Poradna: Alík radí dětem

Na otázky odpovídají

pracovníci linky důvěry Modrá linka, Alíkova kamarádka BáraV, odborníci na boj proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

Dotazy smí pokládat čtenáři mladší 15 let.

Rodiče

Ahoj, potřebuji poradit a to z mém chováním.
Přijde mi že se chovám strašně.. (moc neuklízím, moc doma nepomáhám, moc se neučím, hodně věcí flákám, neustále mám nějaké kecy, chovám se k sourozencům špatně řvu na ně,....) prostě moje chování a přístup k rodině a ostatním věcem je jedním slovem katastrofa.... Měla bych si vážit toho co mám a ráda bych vše chtěla změnit a začít od začátku a to co nejdříve změnit se na 100% a začít pořádně fungovat jako sestra, dcera, vnučka.. Poradíte mi jak? Jak si správně rozvrhnout čas a vše stíhat? Jak nebýt protivná a zla? Předem děkuji za odpověď AHOJ

holka, 13 let, 15. ledna

Ahoj,

oceňuji, že se dokážeš nad sebou zamýšlet, záleží Ti na tom, jak se chováš k ostatním. To je určitě důležité, zároveň mě mrzí, že se vidíš tak moc sebekriticky. Připadáš mi jako moc fajn přemýšlivá a citlivá dívka, která se k ostatním nechce chovat špatně a chce na sobě pracovat. Říkám si, jestli na sebe teď nejsi až moc přísná - v dospívání se toho pro člověka hodně mění, někdy není lehké se se vším hned popasovat a vždy uhlídat svoje emoce, které si někdy dělají, co chtějí. To je přirozené a stává se to každému z nás, nikdo nejsme dokonalý a ani jak píšeš, nejde být vždy stoprocentní. Když se nad tím zpětně dokážeš zamyslet a následně se případně omluvit, může to situaci ulehčit.

Ohledně pomoci v domácnosti to je v každé rodině jinak. Můžete se někdy v klidné chvíli posadit a určit si společně nová domácí pravidla, kdo, co, kdy bude dělat a která práce je čí povinnost. Je také možné takový týdenní režim zapsat a vylepit na ledničku nebo někam po ruce a pak už se jím "jenom" řídit. Můžeš si zkusit pořídit třeba nějaký pěkný diář, kde si můžeš všechny aktivity plánovat, zapisovat a poté odškrtávat.Není reálné změnit se ze dne na den o 100 %, jak píšeš, to by asi nesvedl nikdo a věřím, že by to ani nebylo dobře, byla by škoda ztratit sama sebe, to, v čem jsi jenom Ty jedinečná a originální.

Vyplatí se spíš pomalé, stálé, malé krůčky. Změnit jednu věc, teprve až se nový zvyk usadí, pak zkusit udělat další. A netrápit se tím, pokud se to nepovede hned napoprvé. Podpořit Tě můžou i blízcí v rodině či mezi kamarády, možná řeší podobné problémy. Když by sis nevěděla rady, oslovit můžeš třeba i školní psycholožku, pokud ji ve škole máte, nebo se ozvat i na naší Modrou linku (www.modralinka.cz). Nemusíš na to všechno být sama.

K tomu Ti držíme palce.
Modrá linka

Holky a láska

Ahoj, chtěla bych se zeptat, jak máme říct, že jdu ven s nějakým klukem. On by to zas takový problém nebyl, jenže moje máma je hrozně zvědavá, tak moc, že to dokonce přiznává i její máma (moje babička) že vyslycha úplně každou nezajímavou, nepotrebnou drobnost. A navíc mají s tátou hrozně hezky vztah(naštěstí) a všechno mu říká. Tak nevím, jetsli si vymýšlet, což jsem už udělala, ale na druhou stranu, když jsem byla s tím klukem, tak jsem se hrozně bála, že ji třeba potkáme. Tak jsem jen chtěla poradit, co bys mi doporučil?

holka, 14 let, 15. ledna

Ahoj,

je moc fajn, že rodiče mají mezi sebou pěkný vztah, to dnes není samozřejmost. Chápu, že některé dotazy rodičů můžou být nepříjemné, zároveň je možné je chápat i jako projev zájmu o Tebe. Myslím, že je fér i snazší odpovídat podle pravdy, upřímně - do jakých podrobností pak zajdeš, už je na Tobě, jak to budeš cítit. Tak se do ničeho nezamotáš a budeš mít čisté svědomí. Rodiče jsou za Tebe zodpovědní, proto by měli vědět, kde jsi, s kým, co děláš ve svém volném čase, kdo jsou Tví kamarádi. Může se stát cokoliv, nemusí to být hned máma, kdo vás dva potká, k mámě se to může donést jinou cestou a mohlo by to být zbytečné nedorozumění a zklamání důvěry. Neboj se s mámou promluvit i o tom, jak se cítíš, když se Tě vyptává, co je Ti nepříjemné a co bys potřebovala jinak. Zároveň vnímám, že Ti na vašem vztahu záleží a nechceš jí lhát. Je také možné se s ní domluvit, že některé věci by mohly být jen mezi Vámi holkami a nemusela by vše, pokud to sama nechceš, říkat i tátovi. Připadá mi důležité mluvit o tom, jak se cítíš a nastavit si spolu důvěrnou a upřímnou komunikaci. Někdy pomáhá, když se sejde celá rodina v klidné chvíli a společně stanoví pravidla komunikace pro všechny členy rodiny, s ohledem na jejich věk, hlas každého má při tom stejnou sílu.

Přejeme Ti pohodové chvíle s kamarádem.
Modrá linka

Rodiče

Ahoj poradno,
už dlouho jsem přemýšlela, kam napsat s tento komplikovaný dotaz. A nějak jsem se dostala sem na Alíka a doufám, že mi dokážete nějakým způsobem poradit. Je tu strašně moc detailů, které vynechám a budu se snažit to celé sepsat co nejvíc stručně..
Jenom krátce o mě - žiju s mámou v podnájmu u jednoho rodinného známého už asi 6 let. Za tu dobu a i déle máma nemá žádného přítele a chodí do náročné práce, která jí ale vydělává docela malé peníze. Už podle zákonu se musí o mě starat. Dřív se starala i o mého staršího bratra ale ten bohužel v roce 2015 umřel. Asi za poslední rok jsem si začala na fotkách i z konverzací mezi jí, mnou, babičkou apod. všímat, že od doby, co jsem se narodila, tak je smutnější a děje se jí víc špatných věcí (třeba začala mít problémy s nadváhou, které před tím neměla). A když bratr odešel, tak na ní bylo vidět ještě víc, jak se trápí. A mám strach, že má nějakou mentální nemoc podobnou depresi nebo úzkostem.. A mám z toho pocity viny. Já sama jsem si zkoušela pár (i když nespolehlivých) testů deprese na internetu, podle kterých mám střední závažnost deprese a nemyslím si, že máma je na tom lépe. Čím jsem starší, tím víc mě trápí, jak se cítí ona a víc si uvědomuju problémy života, do kterého jsem se narodila. A jak mi ty problémy komplikují život. Takže finální otázka zní: Jak pomoci mámě ale i mně abychom se necítili tak, jako teď aby o mě neměla až moc velký strach?
Děkuji za snahu pomáhat dětem s problémy a dotazy <3
Zatím ahoj

holka, 16. ledna


Ahoj,

je dobře, že se snažíš opatřit si odpovědi na otázky, které si kladeš. Nežijete s mámou jednoduchý život a tak si zřejmě mnohem dříve než Tví vrstevníci uvědomuješ složitost a nároky života. Netuším, kolik je Ti roků, ale každopádně u nás ze zákona zodpovídají za děti do 18 let rodiče. Je to tedy zařízeno tak, že o Tvé zdraví a bezpečí má pečovat Tvá máma, rozhodně Ty neneseš zodpovědnost za to, jak se daří mámě, natož pak vinu. Zároveň chápu, že Ti mamčino trápení není lhostejné. Chtěla bych moc ocenit, že se pro Vás obě snažíš hledat pomoc.

Zkus to s mámou někdy v klidu probrat. Máma možná vůbec netuší, že si o ni děláš starosti. Smrt Tvého bratra ji nutně musela poznamenat. Není divu, že se změnila, poznamenaly ji tvrdé zkušenosti, ale to ještě nemusí znamenat, že by musela být nějak nemocná. Testů, vztahujícím se k depresi, si na internetu spíš nevšímej, není to něco, čím by ses měla řídit. Má-li někdo pocit, že má depresi, měl by se obrátit na odborníka, který bude znát odpověď i způsob pomoci. Máte-li na škole školního psychologa, neváhej se na něj obrátit se svými starostmi, mohl by Tě podpořit a dát Ti třeba i nějaké kontakty na odborníky. Jsi-li z Brna či okolí, můžeš navštívit i poradnu Modré linky, podrobnosti najdeš na našich stránkách www.modralinka.cz. Můžeš se na nás obrátit také na telefonické lince, Skypu, WhatsAppu anebo chatu, kde je možnost vše probrat podrobněji.

Přejeme Ti upřímně zlepšení všeho, co Tě trápí.

Modrá linka

Moje tělo - váha

Ahoj, moc děkuji za zodpovězení předchozích dotazů, máte se mnou velkou trpělivost. :D
Dnes mám jeden dotaz, který se ani tak netýká mě. Ale každopádně, máme ve třídě jednu holku, která závodně tančí. A všimla jsem si, že poslední dobou je pořád unavená, někdy nejde do školy, protože se prý nemohla ani postavit na nohy a hlavně, hrozně zhubla, má kostnaté ruce, vyhublé tváře a tak.Nechodí na obědy, ale tak to může třeba jíst doma, že, ale neviděla jsem jí v poslední době ani se svačinou, nebo tak. Pochopitelně s ní nejsem pořád, ale i tak...
Bojím se, jestli nemůže mít nějakou poruchu příjmu potravy - anorexii, bulimii, nebo tak něco. Moc se spolu nebavíme, ale rozhodně nejsme rozhádané nebo tak, takže asi můžu zkusit opatrně vyzvídat, ale chtěla bych vědět váš názor.
Jak se jí třeba opatrně zeptat? Co mám dělat? Upozornit učitele, výchovné poradce, nebo třeba rodiče? Vůbec netuším, každopádně je to skvělá holka a nechtěla bych a by si něčím takovým musela procházet a už vůbec ne sama.
Děkuji za odpověď! <3

holka, 14 let, 16. ledna

Ahoj,

je moc fajn, že se nezajímáš jen sama o sebe, ale že Tě zajímá i osud ostatních lidí, myslíš na kamarádku, máš obavy o její zdraví, bojíš se, aby v tom nebyla sama. Palec nahoru, jsi skvělá.

Co se týká zdraví Tvé kamarádky, za to zodpovídají její rodiče, a je-li tak pohublá a unavená, že ani občas nepřijde do školy, je docela možné, že to vidí i její rodiče a snad podnikají potřebné kroky.

Můžeš tu dívku oslovit, nejlépe, když u toho nebudou další svědci, abys ji neuvedla do rozpaků, a říct jí to, co nám píšeš. Čeho sis všimla, že Ti na ní záleží, zeptat se, zda ji něco netrápí a jestli jí můžeš nějak pomoci. To je ale asi tak všechno, co Ty můžeš udělat. Pokud máš pocit, že situace je dost napjatá, bude se Ti zdát, že něco není tak, jak má být, můžeš se obrátit na třídní učitelku nebo výchovnou poradkyni na škole, popřípadě školního psychologa, máte-li ho na škole.

Přejeme Ti, ať Ti zájem o lidi okolo Tebe vydrží,
Modrá linka

Moje tělo

Dá sa nejakým spôsobom zistiť či je človek plodný alebo nie?

kluk, 15 let, 15. ledna

Dobrý den,

našim klientům od 15 let vykáme, budu tedy vykat i Vám.

Plodnost lze lékařsky ověřit, u mužů se tak děje s pomocí spermiogramu. Muž poskytne vzorek svého spermatu, odborník zjistí, zda obsahuje dostatečné množství živých, zdravých a dost pohyblivých spermií, což je předpokladem pro oplodnění vajíčka. U žen to lze posoudit také na základě lékařského vyšetření. Plodnost ženy se také vyvíjí v průběhu menstruačního cyklu, kdy v některých dnech je větší, v některých menší.

Jedná se o obecný dotaz, proto mne napadá, že odpovědi na takové dotazy Vám mohou poskytnout blízcí dospělí, podobně jako odpovědi můžete nalézt na internetu nebo v odborných publikacích.

Přejeme Vám příjemné dny.
Modrá linka

Menstruace a výtok

Ahoj všichni, můj dotaz je ohledně výtoku.
Neptám se jestli přijde menstruace
Brzo, ale má otázka zní, mám výtok od září
Cca od začátku školního roku. Může být
výtok i ze stresu? (Jako že školy) Samozřejmě
Nezapacha atd... Moc děkuji za odpověď.

holka, 12 let, 15. ledna

Ahoj,
to je poměrně zapeklitá otázka. Nikdy jsem neslyšela o tom, že by výtok jako takový mohl být způsoben stresem. Na druhou stranu některé výtoky mohou být spojeny s kvasinkovou infekcí a kvasinková infekce zase může být spojena se sníženou imunitou, na níž se může podepsat i stres. Takže v některých případech lze odpovědět: ano, může to mít souvislost. Nicméně výtok spojený s kvasinkovou infekcí obvykle svědí, pálí a zapáchá, takže pokud nic z toho neřešíš, velmi pravděpodobně se jedná o zcela normální výtok spojený s dospíváním. Ale znovu musím upozornit, že na dálku a online nestanovuje diagnózu ani gynekolog, což nikdo z nás v poradně není.
Měj se hezky!
Bára

Šikana

Dobrý den
Ve škole máme problém a je docela velký týká se šikany jedné holky u nás ve třídě. A na víně jsou moje kamarádky kterým hrozí 2 z chování abych vás dostala do obrazu tak ta údajně šikanovaná holka si to celé vymýšlí protože takové ty urážlivé diskuze způsobí ona a kamarádky se do toho zamotají. A je tady ještě jedna věc má totiž ředitele za strejdu a ona k nám přestoupila k vůli tomu že ji na minulé škole šikanovali ale bylo to naopak ona šikanovala je. No víte ona si hraje na herečku prostě musí být středem pozornosti. A kamarádky ji prý psychicky deptají. Že jí prý píšou různé nadávky atd. Já to prostě celé nechápu byli jsme úplně normální třída ale když jsme změnili učitelku a přešli jsme na druhý stupeň tak jsme úplně jiní o naší učitelce bych vám taky mohla psát slohovou práci ale zpátky k tématu co mám teda dělat aby neměly kamarádky 2 z chování? Oni za to nemůžou ale všichni jim to dávají za vinu. Tak prosím poraďte
Předem děkuju za odpověď ˘

Holka 12 let, 12. ledna

Ahoj z Modré linky,

je od Tebe hezké, že hledáš pomoc pro kamarádky.

Bohužel Ti nemůžeme dát spolehlivou radu, jak zajistit, aby kamarádky 2 z chování nedostaly. A není to ani Tvá zodpovědnost, pokud jsou Tvé kamarádky obviněny neprávem, je zejména na nich, aby se bránily a řešily to se svými rodiči. Můžeš své kamarádky povzbudit v tom, aby za sebe bojovaly a také, aby na spolužačku nereagovali, protože si tím přihoršují situaci.

Pokud co říkáš, je pravda, a ve skutečnosti jsou naopak kamarádky šikanovány a neprávem obviňovány, tak je to potřeba řešit i proto, aby se šikana neopakovala nebo nestupňovala. Je dobré situaci vysvětlit nějakému dospělému, kterému důvěřujete, nějaké učitelce nebo učitelovi, nebo se můžete obrátit i na školní psycholožku/psychologa - někoho, kdo vás vyslechne. Pro někoho, kdo u toho není, může být těžké zjistit, jak ty urážlivé diskuse skutečně probíhají a kdo mluví pravdu. Z jejich pohledu je to slovo proti slovu. Proto je dobré předložit co nejkonkrétnější příklady toho, co se děje (tedy např. kdo co přesně řekl v nějaké konkrétní konverzaci, jaká přesná slova zazněla) a pokud to jde, tak tu situaci nějak zaznamenat. Pokud např. probíhají tyto urážlivé diskuse i formou písemných zpráv - např. chatu nebo v SMSkách, tak to může sloužit jako důkaz. V chatu lze uložit obrazovku (tzv. screenshot). Nejdůležitější ale je, aby kamarádky našly dospělého, kterému důvěřují a který jim pomůže situaci vyřešit.

Přejeme Tobě i kamarádkám hodně štěstí!

Modrá linka

Moje tělo - kluci

Ahoj
Když mi stojí tak mám předkožku jen ve třetině žaludu co stím

kluk, 13 let, 12. ledna

Ahoj,
pokud u chlapce či muže dojde ke vzrušení a erekci, je přirozené, že se předkožka může shrnout a odhalit žalud. Z Tvojí zprávy mi není jasné, co bys kolem toho potřeboval. Pro více informací o svém těle a jeho fungování se můžeš podívat na stránky www.sexus.cz. Můžeš to také probrat s nějakým mužem, kterému důvěřuješ, ať už v rodině či mezi přáteli.

Zdravíme z Modré linky

Menstruace a výtok

Ahoj,chtěla bych se zeptat co je ovulace?
Kdy nastává? Jaké jsou její příznaky?
A jestli ji mohu mít i já když asi už 5měsíců mám menstruaci.
A pak ještě jestli nevíte co známe když mám na kalhotkách teď poslední 3dny hoodně hustý,zdrclý,průhledný hlen(sliz) nijak nesvědí ani nepalí.(jestli to nemůže být třeba důsledek té ovulace)
Děkuji za odpovědi předem..

holka, 13 let, 9. ledna

Ahoj z Modré linky,

je fajn, že se zajímáš o své tělo a o to, jak funguje. Ve stručnosti je ovulace nejplodnější část menstruačního cyklu a nastává přibližně v jeho polovině. Většinou ji provází právě výtok, který se může lišit oproti jiným dnům. Pokud nesvědí, nepálí, není zabarvený či výrazně nezapáchá, neměl by znamenat žádný problém. Je v pořádku v takovém období pro větší komfort použít např. intimku. V období ovulace také žena může mít citlivější prsa, cítit se více unaveně, může se jí přechodně zhoršit pleť. Pokud už jsi začala menstruovat, je to znak toho, že už u Tebe probíhá menstruační cyklus, tedy také ovulace.

Přejeme Ti hezké zimní dny
Modrá linka

Škola - učení

Ahoj všichni budeme psát test a s kamarádkou se neumíme učit co dělat

holka, 12 let, 12. ledna

Ahoj z Modré linky,

je dobře, že vám s kamarádkou záleží na tom, abyste zvládly test. Někdy pomáhá učit se i společně, vzájemně se v tom podpořit. Můžete se s kamarádkou obrátit třeba na rodiče, starší sourozence či někoho jiného z rodiny a zeptat se jich, jak se správně učit. A potom spolu můžete sdílet, co jste se dozvěděli. Případně se můžete zeptat někoho ze spolužáků, kteří se učit umějí. Nebo můžete o pomoc požádat školní psycholožku, pokud ji na škole máte, či nějakou oblíbenou paní učitelku, které věříte.

Držíme palce a přejeme dobré známky
Modrá linka

Strach

Dobrý den,
zní to divně, ale já se bojím nafukovacích balónků. Bohužel musím jít na akci, kde mám držet v ruce balonek a další budou kolem. Když někde vidím balonek, tak začnu brečet. Potřebovala bych poradit, co mám prosím dělat? Spousta lidí mi to nevěří a na akci jít musím.
Předem děkuji za odpověď.
Johy

Johanna, 12 let, 11. ledna

Ahoj Johy,

lidé mívají strach z různých věcí, Ty se tedy můžeš bát balónků. Je důležité, aby ses se svými strachy obrátila na rodiče, třeba i opakovaně, a požádala je, abys na té akci nemusela balónek držet. Také můžeš zvážit, zda na akci bude někdo, kdo Tě může podpořit, u koho se můžeš držet poblíž, abys svůj strach lépe zvládla. A také je potřeba, aby ses se svými strachy učila pracovat, zvládat je. Může Ti v tom pomoci psycholog/psycholožka, třeba i Váš/e školní, pokud jej/ji ve škole máte. Jestliže máš obavy, že Ti lidé okolo Tebe nebudou věřit, můžeš jim dát klidně přečíst naši komunikaci.

Přejeme více klidu a bezstarostné zimní dny
Modrá linka

Škola

Ahoj co mám dělat když mi nejde předmět čj jinak mi vychází samí 1?

holka, 11 let, 14. ledna

Ahoj,
čeština je předmět jako každý jiný a dá se naučit stejně jako ostatní předměty. To znamená procvičováním (na internetu jsou tisíce různých cvičení dostupných zdarma), ale i tím, že budeš například hodně číst a pravopis se ti dostane „do očí.“ Když budeš chtít a budeš odhodlaná s tím něco udělat, určitě to zvládneš.
A když už jsme u toho; spisovně se píše „samé jedničky“ a pokud chceš napsat nespisovně „samý jedničky“, píše se tvrdé y, protože jedničky jsou rodu ženského.
Měj se hezky!
Bára

Jiné téma

Ahoj, mám takový zvláštní dotaz a to jak se píše tato věta: Kájy (žen. rod) výraz je vystrašený. Nebo Káji výraz je vystrašený. Hodně mě to zmátlo a nikde jsem to nenašel. Díky za odpověď

kluk, 13 let, 14. ledna

Ahoj,
patří tam měkké „i“. Jazyková příručka ÚJČ říká, že jde o podvzor „vikuňa“, tedy něco mezi ženou a růží. Psali bychom „vikuni výraz je vystrašený“ – proto „i“.

Jak taková vikuňa Kája vypadá, když zrovna není vystrašená?

Vikuňa v liberecké ZOO, © Jiří Sedláček

Je to druh lamy. ;-)

Alík

Povolání

Ahoj, už delší dobu sním o kariéře (nebo alespoň koníčku) herečky či modelky. Bohužel jsem ale malá (160cm) a mám krátké vlasy, takže se špatně propracuju v obou zmíněných oborech.
Jak se mám prosadit?
Děkuju.

holka, 17 let, 13. ledna

Ahoj,
je hezké, že máš před sebou nějaký cíl, kterého chceš dosáhnout. Co se týká případné kariéry modelky; krátké vlasy určitě nejsou na závadu, protože krátkovlasých modelek je spousta. Nedostatečná výška může být skutečně problémem na přehlídkových molech, ale stále zbývá možnost být fotomodelkou, u nichž není výška zásadní. Mnohem podstatnější je celkový vzhled.
Délka vlasů, ani výška nejsou už vůbec důležité u hereček. Existuje spousta krátkovlasých i malých hereček. V tomto oboru je nejdůležitější talent, který můžeš prokázat při přijímacích zkouškách na některou z uměleckých škol.
Měj se hezky!
Bára

Kluci a láska

Ahoj Alíku, jsem tu zase, jsem ten co psal o té holce že je vyšší a starší jsou u toho 2 články v 1 . Tak jsem té holce dal čokoládu a napsal jsem jí tak jestli mě miluje a ona napsala že se jí líbí někdo jiný... já s tím nic neudělám, ALE nějak se se mnou začíná více bavit a více mi píše tak každý večer doufám že to dopadne dobře, když ne tak nevadí, mám celý život před sebou, třeba poznám jinou lepší holku. To je jenom abych to doplnil jak to teda nakonec je.

kluk, 13 let, 13. ledna

Ahoj,
děkujeme ti za zprávu a jsem moc ráda, že jsi nad celou situací získal nadhled. Je vidět, že jsi si to v hlavě srovnal a přistupuješ k tomu rozumně. Je samozřejmě možné, že se váš vztah časem vyvine v něco většího, anebo zůstanete kamarády a přesně jak píšeš - časem si najdeš jinou a lepší holku. Držíme ti moc palce!
Bára

Moje tělo - holky

Ahoj Aliku a poradno mám dost trapný dotaz ale, je v pohodě že před masturbaci si olizuju ruce břicho? Díky za odpověď.

kluk, 13 let, 12. ledna

Ahoj,
musím s tebou souhlasit, že jedná skutečně o poměrně trapný dotaz, protože člověka, který by si sám dokázal olíznout vlastní břicho, neznám. Pokud to skutečně umíš, možná bys mohl zvážit, jestli by nestálo za to ucházet se o cirkusové angažmá, coby hadí muž. Co se týká olizování rukou před masturbací, doporučuji si je předem umýt mýdlem, protože olizování špinavých rukou je z hlediska přenosu infekčních chorob poměrně problematický. Při zachování základní hygieny si je olizuj, jak je libo.
Měj se hezky!
Bára

Menstruace a výtok

Ahoj! Mám dotaz ohledně menstruace.
Je mi 12 a cca rok už mám výtok (v poslední době je ho hodně, je nahnedlý a jakoby hrudkovitý, trochu zapáchá, ale ne nějak hnilobně nebo tak), chlupy mi rostou i mezi nohama i v podpaží, prsa mi taky rostou a mám je citlivá, objevuje se mj akné a teď v tomhle týdnu se mi na spodním prádle objevila červená skvrna s kousky srazene krve. Chtěla bych se zeptat, myslíte, že to brzo dostanu? Předem děkuju

holka, 12 let, 11. ledna

Ahoj,
ačkoli nástup menstruace je velmi individuální a většinou nelze s jistotou určit, kdy k němu dojde, dovoluji si odhadnout, že v tvém případě je to skutečně „na spadnutí.“ Příznaky, které popisuješ, napovídají, že je tvé tělo uprostřed dospívání a velmi pravděpodobně se připravuje na zahájení menstruace.
Měj se hezky!
Bára

Jiné téma

Dobrý den chtěla bych se zeptat jestli netrápim nějakou poruchou osobnosti stala se totiž taková věc a takové pocity mívám často.
Byla jsem s kamarádem venku a všechno bylo v pohodě ale potom mě přivedl mezi svoje kámoše a hned jsem cítila že tam nechci byla to chyba ale šla jsem byla jsem tam asi 6 minut když jsem cítila že se za chvíli rozbrečím utekla jsem do večerky i když jsem si nic nechtěla koupit jen jsem potřebovala pryč během toho se mi začali třást ruce a hlas kamarád mi za chvíli volal co se děje tak jsem šla ke kostelu a ten jsem chytla hystericky brekot nevím co si o tom mám myslet a potom jsme šli s kámošem na hřbitov nu což myslím si že mám schizoidní poruchu osobnosti myslíte že je to možné?

holka, 14 let, 6. ledna

Ahoj z Modré linky,

píšeš nám, co se Ti přihodilo, když jsi byla s kamarádem venku a necítila ses dobře ve společnosti jeho kamarádů. Prožívala jsi docela silné pocity, třásla ses a brečela. Vede Tě to k otázce, jestli nemáš nějakou poruchu osobnosti.

Z toho, co píšeš, vyplývá, že jsi vnímavá a citlivá, a že na Tebe některé situace mají docela velký vliv – ale nevyplývá z toho nic o poruše osobnosti. Někteří lidé to s pocity mají podobně jako Ty, a je to v pořádku. Mají život možná trochu náročnější tím, jak hodně všechno prožívají, ale také i hezčí, protože vnímají i to, co jiní ne. U Tebe se ještě povaha a prožívaní mohou měnit, určitá citová rozkolísanost může být způsobena tím, že dospíváš a všechno na Tebe působí silněji.

Všimla jsem si ještě jiné věci, že si sama umíš vnímat to, co na Tebe může mít nedobrý dopad - vyplatí se takové pocity respektovat a nedělat to, co pro Tebe není v pohodě. Je dobře, že máš takové „radary“.

Přejeme pěkné a klidné dny,

Modrá linka

Kamarádi

Ahoj AlíkTýme,
Poslední dobou se se mnou spolužáci přestali bavit. V září bylo všechno v pořádku, opravdu jsem si rozuměl s Jáchymem, pořád se s nim bavím, ale třída je rozdelená na 2 poloviny a většinou se učíme zvlášť, on je samozřejmě v té druhé. V Mé skupině mám také důležitého kámoše, (dejme tomu, že Šimona, protože má neobvyklé jméno) a kdybych přestoupil do té druhé skupiny tak ho tam nechám a to mi je blbé. Občas si ze mě utahuje, ale myslím, že to nedělá naschvál. Navíc je ve třídě 8 kluků a 21 holek. Ohledně mě to funguje tak , že když se bavím s holkami a přijde nějaký další kluk, tak sě baví jen s ním a naopak. Možná je to tím, že jsem malý a mám dost beďarů.
Zhoršilo se to nejvíce Tím, když jsem se nudil a do třídní skupiny jsem napsal: "Někdo psát?". Všichni si to přečetli a nikdo neodepsal, znovu se mi to stalo včera, když jsem se ptal na úkol na chemii. To už se se mnou nebaví nikdo až na Šimona s Jáchymem.

kluk, 14 let, 8. ledna

Ahoj,

je moc dobře, že se umíš zeptat a obrátil ses na AlíkTým, když Tě něco trápí.

Stěžuješ si, že se s Tebou spolužáci přestali bavit, ale máš přece Šimona s Jáchymem a to vůbec není málo. Píšeš, že si Šimon někdy z Tebe utahuje. Na to, jak to myslí, se ho můžeš zeptat. Ono existuje jak přátelské utahování a pošťuchování, tak i už takové hraniční, které může zamrzet, záleží to vše na míře, tónu hlasu, na tom, zda to dělá před spolužáky či mezi vámi dvěma. Je-li Ti to nepříjemné, klidně to Šimonovi řekni. Pokud je to jinak prima kluk, rozumíš si s ním a umí si utahovat i sám ze sebe (to je velmi důležité!), tak je vše v pořádku.

Máš-li přesto pocit, že se atmosféra ve třídě směrem k Tobě nějak změnila, zkus to prodebatit s Tvými dvěma kamarády, kteří znají dobře jak Tebe, tak spolužáky a mohli by s Tebou pouvažovat, čím to je, že s Tebou spolužáci méně baví.

Nemyslím, že by to souviselo s Tvým zjevem, i když v období dospívání se dospívající hodně sledují a bylo to tak vždy. Píšeš, že jsi malý. Ve 14 letech už má spousta Tvých spolužaček, které ve třídě počtem převažují, svou skoro dospělou postavu, zatímco kluci jsou sociálně i fyzicky ještě nezralí a nevyspělí. Nemáš-li malé rodiče, docela jistě vzrůst ještě doženeš, někteří kluci dokonce vyrostli až na vojně. Co se týká akné, o kterém se zmiňuješ, můžeš se poradit s praktickým lékařem/lékařkou, popř. kosmetičkou, která Ti může pleť odborně vyčistit a ošetřit. Vhodné jsou některé krémy, na komedony (beďary) dost platí Acnecolor, který dostaneš běžně v drogerii či lékárně, také zásypy se sírou, které mastnou pleť trošku vysuší. Důležitá je celková životospráva, dostatek tekutin ve formě vody, omezit koření, sladkou stravu, čokoládu, nezapomínat na hygienu.

Přejeme Ti, aby ses ve škole cítil dobře.
Modrá linka

Menstruace a výtok

Dobrý den,potřebovala bych od vás trochu intimnější radu.Děkuji předem za přečtení a popřípadně odpověd’. Můj problém spočívá v tom,že již dvanáctým dnem menstruuji. Z toho jsem asi za 7 dní myslela,že už to končí,protože už jsem jen špinila,ale včera se mi to zase rozjelo a přidaly se k tomu bolesti (ne nějaké silné,jen takové,které vždy mou ms doprovázejí.)První menstruaci jsem měla tak před rokem a půl proto ji mám dost nepravidelnou a občas třeba i dvakrát do měsíce,což beru,že je normalní. Právě vás se chci zeptat,jestli je normální i to,že už mi menstruace ‘končila’ a znovu se rozjela? A popřípadně bych se chtěla zeptat jestli nemáte nějaké rady ohledně třeba vitamínů nebo potravin,které by mi mohly menstruaci srovnat,abych ji měla pravidelnou? Antikoncepci nechci. Tak předem Vám mockrát děkuji za odpověd’.

holka 14, 8. ledna


Ahoj,

je moc prima, že když si s něčím nevíš sama rady, umíš se ozvat a zeptat. Nepíšeš, zda jsi svou menstruaci probírala s mamkou, to bývá taková první rada po ruce, protože mamky mají s menstruací bohaté zkušenosti.

To, že máš menstruaci tak, jak popisuješ, by měl určitě vyšetřit lékař a stanovit příčinu. Doporučujeme Ti zajít s mámou ke gynekologovi, čím dřív, tím lépe, abys předešla případným obtížím.

Odmítáš antikoncepci, tomu rozumím. Nasazené hormony totiž převezmou " velení" a Tvůj cyklus ztratí svou přirozenost. Přesto je možné, že Ti gynekolog antikoncepci předepíše na úpravu menstruace. Pokud bys ji mohla brát jen kratší dobu, nemuselo by to mít pro Tebe nežádoucí účinky.

Co se týká vitaminů, nic nepokazíš řadou B komplexu, který zvyšuje imunitu, ale nejlépe nebrat dražé, ale vitaminy v potravinách, zelenině a ovoci, tak se mnohem lépe vstřebají. Když dost krvácíš, je pro Tebe také důležitý příjem železa ve stravě, na internetu si najdeš potraviny, které železo obsahují. Je to především maso, játra, listová zeleň jako špenát, brokolice, tofu, ořechy. Pokud bys měla bolesti, doporučuje se čaj z kontryhele, to Ti poradí v lékárně.

Přejeme Ti zdravý cyklus.
Modrá linka