Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alík radí dětem

  Na otázky odpovídají

  pracovníci Modré linky, psycholožka BáraV, poradenské centrum Locika, projekt Sbarvouven.cz, NL pro odvykání, student práv Yaboiii, MVDr. Přemysl Rabas, Škola Vitae, vědecký novinář Pragmatik a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze děti mladší 15 let.

  Vyhledat odbornou pomoc

  Ztráta energie, motivace

  Ahoj, jsem taková bez nálady a energie.
  Vůbec nevím, co se se mnou zase děje. Furt sem znuzená, už ani na mobilu nemám co dělat. Nemám energii na nic, ani na běžné věci - třeba úklid. Spím hodně, jim zdravě. Z kroužků které mě bavili už mám akorát větu „Už zase“. Nic mě nebaví a hlavně nemám na to energii. Kamarády nemám, jelikož nemám žádnou energii a nechce se mi ani s nikým mluvit. S rodinou apod. nemám žádný blízký vztah. Dříve jsem se ve škole snažila abych měla dobré známky ale teď sem nějak zjistila že je mi to úplně k ničemu protože je to stejně jen známka. Dříve mě většina kroužků bavila, jenže jsem úplně ztratila tu motivaci, náladu a energii, která mě k tomu přivázela. Třeba jsem dělala nějaký sport (kvůli zachování anonymity nechci říkat jaký) a ten mě naplnoval. Tak moc se na to ráda koukám, a když sem viděla mamku, jak je smutná z toho, kolik sme za to utratili peněz, tak to nemůžu vzdát. Ten sport me hodne baví ale vubec na to nemam silu a energii. Tak moc moc bych se chtěla vrátit k normálnímu životu. Nevím, kde tu energii mám vzít. Spím hodně, jim zdravě... prostě nevím co je špatně. Dále také nemám chuť na jídlo (hlavně sladké), mám velmi divné chutě (chvilku bych nemohla bez sladkého vydržet, chvilku ho nenávidím).

  Předem děkuji za odpověď

  holka, 11 let, 29. listopadu

  Zdravíme Tě z Modré linky,

  děkujeme za důvěru, kterou jsi projevila Alíkovi. Píšeš o tom, že nemáš sílu, energii a chuť něco dělat, nebaví Tě to, co Tě dřív bavilo. Ráda by ses vrátila k normálnímu životu, ale nevíš jak, i když máš dostatek spánku a snažíš se zdravě žít. Máš taky divné chutě.
  Je mi líto, že se cítíš tak, jak popisuješ, a přála bych Ti, abys mohla zase se zájmem a energií dělat to, co Tě naplňuje a žít normální život. Nedokážu ale posoudit, co se s Tebou děje. Myslím, že především by tento stav bylo potřeba řešit u praktického lékaře/ky. Ten by měl udělat základní vyšetření a zjistit, zda se s Tebou něco neděje, například, zda Ti nechybí nějaké vitamíny, minerály apod. Pokud by byly vyloučeny tělesné příčiny, bylo by pomocí navštívit psychologa/psycholožku (například školního). Ten by s Tebou mohl probrat to, jak vypadá Tvůj život, nebo počátky stavu, který popisuješ, a mohl/a s Tebou hledat cestu k tomu, aby Ti bylo líp.
  Nevím, jak dlouho trvá Tvůj stav. Říkám si, že někdy jsou v životě období, kdy si člověk potřebuje odpočinout, nic nedělat, aby nabral novou sílu a mohla se vrátit zase zpět „do hry“. To vše se uvidí, věřím, že odborníci Ti v tom účinně pomůžou.

  Držíme Ti palce.
  Modrá linka

  Menstruace a výtok

  Menstruace a sport

  Ahoj,
  Potřebovala bych poradit ohledně menstruace a sportu. Příští víkend mám jet na hory a mají mi začít měsíčky v den kdy tam jedeme, a potřebovala bych poradit jestli jde nějak menstruace posunout bez toho aniž bych musela mít nějaké prášky na předpis, nebo naopak menstruace přiblížit. Ale stačil by mi i tip na nějake menstruační pomůcky vhodné na sport.

  holka 14 let, 30. listopadu

  Ahoj z Modré linky,

  budu Tě muset zklamat. Oddálení menstruace lze pouze v případě užívání hormonální antikoncepce, a nebo užitím jiných léků předepsaných gynekologem. Pokud již docházíš ke gynekologovi, můžeš ho tak zkusit o předpis požádat. Pokud ne, zkus celou situaci probrat s mamkou a domluvit se s ní na společné první návštěvě u gynekologa. Případně se mamky (nebo jiné ženy ve svém okolí) můžeš doptat i na to, jak podobné situace řeší ona, a jestli sama má nějaké užitečné tipy, jak sportování během menstruace udělat příjemnějším.

  Na internetu najdeš i různé „babské rady“ jak lze menstruaci oddálit (jako pití citrónové šťávy, čaje z kopřivy, či konzumaci potravin s vyšším obsahem vody, jako je meloun či okurka) nebo přiblížit (například návštěvou sauny). Osobně si ale myslím, že se na tyto metody nelze spolehnout a na většinu žen spíše nefungují.

  Obecně se během sportu doporučuje využívat tampony pro pohodlí, které Ti mohou poskytnout. Při jejich správném zavedení je prakticky ani neucítíš a můžeš se tak naplno věnovat sportu. Existují i speciální tampony určené přímo na sport, můžeš se tak po nich v drogérii poohlédnout. Podobné pohodlí Ti může poskytnout i menstruační kalíšek. Každé dívce ale během sportu vyhovují jiné menstruační pomůcky. Ty sama sebe znáš nejlépe a víš, co Ti je během menstruace pohodlné a co ne.

  Přejeme Ti příjemně strávený čas na horách!

  Modrá linka

  Moje tělo - kluci

  Masturbace u porna

  Ahoj poradno.
  Chtěl jsem se zeptat, jaké jsou následky masturbace nad pornem, já sám to nedělám, ale chci nějak svému spolužákovi vysvětlit že to není úplně dobrá volba a rád bych měl nějaké argumenty proč by s tím měl přestat.
  A ještě jeden dotaz, nevím zda je to normální, ale moje sperma jakoby zapáchá po chloru. Takový hrozně pronikavý a nepříjemný zápach i když ne tak intenzivní. Předem děkuji za rady.

  kluk, 13 let, 28. listopadu

  Ahoj z Modré linky,

  rád bys spolužákovi řekl, v čem by mohla být masturbace u porna problematická. V pubertě je přirozené a normální zkoumat svou sexualitu a hledat to, co člověka vzrušuje, jde to dělat různými cestami. Zároveň chápu, že máš o kamaráda starost, aby to možná nepřehnal.
  Je pravda, že dlouhodobé a intenzivní sledování porna mívá za příčinu pokřivený pohled na pozdější reálný sexuální život, ve kterém je to zkrátka jinak. Některé praktiky jej můžou vyděsit nebo naopak fascinovat tak, že je pak bude očekávat u partnerky. Přílišné zaobírání se masturbací/pornem jej může nezdravě pohltit a odklánět od činností a povinností běžného dne. Zopakuji, co asi víš, ale sledování porna je ze zákona zakázáno do 18 let věku, Tvůj kamarád by se tedy k tomuto obsahu vůbec neměl dostat. Bohužel existují některé cesty a pokud bude chtít, tak v tom pravděpodobně může pokračovat, pokud se o tom nedozvědí rodiče či jiný dospělý, kdo by mu sledování znemožnil.
  Chci Tě podpořit, ať se nebojíš říct kamarádovi, že o něj máš starost, a co si o tom celkově myslíš. Rozhodnutí, co s tím udělá, je potom na něm. Možná tím taky trochu zaplňuje čas a upouští stres. Můžeš mu proto nabídnout, jestli společně s Tebou/partou dalších kamarádů nechce něco podnikat, někam vyjít, věnovat se nějaké volnočasové aktivitě, která vás bude bavit, třeba i sportu, který účinně vybíjí nashromážděné napětí v těle. Je fajn, že má Tvůj kamarád takového kamaráda – Tebe, a že Ti není jedno, jak se mu daří.
  Ohledně Tvého spermatu, které Ti přijde, že zapáchá po chlóru Ti takto na dálku a tím, že nejsme zdravotníci, neumím poradit. Vliv na to, jak jde sperma cítit, mají hladiny hormonů, které jsou v období dospívání velmi bouřlivé a taky Tvá životospráva a jídelníček. Nejlépe Ti to ale zodpoví Tvůj lékař, můžeš se ho poptat na preventivní prohlídce. Pokud bys měl podezření, že se něco děje zdravotně, tak se neváhej svěřit rodičům (tátovi nebo jinému dospělému, ke kterému máš blízko), aby to s Tebou probral a případně Tě objednal k lékaři. Můžeš se taky poptat kamarádů, jestli to mají podobně. Může to být úplně normální jev, ale taky něco, co by se nemělo ignorovat. Uvidíš, jak se to bude vyvíjet, držíme palce.

  Příjemný zimní čas Tobě i Tvým kamarádům přeje
  Modrá linka

  Sport

  Jak posílit tělo?

  Dobrý den
  Chtěl bych se zeptat jesli když běžím 2-3 někdy 4 hodiny denně na eliptickém trenažéru tak jestli budu běžet rychleji protože si pamatuju že minulý rok jsem v tělocvičně běhal jako druhý nejlepší ale ted jsem nejpomalejší ze třídy a chtěl bych si zlepšit kondici protože jsem ani před pár měsíci na jaře - v létě nebyl v kondici ( nevím přesně jestli to na čem chodím je eliptický trenažér protože když jsem se díval na obrázky tak to nemá sedátko jako u kola)

  2. otázka
  Chtěl bych si zlepšit sílu v rukách protože když jsme házely míčkem na dálku tak jsem hodil jenom 16-18 metrů, a když hrajeme vybíjenou tak nikdy nikoho nevybiju protože míč vždy chytí
  tak se chci zeptat jak si zlepšit sílu v rukách sílu abych mohl tvrději házet (vždy když házím tak mi rameno na pár minut strašně bolí takže nevím jestli neházím nějak špatně)(nejsem nějak tlustý myslím že jsem z hmotnosti takový průměr)

  Předem děkuji za odpověď.

  Dominik, 14 let, 28. listopadu

  Ahoj z Modré linky,

  píšeš nám o radu, jak zlepšit fyzickou kondici, abys měl lepší časy v běhu a taky, jak více posílit ruce. Tréninkem určitě časy běhu můžeš zlepšit. Pravidelný pohyb na trenažéru i venku/na drahách v přirozenějším prostředí se promítne do Tvého výkonu. To stejné platí i pro posílení rukou. Poradit se o tom všem můžeš s vaším tělocvikářem anebo nějakým trenérem, který by Tě naučil cviky právě na posílení rukou/lepší výdrž v běhu. Možná můžeš poprosit rodiče, aby Ti pomohli nějakého trenéra najít. Součástí je i zdravý jídelníček, správné dýchání a dostatek spánku. Inspiraci najdeš i na internetu anebo možná u kamarádů/spolužáků, neboj se jich poptat. Říkám si, že trávení 3-4 hodin denně tréninkem je opravdu intenzivní. Věřím, že pro zlepšení kondice by stačilo trávit každodenním tréninkem i méně času. To chce hodně vůle a trpělivosti, zní to, že Ti nechybí. Zároveň bych Ti přála, aby sis uměl udělat i dostatek času na odpočinek a jiné aktivity, které Ti dělají radost a nejde u nich o tolik o výkon.

  Ať máš co nejhezčí zimní dny přeje
  Modrá linka

  Škola

  Jak zlepšit náladu paní učitelce?

  Dobrý deň,
  Rád by som sa ešte po pár mesiacoch vyjadril k tejto pani učiteľke
  V poslednej dobe dosť často na hodinách chýba a príde mi nejaká smutnejšia. Spolužiačka sa jej raz spýtala, prečo teraz chyba tak často a ona neodpovedala. Možno je to trochu blbý dotaz, ale neviete ako jej trošku zlepšiť náladu (poprípade zistiť čo sa stalo)
  Ďakujem za prečítanie a za odpoveď

  kluk, 13 let, 28. listopadu

  Ahoj z Modré linky,

  píšeš nám se starostmi o vaši učitelku, v poslední době Ti přijde smutná, často chybí. Rád bys jí nějak zlepšil náladu. Říkám si, že jsi všímavý a citlivý k tomu, jak to asi paní učitelka má, to je od Tebe laskavé, že jí přeješ hezčí dny. Možná ne všichni spolužáci to postřehli, anebo možná někteří mají nějaké informace navíc, můžeš se zkusit poptat. Zároveň je jen na ní, jestli s vámi chce sdílet, co se teď děje. Možná to bude osobní záležitost, možná má náročnější období. Pokud na to bude vhodná příležitost, tak jí s tím můžeš zkusit oslovit, poptat se. Na druhou stranu je to vaše učitelka, tak je ve vašem vztahu určité vymezení, které asi bude bránit v tom se víc přátelsky svěřit, ale tak je to v pořádku. Nevím, jestli je něco, čím by se paní učitelka dala „rozveselit“, můžete se zkusit poradit se spolužáky a naplánovat něco spolu, možná adventní/vánoční čas bude vhodná příležitost. Možná i obyčejný zájem z vaší strany jí může potěšit, jde to ale jen do nějaké míry. Je dospělá a můžeš věřit, že se o sebe dokáže postarat tak, jak bude potřebovat, a najde si podporu u toho, kdo jí je blízký.

  Přejeme hezký adventní čas,
  Modrá linka

  Jiné téma

  Sprchování se horkou vodou

  Ahojte všichni,
  mám krátký dotaz. :-)
  Víte já moc nerada se koupu/sprchu ve studené nebo vlažné vodě, vždycky je to fakt horká až vařící voda. Většinou po sprše či koupeli mám červenou kůži a někdy se mi i sloupává, když je vlhká. Jsem něco jako závislá na horkou vodu, prostě já se snažím si nikdy nepouštět horkou vodu, ale já si nemůžu pomoct a vždycky si ji pustím fakt vařící. ;-(
  Takže teoreticky, je tohle sebepoškozování? Je to zlý? Jak mám přestat? Prosím poraďte :-(

  Ahoj z Modré linky,

  svěřuješ se nám s tím, že si v koupelně pouštíš horkou až vařící vodu, míváš pak červenou kůži a někdy se Ti i loupe. Popisuješ, že tomu nejde odolat, zvažuješ, jestli už to není příliš. Chtěla bych moc ocenit, že přemýšlíš o tom, jak to lépe vzít pod svou kontrolu a jak přestat. Je pravda, že každý máme jinak citlivou kůži a že někomu je příjemnější i hodně teplá voda, někdo s jiným typem kůže upřednostňuje vodu vlažnější. Popisuješ i začervenání a sloupávání kůže, to mi zní vážně a pravděpodobně se jedná již o popálení. Zní to, že vnímáš, že to je pro Tebe něco přes hranici, vadí Ti to, ale neumíš si v tom pomoct, je dobře, žes napsala. Může se jednat o určitý typ sebepoškozování. Stálo by za to víc prozkoumat, kdy to u Tebe začalo, jestli to možná nesouvisí se zažíváním nějaké nepohody a dlouhodobější nespokojenosti.
  Toto všechno bys mohla probrat s někým z rodiny, komu důvěřuješ, anebo pak s psychologem. Možná ve škole máte školní psycholožku, můžeš se za ní stavit třeba o přestávce/napsat jí, anebo by Tě rodiče k někomu objednali. Zasloužíš si v tom dlouhodobou podporu. Můžeš i Ty sama vypozorovat, jaké jsou dny, ve kterých nemáš chuť to udělat. Daří se to? V čem jsou jiné? Nezapomínej si dopřát dost času na odpočinek. Může k tomu přispívat dlouhodobé tělesné i psychické napětí, proto klidnější a radostnější činnosti můžou ulevit. Můžeš si ze začátku zkoušet dávat vany, do kterých si vodu tak akorát napustíš a už si nebudeš muset sprchu pouštět. Všimni si jaké to je, když zvládneš sprchu s běžnou teplotou, co na to Tvoje kůže, co Ti běželo hlavou? Zkus si celé tělo pak namazat nějakým voňavým tělovým mlékem, věnovat mu péči. Můžeš si pak všechny ty dojmy sepsat do deníčku anebo nejlépe někomu říct, může to být někdo z rodiny, kamarádů, nemusíš v tom být sama. Je dobře, že dokážeš rozlišit, co Tvému tělu dělá dobře a co už mu naopak škodí a chceš s tím něco dělat. I když to může být delší cesta, určitě existuje způsob, jak to zvládnout. Moc držíme palce,

  Hezké zimní dny přeje
  Modrá linka

  Škola - učení

  Jak se lépe vypořádat se stresem?

  Ahoj Alíku a ostatní uživatelé!!
  Mám dotaz ohledně toho, jak zvládat stres a stresové situace.. Jsem totiž od malička docela dost velká zmatkářka a nezvládám takové situace. ☹️

  Když jsem ve stresu, tak docela často pak cítím, jak mám chuť brečet, ale snažím se to zadržet.. Taky mě pak začne bolet břicho a pociťuji hlad. Mým dalším normálním příznakem je taky i rychlý srdeční tep a těžce se mi dýchá. Já, když jsem ve stresu, tak mi pomáhá jíst, hýbat se a nebo mít teplo u břicha. Ve škole sedím u oken a netopíme, takže mi je převážně chladno než teplo a jíme jen o přestávkách, takže jediné, co můžu dělat je se nějak hýbat. Řeším to tím způsobem, že se mi třese jedna nebo obě nohy a uznávám, že někdy se mi ty nohy třásnou tak rychle a tak silně, že mě později ty nohy pak bolí. Moji spolužáci si toho všimli a začali si o mně myslet, že nejsem v pohodě. 😐

  Co se týče psaní písemek a testů, tak já se na ně vždycky učím, ale většinou je pokazím, protože v průběhu zpanikařím a zapomenu na všechno. Vždycky přemýšlím nad tím, jak to MUSÍM napsat perfektně bez chyby, ale kvůli tomu právě začnu dělat špatné rozhodnutí.. 😭

  Hlavně já se snažím mít co nejlepší známky. Známka horší než jednička je pro mě ostuda a nedostatečně dobře odvedená práce.. Proto taky, když dostanu dvojku, tak jsem ze sebe zklamaná a mám zkažený celý den i přes to, že vím, že mí rodiče jsou na mě pyšní.. Možná jsem na sebe dost přísná a tvrdá, ale chci jít na gympl a tam se nedostane jen tak někdo. 😅

  Nedávno jsem přišla domů ze školy vyčerpaná a rozrušená, ale musela jsem se do školy učit, jelikož jsme druhý den psali čtvrtletní práci z matematiky.
  Já jsem ten typ žáka, který má na vysvědčení chvalitebné známky, ale pořád to tomu žákovi nepřipadá dostatečně dobré. Snažím se být dobrým vzorem a dobrou žákyní a vždycky, když nedosáhnu mého cíle, tak se cítím zklamaná ze sebe a sníží se mi sebevědomí.
  To je taky důvodem, proč den před čtvrtletkou jsem začala panikařit a brečet. Moje mamka po nějaké chvíli přišla do pokoje a všimla si mých slz na obličeji. Bylo to všechno pak fajn, když mě utěšovala, ale skončilo to v momentě, kdy přišla do pokoje a
  donesla mi anti-stresový sprcháč, čaj na spaní a hořčík (stres odstraňuje hořčík z našeho těla pryč, takže většinou lidé, kteří se hodně stresují, mají často nedostatek hořčíku a dostávají dvojnásobně častěji křeče, což mě se stává často). Všechno bylo nové a ani jedno z toho nebylo použité, takže by mě zajímalo, kde na to přišla.. Připadalo mi to zvláštní, protože jsem tyhle věci u nás doma nikdy nikde neviděla a mamka to donesla do pěti minut do mého pokoje, jakoby na tohle celý život čekala.. 👀

  Tak jsem se chtěla zeptat, jestli je tohle v pořádku.. Jestli se dá stres potlačit jinačím a lehčím způsobem? Jak mám přestat být na sebe tak tvrdá a nebýt tolik upnutá na jednom určitém cíli? 😭 Předem děkuju, že jste si vzali čas na přečtení mého dotazu a zodpovězení na něj. ☝️

  holka, 14 let, 28. listopadu

  Ahoj z Modré linky,

  svěřuješ se nám s tím, jak zažíváš stres a úzkosti ve škole, chceš to zkusit změnit, usnadnit si to. Je moc fajn, že bys na sebe byla ráda méně přísná a že si uvědomuješ, že to zachází za hranici, kterou jsi schopna snést. To je moc dobrý začátek. Přílišné nároky a stres se mohou projevovat nejen obtěžujícími myšlenkami, že jsi nedostála toho, co jsi měla v plánu, ale právě i v těle, jak popisuješ.
  Tvé tělo Tě zároveň chytře vede, aby se Ti ulevilo - pomáhá Ti hýbat se, být v teple apod. Zkoušej si dopřát všechny tyto věci, které Ti pomáhají, nejlépe i dřív, než přijdou samy, ale preventivně v momentech, kdy Ti je lépe, abys napětí uvolňovala postupně. Pokud to zrovna nejde provést, zkus si vymyslet, co jiného bys pro sebe mohla udělat – ve škole třeba odskočení si na WC, zabalení se šály/mikiny, mačkání něčeho příjemného v ruce, chvíli si dát pauzu od držení pozornosti při hodinách, malovat si, zapisovat si aktuální pocity a to, co bys teď potřebovala, na co se těšíš po škole apod. Zasloužíš si to vše, co se Ti děje, s někým probírat a mít pomocnou ruku v učení se, jak to postupně měnit. Bývá to delší proces, nejde to hned. Školní psychologové anebo jiní dětští psychologové Ti v tom budou oporou. Za školním psychologem můžeš přijít o přestávce, napsat mu a pak se můžete domlouvat na pravidelná setkávání. Chtěla bych Tě moc podpořit, ať se s tím svěříš rodičům a oni Ti případně pomohou hledat psychologa mimo školu a probírat s ním vše, co budeš potřebovat. Nápomocná taky bývá aplikace Nepanikař, kterou si můžeš stáhnout do mobilu a provede Tě různými dechovými a jinými uvolňovacími technikami. Jsme tu pro Tebe i na Modré lince (https://www.modralinka.cz/) na telefonu nebo chatu, neboj se ozvat, vyslechneme Tě a můžeme naplánovat, co dál.
  Zní to, že máte s mamkou fajn vztah a ráda slyším, že jí dokážeš říct, co se děje, proč jsi plakala apod. Možná na Tobě pozoruje už delší dobu, že je toho na Tebe moc. Možná věci, které Ti donesla, kupovala pro Tebe, možná je měla jen tak po ruce. To se jí můžeš klidně zeptat, jestli na to budeš mít chuť. Často rodina, která Tě denně vidí, Ti může být velkou oporou. Můžete spolu podnikat i jiné aktivity a strávit tak čas bez nároků na dobrý výkon, ale pouhým uvolněním se. Nezapomínej dostatečně odpočívat a dělat volnočasové aktivity, které Tě těší. Dovolit si odpočívat, dovolit si selhávat a nemít výsledky vždy podle Tvých představ může být velká výzva - když na sebe kladeš velké nároky, jsi příliš striktní a jakoby nikdy „ne dost“. Jestli ale cítíš, že by se Ti ulevilo mít to jinak a chceš se to učit, už máš první velký krok za sebou. Věřím proto, že postupnými dalšími krůčky se Ti bude dařit mít i jiné pohledy na věci, kterými se zabýváš a které jsou pro Tebe důležité. Je snazší nebýt v té změně sama. Moc držíme palce.

  Klidný adventní čas přeje
  Modrá linka

  Zvířata

  Ahoj poradno
  Mám takovou otázku ohledně papoušků. Vždy se mi líbili obzvlášť ti větší. No a někdy bych si ráda nějakého pořídila, ale nevím jaký je vhodný pro začátečníka a jakou potřebuji péči, jestli potřebuji hodně času atd. Popřípadě kde si papouška (nevadí mi pár) pořídit, jestli ve zverimexu nebo z vlastního chovu, a jestli dospělého nebo mládě. Prostě nějaké informace o chovu a vas názor na chov. A taky mám alergii na roztoče tak jestli to nevadí.
  Díky moc za odpověď

  holka, 13 let, 27. listopadu

  Ahoj,
  myslím, že je vždy lepší od těch menších a pořízení je třeba si opravdu dobře rozmyslet. Potřebují pozornost, čím jsou větší, tím více. Když se rozhodneš pro pár, musíš zase počítat s tím, že si zase naopak vystačí spíše sami. Vźdy je lepší znát jejich původ, tedy pokud bys mohla pořídit papouška přímo od chovatele, bude to pro tebe nejlpeší. Dobrý chovatel ti také dá spoustu dobrých rad.
  Co se týče alergie na roztoče, to může být problém, protože peří papoušků roztoče obsahuje. Poraď se se svým lékařem, nevím, jak silnou alergií trpíš, aby nebylo riziko, že se rozvine ještě nějaká další, příliš velké. Držím palce, ať se správně rozhodneš a v případném chovu se ti bude dařit.

  Nemoce

  Babička má Alzheimerovu chorobu

  Dobrý den. Moje babička má Alzheimerovu chorobu. Je mi jí líto, ale já vlastně ani nevím proč. Vždyť se má krásně. Nebo se tak alespoň chová. Vždy když k ní jdeme, tak říká: „Vy jste takové krásné děti!“ A vždy když mě obejme, tak si sama pro sebe šeptá: „Já jsem bývala jako ty...“ A když se přestaneme objímat, tak se na ní podívám se širokým úsměvem. A se slzami v očích...
  Začalo to tím, že mi z ničeho nic začala říkat Bety, což je má sestřenice. Zkrátka to začalo zcela nevinně. Pokračovalo to přes zapomínání jmen svých dětí, a skončilo to...Tam kde to skončilo.
  Prosím, vím že už to nejde vrátit, ale poraďte mi, jak někomu takovému udělat jeho poslední dny co nejhezčí, a aby si to pamatoval co nejdelší dobu. Předem děkuji.

  Dívka, 12 let, 27. listopadu

  Ahoj z Modré linky,

  je moc hezké, že chceš, babičce udělat co nejhezčí dny. Chápu, že je Ti líto, když vidíš, jak babička zapomíná a jak se její nemoc projevuje. Tahle nemoc někdy bývá pro blízké lidi těžší, než pro ty nemocné. Mnohdy toho nejde udělat mnoho, ale z toho, co píšeš, mám pocit, že pro babičku to nejdůležitější děláš. To, co totiž můžeš ještě babičce dát, je Tvůj čas. Když s ní budeš trávit čas takovým způsobem, jak se babičce bude líbit, je to to nejvíc. I když si to třeba už druhý den nebude pamatovat, to, že se s Tebou měla hezky, se počítá. Můžeš ji nechat vyprávět, jaké to bylo, když byla ještě mladá, starší vzpomínky se uchovávají nejdéle. Můžeš jí klidně vyprávět, jak ses měla Ty ve škole, co jsi dělala. Můžete si spolu dát dobrý čaj nebo horkou čokoládu nebo můžeš třeba babičce číst její oblíbenou knížku. A hlavně to, co je důležité - být k ní trpělivá, i když se třeba několikrát po sobě zeptá na to samé. Také mě napadá, že můžeš dělat během Vašich společných chvil fotky a udělat babičce třeba kalendář nebo fotosešit k Vánocům, klidně s pomocí rodičů, pokud by Tě to bavilo.

  Také Tě chci podpořit, abys na své pocity nebyla sama. Klidně se svěř někomu z rodičů či jinému z rodiny nebo klidně kamarádkám, někomu ze školy. Umím si představit, že je Ti líto, že je babička nemocná, i když ona je možná docela v pohodě. Je úplně v pořádku si třeba i poplakat, když Ti z toho bude smutno.

  Přejeme Ti ještě spoustu prima společných chvil s babičkou.
  Modrá linka

  Moje tělo - kluci

  Spermie

  Dobrý den je mi dvanáct let a chtěl bych vědět jak je to se spermatem.jak mám poznat že už mám spermat a tak3 jak poznat že při masturbaci už to na mě jde a udělám se.dekuji

  kluk, 12 let, 26. listopadu

  Ahoj z Modré linky,

  je fajn, že se zajímáš o své tělo. Mohu Ti odpovědět pouze obecně, nejsem odborník. Sperma se začíná vytvářet v období puberty, souvisí to s celkovým dozráváním pohlavní soustavy v tomhle věku. Někdo to může poznat třeba tak, že se u něj objeví noční poluce - tedy tak zvané mokré sny, či samovolný noční orgasmus. To se ale nestává každému. Orgasmus, nejen ten noční, je asi tím nejsnazším způsobem, jak si být jistý. Na to, jak poznáš, že už se blížíš k vyvrcholení, Ti nemůže odpovědět nikdo jiný, než Ty sám. Obecně je to tak, že se vzrušení stále stupňuje a potom se člověk prostě uvolní, tedy vyvrcholí. Poznáš to z vlastní zkušenosti, když budeš občas masturbovat.

  Prima dny Ti přeje
  Modrá linka

  Vyhledat odbornou pomoc

  Dělá mi dobře hlad a špatně spím

  Dobrý den, chtěla bych se prosím zeptat na pár asi zvláštních otázek. 1. Mám ráda když mi kručí v břiše, žbluňká nebo když mě bolí a je mi špatně. Je to asi hodně divný ale uklidňuje mě to. Chci se zeptat jestli je v pořádku že si občas velkou silou zmáčknu břicho a několikrát dokud nezpůsobím ty příznaky?
  2. Nechci hubnout, jsem se sebou spokojená, ale dělá mi dobře když mám hlad až takový, že mám křeče v břiše a je mi na zvracení. Tak se chci zeptat jestli je v pořádku, když občas tři dny nejím nic, abych tohle způsobila a potom zase jím normálně?
  A poslední otázka se týká spánku každý den se mi vrací večer vzpomínky do hlavy a mám svíravý pocit na hrudníku a bolí mě srdce jako kdyby mělo puknout a u toho nejde usnout. Takže otázka zní jestli je v pořádku když třeba 4× za týden jsem celej den vzhůru? Už jsem si na to zvykla, že jsem unavená a mám pocit že čím je to dýl, tak už dojdu brzy k tomu, že nebudu spát vůbec. Ale aspoň toho stihnu hodně udělat
  Předem děkuju moc za odpovědi

  holka, 14 let, 26. listopadu

  Ahoj z Modré linky,

  je moc dobře, že hledáš odpovědi, když jsi nejistá, co se s Tebou děje a zda je to v pořádku. Pozorně jsem si přečetla Tvůj dotaz a především si vážím Tvé důvěry, se kterou jsi nám svěřila něco tak intimního. Představuji si, že o tom možná nikdo další neví. Nerada bych jednoznačně odpovídala, co je a není normální, protože to není tak snadné určit. Pokud bychom vycházeli z toho, co dělá většina lidí, Tvoje nespavost a přístup k hladu by do toho nezapadaly. Mám ale od Tebe docela málo informací a říkám si, asi máš k takovému chování nějaký důvod, píšeš, že pocit hladu Ti dává uspokojení...

  Zároveň mám potřebu zmínit, že tři dny nejíst a několik dní v týdnu nespat v pořádku není, protože to ohrožuje Tvé zdraví. Spánek i výživa jsou pro každého člověka moc důležité, a pokud by Ti dlouhodobě chybělo, mohly by z toho pro Tebe plynout zdravotní potíže. Například by Ti mohly chybět důležité živiny a dokonce, pokud bys více dní nejedla, mohla bys i omdlít. Nedostatek spánku také není nic zdravého, má to vliv například na funkce mozku. Nevím, jak dlouho toto u sebe pozoruješ a jak dlouho už takto funguješ. Zajímalo by mě, kdy to přišlo a jestli si třeba i nějak vysvětluješ, proč to takhle máš.
  Říkám si také, co na to Tví rodiče, jestli o tom ví? Chci Tě moc podpořit, abys na to nebyla sama a svěřila se s tím někomu z Tvého okolí. Pokud by to trvalo delší dobu a nikdo blízký o tom nevěděl, mohlo by to přerůst do závažnějších problémů, například poruchy příjmu potravy. Čím dříve se takovým potížím věnuje pozornost, tím lépe a rychleji se dají řešit. Je možné o tom, co prožíváš mluvit s rodiči nebo s jinou blízkou dospělou osobou, které důvěřuješ? Pokud ne, možná máte ve škole psychologa? I naše linka je Ti nadále k dispozici, lépe však na telefonu, nebo chatu, kde můžeme jít více do hloubky a lépe reagovat na to, co potřebuješ.

  Přejeme Ti, abys pro sebe našla vhodnou podporu.
  Modrá linka

  Kluci a láska

  Mám ji rád, ale má crush na jednoho kluka

  Dobrý den,poradno. Mám takový docela velký problém. Chatuju tady na Alíkovi s jednou fajn holkou. Pár dní jsme si psali a já pak zjistil že ji mám rád ( já vím nemůžu říct že mám někoho rád po netu když jsem ho nikdy neviděl). Jenže má to háček. Ta holka má crush na jednoho kluka z její školy. Nevěděla jak mu to má říct,tak jsem jí pomohl a podpořil. Nevím proč jsem to udělal. Na jednu stranu jí mám rád ale na druhou stranu bych nechtěl pokazit potencionální vztah. Asi bych nejspíš měl počkat jak se to vyvine u nich a podle toho se zařídit. Další problém je že oba jsme na Alíkovi dost krátce. Vím že v pravidlech je neptat se na osobní otázky. Jak bychom se „potencionálně“ mohli sejít? Vím že existují srazy ale nikomu z nás se tam nechce. Ještě jedna důležitá věc. Ta holka mě bere jako kamaráda,takže kdyby jí to vyšlo s tím klukem tak bych asi musel přetrpět období dokud nebudu mít rád někoho jiného a nebo se s ní úplně přestat kamarádit jenže to se mi nechce. Poradno prosím poraď.:-(

  Ahoj z Modré linky,

  je prima, že jsi tady na Alíkovi našel holku, se kterou si píšete a rozumíte si. Chápu, že ji máš rád, i když jste se zatím neviděli, jen si píšete, to se může stát. Je mi líto, že má crush na někoho jiného, věřím, že to pro Tebe není lehké. Dokonce jsi jí pomohl, jak toho kluka oslovit a teď nevíš, proč jsi to udělal.
  Umím si představit, že pokud se Ti svěřila se situací, ve které si nevěděla rady, chtěl jsi jí přirozeně pomoct, i když výsledek může být v Tvůj neprospěch. Vztahy jsou někdy komplikované a můžeme dělat věci, kterým nerozumíme.
  Ptáš se nás na radu, co teď, když se Ti líbí. Napadá Tě čekat, jak to s ní a s tím klukem dopadne. Může to být dobrá cesta. Otázkou je, jak dlouho to bude trvat a jaké to bude pro Tebe takhle čekat. Můžeš zvážit i variantu říct jí o tom, co k ní cítíš co nejdříve. Můžeš jí to napsat podobně, jak jsi to napsal nám. Máš ji rád, chceš, aby to věděla, ale nechceš jí pokazit možný vztah. Z toho je vidět, že Ti na ní záleží a není Ti jedno, jak to s tím druhým klukem dopadne. Je na Tobě, kterou cestu zvolíš. Žádná není špatná ani jediná správná. Důležité je, aby Tobě samotnému v tom bylo dobře.
  Pokud by se zmíněná holka rozhodla být s tím druhým klukem, chápu, že to pro Tebe může být nepříjemné. Odmítnutí ale také patří k dospívání, a věřím, že v budoucnu ještě narazíš na spoustu dívek, které Tě něčím zaujmou. Ať už se jí rozhodneš svěřit nebo ne, připadá mi důležité, abys na to nebyl sám. Máš ve svém okolí, někoho, komu věříš, s kým o tom můžeš mluvit? Může to být táta, starší sourozenec, kamarád nebo kdokoliv jiný. Sdílení může ulevit od nepříjemných pocitů a můžeš se také inspirovat u někoho, kdo třeba někdy zažil něco podobného.

  Držíme Ti palce.
  Modrá linka

  Nemoce

  Je mi špatně z čaje u táty

  Zdravím Alíka a spol.
  Mám problém, miluji černý čaj. Ale ten co piji u mamky, je na prosto v pořádku a z toho, co je u táty je mi pak těžko, nevolno a zvedá se mi kufr. Ani nevím, jaký táta kupuje, mamka kupuje tuším Ahmad Tea nebo Lipton. Já mám sice nejradši Pigi, ale nepohrdnu žádným. Nevíte, čím by to mohlo být? Vždy když u táty vypiji šálek takového čaje, je mi pak špatně 1 - 2 hodiny, může to být alergická reakce? Sladím lžičkou medu a přikápnu trochu citrónu v obouch případech. Děkuji za odpověď, Benedikt.

  Ahoj, Benedikte.

  Zajímá Tě, proč je Ti zle z čaje u táty, jestli to třeba není alergie. Je moc dobře, že si všímáš, jak reaguje Tvé tělo na různé druhy čaje. Všiml sis, že některé značky Ti vyhovují, ale to co má doma táta, Ti nesedí. My Ti nedokážeme říct, čím to může být. Alergická reakce je možná, ale nejsme na to odborníci. Napadá mě, že se můžeš poradit s někým, kdo se v čajích vyzná, třeba v nějaké prodejně čajů anebo v čajovně. Nebo je také možné vyhnout se tomu čaji, který má táta a poprosit ho, jestli by pro Tebe mohl kupovat ten, na který jsi zvyklý. Je dobré mu vysvětlit, jak Ti po tom jeho čaji je, aby tomu rozuměl.

  Přejeme Ti hezký konec podzimu.
  Modrá linka

  Rodiče

  Jak se mamce omluvit?

  Ahoj, vůbec netuším co dělat...
  Před chvílí, když jsem hladila kočku, si mamka všimla, že mám něco na ruce. Nedávno jsem se totiž více poškodila. Dařilo se mi to skrýt pod hodinkami, ale to není dobré. Teď si toho ale všimla a bylo z toho drama: chtěla vidět co tam mám, tak jsem říkala že nic... Chvíli to byla sranda, ale pak se naštvala a říkala ať nelžu, tak jsem odpovídala proč to jako chce vědět atd. Mám z toho blbý pocit, moc mamce nelžu máme s mamkou celkem dobrý vztah, ale už dlouho na tom nejsem psychicky dobře a v horších případech to řeším takhle. :( Nevím, jestli když se omluvím tak hádka nezačne znova. Rozhodně nechci aby byla smutná nebo naštvaná...
  Měla bych se mamce omluvit? Jak?
  Jak sní případně téma sebepoškozování a psychiky řešit? ( Ráda bych se o svých problémech někomu svěřila, ale nevím komu a jak...)
  Díky za každou odpověď! $>

  holka, 14 let, 24. listopadu

  Ahoj z Modré linky,

  moc oceňuju, že bys ráda napravila vztah s mamkou po tom, co jste se pohádaly a také by ses jí ráda svěřila s tím, co Tě trápí. Vnímám, že Ti na vztahu s mamkou záleží a nechceš jí lhát. Je mi líto, že Tě něco trápí natolik, že ses začala řezat. Mám pochopení pro to, že nechceš, aby to mamka věděla, protože nechceš, aby byla smutná nebo naštvaná. Zároveň sebepoškozování je něco, na co bys neměla být sama a opravdu je fajn se svěřit a začít to nějak řešit.

  Ráda bys věděla, jak se mamce omluvit a jak s ní o sebepoškozování mluvit. Není na to jedna univerzální rada, ale obecně je dobré mluvit co nejvíce upřímně a pokusit se dát mamce najevo, jak se cítíš. Je vhodné zvolit si pro to klidnou chvilku, kdy budete mít obě čas. Můžeš třeba mamku dopředu poprosit, jestli s ní můžeš mluvit o něčem důležitém. Někdy pomůže to i předem uvést tak, že je to něco, o čem se Ti těžko mluví a bojíš se, jak zareaguje. K Vaší hádce může stačit říct jen, že Tě to mrzí a nechceš, abyste se hádaly. Na to se dá navázat právě tím, že máš teď těžší období a něco Tě trápí.
  Ohledně sebepoškozování je důležité, aby máma věděla, že bys s tím chtěla něco dělat, proto jí to říkáš. Nedokážu Ti říct, jak mamka zareaguje. Sama ji znáš nejlépe a můžeš tak odtušit, jak by mohla reagovat. Možná bude chvíli smutná nebo naštvaná, jak jsi psala, ale věřím, že především Ti bude chtít pomoci. Možná i proto ji zajímalo, co to máš na ruce - chce, abys byla v pořádku a měla se dobře. Rodiče někdy reagují prudce nebo zakřičí, ale obvykle se po chvíli uklidní a můžete pak spolu hledat řešení. Mamka Tě například může objednat k psychologovi. Tam bys mohla řešit, jak si ulevit od těžkostí jinak, než řezáním.

  Držíme Ti palce.
  Modrá linka

  Právo

  Můžu si vyrobit vlastní auto?

  Ahoj Alíku
  Chtěl bych se zeptat jestli je v Česku legální si vyrobit vlastní auto. A můžu ho vůbec zaregistrovat? A jak by to bylo s technickou.
  Děkuji za odpověď

  kluk, 14 let, 15. listopadu

  Ahoj kluku,

  je to poměrně záludná otázka, ale ano, možné to je.

  Problém spočívá v praxi. Tvé vlastnoručně vyrobené auto by muselo být v souladu se všemi předpisy jako nová Škoda/BMW/Volkswagen, co můžeš potkat na ulici. Prakticky pak vzniká problém v tom, aby skutečně Tvé auto bylo schopné dodržet všechny podmínky, stanovené zákonem. Překrásné tabulky s požadavky můžeš najít zde.

  O povolení výroby žádá žadatel předem na libovolném úřadu obce s rozšířenou působností, a to pro každé vozidlo zvlášť. Je možné vyrobit neomezený počet shodných vozidel, ale ke každému vozidlu se v rámci povolení a schvalování technické způsobilosti jednotlivého
  vozidla přistupuje samostatně. Technickou způsobilost jednotlivě vyrobeného silničního vozidla schvaluje obecní úřad obce
  s rozšířenou působností, pokud vozidlo splňuje požadavky, které jsou zmíněny výše. Aby toho nebylo málo, tak žádost o schválení technické způsobilosti tohoto vozidla musí vedle obecných náležitostí podání obsahovat:
  Druh, kategorii silničního vozidla a účel, pro který má být silniční vozidlo používáno, způsob zajištění záručního a pozáručního servisu a technický popis silničního vozidla.
  Dále pak nákres sestavy silničního vozidla s uvedením jeho rozměrů a hmotností, návod k údržbě a obsluze silničního vozidla v českém jazyce, osvědčení o schválení typu systému, konstrukční části a samostatného technického celku vozidla, které tvoří silniční vozidlo a protokol vydaný technickou zkušebnou dokládající splnění technických požadavků a technickou způsobilost vozidla k provozu na pozemních komunikacích.


  Vánoční šibenice

  Prosba od Alíka

  Podpořte prosím
  Modrou linku!