Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alík radí dětem

  Na otázky odpovídají

  pracovníci linky důvěry Modrá linka, psycholožka BáraV, poradenské centrum Locika, MUDr. Jiří Staněk, bojovníci proti kouření z projektu Nekuřátka, vědecký nadšenec Pragmatik a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze čtenáři mladší 15 let.

  Menstruace a výtok

  Dá se menstruace zastavit?

  Ahoj alíku.
  Je mi dvanáct a dostala jsem 18.4 menstruaci. Všechno o tom vím a dokážu se i trochu vyrovnat s pubertou ale! Vadí mi že mě každý měsíc bude trápit to samé.
  Nedá se nějak menstruace zastavit?

  děkuji předem a ahooj

  holka, 12 let, 21. dubna

  Ahoj,
  menstruace se zastavit nedá a popravdě mi ani není jasné, proč by to někdo chtěl dělat. Chápu, že když jsi teprve začala menstruovat, jsi z toho vyplašená, zmatená a třeba i trochu vyděšená. Ale ujišťuji tě, že až budeš menstruovat delší dobu, zvykneš si na to a zjistíš, že to skutečně není žádné trápení. Na trhu je k mání nepřeberné množství pomůcek, které menstruaci usnadňují a když si najdeš pro sebe ty pravé, které ti budou vyhovovat, zjistíš, že tě menstruace v podstatě nemusí vůbec v ničem omezovat. Jde jen o to experimentovat a zkoušet, abys zjistila, co je pro tebe tím nejlepším řešením. Jsem si jistá, že jakmile získáš „cvik“, bude pro tebe menstruace zcela rutinní záležitostí, stejně jako pro miliony žen na celém světě. A pořád nezapomínej na to, že menstruuješ proto, aby jednou v budoucnu mohla mít děti, takže se opravdu nejedná o žádné samoúčelné „trápení“, nebo zlomyslnost, kterou by na ženy příroda vymyslela.
  Měj se hezky!
  Bára

  Moje tělo - váha

  Je moje váha v pořádku?

  Ahoj, je mi 11, mám 156cm a 46,5 kila.
  Chtěl bych se zeptat, je to v pořádku?
  Krásný den tomu kdo mi odepíše :D.

  kluk, 11 let, 20. dubna

  Ahoj,
  vzhledem k tvému věku a výšce je tvoje váha naprosto optimální a neexistuje žádný důvod, proč by sis s ní měl starosti. Dodržuj dál zásady zdravého životního stylu a určitě se ti podaří ideální váhu udržet i v budoucnu.
  Měj se hezky!
  Bára

  Jiné téma

  Jak najít tenisky?

  Ahoj Alíku, mám jeden takový divný problém. Už asi týden hledám svoje tenisky a nemůžu je najít. Rodiče mi je před rokem koupili, ale měla jsem je na sobě jen jednou, protože mi byli větší. Teď bych je chtěla nosit, ale vůbec nevím kde jsou, vím jen, že někde v domě. Hledala jsem všude, ale nic. Alíku, jak mám ty boty najít. Už vážně nevím co mám dělat. Byli moje oblíbené, měli takovou třpytivou patu, je mi líto, že je nemůžu najít. Alíku, prosím poraď, kde hledat?

  holka, 20. dubna

  Ahoj,
  chápu, že je nepříjemné, že tenisky nemůžeš najít, ale určitě také pochopíš, že vzhledem k tomu, že jsem u vás doma nikdy nebyla, mohu ti dost těžko poradit, kde tenisky hledat.
  Jediné, co mě napadá (a co třeba pomáhá mě osobně, když nemohu nějakou věc najít), je jakási myšlenková mapa, kterou si v duchu vytvoříš. To znamená, že se pokusíš soustředit se na situaci, kdy jsi měla tenisky na sobě naposledy a zkusíš si vybavit, co jsi dělala poté, kam jsi šla a tudíž, kam jsi mohla tenisky uložit. Někdy právě místo, kam jsi šla bezprostředně poté, pomůže mozku, aby si vybavil pozapomenutou věc. Klidně se i na to místo postav stejně jako tenkrát. Takže například pokud jsi si tenisky zouvala v předsíni, postav se do předsíně a zkus si představit, že máš na sobě větší boty, které chceš někam uložit do okamžiku, než do nich dorosteš. Snad se ti ono místo vybaví.
  Měj se hezky!
  Bára

  Jiné téma

  Myslím, že vidím duchy

  Ahoj. Nevím co se to děje, ale asi před dvěmi lety jsem zahlédla na hřbitově nějakou černou postavu. Stála u hrobu a vypadalo to tak že tam dává nějakou svíčku, podívala se na mě a hned zase zmizla. Pak se mi asi týden zdál stejný sen. Že jsem ma nějaké pustině a nějaká osoba na mě mluví, ale nic jsem neslyšela. No a od té doby někdy něco podobného zahlédnu znova. No ale v čera jsem vyděla v zaparkovaném autě na pár vteřin nějakého pána, přitom tam nikdo nebyl. No a ještě k tomu trpím fobií zae tmy. Bojím se o tom všem říct mamce že by si třeba myslela že jsem blázen, ale nejsem. Kamarádkám jsem se s tím svěřila a některé mi řekly že se jim děje neco podobného. Chci se tedy zeptat jestli to je normální? Případně co bych měla dělat? A opravdu se mi toto děje

  holka, 12 let, 19. dubna

  Ahoj,
  hned na začátku tě musím ujistit, že rozhodně nejsi blázen a s tím, co popisuješ, má zkušenost spousta lidí. Vysvětlení záleží na tom, jak moc jsi ochotná věřit na nadpřirozené jevy. Samozřejmě je možné vysvětlit to tím, že vidíš duchy, nebo zkrátka nadpřirozené postavy. Ale pokud se budeš chtít držet racionálního vysvětlení, nabízí se jednoduchá varianta, že zkrátka lidské smysly jsou nedokonalé a často nás klamou. Pokud se navíc na nějakou věc soustředíš, má mozek tendenci upravovat „vidění světa“, tak aby zapadalo do daného vzorce.
  To znamená, že pokud jsme například doma sami, díváme se na horor a hodně se bojíme, i pověšená bunda nám svým obrysem připomíná vraha, který na nás chce zaútočit. To, co bychom jindy přehlédli, zkrátka získává úplně jiný význam.
  A řekla bych, že to klidně může být i tvůj případ. Protože už se na tyto věci soustředíš a předem je očekáváš, vidíš je i tam, kde by jiní lidé nic neviděli. Z určitého úhlu se ti může například zdát, že v autě někdo sedí, ale potom kousek popojdeš, nebo se změní světlo a ty zjistíš, že tam nikdo není. Tyto smyslové klamy jsou úplně běžné a dějí se každému, ale skutečně záleží na tom, jaký jim dáš význam.
  Měj se hezky!
  Bára

  Moje tělo - váha

  Velká chuť k jídlu

  Dobrý den mám takový problém s jídlem.Mám hrozně velkou chuť k jídlu a jím i když třeba nemám vůbec hlad nevím jak se této obrovské chuti k jídlu zbavit. Když jsem chtěl zhubnout a snažil jsem se nejíst když jsem neměl hlad tak jsem to už po čtyřech dnech nevydržel a dal si chipsy pak se to zase stupňovalo na to jak jsem jedl předtím opravdu nevím jak se této velké chuti k jídlu zbavit prý podle ostatních jím víc než bych měl, prosím o pomoc. Předem děkuji za odpověď ;-)

  kluk, 12 let, 21. dubna

  Ahoj kluku,

  Zvýšená chuť k jídlu je v období dospívání normální, protože tělo prochází řadou změn, které jsou energeticky náročné a vyžadují zvýšený přísun potravy. Nicméně záleží na tom, jakým způsobem svému tělu energii dodáváš. Chipsy, o nichž se zmiňuješ, rozhodně nepředstavují dobrou volbu.

  Jestliže chceš zhubnout, rozhodně bys neměl hladovět. Dlouhé hladovění je zdraví škodlivé, zejména v kombinaci s následným přejídáním. Denní příjem potravy by sis tedy měl rozdělit tak, abys toho nikdy nesnědl moc najednou, ale zároveň abys netrpěl hladem. Jíst bys měl alespoň pětkrát až šestkrát denně, ale menší porce. Snídaně by měla tvořit 25 až 30% denního příjmu potravy, dopolední svačina 10%, oběd 30%, odpolední svačina 10% a večeře zbývajících 20 až 25%.

  Dále by ses měl vyhýbat potravinám, které způsobují rychlý přírůstek hmotnosti. Patří k nim obzvláště bílé pečivo, tedy pečivo z pšeničné mouky (například rohlíky, housky, veky), živočišné tuky (sádlo, máslo) a veškerá smažená jídla.
  Naopak k potravinám, které lze při hubnutí doporučit, patří zelenina, ovoce, tmavé pečivo, ryby a drůbež.

  Zbytečnému hladovění se dá zabránit konzumací potravin, které sice dobře zasytí, ale přitom se po nich netloustne. Mezi takové potraviny patří například ovesná kaše, zelenina, ořechy a vejce.
  Při hubnutí je důležitý rovněž dostatečný příjem tekutin, pokud možno neslazených. Dospívající člověk by měl denně vypít alespoň 50 až 70 ml tekutin na 1 kg tělesné hmotnosti. Například dospívající, který váží 50 kg, by měl za den vypít přibližně 3 000 ml = 3 litry tekutin.

  Úpravu jídelníčku je vhodné spojit také s pohybem. Někteří lidé si myslí, že přebytečná kila je nejlepší "vyběhat". Avšak nejvhodnější pohybovou aktivitou není běh, nýbrž plavání. Při plavání totiž tělo vydává velké množství energie, a přitom na rozdíl od běhu tolik nezatěžuje klouby (zátěž způsobují zejména otřesy při běhu na příliš tvrdém povrchu, jakým je například beton nebo dlažba). Navíc plavání představuje pro tělo rovnoměrnou zátěž, kdežto při běhu jsou více zatěžovány dolní končetiny. Jakmile se tedy opět otevřou plavecké bazény, doporučuji začít s jejich pravidelnou návštěvou.

  Na závěr shrnuji, že problémy s nadváhou či „nadměrnou“ chutí k jídlu bys neměl řešit hladověním, ale úpravou stravovacích návyků, tedy:

  1. rozložením denního příjmu potravy do více jídel
  2. vynecháním potravin, které způsobují rychlý nárůst hmotnosti
  3. konzumací potravin, které zasytí, ale netloustne se po nich
  4. dodržováním pitného režimu.
  Jiné téma

  Ježdění s motorkou na louce

  ahoj alíku chci se zeptat na můj koníček je legální když jezdím na motorce na louce vím že v lese je to zakázané ale na louce to nevím. Poradíte mi prosím jestli porušuji zákon??
  A ještě se chci zeptat kolik procent kluků tak jezdí na motorce??
  Děkuji za odpověd8-D8-D

  kluk 13 let, 19. dubna

  Ahoj,
  musím říct, že hned po přečtení tvého dotazu jsem se zarazila u tvého věku a u toho, že jezdíš ve třinácti letech na motorce. Předpokládám tedy, že se jedná například o motokrosovou motorku, která jezdí mimo pozemní komunikace (protože jinak můžeš řidičský průkaz na malou motorku získat až v patnácti letech).
  I v takovém případě však potřebuješ souhlas majitele pozemku, jinak na něm jezdit nesmíš. Je lhostejné, jestli se jedná o louku, les, pole, či cokoli jiného. I louka někomu patří, takže kromě toho, že potřebuješ souhlas majitele, neseš také odpovědnost za škody (respektive tví rodiče, kteří za tebe zodpovídají), takže kdyby se cokoli stalo, majitel po nich může žádat úhradu škody.
  Na tvou otázku ohledně toho, kolik procent kluků jezdí na motorce, odpověď bohužel neznám.
  Měj se hezky!
  Bára

  Moje tělo

  Pokožka v pubertě

  Dobrý den, mám problém, který se týká mé pleti. V poslední době, pravděpodobně kvůli pubertě, je hodně problémová, na dost místech rudne, pod očima mám nějaké malé pupínky, na vybraných místech se vysušuje na nose černé tečky (ty mě štvou asi nejvíc, protože to každý uvidí) a samozřejmě beďary. Prosím Vás, poraďte, co je pro to nejlepší, například z vlastní zkušenosti nebo co byste doporučili, hlavně na ty černé tečky na nose, nějaký krém nebo něco takového.
  Děkuji moc za odpověď

  kluk, 14 let, 21. dubna

  Ahoj kluku,

  Problémy s pokožkou, které v dotazu popisuješ, se u dospívajících vyskytují poměrně často, neboť v důsledku hormonálních změn, jimiž tělo v tomto období života prochází, nastává mimo jiné i nárůst produkce kožního mazu.
  Jinak řečeno, pokožka dospívajícího jedince je zpravidla mastnější, než pokožka dítěte nebo dospělého, v důsledku čehož dochází k tvorbě různých „pupínků“. Jsou to jednak tzv. komedony (hovorově zvané „černé tečky“), jednak akné (k jehož tvorbě dochází v místě ucpání vývodu mazové žlázky v kůži).

  Při mírné formě výše popsaných potíží postačí každodenní mytí obličeje, případně používání čisticí pleťové vody, kterou lze zakoupit v lékárně ve volném prodeji.
  Avšak při těžší formě akné je vhodné navštívit kožního lékaře, který může předepsat některé z léků proti akné. Při léčbě se používají přípravky s kyselinou azelaovou nebo látky zvané retinoidy. V nejzávažnějších případech se nasazuje celková léčba pomocí isoretinoinu.
  Vzhledem k rozsahu tvých potíží s pokožkou v obličeji bych tedy doporučil návštěvu kožního lékaře.

  Moje tělo - holky

  Podrážděná kůže po holení

  Ahoj. Oholila jsem se tam dole a teď tam mám červenou kůži. Byla jsem opatrná chloupky jsem si předtím umyla pak jsem si kůži namazala. Nesvědí to ale docela se bojím co to je. Jak se toho zbavit? Děkuji.

  holka, 14 let, 19. dubna

  Ahoj,
  nemusíš se ničeho obávat, podráždění kůže po holení je poměrně běžná záležitost. Někdo má kůži citlivější a po holení mu nepomůže ani namazání balzámem či krémem. Příště se zkus holit po směru růstu chloupků, to podráždění snižuje. A pokud ani to nepomůže, doporučuji vyměnit žiletku za depilační krém, který je v oblasti bikin obvykle mnohem lépe snášen.
  Měj se hezky!
  Bára

  Holky a láska

  Zradila mě holka

  Ahoj Alíku. Už je to asi mědíc co jsem se rozvedl. Ale ta holka se mě předtím ptala na soukromé otázky tak sem jí všechno řek protože sem jí věřil. Ale pak se rozešla a teď to žvaní všem na škole. Co mám dělat??🙁🙁

  kluk, 17. dubna

  Ahoj,
  je mi moc líto, že tě zradila dívka, které jsi věřil. Naprosto chápu, že se cítíš zklamaný a zrazený. Předně bych tě chtěla ubezpečit, že to není tvoje chyba. To, že někomu věříš a ten člověk poté tvou důvěru zklame, je hodně bolestné, ale obávám se, že každý člověk někdy podobnou zkušenost udělal. Je hodně těžké radit, co máš dělat v situaci, kdy ona holka tvoje důvěrnosti vykládá všem na potkání. I když ti řeknu, že tím nejvíc shazuje sama sebe a dává tím najevo, že se jí nedá věřit, obávám se, že ti to v tvém trápení příliš nepomůže. Stejně tak ti příliš nepomůže, když ti napíšu, že časem tvoje zklamání přebolí, tví spolužáci si najdou jiný cíl a tebe nechají na pokoji. Chápu, že tě zrada, ztráta důvěry a chování tvé bývalé přítelkyně trápí teď a teď je to pro tebe nejbolestnější. Přeji ti, aby tohle špatné období trvalo co nejkratší dobu a brzo se na obzoru objevil někdo, kdo si tvou důvěru zaslouží.
  Měj se hezky!
  Bára

  Jiné téma

  Ahoj. Nemám chuť do života. Chci umřít, ale nechci se zabít. Chci pryč z tohoto světa nebo jen pryč od lidí, kteří mě obklopují? Jediný, s kým se cítím dobře, je můj kluk. Možná to dává smysl. Ale mám v sobě malého hlodavého červíčka pochybností. Vážně mě miluje? Netváří se tak jen, aby mi neublížil? Proč mi říká, že jsem hezká, když vím, že to není pravda? Ani z daleka. Mám tak o dvacet kilo víc než on. Sice je podvyživený, ale i tak se vedle něj cítím hrozně tlustá. Moji rodiče mi berou mobil za každý můj pohyb. Někdy si říkám, jestli se už doma nenudí? Někdy s ním třeba celý den nejsem v kontaktu. Sžírá mě to zevnitř. Prostě z toho už nemám chuť do života. Chci umřít, ale nechci se zabít.

  Nemám se už komu dál svěřovat. Nikomu nevěřím. Ale Vám ano. Děkuji za to, že tady pro mě jste, i když všichni odešli. Doufám, že Vás brzo neomrzí Vaše práce, protože je velmi důležitá. Pro mě. Další děti i teenagery... Jestli tohle čte i někdo jiný krom Alíka atd. tak se omlouvám, že jsem Vás obrala o dvě minuty Vašeho času. Stejně děkuji

  holka jménem kájuška, 13 let, 20. dubna

  Ahoj Kájuško,

  píšeš, že nemáš chuť do života, pokládáš si otázku, jestli je to o touze umřít nebo spíš být pryč od lidí, kteří jsou kolem Tebe. Zároveň je Ti dobře s Tvým klukem. Trápí Tě pochybnosti, jestli Tě vážně miluje, zda to jen nepředstírá. Sama si nepřipadáš hezká, nemáš se komu svěřovat, nikomu nevěříš. Mrzí mě, že je toho na Tebe moc a cítíš se v tom sama. Nepokládáš nám žádnou otázku, vnímám Tvou zprávu spíš jako touhu se někomu svěřit.
  Připadá mi moc důležité sdílet své pocity a myšlenky, ať už s Tvým klukem, nebo rozvíjet i další vztahy, ve kterých bude důvěra, ať už s někým příbuzným, ve škole nebo mezi přáteli. Je v pořádku ověřit si své obavy přímo u Tvého kluka - jak to, co říká, myslí, ujistit se o tom, jak to k Tobě cítí. Možná je to spíš o Tvých vlastních pochybách o sobě a vztahu k sobě. Ten můžeš posílit třeba s psychologem, pokud máte ve škole školního nebo i v rámci krizového centra pro děti a mladé, kde je k dispozici anonymně a zdarma. To je možnost hlubší a dlouhodobější podpory, než jsme schopni nabídnout tady na Alíkovi a věřím, že by Tě to mohlo také podpořit. Chápu, že může být těžké, pokud se necítíš dobře tam, kde jsi, s lidmi kolem Tebe. O to více Ti přeji, aby ses nebála opřít o své zdroje, to, co Ti přináší radost, ať už jsou to blízcí nebo třeba Tvé oblíbené koníčky a aktivity. Připadá mi škoda, že kdybys umřela, přišla bys i o tyhle pozitivní věci a vztahy, o to, na čem Ti záleží. Pokud bys chtěla pomoci např. s vyhledáním dalších kontaktů nebo to více probrat, jsme k dispozici na telefonické lince, Skype nebo chatu (www.modralinka.cz).

  Přejeme Ti hodně sil,
  Modrá linka

  Jiné téma

  Váha sestry + menstruace + nikdo mě nemá rád

  ahoj, omlouvám se ze píšu tak moc často, ale mám zde dalších pár dotazů:

  1. Nevím co si mám myslet o mé sestře..říká pořád že je tlustá a že váží strašně moc a že prý má nadváhu. Je jí 10 váží 47 kg a měří 162 cm.
  2. mám strašný strach z prázdnin... kvůli menstruaci. Měla jsem ji teprve dvakrát a bojím se že jí dostanu na letním táboře kde budu nejstarší a podle mě tam nejsou vůbec sprachy a nebo kdyz budeme u moře a já vůbec nechci používat tampony a ani mi je mamka nedovolí... co bych mela delat.
  3. mám pocit jako že mě nikdo nemá rád... dneska jsem mela kondicni trenink a hned jak jsme skoncili tak prisli rodice s mim mladsim bratrem (1rok) a ani jsem se nemohla prevleknou z upocenych veci a hned mama mi rikala at mu umeju ruce a já se na níobrátila a rekla ze podle me mam taky pravo se alespon prevlict a ona rekla ze toona taky a a takjsem ji rekla ze je to jeji dite a ona se na me nastvala a rekla ze mam na prevleceni 1 minutu a potom zbytek odpoledne jsem musela deat jenom domaci prace... a babicka ma cas jenom na bratra a se mnou na prochazku jit odmita as bratrem jde velice rada. Já uz nevim co mam delatt.

  dekuji za co nejdrivejsi odpoved..

  holka, 13 let, 19. dubna

  Ahoj z Modré linky,

  jak již opakovaně píšeme, zjistit si, jak je na tom člověk s váhou, je velmi snadné, stačí si na internetu najít BMI (Body Mass Index). Z toho, co píšeš, má Tvoje sestra podváhu, měla by tedy spíše přibrat, rozhodně ne hubnout. Pokud by tedy měla tendence k hubnutí, bylo by dobré upozornit rodiče, že to není v pořádku.

  Pokud jde o menstruaci, chápu, že na ni ještě nejsi zvyklá. Menstruace však prostě patří k životu dívek a žen, je tedy potřeba se s ní naučit žít. Na táboře se určitě můžeš obrátit na nějakou fajn vedoucí, pokud bys měla s něčím problém. Určitě je dobré vozit si s sebou vložky preventivně, obzvláště v počátku nemusí být menstruace ještě pravidelná. Tampony určitě používat nemusíš, pokud nechceš. Jen v době menstruace se nebudeš moct koupat. Co se týká hygieny, intimní partie si můžeš umýt i v umyvadle, pokud by nebyly k dispozici sprchy, případně vlhčené ubrousky, či namočit obyčejný papírový kapesník, toaletní papír. Chápu, že na prázdninách je to otrava, ale není se čeho bát.

  A k Tvé poslední otázce. Umím si představit, že když se Ti nedostává pozornosti, je Ti to líto. Zároveň si umím představit, že i mamka toho může mít někdy hodně. Mohlo by tedy pomoci promluvit s ní o tom, jak se cítíš. Že je Ti líto, že když se stará o bratra, na Tebe už nemá čas, že jsi zpocená a necítíš se dobře, že by ses potřebovala nejdříve umýt. Stejně tak můžeš babičce dát najevo, že by sis přála jít s ní na procházku, trávit s ní čas. Vím, že je to nespravedlivé, že mladší bratr potřebuje více péče. Na druhou stranu to tak ale prostě je – malé děti nemohou být bez dozoru, potřebují někoho, kdo se o ně postará. To ale neznamená, že Ti to nemůže být líto. Chci Tě tedy podpořit, aby ses se svými pocity svým blízkým svěřovala. Klidně jim i můžeš dát přečíst naši komunikaci nebo jim to napsat do dopisu.

  Přejme Ti více pozornosti a pochopení
  Modrá linka

  Kluci a láska

  Co s holkou?

  Ahoj Alíku,nebo ten kdo mi odpoví, je mi 9 let a už od školky se mi líbily holky,potom mě to přešlo a když jsem viděl,jak to v mé třídě dělají všichni,to dělali už ve druhé třídě,dokonce říkali,že je to jejich holka,a tak to zase začlo.Bohužel se mi nikdo nelíbil,až jsem jedou našel jednu holku z hudební nauky,kam chodím a pochopil jsem,že ted´ už to není jenom to,“že se mi líbí“.Co mám dělat dál???

  Oliver, kluk, 9 let, 19. dubna

  Ahoj Olivere,

  přiznám se, že možná úplně nevím, na co se ptáš. To, že se Ti líbí jedna holka z hudební nauky – tedy, jestli tomu správně rozumím, asi víc, než líbí, možná ji máš rád? – je přece hezké. A co s tím? No, užívat si, že ji potkáš, povídat si s ní. Pokud chceš, aby to věděla, můžeš jí klidně říct, že ji máš rád. Pokud si na to zatím netroufáš, klidně spolu můžete prostě kamarádit, ono není vždycky nutné si říkat, jestli spolu lidi chodí nebo nechodí. To důležité je, jak jim spolu je. A když je jim spolu hezky, přirozeně je to táhne k tomu, aby si povídali, aby spolu trávili čas. Můžeš to také probrat s rodiči nebo někým jiným, komu důvěřuješ, možná by bylo zajímavé si popovídat o tom, jaké byly jejich první lásky. Píšeš, že je Ti 9 let, není kam spěchat, první vztahy se rozvíjí až v období dospívání, je v pořádku dát tomu čas, aby vše uzrálo, jak má, nemusíš se do ničeho tlačit - často se stává, že ostatní i přehánějí v popisu toho, co už ve vztazích zažili, kdo je čí holka apod.

  Přejeme Ti spoustu prima zážitků
  Modrá linka

  Jiné téma

  Nálady

  Ahoj Alíku omlouvám se že už zase píšu.
  Někdy mám takové výbuchy nálad. Například že se najednou z ničeho nic potřebuji zasmát. Potřebuji křičet. potřebuji brečet. Většinou ani nevím proč. Vždy se cítím trapně a dusím v sobě ty pocity no a potom je mi hůř. Ale nechci vypadat hloupě. Jak se mám těhle pocitů zbavit?
  Děkuji.

  holka 12 let, 19. dubna

  Ahoj z Modré linky,

  umím si představit, že Tě změny nálad vyvádí z míry. Bouřlivější výkyvy mohou souviset i s Tvým dospíváním. Ale pocity k životu patří, i ty příjemné, i ty nepříjemné – a všechny tyto pocity jsou pro nás důležité. A není tedy cílem se jich zbavit, naopak. Cílem je naučit se své pocity prožívat. Radost, veselost si naplno užít, klidně se smát, smutek si odplakat, odsmutnit, vztek vypustit – třeba si zakřičet, zacvičit. Prožívat emoce není hloupé. Pokud máš možnost, můžeš si své pocity odprožít v soukromí, třeba si odskočit na záchod nebo tak něco, ale potlačování emocí nevede k ničemu dobrému. Pokud Tě přepadnou silné pocity, můžeš to klidně s lidmi, se kterými zrovna jsi, sdílet, mluvit o nich. Jak se svými pocity zacházet, nejde tak jednoduše napsat do jedné odpovědi, každý člověk si hledá své způsoby, každému může vyhovovat něco jiného. Chci Tě tedy podpořit, abys o svých pocitech mluvila se svými blízkými, abyste spolu mohli sdílet a inspirovat se navzájem. Také se můžeš zeptat paní učitelky při nějaké hodině, ve které se to bude hodit nebo se můžeš obrátit na psycholožku (psychologa), pokud ji ve škole máte. Klidně jí můžeš navrhnout, že by to téma mohla s Vámi probrat s celou třídou, protože určitě nejsi jediná, koho se toto téma týká.

  Přejeme Ti prima dny
  Modrá linka

  Škola - učení

  Nejde mi matematika

  Ahoj. Nejde mi to v matematice a jsem z toho zoufalá co nám dělat? Já jsem začala chodit na doučování často se na to ptám rodičů ale stejně mi to nejde. A už nevím co mám dělat. Děkuji.

  holka 12 let, 16. dubna

  Ahoj z modré linky,

  je dobře, že se snažíš své problémy s matematikou řešit. Jestliže chodíš na doučování a nepomáhá to, stálo by za to se s rodiči poradit a spolu s tím, kdo Tě doučuje, se zamyslet a probrat podrobně, v čem je problém. Možná máš mezery ještě v nějakých základnějších věcech. Možná Ti to vysvětlují pro Tebe složitě a potřebuješ jiný způsob. Případně Tě také rodiče mohu objednat do pedagogicko-psychologické poradny, kde vám mohou poradit z odborného hlediska. Nevím, co znamená, že Ti to nejde, jestli v matematice propadáš, nebo je to spíš o tom, že bys chtěla, aby to pro Tebe bylo snazší. Věřím, že nejdůležitější je snaha, kterou máš, což vůbec není snadné a samozřejmé v ní vytrvat. Zároveň každý máme něco, co nám nejde úplně tak, jak bychom si představovali. Neboj se o tom promluvit třeba i se spolužáky, jak to mají oni, co je pro ně snazší a v čem jim to tak úplně nejde.

  Bezstarostné dny Ti přeje
  Modrá linka

  Rodiče

  Ahoj Alíku. Psala jsem předchozí dotaz s tajným telefonátem. Nevím jak si o tom s tatínkem promluvit protože si myslím že by se zlobil kdybych toto téma vytáhla. A taky se sem bojím napsat o co šlo protože taťka do mého účtu vidí a zlobil by se že to roztroubím po celém světě. Že je to soukromé a na internetu to nemám říkat. Ráda bych vám to napsala abych to že sebe dostala ale hrozně se bojím.

  holka, 11 let, 20. dubna

  Milá pisatelko,
  Rozumím ti, bojíš se, že by otec mohl zjistit o čem jsi nám psala, protože má přístup do tvého účtu. Ale zároveň by ti pomohlo, kdybys o tom mohla napsat a dostat to ze sebe. To je moc dobře, že si to takto uvědomuješ, co by ti v tom pomohlo. Tak to zkusíme vymyslet jinak. Víš, napadá mě, že dotaz, který je v Alíkovi zadán jako „skrýt dotaz“ nemá otec možnost najít. Stejně tak odpověď je možné skrýt, aby jí viděl pouze pisatel. Druhá možnost se nabízí napsat to přes chat. Tam si přímo s někým píšeš, kdo na tebe reaguje, ptá se tě, dostáváš odpovědi. Mohu tě pozvat přímo na chat náš, Centrum Locika : www.detstvibeznasili.cz. Je to chat určený pro děti, které prožívají doma nějaké těžké situace. I tam je možnost, po ukončení chatu, celou konverzaci smazat. Tak zkus jednu z těchto možností. A pokud se ti ani jedna nezdá, tak se můžeš opět ozvat a zkusíme vymyslet něco dalšího.
  Tak ti držím palce,
  Poradce Centra Locika