Poradna: Alík radí dětem

Na otázky odpovídají

pracovníci linky důvěry Modrá linka, Alíkova kamarádka BáraV, odborníci na boj proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

Dotazy smí pokládat čtenáři mladší 15 let.

Jiné téma

Ahoj když jsem sem psala poprvé tak jsem říkala že mám problém se sexuální orientaci že spolužačka je lezba a báli mě já z toho mám divny pocit a že jsem důsledkem toho začala přemýšlet jestli jsem lezba nejsem nebo mě nepřitahuje nikdo atd..Myšlenky po nějaké době odešli a teď je to zase zpět a já nevím co mám dělat jsem z toho totálně zoufalá.Uz jsem se svěřila kamarádům,mamce to mi pomohlo ale teď je to zpátky. Chtěla bych se vás zeptat jestli nevíte jak se toho zbavit a jak dlouho může trvat než se ty myšlenky všechny usadí?A ještě jestli z vlastní zkušenosti víte zda to tak má většina dívek a chlapců v mém věku?Dekuji předem za odpověď a prosím o radu.Je mi 13let.

holka, 13 let, 13. prosince 2019

Ahoj z Modré linky,

chápu, že si potřebuješ ujasňovat otázky ohledně sebe sama a své identity. Jak jsme Ti již psali, je přirozené se v dospívání zajímat o svou sexuální orientaci, i mít pochybnosti a nejistoty. Na otázku, kdy se Tvé myšlenky usadí, Ti odpovědět nedokážeme, je totiž důležité, jak s nimi člověk zachází. To, zda je člověk homosexuálně či heterosexuálně orientovaný, vymyslet nejde. Můžeš si jen všímat toho, co cítíš, jak to cítíš - a přijímat to tak, jak to je. Zkrátka je důležité žít svůj život, vyvíjet se a rozvíjet se. Nechat vše plynout. S myšlenkami, které nás obtěžují, jsou neužitečné nebo nepříjemné se zachází tak, že se člověk učí soustředit na cokoli jiného. Na vše, co dělá a zažívá - na své zájmy i povinnosti, lidi kolem sebe. A když přijdou myšlenky, které nechce, jen si je uvědomí a znovu přesune svou pozornost k něčemu jinému. A také je potřeba si uvědomit, že na myšlenkách samotných není nic špatného. Pokud jim nepřikládáme význam, nerozvíjíme je, samy odejdou. Pokud s nimi bojujeme nebo je rozvíjíme, dáváme jim energii. Jestliže bys i nadále své myšlenky nedokázala zvládat, je třeba o tom, co Tě trápí, mluvit se svými blízkými, kterým věříš, moct vše s někým sdílet. Také by ses případně mohla obrátit na školní psycholožku, pokud ji ve škole máte a učit se s její pomocí relaxovat a se svými myšlenkami pracovat.

Přejeme Ti bezstarostné svátky.
Modrá linka

Moje tělo - váha

Dobrý den, nemůžu si pomoci, už delší dobu mám problémy se svojí váhou a moc mě frustruje, když vidím nějakou hubenou holku, jak říká, že je tlustá, nebo i tady, dotazy v poradně, jak vidím, že někdo kdo má 2krát tak menší váhu, než já, a přitom říká jak moc potřebuje zhubnout. Mám i kamarádku která zhubla asi 20 kilo, a ten je tak hubená ale chce stále hubnout( bohužel má bulimii i anorexii - vše řeší i s psychologem),ale to o co mi tu jde, je to, že všude kolem jsou jen hubení lidé, kteří říkají jak jsou tlustí a když oni jsou tak štíhlí, tak já jsem kdo? Asi velryba! PS: mám cca 64 kg na 165 cm, jsem z toho strašně nešťastná, pořád hubnu a pak se zase přejím( i když jím jen trochu, jsem na míru plná), už to kolo potřebuji zastavit, nejradši bych to všechno zhubla a potom už nikdy nic nepřibrala. Vadí mi jak si všichni o tomto povídají, mně přijde divné, bavit se o tom kolik mám kg se svými spolužačkami, proč bych měla říkat že mám o patnáct kg víc než druhá?!Já už nevím, co mám dělat, už prostě nechci.
Mám takový malý problém, mám nějaké problémy s tím, že mi střeva špatně tráví a proto mám také zužený jídelníček o několik potravin od doktora, a nesnáším, když mám jíst na veřejnosti, to radši budu o hladu, (Když jsem byla na dně, pouštěla jsem si viděla, zle řečeno korpulentních lidí jak jedí a možná to mi říká, že jíst je něco co se mi nelíbí.)Zkrátka si dám kousek snídaně cca před sedmou ráno a potom jím až třeba ve 4 odpoledne, a ten problém, je ,že já nikdy nemám hlad, někdy mi kručí v břiše, ale to proto, že mám ty trávící problémy, ale mít hlad, jako tak? Stačí mi voda a celkem se mi líbí, že mám pak hubené břicho, jenže potom si dám něco málo, co musím, a to břicho tak hubené jako předtím už není. Poraďte mi, prosím, už nevím co mám dělat.

holka, 14 let, 13. prosince 2019

Ahoj z Modré linky,

váha je něco, co dívky a ženy velmi často trápí. Avšak když si spočítáš svůj BMI index - na dětské BMI kalkulačce, zjistíš, že je Tvoje váha optimální, tedy naprosto v pořádku. Tyto hodnoty jsou samozřejmě orientační, jde také o rozložení tuku a svalů. Vypadá to ale, že se možná srovnáváš s moc hubenými dívkami a spíše by měly ony přibrat, než Ty hubnout. Závažnější mi připadá, že máš možná nějaké zdravotní potíže. Je tedy třeba obrátit se nejprve na svou obvodní lékařku, která Tě případně může odeslat na další vyšetření, pokud zjistí, že opravdu není vše v pořádku. Můžeš s ní i probrat zdravou životosprávu a zásady zdravého stravování. Možná by stačila úprava stravovacích návyků i ke zmírnění zdravotních obtíží.

Přejeme Ti hezké svátky.
Modrá linka

Jiné téma

Zdravím celou poradnu.
Tenhle dotaz je vážně zvláštní, ale potřebuji poradit. Nedávno se u mě začaly projevovat silné záchvaty smíchu z každého druhého slova. Dnes jsme jeli se školou do aquaparku a někdo tam řekl „Nezbednice jedna.“ Smála jsem se až dokonce cesty. Nevíte, jak se toho zbavit? Dost mě to štve a brání mi to v normálním fungování. Stává se mi to i ve škole, často kvůli tomu chodím za dveře. Učitelé, rodiče i já sama jsme z toho zoufalí.
Děkuji za odpověď.

holka, 13 let, 12. prosince 2019

Ahoj z Modré linky,

chápu, že záchvaty smíchu mohou někdy i komplikovat život, obzvláště ten školní. V takzvané pubertě, neboli období dospívání, dochází mnohdy k bouřlivému vývoji fyzickému i psychickému, tedy též emočnímu. Může se to projevovat právě i záchvaty smíchu, jindy třeba zvýšenou plačtivostí, naštvaností a podobně. Je potřeba se se svými pocity učit sžívat a zacházet s nimi. Zpočátku nelze nic jiného, než záchvaty smíchu prostě přežít a zkoušet se nesmát úplně všemu - to však jde jen špatně ovlivnit. Můžeš ale dodatečně mluvit s lidmi kolem sebe, kterým by Tvé záchvaty smíchu mohly vadit nebo je rozčilovat. Upřímně jim říct, že chápeš, že to někdy může být moc, ale že to neděláš schválně, nemyslíš ve zlém, ale že prostě své záchvaty smíchu nedokážeš ovládnout. Jak jsem psala, s emocemi se můžeme pouze učit zacházet, jsou však součástí našeho života a vždy budeme něco prožívat a pociťovat.

Přejeme klidné, i veselé svátky.
Modrá linka

Kamarádi

Ahoj Alíku a spol.
Ve škole máme holku která je z vedlejší 7 třídy a ve třídě se jí hodně lidí směje a té budeme říkat Anička. Taky máme holku se kterou má dost často problémy a té budeme říkat Bára. Anička občas chodí na záchod kde se zamyká a brečí tam od 7 třídy a poslední dobou dost často. Včera se stalo to že někdo kouřil na záchodech a začalo se to řešit kdo to byl no a dnes se zjistilo že to byla nejspíš Anička. Anička si totiž často povídá s jedním “gangem“ který se rozrůstá do více tříd a ten gang nejspíš bere nějaké drogy a samozřejmě dělá nějaké průsery ale tentokrát jsou v tom s největší pravděpodobností vímečně nevině.Co se dnes stalo bylo to že jsem šla na záchody a slyším právě brečící Aničku na záchodě a tak jdu do třídy a vrátím se zpět ještě se 2 kamarádkama který chtěj aby Anička vylezla ale nevylezla a tak jdu pro klíče (nevím proč ale klíčema od skřínky jdou otevřít dveře od záchodu) a odemkneme dveře. Anička nám sice říká že nekouřila ale kouřila to víme. Říká to že prý že byla na záchodě s Bárou a ta prý kouřila a ona jí to jen držela no a potom tam příjde holka jménem (budeme jí říkat babochlap) právě z toho gangu a vysvětluje že Anička kouřila i to i na autobusové zastávce. A my 3 se ptáme co máme dělat. Chceme totiž aby Anička nebyla součástí toho gangu a aby nekouřila. Ona to totiž nemá úplně lehké co se týče rodiny a školy protože tátá je opustil a děti ve škole se jí smějou za to že kolikrát třeba i protekla když měla mentruaci apod.

holka, 13 let, 12. prosince 2019

Ahoj z Modré linky,

je hezké, že chcete spolužačce pomoct. Co dělat? Můžete jí nabídnout kamarádství a mluvit s ní o tom, že kouření a nevhodní kamarádi jí nejsou moc prospěšní. Když jí ukážete, že to jde i jinak - že je možné trávit čas jiným způsobem, že budete na její straně a podpoříte ji, může už to samo o sobě pomoci. Pokud by nestačilo Vaše přátelství, je dobré obrátit se na někoho dospělého ve škole, komu věříte a kdo by mohl být na její straně a pomoci jí. Ať už to bude školní psycholožka (psycholog), pokud ji na škole máte, či Vaše třídní učitelka nebo jakákoli jiná.

Přejeme Vám i spolužačce hezké svátky.
Modrá linka

Šikana

Ahoj,

jedna holka z mojí třídy(je jí 10 let,4 třída) mě často otravuje třeba projde mezi lavicema tak že mi shodí aktovku a uplně se zblázní když jí omylem lehce štouchnu do batohu a jednou když jsem rozdávala sešity tak ona mi řekla nešahej mi na sešit.
A hromada dalšího co si už ani nepamatuju. Máma o tom už ví.
Neví někdo jestli je to šikana?

holka, 10 let, 12. prosince 2019

Ahoj z Modré linky,

z toho, co píšeš, to zní tak, že se k Tobě spolužačka nechová hezky. Není důležité, jak tomu budeme říkat. Podstatné je vědět, jak se můžeš zachovat. Můžeš spolužačce dát najevo, že Ti její chování vadí, a že si je nenecháš líbit. Můžeš jí i říct, že pokud s tím nepřestane, budeš se muset obrátit na někoho, kdo jí v tom zabrání. A pokud to nepomůže, můžeš se Ty sama nebo s pomocí rodičů obrátit na svou třídní učitelku nebo školní psycholožku, pokud ji ve škole máte, případně na jinou paní učitelku, které věříš. Nebo také můžeš zkusit chování spolužačky ignorovat, tedy nevšímat si jí - možná, že ji zajímá Tvoje reakce, a když žádná výrazná reakce nepřijde, možná ji to přestane bavit. Je dobré na své pocity nebýt sama, je tedy dobře, že o tom všem můžeš mluvit s mámou. Můžete spolu přijít na to, jakým způsobem bys měla ke spolužačce přistupovat, protože máma zná Tebe a ví mnohem více i o Tvé spolužačce i dalších spolužácích - třeba bys mohla najít podporu také u spolužáků.

Přejeme Ti bezstarostné svátky.
Modrá linka

Jiné téma

Ahoj, už delší dobu jsem nepsala, protože jsem se dostala ze všeho, co mě trápilo. Byla jsem se sebou spokojená, s mamkou to bylo v pohodě a tak.. Teď se ale dost bojím, že se vrátí zpátky ty špatný nálady a tak.. taky jsem teď začala mít problémy s jídlem. Za rok jsem hodně přibrala. Jde to už i docela vidět. Já sama se nedokážu dokopat k tomu, abych se sebou něco dělala a každé jídlo si hrozně vyčítám, ale nejde mi nejíst, nebo jíst míň. Hrozně se bojím, že budu mít nebo mám bulimii, protože to asi anorexie být nemůže, když nemůžu přestat jíst, to jsem zkoušela několikrát.
Taky jsem se chtěla zeptat, až sem nebudu moct psát dotazy, tak kam je můžu psát?

holka, 15 let, 18. prosince 2019

Ahoj,
je skvělé, že se všechny tvé problémy vyřešily a máš dobré období. Nemá cenu se trápit předem tím, že se v budoucnu může něco pokazit, pokud aktuálně žádné problémy neřešíš. Je samozřejmé, že vždy se může něco pokazit, ale pokud by člověk takto uvažoval, nemohl by si užívat žádného dne z obav před budoucností. Užívej si naplno dny, které jsou v pohodě a netrap se zbytečnými obavami.
Co se týká tvého vztahu k jídlu, na dálku a online není možné stanovit diagnózu, ale troufla bych si odhadnout, že ve tvém případě se nebude nejspíš jednat o anorexii, ani bulimii, ale je možné, že tvá zvýšená chuť k jídlu souvisí s tvou psychickou nepohodou, kterou jsi procházela. Často lidé „zajídají“ své špatné pocity jídlem a je možné, že je to i tvůj případ. Pro začátek můžeš udělat drobné úpravy životního stylu, které nastartují zdravější vztah k jídlu. Zbav se všech kaloricky prázdných potravin. Domluv se například s maminkou, že bude místo sladkostí kupovat ovoce a oříšky a sladké nápoje nebude kupovat vůbec. Místo toho, abys jezdila výtahem, choď po schodech, vystup o jednu zastávku dříve a jdi pěšky... Možností, jak udělat drobné změny v životním stylu, které tě namotivují k dalším zdravějším změnám, je bezpočet. Stačí, když ty sama budeš chtít. Věřím, že když uvidíš na svém těle změny a budeš se ve svém těle cítit lépe, získáš tak další motivaci.
Co se týká možnosti ohledně dotazů, až budeš na tuto poradnu příliš „stará“, můžeš se například obrátit na Modrou linku (modralinka.cz), nebo na další internetové poradny určené pro starší děti.
Měj se hezky!
Bára

Holky a láska

Ahoj,
Alíku a spol..
Miluju jednoho spolužáka.
Znám se sním 7. rokem.
Mám mu to říct nebo počkat?
( kdybyste usoudily že můžu tak jak?)

Předem děkuji za odpověď.

Ahoj,
množství informací, které jsi nám poskytla, je skutečně minimální a obávám se, že na jejich základě ti nikdo zodpovědně neřekne, jestli máš spolužákovi vyznat lásku. Nicméně vzhledem k tomu, že v tvých předchozích dotazech vidím, že je ti jedenáct let, dovolila bych si domnívat se, že na skutečný partnerský vztah si budeš muset ještě několik let počkat. Vyznáním lásky bys mohla svého spolužáka spíš vyděsit. Osobně se proto domnívám, že mnohem jistější by bylo pěstovat se spolužákem kamarádský vztah. Když tomu dáš volný průběh a sympatie budou oboustranné, třeba za pár let přeroste vaše přátelství v něco víc.
Přeji ti krásné dny.
Bára

Škola

Ahoj chci se zeptat na pár věcí ohledně střední školy. Chtěla bych na střední zdravotnickou školu. Jelikož já ráčkuji tak nevím jestli bych mohla být sestřička nebo doktorka. Můžu být nebo ne i když rackuju? Když bych vystudovala jenom střední školu a ne vysokou mohu být klasická třeba dětská sestřička nebo ne? Jak se mám odnaučit rackovat doma a sama? Předem děkuji za odpověď a přeji krásné Vánoce počítám stím že jelikož budou vánoce tak se odpověď trochu zbrzdí. Ahoj :) jo a chodím do 7.třídy

holka, 13 let, 17. prosince 2019

Ahoj,
neexistuje jediný důvod, proč by mělo ráčkování vadit tomu, aby ses v budoucnu stala sestřičkou, nebo doktorkou. Nejedná se o vadu výslovnosti, která by znemožňovala ostatním lidem, aby ti rozuměli, takže zcela jistě můžeš s pacienty pracovat. Co se týká tvého dotazu ohledně vzdělání dětské sestry, samotná střední zdravotní škola k výkonu tohoto vzdělání nestačí. Nemusíš mít vysokou školu, ale stačí ti například vyšší odborná zdravotnická škola v oboru Diplomovaná zdravotní sestra.
Ohledně ráčkování tě bohužel musím zklamat. Nejsem sice logopedka, ale vzhledem k tomu, že jsem na logopedii sama řadu let docházela, jeví se mi jako silně nepravděpodobné, že bys tak výraznou vadu výslovnosti dokázala odstranit sama doma. Dle mého názoru by ses měla rozhodně objednat na logopedii, kde ti poradí, co a jak cvičit, aby ses vady postupně zbavila. Laickou nápravou se ti snadno může stát, že si neodborným cvičením vypěstuješ navíc ještě nějakou další vadu výslovnosti. Doporučení do logopedické poradny ti napíše tvůj pediatr a pak máš nárok na konzultace zdarma. A z vlastní zkušenosti ti mohu potvrdit, že se taková časová investice vyplatí.
Přeji ti příjemné adventní dny.
Bára

Moje tělo - váha

Ahoj Alíku a všichni tady,
Potřebovala bych se zeptat jestli je ma váha v pořádku , je mi 14let, vážím 53kg a merim 159, zdá se mi ze je to trochu víc než by mělo....takže...co myslíš/myslíte jo to v pořádku? Mela bych se vice hýbat? Děkuju za odpověď

holka, 14 let, 17. prosince 2019

Ahoj,
podle indexu BMI je vzhledem k tvému věku, pohlaví a výšce tvá váha naprosto v pořádku a neexistuje jediný důvod, proč bys měla hubnout. Samozřejmě pohyb (pokud není v extrémní formě) nikdy neškodí, takže od přiměřeného sportování tě rozhodně zrazovat nebudu. Pokud budeš dodržovat zdravý a vyvážený jídelníček, který doplníš vhodným množstvím pohybu, zcela jistě nebudeš muset nadváhu řešit ani v budoucnu.
Přeji ti příjemné předvánoční dny.
Bára

Kamarádi

Ahoj, Alíku a spol.
Chodím do sedmé třídy a nemám žádné kamarády. Můj nejlepší kamarád je můj pes. Když jsem chodila do šestky měla jsem dvě kamarádky.(říkejme jim třeba alíkk a tý druhý šmoula) Alíkk se se mnou přestala kamarádit, protože se naštvala "na mně,, i na šmoulu když jsme byly spolu na ŠvP, později když jsme se vrátili domů ostatní holky mi řekly že má vši a to definitivně ukončilo naše přátelství navždy, já jsem ji neměla ráda už dřív ,protože se chovala tak dětinsky, úchilně a otravně, i když jsme se přestaly kamarádit pořád se mnou hrála ty její debilní hry, třeba když jí na její obrázek řekl ,,máš to hezký" odpověděla ,,já vím" (nikdo jiný se s ní nebavil až na mě a Šmoulu, pak si povídala s bývalou pětkou ). Šmoula se se mnou přestala bavit těd v sedmičce. Spoustu věcí mi zatajovala třeba např. Jsme se domluvily že si půjdem zaplavat do jezera a ona mi pět minut předtím než mě se měli sejít řekla že nemá čas. Později sem zjistila že tam šla sněkým jiným. Na prvním stupni jsme byli BFF. Ona si našla jiný kamarádky místo mně. A stále se baví s alíkkem. Já jsem se v šestce chovala jako kok*t, nesměj se, mluv potichu, ty seš originální, zůstaň s kamennou tváří, slyším slova co jsem si myslela. Letos si holky udělaly takové skupinky kamarádek. Já nejsem ani v jedné. Když uslyším vlnu negativní kritiku na můj účet moje tak už nízké sebevědomí klesá.
Nadpřirozena se nebojím, a občas přemýšlím i o sebevraždě, ale stále na tomto světě jsem kvůli své rodině. Moje rodina taky není úplně nejlepší můj otec je fakt debil pořád křičí jaký jsme dementi a snaží se ušetřit každou korunu, zrovna teď je nezaměstnanej. Moje máma je hodná, jen se vždy netěším když má jít do práce na noční, protože to vždy přijde můj otec. Mám 4 sourozence dvě sestry a dva bratry. Nejstarší brácha je v pohodě ,ale umí být i pěkně protivněj když se jedná o úklid. Starší sestra je v poho, můj druhej brácha je tlustej špek kterej je zralej na psychiatrickou léčbu. Moje mladší sestra to je teprve případ, občas jí něco říct můžu a když je nasraná tak na mě všechno vykecá.
Do školy se nikdy netěším naše třída je plná debilů. V některých nejmenovaných hodinách musím s někým sedět. Proto většinou nechci chodit do školy. A dost často simuluju. Mám nad padesát promeškaných hodin. Moje máma je tak hodná že mi všechny hodiny omluvila. Zrovna tenhle týden mám angínu takže tři týdny prázdnin.
Budu se pokoušet přejít na šestileté gymnázium ,ale do konce školního roku budu muset vydržet. Nemáte nějaké nápady nebo cokoliv co by mi pomohlo najít si kamarády?

holka, 12 let, 17. prosince 2019

Ahoj,
mrzí mě, že prožíváš pocit osamocení, protože se přerušily vztahy s kamarádkami a i s dalšími lidmi ve třídě si nerozumíš. Podle toho, co popisuješ, i doma je to pro Tebe těžké, co se týče vztahů mezi Tebou a tátou a některými sourozenci. Věřím, že je toho na Tebe moc, možná proto se objevují myšlenky na sebevraždu a předstírání nemocí. Chápu, že se Ti těžko do školy chodí a přála by sis změnu. Je proto dobře, že pro sebe teď hledáš pomoc.

Z Tvého dopisu ale také dokážu vyčíst, že máš fajn mamku, která Tě podporuje a nejstarší brácha a starší sestra jsou také v pohodě. Možná oni by mohli být teď Tvojí oporou. Je dobré to vše s nimi sdílet a nebýt na to sama. Co se týče kamarádů, můžeš si zkusit se svými dvěma kamarádkami promluvit o tom, že Tě mrzí, že Vaše vztahy skončily, rozhovor a celkové vyříkání si věcí může někdy pomoci. Můžeš se také porozhlédnout ve třídě i po jiných holkách nebo klucích, kteří se třeba také cítí na okraji, možná mají podobnou touhu s někým víc kamarádit. Někdy se stává, že člověk nemá kamarády ve třídě, ale třeba v sousedství nebo děti z kroužků, kam chodí.
Napadlo mne také, že vše o čem píšeš, by bylo dobré sdílet nejen s rodinou, ale také například s psychologem/psycholožkou, který by Ti pomohl vše zvládnout a najít s Tebou cestu, co dál udělat. Zasloužila by sis pro sebe podporu. Možná máte nějakého psychologa ve škole nebo Tě může máma někam objednat.

Držíme palce, aby se Ti mohlo co nejdříve ulevit. Modrá linka

Holky a láska

Ahoj.
Je mi 14 let a nedávno jsem měla kamaráda svýhodama. Nešlo o sex, je mi 14:) ale prostě takový to líbání, atd.
S ním už se nebavím, prostě mě ,,odkopnul’' a vrátil se ke své bývalce. Já musím přiznat, že jsem hrozně na kluky a dost mě to štve. Ale jsem taky hodně žárlivá a když už někoho mám, na jíného nepomyslím.
Potřebovala bych poradit, jestli si mám najít kluka ( a pak taky jak...) a nebo jestli mám počkat. Jsem totiž hodně citlivá, takže se kvůli klukům často trápím. Ale zase bych moc někoho chtěla, chybí mi to.
Předem díky za odpověď <3

holka, 14 let, 16. prosince 2019

Ahoj,
opravdový a plnohodnotný vztah dvou partnerů by vždy měl vycházet z hlubokých citů, souznění, tolerance a důvěry. Není dost možné říci si, že si zkrátka najdeš kluka, protože tě nebaví být sama a očekávat, že to bude fungovat. V záležitosti lásky a vztahů nemá smysl „tlačit na pilu“, protože tím ničemu nepomůžeš a rozhodně ti to nezajistí fungující vztah. Mnohem lepší je nechat věcem volný průběh, zůstat otevřená novým podnětům a počkat, až se tvoje cesta zkříží s někým, s kým si budeš doopravdy rozumět a vaše sympatie budou oboustranné. Až bude ten správný čas, jsem si jistá, že někoho takového potkáš a budeš spokojená.
Měj se hezky!
Bára

Kamarádi

Ahoj
Muj spolužák me strašně pomlouva a vadí mi to a rikala jsem to ucitelce a bude se to řešit ale až to bude vyřešení tak me zase bude pomlouvat jaká jsem P** nebo d*** atd. Strašně mi to vadí on rika ze ne ale moje spoluzacka co s nim sedí mi rika opak takže je to takovy komplikovaný nevim komu věřit moje spoluzacka taky pěkné lze
Děkuji moc Linda

holka, 11 let, 15. prosince 2019

Ahoj,
obávám se, že tvému dotazu příliš nerozumím. Jestli to dobře chápu, o pomluvách svého spolužáka víš jen od své spolužačky, které ale nevěříš, protože ti často lže. I přesto jsi to řekla paní učitelce, která ti slíbila, že to bude řešit, ale ty nevěříš, že se tím něco změní. Pokud to tak skutečně je, navrhuji, aby ses nejprve ujistila, že o tobě spolužák skutečně vykládá nehezké věci, promluvila sis s ním o jeho chování a důvěřovala paní učitelce, že její domluva pomůže.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - holky

Ahoj, už dříve jsem si říkala, jestli bych nepotřebovala brýle - třeba jsem špatně rozeznávala obličeje lidí dál ode mě, ale mamka vždy jen zkusila "A přečteš co je támhle?", přičemž já jsem vždy odpověděla, takže to neřešila.
Momentálně si dělám řidičák, a učitel se mě ptal, co je kus před křižovatkou za značku. Odpověď jsem znala, ale pod hlavní značkou byla i malá bílá s upřesněním, tu jsem ale nemohla do poslední chvíle přečíst. To samé bylo na jiném místě, kde jsem na dálku sotva rozeznala barvy a tvar.
Jak to mám řešit? Při preventivní kontrole mi zkoušení zraku problém nedělalo.
Předem děkuju.

holka, 17 let, 14. prosince 2019

Ahoj,
na základě pouhého popisu bohužel není možné zjistit, zda se tě skutečně týká krátkozrakost, nebo ne. Nicméně pokud máš pocit, že se ti zhoršil zrak, určitě by bylo dobré objednat se na kontrolu k lékaři. Tím spíš, že brzo budeš sama řídit a případná krátkozrakost je za volantem samozřejmě problém a je velmi nebezpečná. Určitě se proto objednej k očnímu lékaři, který tě vyšetří a doporučí ti vhodné řešení. Je možné, že tvůj problém spraví i slabé brýle pouze na řízení. Sama uvidíš, co ti lékař doporučí.
Měj se hezky!
Bára

Menstruace a výtok

Mám problém v lednu jedem na lyzak a v tu dobu to mám dostat a jedem i na bazén...tampony nebudu používat prostě mi to nejde a ani nechci co mám dělat?????

holka, 12 let, 12. prosince 2019

Ahoj,
obávám se, že žádné jiné řešení než používání menstruačních tampónů ti poradit nemohu. Pokud se chceš při menstruaci koupat, s menstruačními vložkami to není možné. Kdybys byla starší, dalo by se ještě uvažovat o posunutí menstruace pomocí antikoncepčních pilulek, ale to v tvém věku nepřipadá v úvahu. Můžeš ještě jednou uvážit použití tampónů (při správném zavedení je vůbec necítíš), nebo se bohužel budeš muset bez koupání v bazénu obejít.
Měj se hezky!
Bára

Jiné téma

Ahoj,
já vím, že už budu na tuhle poradnu za chvíli moc stará a můj dotaz asi není nijak akutní. Ale poslední dobou se ve svém okolí skoro pořád setkávám s iracionálním myšlením, vírou v nadpřirozeno a podobné nesmysly. Jedna moje kamarádka utrácí peníze za homeopatika, bojí se Ibalginu prostě proto, že je růžový, a nemyje si vlasy, „když je vodní znamení“. Další je přesvědčená, že jí jedna vánoční písnička vyvolává vzpomínku na minulý život, a hledá si články o démonech a hypnóze. A velká část mojí rodiny věří v Boha a popírá evoluci.

Asi stojí za to zmínit, že jsem na gymnáziu. Přestože by školy měly vést žáky k logickému uvažování, na zeměpis máme učitelku, která se ve volném čase zabývá čištěním bytů od zlých duchů. A obě uvedené kamarádky jsou moje spolužačky. Mám je moc ráda, ale přála bych si, aby vytáhly hlavu z písku a začaly si trochu všímat, jak věci doopravdy fungují. Je to jako házet hrách na stěnu. Všechny pokusy o (slušnou) debatu končí defensivním „věř si, čemu chceš, ty mě nepřesvědčíš, já tebe taky ne“.

Lidi jsou vážně strašně citliví na svoje názory, i když nejsou vůbec nijak podložené. Ta spolužačka třeba četla v knížce o homeopatii nějaký příběh o paní, která se vyhnula operaci kyčelního kloubu, a teď to používá jako argument. (A že jí osobně to pomáhá, což je samozřejmě taky skvělý argument.) Když jí řeknu jakýkoliv fakt, smete ho ze stolu. Neví, jak a proč by to mělo fungovat, nezjistila si o tom nic, vůbec jí nepřijde divné, jak jsou homeopatika drahá a že za ně brojí hlavně ti, kteří na nich vydělávají. (Takhle to zní, že na ni nějak útočím, ale ne, snažím se být v klidu a neurazit ji. Problém je, že nemyslí logicky v ničem, takže konkrétní fakta stejně k ničemu nejsou.)

A mě to děsí. Lidi se nechají tak snadno zmanipulovat a nejsou vůbec skeptičtí.
Vím, že je nemůžu k ničemu nutit, ale prostě mě to frustruje. Jasně, asi to budu muset buď přijmout, nebo se bavit s jinými lidmi.

holka, 15 let, 4. prosince 2019

Ahoj,
z tvé otázky vyzařuje negativní aura, už sis letos demagnetizovala svůj měsíční kámen? :-D

Soucítím s tvojí frustrací. Ani nevíš jak! Je trpkým údělem nás skeptiků, že můžeme žasnout jen nad skutečnými krásami reálného světa a nikdy nepodlehneme slastem blažené nevědomosti a příslibům nadpřirozených zázraků. Ačkoliv, to slovo nikdy zní možná až příliš kategoricky a sebevědomě a na první pohled i maličko fanaticky, ne? Proč jsme si vlastně tak moc jistí, že tvá učitelka zeměpisu neodklízí doopravdy zlé duchy? Teď nechci říct, že bychom měli víc pochybovat, jen mi přijde zajímavé prozkoumat povahu našeho přesvědčení. Když ti kamarádka odsekne, že se stejně navzájem nemůžete o ničem přesvědčit… proč má pravdu? Vysvětlení typu „já jsem ta chytrá a ona moc ne“ může být pravdivé, ale nejspíš až příliš zjednodušující…

Hlavní předností logického myšlení podle mého názoru je, že umožňuje stavět poměrně odolné složitější úvahy, ze kterých mnohdy vyplývá nějaký praktický užitek. Poznatky do sebe elegantně zapadají jako ozubená kolečka v hodinovém strojku. Je jasné, že nějaké kolečko nemá dokonale vybroušené zuby a že neznáme všechna kolečka, ale máme tušení, jak to celé funguje, a umíme díky tomu létat do vesmíru a měřitelně zachraňovat životy. Spekulace z říše nadpřirozena obvykle podobnou eleganci postrádají, jsou jako kus voňavé žvýkačky, kterým někdo zkusil hodinový strojek opravit. Začínají i končí u nějakého pohádkového tvrzení, které nejen, že není podložené, ale mělo by mít mnohem širší praktické důsledky, kdyby bylo skutečné. Není občas zajímavé nad těmi důsledky přemýšlet? (O=)

Uvažuješ-li o světě racionálně, můžeš brát odlišná přesvědčení jako zajímavá myšlenková cvičení. Jde třeba vyrobit homeopatický jed? Pokud si podle pseudovědecké teorie voda pamatuje léčivou složku, měla by si pamatovat i jedovatou. Jsou ve věznicích výrazněji zastoupená některá znamení zvěrokruhu? Na extrémním chování by měl být vliv horoskopů více patrný. Pokud učitelka zeměpisu vyžene zlého ducha z bytu, kam se poděl? Nepropadl jen podlahou do nižšího patra? Pokud si lze vzpomenout na minulý život, jde touto cestou odkrýt nějaké historické tajemství? Třeba kód k trezoru? Půlka všech lidí, co kdy žili, zemřela na malárii, takže by si na své předchozí životy mělo vzpomenout hodně lidí spíš při zvracení a pocitech slabosti než při vánoční písničce. :-c

Myslím, že u iracionálních teorií není nutné požadovat důkazy, stačí hledat jakákoliv vysvětlení a funkční pravidla. Tedy vzít si na ně spíš vědeckou metodu, nikoliv soudní žalobu. Pokud spor nevypadá jako hádka, ale jako pátrání po pravdě, lidi jsou na své názory méně citliví… ;-)

Pokud tě divně uvažující lidé nijak neohrožují, není nutné vůči nim pociťovat jakoukoliv formu nepřátelství. Můžeš jim trpělivě a zvědavě naslouchat, aniž bys jakkoliv ohrozila svoji pozici. Píšeš, že se snažíš být v klidu… zkus být v klidu ještě víc! B-)

Třeba mě, když osloví svědkové Jehovovi a chtějí mi vyprávět o stvoření nebo konci světa, tak (pokud mám čas) si je klidně poslechnu a zamyslím se nad tím, co říkají. Šance, že by mě zlákali, je prakticky nulová. Ale zkusit to klidně můžou. Já jim můžu také nabídnout pár otázek, o kterých třeba ještě nepřemýšleli a které jejich přesvědčení můžou nahlodat… a nebo nemusí… ale je to zajímavá zkušenost.

Přeji hodně optimismu a trpělivosti. O:-)

Alík

Holky a láska

Ahoj Alíku! Položím ti jednu otázku. Jsem ve vztahu s jedním klukem, ale jemu je 16 a mě 13. Jsou to sice jen 3 roky rozdíl, ale myslím si že si každý do vztahu představujeme něco jiného. Já např. chození ven, držení se za ruce, objímání atd. a on zase víc ty „docpělácký" věci, jako líbání, ležení v spolu v posteli apod.. Chci se zeptat jestli má tento vztah smysl? Sice ho miluji a on mě ale myslím si že ten věkový rozdíl tam vadí :/. Předem děkuji za odpověď :))! A omluvám se za chyby O:-)

Ahoj z Modré linky,

umím si představit, že věkový rozdíl, o němž píšeš, skutečně může být na překážku, právě z těch důvodů, které jsi popsala. Navíc k tomu, že každý máte jiná očekávání, se přidává i to, že sexuální aktivity, či aktivity, které by k sexu mohly vést, jsou do věku 15 let zakázané. Nicméně na to, zda má Váš vztah smysl, si musíte odpovědět Vy dva. Jestliže má Tvůj kluk dostatek trpělivosti, s přibývajícím časem se vaše očekávání a přání můžou začít přibližovat. Je však třeba brát v úvahu i to, jestli jste teď oba ve vztahu spokojení, zda vám oběma dává alespoň zčásti to, co si přejete a potřebujete. Neboj se dát najevo, co si o tom myslíš a jak to cítíš a potřebuješ Ty. Můžeš to, co Tě kolem toho trápí, probrat také s někým blízkým, komu důvěřuješ, ať už v rodině nebo mezi přáteli. Kdyby sis o tom chtěla více popovídat, můžeš zavolat i nám na Modrou linku (kontakty na www.modralinka.cz).

Přejeme krásný advent Vám oběma
Modrá linka

Škola

Ahoj
Mam problem ve skole me prijde ze me spoluzaci sikanujou uz od 1 tridy ale ja jsem to neresila furt me pomlouvaji a pak si hrajou na kamarady me toto stve a jeste neco jedna nova spoluzacka (M...) se kamaradi s V.... a V.... manipuluje M.... ale ona si toho nevsima protoze ji moc dobre nezna a V.... si take hraje na kamaradku?? a je mi lito ze M.... se necha manipulovat od V.... s pozdravem Linda??

holka, 11 let, 7. prosince 2019

Ahoj Lindo,

pokud se Ti děje něco, co se Ti nelíbí, je dobré to říct. Pomluvám se můžeš případně zasmát nebo je ignorovat. S kamarádkou si můžeš o tom, že si myslíš, že s ní spolužačka manipuluje, popovídat. Zároveň je fajn si moct o tom všem, co prožíváš, promluvit. S rodiči či jinými příbuznými, s někým ze svého okolí, komu věříš. O tom, co se děje ve škole, by také měli vědět učitelé nebo školní psycholog. Neboj se svěřit i jim a dát najevo, co Ti vadí.

Přejeme Ti hezký advent
Modrá linka

Sourozenci

Ahoj, mám starsi sestru a pořád mě provokuje a dělá mi naschvály. Přiznávám že taky na ní nejsem úplně nejhodnější ale stejně. Chtěl bych to změnit. Prosím poraďte mi. Díky moooc
Omlouvám se ale omylem jsem udělal chybu ve jménu. Má tam být kluk 8 let.

kluk, 1let, 7. prosince 2019

Ahoj z Modré linky,

chápu, že Tě štve, když Tě sestra provokuje. Hádky i provokace jsou často součástí sourozeneckého vztahu. Je moc fajn, že to chceš změnit, že Ti na tom záleží. Obecně je dobré o tom, co se nám nelíbí, mluvit. Můžeš si tedy o tom se sestrou zkusit promluvit - říct jí, jaké to pro Tebe je, když se k Tobě tak chová a co bys chtěl, aby se změnilo. Pokud by to nepomohlo, zkus se obrátit na někoho ve svém blízkém okolí. Nejlépe na rodiče, případně na nějaké jiné příbuzné, kteří Ti mohou poradit lépe, neboť my neznáme Tebe ani Tvou sestru. Podpořit Tě může např. i některý z učitelů, kterému důvěřuješ, nebo školní psycholog.

Přejeme Ti hezký advent
Modrá linka

Holky a láska

mám problém. Jeden kluk po mě pořád cumí , ale baví se víc s moji hodne dobrou kamarádkou. Dělá uplně stejné věci jako moje kámoška. Minulý tyden mi rekl do ocí , že me miluje a mylslel si , ze spolu chodíme mimo školu. Dneska pořád po mě kouká , ale nwm je si se mnou chce být. prosím o radu.

holka, 14 let, 6. prosince 2019

Ahoj z Modré linky,

chápu, že ve věcech lásky se může člověk cítit nejistě. Úplně však nevím, o jakou radu nás žádáš. Jestliže Ti řekl, že Tě miluje, pravděpodobně s Tebou být chce. Je to však otázka, na kterou můžeš získat odpověď pouze od něj. Pokud o něj tedy stojíš, můžeš mu svůj zájem dát najevo chováním, nebo se vyjádřit přímo, stejně jako to udělal on. Neboj se to, co prožíváš, probrat i s blízkými, kterým důvěřuješ, ať už v rodině nebo mezi kamarády.

Hezký advent Ti přeje
Modrá linka

Šikana

Ahoj poradno! V květnu máme jet s třídou na školu v přírodě a mám být na pokoji s jednou ZLOU holkou. Vím že je do května času dost ale už to řešíme a musíme to mít do konce měsíce vyřešené. Ta holka mě už totiž škrtila, rozbila mi příčnou flétnu (která není levná) a dokonce mi o přespáváčce ve škole nechala v tašce svoje špinavé kalhotky a vše se mi od toho co na tom měla ušpinilo.Ta
kže to co by mělo končit v záchodě skončilo u mě v tašce. To jsou jen tři věci které jsou pro mě takové nezapomenutelné. Už se i několikrát navážela do mích rodičů které ani nepozdraví. Už jsem s ní strávila všechny školy v přírodě. A taky jsem od ní chytila několik i závažnějších nemocí a teď mám tátu chvíli po transplantaci jater a nemůžu si dovolit onemocnět protože to znamená riziko. Už se mi o tom zdají i noční můry a jsem z toho silně nervózní. Prosím poraďte mi jak mám učitelce vysvětlit že s ní na pokoji prostě nemůžu být. Předem děkuji za odpověď a přeji vám příjemné prožití vánočních svátků.

holka, 10 let, 7. prosince 2019

Ahoj,

je dobře, že jsi napsala a nechceš být sama na to, co Tě trápí a kvůli čemu míváš i noční můry. Mrzí mě, že máš ve třídě někoho, kdo Ti ubližuje. Nikdo nemá právo se k Tobě takto chovat, zasloužíš si cítit se ve škole dobře. Úplně chápu, že jsi ze školního výletu nervózní a nechceš být s onou holkou na pokoji. To, co popisuješ, že Ti spolužačka dělala, mi připadá docela vážné a myslím, že je důležité, aby o tom věděl někdo z dospělých. Chtěla bych Tě podpořit, aby ses s tím, co se Ti děje, svěřila rodičům, kteří by to měli řešit - i když chápu, že nyní to může být komplikované s ohledem na tátu, který je po operaci. Mohla by ses taky případně obrátit na někoho dalšího z rodiny (například babičku, dědu nebo tetu), kdo by Tě mohl podpořit.
Z Tvé zprávy mi není jasné, jestli jsi to už s učitelkou řešila anebo o tom vůbec neví. Každopádně si myslím, že jí můžeš otevřeně říct, z jakých důvodů si nepřeješ být s touhle spolužačkou na pokoji a požádat ji, jestli by to nešlo vymyslet nějak jinak. Pokud Ti nevyjde vstříc, můžeš se zkusit svěřit i nějakému jinému učiteli, kterému věříš. Můžeš se taky zkusit obrátit na školního psychologa nebo výchovného poradce, pokud je ve škole máte. Kdybys to celé potřebovala probrat více dopodrobna, je možné nám zavolat na naši telefonickou linku, Skype anebo WhatsApp (www.modralinka.cz).

Držíme palce,

Modrá linka