Poradna: Alík radí dětem

Na otázky odpovídají

pracovníci linky důvěry Modrá linka, Alíkova kamarádka BáraV a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

Poradna je určena čtenářům do 15 let.

Kamarádi

Ahoj!
Měla bych takový složitější dotaz. Měla jsem asi tak tři roky nejlepší kamarádku - Kačku. Měly jsem stejné zájmy, pořád jsme něco podnikaly nebo si psaly. Jenže na konci minulého školního roku jsem udělala zkoušky na gympl. Myslela jsem si, že nejlepšími kamarádkami zůstaneme, jelikož i ona to říkala, ale není to tak. Celý červenec jsem si pořád psaly, ale v srpnu začala ignorovat každou moji zprávu. Nechápala jsem proč, a když jsem jí napsal,co jsem jí udělala, ignorovala to. Počkala jsem si tedy na září, kdy nám začínají tréninky tance, na které chodíme společně. Zjistila jsem, že tam s ní začala chodit jedna holka, se kterou jsem chodila do třídy, a teď jsou ony nejlepší kamarádky. Kačka ji vzala jako náhradu za mě. Když jsem ji pozdravila nebo cokoliv řekla, dělala jako že tam nejsem a odešla pryč. V tanečním týmu jsem měla ještě dvě kamarádky, ale ty se se mnou nebaví, jelikož Kačka to nechce a říká jim, že ta její nová nejlepší kamarádka je náhrada ze mě a je stokrát lepší než já. Já jsem se snažila vyřešit, proč se s mnou nebaví, ale ona se se mnou začala jen agrasivně hádat na Facebooku a nakonec napsala, že důvod, proč se se mnou nebaví bych měla mít já. Pak si mě ještě na Facebooku blokla.
Když mi začaly i tréninky badmintonu, tak jsem se tam potkala s jedním mým kamarádem, také bývalým spolužákem, který mi vyprávěl o tom, jak mě Kačka po celé škole pomlouvá, tvrdí, že za vše můžu já a říká to hlavně mému nejoblíbenějšímu učiteli. Když se to s Kačkou snažím nějak rozumně vyřešit, tak se mi snaží obloukem vyhybat a ignoruje mě.Vím, že jí nemůžu říct o tom, jak mě pomlouvá ve škole, jelikož by z toho měl kamarád pak velký problém. Nevím, ale co mám dělat. Chci s Kačkou nějak rozumně vyřešit, ale nevím jak. Chci vědět, proč se se mnou nebaví, jestli jsem jí udělala něco hrozného a nevím o tom. Nevíš, jak to udělat? Dost mě to mrzí a trapí a chci to mít vyřešené.
Předem děkuji za odpověď a přeji pěkný den.
Andy

Andy, 14 let, 21. listopadu
Modrá linka 24. listopadu

Dobrý den, Andy,

oceňuji Tvoji citlivost vůči druhým lidem a přijde mi od Tebe zodpovědné, jakým způsobem přemýšlíš o kamarádském vztahu. Chápu, že Tě chování kamarádky a změna jejího postoje vůči Tobě zklamala a znejistila. Nevíš, co se mezi vámi stalo, co je příčinou jejího chování a věřím, že je nepříjemné dozvídat se od jiných lidí, co o Tobě vypráví.

Podle toho, co píšeš, mi přijde, že jsi pro vyjasnění si situace mezi vámi udělala hodně. Vážím si Tvé snahy a možná to jednou ocenění i Katka, třeba potřebuje čas než pochopí. Napadá mě, že někteří z nás prožíváme životní změny složitěji a potřebujeme více času na to je přijmout. Říká se, že náročnější situace ukážou, kdo je náš opravdový přítel a nám nezbývá než to přijmout a jít dál. Věřím, že i na gymnáziu jsi našla kamarády, kteří Ti vydrží třeba na celý život.

Držíme palce,
Modrá linka

Holky a láska

Ahoj všichni poradci z Alíku,

Chtěla bych vás moc poprosit o radu. Momentálně chodím do osmé třídy a jsem jediná holka, která ještě neměla kluka. Až do teď mě to netápilo. Ale už cítím, že začínám toužit po nějakém hlubším vztahu. Aby jste to pochopili, už od první třídy jsem byla celkem intovertka. A nebavila jsem se vůbec s nikým, od sedmé se mi trochu prolomily ledy a začala jsem se ví ve bavit se spolužáky a to konkrétně s chapci. Postupně jsem se zařadila do takového "kroužku hráčů" neboli mezi Pc hráče. Baví se mi s nimi skvěle a na rozdíl od děvčat vím, že jim můžu věřit. Ale zpět k otázce. Zkrátka se mi jeden z nich začal líbit, dokonce se mi o něm i zdá( líbáme se spolu) a nebo když mám čas od času vědomý sen prostě si ho tom představím.

Takže moje otázka zní je to láska? A nejsem na něco takového moc malá? A popřípadě jak mu mám říct, že se mi líbí?

Tereza(13 let), 20. listopadu
Modrá linka 24. listopadu

Ahoj Terezo,

přijde mi úplně v pořádku, že Tě ve Tvém věku začínají kluci zajímat i trošku jinak, než jen jako kamarádi. Píšeš, že se Ti i jeden z kamarádů líbí, a že o něm přemýšlíš. Představy a sny jsou něco, co patří do života a o to víc příjemné pro nás mohou být ve chvíli, kdy se nám zdá o někom nám milém, o někom, kdo se nám líbí a koho máme rádi.

Terezo, nedokážu říct, zdali je to, co právě prožíváš, láska, ale myslím, že se nemusíš bát projevit své city i navenek. Možností, jak dát najevo, že se nám někdo líbí, je určitě víc. Záleží na Tobě. Můžeš dotyčného oslovit a třeba někam pozvat. Nebo mu můžeš napsat něco pěkného a když se uvidíte, třeba se na něho hezky usmát. Určitě Tě napadnou i jiné možnosti, které lze probrat s některou ze svých kamarádek. Možná by Ti mohly poradit i zkušenější spolužačky.

Držíme palce, buď svá.
Modrá linka

Moje tělo - kluci

Ahoj,
Chtěl bych se zeptat na pubické ochlupení... Jelikož je mi 13 let, tak ochlupení má pouze cca půl centimetrů.. Ostatní kluci i mladší, mají většinou delší ochlupení.. Je to normální? Ani normální chlupy po těle se zatím neobjevily..

kluk, 13 let, 20. listopadu
Modrá linka 24. listopadu

Ahoj,

tak jak asi víš, procházíš právě obdobím dospívání. To s sebou přináší spoustu vývojových změn a ochlupení je jednou z nich. Ráda bych Tě uklidnila v tom, že každý z nás je jedinečný a tak i změny na těle související s dospíváním přicházejí u každého jiným tempem. Myslím, že nemusíš být nijak nervózní z toho, jak Tvé ochlupení v tuto chvíli vypadá, určitě se ještě změní. Napadá mě ještě, že bys mohl promluvit se starším chlapcem či mužem se svého okolí, který by Ti mohl sdělit své zkušenosti a ujistit Tě, že je vše v pořádku.

Dej si čas, uvidíš, že jsi ok.
Modrá linka

Menstruace a výtok

Dobrý den,
1)Je možné používat menstruační kalíšek, když jsem pořád panna?

2) Jak mám mámě říct, že bych chtěla začít používat menstruační kalíšek? (S mámou nemám moc dobrý vztah a nikdy jsem s ní o takových věcech pořádně nemluvila)

3)Dá se kalíšek použít i když jen špiním?

Předem děkuji za odpověď.

holka, 14 let, 13. listopadu
Modrá linka 23. listopadu

Ahoj z Modré linky,

je fajn, že se zajímáš o možnosti, jak se o sebe nejlépe postarat v době menstruace. Informace ohledně kalíšku můžeš získat na internetu. Jistě jsou různé diskuze, v nichž si dívky a ženy sdělují své zkušenosti. Důvěryhodnější bude, když si najdeš stránky výrobce. Také se můžeš zeptat v lékárnách, nebo se obrátit na svou gynekoložku, nebo možná i obvodní lékařku. Přála bych Ti ale, abys měla možnost obracet se na mámu. Třeba by tohle mohla být docela dobrá příležitost, jak to zkusit. Možná bys mohla o podporu ohledně vztahu s mámou požádat i někoho jiného v rodině, komu věříš.

Přejeme Ti hezký předadventní čas.

Modrá linka

Jiné téma

Ahoj milá poradno, už nějakou dobu mě trápí, že chci dítě, ale mí rodiče tvrdí, že je moc brzo. Co myslíš ty?

16 let, 13. listopadu
Modrá linka 23. listopadu

Dobrý den, z Modré linky,

ptáte se, co si myslíme o tom, že chcete mít dítě v 16 letech. Přijde mi velmi důležité, abyste si uvědomila, co to obnáší, mít dítě.
Pro ženu, která si dítě přeje, je to jistě velká radost. Bez ohledu na to však za dítě nese zodpovědnost, což obnáší také spoustu starostí. Nejste plnoletá, předpokládám, že si nevyděláváte, jak byste tedy chtěla sebe a dítě uživit? Umím si představit, že takovou odpověď nechcete slyšet, myslím si však, že by to bylo velmi nezodpovědné. Můžete třeba i spolu s rodiči hledat jiný způsob, jak můžete své přání alespoň zčásti naplnit - například si najít brigádu, kdy budete občas hlídat děti, či cokoli jiného.

Přejeme Vám klidné dny.
Modrá linka

Jiné téma

Ahoj, omlouvam se jestli tady podobny dotaz je, ale potrebuju poradit. Porad jsem totiz unavena, usinam ve skole atd. Chodim spat tak v 9 az 10 hodin a vstavam v tydnu v 6 a jinak asi v 9 a pozdeji. Hrozne mi to vadi, vsem to pride divny, nejsem schopna zit "normalne"(doufam ze vite jak to myslim). Tak bych se vas chtela zeptat na nejaky tip, co byste mi doporucili, abych spala lip a ne tak dlouho.
Zdravi Gigi

Gigi(12), 12. listopadu
Modrá linka 23. listopadu

Ahoj Gigi,

jsem ráda, že si pro sebe hledáš pomoc, když se necítíš dobře. Na Tvoji otázku Ti takto přes internet, bohužel, nedokážeme odpovědět, neboť příčin únavy může být mnoho.
Počínaje kvalitou spánku - nepíšeš víc o tom, jestli spíš klidně celou noc nebo se budíš. Možná bys potřebovala chodit spát dříve - nemusí se jednat pouze o délku spánku, ale o denní rytmus, o to, kdy si Tvé tělo řekne, že už potřebuje spát. Kvalitu spánku ovlivňuje i celková životospráva - tedy zdravá strava, dostatek pohybu i odpočinku. Roli může hrát stres. Jinou příčinou únavy může být i nějaká jiná zatím neodhalená zdravotní obtíž. Proto mi připadá důležité, aby ses svěřila - nejlépe rodičům - protože Tě dobře znají a jsou za Tebe zodpovědní - nebo jiné dospělé osobě v rodině či Tvém blízkém okolí, které věříš. Společně potom můžete hledat příčiny Tvé únavy, případně vyhledat lékaře pro vyloučení zdravotních komplikací.

Přejeme Ti brzké zlepšení situace.
Modrá linka

Sourozenci

Ahoj Alíku,
znám jednoho kluka a mám s ním blízký vztah jsme jako dvojčata. Já ho mám hrozně ráda ale mému bratrovi vadí že bych s ním měla chodit. Už nevím co mám dělat napadlo mě i chodit s ním tajně ale bojím se , že mě někdo z bráchových kámošů uvidí a řekne mu to..
P.S. Te kluk mě taky miluje.
prosím porad mi
S pozdravem Eli.

Eli 13 let, 19. listopadu
Modrá linka 23. listopadu

Ahoj Eli,

je jistě nepříjemné, když bratrovi vadí Tvoje případné chození s klukem, s kterým máš blízký vztah. Dovedu si představit, že bys byla ráda, kdyby Tě v tom vztahu brácha podpořil. Bohužel se stává, že se někdy sourozenci neshodnou.
To, ale neznamená, že by brácha měl rozhodovat o tom, s kým budeš chodit nebo ne. Stejně tak by si ani on zřejmě nepřál, kdybys mu mluvila do toho, s kým má chodit on. Možná by stálo za to, si s bráchou někdy o všem v klidu promluvit, říct mu, jak Tě to mrzí, že to má jinak a poprosit ho, aby Tvůj vztah nějak toleroval a podpořil Tě, protože jsi připravená to budoucnu zase udělat i Ty pro něj. Pokud přesto nezmění názor, stále zůstává rozhodnutí co dělat, jen na Tobě.

Přejeme Ti, aby vše dobře dopadlo.
Modrá linka

Holky a láska

Ahoj

Mám kluka a milujem se jenom nevíme jak nevypadat trapně aby sme se spolu mohli bavit protože kámoškám se nelíbí a chtěla bych s nimi nadále kamarádit poradíte mi prosím?

Děkuji za odpověď

holka, 8 l, 19. listopadu
Modrá linka 23. listopadu

Ahoj,

je moc fajn, že máš kluka, s kterým si rozumíš. Asi Ti neumím přesně poradit, jak nevypadat trapně, protože si myslím, že když se kluk baví s holkou, není to nijak trapné.

Pokud vám do toho nepříjemně vstupují Tvoje kámošky, můžete spolu být někde, kde u toho nebudou - například cestou domů ze školy, venku, nebo ještě jinde, podle toho, co spolu vymyslíte. Napadá mne také, že když holka chodí s klukem, neznamená to, že se musí přestat přátelit s kámoškama, kterým se ten kluk nelíbí. Můžeš si o tom zkusit s nimi promluvit, říct jim, že i když máš kluka, stále Ti na nich záleží a budeš ráda, když vše s Tebou budou sdílet a podpoří Tě. To by měly správné kamarádky pochopit, i ony jednou budou mít nějakého kluka a zažijí něco podobného.

Přejeme hezký podzim.
Modrá linka

Rodiče

Ahoj!
Mám rozvedené rodiče, mamka chce abych s ní jezdila k jejímu přítelovi, jenže mě to tam nebaví a nesnáším to tam. Většinou se mě zeptá i taťka jestli k němu nechci jít, já bych šla radši k němu, než abych byla u mamčinýho přítele, ale mamce to je líto, že tam s ní nechci jet. Stejně to vždycky dopadne tak, že tam s ní jedu. Mamka ale nemůže pochopit že chci být o víkendu i s taťkou. Už nevím co mám dělat, je to těžké, i když to tak nevypadá. Děkuji předem za radu.

holka, 12 let, 19. listopadu
Modrá linka 23. listopadu

Ahoj,

rozumím tomu, jak je pro Tebe těžké, když musíš jezdit k příteli mamky na víkend, když to tam nemáš ráda. Chtěla bych ocenit, že myslíš na mamku, aby jí to nebylo líto, a tak jí vyhovíš, na druhou stranu si myslím, že máš právo i na to, abys byla o víkendu i s taťkou a cítila ses dobře.

Děti se většinou musí při rozvodu přizpůsobit v mnohém novým podmínkám a je to jistě velmi náročné. Pokud to však jenom trochu jde, měli by rodiče myslet i na pohodlí a pocity svých dětí, a na to, jak se v nové situaci cítí, kde třeba chtějí trávit svůj volný čas apod. Není vůbec nic špatného na tom, když budeš také myslet trochu na sebe.

Nevím, jestli ses to pokoušela už mamce vysvětlit někdy v klidu, když má dobrou náladu, možná by Ti vyšla vstříc v tom, že by po Tobě společné víkendy nevyžadovala za všech okolností a tak často. Napadlo mne, že by se to minimálně dalo střídat. Jeden víkend trávit s tátou a další s mámou. Nebo dvakrát u táty a jednou u mámy, je víc možností a variant, které si můžeš dopředu promyslet a zkusit je navrhnout. Hodně také záleží na tom, u koho jsi v péči, jak to mají spolu rodiče dohodnuté, ale vše se dá určitě na základě dohody měnit. Uvidíš sama, jak máma zareaguje a podle toho se můžeš rozhodovat, co dál.

Jestliže by sis o všem potřebovala více promluvit, můžeš se obrátit na naši linku, nejlépe přes telefon, Skype či chat, kde si vše můžeš více promyslet a rozhodnout se co dál ještě pro sebe můžeš udělat - www.modralinka.cz.

Přejeme Ti, aby vše dobře dopadlo.
Modrá linka

Holky a láska

Ahoj Alíku. Moc se trapím. Prosìmvas.Měla jsem přítelkyní a když jsem se jí zeptala, zda chce se mnou chodit, ona řekla že ano. Přitom mi říkala, že se se svým přítelem rozešla , ale nebylo to tak, lhala mi. Já jsem jí věřila. Pak jí napsal dopis,mže se s ní rozchází a ani to mi neřekla, dozvěděla jsem se to tajně. Tak to jsem jí odpustila. Ale ostatní říkali, že si našla novýho přítele a že mě nemiluje, ona zase lhala že jo a já jsem jí věřila. .. Pak přišli známý zeptali se s ký chodí ona řekla ze s ním. Pak mě řekla že to tak není, že chodí jen se mnou ale pak jsem je potkala spolu,jak se drželi za ruce a líbali se. Hrůza. Ona mě uviděla a hned šli pryč. Pak mi teda ostatní řekli, co se stalo, že mi lhala. Pak se k tomu přiznala. Že to prý špatně pochopila to s naší láskou. Já jsem měla podezření , že mně podvádí. Já jì pořad miluju a jsem z toho špatná, co mi udělala. Nikdy mně nemilovala.. Už jsem jí to říkala, že to nechápu, proč mi to neřekla hned. Co mám dělat, mám jí milovat stále no ne. Neb jí mám přemlouvat? Strašně mi ublížila díky

holka, 14 let, 17. listopadu
Modrá linka 23. listopadu

Ahoj,

dovedu si představit, jak Tě zasáhla zrada Tvé přítelkyně. Zklamání v lásce hodně bolí, nedivím se, že jsi z toho špatná zvlášť, když jsi do tohoto vztahu investovala svoje city, byla jsi ochotná i odpouštět, a když ji stále miluješ.

Bohužel však nemám nějakou jednoduchou odpověď na to, co máš dělat. Hodně záleží na Tobě, jak to cítíš, co jsi schopna případně obětovat, a zda jsi ochotná přemlouvat někoho, kdo Ti ublížil. A také jestli by ses mohla cítit dobře v takovém vztahu s někým, kdo chápe lásku jinak než Ty. Protože spolu takto přes Alíka nemůžeme o všem mluvit, přemýšlet a hledat přesněji odpověď na Tvoji otázku, doporučuji to probrat se svými blízkými a vyslechnout si jejich doporučení. Nebo to můžeš probrat s někým nezávislým, třeba u nás na Modré lince nebo jiné lince důvěry, nejlépe přes telefon nebo chat či skype. Možná si v takovém rozhovoru či rozhovorech můžeš víc ujasnit, co dál.

Přejeme Ti klidné dny.
Modrá linka

Holky a láska

Ahoj.
Je mi za měsíc 13 a mám takovou menší otázečku.. Už v 11 letech mě přitahovali kluci i holky.. Dokonce sem už s třemi holkami chodila.. A zajímá mě to,jestli je to v mém věku normální.. Jestli mohu už svou sexualitu vědět tak brzo.. A ještě nevím zda to mám říct mamce.. Bojím se právě toho,že by si ze mě dělala srandu že jsem ještě malé děcko které ještě nic o své sexualitě neví..Protože jedna holka,je také bisexual a když sem to řekla mamce tak se smála a říkala že ta ještě houby ví něco o své sexualitě.. Mně se ale zdá,že je to každého rozhodnutí.. a že nezáleží na věku. Když sem chodila s holkama tak sem to brala v pohodě a nijak mi to nevadilo..

holka, 12 let, 14. listopadu
Modrá linka 23. listopadu

Ahoj,

líbí se mi, jak přemýšlíš o své sexualitě, je to určitě důležité téma, které si chceš pro sebe vyjasnit. Myslím, že v Tvém věku je úplně přirozené, že se Ti líbí kluci a holky a dokonce hodně lidí to má v období dospívání nějakou dobu podobně jako Ty, i když jsou později zcela heterosexuálně nebo homosexuálně zaměření. Je to takové období hledání se v mnoha oblastech, tedy i v sexualitě. Na druhou stranu je pravda, že jsem slyšela i četla od mnohých homosexuálů, že už od dětství tušili, že je s nimi něco jinak než s ostatními dětmi.

Takže si myslím, že někdo může mít jasno ve své sexualitě už od 13 let a někdo si vše může ujasnit až o hodně později, třeba i v dospělosti. Je to tedy z mého pohledu hodně individuální záležitostí. V tuto chvíli mi připadá fajn, že jsi v pohodě, nijak se tím netrápíš a můžeš vše nechat plynout a uvidíš, jak se vše bude vyvíjet.

Nedokážu Ti také odpovědět na to, zda to říkat teď mamce či ne. Hodně záleží na tom, jaký máte vztah, v jaké chvíli se to řekne a jestli je pro Tebe teď důležité, aby to věděla, nebo to chceš ještě odložit. Spíš bych dala na Tvůj pocit a intuici, protože Tvoji mamku neznám a nevím, jak jste zvyklé se o intimních věcech bavit.

Přejeme Ti dobré dny.
Modrá linka

Tajemno

Ahoj, jako malá jsem mívalava děsivé sny. Vždy tam byli moji rodiče a bratr. Bratr seděl v autě před garáží a rodiče u něho na mě čekali. Byla jsem v garáži a dávala si boty. Najednou na mě máma začal křičet ať si pohnu, že mi to trvá. Potom začala ještě víc, křičrla nahlas a chrlila úkoly typu: Ven deštník, nezapomeň jít jako šnek! a různé posměšné a zbytečné úkoly. Tyhle sny jsem mívala každou noc, vždy jsem se z nich v noci probudila s pocitem úzkozti a strachu. Na konci každého snu, jako by moje psychyka byla na dně a mně se podlomily kolena a já padala do černé nicoty. Jako malá jsem žádné větší problémy s mámou neměla, jen jsem jí neříkala moje osobní věci (v té době to bylo něco jako, že jsem si ve školce hrála s nějakým klukem), protože jsem se styděla, bála a myslela jsem, že se mi za to bude smát. Dnes jí o sobě neříkám skoro nic, ale nevím proč, něco ve mně říká, že ne. V létě tohoto roku jsem také utekla z domu, kvůli mámě. Máme spolu docela normální vztah, ale moje dětské já má asi nějaké vzpomínky, díky kterým se mámy štítím. Nevíte cím by to mohlo být?

Týnka, 12 let, 16. listopadu
Modrá linka 21. listopadu

Ahoj Týnko,

opravdu nevím, čím by Tvé pocity i sny měly být způsobeny. Výklady snů i hlubokých emocí (citů) nejsou právě jednoduchou záležitostí. Zabývají se jimi jen někteří psychologové. V případě, že bys chtěla upřesnit odpověď na svoji otázku, měla bys navštívit psychologa, který se zabývá rozborem snů a dokáže jít až do hloubky, umí odhalit souvislost Tvých myšlenek s Tvými sny a spojitost s Tvým podvědomím či nevědomím. Jedná se o velmi hlubokou psychologii, ke které je potřeba speciální vzdělávání a to stále. Po internetu takto na dálku na toto není možné odpovídat.

Přejeme Ti odkrytí těchto souvislostí.
Modrá linka

Jiné téma

Ahoj Alíku. Chtěl bych se zeptat, jestli když sleduju na YouTube Kovyho, jestli je to špatně. Děkuju za odpověď.

kluk, 9 let, 11. listopadu
Modrá linka 21. listopadu

Ahoj,

myslím, že Kovy míří spíše na vyšší věkovou skupinu nežli jsi Ty, ale nemyslím si, že je špatné, že Kovyho sleduješ. Rodiče Tě ale znají mnohem lépe než já, a jsou to právě oni, kdo by měli posuzovat, zda je sledování Kovyho na YouTube pro Tebe vhodné či nikoliv.

Přejeme Ti příjemný podzimní čas, nezapomínej také běhat venku na vzduchu a žít svůj skutečný život.
Modrá linka

Moje tělo - holky

Ahoj, cítím se kvůli tomu trapně, mám několik otázek.
1.Od kolikati je normální masturbace. Po případě jestli je dovolená.
2 . nemůže na mě mamka ňják přít (Kromě toho že by mě nachytala)
3 . Nemůžu se odpanit?
4.Je mi jedenáct a prsa už mám dost velké, je to normální?
5.Ráda nosím černou barvu, a prostě styl jak gotička, děti a rodiče a rodina obecně se mi za to smějí. Ale já nejsem gotička! Ráda lítám po venku, jsem šílená, a dělám všechno možné! A že hřbitova a hlavně smrti naň strašnou hrůzu! Co mám dělat? Jsem gotička.? A jak se mám bránit?

anonymka 11 let, 11. listopadu
Modrá linka 21. listopadu

Ahoj,

odpovím Ti na Tvé otázky po řadě, jak se i ptáš.
1. Věk pro masturbaci není určený, vše v souvislosti s námi, lidmi, je jedinečné, každý člověk je jiný. Masturbovat mohou už i velmi malé děti, aniž by si uvědomovaly, o co jde.
Masturbace není zakázaná, jedná se o běžnou a přirozenou činnost, kdy mladí dospívající poznávají své tělo a seznamují se s jeho funkcemi.
2. Mamka na to, že masturbuješ může přijít přesně tak, jak píšeš, může Tě nachytat. Masturbace, jak asi tušíš, patří k vysoce intimním činnostem, které jako takové patří do soukromí.
3. Můžeš, pokud budeš k masturbaci používat nevhodné předměty, například něco ostrého a podobně, tímto způsobem může dojít i k vážnějšímu zranění. Také je důležité u této intimní činnosti nezapomínat na dostatečnou hygienu.
4.Ano, je to normální, dnes dospívají dívky mnohem dříve, než ještě před pár desítkami let. Něco je dáno i geneticky, zkus se zeptat třeba mámy nebo babiček, kdy a jak rychle dospívaly ony, můžeš to mít podobně.
5. Smějí se Ti a Ty nevíš, jak se bránit? Zkus o tom popřemýšlet, třeba s pár kamarádkami nebo s rodiči. Možností je více. Můžeš např. pokrčit rameny a říct- Každý jsme nějaký...nemá moc smysl druhým vyvracet jejich přesvědčení, tím je v tom jen utvrzuješ. Nejlepší je poznámek druhých a posmívání si nevšímat, ignorovat je. Ale tak, aby ti kolem Tebe cítili, že je Ti to opravdu jedno, co oni dělají, nebo říkají.
Ptáš se, zda jsi gotička. Zkus si na tuto svou otázku zodpovědět sama, když zadáš do vyhledávače gotička, objeví se Ti popis toho, jak gotička vypadá, co vše máš splňovat. Sama píšeš, že se gotičkou být necítíš a je to tak v pořádku.

Přejeme Ti příjemný podzimní (ne)čas.
Modrá linka

Kouření

Ahoj Alíku...Je mi 14 let a chci si pořídiť Vape, jelikož já opravdu nevidím rozdíl v tom jestli začnu Vapovat teď nebo až za pár let . Proto se chci zeptat jaký je v tom rozdíl jestli budu Vapovat teď nebo až v 18. ( Kromě toho že je to od 18 legální to vím ) Děkuji předem za odpověď

Kluk, 10. listopadu
Modrá linka 21. listopadu

Ahoj,

jaký je rozdíl v tom, vapovat už nyní, ve 14 letech, nebo v 18 letech? Rozdílů je hned několik.
Tak za 1. kdybys vapoval už nyní, jedná se podle našich zákonů o trestný čin, za který jsou odpovědní nejen Tví rodiče, ale zejména ten, kdo by Ti vapování umožnil, a takový člověk by mohl být volán k zodpovědnosti a potrestán, policie tyto záležitosti bedlivě sleduje. Pozor, od 15 let už neseš část odpovědnosti i Ty.
2. Jedná se o činnost, která škodí zdraví. Nezletilí jsou před takovou činností chráněni zákonem, zatímco zletilým už je dáno k úvaze, zda si hodlají sami ničit své zdraví. Přece jenom v 18 letech má mít člověk víc rozumu než ve 14 letech, ale vždy to tak není.
3. Vapování stojí nějaké finance a v Tvém věku ještě nemůžeš vydělávat.
Podrobným rozborem bychom asi našli ještě další důvody, zkus o tom uvažovat ale i Ty sám.

Přejeme Ti příjemný podzim.
Modrá linka

Holky a láska

Ahoj Alíku
Potřebuji poradit, na internetu jsem se seznámila s jedním klukem. A nevím jak mám říct rodičům, že se chci s ním sejít. Bojím se toho že řeknou NE...

holka, 13 let, 9. listopadu
Modrá linka 21. listopadu

Ahoj,

chceš se sejít s klukem, kterého jsi poznala na internetu. Nedivím se vůbec, pokud si píšeš s někým, kdo je Ti blízký, zdá se být sympatický, něčím Tě přitahuje, je pak přirozené toužit po setkání tváří v tvář. Chválím a oceňuji Tě za to, že chceš říct rodičům, že plánuješ setkání s někým z internetu. Už proto, že na internetu číhají (nejen) na mladé dívky různá nebezpečí, otázkou je, zda dotyčný kluk je opravdu kluk, nebo se za něj pouze někdo jiný vydává. Už proto je třeba, aby o vašem setkání věděli rodiče, možná Tě budou chtít na schůzku doprovodit.

Bojíš se jejich zákazu. Nemohu tušit, jak budou rodiče na Tvé sdělení reagovat, chci věřit, že ocení Tvou důvěru k nim a sdílení něčeho, co je pro Tebe tak intimního charakteru. Pokud skutečně řeknou ne, pak si s nimi zkus znovu a znovu promluvit, seznámit je přesně s Tvými důvody k setkání. Na oplátku by i Tobě měli rodiče sdělit, jaké jsou důvody jejich zákazu. Pak je možné na těchto základech společně vše probrat a prodiskutovat. Můžeš také hledat podporu u někoho dalšího z širší rodiny-u prarodičů, tety, strýce, sestřenice..i mimo rodinu- u učitele/učitelky, školníka, vedoucího kroužku, trenéra, u někoho, kdo Tvé rodiče třeba i zná a podpoří Tvou snahu.

Přejeme Ti, ať vše dopadne dle Tvých představ.

Modrá linka

Holky a láska

Ahoj Alíku líbí se mi jeden kluk od nás ze třídy je o rok starší a je to dost dlouho co se mi líbí a nevím jak mu to mám říct
Děkuji

Holka 11 let

holka, 11 let, 19. listopadu
BáraV 20. listopadu

Ahoj,
je hezké, že prožíváš svou první lásku, ale upřímně si myslím, že nemáš kam spěchat. Nemusíš mu hned říkat vyznání. Místo toho se pokus s ním skamarádit a zjistit, kolik toho vlastně máte společného a zda si rozumíte. Zkus si s ním jen povídat, případně se s ním domluvit na nějaké aktivitě po škole, jako je třeba sportování nebo setkání s dalšími kamarády. Pokud zjistíte, že je vám spolu příjemně a vaše sympatie jsou vzájemné, může z vašeho kamarádství časem vzniknout opravdový vztah. Nech tomu ale volný průběh a dopřej vám oběma čas, abyste mohli zjistit, jestli si budete rozumět.
Přeji ti hodně štěstí.
Bára

Kamarádi

Ahoj, chtěla bych poprosit o radu. Mám nejlepšího kamaráda, se kterým se kamarádím celkem dlouhou dobu. Bohužel jen přes internet... Rádi bychom se sešli, ale on bydlí 2-3hodiny autem ode mně, a problém je v tom, že by mě (ani jeho) rodiče k němu nepřivezli.. 1) stydím se o něm říct rodičům 2) Vím, jak by zareagovali.. ,,Nikdy si ho neviděla, nevíme kdo to je". Štve mě, že mi třeba ani nevěří.. Sice mi je jen 12, ale vím, že jsem schopná si najít kamarády přes net... (Volali jsme spolu několikrát+video, atd..) A otázka je, jak se k němu dostat nějak rozumně? (Autobusem zvládnu jet do školy, max. do většího města kousek vedle...) Rodičům bych to správně měla říct, ale jak už jsem psala... Nedovolili by mi to.. A jak je aspoň přesvědčit? Předem děkuji za jakoukoliv radu, snad mi pomůže...

holka, 12 let, 19. listopadu
BáraV 20. listopadu

Ahoj,
rozhodně si myslím, že bys o svém kamarádovi měla rodičům říci. I když se ti to asi nebude líbit, kontakty přes internet mohou být velmi zrádné i nebezpečné. Nikdy jsi svého kamaráda ve skutečnosti neviděla a uvědom si, že vůbec nemusí být tím, za koho se ve virtuálním světě vydává. Může být klidně mnohem starší a jeho úmysly s tebou nemusí být jen kamarádské. Nerada bych mu křivdila a samozřejmě je možné, že ani ve virtuálním světě nelže a je k tobě upřímný. Rozhodně si ale nemyslím, že je dobrý nápad scházet se tajně s člověkem, kterého jsi nikdy neviděla.
Zkus přijít za svými rodiči s prosbou o radu. Třeba by se mohli domluvit s rodiči tvého kamaráda a dopravit vás každého na půl cesty, abyste to k sobě neměli tak daleko. Opravdu si ale myslím, že by o tvém záměru sejít se s ním měli vědět - nejen kvůli tvé vlastní bezpečnosti, ale i kvůli důvěře a vztahu mezi vámi.
Přeji ti hodně štěstí!
Bára

Moje tělo - holky

Ahoj, mám dva dotazy.

  1. Už delší dobu jsem unavená. Dřív jsem spávala normálně + několik hodin odpoveldne, ale teď o víkendy, když nemám přesně daný budíček spím klidně 14 hodin v kuse. Ve všední dny jsem potom unavená. Nevíte co to může být? Jak být svéží každý den, bez toho, abych chodila spát v 20:00?
  2. Mám skoliózu. No prvně mě cvičení bavilo, teď vůbec. Chtěla jsem se přihlásit na pilatess, no řekla jsem si, že ne. Přes týden jsem totiž dost zaneprázdněná, normálně se vracím až za tmy domů. Jdu si lehnout a potom se mi už cvičit nechce. Máma mě do toho nutí, tak vždy řeknu, že jdu cvičit, ale dělám si úkoly, aby mi zítra ve škole nechyběl, protože to bych zase nejela v zimě na hory a já miluju zimní sporty. Prostě a jednoduše nemám čas. Vím, že je častá výmluva, ale úkoly mi chybí skoro pořád a tak by na mě máma byla naštvaná. Je toho moc.
Co se stane, když nebudu cvičit? Jak si mám udělat vhodný časový rozvrh?
holka, 12 let, 12. listopadu
BáraV 20. listopadu

Ahoj,
tvoje únava může být způsobena celou řadou věcí - od psychiky, přes růstové období až po zdravotní problémy. Netroufám si na dálku posoudit, co je její příčinou. Dost možná, že jsi skutečně přetížená - vzhledem k tomu, že píšeš, že se vracíš každý den domů až za tmy. S tím vlastně souvisí i odpověď na tvůj druhý dotaz. Cvičení je pro nápravu skoliózy velmi důležité a lékař, který ti ho doporučil, to neudělal jen tak pro nic za nic. Spolu se školou by proto mělo být rozhodně tvou prioritou. A jsem si jistá, že by tvoje maminka měla vědět, že na něj nemáš čas právě kvůli tomu, že si chceš plnit své školní povinnosti.
Zkuste se společně zamyslet nad tvým rozvrhem a najít ty aktivity, které bys mohla opustit. Co je důvodem, že se vracíš každý den domů až za tmy? Navštěvuješ tolik kroužků? A je skutečně nutné, abys měla každý den program až do večera? Upravte společně tvůj program tak, abys měla čas nejen na své školní povinnosti, cvičení, ale i čas sama na sebe a třeba i na to nic nedělat, když se ti nebude chtít. Je dost možné, že potom zmizí i tvá únava a budeš se cítit svěžejší. Kdyby tvé potíže s permanentní únavou přetrvávaly, rozhodně by bylo dobré, vyhledat konzultaci u odborníka.
Přeji ti hodně štěstí!
Bára

Moje tělo - holky

Ahoj vsichni, asi pred trictvrte rokem mi muj trener zjistil, ze mam spatne protahovane achilovky. Tak mi dal nejake cviky apod. Jenze se to nelepsi a zacalo me v nich obcas pichat a kvuli tomu mi rekl ,ze musim nosit na treninky boty...a take rekl ,ze jestli se to nezlepsi do Vanoc tak mi naridi pauzu a zepta se sveho fiziozioterapeuta. Co mam delat? Nechcj si dat pauzu,ale respektuji ho ,protoze mi porad pomaha

holka, 14 let, 12. listopadu
BáraV 20. listopadu

Ahoj,
souhlasím naprosto s tvým trenérem. Ačkoli nejsem odborníkem na sportovní medicínu, mám osobní zkušenost s problematickými achillovkami. A někdy je skutečně nejlepším (a mnohdy i jediným) řešením odpočinek a klidový režim. Ujišťuji tě, že jde o mnohem rychlejší a příjemnější řešení, než jaké potom vyžaduje případný zánět, který může přejít do chronického stádia. Tvůj trenér a fyzioterapeut této problematice rozumí a rozhodně by bylo rozumné, abys jejich rady poslechla.
Přeji ti hodně štěstí.
Bára

Moje tělo - váha

Ahoj Alíku je mi 13 let měřím 153 a vážím 65 je to normální? chodím na fotbal asi už sedm let a na florbal A občas Běhám ale furt jsem takhle těžká Nejsem tlustá ale taková spíš plnoštíhlá Dá se pro to něco udělat, s přijímáním potravy nemám žádný problém většinou ráno moc nesnídám ale ve škole svačím obědvám a pak si třeba na nějakou menší svačinu před tréninkem a pak si dám po tréninku večeři někdy občas dorazím i ovocem. Kolik bych správně měla zhubnout kilo aby to byla optimální váha. Předem děkuji za odpověď

holka, 13 let, 9. listopadu
BáraV 20. listopadu

Ahoj,
podle BMI indexu se nacházíš v pásmu nadváhy. Je pravda, že BMI index poskytuje spíše orientační údaje, protože samozřejmě mnohem víc záleží na tom, kolik z tvojí váhy tvoří tuk a kolik svaly, ale určitě by neškodilo, aby ses zamyslela nad svým životním stylem. Za den bys optimálně měla přijmout pět jídel, která budou vyvážená a poskytnou tvému tělu všechno, co potřebuje. Obsahuje tvůj jídelníček dostatek bílkovin a není v něm příliš mnoho sacharidů, nebo tuků? Jak je to s velikostí porcí, které si dáváš? Pokud chceš hubnout, musí být tvůj výdej větší než příjem. Pak je samozřejmě otázka, nakolik intenzivní je tvůj trénink a pohybový režim vůbec. Možná, že valnou část tvé váhy tvoří skutečně svaly a máš pevnou a vysportovanou postavu. Zamysli se nad tím, co bys mohla ve svém životním stylu změnit, zda někde nehřešíš (třeba sladkostmi, sladkým pitím apod.). Hubnutí a zdravý životní styl je vždy komplexní záležitost a tvůj metabolismus bude fungovat optimálně pouze v případě, že budeš optimálně jíst a zároveň se hýbat.
Přeji ti hodně štěstí.
Bára

Moje tělo - holky

Ahoj Alíku,
tohle se týká ohledně jídla. Jsem na gymplu a máme 4x tydne oběd až ve 14:25 (s frontou tak okolo tří čtvrtě na tři). Nevím, co si mám brát na dopolední svačinu. Snídám trochu müsli s jogurtem, pečivo, mléko. Na dopoledni svačinu si beru pečivo se sýrem + zelenina nebo ovoce, ale to mi do těch skoro tří nestačí a mám hlad. Odpolední svačinu už pak nemám. Večeříme okolo šesté, což nemám moc hlad, takže toho zas tak nesním. Měřím 156 cm a vážím 44 kilo. Diky

holka, 15 let, 9. listopadu
Mari1 18. listopadu

Pokud potřebuješ ještě druhou svačinu, pak si vezmi ke svačině rohlíky se sýrem 2 a ten druhý si dej později. Není na tom nic špatného.

Moje tělo - holky

Dobrý den,
dneska jsem byla ráno v posteli a zjistila jsem, že mám v kalhotkách nějakou bílou "tekutinu" nebo co. Mohla bych se zeptat, co by to mohlo být? Předem děkuji za odpověď.

holka, 11 let, 18. listopadu
Mari1 18. listopadu

Pravděpodobně to byl výtok. Může to být předzvěst menstruace. Poraď se doma s maminkou.

Moje tělo - holky

Ahoj, měla bych dotaz ohledně bolestivé menstruaci, když to mám dostat, tak už mě dva dny pobolívá v podbříšku, když to dostanu, tak mě dost bolí prsa a bradavky mě natečou, že si na ně nemúžu ani sáhnout. Stěží si dám ráno podprsenku. Nechtěla jsem to řešit, že to přestane, ale je to čím dál horší. Mamce jsem ještě nic neřekla, ale asi budu muset. Myslíš, že budu muset na gyndu? Mám to mamce říct nebo ještě měsíc počkat? Dík a ahoj.

holka, 13 let, 14. listopadu
Mari1 18. listopadu

Ahoj,
rozhodně na nic nečekej a svěř se s tímto problémem mamince. Ve tvém věku nejspíš půjdete nejprve za dětským lékařem a ten tě doporučí k dětskému gynekologovi. Neboj se lékařů, chtějí ti pomoct.
Přeji, ať je ti brzy lépe.

Moje tělo - váha

Ahoj!
Je mi 13 let, měřím 170cm, a vážím 72 kg.
1) Je to normální?
Ať už je, nebo ne, 2) jak se mohu pokusit zhubnout?

[; Nicsemdavatnebudu ;], 14. listopadu
Mari1 18. listopadu

Ahoj, rozhodně nepotřebuješ zhubnout. Podle BMI kalkulačky, kterou si snadno můžeš najít na internetu, máš na svou výšku ideální váhu.
Nesnaž se ve svém věku hubnout, spíš se snaž stravovat zdravě.


Položit nový dotaz

Zde se můžeš zeptat na cokoliv, co tě trápí a nesouvisí přímo s Alíkem (otázky související s webem řeší druhá poradna). U dotazu nebude veřejně uvedeno tvé jméno ani přezdívka, pokud si je do něj sám nevyplníš.

Alíkovi kamarádi neodpovídají ihned, na odpověď si budeš muset počkat.

Pokud položíš otázku, která již byla v Poradně řešena, otázka nebude zodpovězena. Nejprve se raději podívej, zda už na podobný dotaz není odpověď.

Tvůj dotaz:

Pokládat dotazy mohou jen přihlášení uživatelé (přesto je zachována anonymita), kteří mají alespoň sto kaček (bodíků).

Pokud máš účet, , pokud ne, můžeš se zaregistrovat (pár dní ale potrvá, než si kačky naspoříš).