Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Poradna: Alík radí dětem

  Na otázky odpovídají

  pracovníci linky důvěry Modrá linka, psycholožka BáraV, odborníci na výživu z centra Anabell, odborníci na boj proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze čtenáři mladší 15 let.

  Význam slova

  Ahoj, co to znamená, když někomu něco leží v žaludku? Děkuji

  holka, 12 let, 28. května

  Ahoj,
  když někdo o někom řekne, že mu „leží v žaludku“, znamená to, že ho opravdu hodně nemá rád.
  Měj se hezky!
  Bára

  Holky a láska

  Ahoj, našla jsem si kluka. Ale má občas trochu divný smysl pro humor, a jenom kvůli tomu ho moje kamarádky nesnáší a říkají mu, že je debil atd. Co mám dělat?

  Ellie, 27. května

  Ahoj,
  mrzí mě, že tvé kamarádky nemají rády tvého přítele. Chápu, že je to nepříjemná situace, protože se jedná o lidi, kteří jsou ti blízcí a na kterých ti záleží. Zkus se nejprve zamyslet nad tím, proč přítelův humor kamarádkám tolik vadí. Nedělá třeba poznámky, které ostatní uráží, zesměšňují, nebo jim ubližují? Možná se ostatní cítí jeho humorem ohroženi a proto na něj reagují tak negativně. Nebo je to v tom, že jeho humoru nerozumí a je jim vzdálený? I to je samozřejmě možnost... Pokud je ovšem jeho humor skutečně zraňující, měla bys ho na to upozornit.
  Promluv si také se svými kamarádky o tom, co přesně jim na tvém příteli vadí. Řekni jim, že je ti nepříjemné, když o něm před tebou mluví negativně a že se cítíš „jako v kleštích“, když mezi nimi máš volit. Možná se z nich nestanou nejlepší kamarádi, ale věřím, že tě i kamarádky i přítel mají rádi a kvůli tobě se spolu pokusí nějakým způsobem vycházet a vzájemně se tolerovat.
  Držím ti palce!
  Bára

  Moje tělo - holky

  Dobrý den poradno, můj první dotaz byl že mám chlupaté nohy. Tak jsem si je oholila a je to lepší, co když to moje mamka pozná?

  holka, 11 let skoro 12 let, 26. května

  Ahoj,
  to je velmi těžká rada. Když jsi se na to ptala před necelými dvěma týdny, radila jsem ti, že by bylo nejlepší, aby sis o tom s maminkou promluvila a pokusily jste se společně najít řešení. Pokud ses oholila i přes její zákaz, je samozřejmě možné, že si toho všimne a bude se kvůli tomu na tebe zlobit - a ty se jí nemůžeš divit, když jsi ji neposlechla a místo toho jsi obešla její nařízení. Každé chování má své důsledky, které musí člověk nést. Alespoň budeš pro příště vědět, že komunikace a hledání kompromisu je vždy lepší cesta než tajné jednání za zády.
  Měj se hezky!
  Bára

  Menstruace a výtok

  Ahoj Alíku,
  Už asi 3. den mám hnědý výtok. Ze začátku jsem myslela že to souvisí s menstruací kterou jsem dostala asi o 10 dní dříve (teprve druhá menstruace takže nepravidelná), trvala krátce proto jsem myslela že "doznívá". Dnes mě napadlo že to vlastně nemusí být kvůli ní, protože vím že jsem v poradně už o hnědém výtoku četla... Proto mě zajímá co mám dělat? S mámou se o takových věcech opravdu stydím mluvit 😣
  Další věc která by mě zajímala, jestli výtok budu mít už pořád, každý den, nebo jsou jenom dny kdy výtok člověk má a kdy ne? Protože v poslední době mám celkem silný a je to dost nepříjemné...

  Děkuji, a doufám že mé dotazy jsou srozumitelné 💖

  holka, 13 let, 26. května

  Ahoj,
  ačkoli neustále zdůrazňujeme, že nejsme lékaři a že dělat diagnózu na dálku je prakticky nemožné, ve tvém případě bych si troufla říci, že hnědý výtok bude mít velmi pravděpodobně souvislost s nastupujícím menstruačním cyklem, který si teprve „sedá.“ Pokud není spojen se svěděním, pálením, bolestmi v podbřišku, nebo výrazným zápachem, myslím, že se nemusíš znepokojovat. Kdyby však ani po několika dnech neustával, určitě by bylo lepší objednat se pro jistotu na kontrolu ke gynekologovi.
  Silný výtok je poměrně častým doprovodným signálem dospívání a má souvislost s hormonálními změnami, které ve tvém těle probíhají. Postupem času se množství výtoku ustálí a zmírní, ale v nějaké míře s ním budeš potkávat celý život. I u dospělých žen se vyskytuje a jeho množství i konzistence se mění podle toho, v jaké fázi menstruačního cyklu se žena právě nachází. Jsou dny, kdy je jeho množství skutečně miniaturní a téměř neznatelné, a naopak dny, kdy se jeho intenzita zvyšuje. V případě, že žena trpí silnějším výtokem a je jí to nepříjemné, lze situaci řešit například za pomoci intimky.
  Měj se hezky!
  Bára

  Škola - učení

  Dobrý den poradno, mám takový problém. Vždy mi vše šlo a měla jsem 1 třeba 1. pololetí, ale teď už se to čím dál víc zhoršuje. Učím se na něco a pořád to nechápu, i když třeba bereme něco podobného a lehkého, co pochopí i ti nejhloupější ze třídy, ale já to stejně nepochopím. Jenom se chci zeptat co se se mnou děje? Jestli to třeba nezávisí s pubertou nebo tak něco... Předem děkuji za odpověd.

  holka, 11 let, 25. května

  Ahoj z Modré linky,

  je dobře, že hledáš způsob, jak prospívat ve škole. Nedokážeme Ti však takto po internetu říct, co je příčinou Tvého zhoršení ve škole. V pubertě se mladí lidé často cítí zmatení, hledají sami sebe. Může někdy dojít i zhoršení ve škole. Puberta však nemůže sloužit jako výmluva, je třeba hledat způsob, jak se do školy připravovat co nejlépe.
  Příčina však může být i jiná. Třeba pro Tebe bylo dosud učení velmi snadné a vlastně ses ani učit moc nemusela a nemáš teď správné návyky. Také je možné, že na nějaké učivo můžeš mít menší nadání, než na jiné – pro někoho je snazší matematika, pro někoho jiného jazyky. Někdo je šikovný na sport, jiný „má šikovné ruce“ – je tedy manuálně zručný, někdo je zase nadaný umělecky. Je tedy dobré obrátit se třeba na paní učitelku třídní, nebo školní psycholožku (psychologa), pokud ji na škole máte a hledat důvody Tvého zhoršení a zapracovat na stylu učení tak, aby Ti to vyhovovalo a bylas ve škole úspěšná.

  Klidné dny Ti přeje
  Modrá linka

  Brigáda

  Dobrý den,
  je možné si nějak vydělat peníze ve 13 letech? Práce jako sečení trávy, umývání auta, apod. jsem chtěl dělat, ale nemám u koho (v domě vedle nás nikdo nebydlí, naproti jsou zas nerudní, v činžáku přes křižovatku nikoho neznám, atp.). Jediné, co jsem kdy dělal bylo to, že jsem tetě naladil televizi a dostal za to 50 Kč a čokoládu. 😕 Jinak jsem dřív nikdy nic takového nedělal. Kapesné sice dostávám, ale šetřím si na nový mobil a chtěl bych vlak, který stojí přes 2000 Kč (máme modelovou železnici). Neexistuje ještě nějaká možnost, jak si vydělat?
  Předem děkuji

  Anonymní tazatel, 4²-?3 let, 24. května

  Ahoj z Modré linky,

  je fajn, že si chceš vydělat své vlastní peníze. Je však pravda, že možnosti brigády pro mladší 15 let jsou omezené. Chci tě tedy podpořit, abys hledal dál stejným způsobem, tedy u lidí v okolí. Můžeš požádat o podporu i rodiče, aby se poptali známých. Pozeptat se můžeš i kamarádů, jestli oni neví třeba o nějakých sousedech nebo příbuzných, kteří by uvítali šikovného pomocníka.

  Přejeme Ti, aby se Ti brigádu podařilo najít.
  Modrá linka

  Jiné téma

  Ahoj, omlouvám se, že poslední dobou vás zatěžuji tolika dotazy, ale bohužel mám prostě hodně problémů.

  Poslední dobou se mi stává, že se nedokážu na nic, co dělám soustředit. Chodím na ZUŠ do sólového zpěvu, když zpívám, nedokážu se na tu činnost soustředit, takže potom zpívám blbosti. Zkoušela jsem při zpěvu myslet pouze na to, jak mám daný tón zazpívat, ale vždycky potom odvedu myšlenky úplně někam jinam a jsem jak automat (pořád zpívám to stejné a vůbec ten zpěv neprociťuji).
  To se mi stává i když třeba jedu autobusem, pořád na něco myslím a potom zapomenu vystoupit. Nebo když si s někým povídám. No prostě se mi to stává pořád.
  Napadlo mě, že by to mohlo být tím, že jsem teď často na internetu (hlavně na Alíkovi a na jedné internetové hře Howrse). Nebo by to mohlo být tím, že se poslední dobou dívám hodně na Netflix.
  Každopádně, vy po internetu asi nezjistíte čím to je, a tak chci, aby jste mi poradili, co s tím mám dělat.

  Předem děkuji za odpověď (doufám, že mi pomůžete).

  Nějaká Valča, 11 let, 24. května

  Ahoj Valčo,

  jak píšeš, po internetu skutečně nezjistíme příčinu Tvé nesoustředěnosti. Správná životospráva, tedy dostatek spánku, pohybu na čerstvém vzduchu i zdravá strava, je důležitá. Také mohou pomoci relaxace, nějaké můžeš najít i na internetu. Ale i vzhledem k tomu, že na Alíka píšeš častěji, Tě chci podpořit v tom, abys na všechny své otázky a různá trápení nebyla sama, aby ses svěřila někomu blízkému. Někomu z rodiny, komu věříš, případně třeba ve škole, nejlépe, pokud máte školní psycholožku (či psychologa). Internetová poradna nemůže nahradit blízké vztahy a jejich podporu.

  Přejeme Ti bezstarostné dny.
  Modrá linka

  Strach

  Dobrý den, pročítal jsem si o snění,a zjistil jsem,že male dětí můžou mít noční děsy. Prý to je nějaký dramatický děsivý a krátký sen, jaký třeba? A prý se dítě může rozběhnout ke dveřím..Jako jak jako?? :D jo a prý odstrkuje své rodiče,a nepoznává je, jak? Já to nechápu. A nikde jsem nic nedohledal. Děkuji.

  Ten kluk od vedle :D, 23. května

  Ahoj z Modré linky,

  pokládáš otázky ohledně snění, konkrétně ohledně nočních děsů. Může to být jakýkoli sen, který je pro člověka děsivý, ať už je o nějaké příšeře nebo se týká toho, že se stane něco, čeho se člověk hodně bojí. Na další otázky Ti odpovědět nedokážu, netuším v jaké knížce a v jakých souvislostech jsi to četl. Pokud je něco, čemu nerozumíš, je fajn se o tom bavit s lidmi kolem sebe, třeba s rodiči, s učiteli, kamarády. Někdo o tom třeba ví víc a může Ti to vysvětlit. Případně si to můžeš zkusit třeba za pomoci rodičů najít na internetu anebo si v knihovně můžeš půjčit nějaké knížky, ve kterých se o tématech, jež Tě zajímají, dočteš víc.

  Hezké dny Ti přeje.
  Modrá linka

  Kluci a láska

  Ahoj, mám takový dotaz, ale spíš problém. Chtěl bych jednu holku z naší třídy pozvat ven, když je ta karanténa tak takhle aspoň do přírody, ale problém je v tom, že jsem trochu nervózní a nevím o čem bych si tam s ní měl povídat. Jen taková informace, nedávno jsme se potkali venku a já jsem jí potom psal, jestli to byla ona atd. a slovo dalo slovem a teď si povídáme skoro každý den a myslím, že si spolu píšeme rádi a tak bych jí chtěl takhle pozvat, abychom se více poznali a tak, jinak před karanténou jsme si skoro vůbec nepovidali, jenom jsme se na sebe občas dívali a buď ucukla pohledem, což si myslím, že bylo dobré znamení nebo jsem se na ní usmál a ona se na mě tak hezky podívala. Proto prosím o nějaké rady a PŘEDEM DĚKUJI ZA ODPOVĚĎ

  kluk, 13 let, 22. května

  Ahoj z Modré linky,

  je fajn, že chceš pozvat holku, se kterou se Ti hezky píše, ven. Být nervózní ze schůzky je velmi časté a přirozené a je to v pořádku. V podstatě to znamená, že Ti na tom záleží. A o čem si s ní povídat? Nejsou žádné zaručené návody. Prostě si s ní můžeš povídat podobně, jako si s ní píšeš. Povídat si můžete naprosto o čemkoli, klidně pro začátek i o škole. Teď máte příležitost zajímat se, jak kdo z Vás trávil karanténu, co jste dělali, když jste nemohli chodit do školy. Také můžete sdílet Vaše zájmy, koníčky, oblíbené nebo zajímavé knížky, filmy.

  Přejeme Ti hezké chvíle se spolužačkou.
  Modrá linka

  Menstruace a výtok

  Dobrý den,
  mohu se zeptat, jestli je normální, že mám už menstruaci, ale i tak ještě výtok?
  Vysvětluji si to tím, že to ještě není úplné, protože ji mám už po 3 týdnech a ne po měsíci a po skončení mám výtok. Jde nějak zamezit výtoku? Moc děkuji za odpověď a přeji hodně zdraví :)

  holka, 12 let, 26. května

  Ahoj,
  chápu tvé obavy a znepokojení, ale mohu tě ujistit, že je to zcela normální. Jednak zvýšené množství výtoku k dospívání patří (v souvislosti s hormonálními změnami, které se ve tvém těle odehrávají) a jednak určité množství výtoku budeš na kalhotkách nacházet už celý život. Mají jej i dospělé ženy a jeho množství i vzhled se liší podle toho, v jaké fázi menstruačního cyklu se právě nachází. Obecně se uvádí, že pokud výtok není spojený s pálením, svěděním, bolestmi v podbřišku, nebo výrazným zápachem, není potřeba se znepokojovat. Pokud by tě množství výtoku obtěžovalo, lze jej řešit například použitím intimky.
  Měj se hezky!
  Bára

  Moje tělo - holky

  Dobrý den poradno, od mala už jsem větší a vyšší než ostatní děti. Pořád nemůžu se odhodlat cvičit. Poraďte mi jak se mám přinutit. Předem děkuji za odpověď.

  holka, 11 let, 25. května

  Ahoj,
  nejsem si jistá, co myslíš tím „vyšší a větší“, pokud máš na mysli skutečně pouze svou výšku, ta je daná geneticky a žádné cvičení ani nic jiného ji nezmění. Je dost možné, že tě s výškou tvoji vrstevníci v průběhu dospívání „doženou“, ale samozřejmě je také možné, že budeš vždy nadprůměrně vysoká. Na tom není vůbec nic špatného a naopak určitě postupem času zjistíš, že to má spoustu výhod.
  Pokud výrazem „větší“ myslíš, že máš vyšší hmotnost, než bys měla mít, určitě je skvělé, že se chceš začít víc hýbat. Celkem chápu, že cvičení ve smyslu klasického „tělocvikového cvičení“ tě příliš neláká. Ale existuje obrovské množství druhů pohybu a určitě se mezi nimi najde nějaký, který by tě bavil. Právě objevení pohybu, který tě bude bavit a naplňovat, je totiž základním předpokladem k tomu, abys u sportování vydržela dlouhodobě a nemusela se k němu přemáhat. Zkus experimentovat a klidně si přizvat na pomoc kamarády. Když vás bude víc, budete se navzájem motivovat a bude vás to víc bavit. Zkus se také ve svém okolí podívat po nějakých pohybových kroužcích, které by tě bavily - nemusí jít nutně o sportování. Stejnou službu tvému zdraví udělá například i tanec. Věřím, že když budeš opravdu chtít, objevíš pohyb, který tě bude bavit, přinášet ti radost a nebudeš se k němu muset přemlouvat.
  Měj se hezky!
  Bára

  Poděkování poradně

  Ahoj všichni,
  moc vám děkuji. Už dvakrát jste mi pomohli a já jsem za to velmi vděčná. <3 Díky vám jsem mohla navštívit Modrou linku, kde mi strašně pomohli. Ať si tvrdí nějaký youtuber, že Alík je na hovno, ne, není to pravda. Nevím, kde bych byla, kdybyste mi nepomohli.

  Děkuji <3 <3

  holka, 12 let, 27. května

  Ahoj,
  jménem celého týmu poradců uctivě děkuji za povzbudivá slova.

  Bylo by milé, kdyby někdo někdy natočil i pozitivní video. Smát se dětem, že mají nějaké potíže a že jim někdo pomáhá, je takové… docela divné. Asi i víc divné než většina položených otázek. :-)

  Alík

  Kluci a láska

  Ahoj,
  zamiloval jsem se do holky která je o 3 roky starší než já a spíše se mi líbí holky kolem 14 - 16, je to normální? Mám pocit, že to bude mým mentálním věkem. Ale nejsem si jistý.

  kluk, 11 let, 27. května

  Ahoj,
  je to normální. Nic o tobě nevíme, mentální věk asi je možné vysvětlení, ale také tě možná můžou částečně přitahovat jejich fyzické kvality.

  Tajemno

  Ahojky Alíku a ostatní,
  prosím aby jsi toto zařadil do tajemna.
  Moje kamarádka Míša dnes se mnou a klukama ze školy hrála vybíjenou na týmy.
  Všechno bylo na začátku v pohodě, jenom na konci to bylo fakt divný. Míša se každý rok vždy bouchne do dvou prstů na pravé ruce a pokaždý na tom musí mít ortézu. Nejdříve jí do ruky někdo kopnul, poté na ní spadla a teď do ní dostala míčem a to pěkně nafouklým.
  Prosím, vysvětli mi proč stále na to samé místo?

  Evča, 26. května

  Ahoj,
  na tom není zase tak moc tajemného. Částečně má prostě obyčejnou smůlu a částečně za to nejspíš může skutečnost, že uzdravené kosti nejsou nikdy úplně stoprocentně uzdravené a jsou tedy náchylnější k opětovnému poškození. Kdybys schytala stejnou ránu míčem ty, tak bys nejspíš ortézu nepotřebovala…

  Zkrátka to není jako chřipka, kterou člověk zdolá a následně má nějakou dobu lepší imunitu vůči chřipkovému viru. Má to blíž k vypadlému zubu. Potíže se můžou chronicky táhnout léta. :-(
  Viz třeba loňský článek Budu ještě normálně chodit? :-c

  Kamarádce Míše bych tedy doporučil sportovat maximálně opatrně. Třeba s nějakou ochrannou rukavicí – konkrétněji by jí určitě poradil její lékař. Nebo můžete používat míč, který je pěkně vyfouklý. :->

  Alík

  Kamarádi

  Ahoj pse
  Mám obavy,strach,noční můry,zlé sny,špatné nálady a žádnou chuť k jídlu ,pít už mi taky nechutná.Stala se mi věc ,která mne zasáhla do levé části hrudníku přesněji srdce….
  Měla jsem kluka a ještě holku ….byly jsme trojka ,ale už se to to rozpadlo….Byli jsme spolu rádi a dělali jsme různé věci jako procházky nebo hry na hřišti ….měli jsme přezdívky ,Já jsem byla Kate,kámoška byla Rose a kámoš tedy náš společný přítel byl Jack…..už se to rozpadlo a já už nemám důvod žít
  Poradíte mi prosím ,už nemůžu dál……
  P.S. děkuji za každou odpověď Alíku pse můj

  Kate, 14 let, 25. května


  Ahoj Kate,
  chápu, že rozpad přátelství může člověka velmi zasáhnout, jak se stalo Tobě. Nepíšeš, co se mezi vámi stalo, že se vztahy rozpadly, ale téměř vždy je možnost to nějak narovnat a v přátelství pokračovat. Přemýšlím, jestli je u Vás možné si o všem zkusit promluvit, vysvětlit si to, v každém případě to stojí za to se alespoň pokusit.

  Jestliže by se to nepodařilo, trápení může trochu zmírnit, když máš někoho blízkého, s kým o tom můžeš mluvit a kdo Tě teď podpoří. Může to být někdo z rodiny nebo jiný člověk, kterému důvěřuješ. Možná kolem sebe máš i další kamarády, se kterými bys mohla navázat bližší kontakt a alespoň trochu tak zahojit svoje zlomené srdce.

  Pokud by Tě to trápilo dlouho, nebo se to zhoršovalo, je možné vyhledat psychologa, který by Ti mohl pomoci tímto těžším obdobím projít a najít zase důvod žít.

  Přejeme Ti, aby se Ti mohlo brzo ulevit.
  Modrá linka

  Strach

  dobrý den,
  omlouvám se že píšu takto často ale mám toho hodně na srdci.
  Jednou mi whatsapu napsal cizí pán a nazval mě kočičko. První dojmi byli děsivé ale pak napsal že se nemusím bát. Tak jsem mu napsala at mi nepíše a on se naštval a psal věci jako jseš p a nebo jseš úplná kr a. Pak po mně chtěl fotky. Já jsem mu přestala odepisovat a on se naštval a psal mi že mně zná a začal vyhrožovat. V tu chvíli jsem to řekla mamince a běželi jsme na policii asi za 14 dní mi napsali že půjdu na druhý výsleh. Ted se trestné stíhání zastavilo a já se bojím že se tady doma oběví a že mi ublíží. Jak se mám tohoto pocitu zbavit. Velice děkuji .

  Karolínka, 11 let, 25. května

  Ahoj Karolínko,
  chápu, že to byl asi hodně nepříjemný zážitek, když Ti ten muž vyhrožoval. Musím moc ocenit, že jsi to řekla mamince a že jste to oznámili na Policii. Rozumím, že když se stíhání zastavilo, máš teď obavy, že Tě ten muž najde. Říkám si ale, že jej už to, že ho vyšetřovali a je to ve spisu na Policii odradí, aby Ti ublížil, protože by hned Policie věděla, že je to právě tento muž.
  Přesto si můžete doma s maminkou připravit plán bezpečnosti, co dělat, kdyby se něco stalo – například neotvírat nikomu cizímu, mít u sebe pepřový sprej a mobil apod. Kdyby ten strach neodcházel, doporučuji Ti vyhledat psychologa, se kterým bys vše mohla probrat a společně byste mohli hledat způsob, jak se se vším vyrovnat a jak ten strach zvládnout.

  Přejeme Ti, abys byla co nejvíce v bezpečí.
  Modrá linka

  Kamarádi

  Dobrý den poradno, pořád chci kamarádit se starší holkou. Píšeme si na instagramu a někdy se potkáme, ale ona mě nepozná. Nevím co dělat aby jsme byli kamarádky, protože ona je starší, ale já jsem mladší a naopak vyšší a větší než ona (protože už od narození jsem větší a silnější než ostatní). Bojím se že když se někdy budeme chtít setkat tak se mě lekne a potom už se mnou nebude kamarádit.

  holka, 11 let, 25. května

  Ahoj,
  rozumím tomu, že když si s někým píšeš a rozumíte si, ráda bys, abyste se stali kamarády. Nemyslím si, že by skutečnému přátelství měla vadit skutečnost, že jsi mladší než kamarádka. Pokud si rozumíte, máte podobné názory a máte si o čem povídat, nezáleží na tom, kolik je které z vás let. Přátelství stojí na úplně jiných základech, než je věk, vzhled, výška a podobně. Osobně znám spoustu přátelství i mezi dětmi a dospělými - i když je mezi nimi klidně věkový rozdíl padesáti let, nijak to nevadí a velmi dobře si rozumí. Věřím, že to bude i případ tebe a tvé starší kamarádky a vaše přátelství bude pokračovat i poté, co se setkáte mimo virtuální prostor.
  Měj se hezky!
  Bára

  Kluci a láska

  Ahoj Alíku mám dotaz, jsem mám holku 💕 a myslíš že ji můžu dát pusu jen rychle.

  kluk, 12 let, 25. května

  Ahoj,
  popravdě si nejsem úplně jistá, jestli tvému dotazu rozumím. Pokud tou „rychlou pusou“ myslíš letmý polibek například na tvář nebo ústa, tak určitě můžeš - samozřejmě v případě, že s tím bude souhlasit.
  Měj se hezky!
  Bára

  Holky a láska

  Ahoj :(
  Mám takový problém, můj kluk se se mnou rozešel, protože se mu líbí jiná 😭. Ale já ho pořád miluji a je strašně fajn. Vždy po škole mi platí Mekáč. Ta ,,jiná“, co mi ho přebrala, je hrozná coura (pardon za vulgaritu) a vůbec se spolu nebavíme. Jak ho mám získat zpátky. Moc ho miluji a potřebuji ho u sebe 😭. Bez něj nemá život cenu. Usínám s pláčem a pořád na něj myslím. Co mám dělat? :( 😭😭😭

  Anička, 13 let, 25. května

  Ahoj,
  úplně rozumím tomu, že tě rozchod bolí. Když skončí vztah s někým, koho máme hodně rádi, je to vždycky bolestné a těžké. Bohužel neexistuje žádný způsob, jak přimět nebo dokonce donutit druhého člověka, aby měl někoho rád, pokud sám nechce. Vím, že je to pro tebe teď nepředstavitelné a těžké, ale postupem času tvá bolest přebolí, bude menší a menší, až zcela zmizí. A pak se ve tvém životě objeví někdo jiný, koho budeš milovat nejen ty, ale i on tebe - a bude si tvých citů vážit. Přeji ti, aby to bylo co nejdříve za tebou a mohla jsi zase hledět do budoucnosti s úsměvem a optimismem.
  Přeji ti hodně štěstí!
  Bára

  Jiné téma

  Ahoj Alíku mám dotaz, je mi 12 bydlím v Praze a chci jet vlakem do Plzně ale nechci aby o tom rodiče věděli nevím jak to udělat, přece jenom je to to celkem daleko ale mám tam nejlepší kamarády

  kluk, 12 let, 24. května

  Ahoj
  popravdě si nemyslím, že je to příliš dobrý nápad. Jet sám z Prahy vlakem do Plzně tajně a možná i proti vůli rodičů, je nejlepší způsob, jak si zadělat na hodně velké problémy. Připadá mi prakticky vyloučené, aby se to rodiče dřív nebo později nedozvěděli. Napadlo tě, jak se budou cítit? Jaký o tebe budou mít strach a jak budou velmi pravděpodobně naštvaní, žes je obešel a pustil se do takového dobrodružství, které může být i nebezpečné? Myslím, že mnohem lepší by bylo, kdybys rodičům na rovinu řekl, že své kamarády postrádáš a moc stojíš o to se s nimi vidět. Jsem si jistá, že společně dokážete najít kompromis a řešení. A rozhodně to bude bezpečnější a zodpovědnější, než aby ses vydal na cestu sám.
  Měj se hezky!
  Bára