Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alík radí dětem

  Na otázky odpovídají

  pracovníci linky důvěry Modrá linka, psycholožka BáraV, MUDr. Jiří Staněk, bojovníci proti kouření z projektu Nekuřátka, český klub skeptiků Sisyfos a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze čtenáři mladší 15 let.

  Jiné téma

  Váha, láska a snowboard

  Ahoj Alíku, je mi 15 let, v minulém dotazu jsem nepsala kolik mi je let, protože starším 15 let vykáte a mě přijde blbý, když mi někdo vyká, Alíku prosím tykej mi. Ještě jednou bych se teda chtěla zeptat jestli je moje váha normální? Vážím 46 kg a měřím 165 cm. Rodiče říkají, že jsem hubená, to já i celkem jsem, ale přijde mi že mám nohy od kolen dolů tlustší, nevíš jak zhubnout jen nohy, nechci hubnout celá.
  A druhý dotaz, rozhodla jsem se toho kluka zeptat, co se děje. Říkal, že nic, ale že si ted víc chce psát s někým jiným, já myslím že s tou holkou, trochu jí závidím, ale nechci jim kazit vztah, i když ona na instagramu psala že ho nemiluje. Ten kluk, si se mnou ted sice píše, ale málo, hlavně že jsme zůstali kamarádi. Alíku, s kamarádkou jsme se domluvily, že už se mu už v mobilu nebude hrabat, ona na to nejdříve nechtěla přistoupit, ale vysvětlila jsem jí, že to fakt nemá dělat a že by z toho mohl být problém. Alíku, asi ted nemám tomu klukovi říkat, že ho mám ráda, viď?
  Alíku, ještě mám třetí dotaz, nevím jestli to do poradny patří, jsem tu celkem nová. Chtěla bych nový snowboard, začala jsem se učit na starém, který byl na půdě, jenže je malý a má rozbité vázání, takže mi z něj vypadávají nohy. Rodiče mi nechtějí koupit nový, říkají že na naučení to stačí, že až k narozeninám, jenže ty mám až v květnu a to mi bude snowboard k ničemu. Nevíš jak jim říct, že bych ten snowboard chtěla teď, když u nás tady na horách je tolik sněhu, asi 60 cm. Alíku, doufám, že jsem to nenapsala moc dlouhé.

  holka, 1? let, 14. ledna

  Ahoj,
  pokusím se na tvé dotazy odpovědět postupně. Co se týká tvé váhy - po uvedení tvého věku je zřejmé, že tvá váha je skutečně nižší než by měla být. Místo hubnutí (nehledě na to, že neexistuje způsob, jak zhubnout jen jednu konkrétní část těla) by ses proto měla spíš soustředit na to, abys dodržovala zdravý a pestrý jídelníček, který tvému tělu dodá to, co potřebuje.
  Ohledně tvého druhého dotazu ti mohu zopakovat jen to, co jsem ti psala už v předcházejících odpovědích - a totiž, že city druhého člověka se nedají vynutit a měla bys respektovat to, že se rozhodl pro někoho jiného. Naopak bych si velmi cenila toho, že ti to řekl na rovinu a zůstali jste kamarádi. Chápu, že to není jednoduché, ale smiř se s tím, že teď zkrátka o vztah s tebou nestojí. Možná se to časem změní, ale i kdyby ne, kvalitní kamarádství vůbec není málo.
  K tvému třetímu dotazu je obtížné něco napsat, protože neznám tvé rodiče, ani důvody, které je vedou k tomu, že ti snowboard nechtějí koupit. Nevím, jestli je to zapříčiněno vaší finanční situací, nebo třeba tím, že nevěří, že ti tvůj zájem vydrží. Nicméně mě napadá, že by tato situace šla vyřešit například tím, že se s nimi domluvíš na tom, zda by sis nemohla na tuto sezónu vypůjčit snowboard z půjčovny, nebo jestli by nešel pořídit například na inzerát z druhé ruky. Určitě by to bylo finančně méně náročné a možná by k tomuto řešení byli rodiče svolnější.
  Měj se hezky!
  Bára

  Holky a láska

  Miluji kluka kamarádky

  Drahý Aliku a spol.
  Chci jenom radu co dělat. Mám kámošku. Jsme si hodně blízké. Jako sestry. Jenže miluju jejího kluka. Je to těžké. Oni jsou do sebe hodně zamilovaní. Nechci to zkazit. Co mám dělat? Pomoc!.
  Děkuji moc.

  holka, 13 let, 13. ledna

  Ahoj,
  to, co popisuješ, je velmi ošemetná a citlivá situace. Naprosto chápu, že je pro tebe těžké vídat se s kamarádkou i jejím klukem, do kterého jsi zamilovaná. Na druhou stranu velmi oceňuji, že si uvědomuješ, že kdybys o tom kterémukoli z nich řekla, poznamenalo by to zcela jistě vaše přátelství.
  Bohužel se obávám, že v této situaci se toho moc dělat nedá. Člověk se zkrátka v životě mockrát ocitne v situaci, kdy nemůže mít to, co by si přál a kdy jeho city nejsou opětované. Chápu, že pro tebe musí být obtížné vídat se s nimi a možná by bylo řešením na nějaký čas omezit vaše kontakty, aby sis mohla udělat pořádek sama v sobě. Nemusíš se přestat vídat se svou kamarádkou, ale zkus omezit situace, kdy se vidíte ve třech - i s jejím přítelem. Pak můžeš jen doufat, že když se neuvidíte, tvé city k němu postupem času zeslábnou, nebo se na obzoru objeví někdo jiný, kdo tě zaujme víc.
  Přeji ti hodně štěstí!
  Bára

  Menstruace a výtok

  Mohou panny používat tampóny?

  Ahojte,
  mám dotaz. Můžu používat tampony i když jsem panna? Nikdy jsem nad tím nepřemýšlela, ale s rodinou jsme chtěli jít do bazénu u tety, a když jsem mamce řekla že jsem to dostala jestli nemá tampon, tak mi řekla že si myslí že já si ještě tampony dávat nemůžu. Moje kamarádka tampony normálně používá, ale mamky se na to nikdy neptala a asi ji taky ani nenapadlo že by to mohlo vadit.
  A pak taky, mohla bych si tampony dávat na noc? V noci to mám silnější a vložky mi prostě nestačí, musím spávat na ručníku. Slyšela jsem že je nebezpečné si v sobě tampony nechávat déle kvůli toxickému šoku, ale nějak jsem nepochopila co to je. Napadlo mě pořídit si menstruační kalíšek, ale zase si nejsem jistá jestli ho můžu používat když jsem panna.
  Děkuju.

  holka, 14 let, 13. ledna

  Ahoj,
  tampóny mohou používat i panny (samozřejmě pokud nemají problémy s jejich zavedením) a stejně tak můžeš tampóny používat bez obav i přes noc. Je přirozeně nutné tampón ihned po probuzení vyměnit, ale na noc si tampóny zavádí miliony žen bez sebemenších problémů. Syndrom toxického šoku je mimořádně vzácné onemocnění a v lékařských statistikách jsem našla ze mezi roky 2000 - 2009 jím v ČR onemocnělo pouhých třicet lidí. To samozřejmě neznamená, že je radno ho podceňovat, ale pravděpodobnost, že by se ti něco takového mohlo stát jen kvůli tomu, že si zavedeš tampón n noc (při dodržení všech hygienických pravidel), je skutečně mizivá.
  Měj se hezky!
  Bára

  Význam slova

  Co znamená „banální“?

  Ahoj Alíku a spol., moc mě zajímá, co znamená, když je něco banální, prostě banalita, protože když jsem si to vyhledala, tak jsem našla úplně jiný výraz, než co mi řekli lidé v mém okolí. Děkuji a měj hezký zbytek dne! :-)

  holka, 16. ledna

  Ahoj,
  slovo banální znamená všední, nudně obyčejný, bezvýznamně jednoduchý. Banalita může být nějaké strašně moc jednoduché zadání, úkol, který zmákneš levou zadní a následně ho úplně vypustíš z hlavy, i když za něj dostaneš skvělou známku. Nuda, nuda, šeď, šeď…

  Co jsem zběžně našel na anglickém wikislovníku, slovo banální pochází z francouzského banal, kde za středověku souviselo se společně užívanými službami v panství. Francouzština si ho půjčila ze středověké latiny, ze slova bannālis, což prý znamenalo podléhající feudální autoritě, a tento pojem vycházel z klasické latiny, kde banus znamenal jurisdikci, neboli soudní pravomoc.

  Ze stejného latinského prapředka mimochodem vzešel i anglický pojem ban používaný pro zákaz nebo blokaci. Některé banální věci by si ban určitě zasloužily. :-D

  Alík

  P. S.: Banalita nemá nic společného s banánem. 🍌
  Banány pravděpodobně pochází z wolfštiny, Wolofská říše se nacházela v Africe na území dnešního Senegalu.

  Jiné téma

  Vadná elektrická zásuvka

  Ahoj poradno,mám otázku : Chci vědět co je tohle když zásuvka smrdí nebo hoří
  ukážu vám nápovědu:

  Shořená zásuvka do poradny to patří, © warcraftan

  holka, Neřeknu let, 15. ledna

  Ahoj,
  vypadá to, že v té zásuvce došlo ke zkratu. Je možné, že se tam uvnitř dotýkají nějaké dráty, které se dotýkat nemají, nebo že je tam poškozená izolace. Také je možné, že na to byl připojen spotřebič s větší spotřebou, než na jakou je to konstruované, a došlo k přehřátí a poškození.

  Rozhodně by bylo nejlepší zásuvku nepoužívat a odpojit od elektřiny, a už vůbec nenechávat zapnutou bez dozoru. Nová zase tak moc nestojí, a takto poškozená může být nebezpečná. Pokud nechceš tuto zásuvku rovnou vyhodit, tak by bylo nejlepší ji svěřit nějakému odborníkovi přes elektrická zařízení, aby ji prohlédl a zjistil, co s ní přesně je. Ale pokud to nebude nějaký známý, bude ta kontrola nejspíš dražší než nová zásuvka.

  Vyhledat odbornou pomoc

  Jak se vyrovnat se smrtí?

  Mám otázku, jak se vyrovnat s případnou VLASTNÍ smrtí?
  Asi před rokem a půl se mi na hrudi vytvořilo asi pět fleků, když jsem to ukazovala mámě, řekla, že jsou to pihy nebo nějaká vyrážka. Nechala jsem to tedy být a čekala až to zmizí. Pak přišla korona, prázdniny a já si na to celkově nedávala pozor, ani to nesledovala.
  Teprve nedávno jsem si všimla, že fleky ztmavly a udělalo se jich o něco víc. Když jsem to ukazovala tátovi, začal strašně jančit, křičet a pak plakat, ptal se mě jak dlouho to mám a když jsem řekla že přes rok, začal plakat ještě víc.
  V naší rodině máme rakovinu už dlouho, ale nikdy by mě nenapadlo, že bych jí mohla mít i já.
  Šli jsme za kožní, a já jsem v nemocnici prý na pozorování.
  Doktoři se mnou vůbec nekomunikují a ignorují moje dotazy, rodiče jenom pláčou a sourozenci se se mnou baví, jako by mě už nikdy neměli vidět.
  Chci ti říct, že tě mám strašně rád.
  Nikdy jsem nic ošklivého co jsem ti řekl nemyslel vážně.
  Atd.
  Myslím že umírám, a oni mi to jen nechtějí říct, přijde mi smutné, že mi zatajují vlastní smrt.
  Jak se mám srovnat s tím co se děje?

  holka, 13 let, 14. ledna

  Ahoj,

  je mi líto, že teď řešíš takové náročné a těžké věci. Nevím, zda na Tvou obrovskou otázku, jak se dá srovnat s vlastní smrtí, existuje správná a obecná odpověď. To, co mi připadá velmi důležité, je nebýt na to sama, mít o tom s kým mluvit, ať už s psychologem, nebo třeba nějakou doprovázející osobou, která umí pracovat s tématem umírání a pocity, které s tím můžou být spojené. Myslím si především, že není v pořádku, co se kolem Tebe teď děje. Připadá mi neprofesionální chování lékařů, kteří s Tebou nemluví o důležitých věcech, ačkoli jim kladeš otázky, a rodinou, která s Tebou mluví, ale tak, jako by Tě už neměli nikdy vidět. Myslím, že máš právo vědět, co se s Tebou děje a podle toho se zařídit, můžeš využít i podporu psychologa, který bývá v nemocnici k dispozici a může Tobě i rodině být oporou. Myslím, že je velmi důležité s nimi mluvit o tom, jak moc Tě trápí nejistota ohledně tvého života, a že si myslíš, že umíráš. Pokud by to bylo těžké, můžeš jim ukázat svůj dotaz s naší odpovědí. Je důležité, abys měla s kým sdílet své myšlenky, které Tě trápí, abys s tím vším, co na Tebe tak doléhá, nebyla sama. Sdílení velmi pomáhá, uleví a také sbližuje. Pokud je to teď tolik těžké pro rodiče, že o tom s Tebou nemluví, měli by Ti pomoci zajistit podporu psychologa. Může Ti také pomoci si třeba i psát deník nebo to, co prožíváš, napsat do dopisu. Také my jsme Ti dále otevřeni, kdybys to chtěla více probrat, ať už na telefonu, Skypu či chatu (www.modralinka.cz).

  Držíme Ti pěsti,
  Modrá linka

  Milování

  Je normální, že táta sledoval porno stránky?

  ahoj vespolek,
  pisu narychlo a je mozne, ze vety budou trochu prekotne a mozna nesrozumitelne, ale jsem trochu rozhozena z toho, co se mi stalo.
  s tatou mame perfektni vztah, lepsi nez s mamkou, zminuji to proto, aby sis nemyslel, ze by nas vztah mohl byt pricinou nasledujiciho.
  jelikoz skolu mam online, tata mi pujcuje data a vzdy si na jeho telefonu musim zapnout sdileni dat (hotspot), takze musim odemknout jeho telefon (samozrejme s jeho povolenim, nikdy bez). kdyz jsem jednou takhle udelala, po odemknuti se mi zobrazila stranka s obsahem pro dospele (porno a nahe fotografie). nez jsem s ulekem zavrela stranku, vsimla jsem si, ze je to otevrene v tematu „teen“.
  od te doby jsem z toho rozhozena a nevim, co si o tatovi myslet. je pro zenate muze normalni se na tento obsah divat? pokud ne, mela bych se na nekoho obratit?
  dekuji za odpoved :)

  holka, 13 let, 13. ledna

  Ahoj,

  je dobře, že jsi přišla do Alíkovy poradny, když Tě rozhodila stránka s pornem, která byla na tátově telefonu. Chápu, že Tě to znejistilo a asi máš kolem toho spoustu otázek, co je v pořádku a co ne. Dost mužů (i ženatých) se občas podívá na nějaké porno stránky. Dnešní doba přinesla přílišnou dostupnost takovýchto stránek, na které se často, bohužel, dostanou i děti, které by rozhodně porno stránky vyhledávat neměly, do 18 let je toto trestné a může ovlivnit sexuální vývoj dětí nevhodným směrem, “podepsat se” na jejich sexuálním životě. Tvůj táta je dospělý muž, má právo na intimní život podle svých představ a uvážení. Každý na takové věci, zda porno ano či ne a které jeho formy či míra už můžou být patologické, může mít trochu jiný názor a normu. Myslím, že je v pořádku tátovi říct o tom, co jsi viděla, a promluvit si s ním o svých pocitech a obavách. Může Ti k tomu říct i svůj postoj, nějak Ti to za sebe vysvětlit. Můžeš ho také požádat, aby si na tyhle věci dal pozor tak, aby Tě to nemuselo zbytečně zatěžovat a vyvádět z míry. Připadá mi v nepořádku to, že jsi do těchto věcí jeho neopatrností teď takhle nepříjemně vtažená, je to něco, co by mělo zůstat v rovině dospělých a jeho osobního života.

  Přejeme Ti vše dobré,
  Modrá linka

  Povolání

  Výběr střední školy

  Vyběr střední školy

  Dobrý den, asi to řeším trochu brzo ale...je mi 13 let a chodím do sedmé třídy. Nedávno jsem se s rodici bavil kam bych chtěl jít na sš a co bych chtěl dělat až budu dospělý. Vím že se hlasí na dvě sš ale ja si zatím vybral jen jednu, a to konkrétně střední odborné učiliště Škoda v mladé boleslavi. Strašně moc bych tam chtěl chodit ale rodiče mi řekli že to určitě ne protože to je sš s výučním listem. A proto bych se chtěl zeptat jestli já mám nějaké právo si tu sš vybrat sám i když se to rodičům nelíbí, samozřejmě chápu že rodiče to platí atd. ale je přeci na mě kam půjdu když to budu studovat já. No prostě dotaz teď zkusím shrnout: Mám nějaké právo při výběru sš nebo je to čistě na rodičích kam mě pustí a kam ne?

  kluk, 13 let, 12. ledna

  Ahoj,

  je moc dobře, že se včas zajímáš o to, kam bys rád šel studovat, a co bys jednou chtěl dělat. Je v pořádku hledat, co Tě baví, zároveň se i poradit s rodiči i dalšími dospělými. Volba školy a s tím související volba povolání je otázkou dohody v rodině, společných konzultací i se školou. Vzhledem k tomu, že ještě zbývá nějaký čas, můžeš ještě vyčkat a mezi tím si k tomu zjistit další informace. Můžeš se poradit se svými učiteli/učitelkami, výchovným poradcem/poradkyní, ev. školním psychologem, kteří Tě učí a tedy také můžou tušit, jaký máš talent a jaké zaměstnání by Ti mohlo sedět. Také se můžeš spolu s rodiči objednat do PPP (pedagogicko-psychologické poradny), kde absolvuješ vyšetření a testy, které ukáží, jaká profese by seděla právě Tobě. Testy můžou pomoci nerozhodným žákům a studentům, popř. také těm, kdo mají jiný názor než jejich rodiče, může vám tak poradit i psycholog v této poradně. Může pomoci také zjistit si informace o odborném učilišti Škoda (účastnit se Dnů otevřených dveří, promluvit s tamními učiteli nebo žáky, popř. s někým, kdo tuto školu absolvoval). Pokud by Tvůj otevřený zájem rodiče nepřesvědčil, můžeš požádat někoho dalšího v rodině či mimo ni (děda, strýc, soused, učitel, psycholog), někoho, koho rodiče znají, aby Tě u nich podpořil a také s nimi o tom může promluvit.

  Přejeme Ti, aby výběr školy dopadl podle Tvých představ.
  Modrá linka

  Kamarádi

  Mám sociální fobii

  Ahoj aliku, trpím sociální fobií, chodím do 6. třídy a nevím jak se mám začít bavit s ostatníma ve třídě. Přijde mi že jsem hrozně vyloučená např. jsem slyšela jak se všichni baví o skupinovce (třídním chatu) já tam nejsem a slyšela jsem že jsou tam lidi do kterých bych to neřekla Např. k nám do třídy přišel tenhle rok nový žák, kvůli covidu jsme pořád byli doma ve škole skoro vůbec a slyšela jsem že je v té skupinovce taky. Mám jednu kamarádku která se se mnou ani nebaví. Většinou se baví o přestávce s někým jiným a když se s ní nechce nikdo bavit, tak se baví se mnou. Kromě toho mě pomlouvá za mými zády. Na online hodině se mě učitelka zeptala na otázku, já jsem nebyla jistá jestli vim správnou odpověď tak jsem se bála zapnout si mikrofon. Učitelka se zeptala jestli mi funguje mikrofon a hned na to ta kamarádka řekla:„ Jí funguje mikrofon, jenom na těch hodinách není." Bylo mi hrozně, všichni vědí že se bavím jenom s ní a když to takhle řekla vypadalo to, jako kdybych jí řekla že tam nejsem. Vůbec jsem nepochopila proc tohle má zapotřebí. Asi tyden po tom jsme šli zase do školy, ale já jsem se jí hrozně bála něco na to říct, tak jsem mlčela a dělala že jsem na té hodině opravdu nebyla a že to co řekla je naprosto v pohodě. Chodím cca půl roku k psychologovi, ale zatim mi to vubec nepohlo. Hrozně moc bych se chtěla aspoň trochu začlenit a najit si kamarády kteří mě nebudou pomlouvat, ale jak?

  Jinak moc se omlouvám že je to tak dlouhé. Laura

  Laura, 12 let, 13. ledna

  Ahoj Lauro,

  vnímám, že jsi plná toho, co nyní prožíváš - a vůbec se tomu nedivím. Mít kamarády, být součástí jejich světa, je moc důležité. Zkusím spolu s Tebou přemýšlet o tom, jak se více začlenit. Vážím si důvěry a otevřenosti, se kterou jsi všechno napsala.

  Vždycky pomáhá, když člověk má někoho, kdo je při něm, je mu nablízku, a propojuje ho s ostatními. Ty máš kamarádku, je to ale kamarádka s "ale" - baví se s Tebou, ale jen když se s ní nechce nikdo jiný bavit, a nestojí při Tobě, kdy je potřeba, právě naopak. Napadá mě, co kdybys té kamarádce řekla, nebo napsala, že se Tě její jednání dotklo a že bys chtěla jiné kamarádství? Myslím, že i když na to nepřistoupí, nic velkého se nestane, protože se kamarádsky moc nechová. Můžeš také hledat mezi ostatními, jestli je tam někdo, ke komu by ses cítila blíže, a zkusit s ním navázat bližší vztah třeba tím, že mu na sociální síti napíšeš - třeba jak se má, nebo se na něco zeptáš apod. Můžeš také třeba rovnou požádat i o přidání do skupinovky, pokud budeš chtít. Vím, chce to odvahu a je to trochu risk, ale stojí to za to už jen pro ten pocit, že jsi něco udělala.
  Může se stát, že ve třídě bude stále obtížné najít někoho blízkého nebo se začlenit. Nebylo by špatné si hledat kamarády i jinde, třeba na jiném chatu, v jiné skupině - například podle Tvých zájmů. Tak můžeš zažít pocity kamarádství a sounáležitosti s jinou skupinou. Potom se začneš i chovat jistěji, což může pomoci v ostatních vztazích. Navíc Tobě samotné bude líp, protože budeš mít „svoje“ blízké lidi.
  Lauro, je moc dobře, že chodíš k psychologovi. Neboj se mu říct, že Ti to nepomáhá, říct mu, co bys potřebovala. Můžeš se s ním bavit i o tom, co jsi napsala nám. Mohli byste to probrat podrobněji a vracet se k tomu.

  Moc přejeme, aby bylo líp.

  Modrá linka

  Vyhledat odbornou pomoc

  Jsem trans a pořád smutný

  Dobrý den,
  první bych chtěl říct že jsem trans kluk takže budu psát v mužským rodě, přestože mě dřívější dotazy byly v ženským.
  Chtěl bych se zeptat co může znamenat že mi události a moje vzpomínky připadají vzdálené jako bych je nikdy nezažil jako bych si je vymyslel. Nevíte, jestli se nemůže jednat o nějakou psychickou nemoc?
  Jinak jsem pořád smutný a chce se mi brečet což ale před rodiči nevyjadřuju a nechávám to zavřené v sobě. Jediná chvíle kdy se cítím žít je když jsem na tréninku (dodržujeme opatření).
  Předem díky za odpověď.
  Anonym

  Kluk, 14 let, 13. ledna

  Zdravíme Tě z Modré linky,

  ptáš se nás, jestli nemáš nějakou psychickou nemoc, když Ti minulé události a vzpomínky připadají, jako bys je nikdy nezažil, a přidáváš i to další, co prožíváš. Děkujeme Ti za otevřenost, nemusí být lehké to takhle všechno povědět.

  Co se týká vzpomínek, máme je uchované v naší mysli, a může se zdát, jsme je ani neprožili, že třeba ani "nejsou naše". To, že to tak je i u Tebe, není mimořádné, můžeš být klidný.
  Je mi líto, že jsi pořád smutný. Říkám si, čím to asi je, co všechno se s Tebou děje. Už jen to, že člověk prožívá, že je "trans", může být pořádně náročné. Je moc dobře, že máš trénink, kdy cítíš, že žiješ. Bylo by moc fajn, kdyby takových okamžiků bylo více, a kdybys nemusel být pořád smutný. Myslím, že by s tím šlo něco dělat. Napadá mě, že by Ti s tím vším mohl pomoci odborník na lidskou duši, psycholog. Před ním se můžeš "otevřít", svoje pocity vyjádřit, nemusíš se ničeho bát. Možná máte ve škole školního psychologa nebo psycholožku, můžeš začít tam. Pomoc si určitě zasloužíš, není lehké, čím procházíš.

  Modrá linka

  Kamarádi

  Dárek

  Ahoj Alíku a spol.
  Mám málo peněz, nejsem nějaký chamtivý žebrák kdo by potřeboval hodně peněz, ale já mám v tuhle chvíli asi 130 kč. Rodiče mi kapesné dávají 100 kč za měsíc a to mi na všechny věci nestačí (kupovat sama si musím například dárky pro kamarádky a podobně). Jak si mám na něco vydělat? Nechci jenom prosit prosit a prosit. Moc děkuji za radu <3

  holka, 10 let, 14. ledna

  Zdravím tě,
  tolik peněz na měsíc není málo. Zkus místo drahých dárků koupit třeba bavlnky a udělej kamarádům náramky přátelství:

  Nebo zkus květiny z papíru – papírové origami:

  Škola - učení

  On-line výuka

  Ahoj Alíku, Modrá linko a ostatní 😇
  Mám takový dotaz... když píšu on-line test, jsem vždycky bledá a studená i když vím, že jsem se na test pořádně učila. Ale když jsme psali testy normálně ve škole, byla jsem uvolněnější. Nevíš čím by to mohlo být?
  Děkuji, s pozdravem Evka ❤️🍀

  Evka, 12 let, 14. ledna

  Milá Evko,
  distanční výuka a s ní spojená on-line výuka je v současné složité době, kdy nás všechny omazuje covid-19, věc nová a ne všem vyhovuje. Takže tvůj stresový stav je normální.
  Při testech ve škole je ve třídě vyučující, který si většinou přeje, aby žáci uspěli a při práci i trošičku radí. Kolem sedí spolužáci a i ti občas poradí (nebo nenápadně jukneš vedle;-)).
  On-line test je jiný, jsi na jeho vypracování doma sama. Rodiče ne vždy umí nebo chtějí poradit.
  Nevzdávej se, věřím našim lékařům. Určitě nákazu dostanou pod kontrolu a my se všichni s nadšením vrátíme k běžné výuce. Na toto se těší žáci i učitelé.

  Povolání

  Profesionální hráč videoher

  Ahojky poradno,
  mám dotaz do budoucna. Myslíte, že bych mohl být profesionálním hráčem video her? Podle mě mám potenciál, ale klasicky rodičům se to moc nelíbí. Ale podle mě, kdybych se fakt snažil a trénoval, tak bych mohl být klidně i top 100 nejlepších hráčů v ČR. Vím že nemůžete moc prozkoumat moje dovednosti, ale podle mě mi to fakt jde. Jenom potřebuji vědět, jestli se tím mám zabývat. Říká se, že když tě něco baví, tak v tom máš pokračovat nebo tak nějak to je.

  Předem díky za odpověď.

  kluk, 13 let, 13. ledna

  Zdravím tě,
  opravdu je skvělé, že přemýšlíš, čím se budeš živit v dospělosti. Hraní her je především zábava určená k odreagování. Asi se dá přivydělat i hraním her, ale že by tě tato činnost uživila po celý život, to si opravdu nemyslím.
  Na prvním místě měj vzdělání. Až budeš mít vystudovaný nějaký obor (učební obor, střední školu, vysokou školu), pak můžeš zkusit ty hry. Daleko výnosnější je vytváření her.
  Přeji ti hodně úspěchů při studiu.

  Poděkování poradně

  Dobrý den, milý Alíku a poradno,
  dnes sem nepíše K., ale její přítelkyně. Důvod je takový, že K. už není mezi námi. Zemřela den před Silvestrem na srdeční zástavu. Neměla moc krásný život, doma to pro ni bylo těžké, celkově vše bylo poslední roky špatné. Lidem nedůvěřovala a ani mně nebo příteli. Svoje problémy řešila cigaretami, sebepoškozovaním a někdy drogami.

  Pak se začala svěřovat sem a nálada se jí zlepšovala. Říkala mi o vás a já jsem byla šťastná, protože jsem si myslela, že se potom dokáže svěřit i lidem a pak se uzdraví. Bohužel se uzdravit nestihla.

  Já vám jen chci moc poděkovat, za mne a Šimona, co jste pro K. udělali, že se vždy mohla svěřit a čáštečně si ulevit jinak než ubližováním. Opravdu vám ještě jednou moc moc moc děkuji, moc to znamenalo pro nás.

  Nemusíte na to odepisovat jen jsme vám chtěli poděkovat.

  Děkuje vám, Soňa s Šimon

  Soňa a Šimon, 15. ledna

  Milá Soňo,
  upřímnou soustrast. Je mi moc líto, že příběh tvé kamarádky neskončil lépe, snad pomohou její otázky a odpovědi na ně ostatním.

  Moje tělo - kluci

  Masturbace a rozměry penisu

  Dobrý den, chtěl by se zeptat, zda častá masturbace (4-5x týdně) může ovlivnit růst a délku penisu v budoucnu. Jak se zbavit nadměrné touhy po masturbaci? Děkuji za odpověď.

  kluk, 14 let, 14. ledna

  Ahoj kluku,

  Mezi vykonáváním masturbace a růstem rozměrů penisu neexistuje žádná souvislost. Rozměry penisu jsou dány převážně vrozenými předpoklady a dosaženým stupněm tělesného vývoje.
  Frekvence (ve smyslu četnost) vykonávání masturbace, kterou v dotazu uvádíš, není nijak zvlášť vysoká. Pro dospívajícího jedince je spíše běžná, a tudíž ji sotva lze označit za „častou“.

  Jestliže masturbaci vykonáváš čtyřikrát až pětkrát týdně, rozhodně bych tvoji „touhu po masturbaci“ neoznačoval jako „nadměrnou“. Četnost vykonávání masturbace souvisí s úrovní hladiny pohlavních hormonů v krvi, která u naprosté většiny dospívajících jedinců prochází více či méně prudkým nárůstem. Vzhledem k tomu, že se právě nacházíš ve věku, kdy nárůst hladiny pohlavních hormonů v krvi dosahuje svého celoživotního maxima, by i častější vykonávání masturbace, než jaké zmiňuješ v dotazu, bylo stále ještě normální.

  Častější vykonávání masturbace v období dospívání je reakcí dospívajícího jedince na hormonální změny, k nimž v jeho těle dochází. Přitom pro dospívajícího jedince představuje masturbace nejsnazší, nejpřirozenější a zároveň nejbezpečnější způsob, jímž může svoji narůstající sexuální potřebu, která patří k biologicky daným potřebám, uspokojit.

  Samotná masturbace není nijak „škodlivá“, naopak se jedná o zdraví prospěšnou činnost, a to jak z hlediska zdraví duševního (při vykonávání masturbace dochází k uvolňování psychického napětí neboli tenze), tak i tělesného (zajišťuje důkladnější prokrvení a tím i důkladnější okysličení tkání pohlavních orgánů). Navíc u dospívajících chlapců a mladých mužů pravidelné vykonávání masturbace přispívá ke snížení rizika výskytu nádorových onemocnění předstojné žlázy neboli prostaty. Naproti tomu nejsou prokázány žádné negativní dopady masturbace na lidské zdraví.

  Pravidelné vykonávání masturbace tvé zdraví tedy nijak nepoškodí, spíše naopak. Zásadní omezování masturbace ze zdravotního hlediska rozhodně nelze doporučit. Důležité je pouze to, abys měl pro vykonávání této činnosti dostatek soukromí.