Poradna: Alík radí dětem

Na otázky odpovídají

pracovníci linky důvěry Modrá linka, Alíkova kamarádka BáraV, odborníci přes výživu z projektu Vím, co jím, odborníci na boj proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

Dotazy smí pokládat čtenáři mladší 15 let.

Moje tělo - kluci

Ahoj, chtěl bych začít posilovat.
Jenže aby to bylo nějak vidět (hlavně na břiše), říká se, že musí být jen nízké procento tuku - asi kolem 8%. Neznáte nějakou spolehlivou kalkulačku tuku zdarma? Na jedné se mi totiž ukazuje, že mám 14% tuku (tady: chci-zhubnout.eu/kalkulacka-na-vypocet-telesneho-tuku/)
což mi přijde jako reálné číslo. Na jiné ale vidím čislo 29% (zde: fityou.cz/kalkulacky/telesny-tuk/
) což je extrémně moc a vzhledem k tomu, že mám BMI 21,7 je to asi i nereálné. Obvod pasumám 96 což je nadprůměr Dále mám hodnotu ABSI - nějaké zdravotní riziko 0.09 a to také je vzhledem k průměru 0.077 v mé kategorii nadprůměr. Takže bych se chtěl zeptat,

  1. Kde najdu spolehlivou kalkulačku pro změření obsahu tuku v těle
  2. Jak a jak ho mám snížit, než začnu posilovat, pokud mám těch 14 nabo 16 alespoň na tak 9 %.
  3. Jestli musím mít nějakou dietu, aby svaly byly vidět - třeba kolik denně musím sníst gramů bílkovin apod.
Děkuji
kluk, 16 let, 16. září

Ahoj,

posilování je určitě spolu s jinými aktivitami dobrým způsobem, jak pracovat na své zdatnosti a kondici! Protože ale ještě stále rosteš, neměl bys zvedat příliš vysoké váhy - a bylo by také dobré se poradit s někým, kdo posilování rozumí. Abys cviky prováděl správně a ideálně abys celkově procvičil všechny hlavní svalové skupiny (a nezatěžoval zvýšeně jen jednu část těla).

1) Všechny kalkulačky, které výsledek jen počítají z hodnot výšky, váhy a obvodu pasu, budou založeny na teoretických výpočtech a mohou být zatíženy vyšší chybovostí. Neznáme žádnou ověřenou, která by byla nejblíže realitě. Mnohem přesnější je stanovení tělesného složení pomocí bioimpedance - např. přístroje Bodystat nebo InBody. Tyto přístroje dokážou určit kolik máme svalů a kolik máme tělesného tuku - a kolik ho je pod kůží a kolik uvnitř těla mezi orgány (nitrobřišní tuk - ten je více nebezpečný než tuk pod kůží).

Přístroje InBody bývají dnes celkem dostupné v řadě sportovních center, měření může stát cca 150-200,- Kč. Je potřeba ale dodržet určitou přípravu (nemít den před měřením a v dni měření extrémní aktivitu, dodržovat běžný pitný režim a naopak se vyvarovat vyššího příjmu nápojů s obsahem kofeinu).

Tak nízké množství tělesného tuku (pod 10 %) mají obvykle zejména velmi aktivní sportovci.

2) Je otázka, jestli vůbec potřebuješ množství tuku v těle opravdu snižovat - nejlépe by bylo nejprve ho správně zhodnotit. Za ideální se považuje množství cca 10-20 % (u mužů do 30 let). Tuk se využívá jako zdroj energie pokud více energie vydáme než přijmeme a vhodně se stravujeme - pro Tebe ale s ohledem na růst není ideální příjem stravy nijak omezovat a ideální by bylo spíše zaměřit se na pravidelné vhodné stravování a udržování hmotnosti díky pravidelnému cvičení a kombinaci aerobního cvičení (např. běh nebo jízda na kole, rychlá chůze, veslování, apod.) a vhodného posilování. Budeš určitě ještě růst, takže stačí, když váhu budeš udržovat ve vhodných hodnotách - s tím ti může poradit i pan doktor nebo paní doktorka, kteří se o Tebe starají.

3) Abys ze cvičení obecně měl užitek, je určitě vhodná strava důležitá. Neovlivní ale zase tolik to, jak moc budou svaly viditelné. Dostatek bílkovin je určitě potřeba, ale zase to s nimi nesmíme moc přehánět - nadbytek pak zatěžuje ledviny (neměl bys přijímat více než 1,5 g bílkovin na kilogram hmotnosti).Snaž se mít zdroj kvalitních bílkovin ve všech hlavních denních jídlech a zařadit je i do svačin. Vhodnými zdroji jsou vejce (bílky), libová masa, ryby (a to i ty tučnější, mořské), mléko a mléčné výrobky (spíše polotučné), luštěniny (tofu nebo tempeh, čočka, fazole, cizrna) v kombinaci s obilovinami.

Ať se Ti dobře daří přeje Vím, co jím!

Povolání

Ahoj, mám dotaz..
Chci být spisovatelkou. Už mám rozepsány nějaký ten postup příběhu atd.. o to nejde. Ale chtěla jsem se zeptat, jak knihu zviditelnit ještě před vydáním? Je to něco jako horor.. a potřebovala bych udělat knížku prostě vyditelnejsi. Nezajimaji mě věci typu, že ne ta nemám, protože já vím, že to dokázat můžu. Mám napsat tu knížku třeba kromě češtiny i v angličtině a poslat to do nějakého např britského nebo amerického nakladatelství? Předem děkuji za odpověď

holka, 13 let, 13. září

Ahoj,
myslím, že na tvůj dotaz mohu odpovědět poměrně kvalifikovaně, protože jsem sama autorkou několika knížek. I když se ti to asi nebude líbit, v první řadě si myslím, že by ti neškodilo trochu více pokory. Mít rozepsanou, nebo vymyšlenou osu příběhu je pouze první krok - a je to pouze první krok z mnoha dalších, které musí následovat, aby nějaká kniha vůbec vznikla. A bohužel mít napsanou osu příběhu vůbec neznamená, že z ní automaticky vznikne dobrá kniha. Napsat knihu, která zaujme nejprve vydavatele a poté čtenáře, není nic jednoduchého a je to běh na dlouhou trať (a skutečně mluvím z vlastní zkušenosti).
Tím tě samozřejmě nechci zrazovat od psaní, ale postup, kdy jsi ještě žádný rukopis nenapsala a už přemýšlíš o tom, že ho kromě češtiny napíšeš i v angličtině a pošleš do zahraničí, zcela určitě není životaschopný. Nejprve napiš rukopis a až si budeš jistá, že je v podobě, která se ti stoprocentně líbí, můžeš ho zkusit poslat do tuzemských nakladatelství. Pak následuje dlouhé a nevděčné období, kdy spisovatel čeká, zda se mu někdo z nakladatelství ozve a zda se mu bude rukopis líbit. Teprve v případě, že ho někdo vydá, že se bude v Čechách dobře prodávat a projeví o něj zájem zahraniční nakladatelství, zaplatí se překladatel, který jej přeloží. Ačkoli neznám úroveň tvé angličtiny, musela by být skutečně výjimečná, aby sis mohla troufnout na překlad knihy. Nicméně předem tě musím upozornit, že v zahraničí se vydává pouze zlomek naší literatury.
Každopádně předtím, než budeš mít v ruce kvalitní rukopis, který nějakého vydavatele zaujme, nemůžeš pro jeho zviditelnění udělat vůbec nic, protože jednoduše nemáš co propagovat.
Měj se hezky!
Bára

Jiné téma

Dobrý den, mám takový dotaz, a docela by mě to zajímalo. Když nejsem pokřtěna (a vlastně skoro nikdo z mé rodiny), můžu se modlit a věřit v Boha? Já vím, že je to takový divný dotaz, ale chtěla bych být věřící, tak mě to zajímá, jestli můžu dělat to co věřící.

holka, 15. září

Ahoj,
můžeš věřit, na co chceš, viz moje nedávná odpověď na téma pohanů. Různé církve se sice snaží mít různá formální pravidla, ale nikdo tě nemůže opravovat „tak prrr, ty na to nevěříš!“ – v otázce, čemu a jak věříš, jsi logicky ty sama rozhodující autorita. Ostatní tě můžou o tom či onom přesvědčovat, ale jestli něčemu skutečně věříš, to samozřejmě záleží na tobě. Nebo snad ten bůh, ve kterého chceš věřit, potřebuje, aby tvoji víru posuzoval i někdo další? Že bys vyslovila modlitbu a z nebes by přišlo znamení „sorry jako, ale nevyplnila jsi formulář“? :-)

Já třeba věřím, že je Zeměkoule kulatá. Někdo by se třeba mohl chtít hádat, že ve skutečnosti není kulatá, ale hranatá, budiž, o tom můžeme debatovat, ale kdyby mi řekl „Alíku, ty vůbec nevěříš, že je Země kulatá!“, tak bych mu nejprve odpověděl starou kočičí moudrostí „Co to sakra meleš, ty vořechu?“ a následně bych ho poslal do… asi do nějakého hodně vzdáleného rohu Zeměkrychle. ;-)

Alík

Holky a láska

Ahoj Alíku. Chtěla bych se zeptat jak poznám svojí sexuální orientaci. Teď jsem docela zmatená protože se mi vždycky tak nějak trochu od pohledu líbili kluci ale poslední dobou mám pocit že se mi líbí holky. Ale přijde mi že holky mě přitahují víc a úplně jiným způsobem než kluci. Děsím se toho protože to takhle nechci. Bojím se že kdybych to někomu řekla tak to nepřijme. Předem děkuju za odpověď

holka, 12. září

Ahoj,
bohužel nepíšeš, kolik je ti let, ale vzhledem k tomu, že poradna je určena pro děti a dospívající do patnácti let, předpokládám, že je ti méně než patnáct let. Rozumím tomu, že jsi ze svých pocitů zmatená a nevíš, co si o nich máš myslet. Zároveň se ale domnívám, že na to máš vzhledem ke svému věku nárok a podobná zmatenost k dospívání patří. Myslím, že není potřeba, aby ses tím znepokojovala a klidně nech svým pocitům volný průběh. Pokud bys byla skutečně lesbicky orientovaná, vůlí svou orientaci rozhodně nezvrátíš. Dej si čas, aby se tvé city ještě vyprofilovaly. Věřím, že za pár let budeš rozumět sama sobě víc. Víc se v sobě vyznáš a o své orientaci už určitě nebudeš mít pochybnosti. I v případě, že bys zjistila, že tě více přitahují ženy než muži, v současné době už dávno není homosexuální orientace spojená se stigmaty, jako tomu bylo v minulosti. Věřím, že to všechno zvládneš a držím ti palce!
Měj se hezky!
Bára

Rovnátka

Ahoj Alíku a spol
Chtěla bych rovnátka, protože se mi líbí. Ale problémem je, že už od malička mám bílé rovné zuby. Jak je mít? Nebo existují rovnátka jako módní doplněk?

Předem děkuju za odpověď. :)

holka, 12. září

Ahoj,
upřímně řečeno, s takovým dotazem a požadavkem jsem se ještě nikdy nesetkala. Snažila jsem se najít na internetu, jestli se nasazují rovnátka i na rovné zuby jen jako módní doplněk, a žádnou takovou službu jsem neobjevila. Laicky se domnívám, že žádný ortodontista by z takového nápadu nebyl příliš nadšený, protože se jedná o zákrok, který je zbytečný. Rovnátka kladou mnohem větší nároky na zubní hygienu, aby se předešlo zvýšené pravděpodobnosti, že se na zubech objeví kaz... a nesou s sebou spoustu dalších omezení a nároků. Domnívám se proto, že žádný ortodontista tvému požadavku nevyhoví a bude lepší, když si vymyslíš vhodnější módní doplněk.
Měj se hezky!
Bára

Kluci a láska

Ahoj vespolek. Nehledě na moje předchozí dotazy, kde popisuji že mám vztah, bych se chtěl na něco zeptat. Obecně se mi líbí víc o něco málo mladší holky než já (třeba 12leté). Bojím se že mi to zůstane dál a bude to divné. Nedá se s tím něco dělat? Každopádně nic na mém vztahu to nemění, jsem v něm spokojený a dělá mě štastným. Díky za odpověď.

kluk, 14 let, 12. září

Ahoj,
jsem si jistá, že se nemusíš obávat. Sám říkáš, že jsi ve svém současném vztahu spokojený a to, že ti připadají atraktivní dívky jen o něco málo mladší, než jsi ty, nemusí znamenat do budoucna vůbec žádnou komplikaci. Samozřejmě, kdyby se ti dvanáctileté dívky líbily stále ještě jako dospělému, musel bys tuto situaci řešit. Ale aktuálně bych to nepovažovala za problém.
Měj se hezky!
Bára

Menstruace a výtok

Ahoj všichni,

Asi před půl rokem jsem začala občas masturbovat a asi měsíc potom se mi objevila první menstruace. Chci se zeptat. Může ta hodně brzká první menstruace na můj věk se může týkat i masturbace? Má to na to nějaký vliv?
Celkem jsem se totiž zalekla že v 11ti letech jsem dostala první menstruaci. Je to v pořádku? Někde jsem totiž četla že když je první menstruace pod 12 let že je něco v nepořádku. A nevím jestli tomu mám věřit.
Ahojky a přeji vám hezké Babí léto

holka, 11 let, 11. září

Ahoj,
mohu tě ujistit, že masturbace nemá na nástup menstruace absolutně žádný vliv. Stejně tak je nesmysl domnívat se, že pokud dostaneš menstruaci dřív než ve dvanácti letech, je něco v nepořádku. Menstruovat dívka začíná tehdy, kdy její tělo začne produkovat patřičné hormony a její tělo je na zahájení menstruace připravené. To je u každé ženy jiné a zatímco některé dívky začínají menstruovat brzy, jiné mají stres z toho, že například ještě v šestnácti letech se menstruace nedostavila. Skutečně se nemusíš ničeho obávat, jsem si jistá, že je s tvým tělem všechno naprosto v pořádku.
Měj se hezky!
Bára

Holky a láska

Ahoj Alíku a všichni,
Asi před měsícem mi můj kamarád napsal že mě miluje a já si v tu dobu uvědomila že jo taky miluju. Tak to jsem měla radost. To jsme si ale jen psali. Letos jsme přestoupili oba do stejné školy. Ale teď spolu vůbec nemluvíme a já se bojím že jsem o něho přišla. A když se na něj kouknu tak se hned kouká jinam a dělá že tam vůbec nejsem. A když mu něco chci říct tak mám strach a trému.

Prosím co mám dělat?

Předem děkuji za odpověď

holka, 11 skoro 12 let, 11. září

Ahoj,
je mi líto, že se chování tvého kamaráda takovým zásadním způsobem změnilo a rozumím tomu, že je ti to líto a nerozumíš tomu. Změna jeho chování může mít celou řadu příčin a i když se můžeme dohadovat o tom, co ji způsobilo, stále to budou pouze dohady. Myslím, že nejlepší bude, když se jej na rovinu zeptáš, co se stalo. Řekni mu, že jeho chování nerozumíš a nerada bys ho ztratila. Samozřejmě je možné, že v průběhu prázdnin jeho sympatie k tobě ochladly - a s tím by se bohužel nedalo nic dělat - ale alespoň budeš vědět, na čem jsi. Držím palce, aby příčinou jeho zdrženlivosti byla například jen stydlivost.
Měj se hezky!
Bára

Zvířata

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat na pár otázek... Chci založit něco jako klub na ochranu přírody. Ale vůbec nevím, jak to mám udělat ?????+? Jednou jsem měla spolupraci s ThirstProject, což je americká nezisková organizace pro nedostatek pitné vody.. bylo to tak, že každý mohl přispět minimálně 25 dolarů a to zajistilo jednomu člověku pitnou vodu na celý život. Měla jsem to přenést do ČR, ale vůbec se to nechytli a chtěla bych tím pokračovat, ale nevím, jak to zviditelnit. Založila jsem Instagram, kam jsem o tomhle psala, ale sledovalo to jenom asi 12 lidí, protože zkrátka nevim, jak to zviditelnit. Poprosila bych vás o nějaké rady ?????+? předem děkuji

holka, 13 let, 8. září

Ahoj,
je moc hezké, že se snažíš o záslužnou činnost a ráda bys podpořila projekt, který může pomoci potřebným. Pokud je Ti 13 let, jak uvádíš, bylo by asi praktické spojit svou snahu s někým dospělým, který by Ti v tom mohl pomoci, ať už rodiče či někdo ve škole, nebo oslovit i nějakou podobnou organizaci, jako je např. Charita, Člověk v tísni, Mary's Meals apod. Oni již mají s podobnými projekty zkušenost a mohli by zprostředkovat např. i nějakou propagační službu. Věřím, že čím více lidí se do toho s Tebou zapojí, tím je větší šance klub postupně vytvořit. Většinou je ale potřeba začít od malých krůčků, např. navrhnout nějaký projekt v rámci třídy či školy, jak byste mohli pomoci, oslovit dospělé, lidi v okolí, kteří s něčím takovým už mají zkušenost.

Držíme Ti palce,
Modrá linka

Holky a láska

Ahoj aliku...chtěla bych se zeptat jak mám poznat jestli má o mě zájem..Je u nás nový, usmiva a dívá se na mě a roste se s ním bavím a i klidně si sedne naproti mě a dívá se na mě a psal že jsem cute (píšeme si ale od té doby co jsem mu to napsala že se mi líbí tak mu nepíšu stydím se...)jak se furt smeju ale když jsem mu napsala že se mi líbí tak nenapsal jestli i já jemu..nevím co si o tom myslet?..

holka, 13 let, 7. září

Ahoj,
je hezké, že prožíváš sympatie a možná i zamilování do nového kluka, asi ve škole. On se na Tebe dívá a usmívá, dobře se spolu bavíte, píšete si. Dala jsi mu najevo, že se Ti líbí a od té doby mu nepíšeš, protože se stydíš. Oceňuji, že ses takto odvážila, věřím, že nebylo snadné dát najevo své city.
Napadá mě, že pokud s ním od té doby nejsi moc v kontaktu, tak se ale nemáš moc možnost dozvědět, jak to má on. Nedokážeme Ti tedy na tuto otázku odpovědět, to ví jen on sám a možná si to ještě také bude ujasňovat, nejspíš je vše ještě hodně čerstvé. Můžeš tomu dát čas a volný průběh, dál se s ním přátelsky bavit a věřím, že postupně vycítíš, jak to je. Pokud mu důvěřuješ, můžeš mu říct, že se teď stydíš a zajímalo by Tě, jak to s Tebou má on. Neboj se svěřit s tím, co prožíváš, také rodině či kamarádkám, kteří Tě také můžou podpořit, vyslechnout.

Přejeme Ti hezké dny,
Modrá linka

Vyhledat odbornou pomoc

Ahoj, dobrý den.

Už dřív jsem měla psychické problémy - několik let deprese, nějakou dobu jsem se i řezala. Poslední dobou se strašně bojím míst, kde je víc lidí. Kvůli tomu i jezdím do školy brzo - jen abych nemusela procházet plnou školou. Dřív jsem i chodila běhat, ale teď to prostě nedokážu - bojím se, že se na mě někdo byť jen podívá. Občas se mi stává, že mám pocit, že mě někdo sleduje atp.
Ani nevím, na co přesně se chci zeptat - nejspíš jak to alespoň částečně překonat bez nějaké odborné pomoci?
Předem děkuji.

holka, 16 let, 7. září

Hezký den,
pokud máte několik let deprese, dříve problémy se sebepoškozováním a nyní Vás strach z lidí a pocit, že Vás někdo sleduje, omezuje v běžném životě ve škole a ve volném čase, opravdu je to něco, co si zaslouží péči a pomoc odborníků - psychologa a psychiatra. Ti Vás můžou podpořit a provázet prací sama na sobě tak, aby se potíže postupně zmírnily a mohla jste žít ve větším klidu a spokojenosti, bez zbytečných strachů. O tom, co se děje, by měli vědět rodiče či jiní dospělí ve Vašem okolí (např. učitelka, školní psycholog), kteří Vám můžou pomoci vyhledat vhodnou pomoc, nemusíte na to být sama. Nebojte se s nimi upřímně mluvit o tom, jak se cítíte a co byste potřebovala.

Přejeme Vám sílu a odvahu vyhledat pro sebe pomoc,
Modrá linka

Menstruace a výtok

Ahoj. Menstruaci mám už přes rok a půl, ale poslední dobou (cca 3/4 měsíce) je strašně silná a trvá až 8 dní. Vložku si musím vměniť i po půl hodině, ačkoliv mám vložku na noc. Při menstruaci mám také obrovské krevní sraženiny o velikosti až cca 4-5 cm. Menstruace je na štěstí téměř bezbolestná a opakuje se po 27 - 29 dnech. Říkala jsem to mamce a ona říkala, že pokud se to nezlepší, tak mě vezme k doktorovi. Může to být způsobeno nějakou nemocí? Konkrétně jakou? Vyšetření se opravdu moc bojím. Předem děkuji za odpověď.

holka, 13 let, 6. září

Ahoj,
některé dívky a ženy můžou mít menstruaci silnější, můžou se tvořit i sraženiny. Uvidíš, jak se postupně ustálí, je možné, že se jedná jen o nějaké období. Je moc dobře, žes to probrala s mamkou, nejsi na to sama, můžete se poradit i s Tvojí lékařkou, abys měla jistotu, že je vše v pořádku. Nejsme lékaři, ale nenapadá mě žádná nemoc, která by měla silnější menstruaci způsobovat, vliv může mít i celkový životní styl, stres, nachlazení, hladina hormonů a vitamínů v těle apod. Věřím, že nejde o nic vážného a nemusíš se bát ani vyšetření, nejspíš se s lékařkou jenom poradíte, příp. Ti může preventivně zkontrolovat správné hladiny látek v krvi.

Přejeme Ti hezké dny,
Modrá linka

Menstruace a výtok

Ahoj, 13.ledna 2019 jsem dostala svoji první menstruaci. Hned zpočátku jsem ji měla docela pravidelnou cca po 27 dnech. Když jsem měla naposled menstruaci tak jsem poprvé zkusila tampon, všechno bylo v pohodě a tampon jsem asi po 2 a půl hodinách vyndala. A když jsem si ho vyndala už jsem měla slabší a slabší menstruaci a asi 4 den už jsem ji neměla. Obvykle ji mívám 6 dní. Tak jsem to nijak neřešila a čekala až přijde další menstruace. Jenže je to teď asi 35 den a pořád nic a už se docela bojím. Myslíte že to může být reakce na ten tampon? Nebo se mi prostě jen zpozdila? Děkuji za odpověď.

P. S. :omlouvám se za předchozích mnoho dotazů tak nějak jsem si to neuvědomila.

holka, 13 let, 2. září

Ahoj,
nepravidelná menstruace v dospívání je běžnou věcí, nemusíš se obávat, nejsi v tom sama. Používání tampónů je v pořádku a pokud na ně nemáš nějakou alergickou reakci, nemělo by způsobovat žádný problém. Menstruace se může běžně zpozdit o pár dní, týdnů, někdy i měsíců, vliv na to má např. i stres nebo nachlazení. Věřím, že časem se nějak postupně ustálí, některé ženy ji mají nepravidlenou i několik let. Pokud bys kolem toho měla nějaké obavy či otázky, neboj se svěřit a zeptat i jiných dívek či žen ve svém okolí, mamky či kamarádek, možná i ony mají podobnou zkušenost a můžou Tě podpořit.

Přejeme Ti hezké dny,
Modrá linka

Holky a láska

Ahoj chtěla sem se zeptat miluju jednoho kluka ze třídy a on to vi nevíte jak na něj zapůsobit nebo jak ho chytit za ruku?

holka, 12 let, 9. září

Ahoj,
v první řadě se domnívám, že není úplně šťastné řešení snažit se tvého spolužáka hned chytit za ruku, pokud vůbec netuší, že se ti líbí a ty nevím, jestli a jaké city chová on k tobě. Spíše bych navrhovala pozvolnější a mírnější postup, který vám oběma dá dostatek času na situaci nějak adekvátně zareagovat.
Myslím, že pro začátek by sis s ním třeba mohla začít povídat, zajímat se o to, co má ráda, co ho baví a co máte společného. Pokud bude tvou snahu opětovat a začnete se spolu víc bavit, je pravděpodobné, že mu jsi také sympatická. Coby kamarádi se potom můžete i mnohem víc stýkat a domluvit se třeba i na mimoškolních aktivitách, kdy si například půjdete společně zasportovat, do kina a podobně. Z takového výchozí situace se ti potom bude postupovat mnohem snadněji, pokud mu budeš chtít říci, co k němu cítíš. A je klidně možné, že ještě dřív to udělá on.
Přeji ti hodně štěstí!
Bára

Moje tělo - holky

Ahoj poradno, mám problém a myslím si, že to v mém věku není normální, od konce prázdnin mi začali vypadávat vlasy, třeba když si je myju, nevím co s tím dělat, předem děkuji za odpověď

kluk, 13 let, 9. září

Ahoj,
naprosto rozumím tomu, že tě nadměrné vypadávání vlasů zneklidňuje. Tento jev může mít velkou spoustu příčin. Samozřejmě může být i projevem onemocnění, ale u řady lidí se objevuje i s přechodem ročních období (někomu začnou vypadávat vlasy se začátkem podzimu, nebo jara), nebo třeba po dlouhodobém stresu (nicméně je potřeba uvědomit si, že vypadávání se objeví až s časovým odstupem klidně i několika měsíců po prožitém stresu). Nejprve se proto zkus zamyslet nad svým životním stylem, zda jsi náhodou v poslední době nezměnil způsob stravování, neměl jsi stresové období a podobně. Můžeš si zkusit také koupit nějaké potravinové doplňky, které zdraví vlasů podpoří. Já osobně mám vynikající zkušenost s Panthenolem v tabletách. Stojí jen pár korun a skvěle vyživí vlasy i nehty. Pokud by padání vlasů neustávalo ani po několika měsících, bude na místě vyhledat odborníka, který ti udělá specializované vyšetření.
Přeji ti hodně štěstí!
Bára

Kluci a láska

Ahoj Alíku, chodím na základní školu do devátý třídy a teď jsem v praze u strejdy, tak jsem se rozhodl ti napsat. V naší třídě je jedna holka a ta kouří a pije a moje kamarádka říkala, že si prý i píchá marihuanu, a ta holka se mi líbí, ale vůbec se mnou nemluví, pomoc co mám dělat, já si ji chci vzít za ženu.

kluk, 15 let, 9. září

Ahoj,
rozumím tomu, že se ti tvoje spolužačka líbí a připadá ti atraktivní, ale dovolila bych si zpochybnit tvé rozhodnutí vzít si za ženu někoho, kdo od patnácti let kouří, pije alkohol a užívá drogy (ačkoli marihuana se nitrožilně neužívá, takže je otázkou, nakolik je tato informace relevantní). Pokud skutečně už ve svém věku uvažuješ o budoucí manželce, měla by být tato úvaha postavená i na jiných hodnotách, že se ti někdo líbí vzhledově. Zkus se znovu zamyslet nad tím, jestli dívka s takovýmto chováním je vhodnou partnerkou k dlouhodobému vztahu a jestli by nestálo za to případně počkat a porozhlédnout se po perspektivnější přítelkyni.
Přeji ti hodně štěstí!
Bára

Jiné téma

Dobrý den,
Chtěla jsem se zeptat, jestli neznáte nějaké vyložine internetové agentury do filmů seriálů...
Že jsou oficiální, zdarma, není to podvod a jenom tam zadam věci o sobě a oni mi pak budou posílat, když budou mít zájem. Neznáte nějaké takové agentury? Rodiče řekli, že nemají problém s tím, kdybych někde hrála, ale nepomůžou mi to najít, protože na to nemají čas.
Prosím o brzkou odpověď, předem děkuji

holka, 13et, 8. září

Ahoj,
nejsem bohužel znalec filmového prostředí, ale v rámci tvého dotazu jsem se pokusila nastudovat si něco o castingových a komparzních agenturách. A obávám se, že bez spolupráci s tvými rodiči tě žádná z nich nezaregistruje, protože ti ještě nebylo osmnáct. Budeš si muset nechat udělat profesionální, nebo alespoň velmi kvalitní fotky, a rodiče u každé registrace budou muset udělit svůj souhlas. Co se týká konkrétních doporučení, nejlepší zřejmě bude pročíst si internetové diskuse, kde se diskutéři svěřují se svými osobními zkušenostmi. Když zadáš do internetového vyhledávače heslo „filmová agentura“ nebo „castingová agentura“, objeví se ti spousta odkazů a řada z nich má u sebe i uživatelská hodnocení, která by ti v rozhodování také mohla pomoci.
Přeji ti hodně štěstí!
Bára

Menstruace a výtok

Ahoj Alíku.
Menstruaci jsem dostala už před rokem a půl a byla vždy pravidelná. Nikdy se mi nestalo, že by se mi zpozdila nebo nepřišla. Akorát teď v létě jsem brala prášky na posunutí, jelikož mi zrovna vycházela na dovolenou. Prášky jsem brala už po několikáté a nikdy s nimy žádný problém nebyl, vždy, když jsem je vysadila tak se mi hned dostavila menstuace, ale teď jak jsem je brala naposledy (konkrétně na začátku srpna kvůli té dovolené) tak se mi po vysayení žádná menstuace nadostavila. Je to už měsíc co jsem je nedostala, a celkem se bojím, protože jsem slyšela něco o tom, že tyhle prášky můžou rozhodit celý cyklus a může se jít i na vyvolávací injekci na gynekologii. Proto moc prosím o radu. Předem děkuji za odpověď.

holka, 14 let, 7. září

Ahoj,
naprosto rozumím tomu, že máš obavy z toho, že ti prášky tvůj menstruační cyklus rozhodily, ale bohužel ti nemůžeme nijak pomoci. Nikdo na světě není schopný stanovit diagnózu na dálku a online a bylo by ode mě velmi nezodpovědné, kdybych vyjadřovala nějaké domněnky (a byly by to skutečně pouze domněnky) o tvém zdravotním stavu. Pokud se menstruace stále nedostavila, určitě je nutné, aby ses objednala na gynekologii, kde tě vyšetří, zjistí, kde je problém a stanoví adekvátní léčbu.
Měj se hezky!
Bára

Brigáda

Ahoj poradno. Chtěla bych mamce koupit dárek, ale nemám moc financí a vydělávat nemohu jelikož mi je teprve 14 a u příbuzných nechci schánět peníze, protože mi to připadá jako žebrání. A jelikož je to dárek pro mamku tak jí to nesmím říct a s tátou nebydlím ani nepamatuji. Prosím poradíte jak bych si mohla vydělat? 15 mi bude az za jedenact mesicu a do te doby nevim jestli to budou jeste prodavat. Předem dekuji za odpoved.

holka 14 let, 5. září

Ahoj,
je od tebe moc hezké, že chceš mamince věnovat dárek (a rovnou se dívám na tvůj další dotaz, kde se ptáš, jak by sis mohla přivydělat, abys mohla mamince pomoci - dovolím si tedy odpovědět na oba zároveň, protože se ptáš vlastně na tu stejnou věc). To, že si uvědomuješ, že se tvoje maminka ocitla v těžké situaci a ráda bys jí pomohla, svědčí o tom, že jsi vyzrálá, zodpovědná a empatická, což je skvělé.
Do patnácti let skutečně legálně na žádnou brigádu jít nemůžeš. Ve svém dalším dotazu píšeš, že nemáte žádné příbuzné, kterým bys mohla vypomáhat, ale určitě máte sousedy, kterých se můžeš zeptat, jestli by třeba nechtěli vypomáhat na zahradě, venčit psa, nebo třeba pohlídat malé děti. Myslím, že v první řadě by ses měla poptat mezi lidmi, kteří tě znají a ví, že jsi spolehlivá, případně znají vaši rodinnou situaci, tudíž spíš ocení, že chceš své mamince pomoci. Přeji ti hodně štěstí a věřím, že se ti podaří příležitost k příležitostnému přivýdělku najít.
Měj se hezky!
Bára

Zvířata - pes

dobrý den, máme doma fenku australského ovčáka. Je to venkovní pejsek ale je jí venku samotný smutně, chtěla bych aby mohla chodit i domů a aby byla šťastná. Rodiče mi to ale nedovolí a já nevím jak je mám přemluvit. Potřebovala bych nějaké rady jak je přemluvit aby mohla být doma.

holka, 12 let, 5. září

Ahoj,
rozumím tomu, že bys chtěla mít svého psího kamaráda u sebe co nejčastěji a oceňuji, že se snažíš, aby byla tvá fenka šťastná a spokojená. Nejsem sice žádný znalec psů, ale z toho, co jsem se dočetla na internetu, jde o venkovní plemeno, které potřebuje spoustu pohybu a aktivity. Tvoji rodiče mají pravdu, že jí je venku lépe než uvnitř (a možná se třeba také bojí, že vám poničí vnitřní vybavení domu, což je potřeba respektovat). Místo přemlouvání bych ti proto navrhla, abys zaujala opačný postup. Nepřemlouvej rodiče, aby ti povolili mít pejska uvnitř domu, ale raději zvyš množství času, které s ní strávíš venku. Jsem si jistá, že to tvoje fenka ocení víc, než kdyby vedle tebe měla ležet na pohovce. Užijete si spolu spoustu legrace, strávíte spolu čas, tvé psí kamarádce nebude smutno a zároveň bude tato aktivita respektovat její přirozený naturel.
Měj se hezky!
Bára