Poradna: Alík radí dětem

Na otázky odpovídají

pracovníci linky důvěry Modrá linka, Alíkova kamarádka BáraV, odborníci přes výživu z projektu Vím, co jím, odborníci na boj proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

Dotazy smí pokládat čtenáři mladší 15 let.

Brigáda

Zdravím,

s bratrancem jsme zaměřily na nás společný projekt, na kterém delší dobu pracujeme. Jednou z fází ovšem je získávání peněz. Jakožto děti mladší 15ti let nemůžeme jít skládat burgery do Mekáče, tedy provozovat brigádu. Bydlím na samotě u lesa a bratranec v městečku chatařů a dovolenkářů. Navíc nechodíme do stejné školy, takže máme jiný rozvrh a já se obvykle vracím domů ve 4. Podomní prodej nebo něco podobného proto nepřichází v úvahu.
Myslím si, že umím dobře kreslit, upravovat fotky, obrázky (loga bannery a podobně) a i třeba videa. A právě to bych chtěl nějak uplatnit. Nevím ale, kde a jak začít. Mohli by jste mi, prosím, poradit kde se mám s těmito zkušenostmi uplatnit? Za odpověď děkuji.

kluk, 13 let, 19. srpna

Ahoj,
je sympatické, že máš před sebou cíl a chceš pro jeho dosažení něco udělat a vydělat si nějaké peníze. Bohužel máš pravdu v tom, že před dosažením patnácti let pro vás žádná brigáda nepřipadá v úvahu. Tedy ani žádné komerční upravování fotek, tvorba log, bannerů a podobně. Jediný legální způsob získání peněz, který mě vzhledem k vašemu věku napadá, je placená pomoc, na které se domluvíte se svými rodiči, příbuznými, nebo známými. Věřím, že když se se svým plánem svěříte rodičům, ocení vaši snahu a to, že pouze nestojíte s nataženou rukou a neočekáváte, že vám peníze automaticky dají. Určitě se vám podaří společně najít nějaké řešení a třeba vymyslíte nějakou práci či pomoc, za kterou by vám na váš projekt mohli přispět. Případně se mohou zeptat svých známých, jestli by nepotřebovali za malý poplatek pomoci například se zahradou a podobně.
Měj se hezky!
Bára

Kamarádi

Ahoj. Mám strach, že mám sociální fóbii. Asi od svých 13 let mám problém se s někým novým seznámit. Se svými kamarádkami se znám už od 1. - 3. třídy, v té době mi ještě asi nedělalo takový problém se s někým bavit. Na prvním stupni se mi smáli, že jsem šprtka. V šesté třídě se mi spolužáci posmívali kvůli mému vzhledu, mám totiž odstáté uši a výraznější obočí a ochlupení. Když už jsem myslela, že se uklidnili tak v sedmé třídě našli mé staré fotky, kde jsem nevypadala zrovna nejlépe a začali mě pomlouvat. Nejvíce mě ranilo když jsem slyšela kluka, který se mi hodně líbil už asi 2 roky. Kvůli tomu klukovi jsem taky měla problémy, protože ho měla ráda jedna spolužačka, která moji kamarádku otravovala a vyhrožovala, že pokud se nepřiznám, že se mi líbí tak mi udělá velký problém. Chtěla asi abych se ztrapnila, já to naštěstí neudělala.
Chtěla bych se seznámit s někým novým a zažít první lásku. Nedělá mi až takový problém přednášet referát před třídou nebo se na něco zeptat dospělého, spíš neumím navazovat nové vztahy. Mám strach z odmítnutí. Kvůli špatnému kolektivu jsem i odešla z jednoho kroužku (hrálo tam více rolí proč jsem odešla, ale tohle tomu přispělo). Mám také strach, že až půjdu na střední, tak přijdu o své kamarádky, jsou mi totiž oporou a nové přátele si už těžko budu dělat. Jak se mám spřátelit s novými lidmi? Radši se s nikým novým nebavím, když za mnou někdo přijde tak nedokážu normálně mluvit a v hlavě si všechno musím promýšlet, mluvím třeba i jiným hlasem, někdy se červenám, nenavazuji oční kontakt, první dojem ze mě musí být příšerný, přijde mi že to snad ani nejsem já. Naštěstí ještě mám jeden rok na základní škole. Ve třídě se mi už nesmějí, tenkrát zasáhla učitelka proto to je už lepší, ale od kamarádky jsem se dozvěděla, že si o mně většina myslí, že jsem ta šprtka uzavřená sama do sebe. Ano učím se, ale s přáteli dokážu být i zábavná. Jak mám odhodit stud a ukázat ostatním, že dokážu být i fajn? Vím, že mám chyby, já bych byla celkem i se sebou spokojená, ale přijde mi že okolí, hlavně kluci se mi radši vyhýbají. Mámě když jsem se nedávno svěřila, tak mi na to řekla, že jsem hrozně hysterická a že mám kamarádky tak co řeším, že ona má problémy větší. Táta mě vyslechne, ale nějak to nedokáže asi pochopit. Oba moji rodiče nejsou zrovna taky nějací extroverti. Předem děkuji za odpověď.

holka, 15 let, 18. srpna

Zdravíme z Modré linky,

protože už Vám bylo 15 let, budeme raději vykat. Hned z počátku Vám chci napsat, že nejistota, jestli jsem atraktivní pro vrstevníky (ať už kamarádsky nebo partnersky) k Vašemu věku přirozeně patří. Není snad nikdo, koho by nepotkala alespoň na chvíli. Rozumím tomu, že je pro Vás o trochu silnější, když máte nepříjemnou zkušenost se šikanou. Dovedu si představit, že jste reakcí rodičů zaskočená, i oni jsou možná zaskočení, co by Vám měli poradit (a to i přesto, že si prošli stejným obdobím).

Chci Vás uklidnit, že není nezbytně nutné mít nejbližší přátele zrovna ve škole (nebo později v práci), i když by to bylo příjemné, když tam člověk tráví tolik času. Důležité je všímat si různých lidí na různých místech, zajímat se o ně a jejich zájmy a tomu, s kým Vám je příjemně, to dát najevo. Kamarádi i partneři se často poznají díky nějaké zálibě, sportu nebo společným známým. Něco možná vyřeší i čas - změníte školu, poznáte nové vrstevníky, budete svým způsobem začínat znovu. Extrovertní lidé působí dojmem, že se seznamují snadno a je o ně větší zájem, ale ne každému se musí líbit někdo hlučný, kolem koho je pořád povyk... Každý jsme originál a každému se také líbí něco jiného. Lidé ale vždycky vycítí, když si člověk "hraje" na někoho jiného, nasazuje si nějakou masku. Proto Vás chci podpořit, abyste se nejprve zaměřila na sebe a hledala, jak by Vám bylo dobře samotné se sebou. Hledejte, co Vás baví, kdy se cítíte uvolněná a šťastná, a tomu se věnujte. Netlačte na sebe.
Se vzhledem Vám může pomoci dobrá kniha (v knihovně nebo knihkupectví jsou jich plné regály) nebo kosmetička, stylistka apod. Pokud si ráda věci promýšlíte po svém a potřebujete vidět i hlubší smysl, mohla by se Vám líbit kniha Garance Doré - Láska x Styl x Život nebo internetové příspěvky této dámy. Stále přitom platí, že výsledkem by měl být hlavně Váš příjemný pocit, nikoli další "průměrná kráska". Fridu Khaló je těžké označit za "krásku", přesto mnoho lidí fascinuje...

Přejeme, abyste našla radost ze sebe samé.
Modrá linka

Jiné téma

Ahoj Alíku a poradno.
Hrozně ráda si vyrábím a baví mě to. Problém je v tom že nevím co si vyrábět. Zkoušela jsem hledat na internetu ale většinou se mi výrobky nelíbily. Nemáš doporučení na nějaký web nebo přímo na nějaký ten výrobek? Předem děkuji za odpověď.

Martina 12 let, 19. srpna

Ahoj,
je skvělé, že tě baví vyrábění. Odkaz na konkrétní výrobek ti sem dost těžko můžu zkopírovat, protože kreativita je vždy záležitostí osobního vkusu a tvůj samozřejmě neznám, protože neznám osobně ani tebe. Moje kamarádky, které se vyrábění a rukodělným výrobkům věnují, si však nemohou vynachválit Pinterest, odkud čerpají inspiraci. Pokud mohu soudit, jejich výrobky jsou úžasné a mě osobně se velmi líbí, proto věřím, že tam najdeš inspiraci i ty.
Měj se hezky!
Bára

Kluci a láska

Ahoj, mám takový problém.Začnu ot začátku když jsem se narodil tak od nás otec odešel a neměl o mně žádný zájem jenom posílal peníze. My jsme s mamkou zůstaly samí, mamka měla jednu nejlepší kamarádku která taky zůstala s dcerou sama. Takže jsme se dost často navštěvovali, a ja jsem se zamiloval do ti její dcery. Když mi bylo 10let tak mamka bohužel dostála rakovinu a umřela, Prombel byl že jsem neměl žádnou rodinu jak už jsem psal otec se o mně nezajímá ani nepřišel mamce na pohřeb, měl jsem jenom jednu babičku která už byla v domově důchodců. Mnel jsem štěstí a neskončil jsem v domově protože si mě osvojila matčina kamaradka o které jsem už psal. Jenom že ja jsem nepřestal milovat tu její dceru ,snažil jsem se odmilovat ale nejde to. Pořád na ní myslím je úžasná a krásná. Jenom že ja vím že spolu nikdy nebudeme protože podle zákona to je incest. Prosím poraďte mi jak se mám chovat. Předmět děkuji za odpověď Ps tahle poradna je super

kluk, 14 let, 19. srpna

Ahoj,
předně musím říci, že tvůj osud by vystačil na několik životů a je neuvěřitelné, čím vším jsi si musel za svůj dosavadní život projít. Moc mě mrzí, co jsi musel zažít a s čím vším jsi se musel vyrovnat. Věřím, že tím jsi si svou dávku smůly vybrat a čeká tě už jen krásný a šťastný život.
Co se týká tvého dotazu; je bezvadné, že cítíš tak silné sympatie k někomu, kdo je ti blízký. Pokud jsou vaše sympatie oboustranné a časem by se z nich vyvinul třeba opravdový partnerský vztah, nemusíš se ničeho obávat, protože by se skutečně nejednalo o incest. Zákaz intimit a případného manželství se týká jen pokrevních příbuzných a to vy nejste, takže v tomto ohledu můžeš být zcela bez starostí.
Přeji ti hodně štěstí!
Bára

Poděkování poradně

Ahoj poradno moc vás obdivuji a moc děkuji že mi radíte jste nejlepší??

Martinka 10 let, 18. srpna

Ahoj,
moc děkujeme za tvou zprávu a dovolím si poděkovat i za své kolegy z poradny. Jsme moc rádi, že můžeme uživatelům Alíka pomoci vyřešit některé z jejich problémů a tvá zpráva je pro nás důkazem, že naše práce má smysl. A to je moc krásný pocit!
Ještě jednou ti děkujeme!
Bára

Holky a láska

Ahoj aliku...Mám více otázek tak doufám že nevadí...1.otazka je že se mi líbí jeden kluk..Šla jsem s taťkou na jeden sraz a taťka zná toho co to pořádá a je tam jeho syn..A ten se prý právě líbí..Nevím jestli já jemu ale kouka se na mě často ale slovo neprohodime..je mi to líto protože se mi fakt líbí ??(predstavuju si že si s ním dávám pusu nebo objímám)viděla jsem ho jenom 2A furt jsem se na něho musela koukat(spíš 3ale to se mi nelíbil ale teď když jsem ho viděla tak prostě no..)
2.Kluci po mě koukají a nevím proč..Jsou to všichni mí spolužáci a je to docela blbý když se na tebe někdo skoro celou hodinu čumí jak nevím co..Ale od jednoho mi to nevadí ale nikdy jsem s ním nemluvila akorát pár dní před školou si delal srandu že Lucie v noci upije a usmíval se na me..A prostě si někdy říkám jaký by to bylo se s ním líbat
3.vim že mi je 13ale když jsem měla prvního kluka tak chtěl po mě pusu a to jsem mu ji dát nedokázala ale teď mě to láká prostě se a někým líbat..

holka, 13 let, 16. srpna

Ahoj,
i když jsi položila hned několik otázek, dovolím si odpověď na ně sloučit do jedné. Píšeš o dvou klucích, kteří se ti líbí, a se kterými si představuješ, že by ses líbala. Zároveň píšeš, že se u tebe čerstvě objevila touha s někým se líbat. Troufám si říct, že všechny tyto pocity, emoce a citové zmatky už tradičně patří k dospívání. Během něho se psychika člověka výrazně mění i v důsledku hormonálních změn a je úplně normální, že existují období, kdy se člověk sám v sobě nevyzná. Zdá se mi, že právě takovým údobím právě procházíš.
Myslím, že si klidně můžeš začít s oběma kluky povídat, pokud na to máš chuť. Třeba v nich získáš „jen“ nové kamarády a třeba váš vztah časem pokročí někam dál a dojde i na to líbání. Každopádně nemá cenu se do ničeho nutit a je zcela normální a úplně v pořádku, že ses odmítla se svým prvním klukem líbat, když jsi se na to ještě necítila. Určitě je v pořádku, že necháváš věcem volný průběh. Až budeš mít skutečný vztah založený na důvěře, toleranci, sdílení a silných citech, časem intimity, jako je například líbání, vyplynou samy od sebe a ani jeden z vás o nich nebude muset příliš přemýšlet.
Měj se hezky!
Bára

Jiné téma

Dobrý den,
poslední dobou se snažím více o sebelásku, abych se měla více ráda, akorát nevím, jak se vyrovnat s různými narážkami na mě (např. Když někdo známý říká jak bych se měla chovat, jak by měla vypadat moje postava, moje názory atd...) Nevím jak se s tím vyrovnat a hlavně jak mám reagovat na kritiku.Poradíte mi prosím?

holka, 14 let, 16. srpna

Ahoj,
je výborné, že se snažíš najít pozitivní vztah sama k sobě a zároveň se snažíš naučit se reagovat konstruktivně na kritiku ostatních. Pozitivní vztah k sobě a vnímání kritiky ostatních se vzájemně nevylučují. Už proto, že s kritickými názory se budeš setkávat celý život a není dost dobře možné se jim vyhnout. Na druhou stranu kritika ostatních vůbec nemusí být negativní a často tě může posunout dopředu.
V první řadě se pokus nebrat si kritiku ostatních osobně. Člověk, který s tebou nesouhlasí, nebo tě kritizuje, tě klidně může mít rád, ale pouze se může snažit upozornit tě na nějaké chyby. Stejně tak je potřeba přistupovat ke kritice s odstupem. Kritika, stejně jako pochvala, představuje „pouze“ subjektivní názor jednoho člověka. To znamená, že může být relevantní, ale také nemusí. Místo toho, aby ses jí zbytečně trápila, zkus se na kritickou poznámku podívat s nadhledem a zamyslet se nad tím, jestli autor oné poznámky nemůže mít v něčem pravdu. Zamysli se nad tím, čím je asi jeho poznámka motivovaná (jestli ti chce uškodit, znejistit tě, nebo ti pomoci, varovat před chybami apod.). Třeba ti právě taková poznámka pomůže posunout se dopředu, nebo se vyvarovat zbytečných zklamání.
Měj se hezky!
Bára

Poradna - dotazy k webu

Ahoj všichni.
Od jakého roku funguje poradna?
Ahoj.
Dík.

kluk, 11 let, 18. srpna

Ahoj, v této podobě funguje od roku 2007. Tuším, že před tím občas vycházely odpovědi na některé otázky dětí v podobě článků...

Znamená to, že ses tady mohl začít ptát hned, jak ses narodil. :-D
Kde to jsem? Jak jsem se sem dostal? Proč jsem tady jediný nahatý? Proč mi ustřihli pupeční šňůru? Jak teď budu jíst?! :-c Já chci zpátky! ;-(

Ale zřejmě jsi našel odpovědi na své první otázky jinde. ;-)

Alík

Moje tělo - holky

Ahoj jak mám říct mamce že se chci začít holit?
Už delší dobu mi roste tam dole ale, teď už i v podpaží a nevím jestli ji to mám říct narovinu nebo počkat až si toho všimne nebo se začít holit sama podle mě je asi lepší počkat až ona si všimne ochlupení v podpaží a nabídne mi to sama prosím poraďte

holka, 12 let, 14. srpna

Ahoj z Modré linky,

ptáš se nás, jak mamce říct, že se chceš začít holit. Popsalas možnosti, které Tě napadly, a využít můžeš kteroukoli z nich, podle toho, jak to cítíš. Pokud je pro Tebe důležité to předem s mamkou rozebírat, je úplně v pořádku jí poprosit o chvilku času a na rovinu jí říct, že ti rostou chloupky a chtěla by ses začít holit. Vzhledem k tomu, že do Alíkovy poradny píšeš často, ráda bych Tě povzbudila i k tomu, aby ses nebála otevřeně mluvit jak s mamkou, tak třeba i s dalšími lidmi, které máš kolem sebe a kterým věříš, nebo kterých se týká to, co s nimi řešíš. Povídat si s nimi o tom, co prožíváš, o čem přemýšlíš, sdílet své názory a vyslechnout si ty jejich. Nebudeš se potom potřebovat obracet na poradnu, ale často dostaneš radu od lidí, kteří Tě znají a mohou Ti tím pádem poradit lépe než cizí člověk. A také si začneš vytvářet své vlastní názory a budeš si pak mnohdy vědět rady Ty sama.

Přejeme Ti prima léto,
Modrá linka

Kamarádi

Ahoj,chtěla bych nejdřív poděkovat celé poradně za to,jak velmi dobře radí a pomáhá.

Ve škole nemám moc kamarádů (všichni jsou sprostí,neslušní,šikanátoři,nebo jsou tam taky takové ty fifleny atd.). Seděla jsem už dva roky s mým kamarádem-(který je hodný a slušný,má taky své mouchy, ale to každý).Celkem jsem se kamarádila i s jednou holkou (nechci říkat jméno),ale pak jsem zjistila,že to asi nebude úplně dobrý člověk.Ještě ve škole se mě ptala jestli s ní budu sedět příští rok,řekla jsem ano,ale přitom jsem moc nechtěla. Nedokázala jsem nejspíš říct ne.Věděla jsem,že to musím nějak řešit,protože bych opravdu radši seděla s mým kamarádem. Tak jsem jí upřímně napsala. Upřímnost byla na místě.Ale jí se to samozdřejmě nelíbilo.Všechno jsem vysvětlila.A v klidu.Její zprávy byly něco mezi manipulováním a vydíráním. Nabízela jsem jí také,že spolu budeme sedět na fyziku,hudebku,informatiku,angličtinu- jsou to jiné učebny,kde můžeme být přesazení.Byla hodně naštvaná.Měla jsem už předtím říct,že s ní nechci sedět. Ano,udělala jsem chybu a to jsem jí také napsala. Ten den měla narozeniny.A já na to zapomněla. Ona mi to samozdřejmě připomněla tak,že napsala: ,,A to jsem si myslela,že mi napíšeš Všechno nejlepší k narozeninám." Samozdřejmě jsem se jí omluvila a popřála.Zapomněla jsem na její narozeniny. Psala mi,že je z toho hodně zlomená a,že brečí,nadává... Ale to jsem vůbec nechtěla. Vyvolala ve mě obrovský pocit viny. Celkem se mnou hrála.

Co si o tom myslíte?

holka, 14. srpna

Ahoj z Modré linky,

líčíš nám situaci se spolužačkou a ptáš se nás, co si o tom myslíme. Po pravdě řečeno, úplně nevím, na co se ptáš. Vidím situaci tak, že máš právo se svobodně rozhodnout, s kým chceš sedět. A Tvoje spolužačka má právo být zklamaná, pokud jsi jí to slíbila a rozmyslela sis to. To se prostě v životě stává. Vnímám, že je ti to teď možná líto, že cítíš vinu a nechtěla si ji urazit. Zároveň mi přijde moc fajn, že ses rozhodla jednat s ní na rovinu a upřímně. Je samozřejmě dobré své sliby dodržovat, ale člověk změnit názor může. Potom je na místě se omluvit a vysvětlit své jednání, což jsi udělala. Zároveň je také potřeba respektovat, že to ten druhý nemusí přijmout s pochopením, že může být po nějakou dobu zklamaný nebo naštvaný.
Pokud se ptáš na to, jestli byla spolužačka opravdu zklamaná nebo to jen předstírala, to ví jen ona sama, na to Ti nikdo jiný odpovědět nemůže. Můžeš si s ní o tom ale zkusit promluvit a říct jí, že jsi nechtěla, aby to takhle dopadlo, a že nad tím vším teď sama přemýšlíš.

Přejeme klidné léto.
Modrá linka

Moje tělo - holky

Ahoj alíku a celý týmu
Vzpomněla jsem si, že jsem sem kdysi chodila poněkud často a nevím, kam jinam napsat. Jsem holka, je mi 14 roků. V úterý jsem si na vnitřní straně stehna mahmatala takovou bulku. Je toto vážně blízko mezinoží. Ale na tom míště se neholim (ze by zarustal chloupek). Je toto takova kulicka pod kůži, kterou jsem schopna nahmatat. Pri pohybu neboli, jen kdyz na ni zatlacim nebo nejak saham. Netusim, co to je a dost se bojim. Zase nechci plasit a hned s tim bezet k lekari. Moc dekuji za odpoved

holka, 14 let, 15. srpna

Ahoj,
jsme rádi, že jsi se na nás obrátila a velmi rádi bychom ti pomohli. Bohužel nikdo na světě neumí stanovit spolehlivě diagnózu na dálku a online. Bylo by to velmi nezodpovědné. Pokud jsi si bulku nahmatala v úterý a v klidovém stavu nebolí, troufám si říci, že ještě pár dní můžeš s případnou návštěvou lékaře vyčkat. Může se jednat například o zvětšenou uzlinu, které se v těchto místech také nacházejí. Zvětšené uzliny jsou často reakcí na nějaké probíhající onemocnění (infekce, zánět...), nebo úraz a pokud se jedná o nějakou banalitu, během krátké doby by se jejich stav měl vrátit do normálu. Pokud bulku nahmatáš ještě za pár dní, určitě by ses měla k lékaři vypravit, aby zjistil její příčinu a navrhl adekvátní léčbu.
Měj se hezky!
Bára

Škola

Dobrý den,
Mám hodně, ale opravdu hodně velký problém. Třídila jsem si v pokoji nějaké staré věci, a asi jsem tam omylem vyhodila i velice cennou věc, vysvědčení, já nevim jak se to mohlo stát, ale prostě to tak je. Vůbec nevím co mám dělat! Nikdy bych nic takového nevyhodila, ale prostě jsem si jistá že jsem to vyhodila na 99% a hlavně popelnice už popeláři odvezli :'(.

anonymní, 11. srpna

Ahoj z Modré linky,

nepíšeš, z jaké třídy se Ti vysvědčení ztratilo. Asi by bylo nejlepší vše v klidu probrat s rodiči a domluvit se, zda toto vysvědčení budeš ještě někdy potřebovat či nikoli. V každém případě se pravděpodobně můžete obrátit na Tvoji třídní paní učitelku / učitele nebo na vedení školy, domnívám se, že by vám mohli vystavit opis či kopii. Je dost možné, že nebudeš první, komu se něco takové přihodilo.

Klidné léto Ti přeje
Modrá linka

Menstruace a výtok

Ahoj!
Vím, ze moje menstruace je sice na začátku, ale i tak se pro jistotu ptám. Svoji první menstruaci jsem dostaka v prosinci 2018, druhou v březnu 2019 a třetí v květnu 2019, od května jsem ji nedostala. Podle kalendáře menstruačního to je uz víc než 90 dní co jsem ji nedostala. Je to v pohodě zatím nebo bychom s mamkou měli zajít k doktorce?
Předem děkuji za odpověď!

holka, 13 let, 10. srpna

Ahoj z Modré linky,

je pravda, že nepravidelnost Tvé menstruace může být dána tím, žes začala menstruovat ne tak dávno. Na druhou stranu, pokud chceš mít jistotu, že je vše v pořádku a funguje tak, jak má, můžeš se ke gynekoložce či gynekologovi objednat. V klidu to proberte s mamkou a dohodněte, zda ještě vyčkáte, nebo lékaře navštívíte.

Bezstarostné léto Ti přeje
Modrá linka

Jiné téma

Ahoj,jednou jsem napsal o pomoc kvůli tomu že mě táta špehuje. Už tomu tak není. V průběhu roku mi psychiatr zjistil že trpím ADHD 2.stupně a hodně často u sebe objevuji PTSD trpím také prý úzkostmi. Můj táta mne nešpehuje ale je tu další věc můj táta pořád musí chodit v tu nejhorší dobu po domě jsem citlivý na zvuky kroků táta podle mě dupe a to mě stresuje, to samé dělá i děda. Už jsem několikrát i dneska vydal tik aby se uklidnil táta nic se nemění já už opravdu nemám ponětí co dělat.

Tonda, 12 let, 9. srpna

Ahoj Tondo,

chápu, že je náročné, když jsi citlivý na zvuky. Je důležité, abyste se o tom, co kdo doma potřebujete, bavili. Taťka s dědou se mohou pokusit být tišší, mohou si třeba zkusit pořídit jiné papuče s měkčí podrážkou. Zároveň však potřebují doma fungovat, což samozřejmě s sebou nějaké zvuky nese. Naopak Ty si můžeš například k učení pouštět nějakou klidnou hudbu bez textu – tedy zpěvu, aby Tě nerušila, na noc můžeš používat špunty do uší. Zkuste si doma sednout a všechno to spolu probrat, určitě najdete spoustu dalších možností, jak si vyjít vstříc.

Přejeme Ti více klidu.
Modrá linka

Menstruace a výtok

Ahoj.
19.7 jsem poprvé dostala menstruaci. Skončila mi 26.7 a dneska 13.8 jsem jí dostala zase. Myslíte že to je normální u začínající menstruace? A asi za týden nebo za dva půjdu na 13letou prohlídku, myslíte, že kdybych to řekla doktorce, poslala by mě ke gynekologovi? Děkuju za odpověď

holka, 13 let, 13. srpna

Ahoj,
ačkoli nejsem gynekolog, troufám si říci, že je to na počátku začínající menstruace zcela normální. Menstruační cyklus potřebuje čas na to, aby se „usadil“ a nabyl pravidelnosti. Může se stát, že intervaly mezi jednotlivými menstruačními krváceními jsou delší ale i kratší než standardních 28 dní. Na preventivní prohlídce se tě pediatrička velmi pravděpodobně bude ptát, jestli už menstruuješ a určitě není důvod, proč bys jí to měla tajit. Je klidně možné, že ti doporučí, abys absolvovala vstupní prohlídku na gynekologii, ale ani to není nic, čeho by ses měla obávat. Na prohlídku ke gynekologovi by ses měla přihlásit poté, co začneš menstruovat. Není to nic „za trest“, ale jde o tvé vlastní dobro. Prohlídka na gynekologii trvá jen pár minut, není nijak bolestivá, ani nepříjemná, a budeš mít jistotu, že je s tvým tělem všechno v pořádku a všechno probíhá tak, jak má. Určitě se proto neboj říci pediatričce, že už menstruuješ a zároveň požádej maminku, aby tě objednala na gynekologii. Pravidelné preventivní prohlídky jsou skutečně velmi důležité a nevyplatí se je podceňovat.
Měj se hezky!
Bára

Holky a láska

Ahoj, mám takový problém. Už několik let se mi líbí jeden kluk. Je strašně sladkej a peknej. A rada bych s nim chodila, vzala si ho a žila bych s nim co nejdéle by se dalo. Parkrat jsem ho viděla v reálu, byl sice malej ale kluci rostou dele. Je starší o měsíc. Znám ho jen kvůli me kamosce která ma bratra, a ten chodi na fotbal. Když jsem u nich byla byl tam. Jednou jsme měli s kamosema na instagramu skupinu, a ja ho tam přidala. Ale chovala jsem se hrozně. Proste jako namachrovana fiflena. Snazila jsem se upoutat pozornost, a nějak mi to nemyslelo. Když mu kamoska napsala ze ho chci tak me začal nadávat, a říkat ze semnou nikdy nebude ze jsem jenom kráva. Ja jsem se potom snazila chovat mile, ale to už nepomohlo. Naschvál si našel holku a udělal s ni fotku jak ji dává pusu. Ja to ale nevzdávala a stále se snazila o nej usilovat. Tak jsem ho stalkovala a to se mu nelíbilo. Teď si me všude na sociálních sítích bloknul, a ja bych se s nim rada potkala. Nevím co dělat. On je ve skutečnosti fajn, ale nemá rad falešné lidi.. má to u nej cenu? Je to dobrý člověk, ale asi jsem se špatně představila. Nevíte jak se k němu dostat/potkat ho? Vím kde má školu a to je jediné. Jinak jednou jsem mu volala jestli nechce přijít do kfc (to už si me na jediné soc. Síti odbloknul) a říkal ze ne protože je unavený ale zněl mile.

holka, 13 let, 12. srpna

Ahoj,
je mi líto, ale moje odpověď tě asi příliš nepotěší. Pokud tvůj dotaz shrnu, sama uvádíš, že jsi se chovala hrozně, machrovala jsi a poté jsi ho stalkovala takovým způsobem, že si tě všude zablokoval. Zkus se vcítit do jeho situace a zřejmě sama uznáš, že by ses na jeho místě chovala úplně stejně. Chápu, že jsou situace, kdy se člověk snaží upoutat něčí pozornost tak urputně, že vrší jednu chybu na druhou, ale bohužel za to pak také musí nést důsledky. První špatný dojem se už jen velmi těžko napravuje a pokud o to skutečně stojíš, budeš muset být trpělivá. Rozhodně ničeho nedosáhneš tím, že ho budeš neustále kontaktovat a snažit se ho přemluvit, aby se s tebou sešel. Dle jeho reakcí je očividné, že o to nemá zájem a neexistuje způsob, jak donutit druhého člověka, aby začal mít někoho rád. Nejlepší bude nechat tomu volný průběh a až se někde potkáte, chovat se mile a přirozeně a „netlačit na pilu.“ Možná na tebe časem změní názor a začnete se kamarádit. Třeba postupem času vaše kamarádství přeroste i v něco víc, ale bez trpělivosti to určitě nepůjde.
Měj se hezky!
Bára

Milování

Ahoj Alíku a spol.,
Mám takový problém, a tím je ze se nemůžu zbavit touhy po sexu a sledování porna. Na porno se dívám jednou za měsíc, a vím ze je až od 18ti, a nechodila bych na nej kdyby se mi nezobrazilo bez upozornění v reklamě. Ale čím vic si ho poustim, tím vetsi mám touhu. Myslíte si, ze kdybych chtěla po klukovi abychom měli kondom, a zastrcil by mi ho jenom trochu, ze by to šlo? Čas od času masturbuju.

Nela, 13, 12. srpna

Ahoj,
na tvůj dotaz ohledně sexu před patnáctým rokem mohu odpovědět pouze, že by to rozhodně nešlo. Pokud uskutečníš pohlavní styk před tím, než dosáhneš patnáctého roku, dopustíš se trestního činu, za který můžeš být stíhána. Hranice patnácti let není určena jen tak svévolně, ale vychází z poznatků odborníků, podle kterých není člověk před touto věkovou hranicí na sex zralý a připravený. Což samozřejmě neznamená, že dosažením patnácti let se automaticky stáváš zralou. První milování je významný milník v lidském životě a mělo by vycházet z dlouhodobého vztahu postaveném na důvěře, toleranci, sdílení a silných citech a nikoli pouze z toho, že „máš chuť.“
Čímž se dostávám k tvému sledování porna. Tím se totiž dopouštíš dalšího přestupku. Před sledováním pornografického materiálu musíš odsouhlasit, že je ti víc než osmnáct let (což sama víš) a tím, že svůj věk zatajuješ a vědomě lžeš, se dopouštíš přestupku. Sledování porna je věkem omezené právě z důvodu nevyzrálé psychiky a možnosti poškození budoucích vztahů a vnímání intimity dospívajícího člověka. A sama, dle svých reakcí, vidíš, že toto omezení má svůj smysl. Jediné, co ti tedy mohu poradit, je, abys sledování porna okamžitě zanechala a odložila ho (stejně jako první pohlavní styk) o několik let.
Měj se hezky!
Bára

Vyhledat odbornou pomoc

Ahoj,chtěla bych se zeptat,jsem taková víc komplikovaná,jsem po rakovině,brala jsem drogy diky moji mamce,byla na léčení s alkoholem,rezala jsem se,byla jsem mlacena a prostě..mám do dneska z toho všeho následky ..slyším hlasy,mám špatný sny,vidím věci,které nejsou a proste ,je to hodně složitý,tu psychiku mám hodně špatnou,v kontaktu s novými lidmi,které neznám,tak se k seznámení vyhýbam..
Jenže,ted mam přitele,jsme spolu pres 7mesicu a já porad slycham hlasy co mi říkají:,,Stejně te pod vede" ,,Nezaslouzis si ho" ,,Ma na lepší" a pak mám sny,ve kterých vidím,ze me on podvedl a já prostě udělala sebevrazdu,pak mám sny,kdy jeho už přestanou bavit moje depky,moje podceňování se a moje stranění se a prostě se predemnou vykousne s borkou a pak mi naschvál po vztahu posila s ni fotky a tak a já se samozřejmě zase zabila.Napadlo me,ze se mi zda to,z čeho mám strach,ale nevim to.
Doktoři neví co semno dělat...takze chci požádat o pomoc tebe...

holka, 14 let, 12. srpna

Ahoj z Modré linky,

vážíme si důvěry, s níž se na nás obracíš. Svěřuješ se nám se svými psychickými obtížemi i s tím, že si s Tebou doktoři nevědí rady. Umím si představit, že se v tom necítíš dobře. Avšak najít vhodné léky na psychické problémy bývá mnohdy obtížnější, než na problémy tělesné. Rádi bychom Tě tedy podpořili v tom, abys byla trpělivá a s lékaři i nadále spolupracovala a upřímně s nimi mluvila o všem, co Tě trápí.

My Ti bohužel takto po internetu pomoci nemůžeme. Mimo lékařské pomoci se však můžeš obrátit na pomoc psychoterapeutickou. Psycholog, psychoterapeut Ti nemůže nabídnout léky, ani nezařídí, abys hlasy přestala slyšet. Ale může Ti pomoci učit se s hlasy a myšlenkami pracovat. Lépe zvládat situace, o kterých píšeš. Velmi bychom Ti tedy doporučili, aby sis Ty sama či za pomoci rodičů vyhledala psychoterapeuta/psychoterapeutku a nebyla tak na to, co Tě trápí, sama. Již sdílení samo o sobě a podpora jsou velmi nápomocné. Ve chvíli, kdy Tě přepadnou myšlenky na sebevraždu, je důležité s nimi nezůstávat sama, ale obrátit se na své blízké, být nebo alespoň mluvit s někým, komu důvěřuješ. Případně můžeš zavolat na linku důvěry či zajet do krizového centra.

Přejeme Ti, aby se Ti dostalo zasloužené podpory a pomoci
Modrá linka

Kamarádi

Ahoj, nevím jak se to stalo ale dřív jsme si byli s kamarádkama tak blízké že jsme bez sebe nepřežili ani hodinu. Ale já se teď od nich začínám oddalovat! To znamená že za nima nechodím ven, neodpovídám na zprávy. Moc mě to mrzí. Je mi z toho na nic. Já bych se s nimi chtěla zase bavit ale nechce se mi. Prosím pomoct!

holka, 9. srpna

Ahoj z Modré linky,

píšeš, že se chceš bavit s kamarádkami jako dřív - a zároveň, že se Ti nechce. Někdy se stane, že člověk v sobě má dva protichůdné postoje a je z toho zmatený. Je obtížné Ti takto přes internet poradit, protože máme málo informací a není zde možnost se Tě doptávat. Zkus se obrátit na někoho blízkého, kdo Tě zná a komu věříš. A popovídej si o všem, co ohledně vztahu s kamarádkami prožíváš. Proč se od nich oddaluješ. Máš jiné zájmy, než kamarádky? Tráví čas způsobem, který Tě nebaví? Změnilo se nějak jejich chování? Někdy se stane, že se cesty lidí, kteří si dříve rozuměli, rozejdou, že si prostě přestanou rozumět. Pokud tomu tak není, je potřeba zvažovat, co Ti brání s nimi chodit ven, odpovídat jim na zprávy. Toto vše bohužel nelze vyřešit prostřednictvím e-mailové korespondence.

Přejeme Ti bezstarostné léto
Modrá linka

Vyhledat odbornou pomoc

Ahoj,chtěla bych se zeptat,jsem taková víc komplikovaná,jsem po rakovině,brala jsem drogy diky moji mamce,byla na léčení s alkoholem,rezala jsem se,byla jsem mlacena a prostě..mám do dneska z toho všeho následky ..slyším hlasy,mám špatný sny,vidím věci,které nejsou a proste ,je to hodně složitý,tu psychiku mám hodně špatnou,v kontaktu s novými lidmi,které neznám,tak se k seznámení vyhýbam..
Jenže,ted mam přitele,jsme spolu pres 7mesicu a já porad slycham hlasy co mi říkají:,,Stejně te pod vede" ,,Nezaslouzis si ho" ,,Ma na lepší" a pak mám sny,ve kterých vidím,ze me on podvedl a já prostě udělala sebevrazdu,pak mám sny,kdy jeho už přestanou bavit moje depky,moje podceňování se a moje stranění se a prostě se predemnou vykousne s borkou a pak mi naschvál po vztahu posila s ni fotky a tak a já se samozřejmě zase zabila.Napadlo me,ze se mi zda to,z čeho mám strach,ale nevim to.
Doktoři neví co semno dělat...takze chci požádat o pomoc tebe...

holka, 14 let, 9. srpna

Ahoj z Modré linky,

vážíme si důvěry, s níž se na nás obracíš. Svěřuješ se nám se svými psychickými obtížemi i s tím, že si s Tebou doktoři nevědí rady. Umím si představit, že se v tom necítíš dobře. Avšak najít vhodné léky na psychické problémy bývá mnohdy obtížnější, než na problémy tělesné. Rádi bychom Tě tedy podpořili v tom, abys byla trpělivá a s lékaři i nadále spolupracovala a upřímně s nimi mluvila o všem, co Tě trápí.

My Ti bohužel takto po internetu pomoci nemůžeme. Mimo lékařské pomoci se však můžeš obrátit na pomoc psychoterapeutickou. Psycholog, psychoterapeut Ti nemůže nabídnout léky, ani nezařídí, abys hlasy přestala slyšet. Ale může Ti pomoci učit se s hlasy a myšlenkami pracovat. Lépe zvládat situace, o kterých píšeš. Velmi bychom Ti tedy doporučili, aby sis Ty sama či za pomoci rodičů vyhledala psychoterapeuta/psychoterapeutku a nebyla tak na to, co Tě trápí, sama. Již sdílení samo o sobě a podpora jsou velmi nápomocné. Ve chvíli, kdy Tě přepadnou myšlenky na sebevraždu, je důležité s nimi nezůstávat sama, ale obrátit se na své blízké, být nebo alespoň mluvit s někým, komu důvěřuješ. Případně můžeš zavolat na linku důvěry či zajet do krizového centra.

Přejeme Ti, aby se Ti dostalo zasloužené podpory a pomoci
Modrá linka