Poradna: Alík radí dětem

Na otázky odpovídají

pracovníci linky důvěry Modrá linka, Alíkova kamarádka BáraV, odborníci na boj proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

Dotazy smí pokládat čtenáři mladší 15 let.

Strach

Ahoj poradno.
Mám už asi rok pocit, že trpím sociální fobií. Když mám mít do školy referát, nebo jsem zkoušená, vždycky se mi jakoby rozbuší srdce, potím se, třesu se a mám strašný strach že to pokazím, nebo že se mi budou spolužáci smát. Ještě navíc teď mám rovnátka, takže trošku hůř mluvím, takže to potom je ještě pro mě horší. S jednou nebo dvěma kámoškama se ještě dokážu bavit v pohodě, ale když mám mluvit před celou třídou, tak je to pro mě strašný. Dělá mi i problém jist před více lidma. Chtěla jsem se zeptat, jestli to může být sociální fobie a nebo jak se pozná? Existuje nějaký test, nebo se to pozná u psychologa? A jsou na to nějaké prášky? Děkuji za odpověď.

holka, 13 let, 5. března

Ahoj,

věřím, že musí být hodně nepříjemné cítit velký strach předtím, než máš mluvit před větším počtem lidí. Umím si taky představit, že to celé ještě zkomplikovala rovnátka, která Tě ještě více znejistěla. Tréma z mluvení na veřejnosti je mezi lidmi docela častá, mnoho lidí to má podobně, jako Ty - před takovou událostí jim velmi rychle bije srdce, potí se jim ruce...To jsou typické projevy stresu. Z toho, co popisuješ, si myslím, že nemusí jít o sociální fobii coby poruchu, která se projevuje např. i strachem vyjít z domu, kontaktovat druhé lidi apod. Sociální fobie se dá diagnostikovat (tedy poznat) jen pomocí celkového vyšetření u psychologa anebo psychiatra. Předepsání léků poté závisí na rozhodnutí psychiatra.
V tuto chvíli je ale důležité hlavně to, že jsou situace (třeba mluvení před třídou), které Tě trápí a nevíš si s nimi rady. Chtěla bych Tě podpořit v tom, abys na to nebyla sama a svěřila se kromě Alíka i někomu dalšímu, komu věříš - třeba rodičům anebo někomu dalšímu z rodiny, třeba oblíbenému učiteli anebo kamarádce. Můžeš se taky obrátit na školního psychologa, pokud ho na škole máte, je docela možné, že podobné věci u žáků už řešil, můžete společně hledat způsob, jak by ses v podobných situacích mohla cítit alespoň o něco lépe. Můžeš se také ozvat nám na Modrou linku - na chatu, telefonu, Skypu anebo WhatsAppu, kde je prostor vše probrat podrobněji. Kontakty najdeš na našich webových stránkách www.modralinka.cz.

Zdraví

Modrá linka

Kouření

Ahoj chci se zeptat jaký jsou abstinenční Nikotinový příznaky Jsou testy na cigarety ? A jak dlouho se závislosti zbaví dítě a za jak dlouho vznikne ??

Holkokluk, 15. února

Ahoj,

mezi nejčastější abstinenční příznaky u nikotinu patří bolesti hlavy, nervozita, pocení a především neovladatelná chuť si zakouřit.

Jak se ptáš na „testy na cigarety“, tak si nejsme úplně jistá, co tím myslíš, ale zkusíme i tak vymyslet odpověď.

  1. Když chce kuřák vědět, jak silná je jeho závislost, může zajít za doktorem nebo si vygooglit takový krátký testík, který může vyplnit a zjistit sílu svojí závislosti.
  2. Když potřebuje lékař vědět, jestli jeho pacient kouří, může si ho otestovat takovým speciálním přístrojem. Občas totiž pacienti o svém kouření lžou, protože se za to stydí. Ale lékař to potřebuje vědět, aby mohl správně léčit - proto má ten přístroj.

Na Tvoji třetí otázku není úplně snadná odpověď. Děti se všechny věci učí rychle, mnohem rychleji než dospěláci. Je to tak jak s dobrými věcmi (ve škole se rychle naučím cizí jazyk), tak bohužel s těmi špatnými (od kamarádů se rychle naučím kouřit). Dneska už víme, že dítěti stačí jedna cigareta týdně po dobu dvou měsíců - a už tomu můžeme říkat závislost. Ale zbavování se závislosti trvá většinou delší dobu, protože to je náročné a nepříjemné. Lepší je tedy vůbec nezačínat.

Zdraví Nekuřátka z Jules a Jim

Menstruace a výtok

Ahoooj

Moc se omlouvám že píšu tak casto ale mám duležitou otázku

1 dotaz Ja a kamaradka mame ve škole problémi ze se s nami nikdo nebaví no a tak se chci zeptat jestli bych mohla s tímhle problémem volat na linku důvěry , a kdyby ano mohli bi se to dozvědět rodiče ?

2 dotaz v utery jsme s kamaradkou byli venku a šli jsme si odskočit za strom na zácho a ona mi řekla abych se koukla no a pod ní byla mala kaluž krve no tak jsme si řekli úe to bude asi z červené řepi co jsme meli v pondeli no tak den pokračoval dál a už žádná krev nebyla no a ona u nas spala a rano sme se probudily a pod ní byla skvrna od krve a kalhoty něla špinavé no a tak se šla ozprchovat a pak rekla že to z ní uplně teče no tak rekla jestli nemam vlozku ,no a ja naštéstí měla no a tak si jí šla dát a pak rekla ze ji neni dobre že se ji motá hlava tak jsem ji polozila na postel a ona usla (byly jsme doma sami) po hodine s eprobrala ze ji je líp no a byla pod ní zase skvrna krve a tak sla na záchod a rekla jestli nemama jestě vlozku , no a ja uz nemela ani mamka nemela ve skrini , no tsk ksem ji dala plenku pro miminka (nechala je u nas tete) no a tak se svleka a rekla ze ji plenka neni no tak jsme vymysleli že ona si ji nasadi a ja ji olepím lepenkou no tak sem se otocila a ona si ji nandala ale musela ji drzet tak jsem ji to olepila a sli jsme hrat hry no a když prišla mamka tak viděla krvave oblecení a povleceni tak jsme ji chtěla ríct že to asi dostala ale ona nechtela tak jsme rekla že je to sliz
No a dnes mi rekla ze to jeste neprestala ale spis zesililo a ze menstruace to neni protože tu už má pravidelnou tsk nevíte co to je ??

holka, 13 let, 7. března

Ahoj,
co se týká tvé první otázky; pokud máš problémy s třídním kolektivem, určitě můžeš na Linku důvěry zavolat a svěřit se. Rodiče se to nedozví.
Ohledně tvé druhé otázky bohužel musím zopakovat to, co odpovídáme v případě většiny zdravotních dotazů. Nikdo z nás není gynekolog a i kdyby byl, nebylo by možné stanovit diagnózu na dálku a online. Pokud kamarádka stále krvácí mimo menstruační cyklus, je určitě potřeba vyhledat lékařskou pomoc. Gynekolog ji vyšetří, zjistí, kde je problém a navrhne adekvátní léčbu. To bohužel nikdo po internetu nedokáže.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - holky

Ahoj mam takový problém miluju gymnastiku dělám ji pres 4 roky byla jsem v tom dobra, ale ted me z ničeho nic začali bolet dole záda no a neudelam ani most a strašně me to štve úplně nejvíc mám z toho i noční můry atd..už to takhle je pres dva tydny a já vůbec nevím co se stalo

holka, 12 let, 7. března

Ahoj,
naprosto rozumím tomu, že jsi z této zdravotní komplikace nešťastná a štve tě to. Bohužel ale v této poradně není žádný ortoped a snažit se ti radit ohledně bolesti zad z pozice laiků by bylo velmi nezodpovědné a nebezpečné. Pokud tvé zdravotní problémy přetrvávají už delší dobu, je rozhodně potřeba zajít za odborníkem, který zodpovědně stanoví diagnózu a navrhne řešení.
Měj se hezky!
Bára

Kamarádi

Ahoj

V naší třídě je jeden kluk, který se chce bavit s naší třídou, ale nikdo za ním nepřijde a on sám se do společnosti naší třídy taky dost bojí. Vím to protože to dost často říkal učitel a taky to jde poznat . Chtěla bych mu pomoct, chtěla bych se s ním začít bavit, ale protože jsem velkej introvert je to pro mě nehorázně těžké nevím jak začít a ani nevím jak nenechat stát konverzaci. Když se s někým bavím snažím se ho do konverzace zapojit, ale pořát mi to nejde. Jak mu můžu pomoct?

holka, 13 let, 7. března

Ahoj,
předně musí říct, že je moc hezké, že se snažíš pomoci spolužákovi, přemýšlíš o tom, jak se cítí a ráda bys ho zapojila do hovoru. Je to potřeba ocenit tím spíš, že jsi sama introvertka a uvědomuješ si, jak to pro tebe samotnou bude těžké. Osobně se domnívám, že pro zapojení někoho do hovoru (samozřejmě pokud on sám o to stojí) není potřeba vymýšlet žádné složité strategie. Často stačí přijít a zeptat se toho druhého, jak se má, nebo třeba jak strávil víkend. Tím mu dáš najevo, že o povídání s ním stojíš a často i takto jednoduchá otázka odstraní počáteční ostych a bariéry. Pokud se ho například zeptáš, co dělal o víkendu, existuje nepřeberné množství, jak na tuto otázku navázat. Můžeš se ho dál ptát, jestli ho jeho program bavil, kam přesně jel na výlet? Jestli jel jen s rodinou, nebo i nějakými kamarády? Co obvykle o víkendech dělá? Co ho baví? Můžeš se sama zmínit o tom, co jsi dělala o víkendu ty a co ve volném čase baví tebe. Jsem si jistá, že i přestože jste oba introvertního založení, že když oba vyvinete snahu, určitě najdete postupem času spousty témat k rozhovoru. A také jsem si jistá, že tvou snahu spolužák ocení a pomůžeš mu zapadnout do třídního kolektivu. Dost možná, že tak získáš nového, skvělého kamaráda.
Měj se hezky!
Bára

Menstruace a výtok

Dobrý den, mám takový docela osobní dotaz. Ale je možné že se při masturbaci zpozdí menstruace?

holka, 14 let, 6. března

Ahoj,
zcela určitě nikoli. Masturbace nemá na menstruační cyklus vůbec žádný vliv. Pokud se ti opozdila menstruace, důvodem bude něco jiného a těch důvodů může být celá řada. Od běžných nepravidelností typických pro počínající menstruační cyklus, až po zdravotní problémy. To však nezjistí nikdo jiný než lékař.
Měj se hezky!
Bára

Jiné téma

Zdravím,
moc děkuji za odpověď na moji minulou otázku!
Ale je tu ještě jedna věc co mě zajímá, když jdete k psychologovi a svěříte se mu, tak je asi logické, že je zakázáno to komukoli vyzradit, ale pokud bych se například svěřil, že jsem byl svědkem vraždy nebo ji dokonce spáchal, měl by právo to oznámit? Asi ano, ale co kdybych ho předtím výslovně požádal, aby to nikomu neříkal, a on slíbil, že to v žádném případě neudělá a bude to jen mezi námi. Jak by se pak psycholog zachoval?

kluk, 13 let, 6. března

Ahoj,
v případě vraždy by měl vyloženě povinnost to oznámit.

Neoznámení je trestný čin – to platí pro úplně kohokoliv, vyjma advokáta při výkonu advokátní činnosti (pachatel se mu může bez obav svěřit), duchovního registrovaného náboženství při zpovědním tajemství, nebo osoby blízké. Viz bližší popis na webu policie, případně si můžeš pročíst přímo zákon.

Kdyby ti psycholog při výkonu své práce slíbil na mou duši, na psí uši, na kočičí svědomí, že trestný čin fakt neoznámí, tak je to z jeho strany trošku neprofesionální, protože oznámit ho stejně musí, jinak by se sám vystavil riziku trestního stíhání. Jedině snad, kdyby měl bližší vztah k viníkovi (příbuzenský, nebo takový, že by jeho újmu vnímal jako újmu vlastní), tak proti němu vypovídat nemusí. Ale může, zakázané to nemá…

Co se týče zmíněných profesí právníka a kněze, tam přesně nevím, jaké jsou zákonné důsledky, pokud se rozhodnou, že čin svého klienta nebo hříšníka oznámí policii (i když tu povinnost nemají) nebo komukoliv jinému (kdo už pak tu oznamovací povinnost má). Předpokládám, že by jim hrozila minimálně ztráta práce, tedy vyloučení z advokátní komory a exkomunikace z církve.

I když jsi svoji otázku myslel hypoteticky (doufám :-c), měl bych pro jistotu podotknout, že drtivá většina vražd v České Republice je úspěšně vyšetřena a pachatelé bývají dopadeni.

Alík

Kamarádi

Ahoj všichni,
Je tady jedna věc že kterou bych se vám chtěla svěřit. Jde o moje kamarádky. Takže mám dvě nejlepší kamarádky, ale jednu z nich mám trochu radši. Pojmenujme je třeba Ella a Sally. Máme založenou takovou partu. Ve které jsem já, moje sestra, Ella a Sally. Mám všechny holky moc ráda, ale dost často mi přijde, že mě nechápou, já jsem z nich nejstarší a tak cítím, že se dost často chovají, jak malé děti a dělají věci, které mě prostě nebaví. A taky se mým kamarádkám úplně ze vším nesvěřuji. Myslíte, že to je dobře nebo bych jim měla říct o sobě opravdu všechno? Holky o mě vědí skoro vše, až na pár věcí a jedna z nich je, že miluju jednoho kluka, jak už jsem psala v předešlém dotazu. Jde hlavně o to, že Ella a Sally, jak bych to řekla, nemají kluky moc v lásce a tím myslím všechny. Ale já narozdíl od nich mám kluky moc ráda, přijdou mi jako skvělý kamarádi a život bez nich si nedokážu představit. Ale Sally a Ella jsou toho názoru, že když se s nějakým klukem jen bavíš už jsi do něj zabouchlá, prostě si myslí, že kluk a holka nemůžou být jen kamarádi. A navíc je potíž v tom, že holky dělají, že všechny kluky nenávidí, ale já nevím, jestli jim v tomhle mužů opravdu věřit. Mám strach, že třeba Ella nebo Sally taky milují toho kluka, kterýho miluju i já. Pro holky jsou nejdůležitější kamarádky, ale pro mě ne. Kdybych si měla vybrat mezi mýma nejlepšími kamarádkami nebo klukem, kterého miluju vybrala bych si toho kluka. Je to špatně? Nevím, jestli bych se jim s tím měla svěřit. Přijde mi, že by to nepochopily. To, že miluju toho kluka ví jenom moje sestra. Sally a Ella se taky často hádají a já nikdy nevím na, čí stranu se postavit. Je to s nima někdy opravdu těžké, cítím, že mi Sally a Ella prostě nerozumí, ale zároveň je nechci ztratit, protože je mám moc ráda. Co mám podle vás dělat? Předem děkuji za odpověď.
Přeji hezký den...

Holka 13 let, 5. března

Ahoj,

také Ti přejeme hezký den.

Je dobře, že máš blízké kamarádky, a také to, že uvažuješ nad tím, co všechno kamarádství znamená. O každý vztah je třeba pečovat, a to Ty právě děláš - toho si opravdu vážíme.

Kamarády se stávají lidé, a ti jsou každý jiný, je tedy zcela normální mít jiné názory. To není špatně, to je naopak dobře. Dozvídáme se tak více o světě, o druhých, o sobě samých, učíme se také diskutovat, tříbit si názory, obhajovat je.

Někdy jsou našimi kamarády lidé, kteří se chovají jinak, než bychom chtěli. I to je vlastně v pořádku, kamarádství to vadit nemusí - a pokud by to bylo problémem, není žádnou povinností v kamarádství zůstávat. Pokud má ale člověk někoho rád, dokáže se na rozdílnosti přenést.

Kamarádství neznamená, že se musíme druhým úplně otevřít. Svoji třináctou komnatu má člověk právo otevřít pouze, komu chce, a třeba ji neotevřít nikomu. Není vůbec důvod, proč bys měla něco sdělovat i Sally a Elle, tím spíš, že Ti Tvá intuice říká, abys tak nepostupovala, protože cítíš, že Ti nerozumí a ani si nejsi jistá, jak to kamarádky s kluky doopravdy mají. Věřím, že Ti nejsou příjemné jejich hádky. Nemusíš se stavit na žádnou stranu, pokud nechceš. Je fajn, že v partě je i sestra, které, jestli tomu dobře rozumím, důvěřuješ víc. Spolu můžete dělat jiné věci a Sally a Ellu nechat, aby si to vyříkaly, nebo je naopak uklidnit, třeba navrhnout nějaký společný program, aktivitu - procházku, tanec, aerobik, vaření, prostě co vás baví všechny.

Dále píšeš, že, kdybys měla volit mezi kamarádkami a tím klukem, kterého miluješ, zvolila bys toho kluka, a ptáš se, jestli je to špatně. Není. Je to prostě tak. Ty to tak máš a na ostatních je, aby to přijali jako Tvůj postoj. Ten se během života může měnit.

Přejeme Ti, aby vztahy s tím klukem i kamarádkami dobře fungovaly.

Modrá linka

Holky a láska

Ahoj Alíku a spol.,
Od začátku školního roku jsem prestoupila po 2 letech zpět na starou školu. Je tam jeden kluk z 8 třídy (jsem v 7), a i když jsem ho predtim znala tak se něco změnilo. Vždycky se mi líbil, ale ignorovala jsem to protože byl a stále je obklopenej holkama. Myslela jsem si, protože se mi to stávalo často, ze je to jenom další kluk co se mi líbí ale on.. je přesně ten vysněnej kluk. Takže jsem asi zamilovaná. POKAZDY když jsem ho viděla tak jsem začala bláznit a došlo to do takové fáze ze jsem si o něm našla všechny informace a začala ho stalkovat. Celá škola o tom ví, což je špatný. Když projde kolem mě, chovam se jak jiný člověk a nevím jak se chovat přirozeně. Bloknul si mě na instagramu, ale když zjistil i to stalkovani, tak mi proste napsal ze jsem blba hnusna atd.. Kamarádka ho dlouho premlouvala ze nejsem namyslena kr*va (to si o mně myslel). Zeptal se mě, co po něm chci. Napsala jsem ze chci šanci aby mě poznal a on ze teda jo, když ho nebudu stalkovat apod. Jsem mega happy, ale bojím se ze něco pokazim. Má krásný oči, úsměv, vlasy.. VŠECHNO! A nechci ho ztratit. Teď se na mě poslední dobou dívá, ale neřekne ahoj nic. Nevíte co to znamená? Mám šanci?

holka, 13 let, 4. března

Ahoj,

píšeš o tom, že ses tak zamilovala, že jsi začala svého vysněného kluka stalkovat, teď se ale více poznáváte, nechtěla bys ho ztratit.

Chápu, že jsi plně zamilovaná, a to pak člověk dělá a podniká i věci, které by ho jinak nenapadly, za které by se jinak i styděl, a k tomu stalking patří. Každý má právo na své soukromí. Jistě si uvědomuješ, že není v pořádku někoho sledovat a jeho soukromí narušovat, ať už virtuálně nebo fyzicky. Tím člověk nic nezíská, ale může ztratit, jak jsi se na vlastní kůži přesvědčila. Teď už víš, že "tudy cesta nevede."

Ptáš se, co znamená to, že se na Tebe ten kluk dívá a nic neříká. Na tuto otázku nemůže odpovědět nikdo jiný než on. Musela by ses ho zeptat, co si o Tobě myslí, jestli máš šanci. Možná by to chtělo chvíli vyčkat, jak se situace dále vyvine, být trpělivá, nespěchat a netlačit na pilu - a samozřejmě nedělat nic, čím by sis vztah s ním mohla pokazit. Naděje umírá až poslední, šanci mít můžeš.

Držíme palce.
Modrá linka

Holky a láska

Ahoj už tři roky se mi líbí kluk, dneska včera mu bylo 15... A začali jsem si psát a
po 2 měsících mě pozval ven a tam mě políbil a v ten samý den mi napsal že nechce být s 12 ale jak jsem s ním byla venku tak jsem měla šanci ho více poznat a taky jsem ho více poznala a miluju ho více a nenašla jsem na něm žádnou chybu a to mi vadí chci na něho zapomenout ale denně ho vidím nejméně 10 krát a nevím jak bolí to a něco mi říká že je zbytečné se snažit??? A a ano je to ten samý jak jsem předtím psala

holka, 12 let, 4. března


Ahoj,

zdá se, že patříš mezi "stálice", když ve 12 letech se Ti už tři roky líbí jeden a ten samý kluk, o kterém sis s námi už psala.

Kluk, který má 15 let, má o vztahu dost možná jiné představy než Ty, také ví, že s Tebou nemůže mít žádné sexuální aktivity (nemyslím tím jenom intimní styk, to jsme psali v předešlém Alíkovi), a to mu nemusí vyhovovat. Nicméně jsi ho jistě také něčím zaujala, když jste spolu byli venku a rozuměli si, takže bych vztahu ještě dala šanci a ponechala mu volný průběh. Co tím myslím? Dál se s tím klukem budeš vídat, jak zmiňuješ, a to pro Tebe jistě není jednoduchá situace. Zkuste ale spolu "jet" na kamarádské vlně, prostě být kamarády, dál se sbližovat a poznávat, a za nějaký čas se uvidí.

Samozřejmě nezáleží jenom na Tobě, jak se váš vztah bude vyvíjet dále, na vztah jste dva a oba dva byste museli chtít stejně, ne vždy to ale tak vyjde. Takže uvidíš, jak se při dalších setkáních k Tobě ten kluk bude chovat. Podle mého je kamarádství bezvadná věc a lze ho jen a jen podporovat. Je jasné, že časem se i z kamarádství může vyvinout něco hlubšího.

Držíme palce.
Modrá linka

Kluci a láska

Ahojky alíku modrlinko atd.... Měl bych 2 dotazy

  1. Líbí se mi jedna holka (bude ji 12) a já bych s ní chtél chodit a vím že mě má ráda, ale nevím jestli je to dobrý nápad. Řekni mi prosím jestli si nemám počkat do 13. 14. ...
  2. Je povoleno dětem pod 15 let se líbat bez jazyku?
Předem děkuju za odpověď.
kluk, 12 let, 5. března

Ahoj,
oba tvé dotazy jsou poněkud záludné, ale pokusím se na ně odpovědět. Co se týká chození s někým ve dvanácti letech, záleží na tom, co si představuješ pod pojmem chození. Skutečný partnerský vztah určitě ve dvanácti letech nenavážete. Na ten si budeš muset počkat ještě pár let, než na něj budete oba zralí a připravení. Pokud si představuješ kamarádský vztah, při kterém spolu budete trávit volný čas a podnikat spoustu věcí společně, tak to samozřejmě v tomto věku možné je. A možná toto přátelství za pár let přeroste i v něco většího.
Ohledně tvého dotazu líbání se, opět záleží na tom, co si pod tím pojmem představuješ. Děti do patnácti let nesmí s dalším člověkem provozovat žádné intimní a sexuální aktivity, kam by francouzský polibek zcela jistě patřil. Nicméně samozřejmě tě nikdo nebude stíhat, když dáš kamarádce přátelskou pusu na tvář, nebo se ústy dotkneš jejích úst.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - holky

Milý Alíku a spol.,
Je mi 13 let, vážím 60kg a měřím 165cm. Už odmala vážím více kg a to jsem byla doslova vyžle. Jenže teď už tloustnu, nejsem tlustá pouze stehna mám tlustý, takže mi to dělá divnou postavu. Prosím o pomoc jak zkusit ty stehna zhubnout stravováním nebo i nějakým přípravkem na hubnutí. Tuk se mi udržuje jenom tam. Děkuji za odpověď.

holka, 13 let, 4. března

Ahoj,
jen před několika dny jsem odpovídala na úplně stejný dotaz, proto si dovolím zkopírovat svou odpověď, protože ti nedokáži poradit nic jiného: Co se týká tvých stehen, obávám se, že neexistuje jednoduché řešení, díky kterému by se změnila jejich velikost a tvar. Spolu s tím, jak budeš hubnout, bude se zmenšovat podíl tuku na celém tvém těle a tedy i na stehnech. Ale neexistuje způsob, jak bys mohla zhubnout pouze na stehnech. Samozřejmě existují cviky, díky kterým stehna zpevníš. Stačí, když zadáš do vyhledávače heslo „cviky na stehna“ a vyjede ti několik tisíc odkazů. Ale nemusíš ani cvičit nic složitého, protože podobnou službu ti prokáže například nordic walking, běh, jízda na kolečkových bruslích, lyžování, jízda na kole... zkrátka běžné sportovní aktivity, k nimž není potřeba nic speciálního. Pokud tedy budeš hlídat složení svého jídelníčku a zařadíš do svého programu každodenní pohyb, určitě se výsledky dostaví nejen na tvých stehnech, ale na celém těle.
Přeji ti hodně štěstí!
Bára

Jiné téma

Ahoj.

Moc nás všechny doma zajímá, jak je to, když jde člověk do nemocnice kvůli koronaviru, tak může mít mobil, nebo ne?

holka, 13 let, 4. března

Musí! ;-)

Kdyby býval neměl mobil, musel by hošpitálizovaný pacient celou dobu zírat jen z okna a nebo na televizi. Na běžné vysílání na stejný televizní kanál s ostatními pacienty na pokoji, často včetně reklam. To může být na zblbnutí. :-c;-(

Na druhou stranu :-| ... mobily mohou při nadměrném užívání též mentálnímu zdraví škodit. Člověk se třeba může zbytečně důkladně vyděsit něčím, co zase tak moc strašidelné není. O:-)

Každopádně ale koronaviry jsou viry biologické, ty na mobily nejdou... >X<-

Volný čas

Dobrý den,
mám dva dotazy.
Celkem dost sportuju a řekla bych, že i na vysoké úrovni. Teď momentalne je můj nejoblíbenější sport běh na lyžích a celkem pravidelně se umisťuji na republikových závodech do první desítky. Ale potřebovala bych trochu zhubnout. Podle klasické bmi kalkulačky jsem v normě, alepodle sportovního lékaře mam o dvě kila navíc. Potřebovala bych je co nejrychleji shodit. Ve sportu uz přidat nemůžu a snažím se hlídat i jídelníček, ale občas chytnu to, že snim na co mužů a to se potom projevuje v moji vaze. Nějakou radu radu jak tomu předejít a ty dvě kila navíc zhubnout?
Druha otázka se tyka mého učitele na saxofon. Trénuju poměrně často. Pokud to čas dovoli, tak každý den, ale p.uc stejne moji snahu neocení. Ještě nikdy mi nedal příležitost si zahrát na nějakým větším koncerte nebo mu alespoň dokázat co ve mně je. Strašně moc mě to mrzí a už delší dobu chci skončit, ale je mi to lito protože saxofon miluju.
Dekuju moc za odpověď

holka, 14 let, 3. března

Ahoj,

je moc hezké, že sportuješ a máš ve sportu úspěchy, to stojí za ocenění. Nejsme odborníci na hubnutí, ale vždy platí, že není až tak důležité kolik vážíš, jako to, zda se cítíš ve svém těle dobře a zda Tvoje tělo funguje. Pokud zažíváš občas záchvaty jedení, je možné, že Tvému tělu něco chybí. Někdy stačí malá úprava jídelníčku - například přidat bílkoviny, nebo častěji jíst malé dávky, ale v tom by Ti mohl pomoci nějaký odborník na výživu. Může to být výživový poradce nebo přímo sportovní lékař. Důležité je, aby šlo vše přirozeně a hubnutí nepřešlo v problémy s jídlem.

I Tvoje snaha vyniknout v saxofonu stojí za pochvalu. Hudba se dělá nejen pro výkony, ale také pro radost, bylo by škoda, kdybys se saxofonem přestala jen proto, že Ti učitel nedá šanci někde vystoupit. Možná by stálo za to si s ním promluvit o tom, jak to vidí on, a co navrhuje. I učitel se dá případně změnit, pokud s ním nejsi spokojená. Vystupovat se dá i se školní kapelou, pokud ji máte nebo můžeš založit nějaké svoje hudební seskupení a s ním domluvit nějaké koncerty. Důležité je také se s tím nestresovat, spíš vnímat radost, kterou Ti saxofon nabízí.

Přejeme Ti klidné dny.
Modrá linka

Šikana

Ahoj poradno,
ve třídě mě spolužáci šikanují. Chtěla jsem jít za třídní učitelkou, ale vyhrozili mi, že jestli to někomu řeknu, že mi ostříhají vlasynebo že mě po škole zmlátí. Mám z nich strach jelikož jsou všichni starší. (jsem nejmladší ze třídy) a jedna z nejslabších. Dneska jsem chtěla už jít za učitelkou, ale zase nechci, aby se kvůli nám zase rozčilovala, tak radši nepůjdu... ona se kvůli nám rozčiluje pořád. My jsme asi ta nejorší třída (nechci se chvástat nebo tak, ale říkají mi to i učitelé) já jsem jedna z těch hodných, co se snaží a nedělají problémy. Moje další trápení tomu moc nepomáhají, ale o tom se nechci moc bavit. Už jsem to asi přijmula, ae tohle přijímat nehodlám! Proto Vás prosím o radu jak se tomu postavit nebo abych to začala nějak řešit. Jenže nevím jak a to je ten důvod proč píšu sem.
Předem děkuji za odpověď
(jsem v 9. třídě)

holka, 14 let, 3. března

Ahoj,
mrzí mě, že zažíváš ve škole šikanu a nedivím se, že se obáváš to někomu říct, zvlášť, když Ti spolužáci vyhrožují. Moc bych Tě ale chtěla podpořit v tom, abys nakonec našla odvahu a svěřila se učitelce. Šikana většinou sama o sobě neskončí, navíc Vaše třída má své potíže a učitelé to, jak píšeš, stejně už vědí, že jsou zde nejrůznější problémy. Je škoda myslet v tuto chvíli víc na třídní učitelku než na sebe. Učitelé a celkově školy mají své postupy, jak se šikaně postavit, klidně s třídní můžeš mluvit i o vyhrožování a o tom, že máš strach co bude. Můžeš jí také ukázat tento dopis, možná vše bude potom snadnější. Přemýšlím také o tom, jestli o všem vědí rodiče, i oni by mohli do školy zajít a chtít po škole, aby vše řešila.
Zmiňuješ i svoje další trápení, proto mne napadlo, že by možná pro Tebe bylo dobré zavolat na linku důvěry, třeba přímo na Modrou linku a zkusit si o všem s někým anonymně promluvit. Pokud máte ve škole psychologa, je to také další osoba, která Tě může podpořit, abys na všechno nebyla sama.

Přejeme Ti, aby šikana co nejdříve skončila.

Modrá linka.

Vyhledat odbornou pomoc

Ahoj
Mám problém, se kterym se neumim vyrovnat.. Možná tomu časem řeknu, že to nebyl problem.. Byla jedna akce, ktera mi zamotala hlavu a od te doby jsem se prej začala měnit.. Byt mimo. Postupem času si to začali všimat kamaradi a hrozne mi řikaji, jak jsem jina, že mam prej deprese a že jsem třeba prostě takova makova. Je pravda, že se citim uvnitř uzavřena, nemam chut se s nikym bavit. Jenže moji kamaradi se se mnou nebavi a citim se vic a vic sama. Musela jsem i odjet z mesta a jsem tu tyden.. Cítim se i lepe. Jenže. Jsem protivna, chodim spat treba ve dve rano, protože nemužu spat, čumim do blba.. Chci byt stará já.. Tu kterou meli moji kamaradi radi. Mam pocit, že mě i psychicky davaji na dno oni, ale sama si vlastne o to rikam. Nevím co mam dělat.. Občas se mi zdá, že už přemyšlim i o smrti a jak se vyklubat ze vsech problemu, ktere tam mam dal.. Mluvila jsem s tim už i s mamkou o tom s temi kamarady.. Ale ani ona mi už nepomohla.. Uz necitim uvnitř nic vlastně skoro nechci se nutit do plakání, nic mě nebaví. Děkuji vam, ze jsem se vam mohla svěřit..

holka, 2. března

Ahoj,

někdy se stane, že člověk prožije něco náročného a to jej velmi ovlivní. To, co prožíváš a co popisuješ, nevypadá jako jednoduchá záležitost a přemýšlím, jestli může jen tak odejít sama. Něco Tě zasáhlo natolik, že cítíš smutek, někdy jsi protivná, špatně spíš, ostatní si všimli, že už to nejsi Ty. Důležité mi také připadá, že chceš být jako dřív a tato situace Ti nevyhovuje a také to, že se Ti do myšlenek dostává téma smrti.

Je moc dobře, že ses svěřila alespoň z části mamce. Myslím, že bys na to neměla zůstávat sama. Někdy se ale rodičům celá pravda říká jen těžko a tak si myslím, že by Ti mohl pomoci psycholog/psychoterapeut. U něj bys v bezpečí a v atmosféře důvěry mohla přemýšlet o tom, co Tě tak na akci zasáhlo, že Tě to celou proměnilo, hledat svoje staré já a energii do dalších dní. Bylo by fajn, kdyby Tě rodiče mohli někam objednat a kam bys nějakou dobu docházela. Možná máte ve škole školního psychologa, i jemu by ses mohla se vším svěřit. Jestliže by sis vše potřebovala urovnat v hlavě a promluvit si s někým anonymně, je také možné zavolat přímo k nám na Modrou linku.

Přejeme Ti, aby se Ti brzy ulevilo.

Modrá linka

Násilí

Ahoj, Alíku i všichni ostatní,
chtěl bych se zeptat, co se stane, když osoba pod 15 let znásilní osobu nad 15 let, kdo z toho bude mít problémy????
Předem děkuji za odpověď a nikoho takového neznám, jen mě zajímá, co by se stalo.

kluk, 13 let, 2. března

Ahoj,

za znásilnění je vždy odpovědný pachatel, tedy ten, kdo násilí způsobil. V případě, že je dotyčnému méně než 15, jsou za něj odpovědní především rodiče. Problémy by měl tedy ten dotyčný - byl by vyšetřován policií i jeho rodiče - s rodinou i s ním by pracovali sociální pracovníci a popřípadě by se řešila i ústavní výchova toho dítěte, pokud by nebyla šance na změnu a nápravu. V každém případě platí, že oběť nemůže nijak za to, že ji někdo znásilnil.

Přejeme klidné dny,

Modrá linka

Šikana

Ahoj Alíku a spol. Mám dotaz ohledně mé osoby . Ve třídě jsem nejtlustější a sedím vedle kluka co mi nadává do rodiny, pořád do mě šťouchá prstama atd. Dá se to brát jako šikana nevím jak to mám říct paní učitelce nebo mamince tátovi už vůbec, jinak všichni ale celá škola si na mě ukazuje a pomlouvá mě ale na jinou školu chodit nechci prosím o pomoc

holka, 1? let, 29. února

Ahoj,

to musí být velmi nepříjemné zažívat naschvály od spolužáka, nikdo by se Ti neměl posmívat, ani Tvé rodině nadávat. Nevím, zda toto chování lze vyhodnotit jako šikanu, protože o tom mám málo informací, ale důležité je, že je Ti v tom nepříjemně a mělo by se to řešit. Je moc fajn, že pro sebe hledáš pomoc. Chápu, že je někdy těžké se svěřit paní učitelce nebo i doma, ale je to velmi podobné tomu, jak jsi to napsala k nám. Pokud by to pro Tebe bylo přijatelné, můžeš jim ukázat třeba svůj dotaz a naši odpověď. Učitelé jsou většinou připraveni na to takové situace a chtějí je řešit, protože šikana do škol nepatř. Pokud se k tomu přidají rodiče a budou o všem s třídní učitelkou mluvit, může se začít něco měnit k lepšímu.

Držíme palce,

Modrá linka

Povolání

Potřebuji poradit. Jsem v tercii (8. třídě) na 8 letém gymnáziu. Ani z 1% nevím co v budoucnu chci studovat. Popřípadě kam jít na vysokou, jestli zůstat na gymnáziu nebo jít na nějakou střední.

kluk, 13 let, 29. února


Ahoj,

chápu, že hodně přemýšlíš, co bys chtěl v budoucnu studovat, čím se zabývat. Myslím si, že v Tvém věku je to úplně normální, spousta kluků i holek to má podobně jako Ty. Nějaký čas na rozhodnutí ještě máš, můžeš ho tedy využít k tomu, aby sis sbíral informace o různých možnostech. Můžeš se zajít podívat na dny otevřených dveří ve středních školách, které by Tě zajímaly. Můžeš taky oslovit některé studenty z těchto škol a zeptat se jich na to, co Tě zajímá. Můžeš se taky zamyslet nad tím, které předměty Tě baví víc než jiné a konzultovat s učiteli, jaké uplatnění se s nimi může pojit. Gymnázium obvykle poskytuje obecnější a hlavně teoretické vzdělání, většinou se předpokládá, že na něj studenti navážou právě vysokou školou. Naproti tomu střední školy bývají více zaměřené na konkrétní oblast, ve které mají studenti možnost získat nějakou praxi. Ohledně volby dalšího vzdělání můžeš kontaktovat školního psychologa, pokud ho na škole máte anebo pedagogicko-psychologickou poradnu.

Hodně štěstí při hledání dalšího uplatnění přeje,

Modrá linka

Jiné téma

Ahoj, chci zhubnout, ale to se netýká tohoto dotazu. Jak začít pít vodu? Už od mala mi "nechutná" voda. Vypiju maximálně 1 skleničku, když víc je mi špatně. Dá se vůbec nějak začít "naučit" pít voda? Bude mi chutnat když si ji dám např. s citrónem? Jelikož chci zhubnout tak ji nechci pít se šťávou.

kluk, 13 let, 29. února

Ahoj,

na Tvoji otázku: "Jak začít pít vodu", nemám jednoznačnou odpověď. Jednak je často těžké překonat nechuť, kterou máme k určitým jídlům anebo nápojům, jednak na každého funguje něco jiného a má jiné chutě. Nedokážu tedy říct, jestli ti bude lépe chutnat voda např. s citronem. Můžu Ti spíše dát několik tipů a sám uvidíš, co ti bude chutnat a co ne. Napadá mě zkoušet vodu kombinovat právě s různými druhy ovoce, třeba s pomeranči anebo v létě s malinami, borůvkami a podobně. Můžeš také pít více slabšího ovocného čaje.
Co mi připadá důležité, je fakt, že je Ti špatně, když vypiješ i jen 1 skleničku vody. Říkám si, že by sis o tom mohl popovídat s Tvým praktickým lékařem, a zkusit společně najít řešení, které by pro Tebe bylo nejlepší.

Zdraví,

Modrá linka