Poradna: Alík radí dětem

Na otázky odpovídají

pracovníci linky důvěry Modrá linka, Alíkova kamarádka BáraV, odborníci přes výživu z projektu Vím, co jím, odborníci na boj proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

Dotazy smí pokládat čtenáři mladší 16 let.

Moje tělo - holky

Ahoj ��, mám pár problémů.

  1. Strašně se potím, ale jakože prostě neskutečně. Jednou jsem měla u lněné halenky kruhy až k loktum... Jediný co tak můžu nosit hodně barevná tílka ale pak mi po rukách setkají kapky vody... Používám antiperspirant, holim se a všechno. Četla jsem že to může být kvůli hormonální nerovnováze, což by mohlo odpovídat protože jsem měla zatím jednu menstruaci v lednu. Ale prostě nevím jak to omezit. Určitě to není stresem.
  2. Když mám na sobě spodní díl plavek který nemusí být nijak hodně vykrojený, koukají mi z nich chlupy. Nechci se dole holit, není mi to příjemné ale už si s tím fakt nevím rady. Párkrát jsem si boky zastrihla jen nuztickami ale moc se tam nedostanu.
  3. mám pravý malý stydký pysk 3x (to doopravdy nepřeháním) větší než ten druhý. Je možný že ten druhý aspoň doroste?
holka, 15 let, 3. května

Hezký den,

oceňuji, že dokážete otevřeně napsat o tom, co Vás trápí a zajímá, i když se jedná o intimní záležitosti. I to k životu přirozeně patří a většina z nás se s podobnými problémy potýká. Chápu, že jsou to věci, které Vám znepříjemňují každodenní život a ráda byste je řešila.

Pokud se nadměrně potíte, bylo by fajn to probrat s Vaší dětskou lékařkou, ona může zvážit, zda je vše v pořádku a tělo funguje, jak má. Také může dát nějaké praktické tipy, jak pocení zmírnit, případně i řešit možnou hormonální nerovnováhu.

Ohledně ochlupení intimních partií, které je běžné, je možné zvolit např. variantu částečného holení pouze v oblasti třísel, která jsou v plavkách viditelná, kdy je zapotřebí použít pěnu na holení a nejlépe i zklidňující krém po holení, abyste předešla jakékoli zvýšené citlivosti či bolesti těchto partií. Také je možné zvolit jiný střih plavek, existují např. i plavky s kalhotkovými kraťasy, které by mohly ochlupení lépe překrýt.

Nerovnoměrnost stydkých pysků je mezi ženami normální a častý jev, u každé v různé míře. Pokud je rozdíl výrazný a nějak by Vás obtěžoval, opět doporučuji poradit se s praktickou lékařkou či gynekologem. Jste ve věku, kdy se tělo ještě vyvíjí a tvaruje, je možné, že se budou proporce ještě měnit. Zároveň že se to takto může ustálit a pak je možné k tomu přistoupit jako k Vaší jedinečnosti, něčemu, co k Vám přirozeně patří, nebo to případně v dospělosti řešit po poradě s odborníky např. lékařským zákrokem.

Nevím, zda máte v této intimní ženské oblasti nějakou dospělou ženu v okolí, které důvěřujete, ať už mamku či někoho jiného. Věřím, že by stálo za to probrat to s někým, kdo má třeba podobnou zkušenost a můžete tak také získat inspiraci k tomu, jak by se to dalo řešit. Nebojte se poradit i se svým lékařem.

Přejeme Vám vše dobré,
Modrá linka

Jiné téma

Ahoj Alíku a jeho kamarádi.
Mám problém týkajícího se .. řekněme mého vztahu s lidmi. Kdykoliv na mě někdo trochu déle mluví, obejme mě, nebo se jen snaží navázat kontakt jsem podrážděná. Snažím se být ale na všechny hodná a nezpůsobovat potíže. Tak jsem ten vztek v sobě dusila. Pak jsem se začala svěřovat svému deníčku. To se mi malinko ulevilo. Jenže si ho pak přečetla mamka a tak se bojím do něj nějak zapisovat aby to náhodou někdo nezjistil.
Nemáš tedy nějaké typy na to jak ten vztek, tu podrážděnost zvládat? (radši bych se s tím nikomu nesvěřovala, chtěla bych si to vyřešit sama abych nikoho neotravovala nebo aby to nevědělo celé město> díky drbnám)

Přeji příjemný den :)

holka, 13 let, 2. května

Ahoj,
pociťuješ vztek, který se snažíš potlačovat či ventilovat do svého deníčku. Bojíš se, aby se o tom někdo nedozvěděl, Tvé zápisky si přečetla už mamka. Chtěla bys svou podrážděnost řešit sama, aby ses nemusela nikomu svěřovat, máš pocit, že bys tím ostatní otravovala.

Mrzí mě, že máš pocit, že musíš své upřímné pocity skrývat a že bys tím své blízké otravovala. Nevím, jestli máš nějakou takovou negativní zkušenost, nebo na základě čeho tak soudíš. Věřím, že existuje alespoň jeden člověk, kterému by ses mohla upřímně svěřit a který by Tě naopak rád vyslechl a podpořil, byl tu pro Tebe. To však není možné, pokud nikomu neřekneš, jak se doopravdy cítíš a co bys potřebovala. Mamka už nejspíš trochu tuší, co se děje, nevím, zda jste o tom pak spolu mluvily, možná by stálo za to si to více vysvětlit a také dát najevo, že si přeješ, aby deníček byl Tvým soukromým prostorem.
Chci Tě podpořit v tom, že i vztek, stejně jako smutek nebo radost, patří mezi přirozené lidské pocity, které zažívá každý z nás a je to tak v pořádku a zdravé. Naopak je zbytečně zatěžující snažit se ho nějak potlačit, skrýt, dusit v sobě. Podrážděnost můžeš dobře uvolnit např. při nějakém sportu či jiném koníčku, někomu pomáhá malování, tvoření, nebo i psaní deníku. Je v pořádku jít si třeba pročistit hlavu na procházce, zaběhat si, zaskákat si, uvolnit napětí i fyzicky. Je v pořádku i v tu chvíli říct: Tohle mě štve, je mi to nepříjemné, vyvolává to ve mně vztek. Pracovat s emocemi Tě může naučit např. i školní psycholog, pokud ho ve škole máte.

Neboj se na to, co Tě trápí, nebýt sama. Přejeme Ti brzkou úlevu,
Modrá linka

Jiné téma

Ahoj Alíku a spol, je mi 15 a za nedlouho nastupuji na odborné učiliště na obor kuchař, číšník. Četla jsem si školní řád a je v něm uvedeno, že nesmím mít piercingy atd. Problém je, že piercingy mám (nose ring, smiley a cheeky) a nechci se jich zbavovat ani by jsem to nedokázala, protože jsou mou součástí. Můj dotaz tedy zní: Kdyby jsem to ignorovala a piercingy by jsem si nechala, byl by to problém? Co by se mi mohlo stát? Vyhodili by mě z té školy? Zkoušela jsem odpovědi na mé otázky hledat, ale bohužel jsem odpověď nenašla. Doufám, že mi dokážeš odpovědět, předem děkuji za odpověď.

holka, 15 let, 2. května

Ahoj,
nedokážeme s jistotou říci, jestli bude na dané škole v pořádku, když by sis nechala své piercingy. Předpokládám, že to může mít každá škola nastavené trochu jinak a je potřeba se na to zeptat přímo jich, osobně nebo po e-mailu. Obecně však soudím, že to bude takto nastavené nejspíš z důvodu hygieny při práci s jídlem. Chápu, že by Tě mrzelo své piercingy, které již patří k Tobě, na čas odložit, zároveň to může být jedním z pracovních požadavků, stejně tak, jako např. lékařky by si neměly lakovat nehty, v některých profesích jsou předepsané i pracovní oděvy. Je však možné dál piercingy nosit ve svém volném čase.

Přejme Ti hezké jarní dny,
Modrá linka

Moje tělo - holky

Ahoj Alíku,
u dívek mého věku jsou bohužel poměrně běžné poruchy příjmu potravy. Má kamarádka mi nedávno přiznala, že si „pohrává“ s bulimií. Začalo to, když se jí kluci ve škole smáli, že je tlustá atd., ačkoli to v žádném případě není pravda. Ona od té doby jí poměrně málo a ne po všech, ale po spoustě jídel zvrací. Řekla mi také, že už si zvracení ani nemusí vždy vyvolávat, protože není zvyklá trávit normální porce jídla, a tak je jí špatně samo od sebe.
Mám pocit, že bych ji zradila, kdybych to řekla jejím rodičům, ale zároveň si nemyslím, že jí můžu sama pomoci. Sama jsem málem spadla do anorexie a kdyby mí rodiče nezaregistrovali, že už skoro nejím, a nedávali pozor na mé stravování, sama bych se z toho nedostala.
Je nějaký způsob, jakým bych jí mohla pomoci?
Děkuju za odpověď.

holka, 15 let, 2. května

Ahoj,
oceňuji Tvou starost o kamarádku, chceš jí podpořit. Věřím, že Ti v empatii a také dalším postupu může pomoci i Tvá vlastní zkušenost s poruchami příjmu potravy.
Nevím, jak kamarádka vychází se svými rodiči, zda by jí podpořili a nabídli pomoc, ale v každém případě mají za její zdraví zodpovědnost, dokud není plnoletá a tak by měli vědět, co se s ní děje, co ji trápí. Za sebe můžeš dát kamarádce najevo, že máš o ni strach, popsat i svou vlastní zkušenost a nabídnout odbornou pomoc zdarma, kterou nabízí např. organizace Anabell (www.anabell.cz). Tam může najít i další praktické informace a kontaktovat poradnu i elektronicky. Poradit se můžeš i se svými rodiči, učitelem, kterému důvěřuješ či školním psychologem a zvážit další postup. Neboj se na to i Ty nebýt sama, věřím, že i pro Tebe je to náročná a nepříjemná situace.

Přejeme Ti vše dobré,
Modrá linka

Jiné téma

Ahoj, vždycky, když jsem doma, tak uslyším, jak někdo volá mé jméno.
Když se jdu zeptat mamky, tak říká, že neřekla moje jméno
Kámoší to být nemohli, protože bydlíme v paneláku v 6. patře.
Nevíš, čím je to způsobeno?
Díky za odpověd

Anonym, 13 let, 30. dubna

Ahoj,
někdy se může stát, že člověka oklamou jeho smysly a např. slyší něco, co doopravdy nezaznělo nebo má živou představivost a něco si domyslí. Pokud se Ti to však stává často, chápu, že je to zatěžující a nerozumíš tomu, co se děje. Probrat to můžeš více se svými rodiči, nebo jiným dospělým, komu důvěřuješ, učitelkou, školním psychologem. Psycholog může také posoudit, zda se jedná o běžnou věc, nebo je potřeba na tom nějak dál pracovat.

Přejeme Ti, abys na to, co se děje, nezůstával sám,
Modrá linka

Moje tělo - váha

Ahoj, mám dotaz, já osobně mám 170 cm a 67 kg a je mi 14 let a 9 měsíců, podle X BMI kalkulaček mám BMI 23,18, což je normální váha, těch kalkulaček jsem zkusila hodně, abych si byla naprosto jistá, všechny mi řekly přibližně to samé, některé zaokrouhlily na 23,2, některé ukázaly 23,1 a mým vlastním výpočtem mi vyšlo 23 celých a dalších x desetiných čísel počínaje 18. A taky si myslím, že vypadám celkem pěkně, mám velká prsa, velký zadek, úzký pas a ploché břicho, mám prostě postavu přesýpacích hodin, mimo školní tělocvik cvičím 2x-3x týdně a jím zdravě. A klukům se líbím celkem dost. A teď mi prosím vysvětlete, jak to, že kluk, který je přibližně starý, jako já, který měří stejně a váží jenom o jedno kg víc, má podle vás nadváhu? Neberte to jako urážku, jen mě to vážně zajímá. Děkuji za odpověď.

holka, 14 let skoro 15, 7. května

ahoj,
u dětí a dospívajících se hodnota BMI neposuzuje stejně jako u dospělých. Protože na rozdíl od dospělých děti i dospívající průběžně rostou a tak je nutné vše hodnotit trochu jinak - pomocí speciálních percentilových grafů vytvořených na základě výzkumů a statistiky. V rámci těchto grafů se pak hodnotí kolik vrstevníků stejného pohlaví a stejného věku má výšku, váhu nebo BMI shodnou/nižší/vyšší než dítě či dospívající, jehož data se zadávají.A na základě výzkumů byla stanovena pásma "normy" (běžně se vyskytujících hodnot), nízké hmotnosti a podváhy a naopak i nadváhy a obezity. A kluci a holky mají odlišné grafy, protože i jejich růst je odlišný, rostou jinak rychle, dosahují jiných hodnot, a proto je nemůžeme srovnávat. Holky dříve přestávají růst, kluci rostou déle.
Máš samozřejmě pravdu, že takto na dálku, kdy se posuzuje jen jediná hodnota váhy a výšky nemusí vždy vypovídat zcela správně - např. sportovec, který má vyšší hmotnost s ohledem na vyšší množství svalové hmoty by také mohl spadat do pásma nadváhy. Od toho je tu mimo jiné posouzení vývoje výšky i hmotnosti a lékař, který vše sleduje, aby to vyhodnotil. Ten má k dispozici veškeré údaje o růstu i zdravotním stavu.

Ať se Ti vše daří přeje Vím, co jím.

Dárky

Zdravím Alíka a spol.
Mám menší problém, vím, že to není až tak moc důležité, ale potřebuji vymyslet dárek, ke dni matek. (Ale nemám moc peněz.) Prosím navrhněte něco, ale co nejrychleji.
Děkuji předem. A mějte se pěkně.

Maruška, 12 let, 5. května

Ahoj,
jelikož tvoji maminku neznáme, máme pro vymyšlení vhodného dárku mnohem horší předpoklady, než máš ty. Zamysli se, co ji baví, co ji zajímá...

Bez znalosti podrobností ti můžu poradit jen univerzální dárky, které potěší smysly její (bonboniéra, květina), nebo ostatních (kosmetika).

Případně můžeš vyrobit nějaké přání, na to nejsou potřeba peníze, jen fantazie.

Alík

Moje tělo - váha

Ahoj všichni,
poslední dobou jsem byla z různých důvodů hodně nervózní, ve stresu a tak...
No, a řešila jsem to tím, že jsem jedla sladké. Prostě mě sladké dokázalo uklidnit a soustředit se. Jde o to, že když jsem byla v březnu u lékaře, vážila jsem něco kolem 53-55, nepamatuji si to přesně. A teď vážím 58 kg, někdy i 59. Měřím něco mezi 166-168 cm. Hlavně jsem si všimla, že mám víc "špeků" a bohužel i moje mamka, která mi teď říká, jak jsem tlustá. Nebo mi zakazuje jíst po 19 hodině.
Vím, že to asi ještě není úplná nadváha, ale chtěla bych vážit alespoň o trochu míň. Pohybu mám až až - 3h týdně tanec a 1,5h tělocvik ve škole. Chodím do školy i že školy pěšky, mám to cca. 1 km. Hlavně bych se ale chtěla zbavit "špeků" na břiše.
Nic se mi nezměnilo, až na to moje jezení sladkého. Teď když jsem nervozní nebo ve stresu, uvědomila jsem si, že bych to tolik neměla jíst, tak jsem si našla nový způsob, jak se uklidnit - kreslení.

Jak se zbavit vyšší váhy a "špeků"?
Jak se zbavit stresu a nervozity?
Narostl mi zadek, myslíte, že to má nějaký vliv?

Děkuji za každou radu, co mi dáte.

holka, 13 let, 6. května

ahoj,

jak se zbavit stresu a nervozity - to je těžká otázka. Nejdříve člověk vlastně musí zjistit, z čeho je ve stresu, co v něm vzbuzuje nervozitu. Vždy, když se člověk necítí dobře, měl by se zkusit zamyslet proč se tak cítí, kdy to vzniklo, co to vyvolává, co to způsobuje. Pak je možné s tím dál pracovat - zkusit řešit tu příčinu, která nepříjemné pocity vyvolává, zkusit změnit situaci.

Určitě je dobře zkusit řešit stres a nervozitu řešit jiným způsobem než jídlem (ať už sladkým, slaným) - každému ale může pomoci něco jiného. Někomu třeba funguje kreslení nebo jen vybarvování zajímavých omalovánek, někomu pomůže jóga, meditace, nebo cvičení (pohyb pomůže uvolňovat látky, které nám působí pocit štěstí, také se uvolníme)...

Co se týká váhy - vzhledem k tomu, že máš dostatek pohybu, jsi aktivní, tak by mělo stačit, když už dále nebudeš sladké jíst. Bude to nějakou dobu trvat, ale váha by se měla zastavit a případně i lehce o něco snížit právě díky sportovním aktivitám a jinak běžnému stravování (bez toho vyššího příjmu sladkostí). Nepotřebuješ tak dělat nic speciálního, jen to bude chtít nějaký čas.

V tomto věku se postava dívek mění, zaoblují se boky, změní se tvar pozadí - to je ale s ohledem na průběh puberty normální. Nemusí to nutně souviset jen s tou vyšší konzumací sladkostí.

Držíme palce, ať se Ti dobře daří! Vím, co jím

Kouření

Ahoj,
Můj táta před několika dny začal kouřit místo normálních cigaret elektronické cigarety HEETS a k tomu, aby je zapálit používá nějakej přístroj. Mě by zajímalo proč ten přístroj používá a co by se stalo, kdyby tu cigaretu zapálil normálním zapalovačem.. :D

Předem díky za odpověď.

holka, 14 let, 28. dubna

Ahoj,

HEETS, o kterých mluvíš nejsou klasické cigarety (i když vypadají jako krátká cigareta) ale náplně do zařízení na zahřívaný tabák (známé většinou pod obchodním názvem IQOS). Tento přístroj se používá ke kouření tabáku, který je v náplni.

Kdyby se náplň (HEETS) zapálila klasickým zapalovačem, tak by shořela. Není určená k zapalování, ale k zahřívání, ke kterému slouží ten zmiňovaný přístroj.

Moje tělo - váha

Ahoj Alíku a ostatní,
mám na Vás dotaz ohledně mé váhy.Už dlouho mě trápí můj vzhled,spíše váha.Je mi 12 a mám 58kg a měřím 165cm.Když dávám tyto údaje do BMI kalkulačky tak mi tam píše že to nadváha ještě není,ale když se na sebe podívám do zrcadla tak vidím že vše není úplně OK. Bohužel žádný sport nedělám , protože většinou nic kde jsem byla tak nevyšlo.Snažím se také alespoň každý den nachodit 5.000 kroků a také chodit pěšky do školy i ze školy a udělat každý den třeba 10dřepů a pár sedů-lehů.Také už moji rodiče spolu nejsou od mých 4let,ale s taťkou se vídám jenomže táta nemá ještě hotový byt takže jezdíme k babičce a dědovi a babi opravdu hodně vyvařuje a všechno zahušťuje moukou takže to není úplně nejzdravější a dělá vždy 2 chody a peče.Předem děkuji za odpověď.

holka, 12 let, 5. května

Ahoj,
asi málokterý člověk je sám se sebou zcela spokojený. Každý jsme trochu jiný, navíc jsme k sobě často mnohem kritičtější než ostatní - náš odraz "v zrcadle" řešíme až příliš.
Je skvělé, že se snažíš pravidelně se hýbat. Nemusíš chodit přímo na nêjaký kroužek, skvělá je třeba i jízda na kole, tanec nebo třeba procházka svižnou chůzí. Vhodná je třeba i jen půlhodinka.
U babičky netrávíš každý den, takže i ten vliv stravy "od babičky" je menší. Babičky jsou takové, že rády svým blízkým dopřejí dobré jídlo. Jsou rády, když ostatním chutná.
Ale určitě máš možnost si třeba s babičkou promluvit o tom, co by sis ráda dala - můžeš třeba babičku poprosit, aby třeba nedělala smažené jídlo, aby třeba připravila jídlo jen se šťávou z masa (bez omáčky). Nebo aby přidala k jídlu dušenou zeleninu nebo zeleninovou oblohu, malý salát. Moučníku si můžeš dát třeba jen jeden kousek nebo můžeš navrhnout, aby byl místo pečeného moučníku např. tvaroh nebo jogurt s ovocem. Určitě se s babičkou dá mluvit a věřím, že najdete nějaké možnosti.

Také můžeš ve dnech, kdy jsi s taťkou u babičky, zařadit více pohybu - společná procházka, výlet, kolo, práce na zahradě...

Také je možné, že ještě porosteš do výšky, ale je dobře, že se snažíš pravidelně hýbat a stravovat.

Ať se Ti vše daří přeje Vim, co jím

Povolání

Ahoj jsem Bára chci v budoucnu být psycholožka, ale nevím na jakou mám jít SŠ , chtěla bych jít někam do Prahy. Děkuju.

holka, 14 let, 1. května

Ahoj Báro,

líbí se mi, že víš, co bys chtěla v budoucnosti dělat. Pro vysokoškolské studium psychologie (jednooborové, nebo společně s dalšími obory) je asi nejlepší získat komplexní středoškolské všeobecné humanitní vzdělání, takže by dobrou volbou bylo gymnázium. Sama se pak můžeš snažit v oboru získávat vědomosti, číst tematické knihy, sledovat filmy, chodit na přednášky apod. Připravíš se tak na to, že být psychologem znamená vzdělávat se celoživotně (psycholog mimo vysokoškolské studium většinou dělá psychoterapeutický výcvik a absolvuje průběžně další vzdělávání, aby mohl svoji profesi dělat co nejlépe).

Promluvit si o tom všem můžeš s rodiči a také s výchovným poradcem na škole, ev. i školním psychologem, máte-li ho na škole.

Držíme palce.

Modrá linka

Sport

Ahoj, chtěl bych se přihlásit do atletiky, konkrétně bych měl zájem o kratší trať. Myslíš, že se mohu ještě v 15 do atletické do klubu přihlásit nebo je potřeba tréning od mala, třeba od pěti?
Díky

kluk, 15 let, 30. dubna

Dobrý den,

od 15 let klientům na Alíkovi vykáme, budu tedy vykat i Vám. Líbí se mi, že hledáte cestu ke sportu, který Vás baví. Nejlepším plánem by bylo najít atletické oddíly v okolí a jít se tam osobně zeptat, abyste třeba zrovna mohl předvést, jak moc byste na to měl. I kdybyste se náhodou do atletiky nedostal, můžete běhat sám pro sebe, účastnit se různých běžeckých akcí a závodů a běh si užívat i tak.

O atletice moc nevíme, takže konkrétní odpověď Vám nedáme, ale určitě Vás chceme povzbudit k dalším krokům.

Držíme palce,

Modrá linka

Kamarádi

Hezký den všem.
Mám menší problém. Cítím se "větší" než ostatní kámošky ze třídy. Prostě mi kámošky připadají až moc jako "dečka" a já si s nimi vůbec nerozumim.
Nevím jak se s tím vypořádat nemám ve třídě vůbec žádné kamarády.
Děkuji moc za odpověď :3

Holka, které ruplo v bedně., 29. dubna

Ahoj,

někdy se stává, že někdo rychleji dospěje (tělesně, psychicky nebo oboje) a je trochu jiný, než jeho vrstevníci. To se zřejmě stalo i Tobě. Máš možnost se snažit přizpůsobit se kámoškám, do takové míry, jak Ti to bude příjemné, a snažit se hledat společnou řeč. Pokud se Ti do toho nechce, nebo to nejde, můžeš si hledat kamarády jinde a ve škole najít jinou zábavu či rozptýlení. Kamarády můžeš hledat mezi staršími (třeba i spolužáky), při různých zájmových aktivitách apod.

Napadá mě také, že člověk nemusí mít kamarádů moc, že by ve třídě stačil třeba jen jeden člověk, se kterým bys měla něco společného. Můžeš to zkoušet, a brát to jako dobrodružství nebo výcvik sociálních dovedností :)

Přejeme Ti, aby ses měla fajn.

Modrá linka

Moje tělo - váha

Ahoj, mám 14 měřím 170cm a mám 68kg. Je to nadváha?

kluk, 4. května

Ahoj,
podle indexu BMI, který bere v úvahu věk, váhu a výšku, je tvá váha skutečně nad normálem a trpíš nadváhou. Bylo by potřeba, abys do svého denního režimu zařadil více pohybu a zamyslel se nad složením svého jídelníčku. Zkus si třeba týden zapisovat, co všechno jsi snědl a vypil (včetně pár soust „uzobávání“ přes den). To je většinou dobrá metoda, jak člověk zjistí, kterých dietních hříchů se nejčastěji dopouští. Když potom budeš dodržovat zdravý a pestrý jídelníček, určitě nebude dlouho trvat a tvá váha se pohne směrem dolů.
Přeji ti hodně štěstí!
Bára

Jiné téma

Dobrý den,
Víte, už mě dlouho trápí jedna věc a tou je to, jestli je opravdu pravda, že mě můžou přes zařízení Huawei nějací Asiati sledovat. Kamarádka mi říkala, že mám dělat jakoby by mě nikdo nesledoval ale já mám pořád takový pocit že mě sledují a že si mě můžou najít a jsem hodně paranoidní. Prosím, odpovězte.

Děkuji Vám!

ALEŠ, 11 let, 4. května

Ahoj,
mohu tě naprosto jistě ubezpečit, že tě žádní Asiaté nesledují. Jednak zatím není vůbec jasné, jestli telefony Huawei představují skutečně bezpečnostní riziko a i kdyby tomu tak bylo, není mi jasné, jaký užitek by měli jacísi anonymní Asiaté ze sledování jedenáctiletého kluka z České republiky. Předpokládám, že neuchováváš žádné tajné informace, ani nedisponuješ s žádným obrovským kapitálem, takže z hlediska potenciálního sledování bys byl, mohu-li to tak říci, zcela nezajímavý cíl. Myslím, že když zvážíš všechny logické argumenty, dospěješ sám k názoru, že tvoje obavy jsou úplně zbytečné.
Měj se hezky!
Bára

Holky a láska

Ahoj
Ve škole se mi líbí jeden kluk z vedlejší třídy. Nijak se nebavíme, jen jsme si jednou psali a v minulosti se něco začlo o nás dvou říkat. Teď když se potkáme, vidím jak na mě kouká. Kamarádka mi vždy říká, kdy se na mě dívá, a je to docela dost často. I jeho kamarádi se na mě dívají, a něco mu říkají. Nevíš, jestli by to mohlo něco znamenat?

holka, 14 let, 3. května

Ahoj,
signály, které popisuješ, skutečně mohou znamenat, že se onomu klukovi líbíš. To, že se na tebe často dívá, vypadá, že by s tebou rád navázal kontakt. Nicméně usuzuji tak pouze na základě pár slov a samozřejmě nemohu vědět, jestli to tak ve skutečnosti je. Nejjistějším způsobem by bylo začít se s ním bavit a zjistit, jestli si spolu budete rozumět, máte dostatek společných témat a vaše sympatie jsou vzájemné. Zkus se zamyslet nad tím, jestli třeba nemáte společného kamaráda nebo kamarádku, prostřednictvím které by ses s ním mohla začít bavit. Případně nějakého společného koníčka, nebo aktivitu, o které byste si mohli povídat. Jsem si jistá, že když si spolu začnete povídat, rychle zjistíš, jestli se mu také líbíš a třeba se začnete vídat i mimo školu.
Přeji ti hodně štěstí!
Bára

Brigáda

Existuje nějaká brigáda od 14 let? Chtěla bych si už vydělávat nějaké peníze a pomáhat rodičům ale nevím jak

holka, 14 let, 3. května

Ahoj,
legálně můžeš chodit na brigádu až od patnácti let. Zkus se proto poradit se svými rodiči, jestli by neměli nějaký nápad, za jakou pomoc či práci bys mohla dostávat nějaké peníze. Možná mají třeba i nějaké kamarády, kterým bys mohla hlídat děti, venčit psa, pomáhat na zahradě, nebo cokoli jiného. Věřím, že rodiče ocení tvou snahu přivydělat si nějaké peníze a společně vymyslíte nějaké řešení.
Měj se hezky!
Bára

Jiné téma

Zdravím kovbojové.
Tak mám tady takovou.. otázku co mi tak nějak běhá hlavou už pár dní.. tejdnů.. možná aj let.. no, jedná se o příčiny puberta a chtěl bych zrovna mluvit o webových stránkách jako je například pornhub nebo redtube atd atd...
Dotaz?
Proč je porno od 18+ , když na něj už kouká kdejakej Puberťák, hlavně z důvodu masturbace?

kluk, 14 let, 2. května

Ahoj,
předně bych ráda podotkla, že se necítím jako kovbojka a i za své kolegy v poradně si dovoluji pochybovat, že by to kdokoli z nich měl jinak. Snad tedy bude naše odpověď plnohodnotná i v případě, že se neproháníme s lasem po prérii.
Sledování pornomateriálů je skutečně legální až od osmnácti let, protože dle odborníků nejsou dospívající do té doby dostatečně zralí, aby porno neovlivnilo jejich duševní vývoj a třeba i navazování partnerských vztahů. Předpokládá se, že v průběhu dospívání většina lidí nenasbírá dostatek partnerských zkušeností, aby byla například schopná vnímat porno jako jakousi erotickou pohádku pro dospělé, která nemá nic společného s realitou - a nepřenášela tyto vzorce do reálného života. Nehledě na to, že pornomateriály samozřejmě nezahrnují pouze něžné milování a množství dalších praktik, které zdaleka nejsou tak „nevinné.“
Na každých stránkách s podobným typem materiálů musí uživatel odsouhlasit, že je mu více než osmnáct let, takže pokud si stránky otevře mladší uživatel, dopouští se podvodu.
Měj se hezky!
Bára

Jiné téma

Ahoj Aliku a vsichni
--
Mam hrozne rada Queen a chtela bych se vratit do doby, kdy hrali v puvodni sestave (cca 1970-1991).
Vim ze to neni mozne ale ja v to porad verim. Prosteto hrozne moc chci.
K.

holka, 13 let, 2. května

Ahoj,
úplně ti rozumím, protože i já sama jsem velkou fanynkou skupiny Queen a dala bych téměř všechno za to, abych mohla být na jejich koncertě v době, kdy s nimi hrál ještě Freddie. Bohužel obě víme, že to skutečně není možné. Z vlastní zkušenosti ti mohu poradit, že například skupina Queenie (www.queenie.cz) dělá skvělé revival koncerty. Chodím na jejich koncerty pravidelně a mohu ti zaručit, že mám často pocit, jako kdybych byla na skutečných „Queenech.“ Třeba budeš mít při jejich koncertě stejný pocit a pomůže ti to zmírnit smutek z toho, že opravdového Freddieho naživo už nikdy neuslyšíš.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - váha

Ahoj je mi 10 let vážím 50 kg a měřím 154cm. Mám nadváhu? Diky za odpověď.

holka, 10 let, 1. května

Ahoj,
podle indexu BMI je zřejmé, že tvoje váha je skutečně vyšší, než by měla být. Z historie tvých dotazů vidím, že ses na stejný dotaz ptala už před rokem a i tehdy jsi měla nadváhu. Měla by ses rozhodně zamyslet nad svým životním stylem a pokusit se svou váhu upravit. Nejde pouze o estetické hledisko, ale především o tvůj zdravotní stav. S nadváhou je spojeno velké množství zdravotních rizik a celá řada z nich je velmi závažná. Uvědom si, že je ti pouhých deset let a pokud se o své tělo nebudeš správně starat a budeš mu „ubližovat“ nadbytečnými kily, za pár let budeš řešit bolesti kloubů, dušnost. Zvýší se ti pravděpodobnost vysokého krevního tlaku, kardiovaskulárních onemocnění, cukrovky, nebo artrózy. Když zařadíš do svého programu víc pohybu (klidně to mohou být jen dlouhé procházky, pokud se zatím necítíš na sportování) a pokusíš se sestavit zdravý a pestrý jídelníček, určitě na sobě uvidíš pokroky rychle a sama zjistíš, že se cítíš mnohem lépe.
Přeji ti hodně štěstí a věřím, že uspěješ!
Bára