Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alík radí dětem

  Na otázky odpovídají

  pracovníci Modré linky, psycholožky BáraV a Péťa, poradenské centrum Locika, MUDr. Jiří Staněk, MVDr. Přemysl Rabas, bojovníci proti kouření z projektu Nekuřátka, vědecký novinář Pragmatik a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze děti mladší 15 let.

  Sport

  Za jak dlouho lze zlepšit časy při běhu?

  Ahoj,
  chci se zeptat na jednu věc ohledně běhání.
  V sobotu mám běžet na závodu 1 km. Vůbec jsem netrénovala. Vím sice že to ubehnu ale s vyslednym časem to nebude žádná sláva. Kdybych dopadla špatně tak bude zklamaný můj taťka a především já sama. V tomto týdnu jedu na chalupu a budu tam mít strašně moc času na běhání. Chci se zeptat jestli se moje časi mohou zlepšit za čtyři dny.
  Doufám že jsem to napsala alespoň trochu srozumitelně.
  Předem díky za odpověď 🙂

  holka, 13 let, 25. července

  Ahoj z Modré linky,

  je prima, že se věnuješ běhání. Nejsme trenéři, nedokážeme Ti tedy odpovědět na otázku, za jak dlouho je možné zlepšit si čas. To by bylo dobré probrat s nějakým trenérem. V každém případě Tě chceme podpořit, aby sis ten závod užila. Je možná škoda, žes netrénovala, ale asi není úplně dobré to před závodem snažit se všechno dohnat na poslední chvíli, aby ses spíše neunavila. Takže je asi dobré trochu potrénovat, ale nepřehánět to. A i kdybys neměla časy, jaké si představuješ, zkus to spíše vzít jako motivaci k dalším tréninkům.

  Přejme Ti prima závody, Modrá linka

  Škola - učení

  Kdy se začít učit na přijímačky

  Ahojte v září jdu do 9.třídy a budu psát přijímačky. Mám se začít učit už teď? Měla jsem teď na vysvědčení pět trojek. Průměr 1,9 což je špatný, ale tak alespoň nemám žádné čtyřky. (ani v pololetí) Kdy se začít učit a je lepší si koupit pracovní sešity na přijímačky a učit se z toho?

  holka, 14 let, 25. července

  Ahoj z Modré linky,

  je moc dobře, že se zajímáš o svou budoucnost a o přijímačky. Pokládáš nám však otázky, na které Ti nedokážeme odpovědět, protože Tě neznáme. Nevíme, kolik času budeš na učení potřebovat. Asi nic nezkazíš tím, když se začneš učit co nejdříve. Na druhou stranu možná stojí za to si od učení také odpočinout a užít si pořádně prázdniny. Také je možné probrat s někým blízkým, jak si přípravu co nejlépe rozplánovat a co by Ti mohlo nejvíce pomoci, ať už o prázdninách či ve školním roce.

  Přejeme Ti tedy, aby sis prázdniny užila, ať už se budeš učit nebo ne.
  Modrá linka

  Brýle

  Chci brýle, i když mám dobrý zrak

  Dobrý den poradno, poslední dobou se mi hodně změnil styl oblékání, strašně se mi začali líbit brýle, moje kamarádka je nosí kvůli tomu že špatně vidí jenže já vidím dobře ale chtěla bych nějaké brýle, existujou nějaké brýle které můžu nosit i přesto že mám dobrý zrak?:-)>X<-

  holka, 13 let, 25. července

  Ahoj z Modré linky,

  umím si představit, že bys chtěla nosit brýle, když se Ti to líbí. V létě je to docela jednoduchá věc, můžeš se domluvit s rodiči a pořídit si nějaké elegantní brýle sluneční. Existují i brýle bez dioptrických skel, domnívám se však, že ani ty nejsou nejlevnější. Pokud by Ti to však rodiče dovolili, můžete si více informací najít na internetu.

  Přejme Ti prima léto,
  Modrá linka

  Menstruace a výtok

  Jak předejít zánětu?

  Ahoj, je mi 12 a tak mám menstruaci nepravidelnou. Byla jsem na koupališti, koupala se tam i pár hodin. Doma jsem zjistila, že ze vnitř na plavkách mám flek od menstruace a když jsem se utřela, potvrdilo se to. Četla jsem, že během menstruace bych mohla chytit nějaký zánět..i když to bylo takto? Případně jaké jsou příznaky zánětu? Jde mu nějak zabránit? Ps: menstruace to byla 3.

  holka, 12 let, 24. července

  Ahoj z Modré linky,

  je dobře, že se snažíš ke svému zdraví přistupovat zodpovědně. Nejsme tu lékaři, nemůžeme Ti tedy dát odbornou radu. Obecně platí, že koupání v době menstruace se nedoporučuje. Samozřejmě se může stát, že nepostřehneš hned, žes začala menstruovat. Zánět se projevuje především výtokem, což v době menstruace a možná ani těsně po ní, úplně nepoznáš, protože tzv. špinění po menstruaci je docela běžné. Je v pořádku dát tomu čas a sledovat možné projevy. Silnějším zánět může provázet i teplota. Jak případnému zánětu zabránit, to skutečně nevím, domnívám se, že teď již možnosti nejsou, ale jak jsem psala, nejsem lékař.

  Přejeme Ti prima dny,
  Modrá linka

  Moje tělo - kluci

  Ochlupení

  Dory den ještě jsem se chtel zeptat když se vyholim žiletkou úplně, že ty chlupy nebudou vidět, tak jestli už neporostou nebo ano? (ano je to nebezpečné ale zastřihávání nůžkama zabere hodně práce a stejně se nevyholim do čistá a depilační kremy nechci)
  Dekuji

  kluk, 14 let, 27. července

  Ahoj kluku,

  I po oholení dohladka bude růst chloupků pokračovat. Chlupy dorůstají tempem okolo 1 cm za měsíc, přičemž každý chlup roste přibližně 6 měsíců, a tudíž dorůstá do délky okolo 6 cm.
  Po oholení ochlupení doporučuji ošetřovat oholená místa pleťovým krémem nebo panthenolovou mastí. Jinak hrozí zarůstání dorůstajících chloupků a následná zánětlivá reakce v podobě červených pupínků.

  Jiné téma

  Ahoj, ani bych nepsala kdyby se dnes ráno ve dvě hodiny nestala tragédie.
  Moje babička měla těžký a bolestný život. Zemřela by prý krátce po mém narození nebýt těžké léčby. Dostala umělý kolenní kloub a zhruba v roce 2018 i zlatého stafilokoka. S dědečkem se na konci roku 2019 přestěhovali do domova důchodců a všechno vypadalo že bude v pořádku...ale nebylo. Občas jezdila sanitka pro dědu, ale jednou přijela i pro babičku. Babička opět dostala zánět kolenního kloubu a na špinavé chirurgii po zákroku vypadala špatně. Minulé pondělí se její zdravotní stav zhoršil, skončila JIPce. To jak jsem jí viděla ve čtvrtek, dřív jsem se k ní nedostala, mě asi poznamená na celý život. Babička byla unavená ale dokázala trochu mluvit. Když jsem jí viděla bylo mi jasné že umírá. Postupem času mi to docházelo. V sobotu jsme za ní jeli, a to už dýchala nepravidelně, nemluvila jenom chrčela a pravděpodobně většinu naší návštěvy spala. V neděli za ní jel jenom taťka s mamkou. Říkal že dýchala pravidelněji ale že už měla kyslíkovou masku. Většinu toho všeho jsem se dozvěděla tím, že jsem stála u nich když se o tom bavily. Mamka dneska ráno mluvila po telefonu s taťkou a pak nám to řekla. Já jsem se rozbrečela jenom málo, později jsem brečela více, když jsem viděla že pláče moje sestra. Měla jsem pocit že jsem sobec, že nedokážu brečet když mi zemře příbuzný ale pak jsem se dozvěděla že můj mladší brácha to vzal v pohodě tak jsem se uklidnila. Je mi jasný že mám psychické problémy způsobené dávnou smrtí mého pradědy. V životě přicházím o někoho kdo mi toho tolik dal, kdo se mnou nikdy neztrácel trpělivost a vždy měl úsměv na tváři. S odchodem každého mého blízkého odchází i jedna část mě. Část která bez těchto lidí dál žít. Nemám chuť brečet, jen tiše sedět a koukat do neznáma a nahánět si slzy do očím tím, že si říkám, že jsem mohla babičce říkat jaké je to na gympl na kterém ona sama učila. Babička byla ta která mi dala kolo abych se na něm naučila jezdit, zajistila kroužek angličtiny ve školce, učila se se mnou do školy a líbily se jí moje pokroky. Když jsem dělala příjmačky na gympl ona byla ten motor který mě hnal vpřed. V mém srdci zůstalo prázdno, nevnímám svůj smutek ale strach. Strach o tátu který o někoho přišel, strach o dědu který bude v domově důchodců sám. Pořád sám. Babička pro mě toho udělala tolik a odchází. Stejně je těžké smířit se s tím že tam nahoře je jí líp.

  nešťastná holka, 11 let, 26. července

  Ahoj,
  je mi moc líto, co se stalo babičce. Vidím, že jsi ji měla hodně ráda a máte spoustu společných zážitků. Se smrtí se během života setká každý člověk, většina z nás i několikrát. Pokud zemřou lidé, které milujeme, kteří jsou nám blízcí, je to velmi bolestné. I proto se dělají smuteční obřady, abychom všichni měli možnost rozloučit se s člověkem, který nás nadobro opustil.
  Náš život je smrtí blízkého člověka poznamenán, učíme se žít bez něj. I když je to ze začátku velmi náročné, postupem času se se ztrátou smiřujeme. Stejně tak to budou mít i táta a děda. Teď nezbývá než si být vzájemnou oporou, sdílet svůj smutek a vzájemně si pomoci tyto intenzivní pocity zvládnout. A také vzpomínat na to, co vám babička dala, vzpomínat na historky, které jste spolu mohli prožít.
  Budu na vás myslet,
  Péťa

  Jiné téma

  Dobrý den, prosím o radu.
  Mám postel u okna naproti hospody u fotbalového hřiště a často tam ty opilc... ehm lidé křičí a já nemohu spát, mám úplně zvrácený spaní jelikož v noci nespím a přes den poté jsem unaven.
  Rodiče s tím nic nedělají i když jsem jim to říkal a neni to poprvé, už to i několikrát řešila policie a nepomohlo to. (je to v době nočního klidu!)
  A do jineho pokoje jít spát nemohu protože máme malý byt a je nás tu celkem dost.
  Mohl bych na ně zavolat policii že ruší noční klid bez toho abych se jim představoval a obešli by se to i bez rodičů? (jen bych je přesně nasměroval kam mají jet a oni by si to vyřešili že bych tam u toho nebusel být?)
  Nebo existuje i jiná cesta?
  Hodně lidí si na tohle hodně stěžuje ale nikam se to ne posouvá porad tam dělají hluk a křičí tam.
  Už tam byli i nějací sparťani a pouštěli tam dymovnice no hrůza.
  Je to skoro každý den.
  Předem moc děkuji za radu a omlouvám se že je to pokaždé tak dlouhé ale já neumím vysvětlovat kratce🙂
  Přeji hezký den

  kluk, 14 let, 27. července

  Ahoj,
  noční klid je přesně od toho, aby lidé mohli v klidu spát. Policie má povinnost řešit, pokud je noční klid porušován. Na policii určitě můžeš zavolat, pokud vím, tak se představovat nemusíš (můžeš odmítnout sdělit jim své jméno) a rozhodně nemusíš být u toho, až to policie bude řešit.
  Psal jsi, že se nemůžeš přesunout do jiné místnosti. Hluk můžeš omezit např. závěsy ze silné látky nebo třeba špunty do uší. Zkus probrat s rodiči, jestli by šlo nějakou takovou variantu vymyslet.
  Držím palce, ať se to vyřeší!
  Péťa

  Moje tělo

  Ahoj Aliku a spol.
  Koľko trvá zahojenie, keď som si zlúpla chrastu (vy tomu hovoríte strup) na kolene? Teda nie 1 ale 2.
  Vedel by mi odpovedať Alík?

  holka12 let, 27. července

  Ahoj,
  díky za důvěru, ale já odpověď neznám. Předpokládal bych, že záleží na tom, jak moc je rána zahojená a jak moc je koleno vystavované nepřátelským vlivům v prostředí. Obecně bych doporučoval strup neslupovat, jak jsem již nedávno psal. Ale zdůrazňuji, že nejsem lékař, ve strupech se nevyznám.

  Alík

  Vyhledat odbornou pomoc

  Přemýšlím o sebevraždě

  Mám deprese už dlouho a přemýšlím o sebevraždě. Na tomhle světě už není nic co by mě naplňovalo, kamarády nemám, s rodiči špatný vztah, nic mě nebavi a navíc mi babička odešla, nikdo mě nemá rád, nikomu na mě nezáleží. Už nevim co dělat.

  Dívka 13 let, 25. července

  Ahoj z Modré linky,

  mrzí mě, že si myslíš, že Tě nemá nikdo rád a přemýšlíš o sebevraždě. Když se člověk cítí osamělý, může skutečně prožívat svůj život, jako by neměl žádný smysl. Ráda bych Tě podpořila v tom, abys na své pocity nezůstávala sama.

  Možná, že i přesto, že s rodiči nemáš dobrý vztah, by se Ti pokusili pomoct, pokud by ses jim svěřila. Mohla bys jim i ukázat tuto naši komunikaci, pokud by to pro Tebe bylo jednodušší. Nebo se možná můžeš svěřit někomu jinému z rodiny, třeba tetě, dědečkovi, případně komukoli jinému, komu věříš. Například někomu z vedoucích na táboře, paní učitelce, až se vrátíš do školy. S depresemi Ti může pomoci také odborník, tedy psycholog, psychoterapeut, kterého možná máte také ve škole.

  Věřím totiž, že když na vše nebudeš sama, může se Tvůj život postupně zlepšit. Už právě jen tím, že na vše nebudeš sama, že Tě někdo podpoří. I já Tě chci povzbudit. V životě mnohdy máme období, kdy se necítíme dobře, kdy nám připadá život prázdný. A když toto období dokážeme překonat, může do našeho života přijít i štěstí. Možná už jen díky tomu, že se o své smutky a trápení podělíš.

  Píšeš také o babičce, která odešla. Představuju si, že právě ona pro Tebe možná byla takovou důležitou osobou. Říkám si, když zavřeš oči a vybavíš si ji, co by Ti asi poradila ona. Neznala jsem ji, ale aby se stala Tvou babičkou, musela prožít hodně životních období a jsem přesvědčená, že by přála i Tobě, abys to nevzdávala a prožila svůj život celý, i když v této jeho části zažíváš těžké chvíle.

  I my, na Modré lince, jsme Ti k dispozici na našich telefonech či chatu, kontakty najdeš na https://www.modralinka.cz/.

  Přejeme Ti dost odvahy a síly, aby sis dokázala říct o podporu a aby se Ti dostalo pomoci, kterou si zasloužíš.

  Modrá linka

  Význam slova

  Sexuální orientace a sexuální chování

  Ahoj Alíku a spol,>X<-
  můj dotaz se týče LGBT komunity, jistě znám základní věci jako homosexuál heterosexuál bisexuál transexuál atd. ale vůbec mi není jasné význam těch dalších : pansexuál, asexuál, demisexál .
  Přeji hezký den!;-)

  holka,, 24. července

  Ahoj holko,

  Lékařská věda zná dva druhy sexuální orientace – heterosexualitu a homosexualitu. Pokud jde o bisexualitu, ta nepředstavuje nějakou zvláštní sexuální orientaci, ale druh sexuálního chování, který spočívá v tom, že jedinec střídá partnery opačného i téhož pohlaví.

  Další výrazy (pansexuál, asexuál, demisexál) jsou spíše slangové či hovorové, nejedná se o odborné termíny v pravém slova smyslu. Snad jen výraz asexualita má odborný význam, když označuje jedince, který nemá mužské ani ženské pohlavní žlázy (tj. varlata ani vaječníky). V přeneseném slova smyslu se používá pro označení jedince, který se „nezajímá o sex“ a nepřitahují jej osoby opačného ani téhož pohlaví. V tomto smyslu je však „asexuál“ pouze hovorovým výrazem bez vědecké relevance.

  Pokud jde o demisexuála, výraz slouží k označení osoby, která s partnerem nejprve navazuje hlubší citový vztah, a teprve poté souhlasí s pohlavním stykem či jinými sexuálními aktivitami. Jedná se však o poněkud umělý termín, který neoznačuje nějakou zvláštní sexuální orientaci. Vždyť navázání citového vztahu před zahájením párových sexuálních aktivit by mělo být samozřejmostí!

  Výraz pansexualita se označuje pro sexuální náklonnost k osobám všeho druhu bez ohledu na jejich pohlaví, věk, sexuální orientaci či jiné okolnosti. Jako pansexuálního lze tedy označit jedince, který má zájem o sexuální aktivity s kýmkoliv. Opět se však nejedná o nějakou samostatnou sexuální orientaci, ale spíše o druh sexuálního chování. I jedinec, který se označuje za „pansexuála“, je ve skutečnosti buď heterosexuální, nebo homosexuální.

  Menstruace a výtok

  Ahoj.
  Ten týden co teď bude bych měla dostat menstruaci. A budu u babičky u které musí být všechno čisté. Já nevím co dělat, když to třeba dostanu v noci. Mohli byste mi poradit, jak to zvládnout?
  Předem díky za odpověď.

  Ahoj,
  pokud očekáváš menstruaci a máš obavy, abys nezašpinila ložní prádlo, kdyby náhodou přišla během noci, vezmi si na noc preventivně vložkou nebo tampón. Zabráníš tak možnému zakrvácení prádla. I kdyby náhodou došlo k zašpinění, můžeš se babičce omluvit a pomoc s vypráním prádla. Někdy se ženám taková věc zkrátka stane. Není třeba si z toho dělat hlavu, vždycky to jde napravit.
  Užij si pobyt u babičky,
  Péťa

  Sport

  Ahoj,

  minule jsem ptala jestli můžu cvičit. Cvičit jsem začla a baví mě to, ale chtěla jsem zeptat, když posiluji, jestli musím mít protein, protože hodně lidí protein vždycky má když posilují. A mě zajímá, jestli bych ho měla mít i já, protože když ho nemám. Bude mít cvičení účinek? Každopádně bílkoviny doplňuji dost jogurtem, mléčnými výrobky nebo třeba vajíčkami. Vajíčka si dělám každý den a mléčné výrobky taky jsou v mém jídelníčku každý den takže, jestli mi protein nahradí alespoň tohle.
  Předem děkuji za odpověď.

  holka, 12 let, 24. července

  Ahoj,
  jak správně píšeš, proteiny (bílkoviny) se do těla dostávají především ze stravy. Někteří sportovci si proteiny doplňují ještě skrze doplňky stravy. Cvičení má ale efekt i když žádné takové doplňky stravy nepoužíváš. Doplňky stravy nejsou pro cvičení nutné. Stačí dodržovat jídelníček, ve kterém jsou bílkoviny zastoupené v různých potravinách (maso, mléko a mléčné výrobky, vejce, luštěniny, semínka,…).
  Ať jde cvičení!
  Péťa

  Zvířata - pes

  Ahoj dnes jsem se vrátila z táboru a mama mi řekla že Belinka(náš pes) zemřel v době kdy jsem tady nebila. A mě je po ní smutno;-(;-(. Je tady syce štěně místo ní ale já mám ráda Belinku. Co mám dělat? Nedokážu bít bez ní. Prosím. Co mám dělat? Jde ji přivézt nějak spátky na svět prosím? Je mi po ní fakt smutno;-(;-(. Už přes ; hodiny tu brečím a moc se mi po ni stýská!!!!

  holka, 10 let, 23. července

  Ahoj,
  je mi moc líto, že jsi přišla o Belinku. Chápu, že je ti po ní smutno, na svět už ji přivést nejde. Psi se bohužel dožívají daleko nižšího věku než lidé a tak se musí člověk rozloučit třeba i s několika mazlíčky. Zkus si o svých pocitech promluvit s rodiči, Belinka jim určitě taky chybí a můžete si být vzájemně oporou. Když někdo zemře je pláč a smutek přirozenou reakcí. Časem ale tyto pocity přejdou a zůstanou jen vzpomínky.
  Přeju ti, ať se s Belinkou hezky rozloučíš a užiješ si čas s novým štěnětem,
  Péťa

  Kamarádi

  Jak si vymyslet imaginárního kamaráda?

  Ahoj poradno,
  jak si vymyslet imaginárního kamaráda?
  Děkuji.

  kluk, 12 let, 22. července

  Ahoj z Modré linky,

  moc nevím, jak Ti poradit, jak si vymyslet imaginárního kamaráda, protože neznám důvod Tvého dotazu.

  Pokud to byl nějaký školní úkol, je prostě potřeba se zamyslet, o jakém kamarádovi chceš psát, představit si třeba i nějaké konkrétní lidi, kteří mají vlastnosti, které se Ti líbí, nebo právě nelíbí a chceš je své postavě přisoudit.

  Jestliže chceš imaginárního kamaráda, protože se cítíš osamělý, chci Tě raději podpořit v tom, abys svou energii věnoval raději tomu, aby sis našel kamarády opravdové. I když to nemusí být snadné, mít přátele je pro nás důležité a imaginární kamarád je nahradit nemůže. Kamarády nejsnáze můžeš potkat ve škole, při nějakém kroužku, při společné aktivitě. Podpořit Tě mohou třeba rodiče či nějaká paní učitelka, které věříš, vedoucí kroužku.

  Přejeme Ti prima dny.
  Modrá linka

  Holky a láska

  Jak se rozejít? Nemiluju ho.

  Dobrý, mám dotaz, jeden kluk se mi líbil a on mi napsal, že mě miluje, ale já ho nemiluji a on na mě hrozně tlačil a já na to kývla a teď s ním chodím a hrozně si to vyčítám a navíc on si koupil kryt na mobil s mojí fotkou a je mi blbý mu napsat, že ho nemiluji, a že s ním nechci chodit a on mi furt posílá srdíčka a navíc se s ním vidím skoro každý týden a nemůžu se na něj ani podívat, protože je mi trapně, ráda by jsem se s ním rozešla a zůstala bych jen kamarádka, ale nevím jak bude reagovat a jestli se semnou bude ještě vůbec bavit.

  holka, 13 let, 22. července

  Ahoj z Modré linky,

  umím si představit, že někoho odmítnout nemusí být vždy snadné. Jak však sama asi zjišťuješ, souhlasit s něčím, co nechceš, v Tobě vyvolává spoustu nepříjemných pocitů, je tedy důležité vše uvést na pravou míru. Můžeš se zkusit svěřit třeba rodičům nebo nějaké kamarádce, které věříš, a říct si o podporu, abys to dokázala udělat. Jak Tvůj kluk zareaguje, to už ovlivnit nemůžeš. Skutečně se může stát, že mu to ublíží a nedokáže se s Tebou dále kamarádit nebo třeba až po nějakém čase. Ale to už se nedá nic dělat, to budete muset prostě přijmout on i Ty. Čím déle ale budeš předstírat něco, co k němu necítíš, tím hůře budeš vše prožívat a budeš na něj možná i nepříjemná. A jemu to může ublížit o to více.

  Přejeme Ti dostatek odvahy.
  Modrá linka