Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkova poradna

  Na otázky odpovídají

  pracovníci linky důvěry Modrá linka, psycholožka BáraV, odborníci na poruchy příjmu potravy z centra Anabell, bojovníci proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze čtenáři mladší 15 let.

  Rodiče

  Chci poznat tátu

  Ahoj Alíku a spol., už dlouho žiju bez taťky, a bylo mi to v celku jedno až doteď. Když se mamky na něho zeptám, nechce o něm mluvit. Chtěla bych ho moc poznat, jenže jak? Nic o něm nevim, jen to že má jinou rodinu...a na nás se "vykašlal". Prijde mi to nefér, a je mi to líto. Uz jsem se mamky zeptala jesti ho nekdy uvidim a rekla ze ne :(((((. Co mam delat? předem děkujii za odpověď.

  Tygřík, holka., 1. července

  Ahoj Tygříku,

  úplně rozumím tomu, že bys chtěla poznat svého tátu a je těžké, že Ti v tom máma nevyjde vstříc alespoň povídáním si o něm. Napadá mne, že je to pro ni asi stále citlivé téma.

  Stojí za to zkoušet o tom s mámou mluvit vícekrát, vysvětlit jí, že není pro Tebe jednoduché, když o něm nic nevíš a že každé dítě si zaslouží alespoň vědět, kdo jeho táta je, kde bydlí apod. Můžeš se jí zeptat, z čeho má obavy, proč Ti to nechce říct a ujistit ji, že to neznamená, že ji nemáš ráda, nebo ji chceš opustit. Nevím, jak máma zareaguje, ale když s ní budeš mluvit v klidu a bez hádek, mohlo by to vyjít. Pokud ne teď, tak si máma třeba dá říct později.

  Někdy se ale rodiče v tomto „zaseknou“ a rozhodnou se o tom s dětmi nemluvit vůbec. Potom se můžeš zkusit na tátu zeptat třeba babičky nebo někoho jiného z rodiny, třeba Ti o tátovi něco víc poví. Pokud něco zjistíš, ještě to však nemusí znamenat, že se s tátou potkáš, hodně záleží i na tom, jak to má nastavené on sám a někdy se stává, že člověk pak může být hodně zklamaný, když zažije odmítnutí. Proto je dobré nic neuspěchat a dobře si to promyslet.

  Přejeme Ti, aby to pro Tebe dopadlo co nejlépe.
  Modrá linka

  Moje tělo - holky

  Dobrý den, mám strie,a nevím jak se jich zbavit. Strie mám na stehnech. A chtěla bych se zeptat jak se jich zbavit a taky jestli by nešly nějak zamaskovat.Když mám na sobě kraťasy tak ty strie jsou totiž vidět.
  Předem děkuji za odpověď.

  holka, 12 let, 25. června

  Ahoj,
  chápu, že by ses chtěla zbavit strií na stehnech. Pravdou však je, že úplně se odstranit nedají, i když by sis to moc přála. To, co lze, je zmírnit jejich podobu laserem nebo radiofrekvencí, můžeš si o těchto způsobech něco přečíst, zkonzultovat to s kožním lékařem a třeba se s rodiči domluvit, že až dospěješ, že na takový zákrok našetříte a naplánujete ho. Zatím můžeš používat speciální krémy, které pomáhají, aby nevznikaly nové strie. Zamaskovat ale moc nejdou, v horku by se například různé tónovací krémy stejně rychle setřely. Proto můžeš volit trošku delší kraťasy nebo lehké sukně ke kolenům.

  Možné je také zkusit strie zatím neřešit, má je hodně lidí, nejen na nohách, ale třeba i na prsou nebo na zádech. Žádný člověk nemá dokonalé tělo, a když si někoho prohlídneš zblízka, najdeš i u něj nějaké věci, které by se daly zlepšit. Kromě strií mě napadají třeba znaménka, pigmentové skvrny apod. Když Ti na druhém záleží, tak stejně neřešíš, jak vypadá nebo jeho případné kosmetické vady, které máme každý nějaké.

  Přejeme Ti, aby sis mohla bezstarostně užívat léta.
  Modrá linka

  Poděkování poradně

  Poděkování

  Ahoj. Tento dopis prosím dejte přečíst BářeV.
  Moc Vám děkuji za to, že píšete knížky pro děti a že takovýmto způsobem pomáháme dětem v nouzi. Nejraději mám od Vás knihu Vánoce Za Dveřmi (čtu pravidelně každé Vánoce) a Velký Závod.
  Děkuju za to, co děláte 😉

  kluk, 11 let, 30. června

  Ahoj,
  moc ti děkuji za krásný dopis, který mě moc potěšil. Mám velkou radost, že se ti moje knížky líbí. Když mi občas napíše některý z mých čtenářů, je to pro mě ta největší poklona a čest.
  Ještě jednou ti děkuji a přeji krásné léto!
  Bára

  Menstruace a výtok

  Bolí zavádění tampónu?

  Ahoj, jsem holka, je mi 12 a už mám menstruaci a chcu se zeptat, jestli bolí zavádění tamponu poprvé, já se totiž moc bojím chvíle, kdy si ho budu muset zavést.

  Díky za odpověď ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  Létající Sekačka, 29. června

  Ahoj,
  zavádění tampónu nebolí, ale zpočátku ti bude možná trochu nepohodlné, protože jeho aplikace vyžaduje trochu cviku. Není to nic složitého, jen je potřeba v tom získat určitou zručnost. Platí jednoduché pravidlo, že pokud tampón v sobě cítíš, je něco špatně. Dobře zavedený tampón by neměl být cítit a neměl by tě žádným způsobem omezovat v pohybu.
  Měj se hezky!
  Bára

  Holky a láska

  Nemohu dostat z hlavy jednoho kluka

  Ahoj Alíku a spol. líbí se mi jeden kluk který natáčí na aplikaci TikTok a je celkem známý.. Vůbec nevím jak ho dostat z hlavy a tak jsem se chtěla zeptat, jak můžu upoutat jeho pozornost? Nebo jak na to, aby se se mnou začal alespoň kamarádit? Předem moc děkuji za odpověď a měj se krásně

  holka, 13 let, 29. června

  Ahoj,
  bohužel neexistuje způsob, jak si na někom vynutit lásku, nebo sympatie, což ovšem vůbec neznamená, že svého vyvoleného nezaujmeš. Nepíšeš, jestli se „vídáte“ i v realitě, nebo pouze ve virtuální realitě. Pokud se znáte i v realitě, je tvoje pozice samozřejmě jednodušší a můžeš ho oslovit přímo. Jestliže o tvé existenci zatím nemá ani potuchy, můžeš mu napsat, že se ti líbí to, co natáčí a že se na jeho videa ráda díváš. Třeba ti odepíše a zůstanete v kontaktu. Kdybyste časem zjistili, že si rozumíte a máte podobné zájmy, určitě se můžete i potkat a vznikne z toho přátelství, nebo i láska. Nikdo dopředu neví, jaká náhoda zasáhne do jeho osudu a i to, co se zpočátku jeví jako nemožné, se může uskutečnit.
  Přeji ti hodně štěstí!
  Bára

  Kluci a láska

  Chci mít holku

  Ahoj poradno.
  Už fakt nevím jak mám mít holku,
  Vyzkoušel jsem: Třída, Nic
  Kroužky, Nic
  Fakt už nevím.

  Adam 9 let, 26. června

  Ahoj,
  i když to nejspíš nebudeš chtít slyšet, odpověď na tvou otázku, co máš dělat, abys měl holku, je jednoduchá: nic. Je ti devět let a na skutečný partnerský vztah máš ještě mnoho let čas. A i kdybys byl starší, nikdo by ti nedokázal říci, kde a za jakých okolností potkáš dívku, která tě zaujme. Láska tě může potkat úplně kdykoli a kdekoli, nedá se naplánovat, vynutit, ani přivolat. Až jednou potkáš tu pravou, která se ti bude líbit a ty se budeš líbit jí, určitě to poznáš. Zatím se soustřeď na budování kamarádských vztahů a přátelství, třeba se za pár let některý z nich „překlopí“ do opravdové lásky.
  Měj se hezky!
  Bára

  Moje tělo - váha

  Potřebuji přibrat

  Ahoj, chtěl bych se zeptat, když jsem hubenej měřím 158cm a vážím 39,2kg tak toje asi málo, ale nevím jak pořádně přibrat to se vždy musím narvat až úplně do plna? Nebo jak to funguje?

  kluk, skoro 13 let, 25. června

  Ahoj,
  máš pravdu, že tvá váha je vzhledem k tvému věku a výšce nižší, než by měla být. Málo se přitom ví o tom, že pro některé lidi může být to, aby přibrali, stejně obtížné jako pro jiné zhubnout. Přitom cesta je podobná a vyžaduje v obou případech důslednost a sebediciplínu. Určitě není řešením přejídat se, ale spíš si sestavit vyvážený a pestrý jídelníček, který tvému tělu dodá všechno, co potřebuje. Stejně tak ti pomůže pravidelný pohyb, při kterém budeš budovat svalovou hmotu. Nicméně sestavení takového jídelníčku, který bude tvému tělu vyhovovat, není úplně jednoduché a nebylo by proto určitě od věci kontaktovat nějakého kvalifikovaného výživového poradce, který by ti s ním pomohl.
  Měj se hezky a držím palce!
  Bára

  Moje tělo

  Kdy vznikají spermie?

  Akojky, chtěla bych se zeptat, jak holky v několika letech dostanou menstruaci, tak i kluci budou mít sperma, až budou starší, nebo s tím se už narodí? Děkuji za odpověď.

  holka 11 let, 28. června

  Ahojky,
  spermie začínají ve varlatech vznikat až během puberty. Uvádí se, že zrají zhruba 74 dní, ale utvářejí se průběžně, nikoliv v navazujících cyklech. Nositel varlat může jejich kvalitu a životaschopnost dost ovlivnit (ne)zdravým životním stylem. Nevyužité spermie se samovolně vstřebávají, v klučičím těle se neděje podobné drama jako v holčičím.

  Měl bych asi podotknout, že naopak s vajíčky se ženské tělo už narodí. Menstruační cyklus vlastně jen posílá do světa něco, co už má dávno předpřipravené s celoživotní zásobou. Je to dost zvláštní, když si uvědomíš, že kdysi vajíčko, ze kterého vzešla půlka tvého já, vzniklo v těle tvé maminky, když byla ještě uvnitř těla tvé babičky, že? 8-D

  Alík

  Holky a láska

  Kdo se mi líbí víc?

  Ahoj omlouvám se že zase otravuju :)

  Před rokem na škole v přírodě se mi začal líbit jeden kluk, dejme tomu že se jmenuje Filip. Nedávno asi před dvěma týdny jsme si psali a on říkal že jeho brácha (dejme tomu že se jmenuje Adam) mě crushuje. Od ty doby se mi začal líbit i Adam. Ale nevím kdo se mi líbí víc jestli Filip nebo Adam. Jsou to dvojčata takže jsou skoro úplně stejny. Taky nevím jestli je normální že se mi líbí dva lidi. Nevíte jak se mám jakože rozhodnout nebo jak mám zjistit kdo se mi líbí víc? Díky za odpověď :)

  Kikolinda (co je to za nazev xd) 12 let skoro, 1. července

  Adam. B-)

  Moje tělo - holky

  Povislá prsa

  Dobrý den.
  Hrozně se trápím poslední dobou. Jde o má prsa. Mám na můj věk docela velká prsa a důvodem mé nespokojenosti je to, že jsou povislá. Prostě prsa se mi opírají o tělo nebo jak to říct a navíc na kolem celého obvodu prsa a hlavně nahoře mám velmi viditelné strie. Bez podprsenky si nedovolím chodit ani doma, je mi to samotné hrozně nepříjemné a trapné. Nejvíce se bojím, že si nenajdu kluka. Že mě kvůli mým povislým prsům opustí a že se mu nebudou líbit. Jsem z toho hrozně nešťastná. Nelíbim se sama sobě a určitě se nebudu líbit žádnému klukovi. Už teď přemýšlím nad plastickou operací... Potřebovala bych poradit co se s tím dá dělat.

  Děkuji za odpověď

  *Omlouvám se za překlep, je mi 15

  holka, 14 let, 29. června

  Dobrý den,
  chápu, že je pro Vás vzhled prsou nyní důležitý. To, jak budou naše prsa vypadat si, bohužel, nemůžeme úplně vybrat. Kdybyste se zeptala většiny žen, určitě by i ony našly důvody, proč by jejich prsa měla vypadat jinak, než jsou. Vím, že některým klukům se prsa hodně líbí, ale mnohým dalším se na ženách líbí více jejich nohy nebo jiná část těla. Vždycky je to ale také spojeno s tím, jaká ta dívka či žena je, jak se chová a bylo by určitě velmi smutné, kdyby si lidé vybírali partnera nebo partnerku jen podle vzhledu. Naštěstí to takto v dospělosti vůbec nefunguje.

  Napadá mne také, že můžete pro svá prsa něco udělat i Vy sama. Dají se zpevnit posilováním, když se zaměříte na posilování celého těla včetně prsou, budete se cítit celkově lépe, budete zdravější. Vzhled strií se dá ovlivnit laserovými nebo radiofrekvenčními zákroky, které nejsou nijak bolestivé, už teď si o tom můžete něco přečíst a s rodiči třeba naplánovat, jak na ně našetřit. Plastická operace prsou je samozřejmě také možná, doporučuje se však až v dospělosti, je tedy čas na to vše promyslet a zjistit, jak to vlastně s kluky bude.

  Přejeme Vám, abyste mohla být se svým tělem spokojená.
  Modrá linka

  Kamarádi

  Jak usmířit kamarády

  Ahoj poradno,
  Mám dva přátele, kteří se spolu pohádali. Znají se spolu asi 7 let a vždy spolu vycházeli. Stojí za zmínku, že to je kluk a holka v mém věku. Celý problém tkví v tom, že ta holka šla s ex toho kluka ven. Teď, když jsou spolu, se neustále hádají a nedokáži se vystát. Opravdu jsem zkoušel všechno, co mě napadá, abych je znvou usmířil. Bohužel nic z toho nefunguje. Hrozně bych si přál, aby bylo vše jako dřív. Mohl bych prosím dostat nějakou radu, jak je znovu zpřátelit?
  Děkuji moc,

  kluk, 14 let, 27. června

  Ahoj,
  věřím, že je pro Tebe náročné být uprostřed konfliktu Tvých přátel, na kterých Ti záleží. Je od Tebe moc hezké, že je chceš usmířit a udělal jsi pro to už spoustu věcí.
  Bohužel, nějaká jednoduchá rada jak na to, neexistuje. Musí chtít především oni dva, těžko je můžeš nějak k usmíření donutit. Někdy pomůže čas, když se déle neuvidí, tak se ten velký konflikt trošku zmenší. Jsou prázdniny, a je možné, že budou nějaký čas od sebe a že to v září bude zase o trochu jiné, lepší. To, co pro to můžeš udělat Ty je o tom s nimi mluvit. Jak Tě mrzí, že to není jako dřív a že by sis přál, aby se usmířili. Pokud jsi toto už také udělal, je to nyní opravdu jen na nich. Uvidíš, jak se to dál bude vyvíjet.

  Přejeme Ti, aby vše dobře dopadlo.
  Modrá linka

  Holky a láska

  Kluk se mnou nemluví

  Milý Alíku a spol.,
  líbí se mi jeden kluk, který mi začal psát. On o tom ví že jsem do něj zamilovaná. Píše mi různé dotazy ohledně mě, ale když se ho zeptám na jakýkoliv dotaz, NIKDY neodpoví. Nevíte co to znamená? Celkem mě to štve že to ignoruje, a vůbec na ně neodpovídá. Myslím, že i když bych mu to napsala že mi to vadí, tak by to to nechával být dál. Ty dotazy nejsou nijak soukromé.

  holka, 14 let, 26. června

  Ahoj,
  chápu, že přemýšlíš, co to znamená, když kluk, se kterým si píšeš a jsi do něj zamilovaná, nikdy neodpoví na žádný Tvůj dotaz.
  Bohužel, také nevím, proč to tak je, jen mě napadlo, že se třeba trochu stydí, nebo má jen strach, aby nenapsal něco špatně. Jsou to ale jen moje dohady, vůbec ho neznám. Vím také, že kluci v tomto věku bývají, co se týče lásky, dost nejistí, a tak se někdy chovají trochu zvláštně. Pokud chceš zjistit, co je za tím, je dobré se na to zeptat, i když pochybuješ, jestli to také nebude ignorovat. Uvidíš sama, jak na to zareaguje, klidně potom můžeš napsat, že Tě to mrzí, že to tak má, protože Ty mu na všechno odpovídáš.
  To se mi zdá jako dobrý začátek to někam posunout.

  Přejeme Ti hezké léto.
  Modrá linka

  Kamarádi

  Nejistota mezi lidmi

  Dobrý den,
  Byla to nějaká doba, co jsem naposledy položila dotaz, ale dnes jsem zpět s další věcí, s kterou si nevím rady.
  Já jsem od malička byla asociální introvert, né že by schválně- vždycky jsem obdivovala ty holky které si šli po ulici s partou kamarádů. Ale za ten život už jsem si na tu „samotu“ zvykla. Taky když se s někým snažím bavit, nějak mi to nesedne jak bych chtěla, už je mi ta samota pohodlná a zase už jsem někdy ráda tak, v jaké samotě jsem, už to mám prostě tak a pokud bych chtěla změnu, musela bych si odvyknout. Teď ale k otázce- Nějakou dobu (nedokážu přesně specifikovat) Se mi děje jakýsi syndrom. Na internetu jsem našla pár lidí s úplně stejným problémem snad to písmena, ale pořád nevím co s ním. Vždycky, když se seznamuji s lidmi se kterýma bych se chtěla bavit, nebo prostě s lidmi, u kterých mám čest a nechci si ztratit svoji autoritu a neznít trapně, tak u těch mám ten problém- neustálé polykání slin. Vždycky se mi navalí do pusy, a vždycky i když nechci, prostě musím polknout. Nevím proč se mi to děje, no zní to dost divně a nepřirozeně. Mamce je to jedno a nevim jinak co s tím, a tak jsem to tak nechala. Ale hodně lidí si myslí, že jsem kvůli toho divná a vždycky se jen tak trapně usmějí, když omylem, ale nutně polknu uprostřed věty a mluvení. Doma se mi to nestává, asi, protože jsem uvolněná a s rodinou se přirozeně bavím. Teď ale co s tím? :(( je mi to líto, a nevím, co s tím dělat. Pokud máte na tento neobvyklý dotaz nějakou odpověď, aspoň menší radu a doporučení, budu moc ráda.
  Přeji hezký zbytek dne.

  holka, zítra 13 let, 29. června

  Ahoj z Modré linky,

  je možné, že je Tvoje slinění spojené s nervozitou a stresem. Potom je třeba učit se se stresem pracovat. Pomáhají různé relaxace, prostřednictvím kterých je možné se učit uvolňovat. Návody můžeš najít na internetu, např. zde: https://www.youtube.com/…UtI. Je však vhodnější učit se relaxovat za pomocí někoho, kdo se v tom vyzná. Také mi přijde, že by stálo za to učit se fungovat ve vztazích. Každý z nás je jiný, někdo je více samotář, někdo je více společenský. Žijeme však mezi lidmi a musíme s nimi umět komunikovat, vycházet. A to můžeš dělat právě tím, že se budeš s lidmi setkávat, komunikovat s nimi. Jak s relaxacemi, tak s tím, jak dobře fungovat mezi lidmi, Ti může pomoci odborník – psycholog / psycholožka. Možná máte nějakého / nějakou přímo na škole, potom bych Tě ráda podpořila, abys neváhala a obrátila se na něj / ni.

  Přejeme Ti bezstarostné léto.
  Modrá linka

  Holky a láska

  Intimita pod 15 let

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat na taková poněkud zvláštní dotaz. Ale ještě než začnu, tak bych chtěla podotknout, že mě to jen zajímá.

  1. dotaz - Je legální, když spolu leží v posteli kluk a holka pod 15 let, oba jsou oblečení a jen se,,hladí", nemyslím v intimních partiích, třeba jen ve vlasech a drží se za ruce. A občas si třeba dají,,dětskou " pusu.
  2. dotaz- Je legální pod 15 let, když lidé 13.- 14. let hraji flašku a třeba holka dostane úkol, dát francouzský polibek klukovi.

  Předem děkuji za odpověď a omlouvám se že vás zdržují.

  holka, 14 let, 28. června

  Ahoj z Modré linky,

  ptáš se, co je a není zakázáno do věku 15 let. Nejsnáze je asi možné vysvětlit to tak, že jsou zakázány aktivity, které mohou vést k sexuálnímu styku. Pokud tedy by líbání či doteky vyústily v další aktivity, povoleny nejsou.

  Hezké letní dny Ti přeje
  Modrá linka

  Holky a láska

  Táborová láska po roce

  ahoj, mám takový dotaz (nečekaně😂).
  před rokem jsem byla poprvé na táboře. byla jsem v 3. oddílu(děti 6-11 let), ale tam jsem si moc s nikým nerozuměla, tak jsem se bavila hlavně s klukama z 10. oddílu (12-14 let) a 11. oddílu (15-18 let). no a mě se líbil jeden kluk z 11. oddílu, kterému bylo 15. všichni říkali, že jsem divná, že se mi líbí někdo o 4 roky starší než já a že bych se spíš měla zajímat o jednoho kluka z 10. oddílu, že se mu líbím a hodili by jsme se k sobě, ale já jsem je neposlouchala a snažila se o toho kterej se mi líbil. no a pak ten tábor skončil a já jsem se snažila na nikoho z těch kluků tam nemyslet. ale jeden mi zůstal pořád v hlavě. byl to ten z 10. kterýmu jsem se prej líbila. já nevím, musím na něho pořád myslet, pořád se dívat na jeho fotky, ale mám pocit, že se mi nelíbí já fakt nevim je to strašně divný.. ale asi jsem se do něho zamilovala a teď mám dotaz. on jede tenhle rok na ten tábor taky takže mám mu to říct, nebo ne, když si nejsem jistá ? nebo něco jinýho já nevím mam takovou náladu (nebo nevim jaký slovo na to použít), že se nemůžu nad ničím rozhodnout. jo a omlouvám se, že je to taková slohovka, víc to zkrátit nedokážu. předem díky za odpověď (jestli mi teda odpovíte).

  nikolqa, 12 let, 28. června

  Ahoj Nikolqo,
  píšeš, že často myslíš na kluka, který se Ti vlastně nelíbí. Ono to nemusí být tak divné, jak se Ti zdá. Můžeme mít rádi někoho proto, jaký je, jak se s ním cítíme, nejen kvůli tomu, jak vypadá.
  Ptáš se, jestli klukovi, na kterého myslíš, říct, že ses do něj asi zamilovala. To je otázka, na kterou Ti nemůže nikdo odpovědět. Jen Ty sama víš, co cítíš a prožíváš. A jestliže prožíváš nějakou nejistotu, je to v pořádku. I to můžeš tomu klukovi říct, pokud budeš chtít a rozhodneš es pro to. Pokud si nejsi jistá, že ho miluješ, nemusíš mu říkat, že ho miluješ, ale můžeš mu říct to, co se skutečně děje – tedy že na něj často myslíš. Jestliže se s tím klukem potkáš na táboře, nemusíš mu o svých pocitech říkat hned na začátku. Můžeš si prostě všímat toho, jak se v jeho přítomnosti cítíš, jestli je Ti s ním dobře nebo ne, jestli s ním chceš mluvit o svých pocitech nebo ne.

  Přejeme Ti hezké letní dny
  Modrá linka