Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alík radí dětem

  Na otázky odpovídají

  pracovníci linky důvěry Modrá linka, psycholožka BáraV, MUDr. Jiří Staněk, bojovníci proti kouření z projektu Nekuřátka, český klub skeptiků Sisyfos a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze čtenáři mladší 15 let.

  Moje tělo - holky

  Mám bulku v prsu

  Dobrý den,
  vím, že o tématu s bulkou v prsu už psalo hodne lidi, ale já s tím mám ještě jednu věc. Bulku v prsu mám totiž už asi pět let. (Je mi skoro dvanact) nevíte čím dál o je? A čím mám větší prsa, tím mám větší tu bulku. Trochu se bojím....

  holka, 8. ledna

  Ahoj,
  chápu, že máš obavy, ale bohužel ti musím odpovědět to samé jako u ostatních dotazů na toto téma: Nejsem lékař a i kdybych byla, nemohla bych si zodpovědně stanovit diagnózu na dálku a online. Jsem si sice naprosto jistá, že se nejedná o rakovinu prsu, ale o původu oné bulky mohu jen spekulovat. Proto by bylo nejlepší a nejjistější, aby ses svěřila mamince a případně ji požádala, aby tě objednala k lékaři. Ten tě vyšetří, stanoví diagnózu a případně navrhne i léčbu. Je velmi pravděpodobné, že se bude jednat o nějakou banalitu, ale jistotu ti může dát skutečně jen lékař.
  Měj se hezky!
  Bára

  Jiné téma

  Začala jsem se počůrávat

  Ahoj Aliku
  Promiň že píšu tak brzy, ale jinak mě totiž máma moc na internet nepouští.

  Chtěla bych se zeptat jak to je. Začala jsem se v noci počuravat, trvá to asi 3 týdny. Ale jen občas.. i když jsem se styděla ,byli jsme i doktoru a na různých vyšetřeních. Nic nenašli a doporučily máme nějaké ochrane pomůcky a ona vyhrožuje a říká že mi koupi plinky jak miminu a budu je nosit ....muze to udělat?

  holka, 12 let, 8. ledna

  Ahoj,
  moc mě mrzí, že se potýkáš s takovým problémem. Trpěla jím i moje dcera, takže vím, jak moc je to nepříjemné, ale zároveň také vím, že to není tvoje vina. Určitě není v pořádku, že ti maminka vyhrožuje, že ti koupí plenky. Jednak je to ponižující a jednak to vůbec nic neřeší. Možná maminka neví, že takzvaná enuréza, tedy noční pomočování, může mít i psychické příčiny - a tím, že ti bude vyhrožovat, situaci může jen zhoršit.
  Nevím, jaké ochranné pomůcky vám doporučili lékaři, ale z vlastní zkušenosti ti mohu doporučit takzvaný enurektický alarm. Je to zařízení, které si na noc připneš, a v okamžiku, kdy dojde i k sebenepatrnějšímu úniku moči, začne pípat, blikat a vibrovat. Takže tě vzbudí a ty si dojdeš na záchod. Postupem času tě naučí i ve spánku rozpoznávat pocit, kdy se ti chce čůrat a vyřeší tak tvůj problém. Moje dcera enurézou trpěla několik let. Byla to dost zoufalá situace, protože nemohla přespávat nikde mimo domov, bála se jezdit na školy v přírodě, byly komplikace s cestováním.... Byly jsme z toho nešťastné obě dvě. Dokonce na ni užívala i prášky. Ale právě až enurektický alarm jí pomohl.
  Zkus si o jeho koupi promluvit s maminkou a zároveň si s ní promluv o tom, že se rozhodně nepomočuješ schválně, samotné ti to vadí, ale nejsi schopná s tím nic udělat, proto potřebuješ pomoc a nikoli vyhrožování.
  Držím ti palce!
  Bára

  Jiné téma

  Jak se finguje smrt?

  Dobrý den všichni.
  Mám dotaz, jaké to je zfalšovat smrt? Koukal jsem totiž na jeden takový film, kde zfalšovali vlastní smrt. Ten film se jmenoval 6 underground: Tajné operace, jestli to někdo znáte. A mě zajímá, jaké to je zfalšovat vlastní smrt. Jak si seženu novou identitu? Kde budu brát peníze? Budou mě hledat policisté? Budou mě hledat celosvětově nebo jenom státní pátrání? Četl jsem si, že musím být nezvěstný 1 rok a potom budu prohlášen za mrtvého. A co budu potom dělat? A jak dlouho trvá pátrání? Ne, že bych chtěl zfalšovat vlastní smrt, ale jenom mě to zajímá.

  Předem děkuji za odpověď.

  kluk, 13 let, 10. ledna

  Ahoj,
  díky za zajímavý dotaz. Jestli dobře chápu, ve zmíněném filmu zfalšoval svoji smrt miliardář, který na tuto zábavu mohl vynaložit asi více prostředků, než by mohl běžný člověk.

  Co se týče nové identity, je otázka, co si pod ní představuješ. Identita není nějaká všeobecná vlastnost člověka, se kterou se narodíš, ale spíš vztah, že tě někdo nějak rozeznává. Vůči sobě máš pořád stejnou identitu, budeš pořád vědět, že ty jsi ty, nehledě na nějaké falšování smrti (pokud neztratíš paměť). Vůči městským lázním, kde by sis chtěl zřídit roční permanentku, můžeš mít identitu jakoukoliv, můžeš si na kartičku napsat Ferdinand Mravenec a nikdo asi moc neřeší, jestli je to tvé rodné jméno… a další den si můžeš zaplatit druhou permanentku třeba na jméno Brouk Pavlík a nikdo nejspíš nebude zkoumat, že máš novou identitu a že můžeš teoreticky přijít do bazénu dvakrát, důležité z pohledu provozovatele je, zda jsou obě permanentky zaplacené. :->

  Za jakousi hlavní identitu se běžně považuje identita, kterou si hlídá státní aparát. Ale i ten to většinou posuzuje jen z těch pohledů, které se ho nějak přímo dotýkají – jestli platíš správně daně, jestli máš zdravotní pojištění (to si může řešit sama zdravotní pojišťovna odděleně), sociální pojištění (+ naopak, jestli si nenárokuješ dávky/důchod navíc), jestli nejsi hledaný kvůli nějakému zločinu a/nebo kvůli pohřešování – z těchto pohledů je pro stát důležité pohlídat, kdo jsi. Nepočítám-li matriky, důsledněji tě hlídá až od věku 15 let, kdy ti přiděluje občanský průkaz a považuje tě za trestně odpovědného. Spousta dalších institucí a firem spoléhá na to, že tvá identita vůči státu je neměnná – třeba když si půjčuješ peníze, nebo když podepisuješ nějakou smlouvu (pracovní, koupi nemovitosti atd.), občanský průkaz všem říká vyloženě cosi jako „Česká republika zná tohohle chlápka pod jménem Jan Novák, takhle vypadá, narodil se 1. 1. 2006 ve Lhotě“.

  Pokud zmizí člověk, který vůbec nikomu nic nedluží a nic po státu nechce, nikomu nechybí, nikdo ani neoznámí, že se pohřešuje, tak si toho státní aparát nejspíš ani nevšimne. Může třeba předpokládat, že se spořádaně odstěhoval do jiné země. Pokud se někdo pohřešuje a hledá ho policie, tak je samozřejmě otázka, jak dobře se schovává a jak moc důkladně je hledaný. Celosvětově známý terorista bude určitě v horší pozici než potulný bezdomovec. Jestli chce skutečně začít nový život s novým jménem a nikdy se nevrátit, tak je celkem jedno, jestli a kdy je dotyčný prohlášený za mrtvého.

  Pro stát je pochopitelně důležité, aby mu občané ve svých identitách nedělali moc velký zmatek, proto je padělání občanských průkazů (a řidičáků apod.) trestným činem a stejně tak používání padělků – za obojí hrozí tři roky ve vězení. Průkazy mají spoustu ochranných prvků, aby padělání nebylo snadné a aby si poctivý občan takový plán rozmyslel. Pokud se člověk nepohybuje běžně v kriminálních sférách a chce si pořídit falešné doklady, hrozí mu, že narazí na falešného padělatele – na někoho, kdo mu výrobu padělku slíbí, nechá si za ni zaplatit, ale doklady nedodá, nebo dodá snadno rozpoznatelný zmetek. Poškozený totiž nemůže křičet „Pomoc, policie, tento člověk mi slíbil vyrobit padělanou občanku a podvedl mě!“ – to by dostal za mříže zejména sám sebe. :-)

  Maličko méně kriminální cesta k novým dokladům vede přes všelijaké imigrační postupy, ideálně v nějakém jiném státě. Jinými slovy: prolhat se oficiální cestou ke zbrusu novým pravým dokladům, které vydá přímo státní aparát v domnění, že je dává nuznému uprchlíkovi z jiné země. Skoro každý stát má do určité míry otevřené dveře cizincům. Člověk ale musí mít pevné nervy, hodně dobré znalosti místních předpisů a musí mít připravené neprůstřelně správné odpovědi na spoustu dotěrných otázek. Pokud by byl v nějakém sousedním státě pohřešovaný, nejspíš bude chycen. Ale kdyby azyl dostal, má nejspíš jednou provždy vyhráno.

  Co se týče peněz, ty nemusí být nutně vázané na identitu, i když finanční úřady mají rády jasno v tom, kdo co má. Třeba peníze v hotovosti (tedy bankovky a mince) uložené v nějakém pronajatém bezpečnostním sejfu asi nikdo hned tak nevysleduje. Některé kryptoměny na internetu dovedou také udržet hodnotu docela anonymně a peníze z nich může vybrat kdokoliv, kdo zná heslo. Takže pokud člověk má něco naspořeno a před svým zmizením si to uklidí tak, aby to nikdo nenašel… tak si to může jeho nové já najít.

  Jinak ale samozřejmě pokud nebožtík není milionář, jako byl hlavní hrdina zmíněného filmu, tak musí i po své zfalšované smrti nějak pracovat, aby měl peníze na jídlo, na bydlení a tak podobně. Pokud v původním životě poctivě získal vysokoškolský titul, nyní už ho nemá, musel by buď vystudovat znovu, nebo zase nějak podvádět.

  Z hlediska filmových a seriálových scénáristů je předstírání smrti vždycky ohromně zajímavá zápletka nebo šokující zvrat, ale ve skutečném životě to až takové žůžo nebude. Člověk se stane uprchlíkem před svojí minulostí, ztratí tím spoustu věcí, které mají určitou peněžní hodnotu (auto, dům, podíl ve firmě) i sentimentální hodnotu (trofeje ze soutěží, dárky od blízkých), nemůže bezpečně navázat kontakt se svými přáteli, s rodinou, musí si dávat velký pozor, aby o své minulosti nikdy nemluvil (ani třeba v opilosti)… je to sice pořád lepší než skutečná smrt, ale myslím, že to nikdy nejde vnímat jako nějakou výhru. :-(

  Na většinu problémů v životě existují mnohem snazší řešení než nafingovat smrt a začínat znovu.

  Alík

  Moje tělo

  Vysušení pokožky

  Dobrý den, mám problém a potřeboval bych Vaši radu. Posledních pár týdnů se mi začaly na obličeji dělat takové šupiny a suchá kůže, na některých místech i trošku rudne. Zkrátka je to hrozně vidět a chtěl bych se zeptat jestli je nějaký vhodný krém na obličej nebo na nějakou suchou, zrudlou problémovou kůži.
  Děkuji Vám za odpověď

  kluk, 14 let, 10. ledna

  Ahoj Kluku,

  Vysoušení pokožky může být způsobeno různými kožními onemocněními, avšak v období dospívání k němu může docházet také v důsledku hormonální nerovnováhy (u většiny dospívajících je kůže vlivem běžných hormonálních změn naopak spíše mastná). V neposlední řadě by se mohlo jednat také o alergickou reakci nebo o projev autoimunitní poruchy (čemuž by nasvědčovala tvorba šupinek). Zarudnutí může být projevem lokální zánětlivé reakce v místech, kde vysušení již způsobilo narušení struktury pokožky. Příčin tvých obtíží s kůží tedy může být celá řada.

  Nejprve můžeš vyzkoušet zvlhčování pokožky pomocí panthenolové masti či krému (např. Panthenol nebo Bepanthen). Mast či krém se nanáší na umytou a osušenou pokožku dvakrát až třikrát denně. Pokud by však nedošlo ke zlepšení stavu ani po týdnu takovéhoto ošetřování pokožky, doporučoval bych navštívit kožního lékaře – dermatologa.

  Moje tělo - kluci

  Gynekomastie

  Dobrý den,

  jsem tlusté postavy a jako většina tlustých lidí mám docela velké bradavky. Chtěl bych se proto zeptat, zda se bradavky po zhubnutí zmenší a budou vypadat stejně jako u jiných hubených kluků. Děkuji.

  kluk, 14 let, 8. ledna

  Ahoj kluku,

  Zvětšení prsou a prsních bradavek u dospívajících chlapců může být projevem nepravé nebo pravé gynekomastie. Nepravá gynekomastie je způsobena obezitou, pravá gynekomastie hormonální nerovnováhou v důsledku pronikání ženských pohlavních hormonů (estrogenů) do chlapcova těla.
  Při nepravé gynekomastii dochází v důsledku zvýšeného ukládání tuku v oblasti hrudníku k rozšíření prsních bradavek, které však zpravidla zůstávají ploché. U pravé gynekomastie dochází také k elevaci („vyzdvižení“) bradavek.

  V případě, že by se u tebe jednalo o nepravou gynekomastii, by se vzhled prsních bradavek po zhubnutí vrátil k normě, avšak pokud by se jednalo o pravou gynekomastii, její projevy by ustoupily až po obnovení hormonální rovnováhy. Pravou gynekomastii lze léčit podáváním antiestrogenů (tj. léčiv tlumících účinky ženských pohlavních hormonů), např. Tamoxifenu (vydává se pouze na lékařský předpis).

  To, že jsi „tlusté postavy“, ještě nemusí znamenat, že se v tvém případě jedná o nepravou gynekomastii. Pokud by tedy nedošlo ke zmenšení prsních bradavek ani po odbourání nadbytečného tělesného tuku, bylo by namístě svěřit se praktickému lékaři, který může vystavit poukaz na vyšetření na endokrinologii. Pouze vyšetřením lze spolehlivě prokázat, zda se skutečně jedná o pravou gynekomastii.

  Rada tedy zní, aby ses nejprve pokusil zhubnout, a teprve v případě, že by nedošlo ke zmenšení prsních bradavek, se obrátil na lékaře.

  Kamarádi

  Jak se zeptat, jestli můžeme být kamarádi?

  Dobry den nebo ahoj je mi 12 let no a libi se mi jeden kluk ktery prisel tenhle rok do tridy.Nevim jak s nim promluvit vsechny devcata se s nim bavili ale ja jedina ne.Nevim jak se ho zeptat ci muzeme byt kamosi nebo ci by mi nechcel dat instagram.Dekuji

  holka, 12 let, 7. ledna

  Ahoj,
  myslím, že jen málo kamarádství vznikne tak, že se jeden člověk zeptá druhého, jestli nebudou kamarádi. Kamarádství a případně přátelství musí vyplynout z toho, že jsou si dva lidé sympatičtí, je jim spolu dobře, důvěřují si a podobně. Postupně se buduje a sílí. Prvním krokem k němu je určitě to, že se spolu začnete bavit. Seber proto odvahu a zkus se se spolužákem začít bavit. Zeptej se ho, co rád dělá ve volném čase, jaké má koníčky, co ho baví, nebo si s ním klidně můžeš začít povídat „jen“ o tom, co se děje ve škole. Jestliže si spolu budete mít co říct a bude vám to oběma příjemné, začnete se kamarádit přirozeně a nebudeš se ho na to muset ptát, protože to vyplyne samo.
  Držím ti palce!
  Bára

  Menstruace a výtok

  Vynechala mi menstruace

  Ahoj Alíku
  Mám jednu takový problém který mě dost trápí a je mi blbí s tím o tom mluvit
  Dostávám už 2 roky pravidelnou menstruaci a už jsem ji 3 měsíc (pomalu 4) nedostala a trošku se bojím. Moje mamka řekla že mám zkusit ještě počkat ale už se trošku bojím .(jo a asi před měsícem jsem jí asi dostala jenže jen na jeden den)
  Děkuji za vyslechnutí

  holka, 13 let, 7. ledna

  Ahoj,
  u každého zdravotního dotazu zdůrazňujeme, že nejsme lékaři a nemůžeme si dovolit stanovovat diagnózu na dálku, protože by to bylo velmi nezodpovědné a nebezpečné. Mohu ti pouze napsat svůj osobní názor. Kdybych byla v tvé situaci, určitě bych se na gynekologii objednala, nebo se s lékařem alespoň telefonicky poradila. Čtyři měsíce vynechání menstruace v situaci, kdy jsi již několik let menstruovala pravidelně, mi připadá hodně a myslím, že bys to určitě měla řešit.
  Držím ti palce!
  Bára

  Holky a láska

  Mám mu říct, že se mi líbí?

  Ahoj Alíku, už přes rok se mi líbí jeden kluk, je o rok mladší, a já nevím jestli se mu taky líbím. Seznámili jsme se na oslavě narozenin jeho mladší sestry, mojí kamarádky. Mám ho strašně ráda a chtěla bych s ním chodit, nevím jak mu to naznačit. Problém je v tom, že jsem nedávno od jeho sestry zjistila, že on si píše s nějakou holkou a posílají si srdíčka. Jeho sestra, neví, že se mi její bratr líbí, a ani jí to nechci říkat, protože by mu to hned řekla. Ta jeho holka na instagramu napsala, že ho doopravdy nemiluje, ale on to neví. Jelikož si s tím klukem píšeme, tak jsem se ho ptala jestli má holku a on nejdříve zapíral, pak mi jeho sestra poslala fotky z chattu, ve kterém si můj,,crush“píše s tou holkou, a já mu je ukázala tak mi řekl, že není to real. Nevím jestli je to pravda, nebo ne.
  Alíku, poraď mi, mám mu to říct, že se mi líbí, nebo ne? Nemůžu na něj přestat myslet, nevím co mám dělat.

  holka, 1?let, 6. ledna

  Ahoj,
  přečetla jsem si tvůj dotaz pozorně a je to skutečně zamotaná situace. Obávám, že si nikdo neporadí, jestli máš onomu klukovi říct, že se ti líbí, nebo si to raději nechat pro sebe. Osobně bych řekla, že když si spolu píšete a ty ses ho vyptávala, jestli má holku, zřejmě tuší, že se o něj zajímáš víc než kamarádsky. Pokud ti onu „holku“ zapřel, je klidně možné, že by s tebou chtěl být víc než kamarád. Ale to jsou samozřejmě pouhé domněnky, které se nemusí zakládat na pravdě. Samozřejmě se ho můžeš rovnou zeptat, jestli by s tebou nechtěl chodit, ale stejně tak můžeš nechat věcem volný průběh, kamarádit se s ním, trávit s ním volný čas a možná se mezi vámi postupem času přirozeně vyvine něco víc. Ať už se rozhodneš pro kteroukoli variantu, držím ti palce, aby to dopadlo podle tvých představ.
  Měj se hezky!
  Bára

  Holky a láska

  Jak vyznat lásku na dálku?

  Ahoj, Dobrý den
  Mám menší problém🙂
  Známe se s klukem plus mínus osm let mám ho strašně ráda......... No dobře miluji ho 😁. Jenže kvůli současné situaci mu to nemám jak říct, sice bydlíme asi tak 50 metrů od sebe😂 ale háček je v tom že jeho mamka pracuje v Domě pokojného stáří ( Domov pro seniory), no a tak je velká pravděpodobnost že mají covid 19 takže se nemůžeme sejít. Takže se ptám zda nemáte nějakou radu jak mu to říct..........
  Předem moc děkuji za odpověď a přeji krásný zbytek dne😉

  holka, 13 let, 5. ledna

  Ahoj,
  samozřejmě se nabízí varianta, že mu to napíšeš, nebo zavoláš, ale já osobně bych preferovala rozhovor z očí do očí. Zejména když se jedná o tak důvěrné téma. Chápu, že tahle „koronavirová“ doba příliš osobním stykům nepřeje a je to pro všechny náročné, ale stejně bych na tvém místě počkala, až se budete moci vidět. Tento stav už snad nebude trvat dlouho a tvé city se za tu dobu určitě nezmění. Navíc se nabízí otázka, jestli by se ti skutečně „vyplatilo“ říkat mu to teď například po telefonu, když se nemůžete vidět a on na to nemůže nijak pořádně zareagovat, ani spolu nemůžete trávit čas. Jsem toho názoru, že takové „věci“ by se měly řešit vždy osobně.
  Měj se hezky!
  Bára

  Holky a láska

  Můžu mít v devíti letech kluka?

  Dobrý den trochu se za to stydím ale je mi 9 a chci kluka se kterým bych si psala, volala... Prosím poraďte mi jestli můžete mít kluka 9.
  Děkuji

  holka, 9 let, 5. ledna

  Ahoj,
  nikde samozřejmě není psáno, od kolika let spolu lidé mohou „chodit“, ale jsem si naprosto jistá, že v devíti letech není nikdo dostatečně zralý na to, aby měl skutečný partnerský vztah. Na druhou stranu píšeš, že chceš mít kluka, se kterým by sis psala a volala - a na to nepotřebuješ s nikým chodit. Když si najdeš dobrého kamaráda, který bude rád ve tvé přítomnosti, určitě si můžete bez problémů volat a psát. Držím ti palce, aby se ti to podařilo.
  Měj se hezky.
  Bára

  Menstruace a výtok

  Jak říct mamince o menstruaci?

  Ahoj, chtěla bych se zeptat, jak říct mamce o menstruaci. Nemám s ní úplně dobrý vztah. Díky předem

  holka, 12 let, 1. ledna

  Ahoj,
  je mi líto, že se svou maminkou nevycházíš dobře, ale je potřeba si uvědomit, že menstruace je naprosto normální a přirozená věc. Její nástup k dospívání patří a tvoje maminka to zcela určitě ví. Není potřeba vymýšlet žádné složité způsoby, jak bys jí měla říct o tom, že jsi začala menstruovat. Zkrátka jí řekni, že jsi dostala menstruaci a že by sis chtěla promluvit o praktických záležitostech, které s tím souvisí - jako je například nákup a skladování hygienických pomůcek, zacházení s použitými apod. Klidně maminku požádej o radu, jaké hygienické pomůcky by ti doporučila - a možná právě takové „ženské“ povídání bude prvním krůčkem, který prolomí ledy mezi vámi.
  Měj se hezky!
  Bára

  Vyhledat odbornou pomoc

  Jsem unavená a nic mě nebaví

  Ahoj, nevím úplně jak začít ale poslední dobou se cítím hrozně. Už asi od vánoc Jsem furt unavená, nic mě nebaví, neustále jsem smutná... Nevím ale proč, ja nemám důvod. Jakože můj důvod je škola, nezvládám ji ale to tak maji i ostatní, ne? Nevím co dělat. Nemůžu to říct mámě, nemám u ní tu důvěru. Nikomu jinými z, rodiny take ne. A učitelům nebo někomu ze školy rozhodně nechci, to radši těm rodičům. Nevím co mám dělat. Dneska je to druhý den co jsen nebyla na žádný online hodině. Za tento týdne jsem udělala jen jeden úkol do školy. Nemám tu energii na to, dělat něco pořádně. Jakmile mám dělat něco do školy, chce se mi brečet. I teď jsme strašně unavená, chtěla bych jít spát ale nemůžu, co kdyby přijela máma domu předčasně což se občas stane. Nemůže mě tu najít spát. Nic mě nebaví. Můj koníček je kreslení, ale i to me poslední dobou vůbec nebaví. Nemám nic co by mě bavilo. Spánku mám celkem dostatek, sice chodím spát pozdě, ale zároveň vstávám pozdě. Nevím proč se takto cítím. Vadí mi to. Mám kvůli tomu před sebou spoustu problémů. Jak hodlám vysvětlovat to, že nechodím na online hodiny? Když řeknu že jsem unavená a často i dost vystresovaná, řeknou mi že tpto je v živote normální. Nevím co jinýho jim říct. Chtěla bych jít spát, ve snech je to lepší jak tady, nemám tp tu rada. Co mam tedy dělat abych nebyla furt smutná, unavená a demotivovaná? Prochazky ven na čerstvým vzduchu mi nepomáhaj, mý koníčky mě teď nebaví a moji kamarádi bydlí moc daleko na to, abych mohla za nimi. Promluvit si nemám s kým. Nemám nikoho komu bych věřila na tolik, abych mu o tomhle řekla (tady mi to říkat nevadí, protože je to anonymní) Polovina z mých kamarádů se cítí stejně jako já, taky kvůli škole. Já chci být naživu, ale chci být šťastná, takhle je to o ničem. Jen se stresovat ze školy. A stejně, ať se stresuju jakkoliv, stejně mi záleží jen na tom, kdy už konečně budu moct jít spát. Co bych měla teď tedy dělat?

  holka, 13 let, 7. ledna

  Ahoj,

  je mně líto, že Tě trápí únava a apatie (nebaví Tě nyní ani koníčky) a je dobře, že se nad tím zamýšlíš a napsala jsi do naší poradny.
  Nejdřív by to chtělo vyloučit nějaké onemocnění, to nejlépe u praktického lékaře/lékařky, zda se za Tvou velikou únavou neskrývá nějaká nemoc.
  Jinak to, co popisuješ, se velmi podobá syndromu vyhoření, který je dobře popsán na internetu. Je potřeba, aby ses nyní věnovala sobě a odpočinku, měla co nejvíc pohybu venku na zdravém vzduchu, zdravou životosprávu, přísun ovoce, zeleniny, kvašeného zelí, během dne dostatek tekutin. Pokud je to jen trochu možné, o- line hodin by ses účastnit měla, abys neměla později problém dohánět nějaké učivo, což by Tě ještě více zatížilo.

  Máš pravdu v tom, že hodně dětí I dospělých, kteří nyní pracují z domu, mají podobné potíže, jaké Ty popisuješ, stres současného covidového období je značný. On-line vyučování nemůže nahradit běžné školní vyučování, navíc pobyt doma u monitoru a obrazovek sám o sobě velmi vyčerpává.
  Měla by ses skutečně svěřit rodičům s tím, co se s Tebou děje. Můžeš jim dát třeba přečíst tento Alíkův dotaz s naší odpovědí. Je moc důležité, aby Tví rodiče věděli, jak trávíš své dny, jaké myšlenky Tě pronásledují, co s Tebou dělá únava, že vynecháváš školu, prostě aby věděli, co se s Tebou děje. Když se jim svěříš, velmi se Ti uleví. Budete moci situaci řešit společně, to Ti uleví a sdílení upevňuje rodinné vazby.

  Pokud bys byla zdravá a Tvůj stav se přesto nelepšil, můžeš se spolu s rodiči obrátit na psychologa/psycholožku, který/á by Ti mohl/a pomoci zbavit se únavy a vyčerpání.

  Přejeme Ti, ať se náš život co nejdříve vrátí do starých, vyjetých kolejí a aby ses cítila lépe, více svěží,

  Modrá linka

  Kamarádi

  Jak najít pravé kamarády

  Ahoj
  Když jsem byla menší chodila jsem do různých kroužků např. Gymnastika nebo koně. Ale nikdy se mi tam nelíbilo, protože tam vždy byly holky které mě odstrkovaly a nebo se mi posmívaly. Horší to bylo na táboře, protože tam byla partička holek které se mi posmívaly a pak i moje spolužačka nevím sice proč, ale bylo to tak někdy, když jsem něco udělala špatně začaly se řechtat a to jsem měla vždy slzy v očích. Nechtěla jsem tam jezdit a ikdyž jsem to řekla mamce tak mě tam stejně šoupla se spolužačkou. Nevím proč nemám kamarády vždycky jsem si myslela že je to jak se chovám, ale teď si myslím že je to jak vypadám. Ctěla bych si najít "pravé" kamarády. Sice mám dvě, ale ony bydlí o vesnici dál i když se s něma nestýkám tak jím málokdy napíšu...Ve škole taky nikoho nemám a aby se se mnou někdo bavil tak ze sebe dělám blbečka třeba skáču před celou třídou aby si mě někdo všiml. Když něco potřebuju vůbec mě neposlouchají a já se cítím neviditelná. Jednou jsem se pohádala se spolužačkou z tábora a chybu jsem udělala já jelikož jsem jí tam naflákala milion hnusných zpráv (někdy si říkám že si to zasloužila za ten tábor) nikdy na to nezapomenu. A potom přišla ta hruza...mojí mamce zavolala od spolužačky mamka a já jsem se zhroutila...mamka byla úplně naštvaná, prý spolužačka brečela atd. Šmejdila mi do mobilu, nebylo to moc příjemné našla tam taky nehezké věcy jak jsem psala hnusně na skupinu (tehdy jsem byla naštvaná) atd. Po pár týdnech co se mamka začala se mnou bavit vyspovídala jsem se jí a vysvětlila, že jsem to tak nemyslela. Mamka mi na to nic neřekla. Když jsem spala a (mám to tak do teď) brečela jsem. Nikdo mi nevěřil, že mě šikanovaly (nevím jestli to byla šikana ale bylo to blízko k tomu) ani mamka vždycky jsem jí říkala jak se mi posmívali atd. Přemýšlela jsem že bych napsala od spolužačky mamce a vše jí vysvětlila, jasně, že byla chudáček, ona a všichni ostatní, na mě se nikdo ani nepodíval. Vím že to bylo dávno před dvěmi lety, ale pořád to není za vyřešené. Sice jsme na to všichni zapomněli kromě mě. A proto mám tady otázku jak bych si mohla najít kamarády nějakou radu? Vím je to blbá otázka, ale i tak.Předem děkuji za odpověď (omlouvám se za gramatické chyby)

  holka, 13 let, 6. ledna

  Ahoj,

  Tvá otázka není ani trošku “blbá”, naopak je správná a divila by ses, kolik Tvých vrstevníků takovou či podobnou otázku řeší stejně jako Ty. Je fajn, že nad tím vším přemýšlíš a píšeš do poradny, je dobře i to, že to doma probíráš s mamkou. Je potřeba, aby rodiče věděli, s čím vším se ve škole i jinde potýkáš, a jaké myšlenky Ti běží hlavou, takové sdílení pomáhá vzájemnému pochopení a rodinné soudržnosti.

  Nemyslím, že by to, jak se k Tobě ostatní chovají, se odvíjelo od Tvého vzhledu, spíše máš pravdu v tom, když sis myslela, že to závisí na Tvém chování k druhým. Jsi-li temperamentní a vznětlivá, nech od svého rozhořčení uplynout nějaký čas, než zareaguješ. Pak nemůže dojít k tomu, kdy si na Tebe stěžovala maminka kamarádky, nejspíš právem. Platí známé přísloví: Nedělej druhému nic, co bys nechtěl, aby ostatní dělali Tobě. Čili nejdřív se zamyslet a pak teprve konat. Také se říká, zatoulaného psa a vyřčené (napsané) slovo nezavoláš zpátky. Pak Ti to zbytečně může být líto, takže se zkus z toho, co jsi sama prožila s kamarádkou a její maminkou poučit a jinak už to nechej za sebou, chybami se člověk učí.

  Pokud budeš společenská, komunikativní, vstřícná, otevřená, upřímná, chápavá, svá, určitě si časem srdce některých vrstevníků dobudeš a najdeš pravé kamarády. Pokud by se to nedařilo ani za změněných podmínek, pak je možné se také obrátit na školního psychologa/pssycholožku či výchovnou poradkyni/poradce.

  Přejeme Ti, ať si brzy najdeš ty pravé kamarády a ať se Ti v roce 2021 daří,
  Modrá linka

  Škola - učení

  Jak se lépe soustředit na učení

  Ahoj,
  chci jít na osmileté gymnázium,ale mám špatný přístup k učení.Poradíte mi jak se můžu odreagovat od ostatních věcí,abych se lépe učila?
  Děkuji za odpověď.
  Emaeiffel

  holka, 4. ledna

  Ahoj Emaeiffel,

  je fajn, že toužíš po dalším vzdělání, a je dobře, že přemýšlíš o tom, jak na to, abys dosáhla úspěchu, po kterém toužíš. Neznám Tvůj přístup k učení, proto se tady mohu vyjádřit jen velmi obecně. Důležitá je celková zdravá životospráva, přes den hojně tekutin, co nejvíc pohybu venku na zdravém vzduchu a to denně. Učit se po částech, nedávat si velké úkoly, dělat časté pauzy, kdy si zacvičíš, vyběhneš ven se proběhnout nebo alespoň vyvětráš a dáš si nějakou zeleninu nebo ovoce. Pomoci také může stanovit si čas, který budeš věnovat učení a během kterého se odpojíš od telefonu a sociálních sítí, aby tě to nesvádělo k dělání jiných věcí.

  Můžeš si také dělat své přípravy na každý den a snažit se plán dodržet. Svůj přístup k učení bys měla probrat s těmi, kdo Tě nejlépe znají. A to jsou Tví rodiče a učitelé, zodpovědným člověkem za vzdělání na škole je výchovný/á poradce/poradkyně, pomoci může i školní psycholog/psycholožka.

  Přejeme Ti, ať se Ti podaří najít úspěšný postup studia,
  Modrá linka

  Kamarádi

  Být lepší řečník

  Ahoj mám trochu problém s komunikací s kamarády a tak vždy mi přijde, že toho s kamarádama ze školy namluvím jako jediná nejmíň snažím se s nimi komunikovat víc, ale moc mi to nejde přijde mi, že s lidmi přez internet a s rodinou toho namluvím víc než s těmi co mluvím naživo a nejsem s nimi 24h jako s rodinou. Co mám dělat abych se s nimi víc rozmluvila? Nevím jestli jsem to napsala srozumitelně... A dík za odpověď

  holka, 4. ledna

  Ahoj,

  a ano, rozumím, popsala jsi to, co Tě trápí přesně a srozumitelně. Je fajn, že si problém uvědomuješ a snažíš se na něm pracovat, to velmi oceňuji. Zároveň Ti mohu napsat, že se zdaleka nejedná pouze o Tvůj problém, ale jde již o problém celospolečenský, daný užíváním technologií, které omezily přirozené a osobní kontakty mezi lidmi a lidé obecně ztrácejí schopnost mezi sebou komunikovat.

  Dělej dál to, co děláš, tedy snaž se o co nejčastější osobní komunikaci. Můžeš si i připravit jakési body, o kterých se začneš s vrstevníky bavit. Třeba zajímavý film, který jsi viděla, knížku, kterou jsi četla. Můžeš se pokusit je také pobavit historkami z vašeho domova, které si jako správný vypravěč můžeš i trošku “přibarvit”. Ničím jiným než takovým tréninkem, kdy se o komunikaci budeš snažit, nedosáhneš zlepšení. Zpočátku můžeš třeba zkusit mluvit s jedním, dvěma spolužáky a nesnažit se hned se prosadit ve velké skupině. Pomoci také může četba knížek, která rozvíjí řečové schopnosti.

  Přejeme Ti, ať se Ti daří otevřená komunikace s vrstevníky,
  Modrá linka