Poradna: Alík radí dětem

Na otázky odpovídají

pracovníci linky důvěry Modrá linka, Alíkova kamarádka BáraV, odborníci na boj proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

Dotazy smí pokládat čtenáři mladší 15 let.

Vyhledat odbornou pomoc

Dobrý den, už asi 2 roky mě trápí každodenní zarudlá pleť na tvářích a v oblasti nosu..už nevím co s tím mám dělat.myslím.žádné kosmetické přípravky na to nepomáhají..nepomohl by třeba laser??někde jsem slyšela že bych mohla mít roztažené žilky..je to možné??prosím o radu. Nutně.!!! A děkuji za odpověď.

Dobrý den, myslím si, že v tvém případě by byla vhodná návštěva odborníka - kožního lékaře. Ty sama píšeš, že tě zarudlá pleť trápí už asi 2 roky. Není moudré si vybírat "jen tak" kosmetické přípravky. Vždy je potřeba individuální přístup, který je založený na typu tvé pleti. Také velmi záleží na tvém jídelníčku a celkové životosprávě. Zkus opravdu zajít pro radu ke specialistovi. My tu řešíme spíše bolístky na duši, s tou tvou moc konkrétně neporadím... Posílám pusu a přeji vše dobré Alík

Vyhledat odbornou pomoc

ahoj alíku, mě se furt po obličeji dělají uhráky. když si je vymačkám tak zase naskočej. používám na to krém,ale stejnak to nepomáhá:( porad mi prosím co mám dělat:) ahoj hezký den

lucka(11 let), 14. listopadu 2011

Ahoj Lucko, myslím si, že v tvém případě by bylo nejrozumnější zajít k lékaři - na kožní. Paní doktorka ti správně poradí, jak o pleť pečovat. Dle typu tvé pleti nabídne i kosmetiku, která ti dopomůže k obličeji bez uhříků, případně předepíše nějakou čistící vodu či gel. Ono se řekne "uhřík", ale je s tím opravdu starost a jen správnou péčí a dobře vybranou kosmetikou s nimi člověk zatočí! Přeji ti hezké dny Alík

Vyhledat odbornou pomoc

Ahoj Alíku Tamaro a Modrá linko. Mámě byla diagnostikována rakovina děložního čípku.Babička je po operaci plíce měla dříve problém se štítnou žlázou. Tenhle nápor nepříjemných situací psychicky nezvládám. Navíc na tom nejsme nejlépe finančně. Existuje nějaká metoda (bez doktorů) která by mi pomohla se uklidnit a nahodit normální systém?

Ahoj Nanysku,
nedokážu Ti poradit nějakou metodu, která Tě nahodí. Existují různé relaxační techniky, které vedou k uvolnění. Můžeš si i nějaké najít třeba v literatuře či na internetu, ale i naučit se relaxovat chce nějaký cvik a abys měla jistotu, že to děláš správně, stálo by za to učit se to pod vedením někoho.

Navíc mi připadá důležité mít možnost o tom všem, co se ve Tvém životě děje - a není toho málo - s někým mluvit. Doporučila bych Ti tedy spíše vyhledat nějakého - ne přímo doktora - ale spíše psychologa, který Ti toto vše může nabídnout, nějaký čas Tě Tvým náročnějším obdobím provázet.

Možná máte na škole školního psychologa nebo můžete s mámou vyhledat psychologa v pedagogicko-psychologické poradně či jakéhokoli jiného psychologa, psychoterapeuta. Možná by i máma sama mohla takového odborníka využít, protože to asi není snadné ani pro ni. Jinak pomáhá cokoli, co má člověk rád, co ho baví, při čem se dokáže uvolnit - pro někoho je to sport, pro jiného poslech hudby a tak dále. Tyhle činnosti ovšem pomáhají jen do určité míry. Když už je toho na člověka hodně, je na místě péče odborníka - vždyť proto takové odborníky máme.
Aby bylo brzy lépe přeje Modrá linka www.modralinka.cz

Vyhledat odbornou pomoc

Ahoj alíku.. Mam nejspíš příšernou depku. Nic mě nebaví, ale vůbec se nenudim.. můžu sedět 2 hodiny na posteli a nic. Jsem líná dojít se do kuchyně napít nebo najíst. Jsem líná dojít 2 metry zhasnout a úplně mě ničí představa že mám jít metr k tašce najít sešit a začít se z něj učit. (:D) bezdůvodně brečim.. když na mě někdo křičí tak taky. Povídám si sama se sebou. Před každým se přetvařuju. Přijdu domů a už nikdy nechci odejít.. Chci se zamknout a být sama. Šla jsem na gympl a je tam jeden učitel , ktery si na mě zasedl.. pořád mě ztrapňuje. Přišla jsem tam jako sebevědomá holka, ale ten učitel mi to sebevědomí tak neskutečně srazil... nechci se jenom přihlásit nebo projevit svůj názor. A mluvit před tabulí? to už vůbec nezvládám. Ráno jdu s hrozným pocitem a říkám si co na mě zas čeká. Je to jenom puberta? Hlavně nepiš že mam jit k psychologovy. Díky..

ta líná.. 13 let, 14. října 2011

Ahoj,
máš pravdu, že v pubertě jsou možné časté výkyvy či změny nálad, avšak to, co popisuješ je přece jenom už moc. Mohlo by jít i o depresi, na to však nepřijdeš jinak, než poradou se svým praktickým lékařem nebo právě psychologem, za kterým jít nechceš.

Netuším ovšem proč. Zda s ním máš špatnou zkušenost nebo jak jsi k tomuto názoru přišla. Bohužel se ani nezmiňuješ o tom, jak dlouho je Ti špatně. Píšeš také o ztrátě sebevědomí, to může souviset s depresí,( je-li to ona, co Tě nyní trápí). Pochopitelně, pokud si na Tebe skutečně zasedl učitel ve škole a má na Tvou "adresu" trapné poznámky, pak je jasné, že v Tvém věku to sebevědomím notně otřese.

Je možné, že si to ten učitel ani neuvědomuje. Nevím, komu ses svěřila, jak s tím, jak se teď cítíš, tak s potížemi s učitelem. Každopádně by to měli vědět Tví rodiče. Jsou za Tebe zodpovědní, měli by vědět o Tvých pocitech i o tom, jak se cítíš ve škole. Kromě toho, pokud se jedná o depresi či něco podobného, nejde pak v žádném případě o lenost, i to je třeba mít na mysli. Každopádně bys v tomto stavu neměla setrvávat a měla se obrátit na dospělé s prosbou o pomoc. A to jak na rodiče, jak už jsem psala, tak i na svého praktického lékaře. Obávám se, že sama tuto situaci nezvládneš.
Přejeme Ti zlepšení Tvého zdravotního stavu, méně únavný a vyčerpávající podzim. Modrá linka www.modralinka.cz

Vyhledat odbornou pomoc

Ahoj Alíku, je mi 12. Jednou (asi před půlrokem) mě začal strašně bolet penis. Když jsem si ho večer ve vaně vyčistil, byl jako po obřízce. Co se to stalo? Mohlo to být smegma? Díky předem.

Milý Viktore, děkuji za důvěru, ale mám pro tebe podobnou odpověď, jako pro Simču... Obracíš se na nás s dotazem, který patří do zdravotní poradny, což my nejsme. Po netu opravdu nelze dělat "vyšetření". Co by mohla tvá bolest znamenat, opravdu nevím, to si zaslouží lékařskou kontrolu a vyšetření, zda je vše v pořádku, jak má být. Takové dotazy je nejlepší předložit vždy odborníkovi. Toho můžeš vyhledat a navštívit za pomocí někoho blízkého (mámy, táty, babičky...). Promluv si o tom s tátou, uvidíš, že to bude krok správným směrem. Držím palečky Alík

Vyhledat odbornou pomoc

Ahoj, poradno. Mám takový problém.. Četla jsem, že menstruace může být zpočátku nepravidelná. Ovšem já ji už mám přes skoro dva roky, proto mne velmi překvapilo, když jsem dnes ve svých kalhotkách uviděla jakýsi nahnědlý výtok zvěstující začátek menstuace. Ta mi totiž skončila před týdnem, ano, je to přesně sedm dní od konce mé menstruace, a teď další?! Nevím, jestli je to jen nějaký úlet, zřejmě ano, protože se mi možnost další menstruace nezdá pravděpodobná - po celé dva roky jsem měla mezi měsíčky vždy vesměs pravidelnou přestávku 24-28 dní. Proto vás žádám o radu, nevíte, co by to mohlo být? Děkuji, Simona

Simona; 14 let, 18. září 2011

Ahoj Simono,
obracíš se na nás s dotazem, který patří do zdravotní poradny, což my nejsme. Co by mohl Tvůj výtok znamenat, opravdu nevím, to si zaslouží lékařskou kontrolu a vyšetření, zda je vše v pořádku, jak má být. Takové dotazy je nejlepší předložit vždy odborníkovi - gynekologovi. Toho můžeš vyhledat a navštívit za pomocí někoho blízkého (mámy, tety, babičky...).
Modrá linka www.modralinka.cz.

Vyhledat odbornou pomoc

prosim poratte boli me vajecniky (ANO NIM ZE BUDU MIT BRZI MESICKY)ale posledni dobou boli cim dal tim vic a casteji nekdy se aji nemuzu hnout co mam delat? od kdy se chodi ke ginekoologovi (nevim jek se to pise ale vislovuje se to ginekolog

ašim 11let, 9. září 2011

Milá Ašim, pokud tě opravdu bolí tělo tak, že nemůžeš chodit, je návštěva lékaře skutečně nutná. Neotálej a zajdi za svým lékařem/lékařkou. On/ona ti pak může doporučit gynekologa, či jiného specialistu. To vše podle prvního zdravotního nálezu. Vím, že se asi bojíš začít tu bolest řešit a raději bys nějaké "kouzlo". Ale věř mi, taková kouzla prostě nejsou. Svěř se mamince a zítra šupajdi pro odbornou radu. Prosím, na nic jiného nečekej... Pusu a sílu a odvahu posílá Alík

Vyhledat odbornou pomoc

Ahoj aliku je mi 12let sem muz.Nahmatal sem v prsu takovou bulku a bojim se ze to je rakovina nebo nejakej nador mam ji tam asi 3 mesice.Cetl sem si o tom a myslim ze to je rakovina prso se mi zvecilo a kdyz si na nej trochu zatlacim boli me. Nikomu sem to nerekl. Prosim porad myslis ze je to nejakej nador nebo rakovina mam strach. Vim ze se to pres internet blbe resi ale prosim

Anonym12, 6. září 2011

Ahoj z Modré linky,
musím Ti dát za pravdu, téma zdraví se přes internet nejen blbě řeší, ale dokonce se řešit nedá. Bulka v prsu zdaleka nemusí být jen nádor, existují například i takzvané tukové bulky, nebo může jít jen o důsledek nárůstu hladiny hormonů ve Tvém dospívajícím těle.

Ale o co se skutečně jedná, to může zjistit jedině lékař. Možná není tak úplně jednoduché to někomu říct. Určitě ale není dobré zůstávat sám s jakýmkoli trápením, natož s něčím, co je potřeba řešit. Takže je důležité to všechno říci doma a domluvit se, že půjdete k lékaři, abyste zjistili, o co opravdu jde. Strach předem je vyčerpávající, ale nic nevyřeší. Možná k němu nakonec nebude ani důvod.
Klidnější dny Ti přeje Modrá linka www.modralinka.cz.

Vyhledat odbornou pomoc

ahoj alík mám takový problém na pysakoch (tam dole) mám takový bílý povlak a nejsem si jistá jestli je to mykóza ... mohl bys mi prosím poradit co to je? ... Díky.

Milá M, tvůj dotaz není pro naši poradnu. Je mi to líto, ale jedná se o zdravotní problém a ten opravdu nemůžeme řešit po netu. Svěř se blízké osobě. Mamince, babičce... komu nejvíce věříš. Společně navštívíte tvého lékaře a ten jistě vše pomůže vyřešit. Já posílám sílu a odvahu, aby jsi to zvládla. Hladí Alík

Vyhledat odbornou pomoc

Ahoj Alíku, Modrá linko. Poslední dobou často omdlím bez zjevné příčiny. Ještě před dvěma lety to bylo jenom takové chvilkové zatočení hlavy, později jsem na několik vteřin ztratila zrak a sluch, ale ještě jsem se udržela na nohou, ale asi tak od prosince omdlím úplně, klidně i na minutu a když jsem nemocná tak i víc. Děsí to rodiče a babičku, mě také - bojím se chodit se psem nebo s kamarády ven, kdyby mě to potkalo. Už se mi stalo, že jsem jela na kole... A tma. Kdyby mě neodnesla jedna hodná paní, přejelo by mě auto. Jako malá jsem měla nízký tlak, takže to motání hlavy se dalo vysvětlit tím, ale už pár let mám tlak úplně normální. K tomu mám prolaps mitrální chlopně, takže s mamkou se chystáme jít na kardiologii... Ale mám strach. U nás v rodině mělo už pár generací přede mnou nádor na mozku a projevovalo se to podobně! Na tu kardiologii se dostaneme až k podzimu. Co když se mi něco stane?! ...Je je hodně pravděpodobné, že mám nádor? Předběžně děkuji, Sikuri.

Sikuri, 13, 26. července 2011

Ahoj,
věřím, že Tvé omdlévání Ti přináší dosti starostí, vznikají pro Tebe nebezpečné situace a máš strach, co s Tebou je. Je moc dobře, že Tvé potíže s mámou řešíte a chystáte se k lékaři, protože odpověď na to, co s Tebou je a jestli máš nádor, Ti může po vyšetření dát jedině lékař. Jeho návštěvu bych rozhodně neodkládala, klidně můžeš i sama zajít za obvodní lékařkou/lékařem - co nejdříve po přečtení naší odpovědi.

Abys se cítila lépe s kamarády a zmenšily se Tvé obavy z toho co když omdlíš, bylo by dobré je obeznámit se svými problémy a hlavně si říct, co pro Tebe mohou v situaci, kdy ztratíš vědomí, udělat. Především se jedná o to, aby Ti zajistili bezpečí a případně přivolali pomoc někoho dospělého.

Teď zažíváš období nepříjemného čekání na všechna vyšetření a máš velkou nejistot, co Ti lékaři povědí. Zkus si tento čas vyplnit činnostmi, které Tě baví, obklop se lidmi, které máš ráda a pokud Tě přemůže smutek, strach či jiné nepříjemné pocity, tak se s nimi poděl s někým blízkým komu důvěřuješ. Pokud by nikdo takový nebyl nablízku, tak můžeš zavolat k nám na Modrou linku. Kontakty najdeš na www.modralinka.cz.
Přejeme Ti mnoho sil. Modrá linka www.modralinka.cz.

Vyhledat odbornou pomoc

ahoj alíku, já potají jim sůl protože mi hrozně chutná ale nemůžu přestat, je to hrozný pocit když jsem v blízkosti soli protože si vždy musím trošku vzít, už mě pobolívají ledviny ale bojím se to říct mamce, protože ona je hrozně....jako....prostě nenávidí když jím nezdraví jídlo a pořád říká jaký mě to bude dělat problémy atd. ale já vím že má pravdu a chci to dodržovat ale nemůžu přestat, už jsem týden neměla ale zase na mě jdou chutě. sama jsem taková divná protože mi je skkoro každý den (hlavně ve škole) špatně a paní učitelka říkala že mám jít na vyšetření atd ale já nešla protože jsem to ani mámě neříkala. prosím, nějak mi pomoz!!! děkuji

Kacka 11let, 18. července 2011

Ahoj Kačko,
zdravotní problémy opravdu nejdou řešit přes internet. Pokud je Ti každý den špatně, je potřeba se s mamkou domluvit a jít k lékaři, mohlo by se stát, že odkládáním něco zanedbáš. Co se týká Tvých chutí na sůl, to také v pořádku není. Může to být i projevem nějaké nerovnováhy ve Tvém těle. A pokud s tím nepřestaneš, možná i příčinou problémů dalších.

Kačko, pokud s tím nedokážeš přestat sama silou vůle, je potřeba se svěřit někomu, kdo Ti s tím pomůže. Vím, že představa, že Ti mamka vynadá, je nepříjemná, pokud by sis ale přivodila (nebo zanedbala) nějaké zdravotní problémy, následky by mohly být mnohem horší než dostat jednou vynadáno.
Hodně odvahy k řešení situace Ti přeje Modrá linka www.modralinka.cz.

Vyhledat odbornou pomoc

Ahoj Alíku, jednou když jsem byla venku před barákem (panelákem) venku s kámoškama, zamotala se mi hlava a přestala jsem úplně vidět.Potom jako bych necítila nohy a hrozně mi bušilo srdce-bylo vidět i na rukou.Odvedli mě domů (kamarádky) a já si lehla a najednou jako by nic-akorát jsem byla celá od studeného potu a pořád mi bylo vydět jak mi buší srdce.Mamka mě vzala ještě ten večer na pohotovost ale paní doktorka říkala že budu mít angínu nebo chřipku.Ale už je to měsíc po tom a nic.Včera se mi udělalo děsně špatně a běžela jsem na záchod-bušilo mi srdce a byla mi děsná zima ale viděla jsem úplně normálně.Vůbec netuším co to může být...Dokážeš mi, prosím, nějak poradit co to může být?Děkuji.

Anonymka13let, 18. května 2009

Ahojky, je mi líto, co se ti přihodilo, ale takové problémy se v internetové poradně řešit nedají. Promluv s rodiči a znovu zajděte za doktorkou. Přeji hodně sil, štěstí a zdraví Alík

Vyhledat odbornou pomoc

ahoj alíku chodím málo na záchod a hodně piju ahoj a prosím porad děkuju

Ahoj, pokud skutečně velmi mnoho piješ a přitom chodíš málo na záchod, chce to odbornou pomoc lékaře. Omlouvám se, ale tvůj dotaz patří do ordinace paní doktorky. Hezké léto přeje Alík