Poradna: Alík radí dětem

Na otázky odpovídají

pracovníci linky důvěry Modrá linka, Alíkova kamarádka BáraV, odborníci na boj proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

Dotazy smí pokládat čtenáři mladší 15 let.

Význam slova

Ahojky, co to znamená "nadržený"? Ono se to používá a smějou se mi že to nevim. díkinky mocinky

Ahoj,
někteří lidé mohou slovo "nadržený" používat ve smyslu, že někomu jde o sex, touží po něm. Možná to ale mysleli jinak, to nevíme. Jsou bohužel i takoví lidé, kteří se druhému smějí, když něco neví, než by mu to raději v klidu vysvětlili (podle hesla "žádný učený z nebe nespadl"). Na druhou stranu věřím, že mezi svými známými najdeš i takové, kterých se můžeš třeba někde v soukromí zeptat, a kteří se Ti smát nebudou. Můžou to být třeba rodiče, někdo blízký z rodiny, dobrá kamarádka. Někdy posměváčkům můžeš vzít dech, když to po nich budeš chcít opravdu vysvětlit - někdy to ani sami pořádně neví a jen dělají "machry". Každopádně je fajn, že se umíš zeptat, když něco nevíš.
Pěkné jarní dny Ti přeje Modrá linka www.modralinka.cz.

Význam slova

Ahoj,co to znamená sumyš?Měli jsme to v testu popsat,a já nevěděla co to je.Děkuji předem!

Ahoj Wendy, tak Sumýš může být například zvíře. Pokud chceš vědět více, zadej si předmětné slovo do některého vyhledávače na internetu. Zdraví Tě Alík

Význam slova

Ahoj chtela bych se zeptat co to znamená když někdo řekne nějaké holce že je "lehká dívka" holky se mi smějou že nevím co to je... díks!

Beruška 11-12 let, 31. března 2008

Ahoj Beruško,
"Lehká dívka" je dívka, která je ochotná prodávat své tělo a své sexuální zkušenosti, jedná se o jakousi formu "lásky", ovšem za peníze (nebo jiné služby). Jsou ženy, které si z prodeje svého těla udělaly živnost. Byly i doby, kdy ženy k takovému jednání nutily okolnosti, třeba hlad.
Dřív tyto ženy postávaly ve větších městech i na ulicích, nyní jsou spíš ve veřejných domech, nabízejí své "služby" i na internetu a v jiných médiích. Často mají upnuté minisukně, jsou přemrštěně namalované, a chovají se vyzývavě, i když to není pravidlem, může to být úplně jinak.
Pokud Ti i někdy v budoucnosti nebude jasné něco, o čem mluví holky, můžeš se zeptat na vysvětlení třeba rodičů nebo jiného sympatického dospělého. Spolu to můžete rozebrat třeba i víc do hloubky a můžeš se zrovna doptat na to, co Tě k tomu ještě napadne.
Pěkné jarní dny Ti přeje Modrá linka www.modralinka.cz.

Význam slova

ahoj alíku co to znamená chceš mě udělat nebo uděláme se atd plosím odpověz děkuji

Anonim kuba 1000 let, 29. března 2008

Ahoj,
ptáš se na výrazy "udělat se". Záleží na situaci, ve které jsou vysloveny, někdy se používají ve smyslu "mít pohlavní styk a dojít k vyvrcholení". Možná to ale bylo myšleno jinak, to bys zjistil nejlépe tak, že by ses dotyčného zeptal. Nikdo se nerodí s tím, že by všechno věděl, tak se ani Ty nemusíš bát zeptat na to, co Ti není jasné, nejlépe přímo zdroje informací. Nebo třeba někoho dospělého, s ním to můžete i víc rozebrat, jak to asi bylo myšleno.
Pěkné dny Ti přeje Modrá linka www.modralinka.cz.

Význam slova

ahojky aldo! plosimte muzes mi vysvetlit co je to tagovat nebo jak se pise......moc dekuju za odpoved Amy

nevim vyznam, 2. března 2008

Ahoj,
slovo "tagování" má několik významů. Nejčastěji se používá ve spojení s tvorbou internetových stránek - tagování obsahu. Jde o to, že se ke slovům přidá odkaz na nějaký jiný obsah, takže na taková slova v textu pak jde kliknout myší a ono Tě to zavede na jiné místo v internetu. Další význam slova tag, nebo tagovat, se dnes používá už míň. Dřív, když se vkládal text do webové stránky nebo do internetových novin či časopisů, musel mít tagy - zvláštní značky, které určovaly, jaké písmo se použije, kde bude odstavec atd.. Další význam slova tagovat je něco jako sprejovat či kreslit po zdech domů a po např. kontejnerech na odpadky nebo po ohradách. Více si o tom můžeš najít na internetu.
Hezký den přeje Modrá linka www.modralinka.cz.

Význam slova

Co je to piktogram

Lenka Furiková, 12. února 2008

Piktogram je grafický znak, který znázorňuje nějaké sdělení. Může to být třeba dopravní značka. Může to být i nějaká tajná kresba. Symbol, který něco znamená. Záleží skutečně na tom, v jakém spojení se piktogram používá. Hezký den přeje Alík

Význam slova

ahoj nevím jestli t oo sem pazří ale co e o ofsajd.....díki

zvědavá, 31. ledna 2008

Ahoj, no to sem tedy skutečně moc nepatří. Ofsajd je slovo ze sportu, znamená to "postavení mimo hru". Rozhodně nejlépe Ti to vysvětlí tělocvikář. Takže se ho při první příležitosti zeptej. Zdraví Tě Alík

Význam slova

Zajímalo by mě co je to petting

Domčuška, 29. ledna 2008

Ahoj, petting je mazlení, erotické doteky od pasu dolů, aniž dojde k souloži. Může dojít k orgasmu či ejakulaci. Je buď jako předehra, nebo jako náhrada za sexuální styk, obzvlášť u adolescentů, kteří ještě nejsou připraveni na pohlavní styk, nebo mají morální zábrany. Takováto slova můžeš najít ve většině knížek o dospívání - dají se sehnat v knihovně či knihkupectví. Modrá linka www.modralinka.cz.

Význam slova

jaký je rozdíl mezi masturbací a onanací?? děkuju

Ahoj Laro, v obou případech se jedná o způsob sebeuspokojení sexuální touhy. Masturbace - toť předmětná činnost u dívek/žen. Onanie u chlapců/mužů. Hezký den přeje Alík

Význam slova

co to je materace

Ahoj Junka,
zdravíme Tě z Modré linky. Co to je "materace" v českém jazyce - nevím. Nejpodobnějším slovem by mohl být výraz "maturace", což znamená "zrání" (ve smyslu například vývoje člověka). Existuje však několik možností, jak se můžeš dobrat významu tohoto slova sám/sama: například se zeptat své/ho učitele/učitelky českého jazyka na smysl tohoto slova (pokud navštěvuješ školu), nebo si vypůjčit v knihovně nějaký slovník cizích slov či zadat výraz jako heslo do nějakého vyhledávače na internetu.
Hodně štěstí Ti přeje Modrá linka www.modralinka.cz.

Význam slova

co to jsou Škrabovky...prosím dejte to do moje tělo_holky!!!!DĚKUJU MOC PŘEDEM aliku!!!

ba_ze_ne_ček, 22. ledna 2008

Ahojky, tak se tedy přiznám, že takové slovo jsem ještě neslyšel. Prosím, aby jsi mi trochu pomohl a prozradil, v jakém případě si o tom slyšel a jak to souvisí s nějakým Tvým problémem či starostí. Pak budu moci zapátrat a třeba i poradit. Pěkný den Ti přeje Alík

Význam slova

Ahoj poradno, co je to orgasmus?

Alík27. prosince 2007

Ahoj Moniko, pokud víš, jak funguje internetový vyhledávač, zadej si slovo a čti a čti a čti a čti... Zdraví Tě Alík p.s. samozřejmě jsme o tom i v poradně již několikrát psali, takže stačí jen číst a číst a číst

Význam slova

co je to EGO?

Ahoj z Modré linky,
Ego je jeden z pojmů teorie Sigmunda Freuda. Ten rozdělil osobnost na tři díly - superego, ego a id. Ego = "já" je, zjednodušeně, ta část nás, která se řídí rozumem, naše myšlení. Více o tom najdeš v každé učebnici psychologie. Občas se taky o někom říká, že má "velké ego", tím se rozumí obvykle to, že si dotyčný o sobě moc myslí, má o své osobě vysoké mínění.
Pokud jsi měl/a na mysli jiný význam slova "ego", zkus tento pojem zadat do vyhledávače na internetu a z nalezených odkazů si snad vybereš ten, který Ti nejlépe odpoví.
S pozdravem Modrá linka www.modralinka.cz.

Význam slova

ahojchtela bych se zeptat co je to menstruace

zuzík 9 let, 30. listopadu 2007

Ahojky, je mi jasné, že potřebuješ přesné vysvětlení tohoto slova, které někdy budí obavy a strach. Nejlepší tedy bude, když si v poradně, ve vyhledávání, zadáš slovo "menstruace". Budeš si tak moci přečíst několik desítek odpovědí, které se daného tématu týkají. Přeji hezký den Alík