Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Technická poradna

  Na otázky odpovídají

  Alíkův ředitel/programátor –MM–, správci Alíka a někdy i Alík.

  V této poradně odpovídáme jen na technické dotazy k fungování webu Alík.

  Všeobecně

  Ahoj, nebo dobrý den, mám dotaz, co se stane, až mi bude 15, budu muset účet smazat, nebo nechat.

  Ahoj,
  asi se nestane nic zvláštního.
  Máš pravdu, že Alík je přednostně určen pro mladší uživatele, zhruba do 15 let věku, ale to určitě neznamená, že by tu nemohli zůstat nebo nesměli chodit i ti starší. Na Alíka může chodit kdokoli. Pro Tebe se změní asi nejvýše to, že v 15 letech se možná budeš chtít věnovat tématům, které by nemusely být úplně vhodné pro mladší uživatele, tudíž si budeš muset dávat sama větší pozor na to, abys zde taková témata nerozebírala, s ohledem na mladší uživatele webu. Také platí, že u starších uživatelů pak Správci nebývají tak shovívaví jako u mladších uživatelů, takže v případě porušení pravidel se na Tebe bude zřejmě vztahovat větší postih, což může mít pak vzhledem k věku i přesah mimo samotná pravidla Alíka, neboť budeš trestně odpovědná.
  Ještě bych možná zmínil zdejší poradnu Alík radí dětem. Ta je určena právě pro uživatele do 15 let věku, tudíž pokud budeš mít nějaký dotaz se zdravotní tematikou, budeš si muset najít na internetu jiná místa, kam svůj dotaz položit.
  Jinak si ale účet určitě rušit nemusíš a ani Tě nikdo vyhazovat nebude, přestože už Ti bylo 15 let.

  Celkově platí to, že pokud už ti je 15 let, tak jsi oprávněná rozhodovat o svých osobních údajích. Teď je za tebe hlídá rodič, proto tady také máš rozdělený účet. Až ti bude 15 let, tak rodič ve svém podúčtu ve změnách nastavení zadá své heslo, odklikne toto: Prohlašuji, že jsem zákonným zástupcem nezletilého dítěte užívajícího účet xxxxx a že jsem oprávněný rozhodovat o ochraně jeho osobních údajů. a určí, jaké heslo má mít nový účet. Pak dá Spojit, čímž už budeš mít účet jako dospělák, který si o údajích rozhoduje sám. Sama tedy budeš rozhodovat o tom, které své údaje zveřejníš a prostě o všem.;-)

  Všeobecně

  Ahoj,

  kolik uživatelů tu prosím je po odečtení duplictiních účtů? A proč tu nikde takové číslo není jako na jiných webech? ;-D

  Děkuji

  Ahoj,

  má to tři hlavní důvody:

  1. Nevíme, kolik účtů je skutečně duplicitních. Máme sice pokročilé aparáty na všelijaké důkladnější kontroly, ale neprovádíme je plošně.
  2. Každé zveřejněné číslo láká k nějakému ovlivňování, pro část dětí je to hračka. I taková hloupost, jako je počet příspěvků v nástěnce, stačí některým koumákům jako výzva k nesmyslnému navyšování. :-|
  3. V minulosti bylo Mafrou zveřejněno několik velikánských čísel, která vyznívají příznivěji než aktuální stav (i než tehdejší stav při upřímnějším změření), takže nejsme motivováni je oficiálně vyvracet :-D ... vypadalo by to, že je současná aktivita horší, i když je reálně lepší.

  Ani jiné weby většinou nezveřejňují skutečné počty účtů. Jednak neexistuje žádná ustálená metodika, jak neduplicitní účty poznávat, jednak si provozovatel webu může klidně sám vygenerovat miliardu reálně vypadajících účtů a chlubit se, že je ohromně velký. (Spekulovalo se, že tohle nejspíš kdysi udělal blog.cz, aby vypadal jako několikanásobně lákavější sousto pro Novu. :-))

  Z pohledu vnějšího pozorovatele je většinou důležitá spíš celková návštěvnost a čísla zveřejněná na stránce www.alik.cz/o/moznosti-spoluprace odpovídají skutečnosti.

  Teď za poslední dva týdny zase Alík trhá rekordy. Čím to asi bude... :-[)

  Všeobecně

  Ahoj,

  ono lze vypnout poštu? Píše se o tom tady v nástěnce: www.alik.cz/n/kolik-mate-dopisu-ve-schrance

  Děkuji

  Ahoj,
  ano, je to možné, jde vypnout leccos... stačí se v nastavení podívat do úprav osobních údajů a dole si zobrazit další možnosti.;-)

  Všeobecně

  Milá technická poradno,
  mám na vás hned několik dotazů, tak snad neobtěžuji.

  1. V plánech do budoucna jsem našla tohle:
  Deníček zlepšující náladu založený poznatcích z psychologie.
  Nemělo by tam být:
  Deníček zlepšující náladu založený na poznatcích z psychologie.

  2. Chci se zeptat, proč se včera při kliknutí na kačkové konto zobrazila nástěnka o aprílových hodnostech?

  3. Kolik možných kombinací mají aprílové hodnosti a na jakém principu vlastně funguje jejich generování? Je možné, aby dva uživatelé měli stejnou hodnost?

  4. Pokládají dotazy do technické poradny i správci, nebo ti jen odpovídají?

  5. Co se týče úvodní stránky s poradnami... Proč je v popisku poradny Alík radí dětem napsané slovo namlouvání? Chápu co tím mylsíte, ale námluvy mají zvířata, ne lidé...

  6. Proč se mi někdy stane, že upravuji vizitku, zvolím smajlíka a on se dá na konec textu, místo tam, kde jsem ho mít chtěla? A proč se to stane jen někdy?

  PS: Teď tak koukám... Pozor včera byl APRÍL! Zamysli se prosím před položením dotazu, jestli jsi nenaletěla. Dobrá hláška :)

  Ahoj,
  díky za otázky, určitě neobtěžuješ. Akorát teď nevím, do jakého podtématu mám dotaz zařadit. :-)

  1. Mělo, díky za upozornění, opravím. ok

  2. Máme zkušenost z předminulého roku, že řadu lidí zmátlo, jak svoji zvláštní hodnost dostali. Do poradny tehdy přišlo dost dotazů. Protože bývají hodnosti stále odvozené převážně od počtu kaček, je kliknutí na něj instinktivní reakce… a nástěnka o aprílových hodnostech stačí jednak jako vysvětlení, jednak se na ní mohl člověk svojí aprílovou hodností rovnou pochlubit. ;-)

  3. Řekl bych, že mohlo vzniknout 2809 kombinací (= 53 přídavných krát 53 podstatných jmen). Princip jsem popsal loni, letos jsem kombinování upravil, aby se pro novější účty použily i předloňská a loňská slova. Vlastně bych tady mohl pro zvídavější i zveřejnit zdroják. B-)
  Registrovaných účtů je tu mnohem víc než kombinací, takže je jisté, že tisíce lidí měly stejné hodnosti jako jiné tisíce lidí.

  4. Správci se většinou ptají jinudy a bývají to otázky typu „smíme povolit tento obrázek?“, nebo „tady nám nějaké správcovské udělátko nefunguje, šlo by to opravit?“, nebo „jak účinněji zničit určitého ničemu?“ – jsou to spíš interní věci, z pohledu běžných uživatelů nuda, nuda, šeď, šeď…

  5. Popis poradny jsme převzali z minulé verze webu. Takto ho měl Alík pod iDNESem už v roce 2008 (varuji, že verze z webarchivu se načítá pomalu). Nepřemýšlel jsem nad tím, jestli je to divné. Vážně je to divné? Koukám na námluvy na Wikipedii a nevím. Kdyby tu bylo napsané tokání, to by teprve bylo divné…

  6. Ano, editor vizitky je záhadný. Naprogramoval ho v roce 2008 o dvanáct let mladší –MM– a já do jeho ošklivých kousků kódu nerad zanáším své ošklivé kousky kódu. Jsem ale rád, že víceméně dobře fungují dodnes a věřím, že o rok starší –MM– naprogramuje nějaké krásné kódy na zbrusu nový formát vizitek… nezávidím mu tento úkol. :-D

  Hláška o aprílu v poradně byla loni jen na apríla … a pak 2. dubna přišel od někoho vážně míněný dotaz, proč měl předchozí den divnou hodnost. Takže tu musí být déle…

  Všeobecně

  Ahoj,

  půjdou někdy přidávat do oblíbených třeba i Alíkoviny, vtipy, hry (možná i včetně převzatých nebo ke stažení), stoly v klubovně nebo soutěže (podobně jako nástěnky a dárky, na které si šetřím, a kamarádi)?

  Děkuji

  Ahoj,
  hry jde oblíbit už dlouho – pak se zobrazují na vizitce a na úvodní straně sekce Hry.

  U vtipů a Alíkovin o tom občas přemýšlím, ale domnívám se, že to není zase tak moc potřeba, protože tam nevidím žádnou výhodu pro uživatele. Vtip ani článek se nijak dodatečně nevyvíjí… a většinou bývá snadné ho dodatečně dohledat.

  Stoly v klubovně půjdou oblíbit, až bude nová klubovna, do té doby to asi nemá moc smysl, protože stoly průběžně zanikají a obnovit je může jen zakladatel nebo správce stolu.

  Soutěží tady neprobíhá tak moc najednou, aby se ti soutěž, která tě zaujala, ztratila v záplavě ostatních. A jakmile soutěž skončí a výhry jsou rozdané, má stejný problém jako vtip a článek… je to najednou jen neměnný útvar, ke kterému není nutné se opakovaně vracet. Co u soutěží chybí, je vyhledávání. To dodělám.

  Rozumím, že malá část lidí by oblíbení uvítala i u článků a vtipů a soutěží, ale je tady i dost dětí, které by naopak zmátlo, že tyto věci můžou jednak hodnotit, jednak zařadit mezi oblíbené… na první pohled nemusí být zjevné, co je co. (Tento problém už teď mají hry.)

  Až vznikne nový formát vizitek, tak na něj půjde nějak rozumněji lepit různý obsah. Takže sice nepůjde kliknout na hvězdičku u vtipu, ale půjde ho nějak jinak nasdílet světu (kdyby tohle bylo to, co od oblíbení očekáváš).

  Všeobecně

  Mám další technický dotaz.
  Jak jste udělaly, že byl Hroch Pepíček pokaždé na jiné stránce.
  Jaký je tam použitý skript?

  Na samotné zobrazení hrocha byl použitý podobný skript jako na tu šišku.
  To, jestli se přilinkuje do stránky, určoval skript na straně serveru, který zkontroloval, jestli adresa stránky odpovídá adrese v nastavení soutěže pro daný den... a podle toho skript vložil nebo nevložil. Žádná velká věda v tom není.

  Všeobecně

  Chci poradit, jak změnit adresu, kam poslat lístky do kina, které jsem vyhrála? Děkuji za návod.

  Ahoj,
  adresu, na kterou se výhry posílají, smí měnit pouze rodiče (jde tou pouze z rodičovského podúčtu). Výhru je tedy potřeba objednat přímo odtamtud. Tobě samotné půjde objednávat až při dalších objednávkách, ale pouze v případě, že ti rodič u té objednávky zaškrtne možnost „Povoluji dítěti objednávat další dárky na uložené poštovní adresy.“

  Všeobecně

  Jak se jmenuje skript, pomocí kterého funguje kýchací šiška?

  Sice nevím, k čemu ti to bude, ale jmenuje se siska.js. ;-)
  Pokud je načtený do stránky, tak všechny elementy s class="ilustrace" upraví na šišku a nastaví reakci na kliknutí (a dotknutí atd.), část toho skriptu řeší i vyřazení animace postavičky Alíka, která je třeba na úvodní straně klubovny – bez toho by to bylo jednodušší.

  Je to upravená varianta skriptu, který se stará o čokoládové prvky v pátračkách. Není to moc pěkně napsaný skriptík, část je tam možná i zbytečně (snažil jsem se vyřešit, proč se klik nezachytil v některých mobilech), ale nějak to funguje a to je hlavní. :-)

  Samozřejmě ten skript sám o sobě neřeší, na jakých stránkách a kdy se šiška zobrazuje. O tom rozhoduje serverová část – ta při splnění určitých podmínek přilinkuje siska.js kamsi do hlavičky. :-P

  Všeobecně

  Ahoj,

  budete prosím někdy dávat dolů na lištu odkazy „Plány“ nebo „FAQ“? :-)

  Ahoj,
  nejspíš ne. Stránka s častými dotazy je nyní převážně zastaralá, takže na ní nechceme poutat moc velkou pozornost… :-D (i když teda patička moc pozornosti nevzbuzuje)

  Plány nejsou zase tak moc důležité a neaktualizujeme je tak často, aby se vyplatila kratší cesta. :->

  Snažím, aby byl web Alíka maximálně svižný, aby uživatelé nemuseli přemýšlet o pěšinkách, kudy se kam co nejrychleji proklikat – aby i cesta, která vede přes jinou stránku, nebyla otravně zdlouhavá. Do plánů i na časté dotazy se dá poměrně rychle dostat přes menu, které je vidět u nápovědy nebo kontaktu…

  Všeobecně

  Tento účet již nebudu používat, nechci, aby existoval.
  Tak prosím o smazání účtu.
  (V nastavení jsem totiž nikde nenašel tlačítko smazat účet.)

  Ahoj,
  nenašel, protože si sám účet smazat nemůžeš, jelikož ti ještě nebylo 15 let. To může udělat pouze tvůj rodič, v nastavení rodičovského podúčtu taková možnost je.

  Pokud účet už nechceš používat, tak je také možnost jej vypnout (ovšem i to může udělat pouze rodič). To je stav, ve kterém se účet tváří jako zrušený a nefunguje ani jeho vizitka, ale když si to dotyčný rozmyslí a chce se vrátit, tak se přihlášením všechno obnoví. Tuto možnost také nemusí (na rozdíl od žádosti o zapomenutí účtu) schvalovat správci, takže je to daleko rychlejší.

  Všeobecně

  Ahoj poradno.
  Připadám si dost trapně, když se na tohle ptám, protože na Alíkovi už nějaký čas jsem a asi bych to měla vědět. No, nevím jak se do zpráv, poraden atd. vkládají odkazy. Třeba na nějaký příspěvek nebo i obrázek. Nikdy jsem to nepotřebovala, a tak jsem se o to moc nezajímala. Předem moc děkuji za odpověď.
  Krásný den,
  Mataty8

  Ahoj,
  úplně jednoduše. Prostě odkaz, který chceš vložit, zkopíruješ (případně použiješ klávesovou zkratku Ctrl + C) a pak ho vložíš (klávesová zkratka Ctrl + V) do té zprávy nebo příspěvku, kde ho chceš mít. Takhle poslaná adresa se při odeslání sama automaticky převede na „klikací“ odkaz. Ty s tím nemusíš dělat vůbec nic.;-)

  Všeobecně

  Ahoj,
  jak teď začla soutěž s adventním kalendářem, tak se občas na nějaké stránce, kde je obrázek Alíka, objeví místo něho šiška, která kýchá?

  Děkuji za odpověď.
  lékařský

  Všeobecně

  Dobrý den,
  mám dotaz, bude někdy přidána na Alíka seznamka? Podle me by to bylo zajímavé. Za odpověď děkuji.

  K čemu by nám něco takového bylo? 8-o
  Stačí, že musíme likvidovat trapné vtipálky z poradny…

  Na hledání kamarádů stačí hledání kamarádů
  Hledání jakýchkoliv jiných vztahů představuje většinou bezpečnostní riziko.

  Všeobecně

  Ahoj Alíku.
  Chtěla bych se zeptat jestli se někdy na Alíka vrátí burza, deníček, pohlednice a stará Alíkovská herna a pokud ano bude to vše předělané?
  Díky za odpověď.

  Ahoj,
  asi nemám moc pěkné odpovědi:

  1. Burza nejspíš ne – určitě ne v takové podobě, v jaké byla.
  2. Deníček skoro určitě ne – své soukromé myšlenky by člověk neměl psát na internet a na nějaké připomínání termínů existují lepší aplikace.
  3. Pohlednice určitě ano – jakmile půjde vkládat obrázky do pošty.
  4. Stará herna asi ne – nevím, co je tím myšleno, protože většina starých her přestala fungovat nikoliv kvůli nám, ale kvůli změnám na straně prohlížečů (zanikly Java applety, zanikl Unity player, zaniká postupně i Flash).

  Máme plány na nové hry a na různá jiná zlepšení, ale připouštím, že nám to jde pomalu…

  Všeobecně

  Existuje i slovenský Alík?

  Zatím ne. Ale doména Alík.sk už od letošních Velikonoc patří nám, tak tam možná časem něco vznikne. ;-)