Poradna: Alík radí dětem

Na otázky odpovídají

pracovníci linky důvěry Modrá linka, Alíkova kamarádka BáraV, odborníci přes výživu z projektu Vím, co jím, odborníci na boj proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

Dotazy smí pokládat čtenáři mladší 16 let.

Moje tělo

Mohla bych se zeptat? Nedávno jsme se vsadily s kamarádkou, jestli se dají odbarvit přírodní vlasy, např. z brunety (od přírody) se odbarví (jednoduše bez barvy) vlasy a vznikne blond. Děkuji předem za odpověď, Eva

holka, 12 let, 30. dubna

Ahoj,
to je zajímavá otázka. Jestli jsem správně pochopil popis na Wikipedii (cs.wikipedia.org/wiki/Vlas), tak jakási přírodně výchozí barva vlasu je šedobílá. Tvar a skladba melaninu rozhoduje o zabarvení. Člověku se tedy běžně odbarvují vlasy, když stárne a ztrácí melanin. O=

Odbarvení z brunety na blondýnu mi nepřipadá možné, to by se musel jeden melanin vyměnit za druhý. Možná by šlo vlasy jiné barvy transplantovat (takzvaně nastřelit), to je úkon, který si nechávají dělat někteří plešatící lidé. Podstupovat takový odborný zákrok jen kvůli změně barvy by asi bylo dost nepraktické, ale zřejmě by to šlo. :-)

Nevím, jak přesně byla formulovaná ta vaše sázka... změnit barvu vlasů bez barvení na jinou barvu (nikoliv šedobílou) teoreticky jde, ale ne jednoduše.

Alík

P. S.: Ale rozhodně nejsem na vlasy odborník, takže pokud někdo zná lepší odpověď, může se mi ozvat a poučit mě. ;-)

Povolání

Ahoj Alíku a spol. Chtěla bych být v dospělosti dealerem drog. Nevíte, jak se jím můžu stát? Omlouvám se za nevhodný dotaz, předem děkuji za odpověď.

holka, 13 let, 5. května

Ahoj holko.

Kdybys chtěla být lékárníkem, který prodává legální drogy (známé též jako léky), tak na to budeš potřebovat vysokoškolské vzdělání v oboru farmacie.

Kdybys chtěla být prodavačem alkoholu a cigaret (a dalších látek, které v danou dobu bude legální šířit), tak na to asi nepotřebuješ nic, jen znát někoho, kdo by podobného prodavače zaměstnal. Je pravděpodobné, že trh s legálními rekreačními drogami poroste, ale že v něm bude pracovat čím dál méně lidí.

Kdybys chtěla být prodavačem nelegálních drog, tak to zní jako roztomilý životní cíl... pro možná sice zdánlivě dobrodružný, ale nepříliš finančně úspěšný a dlouhý život. Jedna z věcí, které ti podobné plány může zkazit, je, že svůj záměr několik let předem takto oznámíš na internetu. Ale může se docela dobře stát, že než budeš dospělá, tak profese klasického pouličního drogového dealera zanikne a nelegální kšeftování se zcela přesune na internet. Podobně už zanikli třeba bankovní lupiči, protože v bankách nejsou peníze. :-D

Alík

Moje tělo

Ahoj, je mi 15 a od 12 mi rostou chlupy víc než ostatním, když je léto a mam šortky, tak mam vidět strašně chlupatý nohy... A dokonce se mi i smějou že jsem vopice... Jakože, mi to ani nevadí.
Ale radí mi, abych se oholil (nohy), a to by mi nepomohlo...
Já jsem na svoje chlupy chlupy hrdej, ale zajímá mě váš názor. Děkuju ;)

kluk, 15 let, 2. května

Ahoj kluku,
pokud ti chlupy nepůsobí zdravotní potíže, nezhoršují hygienu a nenarušují sebevědomí, buď si klidně chlupatej. :-D

Je to asi otázka osobního vkusu. Určitě se najdou lidé, kterým chlupatost přijde nějak mužnější a zajímavější, než kdybys byl lysý jak kočka sphynx (viz cs.wikipedia.org/wiki/Sphynx).

Alík

Holky a láska

Zdravím. Ani nevím, proč to sem píšu. Stále se s tím nedokážu nějak vyrovnat a nevím, co to ve mně je. Jde o to, že už se mi dvakrát stalo, že jsem "něco" cítila ke starší ženě. Jednou to byla jedna zpěvačka, kterou jsem osobně poznala a poté jen jedna herečka z Ameriky. Obě tyto ženy mají už přes 40 let. A vždycky, když jsem na ně myslela, strašně jsem je chtěla políbit. Asi znim jako úplný blázen... Mimochodem, přitahujou mě kluci. Možná jsem bi, protože mě láká představa zkusit něco i s holkou, ale ještě jsem k holce nikdy nic necítila. Jen nechápu to, že už jsem dvakrát chtěla políbit starší ženu. Co se to se mnou děje? Já si to nedokážu vysvětlit. Hlavně ta herečka... Díky jednomu filmu, který miluju jsem na ni narazila. A když se v tom filmu s někým líbala, v duchu jsem tomu člověku záviděla. Asi nejsem normální.. Prosím, myslíte si, že je to se mnou špatné? Co se to se mnou děje a jakou byste řekli, že mám orientaci? Děkuji

holka, 14 let, 28. dubna

Ahoj,
chápu, že jsi rozpačitá z toho, že Tě láká představa, že by ses třeba líbala se starší ženou, herečkou. Zároveň to je něco, co se prostě tak může stát, aniž by to muselo znamenat homosexuální či jinou orientaci. Může v tom být kousek zvědavosti, fantazie, fascinace. I to je lidské a neznamená to, že bys byla "blázen". Jsi ve věku, kdy se sexualita teprve začíná rozvíjet a dostávat konkrétnější obrysy.
Věřím, že časem sama poznáš, jak to máš, kdo je pro Tebe přitažlivý, s kým si dokážeš představit partnerský vztah. Neboj se v tomto dát si čas, netlačit na sebe, zbytečně se neděsit myšlenek a fantazií, které přicházejí. Asi každý z nás má občas nějakou fantazii nebo pocit, při kterém se cítí trochu nenormálně, zvláštně, možná i trapně a není potřeba z toho dělat nějaké závěry, nebo se toho zbytečně bát.

Přejeme Ti hezké jarní dny,
Modrá linka

Holky a láska

Ahoj,
Líbí se mi jeden kluk a on říká, že já jemu taky, jenže flirtuje ještě s jednou holkou. Je o něco hubenější, dokonalá pleť i vlasy... Nevím, jestli se mu teda líbím, nebo si jenom potřeboval nahnat svoje ego.. Je ze školy a teď je to mezi náma takové divné, vždy když kolem něho projdu, tak se cítím trapně, protože vím, že ví, že se mi líbí.. Taky jsem kolem něho jednou prošla a naše pohledy se nám střetly, ale nevím, jestli to něco znamenalo. Taky říká, že mám hrozně pěkný úsměv. Ale s tou druhou holkou si rozumí víc a taky s ní je víc. Nevim co mam dělat.. Jestli na něho rychle zapomenout, nebo se o něho snažit.. Poraďte mi prosím.
Předem děkuji za odpověď.

holka, 14 let, 26. dubna

Ahoj,
přeji Ti pocit zamilování, navazování prvních bližších vztahů, to vše k dospívání patří. Přináší to s sebou někdy i stud, nepříjemnou nejistotu, zda druhému můžeme věřit a upřímně mu projevovat city a náklonnost. I to vše je lidské a přirozené, nemusíš se kvůli tomu cítit trapně.

Psala jsi, že ten kluk říkal, že se mu také líbíš, tedy jste na tom podobně, víte to o sobě navzájem. Těžko usuzovat z náznaků, zda mezi vámi cítí něco víc, nebo Tě vnímá spíš jako sympatickou a pěknou kamarádku. Věřím, že v opravdovém smysluplném vztahu nejde jen o hubenou postavu a dokonalý vzhled, není to soutěž, jak někoho získat, zájem a snaha musí být dobrovolné, oboustranné. Věřím, že časem sama poznáš, zda si rozumíte, máte oba chuť se spolu bavit a více se poznávat, nebo jestli věnujete pozornost a čas spíše jiným lidem.

Neboj se to, co prožíváš, sdílet s někým, komu důvěřuješ, s kamarádkou nebo i třeba s mamkou. Asi každý z nás prošel podobnými prvními láskami a mohlo by být zajímavé poznat i příběhy ostatních a třeba se i vzájemně podpořit, vyslechnout.

Přejeme Ti hezké jarní dny,
Modrá linka

Menstruace a výtok

Ahoj Alíku a jeho kamarádi.
Mám otázku týkající se mého výtoku. Ten totiž trvá skoro celý měsíc. Je to normální? Je určena nějaká doba kterou má výtok trvat, nebo je to individuální?

Předem děkuji za odpověď a přeji příjemný den.

holka, 12 let, 27. dubna

Ahoj,
množství a intenzita výtoku je sice opravdu individuální, ale obecně se dá říci, že v průběhu dospívání se množství výtoku zvětšuje. Je to v důsledku hormonálních změn, kterými tělo prochází a odborníci většinou uvádí, že zvýšená intenzita výtoku předchází první menstruaci (ačkoli nelze říci, za jak dlouho po zintenzivnění výtoku se první menstruace dostaví). Pokud tedy není výtok spojený s bolestmi, svěděním, pálením, či zápachem, není důvod se znepokojovat.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - váha

ahoj je mi 13 měřím 157 cm a vážím 50 . Před ani ne čtvrt rokem jsem vážila 35 kg nevíte jak mít zase tak hezky málo a přitom nebýt anorektičkou ??

holka, 13 let, 26. dubna

Ahoj,
vážit jen 35 kg je při Tvé výšce velice málo. Nebylo by to zdravé a není ani reálné toho nějakým normálním, zdravým způsobem dosáhnout.
Určitě by to neměl být nějaký Tvůj cíl. Možná máš pocit, že to tehdy bylo hezké a bylo Ti tak dobře - ale pro Tvé tělo a metabolismus to opravdu není ani zdravá, ani normální váha při této výšce.

Ať se Ti dobře daří přeje Vím, co jím

Jiné téma

Ahoj,
předem říkám, že to nechci zkoušet, jenom mě to zajímá. Mám těch dotazů víc a navazují na sebe. Takže...:

  1. Je nějako trestné líbání na krku?
  2. Považuje se to už za necking?
  3. Je necking také až od 15ti?
  4. Jsou cucáky taky nějako trestné?

Děkuji za odpověď. :D

holka, 14 let, 28. dubna

Ahoj,
zákon až tak detailně nevymezuje, co je a co není sexuální aktivita. Nedovedu si představit, jak by naši poslanci ve sněmovně debatovali, zda se má či nemá zahrnout krk. :-D

Pravděpodobně by sexuolog líbání krku mezi sexuální aktivity zařadil, ale soudce by to bral jako takovou šedou zónu, pokud není věkový rozdíl mezi zúčastněnými příliš velký a pokud nikdo z nich nevnímá tento čin jako újmu.

„Necking“, to mi zní jako něco, na co nejspíš budou potřeba necky. 8-o
Pokud tento pojem používá někdo, kdo žádné necky nemá, možná chce být světovější, aby alespoň jednomu slovu z jeho věty rozuměli i anglicky hovořící lidé. Skoro určitě tím myslí líbání na krku, ale v češtině mu to asi zní příliš něžně či romanticky...? Nevím.

Také tím může myslet to, co dělají žirafy, když se spolu perou pomocí krků. Tomu se odborně v angličtině říká necking. Lidé bohužel na podobnou zábavu nemají dostatečně dlouhý krk, takže se musí prát jinými částmi těla.

Alík

Moje tělo - váha

Ahoj Alíku, je mi skoro 14 let, vážím 39 kg a měřím 155 cm. Mám nadváhu?

holka, 13 let, 23. dubna

Ahoj,
vzhledem k tvému věku a výšce je tvoje váha podprůměrná, tudíž je naprosto neopodstatněné mluvit o nadváze. Naopak by bylo dobré zaměřit se na pestrý a vyvážený jídelníček a pravidelné stravování, aby se tvoje váha upravila. Protože přibírání na váze může být někdy stejně složité a problematické jako hubnutí. Každopádně jakékoli hubnutí rozhodně není na místě.
Měj se hezky!
Bára

Holky a láska

Ahoj mám problémek, chtěla bych jednomu klukovi říct že ho mám ráda a vůbec nevím jak a bojím se že se mi vysměje ....... prosím poraďte mi

holka, 13 let, 26. dubna

Ahoj,
chápu, že se bojíš vyznat někomu lásku a bojíš se odmítnutí. To je zcela normální reakce, protože nikdo, kdo se do někoho zamiloval, si nemůže být jistý, jak na to bude druhá strana reagovat. Samozřejmě také chápu, že vidina toho, že se ti vysměje, nebo tě odmítne, není nijak příjemná. Proto si také myslím, že není nutně potřeba okamžitě „vykládat karty na stůl.“
Myslím, že lepší variantou je zkusit se s ním nejdřív skamarádit a navázat bližší vztah. V rámci něho můžeš zjistit, jestli jsou vaše sympatie vzájemné a zda si rozumíte na stejné úrovni. Zkus se s ním nejprve bavit o věcech, které máte společné a které vás spojují. Může to být například sport, společné aktivity, kamarádi a podobně. Pokud se ti bude časem zdát, že souzníte a sympatie jsou vzájemné, určitě se budete chtít víc vídat, trávit spolu víc času a oba dva to budete vnímat podobně.
V té souvislosti mě napadá, že možná není ani potřeba explicitního vyznání lásky, ale vzájemné souznění a sympatie pocítíte oba i tak.
Měj se hezky!
Bára

Škola

Dobrý den, moje jméno je Aleš a prosím o radu.

Ve 2. Třídě k nám přišla nová žákyně, ale byla jiná než jsme očekávali. Byla náladová a holky okradla o peníze a mě nadávala do homosexuála mé kamarádce do lesby a té první kamarádce ještě nadávala že je pí*ča a koště.Taky se mohla zbláznit když jsme se spletli a smála se nám na AJ když jsme se spletli a vychloubal ( to bylo ve 3. Třídě) no a my jsme se rozhodli že se s ní nebudeme bavit. No ale pár dní na to si nás zastavila paní učitelka a řekla nám, že ji šikanujeme a že toho máme nechat. Já tady nechci v žádném případě paní ucitelku pomlouvat to vůbec ne!!!! Jenom tohle. No ale my jsme ji moc rádi neměli a tak jsme se predtvářeli ale jednoho dne jsem se sesypal musel jsem ji říct pravdu. A tak jsem ji napsal že mi docela znepříjemňovala život a že jednou s ní kamarádit nechceme a potom trošku jo a ono se jí to asi dotklo, a napsala mi její mamka že takhle její holku trápit nebudeme a že s ní už nesmíme ani promluvit (s tou žákyní) a že ty zprávy posle naší paní učitelce. Mamce jsem to řekl,(mojí mamce) a mamka mi říkala že jsem ji to neměl psát ale já to nemohl vydržet nebo spíš my protože kamaradky teta říkala že se s ní nemáme bavit a kamaradka říkala že bysme ji zase hrozně šikanovali a její teta na to odpověděla že to je pak její problém že se s ní nebavíme. A moje mamka taky říkala ať se s ní nebavíme a druhé kamarádky také říkala at se s ní nebavíme. Je to hrozné, vím že mi neodepisete ze dne za den ale dnes je ten den kdy se to stalo a zítra je pátek a bojím se ještě musím podotknout že jsem to právě řekl mamce a ta pobrala telefon a napsala paní učitelce že jsme to nemohli vydržet a řekli jsme pravdu a že její mamka(té žákyně) prý že ji přepošle ty zprávy a taky mamka napsala ty nadávky co nám ta žákyně řekla teď jen čekáme na odpověď. Mamka říkala , a ještě kamarádky mamka říkala no obě prostě říkaly že si tam klidně dojdou do školy že s tím nemají problém.

Prosím Vás, odpovězte mi. Zase další problém, Děkuji Vám moc!

Aleš

Aleš, 11 let, 25. dubna

Ahoj Aleši,

Vnímám, že jsi plný toho, co se mezi vámi a „novou“ žákyní děje. Je to mezi vámi docela zamotané a zabývá se tím docela hodně lidí, včetně rodičů. Situace, které popisuješ, jsou docela náročné, nedivím se, že Ti z toho všeho nebylo dobře.

Předpokládám, že než si přečteš naši odpověď, věci se už nějak pohnou dopředu. Myslím si ale, že vše, co píšeš, by měla řešit škola. Buď paní učitelka, ale pro ni to nemusí být snadné, nebo školní psycholog (psycholožka). Pokud u vás ve škole není, může paní učitelka požádat pedagogicko-psychologickou poradnu, která k vám psychologa pošle. Mezi vámi a tou žákyní to trvá docela dlouho, věřím, že pro nikoho (ani pro ni) to není jednoduché, a pomoc zvenčí (někoho, kdo s vámi není pořád a má nadhled) by mohla přinést úlevu pro všechny.

Je dobře, že máte oporu v příbuzných. Klidně jim můžeš dát naši odpověď přečíst, mohou paní učitelku požádat, aby pomoc psychologa zajistila.

Držíme palce, aby Tobě i vám všem bylo ve škole dobře,

Modrá linka

Škola

Ahoj, Alíku
Potřebovala bych poradit. Moje dřívější kamarádka (budeme jí říkat Magda) měla nedávno psychické problémy a sebepoškozovala se. Dokonce se údajně opila. Volala jsem její mamce a řekla jí to, věděla o tom, ale jednou to zjistila třídní paní učitelka a prostě celá třída to věděla. Magda chodila k psycholožce, nvím jesli furt chodí. Magda nechodila měsíc a půl do školy. Pohádaly jsme se a neměly jsme se v lásce. Celkově hodně lidí mezitím jí přestalo mít rádo. Víš, problém byl v tom, že ona lhala. O všem. A hodila na naší třídu to, že my můžeme za to, že se sebepoškozuje. Teď ale chodí do školy. Tak nějak jsme se s ní začli bavit. Ale, no...je to takový divný. Přijde mi, že asi s tím sebepoškozováním přestala ale...nezměnila se. Furt mi přijde, bude to znít hnusně, že se tváří tak falešně. Nezvláštnější na tom je to, že když jí její psycholožka řekla, že kvůli těm problémům může jít do léčebny, tak najednou přestala.
A tak... se tě chci zeptat jak by jses choval ty? Jaký máš na to názor?
Doufám, že jsem vše napsala srozumitelně.

Jinak jsem ráda, že ty, Alíku, tu jsi a tvůj tým a kamarádi také.
Děkuji

anna, 14 let, 24. dubna

Ahoj Anno,
sebepoškozování je složitý jev, ke kterému může vést mnoho důvodů, které přicházejí zevnitř člověka, z jeho psychiky, ale i také zvenku, třeba i to, že se člověk necítí dobře uprostřed spolužáků. Někdo bývá citlivější a jeho prožívání je o hodně jemnější. Co je za tím, že se Tvoje spolužačka sebepoškozovala, nevím. Je důležité, že to zvládla (nezáleží ani moc na tom, jak) a chodí do školy.
Je dobře, že jste se s ní začali bavit, i když to pro vás není lehké. Myslím, že je to pro ni důležité. Umím si představit, že to pro ni bylo těžké vrátit se po šesti týdnech do školy, když zřejmě každý věděl, co se s ní děje. Říkám si, že jí může být všelijak, takže se může i všelijak tvářit. Jestli je falešná, nebo ne, neumím posoudit, záleží také, co si pod falešností představujeme.
Věřím, že to pro vás není lehké, ale myslím si, že s určitou tolerancí můžete dát spolužačce podporu, kterou potřebuje, ať je už příběh jejího sebepoškozování jakýkoliv. Je moc dobře, že o celé situaci přemýšlíš a že jsi napsala.

Držíme palce,
Modrá linka

Jiné téma

Ahoj Alíku a ostatní,
vím že je asi hloupost tohle řešit, ale mě to prostě zatěžuje a chci poradit. Příští rok jdu do deváté třídy, takže půjdu do tanečních. Dokonce jsem si i sehnala partnera a jsem s ním domluvená. Kamarádky od začátku říkali že tam chtějí, jenže teď si to rozmysleli. Samozřejmě je nemůžu nutit k tomu aby tam šli. Jedna z nich by šla, ale ta nemá partnera a nikoho nemůže sehnat. A mě se tam nechce samotné. Zaprvé se s tím svým partnerem pořádně neznám a zadruhé jsem strašný introvert, takže pochybuji že bych se tam s někým seznámila a začla se s ním bavit. Tudíž bych tam byla sama a navíc nikoho jiného tam neznám. Jenže tomu svému partnerovi už nemůžu říct že s ním nepůjdu, protože už se mnou počítá. Je to asi zvláštní a hloupý dotaz, ale co mám dělat? Předem děkuji za radu.

holka, 13 let, 24. dubna

Ahoj z Modré linky,
nedivím se, že se už teď zabýváš tanečními, je to docela velká událost v životě člověka. Je dobře, že sis našla partnera a Ty sama jsi připravená, že tam půjdeš. Chápu, že se Ti tam nechce, když nebudeš mít kolem sebe známé tváře a že máš obavy, že se s nikým neseznámíš. Takové obavy napadnou skoro každého, i toho, do kterého by se to ani neřeklo.
Co máš dělat? První, co mě napadá, je pokračovat v hledání partnera pro kamarádku. Další může být to, že upřímně sdělíš svému tanečnímu partnerovi o tom, co jsi psala nám a požádáš ho o pomoc – aby Tě třeba s někým seznámil apod. Možná by stálo za to sejít se i před tanečními třeba v kavárně, cukrárně, a více se poznat, aby z Vás obou spadl ostych. Klidně můžete začít už teď 
Můžeš také zkusit hodit všechno za hlavu a do tanečních prostě jít – a uvidíš. Myslím, že podobně jako Ty na tom bude více lidí, postupně to může být lepší a lepší. Možnost to vzdát bych si nechala jako pojistku.

Přejeme Ti, aby ses začala na taneční těšit, určitě bude na co.
Modrá linka

Holky a láska

Zdravím Alíka a spol,
Moji spolužáci o kterých píšu se jmenují třeba:
Lucka, Monika a Matěj.
Monika a Matěj spolu kamarádí již od nejmenší školky, asi ve 4.A spolu začali chodit. Jsou spolu dodnes, ale před pár měsíci začal Matěj chodit ještě s Luckou. Monice bych to chtěla nějak nepatrně naznačit, že je něco špatně, ale bojím se, (je na tom psychicky dost špatně) že by se z toho úplně zbláznila.
Mám jí to říc? a jestli ano tak jak?

holka, 12 let, 22. dubna

Ahoj,
i my Tě zdravíme. Ptáš se, zda říct spolužačce, že její kluk chodí kromě ní ještě s další spolužačkou. Je to jenom na Tobě, jak to uděláš, ale pokud je na tom Monika psychicky špatně, mohlo by to na ní mít dopad. Nemáš povinnost o tom Monice říci. Možná by mělo smysl spíše říci (nebo třeba napsat) Matějovi, aby se k situaci postavil on, a začal se k oběma spolužačkám chovat fér.
Věřím, že to není jednoduché. Jednoduchá a ani jednoznačná není ani odpověď. Věřím, že to není snadné i pro tebe. Zkus se řídit jak rozumem, tak srdcem, uvidíš, jak to dopadne.

Modrá linka

Holky a láska

Ahoj poradno mám otázku:
Ve škole znám jednoho úžasnýho kluka miluju ho a on mně asi trochu taky (protože si se mnou začal psát na instagramu).Jenže mně ve škole všichni ztrapňujou a paní učitelka mně fackuje atp. Ten kluk je jedinej komu se můžu ve škole svěřit ,vždycky mi pomůže.A asi je i muj jedinej kamarád.Já nevím jak s ním mluvit nevím jestli se mnou bude chtít aspoň jít ven s takovou nickou....
Pomůžete prosím?? Ťapka_CZ

holka, 11 let., 18. dubna

Ahoj Ťapko,

začnu tím, čím jsi Ty skončila - zmínila jsi, že jsi nicka. Ťapko, nikdo není nicka, každý člověk má svoji hodnotu, takový, jaký je, takže samozřejmě ji máš i Ty. Podle toho, co píšeš, jsi dost statečná, protože zvládáš velmi náročné situace. Taky se umíš o sebe postarat (napsala jsi Alíkovi), což každý neumí.
Nevím, jak to má ten kluk, určitě bych zkusila s ním dál být v kontaktu. Můžeš pokračovat v psaní na Instagramu, ale taky můžeš zkusit jej přímo oslovit - ze začátku se na něj hezky podívat, usmát, prohodit něco milého, později jej zkusit pozvat někam ven, na sport, do cukrárny apod. Napadá mě, že bys mu mohla říci, co jsi napsala nám: že Ti ten kluk vždycky pomůže, že se na něj můžeš obrátit, že je jediný, komu se můžeš svěřit a že si toho vážíš. Je to něco, co by měl vědět a co by ho také mohlo potěšit.

Chci tě také povzbudit, abys řešila svoji situaci ve škole. Nikdo Tě nesmí ztrapňovat a paní učitelka Ti v žádném případě nesmí dávat facky. O tom, co se děje, řekni někomu dospělému. Tvoji rodiče, pokud je to možné, by měli vědět o tom, co se děje ve škole a měli by se tím zabývat. Nenech si takové jednání líbit.

Vážíme si toho, že jsi napsala. Přejeme, aby se všechno ubíralo správným směrem.
Modrá linka

Holky a láska

Ahoj potřebovala bych se zeptat miluju jednoho kluka a nevím jestli mě nechce nebo se chce kamarádit nebo se mu líbím. Bavím se s ním a on se mnou a napsal mi jestli s ním a kamaradama ven. Je na mě mily jak si myslím ��

Budu ráda za odpověď

holka, 14 let, 25. dubna

Ahoj,

ptáš se nás na něco, co víš nejlépe sama. Tvá vlastní intuice, Tvé srdíčko Ti nejlépe poradí, jak na tom s tím klukem jsi. My Tebe ani jeho neznáme, spíše bychom hádali. Každopádně, pokud se s Tebou baví a zve Tě ven a je na Tebe milý, může mít zájem Tě poznat. Pro začátek to úplně stačí. Ideální je, kdybyste se nejdřív stali kamarády, a později, až byste se více poznali, své zájmy, povahu, charakter, pak by z toho mohlo být něco více.
Také se můžeš na toto téma pobavit s někým starším, kdo Tě dobře zná a má už dostatek zkušeností, např. rodiči, prarodiči, tetou, strýcem... prostě někým, komu věříš a můžeš se na něj spolehnout.

Přejeme Ti, ať je Ti po boku kluka, který se Ti líbí, moc dobře.
Modrá linka

Brigáda

Ahoj,
je mi 14 let a chtěla bych si vydělávat na jízdy na koni. Možnost, že by mi rodiče platili 200 korun na hodinu automaticky odpadá. Chtěla bych roznášet letáky a napsalo by se to na mou matku. Ale má to jeden háček, mamka má invalidní důchod 2. stupně. Myslí si, že nemůže mít dvě práce, a tak se chci zeptat vás. Pracuje 6 hodin. Má cenu se jít zeptat na poštu či jinam? Táta ani zbytek rodiny to na sebe napsat nechtějí. Kdybych i chtěla vydělat jiným způsobem, peníze by mi nestačily na 1 hodinu týdně ježdění.

holka, 14 let, 24. dubna

Ahoj,

máš úžasnou zálibu, koně. Moc se mi líbí i Tvé odhodlání, vydělávat si nějakým způsobem na jízdy na koni sama. S tím, kolik hodin může Tvá mamka s invalidním důchodem odpracovat, pomohou mamce na sociálním odboru podle místa bydliště. Bylo by fajn, aby to mamka i sama pro sebe věděla, na co přesně má nárok.

Napadá mne, že možností, jak si vydělat, je víc. Např. někomu v okolí venčit psa, donést nákup, pomoci s prací na zahradě za předem domluvený obnos. Možností by bylo i pohlídat dítě, jsi-li zodpovědná holka a máš nějaké zkušenosti třeba s mladším sourozencem či někým z rodiny. Můžeš také někomu něco opisovat, spousta lidí takové služby potřebuje a jsi-li zručná a hbitá v práci s počítačem, můžeš si přivydělat tímto způsobem. Také znám malé kluky (10 let), kteří si objednávají po internetu zboží z Číny a to pak s velikým benefitem rozprodávají. Možná Tě napadnou i další možnosti.

Optat na poštu, za jakých podmínek bys mohla roznášet letáky Ty, se samozřejmě jít zeptat můžeš, tomu nic nebrání, alespoň budeš přesně vědět, jak na tom jsi.

Přejeme Ti, ať se Ti brigáda vydaří a podaří se uskutečnit vysněné jízdy na koni.
Modrá linka

Tajemno

Ahoj Alíku, mám takovou zvláštní otázku.

Poslední dobou mám divné sny a dnes ráno, když jsem spala, se mi stalo, že jsem cítila, jak mi dává někdo pistol k hlavě (nebyl to sen, jen jsem viděla černo), pak jsem slyšela hroznou ránu a pak nic, potom jsem sebou akorát opravdu moc škubla a probudila jsem se.

Myslíš, že se tahle věc dá nazvat jako spánková paralýza nebo je to něco trochu jiného?

holka, 14 let, 24. dubna

Ahoj,

na linkách důvěry nepracují odborníci na rozbor snů, ale myslím, že ani ti by si netroufli takto na dálku, jen po internetu říci, o co se ve skutečnosti jedná.

Pokud Tě zajímají sny, můžeš si je zapisovat a objednat se k nějakému psychologovi, který se sny zabývá. Jedná se o poměrně složitou problematiku, která vůbec není jednoznačná. Jinak, pokud ve snu přijdeme o život, tak to probíhá přesně tak, jak to Ty popisuješ a člověk se s náhlým záškubem budí a chvíli trvá, než si uvědomí skutečnost kolem sebe.

Přejeme Ti hodně úspěchů v pátrání po tom, co Ti sny mají říci.
Modrá linka

Holky a láska

Ahoj,
do školy o ročník víš chodí jeden kluk který se mi líbí. Nebudu říkat jak ale zjistila jsem si do jaké třídy chodí a jak se jmenuje. Bohužel jsme spolu nepromluvily zatím ani slovo :( Hrozně bych se s ním chtěla začít bavit ale nameštěstí nejsem jedna z těch holek které se jen tak začnou bavit s úplně cizím klukem... Takže moje otázka - jak se s ním mám začít bavit? Nepotřebuju vědět co mám říkat ale jak a za jaké příležitosti s ním začít konverzaci. Děkuji předem :)

holka, 15 let, 24. dubna

Dobrý den,

vzhledem k tomu, že uvádíte věk 15 let, budeme Vám podle našich pravidel Modré linky v odpovědi vykat.

Každý z nás je jiný. Někdo je extrovert, komunikativní človíček, který nemá problém navázat konverzaci, část lidí patří k protikladu a většina se pohybuje někde mezi těmito dvěma póly. Pokuste se využít příležitosti, kdy se s klukem, který se Vám líbí, potkáte na chodbě školy či venku. Takové oslovení samozřejmě vyžaduje velký kus odvahy, energie, ovšem, jak se říká, kdo nic neriskuje, nic nemá. Pochopitelně k risku patří i možnost odmítnutí. Je proto dobré, zkusit se připravit na obě možnosti. Také můžete tomu klukovi napsat lístek a někam mu ho podstrčit či podat, rozhodně bych ale nevolila prostředníka.

Když jste dokázala zjistit, jak se ten kluk jmenuje, možná se Vám podaří zjistit třeba i to, co ho baví. Který sport, jaké filmy, co dělá ve volném čase, jaké má rád třeba hudební skupiny. Čím více informací budete mít, tím lépe jde navázat kontakt. Máte pak mnohem víc šancí navázat komunikaci.

Přejeme Vám hodně štěstí v navazování známosti.
Modrá linka

Menstruace a výtok

Dostala jsem to a nemám vložku a nechci to říct mámě co mám dělat?��

holka, 11 let, 25. dubna

Ahoj,
chápu, že se ti může zdát trochu nepříjemné, divné, nebo i trapné, svěřit se mamince s tím, že jsi dostala menstruaci, ale chtěla bych tě ujistit, že není důvod něco takového tajit, nebo se za to stydět. Menstruace, ačkoli ti možná zpočátku připadá trochu „divná“, je zcela normální součástí ženského těla i života. Je to podobné, jako kdyby ses styděla za to, že máš například rýmu. Navíc si myslím, že maminka stejně pozná, že už menstruuješ, protože předpokládám, že je to ona, kdo pere ve vaší rodině prádlo.
Myslím si proto, že by bylo nejlepší co nejdřív se mamince svěřit. Naprosto jistě jí na tom nebude připadat nic divného a naopak ti ve spoustě věcí poradí. Řekne ti například, kam se ve vaší rodině dávají hygienické potřeby (ať už vložky, nebo tampóny), jak se zachází s použitými, nebo jaké přípravky používá na intimní hygienu.
Měj se hezky!
Bára