Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alík radí dětem

  Na otázky odpovídají

  pracovníci Modré linky, psycholožky BáraV a Péťa, poradenské centrum Locika, MUDr. Jiří Staněk, MVDr. Přemysl Rabas, bojovníci proti kouření z projektu Nekuřátka, vědecký novinář Pragmatik a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze děti mladší 15 let.

  Škola - učení

  Učit se švédsky + život ve Švédsku

  :-|Ahoj píšu zde svůj první dotaz. Ve škole se učím jazyky dva a to angličtinu a němčinu. Chci se začít učit sama další jazyk a to Švédštinu, protože bych chtěla jednou bydlet ve Švédsku. Je vhodné se učit takhle další jazyk? A je reálné se odstěhovat např. ve 20 letech do Švédska?

  holka, 14 let, 18. července

  Ahoj z Modré linky,

  je fajn, že máš zájem učit se jazyky a máš své představy, co bys v budoucnu chtěla. Pokládáš nám otázky, na které Ti úplně neumíme odpovědět, neboť odpovědi záleží hlavně na Tobě a my Tě vůbec neznáme. Neexistuje jednoznačná odpověď, jestli se učit další jazyk. Můžeš to zkusit a uvidíš, jak Ti to půjde. Pokud bys měla díky učení se dalšímu jazyku mít problémy v jazycích, které se musíš učit ve škole, bude dobré studium švédštiny odložit. Probrat to můžeš třeba i s rodiči či nějakou paní učitelkou jazyků nebo jinou, které věříš, a která Tě zná.

  Co se týká možnosti žít ve Švédsku, záleží to opravdu na Tobě. Pokud se rozhodneš studovat, můžeš studovat klidně třeba právě ve Švédsku. Anebo se tam můžeš odstěhovat později, až vystuduješ tady. Je hezké mít sny, užívej si je tedy a uvidíš, co Ti život přinese.

  Přejeme Ti hezké dny
  Modrá linka

  Moje tělo - kluci

  Sklon penisu při erekci, černá tečka, předkožka

  Ahoj alíku, mám takovej dotaz. Je normální že když mám erekcí tak mám penis jakože vertikálně a když ho zkusím dát horizontálně tak je to nepříjemný a hned to půjde zpátky do vertikální polohy. Taky mám na koulích divnou malinkou černou tečku co vypadá jako piha, co by to mohlo být? A proč nemůžu stáhnout předkožku za žalud, je to fimóza nebo čím to je?

  Kluk, 12 let, 20. července

  Ahoj kluku,

  Při erekci může penis svírat s tělem různě velký úhel. Ten je dán především délkou a pružností vazů, na nichž je penis v těle upevněn. Zatímco u některých chlapců směřuje penis při erekci rovně dopředu, u jiných je více či méně zdvižen vzhůru, méně často směřuje dolů. Směřování penisu vzhůru je naprosto normální a jedná se o nejčastější z výše uvedených variant.

  „Divná malinká černá tečka“ na šourku může být skutečně piha, ale pokud je jen velmi drobná, mohlo by se jednat o tzv. komedon.
  Komedony vznikají v místě, kde došlo k ucpání vývodů kožních mazových žlázek, jedná se tedy o jakousi obdobu akné. Černé zbarvení je dáno chemickou reakcí kožního mazu a keratinu, což je látka obsažená ve svrchní vrstvě pokožky. Komedony nepředstavují zdravotní problém, který by vyžadoval nějakou léčbu.

  Pokud jde o obtíže při přetahování předkožky, odkazuji na odpověď na tvůj dotaz ze dne 24. května 2021.

  Rodiče

  Ahoj Alíku!
  Na začátku srpna mám narozeniny a asi nejvíc bych chtěla foťák, problém je ten, že i když fotím aspoň na ten mobil (kdy často kvalita není úplně ideální) moje mamka ani nikdo to že mě focení zajímá neřeší a já jakožto člověk co nezvládá říct co chce, a když vyjádří svůj názor zaprvé se bojí, že to je špatně což bývá v mé rodině špatně vždy a pak se cítí několik dní hrozně, že mě vůbec něco takového napadlo (neptejte se proč to tak mám prostě jsem divná xd) docela nevím co dělat.
  Ani nevím proč zde píšu, protože určitě budete radit věci typu „sedni si s rodiči a vysvětli jim proč bys to chtěla že tě to vážně zajímá“, ale to stejně nepomůže jelikož já a komunikace s rodiči je moc špatná.
  Už jsem párkrát zkoušela jí jen tak třeba poslat fotku nějaké kytky, naší želvy a podobně co jsem vyfotila, ale vždycky to ignorovala a dala zobrazeno.
  Mé učitelce, kamarádům apod. se mé fotky řekněme „líbí“ a jelikož je zveřejnuji na platformu instagram dokonce mi dvě holky neznáme holky psaly a ptaly se na jaký foťák fotím.
  Stačil by mi malý kompakt za málo a byla bych ten nejšťastnější tvor na světě.

  Nějaké doporučení? Rada?

  Anonym xD, 15. července

  Milá pisatelko, 

  vnímám, že tvůj dotaz se sice týká něčeho co si přeješ teď k narozeninám ale podstatné je to, co píšeš  v úvodu,  že tvoje komunikace s rodiči je hodně špatná. Rodiče se nezajímají o tvé koníčky a přání a  neberou vážně tvé názory. A naopak tě za ně shazují. Domnívám se, že nejspíš máte doma napětí a necítíš se tam moc dobře. Myslím si, že to není tím, že bys byla divná ty. Je mi líto, že tvá komunikace s rodiči není natolik otevřená, aby sis mohla říci o dárek k narozeninám, který se ti opravdu líbí. Rozumím tomu, že to musí být těžké projevit své přání v takové atmosféře doma. Že svá přání pak raději potlačuješ a vyčítáš si je. Ale teď je tu něco, co tě hodně a dlouhodobě zajímá. Nejspíš jediný, kdo ti může foťák pořídit jsou rodiče. Své vlastní peníze nejspíš ještě nemáš. Už předem vylučuješ možnost si s rodiči o svém přání promluvit. Máš strach, že když jim řekneš o tom, že si přeješ k narozeninám foťák, že to shodí? Mohla bys zkusit jim to prostě věcně říci co a proč si přeješ k narozeninám.  Pokud máš v rodině někoho jiného blízkého, třeba babičku, zkus se zamyslet nad tím, zda-li by to třeba nešlo skrze tuto třetí osobu. 

  Pak se také zamýšlím nad možností dostat se k tomu foťáku jiným způsobem. Třeba si již ve věku, kdy si můžeš domluvit brigádu a vydělat si nějaké své vlastní peníze. Nebo požádat prarodiče o příspěvek v rámci narozenin. Případně i rodiče požádat, zda-li by ti místo dárku nedali raději peníze. Pak také zkus zauvažovat zda-li by sis foťák teď nemohla od někoho na nějaký čas půjčit. Nafotit pěkné fotografie a ty pak předložit rodičům. Prostě najít cestu jak jim ukázat  svůj zájem a nadšení naplno, být si v tom jistá a věřit sobě, že "foťák prostě k tobě patří" a jít si za tím. Třeba je teď hlavní překážka tvůj strach z rodičů. Rozumím tomu, že určitě máš důvod ho mít ale také tě chci povzbudit abys zkusila ho překonat. Povznes se nad to, že tě třeba zase shodí ale prostě to opakovaně zkoušej. Třeba když uvidí tvou pevnost a odhodlání, tak budou tvé přání brát vážně. 

  Tak ti budu držet palce, aby se ti podařilo dosáhnout toho, co si přeješ.

  S pozdravem, 

  Poradce Centra Locika

  Rodiče

  Ahoj, je mi 13 let a máma okrem menstruace mi ještě nikdy nic o sexu neřekla. Když mě načapala v 9 letech masturbovat, tak na mě křičela že se to nedělá, je to nechutný atd. Pár týdnů zpátky byla v televizi reklama o antikoncepci, a já se naschvál (i když vím co to je) mámi zeptala co to je, odpověděla mi že je to operace při které se svážou vaječníky aby ženy nemohly mít děti. Anebo když brácha měl těhotnou přítelkyni a omylem se prokecli předemnou že už je na 8 cm otevřená a taky jsem se zeptala, odpověď byla zase úplný nesmysl. Kdybych nevěděla co to je tak z toho upřímně mám i noční můry :D. Nevím co udělat aby mi už něco o tom řekla, myslím si že už na to mám věk, docela mě trápí že mi o tom nechce nic říct když všem ostatním kolem mě to už rodiče řekli.. Ještě, kdyby věděla že něco vím tak mě asi zfláká a bude se ptát jak to vím.. Před týdnem jsem se zeptala jí jak se dělají děti, ona odpověděla že se musí mít dva rádi, nic víc. Už mě vážně štve jak o tom odmítá mluvit. Nevíte co mám dělat aby si se mnou o tom už konečně promluvila?

  Holka, 13 let, 14. července

  Milá pisatelko, 

  děkujeme za důvěru s jakou se obracíš na naší poradnu. Rozumím tomu, že máš vztek na mámu, že s tebou nechce otevřeně hovořit o sexualitě. Možná si díky tomu připadáš, že rodiče k tobě mají přístup stále jako k malému dítěti. A nerespektují to, že ty ses již posunula a věci kolem těla a sexuality tě zajímají a nejspíš už i toho dost víš. rozumím tomu, že se můžeš cítit i špatně mezi svými vrstevníky díky tomu. Ptáš se, co máš dělat aby si o tom s tebou máma už konečně promluvila. Zkus si s ní promluvit ty. Řekni jí o tom, co píšeš nyní nám do poradny. Řekni jí, že tě to štve, že spolu o těchto věcech nemluvíte, přestože ty už toho tolik víš od druhých. Je to vlastně i škoda, že si musíš nacházet informace jinde než u vlastní mámy. Tvoje máma nejspíš bude mít sama s tímto tématem nějaký problém, je to pro ní třeba citlivá věc, a proto se o tom stydí či odmítá mluvit. Ale to nic nemění na tom, že ty na dobré, pravdivé a citlivě podané informace od ní máš nárok a tvé očekávání, že ti je dá, je správné. Zkus jí o to požádat. Naznač jí, že toho už dost víš a že stojíš o to, aby ti to podstatné sdělila právě ona a ne cizí lidé.  Je škoda o tom číst na internetu, když je to právě jednou z rolí mámy vůči dceři, jí uvést do tohoto světa mezilidských vztahů. 

  Tak ti držím palce, aby se ti to brzy podařilo dostat informace, na které čekáš od své mámy.

  S pozdravem, 

  Poradce Centra Locika

  Sexuální orientace

  Dobrý den. Zdravím všechny,
  Mám tu takový menší problém ale i dotaz.

  Dost často přemýšlím nad svou sexuální orientací a dost v tom lítám, během tohoto školního roku se mi líbily dvě osoby.

  1. Byla moje nejlepší kamarádka a měla jsem jí nutkání dát pusu třeba na tvář nebo klidně i na pusu.

  2. Byl můj spolužák Honza. Líbila se mi jeho povaha a to jak se hezky chová k holkám, ale i jak vypadal. Je hezky co si budem. Řekla jsem mu to a on mě odmítl. A i když mě odmítl tak jsem se nerozbrečela a prostě jsem to příjmula.

  Tak tedy nevim jestli jsem bisexuál nebo lesba (dokážu si představit chodit s holkou a přiznat si to. A dokážu si s ní klidně představit pusu i postelové hrátky), jsem opravdu na vážkách.

  A hlavní můj problém jsou rodiče. Protože kdybych opravdu byla a udělala coming out před rodiči, bojím se, že by mě přesvědčovali jestli jsem si opravdu jistá jestli jsem se nemýlím nebo něco podobného (můj taťka by s tím byl nejspíš v pohodě ale mamka má názor že bisexuálové neexistují).A taky bych se obávala toho že by mě kvůli mě sexuální orientaci vyhodili z domova.

  Adell, 14 let, 10. července

  Milá pisatelko,

  děkujeme za důvěru s jakou se obracíš s tímto citlivým tématem na naší poradnu. Píšeš, že přemýšlíš nad svou sexuální orientací neboť se ti začíná ukazovat, že možná cítíš náklonnost jak k holkám, tak klukům. Zatím nemáš přímo zkušenost, probíhá to na úrovni pocitů a proto si nejsi jistá, jak to vlastně s tebou je. Myslím si, že je to tak v tvém věku přesně jak má být. Vše se probouzí a ukazuje, poznáváš sama sebe. Budeš získávat víc zkušeností, i těch z osobního tělesného kontaktu a vše se ti tím víc a víc vyjasní. Je to vývoj. Určitě o tom budeš i komunikovat s podobně stavěnými osobami a tak budeš získávat víc informací o sobě a lépe se poznáš. Jsi ve věku, kdy se v tobě sexualita  probouzí a rozvíjí, chce to  čas tomu v sobě víc porozumět, a to bez ohledu na to, jaká tvoje sexuální orientace nakonec bude. Takže tvá nejistota je úplně normální a pochopitelná. Buď k sobě citlivá a pozorná a vnímej signály těla, co chce a co nechce. Tělo je v tom dobrý učitel. Nenech se  tlačit nebo manipulovat do vztahů, u kterých ti něco v tobě říká, že jít nechceš. Sexualita je velice citlivé a zranitelné místo v duši člověka. Raději pomalu ale opravdově. 

  Píšeš pak také o tom, že máš strach, jak to přijmou rodiče. Doporučuju ti aby jsi ani v tomto nespěchala. Jak budeš lépe poznávat sebe sama a budeš si sebou jistá a pevnější ve svém rozhodnutí tak se ti bude   vůči rodičům vystupovat lépe.  Když z tebe ucítí tvou sebejistotu a náhled na to, že víš co chceš, tak tě budou víc respektovat a přijímat. Máš strach, že tě rodiče kvůli tvé sexuální orientaci vyhodí z domova. Do 18ti let, že ze zákona z domova vyhodit nemůžou. A v 18ti letech zase budeš dál než jsi teď, tvá situace bude jiná. Určitě budeš lépe vědět, jak si s životem poradit, budeš nejspíš maturovat na nějaké škole, budeš si jistá tím, kdo jsi. To jaká bude reakce rodičů můžeš asi už nyní trochu odhadnout z toho, jaký jste měly do teď vztahy. Pokud od nich cítíš přijetí, máte pozitivní, uvolněné vztahy, cítíš se doma dobře, tak se dá hodně předpokládat, že přijmout i tvou případnou jinou sexuální orientaci. Třeba jim to nepůjde hned ale postupně si na to zvyknout a naučí se s tím žít. 

  Pokud budeš potřebovat o tom víc napsat, tak můžeš třeba využít nějaký z chatů na lince důvěry pro děti nebo od Centra Locika. Můžeš se znovu obrátit i na poradnu. 

  Tak ti moc držím palce, aby se ti to vše dobře vyjasnilo a ty našla své pevné a opravdové místo v životě a mohla být spokojená s tím kdo jsi,

  s pozdravem, 

  Poradce Centra Locika

  Moje tělo - holky

  Tělesný pach, spodní prádlo

  Ahoj, mám takový dotaz, smrdí nějak pot tam dole? Nějak jinak než pot z podpaždí .A z čeho mi může spodní prádlo zavánět močí, když se utírám pořádně?

  Ahoj holko,

  V období dospívání se začíná tvořit tělesný pach v podpaží a v okolí pohlavních orgánů. Je naprosto normální, že okolí pohlavních orgánů má svůj charakteristický tělesný pach, který se liší například od pachu v podpaží.

  K vylučování nepatrného množství moči (jedna, nanejvýš pár kapek) může docházet ještě několik minut či několik desítek minut po vymočení. Tato moč se vsakuje do spodního prádla, aniž bychom si to museli uvědomovat. Ostatně jedním z důvodů, proč lidé nosí spodní prádlo, je i ochrana svrchního oblečení před znečištěním.
  Příčinou uvolnění menšího množství moči může být například stažení a následné uvolnění určitých svalů v oblasti malé pánve, k němuž dochází například při smíchu, kašli a podobně.

  Nejméně jednou denně je třeba si pohlavní orgány důkladně umýt. Nelze však očekávat, že v průběhu dne budou „sterilně“ čisté. Z hygienického hlediska je však dostačující, když se pohlavní orgány umyjí jednou až dvakrát denně. Samozřejmostí by měla být rovněž každodenní výměna spodního prádla za čisté.

  Kamarádi

  dobrý den, v poslední době mě trápí, že moji jakoby kamarádi mě využívají. Bydlím v malé vesnici a z holek jsem tu jen 2 holky, a když jim napíšu, jestli nepůjdou ven tak mi napíšou, že něco musí dělat, a když jdu kolem jejich baráku tak sedí na balkóně a nevím co mám dělat, všichni moji ostaní kamarádi jsou pryč nebo daleko. Jsem z toho dost smutná, dokonce z nich mám deprese a chodím k psychologovi a nevím co mám celé dny dělat, mám sice 9ti letého bratra, ale on semnou nic nechce dělat, dokence jsem přečetla snad všechny články o tom co dělat, když se nudím, ale nic mě nebaví.

  holka, 13 let, 19. července

  Ahoj,
  chápu, že ti kamarádi chybí, tohle je trochu nevýhoda vesnice. Je fajn, že se snažíš oslovit ostatní, aby šli ven. Šlo by domluvit, aby za tebou přijela nějaká kamarádka nebo třeba abys ty odjela na pár dní za ní? Také může být fajn odjet na nějaký tábor. Zkus si o tom promluvit s rodiči a zkuste společně vymyslet, jak by ses mohla zabavit.
  Měj se krásně,
  Péťa

  Zvířata

  Dobrý den, poslední dobou uvažuju že bych si koupila rybičku, jenže tu nemám místo na velké akvárium tak jsem si koupila malé ale ještě mi zbývá rybička.... Koukala jsem na internet jestli existuje nějaká rybička co nepotřebuje vzduchování a nevadí jí malé čtvercové akvárium, vyhledalo mi to bojovnici jenže s bojovnicí jsem měla už nějaké zkušenosti a chtěla bych vyzkoušet něco nového takže jestli nevíte o nějaké rybce která nepotřebuje vzduchování a je to něco jiného než bojovnice :-D

  holka, 13 let, 18. července

  Ahoj,
  ještě můžeš uvažovat o dalších dvou tzv.labyrintkách, které nepotřebují vzduchování a to je rájovec a čichavec. I tyto rybky si kyslík obstarávají vynořováním nad hladinu, jako bojovnice.
  Tak přeji štěstí při výběru.

  Sexuální orientace

  Dobrý den,
  je to asi hodně hloupá myšlenka, když mám jenom 14 let, jenže vůbec si nejsem jistá, zda se mi líbí kluci nebo holky.
  Nemám žádné kamarády opačného pohlaví a žádný kluk mě zatím úplně nezaujal. Moje máma tvrdí, že jsem ještě neměla možnost potkat nějakého dobrého kluka a vsadím se, že jako každý jiný rodič by chtěla jednou vidět moje děti (jakože ne adoptované).
  Taky říkala, že by jí zas tak nevadilo, kdybych byla na holky, ale netuším, jestli to myslela vážně, jelikož kdykoli někde vidí zmínku o LGBT komunitě, nevypadá, že by k této menšině měla respekt.

  Tohle asi teď bude trochu mimo téma, ale před několika dny jsem jela domů na kole, ze strmého kopce vedle nějakého chodníku, a pak jsem se náhle zadívala na jiné holky, které šly stejným směrem, když v ten moment jsem asi na chvíli ztratila vědomí a pak jsem spadla prudce na ten chodník. Nevím, jestli to bylo, protože jsem byla unavená, nebo jsem příliš věnovala pozornost těm lidem okolo.

  Takže zkráceně, moje otázka je - Mám dělat, že jsem na kluky a nechat si své myšlenky pro sebe, nebo být sama sebou..?

  holka, 14 let, 16. července

  Ahoj,
  nejistota ohledně sexuální orientace se u lidí tvého věku vyskytuje docela často. Je fajn dát si dost času, rozhlížet se kolem sebe a uvidíš, jestli tě nakonec budou přitahovat spíš kluci nebo holky.
  Svoje myšlenky ohledně své orientace si nemusíš nutně nechávat pro sebe. Může být přínosné promluvit si o nich s kamarádkami nebo s maminou, pomůže ti to srovnat si myšlenky.
  Měj se krásně!
  Péťa

  Škola

  Zdravím všechny, měla bych jeden dotaz. Nedávno ještě když jsem chodila do školy tak jsme měli každý pátek karierního poradce či co. A jeho úkolem byl abychom si my za ty jeho hodiny uvědomili na jakou školu chceme jít. No a tak před koncem školního roku se všech zeptal na jakou školu bychom teda chtěli jít. Všichni nakonec kromě mě odpověděli na jakou tu školu by chtěli. Vím že na výběr mám ještě dost času, ale tak trochu mě trápí, že ani nevím co mě baví a ani nevím co chci vůbec v životě dělat. A tak moje otázka zní jak si mám vlastně vybrat SŠ?

  holka 14 let, 17. července

  Ahoj,
  výběr školy může být poměrně náročný, zvlášť, když si nejsi úplně jistá, jaké povolání by tě bavilo. Může pomoci projít si na internetu existující povolání a zamyslet se, jaké by tě lákalo zkusit. Studium, které je k němu potřeba už pak najdeš snadno.
  Rozhodnutí se pro povolání je možné trochu oddálit, když půjdeš studovat na gymnázium, to se zabývá tak nějak vším a až kolem maturity se řeší, kam jít studovat dál. Na gympl to ale chce, aby si učení se dobře zvládala.
  Bylo by možné řešit výběr školy s kariérním poradcem i v dalším roce? Pokud ano, určitě to využij. 😊
  Jak jsi psala na začátku, máš ještě čas se rozhodnout, věřím, že se ti nějaká škola zalíbí ještě dřív než bude třeba rozeslat přihlášky.
  Držím palce!
  Péťa

  Kluci a láska

  Ahoj, mám takový problém, potřeboval bych holce říct že se s ní rozcházím ale ne tak aby z toho byla smutná.

  Předem děkuji za odpověď.

  kluk, 11 let, 16. července

  Ahoj,
  rozchody jsou často náročné, zvlášť pokud se jeden chce rozejít a druhý ne. Zkus jí vysvětlit, proč se chceš rozejít, aby rozuměla důvodům, proč už s ní nechceš dál chodit. Dej jí pak dost času, aby to mohla nějak zpracovat. Také si promysli kdy a kde jí to řekneš. Není např. moc dobré rozcházet se před důležitým testem ve škole. Smutná asi bude stejně, tomu nejde dost dobře předejít, ale časem se s tím s pomocí kamarádek a rodiny vyrovná.
  Držím palce, ať to vezme dobře,
  Péťa

  Moje tělo - holky

  Bílé skvrny na zubech

  Zdravím, potřebuji radu. Na některých zubech mám bílé skvrny. Zuby si čistím a všechno.Dost mě to trápí, protože je to zrovna na těch zubech který jsou nejvíce vidět (ty přední). Dá se to nějak vyléčit? Zmizí to někdy? Co dělat proto aby to zmizelo?Když jdu k zubaři, tak se k tomu nikdy nijak nevyjádří.
  Přeji hezký den, a předem děkuji za odpověď.

  holka, 14 let, 17. července

  Ahoj,
  bohužel nikdo z odpovídajících v poradně není stomatolog a i kdyby byl, bylo by těžké odpovídat na dálku a online. Sama vím, že bílé skvrny na zubech mohou mít celou řadu příčin - od užívání antibiotik ve velmi raném věku, až po demineralizaci skloviny. Je potřeba, aby je prohlédl odborník a posoudil situaci. Stejně tak by ti měl říci, jaké jsou možnosti nápravy, protože bohužel například skvrny způsobené užíváním antibiotik už nikdy nezmizí a je potřeba zásahu odborníka. Není mi příliš jasné, proč se k tvému problému tvůj zubař nevyjádřil, ale určitě se ho na to zeptej. Pokud tě jeho odpověď a přístup neuspokojí, neboj se klidně objednat se na konzultaci i jinam a získat názor dalšího odborníka.
  Měj se hezky!
  Bára

  Menstruace a výtok

  Odebírání moči při menstruaci

  Dobrý den mohla bych se zeptat mám 🩸 a mám jít na 13 prohlídku a máme vzít moč nemůže 🩸 nějak ovlivnit moč a mamka neví že mám 🩸 tak že se bojím že to tu moč nějak ovlivní.

  holka, 13 let, 16. července

  Ahoj,
  nejsem sice lékař, ale pokud je mi známo, mimo nutné případy se odběry moče směřují mimo období menstruace. Určitě by bylo vhodné maminku (a posléze i lékaře) na tuto skutečnost upozornit a troufla bych si odhadovat, že tě nejspíš požádá, abys ranní moč přinesla po skončení menstruace. Ale je samozřejmě potřeba domluvit se s ním, jaké řešení bude preferovat.
  Měj se hezky!
  Bára

  Holky a láska

  Nemám číslo na kluka, který se mi líbí

  Ahoj,
  byla jsem na týdenním táboře a tam byl jeden kluk. Byl ke mně milý atd. Líbil se mi a trochu jsem to možná i dávala najevo, a teď když už jsme doma, tak mi strašně moc chybí. Oba bydlíme v jiném městě. Možná se občas potkáme na nějakých akcích, ale i tak, lituji, že jsem si s ním nedala tel. č. ;-(;-(;-(

  holka, 11 let, 15. července

  Ahoj,

  úplně chápu, že vzpomínáš na kluka z tábora, který se Ti líbil, a že Ti teď schází. Táborové lásky dokážou hodně zamotat hlavu. Vnímám, že Tvoje pocity jsou silné natolik, že jsi Alíkovi ani nenapsala, s čím bys přesně chtěla poradit. Nic se ale neděje, zkusíme Ti odpovědět, jak nejlépe to půjde.

  Z toho, co píšeš, vyplývá, že Tě nejvíc mrzí, že nemáš telefonní číslo toho kluka. Předpokládám ale, že víš, jak se jmenuje, a že bys mohla kontakt na něj najít internetu, zejména sociálních sítích. Pak ho můžeš oslovit a telefonní číslo ani nepotřebuješ. Kdyby to náhodou nešlo, můžeš zkusit zjistit, kam chodí asi do školy, a napsat mu tam (obyčejný papírový dopis). Taky bys mohla napsat pořadateli tábora požádat ho, aby Tvé číslo zaslal tomu klukovi (jeho telefonní číslo Ti asi jen tak někdo nedá). Pak už by bylo jenom na něm, jestli by se Ti ozval, nebo ne.

  Možná máte i společné kamarády, kteří by vás mohli propojit, můžeš zkusit zapátrat a zapojit třeba i svoje kamarádky.

  Taky nemusíš dělat vůbec nic a o své táborové lásce jenom snít - psát si do deníku, co se Ti honí hlavou a co prožíváš, psát "jako" dopisy a představovat si tvář toho kluka, jeho oči, úsměv... I to je něco, co si člověk užije a na co později rád vzpomíná. Můžeš snít o tom, že se opravdu potkáte na nějaké akci a Ty si to telefonní číslo na něj skutečně vezmeš. A třeba se to jednou stane :)

  V každém případě přejeme co nejhezčí zamilované prázdniny,

  Modrá linka

  Zvířata

  Ahoj,
  moje kamarádka má zakrslého králíčka, kterému jsou 4 roky. Králíček odmala chodí na záchod, který má v kleci. Před třemi týdny začal čůrat různě po kleci a mimo ni. Vůbec nevíme, co se s ním mohlo stát. Předem děkujeme za odpověď.

  holka, 12 let, 15. července

  Ahoj.
  Zakrslí králíci jsou velice citlivá zvířata na jakékoliv změny. Změny ve stravě , v umístění klece, v typu podestýlky apod. Také může hrát roli, zda jde o samičku či samečka, zda je králík vykastrovaný. To vše může způsobit změny v jeho chování. Pokud by se ještě k tomu přestal starat o svou srst, mohl by to být důvod k návštěvě veterináře, zda netrpí nějakou nemocí... Napadá mě, když píšeš jen o čůrání, jestli nemůže mít potíže právě třeba s močovým měchýřem. Pokud problém nepřestane a je to jen trochu možné, bylo by dobré navštívit lékaře. Držím palce.