Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alík radí dětem

  Na otázky odpovídají

  pracovníci Modré linky, psycholožky BáraV a Péťa, poradenské centrum Locika, MUDr. Jiří Staněk, MVDr. Přemysl Rabas, vědecký novinář Pragmatik, Škola Vitae, bojovníci proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze děti mladší 15 let.

  Moje tělo - váha

  Ahojky,
  omlouvám se, že vás otravuji, ale chtěla bych se zeptat, jak si udržet váhu. Teď se snažím zhubnout, někde před půl rokem jsem vážila 50 kg, ale po tom půl roce mi váha stoupla skoro na 53 kg. Pomalu už hubnu, nejím sladkosti a tak, podařilo se mi dostat se zase na 50 kg, mým cílem je 46 kg, ale zajímalo by mě, jak si potom tu váhu udržet, nechci pak hubnout dál, ale ani se stát obětí jojo efektu, protože jím zdravě 5 krát denně, ani moc necvičím a ta váha jde dolů sama. Předem děkuji za odpověd. :-):-)

  Clarie, 21. září

  Ahoj,
  optimální váha, tedy taková při které tělo funguje, jak má, je u každého jiná. Udržuje se pravidelnou zdravou stravou a nějakým pohybem. Neznám ani tvůj věk, ani tvou výšku, proto ani nedokážu odhadnout, zda je třeba, abys nějak cíleně se svou váhou pracovala. Jde to snadno zjistit v BMI kalkulačce, ale je to pořád jenom odhad. Pokud bys měla pochybnosti o své optimální váze, poraď se se svým lékařem.
  Měj se krásně,
  Péťa

  Holky a láska

  Ahoj poradno, potřebovala bych se zeptat, ale také to ze sebe dostat.
  Letos o prázdninách jsem se (jako vždy) několikrát zamilovala. Na tom není nic divného.
  Jenže třem z těch několika kluků bylo něco okolo 20 let. Dva z nich byli spíš, že mě jenom přitahovali a ani jsem je osobně neznala, ale s jedním to bylo něco jiného.
  Je to sportovní animátor jednoho hotelu, kde už jsme byli několikrát. Znám ho osobně a vlastně už ho znám pár let. Letos jsme se celkem dost bavili. Vždy jsem si sice říkala, že je o 10 let starší než já a že to mám v hlavě akorát hodně zamotané. Přesto to se mnou dost zamávalo, když jsem se dozvěděla, že má přítelkyni, kterou také osobně znám (to ale moc vážně neberu, protože vím, že jsem hodně žárlivá).
  Jednoduše si přijdu divná, že mě přitahuje někdo o 10 let starší. Já prostě nevím co si o tom myslet, chvíli na něj myslím a pak si řeknu, že bych neměla, protože je mezi námi ten již několikrát zmiňovaný věkový rozdíl.
  Moje otázka tedy zní : Je to v pořádku, že se mi líbí i o několik let starší kluci/muži?

  holka, 13 let, 19. září

  Ahoj,
  někdy se nám mohou líbit i o hodně starší kluci, není na tom vlastně nic překvapivého. Působí mnohdy zkušeně, oproti vrstevníkům mají mužnější tělo, mohou se zdát i moudřejší a dospělejší. Třeba o láskách k táborovým vedoucím slyším docela často. V tvém věku ale ještě zamilovanost do o 10 let staršího kluka málokdy končí vztahem s ním. Užívej si pocit zamilovanosti, prožívej i to neštěstí z toho, že má holku, časem tyto pocity ustoupí a najdeš někoho, s kým bude reálné mít vztah.
  Měj se krásně,
  Péťa

  Strach

  Ahoj,mám divný dotaz ale abych ho mohla říct musím vám to nejdřív popsat mamce se to bojím říct myslela by si ze jsem blázen a ze zase přehráním a panikařím a na víc zdálo se mi to o její sestře u jejich rodičů( u babi a dědy) když jsem tam spala takže takové divné kombo
  Dnes v noci se mi zdál sen o tetě :
  Spím a zda se mi sen sen probíhá takto :
  Jsme na rodinné oslavě a teta si nás vzala do kuchyně tedy mou mamku me a její dcery sedla a začala vyprávět o tom jak byla na gynekologii a našli ji tam rakovinu děložního čípku potom dodala že si po 11 letech užila noc s manželem připomínám je to sen a při tom to zjistila ze ji to nějak bolelo .Potom blik a jsme v nemocnici na dětské gynekologii ten doktor mi tam píchl injekci za krk a pak jsem se vzbudila a nic… nevím jak to pokračuje ale bojím se ze to je realita nebo hůř ze se to stane nebo že ji mám já jako signál no nevím je to divné .A PROTO SE PTÁM MÁM TO BRÁT VÁŽNĚ. NEBO TO MÁM VYPUSTIT Z HLAVY .BOJÍM SE TOHO .

  Strach, 19. září

  Ahoj,
  sny někdy dokáží člověka vystrašit. Mohou mít něco společného s realitou, ale není to totéž jako realita. Někdy se nám sny zdají, protože se něčeho bojíme nebo o proto, že jsme o tom během dne přemýšleli. Možná je to i tvůj případ. Píšeš, že tě sen vyděsil. Možná by nemuselo být úplně na škodu říct o svých obavách mamině nebo nějaké jiné blízké osobě. Je fajn, když na svůj strach můžeš s někým sdílet.
  Měj se hezky,
  Péťa

  Jiné téma

  Noční nehoda

  Ahoj Alíku, i když vím, že toho máte hodně, tak vás poprosím, abyste si na mě čas našli prosím co nejrychleji. Stala se mi před chvíli totiž malá věc. Počůrala jsem se. Jo, počůrala jsem se, ale hned jsem se vzbudila a zastavila to. Jenomže přesto jsem měla mokrou postel, kalhotky a trochu i deku. Nevím, jak se toho zbavit. Mámě to říkat nechci, tak se s tím musím poprat sama a proto žádám o pomoc vás. Smůla se na mě ale hodně lepí a bylo pět ráno, takže zo nemůžu hodit do pračky, dělalo by to velký rámus. A kdybych chtěla povlečení vyměnit tak to taky nemůžu, protože nová čistá prostěradla jsou u mámy v ložnici a kdybych tam vešla, tak bych ji vzbudila. Navíc je deka, kterou používám ségřina, protože ona je zrovna pryč a její deka je taková ta pro dva lidi, mezitím co moje je jen obyčejná pro jednoho. Kalhotky nejsou problém, to vyždímám ve vodě s mýdlem a máma si toho nevšimne. Mohla bych ty prostěradla vyčistit hned co se vrátím ze školy, ale dneska máme odpoledku, takže do půl čtvrté jsem doma a ségra se vrátí buď ve tři nebo pozdě večer. PROSÍM POMOCT!;-(;-(

  holka, 13 let, 20. září

  Ahoj,
  naprosto rozumím tomu, že je ti tato příhoda nepříjemná a nejspíš se cítíš i trapně, ale ráda bych tě uklidnila, že takové nehody se čas od času stanou každému. Nebála bych se proto svěřit mamince a poprosit jí, zda by ti následky nehody pomohla napravit. Klidně se jí přiznej, že se cítíš trapně, ale postav se k tomu, co se stalo čelem. Zapírání a maskování následků jen málokdy zůstane neodhaleno a ve finále je výsledek obvykle mnohem horší, než kdyby se člověk přiznal rovnou. Jsem si jistá, že když mamince řekneš, že se ti stala nehoda, že je ti to líto, cítíš se trapně, ale ráda bys vše uvedla do pořádku, určitě to pochopí. I dospělým se občas stane, že dojde k drobnému samovolnému úniku moči a jednorázové noční pomočení může být způsobeno třeba i velmi živým snem. Zkrátka to není zase tak ojedinělé, jak by se mohlo zdát. Doporučuji ti tedy „přiznat se“ a poprosit maminku, aby ti mohla uvést vše do pořádku.
  Měj se hezky!
  Bára

  Menstruace a výtok

  Nepravidelná menstruace

  Ahoj, omlouvám se ze zase otravuji ale potrebuji rychlou odpověď 🥺ja jsem ted dostala menstruaci a jak se mi jednou stalo ze mi tekla jen jednou a pak pul roku nic,tase tak se bojim co bude ted

  holka, 10 let, 19. září

  Ahoj,
  v historii tvých dotazů vidím, že jsi se na velmi podobné otázky ohledně menstruace ptala už několikrát - a toto téma je pro tebe očividně velmi důležité. Nicméně neodpovím ti nic jiného než ti napsali mí kolegové. Totiž, že každé tělo je jiné a stejně tak u každého probíhá nastupující menstruace jinak. Některé dívky ji mají pravidelnou hned od začátku, zatímco jiné potřebují nějaký čas, než se cyklus stane pravidelným. Nikdo ti nedokáže říci, jak bude probíhat následující menstruace a za jak dlouho přijde. Dej svému tělu čas a až bude připraveno, začneš menstruovat pravidelně. Ve svém věku se skutečně ještě nemusíš znepokojovat, že pravidelnou menstruaci zatím nemáš.
  Měj se hezky!
  Bára

  Kluci a láska

  Ahoj Alíku a spol
  Chodím do 7. Třídy a líbí se mi jedna holka a chtěl bych se s ní zkamarádit nebo jen alespoň pokecat jenže se stydím za ní přijít a něco ji říct.
  Takže se potřebuji zeptat jak se mám "přemluvit" abych za ní šel a povídal si s ní a ještě se chci zeptat jestli nejsou vztahy v mém věku zbytečné.
  Předem děkuji za odpověď.

  kluk, 12 let, 18. září

  Milý pisateli, 

  svěřuješ se poradně s tím, že se ti líbí jedna holka ale nevíš jak jí oslovit či se s ní i skamarádit. A také se pak ptáš jestli vztahy nejsou v tvém věku zbytečné. Nejspíš tím myslíš vztahy s opačným pohlavím. Asi záleží na tom, co si pod tím slovem nyní představuješ. Ale vztahy se vyvíjejí, učíme se je, poznáváme sami sebe ve vztahu s druhými a poznáváme i druhé ve vztahu s námi. Takže to určitě zbytečné není. Prostě to jsou začátky navazování vztahů s dívkami. Je dost pochopitelné, že se stydíš a váháš. Udělat první krok není snadné. Zvláště když se ti ta holka líbí. Možná budeš mít strach, že ona tvůj zájem nebude opětovat, že se třeba nebude chtít bavit a tak. Nejdřív si udělej takovou přípravu. Představ si to, že se spolu normálně kamarádíte, jako třeba s nějakou jinou holkou. Že je to úplně stejné jako s někým, koho už znáš. S každým jsi musel překonat ten první krok, to navázání kontaktu. Tak si zkus ty chvíle připomenout a vzpomeň si na to, co v tu chvíli umožnilo, že jste kontakt navázali. Většinou to asi bylo něco, co máte společné - třída, učení, kroužek, kamarádi atd. A vzpomeň si na to, že jsi třeba také byl před tím v napětí a teď už ti to vůbec tak těžké nepřijde se s nimi kdykoliv bavit. Prostě si zkus tu dívku představit jako jednu z nich a nebrat jí tak "vážně" jako něco mimořádného. I když třeba pro tebe taková je. Jde o to se předem uvolnit a povznést se nad to, když ten rozhovor třeba hned nepůjde. Půjde jindy. Zkus najít téma. Určitě najdeš něco společného nebo nějakou vhodnou situaci, ve které se oba ocitnete (třeba čekání na oběd, nebo se potkáte v šatně atd.). Pak můžeš tu situaci pouze komentovat a sdílet to s ní, třeba "to je zase fronta"...Prostě využij daných okolností. Ten rozhovor nemusí vůbec být nic víc než běžná témata, která sdílíš s kamarády. No a když jí i ukážeš trochu svého zájmu o ní, tak dívky to většinou mají rády.  Můžeš se třeba zajímat o to, odkud je, jestli zná tu a tu osobu a podobně. Můžeš zkusit najít něco na co se zeptáš, co by právě ona mohla vědět. A tak podobně. Témat k rozhovoru je hodně. Ale mnohem důležitější je to, abys to prostě vzal v klidu. A když se nebude chtít bavit, tak jsi to prostě zkusil. A můžeš být na sebe hrdý, první krok, první pokus. Odvaha. Jako kluk takových pokusů nejspíš ještě uděláš hodně. Patří to k životu a k navazování vztahů. A to, co má být, co má přijít, tak většinou přijde tak nějak samo od sebe. Ale je dobré tomu vyjít naproti. 

  Tak ti držím palce, 

  Poradce Centra Locika

  Rodiče

  dobrý deň potreboval by som s niečim poradiť
  mám taky problem že včera som bol v škole a povedali nám že musime byť 10 dni v karantene naša trieda lebo 1 spolužiak bol pozitivny na koronavirus, tak som bol dneska doma a celý deň po mne kričala mama a nútila ma stále nech idem von že nemôžem byť celych 10 dni doma no a mne sa nechcelo isť von dneska tak stále po mne kričala no ale ten problem je že moji rodičia strašne často po mne za každu blbosť kričia napriklad vela krat sa mi stalo že som šiel pozerať televiziu a môj oco ju pozeral a ja som sa ho niečo spýtal a on začal kričať že nech som ticho a potom začal kričať nech vypadnem preč a dneska ked som bol doma tak som sa nudil a môj oco mi hodil o zem puzzle ktore som staval 4 hodiny a povedal mi že nech ich postavim znova aby som sa nenudil ale ja som bol potom extremne smutný a ked za každu blbosť po mne kričia tak mavam take akokeby depresie že nechcem existovať a že by som sa nikdy nechcel narodiť v tejto rodine lebo vôbec necítim lásku od mojich rodičov a potom mavam depresie a ked som im povedal že či ma nemaju radi tak stale hovoria že ano ale vôbec to tak nevyzera a potom mam chuť sa zabiť a trva to takto už niekolko rokov a neviem čo mam robiť už lebo moji rodičia nevedia ovladať svoj hnev lebo moja mama po mne kriči a môj oco kriči a rozbija mi veci tak mi pls pomôžte lebo neviem čo mam stým robiť lebo mam depresie z mojich rodičov.
  ps: raz sa môj oco tak nahneval kvôli niečomu že mi o chrbat tresol stoličku a potom ma do večera bolel.

  kluk, 14 let, 17. září

  Milý pisateli, 

  děkujeme za důvěru s jakou se obracíš na poradnu. Svěřuješ se s tím, že na tebe rodiče často a zbytečně křičí, neumí svůj vztek na tebe ovládat, dokonce ti i rozbíjí věci a otec tě i uhodil. Píšeš, že máš pochybnosti o tom, zda-li tě vůbec mají rádi a pozoruješ jak na tebe padá z toho všeho velký smutek, a máš pochybnosti o svém životě. Předně ti chci vyjádřit že je mi to líto, co doma prožíváš. Je to opravdu těžké. Není to vůbec dobré chování rodičů vůči tobě a je velmi pochopitelné, že ti z toho je smutno a padáš do depresí. Od svých rodičů potřebujeme cítit, že nás přijímají a mají rádi, pak se náš život odvíjí mnohem lehčeji a radostněji. Bít by tě otec neměl vůbec.  Kdyby jsme spolu mohli mluvit osobně, zajímala bych se o to, kdy tohle chování rodičů vůči tobě začalo, jestli je to něco, co začalo v poslední době, nebo trvá už delší čas. Zda-li máš sourozence a chovají se k němu podobně. Zajímala bych se o váš celkový vztah s rodiči, zda-li třeba máte spolu něco, při čem vám je relativně dobře a tak podobně. Udělala bych si trochu širší obraz o tvých rodinných vztazích a zkusili by jsme spolu přijít na ty důvody a souvislosti toho, proč se k tobě rodiče takto chovají. A podle toho ti doporučila, co bys mohl zkusit v kontaktu a komunikaci s nimi, aby se jejich chování k tobě zlepšilo. Případně by jsme hledali něco, co ti pomůže se od toho trochu odpoutat a kompenzovat tvé pocity smutku. Možná máš jiné blízké osoby, se kterými ti je dobře, třeba babičku s dědou. Možná máš kamarády, či kamarádku se kterými se cítíš lépe než s rodiči. Není to samozřejmě řešení ale může ti to trochu pomoci s tím velkým smutkem a pocitem, že život nemá smysl. Zkus se zaměřit na to, co máš rád, co ti jde, na ty osoby, které se k tobě chovají dobře a máš u nich pocit, že tě mají rády. I když je mi jasné, že ta tíha, která na tebe padá kvůli rodičům je hodně velká a jen tak uvolnit nejde. Jsou to spíš takové pomocné možnosti, jak si trochu ulevit. Mohl by jsi zkusit si o tom s rodiči promluvit a otevřeně jim říci, či napsat, jak se doma cítíš. Nejspíš to ale nevezmou a možná to tvojí situaci ještě zhorší. Ale důležité je nemlčet, ozvat se. Zkus se nad tím zamyslet, zda-li by tu nebyla možnost rozhovoru s nimi nebo jednom s jedním z nich. Je možný, když to rodiče uslyší takto v klidu a otevřeně, že jim to dojde a  jejich chování vůči tobě se zlepší. Můžeš také zkusit o tom mluvit s někým blízkým  v rodině. Opět mě napadá babička s dědou. Třeba pak s rodiči promluví. Zkrátka bylo by dobré o tom s někým hovořit, svěřit se s tím, už to samo o sobě bývá úlevné. Také bych ti doporučila vyhledat školního psychologa, jestli ho ve škole máte. Mohl by ti pomoc s těmi pocity smutku a pochybností o sobě. Pokud by sis o tom, co se ti děje doma potřeboval promluvit víc a raději bys chtěl anonymně, tak můžeš využít nějaký z chatů určených pro děti v těžkých situacích. Třeba ten náš na www.detsvibeznasili.cz, funguje každý všední  den od 13ti do 17ti. Nebo se nabízí   chat Dětského krizového centra na www.dkc.cz. Vstup do obou najdeš na stránkách e-linka. Tak s tebou situaci proberou podrobně, budeš moc sdílet to, co tě nejvíc trápí a co kolem toho cítíš a nasměřují tě k možnému východisku z té situace. 

  Tak ti držím palce ať brzy najdeš pro sebe pomoc,

  Poradce Centra Locika

  Rodiče

  Ahoj poradno :-).
  Už delší dobu se snažím naučit mamku a bráchu klepat, ale nejde to. Táta vždy říká aď začnu u sebe. To už jsem zkoušel. Klepu pokaždé než někam vejdu (toaleta, pokoj bráchy nebo rodičů...). Problém je v tom, že brácha ani mamka to po ročním učení nedělají. Když jsem bráchu žádal, aby klepal, vpletla se do toho mamka a řekla mi, aď ho nechám být, že já taky neklepu();-D...
  Když jsem se pokusil naučit klepat mamku:

  • zkoušel jsem jí požádat, aby klepala, ale řekla mi: „Já tady nemusím klepat nikde.“
  • Zkusil jsem se jí zeptat, jak by jí bylo, kdyby jí jen tak někdo přiletěl do pokoje (když se třeba obléká) nebo na záchod. Za toto mi bylo řečeno, že jsem drzej

  Vážně už mi vadí, že když jsem na záchodě (tady chce soukromí skoro každej), tak si tam vklidu pro něco jde a když jí řeknu aď klepe, tak to za 10s nese zpět. Když se koupu, nebo převlíkám, taky mi není zrovna příjemné, když mi takto narušují soukromí. Ještě jsem měl alternativu: klíč od pokoje, ale po jeho použití mi byl zabaven.
  Mám jim to vracet? Počkat si na chvíli kdy třeba mamka bude na záchodě a něco si z koupelny vzít a jít to hned vrátit, a když bude naštvaná, že po ní chci aď klepe a sám neklepu tak jí argumentovat tím, že ona neklepe, tak jsem to vzhledem k tomu že to je moje máma nepovažoval za důležité (a dělat, že nevím co je soukromí?) Totéž u bráchy?
  Děkuji: Kluk 14 let.

  kluk, 14 let, 15. září

  Milý pisateli, 

  svěřuješ se poradně s tím, že ti vadí jak  máma a  brácha nerespektují tvé soukromí.  A hledáš způsob jak je to naučit, aby to dělali a klepali než vejdou do tvého pokoje nebo do koupelny, kde zrovna jsi. Chci ti vyjádřit souhlas a to,  že úplně chápu, že ti to vadí. Možná dřív, když jsi byl menší, tak ti to nevadilo. A je pochopitelné, že teď, když jsi starší a dospíváš, tak  své soukromí potřebuješ. Rodiče i bratr si teď nejspíš celkově zvykají na to, že procházíš pubertou, že se měníš, že potřebuješ být sám sebou, hledáš svou identitu a víc tě zajímá svět kolem než ten v rodině. Mohou teď vnímat tvůj požadavek ať klepou jako tvůj projev puberty a proto na to tak narážíš. Doporučila bych ti aby sis o tom s mámou v klidu promluvil. Ne to nechávat až na vyhrocenou chvíli, kdy zrovna vejde do tvého pokoje nebo koupelny. Ale říci jí to do předu a vysvětlit jí, že to tak  potřebuješ a požádat jí o to. V klidu, otevřeně o tom mluvit a říci jí, jak to teď máš. Udělat to tak, aby to nevyznělo konfrontačně ale jako domluva dvou dospělých osob v přátelské atmosféře. Nebo můžeš zkusit  o tom promluvit nejdříve v klidu, po chlapsku, s tátou. Mohl by mít pro to větší pochopení. Požádej ho, ať to mámě vysvětlí on.  Teprve když to nepomůže tak zkus tedy to, co navrhuješ. Že jim ukážeš jaké to je a předvedeš jim to svým chováním vůči nim. Je mi jasné, že to projev bezmoci - když to nejde po dobrém, tak to zkusíš "po zlém". Ale nejdříve zkus ten rozhovor, třeba je to překvapí s jakou otevřeností a upřímností umíš jednat a působit jako dospělý. 

  Tak ti držím palce, ať se ti to brzy podaří,

  Poradce Centra Locika

  Moje tělo

  Dobrý den, už si nevím rady a proto jsem tady. Mám poslední rok trochu zvětšený podbřišek narozdíl od zbytku těla. Byla jsem s tím u lékaře ale není to nadbytečným tukem. Mám 40 kg 160 cm a 12 let, tím pádem je moje váha poměrně normální, ne-li menší, než by měla být. Jím zdravě, mám dostatečný příjem tekutin a pravidelně sportuji. Lékař říkal, že se máme s tím obrátit na odborníka, ale že to není nic vážného. Mě to ale trápí. Nedá se s tím něco dělat? Čím to je?
  Moc a moc děkuju za odpověď, Zuzanka

  holka, 12, 17. září

  Ahoj,
  je skvělé, že žiješ zdravě! Pokud ti lékař doporučil obrátit se s podbřiškem na odborníka, poslechni jeho radu. Odborník ti pomůže se zjištěním příčiny a případně dá radu, co s tím dělat.
  Držím palce, ať se to brzy vyřeší,
  Péťa

  Jiné téma

  zdravím! dneska v autobuse řidič vyšel z té jeho kabinky a říkal nám tam, že jsme tam nechali jízdenky a že si podle čísel karet může zjistit naše jména. Může se něco takového jako je zjišťování jmen dělat? Mně to přijde minimálně dost nemorální a mám z toho chlapíka strach:/ Jinak se omlouvám, nevím zda-li to jako adminé vidíte, ale u předchozích já jsem nevěděla jestli zadat pravý věk, my máme s kamarádkou založené účty ze srandy tak trochu

  holka, 13 let, 17. září

  Ahoj,
  úplně nerozumím tomu, proč by si řidič měl chtít zjišťovat vaše jména. Možná, aby věděl, komu má jízdenky vrátit. V tuto chvíli asi není důvod se pana řidiče bát. Kdyby byl na vás ještě někdy nějak nepříjemný, tak to řekněte rodičům.
  Měj se hezky,
  Péťa

  Jiné téma

  Může si dítě objednat McDonald?

  Ahoj Alíku, vrtá mi hlavou jedna věc už dost dlouho. Vím, respektuju, a jsem ráda, že máte na starosti důležitější dotazy, ale stejně se zeptám: Můžu si jako dítě objednat třeba McDonald? Jde to třeba online?

  holka, 20. září

  Ahoj holko,
  je mi líto, ale tento druh dotazů neřešíme…

  Pokud vím, tak web McDonaldu je mládeži normálně přístupný, takže si na něj i jako dítě můžeš zajít a přečíst si tam odpověď v jejich obchodních podmínkách, nebo v podmínkách dalších služeb, které používají na rozvoz. Odkaz na podmínky bývá většinou v patičkách webů, nebo v objednacím formuláři, kde obvykle musíš souhlasit s tím, že jsi je přečetla a souhlasíš s nimi, takže tak jako tak je asi moudré si je (alespoň zběžně) přečíst. ;-)

  Čtení probíhá tak, že se podíváš na písmenka a normálně pospojuješ hlásky za sebou do slabik, slabiky do slov a slova do vět. Pak stačí jen pochopit, co ty věty znamenají. Myslím, že nejsem o moc větší odborník na čtení než ty. ]:-)

  Nechce-li se ti studovat celé podmínky, použij v prohlížeči vyhledávání v rámci stránky (na PC zkratkou Ctrl+F), zkus vyhledat třeba slovo „let“ nebo „18“, nebo „16“, nebo „15“, nebo jakoukoliv jinou číselně vyjádřenou věkovou hranici, kterou podezíráš z existence a která by ti mohla v objednání bránit.

  Alík

  Škola

  Chci být kriminalistkou

  Ahoj Alíku, jsem teď v osmé třídě na gymplu a myslím, že asi začíná být čas se tak trochu rozhlížet po vysněné profesi.

  Jelikož již od malička miluju záhady a sleduju kriminálky…myslím, že i to logické myšlení trochu mám a tak už delší dobu chci být Kriminalistkou…prostě studovat Kriminologii.

  1) nemám ponětí co všechno bych musela studovat, strávila jsem asi půl hodinu hledání na netu a moc se v tom nevyznám…

  2) Kriminologie by se měla studovat už od střední, jinak to nemá smysl… bydlím v moravskoslezském kraji, a nevím která škola by byla vhodná a ani s jakým oborem

  3) kolik peněz by to studium obnášelo?

  4) kolik let by to zabralo?

  Vím, že je to delší dotaz, ale naše školní poradkyně mi je doslova nepříjemná takže to s ni moc nechci probírat a sama si to zjistit neumím .

  Předem děkuji <333

  holka, 13 let, 19. září

  Ahoj,

  je moc fajn, že se zajímáš o tom, kam zamířit na střední školu :) Fandím také moc tomu, že víš, co Tě baví a jsi ochotná za tím jít. Být kriminalistkou je určitě moc zajímavé povolání.

  Obor střední školy, po kterém by ses měla poohlédnout je „bezpečnostně právní činnost“. Tyto střední školy (4 leté s maturitou) připravují na povolání v oborech jako právo, policie, kriminalistika, ale i vězeňství a státní zpráva. Zadej si do google heslo „Bezpečnostně právní akademie“ najdeš všechny, které v Čechách jsou (Praha, Plzeň, Ostrava, Brno, ...), případně zkus hledat i jen „střední škola bezpečnostně právní“. Některé z těchto škol jsou zdarma, jiné jsou placené. Informace o případném školném mají vždycky na webových stránkách.

  Myslím si také, že pro výkon povolání kriminalistky bude potřeba i vysoká škola. Další možností je tak klidně zůstat na gymnázium a svůj vysněný obor si vystudovat až na vysoké škole. Můžeš kouknout, kde se nachází vysoké školy, stačí zadat do google „VŠ kriminalistika“. Vysokou školu samozřejmě můžeš jít studovat i z těch všech středních škol, které popisuji výše, nejen z gymnázia. I vysoké školy budou některé placené, jiné zdarma.

  Co se týče doby studia, střední škola trvá 4 roky, vysoká škola pak většinou 5 let.

  Držím Ti palce v cestě za Tvých vysněným povoláním!

  Dominika
  Škola Vitae

  Strach

  Vyděračský mail hrozí zveřejněním videa

  Zdravím, potřebuji pomoct.
  Za 3 dny mi přišel asi 5krát email, že se někdo naboural do mého emailového účtu.

  Problém je v tom, že adresa odesílatele je stejná jako moje, když se ale podívám do odeslaných, tak tam není, že bych něco poslal. V emailu je, že přes vir trojský kůň zjistil moje heslo na všechny moje účty a také, že se napojil na mou webkameru a natočil si, jak se koukám na erotické stránky (teď nelžu-já nekoukám na tyhle úchylný stránky). Psal, že jestli mu nepošlu 1200 Euro na jeho bitcoin účet, tak to všem rozešle.

  Nevíte co mám dělat?

  P. S.: Nehodlám posílat žádné peníze.

  kluk, 14 let, 19. září

  Ahoj,
  je to podvodný mail, který zkouší naslepo vydírat náhodné oběti. Nemusíš dělat vůbec nic, stačí ho smazat a netrápit se tím. B-)

  Do tvého účtu se s velkou pravděpodobností nikdo nenaboural.

  Chceš-li mít absolutní jistotu, že do tvého mailové schránky neleze nikdo cizí, změň si heslo. ;-)

  Dnešní generaci uživatelů občas připadají e-maily jako zastaralý způsob komunikace, ale většinou si neuvědomují, jak moc staré skutečně jsou. Webové stránky (tedy ty věci, co se běžně prohlíží webovým prohlížečem) vznikly v devadesátých letech dvacátého století, zatímco e-maily už o dvacet let dříve. Komunikační protokoly, které se dodnes na elektronickou poštu používají, pocházejí převážně z osmdesátých let a jsou hodně moc jednoduché – částečně proto, že výkon počítačů i počítačových sítí býval kdysi drahý, částečně proto, že si nikdo nedokázal představit doprovodné problémy, které přinese masivní rozmach internetu v budoucnu. Na odeslání e-mailu není potřeba heslo ke schránce. Kdokoliv tedy může předstírat, že posílá mail z tvé adresy, i když se do ní ani do tvého počítače nenaboural. Moderní mailové servery mají různé mechanismy proti spamům (= hromadné nevyžádané poště), které značnou část podobných podfuků zachytí, ale nic není stoprocentní.

  Spammer někde našel tvoji adresu – buď jsi ji sám zadal do formuláře špatně zabezpečeného webu, nebo má zavirovaný počítač/mobil někdo z lidí, kterým jsi psal – zpětně se nejspíš nikdy nedozvíš, odkud přesně ji zjistil. Možná ji ani nezjistil přímo on sám, ale nějaký další kriminální živel. Spammer jen koupil databázi mailových adres někde na černém trhu, a zkouší na ně rozesílat svůj vyděračský mail, v naději, že z malého procenta obeslaných skutečně vyláká peníze. Přestože je mail ve svých novějších variantách psaný česky, odesílatel nejspíš nebude místní. Pokud si dá pozor, pravděpodobně ho nikdo nechytí. :-(

  Chceš-li mít absolutní jistotu, že tě počítač nefilmuje v době, kdy to nepotřebuješ, přelep si webovou kameru. ;-)

  Tento druh spamu se šíří internetem už několik let. Myslím, že ho někdy potkal skoro každý, kdo je na internetu aktivnější. Moc se o tom veřejně nemluví, protože velká část lidí na erotické stránky občas chodí… nebo na ně skoro nechodí, ale rozhodně nechtějí s nikým probírat, jestli na ně chodí, nebo ne, a jestli mohli být nafilmováni v nějaké nevhodné situaci. Je to na první pohled takové ošklivě choulostivé téma. Krom toho sám podvodník v mailu vyhrožuje, že o něm adresát nesmí nikomu říkat, jinak bude zle.

  Kdyby tě ale někdo doopravdy vydíral něčím skutečným, řekni to okamžitě rodičům! Neboj se jich, mají s tebou určitě lepší úmysly než vyděrač.

  Kvůli tomu, že se o tom otevřeně nemluví, může podobné vydírání fungovat. Puberťáci o tom neříkají rodičům, rodiče o tom neříkají svým technicky zdatnějším dětem, manželé o tom neříkají manželkám, manželky manželům, podřízení šéfům, šéfové ajťákům… přestože to chodí skoro všem! A opakovaně! Když to někomu přijde úplně poprvé, tak je z toho vždy vykulený, co se to děje. 8-o
  Občas bohužel někdo zaplatí… a podvodníkovi se to nejspíš vyplatí. :-(

  Škoda, že se o těchto internetových hrozbách (skutečných i falešných) neučí víc na školách. V dobře informované společnosti by podvodník neměl šanci.

  Alík

  Menstruace a výtok

  Mohu používat tampony?

  Ahoj poradno, potřebovala bych malou radu.

  Menstruaci mám už od února a používám do teď vložky. Chtěla bych používat spíše tampony, ale nevím, jestli je to pro můj věk vhodné. Spolužačky už tampony používají, ale někde jsem četla, že tampony jsou vhodné od 14-15ti let. Chtěla bych se tedy zeptat, jestli je už mohu v tomto věku používat.
  Předem děkuji za odpověď!

  holka, 12 let, 18. září

  Ahoj,
  nikdy jsem neslyšela o tom, že by se mohly tampony používat až od čtrnácti nebo patnácti let a nevidím jediný důvod, proč bys je ve svém věku nemohla používat i ty. Je samozřejmě nutné vybrat správnou velikost, ale většina značek nabízí i tampony nejmenších velikostí, které jsou vhodné pro velmi mladé dívky. Vyzkoušej, jaká značka a jaká velikost ti bude nejlépe vyhovovat. Jsem si ale jistá, že určitě objevíš takové, které budeš moci bez problémů používat.
  Měj se hezky!
  Bára

  Menstruace a výtok

  Špinění před menstruací

  Ahoj,
  včera jsem měla dostat ms,ale zatím jen slabé špinění(neboli takový hnědý výtok nebo nevim),mívám to 1den před začátkem ms. Ale už je to 2.den je to ok?

  holka, 14 let, 18. září

  Ahoj,
  i když obvykle u zdravotních dotazů píšeme, že na dálku odpovědět nemůžeme, v tomto případě bych si dovolila říci, že je to zcela v pořádku. Lidské tělo není stroj, který je bezchybně seřízený a funguje přesně na minuty. To, že tedy špiníš o jeden den déle, než jsi zvyklá, rozhodně nemusí být příznakem žádného zdravotního problému. Dej svému tělu čas, vzhledem k tomu, že nemáš žádné problémy ani bolesti, věřím, že se menstruace dostaví.
  Měj se hezky!
  Bára