Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alík radí dětem

  Na otázky odpovídají

  pracovníci linky důvěry Modrá linka, psycholožka BáraV, MUDr. Jiří Staněk, bojovníci proti kouření z projektu Nekuřátka, vědecký nadšenec Pragmatik a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze čtenáři mladší 15 let.

  Kamarádi

  Osmiletý gympl a kamarádky

  Ahoj poradno,
  Jak už jsem sem jednou psala;chci jít na osmileté gymnázium,a dnes o tom začal náš učitel mluvit a mě se sevřel žaludek a třesu se a bojím se že ty příjímačky nedám.Pořád mám stres a když si lehnu začnu na to myslet a úplně mi zdřevěnají nohy.Na pedagogicko-psychologické poradně nám řekli,že na to mám ale teď nějak nevim...
  Ale ještě se bojím jedné věci;že když se na ten gympl dostanu,tak že nezapadnu až teď jsem si uvědomila,že odejdu od nejlepších kamarádek co jsem kdy měla a kvůli učení na ně vlastně ani nebudu mít čas.Jedna kamarádka chce ale chce úplně na jiné než já.Jak se stím vším mám vyrovnat?;-(
  Děkuji za odpověď
  Emaeiffel

  holka, 11 let, 13. února

  Ahoj Emaeiffel,

  píšeš o strachu z přijímaček a ze ztráty kamarádek. Strach je přirozený pocit, který velmi často provází téměř každého z nás, obzvláště když máme nepříjemné zkušenosti z minulosti nebo nám na něčem hodně záleží. A protože Ty o strachu píšeš opakovaně, chci Tě znovu podpořit, abys na své strachy nebyla sama, svěřila se rodičům (klidně jim ukázala naši opakovanou komunikaci, aby pochopili, že opravdu potřebuješ pomoct). A spolu s rodiči se můžete obrátit i na pomoc psychologickou. Je skutečně důležité, abys na to vše nebyla sama.

  Rozumím i Tvým obavám, že přijdeš o kamarádky. Nejprve Tě chci povzbudit, odchod na jinou školu ještě nemusí znamenat konec předchozího přátelství. Můžete se s holkama dál vídat po škole, o prázdninách, navštěvovat se o víkendech. A navíc dostaneš šanci poznat i nové kamarádky a kamarády. Tvým obavám, jestli zapadneš, rozumím. Ale nelze nic jiného, než se s nimi někomu svěřit, mít o nich s kým mluvit, najít si podporu, abys o tom zbytečně nepřemýšlela, protože to moc nepomáhá. Můžeš si o tom třeba s rodiči promluvit, dohodnout se s nimi, co Ti může pomoct, abys zapadla. Ale dopředu nic vyřešit nelze. Řešit situaci může teprve, až když skutečně nastane. Mnohdy se to, čeho bojíme, vůbec nestane. A i pokud se to stane, ta situace nám často sama napoví, jak ji řešit.

  Svěř se tedy rodičům nebo někomu, komu věříš, aby se Ti dostalo podpory
  Modrá linka

  Kamarádi

  Nemám kamarády

  Ahoj alíku,
  mám problém že némám žádné kamarády.A to už chodím do 5 třídy.Problém je v tom že nemůžu najít nikoho s kým bych si rozuměl ideálně jít do jiné třídy takže do matematické ale tam se mi nechce.Vždycky je mi líto že nemám žádné kamarády když vidím jak jsou všichni s kamarády šťastní.

  Děkuji zs odpověď a hezký den.;-)

  kluk, 11 let, 12. února

  Ahoj z Modré linky,

  umím si představit, že je Ti líto, že nemáš kamarády, komu by nebylo. Mít kamarády, se kterými si rozumíme, je moc fajn a je to přirozená lidská potřeba. Píšeš, že by řešením bylo jít do jiné třídy, což je matematická. Pokud nejsi úplně na matematiku, rozumím tomu, že se Ti do toho nechce. A ani to není nutné. Chápu, že je fajn mít kamarády přímo ve třídě, ale když se najdou kamarádi třeba v jiné třídě nebo prostě někde jinde, je to taky fajn. Možná se můžete potkávat o přestávkách, případně po škole. Kamarády získáváme postupně tak, že se bavíme s lidmi kolem sebe. Snazší je to při volnočasových aktivitách, koníčcích, protože máme společné zážitky a témata. Ale společné zájmy ani mít nemusíme a ani se na všem shodnout. Je to výhodnější. Ale někdo, kdo má jiné zájmy a jiné názory, nás může obohatit, můžeme se od něj naučit, co sami neznáme. Je pravda, že v současné situaci je obtížnější si hledat kamarády. O to více Tě chci povzbudit, abys na to vše nebyl sám. Svěř se svým blízkým, těm, kterým věříš. A sdílej s nimi, v čem je pro Tebe obtížné si najít kamarády, ptej se jich, jak si kamarády našli oni. Mohou Tě podpořit, poradit Ti. Už to, že nebudeš se svými pocity sám, pomáhá.

  Fajn dny Ti přeje
  Modrá linka

  Zvířata - pes

  Chtěla bych mít psa

  Dobrý den, nebudu mít dnes žádnou slohovku.
  Spíše jen tohle:
  Chtěla bych psa. Všichni říkají, že máme velkou zahradu, aby se tam vešel pes. Jenže rodiče tomu nevěří. Psa mít nechtějí, protože bych se o něj nestarala! Popíšu všechno. Mamka psa měla. I taťka. Psa nechtějí proto, protože bych se o něj nestarala. Prý by mě to bavilo jenom jeden měsíc. Že bych se o něj nestarala! Jsem hrozně zoufalá! Nevím co udělat, aby mi uvěřili! A ještě, že nemáme oplocenou zahradu. Já bych udělala všechno abych je přesvědčila.Poraďte mi co mám dělat! Prosím! Doufám že vaše rady pomohou! Taťka je: Trochu přísný, milý, má smysl pro humor, často si ze mě dělá legraci. Mamka je: Milá, taky trochu přísná, menší smysl pro humor, starostlivá, legraci si ze mě dělá pořád. Trvají na tom, abych byla pracovitá, a hodná. Nevím už co na ně zkusit! Prosím poraďte mi! Kdyby bylo informací málo, můžu ještě nějaké napsat přímo tomu kdo mi odepíše do pošty. Děkuji předem, Alík je hodně super, a poradna je nejlepší!$>
  Zatím ahoj!>X<-@)->-

  holka 11 let, 15. února

  Ahoj,
  v historii tvých dotazů vidím, že už jsi se na psa ptala v červnu. Z toho soudím, že tvé přání je dlouhodobé a psa si přeješ skutečně hodně. Chápu, že mají tví rodiče strach, že tě pes omrzí a přestaneš se o něj starat - a tudíž starost zůstane na nich. To je ostatně obava většiny rodičů, jejichž děti touží po domácím zvířeti.
  Ptáš se nás, co bys měla udělat, aby ti uvěřili, že se o psa dokážeš starat a že tě neomrzí. K tomu mě napadá, že by ses měla zeptat především tvých rodičů. Řekni jim, že po psovi toužíš už velmi dlouho a že nevíš, jak je máš přesvědčit, by ti uvěřili, že tvůj zájem je trvalý a že se na tebe mohou spolehnout. Zeptej se jich, jaký by měli návrh. Možná, že třeba společně přijdete na nějaký úkol (třeba nějakou domácí práci), kterou bys mohla plnit a dokázat jim tak, že tvůj zájem je trvalý a že jsi schopná každodenní povinnost plnit.
  Přeji ti hodně štěstí!
  Bára

  Vyhledat odbornou pomoc

  Předstírám, že natáčím videa

  Ahoj všichni, nevím jak začít. Tak úplně od začátku. Já už asi od mých 9 let dělám jednu divnou věc, a to že z ničeho nic uvádím videa, komentuju věci, a dělám jak kdyby to šlo třeba na YouTube. V podstatě si mluvím pro sebe. Rodiče o tom neví protože vždy když se přiblíží tak ztichnu. Teďka už to tolik nedělám ale v 9 letech jsem to dělala hodněkrát, myslím že tak každý den a asi tak třikrát denně. Je to na psychologa nebo z toho vyrostu? Já si myslím že se jen tak zabavuji a že z toho vyrostu. To by mělo být asi z mé strany všechno děkuji za odpověď. Pěkný den.

  holka, 12 let, 12. února

  Ahoj z Modré linky,

  zajímá Tě, zda bys měla jít k psychologovi, když se bavíš „uváděním videí“. Na to Ti takto po internetu nemůžeme odpovědět. Psychologa bychom Ti doporučili, pokud bys se svou zálibou chtěla přestat a nedařilo se Ti to ani při opakovaných pokusech. Nějakou dobu to může samozřejmě trvat, jestliže sis ze své záliby již vytvořila zvyk. Druhým vodítkem může být to, jak moc Ti Tvoje záliba brání věnovat se svým povinnostem a dalším koníčkům. Jestliže by se Ti tedy dlouhodobě nedařilo se své záliby zbavit, bylo by dobré se psychologovi svěřit.

  Přejeme Ti klidné dny
  Modrá linka

  Moje tělo - kluci

  Hrbolek na penisu, svědění šourku, pískání v uších

  Ahoj,
  Mam více dotazů

  1. Mam na penisu takovou bouli, videl jsem dotaz od Ennonym, ale mam to trošku jiné. Boule je tak 5 mm dlouhá, nebolí, jenom se někdy stane, že prostě nejde vidět, zmizí třeba na 2 minuty, a potom ji zase vidím.

  2. Přijde mi ze mam nějaký tlak v hlave, když si ze zadní strany na hlavu sáhnu tak necítím žádnou bolest, ale když trošku přitlačil cítím takový tlak, hledal jsem to, a někde bylo, ze by to mohl být nádor mozku, ale nemám všechny příznaky.

  3. Často me svědí varlata i když se koupu každý den. Pradlo si měním taky každý den.

  4. Píská mi neustále v uších.
  Když jsem usinal tak jsem si uvědomil, že mi píská v uších každý den celý den, šel jsem se zeptat mamky jestli to je normální, a ona říkala, ze ji v uších nepíská, nevim co to je.

  Předem děkuji za odpověď

  kluk, 13 let, 17. února

  Ahoj kluku,

  1. Neobvyklý útvar, o němž se zmiňuješ, může být například tuková bulka či mazová cysta. Pokud její rozměr nepřesahuje několik milimetrů a nijak ti nepřekáží, není třeba se kvůli ní znepokojovat. Pouze v případě, že bys nápadně zvětšovala, by bylo namístě navštívit kožního lékaře.

  2. Tenzní bolest hlavy může mít různé příčiny, k nimž patří například nedostatek spánku, dlouhé sezení s předsunutou hlavou (typicky při dlouhém sledování počítačového monitoru umístěného v nesprávné výšce či vzdálenosti) či nízký krevní tlak (hypotenze), avšak v tvém věku nelze vyloučit, že souvisí s hormonálními změnami, k nimž v tvém těle dochází. Pokud jde o nádorová onemocnění, ta mají natolik rozmanitou škálu nespecifických příznaků, že by je u sebe docela dobře mohl „odhalit“ téměř každý, kdo si o nich něco přečte.
  Je pochopitelné, že když si na hlavu přitlačíš rukou, tak pociťuješ tlak. Pokud by tě hlava bolela i bez přitlačování, a tyto bolesti se dostavovaly pravidelně nebo trvaly delší dobu, svěř se praktickému lékaři, který ti v případě potřeby vystaví poukaz na vyšetření na neurologii.

  3. Předpokládejme, že to, co tě svědí, nejsou samotná varlata, nýbrž šourek, tj. váček, v němž jsou varlata uložena. Na povrchu šourku se nachází velké množství drobných záhybů, v nichž může ulpívat pot a různé nečistoty. V období dospívání se v souvislosti s hormonálními změnami zvyšuje produkce kožního mazu, navíc v rámci vývoje pohlavních znaků se pokožka na šourku stává ještě členitější, než v dětství před pubertou. Z tohoto důvodu je možné, že ani každodenní koupání nestačí. Pohlavní orgány si klidně můžeš mýt i dvakrát denně. Při silnějším svědění doporučuji ošetřit šourek panthenolovou mastí či krémem. Například calcium pantothenicum lze zakoupit v lékárně ve volném výdeji, přičemž tato mast je i cenově dostupná (stojí okolo 40 – 50 Kč).

  4. Nepříjemné zvuky v uchu (tzv. tinnitus) mohou mít různé příčiny. Patří k nim například ucpání zvukovodu ušním mazem, obtíže s vyrovnáváním tlaku v uších, narušené proudění krve v cévách v blízkosti vnitřního ucha, ale také časté vystavování hlasitým zvukům (například dlouhý poslech hlasité hudby nebo práce v hlučném prostředí). Konkrétní příčinu lze určit na základě vyšetření na ORL, v případě negativního nálezu dále na neurologii. Opět záleží na tom, do jaké míry tě tyto nepříjemné projevy obtěžují či omezují. Pokud by obtíže neodezněly ani při dodržování dostatečně dlouhé doby spánku (která ve věku okolo 13 let představuje 9 až 10 hodin denně) a při ochraně sluchu před hlukem, zbývá se obrátit na lékaře-specialistu. Počítej však s tím, že vyšetření na ORL může být nepříjemné, neboť se při něm zavádí různé nástroje do zvukovodu.

  Škola

  Jak včas vstávat?

  Ahoj všem, bude to znít asi divně, ale nechce se mi vstávat a bohužel chodím pozdě na online hodiny. Posledně mi paní učitelka řekla, že pokud budu chodit pozdě na online hodiny, tak budu dostávat tresty. Nejde mi o to, že budu dostávat tresty, ale spíš o to, že bych tu online hodinu chtěla stíhat celou.

  holka, 17. února

  Ahoj,
  nezní to vůbec divně, ale má to snadné řešení. Říká se mu budík. :-D

  Pokud obyčejný budík nestačí, protože víš, že ho snadno zamáčkneš, musíš si na sebe najít nějaký důmyslnější trik. Jinými slovy: tvé bdělé zodpovědné já musí v době, kdy ví, že chce další den hodinu stihnout včas, nalíčit dostatečně chytrou past na tvé budoucí lenošivé já. ;-)

  Jak by taková past na sebe mohla vypadat?

  1. Budík nemusíš mít hned u postele, ale může ležet třeba na druhém konci místnosti, abys musela vstát a ujít pár kroků, než jej zamáčkneš.
  2. Budík můžeš zamaskovat do nějaké konstrukce z hraček, z knížek nebo ze stavebnice, aby nebylo snadné dostat se k jeho vypínači.
  3. Pro mobilní telefony existují chytřejší budíkové aplikace, které nutí uživatele třeba spočítat matematický příklad, než přestanou houkat.
  4. Můžeš si nastavit budíků několik, každý třeba po minutě. Budou tě sice strašně štvát, ale myslíš, že je v rozespalém stavu dokážeš všechny vypnout? :-D
  5. Pro obzvláště otrlé spáče: popros rodiče nebo sourozence, ať tě brzy ráno vzbudí a ať si na tom probuzení dají obzvláště záležet! :-c

  To, že si za bdělého stavu uvědomuješ svůj problém a že jej chceš řešit, je rozhodně dobrý první krok. Někdy i ta samotná obava, že člověk zaspí, může napomáhat účinnějšímu probuzení.

  Také by sis mohla vsugerovat pocit, že se před hodinou ještě potřebuješ podívat, co jste brali minule, aby ses myšlenkově lépe naladila na učivo. Jestli hodina začíná v 08:00, představuj si, že pro tebe začne výuka už v 07:50… a když pak náhodou budeš mít pětiminutové zpoždění vůči svému rozvrhu a začneš své samostudium v 07:55, tak to není taková tragédie, jako když přijdeš na online hodinu v 08:05.

  Alík

  Škola

  Zoufalá ze školy, myšlenky na zabití se

  Ahoj poradno, mám dost velký problém se školou a pochybuju že se z toho problému dokážu dostat a zlepšit se. Uvažuji že bych se zabila protože už to nemůžu vydržet a vidím to jako jediné řešení. Napřed jsem váhala jestli to sem napsat ale potřebuji se světit

  holka, 13 let, 17. února

  Ahoj z Modré linky,
  pozorně si čtu Tvou velmi stručnou zprávu a říkám, si, co všechno znamená dost velký problém se školou. Píšeš, že pochybuješ, že se z toho problému dokážeš dostat a zlepšit se. Dokonce zmiňuješ úvahy o zabití se, a to mi přijde velmi vážné.
  Musím ocenit, že ses rozhodla nakonec se svěřit a nezůstávat na trápení sama. Myslím, že to je ten správný krok k tomu najít cestu z Tvého problému.
  Pokud se problém týká školy, napadá mě, že jde nejspíš o nezvládání učiva. Jestli ano, je to tedy něco, co vznikalo postupně a také se to postupně dá napravovat. A vzhledem k tomu, že je teprve třetí týden v novém pololetí, říkám si, že je dobře, že ses svěřila včas.
  To jsou však jen mé domněnky z Tvé krátké zprávy, možná, že Tvé trápení je ještě v něčem jiném. Ale v každém případě je fajn, že ses svěřila, a proto by bylo dobré hledat nyní kdo a co by Ti mohlo pomoci.
  Přemýšlím, jestli by ses mohla obrátit na někoho z Tvých blízkých nebo na někoho ze školy, např. na nějakého učitele, kterému důvěřuješ. Samozřejmě k dispozici jsme Ti i my na Modré lince, nejlépe na telefonu 608 902 410 a 731 197 477, Skypu či chatu, kde můžeme spolu hledat možnosti, jak vše zvládnout (např. ve čtvrtek máme chat hned dopoledne, všechny kontakty najdeš na www.modralinka.cz). Pokud bys potřebovala se více svěřit ještě dnes, Linka bezpečí 116 111 funguje nonstop a zdarma.

  Přejeme Ti, abys nalezla tu správnou cestu z Tvého problému
  Modrá linka

  Holky a láska

  Láska k učitelce

  Ahoj poradno :-). Poslední dobou mě trápí pár věcí.

  1. Každý den výdám ty zprávy ve formě: oběvil se nový virus/nemoc., Česko podstoupí nová opatření., Koronaviru se zbavíme za 10 let atd... furt s toho mám deprese když myslím na to že 10 let nenavštíví restauraci, školu nebo obchody. Navíc chci být režisérka která už teď má spoustu nápadů na filmy které chci za celý svůj život stihnout natočit. Sice mi většina kvízů řekla že se můžu dožít až 106 let, ale kdo ví co se může stát.
  2. Miluju svou bývalou učitelku na fyziku. Je moc krásná a milá. Ale nechce mě, chovám se k ní opravdu mile, pomáhám jí se vším možným ale nemá o mě zájem kvůli věkovému rozdílu, kvůli tomu že jsem její žák a kvůli tomu že je vdaná. Jo já vím, zní to fakt šíleně ale lásce nikdo neporučí. Teď jsem si sní za dobu co jsou školy zavřené psala, ale od té doby co jsem jí napsala že jí miluju mi psát přestala. Bojím se o ní a bez ní se cítím na dně protože jsem od té doby začala dostávat špatné známky. Je mi bez ní strašně úzko a nevím jak ji přijmout zase si se mnou psát. Navíc zítra bude Valentýn a nechci se na ní vykašlat, jako ona na mě. Napadlo mě jí poslat milostnou zprávu přes mojí školní asistentku ale ta to zase za argumentuje jako vždy když přez ní chci něco vzkázat zmiňované učitelce. Vždy mi napíše ať ji nechám na pokoji, ale vždy to napíše tak že to vypadá že mi v něčem lže. A mámě to říkat nebudu, ta mi na to řekla že když o ní ještě uslyší tak se už nevrátí z práce. Nechci ranit mámu ani sebe. Já mám tu učitelku tak ráda že kdyby chytla koronavirus tak bych ji nejradši darovala své plíce aby mohla žít dál. Protože žiju jen pro ni.

  Doufám že si toto přečtete a že mi poradíte.

  holka, 14 let, 13. února

  Ahoj,

  píšeš nám o věcech, které Tě poslední dobou trápí. Jednak jde o současnou situaci kolem koronaviru, která nám neumožňuje spoustu činností, na které jsme byli zvyklí. Jednak jde o lásku k učitelce. Zvažovala jsi, jak si poradit s valentýnským dárkem. Naše odpověď k Tobě, bohužel, dorazí až ve chvíli, kdy bude po Valentýnu, napíšu Ti proto spíše své postřehy k tomu, co jsi napsala.

  K první části Tvé zprávy - úplně chápu, že z toho, co se poslední rok děje, míváš depresivní pocity, podobně to má spousta lidí. Je to náročná doba. Je důležité, abychom na sebe byli hodní a měli jsme pro sebe dostatek podpory, než se situace začne vracet alespoň trochu do normálního stavu. Chtěla bych Tě podpořit, abys to, co prožíváš, sdílela s někým blízkým, komu věříš. Nebýt na své trápení sám může přinést alespoň trochu úlevy. Může být taky fajn mít pro sebe i dlouhodobější podporu psychologa, se kterým můžeš více dopodrobna vše probrat.

  K Tvému zamilování do učitelky - chápu, že citům člověk může jen těžko poručit. Umím si představit, že je to pro Tebe těžké. Někdy to, bohužel, tak je, že se zamilujeme do někoho, kdo k nám necítí to stejné. Navíc, tato situace je o to složitější, protože jde o Tvoji učitelku, navíc o Tvůj věk, jak sama víš. Na lásku musí být vždycky dva a pokud nám ten druhý dá vícekrát najevo, že nemá zájem, navíc má jiného partnera a celkově vztah i z právního hlediska není možný, nezbývá nic jiného, než to respektovat. Není možné někoho "přemluvit", aby k nám cítil to stejné, co my cítíme k němu, i když bychom si to moc přáli. Chápu, že je to pro Tebe bolestivé a že ji máš opravdu hodně ráda. Zároveň bych Ti moc přála, abys hodně myslela i na sebe. Na to, co dalšího Ti v životě přináší radost a co by Ti mohlo pomoci se s nešťastnou láskou smířit. Vnímám, že máš v životě spoustu snů, i to může člověku pomoci odvést myšlenky.

  Hodně síly přeje

  Modrá linka

  Kluci a láska

  Možná jsem gay

  Ahoj Alíku a jeho kamarádi. Jsem na to ještě malý ale i tak si myslim že jsem gay. Jako malý jsem si hrál s panenkama a ve školce jsem byl v holčičím koutku. Teď mám takovou "úchylku" a to že před spaní m(v posteli) si představuji život kde chodím s jedním klukem. Mega mě to baví a občas vzrušuje. není to divné? Také jsem zkoušel představovat si vztah s holkou ale to prostě nejde. Miluji vaši poradnu ikdyž naprosto ukončila moje dětství. Doufám že tato stránka nikdy nezmizí. Předem děkuji za odpověď.

  kluk, 11 let, 11. února

  Ahoj,

  děkujeme za důvěru, se kterou jsi nám napsal. Už delší čas vnímáš, že jsi gay. Z toho, co popisuješ, to tak být může - ale taky nemusí. Sexualita se může v průběhu dospívání ještě vyvíjet a trošku měnit. Uvidíš proto časem, jak to bude - jestli Tě pořád budou více přitahovat kluci anebo ne. Pokud Tě vzrušují představy o tom, že chodíš s klukem, není to divné, někteří kluci to tak mají. Je to v pořádku, jen je to mezi lidmi méně časté - být gay. Máš právo být sám sebou. Děkujeme taky za ocenění poradny - nevím, jakým způsobem Ti ukončila dětství, jak píšeš, tak na to nedokážu nějak víc reagovat. Pokud bys potřeboval něco probrat podrobněji, můžeš se nám ozvat na Modrou linku - na chatu, telefonu, Skypu. Kontakty a provozní dobu najdeš na našich webových stránkách www.modralinka.cz.

  Zdraví

  Modrá linka

  Holky a láska

  Láska přes internet

  Ahoj Alíku,
  jsem zamilovaná do kluka, kterého znám přez internet.
  Pořád si píšeme takovéhle majlíky :-3O:-) a on mi píše, že je rád, že mě má a tak. Ale co když jen jako bff?
  Nevím jak mu říct, že ho mám ráda bojím se, aby se se mnou nepřestal bavit, protože bych to asi nevydržela se s ním nebavit.
  Trochu mi lhal, ale mě je to úplně fuk. Nevíte co mám dělat?
  Děkuji a omlouvám se pokud jsem to napsala nesrozumitelně nebo už je taková otázka v poradně. Děkuji za odpověď

  Ta holka, 10. února

  Ahoj,

  není třeba se omlouvat - je dobře, že na to nechceš být sama, když si s něčím nevíš rady. Zamilovala ses do kluka, kterého znáš přes internet. Nedokážu Ti takto na dálku říct, co k Tobě onen kluk cítí, jestli Tě má rád jako BFF anebo je do Tebe taky zamilovaný. Vlastně mě nenapadá jiný způsob, jak to zjistit, než se ho na to zeptat. Píšeš, že Ti trochu lhal. Nevím, o co přesně šlo, ale připadá mi důležité, aby sis dávala alespoň trošku pozor - aby Ti to nebylo úplně fuk. Moje obava souvisí s tím, že se znáte jen přes internet. Na sociálních sítích je velmi snadné například předstírat, že jsi někdo jiný než ve skutečnosti. Chtěla bych Tě podpořit, aby ses v tomhle trochu chránila, například mu neposílala svoje fotky a ideálně se s tím, že si píšete, svěřila někomu, kdo je Ti blízký a komu věříš.

  Zdraví

  Modrá linka

  Kamarádi

  Nová škola

  Dobrý den,
  vím, že už tu podobný dotaz je. Ale myslím si že ten můj se přece jen odlišuje...
  Ale k věci. Ve škole mám dvě nejlepší kamarádky, A a B. Ale mám takový problém. Kamarádka B chce odejít na víceleté gymnázium, zatímco kamarádka A chce zůstat na naší škole. Vím že je to až za dva roky, nebo za jeden a půl, ale hrozně se bojím. Mám obě svoje kamarádky stejně ráda a nerada bych o žádnou z nich přišla;-(. Mám z toho hrozný pocit, nedokážu si život bez jedné z kamarádek představit.;-( Předem děkuji za odpověď.

  holka, 9 let, 10. února

  Ahoj,

  věřím, že Tě trápí představa, že by jedna z kamarádek šla na jinou školu, a Ty by ses s ní vídala méně než teď. Je prima, že máš kolem sebe takové kamarádky, se kterými je Ti tak dobře. Nedokážu Ti říct, jak to bude, kdo na jakou školu nakonec půjde. Říkám si, že i kdybyste každá byla na jiné škole, nemusí to hned znamenat, že kamarádku ztratíš - můžete se vídat po škole, o víkendu anebo společně třeba chodit na nějaký kroužek. Chtěla bych Tě podpořit, abys s někým sdílela to, co Tě trápí. Ať už přímo s kamarádkami anebo třeba s mamkou a taťkou anebo někým dalším z rodiny. Když se někomu svěříme s tím, čeho se bojíme, často to přinese alespoň trošku úlevy. Jak píšeš, možnost víceletého gymnázia je něco, co Vás čeká až za delší dobu - nyní si pořád můžete užívat jedna druhé a podnikat spolu věci, které Vás baví.

  Zdraví

  Modrá linka

  Kluci a láska

  Moc malý na zamilování

  Ahoj Alíku, linko a spol. Už jsou to čtyři měsíce co jsem se začal bavit s jednou holkou od nás ze třídy. Prvně jsme byli jen kamarádi, pak dobří kamarádi, potom nejlepší přátelé a po dvou měsících jsme spolu začali chodit. Jenže u mě doma mi pořád říkají že to není normální chodit ze spolužačkou, že je mi teprve třináct a že jsme na to ještě malej. Ale jinak mi ve vztahu nijak nebrání, akorát jsem se ne mě taťka začal dívat jinak. Dost jinak. A ona z něj má strach. Já jí mám fakt rád! A ona mě taky. No spíš jsme do sebe zamilovaný až po uši. Akorát mi hlavou prostě pořád lezou dvě myšlenky. A to: Jestli opravdu není brzo. Nebo jestli se to dá udržet. Já si sám myslím že jo. Je to, abych se přiznal, již po třetí co jsem z holkou ve vztahu, ale žádná jiná holka to se mnou nezvládla držet tak dlouho. vlastě s oběma to bylo na 24 hodin. A myslím že o bylo spíš ze srandy nebosi to chtěli jen vyzkoušet. A ani z jedou jsem se nelíbal, neobjímal atd. Já se chci zeptat jestli to všechno v pořádku nebo jestli by jste pro mě měli prosím nějaké rady. Předem děkuji za odpověď.

  kluk, 13 let, 9. února

  Ahoj,

  věřím, že když jsme poprvé takhle zamilovaní, přináší to spoustu pocitů, se kterými si někdy nemusíme vědět rady. Ať už jsou to ty krásné a příjemné, anebo právě různé obavy a nejistoty.
  Asi neexistuje přesná věková hranice mezi tím, kdy je na první vztah ještě moc brzy a kdy už je to v pořádku. To, jak popisuješ váš vztah a jak začal, mi připadá přirozené a moc hezké - vznikl z kamarádství, které se postupně prohlubovalo. Dobře si spolu rozumíte, chcete spolu trávit čas - s tím se u dospívajících kolem 13 let v praxi setkáváme docela často. Jiné by to bylo, kdybychom mluvili o sexuálních aktivitách, které jsou do 15ti let zákonem zakázané, a to právě z důvodu, že většina dospívajících na to ve věku pod 15 ještě není dostatečně zralá. Nejde jen přímo o pohlavní styk, ale mezi sexuální aktivity se počítá taky vzájemné dotýkání se na intimních partiích. V tomto ohledu se dá říct, že není kam spěchat.
  Nevím, co přesně myslíš tím, že se na Tebe taťka začal dívat jinak. Umím představit, že pro rodiče je někdy těžké vidět, jak jejich dítě zažívá první lásku - do té doby vnímají syna anebo dceru jako dítě a najednou se objeví chování, které se už víc blíží dospívání a dospělosti. S tím se můžou pojit různé obavy a strachy. Rodiče mohou mít svou vlastní představu o tom, kdy je a není normální s někým chodit. Chtěla bych Tě podpořit, abys s rodiči mluvil o tom, jak to vnímáš Ty. Můžete si spolu promluvit o tom, v čem přesně je jejich obava, z jakého důvodu jim to nepřipadá normální. Ptáš se taky, jestli se to dá udržet - na to Ti odpovědět nedokážu. Každý vztah je jiný a zamilování se vyvíjí různým způsobem. Myslím si, že s tímto teď nemusíš dělat starosti - a spíše si můžeš užívat všechny ty hezké pocity, které první zamilování přináší.

  Zdraví

  Modrá linka

  Nemoce

  Ahoj, ráda bych se s něčím svěřila. Už delší dobu mě to trápí. Asi dva týdny zpátky mě začalo bolet břicho, ne nějak moc, ale chvílema to bylo nepříjemné. Taky se mi u konečníku vytvořila taková bulka, tak to jsem se strašně vyděsila, že mám rakovinu nebo něco takového. Samozřejmě jsem si to hned začala googlit. To jsem vůbec neměla dělat... Samozřejmě tam bylo něco o rakovině, ale také spoustu jiných "banalit". Tak jsem se snažila sama sebe uklidňovat, že to bude v pohodě. Jenže jsem z toho byla úplně špatná, a tak jsem se minulý pátek jsem se s rodičema domluvila, že zajdeme k doktorce. Všechno jsme ji to řekli, prohmatala mi břicho, ale na tu bouličku se ani nepodívala, jen se na něco ohledně toho zeptala. Zjistila mi z moči, že mám lehočce zvýšenou nějakou látku a tak řekla ať přijdem v pondělí na krev (na krvi jsem už byla, jen ještě nejsou výsledky). Ještě mi doporučila ať piju urologický čaj a nějaký probiotika. Docela mě ta návštěva uklidnila a přes víkend už mi bylo skoro dobře. Jenže zrovna teď mám právě chvilku kdy zase myslím, že by to mohla být ta rakovina a strašně se toho bojím. Jo a ještě jak jsem si ten můj problém googlila tak jsem zjistila, že se to dá zjistit jen speciálním vyšetřením a z krve ne. Takže mě to děsí ještě víc. Jsem teď poslední dny taková bez nálady, jak na to chvílema myslím. Chci aby to prostě už skončilo a byla jsem normálně zdravá. Omlouvám se za docela dlouhý text, ale řekla bych, že mně to teď docela pomohlo.
  Děkuju a hodně zdraví v této nelehké době

  holka, 14 let, 16. února

  Ahoj z Modré linky,

  děkujeme za důvěru, se kterou se nám svěřuješ. Píšeš o obavě ohledně Tvého zdraví. Rozumím, že Tě to vyděsilo, je dobře, že na to nechceš zůstat sama. Chtěla bych moc ocenit, že jsi pro sebe podnikla už tolik kroků. Svěřila ses rodičům a byli jste u doktorky, která Ti udělala testy a teď čekáš na výsledky dalších. Je přirozené, že máš pochyby, že máš strach, co by to mohlo být. Spousta lidí, kterým není jedno jejich zdraví by asi měla podobný pocit. Může to doprovázet i to, že jsi někdy bez nálady, jak píšeš.

  Chápu, že jsi měla potřebu hledat na internetu, co by to mohlo být. Na druhou stranu možná sama víš, že některé informace na webu je potřeba brát s rezervou a kriticky o nich přemýšlet. Je úlevné se se zdravotním problémem svěřit odborníkovi, který věnoval spoustu let studiu medicíny, je zkušený, setkává se denně s nejrůznějšími pacienty. Když se člověk snaží zjistit příčinu sám, může se snadno ztratit v možnostech, co by to mohlo být a třeba se polekat. Zároveň si říkám, že pokud bys měla nějaké obavy, že Ti lékař neudělal testy, které mohl, tak ho o to s pomocí rodičů můžeš požádat. Můžete se taky zeptat na další názor jiného lékaře.

  Jsem ráda, že se Ti trochu ulevilo tím, že jsi nám to napsala. Trvá často delší dobu, než přesněji víme, co se nám v těle děje. Lékař musí dát dohromady výsledky testů, pozoruje spoustu vlivů, vývoj v čase aj. Mrzí mě, že taky v Tvém případě to zjištění trvá déle, než by Ti bylo příjemné. Možná by ty dny, kdy čekáš, zlepšily věci, které máš ráda. Můžeš teď zkusit častěji myslet na sebe a dělat si malé radosti – třeba si dáš vanu, půjdeš na procházku, něco vytvoříš, zkrátka cokoli Tě láká a dělá Ti dobře. Podobně jako Ti pomohlo sdílení tady do zprávy, může pomoct i sdílení svých obav a pocitů s někým blízkým, ať už to budou rodiče, někdo další z rodiny, dobrá kamarádka. Můžeš se ozvat i k nám na Modrou linku a popovídat si tam podrobněji.

  Přeji Ti, abys měla i nadále oporu v rodičích a společně jste měli hezčí dny.
  Modrá linka

  Jiné téma

  Mám ráda lollipopz

  Ahoj Aliku potřebuju se tě zeptat ohledně toho co mám ráda. Mám ráda lollipopz ale ostatní říkají že je mám přestat sledovat a že jsou blbý. Nevím vůbec co mám dělat. Prosím poraď mi.

  Anonym, 15. února

  Ahoj,
  jsem si jistá, že to co se ti líbí, je výhradně tvoje věc a nikdo nemá právo říkat ti, jestli se ti to může líbit, či nikoli. Pokud se ti tato hudební skupina líbí a sleduješ ji, nikomu tím neubližuješ, ani neděláš nic špatného a je to tudíž výhradně jen tvá věc. Každý člověk má jiný vkus a každému se líbí něco jiného. Předpokládám, že také nechodíš a netvrdíš ostatním, že to, co se líbí jim, je blbé a že to mají přestat poslouchat. Zkrátka každému takovému člověku odpověz, že to, co posloucháš, je výhradně tvoje věc a byla bys ráda, aby to respektoval.
  Měj se hezky!
  Bára

  Sexuální orientace

  Přemýšlím nad svou sexuální orientací

  Dobre rano poradno,
  Píšu s dalším problemem, dnes něco trochu jiného - poslední dobou dost přemýšlím nad svou orientací, myslím si že jsem bisexuálka, jenže od té doby co jsem si připustila, že se mi líbí i holky najednou přemýšlím jen nad holkama. Nějak přestávám mít zájem o kluky, je možné že bych byla lesba? Asi je to možné, jen mi to přijde strašně zvláštní, protože se mi celou dobu kluci líbili a nad holkama jsem nemyslela.

  holka, 13 let, 15. února

  Ahoj,
  chápu, že jsi zmatená a že svým pocitům nerozumíš, ale mohu tě ujistit, že rozhodně nejsi jediná a že tvé pocity nejsou nijak ojedinělé. Dospívání je charakteristické tápáním, zmatením, velkými výkyvy emocí i pocitů i chaosem, který člověk sám v sobě pociťuje. Patří k tomu i tápání nad sexuální orientací, které se u dospívajících může objevit. Myslím, že je zcela v pořádku, že nad tím přemýšlíš a vůbec se nemusí znamenat, že už je tvá bisexuální případně lesbická orientace potvrzená. Klidně je možné, že si dívek víc všímáš jednoduše proto, že o nich poslední dobou více přemýšlíš (ale samozřejmě je také možné, že budeš v budoucnu skutečně lesbicky orientovaná). Zatím bych ti doporučila, abys nechala svým myšlenkám i věcem volný průběh. Sama postupem času uvidíš, k jakému pohlaví tě to víc táhne a kdo tě přitahuje. Myslím, že během několika let to pro tebe bude mnohem jasnější a zatím klidně můžeš nechat své emoce a city „pracovat“ tak, jak se jim aktuálně chce.
  Měj se hezky!
  Bára