Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alík radí dětem

  Na otázky odpovídají

  pracovníci Modré linky, psycholožky BáraV a Péťa, poradenské centrum Locika, MUDr. Jiří Staněk, MVDr. Přemysl Rabas, bojovníci proti kouření z projektu Nekuřátka, vědecký novinář Pragmatik a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze čtenáři mladší 15 let.

  Význam slova

  Co znamená „avantgardní“?

  Ahoj, teď jsem byl v klubovně u dočasného stolu, kde byl avantgardní pokec, já jsem se teda tam ptal, co to je avantgardní, ale nikdo mi na to neodpověděl. Co to je avantgardní?

  kluk, 10 let, 28. srpna 2019

  Slovo „avantgarda“ pochází z francouzštiny a v češtině doslova znamená „předvoj“. Označovalo experimentální a občas i extrémní umělecké směry a myšlenky z první poloviny dvacátého století, které vzhlížely kupředu ke společensky spravedlivějším a technicky vyspělejším zítřkům. Vzdorovaly tradicím a zkoumaly nové uličky kultury, občas zajímavé, občas slepé.

  Pro lepší představu: Je třeba Fontána zvláštní druh umění, nebo jen obyčejný otočený pisoár drze umístěný na výstavě? Není samotná tato otázka zároveň i odpovědí? Co třeba obraz od Jacksona Pollocka? Nebo od Pabla Picassa?

  Mezi avantgardní směry se řadí třeba dadaismus, surrealismus, kubismus, poetismus... těžko říct, kterým směrem se chtěl vydat pokec v klubovně a jestli vůbec byl avantgardní. :-)

  Alík

  Význam slova

  Co je mezulán?

  Ahoj, teď jsem na prázdninách u babičky a babička řekla strejdovi, že sedí jak mezulán. Co to je mezulán?

  kluk, 10 let, 18. července 2019

  Ahoj,
  díky za zajímavou otázku. ;-)

  Co jsem našel na Wikipedii, tak mezulán je tkanina, ze které se dříve šily třeba sukně, takzvané mezulánky. Sice na dálku nepoznám, z jakého materiálu je tvůj strejda, ale předpokládám, že by z něj babička nic ušít nedovedla. :-D

  Jiný význam toho slova je hlupák, omezenec. Někteří badatelé předpokládají, že tento druhý význam vzešel částečně ze slova mezek, které také označuje buď křížence koně a osla, nebo zabedněného člověka. Akorát mezulán zní méně urážlivě, tak jakoby roztomileji. :-3

  Čeština je někdy hodně mocný čaroděj, když dovede udělat z křížence osla tkaninu, která je hlupák, hm? 8-o:-D

  Alík

  P. S.: Zkus se babičky zeptat, co si ona myslí, že je mezulán.

  Význam slova

  Co znamená „nadržený“

  Ahoj.
  Zajímalo by mě, co to znamená, když někdo řekne, že je nadženej.
  Děkuji za odpověď.

  holka, 12 let, 18. dubna 2019

  Ahoj,
  pravděpodobně neumí správně vyslovit R a chtěl říct nadrženej. :-D

  Viz pojem „nadržený“ na Wikislovníku. Nejpravděpodobnější význam, ve kterém jsi mohla toto slovo slyšet, bude ten třetí, tedy: mající potřebu se sexuálně vybít, touhu po sexu.

  Alík

  Význam slova

  Od kdy smím holku nazvat přítelkyní?

  V jakém věku se může říct přítelkyně?

  kluk, 11 let, 8. prosince 2018

  V jakémkoliv, jakmile člověk umí vyslovit hlásku Ř.

  Přítelkyně může být jiný výraz pro kamarádku, nebo pro partnerku (ve smyslu romantického vztahu). Tak či tak se na tento pojem nevztahují žádné jasné definice a podmínky.

  Význam slova

  Co je „crush“?

  Ahoj. Co to znamená slovo „crush“?
  Teď se hodně používá a já vím jen, že to je něco s láskou. Vždy jsem si myslela, že to je jako kluk, kterého miluju. Ale proč zrovna crush? Proč to není nějaký normální český slovo?
  A navíc teď mají crushe všichni, jako kdyby to byl nějaký trend.

  holka, 13 let, 9. října 2018

  Ahoj,
  znamená „pobláznění“. Nebo také „rozmáčknout“ či „rozdrtit“, ale v souvislosti s láskou to bude spíš první význam. ;-)

  Proč nepoužívají normální české slovo, to nevím. Dost možná ani nevědí, že česká obdoba existuje. Nebo si díky angličtině připadají víc jako kůl. :-D

  Alík

  Význam slova

  Co jsou „couple goals“

  Ahoj Alíku, můžu se zeptat co znamená anglická fráze couple goals?

  holka, 13 let, 15. září 2018

  Ahoj, doslova jsou to „cíle páru“. Používá se to obvykle ve významu ideálního partnerského vztahu, nebo k popisu věcí, které k takovému vztahu vedou.

  Význam slova

  Co je rusky „suka“?

  Ahojte, nevíte co to znamená slovo ruská súka? (Nevím jak se píše.) Jeden můj jakoby nepřítel mi tak řekl a říká to i ostatním. Děkuji.

  holka, 12 let, 6. července 2018

  Ahoj,
  pokud té urážce nikdo z okolí nerozumí, tak se tím nemusíš moc znepokojovat, ne? :-)

  Suka se píše v azbuce сука a je to rusky čuba, tuším. Což tedy může být samička psa (fenka), nebo vulgární označení pro ženu (čubka). V angličtině je to bitch. Docela pozoruhodné, jak je tato nadávka mezinárodní, nevím, čím si to fenky zasloužily, že se používají jako urážky. :->

  Význam slova

  Ahoj, prosím, kdo je to hipster?

  Jedná se o osobu ve věkovém rozpětí dvacátníků a třicátníků, která si zakládá na tom, že je nezávislá v myšlení, odívání i případné tvorbě. Často přejímá nejnovější trendy v hudbě, módě i dalších kulturních aspektech. Díky tomu je tato subkultura názorově i vzhledově konzistentní.“ – říká česká Wikipedie, viz cs.wikipedia.org/wiki/Hipster

  Význam slova

  Co je „cringe“

  Dobrý den milá poradno,
  chtěla bych se Vás zeptat, jestli nevíte co znamená anglické slovo „cringe“. Zaslechla jsem ho v jednom videu od nějakého amerického YouTubera a nemám tušení, co by to mohlo znamenat. Překladač mi to nepřeložil a v česko-anglickém slovníku jsem to také nenašla. Předem děkuji za odpověď :)

  holka, 13 let, 26. března 2018

  Ahoj milá tazatelko,
  já to slovo v anglicko-českém slovníku našel – znamená zarazit se, zděsit se (znechucením, trapností, strachem ap.) – to mi říká slovník Lingea Lexicon.

  Takže je to něco mezi :-c a :-Q, možná trochu :-$.

  Alík

  Význam slova

  Co znamená AKA?

  Ahoj,
  Můžu se prosím zeptat, co znamená výraz [ej kej ej]? (Nevím, jak se to píše.)
  Ve škole to pořád říkají a od nikoho jsem neslyšela srozumitelné vysvětlení.
  Děkuji :)

  AlfaVlčice, 13. března 2018

  Ahoj,
  [ej] je anglická výslovnost písmene A, [kej] je anglická výslovnost písmene K. Takže [ej kej ej] je AKA... a to už jde hodit do vyhledávače, který ti najde, že to je zkratka z „also known as“, tedy česky „známý též jako“.

  Jestliže ti nikdo ze spolužáků nebyl schopný dát takto jednoduché vysvětlení, možná sami nevědí, co ta zkratka ve skutečnosti znamená a používají ji třeba k něčemu jinému, než byla původně určena. :-D

  Význam slova

  Ahoj.. Chtěla bych si koupit iphone,ale mám zatím jen 5 tisíc.. Iphone 6 stojí asi 10 tisíc. Nespěchá to,klidně si ho koupím za rok.. Když hledam ten mobil tak tam je někdy napsáno zánovní,co to znamená? A vyplatí se kupovat zánovní mobil?
  Iphone 6 se začal vyrábět asi v roce 2014 a většinou najdu jen použité mobily.. Je nějaká možnost že za rok se bude dát koupit nepouzity mobil?
  Nechci ten nejnovější,protože si ho chci koupit sama (abych si toho víc vážila) a nejnovější stojí kolem 30 tisíc a to se mi zdá hodně i kdybych měla práci..
  Iphone si chci koupit abych vyzkoušela něco jiného.. Chci číslo 6,protože se mi líbí velikost a vybavení.. Nechci zase iphone 5,SE protože ty jsou menší a já jsem zvyklá na velký a vyhovuje mi to.
  Dal by se za rok sehnat nepouzity?

  holka, 13 let, 25. prosince 2017

  Zánovní většinou znamená, že už byl výrobek nějakou dobu používaný, ale je v dobrém stavu. Zpravidla mívá i kratší záruční lhůtu, podle toho zkrácení jde odhadnout, jak dlouho asi používaný byl (na nový výrobek je záruka 2 roky). Kratší záruka by měla být jediná vada na kráse, takže si musíš sama nějak určit, jak moc ti to vadí.

  Těžko předvídat, jaká bude situace za rok, ale skoro určitě bude k sehnání novější model za nižší cenu než teď. Možná tedy budeš řešit podobné otázky jako teď, akorát místo iPhonu 6 budeš uvažovat o iPhonu 6S nebo iPhonu 7.

  Nepoužité kousky starších modelů se asi moc dobře sehnat nedají, protože je Apple přestává vyrábět... a téměř všechno, co vyrobí, se prodá. Na Wikipedii je pěkný přehled, které modely byly od kdy do kdy vyráběné: cs.wikipedia.org/wiki/IPhone#Časová%5fosa%5fmodelů%5fiPhone

  Význam slova

  Jak říkat synům tátovy sestřenice?

  Ahoj Alíku, můžu se zeptat, jak se řekne: Můj taťka má sestřenici a ta má dva syny. Jak jim mám říkat? Příbuzní mi přijde divný a bratranci se jim taky neříká. Díky za odpověď.

  holka, 10 let, 2. listopadu 2017

  Správné tradiční pojmenování je ještě divnější – jsou tvoji vlastníci, případně vlastňánci. :-)

  Viz cs.wikipedia.org/wiki/Abecední_seznam_členů_rodiny

  Význam slova

  Ahoj
  Co co je to erekce? A co je to ovulace?

  holka, 12 let, 9. října 2017

  Ahoj,
  erekce je ztopoření penisu. To znamená, že penis ztvrdne a zvětší svůj objem. Erekce je nutná k tomu, aby mohlo dojít k pohlavnímu styku.
  Jako ovulace se potom označuje okamžik, kdy se z vaječníku ženy uvolní zralé vajíčko a začne sestupovat vejcovodem dolů k děloze. Pokud v průběhu ovulace dojde k pohlavnímu styku a uvolněné vajíčko se setká se spermií, dojde k oplodnění.
  Bára

  Význam slova

  Co je to agonie?

  Ahoj, co znamená slovo agonie?

  kluk, 14 let, 31. srpna 2017

  Agonie (řecky agónia, zápas) znamená umírání, poslední fázi života, která končí smrtí. V přeneseném smyslu se užívá i o ‚umírání‘ institucí a podobně.“ (zdroj: cs.wikipedia.org/wiki/Agonie)

  U institucí se tento pojem používá zejména pro vleklý nepříjemný konec. Třeba o webu Alík.cz by šlo říct, že prožíval několikaletou agonii, ale nakonec se ze smrtelných křečí vyhrabal a teď vzkvétá :-)

  Význam slova

  Co jsou to intimní věci?

  Uč se, Anicho, obecné odpovědi na své otázky si vyhledat sama ve slovnících, odborných publikacích nebo na internetu. Je to mnohem lepší rada, než ti napsat přesné vysvětlení. Ale abys neřekla, že jsem zlý... Tak pro jednou ti tedy hezky odpovím. Intimní znamená též soukromý, důvěrný. Něco, co je ve "tvém prostoru". Hezké dny ti přeje Alík