Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alík radí dětem

  Na otázky odpovídají

  pracovníci Modré linky, psycholožka BáraV, poradenské centrum Locika, projekt Sbarvouven.cz, NL pro odvykání, student práv Yaboiii, MVDr. Přemysl Rabas, Škola Vitae, vědecký novinář Pragmatik a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze děti mladší 15 let.

  Výslovnost

  Ahoj Alíku, je mi už 15 let a stále mám problémy s vyslovováním hlásky R a Ř........sem sice klidný a tichý, ale když mě paní učitelka ve škole vyvolá na čtení vemi se za to stydím. kamrádi se mi za to smějí, nevím co se v mém dětství stalo, že mám stále takové problémy, ale chodil jsem na logopedii a stále neumím R a Ř....není například nějáký způsob, jak se to naučit sám doma ? nebo jak dlouhou dobu by trvalo, než bych se naučil říkat R a Ř ? Děkuji za odpověd.

  Ahoj z Modré linky,

  nejsme tu logopedi, odborně Ti tedy poradit nemůžeme. obecně logopedie probíhá tak, že je potřeba problematické hlásky, tedy R a Ř trénovat. Opakovat slova, ve kterých se vyskytují. Více by Ti ale poradil právě nějaký logoped. Možná máte nějakou paní učitelku, která se logopedii věnuje, nebo se můžete domluvit s mamkou a na logopedii zajít. I kdyby se TI výslovnost nezlepšila, ostatní nemají právo se Ti kvůli tomu smát. Jsou i dospělí lidé, kteří nevyslovují všechny hlásky správně, dokonce i známé osobnosti. Například zpěvák Honza Vyčítal o tom dokonce zpívá v písničce Honzův song.

  Hezké Vánoce Ti přeje Modrá linka http://www.modralinka.cz

  Výslovnost

  Ahoj Alíku a modrá linko. Víš, já mám hodně velký problém. Mám problémy s "R". Víceméně strasně ráčkuju :( S holkama máme takovou skupinu, a zpíváme písničky. Ale s mým r...? To nejde. Mě zpěv baví a kvůli "R" To je strašné. Na logopedii jsem chodila jako malá ale nepomohlo to. Jako malá jsem neuměla "Ř" Ale to jsem se naučila snahou sama. Prosím Alíku mě to ráčkování štvě kdy mluvím tak to zní nemožně p omoc jsem úplně zoufalá :( Doufám, že mi poradíte. Ale ke psychologovi nechci tak to mi nepište :( Jo a je mi 11 let a v květnu mi bude 12. Předem děkuji za odpověď, vaše Patinete

  Milá Patinete! Tenhle problém se vyskytuje častěji, než si mnoho z nás uvědomuje. Problém se souhláskou R je ten, že je jednou z nejobtížnejších k vyslovení spomězi všech hlásek. Proto se tak často potýkame s ráčkováním, či už u dětí, ale také u dospívajícich, nebo dokonce taky u dospělých. Někteří dospělí jsou dokonce na svou řečovou vadu pyšní a už se správnou výslovnost ani nesnaží naučit. Ty však píšeš, že by si s tím chtěla něco udělat. První radou je jednoznačně logoped. Jak si napsala, už si k němu kdysi dávno chodila, ale nepomohlo to. To ale nemusí znamenat, že to nepomůže teď, když už jsi větší. Já na tvém místě bych to s logopédem jen tak jednoduše nevzdávala. Jestli však opravdu nechceš, můžeš zkusit různé cvičení se slovy a s jazykem, které jsou volně dostupné na internetu. Jedná se většinou o opakování některých slov, básniček, které by ti s tvým problémem měli pomoct. Rozhodně ti moc držím palce, a kdyby to nevyšlo, nezoufej. Lidé se zvučným R jsou jedineční, zkus se naučit svou výjimečnost brát jako dar, a ne jako něco špatného!:) Hezké svátky! Alíkovi kamarádi z 2.lékařské fakulty - Marťa

  Výslovnost

  Ahoj Alíku.Mám 10 let a děti se mi posmívají.Proč?Protože šišlám.Neumím říct r.Moje paní učitelka říká že se na pedagogickou školu(chci být učitelka)nevezmou.Ostatní se mi posmívají a říkají že budu vytírat záchody.Je to pravda?Má pravdu paní učitelka když říka že mě na žádnou školu neveznou?Díky Ahoj Monika.

  Milá Moniko, výslovnost písmenka R může být pro mnohé velmi těžká. S učením by se však mělo začínat ještě před příchodem do školy. Nějak nevím, proč tomu u tebe tak nebylo. Ale není všem dnům konec, neboj! Zajdi s mamkou na logopedii. Paní doktorka ti vysvětlí, jak správně vyslovovat, pomůže s učením, zadá správná cvičení. A vůbec, já znám spoustu slavných lidí, kteří neumí správně vyslovovat a občas si šlapou na jazyk. Třeba Daniel Hůlka v novém muzikálu Bídníci, tak ten na premiéře zpíval šíleně sykavky... A všichni tleskali a odpustili mu to. Prý měl nový zub a prý se to bude muset naučit. Takže i ty se to naučíš, stačí jen chtít. Posílám pusu Alík

  Výslovnost

  Připadá mi,že mám problém v komunikaci. Když mluvím s kámoši tak je to celkem v pohodě, ale když třeba něco čtu tak se zadrhávám atak. Když něco povídám tak třeba vyměním nějaké slovo omylem nebo si na náké slovo nemůžu vzpomenout jak se řekne. Nejsem cizinec a celkem ráčkuji (myslím že je to horší než dřív) Chodila jsem na logopedii jako předškolák,ale v R mi to pomohlo jen trochu. Jak mám trénovat to abych mluvila plynule před třídou nebo před skupinou? Děkuji Lucka alias Humr

  Humr: Holka 14 let, 19. ledna 2012

  Ahoj,
  nejsi rozhodně sama, kdo má problémy v komunikaci. Je to proto, že komunikace je čím dál tím náročnější. Domluv se s rodiči a objednejte se zase na logopedii, kde byste mohli znovu řešit jak Tvé ráčkování, tak zadrhávání při čtení. V Pedagogicko - psychologické poradně by Tě mohli také vyšetřit a posoudit, zda u Tebe nejde o nějakou formu dyslexie.

  Trénování na plynulé mluvení před třídou či skupinou jde nejlépe tak, že těmto situacím budeš opakovaně vystavena a postupně si na ně zvykneš. Můžeš si třeba představovat, když mluvíš s kámoši a je to v pohodě, že jsi ve třídě a naopak. Když jsi před tabulí ve třídě si představit, že jsi venku s kámoši.

  Máte-li na škole psychologa, mohla bys toto vystupování probrat s ním, pomohl by Ti také prohloubit sebedůvěru. Trénovat můžeš i doma před členy rodiny, s kamarádkou a podobně. Takový trénink člověk posiluje, začne si víc věřit, netrápí ho tolik nejistota, omezí to množství "chyb" v řeči. Je známo, že jeden z nejznámějších řeckých řečníků v dětství koktal, ale silou své vůle a neustálým tréninkem, (dokonce cvičil řeč i s oblázky v ústech), ovládl svůj projev a změnil své postoje tak, že se stal vyhledávaným a obdivovaným řečníkem.

  Překážky tu jsou od toho, abychom je překonávali a ne se jich polekali, hodili flintu do žita a utekli. Čím víc sil a energie musí člověk vložit do toho, aby něčeho dosáhl, tím více si pak takového výsledku váží a zakládá si na něm.
  Držíme Ti pěsti, ať svá vystoupení před skupinou zvládneš. Modrá linka www.modralinka.cz

  Výslovnost

  Proč se mi děti smějí když neumím říct r,ř?S Pozdravem Monika Pedacková.

  dívka 8let, 5. května 2010

  Milá Moniko, protože to jsou hlupáci. Ty začni chodit na logopedii a krásně se naučíš vyslovovat, ale oni možná nikdy nezmoudří a hlupáky zůstanou. Hodně úsměvů přeje Alík

  Výslovnost

  Ahojky. Už od mala mám problém s vyslovováním R a Ř. Jako malá jsem chodila na logopedii a výslovnost se na čas zlepšila. Potom jsem to ale začala flákat a šlo to z kopce. V září minulého roku jsem se s mamkou domluvila a začala jsem na logopedii opět chodit po týdnech, dvou. Naposledy jsem tam byla před dvěma měsíci. Prý už mi R a Ř jde, že už jen záleží na mé vůli. A já si to uvědomuju. Mám několik materiálů na procvičení a snažím se dávat si pozor. Máme s mamkou i tajný znak, aby mě ve společnosti mohla bezpečně upozornit, protože já o mé logopedii nikomu vykládat nechci. Prý mi Ř jde lépe než R, ale já si to nemyslím. Ale snažím se. Bojím se ale, že se to zase zvrtne. Ostatně, jsem v pubertě a myslím teď na jiné věci. Ale já už se na logopedii vracet nechci a snažím se.Jenže někdy tu vůli v sobě najít nemůžu, ať pátrám, jak chci. Když už mi nebudete moct poradit, jak na výslovnost a strach, aspoň jsem se někomu mohla vypovídat, takže už teď děkuju. Přeji krásné velikonoční svátky.

  Kate, 13 let, 1. dubna 2010

  Kate, dám ti malou radu: pod jednoduchý symbol (např: sluníčko, červené kolečko...) si napiš Ř a R a dej si to do pokojíku. Pusť si svoji oblíbenou muziku a každý den, asi tak 3-5 minut si před obrázkem zatancuj a dívej se na něho. Dělej toto cvičení asi tak 7-10 dní... Je to trochu tajemství, jak to funguje. Napiš mi asi tak za měsíc, jak ti jde Ř a R. Tamara Cenková, Psychologická poradna Sluníčko

  Výslovnost

  Ahoj už od mala mám problém s výslovností R a Ř chodila jsem na logopedii, ale mám k tomu ještě velký předkus (ted mi budou dávat rovnátka) takže to bylo k ničemu. Dost mě to trápí, protože se mi všichni smějou. Předem díky za odpověd.. Zařadte to prosím do Jiné téma.

  Terka (12), 3. ledna 2010

  Terko, náš bývalý pan prezident Václav Havel také neuměl vyslovovat a stal se prezidentem. Tím jak mluvíš, nevypovídá to nic o tvých povahových vlastnostech. Ti, co se ti smějí, jsou ubožáci. Kašli na ně. Tamara Cenková, Psychologická poradna Sluníčko

  Výslovnost

  Před 1 rokem jsem dostal rovanátka ale pořád s nima neumím mluvit a mislím si že to je protože vrch rovnátek je hladký takže když mám jazik na patře tak říkam např. místo C říkam CH(pozor není CH ale C H) možná to není proto ale chci se ujistit proč to tak je.

  radim fedic, 29. listopadu 2009

  Ahoj Radime,
  takto po internetu opravdu neumím posoudit, jak to s Tvou výslovností je. Můžeš mít pravdu, že je ovlivněna rovnátky. To bys mohl probrat se svým zubařem nebo s tím, kdo Ti rovnátka doporučil. Také je možné se obrátit na logopeda, odborníka na výslovnost, který by se Ti věnoval a brzy by přišel na to, v čem je "zakopaný pes" a Tvé "Céčko".
  Přejeme Ti veselé Vánoce. Modrá linka www.modralinka.cz

  Výslovnost

  Prosím vás já neumím říci písmeno Ž,Š,Č,Ř,R co já s tým mám udělat protože já nějak šišlám

  Michael73, 9. dubna 2009

  Ahoj Michaleli,
  je dobře, že nejsi spokojený se svou výslovností, je-li špatná. V každé škole bývá logopedická poradna, kde Ti vysvětlí, jak se které písmenko vyslovuje a trénuje. Je to někdy dlouhá cesta a někdy stačí jen ukázat "správné našpulení rtů" a jde to samo. Oni Ti poradí, se kterým písmenem a jak začít a někdy ta další "naskočí" sama. Do poradny musíš přijít nejlépe s někým s rodičů, poradit Ti také může Tvůj pediatr, kam se obrátit (ten Ti taky může napsat poukaz, aby Ti to pojišťovna uhradila). Začni co nejdřív, není to ostuda, ostuda bude, kdybys s tím nic neudělal.
  Držím Ti palce a nezapomeň, že trénovat se musí denně po chvilkách.
  Tvůj Alík

  Výslovnost

  alíku je mi10let a neumím Ř je to normální?

  verissisisisi, 27. února 2009

  Ahoj Verissisisisi,
  pokud dobře rozumím Tvému dotazu, neumíš vyslovovat písmeno Ř. Je to věc, která není výjimečná, když se porozhlédneš kolem sebe, najdeš spoustu podobných příkladů lidí, kteří také mají potíže s řečí. Může to být někdo z Tvého okolí, ale třeba i veřejně známé osoby.

  Myslím si, že by Ti pro další život pomohlo naučit se správně vyslovovat, obvykle to nebývá tak těžký úkol, vyžaduje však Tvé odhodlání, píli a také nějakého pomocníka-nejlépe logopeda. Je to odborník, který se zabývá vadami řeči a jejich nápravou, ví tedy nejlépe, jak se správnému vyslovování naučit. Můžeš požádat rodiče nebo i třídního učitele ve škole, aby Tě k němu objednali a doprovázeli na konzultace. V tomto případě platí, že čím dříve s učením výslovnosti začneš, tím lépe.
  K tomu Ti držíme palce, Modrá linka www.modralinka.cz.

  Výslovnost

  Dobrý den, není mi moc milé o tom hovořit, ale dělají mi problémy vyslovit slova začínající na d, t, č, c. Neopakuju slabiky, spíše mám nějaký blok a nevyslovím to vůbec. I když si to v duchu řeknu, i když jsem úplně klidná a vyrovnaná se mi to nepovede. Doma se slova snažím přeříkávat v klidu. Když si to takhle říkám, tak mi to jde. Ale třeba za půl minuty, už zase ty slova nemůžu vyslovit. Prosím o pomoc, ale k logopedovi jít nechci. Snažím se zpívat ,říkat si básničky atd. Jak mám dosáhnout toho, abych mluvila bez koktání a bez rozmýšlení.

  Hanka - 15 let, 19. září 2008

  Hanko, logopeda nechceš a co takhle psycholog? Bloky pomáhá odstranit nejlépe psycholog. Popros rodiče... Tamara Cenková, Psychologická poradna Sluníčko

  Výslovnost

  Ahoj Alíku. Můj problém je takový, že je mi 13let a mluvím strašně rychle a někdy mi připadá , že mi nejde rozumět. Sestra říká že mluvím pěkně ale jak to ona může vědět když mluvíme spolu jenom večer. Chtěla bych se zeptat jestli bych potřebovala logopeda nebo něco takového. Děkuji za odpověď

  Moje milá, já skutečně po netu nepoznám, jak rychle a zda pěkně, mluvíš. Nejlepší bude, když si zajdeš promluvit se svou lékařkou. Ona sama určí, zda je to "normální", či je potřeba rada logopeda a jistě ti v druhém případě ráda některého doporučí. Držím palečky Alík

  Výslovnost

  Ahoj Alíku, už jsem sem jednou psala ohledně špatné výslovnosti Ř a R. Poradil si mi abych vyhledala logopeda. Jenže já se k němu nechci vracet. Chodila jsem k němu někdy od 6-7 let a teď je mi 12 a nenaučil mě to. Naučil mě sice, jak správně vyslovit tato dvě písmenka a když si na to vzpomenu tak to vyslovím správně. Jenže když to chci vyslovit správně zní to strašně výrazně a dlouze, protože to krátce a nevýrazně neumím. Prosím, co s tím mám dělat, kromě toho ať zajdu k odborníkovi? Děkuji, Keksa

  Keksa, 12 let, 7. března 2008

  Ahoj, Kekso,
  vzpomínám si na Tvé psaní, ale věř nám, že kdybychom Ti mohli poradit něco jiného než návštěvy u odborníka, tak už jsme to udělali v minulém dopise. Není jiná možnost než logoped, čím dřív, tím lépe, protože čím je člověk starší, tím víc se v něm naučená špatná výslovnost "zabydlí". Máš však jinou možnost. Nechce-li se Ti z nějakého důvodu navštěvovat logopeda, ke kterému jsi chodila, můžeš chodit k jinému. Je totiž důležité, aby takový odborník měl Tvoji důvěru.
  Někteří z nich pracují ve velmi zajímavém prostředí, a jistě nemají úplně totožné techniky a postupy, je tedy na Tobě, abys udělala jakési výběrové řízení. Navíc píšeš, že Tě logoped naučil správně vyslovovat, jenom se Ti zdá, že Tvé R a Ř více zní. Nejdřív se zeptej druhých lidí - sami sebe totiž slyšíme špatně a zkresleně a zcela jinak, než náš hlas zní ve skutečnosti, to asi víš, myslím, že ses slyšela mluvit na pásce, kazetě, videu, a jako každý z nás ses nestačila divit, jak jinak zní Tvůj hlas, než jak jej Ty znáš.
  A domnívám se, jakkoli nejsem odborník na problematiku výslovnosti, že když umíš R a Ř správně vyslovit, pak asi bude stačit mnohem méně času na to, aby ses výraznou složku těchto hlásek naučila "otupit" tak, aby nezněly. I k tomu sice budeš potřebovat nějakou míru trpělivosti, ale zdaleka ne tolik, jako pro naučení správné výslovnosti těchto obtížných hlásek. Bylo by škoda vší té energie, kterou jsi do učení se správné výslovnosti vložila, abys už tento Tvůj úkol zdárně nedokončila.
  Přejeme Ti výdrž, trpělivost a šťastnou ruku při výběru odborníka Modrá linka. www.modralinka.cz.

  Výslovnost

  ja hrozne koktam chci treba neco rict a proste to nejde. Jak se to mam odnaucit? Prosim nakou metodu co muzu delat sam takze logoped atd. ne diky za odpoved

  Ahoj XXX,
  koktání je jistě nepříjemná věc. Navíc - řeč je v podstatě hlavním komunikačním prostředkem s lidmi kolem nás - její význam je tedy pro naše fungování velmi důležitý. Také v mnoha profesích je kladený důraz na dobrou schopnost komunikace - což zahrnuje nejen umět vymyslet co nejlépe obsah a strategii hovoru, ale i dobrou výslovnost a srozumitelnost naší řeči.
  Současně je však lidská řeč z odborného lékařského pohledu funkcí poměrně složitou. Proto i její náprava a léčba jejich poruch (například právě koktání) vyžaduje odborný přístup. Mohli bychom říci, že náprava koktání je na tom stejně jako každá jiná rehabilitace - třeba rehabilitace páteře po úrazu či operaci. Také můžeme cvičit doma sami a bez odborného dohledu. Avšak může se nám snadno stát, že si páteř rozcvičíme špatně a bude nás do konce života bolet a začne dříve chátrat. Prostě proto, že v dané oblasti nejsme správně a odborně vzdělaní.
  Stejně tak i Ty si můžeš najít knížky, které Ti poskytnou vhodné informace a postupy k nápravě koktání (zakoupit v knihkupectví nebo půjčit v knihovně), prohlédnout si je a vybrat si tu, která se Ti bude zdát nejlépe srozumitelná a smysluplná. Ale pokud se nás ptáš na konkrétní metody pro nápravu koktání - je Tvůj dotaz právě pro logopeda. Zkus zvážit a zamyslet se nad tím, co Ti brání vyhledat odbornou pomoc, která by pro Tebe byla velmi pravděpodobně nejvhodnější a nejlepší. Důvodů jistě může být mnoho. Jiným lidem v podobných situacích pomáhá si například v klidu sednout a popovídat si o celé věci s někým blízkým, s někým komu důvěřují. Logopeda si můžeš vybrat sám, někteří mají smlouvy s lékařskými pojišťovnami (takže se u nich neplatí - vyjma poplatku za první návštěvu/vyšetření). Pokud zjistíš, že Ti daný logoped nevyhovuje, můžeš požádat o spolupráci jiného.
  Moc Ti držíme palce a přejeme dobrou volbu. Modrá linka www.modralinka.cz.

  Výslovnost

  šišlám co mám dělat?

  Ahojky, věř mi, lidí, kteří mají nějakou vadu řeči, je stále více. To by však nemělo být omluvou či výmluvou. Máš-li chuť se svou vadou něco udělat, pak se poraď s rodiči a zkuste vyhledat odborníka - logopeda. Ne náhodou se s jejich pomocí učí odstranit vady výslovnosti i dospělí, kteří pro svou profesi potřebují co nejlepší výslovnost (herci, politici, učitelé). Jako každé učení, i učení správné řeči vyžaduje důležitou věc - nejen dobrého učitele, ale také žáka, který se CHCE učit a trénuje, co mu učitel uloží. Logoped Ti poradí co a jak nejlépe trénovat, aby jsi svou vadu odstranila. Ale je možné, že jsi z malého města, kde třeba takový odborník není (vědět by o něm mohli např. ve škole). Pak ti mohu poradit stránky, kde jsou určité rady a cvičení - www.logopedie.unas.cz. Nicméně sebelepší stránky v tomto případě radu odborníka nenahradí. Měj se krásně. A budu rád, když dáš za čas vědět, zda se ti podařilo nějak problém vyřešit. Tvůj (a taky těch ostatních čtenářů) Alík


  Vánoční šibenice

  Prosba od Alíka

  Podpořte prosím
  Modrou linku!