Poradna: Dotazy k webu Alík.cz

Na otázky odpovídají

Alík, správci Alíka a vývojáři webu.

V této poradně odpovídáme jen na technické dotazy k fungování webu Alík. Osobní dotazy, které řeší poradna Alík radí dětem, v této poradně mažeme.

Všeobecně

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat ohledně nových článků 11 a 13. Podepíše se jejich odhlasování nějak výrazně na Alíkovi?

Nejspíš nijak přímo.

Podle toho, co jsem četl, se nové povinnosti netýkají tzv. mikropodnikání, které je definované tak, že roční obrat firmy je menší než deset milionů eur. Alíkův obrat je řádově tisíckrát menší než zmíněný limit, naše firma je spíš takové nanopodnikání. :-D

Ale i kdyby se na nás článek 13 (nyní předělaný na článek 17) vztahoval, myslím, že stávající řešení pro schvalování uživatelsky vkládaných obrázků dostatečně splňuje podmínky v něm uvedené.

Soucítím s problémy, které tato regulace způsobí třeba Wikipedii. Myslím, že YouTube, Google a Facebook najdou nějakou fintu, jak regulace buď splnit, nebo obejít. Členské státy EU nyní mají dva roky na to, aby směrnici zanesly do svých zákonů, takže se můžou ještě některé drobnosti trochu vyjasnit, protože směrnice EU používají poměrně vágní formulace.

Minimálně u YouTubu nás nejspíš čeká první skutečná válka umělých inteligencí, protože YouTube bude ke kontrole videí používat čím dál chytřejší neurální sítě a uživatelé, kteří budou chtít tyto kontroly obejít, budou také používat (ať už kvůli parodiím, nebo z jiného důvodu) na svá vkládaná videa různé filtry vytvořené neurálními sítěmi. Už teď existují programy, které dokážou převést fotku třeba na malbu od Rembrandta, totéž jde udělat i s videem, ale trvá to dlouho a sežere to spoustu počítačového výkonu. Za dva roky půjde nejspíš provádět podobné triky v reálném čase a poptávka po nich bude kvůli regulaci v EU větší než doposud. Na jedné straně bude strašně chytrý algoritmus YouTubu, na druhé straně strašně chytrý algoritmus na oblbnutí algoritmu YouTubu pomocí co nejmenšího množství změn v obrazu – a oba algoritmy se budou postupně zlepšovat. Pravděpodobně časem vzniknou i filtry, které dokážou vyměnit ve filmu jednoho herce za jiného. Není to zase takové sci-fi, jak se nyní zdá, za dva roky to může být realita. Bude pak YouTube strojově analyzovat děj filmu, i když ho sehrají jiní herci? „Sorry, záznam tvého maňáskového divadla připomíná scénu z Ledového království, proto nebude zveřejněn, mohl by vadit Disneymu.8-o:-)

Vyvstane nepříjemná a v podstatě neřešitelná otázka, do kdy je film autorským dílem původního autora a od kdy je jeho obrazový a zvukový mix vytvořený počítačovou neurální sítí nové dílo. Nejsem si jistý, že vyšponovat toto dilema do (v principu neřešitelných) extrémů bylo záměrem europoslanců. Myslím, že tenhle šroubek utahují až moc, takže mu strhnou závit a přestane fungovat.

Když jsem si četl některá zdůvodnění lidí, kteří pro směrnici hlasovali, přišla mi poněkud odtržená od reality. Škoda, že občané nepožadují, aby jimi volení zástupci byli chytřejší a vzdělanější v oblastech, o kterých rozhodují. Politikům stačí před volbami breptat něco o migrantech a vymezit se buď pro, nebo proti EU... ale ani jedno z toho jako kvalifikace pro rozhodování o budoucnosti internetu fakt nestačí. :-(

Všeobecně

Ahoj,
ono je dobrovolné, aby uživatel byl nebo nebyl dohledatelný v databázi? Je to hrůza, když někoho chci najít a nejde to, zrušte to prosím.

Ahoj,
zrušení tohoto nastavení by nejspíš část uživatelů (či jejich rodičů) vnímala jako zradu z naší strany. Když něco výslovně zakážou, nemůžeme si jen tak usmyslet, že tento jejich zákaz přestaneme podporovat, protože se číče800 nelíbí. :-)

Někteří tady mají zřízený účet jen na to, aby hráli hry nebo soutěžili v soutěžích, nechtějí si s nikým moc povídat, začleňovat se do kolektivu... zejména pro ně tady ta možnost je. Proto ji rušit nebudeme.

V tuto chvíli má jen 6,5 % účtů zakázanou dohledatelnost.
Zhruba 6,1 % účtů má zakázané kamarády a oblibování věcí.
Necelých 5 % má vypnutý věrnostní program (kačky).
Jen 2,2 % má zakázanou poštu.
A shodně 1,3 % mají zákaz chatu i zákaz veřejného psaní.

Všeobecně

Při každém kliknutí na Alíkovi se mi otevře stránka s malwarem, konkrétně [odkaz odstraněn]. Co s tím?

Alík s tím nemá nic společného. Máš zavirovaný počítač. Pokud si dáš první část té adresy do vyhledávače, můžeš najít nějaké podrobnosti...

Všeobecně

Ahoj,
jen bych chtěl upozornit, když mám otevřenou „Poštu s uživatelem“, tak (nevím, jak se tomu říká, ale myslím panel) ve jménu panelu je napsán kód myslím na určení typu (zvěrolékař...), jména... ctrlv.cz/Ic1U
Dá se to vůbec opravit? Umím trochu s HTML kódy a tak si říkám...

Jinak, když píšu dotaz, tak vpravo od něj mám obrázek Alíka a tři body: „Než začneš psát dotaz, zkus hledat!“ a dva další. U toho, který jsem právě řekl (:-D) když kliknu na tlačítko „zkus hledat“, tak mě to přesměruje na tu samou stránku (alespoň myslím).

Nechci říct, že mi to nějak vadí, ale jen tak si říkám, že by to bylo vhodné napsat...
A všiml jsem si, že Záchranář atd. (zázračně) funguje!
Díky, tdm

Ahoj,
nadpis stránky v poště jsem opravil, díky za upozornění. R^
Nebylo to nijak zvlášť těžké, prostě tam dávám do elementu <title> jinou proměnnou, než jaká se vypisuje do modrého titulku...

Odkaz na hledání vede do téže stránky nahoru – na hledání, které je na stromě. V tuto chvíli neexistuje samostatná stránka pro hledání... a nevím, jestli někdy bude. Myslím, že varování typu „bacha, stránka vyroluje nahoru“ není nutné. :-)

Co se týče Záchranáře, funguje těm, kdo mají flash... těch bude postupně ubývat.

Všeobecně

Veľmi by ma zaujímalo či ste nejaká firma, alebo pár kamarátov, alebo sa poznáte len na diaľku. A platia vám za to? Máte nejaký titul?
Predom ďakujem za odpoveď, ale neviem či mi budete rozumieť lebo som zo Slovenska.

Ahoj,
rozumím ti celkem dobře. Díky za pěknou otázku.

Dalo by se říct, že jsme teď taková rodinná firma z Chomutova. :-D

Jestli nám za to někdo platí... spíš ne. Přestože si myslíme, že na stránce www.alik.cz/o/moznosti-spoluprace nabízíme zajímavé věci, zatím se skoro žádná komerční spolupráce neuchytila. Bude to částečně tím, že nikdo z nás aktivně neshání obchodní partnery. Hodil by se nám nějaký člověk na tyto věci... ale na shánění takového člověka také nemáme čas. :->
On provoz Alíka nestojí zase tak moc. Snažíme se, aby rostl a sílil nehledě na to, jestli je v plusu. Věřím, že se jeho existence někdy nějak vyplatí...

Jestli máme titul... na provoz takového webu není moc potřeba. Já vysokou nedodělal, druhý vývojář je loni čerstvě dostudovaný magistr v oboru informatiky a majitel (náš táta :-)) je inženýr.

Pozdravuj na Slovensku. ;-)

Všeobecně

Kdo přispívá na chod Alík.cz, když tu nejsou reklamy ani žádný jiný způsob monetizace?

Já a kolega HelPik. :-D

Způsoby monetizace tu jsou – www.alik.cz/o/moznosti-spoluprace – ale zatím se asi nedostaly ke správným očím. Nemáme čas na to, abychom náš produkt aktivně nabízeli, máme moc práce s vývojem. Věříme, že zdatný obchodník by dokázal něco domluvit (klidně i za 20% provizi).

Všeobecně

Ahoj,
Navrhuji aby na úvodní stránce Alíka bylo napsané kolik lidí je právě online.
Šlo by to udělat?

Předem díky za odpověď.

S pozdravem Šároušek

Šlo, ale k čemu by to bylo? Nevedlo by to k tomu, že by si třeba brzy ráno nebo pozdě večer lidi říkali „tady je teď už méně lidí, jdu spát“? :-)
To by pak samo o sobě způsobovalo, že by tu bylo méně lidí, i když by tu klidně mohlo být lidí víc. Nebo myslíš, že zveřejnění počtu může někoho navíc přilákat?

Na rozdíl od klubovny není příliš jasné, co to vlastně znamená, že je člověk online. Uživatel tady nalistovává stránky... nalistování jedné trvá zlomek sekundy a to, jestli na ní potom doopravdy kouká, už nejde moc spolehlivě měřit. Takže třeba indikátor online stavu, který se ukazuje u přezdívek (to zelené nebo šedé kolečko), má třicetiminutovou toleranci – svítí tedy ještě půl hodiny po posledním nalistování stránky (pokud se člověk výslovně neodhlásí odhlašovacím tlačítkem). Ale těch třicet minut je takové číslo vycucané z prstu. Kdyby byla tolerance minutu, počet lidí se zeleným kolečkem by byl většinou menší než pět, kdyby byla sedm hodin, byly by jich stovky. Takže je to taková velice neurčitá veličina...

To se ještě nezmiňuji o lidech, kteří sem chodí nepřihlášení, těch je několikanásobně víc než přihlášených a je ještě těžší je správně počítat.

Všeobecně

Zdravím,

Předem upozorňuji, že tato otázka se nebude přímo týkat webu www.Alik.cz.
Chtěl bych se zeptat, když tento web jede na jazyku C#, ke kterému je potřeba VPS, které jede na Windowsu, jaký VPS hosting s Windowsem doporučujete. Nebudu se zlobit ani v případě, že by daný hosting poskytoval i rovnou doménu k webu. Je výhodnější dělat si to na vlastním VPS, nebo si koupit hosting? To je otázka, se kterou se již nějakou dobu potýkám, ale přijde mi, že na vlastním serveru se to nevyplatí už kvůli účtům za elektřinu, jež asi trojnásobně převýší cenu hostingu.
Pochopím i případ, kdy přijde odpověď, že nesmíte zveřejňovat názvy jiných webů nebo něco na ten styl. V tom případě bych však prosil o zaslání tohoto alespoň do Soukromé zprávy (pošty), jelikož tam to nijak nezveřejňujete a uvidím to jen já.
Předem Vám děkuji za odpovědi.

Zatím.

Ahoj,

já smím zveřejňovat cokoliv, co si dovolím. :-)
Do konce roku 2017 bydlel Alík.cz u Wedosu, nyní bydlí u Forpsi. Kdyby nám Forpsi přestalo vyhovovat, zřejmě bychom uvažovali o českém Zoneru nebo zahraničním Amazonu.

Nebral bych nákup domény společně se službou jako nějakou přednost, doména jde koupit kdekoliv a její cena je oproti ceně VPS skoro až zanedbatelná (stovka ročně vs. pár stovek měsíčně). Já mám některé svoje domény vedené u Forpsi a hosting (obyčejný, ne VPS) mám u Aerohostingu. Naopak Alík má doménu vedenou u Wedosu a VPS u Forpsi. Nejsou s tím v podstatě žádné starosti navíc.

Vlastní fyzický server (tedy nevirtuální) se pro nějaké menší až středně velké projekty podle mě skoro určitě nevyplatí. Nejde asi jen o elektřinu, do serverů se obvykle dává i spolehlivější hardware a jakákoliv serverová verze komponent stojí citelně víc než verze do běžných počítačů. (I když ten běžný PC by pro malý projekt stačil asi také, pokud by byl pořád zapnutý a na rychlé lince.)

Snad jsem pomohl...

Všeobecně

Ahoj Alíku.
Opakuji dotaz o Ivetě Bartošové - scontent.fprg2-1.fna.fbcdn.net/v/t35.18174-12/13396881%5f259183747791248%5f1377069976%5fo.jpg?%5fnc%5fcat=0&oh=b3f6cd0b30f496834ea843f60cdfc6ef&oe=5B0B7212
To je fotka , kterou mi poslala ted , že žije a žeje na vozíku a vlak ji přejel nohy !!
Prosím odpovězte.

Nevěř každé lži. Iveta Bartošová tragicky zahynula. To je smutná pravda. Pokud ti někdo posílá její fotky, pak ti lže. Jen zneužívá tvé naivity, která je ve tvém věku pochopitelná. Rozhodně této falešné Ivetě neodepisuj a už vůbec jí nic neposílej - peníze, heslo, ...
Doporučuji ti zadat tuto falešnou Ivetu Bartošovou do blokovaných kontaktů.

Dodatek od –MM– pro marbo1212: Když si tu fotku hodíš do vyhledávače, zjistíš, že před pěti lety vyšla v Blesku. Používej prosím hlavu a nezdržuj poradnu podobnými nesmysly, ani technickou, ani Alík radí dětem.

Všeobecně

Ahoj Alíku.
Kdyby se mi dostal do počítače vir, jde tím zavirovat i wi-fi?

Některé viry se umějí šířit po síti do jiných počítačů. Ale úplně běžné to není a pokud ostatní počítače v síti nejsou nějak děravé, nebo nemají otevřeně nasdílené všechny soubory s tvým počítačem, nemělo by nic hrozit.

Všeobecně

Dá se Alík stáhnout jako aplikace?
A jestli ne půjde to někdy?

Zatím nedá a časem to půjde. Ale ta aplikace bude převážně jen obal okolo webu, jinak bychom museli každou novou funkci vyrábět trojmo. Nebude nejspíš umět nic moc navíc, co web neumí.

Všeobecně

Je Alík opravdu pro děti? Všude tu jsou jenom puberťáci.

Vanillka-KOČIČKYYY, 10. ledna 2018

Není vyloučené, že ti puberťáci postupně vznikají z dětí O=

Alík je pro kohokoliv, komu se tady líbí a kdo tu neškodí.

Všeobecně

Jak mám najít kluka?

Zadáš do hledání pohlaví:kluk.
Na stránce s vyhledáváním uživatelů (www.alik.cz/u) máš v bočním sloupci nápovědu, jak hledat podle různých parametrů.

Všeobecně

Četl jsem, že vyhledávání funguje. Kde je? Četl jsem na stromě, ale tam není.

Teď už tam doopravdy je :-)
Omlouvám se za zmatky.

Všeobecně

Ahoj Alíku.
Moc se mi líbí nový vzhled Alíka, ale nelíbí se mi jedna věc. A to je to, že když chci jít na seznam kamarádů, tak musím první na vizitku. Nedalo by se to udělat tak, aby seznam kamarádů byl v řadě, kde je klubovna, nástěnky, Alíkoviny, poradna atd.?
Prosím, odpověz ještě dneska.
Děkuji ti moc.

Zprovoznili jsme vyhledávání, hurá! :-)

Všechno potřebné teď najdeš na stromě. Včetně hledání kamarádů – teď je dostupné odkudkoliv.

Všeobecně

Ahoj Alíku a ostatní chci se zeptat když dám seznam kamarádů a chci ho vyhledat podle přezdívky a znám jí tak se mi to nevyhledá jak ho můžu vyhledat.Děkuji

Ahoj,
vyhledávání přes Seznam kamarádů zatím není možné, a to ani pod daným odkazem v alíkovské poště, ale bude později opět zpřístupněno. Děkujeme za trpělivost.
ALX75 - Správce Alíka

Všeobecně

Ahoj, Aliku chci se zeptat na jednu vec: kdyz kliknu na chat napise mi to 500 internal server error co je to prosim te? S pozdravem macketka

mačketka, 18. října 2016
Alík9. listopadu 2016

Ano, o chybě víme, snažíme se řešit, zatím vždy jen dočasně. Omlouváme se za nepříjemnosti.

Všeobecně

Jde posílat poštou pohlednice, které jsem si sám vyfotografoval? A jak?

STŘELENÁVELRYBA, 20. března 2016
Alík23. března 2016

Ano, lze posílat fotografie jako pohled, ale nikoliv na Alíkovi, tato otázka patří do poradny Alík radí dětem.

Všeobecně

Ahoj
Jde nejak na jakokoliv zabezpečenou wifi se pripojit a internet by sel

Nerozumím dotazu, zkus svůj dotaz popložit lépe a přesněji. Přesto zkusím odpovědět na připojení se k síti WiFi. Tu můžeš mít např. doma, tam ji míváš zabezpečenou, aby se k ní nemohl připojit nikdo cizí. Nebo bývá poskytována WiFi (nezabezpečená síť, aby se mohl připojit každý) v některých zařízeních zdarma např. v restauracích či obchodních centrech. WiFi nezajišťuje Alík.

Všeobecně

ahoj, potřebuji poradit: neopatrností jsem zde na Alíku něco stiskl a celý Alík (Alíkova stránka) se mi trochu zmenšila....teď mám všechno menší::-(
Poraďte mi prosím, jak si mohu nastavit původní stav.
díky, pokud možno co nejrychleji.:-(

Zmáčkni na klávesnici klávesu CTRL a zároveň toč rolovátkem na myší. Jedním směrem se obraz zmenšuje a tím druhým se zvětšuje.