Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alík radí dětem

  Na otázky odpovídají

  pracovníci Modré linky, psycholožka BáraV, poradenské centrum Locika, MUDr. Jiří Staněk, MVDr. Přemysl Rabas, vědecký novinář Pragmatik, student práv Yaboiii, Škola Vitae, bojovníci proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze děti mladší 15 let.

  Jiné téma

  Pláč ze smutku i radosti

  Dobrý den, nevim jestli to vy budete vědět, ale pripada mi ze jsem hrozne citliva ale fakt na vse proste u filmu jsem nikdy nebrecela a ted porad a nebo kdyz mi nekdo neco rekne tak pak vecer brecim zas a brecim treba 4x každý den. Mě rozbrečí snad všechno, třeba i kdyz mi třeba nekdo udela hezkyho tak vecer zas brecim štěstím. Nevíte proc uz to celkem nedavam haha

  holka, 14 let, 17. srpna

  Ahoj,

  píšeš, že poslední dobou často brečíš, i když jsi smutná, i když jsi veselá. Začíná Ti to vadit. Věřím, že Tě taková síla pocitů může zaskočit. V dospívání, kdy emoce více ovlivňují hormony, to není nic neobvyklého. Jako dívka možná začneš časem pozorovat, že v některých fázích menstruačního cyklu máš k pláči blíž a jindy je ho méně.
  Vlastně je pro duševní zdraví docela fajn, že umíš plakat a vypustit tak všechny pocity, které potřebuješ, uvolnit se a jít dál. Lidé, kteří plakat neumí nebo si to nedovolí většinou hodně trpí. Přemýšlím nad tím, co Ti na pláči vadí - možná je Ti trapně, nechceš lidem okolo sebe vysvětlovat, proč pláčeš, nebo si při pláči připadáš slabá. To všechno jsou negativní předsudky vůči pláči, které jsou v naší kultuře obvyklé. Na pláči samotném ale nic špatného není, dokonce i některá zvířata umí plakat. Pláč má umožnit projít velmi silnou (příjemnou nebo nepříjemnou) situací rychleji a případně také dát lidem okolo signál, že se něco děje. Pokud se budeš pláči bránit nebo si ho vyčítat, paradoxně může tenhle tlak na sebe emoce ještě zesilovat a zvyšovat nepohodlí na duši i na těle. Intenzivní pláč může být i vyčerpávající, v tom případě můžeš zkusit sama se sebou udělat dohodu, že budeš plakat například po dobu dvou písniček a pak zkusíš utřít slzy a půjdeš se zase věnovat něčemu jinému. Ber to ale jen jako pokus, kdyby to nešlo, nic se neděje. Je mnohem lepší udělat si chvilku pro sebe a vyplakat se, zkus pláč brát jako uzdravující proces.

  Pestré dny s emocemi přeje
  Modrá linka

  Kluci a láska

  Pusa kamarádce

  Dobrý den, před začátkem prázdnin jsme měli školu v přírodě. Mám rád jednu holku (nechci říkat její jméno, tak ji budu říkat holka), a mý nejlepší kamarádi to ví a snažili se mi nějak pomoct, jak ji zaujmout. Já jsem nad tím furt přemýšlel a kamarády napadlo, že bych jí mohl dát při opékání párku při západu slunce mohl dát pusu. Tak jsem to udělal. Ta holka byla velice překvapená a pak šla na pokoj. Pak se mnou nemluvila. Teď o prázdninách jsme šli ven, jako kamarádi. Myslíte, že ke mě něco cítí? Vím že na to asi nejste odborníci, ale i tak to zkusím. Děkuji, přeji hezký den.

  kluk, 14 let, 17. srpna

  Ahoj,

  docela rozumím tomu, že jsi teď trochu zmatený a přál by sis vědět, jak si u holky, která se Ti líbí, stojíš. Dovedu si představit, že i ona mohla být pusou od Tebe zaskočená. Z toho, co píšeš, se nedá ani hádat, jestli mile nebo nemile. Připadá mi důležité, že jste pořád kamarádi, že se na Tebe nějak zvlášť nezlobí. Přemýšlím nad tím, že Ti asi nezbyde nic jiného, než té holce nějak říct, že tu pusu myslels vážně a že ji máš rád. Než to uděláš, zkus si trochu představit, jak to bude dál, když bude Tvé city opětovat, i když ne. Jestli byste pak byli dál kamarádi a tak.

  Držíme palce, ať to dopadne, jak si přeješ.
  Modrá linka

  Menstruace a výtok

  Nepravidelná menstruace a tzv. „špinění“

  Dobrý den je možné ze bych špinila 3 dny a pak se nedostavila menstruace ? Špinila jsem 3 dny stím že ze mě vytékala hnědá a hnědočervená tekutina po třech dnech to skončilo teď mám normálně průhledný nebo bílý nezapachajicí výtok.Ale menstruace nikde . Mám ji nepravidelnou ale vždy přijde někdy dřív někdy později než mi píše aplikace .

  holka, 18. srpna

  Ahoj holko,

  Především je třeba počítat s tím, že během prvních dvou let od první menstruace je až 50% cyklů anovulačních. To znamená, že při nich nedochází ani k dozrání a uvolnění vajíčka, ani ke krvácení. Zjednodušeně řečeno, menstruační cyklus sice proběhne, ale jaksi „naprázdno“.
  Rovněž prodleva mezi dvěma cykly může být různě dlouhá. Běžně se uvádí 28 dní (4 týdny), avšak v praxi kolísá v rozmezí 21 až 35 dní (tj. 3 až 5 týdnů). Zejména v období dospívání tudíž nelze spoléhat na aplikace typu menstruačních kalendářů.

  Pokud jde o tzv. „špinění“ (i když tento výraz nepovažuji za právě nejvhodnější, protože vyvolává představu, že v době menstruace je žena či dívka nějak „nečistá“, což je dle mého názoru překonaný středověký názor), to vzniká tak, že menstruační krev je po delší dobu zadržována v těle, a tudíž odchází z těla až v době, kdy už došlo k rozkladu červeného krevního barviva. V důsledku postupného rozkladu červeného barviva se zbarvení krve mění na hnědou (podobně jako když krev zaschne třeba na náplasti). Nejedná se však o žádnou poruchu, která by snad vyžadovala nějakou léčbu.
  Rovněž výtok, pokud je bezbarvý nebo zbarvený doběla, je v tomto případě normální. Jedná se o přirozenou součást „samočisticího“ mechanismu pohlavních orgánů.

  Moje tělo - holky

  Péče o pohlavní orgány; výtok

  Ahoj,
  mám dotaz ohledně mé kamarádky a ještě jeden ohledně mě.

  1.
  Nedavno jsem se bavila s kamarádkou a říkala mi, že má nějaký krém (je přírodní), který si maže tam dolu. Ten krém k tomu není ale určený, je určený na tělo a ruce.

  Tak jsem se chtěla zeptat, jestli je to dobře a kdyžtak, jestli bych tsi něco takového neměla pořídit. A případně jak často si ho mazat. Kámoška si ho prý maže vždy ráno a večer.

  2.
  Mám nějaký bílý výtok. Nesmrdí a nic takového. Někdy to cítím, jak to teče, vždy ale jen troška. Někdy mi to, ale promočí kalhotky, je to nepříjemný, být v mokrým.

  Co to může být a dá se podle toho poznat, kdy dostanu menstruaci? Jde tomu nějak zabranit, aby mi to kalhotky nepromocilo?

  Díky moc

  holka, 13 let, 18. srpna

  Ahoj holko,

  1) Jestliže je krém určený na tělo, lze jej nanášet i na vnější pohlavní orgány, které jsou také součástí těla. Pravdou je, že povrch pohlavních orgánů může být citlivější, než povrch jiných částí těla. Proto by bylo nejprve vhodné vyzkoušet velmi malé množství krému a pozorovat, jak na něj určitá část těla bude reagovat (například zda nedojde k zarudnutí, svědění a podobně).
  Další otázkou je, z jakého důvodu Tvoje kamarádka krém používá, zda například pro ošetření pokožky z důvodu holení ochlupení, případně kvůli vysušené pokožce či sliznici a podobně. Jinak není používání krému nutnou součástí dívčí intimní hygieny, i když samozřejmě záleží na každé dívce, jak velkou péči chce svým pohlavním orgánům věnovat. Základem je samozřejmě každodenní důkladné mytí. Krém lze používat například na suchou pokožku, případně pro ošetření po holení (viz výše). Pokud si holíš ochlupení, krém nanášej na oholená místa jednou až dvakrát denně po dobu alespoň 2 až 3 dnů po každém oholení.

  2) První výtok se dostavuje nejčastěji půl roku až dva roky před první menstruací, nicméně rozmezí této časové prodlevy je natolik široké, že na základě výtoku nelze jednoduše odhadnout, kdy se dostaví první menstruace. Pokud je výtok čirý nebo bělavý, je vše v pořádku a jedná se o normální (fyziologický) výtok. Samozřejmě je při výtoku vhodné mít připravené suché kalhotky na převlečení, případně používat vložku, do níž se tekutina vsákne.

  Škola

  Mám se těšit do školy?

  Ahoj poradno, potřebuji pomoc!

  Nevím jestli se mám nebo nemám těšit do školi. Budeme mít toho nejlepšího učitele který u nás na škole je. Ale na matiku budeme mít tu nejpřísnější učitelku na škole. Chodím do ZŠ. Bohumila Hrabala a druhý stupeň je v jiné budově ve které jsem ještě nikdy nebyla😞 Mám se těšit nebo ne?????????

  Anika 10 let, 1. srpna

  Ahoj,
  chápu tvoje obavy i těšení a myslím, že je to tak u většiny událostí v lidském životě, že se člověk na něco těší, ale současně má z některých věcí strach. Vždy ale záleží na tom, jak se k tomu daný člověk rozhodne přistoupit.
  Pesimisté se dopředu obvykle utápí v obavách a už předem si dělají starosti, co všechno by se mohlo pokazit a vymýšlí ty nejhorší scénáře. Oproti tomu optimisté se vždy snaží vidět ty lepší stránky věci, z těch se radují a těší.
  Je volbou každého člověka, a tedy i tvojí, jaký pohled si zvolí. Osobně si však myslím, že optimistický pohled je příjemnější, méně vyčerpávající a méně stresující. Na tvém místě bych se tedy těšila. Budete mít sice možná nejpřísnější učitelku na matematiku, ale vyvážená bude nejlepším učitelem, proto se můžeš těšit na něj. Sice si v nové budově nikdy nebyla, ale všechno je jednou poprvé (ostatně když jsi nastupovala do první třídy, také jsi v té budově nikdy předtím nebyla a zvládla jsi to, i když jsi byla o mnoho let mladší). Ber to jako novou zkušenost a třeba příležitost poznat nové kamarády a vyzkoušet si nové věci.
  Věřím, že se ti v nové třídě bude líbit!
  Bára

  Poradna - dotazy k webu

  Jak dobře řeší policie činy popsané v poradně?

  Ahoj Alíku. Mohu se zeptat, za jak dlouho přijde něco od policie, po tom co nahlásíte trestný čin, a jak to většinou dopadne? Děkuji za odpovědět.

  Vy vite kdo, 18. srpna

  Ahoj Nekdo,
  pokud nahlásíme podezření na trestný čin, tak nám od policie přijde potvrzení (a poděkování za ostražitost) prakticky ihned a tím naše úloha končí. Do policejního spisu nevidíme. Může chvilku trvat, než zjistí totožnost zúčastněných osob, také budou nejspíš vyhodnocovat, jak je popsaný čin závažný a jak moc hrozí, že by pokračoval (nebo se v brzké době opakoval). Myslím, že podobné to je u všech záchranných či bezpečnostních složek státu – dokáží se zmobilizovat během čtvrt hodiny, nebo také můžou bádat měsíce.

  Závěr se dozvídáme jen výjimečně. Bývá různý, někdy policie zjistí, že vyslýchá nepříliš chytrého vtipálka, někdy zjistí něco mnohem horšího… :-(

  Alík

  Sport

  Jaký dělat sport?

  Ahoj, rada bych vice sportovala i pres moje omezeni. Mam totiz svalovou hypotonii a kvuli tomu jsem pohybove hodne pozadu a nemuzu delat spoustu veci co delaji moji vrstevnici. Mam velkou sanci na zlepseni, ale nemam moc moznosti jak se vice hybat. Rehabilitace mozna taky pomaha, ale chtelo by to nejaky rozumny sport ktery zvladnu. Leda asi plavani a trikolka (ktera ale neni zadarmo...). Ale ja bych rada hrala i nejaky micovy hry treba v nejakym tymu nebo jezdila na skateboardu, ale zas ta blba hypotonie a hlavne bolest nohou. Chodit muzu. Nenapada vas, jak bych teda mohla sportovat nebo se alespon smirit s omezenyma moznostma? Pohyb mam rada.

  holka, 12 let, 16. srpna

  Ahoj,

  je mi líto, že se potýkáš s hypotonií, která Tě pohybově omezuje. Moc oceňuji, že se přesto snažíš hledat způsoby, jak bys mohla svému tělu pohyb dopřát. Píšeš, že nemáš moc možností, jak se více hýbat. Nejsem si jistá, zda to myslíš kvůli svému omezení, anebo protože nemáš přístup ke sportu obecně. Zmiňuješ plavání a tříkolku, je vidět, že nad tím přemýšlíš a už Tě i napadají možnosti. Myslím, že nejlépe by Ti dokázal poradit odborník, fyzioterapeut. Pomohlo by, kdyby ses obrátila na rodiče, že bys ráda sport konzultovala s odborníkem a oni by Tě k nějakému objednali.

  Líbí se mi, že dokonce sama zmiňuješ také potřebu smíření se, že Tvé tělo je schopno omezeného pohybu. Myslím, že to je také velmi důležité, abys mohla spokojeně žít a dokázala tak své tělo mít ráda. Není na to jednoduchá rada. Sebeláska a sebepřijetí je důležité téma pro každého, nejen pokud máš nějaké tělesné omezení. Můžeš začít tím, že si jednou za čas řekneš, za co jsi svému tělu vděčná, co dobře zvládá. Také si můžeš dávat pozor na to, jak o svém těle přemýšlíš a co sama sobě říkáš. Pokud bude Tvůj vnitřní hlas laskavý a pečující, budeš mít své tělo víc a víc ráda a budeš ho přijímat i s jeho omezením. Pokud by se Ti to nedařilo a Tvá hypotonie Tě nadále trápila, můžeš to konzultovat i s psychologem.

  Držíme Ti palce,
  Modrá linka

  Sexuální orientace

  Přestali mě přitahovat kluci

  Ahoj všem,
  Chtěla bych radu ohledně orientace. Na prázdninách u sestřenice jsem poznala jednoho kluka přes ig (dlouholetý kamarád mé sestřenky) Je mu 17 a příští rok mu bude 18. Sestřenka mě s ním seznámila a řekla že tu bude vždycky pro mě když budu potřebovat pomoct a poradit. Všechno šlo ze začátku hezky. Bavili jsme se o koníčcích, rodině, přátelích......Sestřenka mě vždycky říkala jak mě vychvaluje, mluví o mě hezky, že je rád že mě poznal..... Mě už v tu chvíli napadalo že už ke mě může něco cítit a že by chtěl něco víc jako kamarádství ale já se sním chtěla jenom kamarádit. Byl fajn ale nebyl můj tip a bude mu 18 a mě je čerstvě 14 :-c No a jeden den přidal na svoje story dost hnusný tweet (omlouvám se protože nevím jak se to píše) ohledně silnějších holek. Bylo mi to celkem líto protože mám hodně známých co bojují s nadváhou a sebenenavistí. V tu chvilku jsem si řekla že pro mě celkem skončil. Už jsem mu moc nepsala ale jednou se ozval s tím že by semnou chtěl něco mít. V tu chvilku mě zamrazilo. Přestala jsem brutálně cítit lásku ke klukům ;-( Všechny moje dětské lásky a známé osobnosti z mého srdce odešli. Přestala jsem mít motýlky v bříše a pociťovat veškerou lásku ke klukům. Začala jsem přemýšlet jestli nemohu být na holky ale ani holky mě nijak nepřitahují stejně jako kluci.(je dobré podotknout že jsem vždycky stála o vztah a o každého kamaráda, herce, zpěváka, sportovce atd. před tím než jsme si začali psát s tím sestřenčiným kamarádem) Strašně mě to děsí :-( Bojím se vyjít ven protože by se mi mohla zalíbit holka. Rodiče by mě příjmuli jaká jsem ale já bych se nepříjmula. Snažila jsem se na sílu zamilovat do kluků ale už mi to nejde. Mám strach a už chci aby se mi zase začali líbit kluci.....

  Moc se omlouvám za to že tu nejsou osnovy a že tu jsou chyby ale zprávu jsem psala od srdce a tak jak to cítím

  Předem děkuji za odpověď

  holka, 14 let, 16. srpna

  Ahoj,

  píšeš nám o svých obavách, že se u Tebe možná změnila sexuální orientace. Předcházel tomu incident s kamarádem sestřenky. Pozorně jsem si Tvůj dopis přečetla a vnímám, že Tě to teď opravdu velmi trápí. Dokonce natolik, že se bojíš vyjít ven a přemýšlíš nad tím, že jako lesba by ses nepřijala. Představuji si, že můžeš zažívat zmatek z toho, jak to teď s orientací máš. Kluci Tě teď nepřitahují, ale vlastně ani holky. Chápu, že Tě to děsí.

  Chci Tě ujistit, že to, co nyní prožíváš, nemusí a pravděpodobně ani není, nic definitivního a stálého. Podle toho, jak jsi to popsala, zdá se, že je to reakce na to, jak se ten kluk vyjádřil ohledně holek s nadváhou. A protože to vypadá, že jsi empatická a máš pro lidi, kteří bojují s nadváhou/obezitou pochopení, nedivím se, že Tě to zasáhlo a změnilo Ti to na něj pohled. Někdy, když nás takhle kluk zklame, můžeme mít tendenci zanevřít na všechny kluky obecně. Určitě jsi už někdy slyšela někoho říkat „všichni kluci jsou stejní“. Je možné, že teď budeš mít chvíli takový pocit, a že tenhle kluk Ti ostatní kluky na nějakou dobu znechutil. Nespojovala bych to se změnou orientace a nezdá se mi to jako znamení toho, že bys byla na holky. Ostatně Tvá sexualita se ve 14 letech stále ještě vyvíjí. Také chci zdůraznit, že si vážím toho, že už ve svém věku máš vyzrálý pohled na svět, neodsuzuješ druhé podle vzhledu a je dobře, že si stojíš za svými hodnotami.

  Myslím, že by Ti mohlo pomoci netlačit na sebe, nechat to chvíli být, nevěnovat tomu příliš mnoho pozornosti a je možné, že to časem prostě vyšumí a za nějakou dobu se zase najde nějaký kluk, který se Ti zalíbí. A věřím také v to, že najdeš kluka, který, stejně jako Ty, nebude druhé hodnotit podle vzhledu.

  Užij si ještě zbytek léta tak bezstarostně, jak jen to jde.
  Modrá linka

  Škola

  Chtěla bych studovat kriminalistiku

  Ahoj poradno,

  minule jsem psala dotaz ohledně toho, že bych chtěla pracovat s kriminalitou. Chtěla jsem být tajný agent, ale teď bych chtěla být kriminalistkou a nevím jaká střední škola je ideální, protože upřímně nevím, jestli bych chtěla jít na policejní.
  Teď jdu do 8. třídy a musím se rozhodovat o střední. V budoucnu bych chtěla jít na vysokou na studium kriminologie, ale zajímá mne jakou střední školu zvolit.
  A jestli bych mohla na jinou střední, než na policejní, protože na policejní jsou strašně těžké fyzické testy.
  Předem děkuji za odpověď.

  holka, 13 let, 19. července

  Ahoj,
  je hezké, že máš jasný cíl a vizi, za kterou jdeš. Dívala jsem se na přijímací řízení z kriminalistiky, případně z kriminalogie a ve valné většině případů se týká znalostí obecného středoškolského učiva a jazykového testu.
  Není tedy určitě nutné, abys před vysokoškolským studiem tohoto oboru absolvovala policejní střední školu. Klidně si můžeš vybrat například gymnázium, které pokrývá široký rozsah učiva a určitě tě připraví na přijímací zkoušky kvalitně.
  Přeji ti hodně štěstí!
  Bára

  Moje tělo - kluci

  Rozměry pohlavních orgánů

  Ahoj poradno,
  Minulý dotaz jsem psal že mám malý penis.Teď se ale bojím, co na to řekne doktor. Bude mi měřit varlata a možná řekne, že mám malý penis. Jestli řekne, že mám malý penis nebo varlata, tak co se pak stane?
  Předem děkuji za odpověď

  kluk, 17. srpna

  Ahoj kluku,

  Vzhledem k tomu, že rozměry penisu jsou u Tebe stále ještě normální, se zřejmě nestane nic. V případě, že by se jednalo o tzv. mikropenis (tj. penis abnormálně malých rozměrů), by připadala v úvahu hormonální léčba. Avšak v Tvém případě se o mikropenis nejedná.

  Kvůli rozměrům penisu by ses neměl trápit, zejména jsou-li normální, třebaže podprůměrné. Rozhodně neplatí, že penis velkých rozměrů by měl být považován za „lepší“ nebo „dokonalejší“, než penis menších rozměrů.

  Poradna - dotazy k webu

  Smí poradna zkazit legraci předáním dat policii?

  Ahoj, mám dotaz. Když někdo napíše něco nepatřičného na Alíka a vy to chcete nahlásit policii, jak můžete zjistit, že to napsal ten, kdo vlastní tento e-mail. Děkuji za odpověď a dodržujte „anonymitu“ a ještě se chci zeptat, jestli je vůbec legální takhle stopovat lidi, já mám pocit, že ne, ale nejsem si jistý, děkuji za odpověď.

  Nekdo, 17. srpna

  Ahoj Nekdo,
  my pochopitelně anonymitu popsanou v pravidle 3 dodržujeme. Nikdy nezveřejňujeme, kdo dotaz psal – copak jsi nečetl pravidla? 8-o

  Propojení mezi dotazem a účtem tady v databázi existuje, díky tomu vidí odpovídající dřívější dotazy stejného autora a tazatelé mají také snadný a rychlý přístup ke svým otázkám a nemusí je složitě hledat. Kdysi dávno toto propojení neexistovalo, hodně dětí odpovědi nenacházelo a ptaly se opakovaně znovu, byl tu ohromný zmatek. Viz loňský článek o historii poradny.

  Rozhodně se musím ohradit, že my tě nijak nestopujeme. Tvůj rodič nám v nastavení osobních údajů tvého účtu povolil uchovávat tvoji e-mailovou adresu i tvé IP adresy a identifikace prohlížečů – copak nečetl, s čím souhlasí? 8-o

  Nic moc navíc nevíme a vědět ani nemůžeme, nejsme policie. Kriminálka na podkladě těchto údajů může pátrat dál, může se zeptat poskytovatele e-mailu, poskytovatele připojení atd. – většinou najdou, koho hledají. I pokud bys dotaz vložený z tvého účtu nepsal přímo ty, tak cesta ke skutečnému autorovi vede pravděpodobně přes tebe.

  Popíšeš-li nám do poradny trestný čin, a my ho chceme nahlásit policii… no, moment, ne, žádné chceme, my ho nahlásit ze zákona přímo musíme, stejně jako každý občan ČR. Všichni mají ohlašovací povinnost, vyjma knězů a advokátů. Neoznámení závažného trestného činu je samo o sobě trestný čin, za který hrozí až tři roky odnětí svobody – viz popis na webu policie. Pokud máme sebemenší podezření, že se čin stát mohl, tak prostě nemáme na výběr. Upozorňuji na to opakovaně. Policie přirozeně požaduje všechny související údaje, které máme k dispozici. :-|

  Ještě bych měl podotknout, že jakýkoliv anatomicky přesný popis sexuálního zážitku od malého dítěte stojí za pozornost úřadů, i kdyby byl smyšlený, protože zjevně muselo dojít k nějakému narušení mravní výchovy. Mohlo se zúčastnit něčeho nevhodného jako pozorovatel… a tomu by měla odpovědná dospělá osoba zabránit. Nemusí to být případ pro policii, ale třeba pro sociálku. :-(

  Rozumím, že je stresující, když na nevkusný pokus o trapný vtip dostaneš takto závažnou reakci. Sklízíš, co jsi zasel… @)->-

  Alík

  Moje tělo - váha

  Ahoj,
  Předem se omlouvám se za časté psaní dotazů. Mám takový problém. Poslední dobou nemám hlad ani chuť k jídlu. Když už mám něco sníst, tak to je nějaká divná kombinace jídel (třeba jsem měla plátkový sýr roztopený v mikrovlnce s kečupem :-c). A když už sním něco normálního, tak je mi po tom špatně. Nevím z čeho, ale asi to bude mojí psychikou. Připadám si, že jsem tlustá. Vážím 47kg a měřím 155cm. Tenhle problém mám cca od 4.8.2022, takže týden. Tak teď nevím co s tím.

  Předem děkuji za odpověď
  Přeji hezký den

  holka, 11 let, 12. srpna

  Milá dívko, 

  svěřuješ se poradně s tím, že poslední dobou se nemáš chuť k jídlu ani nepociťuješ hlad. Zároveň tě trápí pocit, že jsi tlustá. Myslím si, že to bude opravdu mít souvislosti s tvou psychikou. A proto bych ti moc doporučila vyhledat, kromě dotazů do poradny, i odborníka k osobnímu rozhovoru. Třeba by to mohl být psycholog ve škole nebo psycholog v poradně. Bylo by třeba zjistit, co se s tebou opravdu děje, z čeho prožíváš stres, který se pak pak projevuje tím nechutenstvím. A také z jakého důvodu máš pochybnosti o své váze. Je možné, že to ukazuje na nějaké tvé hlubší trápení. Většinou se za podobnými problémy skrývá trápení ohledně vztahu sama k sobě a k nejbližším lidem kolem tebe. Zkus proto víc porozumět své situaci, vnímej jak ti je celkově, co se děje ve tvých vztazích, ve škole či jinde. A pokud budeš vnímat, že to trápení začíná být na tebe moc, neboj se říci si o pomoc. Zkus o tom s někým promluvit, komu důvěřuješ. A pokud o tom nechceš mluvit přímo,  můžeš třeba kontaktovat nějaký chat pro děti. Je anonymní. Možnosti najdeš na stránkách e-poradna. Tak se neboj případně ozvat a říci si o podporu.  Držím ti palce. Poradce Centra Locika.

  Rodiče

  Dobrý den. Mám dotaz ohledně snů. Sny se mi zdají celkem často, ne nějaké noční můry nebo tak, ale pokaždé mě ve snech někdo seřve nebo tak něco, a já se cítím strašně provinile. A v úplně každém snu. Mohlo by to mít souvislost se zatajováním pár věcí rodičům, z čehož se dost provinile cítím i vzhůru? A jestli jo, měla bych jim to říct? Děkuji za odpověď.

  holka, 13 let, 5. srpna

  Milá dívko, 

  děkujeme za důvěru. Svěřuješ se poradně s tím, že tě trápí opakovaný špatný sen. V tom snu na tebe někdo křičí a ty se cítíš provinile. Myslím si, že to opravdu může mít souvislost s tím, jak píšeš dále, že se cítíš provinile vůči rodičům i přes den. Přiznáváš, že jsi jim zatajila nějaké věci. V tom snu se ti pak nejspíš ukazuje tvůj  podvědomý strach z toho, co by se stalo kdyby na to rodiče přišli. A nejspíš odráží právě tu vinu, kterou v sobě cítíš. Přes den, kdy se zabýváš mnoha jinými věcmi, tak tyto pocity držíš víc pod kontrolou. Ale v noci mají pak volný prostor se naplno projevit. Ptáš se jestli by jsi měla rodičům to, co tajíš říci. Samozřejmě by to bylo dobré. Ulevilo by se ti a nemusela bys v sobě skrývat ten svůj strach a pocity viny. Zkus si pro sebe říci, co tě vlastně vedlo k tomu, že jim něco tajíš? Máš z nich strach, jak budou reagovat, když k nim budeš upřímná? Je možné, že ta situace, kterou prožíváš nyní, mluví o něčem dlouhodobějším ve vašich vztazích. Třeba máš z rodičů strach již delší dobu, třeba na tebe hodně křičí a vzbuzují v tobě pocity viny. To nevím, o tom by bylo dobré si více promluvit. Pokud by jsi potřebovala, mohla by jsi využít nějaký z poradenských chatů pro děti v náročných situacích. Třeba i ten náš, pod Centrem Locika. Najdeš ho na www.detstvibeznasili.cz. Nebo nějaký jiný z chatů na poradenském webu e-poradna. Kromě toho o tom ale také můžeš mluvit s někým z blízkého okolí, komu důvěřuješ. Může to být někdo s blízkých příbuzných, třeba babička nebo děda. Můžeš se s tím svěřit ve škole, třeba školnímu psychologovi. Samozřejmě první kroky by měli vést k těm rodičům a promluvit si o tom s nimi. Ale tady je otázka, jaká je mezi vámi vlastně důvěra. Pokud ji k nim cítíš, tak ti doporučuji se jim svěřit a případně mluvit i o tom, jestli tě něco ve vašich vztazích delší čas trápí a chtěla by jsi to jinak. Držím ti v tom palce. Poradce Centra Locika

  Moje tělo - váha

  Tělesná výška a hmotnost

  Ahoj,

  Chci se zeptat, mám nadváhu? Už jsem se ptal předtim ale teď jsem hodně vyrostl. Vážim 58 kilo a 168cm. Je to normálně nebo je to víc?

  Děkuji

  kluk, 14 let, 12. srpna

  Ahoj kluku,

  Tvoje tělesná výška je naprosto normální, dokonce odpovídá průměru u chlapců Tvého věku, který činí právě 168 cm. Také Tvoje tělesná hmotnost je naprosto normální. Index tělesné hmotnosti, který vyjadřuje poměr mezi výškou a hmotností, u Tebe činí 20,5. To je vzhledem k Tvému věku a pohlaví ideální poměr (optimální hodnoty indexu tělesné hmotnosti pro chlapce ve věku 14 let se pohybují v rozmezí 18 - 21). Nadváhou tedy rozhodně netrpíš.

  Škola

  Chci mít vlastní podnik

  Zdravím
  Za měsíc mě čeká hledání střední školy.Už od školky chci mít vlastní podnik a mám v tom i jasnou vizi,ale jedna věc mi nedá spát.Potřebuji na otevření vlastního podniku specifickou školu,nebo na tom nezáleží?
  Děkuji za odpověď

  kluk, 13 let, 18. července

  Ahoj,
  je sympatické, že máš vizi a sen, za kterým chceš jít. Bohužel nepíšeš, čeho by se měl tvůj vysněný podnik týkat. Existují obory, ke kterým potřebuješ odborné vzdělání, a stejně tak celá řada lidí podniká i v oborech, které nestudovala. Skutečně záleží na tom, čemu se chceš věnovat, a od toho se potom odvíjí i případné požadavky na vzdělání. Když to přeženu a zvolím skutečně extrémní příklad; těžko by sis například mohl otevřít soukromou lékařskou praxi, kdybys neměl vystudovanou medicínu. Na druhou stranu kdyby sis chtěl například zařídit eshop, je celkem jedno, co budeš mít vystudované.
  Měj se hezky!
  Bára


  Prosba od Alíka

  Podpořte prosím
  Modrou linku!