Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alík radí dětem

  Na otázky odpovídají

  pracovníci Modré linky, psycholožka BáraV, poradenské centrum Locika, projekt Sbarvouven.cz, NL pro odvykání, student práv Yaboiii, MVDr. Přemysl Rabas, Škola Vitae, vědecký novinář Pragmatik a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze děti mladší 15 let.

  Význam slova

  Co je to masturbace

  Ahoj,
  Můj dotaz zní: Co je masturbace?
  Všichni ve třídě to ví a když se mě jednou kamarád zeptal, jestli vím co to je, tak jsem řekla že ne, protože to je pravda a bylo to strašně trapné a všichni se mi pak smáli. Teď už se mi nesmějí a asi na to zapomněli a kamarádi se mě zeptali znovu a já jsem musela říct, že vím co to je jinak by to byk zase trapas.
  Vůbec nevím co to je.Prosím pomocte mi.

  holka, 11 let, 15. srpna

  Ahoj z Modré linky,

  masturbace je uspokojování sexuální potřeby, ke kterému dochází rukou. Obvykle zahrnuje hlazení na místech, kde je to člověku příjemné, nejčastěji na pohlavním orgánu. Je to naprosto přirozená aktivita, kterou lidé vykonávají v soukromí a se kterou ses Ty sama doposud možná nesetkala. Není na tom nic špatného. Je dobře, že si hledáš informace, když něčemu nerozumíš. Není v pořádku, že se Ti kvůli tomu spolužáci smějí. Teď už budeš vědět, co to je. Pokud by sis k tomu chtěla dohledat víc, můžeš i na naší stránce použít kolonku vyhledávání a slovo masturbace tam zadat. Podobných dotazů jsme již zodpovídali více.

  Přejeme Ti hezký zbytek prázdnin.
  Modrá linka

  Význam slova

  Psycholog vs. psychiatr

  Ahoj Alíku a spol., jaký je rozdíl mezi psychiatrem a psychologem?

  Pája

  Holka 11, 5. července

  Ahoj,
  psycholog je člověk, který si s lidmi povídá o tom, co je trápí. Snaží se společně s klienty hledat řešení, aniž by k tomu bylo potřeba něco dalšího (třeba léky). Není to ale úplně lékař, léky proto ani předepisovat nemůže a nemůže ani třeba rozhodovat o hospitalizaci.

  Psychiatr už pak skutečně lékař je. Obvykle s psychologem spolupracuje, ale na rozdíl od něj už i předepisuje léky, typicky třeba antidepresiva, když jen psychologická pomoc nestačí. Stejně tak může třeba rozhodovat o hospitalizaci.

  Význam slova

  Asociál vs. antisociál

  Ahoj Alíku a spol., jaký je rozdíl mezi asociálem a antisociálem?

  Mimo to se chci zeptat, za jak dlouho můžu položit otázku.

  Předem děkuji za odpověď. :-)

  Binnie, 13 let, 26. června

  Ahoj,
  nejjednodušší asi bude si vysvětlit, co tyto dva pojmy znamenají. Z toto rozdíl už tak nějak vyplyne sám...

  Asociál je člověk, který se nedovede běžně začlenit do společnosti. Má problém se sociálním cítěním, neumí respektovat různá pravidla či společenské normy a chybí mu empatie, což je schopnost se vcítit do druhých a chápat je. Hodně zjednodušeně řečeno je to takový bezohledný a sobecký člověk. Svým jednáním ale škodí především sám sobě.

  Antisociál kromě toho, co dělá asociál, porušuje i právní normy. Může to být třeba nějaký kriminálník, který podvádí, vyhrožuje, krade, vraždí atd. Jeho jednání již ale má vliv i na další lidi, na společnost, ve které se pohybuje. Takoví jedinci běžně končí ve vězení.

  Můžeme tedy říct, že antisociál je daleko horší, protože negativně působí i na společnost okolo sebe. Asociál je jednoduše řečeno takový velmi mírný antisociál. Nejsou to však trvalé stavy, z asociála se určitě může stát antisociál a stejně tak naopak. Děti ale v obou dvou případech potřebují odbornou pomoc.


  Mezi jednotlivými otázkami tady v poradně žádný minimální rozestup není. Věříme, že to zvládnete nějak rozumně a s ohledem na ostatní i bez limitu. ;-) Jediné, co se může stát, je přeplněná poradna, při níž nemůže vkládat dotazy nikdo.

  Význam slova

  Peníze jsou jako sníh, na který se lije horká voda

  Zdravím,
  Nevíte, jaký je význam citátu?
  „Peníze jsou jako sníh, na který se lije horká voda.“
  Potřebuju to do občanky, nikde na internetu není význam a sama nemám tušení. Děkuji za odpovědi.

  holka, 28. června

  Ahoj,
  toto úsloví sice slyším poprvé, ale domnívám se, že ho intuitivně chápu.

  Pokud sníh zahřeješ, tak roztaje. Proud horké vody ho rozpustí také – způsobí, že rychle odteče pryč. I když se na první pohled může zdát, že ho je hodně, horká voda z něj během pár sekund udělá syčící potůček.

  U peněz se člověku také mnohdy může zdát, že jich má hodně. Mzda bývá v řádu desítek tisíc korun. Pak zaplatí za elektřinu, za jídlo, za nájem (nebo splátky hypotéky), za dopravu, za horkou vodu :-) … no a najednou je bankovní účet zase prázdný. :-(

  Nebo také bývá běžný jev, že když chudý člověk vyhraje miliony v loterii, tak se cítí mnohem bohatší, než ve skutečnosti je, a začne neuváženě rozhazovat. Po pár nepromyšlených investicích se ocitne zase zpátky na nule, v horším případě i po krk zadlužený, protože si nakoupil věci, které mají drahé provozní náklady (auta s velkou spotřebou, zbytečně velké domy s drahým vytápěním apod.). Je to docela paradox, ale pro mnoho lidí je výhra v loterii to nejhorší, co je mohlo potkat.

  Ponaučení ze zmíněného úsloví by nejspíš mělo být, že není dobré koukat na množství sněhu, ale na ten proud horké vody. Tedy nekoukat na výši úspor, ale na rychlost utrácení. ;-)

  Alík

  P. S.: Také je fajn mít nějaký mrazák, kterým jde další sníh tvořit (tedy mít zdroj příjmů). :->

  Význam slova

  Patopsychologie

  Dobrý deň, chcem sa spýtať čo je to patopsychológia.

  holka, 14 let, 27. června

  Ahoj,
  myslím, že patopsychologie nic není… ale kdybych si musel tipnout, řekl bych, že nejspíš někdo popletl slovo „psychopatologie“, což jedna ze základních disciplín psychologie zabývající se duševními poruchami, psychickou tísní a abnormálním či maladaptivním chováním. Termín se nejčastěji používá v psychiatrii, v níž se patologie vztahuje k symptomům a průběhu nemoci. – říká nyní česká Wikipedie. Něco podobného říká i slovenská.

  Nic z toho nesouvisí s patou na noze. ;-)

  Obecně pojmy odvozené od patologie (pocházející z řeckého slova pathos) označují něco, co souvisí s nemocemi nebo utrpením. Třeba patogen (choroboplodný zárodek), kardiomyopatie (nemoc srdečního svalu) a tak podobně.

  Význam slova

  Lilek

  Zdravím všechny
  Mám takový dotaz
  Já koukal na internet a občas vidím že je lilek zelenina občas že zase ovoce fakt nevím čemu mám věřit tak jestli někdo neví co to teda je
  Moc se omlouvám jestli to sem nepatří:-(
  děkuju moc

  kluk, 13 let, 20. května

  Vůbec se nemusíš omlouvat, je to zajímavá otázka! Musel jsem si to vyhledat. Lilek (také známý jako baklažán, anglicky eggplant nebo aubergine) je botanicky považován za ovoce, protože se vyvíjí z květu a obsahuje semena. Však v kuchyni se často používá jako zelenina, protože má neutrální chuť a dobře se hodí do mnoha jídel. Toto může být zdrojem zmatku. Nepomůže ani to, že v 19. století byla tato rostlina známa jako „zeleninové vejce“

  Takže pokud mluvíme o lilku z botanického hlediska, lilek je ovoce. Ale pokud mluvíme o vaření a stravování, dává smysl s lilkem pracovat jako se zeleninou. Takže třeba v restauraci je lilek často součástí „zeleninového mixu“ třeba spolu s paprikou a rajčaty. Je to dobrá připomínka toho, že jazyk plní různé úlohy v různých kontextech. Opravovat někoho za to, že „lilek přece není zelenina“, v takovém případě nedává moc smysl, protože v restauraci se bavíme nikoli o botanických aspektech, ale spíš o chuti, přípravě, párování s dalšími ingrediencemi apod.

  Význam slova

  Co jsou daddy issues a mummy issues?

  Ahoj, co jsou to daddy/mummy issues a proč nebo jak u člověka vzniknou?

  holka, 7. března

  Ahoj,
  ty vzniknou tak, že někdo přeloží potíže s tátou/mámou do angličtiny a tváří se u toho natolik božsky světově, že mu čtenářky a čtenáři tiše a uznale nerozumějí. Nic speciálního ten pojem neznamená, není to odborný termín, jen prachobyčejný překlad. Nejsou to žádné konkrétní potíže (ty můžou mít speciálnější pojmenování z říše psychologie nebo psychoanalýzy). To, že člověk zapomíná mluvit srozumitelně, může být jedním z problémů ve vztahu k rodičům. :-)

  Alík

  P.S.: Teoreticky ještě mummy může být mumie. Takže mummy issues můžou mít i archeologové, když třeba zjistí, že jim někdo před pár staletími vyjedl nalezenou hrobku. 8=:-D

  Význam slova

  Tma

  Ahoj,
  zajímalo by mě, jestli je tma černá? A jestli, když zavřeme oči, tak vidíme černotu anebo nic

  Moc zajímavý dotaz. Barvy jsou fascinující, protože jde o kombinaci fyziky, lingvistiky, biologie a psychologie.
  Fyzikálně je barva prostě číslo, frekvence na spektru viditelného světa. Černá barva je obvykle definována jako absence viditelného světla. Dokonale černý objekt by neodrážel žádné světlo, veškeré by pohltil.
  Z tohoto pohledu je tma opravdu černá, neboť tma je vlastně nepřítomnost viditelného světla.
  Ale zároveň bychom mohli říci, že tma nemůže být černá, protože tma není objekt, a tedy nemůže mít barvu. Barva je totiž vlastností, která vzniká odrazem, pohlcování nebo vyzařováním světla.
  Co se týče zavřených očí, vidíme v závislosti na osvětlení kolem nás (a v závislosti na našich očních víčkách) tmavě oranžovou, tmavou červenou, tmavě hnědou, černou apod. Protože náš mozek ale ví, že máme zavřené oči, umí to obvykle interpretovat jako černou barvu. Za zmínku také stojí, že při zavření očí dochází občas k různým optickým iluzím (více na Wikipedii).

  Význam slova

  Svět...

  Ahoj. Jak se zbavit traumat z toho ze nám učitelka rekla ze jsme v šestém masovém vymírání ;-(

  Holka, 13 let, 8. ledna

  Ahoj, nevím, jak na to paní učitelka přišla. Počet lidí na světě vytrvale stoupá a ještě nějakou dobu stoupat bude. O „vymírání lidí“ tedy nemůže být řeč.
  Ano, v některých částech světa populace mírně klesá, ale oproti současnému stavu, ne řekněme oproti stavu před sto lety. Když jedeš v přeplněné tramvaji a z tramvaje pak půlka lidí vystoupí, je tramvaj najednou „vylidněná“, ale rozhodně ne prázdná :-)

  Význam slova

  Břitký humor

  Ahoj,
  vím, že je to taková zbytečná otázka, ale chtěla bych se zeptat, co to znamená břitčí humor. Už jsem to několikrát slyšela, ale pořád nevím, jaký to má význam

  holka, 12 let, 12. ledna

  Ahoj, půjde zřejmě o břitký humor, a humor, který je ještě více břitký, je břitčí (viz Internetová jazyková příručka).

  Břitký humor je podle mého tak trochu opak laskavého humoru. Jde tedy o kousavé, jízlivé vtipy. Je to od slova „břit“, tedy „ostří nože“.

  Význam slova

  Cap, no cap

  Dobrý den všichni,
  Chtěl bych se zeptat co znamená když ti někdo řekne cap nebo no cap

  kluk 12 let, 22. prosince 2022

  Ahoj, musel jsem si to najít :-D
  Podle tohoto zdroje je „cap“ (z angličtiny, tedy čtené kep)označení pro lež, nepravdu. A tedy „no cap“ (nou kep) je označení pro pravdu, žádné lži. Tento slang pochází zřejmě z hip-hopu a do „internetového slangu“ se rozšířil v posledních několika letech.

  Význam slova

  Zkratka MPC

  ahoj Alíku,
  chtěla bych se tě zeptat co je to mpc. Většina lidí kolem mě mi takhle říká a já nevím co to vůbec je. Ptala jsem se rodičů a neví a na internetu mi vyšla nějaká divná věc takže se ptám tebe. Předem děkuji za odpověď.

  Anet, 13 let, 23. prosince 2022

  Ahoj Anet, přiznám se, že tuto zkratku také neznám. Našel jsem nějakou definici na celkově nedůvěryhodném webu, podle které se tak slangově označuje někdo, kdo se vyhýbá ostatním lidem. Mohlo by to – ale tady opravdu jen spekuluju – souviset se zkratkou NPC, která v hrách označuje „nehratelné postavy“, tedy postavy, které ovládá počítač.

  Obecně bych ale řekl, že ti může být celkem jedno, jak ti ostatní říkají. Vždycky se najdou nějací lidé, co tě budou pomlouvat nebo ti nadávat. Snažit se takovým lidem zavděčit je vyčerpávající a naprosto neproduktivní.

  Mladí lidé mají někdy tendenci „upevňovat stádo“ tím, že si všímají každé odlišnosti. Je za tím asi strach z toho, že když bude člověk odlišný, ostatní jej odsoudí. Velká část toho, co lidé (nejen mladí lidé) dělají, pramení z jejich nejistoty a snahy být okolím přijat.

  Význam slova

  Co je to emo?

  Ahoj moje sestra mi rika ze jsem emo co to je?? a je to neslusne??

  Ahoj, slovo „emo“ je obvykle označením hudebního stylu, který má své počátky v 80. letech v USA. Je to příbuzný punk-rocku a vyznačuje se texty písniček, které zkoumají různé druhy emocí (od toho „emo“), obvykle emocí řekněme temnějších (smutek, deprese, rezignace na sociální kontakty, citlivost, cynismus apod.)

  S „emo popkulturou“ jsou pak spojené i styly oblékání nebo líčení. Nejsem expert na make-up, ale jsou to obvykle černé stíny, zvýrazněné řasy, delší vlasy zakrývající část obličeje apod.

  Tebe ale zajímá, zda je to „neslušná“ nálepka. Nemyslím si, že je to nějak neslušné, je to prostě označení nějakého stylu. Samozřejmě ale může být slovo použito v nějakém posměšném kontextu. Stejně jako slovo „génius“ je obvykle pozitivní, ale když někdo řekne „ty jsi ale génius, fakt“, cítíme, že to je myšleno ironicky, ne jako pochvala. Nevím, v jakém kontextu jsi to slyšela.

  Druhá část, kterou hned dodám, je, že lidé to často přehánějí s nálepkami. Je v pořádku, když se chce člověk s něčím identifikovat (nálepku dáváš sama sobě), ale je hloupé, když chceme dávat nálepky ostatním. Z toho důvodu bych si také vůbec nic nedělal z toho, že mi někdo dává nějakou nálepku (já byl třeba celou základní a střední školu „šprt“ nebo „knihomol“). Lehko se to řekne, já vím :-) Ale lidé mají často chuť si ostatní lidi nějak zařadit, a to, jaké nálepky dávají ostatním, vypovídá spíše o nich a o tom, co zrovna řeší, než o tobě.

  Význam slova

  Nerozumím odpovědím „tvoje máma“

  Dobrý den, co je to za trend říkat „tvoje máma“, moc tomu nerozumím.

  kluk, 12 let, 25. června 2022

  Ahoj,
  myslím, že je to jistý druh vtipu. Nebo spíš pokusu o vtip.
  Většinou není příliš úspěšný a nikdo se mu nesměje.

  Viz Jaký máte názor na hlášku tvoje máma?

  Dovolím si podotknout, že to není nic nového, základními školami tyto hlášky kolují už strašně moc dlouho. Je docela možné, že je slýchal i tvůj táta. :-)

  Alík

  Význam slova

  Bláto vs bahno

  Dobrý den,
  mám takový „divný“ dotaz.
  Jaký je rozdíl mezi blátem a bahnem?
  Děkuji moc :-) .

  kluk, 14 let, 13. února 2022

  Ahoj, díky za překvapivý, a překvapivě zajímavý dotaz.
  Především si připomeňme, že různá slova mohou mít různé významy v různých kontextech. I slova, která jsou k sobě synonymická (mají stejný nebo velmi podobný význam) se pak mohou lišit způsobem použití. Použití se navíc mění v čase. Třeba „telefon“ a „mobil“ jsou v dnes řadě situací zcela zaměnitelná slova (“Zapomněl jsem si doma telefon/mobil. Jdu si koupit nový telefon/mobil.“) Ale před 25 lety se „telefonem“ myslela pevná linka, zatímco mobil byl ještě ne až tak obvyklý přístroj, zdaleka jej neměl každý. No a i dnes najdeme případy, kdy můžeme říci „telefon“ a nedává smysl říci „mobil“, třeba „u telefonu Novák“ ( „u mobilu Novák“ asi nikdo neříká).
  A teď k tomu tvému bahnu/blátu.
  Podívejme se, jak tato slova definuje Ústav pro jazyk český.
  Bahno: 1. jemná, vodou rozměklá půda, 2. společensky závadné prostředí
  Bláto 1. hlína a prach rozmočené vodou, 2. přeneseně zlá situace

  Vidíme, že první význam je u obou slov velmi podobný. Je to hlína nebo půda, která je vlhká, měkká až rozmočená. Takže by se dalo říci, že bahno bude častěji odkazovat na větší rozmočené plochy, zatímco bláto může odkazovat i na tu samotnou hmotu. Ve většině případů lze ale oba významy zaměnit: Brodil se v blátě/bahně. Auto zapadlo do bláta/bahna. Nánosy bahna/bláta.

  U přenesených významů je ale vidět rozdíl. Bahno označuje nějaké větší společenské kontexty (morální bahno, bahno společnosti, zabřednout do bahna skandálu). Bláto je naopak menší, lokalizované (házet na někoho bláto/špínu, dostat se z bláta do louže).

  Nejkrásnější ale na jazyku je, že významy slov můžeme využívat, spřádat a proplétat. Můžeme schválně použít jiné slovo, než které se nabízí, nebo si s významovými rozdíly hrát. „Házeli na něj bláto, ale jemu to nevadilo, protože od lidí zabředlých v bahně nelze nic jiného čekat.“


  Prosba od Alíka

  Podpořte prosím
  Modrou linku!