Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Technická poradna

  Na otázky odpovídají

  Alíkův ředitel/programátor –MM–, správci Alíka a někdy i Alík.

  V této poradně odpovídáme jen na technické dotazy k fungování webu Alík. Osobní dotazy, které řeší Alíkova poradna, v této poradně mažeme.

  Všeobecně

  Ahoj,
  mám dotaz, jestli spravci vidí, co a jak v nástěnkách, Alíkovinách, vtipech, hrách i poradně hodnotim?
  Děkuji.

  Ahoj,
  nemají v tuto chvíli možnost prohlédnout si všechna tvá hodnocení, ale mají možnost podívat se na nepříliš přehledný výjezd, kdo jak hodnotil konkrétní vtip, Alíkovinu, dotaz v poradně, hru nebo soutěž. U diskusních příspěvků už dlouho plánuji, že tyto informace uvidí všichni, ale zatím je nevidí vůbec nikdo, ani já. :-D

  Všeobecně

  Ahoj,
  mohli byste prozradit jak v AZJ nastavit úrověn nadpisu?

  🙏

  Ahoj, v tuto chvíli jsou možné jen dvě úrovně:

  • (nadpis)
  • (malý nadpis)

  Existuje i velký nadpis, ale ten není nikde povolený. Byl by totiž tak velký, že by všechno ostatní ve stránce zbledlo závistí. :-c:->

  Možná někdy zavedeme i nejmenší nadpis, ale společně s ním i kontrolu, jestli jsou skutečně všechny úrovně nadpisů využité, protože nadpis by se neměl používat podle toho, jak je velký, ale podle úrovně toho, co nadepisuje. Měl by to být opravdu nadpis, ne jen nějaké velké písmo.

  Všeobecně

  Čumák neexistuje?

  Ahoj, chtěla bych se zeptat, čumák už neexistuje? Dívala jsem se na Alík.cz/c, kde byl ten čumák, nebo spíš se ten čumák připravoval, teď tam už nic o čumáku není. Děkuji za odpověď.

  Ahoj,
  s Čumákem je to složité. Během více jak roku se z hrubé představy stala trošku víc zamlžená hrubá představa, která nám zatím systémově moc nezapadá do zbytku Alíka. Krom toho její vývoj i dovymyšlení opakovaně odkládáme, protože vždy existuje něco důležitějšího, na čem by šlo pracovat. Tak jsem na konci dubna při vylepšování chybové stránky trošku uklidil… ;-)

  Neříkám, že je ten nápad úplně zabitý, jen spí. :-)

  Všeobecně

  Dobrý den,
  chtěl bych nahlásit chybu spojenou s narozeninami na hlavní stránce. Správně by se mi mělo ukazovat, že uživatel má narozeniny dnes, ale místo toho se mi ukazuje: „uživatel bude mít narozeniny za 365 dní
  Doufám, že se to povede opravit. Děkuji za přečtení. :-)

  Ahoj,
  myslím, že se mi to teď opravit povedlo. Nyní už by mělo být jedno, jak dlouhý je únor…

  Zrovna dneska podle českého univerzálního času máme 29. února, to je den, který závadu způsoboval. Jestli dobře počítám, tak za den a měsíc budeme mít apríl. Mohl bych vymyslet aprílový článek o tom, že vláda ruší přestupné roky a zavádí přestupné měsíce. ;-)

  (Ale teď už by na to nikdo neskočil, když jsem to tu vykecal. Tak nic.)

  Všeobecně

  Ahoj Alíku, chtěla bych změnit svoji doručovací adresu, jak ji můžu změnit?

  Ahoj,
  jediná situace, při které je potřeba adresa, je objednávání dárku. Přímo u dárku máš formulář, do kterého svoji adresu můžeš (vlastně musíš, pokud chceš dárek dostat) zadat. Jestliže si nic objednávat nechceš, tak Alík tvoji adresu znát nepotřebuje.;-)

  Všeobecně

  Ahoj,
  je Alík i ve více jazycích? (např. ve slovenštině......)

  Ahoj,
  slovenský Alík skoro určitě někdy vznikne, nedávno jsem se o něm rozpovídal v nástěnkách. Jiné jazyky zatím neplánujeme.

  Jakmile bude web technicky připravený na běh ve slovenštině, tak by bylo asi docela snadné dodělat i jiné překlady, ale jen to, že lidi v jiné zemi webu porozumí, bohužel k provozování nestačí. Potřebovali bychom i nějaké místní správce, místní sklad dárků, místní redakci atd. – to nejspíš bude problém částečně i u slovenského Alíka. Není to zkrátka něco, co by šlo hromadně nainstalovat. :->

  Chtěli jsme se před pár lety domluvit na nějaké spolupráci se slovenskou firmou, která provozuje již dávno zaběhnuté weby Rexík.sk a Rexo.cz (a dříve i španělské Rexito a anglický Dinospike), jelikož Rexík byl kdysi nejspíš inspirovaný českým Alíkem. Ale nekomunikují s námi, tak asi nemají zájem cokoliv dělat. Budeme je muset převálcovat, no… ]:-)

  Všeobecně

  Ahoj,
  chci se zeptat, může z katalogu dárků někdy třeba zmizet dárek? I když si na něj zrovna šetřím?
  Další otázka je, když vydám za den dva články, tak jeden vyjde za týden a kdy vyjde ten druhý? Za dva týdny?
  Děkuji za odpověď.

  Ahoj,
  vlastně kdykoliv může z katalogu zmizet jakýkoliv dárek. Vůbec ničeho není neomezené množství (no, možná virtuálních dárků jako je třeba přejmenování teoreticky ano, ale jinak pochopitelně ne). Pokud je tedy třeba v katalogu od nějakého dárku poslední kus, a ten poslední kus si někdo objedná, tak ten dárek zmizí.

  Ty sám rozhodně vydávat články nemůžeš. Můžeš článek akorát vložit, vydává redakce. Nedá se říct, za jak dlouho to bude, protože ta doba bývá různá. Nicméně týden je v drtivé většině případů málo. Nezpracovaných článků máme několik desítek. Vychází tady jeden článek denně, takže klidně může měsíc i déle to vydání trvat (můžeš to urychlit tím, že budeš reagovat na připomínky v redakční rozpravě, jestli nějaké budou). A co se druhého článku týče... rozestup mezi dvěma články od jednoho autora by měl být minimálně týden, pokud není nějaký dobrý důvod k tomu, aby to bylo méně. Každopádně buď prosím trpělivý a uvidíš, že se dočkáš.;-)

  Všeobecně

  Ahoj.
  Když jsem si zakládal účet, omylem jsem se překlikl, že mi je 10, ale je mi 12. Vím, že si můžu věk upravit, ale nevím jak.
  Když dám nastavení / osobní údaje, tak tam mám, že je může upravit jen rodičovský podúčet, a my nevíme, jak se na rodičovský podúčet přepnout?
  Dík za radu...

  Ahoj,
  rodičovský podúčet má samostatné přihlášení. Přezdívka je stále ta, pod jakou se přihlašuješ ty, ale heslo může být jiné. Rodič si při registraci volil, jaké heslo má rodičovský podúčet mít. Je potřeba, aby se s tím svým heslem a tvou přezdívkou přihlásil do svého podúčtu, kde může tvé osobní údaje měnit.

  Pokud jste heslo zapomněli, viz www.alik.cz/zapomenute-heslo.

  Všeobecně

  Ahoj,

  bude během koronavirové krize více času na vývoj Alíka?

  Děkuji

  • Mám méně práce se správou soutěží.
  • Mám více práce způsobené větší návštěvností.
  • Nemusím se přesouvat do zaměstnání a zpátky.
  • Musím se ale nějak jinak pohybovat, abych moc nechátral. :-D
  • Můžu jíst cokoliv, co si sám uvařím.
  • Musím jíst cokoliv, co si sám uvařím.

  Jinak funguji přibližně podobně jako doposud. Takže je to asi stejné.

  Dořešil jsem nedávno zobrazení satelitních snímků pro Ventusky, díky tomu mám teď víc volného času, ale jsou tam jiné věci, které bych měl a chtěl řešit.

  Všeobecně

  Ahoj,
  je nějaký rozdíl mezi stolem a nástěnkou?
  Ema1609

  Ahoj,
  občas to tak moc nevypadá, protože to je trochu podobné, ale rozdíl tam je.

  Stoly v klubovně jsou tady jako chat. Můžeš si k nim přisednout a povídat si s ostatními, kteří jsou zrovna online. Bavit se můžete prakticky o čemkoliv (akorát je potřeba dodržovat zdejší pravidla), protože stoly většinou pevně dané téma nemají, tedy alespoň ty stálé ne. Nestálé stoly ho mít mohou, můžou se tam třeba hrát různé hry a tak podobně, ale to poznáš z názvu.

  Nástěnky slouží jako dlouhodobé diskuze. Na rozdíl od stolů mají vždycky dané téma, o kterém se tam diskutuje. Můžou to být názory na různé věci, všelijaké otázky, kvízy/testy/soutěže, ale také hry nebo třeba kluby. Člověk se v nich může k danému tématu vyjadřovat kdykoliv, i když je třeba na celém Alíkovi online úplně sám (v klubovně si sám se sebou asi moc nepokecá). Krom toho v nástěnkách příspěvky zůstávají a může si je kdokoliv kdykoliv přečíst, zatímco zprávy v klubovně po nějaké době samy mizí.

  Všeobecně

  Ahoj, nebo dobrý den, mám dotaz, co se stane, až mi bude 15, budu muset účet smazat, nebo nechat.

  Ahoj,
  asi se nestane nic zvláštního.
  Máš pravdu, že Alík je přednostně určen pro mladší uživatele, zhruba do 15 let věku, ale to určitě neznamená, že by tu nemohli zůstat nebo nesměli chodit i ti starší. Na Alíka může chodit kdokoli. Pro Tebe se změní asi nejvýše to, že v 15 letech se možná budeš chtít věnovat tématům, které by nemusely být úplně vhodné pro mladší uživatele, tudíž si budeš muset dávat sama větší pozor na to, abys zde taková témata nerozebírala, s ohledem na mladší uživatele webu. Také platí, že u starších uživatelů pak Správci nebývají tak shovívaví jako u mladších uživatelů, takže v případě porušení pravidel se na Tebe bude zřejmě vztahovat větší postih, což může mít pak vzhledem k věku i přesah mimo samotná pravidla Alíka, neboť budeš trestně odpovědná.
  Ještě bych možná zmínil zdejší poradnu Alík radí dětem. Ta je určena právě pro uživatele do 15 let věku, tudíž pokud budeš mít nějaký dotaz se zdravotní tematikou, budeš si muset najít na internetu jiná místa, kam svůj dotaz položit.
  Jinak si ale účet určitě rušit nemusíš a ani Tě nikdo vyhazovat nebude, přestože už Ti bylo 15 let.

  Celkově platí to, že pokud už ti je 15 let, tak jsi oprávněná rozhodovat o svých osobních údajích. Teď je za tebe hlídá rodič, proto tady také máš rozdělený účet. Až ti bude 15 let, tak rodič ve svém podúčtu ve změnách nastavení zadá své heslo, odklikne toto: Prohlašuji, že jsem zákonným zástupcem nezletilého dítěte užívajícího účet xxxxx a že jsem oprávněný rozhodovat o ochraně jeho osobních údajů. a určí, jaké heslo má mít nový účet. Pak dá Spojit, čímž už budeš mít účet jako dospělák, který si o údajích rozhoduje sám. Sama tedy budeš rozhodovat o tom, které své údaje zveřejníš a prostě o všem.;-)

  Všeobecně

  Ahoj,

  kolik uživatelů tu prosím je po odečtení duplictiních účtů? A proč tu nikde takové číslo není jako na jiných webech? ;-D

  Děkuji

  Ahoj,

  má to tři hlavní důvody:

  1. Nevíme, kolik účtů je skutečně duplicitních. Máme sice pokročilé aparáty na všelijaké důkladnější kontroly, ale neprovádíme je plošně.
  2. Každé zveřejněné číslo láká k nějakému ovlivňování, pro část dětí je to hračka. I taková hloupost, jako je počet příspěvků v nástěnce, stačí některým koumákům jako výzva k nesmyslnému navyšování. :-|
  3. V minulosti bylo Mafrou zveřejněno několik velikánských čísel, která vyznívají příznivěji než aktuální stav (i než tehdejší stav při upřímnějším změření), takže nejsme motivováni je oficiálně vyvracet :-D ... vypadalo by to, že je současná aktivita horší, i když je reálně lepší.

  Ani jiné weby většinou nezveřejňují skutečné počty účtů. Jednak neexistuje žádná ustálená metodika, jak neduplicitní účty poznávat, jednak si provozovatel webu může klidně sám vygenerovat miliardu reálně vypadajících účtů a chlubit se, že je ohromně velký. (Spekulovalo se, že tohle nejspíš kdysi udělal blog.cz, aby vypadal jako několikanásobně lákavější sousto pro Novu. :-))

  Z pohledu vnějšího pozorovatele je většinou důležitá spíš celková návštěvnost a čísla zveřejněná na stránce www.alik.cz/o/moznosti-spoluprace odpovídají skutečnosti.

  Teď za poslední dva týdny zase Alík trhá rekordy. Čím to asi bude... :-[)

  Všeobecně

  Ahoj,

  ono lze vypnout poštu? Píše se o tom tady v nástěnce: www.alik.cz/n/kolik-mate-dopisu-ve-schrance

  Děkuji

  Ahoj,
  ano, je to možné, jde vypnout leccos... stačí se v nastavení podívat do úprav osobních údajů a dole si zobrazit další možnosti.;-)

  Všeobecně

  Milá technická poradno,
  mám na vás hned několik dotazů, tak snad neobtěžuji.

  1. V plánech do budoucna jsem našla tohle:
  Deníček zlepšující náladu založený poznatcích z psychologie.
  Nemělo by tam být:
  Deníček zlepšující náladu založený na poznatcích z psychologie.

  2. Chci se zeptat, proč se včera při kliknutí na kačkové konto zobrazila nástěnka o aprílových hodnostech?

  3. Kolik možných kombinací mají aprílové hodnosti a na jakém principu vlastně funguje jejich generování? Je možné, aby dva uživatelé měli stejnou hodnost?

  4. Pokládají dotazy do technické poradny i správci, nebo ti jen odpovídají?

  5. Co se týče úvodní stránky s poradnami... Proč je v popisku poradny Alík radí dětem napsané slovo namlouvání? Chápu co tím mylsíte, ale námluvy mají zvířata, ne lidé...

  6. Proč se mi někdy stane, že upravuji vizitku, zvolím smajlíka a on se dá na konec textu, místo tam, kde jsem ho mít chtěla? A proč se to stane jen někdy?

  PS: Teď tak koukám... Pozor včera byl APRÍL! Zamysli se prosím před položením dotazu, jestli jsi nenaletěla. Dobrá hláška :)

  Ahoj,
  díky za otázky, určitě neobtěžuješ. Akorát teď nevím, do jakého podtématu mám dotaz zařadit. :-)

  1. Mělo, díky za upozornění, opravím. (ok)

  2. Máme zkušenost z předminulého roku, že řadu lidí zmátlo, jak svoji zvláštní hodnost dostali. Do poradny tehdy přišlo dost dotazů. Protože bývají hodnosti stále odvozené převážně od počtu kaček, je kliknutí na něj instinktivní reakce… a nástěnka o aprílových hodnostech stačí jednak jako vysvětlení, jednak se na ní mohl člověk svojí aprílovou hodností rovnou pochlubit. ;-)

  3. Řekl bych, že mohlo vzniknout 2809 kombinací (= 53 přídavných krát 53 podstatných jmen). Princip jsem popsal loni, letos jsem kombinování upravil, aby se pro novější účty použily i předloňská a loňská slova. Vlastně bych tady mohl pro zvídavější i zveřejnit zdroják. B-)
  Registrovaných účtů je tu mnohem víc než kombinací, takže je jisté, že tisíce lidí mělo stejné hodnosti jako jiné tisíce lidí.

  4. Správci se většinou ptají jinudy a bývají to otázky typu „smíme povolit tento obrázek?“, nebo „tady nám nějaké správcovské udělátko nefunguje, šlo by to opravit?“, nebo „jak účinněji zničit určitého ničemu?“ – jsou to spíš interní věci, z pohledu běžných uživatelů nuda, nuda, šeď, šeď…

  5. Popis poradny jsme převzali z minulé verze webu. Takto ho měl Alík pod iDNESem už v roce 2008 (varuji, že verze z webarchivu se načítá pomalu). Nepřemýšlel jsem nad tím, jestli je to divné. Vážně je to divné? Koukám na námluvy na Wikipedii a nevím. Kdyby tu bylo napsané tokání, to by teprve bylo divné…

  6. Ano, editor vizitky je záhadný. Naprogramoval ho v roce 2008 o dvanáct let mladší –MM– a já do jeho ošklivých kousků kódu nerad zanáším své ošklivé kousky kódu. Jsem ale rád, že víceméně dobře fungují dodnes a věřím, že o rok starší –MM– naprogramuje nějaké krásné kódy na zbrusu nový formát vizitek… nezávidím mu tento úkol. :-D

  Hláška o aprílu v poradně byla loni jen na apríla … a pak 2. dubna přišel od někoho vážně míněný dotaz, proč měl předchozí den divnou hodnost. Takže tu musí být déle…

  Všeobecně

  Ahoj,

  půjdou někdy přidávat do oblíbených třeba i Alíkoviny, vtipy, hry (možná i včetně převzatých nebo ke stažení), stoly v klubovně nebo soutěže (podobně jako nástěnky a dárky, na které si šetřím, a kamarádi)?

  Děkuji

  Ahoj,
  hry jde oblíbit už dlouho – pak se zobrazují na vizitce a na úvodní straně sekce Hry.

  U vtipů a Alíkovin o tom občas přemýšlím, ale domnívám se, že to není zase tak moc potřeba, protože tam nevidím žádnou výhodu pro uživatele. Vtip ani článek se nijak dodatečně nevyvíjí… a většinou bývá snadné ho dodatečně dohledat.

  Stoly v klubovně půjdou oblíbit, až bude nová klubovna, do té doby to asi nemá moc smysl, protože stoly průběžně zanikají a obnovit je může jen zakladatel nebo správce stolu.

  Soutěží tady neprobíhá tak moc najednou, aby se ti soutěž, která tě zaujala, ztratila v záplavě ostatních. A jakmile soutěž skončí a výhry jsou rozdané, má stejný problém jako vtip a článek… je to najednou jen neměnný útvar, ke kterému není nutné se opakovaně vracet. Co u soutěží chybí, je vyhledávání. To dodělám.

  Rozumím, že malá část lidí by oblíbení uvítala i u článků a vtipů a soutěží, ale je tady i dost dětí, které by naopak zmátlo, že tyto věci můžou jednak hodnotit, jednak zařadit mezi oblíbené… na první pohled nemusí být zjevné, co je co. (Tento problém už teď mají hry.)

  Až vznikne nový formát vizitek, tak na něj půjde nějak rozumněji lepit různý obsah. Takže sice nepůjde kliknout na hvězdičku u vtipu, ale půjde ho nějak jinak nasdílet světu (kdyby tohle bylo to, co od oblíbení očekáváš).