Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alík radí dětem

  Na otázky odpovídají

  pracovníci Modré linky, psycholožky BáraV a Péťa, poradenské centrum Locika, MUDr. Jiří Staněk, MVDr. Přemysl Rabas, bojovníci proti kouření z projektu Nekuřátka, vědecký novinář Pragmatik a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze děti mladší 15 let.

  Vyhledat odbornou pomoc

  Přemýšlím o sebevraždě

  Mám deprese už dlouho a přemýšlím o sebevraždě. Na tomhle světě už není nic co by mě naplňovalo, kamarády nemám, s rodiči špatný vztah, nic mě nebavi a navíc mi babička odešla, nikdo mě nemá rád, nikomu na mě nezáleží. Už nevim co dělat.

  Dívka 13 let, 25. července

  Ahoj z Modré linky,

  mrzí mě, že si myslíš, že Tě nemá nikdo rád a přemýšlíš o sebevraždě. Když se člověk cítí osamělý, může skutečně prožívat svůj život, jako by neměl žádný smysl. Ráda bych Tě podpořila v tom, abys na své pocity nezůstávala sama.

  Možná, že i přesto, že s rodiči nemáš dobrý vztah, by se Ti pokusili pomoct, pokud by ses jim svěřila. Mohla bys jim i ukázat tuto naši komunikaci, pokud by to pro Tebe bylo jednodušší. Nebo se možná můžeš svěřit někomu jinému z rodiny, třeba tetě, dědečkovi, případně komukoli jinému, komu věříš. Například někomu z vedoucích na táboře, paní učitelce, až se vrátíš do školy. S depresemi Ti může pomoci také odborník, tedy psycholog, psychoterapeut, kterého možná máte také ve škole.

  Věřím totiž, že když na vše nebudeš sama, může se Tvůj život postupně zlepšit. Už právě jen tím, že na vše nebudeš sama, že Tě někdo podpoří. I já Tě chci povzbudit. V životě mnohdy máme období, kdy se necítíme dobře, kdy nám připadá život prázdný. A když toto období dokážeme překonat, může do našeho života přijít i štěstí. Možná už jen díky tomu, že se o své smutky a trápení podělíš.

  Píšeš také o babičce, která odešla. Představuju si, že právě ona pro Tebe možná byla takovou důležitou osobou. Říkám si, když zavřeš oči a vybavíš si ji, co by Ti asi poradila ona. Neznala jsem ji, ale aby se stala Tvou babičkou, musela prožít hodně životních období a jsem přesvědčená, že by přála i Tobě, abys to nevzdávala a prožila svůj život celý, i když v této jeho části zažíváš těžké chvíle.

  I my, na Modré lince, jsme Ti k dispozici na našich telefonech či chatu, kontakty najdeš na https://www.modralinka.cz/.

  Přejeme Ti dost odvahy a síly, aby sis dokázala říct o podporu a aby se Ti dostalo pomoci, kterou si zasloužíš.

  Modrá linka

  Význam slova

  Sexuální orientace a sexuální chování

  Ahoj Alíku a spol,>X<-
  můj dotaz se týče LGBT komunity, jistě znám základní věci jako homosexuál heterosexuál bisexuál transexuál atd. ale vůbec mi není jasné význam těch dalších : pansexuál, asexuál, demisexál .
  Přeji hezký den!;-)

  holka,, 24. července

  Ahoj holko,

  Lékařská věda zná dva druhy sexuální orientace – heterosexualitu a homosexualitu. Pokud jde o bisexualitu, ta nepředstavuje nějakou zvláštní sexuální orientaci, ale druh sexuálního chování, který spočívá v tom, že jedinec střídá partnery opačného i téhož pohlaví.

  Další výrazy (pansexuál, asexuál, demisexál) jsou spíše slangové či hovorové, nejedná se o odborné termíny v pravém slova smyslu. Snad jen výraz asexualita má odborný význam, když označuje jedince, který nemá mužské ani ženské pohlavní žlázy (tj. varlata ani vaječníky). V přeneseném slova smyslu se používá pro označení jedince, který se „nezajímá o sex“ a nepřitahují jej osoby opačného ani téhož pohlaví. V tomto smyslu je však „asexuál“ pouze hovorovým výrazem bez vědecké relevance.

  Pokud jde o demisexuála, výraz slouží k označení osoby, která s partnerem nejprve navazuje hlubší citový vztah, a teprve poté souhlasí s pohlavním stykem či jinými sexuálními aktivitami. Jedná se však o poněkud umělý termín, který neoznačuje nějakou zvláštní sexuální orientaci. Vždyť navázání citového vztahu před zahájením párových sexuálních aktivit by mělo být samozřejmostí!

  Výraz pansexualita se označuje pro sexuální náklonnost k osobám všeho druhu bez ohledu na jejich pohlaví, věk, sexuální orientaci či jiné okolnosti. Jako pansexuálního lze tedy označit jedince, který má zájem o sexuální aktivity s kýmkoliv. Opět se však nejedná o nějakou samostatnou sexuální orientaci, ale spíše o druh sexuálního chování. I jedinec, který se označuje za „pansexuála“, je ve skutečnosti buď heterosexuální, nebo homosexuální.

  Menstruace a výtok

  Ahoj.
  Ten týden co teď bude bych měla dostat menstruaci. A budu u babičky u které musí být všechno čisté. Já nevím co dělat, když to třeba dostanu v noci. Mohli byste mi poradit, jak to zvládnout?
  Předem díky za odpověď.

  Ahoj,
  pokud očekáváš menstruaci a máš obavy, abys nezašpinila ložní prádlo, kdyby náhodou přišla během noci, vezmi si na noc preventivně vložkou nebo tampón. Zabráníš tak možnému zakrvácení prádla. I kdyby náhodou došlo k zašpinění, můžeš se babičce omluvit a pomoc s vypráním prádla. Někdy se ženám taková věc zkrátka stane. Není třeba si z toho dělat hlavu, vždycky to jde napravit.
  Užij si pobyt u babičky,
  Péťa

  Sport

  Ahoj,

  minule jsem ptala jestli můžu cvičit. Cvičit jsem začla a baví mě to, ale chtěla jsem zeptat, když posiluji, jestli musím mít protein, protože hodně lidí protein vždycky má když posilují. A mě zajímá, jestli bych ho měla mít i já, protože když ho nemám. Bude mít cvičení účinek? Každopádně bílkoviny doplňuji dost jogurtem, mléčnými výrobky nebo třeba vajíčkami. Vajíčka si dělám každý den a mléčné výrobky taky jsou v mém jídelníčku každý den takže, jestli mi protein nahradí alespoň tohle.
  Předem děkuji za odpověď.

  holka, 12 let, 24. července

  Ahoj,
  jak správně píšeš, proteiny (bílkoviny) se do těla dostávají především ze stravy. Někteří sportovci si proteiny doplňují ještě skrze doplňky stravy. Cvičení má ale efekt i když žádné takové doplňky stravy nepoužíváš. Doplňky stravy nejsou pro cvičení nutné. Stačí dodržovat jídelníček, ve kterém jsou bílkoviny zastoupené v různých potravinách (maso, mléko a mléčné výrobky, vejce, luštěniny, semínka,…).
  Ať jde cvičení!
  Péťa

  Zvířata - pes

  Ahoj dnes jsem se vrátila z táboru a mama mi řekla že Belinka(náš pes) zemřel v době kdy jsem tady nebila. A mě je po ní smutno;-(;-(. Je tady syce štěně místo ní ale já mám ráda Belinku. Co mám dělat? Nedokážu bít bez ní. Prosím. Co mám dělat? Jde ji přivézt nějak spátky na svět prosím? Je mi po ní fakt smutno;-(;-(. Už přes ; hodiny tu brečím a moc se mi po ni stýská!!!!

  holka, 10 let, 23. července

  Ahoj,
  je mi moc líto, že jsi přišla o Belinku. Chápu, že je ti po ní smutno, na svět už ji přivést nejde. Psi se bohužel dožívají daleko nižšího věku než lidé a tak se musí člověk rozloučit třeba i s několika mazlíčky. Zkus si o svých pocitech promluvit s rodiči, Belinka jim určitě taky chybí a můžete si být vzájemně oporou. Když někdo zemře je pláč a smutek přirozenou reakcí. Časem ale tyto pocity přejdou a zůstanou jen vzpomínky.
  Přeju ti, ať se s Belinkou hezky rozloučíš a užiješ si čas s novým štěnětem,
  Péťa

  Kamarádi

  Jak si vymyslet imaginárního kamaráda?

  Ahoj poradno,
  jak si vymyslet imaginárního kamaráda?
  Děkuji.

  kluk, 12 let, 22. července

  Ahoj z Modré linky,

  moc nevím, jak Ti poradit, jak si vymyslet imaginárního kamaráda, protože neznám důvod Tvého dotazu.

  Pokud to byl nějaký školní úkol, je prostě potřeba se zamyslet, o jakém kamarádovi chceš psát, představit si třeba i nějaké konkrétní lidi, kteří mají vlastnosti, které se Ti líbí, nebo právě nelíbí a chceš je své postavě přisoudit.

  Jestliže chceš imaginárního kamaráda, protože se cítíš osamělý, chci Tě raději podpořit v tom, abys svou energii věnoval raději tomu, aby sis našel kamarády opravdové. I když to nemusí být snadné, mít přátele je pro nás důležité a imaginární kamarád je nahradit nemůže. Kamarády nejsnáze můžeš potkat ve škole, při nějakém kroužku, při společné aktivitě. Podpořit Tě mohou třeba rodiče či nějaká paní učitelka, které věříš, vedoucí kroužku.

  Přejeme Ti prima dny.
  Modrá linka

  Holky a láska

  Jak se rozejít? Nemiluju ho.

  Dobrý, mám dotaz, jeden kluk se mi líbil a on mi napsal, že mě miluje, ale já ho nemiluji a on na mě hrozně tlačil a já na to kývla a teď s ním chodím a hrozně si to vyčítám a navíc on si koupil kryt na mobil s mojí fotkou a je mi blbý mu napsat, že ho nemiluji, a že s ním nechci chodit a on mi furt posílá srdíčka a navíc se s ním vidím skoro každý týden a nemůžu se na něj ani podívat, protože je mi trapně, ráda by jsem se s ním rozešla a zůstala bych jen kamarádka, ale nevím jak bude reagovat a jestli se semnou bude ještě vůbec bavit.

  holka, 13 let, 22. července

  Ahoj z Modré linky,

  umím si představit, že někoho odmítnout nemusí být vždy snadné. Jak však sama asi zjišťuješ, souhlasit s něčím, co nechceš, v Tobě vyvolává spoustu nepříjemných pocitů, je tedy důležité vše uvést na pravou míru. Můžeš se zkusit svěřit třeba rodičům nebo nějaké kamarádce, které věříš, a říct si o podporu, abys to dokázala udělat. Jak Tvůj kluk zareaguje, to už ovlivnit nemůžeš. Skutečně se může stát, že mu to ublíží a nedokáže se s Tebou dále kamarádit nebo třeba až po nějakém čase. Ale to už se nedá nic dělat, to budete muset prostě přijmout on i Ty. Čím déle ale budeš předstírat něco, co k němu necítíš, tím hůře budeš vše prožívat a budeš na něj možná i nepříjemná. A jemu to může ublížit o to více.

  Přejeme Ti dostatek odvahy.
  Modrá linka

  Škola

  Jaderný inženýr

  Ahoj, mám otázku ohledně školy.
  Chtěl bych být jaderný inženýr. Baví mě fyzika a matematika. Okolo Jaderných reaktorů a jaderné fyziky se zajmám od 6 let. Už vím, že bych chtěl na Moskevskou Státní univerzity v oboru Fyzika. No a moje otázka zní, kam bych měl jít tady v Česku na střední školu?

  kluk, 12 let, 24. července

  Ahoj, je skvělé se o něco tak dlouho zajímat, vrhnout se do studia a jít za svým. Vlastně mi přijde, že je jedno, na kterou střední školu půjdeš, žádná tě neodradí od toho, aby se své vášni věnoval. Můžeš se ale podívat, jaké jsou ve tvém okolí střední školy a gymnázia s rozšířenou výukou matematiky a/nebo přírodních věd.

  Pokud víš, že míříš na ruskou univerzitu, nezapomeň na ruštinu a angličtinu. Ruština, protože je to v Rusku, angličtina, protože bez té se dnes ve vědě nikdo neobejde.

  Doporučuji také podívat se časem na SOČ (Středoškolská odborná činnost) a poradit se s učiteli, jaký projekt do soutěže přihlásit. Dostaneš tak skvělou šanci vyzkoušet si práci opravdu na vysokoškolské úrovni ještě na střední.

  Moje tělo - kluci

  Kondomy

  Dobrý den, za chvíli mi bude 15 let a chtěl bych se zeptat na kondomy. Jaké vybrat, když jsem ještě žádné neměl? Podle čeho se řadí? Já bych si je chtěl koupit, až mi bude 15, a být připraven kdyby něco. Je lepší si je koupit online nebo osobně? Předem moc děkuji za odpověď.

  Ahoj Vojto,

  Existují různé druhy kondomů, které se dělí například podle použitého materiálu. Kondomy se vyrábí převážně z latexu, ale protože okolo 4% lidí má na latex alergii, vyrábějí se i kondomy bezlatexové. Jejich cena je však několikanásobně vyšší, než cena „obyčejných“ kondomů.

  Kondomy se dále odlišují tzv. nominální šířkou. Naprosté většině uživatelů (okolo 90%) vyhovuje standardní nominální šířka 52 – 56. Naproti tomu délka je v podstatě u všech kondomů stejná, protože není nutné, aby kondom pokrýval celý penis, ale tu jeho část, která se při pohlavním styku zavádí do těla partnerky. A naopak, pokud je kondom „moc dlouhý“, stačí ponechat jeho část srolovanou.
  Kromě toho existují i kondomy barevné, případně aromatizované (s „příchutí“).

  Pro běžné užívání postačí základní typ, jímž je latexový kondom běžné nominální šířky.

  Pokud si chceš pořídit kondomy pro nácvik jejich nasazování (což mohu jedině doporučit, protože až budeš kondom jednoho dne doopravdy potřebovat, nebude ti jeho nasazení činit potíže, protože už jej budeš mít vyzkoušené), bohatě ti postačí běžný kondom, který se prodává v drogerii. Prodejnost kondomu není omezena žádnou věkovou hranicí, může si jej tedy koupit kdokoliv. Pokud by ti prodejce odmítl kondom prodat z důvodu „nízkého věku“, dopustil by se diskriminace zákazníka, protože neexistuje žádný zákon ani vyhláška, jimiž by byla stanovena jakákoliv věková hranice prodejnosti kondomů.

  Až budeš potřebovat kondom pro ochranu při pohlavním styku, doporučoval bych jej zakoupit raději v lékárně. V lékárnách se sice prodávají převážně kondomy stejného typu, jaké lze zakoupit i v drogeriích, avšak v lékárnách bývají pečlivěji dodržovány zásady skladování zboží.

  Milování

  Vyvrcholení

  Ahoj Alíku a spol,
  popravdě se za tuhle otázku velmi stydím ale nemám se koho zeptat, tak jsem se obrátila na vás. Vím co je masturbace i sEx (základy, prostě částečně to chápu:-D) ale vůbec mi není jasné co znamená „vyvrcholení“ neboli lajdácky řečeno „když se někdo udělá“ 8-[). Prostě potřebuji význam toho slova, předem děkuji za odpověď a všem krásný den!@)->-

  Ahoj holko,

  Pohlavní vyvrcholení neboli orgasmus je velmi intenzivní příjemný pocit, který se dostavuje v závěru masturbace nebo jiných sexuálních aktivit (pohlavního styku a podobně). Orgasmus je výsledkem složité soustavy reflexů, na jejímž počátku stojí stimulace (tj. dráždění) pohlavních orgánů. Během orgasmu dochází ke stahování svalstva v oblasti malé pánve a pánevního dna, což je provázeno zmíněným intenzivním příjemným pocitem. Po odeznění orgasmu dochází k celkovému uvolnění.

  Jiné téma

  Proč jsou domy drahé?

  Ahoj poradno, mám tu věc na kterou dlouhou dobu nedokážu najít odpověď a to je ta, proč jsou domy tak drahý? Všechny ceny domů co jsem zatím vyděla měla nejmíň 6místné číslo a to je hodně. Vždyť si na ten dům nemůže průměrný člověk v životě našetřit, maximálně kdyby si půjčil v bance nebo vyhrál ve sportce. Ale vyhrát ve sportce je šance 1 ku 1000 a když si půjčí v bance tak musí zase vracet tolik kolik si půjčil, v tom případě si ani půjčovat nemusel kdyby vrátil celou částku. Jednou v mém dětství kdy mi byly 2 se rodiče rozhodli jeden dům koupit, ale stále kolem několika miliónů takže jsme tam bydleli asi 2 roky a pak to rodiče přestalo bavit doplácet, dům prodali, peníze vrátili a vzali jsme si dům po babičce. ten dům musel být hódně drahý, pamatuju si že tam byla oddělená garáž, obří zahrada, stodola, špajz a v zádu takový sad. Kdyby jsme tam bydleli dodnes, mohli jsme mít psa, kočku, možná i drůbež ale blbí peníze to vše zadrhli. Teď musím bydlet na místě kde ani nemůžu mluvit vyšším hlasem protože tu neustále chodí turisti.
  Předem díky za odpověď

  holka, 14 let, 23. července

  Ahoj, tvůj dotaz se týká více věcí, ale začneme tou cenou. Ptáš se, proč jsou domy drahé, ale podívejme se napřed, co je to cena. Tedy, proč věci stojí tolik, kolik stojí, a ne více nebo méně.

  Lidé říkají, že ekonomika je věda o penězích, ale přesnější by bylo říci, že je to věda o nedostatku a o tom, jak se lidé s nedostatkem vypořádávají.

  Řekněme, že umím dělat skvělé koláče. Nakoupím ingredience za 100 Kč a umím z nich udělat dvacet koláčů. Jeden koláč mne tedy vyšel na pět korun plus práce. Zdálo by se tedy, že koláč stojí pět korun. Ale to je jen jeden (a ne moc praktický) způsob, jak spočítat cenu koláče. Mnohem lepší je podívat se, za kolik korun je můj koláč ochoten někdo koupit. Pokud jsou lidé ochotni za moje koláče dát dvacet korun za kus, proč bych je neprodával za vyšší cenu?

  V ekonomii se tomu říká „setkání nabídky a poptávky“. Kupující něco chtějí (poptávají) a prodávající něco nabízí. Kdybych byl jediný prodejce koláčů ve městě, mohl bych si říct vysokou cenu za jeden koláč, třeba padesát korun za koláč. Časem by se ale našel někdo další, kdo by koláče začal vyrábět ve stejném městě, nabídl by je za nižší cenu a já bych se musel přizpůsobit, jinak bych přišel o zákazníky. Ale nebudu cenu snižovat víc, než musím.

  Tak, od koláčů k domům. Domy stojí, kolik stojí, protože je jich málo. Tak jednoduché to je. Domy jsou nedostatkové zboží. Dlouho trvá dům postavit a většina již postavených domů je obsazených. Zároveň je hodně lidí, kteří by v domě chtěli žít, a tak jsou za to ochotni zaplatit. Cena domu se tedy skoro vůbec neodvíjí od materiálu, práce a takových věcí (i když ty hrají roli). Hlavní je ten nedostatek.

  Bohužel to také znamená, že ne všichni si mohou koupit dům (to je definice nedostatku, není dostatek pro všechny). Kdo je za dům ochoten nabídnout více peněz, má větší výběr.

  Dům naštěstí není jediný způsob, jak bydlet. Bydlení v bytě je často levnější, a ještě levnější je sdílení bytu nebo domu s více lidmi. Je to rozdělení nákladů mezi více lidí.

  Další důvod vysokých cen je lokalita. Domy v Praze jsou mnohem dražší, než domy v obci Zdounky u Kroměříže. Je to proto, že více lidí chce žít v Praze, třeba kvůli práci, službám, příležitostem.

  Jiným důvodem vysokých cen domů je složitý postup jejich stavby. Poptávka po domech je velká, a tak je zde velká motivace pro stavební firmy, aby stavěli nové domy. Stejně jako vysoká cena mých koláčů přilákala pekaře z jiných měst, aby začali nabízet levnější koláče a přebrali mi zákazníky.

  Jenže přistěhovat se do města a začít péct koláče je otázkou měsíců. Postavit nový dům je otázkou mnoha let. A stavební řízení může celý proces ještě prodražit a prodloužit.

  Ještě se chci vrátit k té sportce/loterii. Někteří lidé si myslí, že vsázení je příležitost vydělat velké peníze. Matematicky to ale není dobrý nápad. Loterie na losech vždycky vydělá, a to znamená, že sázející musí prodělat. Šance je mnohem menší, než jedna ku tisíci, spíše jedna k milionu. Spoření peněz je pomalé, ale rozhodně je to lepší nápad, než utrácení za losy, které nabízejí vidinu zisku, ale ve skutečnosti člověku jen systematicky berou peníze.

  Moje tělo - váha

  dobrý den, chci se zeptat jestli je moje váha ideální:
  váha: 45 kg
  výška:165 cm
  Protože kluci říkají, že jsem tlustá a holky zase, že jsem hubená a já si taky myslím, že jsem tlustá, takže jsem úplně vyřadila sladké a cukr, jinak mám ppp a to přejídání(chodím k psychiatrovi). A chtěla bych vědět váš názor.

  Teri 13 let, 22. července

  Ahoj,
  ideální váhu jde těžko posoudit. Jde hlavně o to, aby tvá váha byla v normě, to znamená, abys neměla podváhu ani velkou nadváhu. Obojí totiž může způsobit zdravotní potíže. Druhá věc je pak to, jak se ve svém těle cítíš. Hodnocením okolí se nenech zmást. Každý totiž považuje za ideální váhu něco trochu jiného.
  Je dobře, že navštěvuješ odborníka, se kterým můžeš své starosti ohledně váhy probrat. Pobav se s ním i o tom, jak vnímá ideální váhu on. Můj názor je, že bys při své výšce mohla klidně vážit o něco víc.
  Měj se krásně,
  Péťa

  Volný čas

  Ahoj alíku a spol.
  Tak přicházím a dalším dotazem. Mám takový problém že mi přijde že mě nic nenaplňuje. Jakože je život nudný. Asi je to těma prázdninama. Ať dělám cokoliv tak mě to nebaví a nudím se. Teď většinu dní trávím doma a hraju hry nebo koukám na videa nebo filmy. Když jdu ven s kamarádama tak to není takový jaký to bylo. Už to není taková zábava. Asi nemám pro co ráno vstát z postele. Když jsme chodili do školy nebo měli distanční tak jsem měl důvod vstát ráno z postele a obléknout se nebo si sednout k počítači a byla to zábava jak ve škole tak i při distanční se občas stalo něco vtipného. Asi vás napadne abych si našel nějakého koníčka. Ale on je problém že mě to po čase přestane bavit. Nejdéle jsem chodil na kytaru 4 roky a tenhle rok asi v únoru jsem s tím skončil. Bylo to převážně kvůli koroně protože přece jenom hrát na kytaru před monitorem a koukat hodinu do kamery není taková zábava a i před koronou mě to přestávalo bavit. A ještě před rokem jsem chodil na taekwondo ale to mě taky už nebavilo. Napadl mě airsoft protože jsem si ho chtěl vždycky zkusit ale zrovna na tom nejsme finančně nejlépe takže si nemůžeme dovolit jen tak vyhazovat peníze. Za rok ale začnu chodit na brigády takže si budu moct něco málo občas koupit. No ale to jsem odběhl od tématu. Jak jsem zmiňoval v nějakém že svých dotazů tak se věnuji skládání písniček ale to už taky není tak časté ale občas si něco napíšu. Každopádně nevím co mám dělat abych se zabavil. A také trávení volného času s rodinou mě taky nebaví. Prostě by to chtělo něčím okořenit.
  Tak to je vše a omlouvám se že jsem se tak rozepsal.
  Předem děkuji za odpověď a doufám že jste pochopili co jsem tím chtěl říct. Díky moc $>

  kluk, 14 let, 20. července

  Ahoj,
  během prázdnin studenti vybočí ze zajetého řádu a režimu. Najednou mají velkou spoustu času, který není nijak organizován zvenčí. Když se chtějí vidět se spolužáky a kamarády, musejí si to zařídit sami, nestačí jen přijít do školy. V tohle je prázdninové období náročné. Člověk zkrátka na chvíli přichází o intenzivní kontakt s vrstevníky.
  Máš pravdu, že jako první by mě napadlo poradit ti, ať si najdeš nějaký koníček. Píšeš, že tě koníčky vždycky po nějaké době omrzí. Myslím, že to tak má hodně lidí. Ale je fajn užít si ty chvíle, kdy nás to ještě baví. Že to není koníček na celý život, to vůbec nevadí. Zkus si představit, jak by měl vypadat prázdninový den, na který by ses těšil. Pak zkus vymyslet, jak by se tvoje přání dala naplnit. Možná se i pobav s rodiči o tom, jak by ti v tom mohli pomoct oni.
  Držím palce, ať najdeš nějakou zábavu.
  Péťa

  Kamarádi

  Stýská se mi po spolužákovi

  Ahoj,
  dříve jsem lásku prezentovala jako něco, na co jsem ještě malá, co počká. Teď se to změnilo, v červnu se mi začal líbit spolužák. Jsem si jistá, že on je ten praví. Teď jsem naprosto zoufalá, protože ho ještě měsíc a kousek neuvidím. S láskou ještě nemám zkušenosti, proto se ptám vás: co mám dělat?
  Děkuji za odpověď.

  holka, 10 let, 22. července

  Ahoj,
  naprosto chápu, že se ti po spolužákovi stýská a obávám se, že pokud nejste v kontaktu, nebudeš mít jinou možnost, než počkat, až se zase uvidíte ve škole. Samozřejmě mu můžeš zkusit napsat, nebo zavolat (pokud na něj máš kontakt) a třeba budou podmínky natolik příznivé, že se vám podaří potkat se i dříve - nicméně spoléhat na to samozřejmě nemůžeš. Otázkou také je, zda máte o kamarádství zájem oba dva, nebo jde spíše o jednostrannou záležitost. Pokud jsou však vaše sympatie oboustranné a i on by se s tebou chtěl kamarádit a občas s tebou trávit volný čas, možná se vám podaří setkat už o prázdninách a něco společně podniknout.
  Měj se hezky!
  Bára

  Moje tělo - váha

  Mám zhubnout?

  Ahoj,
  už dlouhou dobu se trápím se svým tělem. Měřím 165 cm a vážím nějakých 58-60 kg. Připadám si tlustá a nelíbím se sama sobě. Mám tlusté břicho, stehna i boky. Zkoušela jsem to říct mámě, ale ta mi jenom říká, že jsem hezká a hubená. Už jsem zkoušela mnohokrát cvičit, ale nepomáhá to. Ještě k tomu mi kluci ve třídě často říkají jak bych měla zhubnout a jak jsem tlustá. Sice to oni berou jako vtip, ale mě to dost poškozuje a často kvůli tomu brečím. Jak se mám naučit akceptovat svoje tělo, popřípadně jak mám zhubnout tou nejšetrnější cestou?

  holka, xx let, 21. července

  Ahoj,
  tvoje maminka má naprostou pravdu v tom, že tvá váha je optimální a neexistuje žádný důvod, proč bys měla hubnout. Nerozumím tomu, proč ti spolužáci říkají, že jsi tlustá. Napadá mě snad jen vysvětlení, že vidí, že ti to vadí a proto je baví tě provokovat. Zároveň však samozřejmě rozumím tomu, že ti to vadí a zraňuje tě to. Tvá otázka, jak se naučit akceptovat své tělo, vůbec není jednoduchá. Spousta lidí se to totiž marně učí celý život. Především přestaň o svém těle přemýšlet jako o něčem, co potřebuješ razantně změnit. Jsi krásná taková, jaká jsi a až budeš ještě o pár let starší, najde se spousta kluků a později i mužů, kterým se budeš moc líbit a budeš pro ně ta nejkrásnější na světě.
  Zatím se nauč hýčkat sama sebe. Starej se o sebe, sportuj, nauč se zkrátka poznávat své tělo, abys mohla docenit, jak je úžasné a co všechno pro tebe dělá. Přestaň se kritizovat a místo toho, aby na sobě neustále hledala chyby, snaž se uvědomit si a vyzdvihnout své silné stránky. Neboj se sama sebe pochválit a říct si, že jsi se sebou spokojená. O chování svých spolužáků si můžeš promluvit s nějakým dospělým (například s rodiči, nebo učiteli), ale myslím, že pokud uvidí, že ti jejich provokace nevadí, přestane je to brzy bavit.
  Přeji ti, aby ses co nejdřív naučila mít ráda a byla jsi spokojená.
  Krásné léto!
  Bára