Poradna: Alík radí dětem

Na otázky odpovídají

pracovníci linky důvěry Modrá linka, Alíkova kamarádka BáraV, odborníci na boj proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

Dotazy smí pokládat čtenáři mladší 15 let.

Vyhledat odbornou pomoc

zdravim,
vopred sa ospravedlnujem, ze tato sprava bude asi len dalsia z mnoha nepodstatnych hluposti, predsa len ju pisem bez akehokolvek rozmyslu a sama sa poslednou dobou nevyznam vo vlastnych myslienkach, ale v tomto momente mi to prislo ako jedina moznost, co mam.
pozrime teda, co sa mi podari zo seba dostat, napady mi pravdepodobne dojdu po druhej vete, tak aby to uz bolo za nami, v skratke :
Uz nejaku dobu, najmenej dva roky, dajme tomu, sa jednoducho povedane, necitim, akoby som bola mentalne okej, mam z urcitych dovodov podozrenie, (ze prave ja, strnastrocna dievcina, kto by to bol povedal), mam nieco, co by mohlo byt podobne depresii - na intrernete som si vyhladavala par clankov aby som si mala byt cim aspon ako-tak ista (z odbornych zdrojov,kedze nemam iq izbovej teploty), a dosla som k zaveru, ze bud mam depresiu, alebo vaznu poruchu nejakej hormonalnej zlazy, no v oboch pripadoch mam nejaky problem, a kazoddenne rozmyslanie nad samovrazdami, vrazdami, totalna apatia a odpor voci vsetkemu, na co padnu moje ocne bulvy, uplne v pohode podla vsetkeho asi nebude. (toto pre mna samozrejme nebol novy poznatok, priznaky roznych mentalnych poruch pre mna nie su ziadna novinka a vedecke clanky mi nedali nic nove, ale chcela som mat pocit istoty, ze to nie je len obycajny smutok a ja sa s tym proste neviem vyrovnat, idk)

tu sa ale dostavame k mojmu aktualnemu problemu :

tuto skutocnost som oznamila mame a babke,
a tu cela moja snaha konci. aky je dalsi krok? pokec s rodinou o mojich kazdovecernych existencnych krizach by som mala, co teraz? vsetko je pri starom. krizy, apatia, vsetko pokracuje a moje posledne, krajne riesenie nevyslo.
Snazila som sa z toho dostat sama, nemam doslova ziadne problemy, no aj tak nedokazem zniest fakt, ze existujem a bola by som ovela radsej, keby tomu tak nebolo. Od samovrazdy ma doslova deli len to, ze sa bojim nie smrti ale toho, co je po nej - vobec nic, uplna prazdnota - no presne to bol moj zivot doteraz. nic by to nevyriesilo a vsetko by bolo nadalej ako doteraz.
tak co mam robit?
toto znelo lepsie v mojej hlave, neznie to ako nieco co by som napisala a s cistym svedomim zverejnila, ale nic lepsie momentalne nedokazem (prvy odsek ale neznie tak zle)

holka, 14 let, 22. března

Ahoj,

není třeba se omlouvat - věřím, že někdy psaní dokáže přinést trošku úlevy, pomoci zorientovat se ve svých myšlenkách, vypsat se ze svého trápení. Pozorně jsem četla, co jsi napsala, a říkám si, jak náročné pro Tebe musí být, když se už dlouho necítíš dobře, vnímáš, že něco není v pořádku. Věřím, že v takových chvílích se může stávat, že člověk přemýšlí i nad sebevraždou. Přála bych Ti, abys to nemusela udělat a zkusila i jiné možnosti. S podporou a pomocí můžeš krůček po krůčku přicházet na způsob, jak by se Ti žilo alespoň o něco lépe, a jak bys mohla se všemi těmi nepříjemnými pocity a myšlenkami pracovat a zvládat je. Píšeš, že ses z toho snažila dostat sama - někdy je toho ale na člověka až příliš a sám na svoje pocity a myšlenky nestačí. Není to Tvoje chyba, naopak si zasloužíš mít pro sebe co nejvíce podpory. Některým holkám a klukům, kteří prožívali něco podobného, jako popisuješ Ty, pomohla psychoterapie. Mohl by to pro Tebe být bezpečný prostor, ve kterém můžeš pravidelně sdílet všechny svoje myšlenky a pocity, prozkoumat je, zorientovat se v nich a hledat způsob, jak ty nepříjemné zmírnit. Dalším krokem by případně také mohlo být psychiatrické vyšetření, v některých případech dokáže ulevit také medikace - vždy je ale dobré kombinovat ji s psychoterapií.
Chtěla bych ocenit, že ses s tím vším svěřila mámě a babičce, chápu, že teď přemýšlíš, co by vlastně měl být ten další krok. Napadá mě, že bys mohla oslovit mamku a společně byste mohly vyhledat odborníka (psychoterapeuta/klinického psychologa) ve vašem okolí. Můžeš se nám ozvat, na chatu, na telefonu anebo Skypu, kde je prostor vše probrat více dopodrobna. Můžeš se třeba doptat na vše, co by Tě zajímalo ohledně psychoterapie. Všechny kontakty najdeš na našich stránkách www.modralinka.cz. Nonstop má Linka bezpečí (116 111). Posílám také případně odkaz na slovenskou chatovou poradnu: ipcko.sk/chatova-poradna/.

Hodně síly přeje

Modrá linka

Kamarádi

Ahoj, mám takový promblém ve škole s kamarády.

Dřvíe jsem se kamarádila s dalšíma třema kamarádkama. Ty mě ale začli časem pomlouvat. A tak jsem se s nimi přestala bavit a našla si nové kamarádky. Ale protože tamty byli potom co jsem „odešla“ tři, tak „odkoply“ ještě jednu. Ty dvě mě pořád pomlouvají, ale mně už to nevadí. Přenesla jsem se přes to.
Ale problém je s tou druhou co odkoply. Ta i přes to že mě pomlouvala, začla za mnou dolejzat. Ale já s ní nechtěla mít nic společnýho. A tak jsem se pořád bavila s „novýma“ kamarádkama. Ta holka co delejzala (říkejeme jí Karolína). Neměla jsem s ní špatné kamarádské vztahy. Ale už jsem si našla lepší kamarádky.
Karolína mi teda začla nové kamarádky přebírat. A teď si ve třídě připadám sama. Protože tam jsou již takové ty „skupinky“ co se spolu kamarádí.
Co mám dělat? Protože je nuda trávit přestávky sama.

Děkuji za radu.

holka, 12 let, 22. března

Ahoj,

věřím, že ve třídě je to často s kamarádskými vztahy složité. Chápu, že bys ráda přestávky trávila s kamarády a že není příjemné připadat si ve třídě sama. Připadá mi prima, že ses dokázala přenést přes pomlouvání oněch tří spolužaček. Někdy prostě není v našich silách ovlivnit, jak se k nám druzí lidí chovají - a není to naše chyba.
Nevím, přesně, jak to s "novými" kamarádkami teď máte, ale říkám si, že i když se s nimi teď hodně baví "Karolína", nemusí to hned znamenat, že jsi o kamarádství s nimi přišla a že s nimi už nemůžeš trávit čas i Ty. Říkám si, že bys jim mohla říct, že jsi s nimi ráda a navrhnout, že společně něco podniknete. Chápu, že je to teď komplikovanější kvůli karanténě, kdy nechodíte do školy, ale můžete se třeba spolu sejít na Skypu, probrat, co je nového, vymyslet co společně podniknete, až se budete moci vidět. Může se také stát, že si časem začneš dobře rozumět i s někým dalším ve třídě a budeš trávit čas i s ním.

Ať se daří,

Modrá linka

Rodiče

Ahoj poradno chodím na jeden sportovní kroužek ale kvůli koronaviru tam nemůžu chodit. Trénuju doma ale mamka něčím vytřela podlahu a strašně to škvrčí a zakazuje mi pak trénovat. Chce se mnou cvičit ale k tomu jsme se nedostaly. Doma se nudím protože mamka mě nechce brát ani na procházky takže jsem na mobilu a na aplikacích na kterým mám taky limit.Jinak mamka je na mobilu závislá (sama to i přiznala) Nemůžu tam v poho udělat skoro nic protože na všechno mám limit a na všechno potřebuji povolení. Takže se ptám jak mamku zbavit závislosti, mě limitu i když už jsem o to mamku mnohokrát prosila a co bych mohla jinýho ďelat doma abych se nenudila . Prědem děkuji za odpověď .

holka, 11 let, 21. března

Ahoj,

věřím, že zákaz vycházení hodně ovlivnil Tvůj i mamčin každodenní život, chápu, že se doma nudíš a trápí Tě limity, které Ti mamka dala. Ráda bys také, aby mamka nebyla tolik závislá na telefonu.
Říkám si, že může chvilku trvat, než si doma zvyknete na nový režim a vyjasníte si, co kdo potřebuje k tomu, abyste vše lépe zvládaly. Je to úplně nová a nečekaná situace pro nás všechny. Nevím, jakému sportu se věnuješ, proto teď, bohužel, nedokážu doporučit konkrétní způsob, jak bys ho mohla trénovat i jinak. Říkám si ale, že by ses mohla s mamkou zkusit domluvit, jak by se to dalo udělat, aby podlaha tolik "neškvrčela". Můžeš si také promyslet, jak bys současná pravidla/limity potřebovala po dobu karantény změnit a konkrétní návrh předložit mamce. Ohledně nudy - můžeš se zkusit zamyslet, co jsi vždycky chtěla zkusit, ale ještě ses k tomu nedostala. Pokud Tě baví sport, můžeš si najít různé návody na internetu, jak sportovat i doma, na youtube existuje v souvislosti s karanténou spousta inspirace - třeba různá taneční videa, návod na žonglování, domácí překážková dráha apod. Je taky moc fajn zůstat s kamarády (třeba ze školy) v kontaktu, můžete sdílet nápady, co doma děláte a jak to celé zvládáte.
K mamčině závislosti na telefonu - Tvoji mamku neznám, nedokážu proto takto na dálku říct, co zaručeně pomůže, na každého člověka funguje trošku něco jiného. A hlavně, vždy musí chtít hlavně on sám, nejde druhého člověka závislosti "zbavit", spíš ho jen podpořit. Napadá mě, že si s mamkou můžete dát společně nějakou výzvu, třeba, že se na internet v telefonu podíváte např. jen dvakrát anebo třikrát za den, a to na omezený čas.

Zdraví

Modrá linka

Vyhledat odbornou pomoc

Ahoj poradno.
Těžko se mi o tom mluví, ale tohle je nejspíš jediné místo, kde se nebudu bát svěřit. Možná protože se u toho nemusím dotyčnému dívat do očí. Ale teď už k dotazu.
Posledních několik týdnů, možná měsíc, mívám velmi špatné nálady. VELMI špatné. Neříkám deprese jen proto, že nechci užívat toto slovo nesprávně. Už tak Stratila tato nemoc jistou vážnost. Takže tedy, velmi špatná nálada. Většinou to na mě padne během večera. Mívám takové ataky. Nával horka, vhrnou se mi slzy do očí, buší mi srdce a hůř se mi dýchá. A mám chuť se vymazat. Pak to buď přejde, nebo ještě nějakou dobu pláču. Pak taky mívám takové delší stavy, třeba několik desítek minut. Ty nebývají tak intenzivní, jsem spíš taková zamýšlená, mám chuť brečet a křičet, ale jsem potichu. Přirovanala bych ten pocit k těžkému kameni, který mi leží na hrudi.
Nemám pocit, že by tyhle moje nálady a stavy byly nějak odůvodněné. Nestalo se mi nic zlého, nebo traumatizujícího. A tak se tahle situace těžko řeší.
Před pár dny jsem se svěřila mamce. Dala mi prášek. To mi samozřejmě nijak nepomohlo, ale jsem ráda, že se snažila něco pro mě udělat. Sama nevím, jak bych sobě, být mamkou, pomohla. No a vzhledem ke karanténě nás psycholog jen tak nepřijme.
A tak skončilo starání rodičů a věci se vrátily do ,,nromálu". A úvozovky jsou tam úmyslně. Protože vlastně NIC není v normálu. Cítím se den ode dne hůř, dneska jsem se dokonce pořezala. Nejsem na to hrdá, ale stalo se. Už se nemám kde svěřovat. Na dálku mi kamarádi nijak nepomohou a u rodičů to nemá cenu. Už takhle mi říkají histerka.
Možná jsme se potřebovala jen vypsat že svých pocitů. Ale cítím, že potřebují pomoc a že tuto situaci asi nezvládnu ustávat dál sama. Poradíte mi prosím, co bych měla dělat? Na koho se obrátit?
Moc děkuji za jakoukoli odpověď, hezký zbytek dne, Ema.

holka, 12 let, 20. března

Ahoj Emo,

děkujeme za důvěru, se kterou se nám svěřila. Píšeš o velmi špatné náladě, se kterou zápasíš posledních několik týdnů, cítíš se stále hůř, v den, kdy jsi nám psala, ses pořezala. Věřím, že to musí být náročné a vyčerpávající a že Tě to hodně trápí. Jak píšeš, možná jsi potřebovala se z toho všeho trochu vypsat. Chtěla bych ocenit, jak umíš popsat, pojmenovat to, co prožíváš, své pocity, píšeš moc hezky.

Pokud Tě takové pocity přepadají už několik týdnů, a je to stále horší, připadá mi důležité, abys pro sebe měla pomoc a podporu - i odborníka, psychologa anebo psychoterapeuta. Někdy na svoje pocity a myšlenky prostě už sami nestačíme, často je nezažene ani "prášek". V takové chvíli si zasloužíme bezpečný prostor, kde můžeme sdílet to, co nás trápí a postupně hledat způsob, jak bychom se mohli cítit o něco lépe. Napadá mě, že bys rodičům mohla zkusit ukázat svůj dotaz, který jsi nám napsala (třeba i s naší odpovědí), aby měli lepší představu o tom, co teď prožíváš. Můžeš to zvážit.

Emo, je moc dobře, že jsi napsala a že na všechny ty nepříjemné pocity nechceš být sama. Zasloužíš si pomoc a podporu. Můžeš se nám ozvat na chatu, telefonu anebo Skypu, kde vše můžeme probrat více do hloubky než takto po emailu. Všechny kontakty najdeš na našich stránkách www.modralinka.cz. Obrátit se můžeš taky na Linku bezpečí na telefonním čísle 116 111, která funguje nonstop a je zdarma. Vím, že řada psychologů během karantény poskytuje sezení i online, např. přes Skype. Nevím, jestli už jsi k nějakému psychologovi chodila anebo by to pro Tebe byla první návštěva. Můžete se s rodiči podívat na web www.znamylekar.cz, kde najdete i hodnocení psychoterapeutů/klinických psychologů a jejich dostupnost podle toho, kde bydlíš, anebo by mohla poradit i Tvoje praktická lékařka. Píšeš, že kamarádi Ti takhle na dálku během karantény nepomohou - chápu, že je to teď všechno složitější, ale říkám si, že spolu díky technologiím a sociálním sítím můžete být v kontaktu i tak. Nemusí Ti hned pomoci vyřešit to, co Tě trápí, ale mohou Tě podpořit, rozesmát, pomoci občas odvést myšlenky jinam.

Hodně síly přeje

Modrá linka

Nemoce

Ahojky, mám dotaz, jaký je nejhorší typ rakoviny?

holka, 14 let, 21. března

Všechny nevyléčitelné rakoviny jsou dost strašné. Z mého pohledu je nejhorší asi nádor na mozku, takzvaný glioblastom.

Objeví se náhle, ze dne na den, bez jakýchkoliv varování. Podle zasažené oblasti mozku připraví pacienta o možnost mluvit, rozumět řeči, rozpoznávat příbuzné, samostatně chodit, nebo pamatovat si… dovede mu i výrazně změnit povahu. Poškození se může postupně zhoršovat.

Při optimální léčbě vydrží pacient naživu v průměru rok. Při komplikacích tři měsíce. Od okamžiku diagnózy je to už definitivní rozsudek smrti – alespoň z pohledu současné lékařské vědy žádné řešení neexistuje.

Mozek tvoří naše vědomí, naši identitu (duši, vzletněji řečeno), nejde ho tedy vyměnit za jiný srovnatelný mozek, protože i kdyby nějakým zázrakem transplantovat šel, původní osoba by tím zanikla. Nádor je možné při náročné operaci vyjmout, ale nikdy ne celý a pozůstatky z něj vždy zpátky rychle dorostou.

Tato choroba si nevybírá podle životního stylu, postihuje sportovce i lenochy, masožrouty i vegetariány, chudé i bohaté, mocné, bezmocné, zdravé, nemocné, nízké, vysoké, tlusté, tenké… častěji starší než mladší.

Glioblastom vzniká u 0,003 % lidí, takže šance je hodně malá. O to víc nespravedlivé to připadá nemocným a jejich okolí. :-(
Před třemi roky jsem byl v okolí takto nemocné osoby já… a je nesmírně těžké se s tím vyrovnat. Protože jiné druhy rakoviny jdou alespoň nějak pochopit… tahle ne…

Rovnátka

Ahoj Alíku a ostatní,
Na rovnátka jdu až za dlouho ale když jsem tam byla naposled tak jsme tam byli protože mi rovnátka špatně seděla a doktorka mi je tam doslova narvala a trochu se bojím co se bude dít, až mi bude dávat ty napevno

holka, 10 let, 21. března

Ahoj,
vůbec netuším, co se stalo na tvé poslední návštěvě ortodontistky, kde byl problém a proč paní doktorka byla hrubá. Nicméně určitě můžeš o svých obavách promluvit s rodiči (nebo tím rodičem, kdo tě bude do ordinace doprovázet) a poprosit je, jestli by paní doktorce nedomluvili a nepožádali jí o větší ohleduplnost. Možná se vyskytl při poslední návštěvě nějaký problém, který vedl k tomu, že byla paní doktorka hrubější. Rodiče, nebo i ty sama, můžeš říci ortodontistce, že máš strach, že to bude zase bolet. Věřím, že se bude snažit, aby byla jemnější.
Měj se hezky!
Bára

Jiné téma

Ahoj!
Napadlo mě, že bych mohla upravovat fotky. Neznáte nějaké dobré aplikace na úpravu? Fakt se nudím, tak mě to napadlo. Nebo bych mohla hrát nějaké hry na mobile, ale nevím jaké. Nemáte něco, co by jste mi mohli doporučit? Budou normálně letní prázdniny? Budou se zkracovat nebo budou normálně jako vždy? Vím, že jsem se už jednou ptala, ale odpověděli mi, že na dovolenou se jet nemůžu nebo něco takového. Budu moc ráda za všechny tipy, co mám dělat, jaké hry bych mohla hrát a v jakých aplikacích se skvěle upravují fotky. No to je asi všechno...
Moooc děkuji

holka 13 let, 20. března

Ahoj,
během dvou dnů už je to třetí velmi podobný dotaz, který pokládáš a já ti opět nemohu odpovědět jinak, než že člověku, kterého jsme nikdy neviděli a neznáme ho, můžeme dost těžko radit a odhadovat, jaké hry by se mu mohly líbit. Stejně tak netuším, jestli už máš s upravováním fotek a focením vůbec nějaké zkušenosti. Lidé, kteří už mají v tomto oboru nějaké zkušenosti, například používají Photoshop, ale amatéři si s ním obvykle neví rady. Většina lidí proto vystačí například s úpravami, které nabízí Instagram.
Co se týká případného zrušení prázdnin, dnes proběhla tisková konference, na které ministr školství řekl, že nic takového v plánu není. Tak doufejme, že nezmění názor.
Měj se hezky!
Bára

Menstruace a výtok

Ahoj Alíku a spol,
Už alespoň 1 měsíc v kuse mám výtok ale nemám menstruaci je to v pořádku?Předem děkuji za odpověď.

holka, 12 let, 20. března

Ahoj,
sice nikdo z nás není lékař, ale pokud nejsou výtoky spojeny s pálením, svěděním, či bolestí, obvykle není důvod se znepokojovat. Období dospívání je obvykle spojeno s vyšší četností výtoků, která má souvislost s hormonálními změnami, kterými tělo prochází. Pokud by se k výtokům připojily nějaké problémy či zdravotní nepříjemnosti, je určitě nutné vyhledat gynekologa.
Měj se hezky!
Bára

Jiné téma

Ahoj
Mám ráda jednu hudební skupinu, ale všichni říkají že to je pro děti. Můžes poradit jak je přesvědčit že není ??? Díky

PS.: ta skupina se jmenuje "Lollipopz"

holka, 12 let, 19. března

Ahoj,
popravdě příliš nerozumím tomu, proč máš potřebu někoho dalšího přesvědčovat, že skupina, která se ti líbí, není pro děti. I kdyby byla, není na tom přece nic špatného. Nejdůležitější je, že se líbí tobě, dělá ti radost a ráda ji posloucháš. Každý člověk má jiný vkus a je to tak naprosto v pořádku. Navíc upřímně nevím, podle čeho se pozná, jestli je nějaká skupina pro děti, nebo není. Znám děti, které poslouchají například tvrdý rock a na druhou dospělé (já jsem například mezi nimi), které mají rádi třeba písničky z pohádek a rádi se je kdykoli poslechnou. Nemyslím si, že je důležité, co si o té které skupině nebo druhu hudby myslí ostatní, pokud se líbí tobě, je všechno v nejlepším pořádku.
Měj se hezky!
Bára

Jiné téma

Ahoj!
Neznáte nějaké fakt super knížky? Mám ráda napínavé knížky a takové ty holčičí románky. Mezi moje nejoblíbenější knížky patří: Kůň za dolar, S větrem o závod, Jako blesk, Hvězdy letní oblohy, Všechny čtyři hvězdičky a všechny knížky od Enid Blytonové. Enid Blytonová a Jacqueline Wilsonová jsou moje nejoblíbenější autorky. Miluju knížky od Enid Blytonové jsou to většinou detektivky a ty mě moc baví. Neznáte nějaké knihy, které by mě také mohly bavit? Já si totiž moooc ráda čtu!
Děkuji moc

holka 13 let, 18. března

Ahoj,
ohledně doporučených knih platí stejná situace jako u filmů. Vzhledem k tomu, že tě neznáme, neznáme ani tvůj vkus a velmi těžko můžeme odhadovat, jaké knihy tě zaujmou. Nicméně například databazeknih.cz má funkci, která ti doporučí podobné knihy, jako jsou ty, které už tě zaujaly. Věřím, že ti pomohou najít nějaké další, které se ti budou líbit.
Měj se hezky!
Bára

Jiné téma

Ahoj!
Nudím se a tak bych se moc ráda podívala na nějaké filmy nebo seriály. Ale nevím na jaké. Můj nejoblíbenější seriál je Violetta a filmů je víc, ale pár z nich například je: Kim Possible, Neviditelná Sue, Camp Rock, Ostwind... A skoro všechny filmy od Disney. Moje oblíbené žánry jsou: dobrodružný, akční, romantický, rodinný apod. Mám také moc ráda film Slavná pětka 1 i 2. Prosím o další filmy na, které bych se mohla podívat. A také budu ráda, když mi k tomu napíšete na jaké je to internetové stránce např. YouTube, zkoukni.to atd. Napište mi prosím i internetové stránky, kde se můžu dívat na různé filmy a seriály zadarmo. Nevíte, kde bych se mohla znovu podívat na seriál Violetta? Moje další oblíbené filmy: Spy kids, Krokodýlové z předměstí.... Jo a ještě poslední věc: Nevíte, kde najdu film Ledové království 2 v CZ dabingu? ( Na internetu) Pro ty kdo to budou, číst po té, co mi Modrá linka, Alík nebo Bára odpoví a budou znát nějaké dobré filmy, které by se mi mohly líbit nebo nějaké dobré stránky na sledování filmů atd., Tak budu moc ráda když mi napíšou poštou ??. A poslední věc mám taky moc ráda Barbie. Prosím o, co nejvíce návrhů na filmy a také odpovědí.
Děkuji moc, za to, že jste si na mě udělali čas a přeji hezký den...

Holka 13 let, 18. března

Ahoj,
položila jsi spoustu dotazů ohledně filmů a upřímně nevím, jestli ti dokáži na všechny odpovědět. Co se týká doporučení filmů, které by se ti mohly líbit, je to velmi složité. Neznám tě a vkus každého člověka je velmi individuální. Nicméně mohl by ti pomoci tento odkaz: filmtoro.cz/podobne-filmy/kim-possible. Pomocí něho se dají najít podobné filmy jako ty, které se ti líbí.
Co se týká stránek, na kterých můžeš filmy sledovat, obávám se, že to záleží na tom, o jaký konkrétní film se jedná. Osobně mám dobrou zkušenost se stránkou Stahuj.cz, ale samozřejmě nemohu zaručit, že tam najdeš všechny filmy, na které se budeš chtít podívat. Nicméně pokud jejich název zadáš do vyhledávače a budeš se snažit, určitě najdeš stránku, na které je najdeš.
Co se týká Ledového království 2, nikde na internetu jsem ho ke stažení nenašla. Vzhledem k tomu, že jde o poměrně nový film, myslím, že bude nějakou dobu trvat, než bude dostupný i jinde než na DVD.
Měj se hezky!
Bára

Vyhledat odbornou pomoc

Ahoj,
potřebovala bych nějakou radu, protože si už prostě nevím rady. Ono totiž, když byla škola, tak bylo plno srandy s kamarády a nad nějakými mými problémy jsem ani pořádně nepřemýšlela, ale když teď není škola a ani se nemůžu vidět s žádnými kamarády mám spoustu času na přemýšlení a najednou jsem na sobě našla strašně moc chyb a problémů. Strašně moc špatných věcí, jako by na mně nebylo nic dobrého a když už najdu něco fajn ty špatné věci to hravě zastíní. Když jsem si o těch svých problémech něco četla (ať už v knížkách, na internetu nebo tu na Alíkovi) všude bylo uvedeno, že bych se měla svěřit někomu, koho znám a důvěruju mu, jenže já to nedokážu, vážně ráda bych se se svými problémy někomu svěřila, ale já to nezvládnu (to je taky jeden z důvodů proč sama sebe nemám ráda). Každopádně jsem teď pořád smutná, celý den bych nejradši jen ležela v posteli a přemýšlela sama nad sebou a nejraději bych si něco špatného udělala. Bojím se kam až to může zajít, když budu dál doma a přemýšlet. Co i když už budu chodit do školy se to nezlepší?

holka, 11 let, 19. března

Ahoj,

rozumím tomu, že teď, v krizovém období je vše jinak. Jsou zavřené obchody, nesmí se pořádat žádné koncerty, sportovní zápasy, ani se scházet větší množství lidí. Je tedy, jak uvádíš, více času doma přemýšlet o sobě. To, co Ty popisuješ, může být určitá forma negativního myšlení.

S myšlenkami je možné pracovat. Je možné i hrát s nimi takové hry, kdy ty negativní se učíš měnit za pozitivní. Také těm špatným, negativním, kdy o sobě nesmýšlíš dobře, nemusíš věnovat pozornost. Prostě jak přijdou, tak je nechat i odejít, aby Ti zbytečně nebraly energii. Není to jednoduché zvládnout, vyžaduje to určitý trénink, je to běh na dlouhou trať, ale funguje to velmi dobře. V této souvislosti Ti mohu doporučit např. knihu Martina Selingmana: Naučený optimismus: Jak změnit své myšlení a život.

Nepíšeš, zda jsi doma sama. Dnes je totiž doma i dost rodičů, sourozenci, pokud nějaké máš. Dají se hrát zajímavé hry, kterých je v současné době spousta. Je možné si vyprávět, pouštět si videa, prohlížet fotky, kreslit, společně si číst, chodit do lesů na procházky, pracovat na zahradě, je-li u domu. Důležité je mít na každý den nějaký plán, co budeš dělat a dodržovat podobný denní režim jako když chodíš do školy.

Máš pravdu, že není jednoduché žít v této situaci a zažívat třeba doma "ponorkovou nemoc". Můžeš se zkusit pomocí techniky spojit se spolužáky a vrstevníky, podělit se o své zážitky, zkušenosti, učení, společně plánovat náplň “volných” dnů. Můžete si navzájem i pomáhat se školou, která Ti jistě zabere také dost času.

Pokud by Tě tyto myšlenky dál trápily nebo se to dokonce zhoršovalo, měla by ses skutečně pokusit to s někým sdílet. Ať už s rodiči či někým dalším, komu věříš. Můžeš si připravit něco písemně. Dopis, který jsi poslala nám, je dostatečně srozumitelný, dál už nemusíš nic moc říkat. Jak vidíš, možnosti jsou. Jsou tu připravení odborníci, kteří v současné době pomáhají i on-line. Můžeš se také obrátit na nás, detaily najdeš na www.modralinka.cz.

Přejeme Ti klidnější období a pozitivnější myšlenky.
Modrá linka

Strach

Dobrý den,
Prosím poraďte mi co mám dělat :(
Před chvilkou jsem se koukala na mobil a tam bylo vytočené tísňové linky 112. Vůbec nevím jak se to stalo! Vím že to bylo jen chvilku, hned jsem to položila. ale byl tam takový ten robotický hlas který říkal ,, tísňové volání linky,..." (Tam jsem to položila). Nevím jestli to bylo z mé strany, ale oni by mi asi těžko volali! Prosím poraďte, co mám dělat, vím že tísňové lince volat jen tak, když se nic neděje je trestné, a já nechci aby měli rodiče problémy!
Prosím o radu

Děkuji

Zoufalá holka, 13 let, 19. března

Ahoj,

nemusíš být zoufalá, myslím, že Tě mohu uklidnit. Rozhodně to, co se stalo Tobě, není žádný trestný čin. Při telefonování dochází k omylu velmi často, většinou stačí říct: Promiňte, došlo k omylu. Rodiče rozhodně žádné problémy mít nebudou.

Máš pravdu v tom, že tísňovou linku nemají lidé zneužívat, protože v té chvíli třeba blokují číslo někomu, kdo pomoc opravdu potřebuje, může mu jít i o život. Ty jsi však neudělala nic špatného, číslo jsi vědomě neblokovala, myslím, že se tedy nemusíš trápit.
Domnívám se ale, že by se Ti ulevilo, kdyby ses s tím, co Tě nyní tíží, svěřila rodičům, těm nejbližším. Jistě Tě budou umět uklidnit.

Přejeme Ti příjemný čas.
Modrá linka

Moje tělo

Ahoj Alíku a spol, mám hodně zvláštní otázku. Předem děkuji za odpověď. Co je to anál?

holka, 12 let, 19. března

Ahoj,

slovem anál se označuje řitní otvor a často se slangově používá např. ve spojení s análním sexem. Potřebuješ-li nějakou konkrétní informaci, zkus se s dotazem obrátit na někoho dospělého, komu věříš.

Modrá linka

Škola - učení

Dobry den vy všichni. Trápí mě to že mi moje mamka dává vše za vinu nevěří mi křičí na mě a já nevím proč. Když je domácí karanténa tak nam ucitelé posílají úkoly na google classroom a já jsem dneska ten úkol měla správně jen na 67 procent ze 100 a mamka na mě začala křičet že na to kašlu ale já jsem tomu nerozuměla a jelikož ona pracuje z domova tak na me moc nemá čas a my ukoly musíme odesílat do 13:30. A já jsem to měla špatně protože jsem to nechápala a mamka na mě neměla čas. Nevím co mám dělat protože kdyby tatínek neměl nic na práci tak bych šla za ním ale teď musel vymalovat chodbu než tam šel spát náš pejsek prosím co mám dělat nemám ráda když na mě křičí někdo koho moc miluji

holka, 12 let, 18. března

Ahoj,

je dobře, že umíš požádat o radu, když máš nějaké trápení. Žijeme teď v takové zvláštní době. V krizové situaci vše běží jinak, změny jsou rychlé, den ze dne. To se týká i způsobu vašeho učení. Věřím, že je mnoho dětí, které si s učením neví rady, podobně jako Ty. Rodiče by si na Tebe měli umět udělat čas, když to potřebuješ. Co se týká školy, nevím, zda máš i jiné možnosti. Zkus si třeba zavolat, skypovat či chatovat s někým ze třídy, kdo by Ti poradil nebo požádat učitele o vysvětlení učiva, kterému nerozumíš.

Vůbec se Ti nedivím, že se Ti nelíbí, když na Tebe někdo křičí, obzvlášť, když je to někdo blízký, koho miluješ. Jedná se o to, zda je mezi blízkými lidmi důvěra (věřím tomu, co mně dotyčný říká) nebo ne. Dojde-li z nějakého důvodu k narušení důvěry (zklameš pozdním návratem domů, porušila jsi nějaký slib atd.), je pak velmi těžké důvěru obnovit.

Vztahové problémy lze řešit vzájemnou komunikací. Zkus rodičům, třeba i opakovaně, v klidné chvíli říct, jaké to pro Tebe je, a jak se v této situaci cítíš špatně a osaměle. Prostě to, co Ti probíhá hlavou. Možná Tě jejich reakce příjemně překvapí. Pokud ne, hledej ve svém okolí další dospělé lidi, na které by ses mohla obrátit, aby Tě podpořili.

Přejeme Ti, aby se Ti příprava do školy dělala lépe a doma byla klidnější atmosféra.
Modrá linka

Nemoce

Ahoj vím že stím zase otravuji. Měla jsem jít k zubaři kvůli karanténě nejdu... nevíte kolik by stálo opraveni předních zubů za umělé u dítěte do 15 let nebo kolik by stála korunka v mém věku? Předem děkuji za odpověď

holka, 13 let, 17. března

Ahoj,
je to určitě nepříjemné, že se vzhledem ke karanténě nyní hodně věcí ruší, včetně naplánovaných vyšetření. Nezbývá nám však všem, než to respektovat a vydržet, Na Tvoji otázku však neumíme odpovědět, nejsme zubaři a navíc každý zubař může mít trochu jiný ceník. Je potřeba vyčkat na to, až se budeš moct zeptat lékaře, který Tě ošetřuje.

Přejeme hlavně pevné zdraví,
Modrá linka

Moje tělo - váha

Ahoj Alíku, a ostatní zdá se mi že jsem tlustá.Třeba když si sednu tak se mi rozplácnou stehna. Vážím 36kilo měřím 155cm a je mi 13,ale každý den cvičím, jím jídlo jen podle jídelníčku,sportuji ale furt se mi zdá že jsem tlustá a nevím co s tím:( .Předem děkuji za odpověď a snad neotravuji.

holka, 13 let, 15. března

Ahoj,
k Tvém dotazu mě napadá, že každý, když si sedne, tak se mu trochu stehna rozplácnou, nemusí to být proto, že je tlustý, ale právě tím, že to umožní tato poloha těla. Zkusila jsem zadat Tvoje míry a váhu do BMI kalkulačky a vyšlo mi, že Tvoje hmotnost, je mnohem nižší, než by k Tvému věku a výšce měla být. Můžeš si to ověřit na na těchto stránkách vyzivadeti.cz/kalkulacka-bmi/. Je moc dobře, že zdravě jíš a sportuješ, víc už dělat opravdu nemusíš. Tvoje tělo se teprve vyvíjí a snižování váhy by mohlo být velmi nebezpečné a přehnaná dieta by mohla sklouznout lehce k nějaké poruše příjmu potravy. Proto Ti doporučuji se nesoustředit tolik na váhu a na vzhled, ale dělat především to, co Tě baví a s u čeho si i odpočineš a strávíš čas třeba se svými blízkými.

Přejeme klidné dny,
Modrá linka

Zvířata

Ahoj, mám takový tak trochu zvláštní dotaz. Asi před týdnem jsme byli na procházce a kousek jsme šli po silnici. Tam ležela mrtvá kočka. Nikdy jsem jí neviděla, je mi jí hrozně líto. Každou noc se mi o ní zdá celkem ošlivý sen, neustále na ní myslím a nedokážu se nijak odreagovat. Je něco co by mi mohlo pomoct?
Ps. Kočky přímo miluji...

Molly58, 15. března

Ahoj z Modré linky,

trápí Tě, žes viděla mrtvou kočku. Chápu, to jistě nebyl příjemný pohled. A pro člověka, který je ohleduplný, pohled na smrt nebo utrpení, prostě příjemný není a může vyvolávat různé pocity - jako smutek, strach, soucit, vztek. A žádný takový pocit není špatně. I nepříjemné pocity jsou pro nás důležité, umožňují nám orientovat se ve světě. A sdělují nám, že se nám něco nelíbí a že se máme pokusit pro sebe něco udělat, abychom se cítili lépe. To nejdůležitější je své pocity nepotlačovat, ale naopak o nich vědět, mnohdy pomáhá o nich mluvit, moci je s někým sdílet. Také jí můžeš třeba nakreslit hezký hrobeček na nějakém místě, kde by se jí líbilo, nebo o ní napsat povídku. Případně se můžeš s rodiči zkusit domluvit a své kapesné (pokud je dostáváš) jednou poslat na nějaký kočičí útulek nebo koupit nějaké kočce žrádlo. Třeba Tebe samotnou napadne jiný způsob, jak se s tou kočičkou rozloučit a nechat ji spát. A potom je velmi důležité svou pozornost věnovat svému životu, svým povinnostem, koníčkům, blízkým lidem. Protože to je život. A jeho součástí je přijímat to, co dostáváme, a také pouštět, nechat jít to, co odchází.

Přejeme Ti bezstarostnější dny,
Modrá linka

Moje tělo - holky

Ahoj,
Nejdříve bych vám chtěla poděkovat za tuto službu. Vaše odpovědi mi pomáhají a ostatním určitě taky. Velice si vaší služby vážím.
A teď k dotazům.
Slabé výtoky už mám asi rok, možná i více, ale už měsíc mám hnědo-oranžový a ještě bílý výtok. Den ode dne ho mám silnější a vždy mám pocit že to půjde vidět na legínách a štve mě že mám stále mokré spodní prádlo. Doma to není tak hrozný, ale v tělocviku se vždy bojím aby to nebylo vidět. Nevíte co s tím mám dělat? Měsíčky sem ještě nedostala a k těm se váže další problém. Až to dostanu, jak mám mamince říct, že jsem to dostala? Asi před rokem se mnou mluvila obecně o dospívání i o měsíčkách, ale prostě nevím, jak jí to řeknu. Už mám chloupky na nohách i dole a v podpaží. V zimě je to v pohodě, ale bojím se až bude léto a budu nosit tílka a plavky, tak aby se mi někdo nesmál nebo tak. Jak se mám začít holit? Nebo jak to říct mamce? sama to zkoušet určitě nebudu, chtěla bych aby o tom věděla mamka. A můj poslední dotaz. Poslední dobou se začínám docela dost potit? Jak říct mamce, jestli by mi nekoupila deodorant? nebo mi ho časem koupí sama?
Děkuji Vám moc

holka, 13 let, 15. března

Ahoj z Modré linky,

chápu, že výtok je nepříjemný. Nejsme tu lékaři, nemůžeme Ti tedy říci, zda se jedná o předzvěst menstruace či jde o něco jiného. Za běžných okolností podporujeme k návštěvě lékaře, neboť jen on může nejspolehlivěji odhalit příčinu. V současné situaci jsou však běžná vyšetření minimalizována, avšak můžete s maminkou zavolat ke Tvé, případně její gynekoložce, možná poskytuje konzultace po telefonu. Případně můžete zkusit on-line poradenství, například zde: www.ulekare.cz/. V každém případě je třeba důsledně dodržovat hygienu a přes den můžeš používat takzvané intimky - což jsou malé vložky, které se používají na začátku či konci menstruace, kdy již není silná, případně právě při výtoku.

Také se ptáš, jak mamce říct, až to dostaneš. Menstruace je naprosto přirozenou součástí života ženy. Chápu, že ta představa může vyvolávat stud a obavy, ale jedná se o normální věc. Je moc dobře, že už o tom s Tebou mluvila, tím lépe teď na to můžeš navázat. A stejným způsobem s ní můžeš probrat fakt, že přemýšlíš o tom, že by ses chtěla holit a potřebuješ deodorant. Kdyby bylo těžké začít, můžeš jí ukázat třeba i zprávu, kterou jsi poslala nám, nebo jí předem říct, že bys chtěla probrat něco důležitého, o čem se Ti hůř mluví, abyste si na sebe udělaly čas a klidný prostor. Komunikace je velmi důležitou součástí vztahů, lidé spolu potřebují sdílet, jak se cítí, co potřebují, co si přejí, stejně tak i to, co se jim nelíbí. Chceme Tě tedy podpořit v tom, aby ses nebála a otevřeně s maminkou i ostatními svými blízkými mluvila.

Klidné dny Ti přeje
Modrá linka

Škola

Ahoj začala jsem přemýšlet o obchodní akademii v Plzni. Ta škola by měla být veřejná což znamená že se neplatí? Jaký bych měla mít známky? Co mi musí jít? Můžu být už účetní nebo něco takového už po maturitě?? Ahoj

holka, 13 let, 17. března

Ahoj,
pokud je škola státní, skutečně se za ni neplatí. Co se týká známek; samozřejmě vždy platí, že čím lepší, tím lepší. Myslím, že zřejmě neexistuje škola, která by měla nějaké pravidlo, že pokud má žák například dvě trojky, nemůže se hlásit k přijímacím zkouškám. Záleží na tom, jestli uděláš, nebo neuděláš přijímací zkoušky. Na obchodní akademii bych předpokládala, že budeš mít alespoň rámcový vztah k matematice. A ohledně tvého dotazu, jestli můžeš být účetní hned po maturitě: Záleží na požadavcích konkrétního zaměstnavatele. Určitě existují firmy, které tě zaměstnají i po maturitě.
Měj se hezky!
Bára