Poradna: Alík radí dětem

Na otázky odpovídají

pracovníci linky důvěry Modrá linka, Alíkova kamarádka BáraV, odborníci na boj proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

Dotazy smí pokládat čtenáři mladší 15 let.

Nemoce

Ahoj vím že stím zase otravuji. Měla jsem jít k zubaři kvůli karanténě nejdu... nevíte kolik by stálo opraveni předních zubů za umělé u dítěte do 15 let nebo kolik by stála korunka v mém věku? Předem děkuji za odpověď

holka, 13 let, 17. března

Ahoj,
je to určitě nepříjemné, že se vzhledem ke karanténě nyní hodně věcí ruší, včetně naplánovaných vyšetření. Nezbývá nám však všem, než to respektovat a vydržet, Na Tvoji otázku však neumíme odpovědět, nejsme zubaři a navíc každý zubař může mít trochu jiný ceník. Je potřeba vyčkat na to, až se budeš moct zeptat lékaře, který Tě ošetřuje.

Přejeme hlavně pevné zdraví,
Modrá linka

Moje tělo - váha

Ahoj Alíku, a ostatní zdá se mi že jsem tlustá.Třeba když si sednu tak se mi rozplácnou stehna. Vážím 36kilo měřím 155cm a je mi 13,ale každý den cvičím, jím jídlo jen podle jídelníčku,sportuji ale furt se mi zdá že jsem tlustá a nevím co s tím:( .Předem děkuji za odpověď a snad neotravuji.

holka, 13 let, 15. března

Ahoj,
k Tvém dotazu mě napadá, že každý, když si sedne, tak se mu trochu stehna rozplácnou, nemusí to být proto, že je tlustý, ale právě tím, že to umožní tato poloha těla. Zkusila jsem zadat Tvoje míry a váhu do BMI kalkulačky a vyšlo mi, že Tvoje hmotnost, je mnohem nižší, než by k Tvému věku a výšce měla být. Můžeš si to ověřit na na těchto stránkách vyzivadeti.cz/kalkulacka-bmi/. Je moc dobře, že zdravě jíš a sportuješ, víc už dělat opravdu nemusíš. Tvoje tělo se teprve vyvíjí a snižování váhy by mohlo být velmi nebezpečné a přehnaná dieta by mohla sklouznout lehce k nějaké poruše příjmu potravy. Proto Ti doporučuji se nesoustředit tolik na váhu a na vzhled, ale dělat především to, co Tě baví a s u čeho si i odpočineš a strávíš čas třeba se svými blízkými.

Přejeme klidné dny,
Modrá linka

Zvířata

Ahoj, mám takový tak trochu zvláštní dotaz. Asi před týdnem jsme byli na procházce a kousek jsme šli po silnici. Tam ležela mrtvá kočka. Nikdy jsem jí neviděla, je mi jí hrozně líto. Každou noc se mi o ní zdá celkem ošlivý sen, neustále na ní myslím a nedokážu se nijak odreagovat. Je něco co by mi mohlo pomoct?
Ps. Kočky přímo miluji...

Molly58, 15. března

Ahoj z Modré linky,

trápí Tě, žes viděla mrtvou kočku. Chápu, to jistě nebyl příjemný pohled. A pro člověka, který je ohleduplný, pohled na smrt nebo utrpení, prostě příjemný není a může vyvolávat různé pocity - jako smutek, strach, soucit, vztek. A žádný takový pocit není špatně. I nepříjemné pocity jsou pro nás důležité, umožňují nám orientovat se ve světě. A sdělují nám, že se nám něco nelíbí a že se máme pokusit pro sebe něco udělat, abychom se cítili lépe. To nejdůležitější je své pocity nepotlačovat, ale naopak o nich vědět, mnohdy pomáhá o nich mluvit, moci je s někým sdílet. Také jí můžeš třeba nakreslit hezký hrobeček na nějakém místě, kde by se jí líbilo, nebo o ní napsat povídku. Případně se můžeš s rodiči zkusit domluvit a své kapesné (pokud je dostáváš) jednou poslat na nějaký kočičí útulek nebo koupit nějaké kočce žrádlo. Třeba Tebe samotnou napadne jiný způsob, jak se s tou kočičkou rozloučit a nechat ji spát. A potom je velmi důležité svou pozornost věnovat svému životu, svým povinnostem, koníčkům, blízkým lidem. Protože to je život. A jeho součástí je přijímat to, co dostáváme, a také pouštět, nechat jít to, co odchází.

Přejeme Ti bezstarostnější dny,
Modrá linka

Moje tělo - holky

Ahoj,
Nejdříve bych vám chtěla poděkovat za tuto službu. Vaše odpovědi mi pomáhají a ostatním určitě taky. Velice si vaší služby vážím.
A teď k dotazům.
Slabé výtoky už mám asi rok, možná i více, ale už měsíc mám hnědo-oranžový a ještě bílý výtok. Den ode dne ho mám silnější a vždy mám pocit že to půjde vidět na legínách a štve mě že mám stále mokré spodní prádlo. Doma to není tak hrozný, ale v tělocviku se vždy bojím aby to nebylo vidět. Nevíte co s tím mám dělat? Měsíčky sem ještě nedostala a k těm se váže další problém. Až to dostanu, jak mám mamince říct, že jsem to dostala? Asi před rokem se mnou mluvila obecně o dospívání i o měsíčkách, ale prostě nevím, jak jí to řeknu. Už mám chloupky na nohách i dole a v podpaží. V zimě je to v pohodě, ale bojím se až bude léto a budu nosit tílka a plavky, tak aby se mi někdo nesmál nebo tak. Jak se mám začít holit? Nebo jak to říct mamce? sama to zkoušet určitě nebudu, chtěla bych aby o tom věděla mamka. A můj poslední dotaz. Poslední dobou se začínám docela dost potit? Jak říct mamce, jestli by mi nekoupila deodorant? nebo mi ho časem koupí sama?
Děkuji Vám moc

holka, 13 let, 15. března

Ahoj z Modré linky,

chápu, že výtok je nepříjemný. Nejsme tu lékaři, nemůžeme Ti tedy říci, zda se jedná o předzvěst menstruace či jde o něco jiného. Za běžných okolností podporujeme k návštěvě lékaře, neboť jen on může nejspolehlivěji odhalit příčinu. V současné situaci jsou však běžná vyšetření minimalizována, avšak můžete s maminkou zavolat ke Tvé, případně její gynekoložce, možná poskytuje konzultace po telefonu. Případně můžete zkusit on-line poradenství, například zde: www.ulekare.cz/. V každém případě je třeba důsledně dodržovat hygienu a přes den můžeš používat takzvané intimky - což jsou malé vložky, které se používají na začátku či konci menstruace, kdy již není silná, případně právě při výtoku.

Také se ptáš, jak mamce říct, až to dostaneš. Menstruace je naprosto přirozenou součástí života ženy. Chápu, že ta představa může vyvolávat stud a obavy, ale jedná se o normální věc. Je moc dobře, že už o tom s Tebou mluvila, tím lépe teď na to můžeš navázat. A stejným způsobem s ní můžeš probrat fakt, že přemýšlíš o tom, že by ses chtěla holit a potřebuješ deodorant. Kdyby bylo těžké začít, můžeš jí ukázat třeba i zprávu, kterou jsi poslala nám, nebo jí předem říct, že bys chtěla probrat něco důležitého, o čem se Ti hůř mluví, abyste si na sebe udělaly čas a klidný prostor. Komunikace je velmi důležitou součástí vztahů, lidé spolu potřebují sdílet, jak se cítí, co potřebují, co si přejí, stejně tak i to, co se jim nelíbí. Chceme Tě tedy podpořit v tom, aby ses nebála a otevřeně s maminkou i ostatními svými blízkými mluvila.

Klidné dny Ti přeje
Modrá linka

Škola

Ahoj začala jsem přemýšlet o obchodní akademii v Plzni. Ta škola by měla být veřejná což znamená že se neplatí? Jaký bych měla mít známky? Co mi musí jít? Můžu být už účetní nebo něco takového už po maturitě?? Ahoj

holka, 13 let, 17. března

Ahoj,
pokud je škola státní, skutečně se za ni neplatí. Co se týká známek; samozřejmě vždy platí, že čím lepší, tím lepší. Myslím, že zřejmě neexistuje škola, která by měla nějaké pravidlo, že pokud má žák například dvě trojky, nemůže se hlásit k přijímacím zkouškám. Záleží na tom, jestli uděláš, nebo neuděláš přijímací zkoušky. Na obchodní akademii bych předpokládala, že budeš mít alespoň rámcový vztah k matematice. A ohledně tvého dotazu, jestli můžeš být účetní hned po maturitě: Záleží na požadavcích konkrétního zaměstnavatele. Určitě existují firmy, které tě zaměstnají i po maturitě.
Měj se hezky!
Bára

Nemoce

Ahoj!
Teď když je karanténa, tak se dost často nudím i když je pravda, že dostáváme úkoly ze školy, ale i tak. Proto prosím o pár tipů, co bych mohla dělat a čím se zabavit. A budou normálně letní prázdniny? Já teda doufám, že jo, ale člověk nikdy neví. Jak asi přibližně dlouho budou školy zavřené? Chápu, že to nikdo asi neví, ale přibližně. Může se chodit ven, když je ta karanténa? Je koronavirus opravdu, tak nebezpečný? Mně přijde, že už to trochu přehání! Ale nevím... Jak dlouho bude trvat než se to dá opět všechno do pořádku? Přibližně, chci vědět, jestli to bude trvat třeba měsíc nebo třeba rok. A to ne asi všechno. Budu moc ráda když mi odpovíte a klidně napište něco víc o tom koronaviru.
Moc děkuji a doufám, že jste všichni zdraví!

holka, 13 let, 17. března

Ahoj,
úvodem tě mohu ujistit, že současná situace je velmi nepříjemná nejen pro děti, ale i pro dospělé.
Až budeš mít hotové úkoly ze školy, můžeš se například podívat do učebnice o několik stránek dopředu, co byste měli probírat dál. Nebo si můžeš číst nějaké knížky, ke kterým ses už dlouho nedostala pro nedostatek času. Nebo můžeš dělat doma i jiné věci, ke kterým ses pro nedostatek času nedostala.

Přímo karanténa se týká vybraných lidí, kteří byli pozitivně testováni nebo se vrátili z rizikových oblastí, a ti by neměli vůbec vycházet z bytu, a karanténa se taky týká některých obcí na Moravě v okolí Uničova. Pro ostatní lidi platí ne přímo karanténa, ale trochu mírnější opatření, tzv. omezení pohybu. Povolené jsou cesty do práce a z práce, k lékaři a na nákup potravin, ale taky vycházky do parku nebo do přírody. Takže ven se může. Ale jen sama nebo s rodiči nebo s někým, s kým bydlíš. Rozhodně to neznamená, že můžeš na hřiště s kamarádkami! Škola je zrušená právě proto, aby se lidi nepotkávali a tím se omezilo šíření nákazy.

Jak dlouho budou školy zavřené a jak dlouho potrvají ta opatření, to v současné době neví nikdo. Myslím, že ani ministerstvo školství a krizový štáb. Je pravděpodobné, že celý problém je teprve na začátku a zatím se neví, jak se bude vyvíjet dál.

A ano, koronavirus je nebezpečný. Není tak nebezpečný jako středověké morové epidemie, ale pravděpodobně je nebezpečnější než to, co zatím známe. Zprávy ze zemí, kde to začalo dřív než u nás, jsou velmi varující a znepokojivé. Jedním z problémů je, že proti této nové nemoci zatím nejsou léky, takže lékařům nezbývá nic jiného, než ty, kteří mají zasažené plíce, nějak udržovat při životě například umělou plicní ventilací, ale jinak pro jejich uzdravení moc udělat nemohou. A v zemích, kde došlo k příliš rychlému rozšíření, přestala stačit kapacita nemocnic a zdravotních zařízení, takže tam umírají i lidé, kteří by to při včasném ošetření přežili, a taky se tam pak nemohou starat o nemocné s úplně jinými nemocemi, kteří lékařskou péči nutně potřebují.

Jestli ta opatření jsou přehnaná, to se ukáže za pár týdnů. Ale kdyby se ukázalo, že byla nedostatečná, tak by už mohlo být pozdě.

A jak dlouho to potrvá, to se dá těžko odhadnout. Optimistické odhady říkají, že za měsíc by to mohlo být lepší, ale možná to bude spíš déle. Určitá šance je, že se snad časem vymyslí nějaký lék, nebo že se ukáže, že nějaký existující lék na to pomáhá. Ale to není záležitost na týden nebo dva, to jsou taky měsíce.

Co se týče letních prázdnin, i kdyby se u nás situace zlepšila, je dost pravděpodobné, že ještě nebude možné cestovat do zahraničí, kde je situace horší než u nás, a že se budou muset zrušit objednané zahraniční dovolené.

Je mi líto, že jsem tě asi nepotěšil, ale snad to dobře dopadne.

Jiné téma

ahoj vy všichni kazdy vecer a rańo mam pocit hladu co stim ?????

Motající se idiot Ivanka 9 let, 17. března

Ahoj,
večerním pocitem hladu ti tvoje tělo nejspíš dává najevo, že mu schází nějaké živiny. Respektive že jsi přes den nejedl tak, abys uspokojil všechny jeho potřeby. Pokud budeš přes den dodržovat takový jídelníček, který bude obsahovat dostatečné množství tuků, sacharidů, vlákniny i bílkovin, pocit hladu bys mít neměla. Proto se zamysli nad skladbou svého jídelníčku. Ranní pocit hladu je zcela normální, proto ostatně lidé snídaní, takže ti nemohu doporučit nic jiného, než aby ses jednoduše nasnídala.
Měj se hezky!
Bára

Holky a láska

Ahoj Alíku, miluju jednoho kluka, ale nevím jestli mě on taky, nebo mě má rád jenom proto že spolu chodíme do třídy, nebo mě nemá rád a nebo mě třeba nezná. Poradíš mi prosím jak to nenápadně zjistit??? A jak se můžeme vídat i přes tu karanténu??? Prosím co nejrychleji o odpověď.
A prosím, aby mi odpověděl pouze Alík
Děkuji

Holka 12 let, 16. března

Ahoj,
doufám, že mi odpustíš, že ti odpovídám já, protože tvůj dotaz vyšel právě na mě. Zájem a sympatie druhého člověka se dají poznat buď z náznaků (například, že se na tebe často dívá, usmívá se, vyhledává tvou společnost, zajímá se o tebe, vyptává se apod.), nebo jednoduše tak, že se ho zeptáš, nebo ti to sám řekne. Vzhledem k opatřením, které vyhlásila vláda ČR, se určitě v těchto dnech osobně vídat nemůžete, ale můžete se samozřejmě kontaktovat například přes telefon, nebo sociální sítě.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - kluci

Ahoj, mám dotaz. Mám posledních pár dní problém s tím, že se mi na hlavě mezi čelem a vlasy objevily takové šupiny a celkem to svědí,nevím jestli je to nějaký druh lupů, ale to vy jistě víte. Co je podle vás řešení se to zbavit?
Děkuji za odpověď

kluk, 13 let, 16. března

Ahoj,
k tvé větě „vy to jistě víte“ mohu jen podotknout, že my to jistě nevíme a na dálku a online to neví jistě nikdo na světě. Je možné, že se jedná o lupy, možná, že ti nevyhovuje šampón, možná, žes ho po mytí špatně opláchl a možná že se jedná o nějaké dermatologické onemocnění. To však dokáže poznat pouze lékař, k němuž se objednáš. Zkus změnit šampón (můžeš sáhnout po šampónu určenému speciálně pro vlasy s lupy), umýt si vlasy ještě jednou a pořádně je opláchnout. Pokud bude problém přetrvávat i po několika umytích, budeš se muset objednat na dermatologii a nechat řešení odborníkovi.
Měj se hezky!
Bára

Jiné téma

Ahoj

Promiň te ze sem opet pisu ale na tuhle otazku se nemam koho zeptat , když bude v karanténě kvuli koronavirus nebo kvuli čemukoliv jinemu tak jak se řeší menstruace když treba dívka pouziva vlozky tak ji je normalne dodají nebo jak ?

holka, 13 let, 12. března

Ahoj,

v takovém případě je možné využít různé služby po internetu, jako třeba rohlik.cz, tato služba doručuje nákupy přímo do domu. Samozřejmě mohou pomoci i sousedé nebo příbuzní či známí, kteří by pro vaši rodinu, pokud by byla celá v karanténě, potřebné věci zakoupili a přinesli. Taková domluva je v dnešní době s využitím veškeré techniky jednoduchá. Možností je více, takže netřeba mít obavy, že bys v něčem trpěla nedostatkem. I ve složitých situacích si lidé dovedou poradit, někdy z toho vyplynou i celé nové postupy či objevy.

Lidé si mají pomáhat, nikdy nikdo z nás neví, kdy on sám bude potřebovat pomoc. Jak se také říká, vše zlé je k něčemu dobré, v čem to tak bude s touto virovou epidemií ukáže čas. Třeba povede k tomu, že lidé k sobě najdou cestu a budou pro sebe mít více času a porozumění.

Zdravíme Tě z Modré linky.

Kamarádi

Dobrý den
Nemohu si najít kamarády ve škole(4.třída) nemohli by jste mi prosím pomoci jak je najít?
Předem děkuji za odpověď.

kluk, 10 let, 11. března

Ahoj,

je prima, že píšeš, když si nevíš rady. Nevím, jak přesně vypadá Tvá situace ve třídě a jací jsou Tví spolužáci. Věřím, že Ti může být smutno, pokud se tam cítíš sám. Je přirozené chtít mít kamarády.

Důvodů, proč je těžké najít kamarády může být více. Možná jsi více uzavřený. Možná si se spolužáky nerozumíš, nemáte toho moc společného. Možná nevíš, jak kamarádství navázat. Jelikož nevím, jaké je to přesně u Tebe, tak Ti doporučuji obrátit se na někoho, komu důvěřuješ a kdo Tě dobře zná a probrat to s ním. Může Ti lépe nabídnout, co bys mohl třeba zkusit dělat jinak, abys kamarády našel. Můžete například spolu probrat to, jak jednáš s ostatními a jak na ně působíš.

Záleží i na tom, jaké máš spolužáky. Kamarádství často vznikají tam, kde lidé mají něco společného. Máš s některými svými spolužáky stejné zájmy? Je také možné, že "spřízněnou duši" najdeš jinde, mimo školu - třeba v nějakém kroužku nebo sportu, co Tě hodně baví. Chci Tě také povzbudit, aby ses nebál udělat první krok a někoho oslovit, začít se s ním/ní bavit. Je možné, že i ve Tvé třídě je někdo, kdo se cítí podobně jako Ty a také má pocit, že je sám. Zkus se porozhlédnout a třeba takového člověka oslovit. Někdy bychom byli rádi, kdyby za námi přišli ti druzí, ale je to i na nás dělat ty první kroky směrem k nim. A možná se to napoprvé nepodaří, ale to nevadí. I komunikace a navazování vztahů je něco, co se jako lidé učíme.

Můžeš se o tom pobavit i s rodiči nebo nějakým oblíbeným dospělým a zeptat se jich, jak oni přišli ke svým kamarádům. Pomoct Ti může i školní psycholog/psycholožka, pokud na škole máte.

Přejeme Ti, ať najdeš své kamarády.
Modrá linka

Rodiče

Ahoj. Mě trápí můj vztah s pravým tátou. Někdy je to dobrý a někdy ne. Rodiče jsou rozvedený 2 roky. Jezdím za tátou každých 14 dní na víkend. Vždycky mě vyzvedne s úsměvem a vypadá že je i rád že mě vidí. Většinou z něj cítím že se těšil a tak mám radost a usmívám se. Poslední 2 měsíce ale byly dost špatné. Táta je podrážděný a vzteklý a když se usměje je to faleš. Jeho vítání probýhá pořád stejně ale já už se neusmívám. Jsem spíš nervózní a roztřesená co zase přijde. Dřív jsem vždycky byla rozlítaná a vyváděla jsem blbosti a srandy. Teď raději jen potichu sedím a bez dovolení si nedám ani pití ani si nepustím televizi. Bojím se že tátu rozčílím. On umí bouchnout a za ty 2 měsíce jsem to párkrát zažila a fakt na to nerada vzpomínám. Nevím jak se mám vlastně chovat a co mám udělat aby byl táta zase takový jako dřív. Chci cítit že mě má rád a nebát se třeba zakašlat nebo cinknout příborem o talíř. Hodně mu myslím pomáhám. Chodím nakupovat a myju nádobí, pomáhám mu dělat oběd nebo mu vařím čaj a kafe. Nějak už to ale bere jinak než dřív. Poraďte prosím co mám dělat aby se táta změnil a byl zase jako dřív. Myslíte že je to moje vina? Nechci o tátu přijít. Mám ho pořád ráda. Mám mu to říkat že ho mám ráda i když se mračí? Bojím se že by řekl že mě už rád nemá. Nevím o tom že bych mu něco provedla snad jen to že jsem se jednou ztratila a musel mě hledat ale dopadlo to dobře. Může se ještě pořád na mě zlobit??

holka, 11 let, 10. března

Ahoj,

je moc fajn, že se ptáš na to, co Tě trápí, člověk má sdílet s druhými, nejlépe s těmi doma, blízko Tebe.
Jsem přesvědčená, že změna v tátově chování nemá nic společného s Tebou, nedávej si vinu a nic si nevyčítej. Neboj se táty zeptat, co se s ním děje. Zkus mu popsat své pocity, spolu s tím, že sis všimla změny v jeho chování. Neboj se zeptat, zda tato změna souvisí s tím, jak jsi se ztratila. Já si myslím, že ne. Zkus mu říct i to, jak se Ty cítíš u něj doma nyní, v poslední době, když nevíš, co se děje a to způsobuje Tvou nejistotu a zmatky při chování, kdy se např. bojíš I jen cinknout příborem. Tvůj táta možná řeší nějaké osobní problémy a to se logicky odráží na jeho chování. Měl by ale vědět, jak se cítíš Ty a co to znamená pro Tebe. Druhému do hlavy nevidíme, táta netuší, co si Ty myslíš. Říci mu, že ho máš ráda, můžeš kdykoliv, bez ohledu na to, jak se tváří. Takové sdílení by mu mělo udělat radost. Pokud by Ti to pomohlo v konverzaci, můžeš mu klidně ukázat Tvoji zprávu, kde už jsi to vlastně jednou hezky všechno napsala, klidně i s naší odpovědí.

Píšeš, že táta umí i bouchnout. Nevím, jestli to teď myslíš tak, že umí "bouchnout do stolu", nebo jestli občas bije Tebe. Pokud Tě bije, je třeba tátovi v bití zabránit, to není v pořádku.
Můžeš se svěřit také mámě, popř. jinému dospělému, kterému věříš. Máte-li na škole školního psychologa/psycholožku, můžeš sdílet i s ním/ní, to uleví. Pokud by školy byly nadále zavřené, můžeš zkusit zavolat i na nějakou linku důvěry, třeba k nám (608 902 410) nebo na linku bezpečí, kde je to zadarmo (116 111).

Přejeme Ti zlepšení atmosféry v tátově domácnosti.
Modrá linka

Volný čas

Ahoj už asi měsíc se mi stává že nevim co vlastně chci něco dělam to mě bavi ale druhy den to uase nechci a pak třeba za týden to chci znova

kluk, 14 let, 9. března

Ahoj,

nepokládáš nám přímou otázku, tak zkusím reagovat nějak celkově na to, co píšeš. Říkáš, že se Ti asi tak měsíc stává, že nevíš, co vlastně chceš a často se Ti mění to, co Tě baví. To může mít vícero příčin a jelikož je Tvá zpráva hodně stručná, tak nedovedu říct, jak je to zrovna u Tebe. Taková těkavost může souviset i třeba s hormonálními změnami v rámci puberty. Nebo to může souviset s jinými změnami, které se možná odehrály ve Tvém životě. Taky to může souviset s tím, že dospíváš a možná hledáš, kým jsi, a to, co Tě bavilo kdysi, už Tě nemusí bavit teď. A možná to bude trvat nějaký čas, než na to přijdeš a než se to ustálí. Opět tím, že o Tvé situaci nevím moc, Ti nedovedu dát konkrétní rady

Více obecně ale může na soustředění a pozornost pomoct meditace, ono se vlastně jedná o trénink soustředění a může Ti to pomoct být více ustálený a mít "čistší hlavu". Také může pomoct si dobře naplánovat a rozvrhnout čas a předem si určit, co kdy chceš dělat a držet se toho. Pokud vnímáš, že to může souviset s tím, že teď nějak hledáš, kým jsi a co chceš v životě dělat, tak může být dobré si o tom promluvit s někým, komu důvěřuješ. Třeba s někým starším, ke komu nějakým způsobem vzhlížíš a komu by ses rád svěřil. Můžou to být rodiče, jiný příbuzný nebo i oblíbený učitel, trenér, nebo i starší kamarád či známý. Pokud bys chtěl, můžeš kontaktovat i nějakou online poradnu nebo linku a pobavit se o tom víc, nebo až opět bude škola tak s tím zajít za školní psycholožkou.

Držíme palce a doufáme, že nalezneš to, co teď potřebuješ.
Modrá linka

Vyhledat odbornou pomoc

Ahoj Alíku a společníci.
Zdá se mi, že můj deseti letý bratr se stává závislým na mobilu. Nevíte jak snížit čas, který u obrazovky stráví? Samozřejmě je možnost mu ho úplně odebrat, ale neboť chodí sám ze školy, tak ho prostě musí mít. Rodiče to ví, ale nedokáží mu zabránit v hraní.
Děkuji za zpětnou vazbu!

holka, 13 let, 8. března


Ahoj,

chci ocenit, že Ti leží na srdci zdraví Tvého mladšího bratra a že se mu snažíš pomoct.

Závislost na mobilu skutečně existuje, je dobře, že si všímáš, že by to u Tvého bratra mohl být taky problém. Je to ale opravdu na zodpovědnosti rodičů, aby v této situaci zakročili a zvolili výchovné postupy, které by bratrovi mohly pomoct. Rodiče mohou např. omezit čas, který tráví u obrazovky, na nějakou dobu mu techniku zabavit, nebo pro něj mohou vymýšlet náhradní činnosti, např. sportovní, chození ven, hraní deskových her, apod. Důležité bývá také pochopit, proč bratr tolik času na mobilu tráví. Lidé se většinou stanou na něčem závislý proto, že jim to naplňuje nějakou potřebu. Pokud vy jako jeho blízcí pochopíte, co bratr na mobilu nachází - třeba je to relax, třeba útěk před realitou, třeba ochrana před nudou, či něco jiného - pak se lépe hledá řešení, jak může tutéž potřebu naplnit zdravě.

Pokud by si s tím rodiče nevěděli rady, mohou se optat svých známých, jak oni postupují v podobných případech. Také se mohou poradit s dětským psychologem či terapeutem (kontakty najdou na internetu, např. www.znamylekar.cz) nebo oslovit rodinnou poradnu, kde to můžou více probrat. Konzultovat to můžou i s dětským pediatrem. Co Ty sama můžeš ještě udělat, je promluvit si o tom s rodiči, nebo i s jiným dospělým, kterému důvěřuješ. Můžeš jim klidně ukázat i tuto zprávu a naši odpověď, pokud by Ti to pomohlo.

Držíme Ti palce.

Modrá linka

Tajemno

Proč se rádi bojíme a máme rádi duchy, tajemno atd.?

kluk, skoro 13 let, 13. března

Ahoj,
nemyslím si, že se rádi bojíme. Zkus si představit strach, když tě učitel zavolá k tabuli, ty víš, že potřebuješ strašně moc dostat dobrou známku, ale vůbec nic neumíš :-c – takový pocit snad má někdo rád? :->

Spíš bych řekl, že míváme rádi navazující okamžik, kdy je strach překonaný a tísnivá situace vyřešená. Drtivá většina strašidelných příběhů má dobrý konec, kdy je zdánlivě neporazitelné nebezpečí zažehnáno, padouši ztrestáni, hrdinové poučeni, vše je tak, jak má být. I pokud příběh pohádkově dobrý konec nemá a je to čistokrevná depresivní hrůza, tak pro nás jako pro čtenáře či diváky ten strach skončí v okamžiku, kdy zavřeme knížku nebo vypneme televizi, a vrátíme se myšlenkami k našemu běžnému (méně strašidelnému) životu… a vše je zase tak, jak má být. B-)

Je to svým způsobem i takový trénink pro případ, kdy nastane skutečná dramatická situace (třeba autonehoda :-(), a náš mozek začne na podněty reagovat zkratkovitě – nemá čas na důkladnou rozvahu, ale načerpané zkušenosti z příběhů si vybaví rychle. Zdráhal bych se tvrdit, že lekce naučené z hororů fungují, ale jsou pravděpodobně v součtu užitečnější než nic, a proto máme tendenci příběhy o překonání strachu v přiměřené míře vyhledávat.

Tajemno obecně máme též rádi, protože jsme od přírody velmi zvědaví. Máme chuť zkoumat svět, učit se, jak funguje. Kdysi dávno zvědavost našim předkům pomáhala k lepšímu přežití a k vybudování příbytků, vesnic, měst, států – v místech, která se dříve zdála tajemná, a s pomocí postupů, které neznalým připadaly jako kouzla. 8-o

Do říše tajemna velmi dlouho spadali třeba i magnetismus nebo elektřina, kterým dnes už docela dobře rozumíme, ale ve vesmíru je ještě hodně fyzikálních jevů, jejichž chápání nám uniká, stále je co objevovat. Duchové mezi fenomény, které potřebují rozluštit, určitě nepatří – alespoň ne ve skutečném světě. Ale fiktivní svět může mít zcela odlišné zákonitosti a ty nás lákají také, i když víme, že nejsou skutečné. Duchové, draci, elfové, čarodějové, mimozemšťani, roboti, superhrdinové, zombie… v tom všem můžeme vnímat nějaký pořádek, vycítit něco, co připomíná ponaučení. ;-)

Alík

Holky a láska

Dobrý den, mám takový dotaz. Co vlastně znamená chodit s někým? Myslím tím třeba, ve věku 12-13 let. Děkuju za odpověď.

holka, 12. března

Ahoj,
tvůj dotaz je velmi obecný a ještě víc individuální. Předpokládám, že víš, co znamená obrat „chodit s někým“, takže k němu se vyjadřovat se nebudu. Jestliže se ptáš, zda mohou mít dvanáctileté děti plnohodnotný partnerský vztah podobně jako dospělí, tak potom musím odpovědět, že samozřejmě nemohou. Protože je to vyloučené už z hlediska jejich věku. Dvanáctileté dítě, respektive dospívající, logicky nemůže být stejně tělesně ani psychicky vyzrálé jako dospělý člověk, což ale samozřejmě neznamená, že by dvanáctiletí nemohli mít velmi přátelské vztahy a pociťovat k někomu mimořádné sympatie. Tyto vztahy jsou však spíše na úrovni velmi intenzivního přátelství, které samozřejmě později může přerůst ve skutečný partnerský vztah.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - kluci

Ahoj poradno
Potřebuju ještě jednu radu. Mám trochu propadlý hrudník a dost se stydím.
Nevíte jak bych to mohl zlepšit?

kluk, 13 let, 12. března

Ahoj,
pro korekci propadlého hrudníku se často doporučují cviky, které zlepší vadné držení těla a uvolní zkrácené prsní svaly. Spoustu takových cviků najdeš na internetu. Stačí, když do vyhledávače zadáš heslo „propadlý hrudník cviky.“ Nicméně určitě by bylo vhodné, aby ses nejprve objednal k fyzioterapeutovi. Existují různé typy i intenzita propadlého hrudníku a bylo by vhodnější, aby tě nejprve prohlédl odborník a řekl ti, které cvičení je pro tebe vhodné a které nikoli, aby sis neublížil a svůj problém třeba ještě nezhoršil.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - váha

Dobrý den, měla bych dotaz na MUDr. Jiřího Staňka . měřím 169-170cm a vážím 100kg a je mi 11 jaké je mé BMI?

holka, 11 let, 12. března

Ahoj,
dovolím si na dotaz odpovědět. Podle BMI kalkulačky je tvé BMI 34,5, což odpovídá obezitě. V historii tvých dotazů vidím, že už jsme téma tvé váhy řešili několikrát, takže sama dobře víš, že je nutné, abys upravila svůj životní styl. Soustředila se na zdravý a vyvážený jídelníček a přidala do svého denního programu výrazně víc pohybu. Kromě estetického hlediska má obezita především celou řadu velmi negativních dopadů na zdravotní stav, tudíž je potřeba, abys svou váhu redukovala.
Držím ti palce!
Bára

Moje tělo - kluci

Ahoj , zdravím zde všechny co tady odpovídají ba dotazy , tohle je můj první dotaz , sice trošku "trapný" , ale i tak se zeptám:) Nevěděl jsem do jaké kategorie to mám zařadit , ale chci se tedy zeptat , jestli je normální teplota 35,3 -35 jestli nejsem např. podchlazený , promiňte že otravuji s docela zbytečným dotazem , ale i tak díky za odpověď ??

VYKROUCENEY, 11. března

Ahoj,
přiznám se, že to je velmi záludný dotaz. Snažila jsem se najít odpověď na odborných stránkách i v diskusích, ale kromě toho, že se tělesná teplota mění v průběhu dne a může se mírně lišit i v rámci jednotlivých lidí, jsem bohužel žádnou relevantní informaci ohledně tělesné teploty 35 stupňů nenašla. V první řadě se proto ujisti, že si teplotu měříš dobře a funkčním teploměrem. Zejména bezdotykové teploměry mohou měřit nepřesně. V každém případě, pokud nemáš žádné zdravotní problémy či komplikace, bude tvá tělesná teplota nejspíš v pořádku.
Měj se hezky!
Bára

Škola

Zdravím,
Jsem chlapec kterému se nechce chodit do školy, je to veliký problém, protože už jsem 2 měsíce nebyl ve škole kvůli počítačové hře (League of Legends). Potřebuju pomoct, prosím.

kluk 14 Ondra, 9. března

Ahoj,
hned na začátku si dovolím vyjádřit lehké pochybnosti o tom, že jsi nebyl dva měsíce ve škole kvůli hraní počítačové hry. Vzhledem k tomu, že chodíš ještě na základní školu, dost pochybuji o tom, že by se ti podařilo před rodiči utajit dvouměsíční školní absenci. Nicméně pokud skutečně hraješ počítačové hry tak intenzivně, že to negativně ovlivňuje tvé fungování v běžném životě, jedná se už pravděpodobně o závislost. Potom už je rozhodně potřeba, aby tě rodiče objednali k odborníkovi, který ti závislost pomůže zvládnout. Závislostmi se zabývají adiktologovi a kontakt na dětskou a dorostovou adiktologii najdeš například tady: www.adiktologie.cz/ambulance-detske-a-dorostove-adiktologie.
Přeji ti hodně štěstí!
Bára