Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Technická poradna

  Na otázky odpovídají

  Alíkův ředitel/programátor –MM–, správci Alíka a někdy i Alík.

  V této poradně odpovídáme jen na technické dotazy k fungování webu Alík.

  Všeobecně

  Vyplatí se rozdávání dárků a provoz Alíka?

  Vyplatí se vám „prodávat“ dárky za 0 Kč, když web sám o sobě nic nevydělává? Žádné reklamy, žádné platby, kde berete peníze na vyplacení dárků, např. steam her? Vyplatí se vám to?

  Dárky nám většinou dodávají sponzoři zadarmo, mají díky nim reklamu na hojně navštěvovaném webu. Viz stránka o možnostech spolupráce. Některé hry jsou skutečně zakoupené, ale za tak nízkou cenu, že nás většinou vyjdou levněji, než když posíláme fyzické dárky poštou.

  Jinak náklady na provoz webu (nepočítám-li poradnu) jsou srovnatelné s tím, kolik utratí běžný kuřák za cigarety. Není to málo, ale není to ani tolik, aby to zruinovalo normálního smrtelníka. Mohu-li parafrázovat klasika: i skladník ve šroubárně může provozovat takto velký web. :-D
  (Pochopitelně, že za stávající velikost Alíka částečně vděčíme jeho historii a předchozím majitelům, kteří investovali více do provozu a do reklamy.)

  Takže kde bereme peníze… no, normálně pracujeme. ;-)
  V mém případě je programování nejen koníček, ale i zaměstnání, za které dostávám odpovídající mzdu, a krom hlavní práce mám i dlouhodobě rozjeté nějaké další programovací spolupráce a ještě nějaké riskantní investice bokem…

  Jestli se nám to finančně vyplatí, to je náročná otázka. Asi ne. ;-D
  Peníze kazí charakter, Alík ho zlepšuje. O:-)

  Všeobecně

  Ahoj,

  ono je tu i nějaké počítačovo-mobilové zobrazení stránek? Např. v mobilním zobrazení vidím nástěnky jako Název, poslední přispěvatel a čas posledního příspěvku pod tím, v počítači a tabletu vidím Název, počet příspěvků, zakladatel a pod ním datum založení, poslední přispěvatel a pod tím čas posledního příspěvku. Kdežto v tomhle vidím Název, počet příspěvků, poslední přispěvatel a čas posledního příspěvku... (dostala jsem se k tomu zúžením okna pro internet) Co to prosím je?

  Předem díky za odpověď,
  vaiva

  Ahoj,
  vzhled webu se na Alíkovi řídí pouze dostupnou šířkou. Když dá stránka jasně najevo „počítám s mobily“, tak mobil řekne „já mám šířku 360 pixelů“ (i když třeba reálně už ty displeje mají dvakrát nebo třikrát víc) a styly ve stránce se té šířce můžou přizpůsobit. Pokud si na počítači zmenšíš okno webového prohlížeče, nebo zapneš přiblížení/lupu (třeba na 400 %), tak tím si tu nižší šířku také vyrobíš a stránka se zkusí přeskládat do mobilního uspořádání.

  Většinou při nízké šířce jen rozložíme dvousloupcovou vazbu, aby sloupce byly pod sebou, změníme velikost písma… a občas upravíme nějaké blbinky. ;-)

  Zrovna u výjezdu nástěnek byla nutná dost složitá úprava stylů, aby při nízké šířce vypadal tak, jak teď vypadá. Čtyři sloupečky by se tam ale nevešly, u menší šířky ani tři, je to nějaký kompromis… ale myslím, že je to docela použitelné.

  Některé zdejší stránky – typicky třeba současné vizitky – nejsou pro mobily nijak optimalizované, protože u nich existují desítky různých vzhledů a museli bychom je jednotlivě opravovat. Takže taková stránka nijak nenaznačuje, že s mobilem počítá (nepřizpůsobuje se nijak šířce), a mobil jí většinou řekne „mám šířku 1024 pixelů“… a tím je to vyřešeno, tváří se vlastně jako počítač.

  Jiné weby než Alík můžou optimalizaci pro mobily řešit jinak. Třeba iDNES se rozhoduje podle toho, jak se prohlížeč identifikuje. Pokud o sobě řekne, že běží na Androidu nebo na iOSu (tj. na iPhonu/iPodu/iPadu), tak dostane od serveru úplně jinou verzi stránky (jiný HTML kód i jiné CSS), ve které občas něco chybí, funguje v ní jinak stránkování, jsou v ní jiné reklamy apod. – tento postup má nevýhodu, že mobilní verze občas neodpovídá obsahově úplně té nemobilní. Mně přijde lepší mít jen jednu verzi, která se umí přeskládat. Ale zase je pak maličko pracnější, když chceme naštvaným uživatelům dát nějaký přepínač, kterým by si mobilní vzhled na mobilu mohli vypnout. :-|

  Všeobecně

  Ahoj,

  Když otvírám stránku, jejíž odkaz začíná na alik.cz/o, web se načítá strašně pomalu, někde v půlce se načítání sekne a pak kartu, kam jsem se původně chtěla dostat, nemůžu ani zavřít, a když se mi povede dát novou kartu, tak to nahoře neukazuje Nová karta, ale název například Pravidla chování na Alíkovi a nemůžu do vyhledávače napsat vůbec nic - je to zkrátka, jako kdyby nefungoval dotykový displej a ten normálně funguje. Používám Google Chrome... Je to chyba prohlížeče nebo Alíka?

  Předem díky za odpověď,
  Hromádka

  Ahoj,
  podobnou výtku už jsem slyšel víckrát v průběhu let od více lidí, ale nedařilo se mi najít žádnou závadu. V sekci /o se totiž neděje vůbec nic aktivního, je to jen směs nudných neměnných textů, není žádný důvod, aby server odpovídal pomaleji, nad ničím tam nemusí přemýšlet.

  Nedávno mě napadlo, že by možná někteří mobilní Chromové mohli mít neradi rozsáhlý polo-bílý stín okolo textu, který v této sekci byl. Tento stín jsem tam kdysi přidal proto, abych zlepšil kontrast černého textu na brčálově zeleném pozadí – kolem textu vznikla nenápadná světlejší mlha. Možná tento efekt některým mobilním telefonům nedělá dobře…?

  Zkusil jsem vzhled celé té sekce trošku předělat, dal jsem pod texty jednoznačněji ohraničený průsvitně bílý blok. Jestli to pomohlo, tak za to skutečně mohl ten stín. Jestli ne, tak záhada pokračuje.

  Všeobecně

  Stránka alik.cz/tipy by měla ukázat error, že stránka neexistuje, ale ukazuje jen hlavičku a patičku webu.

  Kdysi hodně dávno – ještě za Silcomu (viz historie) – byly na této adrese Alíkoviny. Adresy článků byly ve tvaru /tipy/nějaká_zkratka.php?id=číslo. Když Alíka převzala Mafra a přepsala ho do nového systému, tak tyto staré adresy přestaly fungovat, vedly na chybovou hlášku.

  Ale já jsem našel, že na ně pořád někde nějaké starší weby odkazují. Takže jsem dohledal, na které články chtěly odkazovat, a zařídil jsem, aby těch pár adres fungovalo. :->

  To, že samotná adresa /tipy nesklouzne do chybové stránky, je vedlejší efekt. Hodím tam asi přesměrování na /a.

  Všeobecně

  Dobrý den,
  chci se zeptat jestli je Alík.cz open-source?

  Ahoj,
  není a nebude. Celý redakční systém je ušitý na míru potřebám Alíka, nepoužíváme prakticky nic převzatého. (Jen na některé vyhledávání v některých sekcích je použita knihovna Lucene.)

  Naprogramovat podobný web od nuly není zase tak složité, jak by se mohlo na první pohled zdát. Značná část současného webu vznikla ve spěchu mezi lednem a květnem 2017. Měli jsme výhodu, že jsme věděli docela přesně, co chceme. Mnoho open source řešení se tváří jako obrovská stavebnice, ze které ale pak nejde sestavit přesně to, co člověk potřebuje. Napsat si vlastní systém, u kterého nemusíme dělat žádné kompromisy, může být ve výsledku rychlejší.

  Těžké není vyrobit web, ale dostat na něj uživatele. To nás v roce 2017 tolik trápit nemuselo, protože Alík je zaběhnutý pes zaběhnutá značka. :-)

  I kdyby byl Alík.cz open source a kdokoliv by si mohl na jiné doméně rozběhnout jeho kopii, neměl by naše lidi. Neměl by správce, redakci, odborníky v poradně… a hlavně by neměl děti. Bylo by to smutné místo. Útulky pro opuštěné psí weby neexistují. :-|

  Všeobecně

  Ahoj,
  Z první řady bych chtěl poděkovat vám, správcům, uživatelům i zvěrolékaři, že jste tak báječní a že tu s vámi mohu být. Alík mě vždy rozveselí a zvedne náladu. Obrovské díky...
  a teď k dotazu:
  Mám takový zajímavo- divný dotaz (-: Je jich více:

  1. Kdo vymýšlí soutěže tady na Alíkovi? (jaké soutěže budou, téma, co se v nich vyhraje? atd.)
  2. Je aktuálně na Alíkovi jen jeden, nebo více zvěrolékařů? (pokud více, tak proč znám jen –MM–? Pokud jen jeden, tak v pořádku...(-: )
  3. Někde bylo něco, že se to zpřístupní během letních prázdnin, myslím, že to bylo, že si každý bude moct upravit u své nástěnky, co může kdo dát příspěvku. Kdy se to zpřístupní, nebo jestli se na tom pracuje? jako je třeba CO TO? nebo SOUHLASÍM nebo CHA, CHA, CHA... (myslím ty smajlíky, jak hodnotím příspěvky)!
  4. Co teď právě –MM– vymýšlí pro Alíka (nějaká vylepšení, nebo nové soutěže atd.)- to je jen zvědavost, jestli nechcete, nemusíte odpovídat (-:

  Díky za odpovědi a přeji hezký den...

  Ahoj,
  jsme rádi, že se ti tu líbí. Můžeš sem pozvat i kamarády. ;-)

  1. Vícekolové a tvůrčí soutěže vymýšlím já společně se správci, výhry vybírám já. Běžné menší soutěže vznikají ve spolupráci s partnery, kteří dodávají výhry.
  2. Dva. Druhý se věčně schovává. :-[) (Dokonce i modrou korunku si schoval, zavedl si pro sebe speciální škatulku „skrytí zvěrolékaři“, ve které je sám. :-D)
  3. Nastavení nástěnek bych někdy brzy zpřístupnit chtěl. Je tam pár drobných otázek, které nejsou zatím úplně dovymyšlené. Když mají najednou moderátoři nástěnek (= běžní lidé, nikoliv správci) získat větší práva, musíme si být jistí, že nové rozložení sil nevytvoří moc velký zmatek.
  4. Provádíme úpravy vnitřností Alíka, aby se lépe evidovala historie změn a aby správci mohli zadávat a upravovat soutěže. Bohužel to není nic extra, co by pocítil běžný uživatel… ale usnadní nám to budoucí fungování, takže pak bude čas na ty důležitější věci. ;-)

  Krom toho se snažím dotáhnout do použitelného stavu tematické křížovkářské slovníky. Také bych někdy chtěl dodělat novou Šibenici… nebo cokoliv dalšího, co mám nedodělané. :->

  Všeobecně

  Ahoj,
  mám dotaz, jestli spravci vidí, co a jak v nástěnkách, Alíkovinách, vtipech, hrách i poradně hodnotim?
  Děkuji.

  Ahoj,
  nemají v tuto chvíli možnost prohlédnout si všechna tvá hodnocení, ale mají možnost podívat se na nepříliš přehledný výjezd, kdo jak hodnotil konkrétní vtip, Alíkovinu, dotaz v poradně, hru nebo soutěž. U diskusních příspěvků už dlouho plánuji, že tyto informace uvidí všichni, ale zatím je nevidí vůbec nikdo, ani já. :-D

  Všeobecně

  Čumák neexistuje?

  Ahoj, chtěla bych se zeptat, čumák už neexistuje? Dívala jsem se na Alík.cz/c, kde byl ten čumák, nebo spíš se ten čumák připravoval, teď tam už nic o čumáku není. Děkuji za odpověď.

  Ahoj,
  s Čumákem je to složité. Během více jak roku se z hrubé představy stala trošku víc zamlžená hrubá představa, která nám zatím systémově moc nezapadá do zbytku Alíka. Krom toho její vývoj i dovymyšlení opakovaně odkládáme, protože vždy existuje něco důležitějšího, na čem by šlo pracovat. Tak jsem na konci dubna při vylepšování chybové stránky trošku uklidil… ;-)

  Neříkám, že je ten nápad úplně zabitý, jen spí. :-)

  Všeobecně

  Dobrý den,
  chtěl bych nahlásit chybu spojenou s narozeninami na hlavní stránce. Správně by se mi mělo ukazovat, že uživatel má narozeniny dnes, ale místo toho se mi ukazuje: „uživatel bude mít narozeniny za 365 dní
  Doufám, že se to povede opravit. Děkuji za přečtení. :-)

  Ahoj,
  myslím, že se mi to teď opravit povedlo. Nyní už by mělo být jedno, jak dlouhý je únor…

  Zrovna dneska podle českého univerzálního času máme 29. února, to je den, který závadu způsoboval. Jestli dobře počítám, tak za den a měsíc budeme mít apríl. Mohl bych vymyslet aprílový článek o tom, že vláda ruší přestupné roky a zavádí přestupné měsíce. ;-)

  (Ale teď už by na to nikdo neskočil, když jsem to tu vykecal. Tak nic.)

  Všeobecně

  Ahoj Alíku, chtěla bych změnit svoji doručovací adresu, jak ji můžu změnit?

  Ahoj,
  jediná situace, při které je potřeba adresa, je objednávání dárku. Přímo u dárku máš formulář, do kterého svoji adresu můžeš (vlastně musíš, pokud chceš dárek dostat) zadat. Jestliže si nic objednávat nechceš, tak Alík tvoji adresu znát nepotřebuje.;-)

  Všeobecně

  Ahoj,
  je Alík i ve více jazycích? (např. ve slovenštině......)

  Ahoj,
  slovenský Alík skoro určitě někdy vznikne, nedávno jsem se o něm rozpovídal v nástěnkách. Jiné jazyky zatím neplánujeme.

  Jakmile bude web technicky připravený na běh ve slovenštině, tak by bylo asi docela snadné dodělat i jiné překlady, ale jen to, že lidi v jiné zemi webu porozumí, bohužel k provozování nestačí. Potřebovali bychom i nějaké místní správce, místní sklad dárků, místní redakci atd. – to nejspíš bude problém částečně i u slovenského Alíka. Není to zkrátka něco, co by šlo hromadně nainstalovat. :->

  Chtěli jsme se před pár lety domluvit na nějaké spolupráci se slovenskou firmou, která provozuje již dávno zaběhnuté weby Rexík.sk a Rexo.cz (a dříve i španělské Rexito a anglický Dinospike), jelikož Rexík byl kdysi nejspíš inspirovaný českým Alíkem. Ale nekomunikují s námi, tak asi nemají zájem cokoliv dělat. Budeme je muset převálcovat, no… ]:-)

  Všeobecně

  Ahoj,
  chci se zeptat, může z katalogu dárků někdy třeba zmizet dárek? I když si na něj zrovna šetřím?
  Další otázka je, když vydám za den dva články, tak jeden vyjde za týden a kdy vyjde ten druhý? Za dva týdny?
  Děkuji za odpověď.

  Ahoj,
  vlastně kdykoliv může z katalogu zmizet jakýkoliv dárek. Vůbec ničeho není neomezené množství (no, možná virtuálních dárků jako je třeba přejmenování teoreticky ano, ale jinak pochopitelně ne). Pokud je tedy třeba v katalogu od nějakého dárku poslední kus, a ten poslední kus si někdo objedná, tak ten dárek zmizí.

  Ty sám rozhodně vydávat články nemůžeš. Můžeš článek akorát vložit, vydává redakce. Nedá se říct, za jak dlouho to bude, protože ta doba bývá různá. Nicméně týden je v drtivé většině případů málo. Nezpracovaných článků máme několik desítek. Vychází tady jeden článek denně, takže klidně může měsíc i déle to vydání trvat (můžeš to urychlit tím, že budeš reagovat na připomínky v redakční rozpravě, jestli nějaké budou). A co se druhého článku týče... rozestup mezi dvěma články od jednoho autora by měl být minimálně týden, pokud není nějaký dobrý důvod k tomu, aby to bylo méně. Každopádně buď prosím trpělivý a uvidíš, že se dočkáš.;-)

  Všeobecně

  Ahoj.
  Když jsem si zakládal účet, omylem jsem se překlikl, že mi je 10, ale je mi 12. Vím, že si můžu věk upravit, ale nevím jak.
  Když dám nastavení / osobní údaje, tak tam mám, že je může upravit jen rodičovský podúčet, a my nevíme, jak se na rodičovský podúčet přepnout?
  Dík za radu...

  Ahoj,
  rodičovský podúčet má samostatné přihlášení. Přezdívka je stále ta, pod jakou se přihlašuješ ty, ale heslo může být jiné. Rodič si při registraci volil, jaké heslo má rodičovský podúčet mít. Je potřeba, aby se s tím svým heslem a tvou přezdívkou přihlásil do svého podúčtu, kde může tvé osobní údaje měnit.

  Pokud jste heslo zapomněli, viz www.alik.cz/zapomenute-heslo.

  Všeobecně

  Ahoj,

  bude během koronavirové krize více času na vývoj Alíka?

  Děkuji

  • Mám méně práce se správou soutěží.
  • Mám více práce způsobené větší návštěvností.
  • Nemusím se přesouvat do zaměstnání a zpátky.
  • Musím se ale nějak jinak pohybovat, abych moc nechátral. :-D
  • Můžu jíst cokoliv, co si sám uvařím.
  • Musím jíst cokoliv, co si sám uvařím.

  Jinak funguji přibližně podobně jako doposud. Takže je to asi stejné.

  Dořešil jsem nedávno zobrazení satelitních snímků pro Ventusky, díky tomu mám teď víc volného času, ale jsou tam jiné věci, které bych měl a chtěl řešit.

  Všeobecně

  Ahoj,
  je nějaký rozdíl mezi stolem a nástěnkou?
  Ema1609

  Ahoj,
  občas to tak moc nevypadá, protože to je trochu podobné, ale rozdíl tam je.

  Stoly v klubovně jsou tady jako chat. Můžeš si k nim přisednout a povídat si s ostatními, kteří jsou zrovna online. Bavit se můžete prakticky o čemkoliv (akorát je potřeba dodržovat zdejší pravidla), protože stoly většinou pevně dané téma nemají, tedy alespoň ty stálé ne. Nestálé stoly ho mít mohou, můžou se tam třeba hrát různé hry a tak podobně, ale to poznáš z názvu.

  Nástěnky slouží jako dlouhodobé diskuze. Na rozdíl od stolů mají vždycky dané téma, o kterém se tam diskutuje. Můžou to být názory na různé věci, všelijaké otázky, kvízy/testy/soutěže, ale také hry nebo třeba kluby. Člověk se v nich může k danému tématu vyjadřovat kdykoliv, i když je třeba na celém Alíkovi online úplně sám (v klubovně si sám se sebou asi moc nepokecá). Krom toho v nástěnkách příspěvky zůstávají a může si je kdokoliv kdykoliv přečíst, zatímco zprávy v klubovně po nějaké době samy mizí.