Poradna: Dotazy k webu Alík.cz

Na otázky odpovídají

Alík, správci Alíka a vývojáři webu.

V této poradně odpovídáme jen na technické dotazy k fungování webu Alík. Osobní dotazy, které řeší poradna Alík radí dětem, v této poradně mažeme.

Všeobecně

Ahoj,

půjdou někdy přidávat do oblíbených třeba i Alíkoviny, vtipy, hry (možná i včetně převzatých nebo ke stažení), stoly v klubovně nebo soutěže (podobně jako nástěnky a dárky, na které si šetřím, a kamarádi)?

Děkuji

Ahoj,
hry jde oblíbit už dlouho – pak se zobrazují na vizitce a na úvodní straně sekce Hry.

U vtipů a Alíkovin o tom občas přemýšlím, ale domnívám se, že to není zase tak moc potřeba, protože tam nevidím žádnou výhodu pro uživatele. Vtip ani článek se nijak dodatečně nevyvíjí… a většinou bývá snadné ho dodatečně dohledat.

Stoly v klubovně půjdou oblíbit, až bude nová klubovna, do té doby to asi nemá moc smysl, protože stoly průběžně zanikají a obnovit je může jen zakladatel nebo správce stolu.

Soutěží tady neprobíhá tak moc najednou, aby se ti soutěž, která tě zaujala, ztratila v záplavě ostatních. A jakmile soutěž skončí a výhry jsou rozdané, má stejný problém jako vtip a článek… je to najednou jen neměnný útvar, ke kterému není nutné se opakovaně vracet. Co u soutěží chybí, je vyhledávání. To dodělám.

Rozumím, že malá část lidí by oblíbení uvítala i u článků a vtipů a soutěží, ale je tady i dost dětí, které by naopak zmátlo, že tyto věci můžou jednak hodnotit, jednak zařadit mezi oblíbené… na první pohled nemusí být zjevné, co je co. (Tento problém už teď mají hry.)

Až vznikne nový formát vizitek, tak na něj půjde nějak rozumněji lepit různý obsah. Takže sice nepůjde kliknout na hvězdičku u vtipu, ale půjde ho nějak jinak nasdílet světu (kdyby tohle bylo to, co od oblíbení očekáváš).

Všeobecně

Mám další technický dotaz.
Jak jste udělaly, že byl Hroch Pepíček pokaždé na jiné stránce.
Jaký je tam použitý skript?

Na samotné zobrazení hrocha byl použitý podobný skript jako na tu šišku.
To, jestli se přilinkuje do stránky, určoval skript na straně serveru, který zkontroloval, jestli adresa stránky odpovídá adrese v nastavení soutěže pro daný den... a podle toho skript vložil nebo nevložil. Žádná velká věda v tom není.

Všeobecně

Chci poradit, jak změnit adresu, kam poslat lístky do kina, které jsem vyhrála? Děkuji za návod.

Ahoj,
adresu, na kterou se výhry posílají, smí měnit pouze rodiče (jde tou pouze z rodičovského podúčtu). Výhru je tedy potřeba objednat přímo odtamtud. Tobě samotné půjde objednávat až při dalších objednávkách, ale pouze v případě, že ti rodič u té objednávky zaškrtne možnost „Povoluji dítěti objednávat další dárky na uložené poštovní adresy.“

Všeobecně

Jak se jmenuje skript, pomocí kterého funguje kýchací šiška?

Sice nevím, k čemu ti to bude, ale jmenuje se siska.js. ;-)
Pokud je načtený do stránky, tak všechny elementy s class="ilustrace" upraví na šišku a nastaví reakci na kliknutí (a dotknutí atd.), část toho skriptu řeší i vyřazení animace postavičky Alíka, která je třeba na úvodní straně klubovny – bez toho by to bylo jednodušší.

Je to upravená varianta skriptu, který se stará o čokoládové prvky v pátračkách. Není to moc pěkně napsaný skriptík, část je tam možná i zbytečně (snažil jsem se vyřešit, proč se klik nezachytil v některých mobilech), ale nějak to funguje a to je hlavní. :-)

Samozřejmě ten skript sám o sobě neřeší, na jakých stránkách a kdy se šiška zobrazuje. O tom rozhoduje serverová část – ta při splnění určitých podmínek přilinkuje siska.js kamsi do hlavičky. :-P

Všeobecně

Ahoj,

budete prosím někdy dávat dolů na lištu odkazy „Plány“ nebo „FAQ“? :-)

Ahoj,
nejspíš ne. Stránka s častými dotazy je nyní převážně zastaralá, takže na ní nechceme poutat moc velkou pozornost… :-D (i když teda patička moc pozornosti nevzbuzuje)

Plány nejsou zase tak moc důležité a neaktualizujeme je tak často, aby se vyplatila kratší cesta. :->

Snažím, aby byl web Alíka maximálně svižný, aby uživatelé nemuseli přemýšlet o pěšinkách, kudy se kam co nejrychleji proklikat – aby i cesta, která vede přes jinou stránku, nebyla otravně zdlouhavá. Do plánů i na časté dotazy se dá poměrně rychle dostat přes menu, které je vidět u nápovědy nebo kontaktu…

Všeobecně

Tento účet již nebudu používat, nechci, aby existoval.
Tak prosím o smazání účtu.
(V nastavení jsem totiž nikde nenašel tlačítko smazat účet.)

Ahoj,
nenašel, protože si sám účet smazat nemůžeš, jelikož ti ještě nebylo 15 let. To může udělat pouze tvůj rodič, v nastavení rodičovského podúčtu taková možnost je.

Pokud účet už nechceš používat, tak je také možnost jej vypnout (ovšem i to může udělat pouze rodič). To je stav, ve kterém se účet tváří jako zrušený a nefunguje ani jeho vizitka, ale když si to dotyčný rozmyslí a chce se vrátit, tak se přihlášením všechno obnoví. Tuto možnost také nemusí (na rozdíl od žádosti o zapomenutí účtu) schvalovat správci, takže je to daleko rychlejší.

Všeobecně

Ahoj poradno.
Připadám si dost trapně, když se na tohle ptám, protože na Alíkovi už nějaký čas jsem a asi bych to měla vědět. No, nevím jak se do zpráv, poraden atd. vkládají odkazy. Třeba na nějaký příspěvek nebo i obrázek. Nikdy jsem to nepotřebovala, a tak jsem se o to moc nezajímala. Předem moc děkuji za odpověď.
Krásný den,
Mataty8

Ahoj,
úplně jednoduše. Prostě odkaz, který chceš vložit, zkopíruješ (případně použiješ klávesovou zkratku Ctrl + C) a pak ho vložíš (klávesová zkratka Ctrl + V) do té zprávy nebo příspěvku, kde ho chceš mít. Takhle poslaná adresa se při odeslání sama automaticky převede na „klikací“ odkaz. Ty s tím nemusíš dělat vůbec nic.;-)

Všeobecně

Ahoj,
jak teď začla soutěž s adventním kalendářem, tak se občas na nějaké stránce, kde je obrázek Alíka, objeví místo něho šiška, která kýchá?

Děkuji za odpověď.
lékařský

Všeobecně

Dobrý den,
mám dotaz, bude někdy přidána na Alíka seznamka? Podle me by to bylo zajímavé. Za odpověď děkuji.

K čemu by nám něco takového bylo? 8-o
Stačí, že musíme likvidovat trapné vtipálky z poradny…

Na hledání kamarádů stačí hledání kamarádů
Hledání jakýchkoliv jiných vztahů představuje většinou bezpečnostní riziko.

Všeobecně

Ahoj Alíku.
Chtěla bych se zeptat jestli se někdy na Alíka vrátí burza, deníček, pohlednice a stará Alíkovská herna a pokud ano bude to vše předělané?
Díky za odpověď.

Ahoj,
asi nemám moc pěkné odpovědi:

 1. Burza nejspíš ne – určitě ne v takové podobě, v jaké byla.
 2. Deníček skoro určitě ne – své soukromé myšlenky by člověk neměl psát na internet a na nějaké připomínání termínů existují lepší aplikace.
 3. Pohlednice určitě ano – jakmile půjde vkládat obrázky do pošty.
 4. Stará herna asi ne – nevím, co je tím myšleno, protože většina starých her přestala fungovat nikoliv kvůli nám, ale kvůli změnám na straně prohlížečů (zanikly Java applety, zanikl Unity player, zaniká postupně i Flash).

Máme plány na nové hry a na různá jiná zlepšení, ale připouštím, že nám to jde pomalu…

Všeobecně

Ahoj, chci se zeptat, jestli se ukazují narozeniny i těch kamarádů, kteří kamarádí se mnou a já s nimi ne? Díky za odpověď.

Ahoj,
na úvodní straně Alíka se ukazují upozornění jen na narozeniny těch, koho si ty sám přidáš mezi své kamarády.

Krom toho zde existuje stránka s přehledem kamarádů, kde si můžeš všechny druhy kamarádů seřadit podle narozenin. ;-)

Všeobecně

Ahoj Alíku a spol,
tyto otázky jsou spíše pro Alíka, ale můžete odpovědět i Vy ostatní.

 1. Kolik za DEN Ti přijde otázek pro poradnu?
 2. Kolik za DEN Ti přijde článků pro Alíkoviny?
 3. Kolikrát za DEN se někdo zapojí do soutěže? (jakékoliv)
 4. Kolikrát za DEN si někdo objedná dárek z katalogu?

Ahoj Maruško,
to je otázka spíše pro technickou poradnu, kam nyní tvůj dotaz přesouvám.

Poprosil jsem své zvěrolékaře, aby se podívali na průměry za poslední dva roky... a odpovědi zní:

 1. Asi tak necelé čtyři, z toho více jak tři a půl bývá zodpovězeno.
 2. Zhruba jeden a kousek.
 3. Téměř sedmdesátkrát.
 4. Přibližně jednou. Za poslední dva týdny je ale průměr několikrát vyšší. :-D

Alík

Všeobecně

Ahoj!
Proč na Alíkovi můžou být dospělí, když je to internet pro děti?

Ahoj,
protože dospělí jsou bývalé děti. :-D
Přišlo by mi divné říct člověku jen tak ze dne na den „jdi pryč, už jsi starý“.

Nerad někoho bezdůvodně vyháním. Nemyslím si také, že je vhodné komunitu formovat čistě okolo věku. Pokud někoho zajímají hry, chat, nebo cokoliv, co se probírá na nástěnkách... je mi asi jedno, kolik mu je, být tady může, pokud dodrží pravidla. Mým cílem je, aby Alík nabízel ideální a bezpečný prostor pro online život. Baví mě vytvářet věci, které někdo používá... a které se pohodlně používají. Spousta dětských webů má tendenci dětské uživatele podceňovat a spousta ostatních webů naopak přeceňuje dospělé, já se snažím najít nějaké jednoduché optimum, které se zavděčí všem. Vážím si každého spokojeného uživatele.

Baví mě také internetové diskuse o čemkoliv. Věřím, že mohou být poučné a inspirující pro děti i pro dospělé, nezávisle na tom, jestli nějaký příspěvek napsalo dítě nebo dospělák. I my dospělí potřebujeme mnohdy důkladně a trpělivě vysvětlit, v čem se pleteme. Jsme všichni jenom lidi. ;-)

Kdyby byl Alík jen pro děti, pro jak staré děti by byl? Mezi dětmi různého věku jsou mnohem větší rozdíly než mezi skoro-dospělými a staršími dospělými.

Všeobecně

Dobry den, kde sa da sehnat CD Alík Veselá matematika? V druzine to rad hravam, dik.

Ahoj Orle,
zkus se zeptat na www.silcom-multimedia.cz – ti tuto vzdělávací hru (a vlastně i celého Alíka) kdysi vytvořili. Web Alíka po pár letech prodali, ale výukových CD se nevzdali. Ještě před pár lety je nabízely na webu, dnes už ne.

Všeobecně

Ahoj, můžu se zeptat kolik uživatelů má momentálně Alík? Budu ráda za odpověď.

Jirkajurka, 4. června 2019

Ahoj,
doufám, že ti to stačí jen řádově:

 • Registrovaných účtů, které jsou v tuto chvíli online, je několik desítek.
 • Účtů, které sem chodí každý den, je několik stovek.
 • Účtů, které sem chodí aspoň jednou do měsíce, je několik tisíc.
 • Lidí, kteří sem chodí aspoň jednou do měsíce, je několik desítek tisíc.
 • Zobrazených stránek za měsíc je několik stovek tisíc.
 • Plánů do budoucna jsou miliony. :-D

Mimochodem, můžeš sem pozvat nové kamarády.

Všeobecně

Jak číča800 psala o té Wikipedii www.alik.cz/p/253995, opravil sem to. Bylo to fakt divné, prý od 0 let. (smějící se smajlík).

Díky moc. R^

Koukám, že ještě tam je špatně datum vzniku Alíka a není tam zmínka o vtipech. Tak, kdyby se někdo nudil... ;-)

Všeobecně

Proč je teď na wikipedii o Alíku napsáno „od 0 do 100 let“? Komu je 0 tady být ani nemůže... a proč se to tam změnilo?

Protože to tam někdo takto napsal/změnil. :-D
Je to Wikipedie, upravovat ji může kdokoliv.

cs.wikipedia.org/w/index.php?title=Alík.cz&action=history – tady je přehled všech změn té stránky. Žádnou z nich neprovedl nikdo z vedení Alíka, pokud vím.

Chceš-li ten text nějak vylepšit, klidně edituj s odvahou! @)->-
cs.wikipedia.org/wiki/Wikipedie:Editujte%5fs%5fodvahou

Všeobecně

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat ohledně nových článků 11 a 13. Podepíše se jejich odhlasování nějak výrazně na Alíkovi?

Nejspíš nijak přímo.

Podle toho, co jsem četl, se nové povinnosti netýkají tzv. mikropodnikání, které je definované tak, že roční obrat firmy je menší než deset milionů eur. Alíkův obrat je řádově tisíckrát menší než zmíněný limit, naše firma je spíš takové nanopodnikání. :-D

Ale i kdyby se na nás článek 13 (nyní předělaný na článek 17) vztahoval, myslím, že stávající řešení pro schvalování uživatelsky vkládaných obrázků dostatečně splňuje podmínky v něm uvedené.

Soucítím s problémy, které tato regulace způsobí třeba Wikipedii. Myslím, že YouTube, Google a Facebook najdou nějakou fintu, jak regulace buď splnit, nebo obejít. Členské státy EU nyní mají dva roky na to, aby směrnici zanesly do svých zákonů, takže se můžou ještě některé drobnosti trochu vyjasnit, protože směrnice EU používají poměrně vágní formulace.

Minimálně u YouTubu nás nejspíš čeká první skutečná válka umělých inteligencí, protože YouTube bude ke kontrole videí používat čím dál chytřejší neurální sítě a uživatelé, kteří budou chtít tyto kontroly obejít, budou také používat (ať už kvůli parodiím, nebo z jiného důvodu) na svá vkládaná videa různé filtry vytvořené neurálními sítěmi. Už teď existují programy, které dokážou převést fotku třeba na malbu od Rembrandta, totéž jde udělat i s videem, ale trvá to dlouho a sežere to spoustu počítačového výkonu. Za dva roky půjde nejspíš provádět podobné triky v reálném čase a poptávka po nich bude kvůli regulaci v EU větší než doposud. Na jedné straně bude strašně chytrý algoritmus YouTubu, na druhé straně strašně chytrý algoritmus na oblbnutí algoritmu YouTubu pomocí co nejmenšího množství změn v obrazu – a oba algoritmy se budou postupně zlepšovat. Pravděpodobně časem vzniknou i filtry, které dokážou vyměnit ve filmu jednoho herce za jiného. Není to zase takové sci-fi, jak se nyní zdá, za dva roky to může být realita. Bude pak YouTube strojově analyzovat děj filmu, i když ho sehrají jiní herci? „Sorry, záznam tvého maňáskového divadla připomíná scénu z Ledového království, proto nebude zveřejněn, mohl by vadit Disneymu.8-o:-)

Vyvstane nepříjemná a v podstatě neřešitelná otázka, do kdy je film autorským dílem původního autora a od kdy je jeho obrazový a zvukový mix vytvořený počítačovou neurální sítí nové dílo. Nejsem si jistý, že vyšponovat toto dilema do (v principu neřešitelných) extrémů bylo záměrem europoslanců. Myslím, že tenhle šroubek utahují až moc, takže mu strhnou závit a přestane fungovat.

Když jsem si četl některá zdůvodnění lidí, kteří pro směrnici hlasovali, přišla mi poněkud odtržená od reality. Škoda, že občané nepožadují, aby jimi volení zástupci byli chytřejší a vzdělanější v oblastech, o kterých rozhodují. Politikům stačí před volbami breptat něco o migrantech a vymezit se buď pro, nebo proti EU... ale ani jedno z toho jako kvalifikace pro rozhodování o budoucnosti internetu fakt nestačí. :-(

Všeobecně

Ahoj,
ono je dobrovolné, aby uživatel byl nebo nebyl dohledatelný v databázi? Je to hrůza, když někoho chci najít a nejde to, zrušte to prosím.

Ahoj,
zrušení tohoto nastavení by nejspíš část uživatelů (či jejich rodičů) vnímala jako zradu z naší strany. Když něco výslovně zakážou, nemůžeme si jen tak usmyslet, že tento jejich zákaz přestaneme podporovat, protože se číče800 nelíbí. :-)

Někteří tady mají zřízený účet jen na to, aby hráli hry nebo soutěžili v soutěžích, nechtějí si s nikým moc povídat, začleňovat se do kolektivu... zejména pro ně tady ta možnost je. Proto ji rušit nebudeme.

V tuto chvíli má jen 6,5 % účtů zakázanou dohledatelnost.
Zhruba 6,1 % účtů má zakázané kamarády a oblibování věcí.
Necelých 5 % má vypnutý věrnostní program (kačky).
Jen 2,2 % má zakázanou poštu.
A shodně 1,3 % mají zákaz chatu i zákaz veřejného psaní.

Všeobecně

Při každém kliknutí na Alíkovi se mi otevře stránka s malwarem, konkrétně [odkaz odstraněn]. Co s tím?

Alík s tím nemá nic společného. Máš zavirovaný počítač. Pokud si dáš první část té adresy do vyhledávače, můžeš najít nějaké podrobnosti...