova kamarádka Bája

  Volný čas

  Ahoj Alíku jsem strašnej blázen do twlight a neví jak s tím přestak poradíš mi?

  Bellaz Twilight, 27. ledna 2013

  Ahoj Twilight, vůbec si nemyslím, že je nutné přestat, pokud Ti tedy není už třeba dvacet let, ale to nepředpokládám. Prostě se Ti líbí film nebo seriál, možná i hlavní postavy. To se stává velmi často. Nevím, proč se toho chceš zbavit, pokud Ti tedy nějakým způsobem nenarušují Tvůj obvyklý život a nemůžeš se pak třeba soustředit na záležitosti, na které by ses soustředit měla, např. na školu. V takovém případě je lepší "ubrat plyn", ale jednoduché to vůbec není. Zkus si o tom povykládat s někým, komu věříš, třeba s mámou, která Tě dobře zná. Hodně štěstí Ti přeje Alíkova kamarádka Bája

  Volný čas

  Ahoj Alíku a modrá linko. Opět vám píšu o těch knihách Harryho Pottera které si přeji...zkusila jsem o tom že si ty knihy přeji mluvit s rodiči....pokusila jsem se o to aby mě vyslechli...říkala jsem jim že by mě ty knihy skutečně bavili celý život..(což je pravda..) mámě se to nezamlouvalo...pořád říkala že si ty knihy mohu půjčit od tety že to nemá cenu...:( ale táta mi potichu řekl že o tom bude možná uvažovat pokud se budu dobře učit ve škole...jen to bude naše tajemství..mám mu věřit? také mě napadlo mě že až budu dospělá tak si ty knihy koupím sama za peníze vydělané v práci...nevím si rady...děkuji za radu dej to prosím do strach...prosím aby mi odpověděla modrá linka.

  Rozumná.dívka 14 let, 12. ledna 2013

  Ahoj z Modré linky,
  na to, jestli máš svému tátovi věřit, Ti odpovědět nemůžeme, my ho neznáme. Sama poznáš, jestli svůj slib splní. Jak jsme Ti psali, i Ty sama si na ty knihy můžeš šetřit už teď. Z kapesného či peněz k narozeninám, Vánocům a tak podobně. Můžeš se s tátou domluvit, že mu na ty knihy klidně něco, co máš, přispěješ.

  Hezký den Modrá linka www.modralinka.cz