Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Technická poradna

  Na otázky odpovídají

  Alíkův ředitel/programátor –MM–, správci Alíka a někdy i Alík.

  V této poradně odpovídáme jen na technické dotazy k fungování webu Alík.

  Všeobecně

  Ahoj!
  Proč na Alíkovi můžou být dospělí, když je to internet pro děti?

  Ahoj,
  protože dospělí jsou bývalé děti. :-D
  Přišlo by mi divné říct člověku jen tak ze dne na den „jdi pryč, už jsi starý“.

  Nerad někoho bezdůvodně vyháním. Nemyslím si také, že je vhodné komunitu formovat čistě okolo věku. Pokud někoho zajímají hry, chat, nebo cokoliv, co se probírá na nástěnkách... je mi asi jedno, kolik mu je, být tady může, pokud dodrží pravidla. Mým cílem je, aby Alík nabízel ideální a bezpečný prostor pro online život. Baví mě vytvářet věci, které někdo používá... a které se pohodlně používají. Spousta dětských webů má tendenci dětské uživatele podceňovat a spousta ostatních webů naopak přeceňuje dospělé, já se snažím najít nějaké jednoduché optimum, které se zavděčí všem. Vážím si každého spokojeného uživatele.

  Baví mě také internetové diskuse o čemkoliv. Věřím, že mohou být poučné a inspirující pro děti i pro dospělé, nezávisle na tom, jestli nějaký příspěvek napsalo dítě nebo dospělák. I my dospělí potřebujeme mnohdy důkladně a trpělivě vysvětlit, v čem se pleteme. Jsme všichni jenom lidi. ;-)

  Kdyby byl Alík jen pro děti, pro jak staré děti by byl? Mezi dětmi různého věku jsou mnohem větší rozdíly než mezi skoro-dospělými a staršími dospělými.

  Všeobecně

  Dobry den, kde sa da sehnat CD Alík Veselá matematika? V druzine to rad hravam, dik.

  Ahoj Orle,
  zkus se zeptat na www.silcom-multimedia.cz – ti tuto vzdělávací hru (a vlastně i celého Alíka) kdysi vytvořili. Web Alíka po pár letech prodali, ale výukových CD se nevzdali. Ještě před pár lety je nabízely na webu, dnes už ne.

  Všeobecně

  Ahoj, můžu se zeptat kolik uživatelů má momentálně Alík? Budu ráda za odpověď.

  Jirkajurka, 4. června 2019

  Ahoj,
  doufám, že ti to stačí jen řádově:

  • Registrovaných účtů, které jsou v tuto chvíli online, je několik desítek.
  • Účtů, které sem chodí každý den, je několik stovek.
  • Účtů, které sem chodí aspoň jednou do měsíce, je několik tisíc.
  • Lidí, kteří sem chodí aspoň jednou do měsíce, je několik desítek tisíc.
  • Zobrazených stránek za měsíc je několik stovek tisíc.
  • Plánů do budoucna jsou miliony. :-D

  Mimochodem, můžeš sem pozvat nové kamarády.

  Všeobecně

  Jak číča800 psala o té Wikipedii www.alik.cz/p/253995, opravil sem to. Bylo to fakt divné, prý od 0 let. (smějící se smajlík).

  Díky moc. R^

  Koukám, že ještě tam je špatně datum vzniku Alíka a není tam zmínka o vtipech. Tak, kdyby se někdo nudil... ;-)

  Všeobecně

  Proč je teď na wikipedii o Alíku napsáno „od 0 do 100 let“? Komu je 0 tady být ani nemůže... a proč se to tam změnilo?

  Protože to tam někdo takto napsal/změnil. :-D
  Je to Wikipedie, upravovat ji může kdokoliv.

  cs.wikipedia.org/w/index.php?title=Alík.cz&action=history – tady je přehled všech změn té stránky. Žádnou z nich neprovedl nikdo z vedení Alíka, pokud vím.

  Chceš-li ten text nějak vylepšit, klidně edituj s odvahou! @)->-
  cs.wikipedia.org/wiki/Wikipedie:Editujte%5fs%5fodvahou

  Všeobecně

  Dobrý den,
  chtěla bych se zeptat ohledně nových článků 11 a 13. Podepíše se jejich odhlasování nějak výrazně na Alíkovi?

  Nejspíš nijak přímo.

  Podle toho, co jsem četl, se nové povinnosti netýkají tzv. mikropodnikání, které je definované tak, že roční obrat firmy je menší než deset milionů eur. Alíkův obrat je řádově tisíckrát menší než zmíněný limit, naše firma je spíš takové nanopodnikání. :-D

  Ale i kdyby se na nás článek 13 (nyní předělaný na článek 17) vztahoval, myslím, že stávající řešení pro schvalování uživatelsky vkládaných obrázků dostatečně splňuje podmínky v něm uvedené.

  Soucítím s problémy, které tato regulace způsobí třeba Wikipedii. Myslím, že YouTube, Google a Facebook najdou nějakou fintu, jak regulace buď splnit, nebo obejít. Členské státy EU nyní mají dva roky na to, aby směrnici zanesly do svých zákonů, takže se můžou ještě některé drobnosti trochu vyjasnit, protože směrnice EU používají poměrně vágní formulace.

  Minimálně u YouTubu nás nejspíš čeká první skutečná válka umělých inteligencí, protože YouTube bude ke kontrole videí používat čím dál chytřejší neurální sítě a uživatelé, kteří budou chtít tyto kontroly obejít, budou také používat (ať už kvůli parodiím, nebo z jiného důvodu) na svá vkládaná videa různé filtry vytvořené neurálními sítěmi. Už teď existují programy, které dokážou převést fotku třeba na malbu od Rembrandta, totéž jde udělat i s videem, ale trvá to dlouho a sežere to spoustu počítačového výkonu. Za dva roky půjde nejspíš provádět podobné triky v reálném čase a poptávka po nich bude kvůli regulaci v EU větší než doposud. Na jedné straně bude strašně chytrý algoritmus YouTubu, na druhé straně strašně chytrý algoritmus na oblbnutí algoritmu YouTubu pomocí co nejmenšího množství změn v obrazu – a oba algoritmy se budou postupně zlepšovat. Pravděpodobně časem vzniknou i filtry, které dokážou vyměnit ve filmu jednoho herce za jiného. Není to zase takové sci-fi, jak se nyní zdá, za dva roky to může být realita. Bude pak YouTube strojově analyzovat děj filmu, i když ho sehrají jiní herci? „Sorry, záznam tvého maňáskového divadla připomíná scénu z Ledového království, proto nebude zveřejněn, mohl by vadit Disneymu.8-o:-)

  Vyvstane nepříjemná a v podstatě neřešitelná otázka, do kdy je film autorským dílem původního autora a od kdy je jeho obrazový a zvukový mix vytvořený počítačovou neurální sítí nové dílo. Nejsem si jistý, že vyšponovat toto dilema do (v principu neřešitelných) extrémů bylo záměrem europoslanců. Myslím, že tenhle šroubek utahují až moc, takže mu strhnou závit a přestane fungovat.

  Když jsem si četl některá zdůvodnění lidí, kteří pro směrnici hlasovali, přišla mi poněkud odtržená od reality. Škoda, že občané nepožadují, aby jimi volení zástupci byli chytřejší a vzdělanější v oblastech, o kterých rozhodují. Politikům stačí před volbami breptat něco o migrantech a vymezit se buď pro, nebo proti EU... ale ani jedno z toho jako kvalifikace pro rozhodování o budoucnosti internetu fakt nestačí. :-(

  Všeobecně

  Ahoj,
  ono je dobrovolné, aby uživatel byl nebo nebyl dohledatelný v databázi? Je to hrůza, když někoho chci najít a nejde to, zrušte to prosím.

  Ahoj,
  zrušení tohoto nastavení by nejspíš část uživatelů (či jejich rodičů) vnímala jako zradu z naší strany. Když něco výslovně zakážou, nemůžeme si jen tak usmyslet, že tento jejich zákaz přestaneme podporovat, protože se číče800 nelíbí. :-)

  Někteří tady mají zřízený účet jen na to, aby hráli hry nebo soutěžili v soutěžích, nechtějí si s nikým moc povídat, začleňovat se do kolektivu... zejména pro ně tady ta možnost je. Proto ji rušit nebudeme.

  V tuto chvíli má jen 6,5 % účtů zakázanou dohledatelnost.
  Zhruba 6,1 % účtů má zakázané kamarády a oblibování věcí.
  Necelých 5 % má vypnutý věrnostní program (kačky).
  Jen 2,2 % má zakázanou poštu.
  A shodně 1,3 % mají zákaz chatu i zákaz veřejného psaní.

  Všeobecně

  Při každém kliknutí na Alíkovi se mi otevře stránka s malwarem, konkrétně [odkaz odstraněn]. Co s tím?

  Alík s tím nemá nic společného. Máš zavirovaný počítač. Pokud si dáš první část té adresy do vyhledávače, můžeš najít nějaké podrobnosti...

  Všeobecně

  Ahoj,
  jen bych chtěl upozornit, když mám otevřenou „Poštu s uživatelem“, tak (nevím, jak se tomu říká, ale myslím panel) ve jménu panelu je napsán kód myslím na určení typu (zvěrolékař...), jména... ctrlv.cz/Ic1U
  Dá se to vůbec opravit? Umím trochu s HTML kódy a tak si říkám...

  Jinak, když píšu dotaz, tak vpravo od něj mám obrázek Alíka a tři body: „Než začneš psát dotaz, zkus hledat!“ a dva další. U toho, který jsem právě řekl (:-D) když kliknu na tlačítko „zkus hledat“, tak mě to přesměruje na tu samou stránku (alespoň myslím).

  Nechci říct, že mi to nějak vadí, ale jen tak si říkám, že by to bylo vhodné napsat...
  A všiml jsem si, že Záchranář atd. (zázračně) funguje!
  Díky, tdm

  Ahoj,
  nadpis stránky v poště jsem opravil, díky za upozornění. R^
  Nebylo to nijak zvlášť těžké, prostě tam dávám do elementu <title> jinou proměnnou, než jaká se vypisuje do modrého titulku...

  Odkaz na hledání vede do téže stránky nahoru – na hledání, které je na stromě. V tuto chvíli neexistuje samostatná stránka pro hledání... a nevím, jestli někdy bude. Myslím, že varování typu „bacha, stránka vyroluje nahoru“ není nutné. :-)

  Co se týče Záchranáře, funguje těm, kdo mají flash... těch bude postupně ubývat.

  Všeobecně

  Veľmi by ma zaujímalo či ste nejaká firma, alebo pár kamarátov, alebo sa poznáte len na diaľku. A platia vám za to? Máte nejaký titul?
  Predom ďakujem za odpoveď, ale neviem či mi budete rozumieť lebo som zo Slovenska.

  Ahoj,
  rozumím ti celkem dobře. Díky za pěknou otázku.

  Dalo by se říct, že jsme teď taková rodinná firma z Chomutova. :-D

  Jestli nám za to někdo platí... spíš ne. Přestože si myslíme, že nabízíme zajímavé věci, zatím se skoro žádná komerční spolupráce neuchytila. Bude to částečně tím, že nikdo z nás aktivně neshání obchodní partnery. Hodil by se nám nějaký další člověk na tyto věci... ale na shánění takového člověka také nemáme čas. :->
  On provoz Alíka nestojí zase tak moc. Snažíme se, aby rostl a sílil nehledě na to, jestli je v plusu. Věřím, že se jeho existence někdy nějak vyplatí...

  Jestli máme titul... na provoz takového webu není moc potřeba. Já vysokou nedodělal, druhý vývojář je loni čerstvě dostudovaný magistr v oboru informatiky a majitel (náš táta :-)) je inženýr.

  Pozdravuj na Slovensku. ;-)

  Všeobecně

  Kdo přispívá na chod Alík.cz, když tu nejsou reklamy ani žádný jiný způsob monetizace?

  Já a kolega HelPik. :-D

  Způsoby monetizace tu jsou – www.alik.cz/o/moznosti-spoluprace – ale zatím se asi nedostaly ke správným očím. Nemáme čas na to, abychom náš produkt aktivně nabízeli, máme moc práce s vývojem. Věříme, že zdatný obchodník by dokázal něco domluvit (klidně i za 20% provizi).

  Všeobecně

  Ahoj,
  Navrhuji aby na úvodní stránce Alíka bylo napsané kolik lidí je právě online.
  Šlo by to udělat?

  Předem díky za odpověď.

  S pozdravem Šároušek

  Šároušek, 20. července 2018

  Šlo, ale k čemu by to bylo? Nevedlo by to k tomu, že by si třeba brzy ráno nebo pozdě večer lidi říkali „tady je teď už méně lidí, jdu spát“? :-)
  To by pak samo o sobě způsobovalo, že by tu bylo méně lidí, i když by tu klidně mohlo být lidí víc. Nebo myslíš, že zveřejnění počtu může někoho navíc přilákat?

  Na rozdíl od klubovny není příliš jasné, co to vlastně znamená, že je člověk online. Uživatel tady nalistovává stránky... nalistování jedné trvá zlomek sekundy a to, jestli na ní potom doopravdy kouká, už nejde moc spolehlivě měřit. Takže třeba indikátor online stavu, který se ukazuje u přezdívek (to zelené nebo šedé kolečko), má třicetiminutovou toleranci – svítí tedy ještě půl hodiny po posledním nalistování stránky (pokud se člověk výslovně neodhlásí odhlašovacím tlačítkem). Ale těch třicet minut je takové číslo vycucané z prstu. Kdyby byla tolerance minutu, počet lidí se zeleným kolečkem by byl většinou menší než pět, kdyby byla sedm hodin, byly by jich stovky. Takže je to taková velice neurčitá veličina...

  To se ještě nezmiňuji o lidech, kteří sem chodí nepřihlášení, těch je několikanásobně víc než přihlášených a je ještě těžší je správně počítat.

  Všeobecně

  Zdravím,

  Předem upozorňuji, že tato otázka se nebude přímo týkat webu www.Alik.cz.
  Chtěl bych se zeptat, když tento web jede na jazyku C#, ke kterému je potřeba VPS, které jede na Windowsu, jaký VPS hosting s Windowsem doporučujete. Nebudu se zlobit ani v případě, že by daný hosting poskytoval i rovnou doménu k webu. Je výhodnější dělat si to na vlastním VPS, nebo si koupit hosting? To je otázka, se kterou se již nějakou dobu potýkám, ale přijde mi, že na vlastním serveru se to nevyplatí už kvůli účtům za elektřinu, jež asi trojnásobně převýší cenu hostingu.
  Pochopím i případ, kdy přijde odpověď, že nesmíte zveřejňovat názvy jiných webů nebo něco na ten styl. V tom případě bych však prosil o zaslání tohoto alespoň do Soukromé zprávy (pošty), jelikož tam to nijak nezveřejňujete a uvidím to jen já.
  Předem Vám děkuji za odpovědi.

  Zatím.

  Gameluner, 20. května 2018

  Ahoj,

  já smím zveřejňovat cokoliv, co si dovolím. :-)
  Do konce roku 2017 bydlel Alík.cz u Wedosu, nyní bydlí u Forpsi. Kdyby nám Forpsi přestalo vyhovovat, zřejmě bychom uvažovali o českém Zoneru nebo zahraničním Amazonu.

  Nebral bych nákup domény společně se službou jako nějakou přednost, doména jde koupit kdekoliv a její cena je oproti ceně VPS skoro až zanedbatelná (stovka ročně vs. pár stovek měsíčně). Já mám některé svoje domény vedené u Forpsi a hosting (obyčejný, ne VPS) mám u Aerohostingu. Naopak Alík má doménu vedenou u Wedosu a VPS u Forpsi. Nejsou s tím v podstatě žádné starosti navíc.

  Vlastní fyzický server (tedy nevirtuální) se pro nějaké menší až středně velké projekty podle mě skoro určitě nevyplatí. Nejde asi jen o elektřinu, do serverů se obvykle dává i spolehlivější hardware a jakákoliv serverová verze komponent stojí citelně víc než verze do běžných počítačů. (I když ten běžný PC by pro malý projekt stačil asi také, pokud by byl pořád zapnutý a na rychlé lince.)

  Snad jsem pomohl...

  Všeobecně

  Ahoj Alíku.
  Opakuji dotaz o Ivetě Bartošové - scontent.fprg2-1.fna.fbcdn.net/v/t35.18174-12/13396881%5f259183747791248%5f1377069976%5fo.jpg?%5fnc%5fcat=0&oh=b3f6cd0b30f496834ea843f60cdfc6ef&oe=5B0B7212
  To je fotka , kterou mi poslala ted , že žije a žeje na vozíku a vlak ji přejel nohy !!
  Prosím odpovězte.

  Nevěř každé lži. Iveta Bartošová tragicky zahynula. To je smutná pravda. Pokud ti někdo posílá její fotky, pak ti lže. Jen zneužívá tvé naivity, která je ve tvém věku pochopitelná. Rozhodně této falešné Ivetě neodepisuj a už vůbec jí nic neposílej - peníze, heslo, ...
  Doporučuji ti zadat tuto falešnou Ivetu Bartošovou do blokovaných kontaktů.

  Dodatek od –MM– pro marbo1212: Když si tu fotku hodíš do vyhledávače, zjistíš, že před pěti lety vyšla v Blesku. Používej prosím hlavu a nezdržuj poradnu podobnými nesmysly, ani technickou, ani Alík radí dětem.

  Všeobecně

  Ahoj Alíku.
  Kdyby se mi dostal do počítače vir, jde tím zavirovat i wi-fi?

  Některé viry se umějí šířit po síti do jiných počítačů. Ale úplně běžné to není a pokud ostatní počítače v síti nejsou nějak děravé, nebo nemají otevřeně nasdílené všechny soubory s tvým počítačem, nemělo by nic hrozit.