Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkova poradna

  Na otázky odpovídají

  pracovníci linky důvěry Modrá linka, psycholožka BáraV, odborníci na poruchy příjmu potravy z centra Anabell, bojovníci proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze čtenáři mladší 15 let.

  Menstruace a výtok

  Jak je to s tampóny?

  Jak holky co mají menstruaci a používají tampon s tím chodí na malou vždyť se tampon nafoukne.

  holka/12 let, 8. července

  Ahoj,
  nevím, jestli jsem přesně porozuměla tvému dotazu, ale pokud se ptáš na to, jestli tampón nemůže nasáknout močí, tak tě ujišťuji, že nikoli. Moč vytéká z močové trubice, zatímco menstruační krev z pochvy. Úplně laicky řečeno se jedná o dva různé „otvory“, tudíž tampón při močení skutečně nasáknout nemůže.
  Měj se hezky!
  Bára

  Menstruace a výtok

  Používání tampónů

  Jsem holka 12 let a mám menstruaci a chtěla bych začít používat tampóny, menstruaci mám už skoro rok ale když jsem jednou chtěla použít tampon tak to trochu bolelo mám je začít používat nebo jsou lepší vložky?

  holka/12 let, 8. července

  Ahoj,
  to, jestli ti budou víc vyhovovat tampóny, nebo vložky, je velmi individuální. Každému vyhovuje něco jiného a musíš to vyzkoušet, abys zjistila, jaká možnost bude lepší právě pro tebe. Ohledně zavádění tampónů je potřeba určitý cvik, abys zjistila, v kterém úhlu a jak hluboko jej aplikovat. Správně zavedený tampón bys vůbec neměla při pohybu cítit a neměl by tě jakkoli omezovat.
  Měj se hezky!
  Bára

  Jiné téma

  Při běhu se mi dělá špatně

  ahoj alíku a ostatní,

  mám takové jakoby tajemství ale není to tajemství ale když běhám tak se mi dělá dost špatně hodě se mi motá hlava atd atd........

  akorát se to bojím řict tělocvikáři a trenérovi prostě nevím jak mu to říct a když už to teda řeknu tak stejně mi nikdo nevěří a pak se diví že nedokážu stát na jednom místě tak jak jim to mám vysvětlit??

  předem děkuji za odpověď

  holka, 11 let, 7. července

  Ahoj,
  příčin tvého problému může být celá řada, od relativních banalit až po vážnější problémy. To ti ale online a na dálku nikdo nedokáže říci. Bylo by určitě potřeba, aby ses svěřila rodičům, kteří tě objednají k lékaři na vyšetření. Možná bude stačit skutečně nějaká drobnost, která tvůj problém spraví. Se mnou do třídy například chodila spolužačka, která měla podobný problém a stačilo, aby si před tělocvikem dala kostku cukru a bylo po problému. Nicméně bylo by skutečně potřeba, aby tě vyšetřil lékař a vyloučil případný zdravotní problém. Není to nic, za co by ses měla stydět, nebo se bát někomu svěřit.
  Měj se hezky!
  Bára

  Moje tělo - kluci

  Neejakuluji

  Dobrý den,
  Mám jeden dotaz , je mi to takoví blbí ale při masturbaci nedojde k ejakulaci jenom ze mě vyteče taková průhledná lepkavá " slina "
  Doufám že se to nějak zpraví časem nebo tak .

  kluk, 13 let, 7. července

  Ahoj,
  podle tvého popisu nedokáži odhadnout, jestli se jedná skutečně o ejakulaci nebo nikoli. Nicméně vzhledem k tomu, že tvé dospívání zdaleka ještě není u konce, tvé tělo se bude ještě výrazně měnit. Až bude tvé dospívání ukončeno, určitě bude všechno v pořádku.
  Měj se hezky!
  Bára

  Jiné téma

  Peníze na tábor

  Ahoj alíku nevíš kde vzít 6000 na tábor? podle rodičů je to moc peněz a nevím kde na to vzít nebo jak je přemluvit. Děkuju za odpověd

  kluk 12 let, 7. července

  Ahoj,
  mrzí mě, že nemůžeš jet na tábor, na kterém bys rád byl, ale obávám se, že rozhodnutí je skutečně pouze na tvých rodičích. Oni sami ví nejlépe, jaká je vaše finanční situace a jestli si takový výdaj můžete dovolit. Je jedno, jestli na něj skutečně nemají a byl by to pro ně příliš velký zásah do rozpočtu, nebo jestli jim jeho cena připadá přehnaná a nechtějí ji platit z principu. Rodiče jsou ti, kteří zajišťují rodinný rozpočet, a jejich rozhodnutí ohledně finančních záležitostí musíš respektovat.
  Můžeš se s nimi pokusit domluvit, jestli by sis třeba půlku z táborové ceny nemohl zaplatit sám z ušetřených peněz a nebyli ochotni ti zbytek doplatit. Možná, když uvidí, že máš snahu a jsi ochotný se sám na nákladech podílet, ještě svůj názor přehodnotí. Ale pokud budou dál trvat na tom, že je to příliš drahé, budeš muset jejich postoj respektovat.
  Měj se hezky!
  Bára

  Moje tělo - holky

  Intimní hygiena

  Ahoj doufám že nevadí že píšu. (Značně jsem omezila aktivitu v poradně abych neotravovala) Chci se zeptat na věci ohledně intimní hygieny.
  Mohu ve 13 letech používat lactacyd girl?
  Jakou bych měla mít intimní hygienu?

  holka, 13 let, 1. července

  Ahoj,
  ohledně intimní hygieny dívek existují dva názorové tábory, z nichž jeden tvrdí, že stačí důkladné omývání čistou vodou, zatímco druhý prosazuje intimní gely určené pro dívky. V každém případě je však jasné, že k intimní hygieně není vhodné používat běžné mýdlo, nebo intimní gel určený pro dospělé ženy. Co se týká lactacydu girl; jeho výrobce uvádí, že je vhodný pro dívky od tří let do první menstruace.
  Měj se hezky!
  Bára

  Volný čas

  Nemáme peníze

  Ahoj Aliku....Asi půjdu rovnou k věci :((No nikdy jsme nebyli nejbohatší ale už mě štve že nemůžu na školní výlety, školní pomůcky kupujeme dlouho šesity atd..ale chodím do kroužku kde jsou tábory které samozrejmě stojí peníze...No a věděla jsem že se trenerka po korone bude ptát kdo jede na tábor a proto jsem tam odmítla jít...Věděla jsem že nemáme peníze a nemůžu tam
  Ale teď jsme z toho smutná moc jsem tam chtěla :( na žádném jsem nebyla a když jsem to mamce řekla mi že jsem cíťa
  Dělají se tam technické stupně a teď mají všichni lepší stupeň než já a stydím se tam už ukázat..
  Prostě nevím co už dělat 😭😭 Nebaví mě být ta která nemá peníze.. Zrovna když to píšu brečím z toho 😭

  holka, .. let, 5. července

  Ahoj,
  moc mě mrzí, že jsi smutná z toho, že doma nemáte peníze na to, abys mohla jet na tábor. Chápu, že to není vůbec jednoduché a zasloužila by sis být tam, kde se můžeš zlepšovat v tom, co Tě baví a zajímá.
  Nevím, jestli se to dá ještě letos zachránit, ale možná pro příští rok by Ti některé informace mohly pomoc. Rodinám, které mají potíže s penězi, mohou pomoci některé sociální dávky. Nevím, jestli je rodiče čerpají, ale možná by stálo zeptat se na to, zda byste nedostali příspěvek právě na tábor nebo na kroužek. Informace mají na Úřadech práce, kam by se mohla máma jít zeptat. Existují i nadace, které přispívají dětem na tábory, ví o nich i sociální pracovníci, kteří se zabývají pomocí rodinám s dětmi. Některé tábory nabízí i slevu pro sociálně znevýhodněné rodiny, vše by ale musela zjistit mamka nebo taťka. Pokud by si přáli to s námi probrat, mohou se obrátit přímo na Modrou linku (www.modralinka.cz).

  V některých rodinách funguje i to, že se domluví, že tábor dostaneš jako dárek třeba k narozeninám, Vánocům apod. Občas vypomohou i babičky nebo dědové, tety, i pro ně je to příjemné vědět, co by Tě nejvíce k narozeninám a Vánocům potěšilo. Zkus to nějak promyslet a pobavit se o tom doma, třeba něco vymyslíte. Můžeš rodičům ukázat i naši odpověď, pokud si myslíš, že by to pomohlo.

  Držíme palce, aby ses v budoucnu mohla na tábor dostat.
  Modrá linka

  Povolání

  Chci pracovat na lince důvěry

  Ahoj, (tento dotaz je adresovaný především pracovníkům Modré linky, kteří odpovídali na muj předchozí dotaz)
  V minulém dotazu jste mi moc pomohli a toho si velmi cením. S 'rodiči' jsme si promluvili, i kdyz to nešlo bez uštěpačných poznámek mého otčíma, ale spor se vyřešil. A to díky vám! Moooc vám děkuji💜
  Takhle jsem nad tím přemýšlela a vypřemýšlela jsem, že by bylo dobré být taky jednou z těch lidí, kteří na lince důvěry pomáhají dětem a jejich problémy.
  Vím, že je brzy na to, abych si vybírala povolání, ale přesto se ptám, jake vlastnosti potřebuje psycholog?
  Ráda bych do předu věděla, jestli na to mám.
  Ještě jednou moc děkuji,
  M.

  Ahoj,
  děkujeme za ocenění, jsme rádi, že naše rady pomohly a že se spor, o kterém jsi psala, vyřešil. Je to i dobrá práce od Tebe, určitě to stálo odvahu začít věci doma řešit. Je od Tebe hezké, že chceš v budoucnu pomáhat dětem s jejich problémy na lince důvěry. Je k tomu zapotřebí vystudovat vysokou školu se zaměřením na psychologii nebo sociální práci a poté absolvovat výcvik v Krizové intervenci – po telefonu, e-mailu, chatu, případně i tváří v tvář.

  Z toho vyplývá, že člověk by měl mít především touhu vzdělávat se, pracovat na sobě, být vytrvalý a zároveň trpělivý. Očekává se také velká míra empatie – snažit se pochopit, jak se cítí druhý člověk, akceptace – brát lidi takoví, jací jsou a neodsuzovat je. Je toho ještě více, ale jsou to vlastnosti, které nemusíš mít všechny už teď, vše se dá trénovat a měnit u sebe tím, jak Tě to téma zajímá a chceš v něm být dobrá, a to se dá pomocí vzdělání a výcviků.

  Přejeme, aby Ti hezké léto.
  Modrá linka

  Kluci a láska

  Místo na rande

  Ahoj, mám dotaz a rád bych navázal na dotaz ze 7.6. (Mám pozvat holku ven? Jste to pojmenovali) Jak jsem tam říkal, že má kluka tak ona se s ním nejspíš rozešla, měli jste tedy s tím pravdu, je lepší si počkat a netrvalo to tak dlouho. Myslím, že ona mě má taky ráda, tak si myslím, že bych byl konečně šťastný, protože hned, co nastoupila k nám tak hned jsem se do ní zamiloval, ale jak říkám, nebyl jsem dostatečně rychlý a někdo byl rychlejší. Tak zatím jsme se nedohadovali na přesném místě, ale co je podle Vás nejlepší z těchto variant: do lesa do okolí | do kina v obchodním centru - holky mají prý rady nakupování, ale asi ne s klukama, nýbrž s dalšíma holkama | další možnost - kino+les | výlet do Prahy | nebo si myslíte, že je nějaké ještě lepší místo, protože moc chci, aby se nenudila a povídat si s ní non-stop asi nedokážu😬 a taky chci, aby se jí to co nejvíc líbilo, zkrátka jsem z toho trochu nervózní a nechci to zkazit, byl bych rád kdybyste měli jakoukoli radu nebo něco takového, abych jí to mohl co nejvíce zpříjemnit.
  Děkuji moc za odpověď a omluvám se za tu slohovku, ale snad to nevadí

  kluk, 13 let, 3. července

  Ahoj,
  je moc fajn, že jsi se v Tvém příběhu už mohl dostat k tomu, že plánuješ holku, která se Ti líbí, někam pozvat. Chápu, že to chceš mít dobře promyšlené a chceš, aby se nenudila a abyste si měli o čem povídat. Chci moc ocenit, že o tom přemýšlíš dopředu a záleží Ti na tom, jak se bude cítit.
  Nevím však, co je úplně nejlepší varianta, na to by mohla nejspíš nejlépe odpovědět ona sama. Myslím, že bys ji mohl dát na výběr z několika variant, které jsou Ti nejpříjemnější, kino i les jsou moc fajn, možná stihnete obojí. Možná i ona sama navrhne ještě něco jiného, kde se něco děje a bude tam zábava – minigolf, kolotoče, koupání…je toho opravdu hodně a záleží na tom, co máte u svého bydliště k dispozici a kam ji také pustí rodiče.

  Držíme palce, aby to vyšlo.
  Modrá linka

  Menstruace a výtok

  Obavy z menstruace

  Ahoj poradno jsem tu nová, doufám že neobtěžuji.
  Mám problém bojím se s mamkou nebo sestrou bavit o imtivmních věcích, bojím se že když dostanu poprvé menstruaci nebudu vědět co a jak, obvzlas kdyby jsem to dostala na veřejnosti. Hrozně bych sní o tom chtěla mluvit ale nevím jak se jí zeptat, hrozně se stydím (omlouvám se jestli je to hloupí dotaz)

  holka, 11 let, 3. července

  hoj,
  je dobře, že se ptáš na věci, se kterými máš starosti a vůbec neobtěžuješ. Chápu, že bavit se o intimních tématech je náročné a hodně lidí se toho obává nebo se stydí. Je možné, že to podobně má Tvoje mamka nebo sestra a jen čekají na to, až se jich zeptáš. Je určitě fajn být připravená na první menstruaci, a proto doporučuji najít odvahu a zeptat se. Není na tom nic špatného, máš právo vědět co Tě čeká a jak se připravit. Můžeš třeba mamku poprosit o to, aby Ti koupila nějakou knihu o dospívání nebo se zeptat sestry, jak zjistila, co má při menstruaci dělat. Obě dvě jsou ženy, a tak s tím mají své zkušenosti a mohou Ti dobře poradit.

  První menstruace se nemusíš nijak obávat, většinou začíná jen mírným špiněním a doporučuje se dívkám nosit si sebou v tašce nebo batohu vložku a hygienické ubrousky, potom Tě to nemůže nijak zaskočit. Většinou dívky dostanou první měsíčky kolem 13 roku a pokud dosáhnout alespoň 45 kilo. Existují však i výjimky, kdy se měsíčky objeví dříve nebo později.

  Přejeme Ti hezké léto.
  Modrá linka

  Moje tělo - kluci

  Masturbace

  Ahoj Aliku a spol.
  Mám 2 dotazy.

  1. Kdyz honim mám zatím jenom tu preejakulaci a ne normální erekci.Za jak dlouho budu mít cca tu normalni erekci???
  2. Když pak už budu mit tu normalni erekci jak poznám že to není třeba ta preejakulace???Tam uvidím nějak to sperma nebo co?

  Předem děkuji za odpověď. (zařadit kluci moje tělo)

  kluk, 12 let, 2. července

  Ahoj,
  je vidět, že se hodně zajímáš o své tělo a o to, jak má správně fungovat při masturbaci. Každé tělo se vyvíjí trošku jinak a nelze nic uspěchat. Proto ještě nemáš nyní běžnou erekci a zřejmě u Tebe ještě v ejakulátu nejsou přítomny žádné spermie, píšeš o prejakulátu, který bývá úplně čirý. Nemohu Ti tedy přesně odpovědět na to, za jak dlouho normální erekce přijde, ale určitě to poznáš sám, bude to jiné než nyní. V každém případě to bude tehdy, až Tvoje tělo bude připraveno. U ejakulátu se změní jeho barva na mléčně bílý.

  Přejeme hezké prázdniny.
  Modrá linka

  Moje tělo - holky

  Růst prsů

  Ahoj Alíku a spol, chtěla bych se zeptat jestly je normální když mi bolely bradavky vím že to znamená že mi rostou prsa ale ono to přestalo a bojím se že mi už nikdy neporostou moje máma má malé prsa myslíte že já budu mít taky? Holky ve třídě se mi smějou že nemám prsa oni je mají opravdu obrovské větší než moje máme nevím co dělat je nějaký spůsob přírodní aby se mi zvětšil? Díky za odpověď a ahoj

  holka, 11 let, 4. července

  Ahoj,
  předně bych si dovolila nesouhlasit s tím, že když tě přestaly bolet bradavky, přestala ti zároveň růst prsa. Tak to rozhodně není. Je možné, že budeš mít stejně malá prsa jako tvoje maminka, ale stejně tak to vůbec není podmínkou a můžeš mít prsa mnohem větší. To se ve tvém věku nedá odhadnout a jasno budeš mít teprve tehdy, až bude tvé dospívání ukončené. Stejně tak neexistuje způsob, jak bys mohla růst prsů urychlit, nebo zvětšit jejich velikost. Jsi teprve na začátku dospívání a musíš dát svému tělu několik let čas, aby se mohlo rozvinout. Pokud bys byla i v dospělosti s velikostí svých prsů nespokojená, lze uvažovat o plastické operaci, ale teď jsou takové úvahy skutečně předčasné. Dej svému tělu zkrátka čas a uvidíš, jaká velikost prsů ti byla geneticky dána.
  Měj se hezky!
  Bára

  Holky a láska

  Ahoj, potřebuju s něčím pomoct miluju jednoho kluka. On mě předtím miloval jenom jsem ho odmítla teď jsme kamarádi ale pořád k němu něco cítím. Napsal mi že se mu prý nelíbí můj zadek ale líbí se moji bff (nic k necítí). Chtěla jsem se svěřit protože mě to zamrzelo. Ale až tak o můj zadek nejde. Nejhlavnější je jestli se mu můžu někdy líbit?

  Poraď/te co mám dělat abych se mu líbila 🙏
  Budu moc ráda za rady ❤️

  holka, 15 let, 2. července

  Ahoj,
  to, co popisuješ, se opravdu někdy stává. Člověk odmítne vztah, protože má dojem, že pro něj ten druhý nic neznamená a časem zjistí, že se unáhlil a že k němu skutečně nějaké city chová. Myslím, že klidně můžeš svému kamarádovi říci, že ji změnila názor, nebo že jsi se ve svých citech spletla a ráda bys váš vztah posunula o kousek dál než za pouhé kamarádství. Těžko říct, jak zareaguje, ale nemůže se stát nic horšího, než že ti řekne, mu vaše kamarádství vyhovuje a že o nic víc nestojí. Ale úplně stejně se může stát, že ho tvůj vstřícný krok potěší, že mu ani ty nejsi lhostejná a bude rád, že budete víc než kamarádi. Jeho reakci samozřejmě předvídat nedokážeme, ale budeme ti držet palce, aby to dopadlo podle tvých představ.
  Měj se hezky!
  Bára

  Moje tělo - váha

  Je moje váha v pořádku?

  Ahoj,
  Mám 14 rokov, 156 cm a 43 kg. Chcela by som sa spýtať či je moja váha vzhľadom ku veku a výške optimálna. Mne sa zdá, že som chudšia ako moje rovesníčky, a tiež mám pocit že málo vážim, čo ma dosť štve :(
  Ďakujem za odpoveď :)

  holka, 14 let, 1. července

  Ahoj,
  mohu tě uklidnit, že tvá váha je vzhledem k tvému věku a výšce naprosto optimální. Každý člověk má jinou tělesnou konstituci, takže možná můžeš mít pocit, že jsi drobnější než tvé kamarádky, ale z hlediska hmotnosti je tvá váha bez problémů. Pokud nejsi spokojená se svou postavou a třeba bys chtěla mít větší množství svalů, aby sis nepřipadala tak hubená, do jisté míry je samozřejmě možné postavu vytvarovat a zformovat vhodným cvičením. Nicméně tvůj pocit, že málo vážíš, nemá opodstatnění a pokud budeš dál dodržovat zdravý jídelníček, určitě není důvod, proč by ses měla o svou váhu obávat.
  Měj se hezky!
  Bára

  Nemoce

  Dobrý den,
  včera jsem díky něčemu celou noc neprospala, a byla ve stresu.. Později ten den (6.6.) jsem si všimla, že se mi na dlaních udělají takové malé, ne příliš výrazné bílé tečky. Také jsem si všimla, že závisí i na osvětlení (na nějakém světle to jde vidět více, a na některém méně). Souvisí to asi s prokrvením, ale dlaně mám normálně teplé. Cítím se vyčerpaně, unaveně a asi 2.-3. den po sobě mi je vždy (pouze večer) strašné horko. Zatím jsem se upřímně neměřila, ale mám úplný pocit, jako bych hořela.. Cítím se tak nějak malátně, docela mě bolí hlava a chodím častěji na WC (na velkou). Cítím se také častěji úzkostně. Nevíte co by to mohlo být? Protože po té neprospané noci jsem potom normálně spala, tak nevím, jestli to vyčerpaní může být pořád z toho. Chtěla bych ještě dodat, že jsem před tím vším měla i menstruaci, která byla teda trochu kratší, než obvykle. Rodiče by asi ani k doktorovi nešli, protože máma buď ze všeho udělá šílené drama, nebo to ani neřeší a přítel se kterým žije to řešit opravdu nebude. Děkuji za odpověď.

  holka, 13 let, 7. července

  Ahoj,
  je mi líto, ale asi ti nepomůžeme. Toto je typická otázka pro lékaře a my se v této poradně orientujeme spíš na psychologické zdraví, ne na fyzické. :-(

  I kdybychom v týmu odpovídajících měli nějakého lékaře, tak by musel hádat naslepo. Doporučuji tedy osobně navštívit lékaře. Podle popisu je tvůj stav dostatečně neobvyklý na to, aby si zasloužil diagnózu odborníka. Neboj se toho, neodkládej to, doktor ti pomůže – i kdyby ti měl říct „nic to není, to přejde“, tak budeš alespoň vědět

  Alík