Poradna: Alík radí dětem

Na otázky odpovídají

pracovníci linky důvěry Modrá linka, Alíkova kamarádka BáraV, odborníci přes výživu z projektu Vím, co jím, odborníci na boj proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

Dotazy smí pokládat čtenáři mladší 16 let.

Milování

Ahoj Alíku,
Mám takovou otázku která mi vrtá už dlouho v hlavě. Když budou mít sex dva nezletilý a bude to zcela dobrovolné budou za to potrestáni? Popř. Budou potrestáni jejich rodiče ? Děkuji

holka, 20. dubna

Ahoj,
sexuální styk není legální do patnácti let v žádném případě. Nezáleží na tom, zda se jedná o dobrovolné rozhodnutí, či nikoli. Základními charakteristikami legálního pohlavního styku je to, že oba účastníci dovršili věk patnácti let a pohlavní styk je dobrovolný.
Měj se hezky!
Bára

Menstruace a výtok

Ahoj mám jen jednu otázku. Mám docela skazene zuby klasickými kazy ale, jen se chci zeptat jestli to nezabranuje tomu že dodnes nemám menstruaci a zamyslela jsem se že bych mohla mít problémy v dospívání a těhotenstvi v budoucnu myslím si to správně nebo ne?

holka, 12 let, 20. dubna

Ahoj,
zubní kazy s nástupem menstruace, nebo průběhem dospívání žádným způsobem nesouvisí. Už v březnu jsem ti odpovídala, že tvé tělo začne menstruovat tehdy, až na to bude připravené. Odborníci považují za normální, pokud začne dívka menstruovat do šestnácti let (někteří uvádí dokonce sedmnáct let). Máš tedy ještě spoustu času a rozhodně se tím nemusíš nijak stresovat.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - váha

Dobrý den,
Vážím 103 kg,měřím 185 a je mi 14 let.Všichni spolužáci se mi smějou,že jsem tlustej a tak.Ale já si vždy řeknu v hlavě „jenom ti závidí“.Ale sám chci se svou váhou něco dělat protože chci být hubený a chci jim ukázat,že to dokážu,ale nevím jak.A ještě k tomu mám křivá záda a s tím bych chtěl taky něco dělat.
Poradíte mi prosím ?

kluk, 14 let, 18. dubna

ahoj,
Tvoje váha je opravdu s ohledem na Tvůj věk i výšku poměrně vysoká. Jsi ale také vyšší než kluci v Tvém věku obvykle bývají a ještě dále nejspíše porosteš.
Ideální by tak bylo váhu udržovat, zatímco dále porosteš. K tomu nejlépe přispívá pravidelný pohyb - alespoň 30 minut pohybu denně. Může to být jakýkoliv pohyb, který Tě bude bavit - jízda na kole, koloběžce, skateboardu, plavání, procházka svižnou chůzí, lehké posilování s vlastní váhou, apod. Zkus si promyslet, co by Tě bavilo.
Kromě pohybu je ale nutná i vhodná strava - protože pořád rosteš, neměl bys rozhodně hladovět, naopak jez pravidelně. Měj denně 3 hlavní jídla a mezi nimi menší svačinky.

Zkus ze svého jídelníčku vyřadit jídla rychlého občerstvení, slané pochutiny jako jsou např. slané oříšky nebo tyčinky či chipsy, zkus omezit sladkosti a když Tě honí mlsná, dát si např. jen kousek čokolády. Zařazuj ovoce a zeleninu, mléko a mléčné výrobky (jogurty, tvaroh, sýry), ryby a libové maso, luštěniny a obiloviny (ovesné vločky, chleba, žitný chléb, těstoviny, rýže - třeba i celozrnný kuskus), brambory, malé porce nepražených a nesolených ořechů.
Tipy na svačiny a na další vhodná jídla (a také recepty) můžeš najít na webu Vím, co jím:
www.vimcojim.cz/magazin/clanky/o-vyzive/Idealni-svaciny-pro-deti-i-dospele.-A-co-si-radeji-nedat%5f%5fs10010x11127.html
www.vimcojim.cz/magazin/clanky/o-vyzive/Projezme-se-ke-zdravi---jak-na-pestry-a-vyvazeny-jidelnicek%5f%5fs10010x10935.html

Ohledně křivých zad - tady nemůžeme poradit na dálku. Bude nejlepší, když společně s jedním z rodičů zajdeš k Tvému lékaři a zeptáte se na více informací. Lékař Vám jistě vše vysvětlí a doporučí, co je možné s tímto zdravotním problémem dělat. Někdy mohou být vhodné speciální cviky, které člověka naučí odborník - fyzioterapeut.

Držíme palce, ať se Ti dobře daří!
Vím, co jím

Milování

Ahoj, mám dotaz. Od kolika let jsem trestně odpovědná? Poslední dobou se setkávám s tím, že se to posouvalo na 14 let. I sex a tyhle věci. Zkoušela jsem si to vyhledat i na internetu, ale tam jsem všude viděla články, že to tak opravdu je, ovšem všechny ty články byly už starší, například z roku 2005 a tak. A tak tedy chci vědět, jak to tedy všechno je?

holka, 14 let, 18. dubna

Ahoj,
to jsi hledala špatně, nikdo tuto hranici v ČR nesnížil, viz třeba:
cs.wikipedia.org/wiki/Trestní%5fodpovědnost
Je to stále patnáct let, už strašně moc dlouho. Ani v roce 2005 nebyla nižší.

Mám pro tebe tip O=: Hledáš-li takové věci vyhledávačem, příště začni tím, že zkusíš vyhledat opačné tvrzení k tomu, které chceš prověřit (v tomto případě třeba „hranice trestní odpovědnosti 15 let“). Jinak se ti může snadno stát, že uvěříš naprosté pitomosti, jen proto, že ti připadá na první pohled správná a někdy ji někdo někam napsal. Jakmile najdeš, že se někde píše to a jinde ono, pak musíš přemýšlet nad tím, který zdroj je lepší autorita. (Ne nutně, který je novější.)

Přestože Wikipedii může upravovat kdokoliv, na změny v jejím obsahu dohlíží poměrně dost lidí, kteří opravují případné chyby. Navíc tam bývá spousta informací důkladně ozdrojovaná (i když zrovna u té trestní odpovědnosti ne :-)).

Alík

Význam slova

Ahoj.
Zajímalo by mě, co to znamená, když někdo řekne, že je nadženej.
Děkuji za odpověď.

holka, 12 let, 18. dubna

Ahoj,
pravděpodobně neumí správně vyslovit R a chtěl říct nadrženej. :-D

Viz cs.wiktionary.org/wiki/nadržený.
Nejpravděpodobnější význam, ve kterém jsi mohla toto slovo slyšet, bude ten třetí, tedy: mající potřebu se sexuálně vybít, touhu po sexu.

Alík

Holky a láska

Ahoj,Alíku. Líbí se mi jeden kluk z naší školy.Potkala jsem ho na chodbě s kamarádem chtěla jsem si s nim plácnout, ale on nic.Nevím jestli moji ruku nevnímal nebo se stydělat dat mi placak před svým kamarádem nebo mně nechce.Prosím Pomoc chtěla bych vědět co si o tom myslíš jestli mně chce nebo ne!

holka, 13, 17. dubna

Ahoj z Modré linky,

ptáš se, jestli Tě kamarád chce, nebo nechce - když si s Tebou nechtěl dát na chodbě placáka. Rádi bychom Ti odpověděli, ale nevíme - ví to opravdu jenom ten kluk. To, že si s Tebou neplácnul ale nemusí vůbec znamenat nezájem z jeho strany. Možností je víc - možná že o Tebe nemá zájem, ale taky mohl být překvapený, v rozpacích, možná neměl náladu jen tak si dát placáka...

Pokud chceš vědět, že má o Tebe zájem, můžeš se s ním zkoušet kontaktovat dál, třeba takto nezávazně, jak jsi to udělala teď, můžeš zkusit pěkné pohledy, úsměvy, navázat rozhovor (třeba na jeho oblíbené téma, pokud ho znáš - pokud ne, můžeš zapátrat u dalších kamarádů nebo na sociálních sítích); můžeš ho třeba požádat o pomoc s nějakou záležitostí.

Můžeš ho také zkusit potkat jinde, než ve škole, na nějakém kroužku, při sportu apod. Kdybys chtěla být odvážnější, můžeš se ho zkusit zeptat sama, jak na tom u něj jsi. Klidně osobně, nebo třeba dopisem (klasickým nebo elektronickou zprávou). Kdybys ho chtěla kontaktovat osobně, je vždycky lepší, když u toho nikdo není a máte prostor jen pro sebe.

Přejeme pěkné jarní dny,

Modrá linka

Tajemno

Zdravím zas a znova,
už dlhšie si neviem vysvetliť jeden jav, konkrétne sa to týka snov.
V jednom sne som počul krik, plač, neskôr dážď a nakoniec zvony... Potom som sa z toho zobudil. Na druhý deň sa v dedine na druhej strane okresu (celkom blízko môjho bydliska) stal hneď zrána masaker, pri ktorom jeden mentálne postihnutý človek sekerou zabil jednu pani (rozsekol jej lebku) a jej manžela vážne poranil.
Asi mesiac po prvom sne som mal druhý sen - o drogách. Videl som v ňom trávu, balíčky s bielym práškom, tabletky apod.
No a na druhý deň v susednom meste prebehla policajná razia, pri ktorej zhabali veľké množstvo pervitínu.

Mohli by moje sny byť nejak napojené na dianie v okolí? Alebo proste prečo sa mi toto deje? Je to celé nejaké divné... Možno vám to niektorým pripadá ako výmysel, ale ubezpečujem vás že sa to reálne stalo.
Vďaka za odpoveď.

kluk, 14 let, 14. dubna

Zdravíme z Modré linky,

nedivím se, že se zabýváte souvislostí svých snů a dění ve Vašem okolí. Podle toho, co popisujete, se jedná o něco ne úplně obvyklého, ale úplně tomu věřím. Některé věci "mezi nebem a zemí" se totiž opravdu dějí. Jsou lidé, kteří mají citlivější vnímání, které se odráží například ve snech, předtuchách nebo přejímání událostí nebo dění. Proč tomu tak je, je stále předmětem vědeckého zkoumání, na které není jednoduchá a jednoznačná odpověď.

Z toho, co píšete, vnímám určitou míru znepokojení. Pokud tomu tak je, bylo by dobré obrátit se na psychologa, například i na školního. Myslím, že ke zneklidnění není důvod.

Klidné dny,

Modrá linka

Škola

Ahoj poradno.Pár lidí v naší třídě se chová strašně hloupě např:běhají,házejí po sobě,ječí a frajeří se a já to prostě nestrpím.Nenávidím ten řev atd.Chci se zeptat jak tohle zastavit ?? Když je poprosím ať budou potichu tak mají hloupé poznámky např:sám buď atd.Prosím aspoň mi řekněte jak to nevnímat ,protože se asi z toho zhroutím.
Předem děkuji za odpověď. :)

kluk, 13 let, 15. dubna

Ahoj z Modré linky,

umím si představit, že Tě hluční spolužáci rozčilují, když chceš mít klid. Na druhou stranu, pokud to nedělají v hodině (pokud ano, je to věc vyučujících, a v tom případě to můžeš řešit s nimi), mají spolužáci právo se odreagovat od výuky a věčného sezení v lavici.
Pokud tedy máš možnost, můžeš se Ty sám vzdálit do nějakého klidnějšího místa. Nebo by ses mohl zeptat některého z vyučujících, zda bys mu o přestávce mohl s něčím pomoci. Pokud ne, potom můžeš svou pozornost směřovat k nějaké konkrétní činnosti – můžeš například ve sluchátkách poslouchat nějakou klidnou hudbu, zvuky přírody, případně si tam pustit třeba angličtinu nebo němčinu, můžeš si číst, kreslit – prostě se věnovat nějaké činnosti, kterou se od výuky odreaguješ Ty. To je i principem veškerých relaxačních a meditačních technik – plně soustředit svoji pozornost na nějaký konkrétní předmět.

Přejeme Ti klidnější jarní dny.
Modrá linka

Moje tělo - váha

Milá poradno
mám takový problém s mojí váhou .
Moc mně to mrzí , vážím 52,8 kg a měřím 161- 165 vůbec se dobře necítím .
Poraď co s tím.
Sladké a slané jsem omezila , ale na oslavách atd si dám ( nejde odolat ).
S pohybem je to tak , že třeba cvičit začnu , ale nevidržím u toho .
Můžete mi prosím poradit ?

holka 13, 17. dubna

ahoj,
Tvoje váha je ve vztahu k Tvému věku a výšce úplně v pořádku, je optimální. Otázkou pak tedy je, proč se necítíš dobře.
V průběhu dospívání, kdy se tělo mění, člověk roste, na sobě řada holek i kluků hledá chyby. Ale realita je taková, že nikdo není dokonalý. Každý by na sobě asi našel něco, s čím není spokojený, co se mu nelíbí.

Není cílem nedat si ani trochu něčeho sladkého nebo slaného. Ale hlavní je, aby to tvořilo jen malou část našeho stravování - aby většinu mělo běžné jídlo, které je i bohaté na živiny. Je normální dát si pár bonbonů nebo kousek čokolády občas, ale už není v pořádku dát si každý den sáček bonbonů. Většinu by mělo tvořit "normální jídlo", kde bude zastoupena zelenina, ovoce, mléko a mléčné výrobky, luštěniny, obiloviny (ideálně celozrnné), libové maso a ryby, menší množství ořechů...

Co se týče pohybu, zkus hledat nějakou aktivitu, která Tě bude bavit - když Ti bude pohyb přinášet i radost, bude to jednodušší. Můžeš třeba sportovat i společně s kamarádkou - ve dvou je vždy větší zábava než třeba samostatně. Nemusí se jednat vždy jen o cvičení. můžete si vyrazit na výlet na kole, jít na procházku svižnější chůzí, můžete třeba i tančit... Možností je spousta a věříme, že nakonec najdeš nějakou aktivitu, kterou si oblíbíš.

Ať se Ti dobře daří přeje Vím, co jím

Holky a láska

Ahoj Alíku,
Já vím píšu ti už po třetí a vím že mi odpovíš stejně, ale mám ráda jednoho kluka ze školy a on mě taky (asi). A celá škola nás chce dát do hromady, ale my nechceme, protože jsme ta vztah malí a chceme být jen kamarádi. Už mě to ale štve a nevím co s tím mám dělat. Promiň že tě otravuji.
A děkuji za odpověď

holka, 12 let, 16. dubna

Ahoj,
popravdě nechápu, kde je problém. Pokud s tím klukem chcete být jen kamarádi, neexistuje na světě nikdo, kdo by vás mohl donutit, aby to tak nebylo. Co si o vašem vztahu myslí „celá škola“ je poměrně nepodstatné, důležité je, že vy dva k sobě žádnou náklonnost necítíte a je zcela v pořádku, pokud dál zůstanete kamarádi. Věřím, že pokud někdo bude na toto téma dělat narážky a ty jej budeš buďto ignorovat, nebo mu stručně a jasně oznámíš, že jste pouze kamarádi a tak to taky zůstane, spolužáky to po čase přestane bavit a najdou si jiné téma k řešení.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - holky

Ahoj, chápu že nedokážete určit diagnózu na dálku ale chci znát váš názor. Když jsem dneska přijela domů ze školy začlo mě to dole svědit a pálit a pak jsem zjistila že mám extrémě oteklý stydký pisk a nevím co s tím bolí to a pálí když dám nohy k sobě nebo když chodím, nechci to s nikým řešit a na gynekologii ještě nechodím, může to souviset s tím že masturbuji? Můžete mi prosím poradit co mám dělat?

holka, 13 let, 15. dubna

Ahoj,
bohužel sis na svůj dotaz odpověděla sama, protože skutečně nikdo na světě ti s tvým problémem nedokáže pomoci online. Rozhodně je potřeba, abys navštívila lékaře, který stanoví diagnózu a následně i odpovídající léčbu. Neexistuje jediný důvod, proč by ses měla stydět. Předpokládám, že kdybys měla angínu, také by ses nestyděla jít k lékaři a tvé genitálie jsou stejnou součástí tvého těla jako třeba krk, nebo noha. Určitě se svěř se svým problémem mamince a požádej ji, aby tě vzala k lékaři (nebo k němu jdi sama). Ale tvůj problém na dálku nevyřešíme a je nutné, aby jej viděl lékař.
Přeji ti hodně štěstí!
Bára

Jiné téma

Ahoj je mi 12 let a potřebuji poradit. Ve svém věku toužím po dítěti. Chtěla bych mít dítě poraď te mi prosím co stím. Ahoj

holka, 12 let, 14. dubna

Ahoj,
je hezké, že se v Tobě probouzejí mateřské touhy a představy. S ohledem na Tvůj věk to ještě asi nebude souviset s fyzickou připraveností a budováním zázemí pro vytvoření nové rodiny společně s partnerem. Možná by stálo za to prozkoumat, čeho přesně se Tvoje touha týká, jestli je za tím potřeba o někoho pečovat, hrát si, starat se, nebo třeba to, že vidíš krásu a roztomilost dětí. Je možné, že ve svém okolí máš nějakou maminku s miminkem, u kterých můžeš pozorovat, co všechno to obnáší, mít dítě a dobře se o něho postarat. Zatím si to můžeš trénovat např. na mladších sourozencích nebo občasným pohlídáním mladších dětí na táboře, ve škole apod.

Pro zodpovědné rodičovství je potřeba být připravená jak psychicky, tak i fyzicky. Tvoje tělo se bude ještě hodně vyvíjet a teprve se připravovat na zahájení sexuálního života, který může postupně začít nejdříve v 15 letech. Samotné těhotenství a porod jsou velkou zátěží a tělo na ně musí být i hormonálně připravené. Už teď však můžeš s touto myšlenkou více pečovat o svůj zdravý životní styl a stravu a podpořit tak do budoucna zdravý vývoj těla. Stejně tak je rodičovství velkou psychickou zátěží a zodpovědností, je to závazek na celý život a také to ovlivní, změní dosavadní životní styl. Je důležité mít pro miminko vytvořené dobré zázemí, fungující stabilní partnerský vztah i finančně zajištěný domov. Také většinou žena musí omezit své aktivity např. v rámci studia a práce a většinu času věnuje dítěti. I to vše k mateřství patří.

Více to můžeš probrat např. s mamkou či jinou dospělou ženou, která má zkušenost s péčí o dítě. Také si můžete např. s kamarádkou probrat vaše představy o tom, jaké to jednou bude, jaké máte sny a představy o budoucnosti.

Přejeme Ti hezké jarní dny,
Modrá linka

Moje tělo - holky

Ahojky mám další problém... A to s kluky .... Ve třídě se bavím normálně s holkama a pár kluky .. jenže jsem se pohádala s "kamarádkou" která mi dost ublížila a už se sní bavit nikdy nechci... Tak mi napsala že jsem hnusná proto jsem nikdy neměla kluka narozdíl od ní... Teď mi to strašně mrzí protože chci mít děti ale nevím co mám dělat chtěla bych aby se se mnou kluci více bavili atd. Jen si myslím že se se mnou bavit nechtějí protože jsem hnusná ... Je mi třeba smutno na hudebce když se tancuje tak kluci jdou k ostatním holkám a já tam jsem sama a učitelka mě vždy k někomu přiřadí ... Nevím co mám dělat chci být hezká jako jiné holky a chci aby se se mnou bavit kluci a tancovali se mnou porad co mám dělat děkuji

holka, 14, 12. dubna

Ahoj,
z Tvojí zprávy vnímám smutek a nespokojenost sama se sebou, že nejsi taková, jako jiné holky. Mrzí mě, co Ti řekla "kamarádka", která Tě nejspíš chtěla zranit. Chápu, že Tě to zabolelo, obecně sebepřijetí a sebevědomí jsou pro dospívající dívku citlivá témata. Chci Tě podpořit v tom, aby sis dokázala více vážit sama sebe, než urážek ostatních, které jsou nesmyslné.

Věřím, že každá dívka je krásná svým originálním způsobem a každému klukovi se na dívkách také líbí něco jiného. Je potřeba přijmout i fakt, že člověk se nemůže zavděčit a líbit všem. Chci Tě povzbudit v tom, aby ses teď spíš zaměřila na svůj pohled na sebe, zkusila si třeba i sepsat, co se Ti na sobě líbí (tělesně i povahově), co bys chtěla podtrhnout a s čím zase moc spokojená nejsi a případně co by se s tím dalo dělat tak, aby ses cítila lépe. Můžeš v tom požádat o pomoc i blízké, kteří Tě mají rádi takovou, jaká jsi, rodiče, příbuzné, opravdové kamarády.

Procházíš nelehkým věkem, kdy je běžná soutěž mezi dívkami, porovnávání se mezi sebou, hodnocení, za kterým často stojí i závist nebo žárlivost. Neboj se využít podpory svých blízkých ke sdílení svých pocitů a potřeb, přání. Věřím, že společně najdete cestu např. k tomu, jak se více sblížit s kluky ve třídě, jak se třeba s někým domluvit na tanec, více si povídat. Věřím, že časem se objeví někdo, kdo Tě bude mít rád právě pro to, jaká jsi, jedinečná, i s nedokonalostmi. Před tím je však důležité, abys takto měla ráda samu sebe.

Přejeme Ti hezké jarní dny,
Modrá linka

Brigáda

Ahoj Alíku a spol je mi 14 a potřebuju si vydělat na notebook jelikož ještě nemůžu chodit na brigádu napadlo mě si přividělávat malováním obrazů a následné prodávání přes aplikace jako je letgo atd... Myslíš že to je dobrý nápad ?

kluk, 14 let, 11. dubna

Ahoj,
oceňuji, že přemýšlíš nad tím, jak si sám přivydělat na notebook. Myslím, že už od 14 let se dá dělat nějaká práce z domu nebo např. rozdávání letáků apod. Prodávat vlastní výrobky či díla je hezký nápad, těžko však říct, jestli se tomu bude dařit. Výhodou je poměrně snadná inzerce na internetu, nevýhodou velká konkurence. Můžeš zkusit vytvořit předběžnou nabídku a nějaký čas testovat, zda by o takové zboží byl zájem a za jakou cenu, jestli by se vyplatilo věnovat tomu své úsilí a čas. Pomoci to naplánovat Ti můžou dospělí ve Tvém okolí, kteří s tím můžou mít větší zkušenost, rodiče, nebo lidé, kteří už sami něco takto prodávají.

Přejeme Ti hezké jarní dny,
Modrá linka

Holky a láska

Ahoj Alíku a spol.
Už dlouho se mi líbí jeden kluk. Nejdříve to vypadalo že se mu líbím i já, v hodinách na mě pořád koukal nebo jsme spolu pořád navazovali oční kontakt a po hodině vždy přišel k mojí lavici a začali jsme si povídat. Odpoledne jsme si ještě.psali. Teď už to tak není, vždy když se na něj kouknu tak se na mě usklibne a otočí se. Pořád se spolu bavíme ale už to není to co dříve. Myslím si že on má rád mojí kamarádku a pak jsem se ho na to ptala a on říkal že ne. Ale pořád si myslím že jo. Prosím poraďte mi jak to obrátit zase na druhou stranu

holka, 11 let, 8. dubna

Ahoj,
nerozumíš tomu, co se stalo mezi Tebou a kamarádem, který Ti dřív věnoval více pozornosti, nyní se však odvrací a ušklíbá. Dál se spolu ale bavíte. Ptáš se, co udělat pro to, abyste si zase byli bližší, jako dřív.
Je fajn, že se ho můžeš zeptat na to, co Ti leží v hlavě. Jedině on Ti může dát odpověď také na to, jestli se něco mezi vámi stalo nebo změnilo, že se teď k Tobě chová jinak. Můžeš dát najevo, že Tě to mrzí a chtěla bys s ním být dál v kontaktu jako doteď, být k němu pozorná, projevit zájem o společnou komunikaci. Myslím, že to je maximum, co pro to můžeš udělat, dál je to už na něm, jestli snaha a sympatie budou oboustranné.
Procházíš věkem, kdy se tyto věci teprve utváří a často i rychle mění, zda si opravdu rozumíte a vaše blízké přátelství vydrží, se ukáže postupně, časem. Bude moc fajn, když o tom budeš mít s kým promluvit, komu věříš, třeba s kamarádkou nebo i rodinou.

Hezké jarní dny,
Modrá linka

Moje tělo - holky

Ahoj Alíku,(Modrá linko),chtěla jsem se zeptat, mám a vždycky jsem měla po těle strašně moc strií, protože jsem jednou strašně moc přibrala, pak jsem teda opravdu hodně zhubla a teď zase přibrala. Jen jsem se chtěla zeptat, protože kromě mé váhy a těla mě ničí i to, že mám všude strie-prsa,lýtka,stehna,hýždě,záda. Jak se jich mám zbavit? Krémy jako je Erevit apod. nezapírají už roky a já se tak stydím. Moje váha je cca 64 kg na 165 cm. Další věc je,že mám dojem,že jak jsem všechno znovu přibrala, začali se o mě znovu zajímat kluci a je mi trapné mít před nimi strie.

holka, 14 let, 15. dubna

ahoj,

strie jsou vlastně jizvičky na kůži - objevují se, když někdo výrazně přibere na váze, ale třeba i když rychle vyroste do výšky. Zda se strie vytvoří nebo ne hodně ovlivňuje "kvalita" naší pokožky - kdo má kůži více suchou, méně elastickou, u toho se strie vytvoří s větší pravděpodobností. Předejít jejich tvorbě můžeme částečně péčí o pokožku - promazáváním.

Když se strie jednou objeví, obyčejnê už není możné se jich jednoduše zbavit prostřednictvím speciálních krémů - aby byly jizvičky méně viditelné může pomoci speciální ošetření u kožního lékaře. Laserové ošetření může částečně pomoci, aby jizvičky nebyly tak nápadné a viditelné. Čím dříve se ošetří, tím lepší to je. Nejde ale docílit toho, aby úplně zmizely.

Nejsi jediná, koho strie trápí - potýká se s nimi řada lidí (a to jak kluků, tak holek). A další lidé zase řeší jiné tělesné problémy - někdo má odstávající uši, někdo velký nos, někdo je až moc malý, někdo je naopak hodně vysoký. Každý jsme nějaký a věř nám, že asi nikdo není sám se sebou spokojený na 100 %. Strie nejsou nic, za co by ses měla stydět.

Ať se Ti dobře daří přeje Vím, co jím

Moje tělo - holky

Ahoj čeká mně návštěva zubaře ale, bude mi opravovat přední zuby asi jeden nebo dva a chtěla bych se zeptat jak to bude probíhat a jak to bude opravovat. Předem děkuji za odpověď a omlouvám se za pravopisné chyby ahoj.

holka, 12 let, 13. dubna

Ahoj,
bohužel nikdo z odborníků, kteří odpovídají v Alíkově poradně, není stomatolog - a i kdyby byl, stejně by ti velmi pravděpodobně nedokázal na dálku a online odpovědět. Netušíme, co máš za problém se zuby. Zda se jedná o „pouhý“ kaz, který se vyvrtá a na jeho místo se umístí plomba, nebo jestli se jedná o jiný problém, který bude vyžadovat jiné řešení. Samozřejmě, že například zanícené kanálky, nebo ulomený zub, se opravují jinak než kazy. Pokud však budeš chtít, tvůj zubař ti to určitě bez problémů a rád vysvětlí.
Měj se hezky!
Bára

Rovnátka

Ahoj,
V červenci mi budou nasazovat rovnátka
Chtěla jsem se zeptat ortodoncistka nám řekla že za ně zaplatíme dvacet tisíc, ale někde jsem slyšela že se ještě každou návštěvu (měnění drátku a gumiček) platí zase je to pravda?myslela to naše ortodoncistka i s těmi návštěvami?

Kiki12, 12 let, 13. dubna

Ahoj,
bohužel na tvou otázku nedokáži na dálku odpovědět. Cena rovnátek se liší podle toho, o jakou vadu, jak intenzivní a jak rozsáhlou se jedná. Je pravda, že obvykle se za každou návštěvu ortodontisty, která zahrnuje výměnu drátku a gumiček, platí. Ale bohužel nevím, zda už tyto návštěvy ortodontistka zahrnula do konečné kalkulace, či nikoli. Nejlepší a nejjistější bude zeptat se jí přímo.
Měj se hezky!
Bára

Menstruace a výtok

Ahoj můžu si zavést tampon i když jsem pana

holka, 12 let, 12. dubna

Ahoj,
ano, tampón můžeš bez problémů používat, i když jsi panna. V panenské bláně je otvor, který odchází menstruační krev, a lze zavést i tampón. Odborníci však upozorňují, že zpočátku je lepší začínat s nejmenšími velikostmi tampónů.
Měj se hezky!
Bára

Menstruace a výtok

Ahoj Alíku atd. Chtěla bych se zeptat kdy asi tak dostanu svoji 1 menstruaci. Je mi 14 a máma mi řekla že to dostala ve 14...Jinak jako někde jsem četla že MS dostaneš přibližně 2-3 roky po tom co ti začnou růst prsa, 3-4 roky po tom co začnou růst chloupky tam dole a v podpaží a 6-12 měsíců po tam co dostaneš výtok což u mě vše platí (výtok mám už asi 1,5 možná 2 roky) Nevíš kdy bych to tak asi mohla dostat? (+-). Jo a v poslední době pořád jím a taky hrozně přibírám.... (teď mám asi 39,6kg a ještě před půl rokem jsem měla cca 34,5) Je to v pořádku?

holka, 14 let, 12. dubna

ahoj,
těžko přesněji určit, kdy se u Tebe menstruace objeví. Menstrauce i růst prsou, chloupků, výtok - to vše je řízeno pohlavními hormony. A jen na nich tak záleží, kdy se přesně menstruace dostaví. Není možné určit, zda to bude v řádech týdnů nebo dokonce měsíců. To opravdu záleží na hladině hormonů v těle.

A Tvoje váha a přibývání na váze - není možné takto na dálku, bez bližších informací příliš posoudit, zda je to v pořádku. Váha se totiž posuzuje i s ohledem na výšku a průběh růstu (jen málokdy se posuzuje jen jedna hodnota). Váhu i výšku a vývoj jejich hodnot posuzuje při pravidelných prohlídkách lékař, který Tě má v péči. Pokud by nárůst váhy byl vyšší (a bez odpovídajícího růstu do výšky), jistě by se o tom zmínil.
Ať se Ti vše daří přeje Vím, co jím