Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alík radí dětem

  Na otázky odpovídají

  pracovníci Modré linky, psycholožky BáraV a Péťa, poradenské centrum Locika, MUDr. Jiří Staněk, MVDr. Přemysl Rabas, bojovníci proti kouření z projektu Nekuřátka, vědecký novinář Pragmatik a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze děti mladší 15 let.

  Kluci a láska

  Zamilovala se do mě nebo se chce jen kamarádit?

  Ahoj Alíku. Jsem kluk, půjdu do šesté třídy a mám pocit že se do mě zamilovala jedna holka ale Já holku nechci.
  Ještě je tu jeden problém nevím jestli se do mě zamilovala nebo se chce jenom kamarádit. Můžete mi prosím poradit.
  Předem děkuji za odpověď.

  kluk, 12 let, 28. července

  Ahoj z Modré linky,

  chtěl bys poradit, nevím úplně přesně, v čem. Budu tedy psát to, co mě napadá, když si Tvé řádky čtu.
  Já se domnívám, že je v pořádku, že nechceš holku. Nemusíš s nikým chodit, když o to nestojíš.
  Na otázku, zda se do Tebe ta holka zamilovala, Ti odpovědět nedokážeme, to ví jen ona. Ty si můžeš všímat jejího chování a zkusit z něj odhadnout, co k Tobě cítí nebo si s ní o tom můžeš narovinu promluvit. A zároveň jí můžeš dát najevo, že zatím nechceš s nikým chodit.

  Přejeme Ti prima léto.
  Modrá linka

  Moje tělo

  Kadeřnice mě moc ostříhala

  Ahoj, včera jsem byla u kadeřnice a ona mi vlasy místo 5 cm ustřihla vlasy po ramena (měla jsem je skoro do půlky zad) a já jsem fakt nešťastná, protože se mi takhle krátké vlasy nelíbí.;-( A tak se chci zeptat za jak dlouho dorostou alespoň pod ramena a jak se s tím vyrovnat?
  Moc děkuji.

  holka, 13 let, 28. července

  Ahoj z Modré linky,

  umím si představit, že je Ti líto, že Tě kadeřnice ostříhala více, než jsi chtěla. Na otázku, za jak dlouho Ti vlasy dorostou, Ti odpovědět nedokážeme, protože každému rostou vlasy jinak rychle. Možná, že Ti porostou rychleji, třeba jim to ostříhání prospělo. Někdy máme vlasy trochu poničené, i když to není úplně vidět a sestřih jim pomůže, aby byly pevnější a zdravější. A jak se s tím vyrovnat? Můžeš se podporovat právě tím, že Tvé vlasy budou možná zdravější. Můžeš vlasy nosit třeba v culíku, abys na ně tak neviděla a nemusela myslet na to, že jsou kratší, než bys chtěla nebo si dělat nějaké prima účesy. Jestli je Ti to líto moc, klidně si můžeš poplakat. To důležité však je soustředit se na něco jiného, užívat si léto – a prostě přijmout fakt, že máš vlasy kratší.

  Přejeme Ti veselé léto.
  Modrá linka

  Kamarádi

  Kamarád chce mé fotky

  Ahoj, mám problém, můj kamarád chce abych mu poslala svoje fotky, a já ho mám ráda, ale prostě mu to poslat nechci a nevím jak mu mám říct že mi je to nepříjemný, tak aby se ho to nedotklo nebo aby se nenaštval... on sám mi sám od sebe poslal, když jsme spolu tak nemám problém se svliknout, ale teď když jsme každý někde jinde tak mi není příjemný mu posílat fotky, a nevím jak mu to mám říct...on pro mě dost znamená

  Ahoj z Modré linky,

  naprosto rozumím tomu, že kamarádovi nechceš posílat své fotky. Chci Tě podpořit v tom, abys nedělala nic, co nechceš. Kamarádství není založeno na tom, že jeden pro druhého dělá všechno, co on/ona si přeje. Ale na tom, že spolu kamarádi komunikují, mluví spolu o tom, co cítí, co si přejí, potřebují, co se jim líbí, nelíbí. Kamarád Ti klidně může dát najevo, že by si přál Tvé fotky, ale Ty máš stejné právo to odmítnout. Není na místě, aby se na Tebe kamarád naštval, když mu nevyhovíš, to jak se rozhodneš, je čistě na Tobě. Nemůžeš zcela ovlivnit, jak se zachová, jaká bude jeho reakce. Určitě je dobré mu sdělit, proč své fotky poslat nechceš, že je Ti to nepříjemné. Pokud by na Tebe naštvaný byl, potom by stálo za to zamyslet se, jestli je to skutečně člověk, který stojí za to, aby byl Tvým kamarádem. Člověk, který si něco vynucuje, i když to ten druhý nechce, se nechová jako správný kamarád. Věřím však, že pokud pro sebe tolik znamenáte, potom Tvoje odmítnutí dokáže klidně přijmout. Nepíšeš o jaké fotky se přesně jedná, proto bychom Tě chtěli upozornit, že pokud by se jednalo o fotky nahého těla, tak s ohledem na Tvůj věk, by se mohl Tvůj kamarád dopouštět trestného činu.

  Přejeme Ti odvahu stát si za svým rozhodnutím.
  Modrá linka

  Moje tělo - váha

  Jsem hubený

  Dobrý den, prosím vás teď jsem hodně vyrostl a proto jsem hodně zhubnul. (spočítam si všechna žebra) a rodiče si myslí že se mnou něco je i kdyz jsem úplně v pohodě a když se premaham více jist abych zase nabral tak sednu na kolo a hned všechno shodím.(od malička jsem byl hubený ale tohle je až moc)
  Změnit jídelníček by asi nešlo jelikož mamka vaří pro každého stejný jídlo.
  A taky chtějí abych jedl tlusté maso ale to já nemohu jelikož se na něho podívám a promiňte se zbleju.
  Má otázka tedy je jak ztloustnu aby mi alespon nekoukal zebra?
  (pro mě je tloustnuti těžké)
  Děkuji moc

  kluk, 14 let, 27. července

  Ahoj z Modré linky,

  umím si představit, že bys chtěl přibrat, obzvlášť když si rodiče myslí, že Ti něco je. Nejsme, bohužel, výživoví poradci, nedokážeme Ti tedy v tomhle směru poradit. Obecně je dobré přibrat svalovou hmotu, kterou lze přibrat kombinací vyvážené stravy a cvičení. Se stravou Ti může poradit výživový poradce, či třeba obvodní lékař. S ním (s ní – lékařkou) byste s rodiči mohli probrat i to, zda je s Tebou vše v pořádku. Možná jsi právě v období bouřlivého růstu, kdy Tvé tělo nestíhá zároveň růst i přibývat na váze. A není proto potřeba nic jiného, než dát svému tělu čas a toto období, kdy jsi hubenější prostě přijmout. A možná jsi celkově typ, který vždy bude spíše hubenější, než při těle. Každý má nějaké predispozice, které nelze úplně změnit, je možné s nimi jen zacházet právě udržováním zdravého životního stylu.

  Přejeme Ti bezstarostné dny
  Modrá linka

  Menstruace a výtok

  Výtok

  Ahoj Alíku a spol.
  Už asi rok mám nepřetržitě výtok.
  Menstruaci jsem dostala před 5 měsíci a když jsem to poprvé dostala ,myslela jsem si ,že budu mít od výtoku konečně klid, ale ne... Nic se nezměnilo.
  Žádné pálení ani svědění nemám ,párkrát to zapáchalo ,ale svedla jsem to na kapky moče ,protože to tak i páchlo.
  Někdy je lehce nažloutlí ,ale toď vše.
  Je mi to už dost otravné ,nechci zbytečně plýtvat vložkami ,ale ani pořád dokola špinit kalhotky.
  Mamce to už moc neříkám ,protože se vždy zmíní o gynekologii a já se toho celkem bojím.
  Byla bych ráda ,kdyby jste mi poradili ,jak se výtoku zbavit.
  Párkrát jsem se dočetla ,že mi asi chybí nějaký vitamín ,ale nejsem si jistá.

  holka, 13 let, 27. července

  Ahoj z Modré linky,

  svěřuješ se nám s tím, že Tě trápí výtok. Je dobře, že se o své zdraví zajímáš. Jestliže stále nosíš vložky, i když nemáš menstruaci, není to také dobré, paradoxně tím můžeš svůj výtok podporovat, protože vložky nejsou prodyšné tak, jako kalhotky. Bohužel, Ti však ohledně výtoku pomoci nemůžeme, neboť nejsme lékaři. Některé výtoky jsou přirozené, jiné už mohou značit nějaký zánět v těle, přemnožené kvasinky apod. Umím si představit, že se návštěvy gynekologie bojíš, ale ráda bych Tě podpořila v tom, aby ses mamce svěřila a abyste spolu na gynekologii zašly. Skutečnou příčinu Tvého výtoku totiž může zjistit pouze lékař/ka tím, že Tě vyšetří.
  Možná můžete s mámou probrat, jak taková návštěva gynekologie vypadá, aby ses na ni připravila a probrala, z čeho máš obavy. Běžná vyšetření jsou bezbolestná, před doktorkou/doktorem se nemusíš stydět, ženy prohlíží běžně. Určitě je i na Tobě, jestli by Ti vyhovovala spíše gynekoložka, nebo gynekolog. Vše s mámou můžete probrat a zajistit si, aby pro Tebe vyšetření bylo co nejvíc v pohodě.

  Přejeme Ti odvahu k návštěvě lékaře.
  Modrá linka

  Sport

  Cvičení

  Ahoj,

  opět se chci zeptat na cvičení. Jak jsem psala v předešlých dotazech. Začla jsem cvičit. Mám v plánu si koupit protein, ale můj denní režim vypadá takto. Každý všední dny vstávám v 5:00 a jdu si zaběhat. Běhám tak hodinu. Mezitím běžím k workautu a chvíli cvičím. Dejme tomu v 6:40 se vrátím domů. Udělám si snídani. Pořádně výživnou a jdu dále pokračovat ve cvičení. Cvičím potom třeba v 9/10 h. Jenže strašně moc lidí mi pořád cpe "nemůžeš to přehánět" a takový blbosti. Jenže mě i zajímá, jestli si nemůžu ublížit. Celkově na to cvičeni se cítím. Cvičím obvykle 20 minut. Spíš ss zaměřuji na posilování. Posiluji nohy, ruce celkově svaly. Dělám i dřepy, ale nevím tedy jestli můžu cvičit každý všední den. Mám v tom zmatek, protože nevím tedy jestli si nemůžu ublížit. Svaly mě po cvičení nějak extrémně nebolí, ale nevím tedy, jestli v mém věku můžu každý den běhat a posilovat. Předem děkuji za odpověď. Mám v tom celkově zmatek, protože každý říká něco jiného.

  holka, 12 let, 27. července

  Ahoj z Modré linky,

  je fajn, že se zajímáš o cvičení, přiměřená míra je zdravá. Avšak z toho, co sama píšeš, se zdá, že cvičíš příliš, říkají Ti to i ostatní. Chceš vědět, jestli si nemůžeš ublížit. Bohužel právě můžeš, a proto Tě možná ostatní varují. Nezřídka se stává, že i vrcholoví sportovci si do budoucna své zdraví podlomí, právě proto, že na své tělo kladou příliš velké nároky. Píšeš také o proteinech, nejsem si vůbec jistá, zda jsou ve Tvém věku vhodné. Chci Tě tedy podpořit, abys to vše probrala se svojí obvodní lékařkou, ta Ti pravděpodobně může nejlépe poradit, co pro Tebe je a není zdravé, i proto, že Tě má v péči.

  Prima léto Ti přeje
  Modrá linka

  Menstruace a výtok

  Byla má menstruace v pořádku?

  Ahoj všichni z poradny.
  Nevím jestli je to úplně otázka, ale snad to nevadí.

  Měsíčky mi začaly před rokem a půl (plus-mínus) a celý rok od začátku jsem necítila, kdy začínaly, ani když jsem je měla. Měla jsem však bolesti podbřišku, migrény a tak dále. Teď už je cítím, ale předtím jsem se bála, jestli to vůbec jsou měsíčky a jestli je se mnou všechno v pořádku.
  Můžu se zeptat, jestli to bylo v pořádku?

  Předem moc děkuji za odpověď.

  Alex, 13 let, 27. července

  Ahoj Alex,

  svěřuješ se nám s tím, jak probíhala Tvá menstruace, a chceš vědět, zda bylo vše v pořádku. Je dobře, že se o své zdraví zajímáš. My však nedokážeme posoudit, zda vše bylo či nebylo v pořádku. A nevím, zda to takto zpětně může posoudit i lékař. Chci Tě tedy podpořit, aby sis všímala toho, jak se cítíš teď. Jestliže se teď cítíš dobře, snad vše v pořádku bylo. Jestliže máš pochybnosti, můžeš svou otázku položit své paní doktorce.

  Přejeme Ti bezstarostné léto
  Modrá linka

  Jiné téma

  Chutná mi energetický nápoj

  Ahoj Alíku, chci se zeptat na jednu otázku. Nedávno jsem ochutnala energetický nápoj monster a abych pravdu řekla moc jsem si ho oblíbila. Bydlím na vesnici, takže ho moc často nemám šanci pít. Dnes jsem byla s kámoškama v kině a asi jsem to hodně přepískla, vypila jsem skoro dva. Nebylo mi pak moc dobře (zvýšený tep, klepání), teď už mi je fajn. Už nikdy ho nevypiju tolik. Moje otázka zní nevadilo by když bych si jednou týdně občas jenom srkla ani nevypila půlku? Nechci zdravotní potíže.

  Valentýna, 11 let, 27. července

  Ahoj Valentýno,

  umím si představit, že Ti energetický nápoj zachutnal. Avšak tyto nápoje nejsou zdravé ani pro dospělé, natož pro děti. Chtěla bys od nás schválení, že by nevadilo, kdyby sis přeci jen trošku dala. Valentýno, bohužel, Ti takové schválení dát nemůžeme. Nejsme ani odborníci, abychom dokázali posoudit, nakolik je pro Tebe pití takového nápoje škodlivé, a nejsme ani Tví rodiče, kteří jsou za Tebe zodpovědní. Spíše bychom Tě tedy chtěli podpořit, abys to probrala se svými rodiči a domluvila se na tom s nimi.

  Hezké léto Ti přeje
  Modrá linka

  Holky a láska

  Jsem zamilovaná? A on?

  Ahoj, mám menší problém...
  Asi rok zpátky jsem začala myslet na jednoho kluka. Já hodně fantazíruju, a tak jsem si vymýšlela různé životní situace spolu s ním. Nejdřív to bylo takové nevinné přemýšlení, ale když jsem ho potkala, tak jsem ho najednou viděla úplně jinak. Když se na mě podíval, ihned jsem zčervenala. Nebo jednou jsme se s nim potkali očima a já z jeho pohledu vyčetla něco jako «vím o tom, že na mne myslíš!» Občas se vídáme v kostele (jsme oba věřící) a naše mamky se kamarádí. Proto jsem se o něm dozvěděla několik věcí, a hlavně to, že je o tři a půl roku starší než já (je mu 16).
  A poslední dobou přestal chodit do kostela, ale když tam byl o Velikonocích, tak se stalo něco divného. Hned co jsem zjistila, že je v kostele, tak jsem se cítila příjemně. A když jsem pak šla na Svaté příjmání tak jsme se málem srazili. Když se vracel z příjmání, tak si stoupnul místo na svoje místo, blízko ke mně. A já jsem se cítila jako v sedmém nebi.
  A to bylo naposledy co jsem ho viděla. Mám pořád nutkání si vyhledávat jeho fotky na internetu, i když mi příjde, že není nijak extra hezký. A strašně ho chci vidět. Už se mi o něm i zdají sny (jednou se mi zdálo, že mi vyznal lásku – a já mívám pravdivé sny!). Ale fantazíruju až moc. Občas si něco vymýšlím a při tom se nesoustředím vůbec na realitu. Řekla jsem o tom pár kamarádkám a oni mi řekli, že jsem zamilovaná. A já se tedy ptám – znamená to, že jsem zamilovaná???
  A je to vzájemné???

  holka, 12 let, 26. července

  Ahoj z Modré linky,

  svěřuješ se nám s tím, jak se cítíš ohledně jednoho kluka a chceš vědět, zda jsi zamilovaná. Na tu otázku Ti úplně nedokážeme odpovědět, protože jak se cítíš, to víš jen Ty. Jestliže se vedle něj cítíš jako v nebi, jak píšeš, myslíš na něj, chceš být blízko něj, tak to mi přijde velmi podobné pocitům zamilovanosti či minimálně sympatie. Co cítí on, to Ti říct opravdu nedokážeme. To můžeš zkusit odhadovat z toho, jak se chová nebo se ho na to můžeš zeptat.

  V každém případě je to hezké období, když člověka těší už jen to, že toho druhého potká, přejeme Ti tedy, aby sis je užívala.
  Modrá linka

  Kluci a láska

  Nerozumím jejímu chování

  Dobrý den, potřeboval bych poradit, jak sbalit kamarádku.
  Ona bydlí ve vedlejší vesnici. Když jsme ještě oba byli na prvním stupni zš, tak ona byla na zš v té její vesnici a já v mojí vesnici, ale byli jsme ve stejné třídě. Jelikož ta moje vesnice je největší ze všech vesnic v okolí, tak tady máme také největší školu. Naše škola každý rok pořádá turnaj ve vybíjené pro okolní školy. Tam jsem se s tou kamarádkou poprvé seznámil, poté jsme spolu začali chodit, ale bylo to spíše jen po internetu, takže bych tomu asi ani chození neříkal... Každopádně ona potom do šesté třídy přišla k nám do školy a já jsem byl v A a ona v B, jsme se ani nebavili, protože mě neměla moc ráda, jelikož jsem jí furt balil, ale ona mě nechtěla. Najednou jak jsme vyšli základní školu, tak se nějak bavíme, nutí mě, abych dojel na jejich vesnickou akci, chodí s námi ven a baví se semnou tak jako nikdy. Přijde mi to divné, že by se tak najednou semnou chtěla bavit... vždyť na tom přece něco musí být ne? Prosím o nějakou radu... doufám, že si nedělám falešný naděje :-(

  kluk, 14 let, 26. července

  Ahoj z Modré linky,

  líčíš nám chování své kamarádky a prosíš o radu. Nepíšeš, s čím přesně chceš poradit, mohu tedy jen odhadovat, že chování své kamarádky a jeho proměně nerozumíš. My však neznáme ani Tebe a ani ji, nemůžeme Ti tedy vysvětlit, co si kamarádka myslí, nebo co se za jejím chováním skrývá. Co si druhý myslí, cítí, to je možné do určité míry odhadnout z jeho chování. Jak je to doopravdy, to však ví jen ten člověk sám. Jestli tedy o kamarádku i nadále stojíš, můžeš se s ní prostě začít vídat a uvidíš. Nebo se jí můžeš úplně narovinu zeptat, říct jí vlastně to, cos napsal nám, že se nevyznáš v tom, jak se chová, že Tě odmítala a teď se zdá, že to má jinak.

  Přejeme Ti hezké dny
  Modrá linka

  Holky a láska

  Jak si s ním promluvit?

  Dobrý den,
  promiňte že sem píšu po několikáté. Jedná se o kamarádství. Mám ve třídě jednoho spolužáka do začátku tohoto školního roku jsem si ho skoro ani nevšímala ale potom nás ale učitelka přesadila a já najednou seděla vedle jeho lavice. Byla jsem neoblíbená, malá a nebyla jsem v holčičí partě. Takže se o mě nikdo nezajímal. Učitelka nám dokonce přidělila skříňky vedle sebe a mě to docela vadilo zrovna klučičí rozhovory a drby jeho bráchy (dvojče) jsem rozhodně neměla zapotřebí poslouchat. Po půl roce jsem si na to docela zvikla ale učitelka mi přidělila jinou skříňku. Ok. Byla jsem docela šťastná a měla to co jsem chtěla ale po dvou týdnech mi ty rozhovory a drby začala chybět. Začla jsem si uvědomovat co to pro mě znamenalo. Občas jsem se u těch rozhovorů zasmála, občas jsem se dozvěděla něco zajímavého a občas mi to zvedlo náladu. Začla jsem si uvědomovat co pro mě ten kluk znamená. Začal se mi líbit. Vždy když jsem byla vyvolaná nenápadně jsem se na něho koukla. On to naštěstí neviděl ale viděl to jeho spolužák. Věděla jsem že mě ten spolužák miluje ale já jeho fakt ne. Pořád se totiž vychloubá a provokuje ostatní holky. Docela jsem se ho bála že to řekne celé třídě ale on naštěstí myslel že se koukám na něho. Najednou přišel převrat ve třídě jsem byla nejoblíbenější, dokonce jsem i povyrostla a navíc mi šla škola. Ten spolužák mě začal mít rád. Pořád jsme se na sebe nenápadně koukali. On se koukl až se otočil zase já... Chtěla jsem sním být kamarádka přišel mi fajn víc než ostatní kluci. Neměla jsem ho jak oslovit. Pořád za ním chodí to dvojče a parta kluků (on je nejoblíbenější kluk ze třídy). A navíc jednou viděla moje kamarádka jak se koukám na toho kluka a už věděla kolik uhodilo. Když jsem byla ve skupinové práci s tou spoluzačkou a tím klukem tak ten spolužák se na mě furt díval já mám naštěstí svoje metody nenápadného koukání a nečervenání se. Takže já jsem byla jako normálně. Ale ten spolužák je hodně takoví nevím jak to říct citliví. Když byl vedle mě začal se červenat a pořád se na mě koukal a nepracoval. Kamarádka se vtom vyznala řekla (jeho jméno) ty miluješ (moje jméno) jo? Já jsem dělala jakože nic a ten spolužák řekl ne ani trochu (velký falešní úsměv). Bylo na něm poznat že to nemyslí vážně ale kamarádka si toho přestala všímat a dokonce na to i zapomněla. Byl konec roku a já pořád chtěla alespoň jeho číslo ale on za ním chodil ten brácha a jeho parta a i kdyby jsem se ho zeptala ta parta nebo brácha by se ptali na co to chci a pak ty klučičí řečičky např: (moje jméno) má kluka! Kdy se berete? Můžu být družička. A potom by mi ho chtěl dát a zase by to říkali jemu : (jeho jméno) se zamiloval. (jeho jméno) už dospívá....A proto se ho na to nechci ptát jak kvůli mě tak i kvůli němu. A i kdybych to napsala kamarádce co na něj číslo má poslala by to holkám a zase ty řečičky. Jsou prázdniny a já bydlím v jiné vesnici než on a chybí mi. Škola byla jediné místo kde jsme se viděli. Ale mám takoví dojem že má rozvedené rodiče a že jeho taťka bydlí ve stejné vesnici jako já protože mi to myslím někdo říkal a vyděla jsem je jednou na zmrzlině v té vesnici.
  Prosím poraďte mi>X<- děkuji

  Ahoj z Modré linky,

  je hezké poznávat se s kluky a učit se s nimi navazovat vztah. Líčíš nám, jak to máš se spolužákem a chceš poradit, nepíšeš však s čím. Mohu tedy jen předpokládat, že mu chceš dát najevo, že o něj stojíš. Jestliže jsem to dobře pochopila, to, co Tě trápí je, že se Ti nedaří najít vhodnou chvíli, kdy si s ním promluvit. Neumíme Ti však poradit nic jiného, než to, co radíváme vždycky. Můžeš se pokusit přece jen si vyčkat na vhodný okamžik. Jestliže jich moc není, můžeš mu třeba tajně podstrčit lísteček nebo si zkusit zjistit, zda je na Facebooku či Instagramu. Také můžeš zkusit zjistit, jestli skutečně jeho taťka bydlí ve stejné vesnici jako Ty. Nebo to prostě můžeš risknout a oslovit ho, i když není sám, můžeš si zkusit najít nějakou záminku, třeba aby Ti vysvětlil nějaké učivo, které jste probrali a tak podobně.

  Držíme Ti palce, aby Ti to vyšlo.
  Modrá linka

  Kamarádi

  Ahoj.... na dnešek jsem byla domluvená s jednou kamarádkou že půjdem ven. Když jsem přišla na místo kde jsme měli sraz tak už jsem viděla že je tam s kamarádkou i moje nejlepší kamarádka. První jsme šli na takovou pyramidy kde jsou na vrchu takové sededla kde se dá posadit a třeba si tam povídat. Moje nejlepší kamarádka se otočila zády ke mně a začaly si povídat s druhou kamarádkou o škole (já s nima teď už do školy nechodím ale chodila jsem) a když jsem za tu asi tři čtvrtě hodinu řekla jednu větu tak na to nikdo nic neodpověděl. Během toho se mě ani jedna kamarádka nezeptala ani to blbé jak se máš ani třeba to co jsem měla na vysvědčení, jenom se bavily spolu o různých zážitcích ze školy. Pak když jsme slezly z pyramidy tak jsem šly na takový ten kolotoč který rozhíbáš když chodíš a obě dvě na to naskočily, bavily se a já tam asi zase čtvrt hodiny jenom stala a když jsem si tam jednou stoupla tak jedna kamarádka odešla asi proto že tam nebylo dost místa a nejlepší kamarádka šla hned za ní. Pak jsme si šly napustit vodu k pítku kde po sobě obě stříkaly vodu ale já jako bych neexistovala. Ještě nejlepší kamarádka říkala kamarádce "Tak je léto a musíme po sobě stříkat vodu ne?". Pak jsme šly zas na pyramidu kde se bavily o tom že na kamarádčině účtě na Instagramu jsou jenom fotky s mojí nejlepší kamarádkou a to jak si pořád píšou a když šli potom na další kolotoč tak už jsem s nima ani nešla a očividně mě nepostrádaly, protože se na mě ani nepodívali. Pak už šli na další hřiště a otráveně že jestli už jdu a já jsem jim řekla že když tak za nima přijdu a nakonec opravdu odešli beze mě. Potom jsem nedostala žádnou zprávu třeba kde jsem ale daly spoustu fotek z dneška jak jsou spolu na sociální sítě. A aby toho nebylo málo, tak jsem zjistila že kamarádka je homofob (nevím proč ale myslím že by lidi měli lgbt+ aspoň respektovat). Myslíte že má cenu se s nima ještě kamarádit? Nechci přijít o nejlepší kamarádku ale zase dneska jsem brečela.... já fakt nevím jestli to má ještě cenu. (ještě jsem neřekla že ony spolu ven chodí často a já jsem se musela sama ptát jestli vůbec se mnou nechcou jít ven). A jak si mám případně najít nové kamarády?Děkuju moc $>

  holka, 12 let, 10. července

  Milá slečno,
  děkuji za důvěru, se kterou píšeš do naší poradny. Vážím si tvé otevřenosti.
  Píšeš, že jsi měla jít ven s kamarádkou a nakonec tam byla i tvá nejlepší kamarádka. Nikdo se tě tam nevšímal a spíše si byla takový pozorovatel. Ani si neumím představit, jak moc náročné to pro tebe muselo být. Nikomu by nebylo dobře, kdyby se někde cítil jako "páté kolo u vozu".
  Ptáš se, jestli má cenu se s nima ještě kamarádit. Na to ti bohužel neumím odpovědět. Dej na své pocity. Naše intuice se obvykle moc nemýlí. Píšeš, že si potom doma brečela, což určitě není to, co by nám mělo kamarádství přinášet. Kamarádství obvykle přináší zájem o druhého člověka, aktivní zajímání se o toho druhého (třeba i jen tou otázkou: "jak se máš?") a také důvěru, že se na druhého člověka můžeme obrátit, když něco potřebujeme. Kamarádství ale nevylučuje to, že se člověk bude kamarádit s více lidmi a také přátelství může mít horší i lepší období. Zkus se podívat do minulosti, jaký byl dřív váš vztah s kamarádkou a jak ses s ní cítila. Jestliže se cítíš hůř až v poslední době, zkus si odpovědět na otázku, jestli by se o tom dalo s kamarádkou promluvit.
  A kde najít nové kamarády? Nové kamarády můžeš najít třeba na nějakém zájmovém kroužku, ve třídě, přes jiné kamarády atd. Záleží, kde se pohybuješ.
  Moc ti přeji, aby se to s kamarádkou vyjasnilo a ať si najdeš další kamarády, se kterými se budeš cítit skvěle.
  Se srdečným pozdravem
  Poradce Centra Locika

  Rodiče

  Dobrý den,
  radši bych to tu neměla okecávat, a jít rovnou na to.
  Takže - od září jdu na osmiletý gympl a protože ten gympl není u mě ve městě tak musím dojíždět. Bydlíme hned u nádraží a nádraží kde bych vystupovala je nedaleko gymplu, takže budu jezdit vlakem. Jenže je v zimě je po ránu tma a mamka mě nechce pouštět samotnou. Že prý tam nikdo nevystupuje. Jenže tam vystupuje třeba 20 lidí. Takže bych tam nebyla sama. Mamka mi v těchto věcech vůbec nedůvěřuje. Když jdu s kamarádkou ven musím jí pořád volat a někdy mi i vyhrazuje místa kam můžu chodit a takhle mě pořád hlídá. Ale to mě nijak neštve, mě štve spíš to s tím gymplem. Ptám se tedy - Jak můžu mamku přesvědčit, že se o mě nemusí až TAKHLE bát, že mě nemusí furt hlídat. Občas si říkám, když už se chová takhle, proč mi radši nepřipojí nějaký čip přes který mě může sledovat?

  Děkuji moc za odpověď.

  holka, 11 let, 10. července

  Holka, 11 let

  Milá pisatelko,
  děkuji za dotaz, se kterým se obracíš na naši poradnu.
  Píšeš, že jdeš od září na osmiletý gympl. Budeš jezdit vlakem, jelikož bydlíš blízko vlakového nádraží a také i gympl je u nádraží, kde budeš vystupovat. To je určitě super a mamka i kvůli tomu může být klidnější.
  Píšeš kvůli tomu, že má mamka strach, až bude po ránu zima a budeš na nádraží "sama". Zkusila bych se pokusit říct mamce, to co si psala nám a to to, že tam vystupuje asi 20 lidí. Maminka tě bohužel stále asi vidí jako malou holčičku, kterou je třeba chránit a ne jako slečnu, která už bude chodit na gymnázium. Je to přirozené. Rodiče si na období dospívání musí teprve zvyknout. Co kdybys mamce zkusila navrhnout, ať ti koupí pepřák? Myslíš, že by to aspoň trochu uklidnilo její obavy o tebe?
  Moc ti přeji, ať se ti na gymnáziu líbí a ať se ti s mamkou podaří domluvit tak, abyste byly obě spokojené.
  S přátelským pozdravem
  Poradce Centra Locika

  Moje tělo - váha

  Ahoj Alíku a spol,
  zajímá mě jesli se mnou není něco v nepořádku, protože jsem si udělala takový ten test kde zadáš svůj věk a váhu (nepamatuji si jméno toho testu), no a napsalo mi to „silně podvyživená“ měla bych s tím něco dělat? Mám jít na kontrolu k doktorovi? Velmi často mě bolí břicho i hlava, což je nejspíš z toho že ráno vůbec nejím (už jsem si na to totiž odvykla, a jíst ráno už prostě nemůžu)

  Ahoj,
  vypadá to, že sis udělala test BMI (body mass index), který na základě váhy a výšky odhaduje, zda je váha člověka v normě, pod normou nebo nad normou. Příliš vysoké i nízké hodnoty mohou znamenat ohrožení zdravotního stavu člověka. BMI je vhodné používat až u dospělých lidí, které už mají dovyvinuté tělo. U dětí může dávat zavádějící informace. Promluv si o výsledku testu s rodiči a společně se rozhodněte, zda je tvá váha skutečně tak nízká, že by bylo třeba vyhledat lékaře.
  Co se týká snídaní, jsou lidé, kteří se nedokážou najíst hned po probuzení a snídají třeba až po dvou hodinách bdění. Během dopoledne je ale třeba nějaké živiny přijmout, abys měla energii do začátku dne. Když se někdo učí snídat, je fajn začínat a malými porcemi, s ovocem a zeleninou, různými kašemi nebo cereáliemi. Tyto potraviny se snadno tráví a mají v sobě úkrytu energii.
  Měj se krásně!
  Péťa

  Menstruace a výtok

  Menstruace a očkování

  Ahoj poradno. Jdu s dotazem. Mohla bych se zeptat, jestli můžu jít na očkovaní, (proti covidu-19) když mám měsíčky? Půjdu na druhou dávku. Děkuji za odpověd. :-)

  holka, 13 let, 28. července

  Ahoj holko,

  Menstruace nepředstavuje důvod pro vynechání očkování. Nicméně je třeba počítat s tím, že očkování proti covid-19 může dočasně ovlivňovat menstruační cyklus. Proto by tě nemělo znepokojovat, jestliže se během několika měsíců po očkování dostaví nepravidelnost menstruačního cyklu (která je ostatně u dospívajících dívek tak jako tak poměrně běžná).