Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkova poradna

  Na otázky odpovídají

  pracovníci linky důvěry Modrá linka, psycholožka BáraV, bojovníci proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze čtenáři mladší 15 let.

  Moje tělo - holky

  Vliv cvičení na postavu

  Ahojky poradno a Alíku,
  Je pravda, že když budu cvičit, tělo se mi zpevní a moje postava se tím zvýší?

  Děkuju za odpověď. :)

  holka, 14 let, 4. srpna

  Ahoj,
  pravidelným cvičením se tvé tělo bezpochyby zpevní, protože se zvýší podíl svalové hmoty a naopak sníží podíl tuku. Pokud budeš například posilovat střed těla, protahovat tělo jógou, pilatesem a podobně, je také pravděpodobné, že se změní držení tvého těla a opticky jakoby povyrosteš. Není to způsobené tím, že by cvičení urychlilo tvůj růst, nebo tě povytáhlo do výšky, ale tím, že naprostá většina lidí má špatné držení těla a různě se hrbí. Jestliže díky cvičení své držení těla srovnáš, přestaneš se hrbit a budeš působit vyšším dojmem.
  Měj se hezky!
  Bára

  Jiné téma

  Všichni mě pomlouvají

  Ahoj Alíku a spol,
  musím se z toho všeho už vypsat. Lidé v mém okolí mě často pomlouvají bez jakéhokoliv zjevného důvodu. Jednoduše jsou závistivý a nesebevědomý lidé s jediným cílem - mít sex a chlastat 1. ligu. Závidí mi absolutně všechno. Vzhled, majetek, množství holek, které po mně „letí“, bezstarostnost, schopnost řešit věci rychle, účinně a originálně, všeobecné znalosti, zdravé sebevědomí a vyšší ambice a cíle v životě.
  Pomlouvají mě např. v tom, že jsem namyšlená, egoistická hyena, povyšující se nad ostatní, bez empatie a žaludkem lhát naprosto všem.
  Ale já přece nemůžu za to, že mám tak skvělý život, který má poslání.
  Prosím, pořád mi, co mám dělat, aby s tím přestali.
  Děkuji za odpověď.

  kluk, 3. srpna

  Ahoj,
  předpokládám, že tvůj dotaz je velmi nepodařeným pokusem o vtip - a potom tě musím upozornit, že podobným hloupým chováním zabíráš kapacitu přetížené poradny a znemožňuješ položit dotaz dětem, které mají opravdu vážný problém. Jestliže svůj dotaz opravdu myslíš vážně, velmi doporučuji zamyslet nad slovy: sebereflexe a pokora.
  Bára

  Jiné téma

  Sestřenice mého táty

  Ahoj.
  Chtěla bych se zeptat, jak se nazývá sestřenice mého táty.

  Předem děkuji za odpoved.

  holka, 12 let, 3. srpna

  Ahoj,
  to je skutečně velmi záludný dotaz a ačkoli jsem hledala dlouho, zjistila jsem, že pro tento příbuzenský vztah neexistuje jiné pojmenování než „sestřenice otce.“ Její děti budou tvoje sestříňata a bratříňata.
  Měj se hezky!
  Bára

  Jiné téma

  Jsem smutný

  Ahoj Alíku,
  Už delší dobu jsem smutný a to kvůli tomu, že jsem udělal jedno pro mě špatné rozhodnutí a pořád nad tím přemýšlím, jakoby jaké by to bylo kdybych ho neudělal nebo jaké to bylo předtím. Také se mi teď stávají spíš horší věci, jako je ukopnutí prstu, skřípnutí prstu do dveří, ztrácím věci nebo mi padají z rukou. Nevím jak se z toho smutku mám dostat. Předem díky za odpověď.

  14 let, 2. srpna

  Ahoj,
  sice nepíšeš, o jaké rozhodnutí se konkrétně jedná a čeho se týkalo, ale situace, kdy budeš nějakého svého rozhodnutí litovat, budeš zažívat celý život. Mají to tak všichni lidé bez výjimky, protože nikdo z nás není dokonalý robot, který se rozhoduje vždy efektivně a správně. Existuje výrok připisovaný Dalajlámovi, který praví: „„Existují pouze dva dny v roce, kdy nemůžeme udělat vůbec nic. Jedním je včerejšek a druhým zítřek. Proto je dnešek tím správným dnem, kdy má člověk milovat, konat a žít.“ Myslím, že v něm je obsaženo úplně vše. Nemá cenu trápit se nad tím, co člověk udělal, nebo jak se rozhodl, protože už s tím nic neudělá. Jediné, k čemu by ti minulé činy měly sloužit, je ponaučení a tomu, abys v budoucnu už podobné chyby neopakoval. Je na čase zvednout hlavu a dívat se před sebe místo toho, aby ses neustále ohlížel za sebe. Najdi si věci, na které by ses mohl těšit. Věnuj se aktivitám, které tě baví. Stýkej se s lidmi, které máš rád. Jsem si jistá, že tvůj smutek se brzo rozpustí v letních dnech.
  Měj se hezky!
  Bára

  Moje tělo - kluci

  Stydím se za své tělo

  Ahoj Aliku, mám takový problém.
  V pátek odjíždím na tábor, ale bojím se tam jet, protože se tam myjeme nazí v potoce. Už minulý rok si ze mě dělali moji kamarádi srandu za velikost mého penisu, a kvůli tomu jsem se týden nemyl. :-$ Můj penis měří pouhé 3,5 centimetru. Nechci se s tím nikomu otevřeně svěřovat, protože je mi to dost trapný :-| Ale tábor už se nevyhnutelně blíží a já nevím co mám dělat, prosím odpovězte rychle. Mám se třeba koupat v plavkách?

  kluk, 14 let, 1. srpna

  Ahoj,
  naprosto rozumím tomu, že je ti koupání bez plavek nepříjemné a nechceš poslouchat posměšné poznámky. Podobná situace by nebyla příjemná nikomu a nevidím důvod, proč by ses nemohl koupat v plavkách. Zkrátka řekni vedoucímu, že je ti nepříjemné koupat se nahý a že budeš nosit plavky. Na to máš rozhodně právo a nikdo tě nemůže nutit, aby ses před ostatními ukazoval nahý, pokud je ti to nepříjemné. Stejně tak se můžeš domluvit, že se půjdeš mýt v jiný čas než ostatní. Nemusíš nikomu vysvětlovat své důvody - skutečnost, že ti to není příjemné, je sama o sobě dostatečným důvodem.
  Měj se hezky a věřím, že si tábor užiješ!
  Bára

  Jiné téma

  Odpovídání na dotazů dětmi

  čaukoo (a byla bych ráda kdyby alik odpovedel)
  zdravim poradnu a prinasim napad :) jsem jen dite takze nevim jak by bylo narocny to zrealizovat. neslo by udelat to ze by na dotazy po modre lince a ostatnich nemohly odpovidat i deti? (asi by se to kontrolovalo jako dotazy)
  snad pomohlo tak zase caukyy

  holka, 12 let, 31. července

  Ahoj,
  děkujeme za tvůj podnět, ale obávám se, že se nejspíš realizovat nebude. V poradně odpovídají dospělí, kteří jsou v poradenství kvalifikovaní - a i když se někdy může zvenčí jevit, že na odpovídání v poradně nemůže být nic moc těžkého, existuje množství pravidel, podle kterých se poradenství řídí tak, aby nikomu neuškodilo a mělo co největší efekt. Předpokládáme, že pokud chtějí děti, které se v poradně ptají, slyšet názor svých vrstevníků, zeptají se svých kamarádů. Zeptat se ale dospělého na choulostivou otázku je už ale mnohem složitější a spousta dětí to „z očí do očí“ nedokáže. Je pro ně tedy snazší a jednodušší využít služby odborníků v poradně. Právě k tomu Alíkova poradna slouží a proto v ní také odpovídají dospělí s adekvátní kvalifikací.
  Měj se hezky!
  Bára

  Jiné téma

  Stalking

  Ahoj,

  Vím, že už zase píšu (poněkolikáté) kvůli K, ale poslední dobou přemýšlím, jestli nedělám něco, co hraničí se zákonem. Mám na mysli stalking. Už rok si dávám dohromady informace o ní, které jsem zjistila pomocí Googlu, z jejího vyprávění na hodinách, nebo zmínek ostatních (ať už učitelů, nebo spolužáků, nebo i někoho jiného). Snažím se o ní zjistit úplně všechno, a pomocí internetu už mám přes 300 jejích fotek, a A4 informací (psanou Calibri 12), a pomocí Google classroom kam přidávala své mapy z běhu jako motivaci asi vím kde bydlí. Krom toho mám zjištěno kdo je její přítel, jejich společné fotky... Nedávno jsem ale začala přemýšlet, jestli to už není za hranicemi zákona. Nechci jí nějak ublížit, ale zase bez ní nedokážu být, a tohle mi alespoň trochu pomáhá, že vím něco o jejím životě. Je to stalking? A co s tím mám dělat, abych ji takto nesledovala? Ona o tom pravděpodobně neví, ale i tak bych to ráda zastavila, dřív, než to přeroste v něco vážnějšího, ale s tím hledáním informací nedokážu přestat...

  Děkuju moc, a hezké prázdniny

  Mája, 14, 5 let, 31. července

  Ahoj,
  chování, které popisuješ, sice není nelegální, ale určitě nesvědčí o vyrovnaném postoji. Myslím, že tvé učitelce by určitě nebylo příjemné, kdyby věděla, že jí tímto způsobem špehuješ - a popravdě si ani nemyslím, že je to prospěšné pro tebe, nebo že by ti to jakkoli pomohlo. Naopak tím do své „posedlosti“ stále hlouběji zabředáváš. Musím proto zopakovat rady, které už jsi dostala od mé kolegyně z Modré linky: Snaž se najít si koníčky, nové přátele, aktivity - zkrátka cokoli, co tě zaujme a odpoutá tvou pozornost. A určitě by bylo vhodné, abys navštívila psychologa, kterému se svěříš a budeš s ním celou situaci řešit, než se vymkne tvé kontrole. Jsem si jistá, že odborník ti dokáže s tvým problémem vyřešit.
  Měj se hezky!
  Bára

  Moje tělo - holky

  Černé tečky

  ahoj poradno! mám obrovský problém s četnými tečkami na nose a bradě. už fakt nevím, ptala jsem se všech, četla jsem vše, ale už fakt nevim co :( předem děkuji za odpověď 😌

  holka, 12 let, 31. července

  Ahoj,
  černé tečky, tedy komedony, se typicky objevují právě v pubertě, coby důsledek hormonálních změn probíhajících v těle. Předpokládám, že sis už nastudovala vše o vhodné kosmetice, nutnosti čištění, správné výživy, nebo třeba používání speciálních náplastí. Potom je určitě na místě objednat se ke kvalifikované kosmetičce, která pleť odborně vyčistí. Uvidíš, že po několika ošetřeních se stav tvé pleti výrazně zlepší.
  Měj se hezky!
  Bára

  Moje tělo - váha

  Jak změnit vzhled stehen

  Ahoj
  Chtěla bych se zeptat mezi jako stehnem a zadkem z venku na obou nohou mam jakoby prohloubenou diru nebo jak to říct nelibi se mi to a nevim co to je mohla bych to nejak cvičením dát pryč? A ještě 2 otázka je mi čerstvě 13 měřím 164 a vážím 56 moje váha se mi vůbec nelibi chtěla jsem to cvičením snížit ale nejde to furt to krouží kolem te 56 holky ze třídy váží 45-53 a ja jedina tak moc každý večer kvůli tomu brečím ja nejsem prostě tlusta nebo tak ale mam trošičku větší spodni bříško strašně se kvuli tomu trapim prosim pomozte mi jinak předem děkuji za odpověď

  holka, 13 let, 30. července

  Ahoj,
  bohužel nevím, co přesně máš onou „dírou“ na mysli. Možná by pomohlo posilování, možná aerobní aktivita, ale je také samozřejmě možné, že se jedná o nějakou dysbalanci, se kterou by ti nejlépe pomohl fyzioterapeut, nebo nějaká rehabilitace. To však není nikdo schopný říci na dálku a bylo by lepší, kdyby ses poradila s odborníkem (například fyzioterapeutem, nebo třeba kvalifikovaným trenérem).
  Co se týká tvé váhy, mohu tě ujistit, že vzhledem k tvému věku a výšce je tvá váha naprosto v pořádku. Není důvod, proč by ses kvůli ní měla trápit, držet nějaké drastické diety a podobně. Pokud nejsi spokojená se svým spodním břichem, pomoci by ti mohlo cvičení na takzvaný „core“, neboli střed těla. Tisíce programů zaměřených tímto směrem najdeš na internetu a právě zpevněný střed těla zlepší tvé držení a právě na spodní břicho je velmi efektivní.
  Měj se hezky!
  Bára

  Jiné téma

  Zatajený věk a sexchat

  Ahoj, chtěla bych se zeptat, co by se stalo kdyby někdo komu je třeba 12 nebo 13 ve hře našel někoho a řekl mu ze jí je třeba 16, začali by si sprostě psát a mít takzvaně s*x chat a někdo kdo ji zná (třeba kamarád, nebo internetový kamarád) by to natočil a věděl by například telefonní číslo a dal to na policii? Jestli by za to byl nějaký postih, nebo se to řešilo s rodiči? Nebojte, nestalo se mi to, jen u mě byla kamarádka a nemohli jsme spát tak jsme přemíšleli o takovejch věcech. Děkuji za odpověď, Natka

  Natka, 12 let, 30. července

  Ahoj Natko,

  je vidět, že jste s kamarádkou přemýšlivé a promýšlíte nejrůznější situace - což je moc dobře.

  Situace, kterou popisuješ, by byla trochu složitější. Vždycky platí, že sexuální aktivity jsou ze zákona možné až od 15 let, což by bylo platné i v tomto případě. Pokud by ten člověk byl starší 15 let, měl by už trestní odpovědnost. Zjišťovalo by se zejména, jestli mohl z něčeho usoudit na pravý věk člověka, se kterým si píše, a další okolnosti.
  S rodiči by se to řešilo zcela určitě, jaký postih by byl, se takto říci nedá. U mladšího 15 let by se událost řešila zřejmě domluvou, možná i jinak, ale to je těžké dopředu říci. Hodně záleží na tom, co by chat obsahoval, k čemu by vlastně došlo.

  Natko, je moc dobře, že se s kamarádkou umíte zeptat na to, co potřebujete. Přejeme pěkné léto,

  Modrá linka

  Kamarádi

  Starost o kamarádku

  Ahoj,
  Omlouvám se, že zatěžuji vaši poradnu častými dotazy, ale nemám, kde jinde bych se ptala.
  Tentokrát mám starost o kamarádku.
  Vezmu to od začátku.
  Ve škole, ještě před koronou, jsme se bavily úplně v pohodě, řešily jsme její tajnou lásku, svěřovala se mi, co doma provádí sourozenci a jak se jení rodiče hádají...
  Pak ale přišla korona a já si kvůli školním záležitostem stáhla WhatsApp. A uložila si na ni číslo.
  Psaly jsme si, nejdřív jsme komunikovaly jako ve škole... Časem se mi ale začala více svěřovat.
  A to, s čím se mi svěřila, mnou div nefláklo.
  Vše, co její sourozenci provedou nebo co se jim stane, je svedeno na ni. Rodiče všechno svádějí na ni, i když místo činu bylo v kuchyni a ona byla zrovna v pokoji.
  Nebo mi jednou napsala, že měli návštěvu a po jejím odchodu jí oba rodiče začali nadávat - "Buzno!" "Ty trapná buzno!"
  Včera mi napsala, že ji táta zmlátil, protože její sourozenci něco provedli.
  Pak jí otec řekl, že ať se jejím třem mladším sourozencům stane cokoli, bude to její vina.
  Musím uznat, že její rodiče to se čtyřmi dětmi a jedním nenarozeným nemají lehké, ale je to snad důvod pro to, aby znepříjemňovali dětství své nejstarší dceři?
  Snažila jsem se jí napsat, aby si s nimi o tom promluvila, ale neodepsala mi na to - myslím, že má prostě strach nebo ji rodiče nevyslechli.
  Bojím se, že by to postupem času mohlo být mnohem horší...
  Jak jí můžu pomoct?
  Děkuji za odpověď a přeji hezké léto,
  M.

  M., 11 let, 29. července

  Ahoj M.

  zdravíme Tě z Modré linky a hned na začátku chceme ocenit, že pomáháš kamarádce, která se Ti svěřila. Máš pravdu, že si nezaslouží chování, které Ti popsala. Rodiče mají svým dětem dávat lásku, podporu, mají k dětem být spravedliví, což tak (podle toho, co píše), u kamarádky není.

  Jistě je nejlepší, aby si kamarádka s rodiči o tom promluvila, ale zároveň je to velmi těžké. Pokud má kamarádka někoho jiného, komu důvěřuje - babičku, tetu, rodinnou kamarádku, sousedku atd., mohla by oslovit ji. Tato osoba může s rodiči zkusit promluvit. Kamarádka může také zkusit oslovit školní psycholožku (ve školním roce), ta si může pozvat rodiče a promluvit se všemi dohromady. Posledním krokem je kontaktování sociální pracovnice na Oddělení sociálně právní ochrany dětí v místě bydliště - Ta může kamarádce a rodině účinně pomoci.

  Můžeš také kamarádce doporučit, aby zavolala na některou z linek důvěry pro děti - Modrá linka, Linka bezpečí, Linka pro rodinu a školu.

  Tobě a kamarádce přejeme co nejhezčí léto.
  Modrá linka

  Holky a láska

  Zamilovaná do dvou dívek

  Ahoj, chtěla bych se zeptat na jednu radu. Je mi 14 a jsem bisexuál já, chodím s holkou, lásku jsem ji vyznala dřív . Bydlí dál takže jsme se zatím neviděli ale známé se už déle. Rodiče o tom ví smířily se s tím. Mám problém takový že jsem se asi před týdnem seznámila s jednou holcinou, už jsme kamarádky pořád si písem atd. Je milá ke mě, píšu si sní víc než s tou mojí holkou protože ta mi moc neodepisuje. No a já se do ty holčiny asi zamilovala a nevím co stím mám dělat. Protože s objema dvěma se mi chodit nechce protože je to takový, no není to láska . Ještě jsem ji to neřekla ale nevím teď koho mám radši protože miluju obě dvě stejně. A mám pocit že si teď spíše rozumím s tou holcinou, ale zase kdyby se stalo že bych se rozešla s tou mojí holkou tak nwm jak by to probrali rodiče, protože třeba nevlastní táta nebyl zrovna s toho nadsenej a máma by měla kecy. Jsme s pólu teprve 60 dní a zatím jsme se ani neviděli na živo. Ani jedny jsem to ještě neřekla že miluji obě nebo tak něco, prosím poraďte mi, přemýšlím o tom celou noc a pomalu ani nespím. Děkuji moc

  123buky456, holka, 14 let, 29. července

  Ahoj z Modré linky,

  nedivím se, že skoro nespíš, když se rozhoduješ ve vztahu mezi dvěma holkami. Láska je moc krásná věc, ale dovede také zamotat hlavu a přidělat dost starostí, a to v každém věku.

  Chceš poradit, co dělat. Ve Tvém mailu čtu, že si s tou druhou holkou rozumíš, je k Tobě milá, víc Ti odepisuje… Říkám si, kdyby ta první slečna také více a mile psala, jestli by ses zamilovala do jiné, nebo ne. Můžeš si to zkusit představit a na tuhle otázku odpovědět. Pokud si řekneš, že ne, může to znamenat, že Ti ve vztahu s první slečnou něco chybí - pravděpodobně vřelost, která ve vašem psaní je, a tady častost vaší komunikace. Pokud bys chtěla, můžeš té první holce napsat, že bys něco takového potřebovala. Možná, když to mezi vámi bude jiné, budou city k té druhé slečně slabší a Ty si uvědomíš, že jsi v prvním vztahu spokojená a nic nechceš měnit.
  Můžeš ale také zjistit, že cit, který ke druhé holce cítíš, je opravdu zamilování. V tom případě mi přijde jako dobré nic zatím nehrotit, být v kontaktu s oběma, té druhé holce zatím lásku nevyznávat, ale kamarádit se s ní a vzájemně se poznávat. Myslím, že zatím není nutné dělat něco jiného, opravdu bych spíše čekala a užívala si to, co mám.
  Pokud po čase poznáš, že Tě "srdce táhne" k té druhé slečně, bylo fajn se zachovat férově a rozejít se, pokud ona bude Tvé city opětovat - i když to třeba nebude snadný krok.
  Ještě si říkám, že ve 14 nemusí být vyhraněná sexuální orientace - někdy je to opravdu jasné, často se to ale do dospělosti mění.

  Přejeme klidné a pěkné léto,
  Modrá linka

  Holky a láska

  Líbí se mi dominantně-submisivní vztahy

  Ahoj Alíku a spol.
  V poslední době jsem díky příběhům na wattpadu a různým článkům (Rozhodně jsem se nedívala na porno) objevila skupinu lidí, kteří jsou ve vztahu tak, že jeden je vlastně majetkem toto druhého a patří mu, a ten druhý jako by ovládá ten vztah a stará se o svoji lásku atd. A když se jedná o nějaké „milostné chvilky” často používají hrubé praktiky, někdo by mohl tvrdit že i lehce zvrhlé.
  A mně se to tak nějak líbí a zamlouvá a prostě mi přijde úžasné se takhle někomu svěřit a poddat a mít v tu osobu naprosto důvěru.
  Neptám se, jestli je tohle v pořádku protože spousta těhle lidí to na internetu vysvětlovala a popisovala a vlastně nedělají nic špatného a neohrožují nikoho okolo a dávají si pozor. Spíš se chci zeptat na to, jestli je v pořádku aby se mi tohle líbilo už v mém věku a že si to ve své hlavě už tak nějak plánuju a představuju.

  holka, 12 let, 1. srpna

  Ahoj z Modré linky,

  ptáš se, zda je v pořádku, abys měla takové představy a plány. To, že nás něco napadne, úplně neovlivníme. Ale máme moc nad tím, čemu budeme věnovat pozornost, jaké myšlenky a představy budeme rozvíjet. Jaký bude Tvůj sexuální život v budoucnu, to je otázka až právě Té budoucnosti a také Tvé volby, čemu se budeš a nebudeš chtít věnovat. I když chápu, že Tě články možná zaujaly, Ve Tvém věku není úplně v pořádku, abys je – stejně jako porno, četla či sledovala. Do věku 15 let není dovoleno nejen se věnovat sexuálním aktivitám, ale ani se jakémukoli tématu se sexem spojenému vystavovat. Jsi ve věku, kdy se lidé většinou učí vnímat své pocity související s rozvíjející se sexualitou, všímat si, co jim je a není příjemné, seznamovat se se svým tělem. Také navazovat vztahy, učit se důvěře, umět se na někoho spolehnout a nebo být někomu oporou, je důležité učit se postupně, prostřednictvím každodenních vztahů. A to nějakou dobu trvá, nejde to jednoduše urychlit a přeskočit. Teprve až toto člověk umí, může to fungovat též v intimním životě. I proto platí tato věková omezení. To, že tato témata vzbuzují Tvoji pozornost, se může zdát nevinné, ale ve chvíli, kdy se budeš podobným článkům vystavovat dříve, může to v Tvém budoucím sexuálním životě způsobit přinejmenším zmatek. Možná se v budoucnu, v dospělosti, pro vztah jaký popisuješ rozhodneš, bude to Tvá volba. Ale v té době budeš mít mnohem lepší srovnání a zkušenosti, jak vztahy mohou fungovat a co se Ti nejvíce zamlouvá. Je škoda se o tuto možnost předem připravit.

  Pohodové léto Ti přeje
  Modrá linka

  Šikana

  Šikana a noční telefonáty

  Dobrý den, jedná kamarádka mě furt píše nadávky a u pů noci mi volá , řeším to sní každý den ale dělá jakože nic že o tom neví
  Ve škole mě šikanuje.. prosím poraďte co mám dělat ?
  (Zařaďte to do šikany)

  Eliška, 10 let, 30. července

  Ahoj Eliško,

  jestliže Tě kamarádka šikanuje, dělá něco, co nechceš, není to v pořádku. Pokud jde o noční telefonáty, je dobré si na noc telefon vypínat, případně nastavit režim letadlo, pokud potřebuješ, aby ti fungoval budík – telefony a SMS tak v noci chodit nebudou.
  Jestliže na Tvé pokusy o domluvu nereaguje, můžeš ji upozornit, že když toho nenechá, budeš s tím něco dělat a obrátíš se na někoho, kdo Ti pomůže. Pokud nepomůže ani to, je potřeba obrátit se na rodiče, případně na někoho ve škole, kdo bude situaci řešit.

  Více klidu Ti přeje
  Modrá linka

  Menstruace a výtok

  Co je to intimka

  Ahoj Alíku a spol.
  Mám otázku, na kterou se nemohu jinde zeptat:

  1. Co je to intimka? (Už jsem si o tom něco hledala, ale stále to nechápu)
  2. Intimka by se měla nosit během doby kdy nemám menstruaci pořád a nebo jen někdy?

  Snad to chápeš.
  Děkuji 💗😅

  holka, 13 let, 27. července

  Ahoj z Modré linky,

  intimka je vložka, která je používána na začátku či konci (nebo obojí) menstruace, kdy již krvácení není silné, jde spíše o špinění a klasická vložka již není potřeba, neboť intimka postačí. Také je možné ji používat při výtoku.
  Ráda bych Tě však povzbudila, aby ses přece jen obrátila třeba na mamku nebo jinou ženu v rodině, které věříš, a s intimními, zdravotními záležitostmi, i jakýmikoli jinými otázkami se na ni obracela, protože je důležité mít možnost se o někoho opřít, mít možnost s někým mluvit o tom, o čem potřebuješ.

  Přejeme Ti bezstarostné léto.
  Modrá linka