Poradna: Alík radí dětem

Na otázky odpovídají

pracovníci linky důvěry Modrá linka, Alíkova kamarádka BáraV, odborníci přes výživu z projektu Vím, co jím, odborníci na boj proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

Dotazy smí pokládat čtenáři mladší 16 let.

Moje tělo - váha

Ahoj Alíku, je mi 14 let a před několika měsíci jsem si řekla, že bych měla shodit nějaké to kilo, jelikož jsem měla nadváhu. Začala jsem jíst zdravěji a v ničem nebyl problém, začala jsem více cvičit a jídlo, co jsem jedla mi chutnalo, jídelníček jsem měla pestrý (ořechy, maso, ovoce, zelenina, mléčné výrobky...) úplně jsem vyřadila pečivo, jím jen knäckebroty. Něco jsem určitě zhubla, řeklo mi to dost lidí, ale celou tu dobu jsem se nevážila, tak nevím co přesně. Před několika týdny, nastal v mém životě zlom, já jsem totiž celou tu dobu klasické sladkosti skoro vůbec nejedla (např.trochu kvalitní hořké čokolády jsem si dala) Najednou, jako by moje tělo po všem sladkém, co jsem předtím nejedla zatoužilo, nikdy předtím jsem na to nějak extra chuť neměla. A teď jsem schopna otevřít nutellu a jen tak ji jíst lžičkou, nebo jíst velké množství čokolády, sušenek, ořechů, arašídového másla...prostě něco sladkého nebo tučného. Bojím se toho, nechci zas přibrat. Teď je moje váha asi dobrá (jak říkám nevážila jsem se, tak nevím), ale ještě bych chtěla trochu zhubnout a vytvarovat si postavu. Už jsem s tím zkoušela přestat, ale pořád mi to nějak nejde a pak se cítím hrozně provinile, když sním hodně sladkého...jak s tím přestat jednou provždy?
Omlouvám se, že je dotaz tak dlouhý a předem děkuju za odpověď.

holka, 13 let, 22. května

Ahoj,
máš pravdu, že větší množství sladkého není ideální jíst často. Kousek kvalitní hořké čokolády (ale výjimečně třeba i mléčné čokolády), dát si trochu arašídového nebo ořechového másla je úplně v pořádku.

Ideálně ale bychom měli být schopni se v určitém okamžiku zastavit, přestat jíst - s tím, že už jsme mlsali dost Těžko říci, proč se ta chuť na sladké u tebe objevila, může to souviset s řadou faktorů. Může za tím být to, že sis třeba sladké opravdu dost odpírala i přes silnou chuť, může to souviset se stresem nebo nepříjemnými pocity (člověk jí, aby se cítil lépe), může to souviset ale třeba i s nudou (nevím, co dělat, tak mě honí mlsná). Někdy se sladkým člověk i povzbuzuje, když se cítí unavený - je tak otázka, zda třeba i nejíš málo, zda dostatečně dlouho spíš a odpočíváš, jestli hodně aktivně nesportuješ, apod.

Zkus tak popřemýšlet, kdy se ta chuť na sladké objevuje a jak se v tu dobu cítíš (zda je tam nuda, nějaké nepříjemné pocity, apod.). Podle toho se pak s tím dá pracovat dále - při nudě může člověk jít např. skládat puzzle, jít se projít. Když se člověk cítí nepříjemně, může zkusit přemýšlet co ten nepříjemný pocit vyvolalo a zkusit s ním pracovat jinak - svěřit se někomu, popovídat si o tom, apod.

Může být dobré třeba nemít sladkost doma příliš jednoduše k dispozici a nebo preferovat menší balení - tam totiž nehrozí, že by člověk snědl více. Můžeš zkusit také dát si místo čokolády nebo arašídového másla malou hrst nesolených nepražených ořechů. A když už je jíš, tak si tu chvíli opravdu vychutnej, nedělej u toho nic jiného.

Držíme palce, ať se Ti vše daří! Vím, co jím

Jiné téma

Zajímalo by mě co říkáte na fiasko s Ondrou Vlčkem... Přijde vám v pořádku, že 22letý kluk chodí se 13letou holkou? Je to pedofílie? Spousta lidí říka, že láska je láska, ale ostatní ho kvůli tomu nenávidí. Vím, že je to jejich věc, ale stejně je to zvláštní. Na druhou stranu kdyby Ondra Vlček nebyl ,,slavný“ nikdo by to neřešil. Zajímá mě váš názor... :)

holka, 20. května

Ahoj z Modré linky,

ptáš se nás, zda je Ondra Vlček pedofil. Takto po internetu nelze někoho diagnostikovat. A pokud jde o náš názor, neznáme osobně ani Ondru Vlčka, ani tu dívku, nemáme tušení, co se v jejich vztahu děje. To, co se píše na internetu a probíhá bulvárem, může a nemusí se skutečnou realitou mít cokoli společného. To důležité samozřejmě je, aby nebyl porušen zákon, tedy žádné sexuální aktivity do věku 15 let. Zároveň však je důležité, aby byl přátelský vztah rovnocenný bez ohledu na věk, aby se oba vzájemně respektovali, vážili si jeden druhého, oba rozhodovali o tom, jak budou společný čas trávit. Otázkou spíše je, co dva lidé s tak velkým věkovým rozdílem mohou mít společného. Oba mohou mít přirozeně jiné potřeby a jiná očekávání od vztahu, jiné zájmy. Každý jsme jedinečný a záleží i na volbě každého z nás. Zda takový vztah vydrží, může ukázat jedině čas.

Hezké dny Ti přeje
Modrá linka

Moje tělo - holky

Ahoj, trápí mě moje výška zítra mi bude 14, měřím 158cm a vážím okolo 45kg, moji rodiče mají tak 166 cm. Myslíte že ještě vyrostu? Aspoň do těch 160cm?
Protože se říká že po nástupu menstruace už se přestane růst a to nemluvím ani o tom že mám výrazně menší prsa než moje spolužačky ale to mě ani tolik netrápí. Předem děkuju za odpověď.

holka, 14 let, 18. května

Ahoj,
jsi ve věku, kdy se tělo hodně vyvíjí a věřím, že se bude ještě hodně měnit. Ohledně správného růstu je důležité dodržovat zdravou stravu bohatou na vitamíny, vápník, abys dodávala tělu potřebnou výživu. Vhodný je také pravidelný pohyb, cvičení, sport. Tím můžeš podpořit správný růst, který je většinou předurčený genetickou výbavou od rodičů. Většinou děti své rodiče dorostou, často i přerostou. Také tvar a proporce těla jsou dané z velké části po rodiči. I prsa, boky a celkově ženské křivky se ještě budou tvarovat. Důležité je být vnímavá ke svému tělu, dopřát mu to, co potřebuje a také snažit se ho přijímat takové, jaké je.

Přejeme Ti hezké jarní dny,
Modrá linka

Kamarádi

Dobrý Den. Chodím do tančáku a vyrábím slizy holky to obdivují ale když du do naší šesté třídy tak to nesnáší a dělají si ze mě srandu kromně dvou holek jsou to kamarádky a ještě jedna je to moje sestřenka je sní sranda ale ona strašně žaluje i když to je prkotina je namyšlená a neumí tělocvik co mám dělat prosím a omlouvám se za gramatické chyby

holka, 12 let, 17. května

Ahoj,
popisuješ nám své koníčky a spolužáky, kteří si z Tebe dělají srandu. Máš ve třídě ale také 2 kamarádky a sestřenku, což je fajn. Ptáš se nás, co dělat, nepíšeš však, s čím.
Tuším, že Tě asi trápí to, že si z Tebe spolužáci dělají srandu kvůli Tvému hobby vyrábění slizů. I když je to někdy těžké, tak je normální, že člověk se nezavděčí všem, ne s každým si porozumí. Nikdo by se Ti však neměl smát nebo Tě urážet. Zastat se Tě můžou Tvé kamarádky, nebo i učitelé či školní psycholog. Promluvit si o tom, co Tě trápí, můžeš i s rodiči, ať už se jedná o spolužáky, tak i ohledně sestřenky, která někdy žaluje a působí namyšleně. Neboj se o tom, co cítíš a co bys potřeboval, mluvit s lidmi kolem sebe, kterým na Tobě záleží.

Přejme Ti hezké dny,
Modrá linka

Kluci a láska

Ahoj jmenuju se Tomáš za měsíc mi bude 13 a hrozně moc se mi líbí jedna dívka znám ji hodně dlouho a má mě celkem ráda mě se moc líbí a když něco potřebuje vyhovim jí . Chtě bych sní chodít ale nevím jak jí to říct a bojím se že když jí to řeknu ta mě odmítne a já budu za blbce :-( prosím o odpověď

kluk, 12 let, 20. května

Ahoj,
naprosto chápu tvoje rozpaky i pocity, kdy jsi zamilovaný a současně se bojíš odmítnutí. To je samozřejmě hodně nepříjemné, ale zároveň to k počáteční fázi potenciálního vztahu patří. Nikdy ti nikdo (ani teď, ani v žádném z budoucích vztahů) nezaručí, že tě dívka neodmítne. Na druhou stranu, pokud nedáš své city najevo a budeš stále jen čekat, je velmi pravděpodobné, že promeškáš svou příležitost a zbytečně přijdeš o vztah, který by se mohl slibně vyvíjet.
Jsem proto spíše zastáncem toho, aby člověk dal své sympatie najevo. Na tom, že se ti líbí a chtěl bys s onou dívkou trávit víc času, není vůbec nic špatného a už vůbec to není nic, za co by ses měl stydět. Nemusíš jí samozřejmě hned vyznávat lásku, ale nevidím důvod, proč bys ji například nemohl někam pozvat. Jděte spolu do kina, zasportovat si, nebo na procházku. Zkrátka jí zkus navrhnout, zda byste spolu nemohli strávit nějaký čas mimo školu. Pokud oba dva vyhodnotíte ten čas jako příjemně strávený, budete si rozumět a mít si o čem povídat, věřím, že z toho přirozeně vyplyne i další setkání.
Držím ti palce!
Bára

Jiné téma

Ahoj, od kolika let se smí mít messenger?

holka, 10 let, 20. května

Ahoj,
s aplikací Messenger je to trochu složité. V klasické podobě je součástí Facebooku. Ten, podle jeho uživatelských podmínek, mohou používat lidé starší třinácti let. Ale v České republice platí zákon o ochraně osobních údajů, který posouvá hranici používání Facebooku na patnáct let. Takže klasický Messenger můžeš používat až od patnácti let.
Nicméně v roce 2017 představil Facebook novou aplikaci Messenger Kids, kterou mohou používat i děti. Messenger Kids se od klasické verze Messengeru liší tím, že v něm nejsou žádné reklamy a je zcela pod kontrolou rodičů, kteří dítěti založí účet ze svého vlastního účtu, schvalují mu přátele a zkrátka hlídají jeho bezpečnost ve virtuálním světě.
Měj se hezky!
Bára

Brigáda

Ahoj je mi 12 let. Chtěl bych si vydělat nějaké peníze ale nevím jak. Pracovat ještě nemůžu.. Jsem zvyklý na práci na zahradě i v horku. Jak bych si mohl vydělat nějaké peníze když žiji v malém městě? Díky za odpověď, snad v textu nenajdete pravopisné chyby.

kluk, 12 let, 20. května

Ahoj,
oceňuji, že nestojíš jen s „nataženou rukou“ a sám si chceš vydělat peníze. Je sice pravda, že legální brigádu můžeš mít až od patnácti let, ale určitě existují způsoby, jak si můžeš vylepšit rozpočet už v tomto věku. V první řadě se zkus poradit se svými rodiči. Řekni jim, že by sis rád přivydělal nějaké peníze a jestli by neměli nápad, jak by to bylo proveditelné. Možná se třeba domluvíte na systému nějakých domácích prací, které budou nad rámec tvých běžných povinností, a za které bys mohl dostávat nějaké peníze (například právě práce na zahradě, čištění bot apod.). Stejně tak je můžeš poprosit, jestli by se nezeptali nějakých svých dospělých kamarádů, kterým bys mohl za úplatu pomáhat na zahradě, venčit psa a podobně. Věřím, že rodiče ocení tvou snahu a zodpovědný přístup a pomohou ti najít řešení.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - váha

Ahoj, chtěla bych se zeptat na mou váhu. Měřím okolo 164 centimetrů, vážím 48 kg. Je mi 16.
Předem díky!

holka, 16 let, 16. května

Ahoj,
Tvoje váha je vzhledem k výšce a věku v pořádku (i když spíše na nižší hranici normy). S ohledem na věk ještě nejspíše dále porosteš i do výšky a tak váha ani nemůže být stabilní...

Ať se Ti dobře daří přeje Vím, co jím

Moje tělo - váha

Ahoj alíku a spol. Poslední dobou mě trápí hmotnost když jsem byla u lekářky řekla že má hmotnost je zcela v pořádku, ale zajímá mě váš názor. Měřím 170 cm a vážím 70kg. Je to v pořádku? A jěště jedna věc jak si poradit se striemi. Co znamenají strie. znamená to že jsem tlustá nebo je to normální jako menstruace?
předem děkuji za odpověd.

holka, 13 let, 18. května

Ahoj,

pokud lékařka Tvoji hmotnost s ohledem na dlouhodobý vývoj označila za normální, v pořádku, pak s ní samozřejmě souhlasíme. Váha a výška (a BMI) hodnotí jen jedinou hodnotu, zatímco lélař obvykle hodnotí současnou váhu a výšku s ohledem na celou řadu předchozích záznamů a sleduje tak i trend, vývoj všech hodnot.

Strie (pajizévky) vznikají při příliš rychlém růstu (jak nárůstu váhy, tak ale i do výšky). Rozhodně tak nesvědčí o tom, zda má nebo nemá člověk nadváhu. Záleží nejen na tempu růstu, ale i na vlastnostech pokožky - suchá pokožka má větší tendenci ke tvorbě strií, je méně flexibní. Když už jednou vzniknou, tak už nezmizí, tvorbě dalších lze částečně předcházet promazáváním rizikových míst jako jsou např. boky, paže. Lze je případně ošetřit laserem u specializovaného kožního lékaře, aby byly méně viditelné. Pak ovšem platí čím dříve, tím lépe. Ne každý strie má - zaleží jak na vlastnostech pokožky, tak i na tempu růstu. Ale jsou poměrně dost běžné.

Ať se Ti dobře daří přeje Vím, co jím

Menstruace a výtok

Ahoj Alíku,
Chtěla byc se tě zeptat, už tak 1 rok mám bílo-žlutý výtok občas s lehkým zápachem. Měla bych jít k doktorovi ? Trošku se bojím jestli to nebude nějaká infekce. Jednou mě to dokonce i dřelo spíš takovou suchostí, namazala jsem si to vazelínou a pomohlo to. Je normální že mám výtok každý den a celkem intenzivně ? Byla bych ráda kdyby to šlo nějak zmírnit. A menstruaci jsem už dostala. To je asi vše budu moc ráda za každou radu.

holka, 13 let, 15. května

Ahoj,
bohužel nikdo na světě nedokáže spolehlivě určitě diagnózu na dálku a online. Obecně se dá říci, že období dospívání je na výtoky hojnější a objevují se s větší intenzitou (za což mohou hormonální změny, které jsou s dospíváním spojené). Obvykle se také k lékaři nechodí s výtokem, který nesvědí, nepálí, nezapáchá, či není spojen s bolestmi podbřišku.
Na druhou stranu opravdu nejsem schopna online určit, zda je zápach tvého výtoku normální, nebo už by se měl řešit. Nicméně s nástupem menstruace by měla být spojena první návštěva gynekologa, kterou můžeš rovnou využít k tomu, aby ses gynekologa zeptala. Navíc při vyšetření případnou infekci lékař samozřejmě pozná. Popros tedy svou maminku, aby tě ke gynekologovi objednala.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo

Zdravím ve spolek, dnes jsem byla na ortodoncii a doktorka se přímo zhrozila nad tím, jaký mám zuby. ( mám 7 mm předkus, dříve mi bylo řečeno, že to vůbec taková pohroma není, ale dnes už mě vyslali na další tři konzultace a návštěvy jiných lékařů )
Problém je, že jak mám předkus, šišlám, jde to vidět, slyšet a hodně lidem to vadí, ředitel školy mi řekl, ať ten problém vyřeším, že jsem mu odporná a tohle slýchávám poměrně často. ( Neumím moc dobře vyslovovat sykavky a písmeno ř) Řešením problému by měly být rovnátka, která já opravdu nechci, už od kamarádů vím, že je to nepříjemné, hodně drahé a komplikované. nejhorší na tom je to, že není ani jisté, že by se můj problém tím mohl vyřešit. Od různých lidí jsem četla, že jim to nějak nepomohlo.
Já upřímne jsem se se svým šišláním smířila, dříve jsem chodila na logopedii, ale jak je vidět, nepomohla mi. Takže.. asi úplně nemám moc zájem o to, tohle vše podstupovat, možná zkusím jen hodně trénovat, abych se své vady řeči zbavila sama, ale plno lidí mi zase říká, že to nějak vyřešit musím. No a teď vážně nevím, co mám dělat, protože já osobně nemám sílu na to, abych chodila po doktorech se svými zuby, aby mi následně bylo řečeno, že to bylo k ničemu. nechci, aby za to moje matka vyhazovala takové peníze.. Ale zároveň by mi to mohlo spravit mou řeč, která tolika lidem okolo mě vadí.
Nejhorší je, že jsem si kvůli nadávkám ostatních lidí vypěstovala jakýsi komplex a upřímně se bojím mluvit, protože vím, že jsem na tom špatně.. Ale mně osobně to tolik nevadí, vadí to ostatním a možná jen kvůli tomu, bych to chtěla spravit.
Ptám se tedy vás, jako lidí, kteří k tomu nemají úplně vztah, co si o tom myslíte, jestli máte nějakou radu, jak se mám rozhodnout, co by na mém místě bylo správné ?

holka, 14 let, 16. května

Ahoj,
chápu, že mít předkus a s ním spojené problémy s artikulací i komunikací s ostatními, je velice citlivé a oceňuji, jak upřímně o tom dokážeš mluvit, přijímat sama sebe i s tím. Snažíš se vše zodpovědně zvážit a promyslet další postup, zda dát na rady zubařky a zkusit zuby srovnat pomocí rovnátek. Věřím, že to s Tebou myslí dobře a že umí posoudit, zda by to mělo význam. Správné postavení zubů je důležité pro celkové zdraví člověka. V tomto by bylo asi dobré řídit se radami odborníků, v dětství/mládí bývá snazší zuby srovnat, než později a i na rovnátka se dá zvyknout, někdo je vnímá i jako módní doplněk, s hrdostí je nosila např. zpěvačka Ewa Farna.

Mrzí mě reakce lidí ve Tvém okolí, kteří Tě svými poznámkami ponižují a to, že Ti dokonce ředitel řekl, že jsi mu odporná, je opravdu hodně za hranicí slušného chování. To by si k Tobě neměl nikdo dovolit, ať už by byly důvody jakékoli. Líbí se mi, že i přes to sis vědoma své hodnoty a přijímáš tuto obtíž statečně a vyrovnaně, i když to není někdy snadné. Můžeš i tak znovu navázat spolupráci s logopedkou, je moc dobře, že na sobě chceš pracovat. Podpořit Tě může např. i psycholog, který bývá zdarma k dispozici také v rámci logopedie a s ním můžeš více do hloubky probrat své pocity kolem těchto potíží i případné strachy, bariéry a komplexy v komunikaci s ostatními.

Přestože by nošení rovnátek zpočátku bylo nezvyklé a nepříjemné, věřím, že může vést do budoucna ke snížení potíží. Chápu, že je to finančně náročnější, někdy však část nákladů hradí zdravotní pojišťovna, můžete se s rodiči o této možnosti také informovat a ještě to probrat. Přeci jen, zdraví máme jen jedno a vyplatí se do něj investovat, věřím, že by to nebyly úplně vyhozené peníze a alespoň trochu by to mohlo pomoci.

Přejeme Ti hezké jarní dny,
Modrá linka

Moje tělo - kluci

Ahoj Aliku vím bylo to tu už nezčetněkrát ale musím se zeptat když vidím nahého muže prostě mám erekcí asi se mi to líbí a když vidím nahou ženu taky a mám neustále nutkání masturbovat líbí se mi to prostě jo a žalud mám strašně suchý prosím o rady děkuji

kluk, 13 let, 16. května

Ahoj,
vzrušení a nutkání masturbovat, vidíš-li nahou ženu nebo muže, považuji u 13-tiletého kluka za normální. To, že máš suchý žalud znamená, že na tyto aktivity ještě nejsi fyzicky připravený.

Nepíšeš, o jakou radu nás ve své zprávě vlastně žádáš. Nevím, kde máš možnost vidět nahé lidi. Chodíte snad s rodiči do společné sauny? Možností je samo sebou víc. Umělecká provedení, obrazy, výstavy, filmy, v létě nuda pláže. Pokud ovšem sleduješ pornografický obsah na internetu, pak bys měl vědět, že sledování těchto filmů je povoleno až zletilým lidem od 18 let nahoru. Mladší lidé nejsou ještě dost zralí, aby něco takového sledovali, navíc si pak, bohužel, pletou skutečnost a normalitu s tím, co vidí v porno filmech, což se skutečností má jen málo společného, dokonce se může stát, že později mohou mít, díky sledování porna, narušený vlastní sexuální život. Doporučujeme dát těmto věcem svůj čas, netlačit na sebe a věnovat se spíše reálnému světu, než virtuálnímu, svým koníčkům, kamarádům, škole, rodině.

Přejeme hezký den,
Modrá linka

Kluci a láska

Dobrý den , chtěl bych se zeptat. Většina lidí mi říká , že jsem jeden z hezčích na škole. A chtěl bych nějaký vztah s holkou , ale většina holek si mě nevšímá a mají radši takový „ rebely " který kouřejí a ničí školní výbavení. Kámoš sbalil nejhezčí holku ve třídě a říká že je super být ve vztahu. Je to divný , ale třeba jedna holka která se mi líbí , tak mi přestala odepisovat , když jsem jí napsal. Na obědě si vždy sedne s nějakým šesťákem. Nepřijde mi že by byli ve vztahu , ale vždy se hodně směje. Zkusil jsem si zahrát na agenta FBI a odposlouchávat je. Nic zajímavého neříkali.Chtěl bych jí pozvat do kavárny. Nevíte prosím nějaký způsob , aby si mě nějakým způsobem všimla ? Je extrémně hezká, perfektní , chytrá. Takovou bych přesně chtěl. Prosím poraďte mi . Nějaký způsob musí existovat. Neznámý

kluk, 14 let, 16. května

Ahoj,

neexistuje jeden způsob, jak na sebe upozornit nebo jak navázat známost. Takových způsobů jsou tisíce. A protože jsme každý jiný, tak na každého také působí něco jiného. Chci Tě povzbudit, abys zapojil svoji fantazii, představivost a intuici a zkusil vymyslet, co by mohlo zaujmout přímo tu dívku, která Ti připadá tak perfektní. A kterou Ty, na rozdíl od nás, dobře znáš. Nápad pozvat jí do kavárny mi připadá moc fajn. Můžeš zvolit např. i formu dopisu, dárečku či kytičky, myslím, že to neurazí žádnou slečnu. Zkus být sám sebou a promyslet, čím konkrétně jí udělat radost, upřímně jí říct, že se Ti líbí a rád bys s ní trávil více času. Připadáš mi jako fajn kluk, nechceš být za každou cenu rebelem a upozorňovat na sebe tím negativním způsobem. Pak už záleží na té dívce, zda bude zájem a city oboustranné a dokáže to také ocenit.

Na to téma se určitě také můžeš pobavit i doma s rodiči. Zeptat se jich, jak oni to měli, když jim bylo Tvých 14 let, jak se oni seznamovali. Témata komunikace mezi kluky a holkami se moc nezměnila, mění se jen technika provedení. Mluvit o tom všem můžeš i s kamarády, jak oni to dělají, plánují, jak postupují.

Držíme Ti pěsti, aby Ti to vyšlo.
Modrá linka

Menstruace a výtok

Ahoj potřebuji alespoň o týden přiblížit menstruaci.Co pomáhá alespoň něco. Předem děkuji Bára.je mi 13 let

holka, 13 let, 16. května

Ahoj Báro,

nejsme zdravotnickou poradnou, takovou otázku by Ti nejspíše zodpověděl/a gynekolog/žka, nikdo jiný Ti ani nemůže na přiblížení menstruace napsat léky. Obecně se dá říct, že není příliš vhodné ani zdravé zasahovat do hormonálních procesů v těle a měl by k tomu být pádný důvod, který může posoudit jedině lékař. Menstruace je proces, který patří k životu každé zdravé ženy a nese s sebou i to, že jednou do měsíce jsou plodné ženy omezeny v některých aktivitách a musí respektovat cykly a potřeby svého těla. Každá žena o tom ví své a někdy to není jednoduché, mohlo by prospět, kdybys to, co Tě kolem toho zajímá, probrala třeba s mámou nebo kamarádkou, které nejspíš prožívají něco podobného.

Přejeme Ti pohodové jaro.
Modrá linka

Kluci a láska

Ahoj jmenuji se Lukáš a je mi 12 let. Mám rád jednu holku, bydlí ve stejném panelovém domě, chodíme spolu do školy ( k autobusovému nádraží, 600 m od domu). Sedí vedle mě, známe se od školky a už tam jsem s ní chodil. Chtěl bych se jí někde zeptat jestli se mnou chce chodit. Ale nevidím možnost jít třeba na zmrzlinu poněvadž mám mamku která mě do města pouští nerada bojí se o mne. Sem tam chodíme ven třeba na hřiště. Potřeboval bych radu jak a kdy a kde se jí zeptat ale tak, abych měl téměř 90% šanci na úspěch. Díky za rady.

Lukáš, 12 let, 15. května

Ahoj Lukáši,

děkujeme za upřímný dotaz. Najít vhodnou příležitost, jak oslovit holku s nabídkou chození, nemusí být lehké, i když se stále vídáte. Je možné to udělat úplně obyčejně, ráno, když spolu půjdete do školy, můžeš mít připravenou malou kytičku (třeba sedmikrásek z trávníku), nebo jiný malý dárek, můžeš to nějak pěkně uvést (třeba: "vím, že je dnes den jako jiný, ale já bych ti chtěl něco říct...“) a pak se úplně normálně zeptat, říct ji něco milého, nějak ji ocenit. Důležitý je úsměv, pohled do očí, rozpaky nevadí – ty k tomu patří.

Jiná možnost je využít čas, kdy chodíte ven, a využít k vyznání klidnou chvilku. Pokud si netroufáš něco říct, můžeš to mít třeba napsané v dopise, nebo to můžeš vyjádřit třeba srdíčkem apod.

Pokud ta holka Tvé city opětuje, máš šanci na úspěch - nezáleží pak ani moc na tom, jak se zeptáš. Naopak - žádná technika Ti nezaručí, že Tě holka bude chtít. Ať už to dopadne, jak dopadne, tak budeš mít moc dobrou zkušenost, která se Ti v životě bude hodit.

Držíme palce,

Modrá linka

Menstruace a výtok

Ahoj Alíku,
Moje menstruace trvá 7 dní a někdy i déle, jednou jsem ji dokonce měla 2 za měsíc. Je to normální ? Jestli ne dala by se menstruace nějak zmírnit ? Děkuji za odpověď.

holka, 13 let, 15. května

Ahoj,

pravděpodobně nemáš menstruaci ještě dlouho. Než se menstruační cyklus ustálí, běžně mívá nepravidelný průběh - co se týká její délky, četnosti i síly. Situace by se měla postupně upravovat, ale pokud stojíš o to, aby měla mírnější průběh, nebo si nejsi jistá, že je všecko, jak má, je třeba navštívit gynekologickou ordinaci. Lékař nebo lékařka mohou po vyšetření najít způsob, jak menstruační potíže zmírnit.
Mimo to můžeš zkusit i speciální bylinné čaje určené pro ženy, na které se můžeš vyptat v lékárně.

Nevím, jestli je to možné, ale pomoci by mohlo i probrat tyto "holčičí" záležitosti s mámou, poptat se jí, jak to měla ona (hodně často to mívají matky a dcery podobné) a poradit se s ní. Máma by Tě měla doprovodit i na gynekologii, pokud tam půjdeš (vyšetření absolvuješ samozřejmě sama).

Pěkné dny,

Modrá linka

Moje tělo - váha

Ahoj alíku a všechny ostatní.
Chtěl bych se zepta zda-li je normální moje váha.
Za týden mi bude už 14 let, měřím 179cm a vážím 65Kg.
Chtěl bych se zeptat jestli je to v mém věku normální.
Děkuji za odpověď :).

Jakub, 13 let, 15. května

Ahoj Jakube,

Tvoje váha je s ohledem na věk i výšku zcela v pořádku.
Ještě lépe může přïpadně Tvůj růst posoudit lékař, který se o Tebe stará a má k dispozici více informací.
Ať se Ti dobře daří přeje Vím, co jím.

Škola

Ahoj,
Poslední dobou jsem se ve škole dost zhoršila,dřív jsem mívala samé 1 ale teď se to zhoršilo až na 3,4 z písemky, dostala jsem vynadáno od rodičů, protože se prý chovám škaredě k jednomu z učitelů, nenosím úkoly a další pohromy. Ještě jsem zjistila že moje nejlepší kamarádka se bude stěhovat.
Bojím se že se mi chce nějaký učitel pomstít protože jsem nikdy neřekla učitelovi nic zlého. Poradíte mi prosím jak se dostat.

anetka, 8 let, 13. května

Proč si myslíš, že mají učitelé ve zvyku někomu škodit? Věř mi, že toto učitelé nedělají.
Pokud ale máš pocit, že ti ve škole učitel křivdí a hodnotí tě špatně, když ty vše umíš, požádej vedení školy o pomoc. Můžeš také napsat dopis a vhodit jej do schránky důvěry. Tu má každá škola.
V neposlední řadě ti jistě pomohou rodiče, svěř se jim.

Jiné téma

Ahoj chtěla bych se zeptat. Je mi 12 let a toužím po dítěti to už jsme v jednom dotaze zmínila. Ale, nevím co stím fakt hodně bych chtěla mít dítě nevím proč zvládla bych se o něj postarat. Nevíte co stím a jak to nějak nahradit nebo vyřešit?
Předem děkuji za odpověď AHOJ

holka, 12 let, 13. května

Sama píšeš, že jsi již na podobný dotaz odpověď dostala. Nic jiného, než ti již bylo napsáno, ti nikdo neporadí.

Nahradit tuto tvou touhu by jistě možné bylo. Požádej rodiče, aby ti pořídili zvířátku - pejska, kočičku, morčátko... Starání se o zvířátko je také krásné.

Holky a láska

Ahoj Alíku, mám takový dotaz.

Jde nějak poznat, na jaké pohlaví jsem?

Vzhledově mě přitahují holky i kluci, ale nedokážu si představit sex s klukem. Za svůj život jsem měla dva přítele, ale ani s jedním jsem se necítila natolik dobře, že by přešlo na nějaké intimní hrátky. Líbat se s klukem mi nevadí, ale dál už to nezajde, protože je mi to nepříjemné.
Momentálně do budoucna vyhledávám vztah s holkou. Ještě jsem přítelkyni nikdy neměla, ale myslím, že tam problém nebude.

Myslíte, že jsem lesba? Nebo jsem bisexuál? Jde to nějak poznat, za co bych se měla pokládat?

Předem děkuji za odpověď a přeji hezký den!

holka, 15 let, 12. května

Hezký den,
procházíte obdobím dospívání, kdy se sexualita člověka probouzí a postupně se rozvíjí a ujasňuje. Je v pořádku zkoumat, co je Vám příjemné, jakou máte představu o partnerovi/partnerce, být vnímavá ke svým pocitům a přáním. To, že je Vám zatím příjemné líbání s klukem, ale nedokážete si představit s ním sex, nemusí znamenat, že Vás kluci nepřitahují. Může to být v tom, že se na intimnější kontakt ještě necítíte být připravená. Je dobré se v tomto do ničeho nenutit a být spíše pozorovatelem, postupovat tak, jak Vám to bude přirozené a až k tomu dozraje Váš čas. Každý jsme v tomto načasování i formě sexuálního života individuální. Věřím, že postupně získáte jistotu v tom, jakou máte orientaci, poradit se můžete např. i se sexuologem, pokud byste to chtěla mít lékařsky potvrzené. Nebojte se své pocity sdílet s někým, komu důvěřujete, ať už s rodiči či kamarádkou, je možné, že si i oni prožili podobnou nejistotu.

Přejeme Ti hezké jarní dny,
Modrá linka