Poradna: Alík radí dětem

Na otázky odpovídají

pracovníci linky důvěry Modrá linka a Alíkovi kamarádi BáraV a MUDr. Jiří Staněk. Občas odpovídá i sám Alík.

Poradna je určena čtenářům do 15 let.

Jiné téma

Ahoj chtěla bych se zeptat jestli si myslíte že se mi děti ze třídy budou smát že mám oblečení (jen pár kusů ) po tetě? Celkem z toho mám strach ( teta to oblečení nosila ve 13 a teď ji je 31) . Jak mám popřípadě reagovat? Děkuji

holka, 12 let, 24. září
BáraV 25. září

Ahoj,
pouze na základě jedné věty nedokážu odhadnout, jestli se ti budou děti smát. Některé oblečení je nadčasové a nevyjde z módy prakticky nikdy. Jiné kousky podléhají módním trendům, které se mění v podstatě každou sezónu. Zkus probrat s maminkou nebo kamarádkami oblečení, které jsi zdědila po tetě, a rozhodnout, které je ještě v módě a které už by bylo lepší vyřadit. Nadčasové kousky potom můžeš kombinovat s módními a dosáhneš skvělého výsledku. Na dálku se nedá posoudit, o jaké oblečení se jedná, ale pokud přizveš k třídění například nějakou kamarádku, určitě se vám podaří nakombinovat kousky tak, aby se ti spolužáci nesmáli.
Měj se hezky.
Bára

Moje tělo - holky

Aliku a cela poradno chtěla bych se zeptat.. Poslední dobou (asi 1mesic) mne svědí tam dole. Hygienu dodržuju, menstruaci ještě nemám a ani jsem nemasturbovala. Poslední týden je to pro mne nesnesitelné. Hlavně ve škole mi to je nepříjemné, když mne to tam svědí. Je mi trapné se ptát mamky tak se obracím tady na vás :) děkuji za odpověď předem :)

holka, 13 let, 23. září

Ahoj holko,

Popisované obtíže mohou být nejen projevem zanedbané hygieny, ale i hygieny prováděné příliš důkladně. Zejména větší množství mýdla může vést k vysušování a podráždění, a proto bych ti na mytí vnějších pohlavních orgánů doporučoval spíše tzv. intimní mycí gel, který lze zakoupit v drogerii či v lékárně.

Pokud je silné svědění provázeno rovněž zarudnutím vnějších pohlavních orgánů, případně i zvýšenou teplotou, mohlo by se jednat o tzv. vulvitidu neboli zánět zevních pohlavních orgánů. Při léčbě tohoto onemocnění lze využít některou z volně prodejných mastí (např. calcium pantothenicum), avšak v případě, že do několika dnů obtíže neodezní, doporučuji navštívit kožního lékaře či lékařku.

Volný čas

Ahoj, chtěla bych se zeptat, co mám dělat ve volném čase, nechci být pořád jen na počítači.

holka, 12 let, 24. září
Pralinka2 24. září

Ahoj,
to je zajímavý dotaz. Častěji se lidé ptají, kdy mají stihnout všechny své zájmy a koníčky, když mají málo volného času.
Ve volném čase se dají dělat spousty věcí, a když počítače nebyly, tak se ani nic jiného dělat nedalo. Ale je pravda, že počítače často usnadňují i ty činnosti, které samy se počítače netýkají.
Teď například začíná podzim, za mých mladých let se to za větrnějšího počasí na různých kopcích a loukách hemžilo dětmi, které pouštěly draka. Už ani nepamatuju, kdy jsem naposled někoho viděl pouštět draka, už je to pár let a i to byly jednotlivé případy, dnes lidi pouští častěji drony, to je ale trochu náročnější a dražší. Ale i to je zajímavá zábava. A na jaře jsme cvrnkali kuličky, to už jsem neviděl ani nepamatuju.
Ale spoustu zajímavých činností najdeš i přes ten počítač, i přímo na Alíkovi, například v nástěnkách nebo Alíkovinách. Spousta dětí se stará o nějaké zvířátko, což je hezký způsob trávení volného času. Také je možné chodit na různé výlety na zajímavá místa, tam ti počítač například pomůže najít spojení pomocí internetového jízdního řádu, ale samotný výlet je pěkný a užitečný způsob trávení času, ke kterému počítač nepotřebuješ. V létě se dá chodit se koupat, v zimě například lyžovat, sáňkovat nebo stavět sněhuláky. Ve městě se dá chodit například do muzea, na výstavy a podobně. V muzeu mohou být například zajímavé informace o historii vašeho města, včetně nějakých ukázek.
A samozřejmě základní je potkávat se s ostatními dětmi a hrát nějaké hry, ne počítačové, ale skutečné, ano, i takové hry existují.
Ve volném čase se mimo počítač dá dělat tisíce různých činností, to, co jsem napsal, je jen několik málo příkladů.

Škola

Ahoj. Nový školní rok jsem začala celkem špatně.. Asi dvě jedničky, dvě trojky a jedna pětka....
Nechci, aby tohle vypadalo jako výmluva, ale.. Máme třídní učitelku, která mě hrozně štve a dělá, jako kdybych v té třídě nebyla.. Mě ona štve tím, jak se chová (to byste jí museli vidět). Já z ní jsem furt úplně "na prášky". Měli jsme výtvarku a ona viděla moje jméno na papíru a dala mi z toho trojku a ostatní měli jedničku. A mám od ní 5 z ČJ. Nevím, jak to mám říct mámě. Pětku měla celá třída. Už byla naštvaná za trojku a až zjistí tu pětku..... Jak jí to mám říct?

holka, 12 let, 21. září
Mari1 24. září

Ahoj,
snad ti nebude vadit, když odpovím já, jsem učitelka, takže budu mluvit/psát z vlastní zkušenosti.
Každý z učitelů jsme jiný a jinak hodnotíme. Neznám tvou paní učitelku. Zkus se jí o přestávce slušně zeptat, co máš udělat pro to, aby tě měla více ráda. Zeptej se pokorně, nesnaž se být „ta dospělá až drzá slečna“. To nás učitele spíše odradí. Také se zkus zamyslet nad svým chováním k paní učitelce, zda třeba přeci jen neděláš něco, co by mohlo narušovat výuku, zda k ní nejsi neuctivá až drzá, zda by ses třeba přeci jen neměla např. právě při ČJ více snažit.

Také se o přestávce paní učitelky zeptej i na tu trojku z VV. V čem je tvůj obrázek tak špatný ve srovnání s obrázky spolužáků. Zda bys třeba nemohla práci doma nějak zlepšit nebo namalovat znovu a tu 3 si opravit. Osobně hodnotím u VV a PČ i snahu, ne každý žák je výtvarník. Když se žák po celou dobu snaží svůj výtvor zlepšovat, a nedělá věci, které k dané činnosti nepatří, pak 1 dostane i v případě, že dílo vypadá hrozně a vůbec nesplňuje zadaný úkol. Na druhou stranu, když si žák hraje a zkrátka nepracuje, případně přinese práci za 15 minut s tím, že má hotovo, pak také dám i 3 za takovou odbytou či nedokončenou práci. Vždy ale mají žáčci možnost, si známku opravit. Ale takto postupuji já.

Pokud máš pocit, že je k tobě paní učitelka nespravedlivá ve srovnání s ostatními učiteli, pak se svěř rodičům a zkuste se i s rodiči s paní učitelkou někdy odpoledne sejí a popovídat si. Takovou schůzku je potřeba, aby si rodiče domluvili předem.

A jak máš mamince říct, že máš 5 z ČJ? Buď prostě upřímná a nezkoušej mamince tvrdit, že ta zlá učitelka ti zase dala 5. Známky musíme mít my učitelé podložené, takže se snadno zjistí, že jsi v té či oné práci měla hodně chyb. Po pravdě mamince řekni, proč máš špatnou známku - nenaučila ses, případně učivu nerozumíš apod. a požádej maminku o pomoc s nápravou té známky. Může ti učivo, ze kterého máš špatnou známku, znovu vysvětlit. Případně zkus uvažovat i o doučování.

Jiné téma

Ahoj Alíku, promiň, že se pořád na něco vyptávám :) ale mám takovou prosbu. Nakonec jsem se rozhodla, že tady svůj dotaz přece jen napíšu, ale je pro mě hrozně důležité, aby ho nikdo neviděl. Dalo by se to zařídit, když tě o to v tom dotazu poprosím? Děkuji, je to pro mě opravdu moc důležité :) A ještě jednou se omlouvám.

holka, 16 let, 23. září
Mari1 24. září

Ahoj,
když se podíváš na tuto mou odpověď, tak zjistíš, že dotaz položila „holka, 16 let“. Toto samo o sobě je dost anonymní, nikdo neví, zda dotaz položila Jana, Hana, Dana či jiná dívka (jména jsem si nyní náhodně vymyslela, pokud jsem se náhodou trefila do tvého jména, pak se skutečně jedná jen o náhodu).
Pokud i přesto chceš, aby odpověď na tvůj dotaz nebyla vidět, pak v dotaze požádej, aby jej ten, kdo bude psát odpověď, označil, společně s odesláním odpovědi, jako smazaný. Pak uvidíš po krátkou dobu odpověď na svůj dotaz jen ty. Alespoň takto mi to před časem psal Alík.

Menstruace a výtok

Zdravím Milý Alíku. Chtěla bych se zeptat jak udělat to aby:
Špiním už 4 dny a taky krvácím, ale maximálně 1 intimky denně. Maminka říká, že toto ještě ta pravá menstaruce není, je to pravda? Čekáme s maminkou, kdy to konečně přijde (jako že bude téct krve hodně). Mám hnědý výtok, ale včera jsem zjistila, že hnědého výtoku už je o moc méně a už je světlejší a že už nemám žádnou krev. Co mám dělat, abych měla vážně tu pravou menstaruci, že mě bude hodně téct krve? Díky moc

holka, 12 let, 23. září
Mari1 24. září

Ahoj,
nemáš kam pospíchat. Když už se u dívky objeví první menstruace, bývá slabá a připomíná spíše špinění, jak ty píšeš - hnědý výtok. Nyní by se ti už mělo toto špinění objevovat pravidelněji a změní se v krvácení, které si tolik přeješ. Ovšem nepospíchej tolik, ono krvácení není až tak příjemné a může s sebou nést i bolesti v podbřišku, nevolnost atd.
Má rada zní. Nepospíchej a nech přírodu, ona to vyřeší za tebe. A nelekej se, když od prvního skutečného krvácení nepřijde to další po měsíci (28 dnech), ale po delší době. Menstruace ve svých začátcích nebývá pravidelná.

Zvířata

Ahoj Alíku, omlouvám se, že píšu. Prosím, dnes mi umřel křeček. Už třetí. Mám je všechny moc ráda a jsou to moji milačci, i když nežijí. Jsem smutná. Pohřbili jsme jí na zahradě. Prosím, chtěla bych se zeptat, jak se s tím mám vyrovnat a jestli si mám koupit dalšího, i když mi umře?
Moc děkuji, DžungaráčekChlupáček

holka, 14 let, DžungaráčekChlupáček, 23. září
Mari1 24. září

Ahoj,
je to smutné, když nám umře domácí mazlíček.
Čím menší zvířátko, tím má většinou i kratší život. Nový mazlíček ti jistě zvedne náladu, ale ani ten pochopitelně nevydrží žít tak dlouho, jak by sis přála.
Jediným lékem na tvůj smutek je čas a opravdu i nové zvířátko.
Na žádného z křečíků, kteří už s tebou nejsou, nezapomeneš. Časem budeš myslet jen na ty legrační zážitky s nimi. Jak ti rozkousali knížku, schovali se pod postel a další kousky, které i takto malí tvorečkové umí.
Zkus uvažovat i o nějakém jiném zvířátku, které žije o něco déle, než žijí křečíci.
Poraď se s rodiči, zda ti dovolí i jiné zvířátko. Pokud nedovolí, nevadí. Kup si v nějakém důvěryhodném obchůdky se zvířátky nového křečíka a raduj se z každé chvilky, kterou s ním budeš.

Strach

Dobrý den, snad nebude vadit, zda se zde poradím se svým problémem - na Alíkovi jsem už přes osm let. :)

V posledním roce u sebe pozoruji dost nepříjemný nárůst takových menších obsesí... Vždycky jsem byla takové dost pečlivé a ustrašené dítě, všechno jsem si kontrolovala nejlépe dvakrát, ale v posledním roce se to zhoršilo.

Nedokážu vyjít z domu, aniž bych si tak 6-7x nezkontrolovala, že mám v tašce či kapse klíče. Když například odcházím ze školy, zkontroluji si klíče (ve vrchní kapse), zkontroluji si peněženku (ve spodní kapse)... ale pak mě zase popadne pocit na zkontrolování klíčů a pořád dokola. I sama pro sebe působím jako blázen, když neustále sundávám batoh a dívám se, jestli mám klíče, peněženku, bankovní kartu a co já vím...

Kdysi si z toho i můj přítel dělal legraci, jenže v poslední době si o mě dělá starost... Je složité s tím být, při každém odchodu odněkud se musím překonávat, abych všechno nekontrolovala. Jednou jsem se dokonce vracela zpátky asi dva kilometry, jen abych zkontrolovala, že jsem zamkla dveře.

Podotýkám, že jsem nikdy neztratila ani mobil, ani peněženku, ani klíče a podobně. Nevidím vůbec logický důvod, proč bych měla takovými obsesemi trpět...

Možná je to ale jen ze stresu, kterého jsem od dětství měla dost... Velmi by mě ale zajímal názor někoho z odbornějších sfér, protože jak jsem psala, tyhle moje „navyklosti“ kontrolovat si věci mě vyloženě trápí a děsí.

Děkuji moc za odpověď!

holka, 17 let, 19. září
Modrá linka 23. září

Dobrý den,

dokážu si představit, že Vás Vaše chování znejišťuje a trápí a je fajn, že si pro sebe hledáte pomoc. Nedokážeme takto na dálku s jasností říci, zdali jde o něco vážnějšího nebo ne. K tomu by bylo potřeba propátrat Vaši minulost, zážitky, zkušenosti, výchovu apod.

Jako důležité ale vnímám Vaše subjektivní prožívání. Trápíte se tím, děsí Vás to a zasahuje do každodenního života a to je určitě nepříjemné. Také popisujete, že se intenzita Vašeho kontrolování zvyšuje. Říkám si tedy, že by stálo za to, promluvit si s nějakým odborníkem. Napadá mě, že můžete zajít třeba ve škole za školním psychologem, který by Vás určitě nasměroval. Nebo se můžete svěřit rodičům a hledat pomoc společně.

Každý z nás občas zpanikaří a musí některé věci kontrolovat i několikrát, ale nemělo by to být něco, co nás děsí a trápí.

Držíme palce,
Modrá linka

Škola

Ahoj co mám dělat když ze mně udělali třídního pošuka pro tento rok.Prej jsem se k tomu nejvíc hodila. Ahoj Alíku pomůžeš mi prosím stačí když mi řekneš co mám dělat.

holka, let, 19. září
Modrá linka 23. září

Ahoj z Modré linky,

rozumím tomu, že Ti v pozici „pošuka“ není příjemně a je dobře, že hledáš způsob a radu k tomu to změnit. Nikdo nemá právo se k Tobě chovat nehezky a posmívat se Ti.

Dobré je v takové situaci říct nahlas svůj názor. Ostatní spolužáci by měli vědět, že je Ti nepříjemné a že si nepřeješ, aby Tě zesměšňovali nebo jakkoliv ztrapňovali. Nevím, zda-li máš ve třídě nějakého dobrého kamarádka či kamarádku, pokud ano, zkus i je požádat o pomoc a zastání. Můžete o přestávkách trávit čas spolu třeba i mimo třídu, někdy pomůže se lidem, kteří nás atakují se vyhýbat, předcházet tak konfliktu.

Pokud by v tom spolužáci pokračovali a Tobě to bylo nepříjemné, měla by o tom vědět i třídní učitelka či učitel, který by Ti měl pomoci a situaci ve třídě řešit a také rodiče, kteří Tě mohou podpořit. Myslím, že by stálo i za to, popřemýšlet o tom, proč k tomu, že Tě spolužáci označili za třídního „pošuka“ došlo, co za tím může být.

Držíme palce,
Modrá linka

Škola

Ahoj Alíku,
Právě teď to ve škole nemám jednoduché, trápí mě to že se mi ve škole posmívají ale aby jsi pochopil o co tady jde tak ti řeknu můj příběh
Od první třídy jsem chodola na jednu školu (nechci zmiňovat její jméno proto jí budu říkat škola 1) a tam jsem chodila do první A potom nás spojili s první B ale o tom teď nebudu psát. Měla jsem úžasny kolektiv (vsicni se bavilu se vsema a do ted to tak je) ale hroznou učitelku nic nenaučila ale místo toho nám povídala kolik meli krav a další blbiny které se nevztahovaly k učivu a potom jsme s toho nebraného učiva psaly test. A takhle to šlo do páté třídy kdy jsem se rozhodavala kam půjdu na školu ,protože jsem to už opravdu nezvládala. Chtěla jsem na gymnázium a taky na školu ve které je třída zaměřena na jazyky(ta škola ve ktere jsou ty jazyky je škola 2 opět nebudu říkat její jméno) na novou skolu jsem opravdu chtěla kvůli učitelce (vím že bych ji na druhém stupni neměla ale bála jsem se že si tam na mě zasednou zase jini ucitele) to jsem si ale neuvědomovala že stratím tu nejlepší třídu kterou jsem kdy potkala. Nebudu to dal zdržovat a dostala jsem se jen na tu jazykovou. Byla jsem štastná, protože mama na tu školu 2 chodila taky a říkala že měla a má vždy trochu lepší úroveň než skola 1. A jeste jedna věc na tu školu 2 jsem se dostala jeste s Anickou a Marťou mé spolužacky se školy 1. No bylo prvniho zari a sedla jsem si s Anickou to bylo super (pak jsme se teda delsi dobu nebavily ale to uz je vedlejsi a taky uz je to zase super) vypadalo to ze skvele zapadnu protoze na skole 1 se da říct že jsem byla takový skolní šašek (společme s jednim spoluzakem) na skole 2 jsem zezacatku ze sebe saska nedelala ale potom jsem se snazila byt zase sama sebou a delat ty blbiny. Ale bylo to divne nikoho to nebavilo a nezajomalo, zacaly se na mě dívat tak divně a bylo to trapné ale tak jsem si rekla ze se budu muset pretvarot (a jeste jedna vec na skole 1 jsem mela strasne moc super kamarádů do ted s nimi chodim ven ale to jen jednou za mesic) a zacala jsem byt vazna a to me dost zmenilo taky se stalo neco osobniho reknu jen ze to bylo neco jako "rozchod" a zacala jsem byt hodne depresivni a smutna nikdo se se mnou nebavil az na Marťu (ta byla vzdycky min na kraviny) a taky jsem zacala premyslet dost cerne protoze jsem vzdycky mela nasazene ruzove bryle byla jsem optimista a to nekdy az moc ale byla jsem to ja. Byl cerven a ja jsem byla cim dal cernejsi a zacala jsem premyslet co je po smrti a dalsi veci o cem by clovek premyslet radsi nemel. A bohuzel taky polovinu leta jsem jen smutněla. Mame jsem to rikat nechtela ( a tuhle stranku jsem znala poznala jsem ji v dobe kdy jsem byla optimista a necekane jsem na ni hledala jen vtipy ale do poradny jsem se nedivala ani nevim proc). A proto ze jsem to nevydrzela na skole 2 tak jsem napsala andrejce (spolužačka ze školy 1) a zeptala jsem se ji co mam delat jestli nemam prejit a podobne (andrejce protoze andrejka uz si necim prosla vim cim a vim co dela ale to opravdu nebudu kvuli andrehce rikat)(a čirou nahodou k ní jdu dnes na narozeniny) andrejka rekla ze je to na me at si to necham projit hlavou. Ale zhruba po tydnu jsem na nejake prechazeni zaponela. A pak se to stalo... Byla jsem zrovna u babicky s mym brachou a bratrancem. Jednoho dne jsme sli ven na hriste a kdyz jsme se vratily a svacily tak do me okamzite vjela dobra nalada najednou jsem mela vsechny rada vsechno jsem brala zase s nadhledem a byla jsem stastna opravdu mi byl i ten "rozchod" jedno protoze jsem to hodila za hlavu a bylo mi to jedno proste jsem zila pritomnosti. Ten pocit byl skvely a me to zacalo chybet a vsechno bylo najednou zase krasny. A ten "rozchod" ? Zase jsme spolu. No a prislo ctvrteho zari ja natesena jak to budu zas ja. No a kdyz tam nekdo neco rikal zacla jsem to vtipne komentovat Marťa se smála Anička taky ale ti lidi co tam byli v te tride pro me novi se mi zacli smat urazet posmivat ale ja jsem se snazila byt pozitivni. Bylo 6. Zari a ja jsem vytvorila skupinu ve ktete byli mi byvali spoluzaci a tam jsem jim to vsechno napsala co se deje a ze bych rada prestoupila na skolu 1. A to by pro mě bylo naprosto skvele protoze je mam hrozne rada a taky mi na nich hodne zalezi. A tak mam otazky. Mámě jsem to jeste nerekla ze bych chtela spatky na skolu 1 . A tak se ptam: jak ji to mam rict nebo nejak naznacit? (Prosim ne odpoved typu bez za mamou a rekni ji chci na skolu 1) Mame na te skole zalezi ale asi by me dala na skolu 1 kdyby zjistila tohle. Ma cenu prechazet ? Mela jsem super tridu na skole 1 ale bojim se pomoluv ze by me na skole 2 pomlouvali. Takze teda:Ma cenu prechazet? A jak to mámě rict nebo naznacit? (Sepsala jsem si i pozitiva a negativa) (a vyslo mi ze vic pozitiv je prejit) Predem mooc dekuji za odpoved protoze uz to dalai rok na skole 2 nezvladnu. Dekuju moc jeste jednou.

holka, 12 let, 16. září
Modrá linka 23. září

Ahoj z Modré linky,

chápu Tvoje pocity a oceňuji, že tak zodpovědně o sobě a své budoucnosti přemýšlíš. Přechod na jinou školu bývá pro většinu z nás velká změna a chce asi nějaký čas, než člověk zapadne a najde si kamarády, kteří budou opravdovými kamarády.

Tvoje otázky už směřují k rozhodnutí školu 2 opustit a vrátit se na školu 1, kde máš partu lidí, mezi kterými se cítíš dobře. Zároveň píšeš o tom, že nová škola má lepší úroveň, je zaměřená na jazyky, nabízí asi více možností a i mamka si přála, abys na ní šla studovat. Dokážu si představit, že úroveň školy je pro studenty určitě důležitá, otevírá pak další možnosti. Důležité ale také určitě je, jak se žák či student na škole cítí, jaké má spolužáky, jaký je třídní kolektiv. To může studium hodně ovlivnit a i my bychom Ti přáli, abys ses ve škole cítila dobře a mohla být sama sebou.

Přijde mi fajn, že máš kamarády, se kterými o tom můžeš mluvit a poradit se, dobrý nápad je i to, co jsi již udělala, sepsat si pozitiva a negativa, které Tě k tomu napadají. Rozumím tomu, že ohledně rozhodování prožíváš velké dilema, ale právě proto by bylo asi důležité, aby sis o tom všem s mamkou promluvila. Sama píšeš, že by Ti přechod na původní školu asi dovolila, takže není důvod se rozhovoru obávat. Můžete spolu probrat obě varianty a věřím, že se rozhodnete pro řešení, které pro Tebe bude v danou chvíli nejlepší.

Držíme palce,
Modrá linka

Rodiče

Ahoj , chci vam moc podekovat ,ze tu pro nas jste a zaroven mam dalsi dotaz. Moji rodice jsou rozvedeni ,protoze tata mamku mlatil....a vzdy ,kdyz se svym sourozencem prijedeme z vikendu od taty zpatky k mamce ,tak mamka se hrozne vyptava a kdyz si na to nevzpomenu...tak rika no jasne akorat mi to nechces rict apod. Casto nam rika ,ze si vubec nevazime toho co pro nas dela a ,ze tata ani skoro vubec na nas nic neprispiva a kdyz jsme byli mali ,tak si s nama ani moc nechodi hrat (tennis,fotbal apod) protoze vedel ze bychom to kazili a ted uz je to v pohode ,protoze jsme stari a mame ho podle mamky za boha..jenze to neni pravda ....Uz me to nebavi ,porad jeji reci ,ze tata je nejlepsi a ze az umre tak konecne pujdeme k nemu a bla bla bla a mluvit o tom s ni moc nejde ....Co mam delat ,chci uz aby mi bylo osmnact ,abych mohla jit pryc od tohohle vseho ,ale mamku mam moc rada

holka, 13 let, 19. září
Modrá linka 23. září

Ahoj,
píšeš o tom, že mamka mívá nepříjemné řeči a Tebe a sourozence se po rozvodu nepříjemně vyptává na pobyt s tátou, vyčítá vám něco, co není pravda, připomíná tátovy chyby z minulosti. Chápu, že Tě to trápí, máš mamku moc ráda a možná se tím, co říká, můžeš cítit ukřivděná. Je Ti to líto a nevíš, co s tím. Je těžké stát mezi svými rodiči tak, abys přízní k jednomu neublížila druhému. Bohužel se toto po rozvodech stává a není to nic, za co by si dítě mohlo samo. Je to problém mezi rodiči.

Možná se mamka ještě nevyrovnala s tím, že přestože jí táta v minulosti ubližoval, stále je to váš táta, se kterým máte právo dál udržovat vztah, vídat se, mít se rádi. Píšeš, že mluvit o tom s ní moc nejde. Nevím, jestli jsi to zkoušela a jak. Můžeš se pokusit ještě o jeden klidný rozhovor, říct jí, že jí máš moc ráda a mrzí Tě to, co říká, že to není pravda. Situace tak, jak ji popisuješ, na mě působí i jako takové citové vydírání: "buď já, nebo on". Zkus jí vysvětlit, že Ty to tak nevnímáš, že by sis musela vybrat mezi jedním z nich, že bys přemýšlela, který z nich je lepší, ale že potřebuješ oba rodiče, kteří by mezi sebou neměli rivalitu.
Zkus mamce dát najevo, že není důvod se o Tebe bát (pokud opravdu není), že pro Tebe dál zůstává nenahraditelnou mamkou a stejně tak potřebuješ i tátu, i když v minulosti dělal chyby. Partnerský (mezi mámou a tátou) a rodičovský (Ty/sourozenec a táta) vztah jsou dva různé vztahy a to, že to nefungovalo rodičům v manželství neznamená, že Ti táta nemůže být dobrým tátou. Zkus mamce říct, jak to cítíš, případně to probrat i se sourozencem, možná to vnímá podobně. Můžete si být alespoň vzájemně oporou, nejsi v tom sama. Kdyby Tě mamka nepochopila, můžeš zajít za školní psycholožkou a poradit se s ní (pokud ji na škole máte), případně s výchovným poradcem nebo třídní učitelkou. Možná si mamka neuvědomuje, jak na vás se sourozencem její postoj působí a bylo by dobré, kdyby se Tě mohl někdo další dospělý zastat (může to být třeba i babička nebo jiný blízký člověk).

Přejeme, ať se to zlepší,
Modrá linka

Jiné téma

Dobrý den,
jak mám své rodině říci,že chci být právoplatným členem Pravoslavné církve? Naše rodina jsou Ateisté,ale já v hloubi své duše cítím,že jsem součástí.Také bych chtěla pravidelně chodit do kostela a dodržovat svátky,ale to obnáší půsty,s čímž by rodiče asi nesuhlasili.
Děkuji předem za odpověď,moc by mi pomohla
Terka

13 let, Tereza, 16. září
Modrá linka 23. září

Ahoj Terko,
ráda by ses stala členem pravoslavné církve, ale pocházíš z ateistické rodiny a nevíš, jak to doma říct.
Ty sama nejlíp znáš své rodiče, nakolik spolu můžete mluvit o odlišných názorech, svěřovat se, jak by asi mohli reagovat. Zkus si tohle promyslet a podle toho se připravit na váš rozhovor. Můžeš klidně zkusit začít od toho, že se zeptáš jich, jak to vlastně mají. To, že je člověk ateista, že nepatří do žádné církve, neznamená, že o duchovních věcech nepřemýšlí, že nemá určitou víru v něco, ať už to pojmenovává jakkoli. Pak jim můžeš upřímně říct, jak to teď cítíš Ty, že bys chtěla chodit do kostela, dodržovat svátky apod. Možná je to nejdřív překvapí, ale pokud se budou snažit být k Tobě tolerantní a nebudou se o Tebe muset nějak bát (dozví se třeba více o tom, čemu pravoslavní věří, poznají ostatní členy církve apod.), věřím, že to časem mohou přijmout. Samozřejmě jsi stále jejich dcera, mají o Tebe starost, ale zároveň jsi ve věku, kdy se začínáš vymezovat, mít třeba i jiné názory, než oni. Myslím, že pokud by zjistili více o tom, co by v praxi obnášelo stát se členem církve, že jde o Tvé vnitřní přesvědčení a nemusí se o Tebe bát, nemuseli by Ti nějak bránit.
Uvidíš sama, určitě i první záporná reakce se může časem měnit. Z pozice rodičů, kteří za Tebe mají zodpovědnost, Tě samozřejmě jistým způsobem mohou formovat či i omezovat, ale vnitřní přesvědčení, hodnoty, podle kterých chceš žít a to, co cítíš, Ti nikdo nevezme.

Držíme Ti palce a přejeme vzájemnou toleranci a trpělivost,
Modrá linka

Jiné téma

Ahoj, od kolika let můžu hlídat děti?

holka, 11 let, 2. září
Alík 22. září

Obecně na nějaké nejobyčejnější dohlížení na dítě není stanovený žádný nejnižší dovolený věk, byť by asi bylo dobré, když bys byla starší než to hlídané dítě :-D
Nebo aspoň zodpovědnější.

Pokud bys chtěla hlídat cizí děti a přivydělávat si tím, platí stejná pravidla jako pro jiné brigády – musí ti být alespoň 15 let a musíš mít dostudovanou ZŠ.

Holky a láska

Ahoj Alíku,prosím poraďte a rychle! Co mám dělat? Hrozně se mi líbí jeden kluk... myslím že jsem mu taky líbím, protože se na mě prořát směje a vycítila jsem že když je v mé blízkosti tak je nervózní a já taky...je tu jeden háček je že zahraničí a sem dojíždí jednou za rok a náš vztah jsi myslím že by nevydržel a chci zachovat naše dobré kamarádství.Známe se už od tří let...Pomoc!!!Děkuji za odpověď...

holka, 12 let, 18. září
Modrá linka 21. září

Ahoj z Modré linky,

vztahy na dálku jsou samozřejmě obtížnější v tom, že není možné se potkat, kdykoli si vzpomeneme, či chceme. V dnešní technicky vyspělé době je však mnohem snazší být v kontaktu již nejen prostřednictvím dopisování si, ale též přes telefon, SMS, Skype, atd. Na jednu stranu může být větší riziko vzniku nějakého nedorozumění, na druhou stranu může být výhodou to, že jsou spolu lidí méně v osobním kontaktu, mohou se na sebe více těšit a méně si "lézt na nervy", jak se říká. Píšeš, že chceš poradit, ale nepíšeš, s čím. Sděluješ nám, že se Ti ten kluk líbí a zároveň, že chceš zachovat Vaše přátelství. Navíc nepíšeš, v čem je vlastně problém, proč by to nemohlo fungovat jako doteď. Mezi řádky mohu číst a domnívat se, že váháš, jestli mu dát najevo, že je pro Tebe víc než jen kamarád. To je rozhodnutí, které musíš udělat sama. Je to o tom, co Ty cítíš - jestli ho vnímáš jako kamaráda nebo chceš jinou formu vztahu. Jak to dopadne, to nejde nikdy říci dopředu a bez podstoupení rizika, že to nějakým způsobem Vaše přátelství ovlivní, žádné změny nedosáhneš. Pokud jsi chtěla poradit v něčem jiném, zkus, prosím, svůj dotaz napsat znova a konkrétněji, abychom věděli, co vlastně potřebuješ.

Hezké podzimní dny Ti přeje

Modrá linka

Jiné téma

Zdravím všechny v poradně,
potřebuju pomoct. V únoru jsem se seznámila s lidmi na chatu na Discordu, už dříve jsem je znala z videohry. Inu týká se to toho že jsem se stala součástí jejich „cechu“ a protože mí vrstevníci na tom chatu byli s prominutím tupci bála jsem se že mě díky věku taky odsoudí. Jenže teď 28.10 má jedna kamarádka z cechu narozeniny, chci dojet na oslavu, ale bojím se že se strhne to že jsem jim lhala apod. Tudíž jim to chci napsat už teď,že jsem mladší, už mě přijali nemám zas tak strach že mě vyhodí, ale netuším jak to zformulovat. Napsat tisíc slov za večer mi problém nedělá, ale toto? Těm lidem je v průměru 15, ale já se prostě víc bavím se staršíma, jsem prostě mentálně starší, to problém rozhodně není. Jen jak jim to napsat, že mi není 15, ale 13?
Věděla jsem že se ty zdi lží jednou zhroutí a chtěla jsem to být já kdo je strhne, ale opravdu nevím inu, který kámen vytáhnout první aby spustil řetězovou reakci, ale zase aby mě to kamení nezasypalo?
Děkuji :)

Yennefer (13), 17. září
Modrá linka 21. září

Ahoj Yennefer,

nedokážeme Ti poradit, jak to udělat, aby Tě to "nezasypalo", jak píšeš. Oceňuji, že se chceš věcem postavit čelem a začít je řešit, když jsi poznala, že se Ti něco nepovedlo. Vlastně to pro Tebe může být nedocenitelná osobní zkušenost - že lhát se velmi často nevyplácí a vede k více nepříjemnostem, než výhodám. Už to není jen něco, co Ti tvrdí dospěláci. Yennefer, neexistuje žádný zaručený způsob, jak přiznat, že jsi neříkala pravdu. Vyplatí se říct nebo napsat to tak, jak to cítíš, omluvit se, krátce vysvětlit důvod, proč jsi to udělala. Jak na to ostatní zareagují, to už je na nich. Každopádně je dobré to udělat hlavně kvůli sobě, abys Ty mohla mít čisté svědomí a nemusela se zaplétat do dalších kliček a nepravd.

Přejeme Ti, ať to dopadne co nejlépe

Modrá linka

Jiné téma

Ahoj Alíku.
Napadlo mě, že bych na Vánoce odnesla do domova důchodců nějaké balíčky s drobnými dárečky, které bych vyrobila, něco možná i koupila. Ale trochu se bojím tam jít. A taky vůbec nevím, co tam využijou a co je blbost. Ptát se tam nechci, poradil bys? Moc děkuju.

Mia, 14 let, 15. září
Modrá linka 21. září

Ahoj Mio,

Tvůj záměr obdarovat obyvatele domova důchodců je moc hezký. Píšeš o tom, že máš trochu strach tam jít. Přemýšlím, co nebo kdo by Tě mohl podpořit? Možná by ses mohla dohodnout s rodiči, sourozenci či některými spolužáky, aby šli s Tebou, mohli by Ti i pomoci s výrobou či výběrem dárečků. Nebyla bys sama na přemýšlení, případně na to jít se do domova informovat, jaké dárečky by tam nejvíce ocenili. Navíc lidé, kteří tam pracují a se seniory se setkávají, budou mít možná lepší nápady, než my v poradně.

Přejeme Ti, abys měla radost z obdarování Ty i obyvatelé domova důchodců

Modrá linka

Povolání

Ahoj, jelikož jsem v osmé třídě, tak už se musím začít rozhodovat jaký obor bych chtěla studovat. Vždycky jsem chtěla jít na práva a dělat advokátku. Čeština mi jde. Na vysvědčení jsem vždy měla samé jedničky. Jaké další předměty jsou dobré aby mi šly, když chci studovat práva? Občanská výchova? A ještě nějaké?
A mám ještě jednu otázku.. neskutečně moc mě baví chemie, tak by mě zajímalo, jsou povolání v oblasti chemie?
Děkuju vám moc za odpověď!

Niki, 14 let, 15. září
Modrá linka 21. září

Ahoj Niki,

je moc fajn, že se zajímáš o to, co bude dál po základní škole. Zdáš se být chytrá holka a pokládáš nám otázky, na které si odpověď můžeš zjistit i Ty sama, případně s rodiči. Myslím si, že poradny jako Alík by měly spíše, než vyhledávat odpovědi, k nimž mají lidé přístup, podporovat v samostatnosti, v tom, aby se o sebe dokázali mladí lidé postarat. Niki, informace ohledně toho, o čem jsou práva, jaké předměty je třeba znát, můžeš snadno najít na internetu. Stejně tak informaci o tom, kde je možné využít chemii. Pomoci Ti mohou třeba rodiče, starší sourozenci, případně se můžete dohodnout se spolužáky a společně si vyhledávat informace ohledně dalších možností studia, která Vás zajímají. Domnívám se, že byste ve škole měli mít předmět výchova k volbě povolání či člověk a svět práce nebo tak podobně. Právě v tomto předmětu by měl být prostor pro Tvé otázky. Také je na každé škole výchovný poradce/výchovná poradkyně, na nějž/niž je možné se v otázkách volby dalšího studia obrátit.

Přejeme Ti, aby se Ti podařilo naplnit své představy o svém budoucím povolání

Modrá linka

Škola

Chodím do 9. třídy, takže mě budou čekat přijímací zkoušky. Ale mám obavy ohledně matematiky. Od učitelky matematiku vůbec nechápu, ale od paní, která mě doučuje to chápu a říká mi, že mi to jde. Ale je problém, že ta učitelka mi dává 4 na vysvědčení. Je možný se dostat na školu, která potřebuje matematiku se 4 na vysvědčení ? Bojím se, že se mi nepovedou přijímací zkoušky, protože jsem strašně stresující se člověk.

holka, 14 let, 16. září
BáraV 21. září

Ahoj,
na dálku se nedá dost dobře posoudit, zda jsou tvé problémy s matematikou způsobeny nekvalitní učitelkou, tvou nervozitou, nebo je příčina někde jinde. Jako velmi pozitivní vidím to, že navštěvuješ doučování a snažíš se vylepšit si své výsledky. To je určitě velmi dobrý krok.
U matematiky (možná ještě o trochu víc než u jiných předmětů) velmi záleží na tom, jak je učitel schopný vysvětlit učivo a je tedy klidně možné, že problém je skutečně ve tvé učitelce. Otázkou také je, zda učivo, které ti paní na doučování vysvětlí a zvládneš ho, dokážeš uplatnit při písemkách, nebo tě brzdí tvá nervozita a tréma. Na školu zaměřenou na matematiku je určitě možné dostat se i se špatnou známkou z matematiky. Pokud ovšem zvládneš přijímací zkoušky.
Jako nejjednodušší by se mi jevilo, kdyby ses objednala do nejbližší pedagogicko-psychologické poradny. Ty totiž většinou nabízí žákům devátých tříd takzvané testy profesní orientace. Během nich dokáží poznat tvé slabé a silné stránky a doporučí ti střední školu, která by pro tebe byla ideální. Předejdeš tak situaci, kdy by ses ocitla na škole, na které bys nezvládala učivo, třeba by tě ani nebavila a zbytečně by ses tam trápila.
Pokud pracovníci poradny zjistí, že problém je skutečně v tvé trémě, určitě ti dokáží poradit metody, které ti ji pomohou zvládnout.
Přeji ti hodně štěstí!
Bára

Moje tělo - váha

Ahoj,mám takový menší problém je mi 12 let a měřim 156 cm a vážím 62 kg, ale vypadám tak na 40 kg, jsem skoro nejhezčí že třídy, ale stejně je to dost. Snažím se cvičit, mám dost kroužků a jím dopoledne málo a když se odpoledne nudím(když mám čas)tak jím a nevím co mám dělat. Děkuji za odpověď.

Holka 12, 7. září

Ahoj holko,

Tvoje tělesná výška odpovídá tvému věku, hmotnost je však spíše nadprůměrná. Hodnota indexu tělesné hmotnosti u tebe činí 25,48 a jedná se o nadváhu (optimální hodnoty indexu tělesné hmotnosti u dívek ve věku 12 let se pohybují od 17 do 20,5).
To, že máš nadváhu, ještě neznamená, že nemůžeš být pohledná. Celkový vzhled postavy závisí i na rozložení tělesného tuku mezi jednotlivými tělesnými partiemi (například ukládání většího množství tuku na bocích nebo na hrudníku nemusí zejména u dívky působit tak rušivě, jako jeho zvýšené ukládání na břiše). Ukládání tuku na jednotlivých částech těla je dáno převážně vrozenými předpoklady a nelze jej výrazněji ovlivnit.

Přestože nadváha není prozatím nijak dramatická, bylo by vhodné provést určité změny v životosprávě. Především doporučuji provést změny v rozložení příjmu potravin během dne. V dotazu píšeš, že dopoledne jíš málo, zatímco odpoledne jíš, když se nudíš. Avšak denní příjem potravin by měl být rozdělen nejméně do pěti jídel, přičemž snídaně by měla tvořit alespoň 25% (čtvrtinu) denního příjmu potravin, dopolední svačina 10%, oběd 30%, odpolední svačina 10% a večeře zbývajících 25%. V odpoledních a večerních hodinách se tedy snaž jíst méně. Při výběru potravin se vyhýbej zejména světlému pečivu (rohlíky, housky) a živočišným tukům.

Je dobře, že se snažíš cvičit. Pohybové aktivity, kterým se věnuješ, by však měly být (podobně jako jídlo) rozloženy v tvém denním či týdenním rozvrhu pokud možno rovnoměrně. Například namísto půlhodiny souvislého cvičení denně by bylo lepší během dne zařadit pět „bloků“ po deseti až dvaceti cvicích.
Vynikající pohybovou aktivitou pro snížení tělesné hmotnosti je plavání, které je spojeno se značným energetickým výdejem, zároveň však nepředstavuje tak vysokou zátěž pro klouby, jakou je například běh nebo posilovací cviky. Opět platí, že pohybová aktivita by měla být rozložena v čase pokud možno rovnoměrně (například je lépe chodit plavat dvakrát týdně na jednu hodinu než jednou týdně na dvě hodiny).

Jiné téma

Chtěla bych se zeptat jestli mi v lékárně prodají léky třeba Ibalgin.
Děkuju za odpověď.

holka, 14 let, 18. září

Ahoj holko,

Záleží na tom, zda se jedná o volně prodejný lék. Například Ibalgin 200 a 400 patří mezi volně prodejné léky. Naproti tomu Ibalgin 600 se vydává pouze na lékařský předpis.
Ibalgin 200 lze užívat od šesti let, Ibalgin 400 od dvanácti let. Přesto však tento lék dospívajícím příliš nedoporučuji, a to z důvodu rizika zvýšeného krvácení, při nedostatečném příjmu tekutin rovněž z důvodu rizika poruchy funkce ledvin.
Pokud trpíš mírnými bolestmi, poraď se s lékárníkem, který ti doporučí vhodný lék proti bolesti určený pro dospívající. Při silnějších či dlouhodobých bolestech raději navštiv lékaře.

Holky a láska

Ahoj Alíku jsem moc smutná. Moje láska ma totiž někoho jinýho. Říkala to. Ja nevím, kdybych nebyla věřící tak bych spáchala sebevraždu. Já nevím. Co mám dělat? Jsem v depresi. Jsem moc smutná.viš ona chodila s přítelem a pak se s ním rozešla a pak si našla toho jinýho. Že se znali od mqlička a dali to DOHROMADY AŽ TED. Když chodila s bývalím tak mi to taky neřekla a dozvěděla sem se to až z dopisu tsjně. A že někoho má mi zapírala. A ted chodí s tímhle. No jako já nevim co mám dělat. Ona s nima chodila snad zároven. Když jsem se jí ptala tak mi řekla že jsou ren kamarádi, ale já vím že je. Každý to ví, že spolu chodí a s bývalím chodili hen já ne. Ostatní mi říkají že jdou sen kamarádi, ale ona říkala že spolu chodí a chodili. Co mám prosím dělat? Jsem v depresi a zvracím kvůli tomu. Beru léky, je to lepší ale tohle.... Moc vám děkuji!

holka, 13 let, 16. září
BáraV 19. září

Ahoj,
přiznám se, že tvému dotazu příliš nerozumím. Navázala jsi lesbický vztah a tvoje partnerka si našla tajně nového přítele? V tom případě ale tvůj dotaz nekoresponduje s tvými předchozími dotazy. Jsem z líčení tvého milostného života poněkud zmatená a příliš se v něm neorientuji. Obecně se však dá říci, že vztah, kde není důvěra a objevuje se zapírání, lhaní a podvody, nemá příliš šancí na dlouhodobé trvání a úspěch.
Zkus si se svou přítelkyní promluvit o tom, jak váš vztah vnímá ona sama a jestli se vaše očekávání neliší. Určitě to „pročistí vzduch“ a budeš vědět, na čem jsi.
Přeji ti hodně štěstí.
Bára

Jiné téma

Ahoj, mám dotaz ohledně kapesného.(mám mladšího bratra)
Máma nám dává kapesné asi tak od května ale mám pocit že nám dává moc málo peněz.
Dává nám jen 50kč na měsíc ale nevím jak se jí mám zeptat aby mi přidala.
Moje kamarádky dostávají tak 200kč na měsíc, a mě je líto že je taky nedostávám.
Chtěla bych si šetřit na nové kolečkové brusle.
Myslíte že nám dává málo peněz nebo jí mám požádat o přidání?
Děkuji za odpověď.

holka, 11 let, 16. září
BáraV 19. září

Ahoj,
to, zda je tvé kapesné malé nebo velké, je otázkou názoru. Neexistuje žádné měřítko, podle kterého by se dalo rozhodnout, jestli vám maminka dává moc nebo málo peněz, a každý se na to může dívat ze svého vlastního úhlu. Neznám ani finanční situaci vaší rodiny, takže nemohu soudit, jestli si tvoje maminka může dovolit dávat vám vyšší kapesné.
Každopádně by sis ale o tom s maminkou měla promluvit. Vysvětli jí, že toužíš po kolečkových bruslích a chtěla by sis na ně sama našetřit. Ukaž ale také dobrou vůli a nežádej pouze o víc peněz. Místo toho se můžeš nabídnout, že budeš víc pomáhat v domácnosti, nebo převezmeš nějakou práci, která bude prospěšná celé rodině (například čistit boty, párovat ponožky, hrabat zahradu atd.). Domluvte se s maminkou, že za svou snahu a pomoc bys mohla dostávat vyšší kapesné, abys na své vytoužené brusle mohla našetřit. Věřím, že tvé důvody maminka pochopí a společně se vám podaří najít rozumný kompromis.
Přeji ti hodně štěstí!
Bára

Zvířata

Ahoj,
chtěla bych strašně moc koně,jezdím 3 roky cca 1x týdně,2x jsem byla na táboře, kde jsme měli “vlastního“ koně, takže se o něj umím postarat, nauzdit, nasedlat, ale nemáme teď peníze. Vím, že kůň potřebuje veterináře, kováře a atd a i vím kolik to cca stojí, ale potřebuji poradit, jak si můžu vydělat peníze, když mi je 13.
Napadlo mne venčení psů, ale to mi asi nepomůže, bydlíme na vesnici, kde ti psi, když nejdou na procházku, tak se můžou vyběhat na zahradě. Nebo mne taky napadlo pomáhat lidem třeba na zahradě, ale nevím jestli by o to stáli. Nevím jak jinak si ty peníze vydělat, když na brigádu ještě nemůžu. A koně mám vybraného, stojí 70 000 Kč i se všemi věcmi jako sedlo, uzdečka, ... a bojím se, že ho někdo koupí dřív,......Samozdřejmě, že než bych si našetřila 70 000 Kč, už by byl prodaný, takže bych zaplatila část a zbytek by nejspíš doplatili rodiče.

Takže vlastně význam mého dotazu je: Jak si vydělat peníze na koně, když mi je 13?
(Popřípadě se omlouvám za pravopisné chyby.)

Děkuji za odpověď :) .

holka, 13 let, 16. září
BáraV 19. září

Ahoj,
obávám se, že tě moje odpověď nejspíš nepotěší, ale myslím si, že předtím, než začneš střádat na koně, měla by ses nejdřív poradit s rodiči, jestli jeho koupě vůbec připadá v úvahu. Kůň neznamená jen jednorázovou pořizovací investici, ale potřebuje velké zázemí a jeho chov je spojen s velkými náklady. Radila jsi se s rodiči, zda byste jeho chov zvládli? Byli byste mu schopni poskytnout dostatečné zázemí a byli by rodiči ochotni financovat jeho chov i v případě, že by se ti podařilo na jeho koupi našetřit? To všechno jsou otázky, které je potřeba nejprve zodpovědět a vyřešit a teprve potom můžeš začít zkoumat možnosti, jak se na jeho koupi finančně podílet.
Pokud by rodiče s chovem koně skutečně souhlasili a domluvili jste se, že byste ho zvládli, můžeš se s nimi domluvit, že by ti například něco platili za pomoc v domácnosti nebo na zahradě. Vzhledem k tvému věku by však hlavní finanční závazek připadl ale stejně tvým rodičům a proto záleží především na nich, zda si na něj troufají či nikoli.
Přeji ti hodně štěstí!
Bára

Šikana

Ahoj Alíku a spol.

Strašně moc vám chci poděkovat za vaši úžasnou podporu, moc si vážím, že tu pro mě i ostatní jste..

Tak k věci.. Dneska jsem byla venku s kamarády a přijeli dva kluci (12) , (13) a jeden ke mně hned přišel nasázel mi 3 velké rány pěstí do ramene. Tahal mě za vlasy a nutil mě říct moje tajemství s kamarádkou, nikam mě nepustil a ostatní se jen dívali a nikdo se mě nezastal.. Sice se kamarád díval fakt smutně, ale věděl, že kdyby se mě zastal, tak by se nám všichni posmívali.. Ten kluk, který mi dal pěstí do ramene mi ošklivě a rychle cukal hlavou, abych se otočila na ně, snažila jsem se nebrečet, oni se mě pak ptali proč brečím, jestli kvůli mýmu bývalýmu.. Bohužel jsem jim to tajemství vykoktala (protoze mě donutili). Strašně jsem se jich bála a ze strachu jsem se hodně klepala.

Řekla jsem to doma, protože jsem začala brečet a táta byl hodně naštvaný.

Myslite, že je tohle šikana?

holka, 13 let, 16. září
Modrá linka 19. září

Ahoj,

nikoliv, o šikanu v tomto příběhu nejde. Šikana se vyznačuje tím, že se takové jednání kluků dlouhodobě opakuje a trvá. Pokud se něco takového stalo "jen" jednou, o šikanu nejde. Ale i tak je takové jednání na pováženou.
To, co popisuješ ve svém dopise, se mně ani trochu nelíbí. Už to, že se do Tebe pustil kluk, to se prostě nedělá, však se říká, ženu ani květinou neudeříš. Dál se mně vůbec nelíbí, že Tví kamarádi se jen dívali a nikdo se Tě nezastal. Tomu moc nerozumím, přece kamarádku bráním, děje-li se jí něco hodně špatného. A do třetice nevím, jak ti dva kluci, co přijeli, mohli vědět něco o Tvém tajemství. Každý člověk má nějaká svá tajemství, říká se jim někdy tajná 13. komnata, a člověk má právo otevřít dveře ke svému tajemství jenom tomu, komu sám chce. Např. partnerovi, skvělému kamarádovi, babičce....nebo také nikomu. Nikdo jiný nemá právo mu zasahovat (strkat nos) do jeho soukromí. A tak mne moc mrzí, že se Ti stala taková ošklivá příhoda. Příště si takové jednání nesmíš nechat líbit. Nikdo nemá právo Tě bít nebo tahat za vlasy. Klidně můžeš křičet o pomoc, procházejí-li kolem nějací dospělí, můžeš volat policii, rodičům, výchovnému poradci, atp.

Jsme rádi, že jsme Ti podporou, vážíme si toho.
Přejeme Ti už jen pěkné další zážitky s kamarády.
Modrá linka

Brigáda

Ahoj Aliku. Šetřím si na novy iphone se. Je mi 11 let a brigáda je az od 15 let. Ale ja brigadu delam. Jen přes léto. A az bude zima tak nic. Kapesne ne dostávám jen někdy od babičky a za dom. Prace jen 5kc. Hlídala bych nikomu psa jenomže by to musel byt někdo bohatý. Jinak bych nezvládla mu říct o peníze.. Jak si mám vydělat?

LETENKA 2006 11 LET, 24. srpna
Modrá linka 19. září

Ahoj,

chci Tě moc ocenit. Přestože je Ti teprve 11 let, už si odkládáš peníze na nový iphone, a dokonce máš hned několik dobrých nápadů, jak si přivydělat.
Máš pravdu v tom, že legálně Ti zatím brigádu nikdo nedá, můžeš si však přivydělat drobnými domácími pracemi. Například někomu donést nákup, vyvenčit psa, pohrabat listí na zahradě apod. Píšeš, že by to musel být někdo bohatý, jinak by sis nezvládla říct o peníze. Nemusíš si ale hned říkat o nějakou určitou sumu. Můžeš se pro začátek zeptat, zda by dotyčný Tvou práci časem nějak ocenil. Může to být i tak, že Ty pohrabeš zahradu a za to dostaneš nějaké ovoce nebo zeleninu, buď pro Tvou spotřebu nebo je dáš mamce a ona Ti za ně něco dá. Drobné peníze Ti za nějakou službu rád dá i někdo ne moc bohatý, až si ověří, že Ti skutečně může věřit a svěřit Ti např. toho psa. Protože bereš-li ho s sebou na vycházku, bereš za psa i zodpovědnost. A to je velmi závažné a je třeba si to uvědomit. Máš dbát nejen na to, aby pejsek nevletěl při honu za kočkou nebo míčem pod nějaké vozidlo, ale též, aby někoho nepoškrábal, nepokousal, aby skákáním, byť z radosti, zbytečně neděsil děti, aby nečural, kde nemá apod. Jak vidíš, je toho docela dost, na co je třeba myslet a to jsem nevyjmenovala zdaleka všechno. Při práci na zahradě je zase třeba vyčistit nářadí a vrátit je tam, kam patří. Při nákupu je třeba donést pěkně zabalený nákup i s nákupním dokladem a vrátit přesnou částku, která po nákupu zbyla, atd. Když si takový člověk časem ověří, že je na Tebe spolehnutí a může Ti důvěřovat, pak Ti třeba svěří, ať už pejska nebo věc na delší dobu pravidelně.
Proto bych Ti radila, abys ze začátku svou službu nenabízela za peníze. Dobrou práci lidé umí ocenit, tím spíš, že jim ušetříš jejich vlastní čas, kterého si moc a moc váží.

Přejeme Ti dál samé dobré nápady a ať se Tvá finanční částka na vysněný nákup stále zvětšuje.
Modrá linka


Položit nový dotaz

Zde se můžeš zeptat na cokoliv, co tě trápí a nesouvisí přímo s Alíkem (otázky související s webem řeší druhá poradna). U dotazu nebude veřejně uvedeno tvé jméno ani přezdívka, pokud si je do něj sám nevyplníš.

Alíkovi kamarádi neodpovídají ihned, na odpověď si budeš muset počkat.

Pokud položíš otázku, která již byla v Poradně řešena, otázka nebude zodpovězena. Nejprve se raději podívej, zda už na podobný dotaz není odpověď.

Tvůj dotaz:

Pokládat dotazy mohou jen přihlášení uživatelé (přesto je zachována anonymita), kteří mají alespoň sto kaček (bodíků).

Pokud máš účet, , pokud ne, můžeš se zaregistrovat (pár dní ale potrvá, než si kačky naspoříš).