Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Technická poradna

  Na otázky odpovídají

  Alíkův ředitel/programátor –MM–, správci Alíka a někdy i Alík.

  V této poradně odpovídáme jen na technické dotazy k fungování webu Alík.

  Všeobecně

  Ahoj,
  chci se zeptat, proč se mi toto stalo?

  Co se to stalo?

  Ahoj,
  vůbec netuším, ale vypadá to strašidelně. Podobné vykreslovací podivnosti nejdou snadno vyrobit naší chybou.

  Když by se nenačetl nějaký obrázek, tak to jde pochopit, že ti třeba vypadlo na chvilku připojení nebo že měl náš server s obrázky krátký výpadek. Nebo kdyby se ti třeba nestáhl náš hlavní soubor s JavaScripty, neměla bys čudlíky u formulářů, nešlo by hodnotit příspěvky. Nebo kdyby se nenačetly CSS styly, stránka by vypadala stroze, bez barviček a bez většiny obrázků (ale pořád by byla nějak čitelná). Nepoužíváme tady žádná nestandardní písma, aby mohlo hrozit, že se písmo nějak pokazí.

  Ale to, co vidím na obrázku, žádné snadné vysvětlení nemá. Myslím, že to nemohla způsobit žádná chyba na naší straně a že by se ti něco podobného mohlo stát i při navštívení jiného webu. Zkrátka něco tvému prohlížeči přelétlo přes nos… možná má málo paměti? Nebo se grafická karta nějak pobláznila…? Restart prohlížeče nebo počítače/tabletu by mohl pomoct. Případně můžeš zkusit jiný prohlížeč… třeba Firefox.

  Všeobecně

  Dobrý den, chci se jen zeptat, proč dáváte za vypnutí účtu pokutu?
  Děkuju

  Ahoj,
  není to žádná pokuta, pouze poplatek. A proč je? Aby měli uživatelé menší motivaci s tím blbnout, tedy účet bezdůvodně vypínat a zapínat a zase vypínat a zapínat jenom tak z nudy. Když se za každé vypnutí strhávají nějaké kačky, tak je větší pravděpodobnost, že si člověk vypnutí lépe rozmyslí. ;-)

  Všeobecně

  Ahoj, viem že táto otázka bude dosť divná, ale celkom mi to vŕta hlavou
  Keď nás opustila Lajka01, na jej pamiatku bol chvíľu hore na hlavnej stránke taký čierny prúžok, jo. Ak by (čo dúfam že nie) zomrel nejaký ďalší uživateľ, bude mať prúžok (a celkovo také tie veci) tiež, alebo sa to bude týkať len ľudí nejak „dôležitých“ pre Alíka?
  (ale aj tak dúfam že ešte veľmi veľmi dlho nebude nikto musieť nijaký prúžok riešiť =)
  Ďakujem a prepáčte za takú otázku

  Ahoj,
  Lajka01 byla dlouholetá správkyně Alíka, byla jedna z nejaktivnějších, správci i vedení Alíka ji osobně znali a svou správcovskou činností byla známa i širokému okruhu uživatelů. Správcovskou práci dělala velice poctivě i přes obtížnou zdravotní situaci, když se pohybovala na vozíku a bez něj nemohla udělat ani krok a i psaní na klávesnici pro ni bylo dost náročné. Když nás nečekaně opustila, byla to velká ztráta a nedalo se dělat, že se nic nestalo.

  Od běžných uživatelů Alík nepožaduje žádné osobní údaje, což považuje za důležité pro ochranu soukromí. Potřebuje pouze adresu těch, kteří si objednají nějaký dárek poštou, ale i to by se dalo obejít bez adresy, když by si uživatel dohodl, že si dárek vyzvedne například osobně. Povinný údaj je v podstatě pouze přezdívka a e-mailová adresa, což nejsou osobní údaje. Takže o spoustě uživatelů nevíme vůbec nic. A nic nevíme ani o těch desítkách tisíc bývalých uživatelů, kteří na Alíka už dávno nechodí. Ani netušíme, kolik z nich ještě žije.

  Alík se snaží nemotivovat své uživatele ke sdělování osobních údajů. Proto se například nedávají žádné dárky k narozeninám, protože i sdělení data narození je dobrovolné a Alík nechce nijak tlačit na to, aby datum narození sdělovali ti, kteří ho sdělovat nechtějí. Kdyby se najednou v možnostech nebo nabídkách objevilo, že kdo sdělí datum narození, plné jméno a příjmení, bydliště a kontakt na rodiče nebo jinou blízkou osobu, tomu bude v případě úmrtí umístěn na Alíku černý proužek, tak by to nejen motivovalo k zadávání nadbytečného množství osobních údajů, ale bylo by to i trochu morbidní. A bez těchto údajů by se úmrtí uživatele nedalo dost dobře prokázat.

  To jsou jen některé z důvodů, proč se při úmrtí běžných uživatelů na Alíka černý proužek nedává.

  Všeobecně

  Zápatí hlásí, že nastala chyba

  Ahoj,
  proč zápatí hlasí: „Pardon, ale v této stránce nastala chyba.“?

  Ahoj,
  protože jsem něco malého rozbil a úplně ve všech stránkách padá kousek hlavičky webu. A když cokoliv takto spadne, píše se do patičky takováto omluva. :-)

  V tomto případě chyba naštěstí nemá žádný dopad na fungování stránky, takže to není zase tak urgentní problém. Běžně bývá podobných pádů nula, v některých dnech jeden, nebo dva. Dneska už víc jak sto tisíc.

  Kdybych to neopravil, tak za pár týdnů dojde místo na disku kvůli zaznamenávaným chybovým hláškám… a pak by začalo katastrofálně padat úplně všechno. 8-D

  Takže to asi půjdu opravit, no. :-)

  Všeobecně

  Kolik je tu účtů?

  Ahoj,

  kolik je tu prosím účtů k datu a času odpovědi na tento dotaz?

  (Abych věděl, kolik je tu přibližně kamarádů, i když chápu, že tu může mít jeden člověk více účtů - ale prostě mě zajímá maximální počet kamarádů.)

  Ahoj,
  to je takové nicneříkající a převážně zbytečné číslo. Už jsem to někde někdy vysvětloval… a teď jsem dokonce našel, že tobě. :->

  Docela se nám líbí číslo uváděné na Wikipedii a oficiálně nechceme uvádět žádné jiné. O:-)

  Nesoustřeď se na množství kamarádů, ale na kvalitu přátelství. ;-)

  Všeobecně

  Počet lidí online

  Zdravím,

  bude zde někdy zobrazováno, kolik uživatelů je online?

  Ahoj,
  nejspíš nebude. Stav, kdo je online, je trošku nepřesný a krom toho by zveřejnění celkového počtu bylo převážně neužitečné.

  Kdyby člověk viděl, že je zrovna online méně lidí, hrozilo by, že půjde pryč, tedy že znalost této informace způsobí pokles.

  Není dost dobře představitelná opačná situace – že kdyby člověk viděl, že je zrovna online hodně lidí, že by se narychlo naklonoval, aby tu byl víckrát. :-D

  Všeobecně

  Čím Alíkovi pomoct?

  Ahoj, chtěla bych vědět jestli můžu nějak pomoct tady na Alíkovi, je mi teprve 12, ale ráda bych pomohla. Děkuji z odpověď $> a taky děkuji všem tady na Alíkovi, kteří odpovídají na mé dotazy. Nevím, co bych bez Alíka dělala.

  Ahoj,
  děkujeme za vlídná slova a za ochotu pomáhat.

  Přemýšlel jsem, čím by nám šlo pomoct… a mám několik nápadů:

  • Psaním článků – dobrých Alíkovin není nikdy dost! Navíc za ně autoři dostávají i značné množství kaček, za které si můžou koupit něco pěkného z neustále rostoucího katalogu.
  • Vylepšením povídání na Wikipedii – vždycky mi přišlo divné, když si sám provozovatel vylepšuje článek o svém webu. Sice vím, co bych si do článku o Alíkovi připsal, ale nechci se do toho pouštět sám. Spousta informací o Alíkovi tam chybí…
  • Přivedením dalších kamarádů – můžeš sem pozvat spolužáky nebo příbuzné. Čím víc lidí tu bude, tím lépe. ;-)
  • Plněním slovníků – sice si za jiskřičky v Kříslu nejde nic koupit, ale plnější slovníky se využijí třeba v letní soutěži, kterou už nyní vymýšlíme.
  • Nápady na vylepšení – na rozdíl od spousty jiných webů má Alík aktivní vývojáře, pořád přemýšlíme, co tu zlepšit, posloucháme vaše návrhy.
  • Obezřetným chováním – pokud tě třeba někdo nevhodně osloví, zkusí loudit fotky nebo převést komunikaci mimo Alíka, informuj správce. Sama třeba víš, že bys neměla reagovat, ale ten člověk to může zkoušet i na jiné, na méně opatrné…
  Všeobecně

  Ahoj,
  zajímalo by mě, co by se stalo, kdyby se do Alíka nedej Bože naboural nebo prostě dostal nějaký virus. Vím, že je to úplná kravina a že se to stát (naštěstí) nemůže. Moc děkuji za odpověď a mějte se krásně :-)

  Ahoj,
  nestalo by se nic dramatického, nahodili bychom data ze zálohy. :-)
  Každou noc se dělá záloha databáze, takže v nejhorším případě bychom ztratili posledních několik hodin nových diskusních příspěvků, článků, dotazů, uživatelů…

  Zdrojové kódy máme také dostatečně zálohované, včetně historických změn, takže by rozhodně nebylo nutné nic znovu-programovat.

  Nová instalace a konfigurace serverového systému by nejspíš zabrala pár hodin, během kterých by web neběžel. Ale jakmile by bylo nainstalováno a obnovená databáze ze zálohy, tak by se Alík zase rozjel ve 100% kondici.

  Všeobecně

  Ahoj, co se stane s mým účtem, až mi bude 15? Sám se vymaže? Nebo ho mám pak já vymazat? Děkuju.

  Ahoj,
  nestane se vůbec nic. Akorát bude na tvých rodičích, aby přes rodičovský účet označili, že už ti bylo 15 let. To způsobí spojení účtu do jednoho „dospěláckého". V tom už si pak člověk může spravovat všechny údaje sám.

  Všeobecně

  O jakém „útoku z Ruska“ se tu poslední dobou mluví?

  Minulý týden ve středu ráno způsobil někdo z Ruska dočasný částečný výpadek webu Alík.cz.
  Nic víc.

  Mluvením myslíš tu jednu zmínku v mé odpovědi? Nebo to rozebírá i někdo další? FandaCZ_ si se mnou o tom psal. Není, co víc rozebírat…

  Byl to tedy útok typu „někdo na chvíli vzpříčil vchodové dveře“, nikoliv útok typu „někdo se vloupal dovnitř, všechno prošmejdil a zákeřně nám snědl morče“. Nešlo o nic velkého, ani nijak zvlášť důležitého… ;-)

  Všeobecně

  Ahoj, chtěla bych sdělit, že když napíšu do adresy URL např. toto, tak mi to hlásí, že na toto písmeno ještě nic neexistuje a že písmen za doménou je pouze 12. Ale já jsem to počítala a je jich jen 11. Nepočítá se do písmen ještě třeba pošta se zavináčem, nebo jsem se jen přepočítala?

  Ahoj, znovu jsem si je přepočítal… a je jich skutečně dvanáct. ;-)
  Zavináč by byl třináctý.

  Na jednom z obsazených písmenek sice není skoro nic, ale není tak prázdné, jako třeba zmíněné L.

  Všeobecně

  Co je měřicí pixel?

  Z Možnosti spolupráce s Alíkem - Kromě měřicích pixelů nesmí reklama načítat nic, co bychom neměli pod kontrolou.
  Co je to ten měřící pixel?

  U reklamních bannerů může být vedle obrázku i nějaké další počítadlo, které měří návštěvnost. Kdysi dávno byla zvyklost, že se počítání dělá nalistováním adresy, která si zaznamená přístup a vrátí obrázek 1×1 pixel, průhledný, neviditelný – zkrátka byl vedle banneru další <img>, který nikdo neviděl. Od té doby se používá pojem měřicí pixel, i když už to dneska bývá implementované někdy jinak (ale někdy i stejně).

  Všeobecně

  Ahoj Alíku,
  tento účet mám pod rodičovským účtem, a to znamená, že je na email mého rodiče. Jde tento email rodiče změnit na můj, abych si mohl Alíka spravovat sám?
  PS. Už mi bylo 15.

  Ahoj,
  lze změnit email i oba podúčty (dětský a rodičovský) spojit. Obě tyto změny ale je možné provést pouze v nastavení rodičovského podúčtu. Připomínám pro jistotu, že na rodičovský podúčet se přihlašuje tvojí přezdívkou a heslem rodiče.

  Chceš-li si účet spravovat sám, doporučuji kromě změny emailu především přepnout souhlas u věku (potvrdit, že je ti více než 15 let). Tím získáš jediný účet dospěláka, kde je možné i provádět změny v údajích.

  Všeobecně

  Dobrý den, můžete mi prosím poradit, kde změnit adresu? Stěhovali jsme se a mám tam pořád tu původní.

  Moc děkuji
  Mája

  Ahoj Májo,
  dětský podúčet nemá právo na změnu adresy, protože dítě není oprávněné rozhodovat o svých osobních údajích. Chceš-li si něco objednat, je potřeba, aby objednávku vyplnil rodič z rodičovského podúčtu.

  Pokud rodič jednou objednávku udělá, může u toho povolit uložení adresy a tím umožnit dítěti, aby si mohlo na danou adresu další dárky objednávat samo. Nejprve ale musí proběhnout ta první objednávka rodičem.

  Bez objednávky adresu zadat nelze. Pokud si nechceš nic objednávat, tak Alík tvoje bydliště znát nepotřebuje.

  Vzhledem k tomu, že po těchto odpovědích často přichází otázka, co je rodičovský podúčet, tak raději rovnou připomínám, že je to samostatný účet, na který se „leze“ standardním přihlášením, kde je tvá přezdívka, ale ne dětské heslo, nýbrž heslo rodiče.

  Všeobecně

  Ahoj, zajímalo by mě, jak to je, když jsem na Alíkovi online a offline. Pokusím se, položit dotaz přesněji: řekněme, že jsem na Alíkovi online. Znamená to, že jsem přihlášená, i když nejsem na Alíkovi? A abych byla offline, musím být odhlášená? Doufám, že jste můj dotaz pochopili, nevím, jak jinak bych to vysvětlila. O:-)
  Děkuji.

  Ahoj,
  tak to úplně není. Alík pozná, jestli tu jsi (jakože opravdu jsi, ne jen přihlášená) a čas, kdy jsi tu byla naposledy, si ukládá. Můžeš ho najít na své vizitce, hned v úvodu. Pokud se neodhlásíš, tak ti bude zelený čudlík, který říká, že jsi online, svítit ještě půl hodiny po tom, co tady nebudeš.

  Jestliže během této půlhodiny nebude zaznamenaná žádná tvoje aktivita tady (i kdyby to mělo být třeba překliknutí ze stránky na stránku), tak už to bude automaticky hlásit, že jsi offline. A to i v případě, že budeš na nějakém zařízení přihlášená.