Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkova poradna

  Na otázky odpovídají

  pracovníci linky důvěry Modrá linka, psycholožka BáraV, bojovníci proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze čtenáři mladší 15 let.

  Význam slova

  Co znamená „zženštilý“?

  Ahoj Alíku, teď je u nás na prázdninách můj bratranec, který je o dva roky starší, a on mi řekl že jsem zženštilí a že mi koupí panenku. Já žádnou panenku nechci ale co je zženštilí, co to znamená?

  kluk, 11 let, 20. července

  Ahoj,
  když se o nějakém muži řekne, že je zženštilý, znamená to, že se chová jako žena. V přeneseném slova smyslu se to používá pro muže, kteří například často pláčou, uráží se, nejsou dostatečně silní, nebo mají třeba ženské zájmy. Na druhou stranu nevidím nic špatného na tom, když muž například dokáže projevit své city, vcítit se do ostatních a podobně. Ačkoli slovo „zženštilý“ se používá spíše v hanlivém smyslu, rozhodně ne všechny vlastnosti, které jsou s ním spojeny, jsou negativní.
  Měj se hezky!
  Bára

  Význam slova

  Krámy jsou menstruace?

  Ahoj Alíku a spol.
  Chtěla jsem se zeptat, proč některé holky během menstruace říkají, že „mají krámy“? Má to slovo nějaký speciální význam, nebo to prostě používají proto, že nechtějí říkat slovo „menstruace“? Nebo je to myšleno jako nějaký sprostý nebo urážlivý výraz? Já se totiž nemám koho zeptat. Předem děkuju za odpověď.

  holka, 12 let, 28. června

  Ahoj,
  je to expresivnější výraz pro menstruaci. Nemyslím si, že je vyloženě sprostý, ale je takový drsnější. Měsíčky zní moc krásně, menstruace moc učeně, takže pro ostatní použití (pokud nestačí neurčité to) zbývají už jen krámy. :-|

  Použití krámů v tomto významu má původ u prodejen s masem. V dávných dobách, kdy ještě neexistovali Státní zemědělská a potravinářská inspekce ani ohleduplnost při vymýšlení pojmů, bývaly masné krámy velice nepěkná místa, páchnoucí, špinavá, všude krev… :-$

  Navíc ve středověku ani nikdo nevyráběl speciální prostředky pro intimní dámskou hygienu. Současné menstruační vložky vznikly až v 19. století po americké občanské válce (původně jako rychlá pomoc pro zraněné vojáky) a tampony až začátkem 20. století. Před tím musely ženy miliony let všelijak improvizovat (nebo být těhotné) a mnohdy tyto improvizace nedopadaly moc důstojně a voňavě. :-[)

  Buďme vděční za výdobytky civilizace. O=
  Za vložky, za tampóny, i za moderní řeznictví. :-3

  Alík

  Význam slova

  Kdo je asexuál?

  Ahoj Alíku, ve škole jsme se bavili o tzv. LGBT (nevím jestli to píšu správně) a říkali, že existuje člověk zvaný asexuál. Vyrozuměla jsem, že asexuál je člověk který neměl sex, jsem tedy asexuál? Nebo jsem to pochopila špatně?

  holka, 10 let, 25. června

  Ahoj,
  pochopila jsi to trošku nepřesně, jde o to, že asexuál nevyhledává vůbec žádný sexuální kontakt. To nemusí přímo znamenat, že nikdy neměl sex, ale že ho sexuální aktivity zkrátka nijak nezajímají a nepřitahují. Ani s muži, ani se ženami…

  Neznamená to nutně, že asexuál nemá vůbec zájem o vztah s jinou osobou, může si najít životního partnera, který také sex ke štěstí nepotřebuje. Jak jsem již nedávno odpovídal u jiného dotazu, spektrum touhy a přitažlivosti je velmi pestré… $>

  Ve veřejné sféře a v médiích bývají asexuálové poměrně neviditelná menšina. O lesbičkách, gayích, bisexuálech a transgender osobách se mluví mnohem víc, protože tyto menšiny společně usilují o větší toleranci a toto úsilí se může i všelijak promítat do politiky. Lidi bez zájmu o sex většinou nenarážejí na výraznou diskriminaci, nanejvýš je může rozčilovat, že jim většinová společnost ten nezájem občas nevěří. :-|

  Alík

  Význam slova

  Co znamená „chyba v matrixu“?

  Ahoj,
  včera jsem našel video na YT, kde je jeden týpek v autě, ale jeho odraz nejde vidět v horním zrcátku. Ten, kdo to natáčel, říkal, že je to chyba v matrixu. A zajímá mě, co to je ten „matrix“. Hledal jsem to i na internetu, ale našlo mi to jen ten film.
  Budu rád, když mi odpovíte.

  kluk, 11 let, 12. června

  Ahoj,

  je to narážka na frázi, která v proslulém filmu The Matrix zazněla. Myslí se tím v podstatě chyba v realitě, srovnatelná s chybami, které bývají třeba v počítačových hrách. Pokud jsi filmovou trilogii Matrix neviděl a chceš se na ni podívat a být překvapený, přestaň prosím v tomto místě číst, popíšu tady významný kousek zápletky. Otázku „co je to ten matrix?“ si první půlhodinu pokládá i hlavní hrdina filmu Neo.

  Měl bych následující odstavce označit jako vyzrazení, aby byly , ale nechce se mi schovávat klíčové části odpovědi… :->

  Ve filmech je matrix počítačový systém simulující realitu konce dvacátého století. V této virtuální realitě je uvězněné prakticky celé lidstvo, reálnému zpustošenému světu už dlouhá staletí vládnou stroje, kterým údajně lidská těla slouží jako baterie. Všichni žijí své životy v důmyslně vytvořené iluzi skutečnosti… která je však jen dokonalou počítačovou simulací. Přesněji řečeno: skoro dokonalou.

  V prvním filmu Matrix je scéna, v níž se hrdinové příběhu úmyslně připojí do matrixu a při návratu z mise Neo vidí, jak chodbou projde černá kočka. O moment později pohlédne stejným směrem a vidí znovu úplně stejně projít stejnou kočku. Zamumlá si pro sebe, že zažil déjà vu – tedy zvláštní pocit, že se právě stalo něco opakovaně. Ostatní postavy to příšerně vyplaší, Neo nechápe a kamarádka jménem Trinity mu vysvětlí, že déjà vu je obvykle chyba v matrixu, která nastává, když vládci simulace uvnitř něco nestandardně změní. Zkrátka je to symptom, že je na ně nejspíš nalíčená past… a zduplikování chůze kočky je vedlejší efekt. :->

  Teď se mi povedlo popsanou scénu v angličině najít na YouTubu:

  Ve druhém filmu Matrix Reloaded je potom poměrně dlouhá povídací scéna, kde jiná postava vysvětluje Neovi, že v matrixu běží spousta programů, které se starají o stromy, o vítr, o východ a západ slunce atd. – a dokud tyto programy fungují správně, tak o nich ani nevíme. Ale když začnou zlobit, lidi pak říkají, že viděli duchy, anděly, vlkodlaky, upíry nebo mimozemšťany. Zkrátka kdykoliv se děje něco, co by nemělo být reálně možné, je to podle filmu chyba v matrixu.

  Přeneseně může být matrixem míněný i jakýkoliv jiný složitý systém určený k ošálení méně pozorné oběti.

  Pro většinu zdánlivě neskutečných jevů – zejména těch více senzačních na YouTubu – existuje mnohem snazší vysvětlení, než že jsme uvěznění v počítačové simulaci. Dnes zvládne i běžný dostatečně vytrvalý koumák na svém počítači dodělat do videa pěkné a okem skoro nerozpoznatelné digitální triky. Nemluvě o tom, že často stačí k úžasu i jednoduché optické iluze.

  Nezávisle na akčních sci-fi filmech a divnoklipech na YouTubu existuje i seriózní filozofická debata, zda je možné, že je celý náš vesmír i včetně všeho živého ohromná počítačová simulace. Myslitel Nick Bostrom vyslovil v roce 2003 hypotézu, že:

  1. Buď žádná civilizace nikdy nedospěje do úrovně, kdy dokáže simulovat vesmír. :-c
  2. Nebo ji simulování vesmíru vůbec nezajímá. :-)
  3. Nebo jsme v simulaci. 8-o (Protože simulací nejspíš existuje strašně moc hodně a realita je jen jedna… tak proč očekávat, že by to měl být zrovna náš svět?).

  Je to zajímavé myšlenkové cvičení, které ale nemá vlastně žádný dopad na nic. Pokud zvědavá vyspělá civilizace skutečně simuluje celý vesmír i s námi na té nejnižší (subatomární kvantové) úrovni, nejsme vězni, ale studované exponáty… a je to jedno. Nemůžeme to nikdy prokázat. Ani vyvrátit. Rozhodně se to neprojeví tím, že chodbou dvakrát projde stejná černá kočka, ani tím, že někdo není vidět v zrcátku. ;-)

  Alík


  Význam slova

  Do kdy jsem dítě?

  Dobrý den.
  Do kolika let je člověk považován za dítě?

  holka, 13 let, 9. června

  Ahoj,
  záleží, v jakém ohledu.

  • Z hlediska životního období budeš dítětem do dovršení osmnácti let.
  • Z hlediska příbuzenské role budeš dítětem svých rodičů navždy. :-)
  • Z hlediska právního je lepší pojem dítě nepoužívat, aby bylo jasnější, jestli jde o věk (pak je lepší říkat nezletilá), nebo o příbuzenskou roli (pak je lepší říkat dcera).

  Alík

  Význam slova

  Ahoj, co to znamená, když někomu něco leží v žaludku? Děkuji

  holka, 12 let, 28. května

  Ahoj,
  když někdo o někom řekne, že mu „leží v žaludku“, znamená to, že ho opravdu hodně nemá rád.
  Měj se hezky!
  Bára

  Význam slova

  Co znamená smyčka?

  Ahoj, chci se zeptat, co znamená, když někdo něco dělá do smyčky?
  Předem děkuju za odpověď.

  kluk, 13. dubna

  Ahoj,
  smyčka je uzavřený okruh na provazu. Zauzluješ dva konce… a pak provaz vlastně nemá žádný konec – můžeš po něm šmátrat nekonečně dlouho, ale dostaneš se vždy znovu tam, kde jsi začal.

  Teď si místo provazu vezmi pásku s obrazovým nebo zvukovým záznamem v kazetě… pro lepší představu:

  Magnetofonová kazeta, © snd63

  Přehrávač měl motor, kterým otáčel jeden z kotoučů, čímž postupně převíjel pásku z jednoho kotouče na druhý, a dole uprostřed z ní četl magnetickou hlavou obrazovou nebo zvukovou informaci. (Více se o historii hudebních nosičů rozpovídal Pralinka2 v nedávném článku.) Běžná kazeta se po dojetí na konec musela přetočit na začátek, aby ji šlo znovu přehrávat – pojem přetočení se mimochodem dodnes používá pro zvukové a obrazové záznamy, přestože už běží v počítači nebo mobilu, kde se samozřejmě žádný mechanický kotouček netočí.

  Z popsaného principu je asi zřejmé, že bylo možné důmyslným trikem vyrobit kazetu, kde páska neměla ani začátek, ani konec, ale byla uvnitř spojená do jedné smyčky – do jednoho nekonečného záznamu, který se opakoval pořád dokola. Tento pojem také přetrval i do digitální éry – video (či audio) ve smyčce je nekonečně opakované.

  Na dobře udělané videosmyčce nejde na první pohled poznat, že se opakuje. Třeba tato animace, kterou vytvořil Étienne Jacob, má jen necelou půlsekundu, ale když se pustí do smyčky, člověk na ni vydrží udivě zírat mnohem déle. :-D
  Velikonoční vajíčka v pátračce jsou čtyřicet obrázků (viz příklad), které se rychle vyměňují, a tím se utváří dojem, že se vajíčko nekonečně točí kolem svislé osy… a nikdo si vlastně nevšimne, že se už po půlce otočení animace opakuje znovu od začátku. ;-)

  Přeneseně může být ve smyčce úplně cokoliv, co se opakuje. Ve vědeckofantastických filmech může existovat stroj času, který způsobí časovou smyčku. V programování se smyčkou myslí jakýkoliv cyklus (nemusí být nutně nekonečný).

  Alík

  P. S.: Neodpustím si ještě jednu smyčku, viz stejný dotaz. ;-)

  Význam slova

  Co znamená „naivní“?

  Ahoj, co to znamená, když je někdo naivní?
  Děkuju.

  holka, 12 let, 11. dubna

  Ahoj,
  podle wikislovníku je to někdo, kdo se vyznačuje jednoduchým uvažováním vyplývajícím z nedostatku zkušenosti. Je to docela výstižné vysvětlení.

  Toto slovo pochází z francouzštiny, kde znamená „přirozený“, „nevinný“ a prapůvodně nemělo ten nádech nežádoucí nezkušenosti, ale lidé ho časem začali používat čím dál víc v tom kritizujícím významu, takže by bylo naivní, kdyby někdo očekával, že to je lichotka. :->

  Méně trpělivý pes by tímto pojmem mohl označit i lidi, kteří pošlou do poradny během pár minut několik dotazů na významy slov, na které by správně a mnohem rychleji dokázal odpovědět i vyhledávač, nebo třeba právě ten zmíněný wikislovník. ;-)

  Alík

  P. S.: Je zajímavé, že v angličtině se slovo „naive“ občas píše s přehlasovaným měkkým „ï“, tedy se dvěma tečkami.

  Význam slova

  Co znamená „avantgardní“?

  Ahoj, teď jsem byl v klubovně u dočasného stolu, kde byl avantgardní pokec, já jsem se teda tam ptal, co to je avantgardní, ale nikdo mi na to neodpověděl. Co to je avantgardní?

  kluk, 10 let, 28. srpna 2019

  Slovo „avantgarda“ pochází z francouzštiny a v češtině doslova znamená „předvoj“. Označovalo experimentální a občas i extrémní umělecké směry a myšlenky z první poloviny dvacátého století, které vzhlížely kupředu ke společensky spravedlivějším a technicky vyspělejším zítřkům. Vzdorovaly tradicím a zkoumaly nové uličky kultury, občas zajímavé, občas slepé.

  Pro lepší představu: Je třeba Fontána zvláštní druh umění, nebo jen obyčejný otočený pisoár drze umístěný na výstavě? Není samotná tato otázka zároveň i odpovědí? Co třeba obraz od Jacksona Pollocka? Nebo od Pabla Picassa?

  Mezi avantgardní směry se řadí třeba dadaismus, surrealismus, kubismus, poetismus... těžko říct, kterým směrem se chtěl vydat pokec v klubovně a jestli vůbec byl avantgardní. :-)

  Alík

  Význam slova

  Co je mezulán?

  Ahoj, teď jsem na prázdninách u babičky a babička řekla strejdovi, že sedí jak mezulán. Co to je mezulán?

  kluk, 10 let, 18. července 2019

  Ahoj,
  díky za zajímavou otázku. ;-)

  Co jsem našel na Wikipedii, tak mezulán je tkanina, ze které se dříve šily třeba sukně, takzvané mezulánky. Sice na dálku nepoznám, z jakého materiálu je tvůj strejda, ale předpokládám, že by z něj babička nic ušít nedovedla. :-D

  Jiný význam toho slova je hlupák, omezenec. Někteří badatelé předpokládají, že tento druhý význam vzešel částečně ze slova mezek, které také označuje buď křížence koně a osla, nebo zabedněného člověka. Akorát mezulán zní méně urážlivě, tak jakoby roztomileji. :-3

  Čeština je někdy hodně mocný čaroděj, když dovede udělat z křížence osla tkaninu, která je hlupák, hm? 8-o:-D

  Alík

  P. S.: Zkus se babičky zeptat, co si ona myslí, že je mezulán.

  Význam slova

  Co znamená „nadržený“

  Ahoj.
  Zajímalo by mě, co to znamená, když někdo řekne, že je nadženej.
  Děkuji za odpověď.

  holka, 12 let, 18. dubna 2019

  Ahoj,
  pravděpodobně neumí správně vyslovit R a chtěl říct nadrženej. :-D

  Viz pojem „nadržený“ na Wikislovníku. Nejpravděpodobnější význam, ve kterém jsi mohla toto slovo slyšet, bude ten třetí, tedy: mající potřebu se sexuálně vybít, touhu po sexu.

  Alík

  Význam slova

  Od kdy smím holku nazvat přítelkyní?

  V jakém věku se může říct přítelkyně?

  kluk, 11 let, 8. prosince 2018

  V jakémkoliv, jakmile člověk umí vyslovit hlásku Ř.

  Přítelkyně může být jiný výraz pro kamarádku, nebo pro partnerku (ve smyslu romantického vztahu). Tak či tak se na tento pojem nevztahují žádné jasné definice a podmínky.

  Význam slova

  Co je „crush“?

  Ahoj. Co to znamená slovo „crush“?
  Teď se hodně používá a já vím jen, že to je něco s láskou. Vždy jsem si myslela, že to je jako kluk, kterého miluju. Ale proč zrovna crush? Proč to není nějaký normální český slovo?
  A navíc teď mají crushe všichni, jako kdyby to byl nějaký trend.

  holka, 13 let, 9. října 2018

  Ahoj,
  znamená „pobláznění“. Nebo také „rozmáčknout“ či „rozdrtit“, ale v souvislosti s láskou to bude spíš první význam. ;-)

  Proč nepoužívají normální české slovo, to nevím. Dost možná ani nevědí, že česká obdoba existuje. Nebo si díky angličtině připadají víc jako kůl. :-D

  Alík

  Význam slova

  Co jsou „couple goals“

  Ahoj Alíku, můžu se zeptat co znamená anglická fráze couple goals?

  holka, 13 let, 15. září 2018

  Ahoj, doslova jsou to „cíle páru“. Používá se to obvykle ve významu ideálního partnerského vztahu, nebo k popisu věcí, které k takovému vztahu vedou.

  Význam slova

  Co je rusky „suka“?

  Ahojte, nevíte co to znamená slovo ruská súka? (Nevím jak se píše.) Jeden můj jakoby nepřítel mi tak řekl a říká to i ostatním. Děkuji.

  holka, 12 let, 6. července 2018

  Ahoj,
  pokud té urážce nikdo z okolí nerozumí, tak se tím nemusíš moc znepokojovat, ne? :-)

  Suka se píše v azbuce сука a je to rusky čuba, tuším. Což tedy může být samička psa (fenka), nebo vulgární označení pro ženu (čubka). V angličtině je to bitch. Docela pozoruhodné, jak je tato nadávka mezinárodní, nevím, čím si to fenky zasloužily, že se používají jako urážky. :->