Poradna: Alík radí dětem

Na otázky odpovídají

pracovníci linky důvěry Modrá linka, Alíkova kamarádka BáraV, odborníci na boj proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

Dotazy smí pokládat čtenáři mladší 15 let.

Jiné téma

Ahoj,
já vím, že už budu na tuhle poradnu za chvíli moc stará a můj dotaz asi není nijak akutní. Ale poslední dobou se ve svém okolí skoro pořád setkávám s iracionálním myšlením, vírou v nadpřirozeno a podobné nesmysly. Jedna moje kamarádka utrácí peníze za homeopatika, bojí se Ibalginu prostě proto, že je růžový, a nemyje si vlasy, „když je vodní znamení“. Další je přesvědčená, že jí jedna vánoční písnička vyvolává vzpomínku na minulý život, a hledá si články o démonech a hypnóze. A velká část mojí rodiny věří v Boha a popírá evoluci.

Asi stojí za to zmínit, že jsem na gymnáziu. Přestože by školy měly vést žáky k logickému uvažování, na zeměpis máme učitelku, která se ve volném čase zabývá čištěním bytů od zlých duchů. A obě uvedené kamarádky jsou moje spolužačky. Mám je moc ráda, ale přála bych si, aby vytáhly hlavu z písku a začaly si trochu všímat, jak věci doopravdy fungují. Je to jako házet hrách na stěnu. Všechny pokusy o (slušnou) debatu končí defensivním „věř si, čemu chceš, ty mě nepřesvědčíš, já tebe taky ne“.

Lidi jsou vážně strašně citliví na svoje názory, i když nejsou vůbec nijak podložené. Ta spolužačka třeba četla v knížce o homeopatii nějaký příběh o paní, která se vyhnula operaci kyčelního kloubu, a teď to používá jako argument. (A že jí osobně to pomáhá, což je samozřejmě taky skvělý argument.) Když jí řeknu jakýkoliv fakt, smete ho ze stolu. Neví, jak a proč by to mělo fungovat, nezjistila si o tom nic, vůbec jí nepřijde divné, jak jsou homeopatika drahá a že za ně brojí hlavně ti, kteří na nich vydělávají. (Takhle to zní, že na ni nějak útočím, ale ne, snažím se být v klidu a neurazit ji. Problém je, že nemyslí logicky v ničem, takže konkrétní fakta stejně k ničemu nejsou.)

A mě to děsí. Lidi se nechají tak snadno zmanipulovat a nejsou vůbec skeptičtí.
Vím, že je nemůžu k ničemu nutit, ale prostě mě to frustruje. Jasně, asi to budu muset buď přijmout, nebo se bavit s jinými lidmi.

holka, 15 let, 4. prosince

Ahoj,
z tvé otázky vyzařuje negativní aura, už sis letos demagnetizovala svůj měsíční kámen? :-D

Soucítím s tvojí frustrací. Ani nevíš jak! Je trpkým údělem nás skeptiků, že můžeme žasnout jen nad skutečnými krásami reálného světa a nikdy nepodlehneme slastem blažené nevědomosti a příslibům nadpřirozených zázraků. Ačkoliv, to slovo nikdy zní možná až příliš kategoricky a sebevědomě a na první pohled i maličko fanaticky, ne? Proč jsme si vlastně tak moc jistí, že tvá učitelka zeměpisu neodklízí doopravdy zlé duchy? Teď nechci říct, že bychom měli víc pochybovat, jen mi přijde zajímavé prozkoumat povahu našeho přesvědčení. Když ti kamarádka odsekne, že se stejně navzájem nemůžete o ničem přesvědčit… proč má pravdu? Vysvětlení typu „já jsem ta chytrá a ona moc ne“ může být pravdivé, ale nejspíš až příliš zjednodušující…

Hlavní předností logického myšlení podle mého názoru je, že umožňuje stavět poměrně odolné složitější úvahy, ze kterých mnohdy vyplývá nějaký praktický užitek. Poznatky do sebe elegantně zapadají jako ozubená kolečka v hodinovém strojku. Je jasné, že nějaké kolečko nemá dokonale vybroušené zuby a že neznáme všechna kolečka, ale máme tušení, jak to celé funguje, a umíme díky tomu létat do vesmíru a měřitelně zachraňovat životy. Spekulace z říše nadpřirozena obvykle podobnou eleganci postrádají, jsou jako kus voňavé žvýkačky, kterým někdo zkusil hodinový strojek opravit. Začínají i končí u nějakého pohádkového tvrzení, které nejen, že není podložené, ale mělo by mít mnohem širší praktické důsledky, kdyby bylo skutečné. Není občas zajímavé nad těmi důsledky přemýšlet? (O=)

Uvažuješ-li o světě racionálně, můžeš brát odlišná přesvědčení jako zajímavá myšlenková cvičení. Jde třeba vyrobit homeopatický jed? Pokud si podle pseudovědecké teorie voda pamatuje léčivou složku, měla by si pamatovat i jedovatou. Jsou ve věznicích výrazněji zastoupená některá znamení zvěrokruhu? Na extrémním chování by měl být vliv horoskopů více patrný. Pokud učitelka zeměpisu vyžene zlého ducha z bytu, kam se poděl? Nepropadl jen podlahou do nižšího patra? Pokud si lze vzpomenout na minulý život, jde touto cestou odkrýt nějaké historické tajemství? Třeba kód k trezoru? Půlka všech lidí, co kdy žili, zemřela na malárii, takže by si na své předchozí životy mělo vzpomenout hodně lidí spíš při zvracení a pocitech slabosti než při vánoční písničce. :-c

Myslím, že u iracionálních teorií není nutné požadovat důkazy, stačí hledat jakákoliv vysvětlení a funkční pravidla. Tedy vzít si na ně spíš vědeckou metodu, nikoliv soudní žalobu. Pokud spor nevypadá jako hádka, ale jako pátrání po pravdě, lidi jsou na své názory méně citliví… ;-)

Pokud tě divně uvažující lidé nijak neohrožují, není nutné vůči nim pociťovat jakoukoliv formu nepřátelství. Můžeš jim trpělivě a zvědavě naslouchat, aniž bys jakkoliv ohrozila svoji pozici. Píšeš, že se snažíš být v klidu… zkus být v klidu ještě víc! B-)

Třeba mě, když osloví svědkové Jehovovi a chtějí mi vyprávět o stvoření nebo konci světa, tak (pokud mám čas) si je klidně poslechnu a zamyslím se nad tím, co říkají. Šance, že by mě zlákali, je prakticky nulová. Ale zkusit to klidně můžou. Já jim můžu také nabídnout pár otázek, o kterých třeba ještě nepřemýšleli a které jejich přesvědčení můžou nahlodat… a nebo nemusí… ale je to zajímavá zkušenost.

Přeji hodně optimismu a trpělivosti. O:-)

Alík

Holky a láska

Ahoj Alíku! Položím ti jednu otázku. Jsem ve vztahu s jedním klukem, ale jemu je 16 a mě 13. Jsou to sice jen 3 roky rozdíl, ale myslím si že si každý do vztahu představujeme něco jiného. Já např. chození ven, držení se za ruce, objímání atd. a on zase víc ty „docpělácký" věci, jako líbání, ležení v spolu v posteli apod.. Chci se zeptat jestli má tento vztah smysl? Sice ho miluji a on mě ale myslím si že ten věkový rozdíl tam vadí :/. Předem děkuji za odpověď :))! A omluvám se za chyby O:-)

Holka, 9. prosince

Ahoj z Modré linky,

umím si představit, že věkový rozdíl, o němž píšeš, skutečně může být na překážku, právě z těch důvodů, které jsi popsala. Navíc k tomu, že každý máte jiná očekávání, se přidává i to, že sexuální aktivity, či aktivity, které by k sexu mohly vést, jsou do věku 15 let zakázané. Nicméně na to, zda má Váš vztah smysl, si musíte odpovědět Vy dva. Jestliže má Tvůj kluk dostatek trpělivosti, s přibývajícím časem se vaše očekávání a přání můžou začít přibližovat. Je však třeba brát v úvahu i to, jestli jste teď oba ve vztahu spokojení, zda vám oběma dává alespoň zčásti to, co si přejete a potřebujete. Neboj se dát najevo, co si o tom myslíš a jak to cítíš a potřebuješ Ty. Můžeš to, co Tě kolem toho trápí, probrat také s někým blízkým, komu důvěřuješ, ať už v rodině nebo mezi přáteli. Kdyby sis o tom chtěla více popovídat, můžeš zavolat i nám na Modrou linku (kontakty na www.modralinka.cz).

Přejeme krásný advent Vám oběma
Modrá linka

Škola

Ahoj
Mam problem ve skole me prijde ze me spoluzaci sikanujou uz od 1 tridy ale ja jsem to neresila furt me pomlouvaji a pak si hrajou na kamarady me toto stve a jeste neco jedna nova spoluzacka (M...) se kamaradi s V.... a V.... manipuluje M.... ale ona si toho nevsima protoze ji moc dobre nezna a V.... si take hraje na kamaradku?? a je mi lito ze M.... se necha manipulovat od V.... s pozdravem Linda??

holka, 11 let, 7. prosince

Ahoj Lindo,

pokud se Ti děje něco, co se Ti nelíbí, je dobré to říct. Pomluvám se můžeš případně zasmát nebo je ignorovat. S kamarádkou si můžeš o tom, že si myslíš, že s ní spolužačka manipuluje, popovídat. Zároveň je fajn si moct o tom všem, co prožíváš, promluvit. S rodiči či jinými příbuznými, s někým ze svého okolí, komu věříš. O tom, co se děje ve škole, by také měli vědět učitelé nebo školní psycholog. Neboj se svěřit i jim a dát najevo, co Ti vadí.

Přejeme Ti hezký advent
Modrá linka

Sourozenci

Ahoj, mám starsi sestru a pořád mě provokuje a dělá mi naschvály. Přiznávám že taky na ní nejsem úplně nejhodnější ale stejně. Chtěl bych to změnit. Prosím poraďte mi. Díky moooc
Omlouvám se ale omylem jsem udělal chybu ve jménu. Má tam být kluk 8 let.

kluk, 1let, 7. prosince

Ahoj z Modré linky,

chápu, že Tě štve, když Tě sestra provokuje. Hádky i provokace jsou často součástí sourozeneckého vztahu. Je moc fajn, že to chceš změnit, že Ti na tom záleží. Obecně je dobré o tom, co se nám nelíbí, mluvit. Můžeš si tedy o tom se sestrou zkusit promluvit - říct jí, jaké to pro Tebe je, když se k Tobě tak chová a co bys chtěl, aby se změnilo. Pokud by to nepomohlo, zkus se obrátit na někoho ve svém blízkém okolí. Nejlépe na rodiče, případně na nějaké jiné příbuzné, kteří Ti mohou poradit lépe, neboť my neznáme Tebe ani Tvou sestru. Podpořit Tě může např. i některý z učitelů, kterému důvěřuješ, nebo školní psycholog.

Přejeme Ti hezký advent
Modrá linka

Holky a láska

mám problém. Jeden kluk po mě pořád cumí , ale baví se víc s moji hodne dobrou kamarádkou. Dělá uplně stejné věci jako moje kámoška. Minulý tyden mi rekl do ocí , že me miluje a mylslel si , ze spolu chodíme mimo školu. Dneska pořád po mě kouká , ale nwm je si se mnou chce být. prosím o radu.

holka, 14 let, 6. prosince

Ahoj z Modré linky,

chápu, že ve věcech lásky se může člověk cítit nejistě. Úplně však nevím, o jakou radu nás žádáš. Jestliže Ti řekl, že Tě miluje, pravděpodobně s Tebou být chce. Je to však otázka, na kterou můžeš získat odpověď pouze od něj. Pokud o něj tedy stojíš, můžeš mu svůj zájem dát najevo chováním, nebo se vyjádřit přímo, stejně jako to udělal on. Neboj se to, co prožíváš, probrat i s blízkými, kterým důvěřuješ, ať už v rodině nebo mezi kamarády.

Hezký advent Ti přeje
Modrá linka

Šikana

Ahoj poradno! V květnu máme jet s třídou na školu v přírodě a mám být na pokoji s jednou ZLOU holkou. Vím že je do května času dost ale už to řešíme a musíme to mít do konce měsíce vyřešené. Ta holka mě už totiž škrtila, rozbila mi příčnou flétnu (která není levná) a dokonce mi o přespáváčce ve škole nechala v tašce svoje špinavé kalhotky a vše se mi od toho co na tom měla ušpinilo.Ta
kže to co by mělo končit v záchodě skončilo u mě v tašce. To jsou jen tři věci které jsou pro mě takové nezapomenutelné. Už se i několikrát navážela do mích rodičů které ani nepozdraví. Už jsem s ní strávila všechny školy v přírodě. A taky jsem od ní chytila několik i závažnějších nemocí a teď mám tátu chvíli po transplantaci jater a nemůžu si dovolit onemocnět protože to znamená riziko. Už se mi o tom zdají i noční můry a jsem z toho silně nervózní. Prosím poraďte mi jak mám učitelce vysvětlit že s ní na pokoji prostě nemůžu být. Předem děkuji za odpověď a přeji vám příjemné prožití vánočních svátků.

holka, 10 let, 7. prosince

Ahoj,

je dobře, že jsi napsala a nechceš být sama na to, co Tě trápí a kvůli čemu míváš i noční můry. Mrzí mě, že máš ve třídě někoho, kdo Ti ubližuje. Nikdo nemá právo se k Tobě takto chovat, zasloužíš si cítit se ve škole dobře. Úplně chápu, že jsi ze školního výletu nervózní a nechceš být s onou holkou na pokoji. To, co popisuješ, že Ti spolužačka dělala, mi připadá docela vážné a myslím, že je důležité, aby o tom věděl někdo z dospělých. Chtěla bych Tě podpořit, aby ses s tím, co se Ti děje, svěřila rodičům, kteří by to měli řešit - i když chápu, že nyní to může být komplikované s ohledem na tátu, který je po operaci. Mohla by ses taky případně obrátit na někoho dalšího z rodiny (například babičku, dědu nebo tetu), kdo by Tě mohl podpořit.
Z Tvé zprávy mi není jasné, jestli jsi to už s učitelkou řešila anebo o tom vůbec neví. Každopádně si myslím, že jí můžeš otevřeně říct, z jakých důvodů si nepřeješ být s touhle spolužačkou na pokoji a požádat ji, jestli by to nešlo vymyslet nějak jinak. Pokud Ti nevyjde vstříc, můžeš se zkusit svěřit i nějakému jinému učiteli, kterému věříš. Můžeš se taky zkusit obrátit na školního psychologa nebo výchovného poradce, pokud je ve škole máte. Kdybys to celé potřebovala probrat více dopodrobna, je možné nám zavolat na naši telefonickou linku, Skype anebo WhatsApp (www.modralinka.cz).

Držíme palce,

Modrá linka

Rodiče

Dobrý den
Chtěla bych se vás na něco zeptat. Mám normálně dva rodiče a bratra a bydlíme v malém bytě jsme v jedné místnosti 3 a vůbec mi nedovolí nikam jezdit i když moje kamarádky i mladší můžou tak by jsem chtěla bydlet u babičky a dědy tady u nás ve městě bylo by to lepší měla bych vlastní pokoj u nich pomahali by mi s učením a měla bych větší volnost jako dečka v mým věku a doma by měli víc prostoru a klidu beze mě. Tak se vás chci zeptat kdybych se odstěhovala k dědovi jestli by to bylo trestný nebo tak kdyžtak jak by se to mohlo udělat abych normálně mohla bydlet u nich? P.S doma je to fakt hrozný ani bych tomu neříkala domov :(

holka, 14 let, 7. prosince

Ahoj,

mrzí mě, že se doma necítíš dobře, je dobře, že ses rozhodla svěřit. Dokážu si představit, že by sis přála mít pokoj sama pro sebe, mít více volnosti, a že Ti bydlení u prarodičů připadá jako dobré řešení. Vzhledem k Tvému věku by s přestěhováním museli souhlasit rodiče, kteří jsou zodpovědní za Tvou výchovu. Nevím, do jaké míry jste spolu tuto možnost už řešili.
Nevím ani, jaký názor by na to měla babička s dědou (z Tvé zprávy mi není jasné, jestli jsi s nimi mluvila o tom, že bys chtěla bydlet u nich). Na tom samozřejmě taky hodně záleží.
Chtěla bych Tě podpořit, abys sis s rodiči zkusila nejdříve v nějaké klidnější chvíli promluvit - upřímně jim říct, co Tě trápí, co Ti vadí a co bys potřebovala k tomu, aby ses doma cítila lépe - třeba najít nějaký kompromis v tom, kam a kdy bys mohla s kamarádkami někdy vyrazit. To stejné můžeš taky probrat s babičkou a dědou. Říkám si, že kromě samotného přestěhování existuje také varianta trávit u babičky a dědy víkendy a odpoledne po škole - zkus zvážit a probrat doma i s prarodiči také tuto možnost. Kdybys chtěla situaci probrat více podrobně, je možné zavolat k nám na telefonickou linku, skype nebo whatsapp (www.modralinka.cz).

Veselejší dny přeje

Modrá linka

Holky a láska

Ahoj,
Je hodně těžké o tomhle psát, obzvlášť když vím, že to všichni můžou vidět (vím, že je to anonymní, ale stejně), ale každopádně jde o to, že jsem se zamilovala do někoho, kdo ani neexistuje. Přesněji je to postava z filmů. A problém není jen v tom, že neexistuje, ale také že je mu skoro čtyřicet let a já nevím, co mám dělat. Asi si říkáte, že to není opravdová láska, ale těch filmů, ve kterých je, je hodně, a dřív to bylo v pohodě, prostě byl hezký, jenže teď asi před půl rokem se to zvrtlo a prostě najednou na něj pořád musím myslet a vždycky když se o něm mluví nebo když ho třeba někde vidím, tak mi najednou jakoby poskočí srdce a prostě jsem se do něj doopravdy zamilovala. Jako ono by zas tak nevadilo, kdyby to byl nějaký teenager, ale když je mu skoro čtyřicet? Už jsem kvůli tomu i několikrát brečela, že jsem se zamilovala do někoho tak starého (oproti mně). A celkově se mi líbí spíš starší. Poradili byste mi, prosím, jak na něj zapomenout, nebo prostě co mám dělat (když na něj možná ani nechci zapomenout, protože mi připadá úplně dokonalý)?

holka, 14 let, 6. prosince

Ahoj,

někdy není lehké psát o něčem, co člověka trápí, to chápu. Člověk se někdy dokáže zamilovat snadno, připadá mi přirozené, že teď máš toho, kdo se Ti líbí, "plnou hlavu", že na něj nejde přestat myslet - ať už jde o reálného kluka anebo filmovou postavu. Umím si představit, že u filmových idolů může být zamilování o to bláznivější - vidíme je totiž jen v dokonalém světle. Zatímco kluky/muže z masa a kostí můžeme potkat i v situacích, kdy jim to zas tak moc nesluší, kdy třeba řeknou něco hloupého nebo jsou otrávení a protivní (tak, jak to čas od času asi máme všichni), filmoví hrdinové jsou vždy perfektně upravení, zábavní, vždy ví, co zrovna říct a jak se správně zachovat. Možná je dobré zamyslet se nad tím, co za takovou dokonalostí stojí. Onen filmový hrdina vypadá vždy skvěle, protože před každým natáčením tráví dlouhý čas v maskérně, kde ho upravují kadeřníci a vizážisti. Vždy ví, co má říct, protože mluví podle dobře naučeného scénáře. Když se herec zakoktá, zakopne anebo je mu třeba v nějakém záběru vidět pupínek, kamera se zastaví a scéna se natočí znovu. Tuhle možnost v běžném životě nemáme.
Z toho, co píšeš, vnímám, že si nevíš rady s tím, že se Ti líbí muž, který je o dost starší. I to není nijak zvlášť neobvyklé, některé dívky to tak mají. Vztah velmi mladé dívky a výrazně staršího muže dokáže být často komplikovaný. Protože je ale Tvůj idol fiktivní, není třeba se tím teď znepokojovat - i když rozumím, že Ti to běží hlavou. Ptáš se nás, jak na něj máš zapomenout. Bohužel, neznám žádný zaručený způsob, jak se "odmilovat", myslím si, že se tomu často poručit nedá. Říkám si, že když je Tvůj idol filmovou postavou, má to výhodu v tom, že ho můžeš kdykoliv "vypnout" - můžeš tedy experimentovat s tím, jak často se na filmy s ním budeš dívat. I když Ti to teď tak nepřipadá, je docela možné, že za nějaký čas už nebudeš mít takovou potřebu ho vidět. Chci Tě povzbudit také k tomu, aby ses s tím, co prožíváš, svěřila někomu blízkému, komu důvěřuješ, ať už z rodiny či přátel. Možná i oni zažili něco podobného a můžou Tě také podpořit.

Pěkné adventní dny přeje,

Modrá linka

Holky a láska

Ahoj Alíku ve třídě se mi docela dost líbí jeden kluk nedávno ho přede mě posadila učitelka a já sem se do něho najednou zabouchla ale vždycky když sem někoho chtěla tak mi to připadalo že to je spíš jenom taková "dětská láska" ale prostě teť ho nemůžu dostat z hlavy já prostě na něho myslím 24/7 jako docela se spolu i bavíme prostě mi to připadá že každý den se spolu bavíme víc a víc a já bych mu chtěla nějak nenapadně naznačit ze se mi líbí ale nevím jak prosím pomozte mi děkuji

holka, 13 let, 5. prosince

Ahoj,

chápu, že máš teď onoho spolužáka "plnou hlavu". Když se zamilujeme, je normální a přirozené, že na toho druhého nejde přestat myslet. Stejně tak rozumím, že teď přemýšlíš nad tím, jak mu dát najevo, že se Ti líbí. Existuje mnoho způsobů, jak dát najevo své city - zkusím Ti napsat několik tipů, a sama uvidíš, co Ti bude připadat nejlepší. Píšeš, že jste spolužáci a často se spolu bavíte. Napadá mě, že mu můžeš čas od času udělat nějaký kompliment, pochválit mu oblečení, pěkný účes nebo třeba referát ve škole nebo něco podobného, co se mu povedlo. Můžeš taky navrhnout nějakou společnou aktivitu, třeba sport, a dát mu tak najevo, že s ním ráda trávíš čas. Pokud se stydíš mu o svých citech říct přímo tváří v tvář, můžeš mu třeba napsat zprávu (ať už klasický papírový dopis nebo přes SMS nebo sociální sítě), o tom, že se Ti líbí. Věřím, že z jeho reakcí poznáš, jestli Tvoje sympatie opětuje a mohlo by se z přátelství vyvinout něco hlubšího. Neboj se to, co prožíváš, svěřit i svým blízkým, kterým důvěřuješ, ať už v rodině nebo mezi kamarády, i oni Tě můžou podpořit.

Držíme palce,

Modrá linka

Sourozenci

Jak přesvědčit rodiče aby mi adoptovaly brách vadí mi že nemam sourozence ?? a mamka tehotná být nemuže ( prosím o co nejvíce zpusobu )

Dekuji za pomoc

smutný kluk, 12 let, 3. prosince

Ahoj,

chápu, že bys sis moc přál sourozence, věřím, že Tě to trápí. Adoptovat dítě je vážné rozhodnutí, které musí udělat rodiče a vzít přitom v úvahu spoustu věcí. Je to také docela složitý proces, který může trvat dlouho. Umím si představit, že Ti brácha chybí, bohužel, Ti ale zaručenou radu, jak přesvědčit rodiče, dát nedokážu. Každý člověk je jiný a jinak se rozhoduje. Tvoje rodiče neznám, proto nevím, do jaké míry jim adopce připadá přijatelná. Říkám si, že si můžeš zkusit s mamkou a taťkou upřímně promluvit o tom, co Tě trápí - společně můžete zkusit vymyslet, co by se dalo podniknout, aby ses cítil lépe. Napadá mě pro začátek třeba častěji se vídat s kamarády, nebo bratranci a sestřenicemi, třeba společně podnikat nějaké výlety, navštěvovat se a podobně.

Pěkné dny,

Modrá linka

Moje tělo - kluci

Ahoj Alíku a spol.
Mam takový problém a strašně se bojím jestli nejsem nějaký který se špatně vyvíjí ale vždy když masturbuji a dojde k vyvrcholení tak se nic nestane jenom mám takový divný prijemno nepříjemný pocit ale ejakulat prostě nevyteče.
Předem děkuji za odpověď kluk, 12 let

kluk, 12 let, 11. prosince

Ahoj,
nemusíš se vůbec ničeho obávat. K první ejakulaci dochází u většiny chlapců mezi dvanáctým a čtrnáctým rokem. Je to součást dospívání a ejakulace se dostavuje tehdy, když je tělo chlapce připraveno. Ve tvém věku je naprosto normální, že k ejakulaci ještě nedochází a nemusíš se tím znepokojovat. Až přijde ten správný čas, určitě tvé tělo zareaguje správně.
Měj se hezky!
Bára

Holky a láska

Strašně se mi líbí jeden kluk... Všichni říkají že mám čas ale podle mě už je čas mít kluka. On mě miluje sám mi to říkal... Ale nevím jak se s ním vázat... Poraďte

holka, 14 let, 10. prosince

Ahoj,
obávám se, že zcela nerozumím tvému dotazu, respektive formulaci, že „nevíš, jak se s ním vázat.“ Míníš tím, že nevíš, jestli s ním máš začít chodit? Nebo jaký vztah s ním navázat? Nebo zda je už čas se začít někde vázat?
K tvému stručnému nastínění situace mohu jen podotknout, že ve čtrnácti letech samozřejmě nemůžeš mít intimní vztah, protože legální hranice zahájení intimního života je patnáct let. Takže pokud hodláš navázat se svým kamarádem nějaký vztah, určitě je nejlepším řešením přátelství. V rámci něho spolu můžete trávit čas, sdílet společné zájmy a sympatie - a možná váš vztah časem přeroste i v něco víc.
Měj se hezky
Bára

Jiné téma

Ahoj, omlouvám se ale asi je to zbytečný dotaz, ale nikde jsem to nenašel. Jaký je oficiální jazyk v Černé Hoře, pravděpodobně tam pojedu o prázdninách a zajímalo by mě jestli tam můžu využít moje "chorvatské schopnosti"?

kluk, 13 let, 10. prosince

Ahoj,
úředním jazykem Černé hory je černohorština. I když neznám ani chorvatštinu, ani černohorštinu, vzhledem k tomu, že podle lingvistů jde o variantu srbochorvatského jazyka, dovolila bych si předpokládat, že oba jazyky se budou značně podobné. Tudíž tipuji, že své znalosti srbochorvatštiny zcela určitě využiješ.
Měj se hezky!
Bára

Škola

Ahoj Alíku
Mám takový strach šikanuje mně učitel v tělocviku. Daval mně vždy víc cvikua třída na mně musela čekat a ten učitel mne nemá rád ,protože moje mamka byla vybrana do pozice vyššího vedení místo něho. Tak dokonce mně i trestá třeba dřepy na bobek a nebo sezení na bobek šplhání na nejvyšší bod nevíte co mám dělat

kluk, 12 let, 10. prosince

Ahoj,
to, co popisuješ, rozhodně není v pořádku. Podobným způsobem se žádný učitel chovat nesmí a určitě je nutné, aby ses svěřila nějakému dospělému. Popiš chování tvého tělocvikáře svým rodičům a popros je o pomoc. Jsem si jistá, že ani jim se jeho chování při hodinách tělocviku nebude zdát v pořádku, ale mají mnohem víc možností než ty, jak danou situaci řešit. Mohou si promluvit přímo s dotyčným učitelem, nebo to řešit s vedením školy. Přeji ti, aby se tvá nepříjemná situace co nejdřív vyřešila a měl jsi klid.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - kluci

Ahoj, mám takový dotaz když masturbuji a dojde k ''vyvrcholení'' tak ještě chvíli potom vytékají kapky ejakulátu jestli tomu tak můžu říkat, můžete mi prosím nějak poradit, nebo říct co to je?
Předem děkuji za odpověď

kluk, 13 let, 9. prosince

Ahoj,
myslím, že sis odpověděl sám. To, co vytéká po vyvrcholení, je skutečně ejakulát. Je to zcela normální a naopak nenormální by bylo, kdyby k tomu nedocházelo. Předpokládám, že už jste ve škole v přírodopisu probírali, že součástí ejakulátu u dospělých mužů jsou spermie, které jsou nezbytné k tomu, abys jednou mohl mít děti. Nemusíš se tím tedy nijak zneklidňovat.
Měj se hezky!
Bára

Kluci a láska

Ahoj alíku líbila se mi holka od 4 třídy teď jsem v 7 ale odmítla těd jsem na dně nějaká rada jak se z toho dostat?

kluk, 13 let, 7. prosince

Ahoj,
trápení s neopětovanou láskou je vždycky hodně bolestné a nepříjemné. Člověk by chtěl být s tím, koho má rád, a pokud ten druhý jeho city neopětuje, je z toho logicky smutný. Bohužel neexistuje způsob, jak by se člověk mohl této bolesti vyhnout a kdyby někdo přišel na způsob, jak rychle a bezbolestně vyléčit nešťastnou lásku, určitě by se z něj stal nejbohatší člověk na světě. Nic takového ale zatím nikdo neumí. I když ti to teď připadá nepředstavitelné, časem bude tvoje bolest menší a menší, až zmizí úplně (nebo třeba potkáš jinou dívku, která tě zaujme ještě víc). Ale skutečnost, že tvou bolest vyléčí čas, je ti aktuálně dost k ničemu - to uznávám. Nedá se poradit nic jiného, než aby ses snažil co nejvíc zabavit a rozptýlit. Čím budeš aktivnější, tím méně prostoru ti zbude na depresivní myšlenky. I když je mi jasné, že je to velmi těžké!
Přeji ti hodně štěstí!
Bára

Jiné téma

Dobrý den, je to takový hloupý dotaz, ale ještě než pojedu do města... Hledala jsem to na internetu, ale nikde nebyla přesnější odpověď. Mám dvě 50€ bankovky, jedna z roku 2017 a druhá 2002 a vypadá jinak. Platí i ta stará? Když půjdu do směnárny, tak mi ji smění? Omlouvám se za mrhání času, ale když budete mít chvilku, prosím odpovězte. Děkuju a Veselé Vánoce přeji všem, co si toto čtou.

holka, 8. prosince

Ahoj,
ano, měla by být platná i ta stará – ta bývá označovaná jako ES1. Nová série (od roku 2013) je nazývaná ES2, nebo někdy také Europa.

Zkusil jsem hledat na anglicky psaných stránkách (třeba na anglické Wikipedii) a nenašel jsem žádnou informaci o tom, že by ES1 někdy platit přestala. Na některých webech cestovních kanceláří se výslovně píše, že stále platí, ale třeba v Norsku (které není v EU) ji prý někteří prodejci nechtějí přijímat.

Nenapsala jsi, do jakého města pojedeš. Tak si vyber raději nějaké české než norské. ;-)

Za jednu 50€ bankovku bys měla dostat zhruba 1275 korun českých.

Alík

Dárky

Ahoj Alíku,
jak se blíží Vánoce, tak bych ráda kupovala dárky. Všechny mám, kromě kluků a taťky. Vůbec nevím, co jim všem mám koupit, chtěla jsem dát taťkovi knihu, ale když jsem mu ji dala loni, tak přečetl půlku a pak ji dal do poličky, kde je doteď. A u těch kluků mého věku už vůbec nevím a když se jich zeptám, tak řeknou nevím.
Předem moc děkuji.

holka, 12 let, 4. prosince

Ahoj,
je těžké takhle radit, když je neznáme, ale určitě potěší nějaký vlastnoručně vyrobený dárek. Můžeš třeba vytvořit nějaké přáníčko s vlastním obrázkem, uplést náramek z bavlnek, pokud máš možnost, tak vyrobit něco z keramiky, ...

Pokud bys chtěla něco koupit, tak můžeš zkusit třeba různé polštářky, trička, skleničky, tužky a podobné věci s potiskem, který může být buďto právě o kamarádech, nebo o tatínkovi, případně o rodině, ale může to být i nějaké vtipná hláška. Jestli rádi poslouchají písničky nebo sledují filmy, tak jim můžeš koupit „cédéčko“ s písničkami, „dévédéčko“ s filmem, případně nějakou počítačovou nebo společenskou hru. Pak třeba nějaký přívěšek na klíče nebo na batoh také nemusí být špatná volba.

Určitě bys někde našla i nějaké vaše společné fotky, můžeš nějakou vytisknout a dát ji do rámečku, je to moc hezká vzpomínka, která může připomínat nějaké pěkné chvíle, které jste spolu zažili. Můžeš jim dát i něco k jídlu, třeba bonboniéru nebo různé věcičky z čokolády.

Záleží to i na tom, jaké máš finanční možnosti. Píšeš, že je ti 12 let, takže si ještě nevyděláváš, ale určitě mysli na to, že radost může udělat i úplná drobnost, neplatí jen to, že nejlepší jsou drahé dárky.;-)

Tajemno

Je mi 13 let a věřím na draky, jednorožce, mořské pány,... atd., ale hodně lidí mi pořád říká, že jsem blbá, že na to věřím. Je to moje věc, na co věřím a na co ne...
Ráda bych vaděla váš názor, co si o tom myslíte.

holka, 13 let, 3. prosince

Snad tě uklidní, že každý člověk v něco nebo něčemu věří. Někdo věří v dobro, které má každý člověk v sobě, jiní věří v Boha a někdo věří na jednorožce.
Buď zkrátka sama sebou, to je to nejdůležitější. Nebuď na nikoho zlá a věřím, že z tebe bude skvělý člověk. :-)
Je ti již 13 let, takže si své představy zvládneš nechat pro sebe. Neříkej každému na potkání, v co věříš. Toto je tvé tajemství a s tím se svěř pouze těm lidem, kterým skutečně důvěřuješ. A neboj, nejsi jediná, kdo věří v jednorožce, draky, ale také v mimozemšťany... Vždyť kde by se jinak braly příběhy o jednorožcích... Spisovatelé museli mít velkou představivost a třeba ve svých příbězích nachávají ožívat to, čemu věří. Tak mě napadá, že by to bylo i pro tebe dobré řešení. Můžeš do Alíkovin napsat nějaký krásný příběh a dokonce za něj máš šanci získat více Kaček, jde o vyhlášené téma -- fantasy:
www.alik.cz/a/prispevek/84678196

Přeji ti, ať se máš krásně a posměváčků si nevšímej. :-)

Kamarádi

Ahoj poradno,
mám závažný problém (nebo aspoň z mého pohledu). Dříve jsem mívala hodně kamarádů ve škole, ale před měsícem se to změnilo.
Všechno to začalao tím, že jsem se o prázdninách pohádala s tehdy nejlepší kamarádkou (říkejme ji #). Já jsem se snažila vyřešit ten spor mezi námi, ale ona mi nadávala atd. Když začala škola, snažila jsem se ji ignorovat, ale bylo dost těžké, protože jsme se kamarádily se stejnými lidmi.
Ke konci září šla # na operaci a musela zůstat měsíc doma. A I když to zní hnusně byla jsem ráda. Užívala jsem si prostě měsíc s kamarády aniž bych myslela na #. Zanedlouho # už byla zase ve škole, ale mě to zas tak nevadilo.
Ten týden kdy přišla # jsem byla smutná, ne kvůli ní, ale kvůli něčemu jinému.
Místo toho aby se mě kamarádky zeptaly co se děje nebo mě rozveselily, tak mě pomlouvaly (hlavně #) a myslely si, že jsem na ně naštvaná. Já se moc lidem nesvěřuju, protože je nechci zatěžovat svými problémy, a kdybych věděla že si myslely že jsem na ně naštvaná, tak bych jim to vysvětlila.
Bohužel ještě v tom týdnu v pátek když skončila škola tak jsem dostala zprávu od jedné z mých kamarádek. Promiň ale na mojí přespávačku jít nemůžeš, protože si nás poslední dobou urážela atd. v tu chvíli když jsem si to přečetla jsem měla chuť vyskočil z okna. Rychle jsem jí odepsala, že nechápu co tím myslí a potom jsem jí napsala, že to je nejspíš nějaké nedorozumění, že já jsem jim nenadávala nebo nepomlouvala, jen jsem se s nima tolik nebavila, protože jsem byla smutná. Na to už nic neodepsala.
Od té doby se se mnou nebaví žádná z mých kamarádek ze školy a jsem sama. Na obědy tak často nechodím, protože nechci sedět sama, když je tam spoustu lidí. Chce se mi brečet vždycky, když vidím moje bývalé kamarádky se bavit nebo když mě pomlouvají. Chtěla bych se s nimi zase kamarádit a chtěla bych si o tom promluvit, ale bojím se co na to řeknou.
Myslela jsem si, že jsem byla pro ně stejně tak důležitá jako byly ony pro mě :-(
Děkuji (a omlouvám se jestli to bylo moc dlouhé nebo komplikované)

holka, 14 let, 3. prosince

Ahoj,

píšeš o situaci, kterou prožíváš. Umím si představit, že není příjemné, když jsi sama, když Tě ostatní pomlouvají nebo nezvou na společné akce.

Chtěla bych Ti napsat, že taková období, jaké prožíváš Ty, v životě přicházejí. Jsou období, kdy míváme více hezkých vztahů, a pak třeba ta, kdy jich máme málo. V dospívání se to ještě násobí, protože to samo přináší spoustu změn, výkyvů a citových zmatků. To ale neznamená, že je to snadné, to spíše naopak. Je ale docela pravděpodobné, že toto období časem přejde.

Teď Ti ale není dobře v tom, co prožíváš. Co můžeš udělat, je snažit se s kamarádkami nějak usmířit či dát dohromady. Můžeš si vybrat jednu z nich (třeba X) a říct jí, jak se cítíš, co vnímáš a prožíváš. Pokud jste se třeba pohádaly, můžeš nabídnout i omluvu. Je důležité, aby věděly, že o ně stojíš, že Ti takto není dobře, i když se obvykle nesvěřuješ. Pokud o Tobě nic neví, mohou se například domnívat, že o ně nestojíš nebo jsi naštvaná.
I kdyby všechno zůstalo tak jak nyní, můžeš hledat blízké vztahy jinde – ve společnosti lidí, se kterými máš stejné záliby či koníčky, sportovním kroužku apod. Ostatně to můžeš udělat vždycky, hezkých vztahů může být samozřejmě i více.

Přejeme, aby se Tvoje vztahy zlepšily,

Modrá linka