Poradna: Alík radí dětem

Na otázky odpovídají

pracovníci linky důvěry Modrá linka, Alíkova kamarádka BáraV, odborníci na boj proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

Dotazy smí pokládat čtenáři mladší 15 let.

Strach

Ahoj,
potřebuju se někomu svěřit a nic jiného než napsat sem mě nenapadá... mám další depresi z konce světa... dívala jsem se na Instagram na story jedné holky (30 let jí je), která hodně řeší teď tu Austrálii atd., a psala, že za takových 15 let bude deadline (konec), že to potvrdilo hodně vědců a všichni se shodli, a já mám takový strach, že mám pocit, jak kdybych nikdy větší neměla.

Já fakt nevím, co mám dělat, asi z toho půjdu na psychiatrii, bojím se smrti, nechci umřít za 15 let, chci se dožít dospělosti, mít děti, svatbu, vnoučata, nechci zažít konec světa!!! Prý to má být kvůli těm globálním změnám a kvůli zvýšení stupňů na Zemi a kvůli tomu přemnoženému CO2, ani nevím přesně, co to způsobuje... Hrozně se bojím, prosím, pomozte mi se uklidnit a nemyslet na to, děkuji mooc předem.

holka, 13 let, 6. ledna

Ahoj,
předně bych chtěl vyjasnit, že pojem deadline (vyslovováno [dedlajn]) se používá pro nejzazší lhůtu, nejpozdější možný termín, do kdy je nezbytné něco vyřešit. Když ti třeba jednou v práci šéf řekne, že musíš zpracovat určitý úkol, a oznámí ti, že deadline je 10. ledna, tak tím nechce říct, že je všechno ztracené a že tě 10. ledna uškrtí. :-D

Je pěkné, že o světě přemýšlíš a že ti není osud naší civilizace lhostejný. Změny klimatu představují problém, ale jak jsem již odpovídal nedávno, nemůžou způsobit konec světa. Můžou způsobit nějaké změny světa, občas pro někoho i dost nepříjemné a náročné. Šance, že oteplení planety přímo způsobí nějakou újmu tobě osobně (natož smrt), je ale dle mého názoru spíš menší než větší. ;-)

Budoucnost je však těžké předvídat. Dalo by se říct, že je to dokonce i čím dál těžší kvůli rychlosti technického pokroku. Kdybys někomu před patnácti lety popsala, jak bude vypadat rok 2020, nejspíš by nevěřil a nechápal, rozhodně to není budoucnost, kterou by běžný smrtelník v roce 2005 očekával (tehdy nikdo neznal Facebook, YouTubu, iPhone). Zmoudřeli jsme snad od té doby natolik, abychom si nyní dokázali správně představit, jaké výzvy a zvraty ovlivní život v roce 2035? Nemyslím si… :-|

Hodně vlivů ti může do tvého velkého životního plánu výrazně zasáhnout, ale některé můžou být i velmi příznivé. Přijde mi docela možné, že se podaří:

 • Vyléčit většinu jiných ošklivých nemocí (rakovinu, AIDS atd.).
 • Bezchybně opravovat genetické vady dětí před narozením.
 • Zastavit stárnutí.
 • Zvrátit stárnutí.
 • Pěstovat poživatelné maso v laboratoři, bez zabíjení zvířat.
 • Zavést automatické řízení do automobilů.
 • Dostat lidi na jinou planetu (na Mars).
 • Najít jiné obyvatelné planety.
 • Získat kontrolu nad stavem klimatu.

Sice je možné, že svět zpustoší jaderná válka, nebo že veškerý život nějakým nedopatřením vyhubí umělá inteligence, ale zrovna tak je i možné, že nezemřeš (v podstatě) nikdy. Tedy ani za 15 let, ani za 80 let…

Mrkni třeba na toto video: (lze si u něj zapnout české titulky)

Čekají nás v budoucnu velké hrozby, ale i velké příležitosti. Zkus se soustředit spíš na ty druhé… :-3

Alík

P. S.: Můžeš si pročíst také mé dvě starší odpovědi na ekologicky laděné dotazy z roku 2017.

Menstruace a výtok

Ahoj!!!
Mé kamarádce zakázali být na Alíkovy. Snad nevadí že se zeptám za ní...
Je normální že jí berou křeče a kručí jí v břiše???
Chce aby se to bylo zařazeno do menstruace a výtoků.
Děkujeme za odpověď.

holka, 11 let, 7. ledna

Ahoj,
je mi líto, ale kamarádčin dotaz je úplně špatně položený a nelze na něj pro to odpovědět. O jaké křeče se jedná? Čeho se týkají? Kdy se objevují? Pokud jí berou křeče do břicha poté, co například spořádá kilo čočky a zapije to litrem mléka, je to úplně normální. Jestliže trpí například křečemi v podbřišku dlouhodobě a bez zjevné příčiny, v pořádku to není. Kručení v břiše se, předpokládám, objevuje, když má hlad a stejně tak předpokládám, že si snad nemůže myslet, že by to byl projev choroby.
Měj se hezky!
Bára

Holky a láska

Ahoj já vím v mích 12. letech je divné otázky.

 1. Co je to orální sex?
 2. Co to znamená platonická láska?
 3. Co je to prstit?
 4. Co se děje když někdo masturbuje?
Děkuji za odpověď nashledanou.
holka, 12 let, 4. ledna

Ahoj,

chápu, že Tě podobné otázky napadají, patří to k dospívání a nepřipadá mi to divné.

Orální sex je sexuální uspokojování partnera ústy.

Platonická láska - myslím si, že toto slovní spojení se používá ve více významech. Obecně jde o silný citový vztah, kdy jsou dva lidé do sebe zamilovaní a velmi se navzájem obdivují, ale nedochází mezi nimi k sexuálnímu kontaktu. Často se o platonické lásce mluví, když je láska pouze jednostranná, tedy neopětovaná. V souvislosti s dospíváním se platonickou láskou někdy pojmenovává zamilovanost do nějaké celebrity anebo například do filmové postavy, která není reálná.

Prstit - jedná se o sexuální praktiku uspokojování prsty, které se dotýkají pohlavních orgánů.

Masturbovat znamená sám sebe sexuálně uspokojovat.

Hezké dny přeje,

Modrá linka

Nemoce

Dobrý den, zajímalo by mě, od kolika let můžu navštěvovat lékaře sama bez rodičů (např.kvůli očkování, k zubaři atd.)
Předem děkuji za odpověď.

holka, 14 let, 2. ledna

Ahoj,

pokud Ti ještě nebylo 15 let, lékař Tě podle zákona může ošetřit pouze v doprovodu alespoň jednoho rodičů (anebo zákonného zástupce). Netýká se to pouze akutních, vážných případů, jako jsou např. úrazy a podobně. Od 15 do 18 let můžeš jít k lékaři i sama, ale pouze v případě, že máš u sebe vytištěný souhlas s podpisem alespoň jednoho z rodičů. Jsou také případy, kdy je potřeba souhlas s podpisem obou rodičů - to se týká například nepovinného očkování. Pokud bys chtěla znát podrobnosti, doporučuji se zeptat přímo lékaře, ke kterému chodíš (třeba i telefonicky anebo emailem), je docela možné, že v praxi to může mít každý lékař nastavené trošku jinak. Formuláře se vzorovým souhlasem, které rodiče podepisují, bývají často ke stažení na webových stránkách daných lékařů.

Pěkný začátek nového roku přeje

Modrá linka

Jiné téma

ahoj,
je normální, že se poslední dobou, neboli vtedy kdy začala zima se cítím, že život ubíhá strašně pomalu?
žiju úplně stějně jako předtím, tak mi to přijde divné..

holka, 1 let, 1. ledna

Ahoj,

chápu, že Ti připadá zvláštní, když čas jakoby najednou plynul jinak než dřív. Každý člověk to v tomto ohledu může mít trochu jinak a může se to také různě měnit. Obecně si říkám, že jeden z důvodů, proč Ti teď v zimě připadá, že vše ubíhá pomaleji, může být déle trvající tma. Kvůli tmě netrávíme tolik času venku a také se večer zdá být nekonečný, protože začíná vlastně už odpoledne. Z Tvé zprávy nevyčtu, jestli Ti ono pomalé tempo, které teď pozoruješ, vadí anebo ne. Můžeš to celé zkusit probrat s někým z rodiny nebo s kamarády - může být zajímavé získat jejich pohled na věc a zjistit, jestli to i ostatní lidé z Tvého okolí třeba nemají podobně.

Hezký začátek nového roku přeje

Modrá linka

Škola - učení

Ahoj, vždy jsem měla motivaci pro učení
ale teď ji nemůžu nikde najít.. mám špatné známky a nevím co s tím
Nějaké rady? Prosím

holka, 13 let, 31. prosince 2019

Ahoj,

stává se, že se někdy do nějaké činnosti, ať už je to učení, práce anebo povinnosti doma, musíme nutit více než dříve. K tomu, aby se Ti motivaci podařilo znovu najít, by asi bylo dobré nejprve zkusit rozklíčovat, z jakých důvodů se u Tebe poslední dobou snížila. Můžeš si zkusit odpovědět na tyto otázky: Jak dlouho už nízká motivace trvá? Kdy naposledy jsem ještě vnímala, že motivaci k učení mám? Co je poslední dobou ve škole anebo v mém životě jinak než dřív? Může to nějak souviset s nižší motivací k učení? Je to tak u všech předmětů nebo jen u některých? Co mají předměty, u kterých mi motivace k učení chybí, společného? Co mě stále ještě baví?

Odpovědi Ti mohou pomoci, abys lépe porozuměla tomu, co se poslední dobou děje. Mohou Tě taky nasměrovat k tomu, co bys mohla udělat, aby Tě učení znovu více bavilo. Pokud by sis nadále nevěděla rady, můžeš se zkusit obrátit na třídního učitele nebo školního psychologa, pokud ho ve škole máte, se kterým můžete společně zkusit hledat různé možnosti. Svoje pocity můžeš sdílet i se svými blízkými, ať už se spolužáky anebo s někým z rodiny. Je docela možné, že zažili něco podobného a mohou Ti dát nějaké tipy, co pomohlo jim.

Pěkný začátek roku přeje
Modrá linka

Sport

Ahoj chci se zeptat ohledně batmintonu doufám že to píšu správně. Strašně mě ten sport baví a rodina a sourozenci nemají čas si to semnou zahrát a venku je neustále špatné počasí.
Nevíte o nějakém tomto kroužku nebo trénincích v Plzeňském kraji prosím napište.
Fakt mě to baví a chci nikam chodit tak napište prosím.

holka, 13 let, 6. ledna

Ahoj,
je skvělé, že jsi našla sport, který tě baví a chceš se mu věnovat. Najít badmintonový (takhle se to píše správně) kroužek není nic složitého. Zkrátka zadáš do vyhledávače heslo „kroužek badminton Plzeň“, případně „oddíl badminton Plzeň“ a ukáže se ti nabídka všeho, co je k dispozici.
Měj se hezky!
Bára

Menstruace a výtok

Ahoj, včera jsem měla mít menstruaci. A nebo spíš podle mého kalendáře. Bojím se že je něco špatně, protože jí stále nemám. A už nosím vložky že bych jí dostala. Už to má být podruhé co jí mám. Je něco špatně?
PS. Dneska mám narozeniny, ale to vás nejspíš nezajímá.

holka, 11 let, 6. ledna

Ahoj,
obávám se, že to co píšeš, úplně nekoresponduje s tvými předchozími dotazy. 30. listopadu jsi psala, že jsi menstruovat ještě nezačala, ale máš tušení, že brzy začneš a 6. ledna už máš mít druhou menstruaci? Je mi líto, ale tyto údaje časově nesedí, takže by bylo dobré, aby ses rozmyslela, jak to vlastně je.
A mimochodem; i kdyby byla pravda, co píšeš, jednodenní zpoždění menstruace vůbec nic neznamená. Navíc menstruační cyklus je zpočátku velmi nepravidelný a obvykle potřebuje nějaký čas, aby se usadil. Nicméně, jak jsem napsala, tvé dotazy spolu nekorespondují a nevzbuzují úplně důvěru.
Bára

Menstruace a výtok

Jaký je rozdíl mezi intimkou a slipovou vložkou?

holka, 10 let, 6. ledna

Ahoj,
to je opravdu záludná otázka a ačkoli jsem hledáním odpovědi strávila spoustu času, obávám se, že na ni neexistuje jednoznačná odpověď. Výrobci vesměs uvádí u intimních vložek i slipových, že jsou určeny pro velmi slabé krvácení, respektive spíše špinění na začátku a na konci menstruace, a že jsou ideální pro ženy, které trpí silnými výtoky. Z toho by se dalo soudit, že intimky a slipové vložky jsou jedno a to samé. Na druhou stranu se skutečně prodávají zvlášť intimky i slipové vložky. Ale osobně mám pocit, že jde spíš o specifické označení konkrétního výrobce, kdy jeden označuje svůj produkt jako intimky a druhý jako slipové vložky - ačkoli se jedná víceméně o stejný, nebo velmi podobný, produkt se stejným využitím.
Měj se hezky!
Bára

Kouření

Ahoj všichni!
Tohle je otázka ohledně výtoků a menstruace. Výtoky mám už 22 měsíců... není to nějaký problém nebo je to v pořádku? Předem děkuji za odpověď... ¦?

holka, 11 let, 5. ledna

Ahoj,
zvýšená četnost a intenzita výtoků k období dospívání patří a je způsobena hormonálními změnami, které se k tomuto období vážou. Obecně se uvádí, že pokud nejsou výtoky spojené s pálením, svěděním, zápachem, nebo bolestmi v podbřišku, není potřeba se znepokojovat.
Měj se hezky!
Bára

Jiné téma

Ahojky! Mám problém s tim že nemám do ničeho motivaci . Vůbec nevím co s tím. Předem děkuji za radu

Holk, 5. ledna

Ahoj,
chápu, že stav, kdy se ti do ničeho nechce, je nepříjemný a otravný, ale bohužel jen na základě toho, že napíšeš, že se ti do ničeho nechce, lze jen velmi těžko radit. Existuje totiž nepřeberné množství faktorů, kterými tvá nechuť může být způsobena. Může to být naprosto přirozený jev, protože v životě každého člověka se střídají období, kdy je plný aktivity a kdy je naopak mnohem pasivnější. Ale samozřejmě stejně tak to může být způsobeno nějakými vnějšími jevy a v extrémním případě třeba i psychickým onemocněním, například depresí. K tomu, aby to například psycholog dokázal posoudit, by však potřeboval mnohem větší údajů.
Pro začátek určitě nic nezkazíš tím, když se soustředíš na zdravý životní styl (vyvážený jídelníček, dostatek pohybu a dostatek spánku), protože často může být nedostatek energie způsoben nastřádanou fyzickou únavou, či dlouhodobým stresem. Pokud by tvá apatie, únava a nedostatek energie dál přetrvávaly, z dlouhodobého hlediska bude možná potřeba návštěva odborníka.
Přeji ti hodně štěstí!
Bára

Menstruace a výtok

Ahoj poradno. Už mám ms, ne pravidelně, ale mám. A kromě té krve mám na vložce takové jakoby kousíčky. Nic mě nijak moc nebolí, jen takové ty obyčejné bolesti. Jediné, co jsem se dočetla je, že může jít o potrat (což samozřejmě není možné, když jsem ještě panna) Nevíš, o co by mohlo jít? Radši se zeptám první tady, než budu plašit. ^_^

holka, 12 let, 4. ledna

Ahoj,
ačkoli na dálku a online je prakticky nemožné stanovit diagnózu, v tomto případě si troufám říci, že můžeš být naprosto bez starosti. To, co popisuješ, je zcela běžný jev. Většinou se jedná o sraženou krev a zkušenost s tím mají prakticky všechny ženy. Pokud nemáš žádné bolesti a problémy, nemusíš se obávat.
Měj se hezky!
Bára

Menstruace a výtok

Ahoj
Asi před měsícem mě bolelo břicho a pak to přestalo. Ale teď se to vrátilo a já se bojím že dostanu menstruaci protože mám i takoví pocit a máma mi stále říká že to bude ono. Protože před tím mi prohmatávala břicho jestli to není ňáký zánět nebo něco takového protože ona ho měla ale já ne. Předem děkuji za odpověď.

holka, 11 let, 3. ledna

Ahoj,
na základě toho, že tě pobolívá břicho, skutečně nelze říci, jestli dostaneš menstruaci, nebo ne. Je to samozřejmě možné a stejně tak je možné, že jsou způsobené něčím úplně jiným. Pokud by bolesti břicha neustávaly, byly dlouhodobé, nebo se dokonce zintenzivňovaly, bylo by asi lepší navštívit lékaře, který tě vyšetří a zjistí příčinu.
Měj se hezky!
Bára

Kamarádi

Ahoj.
Poslední dobou su s nikým nerozumím. Kamarádi se se mnou už nebaví a s některými už nejsem v kontaktu. Už nemám nikoho a cítím se dost sama. Už nevím co mám dělat. Mám pocit, že už nejsem ani sama sebou.

holka 14 let, 3. ledna

Ahoj,
je mi líto, že prožíváš takové nepříjemné období a je jasné, že člověku je bez kamarádů a „spřízněných duší“ smutno. V tvých předchozích dotazech vidím, že jsi často o kamarádech mluvila a je to jen pár měsíců dozadu. Očividně tedy kamarádství navázat umíš. V první řadě by ses teda měla zamyslet nad tím, co se za těch pár měsíců stalo, že jsi o všechny kamarády přišla. Nerada bych tě urazila, ale pokud člověk přijde o většinu, nebo dokonce všechny své kamarády, většinou je nějaká chyba u něj (není příliš pravděpodobné, že by se spojili všichni tví známí ze všech možných oblastí a domluvili se, že s tebou nebudou kamarádit). Zkus se tedy zamyslet nad tím, jak se chováš, jak jednáš a jestli třeba právě to nemůže být důvod, proč se bližšímu kontaktu s tebou kamarádi vyhýbají. Určitě by také nebylo od věci popovídat si o tom s nějakou ze svých bývalých kamarádek. Můžeš je poprosit, jestli by ti nevysvětlily, co se stalo a proč už se s tebou dál nebaví. Řekni jim, že tě mrzí, že vaše přátelství skončilo a chtěla bys vědět, co můžeš udělat pro jeho obnovení. Věřím, že tě alespoň některá z nich nasměruje správným směrem a pomůže ti odhalit, v čem je problém.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - kluci

Ahoj Alíku chci se zeptat, 1) je mi 14 let a můj penis měří 11,5 Cm,je to na můj věk dobré nebo špatné?
2) Měřím 163 - 164 cm a vážím 55,3 KG je to na mojí výšku a věk dobré?

Děkuji za odpověď.

kluk, 14 let, 2. ledna

Ahoj,
neexistuje nic jako ideální a žádoucí velikost penisu. Délka penisu je velmi individuální záležitost a všechny velikosti (samozřejmě až na extrémní případy způsobené například onemocněním) jsou v pořádku. Navíc jsi uprostřed dospívání a tvé tělo, včetně tvého penisu, ještě prodělá zásadní změny, takže lze předpokládat, že tyto rozměry ještě nejsou definitivní.
Co se týká tvé váhy a výšky, podle indexu BMI je tvá váha vzhledem k tvé výšce, pohlaví a věku zcela optimální. Dodržuj dál zásady zdravého životního stylu a nebudeš se muset ani do budoucna obávat nadváhy.
Měj se hezky!
Bára

Strach

Ahoj, mám hrozný strach z konce světa, globálního oteplování, tání ledovců a teď jsem někde na Google četla, že v roce 2020 má přijít apokalypsa!! Věříte, že by se něco takového mohlo stát?
Mám hrozný strach, nevíte, jak se toho zbavit?
Děkuji za odpověď.

holka, 13 let, 4. ledna

Ahoj,
nepropadej panice! Svět je sice složitý a hrozby se zdají být velké, ale určitě nejsi sama, kdo o nich přemýšlí a kdo hledá nějaké dobré řešení. Svět se jen tak nevzdá, nepodceňuj prosím lidskou vynalézavost. ;-)

Nevím, jak ostatní, ale já na letošní rok apokalypsu neplánuji. Mohla bys namítnout, že to nezáleží na mně, ale ... na kom tedy? Kdo přesně by měl tuto katastrofu řídit? Dostali se snad do vlivných politických (a jiných) funkcí lidé, kteří nemají pud sebezáchovy?

Globální oteplování sice může způsobit velké škody, ale nemůže způsobit konec světa. Kde beru takovou jistotu? Už teď totiž existují technologie, které dovedou vycucnout nadbytečný oxid uhličitý z atmosféry, akorát jsou zatím hodně drahé. Pokud se bude stav klimatu zhoršovat, za pár let budou způsobené škody dražší než tyto vycucávače CO2 – v tu chvíli se už nikomu nevyplatí předstírat, že problém neexistuje, a začne být najednou levnější ho řešit než neřešit. Lepší by samozřejmě bylo podniknout nějaká opatření dříve, ale pokud se bavíme čistě o hrozbě konce světa, tak pokud existuje alespoň nějaké řešení, bude zákonitě vždy výhodnější než konec světa. To je trošku uklidňující, ne? :-|

Co se týče toho, že jsi to četla někde na Google...
Google je jen vyhledávač, sám o sobě žádné zprávy nepíše. Jeho cílem je najít to, co hledáš, kdekoliv, tedy i v těch méně důvěryhodných zdrojích. To znamená, že můžeš hledat i úplně absurdní nesmysl, a pokud o něm někdo někdě něco napsal, Google to nejspíš najde. Je pak na tobě, abys posoudila, jestli je nalezený text důvěryhodný. Pokud hledáš, jestli v roce 2020 přijde apokalypsa, najdeš určitě weby, které píšou, že bude. Totéž nejspíš platí pro rok 2022. I pro rok 2018... o každém roku nejspíš někde někdo napsal, že bude poslední. Dokonce i tady na mém webu je nástěnka, která (dodnes) řeší, jestli v roce 2012 nastane konec světa. :->

Spousta velkých webů také přizpůsobuje svůj obsah tomu, co o tobě vědí, takže pokud se třeba koukáš na YouTubu na nějaká katastroficky vystrašená videa, bude ti jich následně YouTube víc nabízet, protože se snaží, abys na něj víc koukala... a je mu celkem jedno, že tě tím děsí. :-(
Řešením bývá promazat historii, nebýt přihlášená... nebo hledat něco méně chmurného. ;-)

Alík

Brýle

Ahoj poradno, nosím brýle už asi 9 let, je možné, že se mi zrak někdy zlepší natolik, že brýle nebudu moci nosit? Pak by mně zajímalo, jak poznám, kolik mám dioptrií? Hodně lidí se mě ptá, kolik mám dioptrií, a nevím, co jim mám odpovědět.

Děkuju za odpověď.

kluk, 14 let, 5. ledna

Ahoj,
že by se zrak sám od sebe zlepšil natolik, že bys mohl přestat nosit brýle, to není moc pravděpodobné, ale úplně vyloučit se to nedá. Taky záleží na tom, jakou přesně máš oční vadu, kterou ty brýle mají korigovat, ale to neuvádíš a nejspíš to ani přesně nevíš.

Kolik máš dioptrií, to se dá vyčíst z papírů, které jsi ty (nebo tvoji rodiče) dostal s těmi brýlemi, zeptej se rodičů, snad by ty papíry mohli mít u sebe. A rozhodně to ví (resp. má ve svých záznamech) oční lékař, který ti ty brýle předepsal, a prodejna Optiky, kde ti ty brýle dělali.

Pokud by se ty papíry nenašly a oční lékař i prodejna optiky by byli momentálně nedostupní, pak se počet dioptrií dá přibližně zjistit i prozkoumáním těch brýlí samotných, ale to už by nebylo na stručnou odpověď v Poradně, ale na středně velký článek v Alíkovinách v tématu „Zábavná fyzika“.

Holky a láska

Ahoj všichni strašně moc miluju jednoho youtoubera. Normálně si píšeme přes instagram ale je o 6 let starší je to problém kdyby jsme spolu chodili (i když o tom pochybuju - jsem hnusná)

holka bez nápadů, 31. prosince 2019

Ahoj z Modré linky,

ptáš se, jestli je problém chodit s klukem o šest let starším. Nemuselo by to tak být, ale hodně záleží na tom, kolik Ti je let. Čím bys byla mladší, tím by víc mohlo jít o "problém". Třeba kdyby Ti bylo jedenáct a jemu sedmnáct, nebyl by to rovnocenný vztah, protože on by byl už skoro dospělý a Ty ještě v podstatě dítě. Svou roli hraje i to, že od 15 let je ze zákona možný pohlavní styk a sexuální aktivity vůbec, pokud je on starší, nemuselo by to být ve vztahu v souladu.

Píšeš, že jsi hnusná, podepisuješ se jako holka bez nápadů. Ráda bych Tě povzbudila, aby sis víc věřila. "Hnusný" je opravdu málokdo, často jen my sami si to o sobě myslíváme. Člověk nemusí být vyloženě krásný, dokonalá krása je určitým způsobem nudná, člověk ale může být zajímavý, odlišující se, zaujímající jiným způsobem. Jsi jedinečná - a o tom to je.
Cesta k přijetí sebe sama nebývá krátká, ale důležité je na ni vyjít. A co se týká nápadů, nápaditost je možné cvičit, pokud člověk chce, můžeš to zkusit :)

Držíme palce a přejeme pěkné dny.

Modrá linka

Brigáda

Ahoj Alíku a poradno.
Je mi dvanáct let. Není to moc, ani málo. Každopádně: nedostávám kapesné a tak bych si chtěla, třeba jen přes prázdniny, někde trochu přivydělat. Možná je to hloupý dotaz, ale je možné sehnat brigádu, když ještě nemám ani občanku? A pokud ano, tak kde? Předem díky za radu, ahoj??

holka, 12 let, 29. prosince 2019

Ahoj,
chápu, že by sis přála nějak si přivydělávat. Chodit na brigády je však možné až po dovršení 15 let a po dokončení povinné školní docházky. Je to tak proto, že ve 12 letech nemáš zodpovědnost za vydělávání peněz Ty, ale Tvoji rodiče.
Říkám si, že by sis s rodiči mohla zkusit v klidné chvíli promluvit, vysvětlit proč bys ráda měla nějaké peníze navíc a zkusit společně najít nějaký kompromis co se týče kapesného. Napadá mě, že byste se mohli spolu (anebo třeba s babičkou a dědou) domluvit i na tom, že od nich dostaneš peníze za nějakou výpomoc navíc – třeba na zahradě, s venčením psa apod.

Vše nejlepší do roku 2020 přeje

Modrá linka

Moje tělo

Ahoj nevíš jak přestat manstrubovat? Chci se dívat na porno. ..... Jak přestat?

holka, 11 let, 29. prosince 2019

Ahoj,
přiznám se, že si nejsem úplně jistá, jak si Tvůj dotaz vyložit. Jestli tím myslíš to, že chceš přestat masturbovat, když se díváš na porno (na které se chceš dívat dál) anebo chceš přestat masturbovat a namísto toho se dívat na porno. Nevím ani, z jakého důvodu chceš s masturbací přestat a jak o tom celém přemýšlíš. Masturbace je normální a přirozený projev lidské sexuality, v dospívání souvisí s poznáváním vlastního těla a jeho reakcemi. Je to něco, co patří pouze do soukromí a je třeba také pamatovat na dostatečnou hygienu. Každý člověk je jiný v tom, jak často ho to nutí masturbovat, a proto se také lišíme v tom, jak těžké pro nás je masturbaci omezit nebo s ní přestat. Pokud Tě to ale omezuje, je dobře, že přemýšlíš, co s tím. Obecně platí, že pomáhá jiná aktivita, kdy se zaměstná tělo (sport), nebo mysl (třeba čtení), a omezení chvil, kdy jsi sama. Vím o mladých lidech, kteří kvůli tomu nechávali otevřené dveře do pokoje, když se učili, aby je to nelákalo a zvládli si plnit své povinnosti. Porno navíc není určeno lidem mladším 18 let.
V tuhle chvíli na Tvůj dotaz nedokážu odpovědět konkrétněji – k tomu bych potřebovala znát více informací. Pokud chceš, můžeš se obrátit na naši telefonickou linku anebo chat, kontakty najdeš na webových stránkách www.modralinka.cz.

Vše nejlepší do roku 2020 přeje

Modrá linka