Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Technická poradna

  Na otázky odpovídají

  Alíkův ředitel/programátor –MM–, správci Alíka a někdy i Alík.

  V této poradně odpovídáme jen na technické dotazy k fungování webu Alík.

  Všeobecně

  Ahoj, chtěla bych sdělit, že když napíšu do adresy URL např. toto, tak mi to hlásí, že na toto písmeno ještě nic neexistuje a že písmen za doménou je pouze 12. Ale já jsem to počítala a je jich jen 11. Nepočítá se do písmen ještě třeba pošta se zavináčem, nebo jsem se jen přepočítala?

  Ahoj, znovu jsem si je přepočítal… a je jich skutečně dvanáct. ;-)
  Zavináč by byl třináctý.

  Na jednom z obsazených písmenek sice není skoro nic, ale není tak prázdné, jako třeba zmíněné L.

  Co je měřicí pixel?

  Všeobecně

  Z Možnosti spolupráce s Alíkem - Kromě měřicích pixelů nesmí reklama načítat nic, co bychom neměli pod kontrolou.
  Co je to ten měřící pixel?

  U reklamních bannerů může být vedle obrázku i nějaké další počítadlo, které měří návštěvnost. Kdysi dávno byla zvyklost, že se počítání dělá nalistováním adresy, která si zaznamená přístup a vrátí obrázek 1×1 pixel, průhledný, neviditelný – zkrátka byl vedle banneru další <img>, který nikdo neviděl. Od té doby se používá pojem měřicí pixel, i když už to dneska bývá implementované někdy jinak (ale někdy i stejně).

  Všeobecně

  Ahoj Alíku,
  tento účet mám pod rodičovským účtem, a to znamená, že je na email mého rodiče. Jde tento email rodiče změnit na můj, abych si mohl Alíka spravovat sám?
  PS. Už mi bylo 15.

  Ahoj,
  lze změnit email i oba podúčty (dětský a rodičovský) spojit. Obě tyto změny ale je možné provést pouze v nastavení rodičovského podúčtu. Připomínám pro jistotu, že na rodičovský podúčet se přihlašuje tvojí přezdívkou a heslem rodiče.

  Chceš-li si účet spravovat sám, doporučuji kromě změny emailu především přepnout souhlas u věku (potvrdit, že je ti více než 15 let). Tím získáš jediný účet dospěláka, kde je možné i provádět změny v údajích.

  Všeobecně

  Dobrý den, můžete mi prosím poradit, kde změnit adresu? Stěhovali jsme se a mám tam pořád tu původní.

  Moc děkuji
  Mája

  Ahoj Májo,
  dětský podúčet nemá právo na změnu adresy, protože dítě není oprávněné rozhodovat o svých osobních údajích. Chceš-li si něco objednat, je potřeba, aby objednávku vyplnil rodič z rodičovského podúčtu.

  Pokud rodič jednou objednávku udělá, může u toho povolit uložení adresy a tím umožnit dítěti, aby si mohlo na danou adresu další dárky objednávat samo. Nejprve ale musí proběhnout ta první objednávka rodičem.

  Bez objednávky adresu zadat nelze. Pokud si nechceš nic objednávat, tak Alík tvoje bydliště znát nepotřebuje.

  Vzhledem k tomu, že po těchto odpovědích často přichází otázka, co je rodičovský podúčet, tak raději rovnou připomínám, že je to samostatný účet, na který se „leze“ standardním přihlášením, kde je tvá přezdívka, ale ne dětské heslo, nýbrž heslo rodiče.

  Všeobecně

  Ahoj, zajímalo by mě, jak to je, když jsem na Alíkovi online a offline. Pokusím se, položit dotaz přesněji: řekněme, že jsem na Alíkovi online. Znamená to, že jsem přihlášená, i když nejsem na Alíkovi? A abych byla offline, musím být odhlášená? Doufám, že jste můj dotaz pochopili, nevím, jak jinak bych to vysvětlila. O:-)
  Děkuji.

  Ahoj,
  tak to úplně není. Alík pozná, jestli tu jsi (jakože opravdu jsi, ne jen přihlášená) a čas, kdy jsi tu byla naposledy, si ukládá. Můžeš ho najít na své vizitce, hned v úvodu. Pokud se neodhlásíš, tak ti bude zelený čudlík, který říká, že jsi online, svítit ještě půl hodiny po tom, co tady nebudeš.

  Jestliže během této půlhodiny nebude zaznamenaná žádná tvoje aktivita tady (i kdyby to mělo být třeba překliknutí ze stránky na stránku), tak už to bude automaticky hlásit, že jsi offline. A to i v případě, že budeš na nějakém zařízení přihlášená.

  Všeobecně

  Ahoj Alíku, mám otázku, kdy se bude konat další sraz? Jak se sraz koná?

  Ahoj,
  další sraz bude v prosinci v Praze. A jak se koná? Někde se sejdeme a něco společně podnikáme. Je to hodně různé, na posledním srazu jsme byli v aquaparku a v herně, jinak často bývá zoo nebo třeba nějaké muzeum či podobné zajímavé místo. Krom toho taky chodíme někam na baštu, kde je čas si i popovídat...

  Všechno se vždycky včas dozvíš v pozvánce, která vychází v Alíkovinách. A chceš-li si počíst o již proběhlých srazech, doporučuji články v Alíkovinách. Nebo si můžeš prozkoumat novou srazovou sekci.

  Všeobecně

  Ahoj,
  Možná to je jen chyba mého PC, ale zobrazuje se mi tu, že Alík už není v https. Píše mi to, že stránka je nebezpečná...
  MM vždycky říkal, jak je Alík bezpečný, a najednou tohle...8-o:-c
  Vizitky taky vypadají divně. Opravdu se něco změnilo, nebo je to jenom moje chyba?
  Předem díky za odpověď, M

  Ahoj,
  HTTPS je jen přenosový protokol. Nesouvisí moc s tím, jestli je bezpečný Alík, ale jestli je bezpečná komunikace mezi tebou a Alíkem. Když ti prohlížeč říká, že komunikace bezpečná není, tak je možné, že skutečně bezpečná není – že ji někdo po cestě mezi tebou a serverem odposlouchává nebo pozměňuje.

  Nebo to znamená, že odposlouchávaná není, ale že už není platný bezpečnostní certifikát, který tvůj prohlížeč ve spojení s naším webem zná. Certifikáty vždy mají časově omezenou platnost a říkají „důvěryhodná autorita ABC potvrzuje, že od X do Y Alíkova doména skutečně běží z IP adresy 80.211.196.144“. Alík skutečně koncem září na pár hodin měl vypršelý certifikát, ale nevím, proč si tvůj prohlížeč neověří znovu aktuální stav a zbytečně tě straší. 8-o

  Jestli problém přetrvává, můžeš zkusit nějak smazat vyrovnávací paměť. Na PC se vyvolává mazání historie zkratkou Ctrl+Shift+Delete, tam si obvykle jde vybrat, co chceš promazat – nechceš asi smazat uložená hesla, historii navštívených stránek, cookies apod., ale nějaké ty ostatní technické věci klidně promazat můžeš.

  Všeobecně

  Co znamená "vypnutí uživatelé"?

  Ahoj,
  vypnutí je stav dočasného "zrušení" účtu. Není při něm vidět tvá vizitka, nejde ti psát dopisy, ... Ale tvůj účet existuje a jakmile se na něj přihlásíš, tak se opět aktivuje a bude všechno jako před vypnutím.

  Jakou větev ASP.NET využívá Alík?

  Všeobecně

  Ahoj,
  už tu párkrát zaznělo, že Alík je naprogramovaný v C# (ASP.NET). Mě by zajímalo jaká konkrétní větev ASP.NET je při vývoji využívána. Web Pages, Web Forms, MVC či Core?

  Děkuji za odpověď,
  lékařský

  Ahoj,
  v základu bych řekl, že to jsou Web Forms, ale nejsou asi používané úplně tak, jak si Microsoft představoval.

  Tuto cestu zvolila kdysi dávno Mafra a jelikož je iDNES velmi rozsáhlý web se spoustou méně viditelných zákoutí (nejsou tam jen články) a spoustou odnoží (Lidovky, Metro, Expres, Óčko, Mobil.cz, MF DNES atd.) a redakční systém je i pronajímaný ven (natoaktual.cz, rádio Impuls), není pro ně moc praktické přecházet na něco novějšího. Byla by to moc velká (tedy drahá) revoluce, která by v ideálním případě fungovala z pohledu uživatele k nepoznání stejně. Takže přestože Microsoft nad Web Forms (i nad starým .NET Frameworkem 4) už dávno zlomil hůl, existují místa, kde budou žít navěky. :-D

  Serverová část Alíka sice v roce 2017 vznikala znovu od nuly, ale používá mírně zjednodušenou obdobu stejného starého systému. Základ napsali moji bývalí kolegové, přišlo jim to snazší, než narychlo studovat jiné postupy, měli na to jen pár měsíců.

  Už několik let spekulujeme, že si napíšeme vlastní šablonový systém, kterým Web Forms nahradíme. Ale jednak nemáme úplně konkrétní představu, jak by měl fungovat (víme jen, čím nám Web Forms pijí krev :-)), jednak je i Alík poměrně rozsáhlý projekt na to, abychom prováděli revoluční změny v architektuře. Asi zůstaneme u Web Forms ještě dlouho. ;-)

  Stejně si myslím, že u větších webů je volba podkladových technologií docela podružná. Každý větší systém si časem vytvoří svůj vlastní mikrosvět, vlastní struktury s vlastními pravidly, s vlastní elegancí i vlastními úlety – a tenhle mikrosvět je skutečným domovem myšlenek programátora. Sice obchodníci propagující všelijaké programátorské technologie rádi říkají „používá nás tenhle a tenhle!“ a doufají, že alespoň střípek cizího úspěchu vrhne na jejich produkt dobré světlo, ale to je většinou jen reklamní pozlátko. Alík v roce 2000 vznikl v PHP, ale nejspíš nejde říct, že byl úspěšný díky PHP. Když ho Mafra přepsala v roce 2008 do ASP a spáchala velký redesign, odešla spousta dětí, ale asi ne kvůli ASP. Náš přepis do C# zase lidi přilákal a trhnuli jsme všechny dosavadní rekordy v návštěvnosti… ale určitě to není proto, že si děti potrpí na kvalitní programovací jazyk. ;-D

  Teď tím nechci říct, že novější technologie nemají co nabídnout. Jen upozorňuji, že bouřlivost některých debat o tom, která technologie je nejúžasnější a nejmodernější, mnohdy neodpovídá jejich reálnému významu.

  Na jakém systému běží Alík?

  Všeobecně

  Zdravím, sice se jedná o dost nerelevantní otázku, ale skutečně mě zajímá, zda Alík používá apache2 nebo nginx pro svůj webserver.
  Dále mě zajímalo, zda používáte Windows Server nebo Linux (případně jakou verzi).
  Předem děkuji za odpověď.

  Ahoj,
  Alík běží na IIS, který je součástí systému Windows Server.

  Redakční systém máme napsaný v jazyku C# a je ušitý na míru našim potřebám. Dalo by se říct, že je to hodně vzdálený příbuzný systému Oris, na kterém jedou weby iDNES.cz, Lidovky.cz, Metro.cz atd.

  Strukturu webu máme vymyšlenu tak, abychom mohli doménu o00o.cz, na které jsou pouze statické soubory (obrázky, stylopisy, JavaScripty, empétrojky), v budoucnu odložit na jiný server. Ten by klidně mohl běžet na Linuxu, vyšlo by to nejspíš levněji. Ale zatím jsme to nemuseli řešit, takže nemáme vyhlédnutou žádnou oblíbenou distribuci, nebo oblíbený webserver.

  Líbilo by se mi mít také nějaký další server bokem na blbnutí s neuronovými sítěmi, ale těm stejně nerozumím, takže ten by měl platformu podle toho, co chce ten, kdo tomu rozumí. :-)

  Všeobecně

  Proč Alík hledá přes DuckDuckGo?

  Má rád soukromí a kačky. >X<-

  Všeobecně

  Ahoj,

  čekal jsem, že tu tenhle dotaz najdu, ale nenašel jsem: jak to, že je na různých místech možno reagovat různými smajlíky? Kupříkladu v nástěnkách je možné volit ze smajlíků 8-o, $>, ok a :-D, u vtipů 8-o?, ok a ko, u her :-c!, 8-o?, ko a ok a v poradně je to ještě zajímavější, neb tam existují kombinační smajlíky: někde ok, ko a :-3$>, ;-)ok, O=ok či :-Dok. Chápu, že správci či ostatní s pravomocemi mohou použité smajlíky vybírat, jen mi vrtá hlavou, proč jsou všude jiní? Co když chce někdo řekněme v nástěnkách ohodnotit příspěvek 8-o? či ohodnotit hru $>? Kdo všechno může ovlivnit, které smajlíky jsou k dispozici?

  Ahoj,

  myslíme si, že na různých místech se hodí různá hodnocení. V případě her nás (jako vývojáře) zajímá, jestli hra někomu nefunguje, nebo jestli jí nepochopil, a vedle toho nás zajímá celkové hodnocení oblíbenosti, ze kterého jde sestavit nějaký žebříček. U vtipů, když nefungují, tak nefungují proto, že jsou nepochopené, nebo že se nelíbí, takže tam hodnocení nefunguje nemá smysl. Hodnocení vtipů umožňuje sestavovat výjezd nejlepších a nejnepochopenějších vtipů, nepotřebujeme rovnat vtipy nejmilejší nebo nejpoučnější. V poradně jsme kdysi dlouho váhali, jaká hodnocení povolit, protože některé dotazy/odpovědi jsou veselejší, ale kdyby u všech dotazů šlo dát vysmátého smajlíka, včetně těch, kde se řeší smrtelně vážné věci, tak to by mohlo působit poněkud necitlivě, proto smí odpovídající určit, co třetí hodnocení znamená.

  Historicky diskusní příspěvky u článků mívají palce nahoru/dolu, ale v nástěnkách jsme se palcům dolu chtěli vyhnout, z obavy, že palce dolů můžou vyvolat příliš bouřlivé emoce. Takže když už existovaly dvě možné sestavy… proč ne třeba dvanáct? :-)
  Diskusní příspěvek může mít teoreticky dvacet jedna různých smajlíkových hodnocení, ale nedáváme je na výběr všechny. Jednak by to bylo docela nepřehledné, jednak předpokládáme, že podobně jako u dotazů v poradně může i v nástěnkách vzniknout teoreticky ošklivý kontext. Máme tu nástěnky o smrti a o nemocech, kde by chechtání působilo poněkud nepatřičně. O sestavě povolených hodnocení rozhoduje buď správce, nebo moderátor (s úrovní práv architekt a vyšší). Může určit, že nechce hodnocení žádná, nebo že chce pomáhavou sestavu, ve které není žádné negativní hodnocení – a komu se něco nelíbí, musí napsat příspěvek. :-)

  Myslíme si, že to takhle funguje docela dobře.

  Kolik lidí je celkem na Alíkovi?

  Všeobecně

  Ahoj poradno, mám dotaz: dá se zjistit, kolik je celkem na Alíkovi uživatelů? Pokud ano, jak?

  Ahoj,
  počty registrovaných uživatelů nezveřejňujeme. Na Wikipedii se píše, že je účtů přes 351 tisíc. Toto číslo se nám líbí a nechceme s ním nic dělat. ;-)

  Zveřejňujeme ale aktuální návštěvnost na stránce s popisem možností spolupráce – nyní chodí na Alíka okolo 160 tisíc lidí měsíčně. Pokud je nám známo, zatím nikdy neměl Alík vyšší návštěvnost, takže z toho máme radost. O:-)

  Všeobecně

  Ahoj červe kterej umí kódovat (–MM–).
  Mohl bych se zeptat, v jakém redakčním systému je provozován Alíkův web? Děkuji.
  P. S.: Linux, Windows nebo MacOS?
  Proč nemáš rád flash v adobe flash (dnes animate) se v něm dělali super stickman animace.
  A Facebook je v poho?

  Ahoj nejlepší,
  web je od května 2017 provozovaný na vlastním redakčním systému, který vznikl v prvních měsících roku 2017. Jako operační systém používáme Windows Server. Na Linuxu běžel Alík naposledy začátkem června 2008. Pak byl přepsaný z PHP do ASP, později částečně do ASP.NET, naše verze je napsaná stoprocentně v C# (tedy ASP.NET). Upřímně řečeno asi neznám žádný web, který by používal macOS Server. Zřejmě je to tím, že Apple netlačí žádnou svoji serverovou technologii (má stejný Apache, jako kdyby běžel na Linuxu).

  Flash nemám rád, protože z něj leze něco, v čem se nedá moc rozumně šťourat a co jde (šlo) spustit jen jedním pluginem od jednoho výrobce. I když tedy Ruffle.js otvírá nové obzory a řeší problémy s kompatibilitou, pořád jsou SWF soubory nesrozumitelný black box. Nutno podotknout, že spousta moderních webů je vyrobená podobně hloupě, včetně toho že mají všelijaké animace načítání, aby si uživatel mnohem lépe uvědomil, jak strašně zbytečně jsou pomalé. :-D

  Otázku na Facebook nějak nechápu. Není v poho. Nemám tam účet, ještě jsem nedosáhl věku, kdy bych si myslel, že by mě tento celoplanetární experiment nepoškozoval. Film Sociální dilema (o kterém tu máme nástěnku) popisuje problém docela srozumitelně.

  Všeobecně

  Ahoj, bude někdy Alík.cz mobilní aplikace?