Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alík radí dětem

  Na otázky odpovídají

  pracovníci Modré linky, psycholožky BáraV a Péťa, poradenské centrum Locika, MUDr. Jiří Staněk, MVDr. Přemysl Rabas, vědecký novinář Pragmatik, Škola Vitae, bojovníci proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze děti mladší 15 let.

  Škola - učení

  Dobrý den ,
  Mám takový dotaz
  Jelikož jsem v jiné třídě..tak mam jiné učitele.
  Máme jako učitelku na matiku zástupkyni ale je to hrozný nikdo to nechápe..já látku sice chápu ale test mám za 4..teď tam mám 4 3 3 1..už nevím v čem je problém u testu jsem vždy hrozne vystreovana ..jelikož chci se dostat na střední tak nemůžu mít na vysvědčení za 3. Minuly rok jsem měla samé jedničky ale to jsme měli jinou učitelku ..chodím i na doučování Nejhorší je že nedává opravy ..v po píšeme test a hrozně se bojim..nevím co dělat. Děkuji za radu..jsem v 8 tride

  holka, 13 let, 10. listopadu

  Ahoj milá pisatelko,

  z Tvého dotazu chápu, že látka z matematiky Ti nečiní potíže, problémem je spíše stres, který zažíváš před písemkou. Možná máš i trochu strach z té konkrétní paní učitelky. S tím se někdy potkal každý z nás, je mi líto, že tyto pocity zažíváš nyní i Ty. Je těžké se soustředit na test, když nás zavalí pocit strachu a nervozity. Zkus se v takové chvíli několikrát zhluboka nadechnout a říci sama sobě, že to zvládneš! Zkus nepřemýšlet nad tím, jak těžká situace při testu ve třídě je. Spíše se soustřeď na ty dané příklady. Pokud příkladům a úlohám rozumíš, pak určitě písemku zvládneš.

  Důležité je si uvědomit, že známky jsou jen známky. Neříkají nic o tom, jaký jsi člověk nebo o tom, co bys měla v životě dělat a na jakou školu jít. Na střední se máš šanci dostat i s trojkou, ba i s několika. Většinou se tam píší přijímací zkoušky a až tak se neřeší průměry vysvědčení (i když to samozřejmě záleží na konkrétní střední škole). A tak, pokud se nyní se známkami nedaří, nepodléhej panice, času na opravu máš ještě dost. Zkus si i tohle před písemkou připomenout.

  Pokud máš nepříjemné pocity z toho, jak s Tebou nebo s ostatními ve třídě paní učitelka jedná, bylo by dobré si o tom promluvit s někým ve Tvém okolí - nabízí se rodiče, případně výchovný/á poradce/kyně, školní psycholog/žka. Nejlepší by bylo samozřejmě řešit to přímo s danou paní učitelkou, k tomu ale musí ve třídě panovat vstřícná atmosféra a přátelské prostředí. Pokud tomu tak není, pak je v pořádku nechat si pomoci od někoho dospělého ve Tvém okolí.

  Držím Ti palce,

  Dominika

  Povolání

  Dobrý den, jsem v deváté třídě na základní škole a vybírám si střední školu. :-) Známky na vysvědčení mám 1-2, ale i 3. Neměla jsem významenání ani v osmé třídě a ani teď v devítce ho mít nebudu. Nemám známky na gymnázium ani lyceum. Chci jít na zdravotnickou školu, obor praktická sestra. Vím, že chci pracovat ve zdravotnictví. Buďto jako právě zdravotní sestra, porodní asistentka, doktorka nebo zubařka. Prostě něco takového.
  Mám šanci se dostat na vysokou, abych mohla být zubařka nebo doktorka?

  holka, 14 let, 26. listopadu

  Ahoj milá pisatelko,

  na vysokou školu, resp. lékařskou fakultu je podmínkou maturitní zkouška a složení přijímacích zkoušek. Ze čtyřletého oboru s maturitou tak jistě šanci máš. Když se během střední školy rozhodneš, jaký přesně obor by to měl mít (zdravotní sestra a porodní asistentka jsou trochu jiné obory než všeobecná lékařka), máš ještě spoustu času si nastudovat podmínky přijímacích zkoušek na tu konkrétní vysokou školu.

  Držím Ti palce,

  Dominika

  Holky a láska

  Ahoj všichni .napsala jsem memu crushovi že k němu cítím něco více a on mě poslal (cituji ...do prdele ) omlouvám se za výraz ale fakt to řekl .a zítra se máme vidět ve škole ale Já ho nechci ani vydet .jsem nastvaná na sebe ale i smutná . Mám chuť se sebrat a nejít do školy ale to nejde .ještě k tomu mi napsal že jsem stará rasple a ruzné nadávky které mi zlomil srdce a zranily mě psychicky .nedávám to ale kamarádka mi v tom hodně pomáhá .celý den jen lžím v posteli a nechci nic dělat proto že to co mi řekl bylo drsný a tvrdý . Mohl to napsat i něžně třeba Hele promiň ale já tebe ne. Ještě k tomu si mě blokl a já jsem ho nahlásila a smazala Si ho kontakt a mám v plánu si ho vymazat i z očí. Ve škole ho budu úplně ignorovat a cokoliv co řekne nebo se mě zeptá bude pro mě jako nadávka jedna velká protože mu to Neodpustím to co udělal nebylo od něho hezké. Ano Sice se to neměla hned psát ale furt lepší než nikdy Myslím si že si řeknete že to ppřeháním ale pisu to od srdce. Jinak strašně moc děkuji za předešlé odpovědi

  Milá Kiki, 

  svěřuješ se poradně opakovaně, tak děkujeme za důvěru. Píšeš tentokrát o své velmi nepříjemné zkušenosti s reakcí kluka, kterému jsi vyznala své city. Úplně rozumím tomu, že ho nyní nechceš ani vidět a že jeho reakce byla opravdu drsná a tvrdá a že tě tím hodně zasáhl. Máš pravdu v tom, že to opravdu mohl napsat citlivě a ne používat takové výrazy, jaké uvádíš. Napadá mě, že jeho reakce mohla vycházet z nějakých jeho osobních zkušeností a mohl si tím prostě odžívat své pocity, které má v sobě. A ta necitlivost jeho reakce mohla být tím tak trochu zveličená a vlastně "nepatřit tobě", protože on reagoval na něco svého vnitřního. Doporučila bych ti aby sis to nyní zkusila nebrat osobně. Svým způsobem ti ukázal jaký vlastně je a předpokládám, že tě city k němu rychle přešly. Máš takovou to nepříjemnou zkušenost. Ale je moc dobře, že si své city otevřela a prostě nesla kůži na trh. Moc bych ti přála aby tě tato zkušenost neodradila od toho své city i nadále vyjadřovat. Buď pravdivá a otevřená. A prostě si řekni, že tvé city jsou tvoje a je dobře když je upřímně a citlivě vyjadřuješ ty. Za tím si stůj. Máš pravdu, že to od něj vůbec nebylo hezké. Ale od tebe to bylo odvážné a určitě se neboj takto jednat i příště. A teď zkus prostě jít dál, určitě nebude jediný kluk, co se ti líbí. Kluci mají rádi upřímné, spontánní holky, co jsou samy sebou. 

  Držím ti palce, 

  Poradce Centra Locika

  Rodiče

  Ahoj Alíku a všichni co mi odpovídáte. Mám takový problém a jsem z toho dost smutná. Mamka mi včera oznámila ať ji půjčím občanku, že si ji potřebuje jen na něco ofotit. Dala jsem jí jí. Ona se celou dobu divně smála, a pak jsem zjistila, že mi chce založit nějaký účet pro studenty u ČSOB. To je v pohodě, nevadilo by mi to, ale co mi vadí je, že mi o tom nic neřekla a jen tak to zřídila. Později jsem zjistila že viděla nějaký leták na poště, podle kterého to udělala. Když se podívám na stránky ČSOB na internetu, tak tam není žádný účet pro studenty od 15 let, jak říkala máma. Ona se ani nepodívala na internet, a založila mi účet, aniž by si o tom něco zjistila. Studentský účet od ČSOB jsem si našla, že je až od 18 let. Pro ty kterým ještě nebylo 18 je ten dětský účet. Teď po mě máma chce, abych šla někam ještě něco ohledně toho účtu podepsat, ale já se bojím. Nechci podepisovat něco o čem nic nevím. Bojím se, že by z toho pak mohl být nějaký problém, nebo tak něco, proto jsem dneska z intru volala mámě, abych se jí zeptala co to je za účet, a tak. A ona mě jenom seřvala. Nechápu proč? Co jsem jí udělala, jenom jsem chtěla vědět, co mám pak vlastně podepisovat. Bojím se toho právě proto, že vím jaká máma je. Jen vidí nějakou reklamu, hned na všechno skočí, a pak se diví, že po ní chtějí peníze. Už takhle má dost dluhů, že asi nedávala pozor, od koho si půjčuje, nebo nevím. Vím, že ČSOB je celkem známá společnost, a neměli by to být nějací podrazáci, ale mám z toho prostě špatný pocit. Chápu že mi třeba máma chtěla udělat radost, že budu mít vlastní účet, ale podle mě by si měla nejdřív o tom účtu něco zjistit. Omlouvám se, že píšu tak dlouhý dotaz, ale potřebovala jsem to prostě někomu říct. Poraďte mi prosím co mám dělat. Kde si najít něco o tom účtu, a tak. A ještě se chci omluvit, že sem píšu, i když mi už bylo 15, ale nevím kde jinde by mi pomohli. Mám vás všechny moc ráda.

  Milá pisatelko, 

  svěřuješ se poradně s tím, že nerozumíš jednání své mámy ohledně zakládání bankovního účtu pro tebe. Máš pochybnosti o tom, že její jednání je opravdu promyšlené, vzhledem k tomu, že má dost dluhů. Je moc dobře, že ty sama o jejím jednání přemýšlíš a nebojíš se vyjádřit svou nedůvěru a pochybnosti. Přestože sama o tom dostatek informací zatím nemáš je tvé rozhodnutí nic nepodepisovat správné.  Máš na to právo abys měla dostatek informací ohledně svého účtu v bance. A pak teprve se k vedení účtu zavázala. Myslím si, že je dobře, že vnímáš své negativní zkušenosti ohledně finančního jednání. Ve tvém věku již také nic nebrání tomu, aby ses šla na ten účet do banky informovat sama. Určitě je mámy snahy o to aby ti založila účet v něčem i dobrá ale je potřeba zodpovědný přístup a jistota, že účet nebude znamenat pro tebe nějaké nečekané závazky. I tento dotaz patří do poradny a je moc dobře, že si jej napsala. Zkus o tom s mámou pak promluvit. 

  S pozdravem, 

  Poradce Centra Locika

  Jiné téma

  Proč mi takhle říkají?

  proč mi holky venku říkají petruno a petrunie ???

  holka, 7 let, 28. listopadu

  Ahoj,
  obávám se, že ti na tuto otázku nedokáži odpovědět, protože jednak nevím, jak se jmenuješ a jednak neznám okolnosti, které tvé kamarádky k takovému chování vedou. Mohu se jen dohadovat, že se možná jmenuješ Petra a „Petruna“ nebo „Petrunie“ jsou zkomoleninami tohoto jména. Mohu také jen hádat, že holky vidí, že ti takové oslovení vadí a schválně tě jimi provokují, protože to tak děti často dělávají.
  Ale to jsou skutečně jen a jen dohady. Pokud bys chtěla mít jistotu, není jistější cesta, než se jich přímo zeptat. Zkrátka se zeptej, proč ti tak říkají a řekni jim, že je ti to nepříjemné. Jestliže se jedná o tvé kamarádky, měly by to respektovat.
  Měj se hezky!
  Bára

  Význam slova

  Co znamená Awww

  Dobrý den. Co znamená, když ti někdo na zprávu (třeba přání k narozeninám) odpoví Awww? Teď mi to napsala kamarádka a já tomu nerozumím, nevím co to znamená. Co to je? Díky moc.

  holka, 14 let, 28. listopadu

  Ahoj,
  bude to nejspíš podobný případ, jako nedávno hot – tvá kamarádka pravděpodobně zapomíná mluvit česky. Nebo usnula na klávesnici. :-D

  Tipnul bych si, že anglické awww je české ó. Jako citoslovce nějakého druhu úžasu nebo… no, prostě óooo. V angličtině i češtině může mít různou intonaci, takže není úplně jisté, jestli je to :-3, nebo 8-D, nebo 8-o, nebo :-o.

  Napsat několik óček možná připadá kamarádce moc složité, tak píše raději áčko a dvojité vé a dvojité vé a dvojité vé… a doufá, že si to nějak v hlavě přeložíš a nepřečteš si to jako [hafff] nebo něco takového. Příště jí zkus citlivě vysvětlit, že nerozumíš řeči jejího kmene. ;-)

  Možná ani neví, že jí ostatní nerozumí. Já bych určitě chtěl, aby mi ostatní říkali, když něčemu, co říkám, nerozumí. Znáš pohádku Císařovy nové šaty? Ta názorně ukazuje, jak lidé ze strachu o svoji pověst a společenský status raději mlčí, než aby poukázali na naprosto zjevný nedostatek, že císař pán est nu!

  Alík

  Holky a láska

  Má jinou?

  Ahoj, můj idol se začal více zajímat o jednu kamarádku... Nevím, co mám dělat! Do teď to už vypadalo, že mě také miluje, ale teď mám pocit, ze se mu víc líbí kamarádka😭co mám dělat...?

  holka, 13 let, 25. listopadu

  Ahoj,

  zdá se Ti, že Tvůj idol se nyní více než o Tebe zajímá o jednu kamarádku. Věřím, že nad tím hodně přemýšlíš a trápí Tě to.

  Dělat s tím, pokud je to pravda, moc nemůžeš. Láska, přátelství i kamarádství je o vztahu dvou lidí, a oba dva by tedy měli asi stejně chtít. Pokud nejsou vztahy vyvážené, pokud se Tvůj idol zhlédne v někom jiném, bude Tě to nejspíš bolet, ale ovlivnit jeho chování nijak nemůžeš, on si může vybrat, stejně jako Ty. V takových chvílích je pak velkou oporou sdílení s někým, komu věříš, ať už jsou to rodiče, prarodiče, kamarádi, teta…..oblíbená trenérka atd.

  Nejistota někdy dokáže potrápit mnohem více než jistota. Nevím, jak moc jste spolu schopní otevřeně komunikovat. Pokud ano, můžeš se ho zeptat, a tak se dozvíš přímo od něho, jak na tom jsi, nikdo jiný Ti na tuto otázku nedokáže pravdivě zodpovědět.

  Napadá mě také, že je v pořádku dát tomu i čas a počkat, jak se věci vyvinou, jste ve věku, kdy se změny citů dějí velmi často, patří k věku dospívání, kdy se teprve učíte poznávat druhé pohlaví, jednat s ním.

  Přejeme Ti, ať situaci s pomocí sdílení dobře zvládneš.

  Modrá linka

  Holky a láska

  Jak spolu komunikovat?

  Ahoj Alíku,
  chodím s jedním klukem, a dnes jsem si k němu chtěla sednout do lavice, a když mu říkali ostatní, že si k němu sednu, tak říkal, ať už ho s tím neotravují, ale všichni si myslí, že kdybych mu to řekla sama, tak by řekl, že si k němu sednout mohu, no každopádně můj dotaz zní, jak mu říct, že si k němu chci sednout... Ale celkem se ještě stydím, protože spolu chodíme jenom chvíli.
  A ještě jeden dotaz... O čem si sním mám psát? Vždy si napíšeme ahoj jak se máš, nebo co děláš... A vždy když se takhle navzájem sami sebe zeptáme, tak tím to končí... A já nevím o čem si s ním mám psát, než naše konverzace skončí...
  Děkuji

  holka, 11 let, 25. listopadu

  Ahoj,

  věřím, že to pro Tebe není jednoduché a že hodně přemýšlíš nad tím, jak s oním klukem mluvit. Snad nic nemá takovou váhu ve vztazích jako otevřená komunikace. Není lehké ji zvládnout, jde o běh na dlouhou trať, někdy na celý život.

  Neexistuje nějaký instantní návod na to, jak někoho oslovit, tím spíš, že možností je spousta a každý jsme jiný/á, takže na každého “platí” něco jiného. Chceš-li někoho oslovit, zkus nad tím dlouze neuvažovat a oslovit ho tak, jak cítíš v sobě, tomu se říká intuice. Trénovat oslovování lidí a bavení se s nimi můžeš provádět denně, doma s rodiči, sourozenci, ve škole, kroužcích, ve sportu s vrstevníky. Zkus využít každou příležitost ke zdokonalení v komunikaci.

  A o čem se máš bavit s klukem, s kterým chodíš? O čemkoliv, co Tě napadne jako vhodné. Co děláš, co si myslíš, co jsi četla nebo zajímavého viděla, co Tě baví, jaké knihy, filmy, někdy je i možné posílat si různá zajímavá videa nebo písničky, co se děje u vás doma…..námětů a možností je bezpočet. Jestliže víš, co jej baví, může být prima zavést na to řeč, společný zájem může sblížit a poskytnout témata k hovoru.

  Přejeme Ti příjemné a pohodové společné chvíle.
  Modrá linka

  Kamarádi

  Zrada kamarádky

  Ahoj.:-);-(
  Nevím co už mám dělat tak se obracím zde;-(:-E. Měla jsem kamarádku, měla jsem ji strašně moc ráda. Svěřovali jsme si všechny naše tajemství. Sedli jsme si spolu i do lavice jenže... Teď se ona začala bavit s jinou kamarádkou se kterou se bavila už před tím jenže na mě jakoby zapomněla. Třeba po škole když odchází tak se ani nerozloučí, nebo po škole jde ven s tou druhou holkou i když jsme se domluvili na něčem jiném. Ta holka sedí před náma v lavici a za náma můj nejlepší kámoš. Ten kámoš se teď baví skoro jen s ní a na mě se všichni vysrali. Teď si k tomu všemu ještě ti tři vymysleli nějakou jejich tajnou abecedu a v hodinách si tam píšou. Nebo třeba ta bývalá něj mě pořád ze všeho podezřívá, je na mě hnusná atd. Nebo třeba když jí chci ppdat ten papírek který ji posílá ten kámoš tak by mi byla schopná snad i zlomit ruku aby ho ho dostala a já to náhodou nepřečetla, nebo když si chci psát s nimi tak si to chci přečíst a zapojit se tak po mě akorát řve. Tak jsme si s kámoškou která sedí pred námi vymysleli taky vlastní abecedu a když jsme si psali tak nám řekla něco v tom smylsu že je to zbabělé atd. Ano mám sice jiné kamarády jenže ona byla nej.:-E
  Budu ráda když mi pomůžete se nějak srovnat s tím že je to totální kráva, nebo co ji mám říct. Budu ráda za pomoc. Děkuji>X<-

  holka, 13 let, 24. listopadu

  Ahoj,

  do Alíkovy poradny jsi napsala o tom, co se Ti děje s Tvou bývalou nej kamarádkou a dalšími lidmi ze Tvé třídy. Tvoje bývalá nej teď vytvořila trojici s jinou holkou a Tvým nejlepším kámošem a společně se k Tobě nechovají hezky. Potřebuješ se s tou situací srovnat, nebo najít něco, co bys jí mohla říct.
  Z toho, co píšeš, vnímám naštvání na bývalou nej a další, kteří Tě nyní k sobě nechtějí pustit. Vůbec se nedivím, že to tak je. Většinou očekáváme, že naši kamarádi nám zůstanou a budou stát při nás, a když to tak není, jsme smutní a naštvaní.
  Vím, že je to těžké se s tím srovnat. Říkám si, že by mohlo pomoci zkusit své bývalé nej říct, jak moc Tě to mrzí, jak celou věc prožíváš a co to s Tebou dělá. Říct jí to jen tak může být docela náročné, ale jistě to můžeš zkusit - někde v klidu, o samotě. Jednodušší je to napsat - na papír, do mailu, namluvit zprávu… Mělo by tam být to, co nyní prožíváš, ale i to hezké - že byla mezi ostatními nej, žes ji měla strašně moc ráda, svěřovala jsi jí to, co jiným ne - aby věděla, že pro Tebe byla nebo je opravdu důležitá. Tím, že to řekneš, by se Ti mělo ulevit a zároveň kamarádka bude vědět, jak to s ní máš. Co bude dál, to pak záleží na každé z vás. Určitě je dobře, že máš i jiné kámoše, se kterými zažíváš společné chvíle.

  Přejeme Ti, aby se všechno ubíralo pro Tebe nejlepším směrem.
  Modrá linka

  Tajemno

  Vídám podobná čísla

  Ahoj Alíku!
  Není to moc dlouho, co jsem začala na hodinách stále vídat 15:02 a narozeniny mám 15. 2. Dneska jsem ale viděla třeba i 14:02, 16:02 nebo 17:02.
  Myslíte, že by to mohlo něco znamenat?
  Děkuji

  holka, 13 let, 27. listopadu

  Ahoj,
  nerozumím, proč by to mělo něco znamenat. 8-o

  Přestože rok a den mají svoji fyzikální definici závislou na dění ve vesmíru, dělení dne na hodiny a minuty je jen lidská tradice – to nemá s fyzickou realitou nic společného. Jestli si myslíš, že může být souvislost mezi tím, když je 902 minut od půlnoci, nebo 46 dnů od začátku roku… proč by měla být? Nejsou to jen nahodilá čísla?

  Půlnoc i začátek roku byly také stanovené svévolně našimi předky před pár tisíci lety. Podíváš-li se na náhodné místo náhodné planety, nepoznáš, kdy má nový rok a kdy má půlnoc. Kdyby se lidé ve starověku dohodli, že rok začne uprostřed léta a že den rozdělí na 100 hodin, kde každá bude mít 100 minut, tak by v zimní den, kdy ses narodila, bylo datum třeba 11. 7. (a sedmý měsíc by se nejspíš jmenoval úplně jinak), a nyní by ses na hodiny koukala v čase 62 hodin a 64 minut… znamenalo by to něco? Nejspíš by tě ani nenapadlo o tom přemýšlet.

  Věříš, že může existovat souvislost mezi tím, jak začali předci odměřovat čas, a tím, kdy ses přesně narodila a kdy se koukáš na hodiny? Pochybuji. Svět je plný náhod…

  Teď je podle našich zvyklostí 27. listopadu 2021, čas 18:27. Nepochybně by šel vymyslet způsob, jak měřit čas tak, aby podle něj bylo 4. 44. 4444 a čas 44:44… může být náhoda, že ti odpovídám zrovna v tuto úžasně očíslovanou minutu? Nebo to něco znamená? :-)

  Lidský mozek je miliony let přírodního výběru natrénovaný k tomu, aby hledal ve svém okolí všelijaké vzory a podobnosti. Stačí dva puntíky a pod nimi oblouček a rozezná v tom obličej – :-) – ale samozřejmě platí, že často to obličej není, ale jen nahodilé dva puntíky s nahodilým obloukem. Na rozeznání náhody od skutečného vzoru je zapotřebí používat rozum a kritické myšlení. O=

  Alík

  Jiné téma

  Čím je výjimečné číslo 69?

  Ahoj Alíku,
  chtěla bych se zeptat ne dotaz, ale nevím jestli budeš umět odpovědět.Chtěla bych se zeptat co znamená nebo čím je výjimečné číslo 69? Máme třídní skupinu a moji spolužáci tam pořád posílají že mají 69 procent na mobilu nebo že někdo má 69 sledujících na nějaké soc. síti nebo cokoli jiného s tímto číslem.Není to však jenom z naší skupiny, viděla jsem to i jinde.Nevím co to znamená a jestli to je něco neslušného tak se moc omlouvám.
  Předem děkuji za odpověď ❤️❤️❤️

  Holka, 11 let, 26. listopadu

  Ahoj,
  popravdě dost dobře nevím, co ti mám odpovědět, protože mě napadá hned několik vysvětlení. Jednak v tom může hrát roli fakt, že někteří lidé přirozeně preferují lichá čísla a 69 je číslo, které je opticky zajímavé tím, že proti sobě leží šest a devítka. Dalším vysvětlením může být to, že coby 69 se označuje jedna ze sexuálních poloh - a dospívajícím připadá všechno z této oblasti nesmírně zajímavé. Těžko všek říct, které z těch vysvětlení je správné (nebo zda tví spolužáci mají ještě úplně jiný důvod). Nejjistější by proto bylo, kdyby ses jich jednoduše zeptala.
  Měj se hezky!
  Bára

  Menstruace a výtok

  Dostanu brzo menstruaci?

  Ahoj, asi 3 roky mám výtok a zhruba před měsícem to začalo strašně páchnout. Já bych se ráda zeptala, jestli se mám připravovat na to, že brzy dostanu i menstruaci, páč se bojím, že se třeba ztrapním ve škole, nebo někde jinde. Jednou se to stalo i mojí spolužačce o přestávce a já nechci, aby se mi to stalo také. Do školy si pro jistotu beru vložky. Díky za odpověd, Lída:-)

  Lída, 11 let, 26. listopadu

  Ahoj,
  na dálku a online se dost těžko posuzuje, co myslíš tím, že výtok začal „strašně páchnout.“ Změny v odéru výtoky mohou mít řadu příčin. Charakteristiky výtoku (například i jeho vzhled a konzistence) se mění například i v průběhu menstruačního cyklu, ale zapáchání může být také známkou nějakého zdravotního problému.
  Nejsem sice lékařkou, ale nikdy jsem neslyšela o tom, že by se menstruace ohlašovala tím, že výtok začne „strašně páchnout.“ Nicméně, jak už jsem psala, to se rozhodně online posoudit nedá. Pokud chceš mít jistotu, že se nejedná o žádný zdravotní problém, budeš muset požádat maminku, aby tě objednala na první gynekologickou prohlídku. Pouze lékař může určit, jaká je příčina zapáchajícího výtoku.
  Co se týká tvých obav z nastupující menstruace, určitě je v pořádku, že si do školy nosíš preventivně vložku. Pokud by se menstruace dostavila přímo ve škole, budeš připravena a vyhneš se nepříjemné situaci.
  Měj se hezky!
  Bára

  Menstruace a výtok

  Nepravidelnost menstruace a další obtíže

  Zdravím,
  mám problém s menstruací... Brzy mi bude 15 a menstruaci mám od 12,5 a mám ji strašně nepravidelnou. Někdy to dostanu za dva měsíce někdy i za tři pokaždé jinak a takhle to je skoro těch 2,5 roku. Vždycky jsem to měla hodně a trvalo to i celkem dlouho třeba 10 dní. A teď poslední 3, co jsem měla, pozoruji, že už to trvá míň a míň dlouho, je slabší a slabší a trvá to dýl a dýl, než ji znovu dostanu. Jako by se pomalu ztrácela, mizela. Přitom nesportuji a nějak nevidím důvod, proč bych to takhle měla mít. Navíc mi hodně padají vlasy a dřív jsem je měla naopak moc hustý i přesto, že jsem měla štítnou žlázu, kterou už celkem dlouho nemám. Také od té doby, co jsem to dostala, tak nerostu a zasekla jsem se na výšce asi 153 cm, což je dost divné, protože doktoři mě odhadovali na 172 cm. A má otázka je, jestli nemůžou tyto hormony spolu nějak souviset?

  holka, 14 let, 25. listopadu

  Ahoj holko,

  Podle toho, co popisuješ, se nejedná o poruchu menstruace ve vlastním smyslu. Důvodem ke znepokojení by byla naopak spíše příliš častá menstruace s příliš silným krvácením. Během prvních dvou let menstruačního věku (tedy během prvních dvou let od první menstruace) je až 50% cyklů nepravidelných, tj. deskvamační fáze menstruace, při níž dochází ke krvácení, se dostavuje po době delší než obvyklých 3 – 5 týdnů (tj. 21 až 35 dní).
  Poněkud neobvyklá je skutečnost, že zmíněná nepravidelnost se postupem času prohlubuje, a že přetrvává déle než dva roky, v Tvém případě dva a půl roku. Naopak dobrou zprávou je, že krvácení je slabší než dříve. Zmíněných 10 dní již představuje abnormálně dlouhou dobu. Za normální se považuje krvácení v rozsahu 1 den až 7 dní.
  Nemohu posoudit, zda se jedná o projev nějaké hormonální poruchy, nebo zda jde pouze o jednu z možných variant normálního vývoje menstruačního cyklu. Hormonální poruchu lze diagnostikovat pouze na základě laboratorního vyšetření hladiny hormonů v krvi, k čemuž je pochopitelně zapotřebí návštěva příslušného zdravotnického zařízení (pokud možno endokrinologie, případně gynekologie).
  Zvýšené vypadávání vlasů sice může souviset s onemocněním endokrinních žláz, avšak stejně tak dobře by se mohlo jednat například o projev stresu a nadměrného psychického napětí.
  Pokud jde o tělesnou výšku 153 cm, ta je sice podprůměrná (průměrná tělesná výška dívek ve věku 14 let činí 164 cm), avšak stále ještě normální (hodnoty normální tělesné výšky u dívek ve věku 14 let se pohybují v rozmezí 151 – 176 cm, do něhož se ještě „vejdeš“). Ani zpomalení či dočasné zastavení růstu nemusí být nutně projevem poruchy. Nicméně pokud tě průběh Tvého tělesného růstu znepokojuje, doporučuji svěřit se praktickému lékaři pro děti a dorost, který může vystavit poukaz na vyšetření na endokrinologii.

  Kamarádi

  Ahoj Alíku, mám takový menší problém. Moje nejlepší kamarádka, mi furt říká, abych si stáhla jednu hru, kterou hraje s ostatními spolužáky. Já ale tu hru hrát nechci, a už několikrát jsem jí říkala, aby mě s tím už neotravovala, ale ona mi furt přikazuje, abych tu hru si stáhla, a hrála jí s nimi. Vím, že na tuto otázku asi není úplně lehké odpovědět, ale byla bych vám moc vděčná za odpověď.
  Děkuji

  holka, 11 let, 16. listopadu

  Milá pisatelko, 

  obracíš se na poradnu s dotazem ohledně toho, jak se bránit tlaku ze strany kamarádky, která tě nutí aby sis stáhla jednu hru. Ty si tu hru stahovat nechceš a nemáš zájem se přidat ke svým spolužákům, kteří jí hrají. Chtěla bych tě za to moc ocenit, že máš v tomto svůj názor a nechceš podlehnout tlaku od kamarádky, byť nejlepší. Zkus si sama pro sebe ujasnit, z jakého důvodu tu hru hrát nechceš. Třeba proto, že tím ztrácíš hodně času nebo že tě ta hra nebaví a nelíbí se ti. Ať už to je jakkoliv je to tvůj názor a máš na něj plně právo. A to pak zkus znovu zdůraznit té kamarádce. Pokud je opravdu nejlepší kamarádka, tak by měla pochopit, že něco dělat nechceš. Nemusíte dělat vše stejně, i když jste nejlepší kamarádky. Zkus si svůj postoj udržet a třeba se nakonec přidá ona k tobě a hru také přestane hrát. Je moc důležité umět říci že něco nechceš a stát si za tím. A pokud tě přesto bude dál nutit, tak jí můžeš pouze jednoduše říci, že jsi jí to už vysvětlila a ke hře se nepřidáš. Rozumím tomu, že se nyní můžeš třeba bát, že už pak nebudete nejlepší kamarádky. Ale vezmi to tak, že základ přátelství je to, aby kamarádi uměli přijmout to, že ten druhý má opačný názor a nechce dělat vše stejně. Je moc dobře, že jsi tlaku nepodlehla, i když je to nejlepší kamarádka, a udržela sis v tom svůj postoj. Je moc dobře, že neděláš věci, které dělat nechceš.

  Tak ti moc držím palce, aby se to s tou kamarádkou brzy vyřešilo a ať si udržíš svůj vlastní názor.

  Poradce Centra Locika.

  Škola - učení

  Naučit se periodickou tabulku

  nazdárek, chtěla bych nějaký rychlý a učiný způsob toho, jak se naučit periodickou tabulku.

  holka, 13 let, 24. listopadu

  Ahoj, díky za dotaz. Není jasné, co přesně myslíš tím „naučit se periodickou tabulku“. Jestli ti jde o to, znát zpaměti značky chemických prvků, osvědčila se mi metoda „odloženého opakování“. Udělej si balíček kartiček, z jedné strany napiš „O“, z druhé „kyslík“, „H“ - vodík atd. pro všechny prvky. Pak můžeš kdykoli začít studovat. Koukneš na značku a pokusíš se vzpomenut si na název prvku. Pak kartičku otočíš a zkontroluješ, zda jsi měla pravdu. Prvky, které znáš, dej dospod balíčku (dostaneš se k nim znovu, až všechno projdeš), zatímco prvky, které neznáš, dej třeba jen o pět kartiček dolů. Takto máš zajištěno, že se postupně naučíš všechny prvky. To samé za tebe zvládnou i speciální aplikace, třeba Anki nebo Quizlet, ale někdy je papírová metoda nejlepší.


  Prosba od Alíka

  Podpořte prosím
  Modrou linku!