Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Technická poradna

  Na otázky odpovídají

  Alíkův ředitel/programátor –MM–, správci Alíka a někdy i Alík.

  V této poradně odpovídáme jen na technické dotazy k fungování webu Alík.

  Všeobecně

  Milá technická poradno,
  mám na vás hned několik dotazů, tak snad neobtěžuji.

  1. V plánech do budoucna jsem našla tohle:
  Deníček zlepšující náladu založený poznatcích z psychologie.
  Nemělo by tam být:
  Deníček zlepšující náladu založený na poznatcích z psychologie.

  2. Chci se zeptat, proč se včera při kliknutí na kačkové konto zobrazila nástěnka o aprílových hodnostech?

  3. Kolik možných kombinací mají aprílové hodnosti a na jakém principu vlastně funguje jejich generování? Je možné, aby dva uživatelé měli stejnou hodnost?

  4. Pokládají dotazy do technické poradny i správci, nebo ti jen odpovídají?

  5. Co se týče úvodní stránky s poradnami... Proč je v popisku poradny Alík radí dětem napsané slovo namlouvání? Chápu co tím mylsíte, ale námluvy mají zvířata, ne lidé...

  6. Proč se mi někdy stane, že upravuji vizitku, zvolím smajlíka a on se dá na konec textu, místo tam, kde jsem ho mít chtěla? A proč se to stane jen někdy?

  PS: Teď tak koukám... Pozor včera byl APRÍL! Zamysli se prosím před položením dotazu, jestli jsi nenaletěla. Dobrá hláška :)

  Ahoj,
  díky za otázky, určitě neobtěžuješ. Akorát teď nevím, do jakého podtématu mám dotaz zařadit. :-)

  1. Mělo, díky za upozornění, opravím. ok

  2. Máme zkušenost z předminulého roku, že řadu lidí zmátlo, jak svoji zvláštní hodnost dostali. Do poradny tehdy přišlo dost dotazů. Protože bývají hodnosti stále odvozené převážně od počtu kaček, je kliknutí na něj instinktivní reakce… a nástěnka o aprílových hodnostech stačí jednak jako vysvětlení, jednak se na ní mohl člověk svojí aprílovou hodností rovnou pochlubit. ;-)

  3. Řekl bych, že mohlo vzniknout 2809 kombinací (= 53 přídavných krát 53 podstatných jmen). Princip jsem popsal loni, letos jsem kombinování upravil, aby se pro novější účty použily i předloňská a loňská slova. Vlastně bych tady mohl pro zvídavější i zveřejnit zdroják. B-)
  Registrovaných účtů je tu mnohem víc než kombinací, takže je jisté, že tisíce lidí měly stejné hodnosti jako jiné tisíce lidí.

  4. Správci se většinou ptají jinudy a bývají to otázky typu „smíme povolit tento obrázek?“, nebo „tady nám nějaké správcovské udělátko nefunguje, šlo by to opravit?“, nebo „jak účinněji zničit určitého ničemu?“ – jsou to spíš interní věci, z pohledu běžných uživatelů nuda, nuda, šeď, šeď…

  5. Popis poradny jsme převzali z minulé verze webu. Takto ho měl Alík pod iDNESem už v roce 2008 (varuji, že verze z webarchivu se načítá pomalu). Nepřemýšlel jsem nad tím, jestli je to divné. Vážně je to divné? Koukám na námluvy na Wikipedii a nevím. Kdyby tu bylo napsané tokání, to by teprve bylo divné…

  6. Ano, editor vizitky je záhadný. Naprogramoval ho v roce 2008 o dvanáct let mladší –MM– a já do jeho ošklivých kousků kódu nerad zanáším své ošklivé kousky kódu. Jsem ale rád, že víceméně dobře fungují dodnes a věřím, že o rok starší –MM– naprogramuje nějaké krásné kódy na zbrusu nový formát vizitek… nezávidím mu tento úkol. :-D

  Hláška o aprílu v poradně byla loni jen na apríla … a pak 2. dubna přišel od někoho vážně míněný dotaz, proč měl předchozí den divnou hodnost. Takže tu musí být déle…

  Všeobecně

  Ahoj,

  půjdou někdy přidávat do oblíbených třeba i Alíkoviny, vtipy, hry (možná i včetně převzatých nebo ke stažení), stoly v klubovně nebo soutěže (podobně jako nástěnky a dárky, na které si šetřím, a kamarádi)?

  Děkuji

  Ahoj,
  hry jde oblíbit už dlouho – pak se zobrazují na vizitce a na úvodní straně sekce Hry.

  U vtipů a Alíkovin o tom občas přemýšlím, ale domnívám se, že to není zase tak moc potřeba, protože tam nevidím žádnou výhodu pro uživatele. Vtip ani článek se nijak dodatečně nevyvíjí… a většinou bývá snadné ho dodatečně dohledat.

  Stoly v klubovně půjdou oblíbit, až bude nová klubovna, do té doby to asi nemá moc smysl, protože stoly průběžně zanikají a obnovit je může jen zakladatel nebo správce stolu.

  Soutěží tady neprobíhá tak moc najednou, aby se ti soutěž, která tě zaujala, ztratila v záplavě ostatních. A jakmile soutěž skončí a výhry jsou rozdané, má stejný problém jako vtip a článek… je to najednou jen neměnný útvar, ke kterému není nutné se opakovaně vracet. Co u soutěží chybí, je vyhledávání. To dodělám.

  Rozumím, že malá část lidí by oblíbení uvítala i u článků a vtipů a soutěží, ale je tady i dost dětí, které by naopak zmátlo, že tyto věci můžou jednak hodnotit, jednak zařadit mezi oblíbené… na první pohled nemusí být zjevné, co je co. (Tento problém už teď mají hry.)

  Až vznikne nový formát vizitek, tak na něj půjde nějak rozumněji lepit různý obsah. Takže sice nepůjde kliknout na hvězdičku u vtipu, ale půjde ho nějak jinak nasdílet světu (kdyby tohle bylo to, co od oblíbení očekáváš).

  Všeobecně

  Mám další technický dotaz.
  Jak jste udělaly, že byl Hroch Pepíček pokaždé na jiné stránce.
  Jaký je tam použitý skript?

  Na samotné zobrazení hrocha byl použitý podobný skript jako na tu šišku.
  To, jestli se přilinkuje do stránky, určoval skript na straně serveru, který zkontroloval, jestli adresa stránky odpovídá adrese v nastavení soutěže pro daný den... a podle toho skript vložil nebo nevložil. Žádná velká věda v tom není.

  Všeobecně

  Chci poradit, jak změnit adresu, kam poslat lístky do kina, které jsem vyhrála? Děkuji za návod.

  Ahoj,
  adresu, na kterou se výhry posílají, smí měnit pouze rodiče (jde tou pouze z rodičovského podúčtu). Výhru je tedy potřeba objednat přímo odtamtud. Tobě samotné půjde objednávat až při dalších objednávkách, ale pouze v případě, že ti rodič u té objednávky zaškrtne možnost „Povoluji dítěti objednávat další dárky na uložené poštovní adresy.“

  Všeobecně

  Jak se jmenuje skript, pomocí kterého funguje kýchací šiška?

  Sice nevím, k čemu ti to bude, ale jmenuje se siska.js. ;-)
  Pokud je načtený do stránky, tak všechny elementy s class="ilustrace" upraví na šišku a nastaví reakci na kliknutí (a dotknutí atd.), část toho skriptu řeší i vyřazení animace postavičky Alíka, která je třeba na úvodní straně klubovny – bez toho by to bylo jednodušší.

  Je to upravená varianta skriptu, který se stará o čokoládové prvky v pátračkách. Není to moc pěkně napsaný skriptík, část je tam možná i zbytečně (snažil jsem se vyřešit, proč se klik nezachytil v některých mobilech), ale nějak to funguje a to je hlavní. :-)

  Samozřejmě ten skript sám o sobě neřeší, na jakých stránkách a kdy se šiška zobrazuje. O tom rozhoduje serverová část – ta při splnění určitých podmínek přilinkuje siska.js kamsi do hlavičky. :-P

  Všeobecně

  Ahoj,

  budete prosím někdy dávat dolů na lištu odkazy „Plány“ nebo „FAQ“? :-)

  Ahoj,
  nejspíš ne. Stránka s častými dotazy je nyní převážně zastaralá, takže na ní nechceme poutat moc velkou pozornost… :-D (i když teda patička moc pozornosti nevzbuzuje)

  Plány nejsou zase tak moc důležité a neaktualizujeme je tak často, aby se vyplatila kratší cesta. :->

  Snažím, aby byl web Alíka maximálně svižný, aby uživatelé nemuseli přemýšlet o pěšinkách, kudy se kam co nejrychleji proklikat – aby i cesta, která vede přes jinou stránku, nebyla otravně zdlouhavá. Do plánů i na časté dotazy se dá poměrně rychle dostat přes menu, které je vidět u nápovědy nebo kontaktu…

  Všeobecně

  Tento účet již nebudu používat, nechci, aby existoval.
  Tak prosím o smazání účtu.
  (V nastavení jsem totiž nikde nenašel tlačítko smazat účet.)

  Ahoj,
  nenašel, protože si sám účet smazat nemůžeš, jelikož ti ještě nebylo 15 let. To může udělat pouze tvůj rodič, v nastavení rodičovského podúčtu taková možnost je.

  Pokud účet už nechceš používat, tak je také možnost jej vypnout (ovšem i to může udělat pouze rodič). To je stav, ve kterém se účet tváří jako zrušený a nefunguje ani jeho vizitka, ale když si to dotyčný rozmyslí a chce se vrátit, tak se přihlášením všechno obnoví. Tuto možnost také nemusí (na rozdíl od žádosti o zapomenutí účtu) schvalovat správci, takže je to daleko rychlejší.

  Všeobecně

  Ahoj poradno.
  Připadám si dost trapně, když se na tohle ptám, protože na Alíkovi už nějaký čas jsem a asi bych to měla vědět. No, nevím jak se do zpráv, poraden atd. vkládají odkazy. Třeba na nějaký příspěvek nebo i obrázek. Nikdy jsem to nepotřebovala, a tak jsem se o to moc nezajímala. Předem moc děkuji za odpověď.
  Krásný den,
  Mataty8

  Ahoj,
  úplně jednoduše. Prostě odkaz, který chceš vložit, zkopíruješ (případně použiješ klávesovou zkratku Ctrl + C) a pak ho vložíš (klávesová zkratka Ctrl + V) do té zprávy nebo příspěvku, kde ho chceš mít. Takhle poslaná adresa se při odeslání sama automaticky převede na „klikací“ odkaz. Ty s tím nemusíš dělat vůbec nic.;-)

  Všeobecně

  Ahoj,
  jak teď začla soutěž s adventním kalendářem, tak se občas na nějaké stránce, kde je obrázek Alíka, objeví místo něho šiška, která kýchá?

  Děkuji za odpověď.
  lékařský

  Všeobecně

  Dobrý den,
  mám dotaz, bude někdy přidána na Alíka seznamka? Podle me by to bylo zajímavé. Za odpověď děkuji.

  K čemu by nám něco takového bylo? 8-o
  Stačí, že musíme likvidovat trapné vtipálky z poradny…

  Na hledání kamarádů stačí hledání kamarádů
  Hledání jakýchkoliv jiných vztahů představuje většinou bezpečnostní riziko.

  Všeobecně

  Ahoj Alíku.
  Chtěla bych se zeptat jestli se někdy na Alíka vrátí burza, deníček, pohlednice a stará Alíkovská herna a pokud ano bude to vše předělané?
  Díky za odpověď.

  Ahoj,
  asi nemám moc pěkné odpovědi:

  1. Burza nejspíš ne – určitě ne v takové podobě, v jaké byla.
  2. Deníček skoro určitě ne – své soukromé myšlenky by člověk neměl psát na internet a na nějaké připomínání termínů existují lepší aplikace.
  3. Pohlednice určitě ano – jakmile půjde vkládat obrázky do pošty.
  4. Stará herna asi ne – nevím, co je tím myšleno, protože většina starých her přestala fungovat nikoliv kvůli nám, ale kvůli změnám na straně prohlížečů (zanikly Java applety, zanikl Unity player, zaniká postupně i Flash).

  Máme plány na nové hry a na různá jiná zlepšení, ale připouštím, že nám to jde pomalu…

  Všeobecně

  Existuje i slovenský Alík?

  Zatím ne. Ale doména Alík.sk už od letošních Velikonoc patří nám, tak tam možná časem něco vznikne. ;-)

  Všeobecně

  Ahoj, chci se zeptat, jestli se ukazují narozeniny i těch kamarádů, kteří kamarádí se mnou a já s nimi ne? Díky za odpověď.

  Ahoj,
  na úvodní straně Alíka se ukazují upozornění jen na narozeniny těch, koho si ty sám přidáš mezi své kamarády.

  Krom toho zde existuje stránka s přehledem kamarádů, kde si můžeš všechny druhy kamarádů seřadit podle narozenin. ;-)

  Všeobecně

  Ahoj Alíku a spol,
  tyto otázky jsou spíše pro Alíka, ale můžete odpovědět i Vy ostatní.

  1. Kolik za DEN Ti přijde otázek pro poradnu?
  2. Kolik za DEN Ti přijde článků pro Alíkoviny?
  3. Kolikrát za DEN se někdo zapojí do soutěže? (jakékoliv)
  4. Kolikrát za DEN si někdo objedná dárek z katalogu?

  Ahoj Maruško,
  to je otázka spíše pro technickou poradnu, kam nyní tvůj dotaz přesouvám.

  Poprosil jsem své zvěrolékaře, aby se podívali na průměry za poslední dva roky... a odpovědi zní:

  1. Asi tak necelé čtyři, z toho více jak tři a půl bývá zodpovězeno.
  2. Zhruba jeden a kousek.
  3. Téměř sedmdesátkrát.
  4. Přibližně jednou. Za poslední dva týdny je ale průměr několikrát vyšší. :-D

  Alík

  Všeobecně

  Ahoj!
  Proč na Alíkovi můžou být dospělí, když je to internet pro děti?

  Ahoj,
  protože dospělí jsou bývalé děti. :-D
  Přišlo by mi divné říct člověku jen tak ze dne na den „jdi pryč, už jsi starý“.

  Nerad někoho bezdůvodně vyháním. Nemyslím si také, že je vhodné komunitu formovat čistě okolo věku. Pokud někoho zajímají hry, chat, nebo cokoliv, co se probírá na nástěnkách... je mi asi jedno, kolik mu je, být tady může, pokud dodrží pravidla. Mým cílem je, aby Alík nabízel ideální a bezpečný prostor pro online život. Baví mě vytvářet věci, které někdo používá... a které se pohodlně používají. Spousta dětských webů má tendenci dětské uživatele podceňovat a spousta ostatních webů naopak přeceňuje dospělé, já se snažím najít nějaké jednoduché optimum, které se zavděčí všem. Vážím si každého spokojeného uživatele.

  Baví mě také internetové diskuse o čemkoliv. Věřím, že mohou být poučné a inspirující pro děti i pro dospělé, nezávisle na tom, jestli nějaký příspěvek napsalo dítě nebo dospělák. I my dospělí potřebujeme mnohdy důkladně a trpělivě vysvětlit, v čem se pleteme. Jsme všichni jenom lidi. ;-)

  Kdyby byl Alík jen pro děti, pro jak staré děti by byl? Mezi dětmi různého věku jsou mnohem větší rozdíly než mezi skoro-dospělými a staršími dospělými.