Poradna: Alík radí dětem

Na otázky odpovídají

pracovníci linky důvěry Modrá linka, Alíkova kamarádka BáraV, odborníci přes výživu z projektu Vím, co jím, odborníci na boj proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

Dotazy smí pokládat čtenáři mladší 16 let.

Jiné téma

Ahoj,
mám problémy v rodině a já se tím trápím. Můj bratránek si našel před nedávnem manželku a od té doby se od svojí rodiny odděluje a je spíše u manželčiny rodinou. A před nedávnem mi zemřela teta tak se řeší něco o dědictví. Kvůli tomu se vše zhoršuje, protože ho rodiče nemají rádi a k babičce už nejezdí ani jí už 3 měsíce nedal vědět. A až skončí dědictví tak si myslím že skončí vztahy mezi námi a bratránkem. Teť jsem jediná co si s bratránkem dopisuje o obyčejných věcech. A já bych chtěla ty vztahy nějak vylepšit ale nevím jak.
Byla bych ráda za radu tak zatím děkuji za přečtení.

holka, 13 let, 22. dubna

Ahoj,
dovedu si přestavit, že problémy v rodině s bratránkem Ti způsobují nepříjemnosti. Moc se mi libí, že bys chtěla vzájemné vztahy v rodině vylepšit. Dospělí někdy opravdu řeší složité věci jako je dědictví a často to může nabourat předchozí fungování. Jejich vztahy, bohužel, nemůžeš moc ovlivnit, záleží to hodně na nich samotných. Můžeš ale mluvit o svých pocitech s rodiči a s babičkou, říct jim, jak Tě to mrzí a že by sis přála, aby se to změnilo.

Vztahy mezi Tebou a bratrancem ale nemusí vůbec skončit, je dobře, že si s ním dopisuješ, můžeš se s ním i někdy vidět, třeba u nich doma, pokud by s tím vaši souhlasili. Hodně změní i čas, až se vyřeší dědictví, je možné, že se naopak vše uklidní a časem se vztahy začnou pomalu zlepšovat.

Přejeme klidné dny,
Modrá linka

Jiné téma

Ahoj, prosímvas mám otázku, jde nějak zařídit aby se mi každý den zdál sen? Vím že to zní jak blbost, ale vždy jak se mi zdá sen (nějaký pěkný ovšem) tak ten další den jsem taková šťastnější a mám lepší náladu protože mě prostě fascinuje co mozek dokáže. Vždycky před spaním skouším myslet na nějaký příběh, ale nikdy se nestalo, že pak ten přibeh ve snu pokračoval. Sny mám fakt málokdy a pokud nejde aby se mi zdály pořád tak chci alespoň mít sny vícekrát, je to pro mě něco jako "zábava ve spánku" :D předem děkuji za odpověď

holka, 12 let, 21. dubna

Ahoj z Modré linky,

chápu, že máš ráda hezké sny. Je fajn probudit se s příjemným pocitem. Neznám však žádný recept, který by zaručil, aby se Ti zdál sen, jaký chceš. Můžeš si před spaním i nadále představovat něco hezkého, nebo si prohlížet hezké obrázky, podívat se na oblíbenou pohádku, číst pěknou knížku, poslouchat příjemnou hudbu - prostě se příjemně naladit. A když se budeš umět hezky naladit, nebudeš vlastně ani potřebovat sny, můžeš svou náladu ovlivňovat sama. A to je důležitější, než muset čekat, jestli se Ti sny zdát budou nebo ne.

Přejeme Ti hezké jaro.
Modrá linka

Šikana

Ahoj aliku ve skole mne sikanuji a rikaji pokud to reknu rodicum nebo uciteli nebonine bryxove tak ze mne zabyji oni sou toho schopni. comam *delat. Piratmi bojim se chodit do skoli _*****kdyt nejsem ve skole citim se volna a beze problemu.......................... Nekdy sy myslym ze. Uz mne na svjete netesy co mam delat? **____*_*

holka, 10 let, 18. dubna

Ahoj z Modré linky,

šikanování rozhodně není v pořádku, je dobře, že píšeš. Když říkáš, že by byli schopni Tě i zabít, představuju si, že to je asi dost vážné a pro Tebe i děsivé. Chápu, že máš strach, když Ti vyhrožují. Ale i přesto je třeba obrátit se na někoho dospělého, komu věříš a kdo Ti může pomoct. Nejlépe na rodiče, kteří to mohou přijít do školy řešit, nebo přímo ve škole nějaké Tvé oblíbené paní učitelce, školní psycholožce, pokud ji ve škole máte. Jakmile to budou vědět dospělí, můžou Tě před nimi ochránit.

Když nás druzí šikanují, je přirozené, že se jich bojíme. Úplně chápu i to, že se Ti pak do školy nechce a je to velká úleva, když odejdeš. Něco takového bys ale zažívat neměla, je proto dobře, že to chceš řešit. Na konci dotazu ještě píšeš, že Tě už nic netěší, nevím s čím vším to máš spojené, jestli se šikanou, nebo jestli Tě trápí ještě něco jiného. Určitě bude fajn, když se i s tímto na někoho obrátíš a svěříš se mu. Můžeš třeba zavolat na naší Modrou linku, kde můžeme společně více probrat a vymyslet, co s tím.

Přejeme Ti hodně sil
Modrá linka

Škola

Ahoj poradno doufám že pomůžete. Ve škole máme jako třídní jednu zlou učitelku a ona mi (nikomu jinému) pořád ubližuje,fackuje mně,kope do mně,dělá mi naschvály a pořád mně před všema ztrapňuje.Co mám dělat??Prosím pomožte����.

holka,11let, 18. dubna

Ahoj z Modré linky,

pokud se k Tobě chová učitelka tak, jak popisuješ, určitě to není v pořádku - něco takového si nemůže dovolit k žádnému druhému člověku. Chtěla bych Tě proto podpořit v tom, aby ses obrátila na někoho dospělého a svěřila se mu s tímto problém, aby se Tě mohl zastat a situaci zastavit. Můžeš to říct rodičům nebo někomu jinému v rodině. Také se můžeš obrátit na někoho ve škole, komu věříš, třeba nějaké oblíbené paní učitelce nebo školní psycholožce, pokud ji ve škole máte.

Přejeme Ti klidné jarní dny.
Modrá linka

Holky a láska

Ahoj,Alíku.Chtěla bych chodit s klukem kterému je 14-15.Ale mně je 12 . Myslíš že můžu být s 15 klukem když mi je 12?

holka, 12 let, 18. dubna

Ahoj,

je prima, že jsi potkala někoho, kdo Tě natolik zaujal, že bys s ním chtěla chodit. Pokud to tak má i ten kluk, nemělo by vám nic bránit v tom, abyste byli spolu. Jistě, 3 roky mohou být rozdíl - nicméně právě to některým párům vyhovuje, jiným překáží. Je především na vás, jak vám spolu bude a jak se věkový rozdíl bude projevovat. Co se týče zákona, jde jen o to, abyste spolu neměli sexuální aktivity, které jsou mladým lidem do 15 let zakázané.
Přemýšlím taky nad tím, že by mohlo být fajn znát názor lidí kolem vás - probrat to s kamarády, rodinou... Ti všichni můžou mít postřehy a třeba taky zkušenosti, které by vás v rozhodování o vztahu mohly posunout.

Přejeme krásné jarní dny
Modrá linka

Kamarádi

Ahoj..Chtěla bych se poradit ohledně mé povahy...
Mám kamarádky, před kterými se nestydím a udělám cokoliv, ale když s nimi jdu do party jiných lidi, se kterými se vidím každý den, nemluvím..
Ne že bych se styděla, tak že bych neřekla ani slovo, ale nedokážu se chovat normálně.
Další problém je ten, že na vesnici chodíme velká parta lidi ven a tady nemám ty kamarádky..A já s lidmi hraju různé hry, ale moc se nebavíme.. Připadám si tam taková navíc a zda se mi, že nikoho můj názor nezajímá..Chtěla bych se změnit a nebát se..Miluju, když jsem mezi lidmi. Nesnáším samotu, ale nedokážu se otevřít. Dalo by se to nějak změnit? Udělám pro to cokoliv

holka, 14 let, 17. dubna

Ahoj z Modré linky,

píšeš, že s některými lidmi se nestydíš, s jinými ano. Je dobře, že nad tím přemýšlíš víc do hloubky a chceš hledat cesty, jak se celkově ve vztazích cítit lépe. Obecně platí, že vztahům se člověk učí právě tím, že zkouší vztahy navazovat, a to znovu a znovu, učí se z vlastních chyb, opakuje to, co mu funguje.

Takto po internetu Ti, bohužel, nedokážeme poradit konkrétně, Poněvadž se na Alíkovu poradnu obracíš opakovaně, a to zejména v oblasti vztahů, ráda bych Tě podpořila v tom, aby sis našla pomoc, která pro Tebe bude účinná - tedy někoho, kdo se Ti může věnovat opakovaně, povídat si o tom s Tebou. Může to být někdo v rodině či ve škole (nejlépe školní psycholožka, pokud ji ve škole máte), případně psycholožka (psycholog) mimo školu.

Přejeme Ti bezstarostné jarní dny.
Modrá linka

Kluci a láska

Ahoj.Je mi 14 a doteď jsem nikdy neměl holku,ale chtěl bych,ale nevím jak na to.
Poradíte mi prosím ?

kluk, 14 let, 24. dubna

Ahoj,
chápu, že bys chtěl s někým chodit, ale jsem si jistá, že ti nikdo nedokáže dát univerzální radu, jak zařídit, abys potkal dívku, která tě zaujme a dokázal jsi ji zároveň zaujmout i ty. Ono pověstné jiskření tě může potkat kdekoli a kdykoli. Dívku, která tě zaujme, a která bude stejné sympatie cítit i k tobě, můžeš potkat náhodně na ulici a klidně je možné, že nečekané sympatie vzplanou i k někomu, koho třeba teď vídáš denně a zatím by tě nenapadlo, že by z toho něco mohlo být. Na lásku neexistuje žádný vzorec a to je na ní zároveň to krásné; že tě může potkat i zcela nečekaně.
Je proto těžké poradit ti, jak potkat tu pravou. Samozřejmě je větší pravděpodobnost, že si porozumíš s někým, s kým tě budou pojit společné zájmy. Například s nějakou dívkou, s níž navštěvuješ kroužek, chodíš do týmu, děláte nějaké společné aktivity a podobně. Ale zároveň ti samozřejmě nikdo nemůže zaručit, že tam skutečně svou první lásku potkáš. Proto lze poradit snad jen to, že bys měl chodit s očima otevřenýma, dívat se kolem sebe, naslouchat ostatním lidem a možná nakonec zjistíš, že jsi měl svou první lásku celou dobu takříkajíc před nosem.
Držím ti palce!
Bára

Moje tělo - kluci

Ahoj alíku mám problém předkožka mi de sice přetáhnout až za žalud ale vždycky když se snažím zase předkožku vrátit aby zase zakryvala žalud tak se mi ta předkožka shrnuje dovnitř k žaludu předem dík za odpoved.

kluk, 11 let, 23. dubna

Ahoj,
velmi ráda bych ti pomohla tvůj problém vyřešit, ale bohužel nikdo z nás (a nikdo na světě) nedokáže „ordinovat“ na dálku a online. I kdybychom na dálku dokázali odhadnout, kde je problém (což nedokážeme, protože nikdo z nás není urolog), stejně bychom si nemohli zodpovědně troufnout napsat ti na dálku diagnózu bez toho, aniž bychom tě viděli. Pokud máš tedy pocit, že s tvým tělem není něco v pořádku a to, o čem píšeš, ti způsobuje nějaké problémy, nebo tě to dokonce bolí, je potřeba objednat se k lékaři, který tě vyšetří a rozhodne o případné léčbě (samozřejmě v případě, že by byla potřeba).
Držím palce!
Bára

Moje tělo - kluci

ahoj alíku zase mám dotaz skrz mé tělo jak sem již říkal chodím do posilovny ale chci vědět jestli váhy které tam zdvihám jsou normální protože na cvik leg press mám 300kg na mrtvý tah mam 150kg vážím 67kg a je mi 14 za tři měsíce mi bude 15 tak bych chtěl vědět jestli váhy které zdvihám jsou normální ještě bych chtěl chtěl dodat že cvičím třetím rokem ale teprv 1,5 roku v posilovně děkuji za odpověď

anonymní kluk, 14 let, 24. dubna

ahoj,
váhy, se kterými cvičíš, se nám zdají hodně vysoké. S ohledem na stále probíhající růst a vývoj se spíše dospívajícím doporučuje cvičit s nižšími váhami.
Je to hodně specializovaná aktivita, o které ale nemáme až tak detailní informace, abychom Ti řekli přesněji jaké váhy jsou vzhledem k Tvému věku a kondici vhodné. Nejlépe by Ti v tomto poradil lékař, sportovní lékař nebo dobrý trenér, který se tréninku dospívajících věnuje.
Bylo by tak vhodné vše probrat s někým z těchto odborníků.
Ať se Ti vše daří přeje Vím, co jím

Jiné téma

Dobrý den,
vždycky kdy se vrátím z běhání tak mě bolí pata, mohli by jste mi s tím nějak poradit?
Předem děkuji

kluk, let, 22. dubna

Ahoj,
příčin bolesti paty po běhání může být hned několik: špatná technika běhu, nevyhovující boty, nebo třeba ploché nohy, či růstové bolesti pat. Skutečnou příčinu dokáže určit pouze odborník (ortoped, či sportovní lékař), který tě vyšetří. Pro začátek ale určitě můžeš zkusit cvičení na protahování chodidel (třeba zvedaní drobných předmětů pouze za pomoci chodidla, či spouštění pat z nízkého stupínku, při kterém protáhneš i achillovy šlachy a lýtkové svaly). Případně si můžeš zakoupit takzvané podpatěnky, které dostaneš v jakýchkoli zdravotnických potřebách. Podpatěnky tlumí došlap a namáhání pat. Pokud ani tato opatření nepomohou, bude nutné navštívit lékaře, který stanoví diagnózu a navrhne léčbu.
Měj se hezky!
Bára

Poděkování poradně

Ahoj chci vám opět poděkovat za Vaši aktivitu nemohu si stěžovat vše je tak jak má bít.
Moc děkuji mohu se na vás kdykoliv obrátit ahoj.

holka, 12 let, 21. dubna

Ahoj,
děkujeme za milou zprávu a jsme moc rádi, že můžeme uživatelům poradny pomoci. Dovoluji si poděkovat i za své kolegy.
Měj se hezky!
Bára

Menstruace a výtok

Ahoj psala jsem tady ohledně moji masturbaci když jsem se (možná) odpanila ale pak mi Mamka řekla že to budou asi mesicky tak od té doby (byl to asi konec února nebo začátek března) jsem žádné „mesicky“ nedostala�� myslím si že nejsem panna nebo jsem se proste tam dole někde zvenčí poranila... protože od té doby když masturbuju tak si na to dávám docela pozor a kontroluju si prsty a už žádná krev není ... fakt mám o sebe starost i v tom smyslu že pořad mesicky nemám za 20 dnů budu mít 14 a pořad nic vážím okolo 49kg a merim 172cm a pořad nic Mamka to dostala nějak ve 14 a dvou měsících což mi ještě není ale připadám si divně protože každá holka co snad znam už to má

holka, 13 let, 20. dubna

Ahoj,
jak už jsem psala, bohužel neexistuje způsob, jak určit online a na dálku diagnózu, i kdybychom se snažili sebevíc. Nejjistější by samozřejmě bylo navštívit lékaře, který zjistí přesně, jaká je situace. Na druhou stranu si upřímně nejsem jistá, jestli je to potřeba, pokud nemáš žádné obtíže a bolesti. Ve třinácti letech máš na zahájení pravidelného menstruačního krvácení ještě spoustu času. Většina odborníků se kloní k názoru, že zahájení menstruace do šestnácti let (někteří tvrdí, že i do sedmnácti) je zcela normální. Troufám si proto říct, že si skutečně nemusíš dělat starosti a dát svému tělu čas.
Měj se hezky!
Bára

Milování

Ahoj Alíku,
Mám takovou otázku která mi vrtá už dlouho v hlavě. Když budou mít sex dva nezletilý a bude to zcela dobrovolné budou za to potrestáni? Popř. Budou potrestáni jejich rodiče ? Děkuji

holka, 20. dubna

Ahoj,
sexuální styk není legální do patnácti let v žádném případě. Nezáleží na tom, zda se jedná o dobrovolné rozhodnutí, či nikoli. Základními charakteristikami legálního pohlavního styku je to, že oba účastníci dovršili věk patnácti let a pohlavní styk je dobrovolný.
Měj se hezky!
Bára

Menstruace a výtok

Ahoj mám jen jednu otázku. Mám docela skazene zuby klasickými kazy ale, jen se chci zeptat jestli to nezabranuje tomu že dodnes nemám menstruaci a zamyslela jsem se že bych mohla mít problémy v dospívání a těhotenstvi v budoucnu myslím si to správně nebo ne?

holka, 12 let, 20. dubna

Ahoj,
zubní kazy s nástupem menstruace, nebo průběhem dospívání žádným způsobem nesouvisí. Už v březnu jsem ti odpovídala, že tvé tělo začne menstruovat tehdy, až na to bude připravené. Odborníci považují za normální, pokud začne dívka menstruovat do šestnácti let (někteří uvádí dokonce sedmnáct let). Máš tedy ještě spoustu času a rozhodně se tím nemusíš nijak stresovat.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - váha

Dobrý den,
Vážím 103 kg,měřím 185 a je mi 14 let.Všichni spolužáci se mi smějou,že jsem tlustej a tak.Ale já si vždy řeknu v hlavě „jenom ti závidí“.Ale sám chci se svou váhou něco dělat protože chci být hubený a chci jim ukázat,že to dokážu,ale nevím jak.A ještě k tomu mám křivá záda a s tím bych chtěl taky něco dělat.
Poradíte mi prosím ?

kluk, 14 let, 18. dubna

ahoj,
Tvoje váha je opravdu s ohledem na Tvůj věk i výšku poměrně vysoká. Jsi ale také vyšší než kluci v Tvém věku obvykle bývají a ještě dále nejspíše porosteš.
Ideální by tak bylo váhu udržovat, zatímco dále porosteš. K tomu nejlépe přispívá pravidelný pohyb - alespoň 30 minut pohybu denně. Může to být jakýkoliv pohyb, který Tě bude bavit - jízda na kole, koloběžce, skateboardu, plavání, procházka svižnou chůzí, lehké posilování s vlastní váhou, apod. Zkus si promyslet, co by Tě bavilo.
Kromě pohybu je ale nutná i vhodná strava - protože pořád rosteš, neměl bys rozhodně hladovět, naopak jez pravidelně. Měj denně 3 hlavní jídla a mezi nimi menší svačinky.

Zkus ze svého jídelníčku vyřadit jídla rychlého občerstvení, slané pochutiny jako jsou např. slané oříšky nebo tyčinky či chipsy, zkus omezit sladkosti a když Tě honí mlsná, dát si např. jen kousek čokolády. Zařazuj ovoce a zeleninu, mléko a mléčné výrobky (jogurty, tvaroh, sýry), ryby a libové maso, luštěniny a obiloviny (ovesné vločky, chleba, žitný chléb, těstoviny, rýže - třeba i celozrnný kuskus), brambory, malé porce nepražených a nesolených ořechů.
Tipy na svačiny a na další vhodná jídla (a také recepty) můžeš najít na webu Vím, co jím:
www.vimcojim.cz/magazin/clanky/o-vyzive/Idealni-svaciny-pro-deti-i-dospele.-A-co-si-radeji-nedat%5f%5fs10010x11127.html
www.vimcojim.cz/magazin/clanky/o-vyzive/Projezme-se-ke-zdravi---jak-na-pestry-a-vyvazeny-jidelnicek%5f%5fs10010x10935.html

Ohledně křivých zad - tady nemůžeme poradit na dálku. Bude nejlepší, když společně s jedním z rodičů zajdeš k Tvému lékaři a zeptáte se na více informací. Lékař Vám jistě vše vysvětlí a doporučí, co je možné s tímto zdravotním problémem dělat. Někdy mohou být vhodné speciální cviky, které člověka naučí odborník - fyzioterapeut.

Držíme palce, ať se Ti dobře daří!
Vím, co jím

Milování

Ahoj, mám dotaz. Od kolika let jsem trestně odpovědná? Poslední dobou se setkávám s tím, že se to posouvalo na 14 let. I sex a tyhle věci. Zkoušela jsem si to vyhledat i na internetu, ale tam jsem všude viděla články, že to tak opravdu je, ovšem všechny ty články byly už starší, například z roku 2005 a tak. A tak tedy chci vědět, jak to tedy všechno je?

holka, 14 let, 18. dubna

Ahoj,
to jsi hledala špatně, nikdo tuto hranici v ČR nesnížil, viz třeba:
cs.wikipedia.org/wiki/Trestní%5fodpovědnost
Je to stále patnáct let, už strašně moc dlouho. Ani v roce 2005 nebyla nižší.

Mám pro tebe tip O=: Hledáš-li takové věci vyhledávačem, příště začni tím, že zkusíš vyhledat opačné tvrzení k tomu, které chceš prověřit (v tomto případě třeba „hranice trestní odpovědnosti 15 let“). Jinak se ti může snadno stát, že uvěříš naprosté pitomosti, jen proto, že ti připadá na první pohled správná a někdy ji někdo někam napsal. Jakmile najdeš, že se někde píše to a jinde ono, pak musíš přemýšlet nad tím, který zdroj je lepší autorita. (Ne nutně, který je novější.)

Přestože Wikipedii může upravovat kdokoliv, na změny v jejím obsahu dohlíží poměrně dost lidí, kteří opravují případné chyby. Navíc tam bývá spousta informací důkladně ozdrojovaná (i když zrovna u té trestní odpovědnosti ne :-)).

Alík

Význam slova

Ahoj.
Zajímalo by mě, co to znamená, když někdo řekne, že je nadženej.
Děkuji za odpověď.

holka, 12 let, 18. dubna

Ahoj,
pravděpodobně neumí správně vyslovit R a chtěl říct nadrženej. :-D

Viz cs.wiktionary.org/wiki/nadržený.
Nejpravděpodobnější význam, ve kterém jsi mohla toto slovo slyšet, bude ten třetí, tedy: mající potřebu se sexuálně vybít, touhu po sexu.

Alík

Holky a láska

Ahoj,Alíku. Líbí se mi jeden kluk z naší školy.Potkala jsem ho na chodbě s kamarádem chtěla jsem si s nim plácnout, ale on nic.Nevím jestli moji ruku nevnímal nebo se stydělat dat mi placak před svým kamarádem nebo mně nechce.Prosím Pomoc chtěla bych vědět co si o tom myslíš jestli mně chce nebo ne!

holka, 13, 17. dubna

Ahoj z Modré linky,

ptáš se, jestli Tě kamarád chce, nebo nechce - když si s Tebou nechtěl dát na chodbě placáka. Rádi bychom Ti odpověděli, ale nevíme - ví to opravdu jenom ten kluk. To, že si s Tebou neplácnul ale nemusí vůbec znamenat nezájem z jeho strany. Možností je víc - možná že o Tebe nemá zájem, ale taky mohl být překvapený, v rozpacích, možná neměl náladu jen tak si dát placáka...

Pokud chceš vědět, že má o Tebe zájem, můžeš se s ním zkoušet kontaktovat dál, třeba takto nezávazně, jak jsi to udělala teď, můžeš zkusit pěkné pohledy, úsměvy, navázat rozhovor (třeba na jeho oblíbené téma, pokud ho znáš - pokud ne, můžeš zapátrat u dalších kamarádů nebo na sociálních sítích); můžeš ho třeba požádat o pomoc s nějakou záležitostí.

Můžeš ho také zkusit potkat jinde, než ve škole, na nějakém kroužku, při sportu apod. Kdybys chtěla být odvážnější, můžeš se ho zkusit zeptat sama, jak na tom u něj jsi. Klidně osobně, nebo třeba dopisem (klasickým nebo elektronickou zprávou). Kdybys ho chtěla kontaktovat osobně, je vždycky lepší, když u toho nikdo není a máte prostor jen pro sebe.

Přejeme pěkné jarní dny,

Modrá linka

Tajemno

Zdravím zas a znova,
už dlhšie si neviem vysvetliť jeden jav, konkrétne sa to týka snov.
V jednom sne som počul krik, plač, neskôr dážď a nakoniec zvony... Potom som sa z toho zobudil. Na druhý deň sa v dedine na druhej strane okresu (celkom blízko môjho bydliska) stal hneď zrána masaker, pri ktorom jeden mentálne postihnutý človek sekerou zabil jednu pani (rozsekol jej lebku) a jej manžela vážne poranil.
Asi mesiac po prvom sne som mal druhý sen - o drogách. Videl som v ňom trávu, balíčky s bielym práškom, tabletky apod.
No a na druhý deň v susednom meste prebehla policajná razia, pri ktorej zhabali veľké množstvo pervitínu.

Mohli by moje sny byť nejak napojené na dianie v okolí? Alebo proste prečo sa mi toto deje? Je to celé nejaké divné... Možno vám to niektorým pripadá ako výmysel, ale ubezpečujem vás že sa to reálne stalo.
Vďaka za odpoveď.

kluk, 14 let, 14. dubna

Zdravíme z Modré linky,

nedivím se, že se zabýváte souvislostí svých snů a dění ve Vašem okolí. Podle toho, co popisujete, se jedná o něco ne úplně obvyklého, ale úplně tomu věřím. Některé věci "mezi nebem a zemí" se totiž opravdu dějí. Jsou lidé, kteří mají citlivější vnímání, které se odráží například ve snech, předtuchách nebo přejímání událostí nebo dění. Proč tomu tak je, je stále předmětem vědeckého zkoumání, na které není jednoduchá a jednoznačná odpověď.

Z toho, co píšete, vnímám určitou míru znepokojení. Pokud tomu tak je, bylo by dobré obrátit se na psychologa, například i na školního. Myslím, že ke zneklidnění není důvod.

Klidné dny,

Modrá linka

Škola

Ahoj poradno.Pár lidí v naší třídě se chová strašně hloupě např:běhají,házejí po sobě,ječí a frajeří se a já to prostě nestrpím.Nenávidím ten řev atd.Chci se zeptat jak tohle zastavit ?? Když je poprosím ať budou potichu tak mají hloupé poznámky např:sám buď atd.Prosím aspoň mi řekněte jak to nevnímat ,protože se asi z toho zhroutím.
Předem děkuji za odpověď. :)

kluk, 13 let, 15. dubna

Ahoj z Modré linky,

umím si představit, že Tě hluční spolužáci rozčilují, když chceš mít klid. Na druhou stranu, pokud to nedělají v hodině (pokud ano, je to věc vyučujících, a v tom případě to můžeš řešit s nimi), mají spolužáci právo se odreagovat od výuky a věčného sezení v lavici.
Pokud tedy máš možnost, můžeš se Ty sám vzdálit do nějakého klidnějšího místa. Nebo by ses mohl zeptat některého z vyučujících, zda bys mu o přestávce mohl s něčím pomoci. Pokud ne, potom můžeš svou pozornost směřovat k nějaké konkrétní činnosti – můžeš například ve sluchátkách poslouchat nějakou klidnou hudbu, zvuky přírody, případně si tam pustit třeba angličtinu nebo němčinu, můžeš si číst, kreslit – prostě se věnovat nějaké činnosti, kterou se od výuky odreaguješ Ty. To je i principem veškerých relaxačních a meditačních technik – plně soustředit svoji pozornost na nějaký konkrétní předmět.

Přejeme Ti klidnější jarní dny.
Modrá linka