Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alík radí dětem

  Na otázky odpovídají

  pracovníci Modré linky, psycholožka BáraV, poradenské centrum Locika, MUDr. Jiří Staněk, projekt Sbarvouven, MVDr. Přemysl Rabas, vědecký novinář Pragmatik, student práv Yaboiii, Škola Vitae, bojovníci proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze děti mladší 15 let.

  Vyhledat odbornou pomoc

  Komunikace + sebepoškozování + šikana + smutek

  Ahojky, potřebovala bych poradit, ale mám víc dotazů, tak doufám že to nevadí...
  1, Poslední dobou mám problém komunikovat s lidmi, jediný s kým jsem schopná mluvit normálně je moje rodina... I s kamarády s kterými jsem dřív mluvila 24/7 se v poslední době tolik nebavím, jelikož se už moc nevídáme kvůli koronaviru, a když si s někým píšu tak se pochvíli začnu třást a bezdůvodně se bát, někdy i brečet, i když k tomu nemám důvod. Dále mám také problém vůbec být v okolí lidí které neznám, mám z nich zkrátka strach a nevím co s tím dělat.
  2, Mám problémy s tím někomu se svěřit, jelikož moje rodina není v tomhle zrovna chápající, a kamarádům se svěřovat nechci, vždycky to dopadne tak že mi řeknou že to nic není, nebo mě odkopnou... Proto jsem už dříve začala věci řešit řezáním, a teď nejsem schopná se toho zbavit..
  3, V pondělí se máme vracet do školy, za což jsem ráda, ale zároveň se vracet nechci, s většinou spolužáků si nerozumím, většinu času se mi jen vysmívají, občas se některý z nich odváží mi i jednu vrazit, kopnout do mě, či něco podobného... Já to nechávám být, na to že se mi někdo vysmívá nebo mě mlátí jsem zvyklá celý život, ale mám obavy jak to teď bude když se vrátíme po tak dlouhé době
  4, Nevím proč, ale poslední dobou mám pocit že jsem osamělá, smutná... a prostě jak kdyby mi něco chybělo... ale netuším čím to je
  Mohli by jste mi prosím nějak poradit?

  Ahoj,
  děkujeme za dotazy, na každý z nich se Ti budeme snažit stručně odpovědět.

  1. Píšeš o strachu z komunikace s lidmi kromě rodiny, a to třeba i z komunikace písemné. Máš pravdu v tom, že za mnohými potížemi je právě izolace, kterou přinesl Coronavirus. Můžeš si říci, že teď se potřebuješ ve vztazích postupně „otužovat“, a že to, co se s Tebou nyní děje, postupně odezní. Zkus si třeba s někým chvíli psát, pak toho zase na chvíli nechej, pak si piš delší chvíli, prostě si pomalu zvykej. To můžeš zkusit i v přímém kontaktu. Kdyby to bylo pořád obtížné, nebo Tvoje reakce byly moc silné a zatěžující, bylo by namístě vyhledat co nejdříve psychologickou pomoc.
  2. Píšeš o tom, že místo svěřování se ostatním jsi začala se sebepoškozováním - řezáním, a teď se toho nedokážeš zbavit. Děkujeme za upřímnost a otevřenost. To, že se toho „nedokážeš zbavit“, je přirozené, na řezání vzniká závislost, tak jako třeba když někdo začne užívat drogy. Tady pomůže opravdu jen odborník, psycholog. Bylo by důležité ho nyní vyhledat, a probrat třeba i vše ostatní, o čem Alíkovi píšeš. Nejprve se můžeš obrátit na školního psychologa nebo psycholožku, a pak se uvidí.
  3. Píšeš také o tom, co se Ti děje nebo spíše dělo ve třídě. To mě moc mrzí. Nedivím se, že máš obavy. Dá se to označit jako jasná šikana. Bylo by dobré, kdybys o tom řekla někomu, kdo může účinně zasáhnout, tedy rodičům, třídní učitelce nebo učiteli, výchovné poradkyni nebo poradci, vedení školy. Možná se ale nyní chování spolužáků změní, každý si prochází nelehkým časem. Pokud by ale jakkoliv nastalo, nenech si ubližovat a pověz o tom neprodleně někomu odpovědnému.
  4. Píšeš o tom, že se cítíš smutná a osamělá, a že nevíš, čím to je. Podobné pocity nyní zažívá hodně dětí a mladých lidí, kteří nemohli žít svoje životy tak, jak byli zvyklí. Postupně by se vše mělo vracet do normálu. Psali jsme Ti ale, že bys měla vyhledat psychologickou pomoc, a přesně toto by bylo fajn také otevřít. Dostaneš tak pomoc přímo na míru, takovou, jakou potřebuješ. Můžeš také volat na některou z linek důvěry pro děti - je tu Linka bezpečí, Linka pro rodinu a školu nebo třeba Modrá linka.

  Moc držíme palce, aby Ti na svět bylo více hezky,
  Modrá linka

  Vyhledat odbornou pomoc

  Sebepoškozování sestry?

  Ahoj Alíku a ostatní,
  myslím si, že se moje sestra sebepoškozuje. Zjistila jsem to tak, že má na rukou jizvy a většinou nosí mikinu a dává si pozor před rodiči, aby to neviděli. Nevím jak si s ní o tom promluvit nebo jí pomoct. Jen tak pro informaci říkám, že moji sestře je 13 a nikdy předtím s sebepoškozováním problém neměla (nebo o tom alespoň nevím).
  Předem děkuji za odpověď a také děkuju i za předešlé odpovědi.

  holka, 13 let, 5. května 2021

  Ahoj, zdravíme Tě z Modré linky,
  chceme ocenit, že Ti záleží na tom, aby se Tvé sestře dařilo dobře. Je moc dobře, že se ptáš, co se dá v tomto případě dělat.
  Můžeš se obrátit na rodiče a o svém podezření jim říci, pak už by se situací zabývali oni. Pokud se (zatím) na rodiče obrátit nechceš, můžeš se sestru promluvit. Mělo by to být v klidu, ve chvíli, kdy nebudete rušeny. Můžeš jí říct to, co jsi napsala nám, a to hlavně, čeho si u sestry všímáš: jizev, nošení dlouhých rukávů… Pak můžeš říci, že máš strach, že se sebepoškozuje. Měla by vidět, že Ti na ní záleží, že ji neodsuzuješ a že jí chceš pomoci.
  Pokud si sestra opravdu ubližuje, potřebuje odbornou pomoc, a to pomoc psychologickou, například školního psychologa. Ten by měl zjistit, co sestru k sebeubližování vede, a hledat možnosti, aby to přestalo, například najít něco jiného, co sebepoškozování nahradí. Ale to už se týká sestry samotné, ona sama musí pomoc chtít. Opět se ale vracím k tomu, že za děti odpovídají rodiče, a pokud se sestra sebepoškozuje, měli by to vědět a pomoc hledat spolu. Nejlepší by bylo, kdyby se to dozvěděli přímo od sestry.

  Držíme palce sestře i Tobě, ještě jednou oceňujeme Tvoji pomoc.
  Modrá linka

  Vyhledat odbornou pomoc

  Psychoterapeutická pomoc

  Ahoj poradno, a všichni ostatní, omlouvám se za další dotaz a také i jeho obrovskou délku. nejradši bych jich napsala milion, protože problémů mám nad hlavu, ale zkusím sem dát svůj aktuálně největší, který pro mě hodně znamená a dost mě ničí.
  Tato koronavirová doba s karanténou, přinesla hodně nových dobrých i špatných věcí, také se hodně věcí změnilo a já začala mít deprese.
  Jen pro zajímavost, udělala jsem si hodně testů depresí a vyšlo mi že mám středně až středně těžké deprese, budeme to brát jako střední deprese, ať to nevypadá že přeháním. Každopádně mi napsali, že bych měla navštívit odborníka (psycholog) pokud mohu.
  Teď se pokusím ty deprese upřesnit, protože podle pojmu „střední deprese“ toho moc nezjistíte. Takové deprese mám několikrát týdně, někdy častěji někdy míň, někdy velké, někdy menší. Spočívá to v tom, že se prostě dostanu do pocitu kdy se mi třeba nechce nic dělat, myslím na špatné věci, někdy brečím a párkrát se to dostalo až do myšlenek na sebevraždu... :(
  Se vztahem k rodičům to teď není nejlepší, finančně na tom sice rozhodně špatně nejsme, ale je to doma jako parní hrnec, který se neustále plní a stále bouchá. Maminka s tátou teď taky nemají nejlepší vztah, nejspíše kvůli rozdílnému pohledu na výchovu. Ano, většina problémů a právě těch konfliktů jsou důvodem u mě. Třeba nedávno se to vyhrotilo tak že spala maminka vedle mě a s tátou jsme obě měly jen minimální kontakt a na víkend jsme vyrazily k rodině (od mamky). Nebo jsem třeba jen šla do obchod a chtěla koupit něco hezkého nám všem, ale doma to dopadlo tak, že na mě řvali.
  Podle mě to není řešení, chyby a problémy které mám nebo se jich dopustila, musím pochopit a uvědomit si sama...
  Také Na mamince vidím že je na tom psychicky a stresově velmi špatně...
  Myslím si že dokážu porozumět lidem velice dobře, dokážu poradit jako psycholog, minimálně na většinu situací a umím to dobře vysvětlit, nesnáším když někdo po někom řve kvůli jeho problému, tím se to prostě nevyřeší, přeci je lepší si k němu sednout zkusit si jeho problém vyslechnout a zeptat se ho jestli má nějaký nápad na jeho vyřešení, nebo zkusit navrhnut nějaký způsob (pokud si nevím rady, také se přeci mohu obrátit na odborníka, který ten nejlepší třeba pomůže najít)
  Já se dám přirovnat k přísloví „kážu vodu a piju víno“, krásně poradím, pomůžu vysvětlit, ale i když ten samý problém mám já, prostě to neumím...
  Strašně moc lidí mi říká, že nemůžu být nikdo takový jako že bych se stala psycholožkou nebo že lidem rozumím a z jejich strany mě to mrzí, dalším příkladem je třeba když si moje blízky příbuzná stejného věku myslí že nemám dobrý vztah k dětem, což je obrovská lež..

  Už jsem s maminkou několikrát mluvila o navštívení psychologa, zatím se tak nestalo, ale nevadilo by jí to.
  No nic hodně odskakuji, můj dotaz tedy zní:
  1. Jak tento problém vyřešit, zlepšit vztah...

  Další důležitou etapou je například moje terapie, myslím že jsem si našla svou vlastní terapii a zatím skvěle působí.
  Jsem hodně náladová, a když se nedostanu do své produktivní nálady, jsem třeba právě zrovna v depresi nebo se mi nechce nic dělat.
  Zjistila jsem si svojí vlastní pomoc a jak já říkám terapii, která mě dostane do produktivní nálady, kterou mám pak třeba i několik hodin :)
  Jde o to že „vyvenčím svoji kočičku“, odjakživa miluji kočky a má se u nás krásně.

  Každý den asi tak na 3 minuty jdu na konec ulice a zpátky. (Mám ji v náruči.) Také jsem si četla o tom zda je to normální, jestli se to může a ano je to vše v pořádku. Když příjdu zpět tak ji dám pamlsky, pohraju si s ní, pomazlím se a obecně má i číča lepší náladu. Nejdříve s tím měli rodiče problémy, jako třeba „kočka není pes“ „netýrej jí“ a mohla bych pokračovat, naštěstí už je tolik nemají.
  I ty 3 minuty mi strašně pomáhají, nejspíše to tady nikdo nepochopí a proto se ptám zda je to normální.
  2. Může být tohle nazýváno terapií, která mi pomáhá od depresí a NEproduktivity?
  Tomu kdo mi odpoví chci vzkázat že mi opravdu pomůže a tak mu naoplátku posílám štěstí >X<-do života a přeji jemu i všem ostatním zdraví$>

  Děkuji moc že takto pomáháte všem, kteří mají takové problémy..

  holka, ?12 let, 4. května 2021

  Ahoj z Modré linky,

  děkujeme za důvěru, se kterou se nám svěřuješ. Nemusíš se omlouvat za délku, je to v pořádku, ne každý by uměl tak podrobně popsat, co se mu v životě děje. Píšeš nám se dvěma dotazy.

  Popisuješ své smutné nálady, které míváš. Na internetu sis našla, že bys mohla trpět depresí a že Ti doporučují odborníka. Z popisu Tvých dní, kdy jsi smutná, pláčeš, někdy jsi myslela i na sebevraždu, mi to zní opravdu vážně. Je mi líto, že máš takové náročné dny. Zasloužíš si, aby ses měla lépe a abys našla pomoc, kterou si zasloužíš. Píšeš, že s rodiči je situace doma taky napjatá. Ale i přesto jsi už mluvila s mamkou, která souhlasí s tím, abys navštívila odborníka. Přímo terapie, jak se ptáš, probíhá s psychoterapeutem. Odborník taky může potvrdit anebo vyvrátit depresi. Chtěla bych Ti dodat odvahy, ať celou věc s mamkou v klidu znovu otevřeš a pobavíte se, jak byste mohly najít psychologickou pomoc. Poradit vám může školní psycholog, pokud jej na škole máte. Můžete se ozvat i obvodní lékařce, která může předat kontakt na psychology v okolí. Dalším zdrojem je vyhledávání po internetu dle doporučení a linky důvěry, kde celou situaci můžeš/můžete podrobněji probrat a naplánovat další krok. Ten první krok jsi už udělala tím, že jsi nám napsala. Proto Tě chci podpořit, ať pokračuješ i v dalších, abys mohla být zase spokojenější. I když se to třeba zdá těžké, je to moc důležité. Napadá mě, že by sis mohla vzít na pomoc naše zprávy, které jsme si vyměnili a ukázat je mamce, anebo někomu druhému.

  Přijde mi moc fajn, že sis našla způsob (venčení kočičky), který Tě dokáže uklidnit a zlepší Ti náladu. Zasloužíš si zažívat cokoliv dalšího příjemného si najdeš, co Ti zlepší aspoň o kousek den, ať už to bude další procházka, mazlení se s kočkou, tvoření, čtení, cvičení, poslech hudby, popovídání s blízkými aj.
  Z Tvé zprávy na mě působí, že jsi k sobě i ke svému okolí velmi vnímavá. Popisuješ, že jsi citlivá i k problémům druhých, umíš ostatní vyslechnout a podpořit. Když je jedná o Tebe samotnou je to pak složitější. Přijde mi to jako normální, jako něco, co si nemusíš vyčítat. U druhých míváme přirozeně častěji nadhled, ale do vlastní situace jsme často ponoření tak, že je těžké vidět tu nejlepší cestu. V takových chvílích se můžeme obrátit na okolí a poradit se s nimi. Můžeš se ozvat na Modrou linku (https://www.modralinka.cz/), nonstop pak na Linku bezpečí (https://www.linkabezpeci.cz/).

  Držíme Ti palce, aby celá situace šla k dobrému a Ty jsi měla zase hezčí dny
  Modrá linka

  Vyhledat odbornou pomoc

  Kousání rtů a nehtů

  Ahoj,posledních asi 6měsíců mám pocit,že se mnou něco je...Nechci to nazývat prímo úzkost,protože se v tom nevyznám. Takže...non-stop si koušu rty a kůži na rukou a prostě nemůžu přestat. To bych ještě brala v pohodě,protože je to celkem normální,ale začaly se mi dost klepat ruce což se mi nikdy dřív nedělo. A ted´ k jádru pudla... Dost často necítím emoce. Prostě se staneněco co jsem moc chtěla,ale já nic necítím. A potom najednou mám pocit,jako by mě něco chytlo za hrudník a svíralo mě to....Prostě nemůžu pořádně dýchat,klepou se mi ruce a srdce mi buší jako o závod. Dřív se mi to dělo jen,když jsem byla domě a v mnohem menší míře,ale ted´se mi to občas děje i na veřejnosti a ve větší mířenež dřív. Já vím,že si asi většina řekne,,Ježiš dvanácti letá holka co na sebe chce nějak přitáhnout pozornost!´´ Ale já to myslím vážně. Nechci tomu říkat úzkost ani deprese ani nic takového,protože jak už jsem říkala,nerozumím tomu.
  Prosím porad´te mi.

  holka, 12 let, 30. dubna 2021

  Ahoj,

  píšeš o svých potížích, které u sebe v poslední době pozoruješ a které Tě znepokojují. Rozhodně to nevnímám tak, že by ses na sebe snažila přitáhnout pozornost, naopak je dobře, že si takových věcí všímáš a rozhodla ses poradit. Píšeš, že nevíš, jak bys ty stavy nazvala, protože tomu nerozumíš. Možná by sis přála, abychom Ti my dokázali říct, co se s Tebou děje a nějak to pojmenovali. To bohužel takto na dálku není možné, protože k tomu je potřeba delší rozhovor s odborníkem. Příčin Tvých potíží může být spousta. Kousání rtů a nehtů je poměrně běžné a často se objevuje v souvislosti s nervozitou anebo strachem, mnohdy si ani lidé neuvědomují, že to dělají. Pokud vnímáš, že to děláš častěji než dříve, je možné, že je to reakce na nějaký stres či vypjatou situaci, která se odehrává/odehrála ve Tvém životě. Stejně tak bušení srdce a změny dechu, které pozoruješ s tímto mohou souviset. Můžeš se zkusit zamyslet, co se v poslední době ve Tvém životě změnilo, jestli jsi zažívala něco náročnějšího (třeba i několik týdnů předtím, než se potíže objevily). Užitečné může být i přemýšlet nad tím, jestli se potíže objevují v situacích, které jsou si něčím podobné. Především bych Tě chtěla moc podpořit v tom, aby ses svěřila někomu dospělému ve svém okolí, komu důvěřuješ, ideálně rodičům, ale třeba i jinému příbuznému nebo blízké osobě. Často i jen díky sdílení může dojít k velké úlevě. Můžeš poprosit rodiče, aby s Tebou zašli k doktorovi, pro začátek bude stačit i konzultace s dětským lékařem/lékařkou. Je možné, že půjdeš i k psychologovi/psycholožce, abyste více prozkoumali, co a proč se děje. Pokud bys chtěla mluvit detailněji o tom, co prožíváš anebo jaké jsou možnosti řešení, můžeš se nám ozvat i na chatu anebo na telefonu či Skype, kde je větší prostor doptávat se. Vše najdeš na našem webu www.modralinka.cz. Přejeme Ti brzkou úlevu.

  Modrá linka

  Vyhledat odbornou pomoc

  Zdravím poradnu.
  Takže, jednou jsem vám psala že jsem “bezdůvodně" smutná a myslím že sem na to přišla. Poslední dobou mám velký hádky s mojí mámou a každý den se to zhoršuje a nikdy ze sebe ten vztek a smutek nemůžu vypustit protože vždycky když začnu plakat, tak mě máma nadává a řekne “Jo!? Tak ty budeš ještě fnňukat jo!? Nech toho nebo vezmu řemen a naflákám ti tak moc že si měsíc nebudeš moct sednout na zadek!” A s naštvaností je to takhle: když něco řeknu (abych se bránila) tak mě zase nadává a když třeba odejdu a dupu u toho tak řekne “TY BUDEŠ JEŠTĚ DUPAT ABY VŠECHNI VIDĚLI ŽE MADAM KRÁLOVNA JE NASRANÁ JO!?” omlouvám se za sprosté slova ale snažím se to upřesnit :(.
  Ona to není jen taková malá hádka ono je to doma velkej křik a často mě bije a sprostě na mě křičí nebo někdy to není sprostý nadávání ale je to hrozně zranitelný :(.. třeba to nejhorší co mi kdy řekla je tohle: JÁ TĚ JEDNOU UŠKRTÍM!! Nebo: BYLO BY LEPŠÍ KDYBY JSEM TĚ NEVYTVOŘILA! A nebo…: UDĚLÁM TI ZE ŽIVOTA PEKLO! A pak ještě něco ale bylo v tom strašně hodně sprostých slov a ani to nechci popisovat :(..
  No a takhle ten vztek a smutek v sobě držím a pak jsem “bezdůvodně” smutná a naštvaná a mamka se potom diví že jsem na ní “drzá". Ona se alespoň výkřikčí na mě ale já to že sebe nikdy nemůžu vypustit…
  A už je to takhle 2 Roky (asi tak) a jak už jsem řekla tak se to každý den zhoršuje a já nevím co s tím :(
  Sice hádky máme často ale většinou je to kvůli škole
  Já se celej den jenom učím| Vždycky když přídu že školy a lehnu si (protože jsem unavená) tak mi řekne “NE TY SI NELEŽ BĚŽ SE UČIT!!” A pak se celej den učím třeba do 9 hodin večera a pak už jenom spát a nemůžu usnout :(
  A pak mě s toho pálej oči..
  Prosím, poraďte mi co s tímhle mám dělat protože já si fakt nevím rady D:
  A když už jsme u tý únavy tak bych se chtěla přesunout na další část. Ano vím, je to moc dlouhý ale já nevím co s tím a navíc to nechci psát až pak zase někdy jindy.

  1. Jsem vždycky strašně unavená, ale v noci nemůžu usnout a pak někdy ráno se vzbudím (třeba v 5 hodin ráno) a stejně furt nemůžu usnout i když jsem ospalá a unavená, musím tedy počkat do 6 až mi začne zvonit budík (protože škola) a pak jsem celej den unavená.
  2. Poslední dobou nemám vůbec skoro hlad a ani nemám na nic chuť nevím proč.. Já jsem sice nikdy nebyla žádnej jedlík ale teť se to výrazně zhoršilo, já jsem úplně v pohodě dokázala klidně vydržet běz obědu (a neměla jsem žádný svačiny) a stejně jsem neměla hlad :(. Ještě před 3 týdny jsem vážila 32,7kg a teť vážím 29,9 kg a takhle to je :(
  3. Často, vlastně skoro vždycky, se cítím nějak strašně beznadějná, smutná a furt o sobě myslím negativně a kazí mi to celej den a já nevím co s tím
  4. Z nějakýho důvodu jsem ztratila zájem o věci, které jsem milovala. Třeba psaní si s kamarády, pohyb a moje hobby.. nevím proč :(
  5. Poslední dobou mě něco jen tak bolí, I když jsem se nebouchla a ani nic takovýho, prostě mě něco jen tak začne bolet. Třeba dneska ve škole jsem měla psát ale strašně mě bolelo rameno a nemohla jsem teda psát. Takovýhle bolesti teť mám docela často :(
  6. mám problémy se soustředěním, rozhodováním nebo zapamatováním si věcí,nikdy nic nepochopím, furt na něco zapomínám hlavně na úkoly I když se celej den učím :(.
  7. většinou nemám na nic energii, třeba udělám teprve třeba v úkolů první příklad a hned si vzdychám a říkám si "To bude ještě na dlouho" nebo potom když už je večer, tak se mi strašně slepou nohy, nemůžu na nich stát :(..
  8. A nakonec, poslední dobou FURT pláču, někdy se i ve škole jen tak rozbrečím. Ani nevím kdy jsem byla jakože DOOPRAVDY šťastná.. Já si prostě nevím rady..😭

  Napsala jsem to takhle protože ty problémy co jsem napsala od 1 do 8 tak se mi dějou všechny najednou a já nevím co s tím ;(..
  Poradíme mi prosím? Já už fakt nevím.. A znova se omlouvám že je to tak dlouhý..
  Předem děkuji za odpověď a přeji hezký den.

  holka, 11 let, 27. dubna 2021

  Milá pisatelko,
  Ano, uvědomuju si tvůj dotaz, psala si nám již jednou. Jsem moc ráda, že jsi našla odvahu a důvěru a rozepsala se do poradny víc. Dává to nyní jasnější obraz o tom, co se s tebou nejspíš děje. Je také dobře, že jsi popsala i ty další body, ono to bude všechno spolu souviset. Chování mámy k tobě a to, co ty potlačované emoce s tebou dělají. To, co popisuješ, jak se k tobě chová vůbec není dobře. Fyzické tresty, ponižování, vulgární nadávky a to jak tě odmítá by ve vztahu mámy k dceři vůbec nemělo být. Myslím si, že základ tvých problémů, o kterých píšeš, má souvislost s vaším vztahem a jejím chováním k tobě. Mám pocit, že je nyní odpověď z poradny na tvůj problém málo. Chtěla bych tě nyní moc povzbudit k tomu, abys o tom začala mluvit ještě i někde jinde. Další krok by třeba mohlo být chatové poradenství. Doporučuju, zkus se podívat na stránky https://www.elinka.iporadna.cz/. Je zde několik možných chatovacích linek pro děti, třeba Dětské krizové centrum nebo náš chat Centrum Locika. Ten je otevřený každý den od 13ti do 17ti a v pátek do 16ti. Zde si s tebou o tom, co prožíváš a co se doma děje promluví, podpoří tě, budeš mít možnost s laskavými lidmi to víc rozebrat. Doporučí ti další možné kroky, již přímo nasměrované někam v místě tvého bydliště. Myslím si, že tvůj psychický i zdravotní stav by moc potřeboval odbornou pomoc. Je potřeba aby tvoje problémy viděl lékař, je možné, že se u tebe začínají objevovat příznaky dětské deprese. To, co popisuješ ohledně spánku, jídla a neurčitých bolestí, pak té únavy a nesoustředění by tomu odpovídalo. A na to je poradna krátká. To, co ti mohu doporučit já, jsou taková podpůrná opatření. Komunikuj o tom, jak ti je s blízkými osobami, které ve svém okolí máš. Zkus se někomu svěřit i na živo. Pak je moc dobře, že si své pocity uvědomuješ, sice je nemůžeš vyjádřit přímo před mámou ale rozhodně je nepotlačuj. Zkus pak svůj vztek vybít alespoň zástupně. Sportem, nebo nějakou fyzickou prací, nebo něčím, co ti ten vztek umožní pustit – třeba boucháním do polštáře. Důležité je, že tu energii vzteku nepotlačíš a nebudeš v sobě držet. A podobně tak ten smutek a slzy. Pusť je ven. Třeba pak o samotě v pokoji ale nepotlačuj je. Potlačovaní takto silných emocí pak udržuje v těle to velké napětí, které je základ problémů, o kterých píšeš. Zkus také být hodně venku, na vzduchu. Choď třeba na procházky se svými kamarády. Hledej místa a činnosti, které tě uklidňují, odvádějí pozornost od toho, co prožíváš doma a dávají ti dobrý pocit. Ale to vše je podpůrné. Určitě by tvůj stav měl posoudit i odborník, tedy lékař. Můžeš zkusit zajít za svým praktickým lékařem a říci mu o tom. Nasměruje tě dál. Tak zatím takto. A pokud budeš potřebovat, tak se zase ozvi a zkus to tentokrát přes ten chat, tam je možný psaný rozhovor. Ale samozřejmě poradnu můžeš využít zase, pokud je to tak pro tebe příjemnější.
  Tak ti přeju hodně sil a držím ti palce,
  Poradce Centra Locika

  Vyhledat odbornou pomoc

  Příliš mnoho smutku

  Ahoj,
  Píšu vám sem, protože vím, že všichni vždy všem pomůžete v každé situaci, a za to bych vám chtěla moc poděkovat.:-3
  Poslední dobou jsem pořád taková smutná. Chodím domem jako duch a připadám si, jako kdyby mi někdo něco strašného udělal, přitom se nic takového nestalo. Prostě jsem pořád smutná a nevím proč. A když se doopravdy něco stane, třeba když na mě mamka křičí, připadám si ještě dvakrát hůř. Jsem prostě hrozně přecitlivělá a nevím co mám dělat... Občas i pomýšlím na sebevraždu... Nevím co mám dělat!;-(Chtěla bych jít k psychologovi nebo psychiatrovi ale rodiče mi to nedovolí, říkají že k psychologům chodí jen blázni, a já že blázen nejsem a že si vymýšlím a nic mi není... Přitom já vím že mi něco je! Co mám dělat? Prosím pomozte mi!;-(
  Děkuji.

  absolutně zoufalá holka v depresích, 10 let, 27. dubna 2021

  Ahoj, zdravíme Tě z Modré linky,

  těší nás, že Ti naše zprávy přijdou užitečné a jsme rádi za Tvou důvěru, že nám píšeš, když se Ty sama cítíš smutná a není Ti dobře. Píšeš nám také, že jsi dokonce přemýšlela i nad sebevraždou a chtěla bys jít k psychologovi, ale rodiče Ti to nechtějí dovolit.

  Mrzí mě, že se cítíš v poslední době takto špatně a že Tě rodiče v návštěvě psychologa nepodpořili. Je moc dobré umět si říct o pomoc, když ji potřebuješ, tak, jak jsi to teď udělala. Jít k psychologovi totiž není žádná ostuda ani něco, co je jen pro blázny. Je to podobné jako s doktorem. Nemusíme za ním chodit s každou oděrkou, ale pokud nás něco trápí delší dobu nebo je to vážnější, je důležité nezanedbat to, postarat se o sebe a zajít za ním.

  Někdy je ale pro rodiče (a obecně pro všechny lidi) těžké vcítit se do druhého a odhadnout, jak moc velké je pro něj samotného jeho trápení. Proto přemýšlím, jestli není šance si s rodiči o všem ještě jednou promluvit a třeba jim i ukázat tuto naši společnou zprávu. Nebo jestli by Tě nemohl podpořit někdo další z rodiny, komu důvěřuješ. Můžeš se také ozvat přímo k nám na Modrou linku, třeba po telefonu nebo po chatu. Kontakty najdeš na našich stránkách www.modralinka.cz.

  Přejeme Ti, ať brzy najdeš někoho, kdo Tě podpoří a ať je Ti brzy lépe.
  Modrá linka

  Vyhledat odbornou pomoc

  Pocit zbytečnosti

  Dobrý den, vím že je to asi hodně divný dotaz, ale jak najde člověk smysl života nebo něco kvůli čemu se mu oplatí žít? Protože nevím proč ale každé ráno když se vzbudím se cítím tak... zbytečně jako bych se na nic na tomhle světě nevázal. Nepřemýšlím nad sebevraždou ani nad sebepoškozováním... ptám se teoreticky jen tak.

  A taky se v poslední době cítím strašně sám a nevím jak se toho pocitu zbavit, nejradši bych někoho objal. Vlastně to tak mám už vcelku dlouho a i před koronou. Nevíte mi prosím poradit?

  Děkuju všem

  kluk, 13 let, 19. dubna 2021

  Ahoj z Modré linky,

  díky za důvěru, se kterou se nám svěřuješ. Představuju si, že nemuselo být vůbec lehké sepsat to, co Tě teď už nějakou dobu trápí. Ptáš se nás, jak člověk najde smysl života. Každé ráno míváš zvláštní pocit zbytečnosti a nevázanosti, cítíš se sám. Je dobře, že jsi napsal a nezůstáváš na to sám, nebojíš se obrátit pro podporu.

  Je mi líto, že zažíváš po probuzení takové pocity. Zasloužil by sis, aby Ti bylo lépe a necítil ses tak sám. Ptáš se na otázku, jak najde člověk smysl života a něco, kvůli čemu se mu vyplatí žít. Chtěla bych ocenit, že se na to ptáš, ne všichni v Tvém věku si kladou takové složité otázky. Bohužel, Ti nedám jednoznačnou odpověď, protože každý člověk si v průběhu svého života zjišťuje, co je smysluplné a důležité pro něj. Často se to během života mění a odpovědi se objevují postupně.
  Říkám si, že by sis o tom všem zasloužil popovídat s někým, kdo Tě vyslyší a komu důvěřuješ. Když se někomu svěřujeme, tak se nám třídí i myšlenky a může být jednodušší pak hledat cesty, co s tím. Chci tě podpořit v tom, aby sis o tom promluvil i se školním psychologem, pokud jej na škole máte. Z toho co píšeš mi zní, že by o Tvých ranních náladách měl vědět odborník. Pokud totiž trvají delší dobu, je potřeba vyloučit depresi, se kterou pomáhá psycholog/psychiatr. Říkám si, jestli máš v okolí někoho, koho bys mohl obejmout a kdo Tě vyslechne s tím vším, o čem píšeš. Možná někdo z rodiny, ze známých, někdo z kamarádů. Může se zdát těžké o tom začít mluvit, ale je to moc důležité, aby se to mohlo zlepšit a Ty ses měl zase dobře. Můžeš začít i tím, že druhému dáš přečíst to, o čem jsme si psali tady. Můžeš se nám ozvat i na Modrou linku (https://www.modralinka.cz/), nonstop je pak Linka bezpečí (https://www.linkabezpeci.cz/). Neboj se zavolat/napsat do chatu, nemusíš na to být sám.

  Dny podle Tvých představ přeje
  Modrá linka

  Vyhledat odbornou pomoc

  Ahoj,
  Mám tady nějakej takovej divný problém.
  Poslední dobou u sebe pozoruju že jsem jen tak z ničeho nic smutná. Ale docela dost a úplně bez důvodně, ani nevím jak bych to vysvětlila je to jako kdybych ztratila něco drahocenného ale zapoměla co to je nebo jako kdyby jsem v životě ztratila nějakýho důležitého člověka ale nikdy ho nepoznala. Prostě nevím jak to vysvětlit..
  Je to normální? Docela dost mě to trápí a rodiče se mě vždycky ptají " Seš v pořádku?" a já jim vždycky musím říct že jsem v pohodě protože vím, že kdyby jsem jim řekla že jsem smutná tak by se mě ptali proč jsem smutná a ten problém je že ani vlastně nevím. I když mě tam někde uvnitř něco strašně trápí ale nevím co to je.. I teť jsem smutná. Děje se to každý den...
  Můžete mi prosím poradit co s tím? Popřípadě jestli je to normální?
  Děkuji předem.. :)

  holka, méně než 13 let., 13. dubna 2021

  Milá pisatelko,
  Když si čtu tvůj dotaz, tak mě napadá, že rozhodně to normální není a bylo by potřeba tomu pozornost věnovat. Napíšu ti, co mě k tomu napadá. Nemůže to ale být vyčerpávající odpověď, protože k tomu bych potřebovala znát mnoho dalších podrobností a vidět tě osobně. Jsi na prahu puberty, a v tomto věku může docházet k velké citové bouři. Mohou se opravdu otevřít nějaké dávné vzpomínky z věku, kdy jsi byla hodně malá a nemusíš si na ně vědomě pamatovat. Proto ten pocit, který popisuješ, že tomu smutku nerozumíš odkud je. Většinou to souvisí s našimi vztahy, které kolem nás byly a jsou. Může jít o pocity, kdy ti někdo chyběl, kdo se ti třeba nevěnoval tak naplno, jak bys potřebovala, kdo tě nechával samotnou a tak. Mohla se v tobě uložit úzkost, která se zavřela do „šuplíku“ uvnitř mysli. A teď, když přichází toto bouřlivější období, tak se zase z toho „šuplíku“ vynořila a ty jí vnímáš jako ten divný smutek. Může to třeba odrážet i něco, co v té době prožívala tvá rodina, rodiče ale ty jsi tomu nerozuměla, pouze cítila ty emoce, které kolem toho byly. A opět teď se ti ty uložené emoce otevírají a ty je prožíváš jako smutek a ztrátu. Také jsi v období, kdy končí doba takového toho čistého dětství, kdy je vše prožíváno jako pěkné. A najednou ta puberta dělá uvnitř víc neklid, a to může být prožíváno jako nějaká ztráta. Přichází období, které přináší mnohem víc nejistoty, hledání co a jak, hledání místa ve světě a vztahu k sobě. Končí období, kdy vše bylo takové víc jasné, bezproblémové. A i s tím se vlastně nějak vnitřně loučíš. To bývá v prožívání dětí ve tvém věku poměrně Také v tobě končí doba takového toho čistého dětství, kdy je vše prožíváno jako pěkné. A najednou ta puberta dělá uvnitř víc neklid, a to může být prožíváno jako nějaká ztráta. Přichází období, které přináší mnohem víc nejistoty, hledání co a jak, hledání místa ve světě a vztahu k sobě. Končí období, kdy vše bylo takové víc jasné, bezproblémové. A i s tím se vlastně nějak vnitřně loučíš. To bývá v prožívání dětí ve tvém věku poměrně časté.
  A pak je tu samozřejmě i otázka nad tím, jestli se u tebe třeba nerozvíjí dětská deprese. A tady bych ti doporučila se o tom poradit s někým, kdo tě může vidět osobně a popovídat si s tebou. Třeba tvůj dětský lékař. A zkus se domluvit s mámou, jestli by s tebou navštívila dětskou poradnu. Bylo by dobře, aby tvůj psychický stav viděl někdo, kdo to umí porovnat a posoudit. I to se v tvém věku může stát a je to poměrně časté. Má to mnoho možných řešení a pomoc v tom existuje dobrá. A je vždy dobře, když se to zachytí co nejdříve. Moje doporučení proto je, požádej mámu o pomoc s tím a vyhledejte dětského psychologa. Nejspíš tě úplně uklidní a nebude to nic vážného ale je dobré se v tom vyznat. A až budeš vědět víc, můžeš třeba zase napsat nám a pobavíme se o tom dál.
  Tak je moc dobře, že ses ozvala a napsala do poradny.
  Budu ti držet palce ať najdeš brzy cestu k úlevě.
  Poradce Centra Locika

  Vyhledat odbornou pomoc

  Už posledních pár dní jsem si všimla že moje ségra má na rukou hromadu škrábanců, vypdají jak od nože. Před mamkou říká že je to o našeho kocoura, ale jednou jsem jí viděla s nožem v ruce a tekla jí z ruky krev. Všimla si mě a řekla ať o tom neříkám rodičům. Myslíte si že se řeže? Co s tím mám dělat?:-(

  holka, 11 let, 6. dubna 2021

  Milá pisatelko,
  Je moc dobře, že píšeš a že se o svou sestru takto zajímáš. Nejspíš je to opravdu tak, že se sestra řeže, pozoruješ to dobře. Je to dost závažná situace. Sestra nejspíš prožívá velké vnitřní napětí, vztek, strach, smutek, se kterými si neumí poradit a tak pro ní to řezaní představuje možnou úlevu, ventil pro to napětí. Řezání odvádí pozornost do něčeho těžkého, co by jinak musela prožívat naplno. Ale to je jen ve stručnosti. Smyslem této odpovědi není rozebírat příčiny, proč k tomu u dětí a u tvé sestry dochází. Vždy tam je nějaký emoční a vztahový problém. Ty se ptáš na to, jak můžeš své sestře pomoci. To, co pro ní můžeš udělat je určitě to, že jí upozorníš na to, že sis toho u ní všimla. Můžeš jí i říci, že jsi psala nám a doporučit jí, že může napsat také a svěřit se s tím, co jí trápí. Ať si uvědomí co řeší tím řezáním a zda-li by se to dalo řešit jinak. Ale k tomu by potřebovala o tom s někým mluvit, kdo jí otázkami a podněty povede k tomu lepšímu uvědomění souvislostí. Ukáže jí třeba i to, jak odvádět napětí jiným způsobem, jak relaxovat, jak překonat nutkání se pořezat. Ukaž jí, že jsi v tom její opora, že chápeš, že má asi nějaké trápení. Nevím, jak by to přijali rodiče, jací vaši rodiče jsou. Ale něco, alespoň málo, by vědět měli. Možná si tím pak lépe všimnou, že tvoje sestra má trápení. Třeba něco přehlíží a tvoje sestra právě tím řezáním tak trochu volá o pomoc, aby si jí někdo všiml. Že je v situaci, kterou třeba už moc nezvládá. Nevím, kolik tvé sestře je. Ale určitě by jsi jí měla podpořit v tom, aby i ona sama vyhledala pomoc. Někomu se svěřit, komu důvěřuje. Může se třeba svěřit sem, jak jsem už psala, nebo může oslovit nějaký chat, určený pro děti (to je i teenageri) v krizi. Buďto ten náš, Centrum Locika:www.detstvibeznasili.cz nebo třeba chat Dětského krizového centra. Najde odkazy na internetu.
  Poradce Centra Locika

  Vyhledat odbornou pomoc

  Sebepoškozování - Jak to chodí u psychologa?

  Ahoj,
  Ano už zase já....omlouvám se
  Každý večer myslím na to jaké by to bylo kdybych tady nebyla...dokonce si i plánuju různé plány . Ale ráno to vždy vzdam.
  Ublizovani...to se zatím držím od tě chvíle co jsem byla odvezena sanitkou na psychiatrii. Od te doby mam hruzu ze sanitek...
  Řekla jsem to učitelce...moje pocity na sebevraždu...věřila jsem ji a ona to řekla mamce...mamka byla smutná ale promluvila si se mnou a pochopila mě....
  Asi budu chodit k psychologovi
  Přijde mi že jsem divna že jsem skončila na psychiatrii.
  Říkali že mám úzkosti .
  Dokonce se už bojím i koukat na moje oblíbené seriály protože se tam o sebevrazdach mluví...
  Už se to řeší....a můj dotaz zni: JAK TO U PSYCHOLOGA CHODI?
  Už vím jak to chodi u psychiatra ale tam je to asi drsnější než u psychologa....prosím o odpověď

  holka, 12 let, 6. dubna 2021

  Ahoj z Modré linky,

  opět nám po nějakém čase píšeš. Moc mě mrzí, že je Ti tak, že každý večer myslíš na sebevraždu a dokonce už máš i různé plány. Píšeš, že Tě odvezla sanitka na psychiatrii a teď máš ze sanitek strach. Svěřila ses o svých problémech učitelce, což chci moc ocenit. Ta to řekla mamce a je opravdu moc dobře, že to mamka teď ví a je super, že to i pochopila. Taky je dobře, že budeš chodit k psychologovi, který Ti může pomoct. Ptáš se nás, jak to u takového psychologa chodí.

  Nejprve chci říct, že se nemusíš cítit divná, že jsi skončila na psychiatrii. Když je někdo hodně nemocný, nebo má úraz, je naprosto normální, že se o něj v nemocnici postarají. I duše může být nemocná a od toho jsou tu psychiatři a psychologové. Úzkosti jsou něčím, co teď trápí hodně lidí, takže v tom určitě nejsi sama.

  Nevím, jakou máš zkušenost na psychiatrii, ale chci Tě podpořit, že u psychologa se není čeho obávat. Psycholog, na rozdíl od psychiatra, nepředepisuje léky, ale hlavně si s člověkem povídá. Na prvním setkání Tě asi bude chtít psycholog trochu poznat, tak se možná bude ptát na Tebe, na to, jak se máš. Když nebudeš chtít na něco odpovědět, tak to vůbec nevadí a můžeš mu to říct. Stejně tak se ho můžeš zeptat na to, co Tě zajímá - např. jak to bude probíhat, jak často se budete vídat, jak to funguje... Psycholog s Tebou může hledat cesty, jak se cítit lépe, abys mohla mít ze života radost a užívat si ho, což bychom Ti tady na Modré lince moc přáli.

  Myslím ještě na to, že každý večer přemýšlíš, jaké by to bylo, kdybys tu nebyla. Jsme moc rádi, že jsi své plány zatím vždy vzdala a věříme, že jednou bude líp a už nebudeš chtít život ukončit. Určitě na tyto myšlenky nezůstávej sama, neboj se i s nimi svěřit, třeba mamce. A kdyby Ti bylo hodně těžko a chtěla by sis ublížit, tak můžeš zavolat i nám, na číslo 608 902 410 nebo přes Skype (najdeš na www.modralinka.cz). Jsme tu od 9 ráno do 9 večer.

  Přejeme Ti hodně štěstí a příjemné první setkání s psychologem.

  Modrá linka

  Vyhledat odbornou pomoc

  Stres z nesmyslných pohybů a strachu z Boha

  Ahoj poradno, už jsem sem psala dotaz ohledně své váhy.
  Nyní mám takový problém, který mě už dlouho trápí...

  Netuším, jestli to je nějaký tik či co, ale neustále (a to hlavně večer před spaním) se musím někam neustále vracet, dotýkat se několikrát věcí, protože jinak mám takový pocit, že se na mě bude někdo zlobit např. Pán Bůh.

  Nevím, jestli jste se už s podobným případem setkali, nicméně netuším, jak se mám tohoto podivného tiku zbavit. Zkouším se nějak odreagovat, nemyslet na to, ale nefunguje to.

  V noci když spím ve svém pokoji, tak na to musím neustále myslet, je to pro mě hrůza a tak spím radši s rodiči. Jenže problém je ten, že už mě rodiče nenechají u nich spát, a tak se bojím, co bude.
  Rodiče mi i trochu vyhrožují, že mě odveze záchranka, půjdu k psychiatrovi apod.

  Ve dne to není tak hrozné ale večer to je peklo. Musím se všeho pořád dotýkat jen aby to bylo správně a aby se na mě Pán Bůh nezlobil a nepotrestal mě.
  Nejsem křesťanka, ale přece se toho bojím.
  Někdy kvůli tomu nocuji třeba až do půlnoci, ale vždy usnu.

  Velice mě to stresuje a budu moc ráda, když mi poradíte.
  Předem děkuji za odpověď, Clarie.

  Ahoj Clarie,
  věřím Ti, že Tě tato situace stresuje a znepokojuje. Pozorně jsem si Tvůj e-mail přečetla a napadlo mne, abys zkusila vyměnit rituál dotýkání se věcí za rituál jiný. Třeba si před spaním v duchu projít svůj den, třeba i formou relaxace s pomocí relaxační hudby, pomáhají i meditace, návody najdeš na internetu, můžeš se poradit s rodiči. Se svými "tiky", jak to Ty nazýváš, si nemusíš poradit sama. To, co popisuješ, se děje i dalším lidem, silný tlak k opakování nesmyslných pohybů a úkonů, dotýkání věcí, rituály, které člověku nedají spát a vytváří napětí (pro další informace se můžeš podívat např. sem: https://www.najdipomoc.cz/…ze/). Může Ti v tom pomoci právě psycholog/psycholožka, můžeš se zkusit domluvit s rodiči a nějakého vyhledat, aby Tě podpořil/a a pomohl/a. Neznamená to, že by Tě musela odvézt záchranka nebo bys nutně musela k psychiatrovi, spíš jde o to, že potíže, které popisuješ, se občas dějí a pomáhá na tom pracovat v rámci psychoterapie, setkávání s psychologem by Ti mohlo ulevit a pomoci. Můžeš zkusit kontaktovat i vašeho školního psychologa, máte-li jej na škole, třeba i online, další možností je zeptat se Tvé dětské lékařky, jestli má nějaký osvědčený kontakt, podívat se můžete např. i na psychology v okolí přes www.znamylekar.cz. Kdybys to chtěla ještě víc probrat, můžeš se obrátit i znovu na nás (www.modralinka.cz).

  Držíme Ti, Clarie, pěsti, ať se Ti daří usínat bez průtahů.
  Modrá linka

  Vyhledat odbornou pomoc

  Útěk z domova + potíže s jídlem

  Ahoj mám takový problém. Nevim úplně proč ale bývá mi hodně špatně od žaludku a není to myslím kvůli jídlu. Mám od paní doktorky nařízeno přibrat ale teď je mi fakt zle takže jsem zhubla na cca 32kg. Máma si myslí že nad jídlem moc přemýšlím a všechno si zhnusím předem ale to není pravda. Mně je špatně i několik dní v kuse a pak to třeba přejde. Naučila jsem se zvracet aby se mi ulevilo. Jak moc je to špatné? Nechápu proč mi nevěří. Už nikomu radši nic neříkám. Někdy se bojím i pít. Přijde mi že je toho všeho na mě příliš. :-( Chtěla bych odejít z domova než mi bude líp s odpočinu si... a nevím co mám dělat. Nechci nikomu z rodiny nic říkat. Přijde mi že mě nechápou. Je mi smutno z toho jaký je poslední dobou můj život. Nejdřív boje mých rozvedených rodičů, táta mě mlátil, máma mi vyčítala spoustu věcí a pak jsem se začala řezat. Mám v sobě hodně smutku a nejde ho vyplakat...
  :'-( Nechci se zabít jen si odpočinout od starostí když bych odešla z domova pak možná nebudu muset myslet na to že se mi chce zvracet. Byl by to průšvih odejít ikdyž slíbím že se vrátím? Děkuji ti za odpověď Alíku

  holka, 12 let, 11. března 2021

  Zdravíme Tě z Modré linky,

  znovu se na nás obracíš a píšeš o to, že Ti je těžko, řešíš bolesti žaludku, jídlo a zvracení, máš pocit, že je toho na Tebe příliš a je Ti smutno. Myslíš i na odchod z domu a ptáš se nás, zda by to byl průšvih.

  Je mi líto, že je to teď pro Tebe těžké a jsi smutná. Je toho hodně, co řešíš a co se Ti honí hlavou, a tak mi přijde pochopitelné, že se tím nejspíš cítíš zahlcená. Je moc dobře, že jsi nám teď dokázala o svých pocitech takto otevřeně napsat, třeba i o tom, že máš chuť odejít z domu. Napadá mě, že každému z nás se někdy může stát, že má všeho dost a nejraději by odešel pryč – ze školy, z domu, dospělí třeba z práce. Takový odchod může zobrazovat naši touhu po tom, abychom se ze situace dostali a bylo nám lépe. Současně mi přijde moc fajn, že si dokážeš položit i otázku, co by Tvůj odchod způsobil a zda by to byl průšvih. Nevím přesně, kam bys mohla jít (jestli máš třeba na mysli jít na pár dní k příbuzným nebo být někde venku) a co znamená, že bys slíbila, že se vrátíš. Když na tím ale přemýšlím, dovedu si představit, že by se mohlo stát, že Tvůj odchod by mohl způsobit zmatek, hledání nebo třeba i nějaké nepříjemné důsledky. Vím, že rozhodnutí je na Tobě, ale ráda bych Tě teď povzbudila k tomu, abys hledala jiné cesty, jak si odpočinout a cítit se postupně lépe. Napadá mě také varianta domluvit se na dočasném pobytu u některého z rodinných blízkých (třeba u babičky nebo tety), popřípadě třeba i v dětském krizovém centru, kde je možnost i přespávat a přes den absolvovat různé aktivity jako terapie a relaxace.

  Píšeš také o jídle, o tom, že paní doktorka říká, že bys měla přibrat, někdy je pro Tebe těžké i pít vodu. Také se nás ptáš, zda je špatně, když zvracíš, aby se Ti ulevilo. Chápu, že je to pro Tebe zamotané, současně z toho, co píšeš, mám pocit, že Ti pocity kolem jídla hodně vstupují do života, trápí a možná i v něčem omezují. Také mám potřebu napsat Ti, že tělo potřebuje dobrou výživu a zvracení je něco, co by se už dít nemělo. Přijde mi proto důležité, abys na to teď nebyla sama, zasloužíš si podporu, a to jak od blízkých, tak třeba také psychologickou. Věřím Ti, že je pro Tebe těžké svěřit se doma, někdy máš pocit, že tomu tolik nerozumí, ráda bych Ti k tomu znovu dodala odvahy. Je v pořádku říci, co bys potřebovala, co cítíš. Pokud by pro Tebe bylo náročné začít o všem znovu mluvit, můžeš jim ukázat i svůj e-mail a naši odpověď. Obrátit se můžeš jak na někoho doma (rodiče, prarodiče, hodnou tetu, strýce), tak také jinde, ve škole, v kroužku. V minulém e-mailu jsi psala o školní psycholožce, uvažuji nad tím, jestli by ji bylo možné kontaktovat třeba on-line, když teď do školy nechodíte.

  Popisuješ smutek, který zatím nejde moc vyplakat, přemýšlíš, jaký je Tvůj život. Napadá mě, že ve chvílích, kdy je nám těžko, může být důležité dělat věci, které máme rádi (věnovat se svým koníčkům, přečíst si oblíbenou knížku, podívat se na oblíbený film) starat se o sebe, i když to nejde snadno, nechat průchod emocím.

  Také my jsme Ti dál otevřeni, e-mail má svá omezení, ale můžeš nám zavolat – po telefonu nebo Skype. Nabízíme také chat, více informací najdeš na našich stránkách. Zdarma pak funguje linka 116 111.

  Znovu bych Tě ráda povzbudila, abys hledala pomoc ve svém okolí, není se zač stydět, pomoc potřebuje občas každý z nás.

  Držíme Ti pěsti a přejeme hodně sil,
  Modrá linka

  Vyhledat odbornou pomoc

  Potřeba odborníka

  Ahoj poradno,
  tenkrát jsem psala, že by jsem chtěla navštívit psychologa, ale od té doby jsem změnila. Začala jsem si víc věřit, líbit se sama sobě, ale chtěla by jsem navštívit psychologa i tak, protože bych chtěla nějaký rady do života, a nebo mu říct a nějakých menších problémech, které mě trápí, ale zase nevím jak to říct rodičům, protože nevím jestli by mi mamka neřekla, že to je kravina. Ke školní psycholožce by jsem ale nechtěla jít, protože chci raději soukromého. Navíc ani nevím, kdy vůbec do školy půjdu. Prostě ne, ke školní psycholožce určitě ne, ani nechci aby mi ji někdo doporučoval. Ale jak říkám, někdy by jsem chtěla k psychologovi, protože mám nemocnýho taťky (není to vážná nemoc, ale nechci ji zmiňovat) a prostě mě trápí někdy, že mám nemocnýho taťky, a chci to říct někomu, ale mám to zakázaný od rodičů, a mamka ani sestra se mnou o tom nemluví moc. A žádné kamarádce to říct nemůžu, proto se chci obrátit na psychologa, a říct mu nějaké menší problémy, ale jak to mám říct mamce?

  holka, 12 let, 4. března 2021

  Ahoj,

  moc ráda čtu, že už jsi na sobě zapracovala a má to nějaké výsledky, víc si věříš a máš se ráda. Přesto bys ráda ještě něco probrala s odborníkem. Mamce to řekni tak, jak to píšeš nám, nebo jí můžeš dát přečíst svůj dotaz s naší odpovědí. Dospělí mají někdy tendenci podceňovat problémy svých dětí. Nevím, zda toto se týká i Tvé mamky, neznám ji. Ale doba se změnila, v současnosti se projevuje obrovský nárůst psychických problémů (i kvůli covidu a izolaci od kamarádů), proto je o služby psychologů i terapeutů velký zájem.
  Moc nerozumím tomu, co se u vás doma děje kolem taťky, ale určitě by bylo fajn, kdyby Ty ses o své starosti mohla podělit s odborníkem. S takovým člověkem se dnes můžeš spojit i on line, třeba na terapeutické lince Sluchátko, můžeš volat bezplatně 116 111, Linku bezpečí, podívej se i na naše stránky, wwwmodralinka.cz.

  Přejeme Ti, aby se Tvé setkání s odborníkem uskutečnilo k Tvé spokojenosti.
  Modrá linka

  Vyhledat odbornou pomoc

  Sestra má bulimii

  Ahoj poradno,
  mám 17letou sestru. Celý život měla problém se svojí váhou. Měla nadváhu a strašně ji to vadilo. Několikrát se snažila zhubnout a nikdy se jí moc nedařilo. Teď ale začala držet dietu a cvičit. Podařilo se jí zhubnout, ale před týdnem volala s kamarádkou, a řekla jí, že zvrací jídlo. Nějak jsem to neřešila, ale byli jsme na výletě a mojí sestřenici (která má 19 let) řekla, že zvrací jídlo, ale zvrací 20x týdně, což je podle mě hodně. To vychází 2 až 3 za den. Řekla jsem to mojí mamce, protože mám strach, že má moje sestra bulimii. Nejsem doktor. Bohužel nemůžu posoudit, ale zvracet 20x týdně je podle mě moc. Myslím, že to co dělá není určitě vpohodě. Řekla jsem to mojí mamce a mamka z toho byla hodně nespokojená. Rozbrečela se kvůli tomu. Moje sestra zvracela i v minulosti. Když ji bylo 13/14 let, ale potom přestala. Já ale nechápu proč moje sestra vůbec jí protein. Ještě ji kvalitní a zdravé jídlo, a potom to stejně vyzvrací. Před pár dny jsem i slyšela na záchodě nějaký divný zvuky. Podle mě zvracela, ale jak máme sestře pomoct? Několikrát řekla, že už to neudělá a stejně nic. Omlouvám se za chyby, ale mám tak blbou náladu z toho, že se mi nechce gramatika opravovat.

  holka, 12 let, 25. února 2021

  Ahoj,

  píšeš o své starší sestře, kterou trápí porucha příjmu potravy. Není třeba se omlouvat za chyby - napsala jsi to srozumitelně a navíc chápu, že jsi z toho všeho rozrušená. Věřím, že bys sestře chtěla pomoct. Podle toho, co popisuješ, se může jednat o bulimii - takhle na dálku Ti to ale nedokážu říct s jistotou. Správně vnímáš, že časté zvracení není v pohodě. Často to bývá tak, že takového člověka něco trápí, a v tu chvíli si prostě nedokáže pomoci jinak, než zvracením. Pokud někdo trpí poruchou příjmu potravy, léčba může být na delší dobu - bývá to běh na delší trať. Zároveň je velká šance, že pokud pro sebe bude mít sestra dostatečnou podporu, postupně najde cestu, jak to udělat, aby jí bylo lépe aniž by musela zvracet. Vnímám, že se hodně snažíš sestře pomoci. Myslím si, že to hlavní už pro ni děláš - jsi tu pro ni, zajímáš se o to, co ji trápí. To je od Tebe moc fajn. Připadá mi taky důležité, že o tom ví mamka. Pokud bys chtěla, můžeš jí povědět o organizaci Anabell (tady je odkaz: http://www.anabell.cz/), která pomáhá lidem s poruchami příjmu potravy, nabízí i internetovou poradnu, kam se může sestra třeba i anonymně obrátit. Probrat to může třeba i se školním psychologem. Přemýšlím také nad tím, že i Tobě je v tom těžko, proto nezapomínej i na péči o sebe, občas si od toho trápení odpočinout, odreagovat se, mít na vědomí, že pro sestru děláš maximum, co můžeš, dál už je to na rodičích a také na ní, je skoro dospělá. Kdybyste to Ty anebo sestra chtěly více probrat, můžete se nám ozvat taky na Modrou linku - na chatu, telefonu, Skypu. Kontakty a provozní dobu najdeš na našich stránkách www.modralinka.cz.

  Zdraví
  Modrá linka

  Vyhledat odbornou pomoc

  Obrátit se na psychologa či psychiatra?

  Ahoj poradno, tady opět píše ta holka co si myslí, že je možná psychopat. Rozhodla jsem se, že bych se se svými problémy chtěla svěřit odborníkovi, ale pár věcí mi v tom brání.

  1. Nevím jestli spíš vyhledat psychiatra nebo psychologa
  2. Bojím se, že se mi pak moje rodina bude vyhýbat, protože jsem včera při obědě řekla něco ve smyslu ,,Vychovala jsi psychopata." A mamka hned na to, že psychopata doma nechce. A proto se bojím, že by mě pak už neměla ráda a vyhýbala se mi.

  Prosím pomozte mi, protože já vůbec nevím, jak to mamce říct. Přijde mi, že každý den se chovám divněji a divněji a proto si myslím, že by návštěva u nějakýho doktora byla na místě. $>
  Ps. Ještě taková věc úplně mimo, a to, že jsem nějak ztratila chuť do jídla a jím teď strašně málo.
  Díky za odpověď

  Ahoj z Modré linky,

  je moc dobře, že se rozhodla vyhledat odbornou pomoc. Ptáš se, zda vyhledat psychologa či psychiatra. Můžeš si zvolit, co je Ti příjemnější. Psychiatr dělá diagnózu a může předepsat léky, pokud jsou vhodné. Psycholog pracuje psychoterapeuticky. Tedy velmi zjednodušeně skrze povídání a hledání způsobu, jak se se svými problémy, těžkostmi či pocity vyrovnat. Možná si nejprve můžeš vyhledat psychologa, abys měla dlouhodobější péči, a pokud on uzná za vhodné, doporučí Ti též návštěvu psychiatra. I opačná cesta je možná, můžeš začít psychiatrickým vyšetřením, abyste si potvrdili, či vyvrátili, zda a o jakou poruchu se jedná. Dlouhodobější psychoterapii bych Ti však doporučila určitě, protože tak získáš prostor, kde Tě někdo vyslechne, bude se snažit Tě pochopit, podpořit a hlavně, kde se budeš učit vyrovnávat se se svými pocity.

  Tvým obavám, aby Tě rodiče nepřestali mít rádi, rozumím. Každý potřebuje cítit, že ho jeho blízcí mají rádi. Tato potřeba ale zahrnuje i to, aby nás měli rádi takové, jací jsme, aby nás zkusili pochopit a podpořit. A když před našimi blízkými něco tajíme, vlastně se cítíme nepochopeni, nepřijímaní. Ano, pro blízké lidi někdy může být nesnadné vyrovnat se s tím, že někdo, koho mají rádi, má obtíže, mnohdy ale pomůže čas. Zároveň můžete chodit i na společnou terapii, nebo mohou rodiče také využít psychologickou podporu, aby dokázali situaci přijmout – pokud by to bylo potřeba. To, že mamka řekla, že doma psychopata nechce, mohlo být jen proto, že to brala jako vtip, že netušila, co se v Tobě děje.

  Co se týká ztráty chuti k jídlu, nedokážeme Ti takto po internetu říct, co je příčinou. Mohou to být nějaké zažívací potíže – a potom je potřeba se obrátit na lékaře. Pokud jde spíše o to, že jsi celkově nenaladěná, i s tím Ti může pomoci psycholog. Můžeš zkusit svůj jídelníček odlehčit, jíst dietněji, abys zjistila, zda se jedná nějaké fyzické obtíže. V každém případě je potřeba jíst, i když úplně nemáš chuť.

  Přejme Ti, aby sis podporu, kterou si zasloužíš, skutečně vyhledala
  Modrá linka


  Prosba od Alíka

  Podpořte prosím
  Modrou linku!