Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Technická poradna

  Na otázky odpovídají

  Alíkův ředitel/programátor –MM–, správci Alíka a někdy i Alík.

  V této poradně odpovídáme jen na technické dotazy k fungování webu Alík.

  Všeobecně

  Ahoj. Proč z ničeho nic mají někteří lidi místo zelené ikonky ikonku modrou? Co to má zobrazovat?

  Ahoj,
  modrý puntík znamená, že je daná osoba online a zároveň sedí v klubovně.;-)

  Všeobecně

  Ahoj Alíku, :-)
  mám dotaz.
  Jak se vkládá do textu např. sem a když na to kliknete, tak vás to pošle na nějaký odkaz nebo jak se vkládá čas?
  Děkuji předem a čau. O=

  Ahoj,
  prostudovala sis pozorně stránku o AZJ? Všechny odpovědi na své otázky tam najdeš. Čas tam hledej jako odpočet. Odkaz lze udělat i přes jedno z těch tlačítek nahoře u smajlíků, je to 3. tlačítko v prvním řádku, co vypadá jako kousek řetězu. Zadáš tam adresu a pak už jen doplníš, co má být klikacím textem.

  A pokud vidíš kdekoli na Alíkovi něco v AZJ, co nevíš, jak se dělá, ale vědět bys chtěla, zeptej se mráčku (kde ho najít ti poradí vyhledávač na stromě). Je to takový kouzelný mráček, který ti u příspěvků zobrazí, jak jsou napsané.

  Všeobecně

  Chtěla bych se zeptat, co je to vlastně AZJ? Všichni tady o tom mluví a já nevím, o co jde. Ale asi to sem nepatří.

  Ahoj,
  proč by nepatřilo? Když někdo něco neví, je lepší se zeptat než dál nevědět.;-)

  AZJ je zkratka pro Alíkův značkovací jazyk. Více se o něm můžeš dozvědět tady. Na případné hokusy pokusy s ním tu pak je zkušební nástěnka.

  Všeobecně

  Ahoj,
  Všimla jsem se, že když chci vyhledat uživatele, ale jsem třeba v nástěnkách a zapomenu zakliknout „v seznamu uživatelů alíka“, musím poté zaktualizovat celou stránku a znovu napsat jméno, jelikož už nejde znovu zakliknout správný řádek. Má to tak být, má to nějaký význam, nebo je to jen chyba?
  A ještě jsem se chtěla zeptat, jestli by někde nemohlo jít zjistit, kolik je právě online uživatelů, popř. kdyby jsme kromě těch 20, co jdou najít pomocí vyhledávače, mohli vidět i ty ostatní.
  Děkuji za odpověď, Vejunkaaa

  Vejunkaaa, 14. ledna 2021

  Mělo by to být opravené, díky moc za upozornění. ok

  Už jsem na to párkrát narazil také, ale vždy jsem na to zase rychle zapomněl, protože jsem zrovna řešil něco jiného.

  Všeobecně

  Dobrý den,
  chci se zeptat, jak můžu udělat to, co je zde.
  Předem děkuji.
  S pozdravem, Tomáš Procházka

  Ahoj,
  myslíš zakrytí kousku textu? To je vyzrazení, spouští se slovem spoiler v závorce. A stejně jako všechny ostatní příkazy ho najdeš na stránce o AZJ.;-)

  Všeobecně

  Role –MM– v nelegálním překladu Fénixova řádu

  Omlouvám se, ale mám otázku na –MM– (a byla bych ráda kdyby to zodpověděl).
  Našla jsem starou zprávu https://www.novinky.cz/kultura/clanek/nelegalni-preklad-harryho-pottera-zmizel-z-internetu-263061
  Na tomto odkazu je nelegální překlad Harryho Pottera a protože chci chránit Alíka, proč jsi k tomu nic neřekl?
  Proč jsi to udělal?
  Pro bezbečí Alíka se loučí alexandra_aura

  Nevím, jak souvisí skoro osmnáct let stará kauza s ochranou Alíka. :->
  Žádný odkaz na nelegální překlad tam nevidím.

  Novinkám (ani deníku Právo) jsem tehdy nic neřekl, protože se mě ani na nic neptali. Jediný, kdo mě kontaktoval, byl redaktor David Macháček z MF DNES. Položil mi pár otázek, já mu na ně odpověděl, on mě převážně nepochopil a napsal do článku, co si myslel, že říkám. Důležité ponaučení: pokud vám volá novinář a tématem není nějaký váš úspěch, nedávejte žádné odpovědi bez důkladného promyšlení. Cokoliv řeknete – a nebo i jen naznačíte – může být použito proti vám – a nebo i proti komukoliv jinému. Velmi si vážím novinářské profese, ale ne každý novinář dělá svoji práci správně.

  Harryho Pottera jsem nikdy nečetl, a tedy ani nepřekládal. Kamarád Lukáš Lánský mi 16. ledna 2003 ve 23:04 přes ICQ napsal „Byly zrušeny prakticky všechny dobré weby o HP, chceme vytvořit (pár dalších nadšenců) nový web.“ a já mu na to odvětil, že souhlasím, že ten web může běžet na našem společném webovém prostoru. Pak někdy začátkem léta mluvil o tom, že se spolužáky zkoušejí vytvářet nějaký vlastní překlad Fénixova řádu. Tušil jsem tedy, že mám na své doméně amatérský překlad, nejspíš od hloučku žáků ZŠ. Nic víc.

  U překladu bylo napsáno: „Tato stránka slouží pouze jako pomůcka pro vlastníky knihy ‚Harry Potter and the Order of Phoenix‘. Podle autorského zákona č. 121/2000 Sb. vám překlad umožní dílo používat, pokud nerozumíte angličtině v dostatečné míře.“ – toto důmyslné protiprávnické zaklínadlo fakt nefungovalo. :-D

  Nevěděl jsem, že šlo o skoro až profesionální dílo sestavené staršími nadšenci (organizovanými tuším na diskusním serveru Lopuch), které si už v tu chvíli čte půlka českého internetu. Nejviditelnějším šiřitelem tajného odkazu byla nepochybně MF DNES. Když potom překlad zmizel a místo něj se tam ocitlo přesměrování na vydavatele, tak jsem o tom také neměl tušení. Lukáš byl tehdy zrovna někde na dovolené, skoro bez internetu, ale podařilo se mu dát místo překladu přesměrování, což tedy Albatros nesl nelibě, protože to vytvářelo před čtenáři dojem, že překlad zrušili přímo oni. Chodila mi tehdy spousta mailů od lidí, kteří překlad sháněli, ale nikdo z Albatrosu mě nekontaktoval a myslím, že ani žádní další novináři se mi neozývali. Všude jsem jen četl, že s nikým nekomunikujeme. :-)

  Až když se objevila zpráva, že podávají trestní oznámení, tak jsem jim iniciativně napsal já a vysvětlil jsem jim situaci. Pak proběhla velkými médii zpráva, že Albatros stáhl trestní oznámení. Nikdo z novinářů se tehdy ani nezamýšlel nad tím, že z povahy věci trestní oznámení vlastně nejde stáhnout. ;-D
  Spíš je pravděpodobnější, že oznámení nikdo nepodal. Mě ani Lukáše nikdy nikdo oficiálně nevyslýchal, z kauzy nevyplynuly žádné skutečné problémy. Na adresu, kde překlad byl, jsme umístili jakési vysvětlení. Amatérský překlad byl dokončený někde jinde, mimo zraky širé veřejnosti.

  O dva roky později jsem nastoupil jako programátor do firmy, která vydává MF DNES, ale myslím, že jsem se s redaktorem Macháčkem nikdy nesetkal.

  Nyní občas jednám s Albatrosem jménem Alíka, domlouvám různé dárky, někdy i s tématikou Harryho Pottera. Takže u mě asi nemají černý puntík s varováním „pozor, pirát! 8=“… je to jen historická kuriozita. :-)

  Všeobecně

  Ahoj, smím se zeptat? Jak to, že mi nejde napsat do poradny Alík radí dětem? A jak to, že když jsem si upravila vizitku, tak se mi neupravila? Předem děkuji za odpověď, Sva_Housenka.

  Ahoj,
  když nejde do Alíkovy poradny psát, tak to znamená, že je v ní moc nezodpovězených dotazů, je přetížená, a proto nové dotazy pokládat nejde. Musí se počkat, až se něco zodpoví. Nicméně tuto informaci bys v danou měla vidět i v samotné poradně.

  K té úpravě vizitky... Nezapomněla jsi to dole uložit? Pokud neklikneš na ukládací tlačítko, tak žádné změny nenastanou.

  Všeobecně

  Ahoj,
  na chvíli jsem nechala zapnutý počítač bez dozoru a můj mladší bráška tam ťukal a omylem rozdělil účet. Chtěla bych se zeptat jestli to jde zvrátit nebo se s tím musím smířit. Děkuji

  Ahoj,
  určitě jde. Je potřeba se přihlásit na rodičovský podúčet (snad ti tam bráška nenastavil nějaké jiné heslo, pokud ano, tak obnovit přes e-mail) a tam v nastavení přepnout tlačítko, že už ti bylo 15 let a chceš účet spojit.;-)

  Všeobecně

  Ahoj, bude vánoční update? Jinak předem děkuji za odpověď.

  Ahoj,
  my děláme updaty průběžně. Za poslední rok jsme 126× nasazovali změny. Několik z těch nasazení byly drobné záplaty, takže dejme tomu v průměru jednou za čtyři dny nasadíme nějakou novou úpravu. Třicet z těch nasazení mělo víc upovídaný popis změn, takové bývají tři do měsíce a většinou mě po nich někdo budí, že jsme něco rozbili. :-D

  Je tu hodně věcí, které musíme řešit, ale nejsou na první pohled vidět.
  Příprava soutěží není úplně triviální. :-|
  Vylepšujeme také různé správcovské nástroje.

  Rádi bychom zavedli ještě letos nová nastavení k nástěnkám, ale před tím bychom chtěli jmenovat tři nové správce nástěnek. Abychom mohli v budoucnu klidněji jmenovat správce nástěnek, chceme zavést lepší systém evidence správcovských zásahů a chceme ho zavést globálně v celém Alíkovi. Abychom ho mohli správně zavést všude, musíme vyřešit, že vtipy jsou v databázi pohromadě společně s dotazy z poradny. Vlastně nyní řešíme, jak předělat vtipy, abychom mohli zavést nové vlastnosti k nástěnkám, což zní trošku zvláštně, ale je to tak. :-D

  Vánoční update bude spočívat minimálně v tom, že nejspíš vzniknou nová témata vtipů. Hurá! :-D

  Mohl bych možná dotáhnout do použitelného stavu nějakou rozdělanou hříčku, pokud budu mít čas. Ale prosinec bývá bláznivý, všichni na všechno pospíchají… ostatně o tom bude i vánoční písnička.

  Všeobecně

  Stránka mi nešla zapnout.

  Jsme rádi, že se to nakonec povedlo. :-)
  Těžko říct, v čem byl problém. Mohli jsme mít krátkodobý výpadek.

  Občas má člověk v mobilu chuť pohnout se systémovým časem v nastavení systému, třeba aby oblbnul nějakou hru, kde se musí na něco čekat – pokud hra umí běžet bez přístupu k internetu (a zapneš si režim letadla), tak nemá, jak si ověřit, že ve skutečnosti ještě není datum, které systém říká, že je – a může tedy zpřístupnit nějakou výhodu, na kterou by se jinak muselo čekat.

  Ale bezpečnostní certifikáty na internetu jsou vystavované na dobu určitou. Třeba v tuto chvíli je na doméně Alík.cz certifikát, který platí od 3. listopadu 2020 do 1. února 2021 (pravidelně se jednou za čas aktualizuje). Kdybys měl přenastavený čas v systému mimo tento rozsah, tak ti webový prohlížeč nejspíš bude říkat, že je se stránkou něco špatně, že nejde ověřit zabezpečení apod. – ale to by asi nebyl jen problém na Alíkovi.

  Všeobecně

  Ahoj, není to tak úplně sice můj dotaz, inspirovala jsem se lékařským a také mě zajímá, jestli je na Alíkovi něco, na co se vlastně běžný uživatel nedokliká, i když to není nijak tajné? Děkuji za odpověď.

  Ahoj,
  pár takových neviditelných míst tady je, ale většinou nejsou nijak zajímavá. Některé stránky jsou určené pro správce a nesprávcům jen řeknou, že nemá práva, nebo rovnou přesměrují někam jinam. :->

  Na některé méně nápadné podstránky o své osobě se člověk může doklikat přes odkaz „Veškerá má aktivita“ v menu u vizitky. Ale jen na svoje.

  Máme tu nějaké rozvrtané nedodělané hry… Vlak, Tajenka, Drahokamový vrt apod., asi také nestojí moc za řeč. :-|

  Mohl bych asi pro extra velké zvědavce prásknout, že v tajné sekci se nastavuje /hroch (tedy hroší tlačítko) a je tam pod ním /ukazka pseudonáhodně sestaveného pořadí všech hroších cílů, tuším, že v tuto chvíli není omezená žádnými právy, takže funguje všem… ale na to bych nechtěl nikde vidět veřejně dostupný odkaz, on by mi tam chodil somrovat Googlebot, který je také občas posedlý věcmi, na které se nedá snadno doklikat. ;-)

  Nedávno jsem zjistil, že jsou na Alíkovi různá zákoutí, která ani sám neznám. Chtěl jsem si tajně vyrobit testovací stůl v klubovně, u kterého bych mohl začít pracovat na výrobě nové klubovny, aniž bych narušoval chod staré klubovny. Ale utajení mi moc nevyšlo, nepochytal jsem všechna místa, kde se živé stoly vypisovaly, takže mi tam začali přisedávat různí zvědavci a já pár dní vůbec netušil kudy. ;-D

  Všeobecně

  Ahoj, zajímalo by mě jaké databáze Alík používá? Kam se ukládají hesla? Také do databáze?

  Ahoj,
  používáme MS SQL. Zvolili jsme tuto databázi zejména proto, že Mafra běží na technologiích Microsoftu (tedy Windows Server, IIS, ASP.NET), a původně dva ze tří vývojářů nového Alíka byli C# programátoři (já ne :-)), takže chtěli mít systém podobný, na jaký jsou zvyklí v práci. Jinak si myslím, že na zvoleném typu databáze moc nezáleží. Ale zase tak moc tomu nerozumím.

  Hesla jsou uložená v té databázi, tedy přesněji řečeno jsou tam jejich hashe. I kdyby se někdo do databáze naboural, tak mu to ke zjištění skutečného hesla moc nepomůže. Není to nijak speciální řešení, takhle fungují skoro všechny weby, které v sobě mají přihlašování. Na Alíkovi je speciální jen to, že každý uživatel může mít dva hashe, protože můžou existovat dvě hesla – dětské a rodičovské.

  Všeobecně

  Ahoj, chtěl bych se zeptat, v technické pořádně. Na jakým HW jedou tyto servery?

  Ahoj,
  je to jeden server a jeho skutečný hardware neznáme. Je virtualizovaný v cloudu (dříve u Wedosu, nyní u Forpsi), takže nejsme vůbec v kontaktu se skutečným hardwarem.

  Virtuální hardware se tváří jako čtyřjádrový procesor s 8 GB paměti. V těchto parametrech je čtyřikrát horší, než počítač, na kterém Alíka většinou vyvíjím. Zvláštní paradox.

  Když Alíka převzala a přeprogramovala Mafra v roce 2008, tak jel tuším na šesti serverech, tehdy dost nabušených. Kolegové používali i různé důmyslné triky na ušetření výkonu – to je jeden z hlavních důvodů, proč je místní klubovna naprogramovaná tak, že se nám v ní špatně dělají změny. Zprávy v chatu se důmyslně shlukují po patnácti kusech a přeukládají se na nějaké místo, kde se s nimi jako má rychleji pracovat… a asi by to bylo takhle mírně efektivnější, kdybychom běželi z více serverů, ale v rámci jednoho stroje to je zbytečně krkolomná cesta, ve které se nyní špatně orientujeme. :-)

  Všeobecně

  Ahoj, chtěla bych se zeptat, co všechno se považuje za zlobení?

  Předem děkuji za odpověď, Lollymaniak

  Ahoj,
  to je mimořádně záludná otázka. Abych vůbec mohl fundovaně odpovědět, oslovil jsem některé ze svých dinosauřích přátel, kteří se dochovali v papírové podobě – odpověděl mi jen tezaurus.

  V úvodu své odpovědi bych patrně měl lingvisticky rozdělit samotný děj (neboli činnost) a předmět vzniklý tímto dějem:

  1. Činnost – nanášení menších okrasných předmětů na větší předmět, typicky třeba vánoční koule na stromeček, přeneseně to může být též vylepšování příběhů rozličnými stylistickými kudrlinkami. Jiným slovem je to zkrášlování, dekorování.
  2. Předmět – souhrn mnoha malých předmětů zlepšujících estetický dojem z nějakého díla, třeba z buchty nebo dortu (ÍÍÍ). Jiným slovem je to ozdoba, dekorace.

  U buchtové eventuality to v druhém významu může být někdy takřka totéž jako drobení, ale u činnosti rozhodně ne! Protože jestliže si někdo podrobí vánoční stromeček, nevznikne tím esteticky krásné dílo, ale chaoticky rozmístěná potrava pro mravence, pro vysavač, nebo pro jiný hladem strádající hmyz. Házení drobků na stromeček by též mohlo způsobit, že se pod ním neobjeví žádné dárky, někdo by to totiž mohl považovat za zlobení! ;-)

  Všeobecně

  Ahoj,

  ono je tu i nějaké počítačovo-mobilové zobrazení stránek? Např. v mobilním zobrazení vidím nástěnky jako Název, poslední přispěvatel a čas posledního příspěvku pod tím, v počítači a tabletu vidím Název, počet příspěvků, zakladatel a pod ním datum založení, poslední přispěvatel a pod tím čas posledního příspěvku. Kdežto v tomhle vidím Název, počet příspěvků, poslední přispěvatel a čas posledního příspěvku... (dostala jsem se k tomu zúžením okna pro internet) Co to prosím je?

  Předem díky za odpověď,
  vaiva

  Ahoj,
  vzhled webu se na Alíkovi řídí pouze dostupnou šířkou. Když dá stránka jasně najevo „počítám s mobily“, tak mobil řekne „já mám šířku 360 pixelů“ (i když třeba reálně už ty displeje mají dvakrát nebo třikrát víc) a styly ve stránce se té šířce můžou přizpůsobit. Pokud si na počítači zmenšíš okno webového prohlížeče, nebo zapneš přiblížení/lupu (třeba na 400 %), tak tím si tu nižší šířku také vyrobíš a stránka se zkusí přeskládat do mobilního uspořádání.

  Většinou při nízké šířce jen rozložíme dvousloupcovou vazbu, aby sloupce byly pod sebou, změníme velikost písma… a občas upravíme nějaké blbinky. ;-)

  Zrovna u výjezdu nástěnek byla nutná dost složitá úprava stylů, aby při nízké šířce vypadal tak, jak teď vypadá. Čtyři sloupečky by se tam ale nevešly, u menší šířky ani tři, je to nějaký kompromis… ale myslím, že je to docela použitelné.

  Některé zdejší stránky – typicky třeba současné vizitky – nejsou pro mobily nijak optimalizované, protože u nich existují desítky různých vzhledů a museli bychom je jednotlivě opravovat. Takže taková stránka nijak nenaznačuje, že s mobilem počítá (nepřizpůsobuje se nijak šířce), a mobil jí většinou řekne „mám šířku 1024 pixelů“… a tím je to vyřešeno, tváří se vlastně jako počítač.

  Jiné weby než Alík můžou optimalizaci pro mobily řešit jinak. Třeba iDNES se rozhoduje podle toho, jak se prohlížeč identifikuje. Pokud o sobě řekne, že běží na Androidu nebo na iOSu (tj. na iPhonu/iPodu/iPadu), tak dostane od serveru úplně jinou verzi stránky (jiný HTML kód i jiné CSS), ve které občas něco chybí, funguje v ní jinak stránkování, jsou v ní jiné reklamy apod. – tento postup má nevýhodu, že mobilní verze občas neodpovídá obsahově úplně té nemobilní. Mně přijde lepší mít jen jednu verzi, která se umí přeskládat. Ale zase je pak maličko pracnější, když chceme naštvaným uživatelům dát nějaký přepínač, kterým by si mobilní vzhled na mobilu mohli vypnout. :-|