Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alík radí dětem

  Na otázky odpovídají

  pracovníci linky důvěry Modrá linka, psycholožka BáraV, MUDr. Jiří Staněk, bojovníci proti kouření z projektu Nekuřátka, vědecký nadšenec Pragmatik a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze čtenáři mladší 15 let.

  Vyhledat odbornou pomoc

  Obrátit se na psychologa či psychiatra?

  Ahoj poradno, tady opět píše ta holka co si myslí, že je možná psychopat. Rozhodla jsem se, že bych se se svými problémy chtěla svěřit odborníkovi, ale pár věcí mi v tom brání.

  1. Nevím jestli spíš vyhledat psychiatra nebo psychologa
  2. Bojím se, že se mi pak moje rodina bude vyhýbat, protože jsem včera při obědě řekla něco ve smyslu ,,Vychovala jsi psychopata." A mamka hned na to, že psychopata doma nechce. A proto se bojím, že by mě pak už neměla ráda a vyhýbala se mi.

  Prosím pomozte mi, protože já vůbec nevím, jak to mamce říct. Přijde mi, že každý den se chovám divněji a divněji a proto si myslím, že by návštěva u nějakýho doktora byla na místě. $>
  Ps. Ještě taková věc úplně mimo, a to, že jsem nějak ztratila chuť do jídla a jím teď strašně málo.
  Díky za odpověď

  holka, 22. února

  Ahoj z Modré linky,

  je moc dobře, že se rozhodla vyhledat odbornou pomoc. Ptáš se, zda vyhledat psychologa či psychiatra. Můžeš si zvolit, co je Ti příjemnější. Psychiatr dělá diagnózu a může předepsat léky, pokud jsou vhodné. Psycholog pracuje psychoterapeuticky. Tedy velmi zjednodušeně skrze povídání a hledání způsobu, jak se se svými problémy, těžkostmi či pocity vyrovnat. Možná si nejprve můžeš vyhledat psychologa, abys měla dlouhodobější péči, a pokud on uzná za vhodné, doporučí Ti též návštěvu psychiatra. I opačná cesta je možná, můžeš začít psychiatrickým vyšetřením, abyste si potvrdili, či vyvrátili, zda a o jakou poruchu se jedná. Dlouhodobější psychoterapii bych Ti však doporučila určitě, protože tak získáš prostor, kde Tě někdo vyslechne, bude se snažit Tě pochopit, podpořit a hlavně, kde se budeš učit vyrovnávat se se svými pocity.

  Tvým obavám, aby Tě rodiče nepřestali mít rádi, rozumím. Každý potřebuje cítit, že ho jeho blízcí mají rádi. Tato potřeba ale zahrnuje i to, aby nás měli rádi takové, jací jsme, aby nás zkusili pochopit a podpořit. A když před našimi blízkými něco tajíme, vlastně se cítíme nepochopeni, nepřijímaní. Ano, pro blízké lidi někdy může být nesnadné vyrovnat se s tím, že někdo, koho mají rádi, má obtíže, mnohdy ale pomůže čas. Zároveň můžete chodit i na společnou terapii, nebo mohou rodiče také využít psychologickou podporu, aby dokázali situaci přijmout – pokud by to bylo potřeba. To, že mamka řekla, že doma psychopata nechce, mohlo být jen proto, že to brala jako vtip, že netušila, co se v Tobě děje.

  Co se týká ztráty chuti k jídlu, nedokážeme Ti takto po internetu říct, co je příčinou. Mohou to být nějaké zažívací potíže – a potom je potřeba se obrátit na lékaře. Pokud jde spíše o to, že jsi celkově nenaladěná, i s tím Ti může pomoci psycholog. Můžeš zkusit svůj jídelníček odlehčit, jíst dietněji, abys zjistila, zda se jedná nějaké fyzické obtíže. V každém případě je potřeba jíst, i když úplně nemáš chuť.

  Přejme Ti, aby sis podporu, kterou si zasloužíš, skutečně vyhledala
  Modrá linka

  Zvířata

  Chci druhé morče

  ;-)ahoj zdravim vsechny,

  mam dotaz ohledne zvirete. Pred rokem jsem dostala morce a byla jsem strasne rada, ale morcata se maji chovat minimalne ve dvou a tak jsem to zkusila probrat s rodici, ale oni mi to nedovolili. Cirou nahodou si ale chvili pote, co jsem dostala morce ja, si ho poridila dcera mamcine nejlepsi kamaradky. tato holcicka ma sousedku ve svem veku a ta ma dva dospele samecky morcat...no a ty deti nenapadlo nic jineho, nez morcatka dat do jedne ohradky, aby se skamaradili. Jenomze doslo k necemu vetsimu nez bylo planovane, pokud chapete jak to myslim :D... kazdopadne se mela narodit mala morcatka zminovanemu morcatku od holcicky. Rodice jsem nejakou cernou magii presvedcila, aby mi povolili si jedno morceci miminko vzit, az bude trosku starsi...jenomze si ho nakonec nechali majitele a druhe morce byl kluk, takze jsem si ho vzit nemohla, protoze mam holku morcete. Ted ale vec kvuli ktere pisu: o svoje morcatko se staram vzorne, ma porad poradek v kleci, granule kupuju ze svych penez, ma proste uplne vsechno, ale rodice mi nechteji dovolit i druhe... Moc prosim o pomoc!!!:(( Jak mam rodice presvedcit? Uz jsem z toho uplne zoufala a kdyz se jenom zminim o tomto tematu, tak mamka hnedka rekne, ze zadne druhe morce nebude...

  predem dekuju za odpoved a snad vam nevadi moje pravopisne chyby:))

  holka, 12 let, 20. února

  Ahoj z Modré linky,

  umím si představit, že chceš druhé morče. Na druhou stranu však chápu i rodiče, pokud mají dojem, že jedno zvířátko je doma až dost. Nejsou žádné návody, jak někoho k něčemu přesvědčit. Můžeš své přání občas vyslovit, můžeš si klidně sepsat to všechno, co děláš dobře a rodičům to shrnout a ukázat. Také se můžeš rodičů zeptat na jejich důvody, dobře jim naslouchat, zkusit je pochopit a více s nimi s nimi o tom, mluvit, pokud budeš mít protiargumenty, můžeš jim je sdělit. Je však potřeba netlačit moc, protože pak by rodiče jen mohli být naštvaní. Další možností, pokud druhé morče opravdu tak moc chceš, můžeš rodičům navrhnout, že by to byl jediný dárek třeba k narozeninám nebo na Vánoce. Můžeš i hledat podporu u někoho dalšího v rodině, pokud je někdo, kdo Tvé přání chápe a postavil by se na Tvou stranu. Pokud nic z toho nezabere, může se také zkusit na vše podívat z jiného úhlu – jedno morče Ti rodiče dovolili – a to je přece moc fajn. Můžeš se tedy soustředit na to, že máš jedno morče, ne na to, že nemáš morčata dvě.

  Prima dny Ti přeje
  Modrá linka

  Moje tělo - holky

  Svědí mě po holení chloupků

  Ahoj,
  je mi 14 a už se nějakou dobu holím, vždycky když mi trochu vyrostou chloupky „tam dole“ tak mě to tam začíná svědět (není to tak hrozné)..Když se znovu oholím tak pak už je to v pořádku nesvědí nic.. A potřebovala bych poradit jestli je to normální popřípadě nějaké typy jak se toho zbavit.. Děkuji :-3

  holka, 14 let, 18. února

  Ahoj z Modré linky,

  ptáš se, co dělat, aby Tě to nesvědilo, když se holíš. Nejsme odborníci, každý člověk je jiný a vyhovuje mu něco jiného. Bylo by asi fajn svěřit se nějaké dospělé ženě, které věříš, a probrat s ní i způsob, jakým se holíš, zda dodržuješ bezpečné zásady, zda neděláš nějakou chybu. To by bylo dobré vyloučit, aby sis nepřivodila nějaké závažnější potíže. Stejně tak se jí můžeš zeptat, zda má stejné obtíže jako Ty. Případně se můžeš zeptat své lékařky, až budeš na nějaké kontrole.

  Přejeme Ti hezké dny
  Modrá linka

  Moje tělo - kluci

  Přecitlivělý žalud

  Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jestli je normální, že když se dotknu svého žaludu, tak je velmi citlivý a docela to bolí. Mám strach, že bude bolet pořád a nebudu moct mít kvůli bolesti pohl. styk.

  Děkuji za odpověď a přeji hezký den.

  kluk, 14 let, 24. února

  Ahoj kluku,

  Nepříjemné pocity při dotýkání žaludu jsou způsobeny jeho přecitlivělostí. Nadměrnou citlivost lze snížit pravidelným oplachování žaludu v čaji. Pro tento účel lze využít černý nebo zelený čaj, který je však třeba nechat louhovat alespoň 5 – 8 minut, tedy o něco déle, než čaj určený k pití, protože teprve po uplynutí 3 – 4 minut se z čaje začnou uvolňovat látky zvané třísloviny, které přispějí ke snížení citlivosti.

  Před samotným oplachováním žaludu je nutné počkat, až čaj vychladne, jinak by hrozilo opaření. Když je čaj studený, můžeš v něm žalud oplachovat, a to buď ponořením koncové části penisu s přetaženou předkožkou do nádobky s čajem, nebo si můžeš připravit obklad z kousku savé látky namočené do čaje. Oplachování stačí provádět jednou za den, první výsledky v podobě poklesu citlivosti by se měly dostavit přibližně do týdne.

  Kvůli případným obtížím při pohlavním styku se nemusíš znepokojovat. Především je velmi pravděpodobné, že přecitlivělost žaludu odezní ještě předtím, než zahájíš pohlavní život. Navíc při pohlavním styku bys měl tak jako tak používat kondom, který představuje určitou mechanickou bariéru tlumící mechanické podněty. Pokud by se u tebe přece jen nějaké nepříjemné pocity dostavovaly, lze je zmírnit nanesením menšího množství lubrikačního gelu na povrch žaludu bezprostředně před nasazením kondomu.

  Moje tělo - holky

  Menstruace a krém na obličej

  Ahoj, poradno. Vím že jsem jeden dotaz psala už včera. Ale tenhle je taky hodně důležitý. 🤷🏻‍♀️
  Nedávno mi začaly měsíčky a potřebují poradit.

  1. Jak často se musí měnit vložka? Včera jsem na to úplně zapomněla a neměnila celý den, teď se bojím že to tam mohlo něco způsobit a jestli je to nějak škodlivý. Že bych z toho třeba mohla mít nějaké nakažení!
  2. Je normální když jsou moje měsíčky ne červený ale opravdu hodně hnědý a i trochu černý?
  3. Když se myju tak jsem viděla že mi odtud kromě krve teče nějaký sliz? A na podlaze vanny potom je nějakymy většímu kusy. Nechci to googlit protože bych mohla najít něco co není pravda a být ještě více vylekaná
  4. Když ty vložky, kolem 7 dnů jsou tam pořád tak jestli to není škodlivé a nemůže spusobit rakovinu (třeba když se přes noc nesundává podprsenka tak prý může)
  5. Holky říkají že poprvé měli menstruaci jen trochu špinění nebo měli ale trvala tak 3 dny! Mě trvá osm dnů, teď už končí že je jen trochu ten osmý den ale stejně je to hrozně moc. Taky byla hodně silná že jsem potřebovala maminčiny velké vložky
  6. Když jí mám tak silnou tak jestli to není škodlivý! Že bych ztratila moc krve.
  7. Přes den mě břicho skoro nebolelo ale když jsem šla spát tak jsem cítila jak bolí dole a jako by to tak nepříjemně táhlo a bylo hodně těžké usnout. Co se dá dělat aby nebolelo. NECHCI LÉKY a taký mám občas migrény a nechci na ně brát léky, paní doktorka říkala že mě přejdou až mi začnou měsíčky ale ne....
  8. Den před měsíčky vypadám hrozně jsem celá jako by oteklá. A já mám občas nějaké focení a tak tak jak tomu předejít a vypadat normálně?
  9. Mám při měsíčkách hroznou náladu a chce se mi brečet a prostě se otočit mamce kolem nohou ležet tam a celý den brečet. A třeba když zavolám na mamku že něco potřebují a ona říká že mám vydržet pět minut protože něco dělá. Tak mám pocit že mě nemá ráda že jsem blbá a nikdo mě nepotřebuje (vím že je to úplná blbost ale v tu chvíli to tak cítím) chtěla bych buď být veselejší při měsíčkách nebo aspoň aby mě mamka podpořila a uklidnila. Ona mi ale říká že: jsou to jen měsíčky musíš se sebrat a přestat brečet.
  10. Když mám měsíčky tak začnu hodně moc jíst a prostě jsme pořád hladová nebo naopak skoro celé měsíčky nesnim skoro nic
  11. Vím že někdy budu muset ale hrozně se bojím jít za gynekologžkou. Kdy opravdu budu muset?

  11. Tento dotaz není o měsíčkách ale nechápu když - kdybych snědla krém na obličej tak mám otrávení nebo prostě to není zdravé ale když se nanese na obličej tak ho kůže "vcucne" a když to jde i do buněk a krve přes kůži? Je vůbec krém zdravý? Nějak se začínám bát jím mazat.

  Vím že tady je psychologická poradna a ne zdravotní ale viděla jsem že se tady na podobné věci ptá hodně lidí tak doufám že mi poradíte 🤷🏻‍♀️
  Děkuji.

  holka, 13 let, 21. února

  Ahoj,

  je úplně v pořádku, že máš otázky kolem menstruace, mnoho dívek to má podobně. K Tvým dotazům:

  Co se týče měnění vložek, hodně záleží na síle krvácení. Obecně se dá říct, že by se vložka měla měnit přibližně po 4 až 6 hodinách. Co se týče spánku – ženy obvykle používají jednu vložku na celou noc, ale je to individuální. Celý den s jednou vložkou už je hodně a nemělo by se to dít opakovaně. Nemyslím si ale, že pokud se to takhle stalo jednou, mělo by Ti to přinést nějaké zdravotní komplikace. Zároveň nejsem lékař, ten by Ti to dokázal popsat podrobněji. Je fajn nastavit si například budík na mobilu, který Ti výměnu připomene.

  Tmavá barva i sliz, které popisuješ, bývají během menstruace časté. Bohužel, Ti nedokážu podrobněji popsat, proč to tak je. To by svedl nejlépe gynekolog.

  Přiznám se, že jsem zatím nezaznamenala názor, podle kterého by časté nošení vložek mohlo způsobovat rakovinu. Umím si představit, že se v tomto názory odborníků můžou dost lišit. Opět bych doporučila zeptat se na to lékaře.

  Síla první menstruace se u dívek dost liší – někdo to má stejně, jako Ti to popsaly kamarádky (kratší a slabší), jiné dívky zase podobně jako Ty. Není to nic nenormálního. Ani silnější menstruace by neměla vést k tomu, že bys ztratila až moc krve. Opět bych ale doporučila promluvit si o tom s lékařem, který by Ti mohl poradit, co by se s tím dalo dělat.

  Bolest břicha je během měsíčků, bohužel, taky normální. Někomu kromě léků pomáhá třeba přiložit si na břicho něco teplého (existují přímo nahřívací polštářky), někdo pije různé bylinkové čaje anebo třeba meltu. Můžeš se zkusit zeptat v lékárně, co by Ti doporučili.

  Během menstruačního cyklu se nám někdy trošku mění vzhled, nálady i chuť k jídlu. Jak jsi popsala, typické může být právě to, že těsně před menstruací si připadáme oteklejší, mohou se i trošku zvětšit prsa a celkově můžeme vážit o trošku víc. Je to v pořádku, během menstruace samotné se to zase upraví. Gynekolog by Ti mohl poradit, jestli je nějaký způsob, jak otoky zmírnit. Plačtivost, rychlé změny nálad a další nepříjemné pocity jsou typické, spousta žen to má podobně. Chápu, že je to pro Tebe něco nového, s čím si zatím nevíš rady. Postupně, jak to u sebe budeš sledovat, budeš taky lépe vědět, co Ti pomáhá, aby ses během menstruace cítila alespoň o trošku líp. Každý to má trošku jinak. Můžeš si říct, že jsou to jenom emoce, které jsou navíc dočasné. Je v pořádku si v takové chvíli říct o podporu – třeba právě od mamky. Podobně je to i s chutí k jídlu, můžeš pozorovat, jak se to bude vyvíjet a hledat pro sebe cestu, jak to udělat, aby Ti bylo dobře. Chce to trošku času.

  Návštěva gynekologa je důležitá – jako prevence různých onemocnění. Chápu, že to pro Tebe teď může být představa, která Tě děsí a nevíš, co od toho máš čekat. Spousta dívek to má podobně. Gynekologové s tím obvykle počítají, jsou zvyklí, že je to pro mladé dívky citlivá záležitost. Můžeš si o tom promluvit s mamkou, svěřit se jí se svým strachem. Není určený věk, kdy dívka musí na první vyšetření. Obecně je vhodné aby první vyšetření proběhlo ještě předtím, než dojde k prvnímu pohlavnímu styku. Říkám si, že by Ti taková návštěva umožnila zeptat se na všechno, co Tě k menstruaci zajímá a s čím si nevíš rady. Gynekolog / gynekoložka by Ti vše mohla podrobněji vysvětlit.

  Ohledně krému: Když si mažeme krém na obličej, dostává se nám do těla úplně jiným způsobem, než kdybychom ho snědli. Proto to také poté má jiné důsledky. Krémy se mezi sebou mohou velmi lišit v kvalitě. Pravděpodobně existují i takové, které tělu moc neprospívají, zatímco ty kvalitní jsou pro pokožku naopak zdravé. Můžeš se na to podrobněji zeptat v lékárně anebo lékaře.

  Zdraví

  Modrá linka

  Kamarádi

  Kamarádka chtěla spáchat sebevraždu

  Ahoj, modrá linko.
  Tento dotaz je opravdu zvláštní ale opravdu se to děje. Je dost těžké to vysvětlit v jedné zprávě ale pokusím se o to. Dříve ve druhé a třetí třídě u nás byla jedna holka... Budu jí říkat Veronika i když má jiné jméno. Veronika vždy byla tak trochu divná. Ve druhé nám vyprávěla že se dívá na nějaký super pořád a já se ptala mámy, zjistila jsem že je to pořád pro dospělé. Ve třeti měla nejoblíbenější knihu Kyticí :-o od čtvrté třídy se odstěhovala do nějakého jiného města ale pořád mi občas píše. Jen tak jednou dvakrát za rok trochu....Už jsme se ale neviděli.

  Nedávno mi napsala že je v Motole na psychiatrii. Protože chtěla spáchat sebevraždu. Nechápu jak se k takovému stylu dostala. Jen jsem ještě dříve věděla že už žije na nějaké divně vesnici půlka její třídy kouří a pije alkohol. Taky když mi píše tak přes slovo sprostě! Prý už se u nich ve škole jednou našli drogy:-c.
  No zpátky k tomu. Teď je v Motole na psychiatrii a já chtěla aby jí bylo lépe. Snažila jsem se jí napsát nějaké povzbuzující věci a více pro ní být online trochu jsme se bavili a ona řekla že těm lidem nevěří že jsou fakt blbý a vůbec s nimi nebude komunikovat. Myslí si že jí život je na nic. Já si zase mislim že by jí tam opravdu pomohli. Jenže nechce je poslouchat a já se o ní bojím. Mám pocit že jí pořád život nebaví a chce se zabít. Nemám ale žádné kontakty na její rodiče a moje máma říká že no jo... Veronika vždycky byla nějaká divná... Ale oni jí pomůžou. Nevím co bych jí měla napsát jak jí povzbudit a vysvětlit aby si vážila života. Vím že mi má být úplně jedno a je to její problém a před tím jsme se už 4 roky skoro vůbec nebavili. Ale ráda bych jí pomohla nevím jak.;-(;-(
  Mě tyhle problémy nejsou blízké a doufám že nikdy nebudou. Mám jedničky jsem šprtka, nehádam se s rodiči a už třetí rok nemám žádnou poznámku. Nikdo z rodiny nekouří a nepiji. Opravdu nechápu jak se dá takhle nedbat na své zdraví... Já ani neříkám žádná slova sprostě. Vůbec! Omlouvám se za velice zmatene vysvětlování. Doufám že to jde nějak pochopit. Řeknu krátce: Veronika se dostala na psychiatrii a chce zemřít já k těmto problémům nemám blízko a vůbec jí nerozumím. Přesto bych jí ráda přemluvila aby měla ráda život a ty lidí (psychologové) si aspoň poslechla.....
  Děkuji za odpověď. A přeji hezký den.

  holka, 13 let, 20. února

  Ahoj,

  chápu, že bys Veronice ráda pomohla. Umím si taky představit, že její "svět" a to, co prožívá, je velmi vzdálené tomu, jak žiješ a na co jsi zvyklá Ty. O to víc mi od Tebe připadá hezké, že se snažíš Veroniku podpořit. Vůbec jsi to nepopsala zmateně, naopak mi to připadá dobře srozumitelné.
  Myslím si, že to nejdůležitější pro ni už děláš - jsi tu pro ni, píšeš si sní, snažíš se jí povzbudit, to je moc důležité - i když se Ti může zdát, jako by "neslyšela" co se jí snažíš říct. Veroniku něco asi hodně trápí a v takové situaci to tak někdy lidé mají, že jim nějakou dobu nejde dbát o své zdraví a vážit si života. Píšeš, že bys ji ráda přesvědčila, aby měla život ráda - bohužel, i když bychom si to moc přáli, takto druhého přesvědčit často není možné. Člověk musí chtít sám. Možná to chce ještě trochu času, než se Veronika začne zotavovat. Víš, že je teď v péči odborníků, kteří jí poskytují základní pomoc a podporu. Neleží na Tobě zodpovědnost za to, abys ji zachránila. Každý je sám odpovědný za svoje životní rozhodnutí. Připadá mi důležité, abys myslela i na sebe - na to, jak velký stres Ti to celé působí. Zároveň je prima, že si s Veronikou někdy píšeš online, věřím, že jí to může přinášet úlevu, i když si třeba budete psát i jen o "obyčejných" věcech a ne přímo o psychiatrii a jejím stavu. Chtěla bych Tě podpořit, abys o tom, jak se kolem toho cítíš mluvila s někým blízkým, komu věříš. Kdybys chtěla, můžeš se nám taky ozvat na Modrou linku - na chatu, telefonu, Skypu. Kontaktovat nás určitě může i Tvá kamarádka. Kontakty a provozní dobu najdeš na našich webových stránkách www.modralinka.cz.

  Zdraví

  Modrá linka

  Vyhledat odbornou pomoc

  Můžu mít depresi?

  Dobrý den,
  Chtěla bych se zeptat jestli bych ve 13 letech mohla mít depresi?
  Mám problémy s vyjadřováním ( někdy nedokážu ani sestrojit jednoduchou větu) není to tím že bych nečetla právě že čtu hodně. Jsem hodně vystresovaná ze školy, protože minulý rok jsem si hodně zlepšila známky a škola mě bavila , ale teď jsem demotivovaná. Bojím se że tak dobré známky mít tento rok nebudu a že sklamu rodiče ( protože že mě byli nadšení). Často taky mám myšlenku že v nějakých předmětech se prostě za boha nemůžu zlepšit. Jsem takè vystresovaná z mého táty furt mi říká že si mám uklidit pokoj (chápu že nemám uklizený pokoj , ale i když tátovy řeknu že jsem hodně vystresovaná ze školy a že všeho tak to nepochopí a řekne ,,Z čeho ty můžeš být vystresovaná?"). Doma jsme hodně otevření co se týče citů a všeho kolem ( moje mamka se teď potýká s depresí) mamka chápe když se brácha cítí na dně a snaží se mu pomoct. Ale bojím se mluvit o svých problémech protože mi to přijde směšné že bych já ve 13 měla nějaké psychologický problémy. A také jsem mamku tím nechtěla zatěžovat. .O svém problémů jsem si něco málo vyhledala ale moc jsem tomu neporozuměla. Předem děkuji za odpověď.

  holka, 13 let, 19. února

  Ahoj,

  je moc dobře, že ses ozvala s tím, co Tě poslední dobou trápí. Všímáš si u sebe obtíží s vyjadřováním a zažíváš velký stres kvůli škole. Je úplně normální, že se Ti teď ve škole až tak nedaří a že nejsi tolik motivovaná. Hodně dospívajích to teď má podobně. Hádám, že hodně času trávíš na distanční výuce, což je pro žáky úplně nová a náročná situace. I dospělí to mívají s motivací často těžké, když začnou pracovat z domova. Navíc je celkově s ohledem na vše kolem koronaviru těžká doba, kdy je důležité být sám na sebe hodný a nemít na sebe přehnané nároky. Je moc fajn, že spolu doma mluvíte o svých pocitech. Je úplně v pořádku, když i Ty se rodičům svěříš, s tím, co prožíváš. Z praxe vím, že "psychologické problémy" včetně deprese zažívají i někteří dospívající a děti stejného anebo i mladšího věku, než jsi Ty. Nemusí Ti to proto vůbec připadat směšné. Nedokážu takhle na dálku přesně určit, jestli právě Ty máš přímo depresi - to by dokázal diagnostikovat psychiatr anebo psycholog. Píšeš, že mamka se teď sama potýká s depresí. To bývá někdy do jisté míry dědičné, i proto mi připadá důležité, abys u sebe tyhle pocity sledovala a nebála se říct si o pomoc.
  Nejdůležitější mi na tom celém připadá jednoduše to, že Ti není dobře, že se cítíš být pod velkým stresem. Máš právo na podporu od mamky i od taťky, stejně jako ji od nich dostává Tvůj brácha. Napadá, mě, že bys možná mohla dát taťkovi přečíst zprávu, kterou jsi nám napsala a naši odpověď - kdyby Ti to připadalo jako dobrý nápad. Můžeš se také svěřit školnímu psychologovi, pokud ho ve škole máte, anebo třídnímu učiteli. Společně byste mohli hledat způsob, jak to udělat, aby se stres z učení alespoň trošku snížil. Můžeš se nám taky ozvat na Modrou linku, kde bychom vše mohli probrat podrobněji - na chatu, telefonu, Skypu. Kontakty a provozní dobu najdeš na našich webových stránkách www.modralinka.cz.

  Hodně síly přeje

  Modrá linka

  Kamarádi

  Postrádám sociální cítění

  Zdravím.
  Poslední dobou na sobě začínám pozorovat něco, co přesněji nedokážu identifikovat.
  Často opovrhuji společností jako celkem, nedodržuji společenské normy a hodnoty, porušuji pravidla a podle slov mé učitelky se bouřím proti takzvaným dobrým mravům. Lidé (když se s nima dostanu do kontaktu, kterého se celkem štítím, a z představy potkávaní lidí, ať už jen na ulici, v divadle, nebo kdekoliv, se mi svírá srdce, a zvedá žaludek.) taky často tvrdí, že jsem zahleděná sama do sebe, což je částečně pravda, uznávám, ale co je mi potom, že můj bratr má nějaký problém, mě se to netýká. Také jsem zjistila, že postrádám jakoukoliv empatii vůči ostatním lidem, je mi jedno, že moje rodina plánovala dovolenou, na kterou nakonec jedou samy, protože já o to nemám zájem, i když jsme tam měli slavit moje narozeniny. Taky by se dalo říct, že postrádám sociální cítění.
  A tak se po dlouhém přemlouvání musím přiznat, že já nemám tušení, co si o tom všem myslet.

  holka, 14 let, 19. února

  Ahoj,

  poslední dobou u sebe pozoruješ chování, ze kterého jsi sama zmatená - vnímáš to tak, jako bys postrádala sociální cítění, empatii, chuť vídat se s druhými lidmi. Pří čtení Tvé zprávy jsem přemýšlela, co z toho, co jsi popsala, o Tobě řekla Tvoje učitelka a co vnímáš Ty sama. Rozumím, že nevíš, co si o tom všem máš myslet. Takhle na dálku nedokážu přesně určit, co to znamená. Říkám si, co dalšího se Ti poslední dobou v životě děje a s čím by tahle změna mohla souviset. Připadá mi taky důležité zamyslet se nad tím, jak jsi to v tomhle ohledu měla dříve - jestli spíš podobně anebo jinak. Chtěla bych Tě podpořit, aby sis o tom, co prožíváš, zkusila promluvit s někým, komu věříš. Pokud by ses v tom celém chtěla víc zorientovat, mohla by pomoci psychoterapie, kde se vše dá probrat podrobněji. Můžeš se nám taky ozvat na Modrou linku - na chatu, telefonu, Skypu. Kontakty a provozní dobu najdeš na našich webových stránkách www.modralinka.cz.

  Zdraví

  Modrá linka

  Holky a láska

  Zamilovala jsem se

  Ahoj Alíku a spol.,
  píšu Ti poprvé, a nejdřív Tě trochu uvedu do situace.
  V září jsem nastoupila do nové školy (všichni jsme tam noví) a hned první den se mi líbil jeden kluk. No a od té doby už jsem se asi doopravdy zamilovala. Několikrát jsem kvůli tomu i brečela a celkové mně trápí, když se baví s jinýma holkama a tak. On je hodně extrovertní, takže to je celkem častý. Bavíme se spolu a píšeme si docela často. No ale když jsem se ho zeptala, jestli nechce ven, tak se z toho vždycky nějak vymluvil a já už se ho znova ptát nechci, protože je mi to trapné už. Co by za tím mohlo být? A taky jak si ho získat, jak zařídit aby se do mně zamiloval??
  Předem moc děkuju!

  holka, 14 let, 18. února

  Ahoj,
  v nové škole se Ti líbí jeden kluk, asi ses do něj zamilovala. Trápí Tě, že se zatím nepřijal Tvoje pozvání ven, přemýšlíš, jak si ho získat. Úplně chápu, že zamilování dokáže člověka i pěkně potrápit. Je normální, že když ho vidíš, jak se baví s jinýma holkama, vyvolává to žárlivé pocity a jsi z toho smutná. Onoho kluka neznám, proto nedokážu říct, co by mohlo být za tím, že se podle Tebe vždycky spíš vymluvil, když jsi ho pozvala ven - jestli skutečně zrovna nemohl anebo jestli o setkání nemá zájem. Bohužel, neexistuje zaručená rada, jak to zařídit, aby se do nás ten druhý zamiloval, i když bychom si to moc přáli. V tomhle nejde druhého přemluvit - stejně jako my sami u sebe těžko ovlivníme, kdo se nám líbí a koho bereme spíše jako kamaráda. Pokud k nám někdo necítí to stejné, co my k němu, neznamená to, že jsme nějak špatní, že je to naše vina. Chtěla bych Tě podpořit, abys vycházela z toho, jak to sama cítíš. Připadá mi v pořádku, pokud se například rozhodneš říct mu o svých citech napřímo a zeptat se ho, jak to má on, abys věděla, na čem jsi.

  Zdraví

  Modrá linka

  Jiné téma

  Ahoj Alíku, mám tu hned několik problémů a dotazů

  1) Před touto koronavirovou dobou mi škola docela šla, ale teď se to úplně změnilo a vycházejí mi samé špatné známky. Vůbec nevím co budu dělat až budu dospělí. Přijde mi že abych se mohl uživit musel bych mít vysokou školu nebo někde trčet od rána do noci. Občas dokonce uvažuji o sebevraždě.8= Jediné co mne napadá je vydělávat nějakou nelegální činností.

  2) Měřím 172cm což je hodně a vážím 53kg to je k výšce akorát, ale akorát mi přijde že mám trochu široké boky nevím přijde mi že mám širší pánev takže nevím jestli až budu starší ti tak nebude vidět, nevím co s tím mám.

  3) Asi před měsícem jsem poprvé masturboval ale spermie jsou úplně průsvitné bojím se jestli budu moct mít děti?;-(

  4) Asi před měsícem jsem se na Facebooku seznámil s jednou holkou, problém je že jí je 15 a mně 13 navíc je z Filipín, ale je jako holka mích snů strašně se mi líbí nevím jak to udělat tak abych se s ní v budoucnu domluvil. Oba se vzájemně milujeme. To že bych ji měl opustit je pro mne jako noční můra.

  kluk, 13 let, 23. února

  Ahoj,

  píšeš nám s čtyřmi dotazy, které krásně strukturuješ. V odpovědi půjdu tedy popořadě.

  1) Píšeš, že Ti před koronavirovou dobou škola docela šla, ale teď máš špatné známky. Máš obavy z budoucnosti a z toho, co budeš moct dělat. Občas dokonce uvažuješ o sebevraždě. Ve skutečnosti pro to, abys měl dobrou práci není nutné, abys měl vysokou školu, a pro to, abys mohl na vysokou školu není vždy nutné, abys měl dobré známky. Může být náročné přemýšlet nad budoucností a nad tím, co Tě potká. Ale jak praví moudré rčení, budoucnost neovlivníme – můžeme ovlivnit jen to, co je teď a tady. Vnímám, že je moc dobře, že přemýšlíš o tom, co budeš dělat a také víš, co chceš a co ne. Co můžeš dělat teď je nadále se snažit ve škole a také zjišťovat, jaký jsi a jaké jsou Tvé silné stránky, co Ti jde a co by Tě bavilo. Můžeš si třeba udělat test silných stránek zde: http://testmojeplus.cz/ V tom, co Tě zajímá se můžeš vzdělávat i mimo školu. Pokud máte na škole školního psychologa/psycholožku nebo učitele, který se věnuje tzv. kariérnímu poradenství, můžeš je požádat a poradit se, co by Ti mohlo za zaměstnání jít a bavit.

  Také přemýšlím o tom, že píšeš, že Ti před koronavirem škola docela šla. Přemýšlím i nad tím, že pro řadu dětí je teď škola náročnější za této situace a určitě nejsi jediný, kdo s tím bojuje. Je možné, že až se věci vrátí do normálu, tak se zlepší i Tvé známky.

  2) Tvůj druhý dotaz se týká Tvé pánve, máš pocit, že ji máš trochu širší. Jestli to chápu správně, tak Ti to vadí hlavně kvůli tomu, jak to vypadá, píšeš, že možná až budeš starší, tak to nebude tolik vidět. Nevím, jak širokou máš pánev, ale s tím, že je Ti teprve 13, tak se Tvé tělo bude nejspíš ještě dost měnit a je možné, že to pak opravdu nebude vidět. Napadá mě, že se můžeš zeptat i svého lékaře, co si o tom myslí a čím to je, že ji máš širší. Až budeš starší, tak také můžeš začít cvičit a posilovat další části Tvého těla, případně se poradit např. s fyzioterapeutem, jaké cviky by Tobě konkrétně doporučil. A také chci říct, že i kdybys měl viditelně širší pánev, tak i to je v pořádku. Každý z nás máme jiné tělo, nikdo z nás není dokonalý a ta největší výzva je naučit se mít rád právě takový, jaký jsi.

  3) Před týdnem jsi poprvé masturboval a zdá se Ti, že máš velmi průhledný ejakulát. S tímto se též zatím nemusíš trápit – ve třinácti ještě mužům pohlavní žlázy dozrávají, takže to vůbec neznamená, že nebudeš moct mít děti. Můžeš pozorovat, jak se bude vzhled ejakulátu měnit v průběhu času.

  4) Píšeš nám též o holce z Filipín, se kterou si píšeš na facebooku a je to holka Tvých snů. Nevíš, jak to máš udělat, aby ses s ní v budoucnu domluvil, představa, že bys ji měl opustit, Tě děsí. Říkám si, že si asi s dívkou v písemném kontaktu hodně rozumíte a opravdu se Ti líbí, je pochopitelné, že přemýšlíš nad budoucností Vašeho vztahu. Zároveň i tu si myslím, že budeš muset být trpělivý – zatím se znáte jen přes internet a jste oba příliš mladí na to, abyste mohli plánovat společnou budoucnost už teď. Spoustu věcí se ještě může změnit. Myslím, že je dobrý nápad sdílet informace o Vašem vztahu s rodiči – je dobré, aby o něm věděli a případně by mohli zprostředkovat přímější kontakt a zajistit, že se vyhneš některým rizikům online kontaktů (např. nejistoty ohledně toho, kdo je ve skutečnosti na druhé straně). V tomto mě také napadá, že se můžete blíže seznámit i distančně, např. přes online hovor či video chat. I přesto, jak moc se Ti dívka líbí, je důležité být obezřetný a jít na to chytře a bezpečně. Co mě ještě napadá k budoucnosti, je to, že se dívky můžeš zeptat, jestli o tom ona přemýšlela a můžete se o tom pobavit spolu.

  Doufám, že jsem tímto odpověděla na Tvé dotazy. Stále trochu přemýšlím nad tím, že jsi psal v první bodě, že občas přemýšlíš i o sebevraždě. Říkám si, že pokud je Ti takto těžko, tak by sis zasloužil podporu a určitě bys na to neměl být sám. Neboj se říct někomu v okolí, komu důvěřuješ, jak se cítíš. A kdybys chtěl, tak i my na Modré lince jsme tu pro Tebe, můžeš nám třeba zavolat nebo přijít na chat, kde se o všem můžeme pobavit (kontakty najdeš na stránkách www.modralinka.cz). Případně můžeš zkusit i Linku bezpečí, která je nonstop: https://www.linkabezpeci.cz/.

  Přejeme Ti, ať jsi v životě šťastný.

  Modrá linka

  Jiné téma

  V kolika letech jde uzavřít manželství?

  Ahoj poradno, od kolika let můžu mít svatbu? Jen tak mě to zajímá, předem děkuji za odpověď.

  holka, 14 let, 23. února

  Ahoj,
  podle českého občanského zákoníku (konkrétně § 672 zákona 89/2012) nemůže manželství uzavřít nezletilý, minimální věková hranice tedy je 18 let.

  Soud může povolit uzavření manželství nezletilému, pokud mu je alespoň 16 let a jsou pro to důležité důvody. Myslím, že tím důležitým důvodem bude ve většině případů těhotenství dívky, nebo nějaká jiná nestandardní rodinná situace. Nestačí, že holka a kluk řeknou „slavný soude, fakt se máme hodně rádi a chceme mít krásnou svatbu, protože bude pěkné datum“. :-)

  V některých státech (třeba v sousedním Rakousku) bývá ještě jedna věková hranice podmíněná souhlasem rodičů manželů. Případně může být jiný minimální věk u chlapců a jiný u dívek. U nás ale žádné takové komplikace nejsou, máme jen ten jeden stručný paragraf. Na anglické Wikipedii je pěkná tabulka věkových omezení pro celý svět.

  Alík

  Vyhledat odbornou pomoc

  Cítím se hrozně, myslím na sebevraždu

  Ahoj alíku, už skoro rok se cítím hrozně špatně a nevím, co s tím dělat. Nejradši bych spáchal sebevraždu. Předem děkuji za odpověď.

  kluk, 14 let, 22. února

  Dobrý den,

  od 14 let vykáme, takže i Vám budu v odpovědi vykat. Píšete, že už se skoro rok cítíte hrozně špatně a nejradši byste spáchal sebevraždu. Je moc dobře, že jste našel odvahu se s tímto svěřit a říkáte si o pomoc.

  Určitě není v pořádku, že se takto špatně cítíte tak dlouho a dokonce už uvažujete o sebevraždě. Nepíšete více o Vaší situaci, takže nevím, jestli Vaše pocity souvisí s něčím, co se děje ve Vašem životě. V každém případě vnímám, že si teď zasloužíte pomoc a že byste na to neměl být sám. Pokud máte v okolí nějakého dospělého, komu důvěřujete, můžete se mu svěřit a požádat o pomoc. Mohou to být rodiče, jiní příbuzní, oblíbený učitel, nebo i školní psycholog/psycholožka, pokud na škole máte. Můžete se obrátit i na odbornou pomoc, k lidem, kteří rozumí takovýmto stavům. Můžete si sám vyhledat psychologa (např. na www.znamylekar.cz nebo na Terapeutické lince Sluchátko https://www.terapeutickalinka.cz), ačkoli psycholog bude nejspíš informovat Vaše rodiče, jelikož ještě nejste plnoletý. Také se můžete zeptat svého obvodního lékaře.

  A i my na Modré lince si s Vámi o tom všem rádi popovídáme blíže, můžete nám anonymně zavolat na telefon, přes Skype, nebo napsat na chat (kontakty najdete na www.modralinka.cz). Můžeme to spolu víc probrat a poté hledat možné kroky k řešení, k tomu, aby Vám bylo opět dobře. Doporučit můžeme i Linku bezpečí, která funguje na telefonu nonstop a zdarma (www.linkabezpeci.cz). Nemusíte na to být sám.

  Přejeme Vám, abyste brzy našel pomoc, kterou potřebujete.

  Modrá linka

  Moje tělo - kluci

  Objem varlat a rozměry penisu

  Mám ešte jeden dotaz, mam malé vajka strašne. minule keď som si s kamarátom porovnával tak ich mal strašne veľké 3x väčšie ako moje ale mal ho malého asi 6 cm keď mu stal ja mam strašne malé vajka ale môj penis ma 11 cm. aj sme si ich navzájom pretiahli jemu to šlo ťažšie ako mne, je to normálne? Kamarát ma 14 rokov.

  kluk, 13 let, 21. února

  Ahoj kluku,

  U chlapců ve věku 13 let činí průměrný testikulární objem (tj. objem varlat) 7 mililitrů na jedno varle, avšak za normální se považuje rozmezí 3 až 13 ml. Ve věku 14 let je to v průměru 11 ml, přičemž normální hodnoty se pohybují v rozmezí 5 až 19 ml na jedno varle. Z těchto údajů vyplývá, že i trojnásobný rozdíl v objemu varlat mezi třináctiletým a čtrnáctiletým chlapcem může být naprosto normální. Rozhodně se tedy nemusíš znepokojovat kvůli tomu, že tvůj starší kamarád má o tolik větší varlata, než ty.

  Pokud jde o rozměry penisu, u chlapců ve věku 13 let činí v průměru 5 až 7 cm v klidovém stavu a 11 až 14 cm při erekci, ve věku 14 let 6 až 8 cm v klidovém stavu a 13 až 15 cm při erekci. V tvém případě je délka penisu při erekci průměrná, u kamaráda sice podprůměrná, avšak stále ještě normální. Za abnormálně malý penis neboli tzv. mikropenis se u chlapců ve věku 14 let považuje pouze takový penis, jehož délka při erekci je menší než 5,2 cm.

  Proces uvolňování předkožky probíhá u jednotlivých chlapců různým tempem a není nijak časově limitován. Proto se může docela dobře stát, že u staršího chlapce ještě může její přetahování činit obtíže, zatímco u mladšího již nikoliv.

  Holky a láska

  Blízkost s mámou + co se nesmí do 15 let

  Ahoj Alíku a spol. Mám takovou otázku..
  S mámou nemám úplně dobrý vztah respektive je to lepší než dřív ale rozhodně ne, aby jsme si povídali např o sexu a menstruaci.
  Nedávno jsem řekla mámě, že mám kluka (nějakou dobu jsem jí to tajila). Poslední dobu jsem děsně unavená atd... A vypadá to jak kdyby jsi myslela že jsem těhotná... Řekla mi, že se jí zdálo, že těhotná jsem (jakože ve snu). Já jsi udělala srandu že jestli jsem těhotná tak jsem Marie od Ježíška, že by to bylo neposkvrněné početí. Ona, mě jen odpálkovala tím že to bych začala teda hodně brzo...+Můj kluk je takovej, že se rád líbá atd. Když jsme byli u něho tak jsme to na můj vkus celkem přehnali. Já jsi na něj sedla on mě vzal za zadek...a mě to nějak nastartovalo, takže jsem se neudržela a trochu vzdychla. Skončili jsme u toho, že já ležela pod ním a on šel proti mě trochu pánví.. Žádný pohlavní styk jsme neměli. Nechci zničit život ani sobě, jemu nebo i tomu dítěti kdyby se něco nepovedlo. +vím, že sex v našem věku je nelegální a já bych si bez řádně předepsané antikoncepce nic nezkusila..
  Můj dotaz je tedy...
  Jsou nějaké možnosti jak se z mámou trochu sblížit?(už si nevím rady(
  A druhý je... Co, se považuje za sexuální aktivitu? Respektive co se do 15 let zakazuje??
  Předem díky za odpověĎ.

  holka, 13 let, 18. února

  Ahoj,

  děkujeme za Tvůj dotaz. Chci moc ocenit, že o sexu přemýšlíš zodpovědně, vnímáš, že je tam riziko otěhotnění a nechceš v tom spěchat. To mi přijde jako opravdu velmi dospělý přístup. Je také dobře, že se Tvůj vztah s mámou lepší, ačkoli vnímám, že ještě není zdaleka tam, kde bys chtěla.

  Ptáš se, jak se sblížit s mámou. Říkám si, podle toho, co píšeš, že bys možná ocenila více otevřenou, důvěrnou komunikaci s ní. Zatím se o těchto intimních tématech bavíte spíš v nadsázce. Nevím, jaký máte přesně spolu vztah, jak např. komunikujete o jiných tématech, ale napadá mě, že bys mohla mamce vyjádřit právě toto své přání - že bys o těchto věcech chtěla mluvit otevřeněji, že chceš větší blízkost. Můžeš také navrhnout, abyste spolu trávily nějaký čas jen vy dvě - třeba udělaly společný výlet, něco spolu vařily - možností je spousta. Ve Tvém věku je přirozené, že potřebuješ blízkost s mámou - to ona Tě má uvést do světa žen, teď, když do něj taky patříš. Vztah s mámou je jeden ze základních životních vztahů. Takže držím moc palce, ať to s mamkou jde dobře a ať se Vám daří být si blíž.

  Co se týká Tvé druhé otázky, tak zákon zakazuje veškerou sexuální aktivitu do 15 let věku. Do toho patří třeba i erotické doteky, dotýkání se intimních partií (tzv. petting), sexting, někdo by řekl, že i hluboké francouzské polibky. (Sledování pornografie či erotických časopisů je dokonce zakázáno až do 18 let.) Takže Tvá opatrnost je opravdu na místě. Myslím, že je důležité vnímat, že při sexuálním vzrušení často dochází k jakési ztrátě kontroly a hrozí, že člověk zajde dále, než zamýšlel. Chci Tě povzbudit v tom, abys byla nadále vnímavá k tomu, co je podle Tebe příliš daleko a stála si za tím. Vnímat a hlídat svoje vlastní hranice v této oblasti je podle mě klíčové. Možná bude dobré toto probrat i s Tvým klukem, aby on rozuměl, jak to vnímáš a že je to pro Tebe důležité.

  Kdyby sis o jakýmkoli z těchto témat chtěla promluvit více, tak nás můžeš kontaktovat přes telefon či chat, najdeš kontakty na www.modralinka.cz. Rádi to s Tebou probereme.

  Držíme Ti palce ve vztahu s mámou a přejeme spoustu příjemných chvil s klukem.
  Modrá linka

  Jiné téma

  Jak přestat tolik číst

  Ahoj Alíku a spol. Ráda čtu knihy a tak mě zajímá, je špatné přečíst skoro 1 knihu každý den? O jarních prázdninách jsem přečetla 6 knih (fantasy kolem 380 stran). Pořád jen čtu a nemám chuť se učit nebo dělat něco jiného. Je to divná otázka, ale jak mám přestat tolik číst?
  Přeji hezký den🙂

  holka, 13 let, 16. února

  Ahoj milá čtenářko,

  číst knihy je v pořádku, dokonce tak dochází k rozvíjení Tvé představivosti a fantazie, také si upevňuješ znalosti jazyka, v kterém čteš. Ovšem jak staré dobré známé přísloví říká, všeho s mírou. Prázdniny jsi strávila tak, že jsi denně přečetla jednu knihu. To je v době volna možné, ovšem nikoliv už ve dny, kdy Tě čeká škola a jiné povinnosti. Všeho s mírou platí i na četbu. Rozhodně by četba neměla odvádět Tvou pozornost od Tvých povinností, stejně jako bys neměla zapomínat na pohyb venku a kontakt s kamarády, to je velmi důležité jak pro Tvé zdraví, tak Tvůj vývoj.

  Jak přestat číst? Prostě dělat něco jiného, je to otázka Tvé vůle, kterou si takto procvičíš. Každý den ráno či večer si můžeš nachystat program na další den, udělat si plán a ten se pak snažit dodržovat. Můžeš do této akce zapojit i rodiče, aby Tě podpořili a pomáhali Ti plnění režimu a denního plánu dodržovat. Můžeš si třeba určit maximum času denně, kdy si budeš číst (např. jednu hodinu). Popř. si můžeš rozečtené knížky uložit u rodičů a oni Ti je budou vydávat podle Tvého plánu.

  Přejeme Ti příjemný zbytek zimy a radost i z dalších aktivit.
  Modrá linka