Poradna: Alík radí dětem

Na otázky odpovídají

pracovníci linky důvěry Modrá linka, Alíkova kamarádka BáraV, odborníci na boj proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

Dotazy smí pokládat čtenáři mladší 15 let.

Jiné téma

Ahoj na youtube jsem se koukala na nějaký videa o Africe a Afrických dětech, potom jsem si i něco četla. Když jsem to viděla tak jsem začala brečet a řekla jsem si že musím pomoct.. Chtěla bych přispívat možná finančně nebo aspoň nějakými věcmi.. Jak to udělat? Lze si vybrat nějaké dítě a posílat věci a peníze jemu? Lze posílat věci a peníze jednomu dítěti? Pomůže to? Lze o tom daném dítěti dostávat informace jak se má a tak? Poradíme mi nějakou stránku na internetu? Lze něco koupit v obchodu a tomu dítěti to poslat? Lze posílat věci a peníze jednomu dítěti a neadoptovat ho? Strašně moc chci nějakému dítěti pomoct. Doufám že neotravuji a ahoj

holka, 13 let, 24. února

Ahoj,
předně bych ráda zdůraznila, že rozhodně neotravuješ a je naopak moc hezké, že chceš pomoci. Individuální pomoc mi přijde poměrně složitá a těžko uskutečnitelná. Myslím tím situaci, kdy by ses snažila sama najít jedno konkrétní dítě a jemu posílat určité věci. Už jen jejich zaslání a doručení by bylo velmi svízelné. Právě proto existují humanitární organizace, které se touto pomocí zabývají. Mají propracovaný systém a „síť“ odborníků, kteří ví, co a kde je nejvíc potřeba. Dané věci nakoupí, doručí je na místo a nebo třeba za vybrané peníze zajistí vybudování study, školy a podobně. Osobně mám vynikající zkušenost s organizacemi Člověk v tísni (www.clovekvtisni.cz) a UNICEF (www.unicef.cz), přes které se dá lidem v nouzi pomáhat. Myslím ale, že by bylo ještě dobré, aby svůj záměr probrala s rodiči a třeba se s nimi domluvila, že ti budou dávat o něco menší kapesné a místo toho pošlou určitou částku na účet některé humanitární organizace. Lze přispět i velmi malou částkou, protože každá koruna se počítá. A třeba by se rodiče i přidali a také by chtěli něco přispět. Každopádně je moc hezké, že myslíš i na ostatní lidi, kteří neměli takové štěstí jako my.
Měj se hezky!
Bára

Jiné téma

Dobrý den, chtěl bych se zeptat od kolika let si mohu objednávat zboží přes internet? (nechystám se k tomu)

rapper454, 23. února

Ahoj,
to je poměrně záludný dotaz a ačkoli jsem hledáním odpovědi strávila hodně času, nenašla jsem jednoznačné řešení. Zcela jasné je, že až do dovršení plnoletosti nemůžeš nakupovat alkoholické a tabákové výrobky. Ohledně běžných nákupů se názory různí. Jeden tábor tvrdí, že bys měl také počkat až do plnoletosti, protože nákupem mezi tebou a prodávajícím vzniká smlouva, k jejímuž uzavření potřebuješ být plnoletý. Takže například v případě právního sporu by tě museli zastupovat zákonní zástupci.
Nicméně zastánci druhého názorového tábora tvrdí, že stačí počkat do patnácti let, respektive do doby, než dostaneš občanský průkaz. Ten je potřeba (případně se dá nahradit i pasem) k vyzvednutí zásilky na poště.
Měj se hezky!
Bára

Jiné téma

Ahoj, dneska jsme si po dlouhé době vzpoměla na tuhle stránku a zrovna mám i takový dotaz... Když jsem se narodila dostala jsem sepsi (otravu krve) a skoro jsem umřela, nicméně strašně bych chtěla najít někoho kdo něco takového zažil taky, ale nenapadá mě kde hledat, nenapadá vás něco?

holka, 15 let, 22. února

Ahoj,
musím říci, že tvůj dotaz je velmi netradiční, až záludný. Ačkoli jsem hledáním odpovědi strávila mnoho času, žádnou podobnou komunitu se mi objevit nepodařilo. Existují diskusní fóra a komunity, které sdružují lidi s určitým onemocněním, ale vzhledem k tomu, že u tebe k této zdravotní komplikaci došlo těsně po narození a nyní z toho neplynou žádné následky, vlastně není, o čem by lidé s podobným zážitkem mohli diskutovat. Předpokládám, že sama máš vzpomínky na tento zážitek pouze zprostředkované, protože období po narození si určitě pamatovat nemůžeš. Takže najít skupinu lidí, kterou by spojovala nějaká závažná zdravotní komplikace, která se objevila těsně po narození a poté zase zmizela, asi nebude nic jednoduchého, pokud to bude vůbec možné.
Měj se hezky!
Bára

Holky a láska

Ahoj,mám menší problém. Na naší škole(teď už na druhém stupni) jsou 2 kluci. Pojmenujme je třeba Bob a Bobek. Já jsem ze třídy A a Bob je ze třídy B. Dříve se mi Bob líbil,teď si tím zamilováním nejsem zcela jistá. Je tady totiž další boy a to je Bobek,který chodí o ročník výše. Od Bobka bydlím jen několik domů,ale všichni kluci v mém věku se chovají zvláštně. Prostě puberta. Je divný že se mi líbí 2 kluci?Když si s nimi píšu,jsou v pohodě,ale jinak moc ne
PS: Na vztah nejsem připravena

holka, 11 let, 21. února

Ahoj,
chápu, že jsi ze svých citů zmatená, ale troufám si říci, že všechno, co cítíš, je zcela v pořádku. To, že se ti líbí dva kluci najednou, není nic špatného nebo zvláštního. Sama píšeš, že do nich nejsi zamilovaná, nechceš s nimi chodit, pouze jsou ti sympatičtí, líbí se ti a na tom není nic špatného. Celý život budeš potkávat kluky a později muže, kteří ti budou sympatičtí, nebo se ti budou líbit, ale z toho ještě pro ně, ani pro tebe, neplynou žádné závazky. Ber to zkrátka tak, že cítíš sympatie ke dvěma různým klukům, ale vzhledem k tomu, že s žádným z nich nechodíš, ani jsi jim nic neslíbila, myslím, že to nemusíš nijak zvlášť řešit.
Měj se hezky!
Bára

Menstruace a výtok

Ahoj poradno.
Už asi od deseti mám výtok. V poslední době začíná být hrudkovitý, do žluta a mírně zapáchá. Ne nějak hnilobně, že by to bylo hodně citit, to ne. Nevím co to znamená.

holka, 11 let, 20. února

Ahoj,
ačkoli je velmi obtížné radit ve zdravotních záležitostech na dálku a online, troufla bych si říci, že jde o normální projev dospívání. Obecně se uvádí, že pokud není výtok spojený s bolestí, pálením, svěděním, nebo výrazným zápachem, jde o běžný projev ženského těla. A období dospívání je spojeno s intenzivnějšími a četnějšími výtoky. Pokud by se však objevil kterýkoli z těchto nepříjemných příznaků, bylo by potřeba, abys navštívila lékaře.
Měj se hezky!
Bára

Alík radí dětem

Ahoj všichni! Jsem teď v páté třídě a pár lidí už šly na tetanovku a mamka mi tvrdí že nás budou očkovat ve škole a já chci vědět pravdu, máme jít k doktorovi nebo nás budou očkovat ve škole?

holka, 10 let, 20. února

Ahoj,
popravdě řečeno o očkování ve škole jsem ještě nikdy neslyšela. Není mi známo, že by školy nějaké očkování organizovaly a podle mých zkušeností si většinou pediatři zvou své pacienty na očkování sami. Není ovšem nic jednoduššího než zavolat tvému pediatrovi a zeptat se ho, kdy máš na očkování přijít.
Měj se hezky!
Bára

Jiné téma

Dobrý den.
Mám takový problém, s kterým nevím, jak se vypořádat.
Moje kamarádka dva měsíce byla na psychiatrii, asi před měsícem přišla zpátky do školy. Vlivem prázdnin, lyžáku a podobně jsem ji viděla jsem poprvé po 3 měsících tento týden v pondělí.
Od zhruba konce ledna se psychicky cítím čím dál hůř. Myslela jsem, že to bude lepší, až se kamarádka vrátí, ale nestalo se. Taky se častěji přistihuju, jak hledím na jedno místo a u toho přemýšlím nad sebou samotnou. Často mám chuť brečet, něco rozbít nebo skočit.
Myslím, že by to mohlo být tím, že mně a mojí mamce otec nadává, třeba jen proto, že jdu vlevo místo vpravo. A taky, že mi spolužák opakovaně sahal pod tričko, či do kalhot. Bojím se ho, ale musím ho vídat každý den. Bojím se to někomu říct (ví to jen dvě mé kamarádky, včetně již zmíněné). Ráda bych se o tom s někým pobavila, ale nechci nikomu přidělávat starosti.
Taky jsem čím dál tišší, bojím se mluvit nahlas, hluk mi vadí. Myslím si o sobě, že jsem tlustá, i když to není pravda. Snažím se méně jíst, přestože vím, že mi to nemůže pomoct.
Předem děkuji za odpověď

holka, 13 let, 20. února

Ahoj,

je moc fajn, že jsi přišla sem do poradny, když nevíš, jak se vypořádat s některými problémy. Zmiňuješ více věcí, které Ti vadí a nevíš, nakolik za tím stojí atmosféra u vás doma.
Píšeš, že Tobě i mamce otec nadává kvůli maličkostem. Nevím, jak často a dlouho je u vás doma dusná atmosféra, ale je na rodičích, aby s tím něco udělali. Ty sama k tomu můžeš zmínit, jak se doma cítíš Ty, co Ti vadí, nikoliv formou výčitek směrem k otci, ale učit se s rodiči sdílet své pocity.

Nikdo nemá právo se Tě intimně dotýkat pod oblečením, když je Ti to navíc ještě nepříjemné. Je potřeba se vůči chování toho spolužáka jasně vymezit, říci mu jasné ne a jeho chování si nenechat líbit. Máš-li z něho strach a pocit, že sama ty situace neustojíš, svěř se rodičům nebo učiteli/učitelce, popř. školnímu psychologovi/psycholožce, máte-li jej/ji na škole. Tomu klukovi je třeba v pokračování nežádoucích dotyků a kontaktů co nejdříve zabránit, něco takového si ten kluk nesmí dovolit. Také můžeš požádat o podporu spolužáky, kteří takové jednání také neschvalují.

Ostatní záležitosti, které zmiňuješ, úzce souvisí s Tvým dospíváním. Opakovaně se zde, na tomto serveru, zmiňujeme o tom, že dospívání je často nejsložitějším obdobím života. V tomto období puberty neboli dospívání je běžné přemýšlet často nad sebou samou, smyslem života, zasnít se, zahledět se, být tak trochu "mimo", hlídat si svoji váhu, i když to není třeba a podobně. Nejvíce pomáhá sdílení jak s kamarády, tak i s dospělými, nejlépe rodiči, kteří Tě dobře znají a také sami byli ve Tvém věku a prožívali dospívání podobně, proto budou umět poradit. Také pomáhá psát si deník, kde se můžeš vypsat ze svých pocitů a postupně můžeš sledovat, jak se Tvé názory mění, vyvíjí a "rostou" nebo lépe řečeno zrají.

Máš-li chuť něco rozbít či brečet, je dobrým ventilem vybušit své pocity třeba do polštáře nebo boxovacího pytle. Někdy je i moc dobré se vybrečet, pak se Ti uleví. Máš-li tím skočit na mysli něco si udělat, nějak si ublížit či se dokonce zabít, pak je vhodná porada s psychologem či terapeutem, a to co nejdříve, stejně jako se můžeš obrátit přímo na naši Modrou linku, kde s Tebou po telefonu, na chatu či po Skype můžeme vše probrat do hloubky. Jsi-li z Brna či blízkého okolí, můžeš také navštívit naši poradnu. Více o nás najdeš na našich stránkách www.modralinka.cz.

Přejeme Ti, aby ses co nejdříve cítila lépe.

Modrá linka

Moje tělo - váha

Ahoj,
Chtěla bych se zeptat na mou váhu, je mi 13 měřím 159 cm a vážím 38 kg Hodně lidí říkají, že jsem hrozně hubená a ze mi zavidi. Už jsem byla na preventivní prohlídce v říjnu, to sem měla 158 cm a 37,5 kg ale doktor ohledne vahy nic nerikal. Nevíte jestli je váha na můj věk a výšku v pohodě, nebo bych s tím měla něco dělat? Nikdy jsem se nesnazila hubnout, jsem tak od mala vzdycky jsem ve srovnani ve stejnym věku měla o 1-3 kg miň než sourozenci. Jím pravidelně a poměrně dost, ale vyváženě. Sportuji téměř každý den. Baví mě to. A ještě jeden dotaz, může mít podváha později nějaké následky? A nemůže to nějak opozdit menstruaci? Ještě sem ji nedostala, vím že mám na to čas, ale slyšela sem, že na to může mít vliv podváha.
Děkuji za odpověď.

holka, 13 let, 19. února


Ahoj,

ptáš se na svou aktuální váhu. Podle BMI vzorce, čili body mass kalkulačky, máš podváhu. Nicméně nevěš hlavu. Málokdy čteme na tomto servru tak zodpovědný dotaz jako je Tvůj. Ráda Tě ocením za to, jak opravdu zodpovědně přistupuješ ke svému zdraví. Jíš dost a pravidelně a hlídáš si vyváženou stravu, také sportuješ. Dokonce jsi nezapomněla ani na preventivní prohlídku u praktického pediatra, který se k Tvé váze nijak znepokojivě nevyjádřil. Zdá se tedy, že je vše v nejlepším pořádku.

Je prostě docela dobře možné, že jsi jen rychle vyrostla, vytáhla se, což je v Tvém věku běžné. Možné také je, že je Tvá váha nižší v souvislosti s genetickými předpoklady. Pokud to vydrží do dospělosti, budeš za to vděčná.

Proto si myslím, abys vše dál dělala jako dosud a vše bude v pořádku. Toho, že bys nedostala včas menstruaci, se bát nemusíš, pokud máš takovou zdravou životosprávu, jakou popisuješ, a snažíš si to vše hlídat. Navíc máš ještě zdravé názory, které jsou vždy třeba a nikdy jich není dost. Nedomnívám se, že by Tvá případná podváha měla mít nějaké následky, pochopitelně to můžeš zkonzultovat se svým pediatrem.

Přejeme Ti, ať prospíváš stejně dobře jako dosud i nadále.
Modrá linka

Šikana

Ahoj,
mám problém ve škole se spolužáky.
Chodím do kvarty (osmileté gymnázium) a už od primy jsem terčem posměchu za všechno možné (ukrajinský původ, rodina, známky, záliby, ...). Nejdřív jsem to měl za srandu a smál jsem se taky, ale v poslední době se to hodně zhoršilo.
Nevadilo mi, když mě začali přezdívat jistým slovem, které poté vzala za své celá třída. Smal jsem se, když jsem byl obírán o svačiny. Bral jsem s humorem, když jsem byl jako otrok posílán do obchodů, abych pro své spolužáky nakoupil. A podobně...
Poslední dobou tento komplot však přerostl a já si poprvé uvědomil, do čeho jsem se dostal.
Změna školy nepřipadá kvůli rodičům v úvahu, ale přesto prosím, poraďte, co mám dělat.
S přáním pevného zdraví předem děkuji za odpověď.

Zbyněk, 15 let, 19. února

Ahoj Zbyňku,

děkujeme za důvěru, se kterou nám popisujete, co se Vám děje ve škole. Moc špatně se mi četlo, co všechno Vám spolužáci dělají. Posměch, ponižující přezdívky, okrádání, nucení k otročení... to, co píšete, je rozvinutá šikana. Je mi moc líto, že tím procházíte, a chtěla bych opravdu ocenit, že jste si uvědomil, do čeho jste se (jistě ne vlastního vinou) dostal. A nejenom to, že jste si to uvědomil, ale začal jste dělat něco pro to, aby se šikana zastavila.

Ano, strategie "mít z toho srandu", "smát se tomu", brát zlé chování spolužáků s humorem, se někdy vyplatí, ty, kdo šikanují, to může časem přestat bavit. Velmi často se ale stává opak – šikana pokračuje dál, ještě více sílí a sílí, tak jako ve Vašem případě. Teď je potřeba šikanu zastavit.

Možná to pro Vás bude znít radikálně, ale to, co se děje, jiné řešení nemá. O tom, co ze strany spolužáků prožíváte, se musí dozvědět zodpovědné osoby ve škole: třídní učitel, výchovný poradce, ředitelství.... Jako velmi vhodné řešení se jeví vzít tohoto Alíka a nechat ho, tak jak je (napsal jste to velmi přehledně a otevřeně) přečíst někomu z nich. Pokud je to možné, můžete začít u rodičů, kteří by se měli vše dozvědět, a další kroky podnikat s nimi.

Po tom, co se ve škole podobné téma otevře, dochází k jeho řešení, které mimo jiné spočívá i v působení psychologa na celý třídní kolektiv. Tak by tomu mělo být i u Vás. Pokud by škola nekonala, co má konat, je možné se obrátit na zřizovatele školy, školský odbor, nebo školní inspekci.

Nikdo nemá právo se k Vám chovat tak, jak popisujete, i kdybyste se odlišoval sebevíc. Pomoc si jednoznačně zasloužíte. Nejspíše to nebude lehký krok, ale jinak se šikana nezastaví. Pokud budete potřebovat podporu, můžete kontaktovat Modrou linku, můžeme Vás celým procesem provést.

Zbyňku, držíme palce,

Modrá linka

Moje tělo - váha

Ahoj poradno.
Mám 50 kilo a 160 centimetrů. Podle tabulek co jsem našla v nějakém časopise jsem na hranici s normou a podváhou. Ale když se podívám do zrcadla mám pocit, že bych měla zhubnout. Ne nějak hodně ale pár kilo. (Když jsem měla 45 kilo a 150 centimetrů tak jsem si připadala normální)
Myslíte že bych měla zhubnout? Sice necvičím, ale hodně se věnuji spoustě sportů

holka, 14 let, 18. února

Ahoj,
chápu, že se chceš cítit dobře ve svém těle. Zkusila jsem podle Tvého věku, výšky a váhy zadat čísla do BMI kalkulačky, která je uveřejněná na stránkách vyzivadeti.cz/kalkulacka-bmi/ a které se zabývá zdravým životním stylem dětí a dospívajících. Vyšlo, že máš naprosto ideální váhu. Proto nedoporučuji žádné diety, Tvoje tělo se ještě vyvíjí a lehce se vše může zvrhnout do různých potíží s jídlem.

To, co můžeš udělat pro sebe, je soustředit se na vyvážený a zdravý jídelníček. K tomu je moc fajn, že se věnuješ různým sportům. Můžeš zvážit, že bys zařadila nějaké pravidelné cvičení, které pomáhá vyrýsovat a zpevnit svaly. Je jen na Tobě, zda to bude něco ve stylu pilates, jógy nebo třeba posilování či cokoliv dalšího, co Tě bude bavit. Tak bys mohla být se svým tělem spokojenější a cítit se dobře.

Přejeme klidné dny.
Modrá linka

Milování

Ahoj Alíku a spol.
Mám dotaz ohledně milování.
Může dívka otěhotnět při pohlavním styku, když ještě nemá menstruaci?
Jen mě to zajímalo, já sama menstruaci mám takže se mě to netýká.

holka, 11 let, 17. února

Ahoj,
pravděpodobnost otěhotnění je v tomto případě velmi nízká. Existuje ale možnost, že by dívka měla sex blízko před svoji první menstruací. Otěhotnět je možné v období kolem ovulace a ovulace je přibližně dva týdny před menstruací. K první ovulaci tedy dojde už před první menstruací. Protože dívka nikdy dopředu neví, kdy první menstruaci dostane, doporučuje se neriskovat s nechráněným pohlavním stykem. Jen pro jistotu také píši, že platí, že sex je povolen v naší republice až od 15 let.

Přejeme dobré dny.
Modrá linka

Povolání

Ahoj Alíku...
Jsem sice teprve v 7. třídě jenže to tak rychle uteče a budu si muset vybrat školu...
Chtěla bych se stát zubním technikem. Ráda bych se zeptala na jakou školu bych měla jít? Je tento obor moc těžký? (Bydlím ve Slezsku takže se chci zeptat jestli je tady poblíž nějaká škola?) Předem moc děkuji za odpověď:)

holka, 13 let, 17. února

Ahoj,
chtěla bych nejprve ocenit, že už teď v sedmé třídě se zajímáš o to, co budeš dál studovat. Obor zubní technik se mi zdá velmi zajímavý a hodně užitečný. S tím, jaké škola je nevhodnější a jak je obor náročný by Ti nejlépe mohl pomoci výchovný poradce na Vaší škole, který má toto na starosti. Já jen obecně vím, že existuje obor asistent zubního technika, který se většinou studuje na střední zdravotnické škole a také obor diplomovaný zubní technik, který se studuje 3 roky po maturitě na Vyšší odborné škole. S rodiči pak můžete najít na internetu podle místa bydliště školy, které jsou nejblíž a na jejich webových stránkách se dočtete, co je nutné pro přijetí na tuto školu udělat. Existují také dny otevřených dveří, abyste školu mohli navštívit a vše si dobře rozmyslet.

Přejeme Ti, aby vše dopadlo podle Tvých představ. Modrá linka

Menstruace a výtok

Ahoj, je mi 14 let a ještě jsem nedostala menstruaci, všechny moje kamarádky už to dávno dostaly. Masturbuji už asi od 9 let. Mohla by masturbace způsobit, že jsem to ještě nedostala?

holka, 14 let, 16. února

Ahoj,
je dobře, že se zajímáš o to, co se děje s Tvým tělem. Počátek menstruace s masturbací nijak nesouvisí. Každé tělo se vyvíjí trošku jinak, a proto některé dívky dostávají měsíčky dříve a jiné později. Průměrný věk dívek u první menstruace se pohybuje mezi 12 až 14 rokem. Nejpozději bys tedy měsíčky měla dostat v patnácti letech. Je tedy velmi pravděpodobné, že měsíčky dostaneš a bude vše v pořádku. Doporučuji Ti vše probrat s mamkou, a pokud by se náhodou stalo, že se měsíčky neobjeví včas, měly byste se objednat ke gynekologovi/gynekoložce na konzultaci.

Přejeme, aby bylo vše v pořádku.
Modrá linka

Poděkování poradně

Ahoj všichni,
Nejednou jste mi pomohli, za což vám všem moc děkuji. Jsem ráda, že tato poradna existuje. Bez ohledu na to, kolikrát vám už přišel stejný dotaz, vždycky jste si našli čas na jeho přečtení a znovu jste jej trpělivě zodpověděli - úplně, jakoby přišel poprvé. Pomáháte velké spoustě dětí. A o spoustě z nich ani nevíte! Občas, když jsem měla nějaký problém a začala psát do poradny, během psaní jsem si uvědomila, že odpověď znám vlastně sama. A už jen to vědomí, že není potřeba na to být sama, mi moc pomohlo, i když jsem třeba poradnu na daný dotaz nevyužila. Jsem si jistá, že to tak má i víc lidí. Díky a hodně štěstí.

Ahoj,
moc děkujeme za krásnou zprávu a dovolím si odpovědět i za své kolegy, kteří v poradně odpovídají, že nás moc potěšila. Smyslem naší práce je pomoci dětem a dospívajícím, kteří to potřebují, a pokud se nám to daří, je to pro nás to největší uznání. Jsme opravdu rádi, že jsme ti mohli pomoci najít odpověď na tvé otázky a ještě jednou děkujeme za milý vzkaz.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - holky

Ahoj aliku ???????? mám dotaz. Ohledně masturbace. Masturbovala jsem a nějak mi vytekli bílé jakoby vytok nevíš co to je?? Děkuji

holka, 12 let, 18. února

Ahoj,
jedná se o poševní sekret, který provází pohlavní vzrušení a případně i orgasmus. Je to zcela normální projev zdravého těla, který není potřeba nijak řešit.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - holky

Ahoj Alíku a spol , mám dotaz jestli můžu holit už v 11ti letech ? Moje maminka né že by mi to zakazovala ale nechce prý že by mi chloupky rostli rychleji ale to mě nevadí jenom nechce abych se Holila. každopádně ptám se jestli se můžu holit i v 11ti????

holka, 11 let, 17. února

Ahoj,
myslím, že neexistuje žádný zákon, který by zakazoval holení v jedenácti letech. Ale teď vážně; samozřejmě, že se můžeš holit v jakémkoli věku a neexistuje žádné pravidlo, které by to zakazovalo. Otázkou je, zda je to v tvém případě skutečně potřeba. Tvoje maminka má pravdu v tom, že jakmile se jednou začneš holit, velmi pravděpodobně už se budeš holit pořád. Nikoli kvůli tomu, že by chloupky rostly rychleji, ale jednoduše proto, že dorůstající chloupky jsou viditelnější a nepůsobí příliš esteticky. Je tedy opravdu na zvážení, zda s holením začínat v tak časném věku, pokud to není skutečně potřeba. Nicméně to by měl posoudit někdo, kdo tě osobně zná.
Měj se hezky!
Bára

Menstruace a výtok

Ahoj Alíku a spol.
Před měsícem jsem dostala první menstruaci, dnes jsem jí měla dostat znovu, ale nedostala. Četla jsem že menstruace je ze začátku nepravidelná.
Moje otázka zní: I když jsem menstruaci dnes nedostala, je normální mít její příznaky ( mastnější pleť, citlivá prsa atd..)?? + Je NORMÁLNÍ délka první menstruace 2 dny?

holka, 11 let, 17. února

Ahoj,
odpověď na všechny tvé otázky zní: Ano. Menstruační cyklus je zpočátku skutečně nepravidelný a všechny příznaky, které popisuješ, se mohou vázat k menstruaci, ale klidně i k dospívání jako takovému. S nepravidelným cyklem souvisí i jeho nepravidelná délka, takže zpočátku skutečně může být menstruační krvácení jen velmi krátké, nebo třeba velmi slabé. Pokud jej neprovází žádné problémy, bolesti a podobně, není potřeba jej řešit.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - kluci

Čauťe. Chcem sa spýtať. Dal som si neodborne prepichnúť nos (septum) a už týždeň mi to hnisá. Čo môžem spraviť aby sa to zahojilo čo najrýchlejšie? Stačilo by mi keby to nehnisá. Predom ďakujem za odpoveď.

kluk, 13 let, 12. února

Ahoj,
jediné, co ti v tvé situaci mohu zodpovědně poradit, je okamžitá návštěva lékaře. Neodborné propíchnutí jakékoli části těla je velmi nebezpečné a je potřeba, aby se na to podíval opravdový lékař, který rozhodne o dalším postupu. A neodpustím si poznámku, že by ses měl pro příště poučit a už se do podobných podniků nikdy nepouštět.
Měj se hezky!
Bára

Milování

Ahoj,
tuhle otázku sem píšu, protože vážně nemám tušení, kde jinde se na ni zeptat, a celkem by mě její odpověď zajímala, takže moje otázka zní: Jak je možné, že některé věci člověka vzruší a jiné ne? Spíše jak může mít člověk zafixováno, že např. pohled na lidské genitálie je něco extra, proč tomu tak je?

Předem děkuji za odpověď.

holka, 11 let, 14. února

Ahoj,
to je pěkná otázka. Člověk má stejně jako jiná zvířata spoustu pudů, které příroda vyšlechtila během milionů let evoluce. Má nutkání jednak přežít, jednak se rozmnožit, aby přežila i genetická informace, ze které vzešel.

Stejně jako mají živočichové hlad a žízeň proto, aby jejich těla získala hmotu nezbytnou na svoji údržbu, mají od jistého věku i sexuální touhu, která je motivuje k rozmnožování. Pokud nějaký prapraživočich necítil dostatečné nutkání najít si potravu, nedožil se toho, aby měl potomky, kteří by mohli zdědit jeho slabší hlad. V populaci tedy přežily jen geny těch živočichů, kteří mívají hlad tak akorát. Rozmnožovací pud bývá obyvkle komplikovanější a rozmanitější než hlad, ale v principu má stejnou příčinu i stejný výsledek – přinutit nositele genů, aby zařídil, že tyto geny přežijí do další generace. Kdo v tomto úkolu neuspěl, vyřadil své geny z budoucího vývoje, stal se slepou větví v rodokmenu. :-(

U primátů a později i u lidského druhu se postupně vyvinuly velmi složité společenské vazby a s nimi i rozsáhlá psychologie, která mnohdy zahaluje pudy do důstojnějšího pláště civilizovanějších rituálů (namlouvání, manželství apod.), ale v základu jsou lidi pořád jen zvířata, která reagují na krásně vypadající jídlo sliněním a na předloženou příležitost k sexuálnímu střetnutí velkolepým ohňostrojem příjemných pocitů a samovolných tělesných reakcí. Příležitost samozřejmě nemusí mít jen podobu obnažených genitálií, vzrušující můžou být i jiné části fyzického těla v kombinaci se spoustou duševních podnětů (třeba s pocity bezpečí, moci, vzájemné oddanosti a lásky). :-3

Stejně jako umělá sladidla dovedou uspokojit chuť na cukr, i rozmnožovací instinkty se nechají snadno ošálit třeba obrázkem nebo bujnou fantazií. Důmyslné triky na oklamání smyslů jsou však příliš nové na to, aby ovlivnily zaběhnuté biologické pochody (žádná odnož lidí kvůli nim nevymírá). Evoluce je pomalý proces, lidská těla fungují pořád přibližně stejně jako před desítkami tisíc let... a pralidem v jeskyních nefungovala wifi. :-D

Alík

Kluci a láska

Ahoj, mám takový malí problém. Už tři měsíce se mi líbí jedna holka ze třídy a chtěl bych s ní chodit.
Nevíte náhodou jak na to?
Jinak chodíme do 7třídy

kluk, 12 let, 16. února

Ahoj,

chápu, že bys rád přišel na to, jak dát najevo holce, která se Ti líbí, že bys s ní chtěl chodit. Můžeš začít třeba tak, že pochválíš to, co se Ti na ní líbí (třeba je to hezký úsměv, smysl pro humor anebo to, v čem je šikovná). Můžeš jí také navrhnout, že společně něco podniknete, třeba ji můžeš pozvat na zmrzku, na procházku nebo ji přizvat k nějaké hře s kamarády (sport, deskové hry a tak podobně). Pokud si zatím netroufáš oslovit ji napřímo, můžeš jí zkusit to, co k ní cítíš, napsat, ať už v dopise anebo na sociálních sítích.

Držíme palce,

Modrá linka