Poradna: Alík radí dětem

Na otázky odpovídají

pracovníci linky důvěry Modrá linka www.modralinka.cz a Alíkova kamarádka Bája.

Poradna je určena čtenářům do 15 let.

Otázky týkající se fungování serveru Alík pokládej v poradně Alík - dotazy k fungování webu.

Moje tělo

Ahoj Alíku, nejprve bych tě chtěla uvést do problému, který mi není nijak příjemný..
V pondělí (8.5) jsem se při koupeli holila a nejsem si jistá, ale myslím, že ano.. Nevím jak se mi to ani povedlo, ale řízla jsem se v oblastech řitního otvoru. Do hodiny po koupeli se mi v místě poranění udělala boulička. Neřešila jsem to, myslela jsem, že to splaskne. Následující den jsem pátrala po internetu a hledala co to může být.. Nevylučuji hemeroidy a absces...
Den na to jsem se svěřila mamce o problému (že mám boulička u zadku... O problému při holení jsem jí však neřekla..) a ona mi řekla, že to budou nejspíše hemeroidy (nedivila bych se, dopoledne sedím ve škole a odpoledne většinou u počítače nebo u televize..), tak jsem začala brát čípky Preparation H a mazat dubovou kůrou (gel)..
Dnes je neděle a nepociťuji zlepšení. Mám strach...
Popis bouličky: lze stlačit dovnitř, ale po nějaké době se vrátí zpět ven, tmavě růžové barvy, nesvědí ani nepálí... Asi 1-2cm velká.. Je mi nepříjemné chodit, vadí mi to.
Dnes ráno (neděle 14.5) velice tmavý hnědý flek na kalhotkách (nesouvisí to s menstruací!)
Chtěla bych se zeptat, jestli nevíš, co s tím.. Z doktora mám strach, děsí mě ty představy jak mě budou vyšetřovat, četla jsem toho hodně na internetu a bojím se toho. :( Děkuji za brzkou odpověď.

holka, 14 let, 14. května
Bája 22. května

Ahoj,
bohužel, tě asi nepotěším, protože pokud ještě nedošlo ke zlepšení, budeš se muset svěřit lékaři. To je odborník, který ti může pomoci.
Neboj se, je důležité abys byla v pořádku. Určitě se mamince svěř i s tím, jak se to stalo. Rodiče jsou za tebe zodpovědní.
Držím ti palce! Alíkova kamarádka Bája

Holky a láska

Ahoj Alíku, nevieš mi poradiť ako sa mam s chalanom bozkávať a páčiť sa mu?

holka, 9 let, 13. května
Bája 22. května

Ahoj,
je ti 9 let. Myslím si, že když se chceš klukům líbit, je to v pořádku, ale na "bozkávanie" máš ještě čas.
Jestli máš na mysli někoho konkrétního, můžeš si o něm zjistit nějaké informace. Jaké má záliby? Jakou má rád hudbu, sport.
Pokud budete mít společné zájmy, určitě se s tebou bude rád bavit a stanete se kamarády. Od dobrého kamarádství je jen krůček k zamilování. Takže až ho lépe poznáš, budeš vědět, co udělat, aby ses mu líbila.
Držím ti palce a přeji pěkné jarní dny. Alíkova kamarádka Bája

Menstruace a výtok

Dobrý den už nemám 3 měsice menstruaci neni něco špatně

holka, 14 let, 14. května
Bája 22. května

Ahoj,
zpoždění menstruace se někdy stává. Nepíšeš, zda už jsi menstruovala pravidelně. Pokud jsi brala nějaké léky, byla jsi nemocná nebo jsi měla velkou psychickou zátěž, je možné, že se ti pravidelnost trochu rozhodila. Pokud chceš mít jistotu, poraď se s gynekologem.
Hezké a bezstarostné dny ti přeje Alíkova kamarádka Bája

Jiné téma

Ahoj,
Někde jsem slyšel že existuje žena co má v mezi nohama penis a celkově má postavu jako žena a hlas má jako muž.A prsa má jako žena.A na název se jim říká transsexuálové.Poradíš mi úplně všechno proč mají ženy něco jiného mezi nohama a muži vůbec nemají mezi nohama vagínu?

KLUK, 15. května
Bája 22. května

Ahoj,
pokud tě zajímá nějaká informace o transsexuálech, zadej si to do vyhledávače a informace si přečti. Nejsme poradna určená na takovýto druh dotazů.
Hezké dny ti přeje Alíkova kamarádka Bája

Jiné téma

Ahoj Alíku a další správci.
Vím, že to není až tak důležité jako problémy ostatních dětí, ale na tabletu u her mi neustále naskakovalo, abych se tam přihlásila. Stačilo zadat nějaký "nick". Já si tam dala jméno na mém blogu a jméno blogu. Jenže teď, když zapnu jakoukoliv hru, nahoře mi to napíše to jméno. Nebo i v průběhu hry mi to napíše, že tam mám třeba level 2. Teď ale k problému - na tom tabletu je někdy i moje mamka a já nechci, aby zjistila, že mám blog.
No a prostě - jak mám ten "účet" smazat prosím? Případně nějaké stránky kde to najdu?
Předem moc děkuji.

holka, 14 let, 16. května
Bája 22. května

Ahoj,
posílám ti odkaz, který jsem našla, snad ti to pomůže, pokud ne zkus zapátrat ve vyhledávači. blog.cz/napoveda/mazani.
Příště se pořádně rozmysly, než se někde zaregistruješ. Ušetříš si tím spoustu starostí a času.
Hezké dny ti přeje Alíkova kamarádka Bája

Kluci a láska

Ahoj Alíku rád bych se zeptal co mám dělat je mi 12 a líbí se mi holka která má 11 let chodí do stejné třídy co já, co myslíš měl bych jí to říct?Odpověz mi prosím

Jakub, 12 let, 13. května
Bája 22. května

Ahoj Jakube,
pokud se ti líbí spolužačka a nemáš problém jí to říct, pak ti samozřejmě nic nebrání. Pokud se ale v takové situaci necítíš dobře, pak to možná nemusíš říkat přímo. Můžeš jí to jen naznačit.
Třeba jí doprovodit domů. Nabídnout nějakou pomoc. Znáš tu holku lépe než já, tak můžeš odhadnout, jak by tvé vyznání přijala. V každém případě buď připraven na obě možnosti odpovědi.
Držím ti palce a přeji pěkné dny. Alíkova kamarádka Bája

Holky a láska

Ahoj. Nechci přesně mluvit o sobě jelikož si myslím že dál pár holek je ve stejných otázkách. Nemyslím tím že bych ted o něčem takovém uvažovala,že bych se dala do vztahu.. ale myslím si že se na to sama sebe ptá každá holka. Ta otázka je jestli si třeba myslíte, že by 14 holka mohla chodit s 21letym klukem? A myslíte si že je třeba riziko v tom, že by s tou holkou mohl mít sex i když jí není 15, ale chce to?? Kdo by pak za to nesl vinu i když spolu chodí, ta holka to chtěla ale nebylo jí 15? Myslíte že ten vztach bude O.K i když se ty dva budou mít rádi ale je mezi nimi takový věkový rozdíl? Díky za odpověd.

holka, 14 let, 18. května
Modrá linka 19. května

Ahoj,

Tvůj dotaz je velmi zajímavý, zároveň však není lehké na něj odpovědět. Obecně si myslím, že záleží především na nastavení a především zralosti těch dvou. Dívka ve 14 letech může být ještě dítě, ale také už to může být téměř dospělá žena s vlastními názory. U kluka je to stejné - někteří už ve 21 letech např. pracují a ví, co od života chtějí, jiní se cítí (a někdy i chovají) jako děti. Důležité je, aby to vyhovovalo oběma, aby si navzájem rozuměli a především respektovali toho druhého, jeho pocity a přání. Problém však může nastat ve chvíli, kdy by se tito partneři intimně sblížili. Naše zákony neberou ohled na to, zda čtrnáctiletá dívka s pohlavním stykem souhlasí, nebo si ho dokonce přeje. Je pod zákonem a tudíž sex s ní by byl považován za trestný čin, za který by mohl jít její partner i do vězení. Pokud už by tedy vztah mezi čtrnáctiletou dívkou a jednadvacetiletým mužem vznikl, určitě doporučuji se sexem počkat nejméně do dívčiných 15. narozenin.

Přejeme pěkné květnové dny,

Modrá linka

Jiné téma

Zdravím, ti, kdož toto čtete a děkuji za všechny, kterým denně odpovídáte a pomáháte jim tak zvládnout všelijaká trable.
Ptala jsem se několikrát a Vaše rady mi pomohly. Se sebepoškozováním jsem přestala (je to již nějakou dobu), s klukem si nepíšeme, přesto máme celkem dobrý vztah.
Mám teď ale zase nový problém - již několik měsíců mne trápí mé snění. Buď nemůžu usnout, mám hlavu plnou myšlenek a pak jsem nevyspaná, nebo nakonec usnu - a to je pak teprve jízda ! Mívám noční můry, kde jsem bezbranná - ne, nikdo mne nehoní, nepadám, ale vždy je tam nějaký můj blízký (např. jedna z mých 3 kamarádek), kterému musím, chci, ale nedokážu pomoci, ať se snažím sebevíc - hrozí jim totiž smrt. Často se mi tam někdo vysmívá...Nedávno se mi zdál sen o Třech obrazech. Pamatuji si ho do detailu...Na rozdíl od ostatních... Vždy se probudím překroucená, někdy v křeči, duchna je shrnutá a já rozcuchaná, zpocená...A pamatuji si ten pocit a...okamžik, kdy své blízké vidím umírat. Mám z toho docela trauma a chtěla bych to ukončit, ale nevím, jak.
Ano, říkala jsem to mamce, která pravila: ,,Tak před spaním mysli na hezké věci." Ale jak, když vím, co nastane po tom, co usnu ? Jen když na to teď myslím, zachvacuje mne panika..
Existuje technika snění, tzv. lucidní snění. Slyšeli jste o něm ? Ráda bych se ho naučila, ale je k tomu potřeba spousta času, a na kurzech odborník. Jenže to by mamka nedovolila.
Co mám dělat, když se neumím uvolnit ?
Děkuji.

--
Sheera

holka, 14 let, 14. května
Modrá linka 19. května

Ahoj Sheero,

děkujeme Ti za ocenění naší práce. Jsme rádi, že některá Tvá trápení se už vyřešila, nyní se na nás obracíš s tématem Tvého snění. Dovedu si představit, jak moc jsou pro Tebe noční můry nepříjemné a chápu, že se snažíš hledat cesty, jak to zlepšit. Ptáš se nás na tzv. lucidní snění, tedy na sny, které může člověk (velmi zjednodušeně řečeno) ovlivnit, měnit je, zkrátka si uvědomuje, že sní. Jde o téma, které má své odpůrce i příznivce, nicméně zároveň je to oblast, na kterou nejsme odborníci. Říkám si, že by možná bylo lepší se obrátit na někoho, kdo se tímto tématem zabývá (např. někteří psychologové, psychoterapeuti, atd.). Možné je také sehnat knihy, které se touto oblastí zabývají a kde je možné najít návod, jak se lucidní snění naučit. Všechno toto můžeš najít na inzernetu. Nicméně rozumím Tvojí mamce, že se možná bojí tě pustit na nějaký takový kurz. Říkám si, že ve Tvém věku je opravdu rozhodnutí především na rodičích, kteří za Tebe mají zodpovědnost. Je totiž pravdou, že ne vždy jsou takové kurzy vedené opravdovými odborníky a také mohou být hodně drahé. Doporučuji tedy zkusit si o tom s mamkou znovu promluvit, povědět jí, jak moc Tě tvé sny trápí a třeba spolu najdete řešení, které bude vyhovovat vám oběma. Svěřit se můžeš i své dětské lékařce, protože problémy se spánkem mohou vážně ovlivnit i fyzické zdraví. Prozatím můžeš zkusit před spaním poslouchat nějakou relaxační hudbu, pít různé bylinkové čaje (např. meduňkový), číst příjemnou knihu, nebo dělat cokoli, co tě uklidňuje a děláš to ráda.

Držíme pěsti,

Modrá linka

Jiné téma

Dobrý den Alíku, v poslední době jsem hodně vystresovaná, i kvůli menším věcem se dokážu vystresovat a rozbrečet, Jak se mám uklidnit? Dělám si velkou hlavu i kvůli zbytečnostem, nechápu proč, nějak se to ve mně navalí, jsem vystresovaná každou chvíli a úplně mě to užírá, nemluvím jen o strachu ale mluvím hlavně o stresu, že něco nestihnu, že se na mně někdo rozzlobí kvůli něčemu co jsem udělala zle... dokonce i když uslyším nějaký zvuk který nečekám - v tichu tak se dlouho třesu a ne že bych se bála ale najednou jsem tak vystresovaná z toho zvuku a ani nevím proč. Můžete mi prosím poradit jak zvládnout kontrolovat stres? Děkuju za už dopředu, jste mi tu velkou oporou.

Monika12 let, 15. května
Modrá linka 18. května

Ahoj Moniko,

naučit se zpracovávat stres není tak snadné a takto po internetu Ti můžeme napsat pouze obecné zásady. K těm patří pravidelná relaxace, což znamená vlastně uvolnění. Každý člověk může relaxovat různě, každému může vyhovovat něco jiného. Jde o činnost, která člověka baví a věnuje se jí plně, tedy nemyslí při ní na nic jiného, uvolní se, odpočine si při ní. Pro někoho je to sport, pro jiného nějaké tvoření, tanec, zpěv, apod.. Z toho, co píšeš, si však nejsem jistá, zda to Tobě bude v současné době stačit. Myslím si, že by Ti mohlo pomoci věnovat se relaxačním metodám a práci s obávanými myšlenkami. Bylo by tedy dobré, aby ses svěřila někomu dospělému, komu věříš. Mohou to být rodiče, či někdo ve škole. Pokud máte školní psycholožku (psychologa), je to možná ta nejvhodnější osoba, která Ti může pomoci. Může Ti ukázat, jak relaxovat a mluvit s Tebou o konkrétních situacích, jež Tě stresují.

Přejeme Ti klidnější dny,

Modrá linka

Škola - učení

Ahoj, potřebuju poradit protože vůbec nevím co mám dělat, jde o problém který se se mnou táhne už asi 1 nebo ještě víc roku. Nedávno jsem byla v poradně jestli nejsem dysletik nebo tak neco ale řekli mi že ne. jenom že mám příznaky třeba-

1.Jsem pravák propisku držím špatně 4 prstama a bolí mě palec takže píšu někdy levou rukou tou držím správně. Takže ovládám tělo pravou i levou mozkovou hemizférou.
2.Neumím číst knihu i když se soustředím tak tak zapomenu co se stalo takže vubec nevím o čem jsem četla.
3.Když čtu tak se ztrácím v řádkách ve slovech
4.Někdy ani nepochopím to čtení když si to zopakuji roztřídím (takže jsem asi 10x pomalejší než ostatni) tak se ptám- Kdo? on tam byl? koho?...
5. Při psaní nějakou část napíšu dvakrát
6.místo písmen napíšu číslo např. K-2 L-5
7 písmena píšu zrcadlově a ještě přemý šlím na jakou stranu a stejně špatně nejčastěji c b d u s z
8. nepomatuji si psací písmena
9. VŮŮBEC nerozeznávám diakritiku a velký a malý písmena
10.uprostřed sloc dělam mezery
11. asi od 2 si pomatuju kdo co řekla apod. ale když mi kamoska ukazala rofil trenera na badminton vubec jsem si nevzpoměla že tam je.
12. problém s orientací na badminton 1 přestoupím na metro a pořád si po skoro roce nepomatuji kam. Nebo přes prázdniny zapomenu cestu do školy a to je jedno rozcestí a pak rovně.
13. neorientuji se na papíře takže všechno škrtám vynechávám stránky trhám stránky...
14. pletení Pravá levá Sever Jih atd.
15. špatná kordinace
16 trvá mi než mi něco dojde nebo než vztřebám ten rozkaz
17. u věty se záporem- Nechci abys nebyl Na... nevím jak se to myslí tak někdy píšu rozklad aby mi to došlo.
Známky mám pruměrně 4 i když jsem hodně chytrá ale než se to stihnu naučit berem jinou látku se ktery zase píšem a mam 4. Tak jít znovu do poradny?? Máma mi říkala že stejně když mi daj papír tak mi to nepomuze :(.

Natálie 12 let, 13. května
Modrá linka 18. května

Ahoj Natálie,

z toho, co píšeš, to zní, že máš potíže s učením. Což je samozřejmě velmi nepříjemné. Dyslexii a jiné poruchy Ti mohou diagnostikovat právě v pedagogicko-psychologické poradně. Souhlasím s mámou, že to, jestli Ti napíšou papír nebo ne, není to nejpodstatnější. Mnohem důležitější je totiž takzvaná kompenzace - tedy způsob, jak se učit, co trénovat, jaká cvičení a jaké úkoly dělat, aby ses dokázala naučit to, co potřebuješ. Získat papír neznamená mít úlevy, to podstatné v něm jsou doporučení, co dělat, aby mohly být důsledky poruch vykompenzovány. Což vyžaduje Tvoji aktivitu, větší píli. Je to podobné, jako když si třeba člověk zlomí nohu - aby se znovu naučil chodit správně, musí absolvovat rehabilitaci, cvičit. V každém případě se můžete s mamkou znovu obrátit na pedagogocko-psychologickou poradnu a požádat je o radu, jak se máš učit a co dělat, aby sis mohla znalosti zdárně osvojovat. Bylo by dobré si o tom promluvit i s Tvou učitelkou a jak už jsme psali, určitě se obrátit na pedagogicko-psychologickou poradnu.

Přejeme Ti více úspěchů ve škole,

Modrá linka

Šikana

Ahoj ve škole trpím vyclenenim z kolektivu prý že mám Michaelovinu a tak nemám přátelé někdy mě i kluci šikanují. Holky ve mně vidí mrchu prosím pomocte mi.

LADYMARINA, 11 let, 12. května
Modrá linka 18. května

Ahoj,

je moc fajn, že píšeš a hledáš pro sebe pomoc. Dokážu si představit, že není příjemné být terčem posměchu a ataků od spolužáků. Přemýšlím, jak dlouho to trvá a říkám si, zda jsi o tom řekla nějakému dospělému.

V situacích, kdy si nedokážeme pomoct sami, je dobrým krokem obrátit se na někoho z dospělých, na rodiče nebo na nějakého učitele, kterému důvěřuješ. Ti by měli být Tvou oporou a situaci řešit. Určitě to chce odvahu, vím, ale myslím, že první krok - napsat nám - jsi zvládla skvěle.
Existují také stránky, kde se o šikaně můžeš sama nebo spolu s rodiči dozvědět další informace a možné postupy. Posílám alespoň některé z nich: www.sikana.org/ nebo www.minimalizacesikany.cz/.

Píšeš o tom, že máš prý Michaelovinu, protože ale nevím, co to znamená, nedokážu na to v odpovědi reagovat.

Držíme palce,

Modrá linka

Jiné téma

pohadala sem se s tatinkovou kamaradkou protoze sem slibila ze pridu na opekani a nechtelo se mi tam jit dne 12.5.2017 a bojim se tam jit .

podrobnost

rekla sem ze vyprovodim kamosku a pridu
a zakladali seme u ni mail

sss, 13. května
Bája 18. května

Ahoj,

rozhodně se neboj k tatínkové kamarádce jít. Až tam přijdeš, omluv se jí, za to, že jsi nesplnila svůj slib a pověz jí, že tě to mrzí. Řekni jí popravdě, že jsi byla s kamarádkou. Slib jí, že se budeš snažit, aby se to neopakovalo.
Určitě tvou omluvu přijme a potěší ji. Do budoucna se snaž své sliby dodržet.
Držím ti palce a přeji pěkné dny. Alíkova kamarádka Bája

Kluci a láska

Zdravím Alíku. Je mi 13. Mám zálusk na jednu holku chodí se mnou do třídy a strašně mě rajcuje. Bohužel nevím jak ji to mám říct. Nechci jí psát SMS jelikož to je trapné. Když jsem jednou kolem ní šel tak jsem potom měl od něčeho úplně bílé kalhoty. Nevíte čím to je? Snažím se to zastavit ale nejde to. Ve škole nás o tom poučovali a holky dostaly vložky potřebuji taky něco takového?

kluk, 13 let, 12. května
Bája 18. května

Ahoj,

vložky rozhodně nepotřebuješ, kdyby ano určitě by to ve škole zmínili a vložky by rozdali i chlapcům.
Zkus být na dívku, která se ti líbí milý. Můžeš jí doprovodit domů, pozvat na zmrzlinu, občas podržet dveře, být k ní prostě galantní. To určitě ocení.

Držím ti palce a přeji pěkné dny. Alíkova kamarádka Bája

Moje tělo - váha

Zdravím. Je mi 12 let, 28 října mi bude 13. Měřím 168cm a vážím nějakých 64 kilo. Když jsem si počítal to BMI, tak mi to psalo že mám uplně normální váhu, ale mě to tak nepříjde, nejsem tlustý, ale nejsem ani hubený, rád bych na stehnech a na břichu trochu zhubl. Nepotřebuji slyšet to, že mé BMI je v pořádku, nebo že jsem ve vývinu. Prosil bych prostě o nějaké rady, jak zhubnout na tom břichu a na stehnech. Občas chodím běhat, ven chodím často.

kluk, 12 let, 12. května
Bája 18. května

Ahoj,

vím, že nechceš slyšet, že jsi ve vývinu a že tvá postava se bude ještě hodně měnit, i když je to pravda.
Zkus tedy omezit slazené nápoje, sladkosti a fast foody. Zařaď do jídelníčku hodně ovoce, zeleniny. Bílé pečivo nahraď celozrnným. Zkus začít posilovat břišní svaly, to by mohlo pomoci na odbourání tuků v této části těla. Běh je dobra cesta, můžeš zkusit i rychlou chůzi. Zkus si projít naší poradnu, kde je spousta odpovědí a rad. Nejsi totiž jediný, kdo se snaží řešit problém se svou postavou.

Držím ti palce a přeji pěkné dny. Alíkova kamarádka Bája

Kluci a láska

Dobrý den, už hodně dlouho se mi líbí jeden kluk ze třídy když jsem u něho tak je mi příjemně teplo a strašně si rozumíme.Myslím že je taky na kluky,ale nevim jak mu to mám říct.Vim že jsem homosexuál a že vím co se mi na klucích líbí.Prosim o radu.Děkuju předem

zamilovaný kluk Adam 14 let, 12. května
Bája 18. května

Ahoj,

je dobře, že si s kamarádem tak moc rozumíte. Zkus v přátelství s ním pokračovat, trávit s ním co nejvíc času a být mu na blízku. Časem se ujistíš, jak je na tom se svojí sexualitou on. Pokud by ses mu teď svěřil a on je heterosexuál, pak by mu možná tvá náklonost nebyla příjemná a ty bys mohl přijít o dobrého kamaráda. Zkus s tím zatím počkat, dokud si nebudeš jeho orientací jistý.

Držím ti palce a přeji pěkné dny. Alíkova kamarádka Bája

Moje tělo

Alíku,
Mám takový problém...
Mám hrozné kruhy pod očima, piji dost spím dost. Když se namaluji není to tak hrozný ale pořád to je vydět. Prosím poraď

holka, 12 let, 12. května
Bája 18. května

Ahoj,

doporučila bych ti konzultaci s lékařkou. Někdy je to dědičné, podívej se jestli někdo z tvých rodičů či prarodičů také nemá kruhy pod očima. Pokud ano, zkus si s dotyčným /dotyčnou na téma kruhů pod očima popovídat. Třeba ti budou moct předat své zkušenosti. Každopádně lékař by ti měl poradit.
Držím ti palce a přeji pěkné dny. Alíkova kamarádka Bája

Rovnátka

Ahoj ke konci května jedu na rovnátka a vůbec netuším co od toho čekat. Bojím se ale zároveň se těším. Je to normální mít takvéhle smíšené pocity před tím než dostanu rovnátka? Díky za odpověď.

Naty, 10 let, 12. května
Bája 18. května

Ahoj,

ano tvé pocity jsou naprosto v pořádku. Těšíš se, protože víš, že se vzhled tvých zubů zlepší. Bojíš se, protože přesně nevíš, jak to bude probíhat, zda to bude bolet? nebo jestli to bude nepříjemné. Budou ti dělat něco s čím jsi se ještě nesetkala, proto rozpolcené pocity jsou zcela na místě.
Ničeho se neboj, rovnátka jsou dnes velmi častá a někteří je berou jako módní doplněk.
Držím ti palce a přeji pěkné dny. Alíkova kamarádka Bája

Sourozenci

Ahoj, potřebovala bych poradit
Mám mladšího sourozence (je mu 8)
Jde o to že mě pořád otravuje, i když mu říkám, ať mě nechá na pokoji. Někdy mě dokonce mlátí, i když jsem mu nic neudělala.
Nevíte proč to dělá? Jak bych se k němu měla chovat aby mě nechal na pokoji?

Předem děkuju za odpověď.

holka, 11 let, 12. května
Bája 18. května

Ahoj,

uvažovala jsi o tom, proč tě tvůj bratr otravuje? Myslím, že si s tebou chce hrát, že chce trávit čas s tebou. I když ti to tak nepřipadá, dělá to proto, že tě má rád. Zkus si s ním promluvit. Navrhni mu třeba, že když tě nechá 2 hodiny dělat své věci, tak si s ním pak budeš hodinu hrát. Nezapomeň mu říct v kolik je to přesně hodin, protože by tě jinak mohl svou netrpělivostí a neustálým vyptáváním, jestli už uplynuly dvě hodiny obtěžovat. Tuto dohodu můžete udělat před maminkou, aby o vaší domluvě věděla. Maminka určitě ocení tvůj přístup.

Držím ti palce a přeji klidné dny. Alíkova kamarádka Bája

Menstruace a výtok

Dobrý den Alíku,
mám takový problém.Hodně dlouho jsem dráždila klitoris. Je možné že už nejsem panna? Nikdy jsem si nešáhla do pochvy. Mám totiž strach jít i ke gynekologovi.
A mám ještě jeden problém. Ještě nemám pravidelnou menstruaci a před 4 měsícemi se mi objevila po druhé a zase přestala. No a teď v dubnu se mi zase objevila a měla jsem ji 11 dní a teď mám takový světle hnědý výtok co to je?Může to mít spojitost s tím drážděním? Chtěla bych odpověď na všechny otázky. Předem děkuji za odpověď.

holka, 12 let, 10. května
Bája 18. května

Ahoj,

je velmi nepravděpodobné, že by si po dráždění klitorisu nebyla panna. Návštěvy gynekologa se nemusíš obávat.

Menstruace zpočátku bývá nepravidelná a tak, jak jí popisuješ, je celkem běžný průběh. Výtok s masturbací rozhodně spojitost nemá. Pokud by byl výtok zelený a zapáchal, pak se jedná o infekci a je nutná návštěva gynekologa.
Hezké dny ti přeje Alíkova kamarádka Bája

Moje tělo

Dobrý den prosím asi před několika měsíci mě bolelo břicho v pravo ale odle ultrazvuku a doktorů to nebylo slepé střevo jen natažený sval. Ted mě to taky bolí a bojím se že to je slepé střevo( na operaci jsem nebyla ) jak se tomu mám vyhnout? Co když budu muset jít na operaci bojím se. Moc Vám děkuji.

holka, 13 let, 9. května
Bája 18. května

Ahoj,

pokud je bolest stejná jako minule, mohlo by se jednat zase jen o natažený sval, ale posoudit by to měl lékař. Nic nepodceňuj. Tvé zdraví je důležité, proto vše konzultuj s lékaři. Takto na dálku si nikdo netroufne posoudit tvůj zdravotní stav.
Pokud budeš muset na operaci slepého střeva, tak se neboj. Je to častý zákrok.
Hezké a klidné dny ti přeje Alíkova kamarádka Bája


Moje tělo - váha

Ahoj Alíku. Je mi 12 a půl, měřím 154 (možná 155) cm a vážím 49,5 kg, vím že mám BMI v normě, ale připadám si "tlustá". Ne že bych měla nadváhu, nebo podobně, spíš mám hodně tlustá stehna a obličej. Nevíš co mám dělat, abych na těch místech zhubla? Děkuji.

yaninnax, 10. května
Bája 18. května

Ahoj,

je ti 12 a tvé tělo se mění a ještě se měnit bude. Určitě ještě vytáhneš. Naše postava je dána geny a někdy je náš boj marný. Zhubnout v obličeji můžeš, pokud zhubneš v celém těle. Pokud má tvá maminka nebo babička silnější stehna, asi s tím moc nenaděláš. Snaž se zdravě jíst, omez sladkosti, fast foody a slazené nápoje. Zkus brusle, rychlou chůzi nebo běh.
Hezké dny ti přeje Alíkova kamarádka Bája

Moje tělo - váha

Mám takový menší problém nevim ale jsem tlustý :D ( Hezky řečeno) Měřim 180cm a vážím 82Kg a je mi 13 (za mesic 14). Z pomluv spolužáků si nic nedělám protože mam takove silné nervy. :D Diky za odpověď

kluk, 13 let, 10. května
Bája 18. května

Ahoj,

nenašla jsem žádný dotaz. Není v pořádku, že se k tobě spolužáci nechovají pěkně. Můžeš si o tom promluvit s rodiči nebo učitelem.
Tvá váha je opravdu vyšší, než by měla být. Poraď se s rodiči a pediatrem, zda by nebylo vhodné, s jejich pomocí začít váhu řešit.

Hezké dny ti přeje Alíkova kamarádka Bája

Moje tělo - váha

Ahoj , jsem holka .. mám 12 let , měřím 165-167cm a vážím 59,5kg myslíte , že bych měla zhubnout ? Nejsem s moji vahou moc spokojena :-/

holka, 12 let, 10. května
Bája 18. května

Ahoj,
tvé BMI mi vyšlo naprosto v pořádku. Jsi ještě ve vývinu, tvá postava se bude měnit, budeš získávat ženské tvary. Jestli chceš, můžeš pro dobrý pocit omezit sladkosti a slazené nápoje. Přemíra cukrů v potravě je nezdravá a na váhu má samozřejmě také vliv. Zařadit vice pohybu je také v pořádku.
Hezké dny ti přeje Alíkova kamarádka Bája

Kouření

Ahoj Alíku a další, chtěl jsem říct že moje kamarádka 11 let, kouří, já jsem jí přesvědčoval ať to nedělá, mohl by jsi mi prosím poradit jak jí od toho odratit? Mě na ní záleží, dokonce jsem jí to i říkal ale ona mi řekne že má na to chuť, jednou vykouřila i 5 cigaret, poraď mi prosím

kluk, 12 let, 13. května
Bája 18. května

Ahoj,
je pěkné, že máš starost o kamarádku, která kouří. Kouření opravdu velmi škodí. Poškození zdraví je velmi záludné tím, že to, co se odehrává v těle, zprvu nevidíme, ale každá cigareta se "podepisuje" na stavu našich cév a celého těla. Tyto změny ale nastanou až v pozdějším věku a nad tím, bohužel, skoro každý mladý mávne rukou - proč by se zajímal o to, co s ním bude ve čtyřiceti, padesáti letech.
Můžeš kamarádce říct, že máš o ni obavu. Za její zdraví a bezpečí odpovídají její rodiče. Můžeš si o tom povykládat doma se svými rodiči. Zeptat se jich na jejich názor, jak to mají oni, zda by byli rádi informováni, kdybys Ty byl v kůži té kamarádky, a taky na to, co by Ti teď poradili. Můžeš si na internetu spolu se svými rodiči najít nějaké informace o účincích kouření a kontakt předat své kamarádce. Nebo vystřihnout nějaké články z časopisů, takové osvěty je kolem nás všude spousta. Pokud zvážíš rizika, a nic jiného nezabere, můžeš nakonec informovat i rodiče té kamarádky. Ovšem chápu, že by mohla toto Tvoje jednání brát jako zradu. Můžeš jí dopředu vysvětlit svůj přístup a proč si myslíš, že by to její rodiče měli vědět. Dopředu bys měl zvážit, co je pro Tebe důležitější, zda zdraví kamarádky či kamarádství, volba není jednoduchá, ale věřím, že s podporou rodičů to zvládneš. Je důležité nebýt se svými myšlenkami sám. Je však na každém, zda si varování druhých lidí vezme k srdci, protože je bohužel možné, že i přes Tvou snahu si bude dělat to, co chce.

Hezké dny ti přeje Alíkova kamarádka Bája

Rovnátka

Ahoj,za měsíc mi budou nandavat rovnátka. Na internetu sem si hledala videa a vše kolem toho. Takže vím jak vypadají jednotlivé zámečky gumičky a tak.. Každá ordodentistka to dělá úplně jinak a jen jedna kamarádka chodí k stejné jako ja a tu kamarádku vidím jednou za pul roku takže se jí nemůžu zeptat jak to probíhalo. Vůbec nevím jaký si dam gumicky. A hrozně se bojím že to bude bolet. Na časté čištění sem připravena. Co když se mi budou děti smát?? A jaký mám zvolit gumičky? Chci o prázdninách vypadat hezky kuli jednomu klukovi.

holka, 12 let, 12. května
Bája 18. května

Ahoj,
dnes má rovnátka tolik dětí, že si nedovedu představit, že by se ti někdo smál. Naopak rovnátka se stala módním doplňkem. Určitě máš nějakou oblíbenou barvu, která ti sluší nebo se ti prostě jen líbí. Takovou barvu gumiček si vyber. První rovnátka opravdu trochu bolí, ale dá se to vydržet. Důležité je, že se ti zuby srovnají s do budoucna tak předejdeš potížím.
Držím palce a přeji pěkné jarní dny Alíkova kamarádka Bája


Položit nový dotaz

Zde se můžeš zeptat na cokoliv, co tě trápí a nesouvisí přímo s Alíkem. U dotazu nebude veřejně uvedeno tvé jméno ani přezdívka, pokud si je do něj sám nevyplníš.

Alíkovi kamarádi neodpovídají ihned, na odpověď si budeš muset počkat.

Pokud položíš otázku, která již byla v Poradně řešena, otázka nebude zodpovězena. Nejprve se raději podívej, zda už na podobný dotaz není odpověď.

Tvůj dotaz:

Pokládat dotazy mohou jen přihlášení uživatelé (přesto je zachována anonymita).

Pokud máš účet, , pokud ne, můžeš se zaregistrovat.