Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alík radí dětem

  Na otázky odpovídají

  pracovníci Modré linky, psycholožky BáraV a Péťa, poradenské centrum Locika, MUDr. Jiří Staněk, MVDr. Přemysl Rabas, bojovníci proti kouření z projektu Nekuřátka, vědecký novinář Pragmatik a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze děti mladší 15 let.

  Sexuální orientace

  Dobrý den,
  je to asi hodně hloupá myšlenka, když mám jenom 14 let, jenže vůbec si nejsem jistá, zda se mi líbí kluci nebo holky.
  Nemám žádné kamarády opačného pohlaví a žádný kluk mě zatím úplně nezaujal. Moje máma tvrdí, že jsem ještě neměla možnost potkat nějakého dobrého kluka a vsadím se, že jako každý jiný rodič by chtěla jednou vidět moje děti (jakože ne adoptované).
  Taky říkala, že by jí zas tak nevadilo, kdybych byla na holky, ale netuším, jestli to myslela vážně, jelikož kdykoli někde vidí zmínku o LGBT komunitě, nevypadá, že by k této menšině měla respekt.

  Tohle asi teď bude trochu mimo téma, ale před několika dny jsem jela domů na kole, ze strmého kopce vedle nějakého chodníku, a pak jsem se náhle zadívala na jiné holky, které šly stejným směrem, když v ten moment jsem asi na chvíli ztratila vědomí a pak jsem spadla prudce na ten chodník. Nevím, jestli to bylo, protože jsem byla unavená, nebo jsem příliš věnovala pozornost těm lidem okolo.

  Takže zkráceně, moje otázka je - Mám dělat, že jsem na kluky a nechat si své myšlenky pro sebe, nebo být sama sebou..?

  holka, 14 let, 16. července

  Ahoj,
  nejistota ohledně sexuální orientace se u lidí tvého věku vyskytuje docela často. Je fajn dát si dost času, rozhlížet se kolem sebe a uvidíš, jestli tě nakonec budou přitahovat spíš kluci nebo holky.
  Svoje myšlenky ohledně své orientace si nemusíš nutně nechávat pro sebe. Může být přínosné promluvit si o nich s kamarádkami nebo s maminou, pomůže ti to srovnat si myšlenky.
  Měj se krásně!
  Péťa

  Škola

  Zdravím všechny, měla bych jeden dotaz. Nedávno ještě když jsem chodila do školy tak jsme měli každý pátek karierního poradce či co. A jeho úkolem byl abychom si my za ty jeho hodiny uvědomili na jakou školu chceme jít. No a tak před koncem školního roku se všech zeptal na jakou školu bychom teda chtěli jít. Všichni nakonec kromě mě odpověděli na jakou tu školu by chtěli. Vím že na výběr mám ještě dost času, ale tak trochu mě trápí, že ani nevím co mě baví a ani nevím co chci vůbec v životě dělat. A tak moje otázka zní jak si mám vlastně vybrat SŠ?

  holka 14 let, 17. července

  Ahoj,
  výběr školy může být poměrně náročný, zvlášť, když si nejsi úplně jistá, jaké povolání by tě bavilo. Může pomoci projít si na internetu existující povolání a zamyslet se, jaké by tě lákalo zkusit. Studium, které je k němu potřeba už pak najdeš snadno.
  Rozhodnutí se pro povolání je možné trochu oddálit, když půjdeš studovat na gymnázium, to se zabývá tak nějak vším a až kolem maturity se řeší, kam jít studovat dál. Na gympl to ale chce, aby si učení se dobře zvládala.
  Bylo by možné řešit výběr školy s kariérním poradcem i v dalším roce? Pokud ano, určitě to využij. 😊
  Jak jsi psala na začátku, máš ještě čas se rozhodnout, věřím, že se ti nějaká škola zalíbí ještě dřív než bude třeba rozeslat přihlášky.
  Držím palce!
  Péťa

  Kluci a láska

  Ahoj, mám takový problém, potřeboval bych holce říct že se s ní rozcházím ale ne tak aby z toho byla smutná.

  Předem děkuji za odpověď.

  kluk, 11 let, 16. července

  Ahoj,
  rozchody jsou často náročné, zvlášť pokud se jeden chce rozejít a druhý ne. Zkus jí vysvětlit, proč se chceš rozejít, aby rozuměla důvodům, proč už s ní nechceš dál chodit. Dej jí pak dost času, aby to mohla nějak zpracovat. Také si promysli kdy a kde jí to řekneš. Není např. moc dobré rozcházet se před důležitým testem ve škole. Smutná asi bude stejně, tomu nejde dost dobře předejít, ale časem se s tím s pomocí kamarádek a rodiny vyrovná.
  Držím palce, ať to vezme dobře,
  Péťa

  Moje tělo - holky

  Bílé skvrny na zubech

  Zdravím, potřebuji radu. Na některých zubech mám bílé skvrny. Zuby si čistím a všechno.Dost mě to trápí, protože je to zrovna na těch zubech který jsou nejvíce vidět (ty přední). Dá se to nějak vyléčit? Zmizí to někdy? Co dělat proto aby to zmizelo?Když jdu k zubaři, tak se k tomu nikdy nijak nevyjádří.
  Přeji hezký den, a předem děkuji za odpověď.

  holka, 14 let, 17. července

  Ahoj,
  bohužel nikdo z odpovídajících v poradně není stomatolog a i kdyby byl, bylo by těžké odpovídat na dálku a online. Sama vím, že bílé skvrny na zubech mohou mít celou řadu příčin - od užívání antibiotik ve velmi raném věku, až po demineralizaci skloviny. Je potřeba, aby je prohlédl odborník a posoudil situaci. Stejně tak by ti měl říci, jaké jsou možnosti nápravy, protože bohužel například skvrny způsobené užíváním antibiotik už nikdy nezmizí a je potřeba zásahu odborníka. Není mi příliš jasné, proč se k tvému problému tvůj zubař nevyjádřil, ale určitě se ho na to zeptej. Pokud tě jeho odpověď a přístup neuspokojí, neboj se klidně objednat se na konzultaci i jinam a získat názor dalšího odborníka.
  Měj se hezky!
  Bára

  Menstruace a výtok

  Odebírání moči při menstruaci

  Dobrý den mohla bych se zeptat mám 🩸 a mám jít na 13 prohlídku a máme vzít moč nemůže 🩸 nějak ovlivnit moč a mamka neví že mám 🩸 tak že se bojím že to tu moč nějak ovlivní.

  holka, 13 let, 16. července

  Ahoj,
  nejsem sice lékař, ale pokud je mi známo, mimo nutné případy se odběry moče směřují mimo období menstruace. Určitě by bylo vhodné maminku (a posléze i lékaře) na tuto skutečnost upozornit a troufla bych si odhadovat, že tě nejspíš požádá, abys ranní moč přinesla po skončení menstruace. Ale je samozřejmě potřeba domluvit se s ním, jaké řešení bude preferovat.
  Měj se hezky!
  Bára

  Holky a láska

  Nemám číslo na kluka, který se mi líbí

  Ahoj,
  byla jsem na týdenním táboře a tam byl jeden kluk. Byl ke mně milý atd. Líbil se mi a trochu jsem to možná i dávala najevo, a teď když už jsme doma, tak mi strašně moc chybí. Oba bydlíme v jiném městě. Možná se občas potkáme na nějakých akcích, ale i tak, lituji, že jsem si s ním nedala tel. č. ;-(;-(;-(

  holka, 11 let, 15. července

  Ahoj,

  úplně chápu, že vzpomínáš na kluka z tábora, který se Ti líbil, a že Ti teď schází. Táborové lásky dokážou hodně zamotat hlavu. Vnímám, že Tvoje pocity jsou silné natolik, že jsi Alíkovi ani nenapsala, s čím bys přesně chtěla poradit. Nic se ale neděje, zkusíme Ti odpovědět, jak nejlépe to půjde.

  Z toho, co píšeš, vyplývá, že Tě nejvíc mrzí, že nemáš telefonní číslo toho kluka. Předpokládám ale, že víš, jak se jmenuje, a že bys mohla kontakt na něj najít internetu, zejména sociálních sítích. Pak ho můžeš oslovit a telefonní číslo ani nepotřebuješ. Kdyby to náhodou nešlo, můžeš zkusit zjistit, kam chodí asi do školy, a napsat mu tam (obyčejný papírový dopis). Taky bys mohla napsat pořadateli tábora požádat ho, aby Tvé číslo zaslal tomu klukovi (jeho telefonní číslo Ti asi jen tak někdo nedá). Pak už by bylo jenom na něm, jestli by se Ti ozval, nebo ne.

  Možná máte i společné kamarády, kteří by vás mohli propojit, můžeš zkusit zapátrat a zapojit třeba i svoje kamarádky.

  Taky nemusíš dělat vůbec nic a o své táborové lásce jenom snít - psát si do deníku, co se Ti honí hlavou a co prožíváš, psát "jako" dopisy a představovat si tvář toho kluka, jeho oči, úsměv... I to je něco, co si člověk užije a na co později rád vzpomíná. Můžeš snít o tom, že se opravdu potkáte na nějaké akci a Ty si to telefonní číslo na něj skutečně vezmeš. A třeba se to jednou stane :)

  V každém případě přejeme co nejhezčí zamilované prázdniny,

  Modrá linka

  Zvířata

  Ahoj,
  moje kamarádka má zakrslého králíčka, kterému jsou 4 roky. Králíček odmala chodí na záchod, který má v kleci. Před třemi týdny začal čůrat různě po kleci a mimo ni. Vůbec nevíme, co se s ním mohlo stát. Předem děkujeme za odpověď.

  holka, 12 let, 15. července

  Ahoj.
  Zakrslí králíci jsou velice citlivá zvířata na jakékoliv změny. Změny ve stravě , v umístění klece, v typu podestýlky apod. Také může hrát roli, zda jde o samičku či samečka, zda je králík vykastrovaný. To vše může způsobit změny v jeho chování. Pokud by se ještě k tomu přestal starat o svou srst, mohl by to být důvod k návštěvě veterináře, zda netrpí nějakou nemocí... Napadá mě, když píšeš jen o čůrání, jestli nemůže mít potíže právě třeba s močovým měchýřem. Pokud problém nepřestane a je to jen trochu možné, bylo by dobré navštívit lékaře. Držím palce.

  Moje tělo - kluci

  Zhnisané palce u nohou

  Brý den.. Mám jeden problém a to takový že mi ze zarostlých nehtů zahnísaly oba palce na noze, ALE nehty mi už odrostli s tím že palec pořád hnísá a teče mi často po stranách nehtu hnis a někdy i krev, jedná se o infekci či něco jiného?

  kluk, 13 let, 12. července

  Ahoj,
  je velmi těžké radit se zdravotními problémy na dálku a online, ale dle tvého popisu bych řekla, že zhnisání bude mít pravděpodobně souvislost se zarostlými nehty. U infekce spojené se zarostlými nehty se doporučují hypermanganové nebo řepíkové koupele. Lékárníci ještě obvykle doporučují mast či roztok Betadine, nebo mast Ichtoxyl. Nicméně určitě by bylo dobré, aby se na tvůj problém podíval lékař a posoudil, jaká je jeho příčina a jaká bude také nejlepší léčba, aby ses hnisajících palců nejen zbavil, ale také aby se už tento problém do budoucna neopakoval.
  Měj se hezky!
  Bára

  Holky a láska

  Líbání

  Ahoj Alíku, jsem to zase já, ale tahle otázka mi leží už dlouho v hlavě. Jak se naučím líbat? Přijde to najednou samo až to budu potřebovat, nebo se to musím naučit? Předem děkuji za odpověd:-)

  holka, 13 let, 12. července

  Ahoj,

  děkujeme za otázku. Myslím, že nejsi sama, komu leží v hlavě, jak se naučit líbat. Zkusíme to spolu probrat.

  Líbání je v podstatě velmi přirozené, a máš pravdu v tom, "že to přijde samo". Až to budeš potřebovat, budeš se divit, že to vlastně jde. Je potřeba ale říct, že někomu to jde hned výborně, jiný je z počátku trochu nemotorný. Myslím, že určitá neobratnost vůbec nevadí a možná je i roztomilá. Kdo chce, může se ale trochu připravit.

  A jak se připravit? Můžeš to zkusit na své ruce. Zkusit rozdíl mezi dětskou "našpulenou" pusou a něžnou pusou jako vyznání lásky. Můžeš zkusit pohyb rtů - běžnou pusu, delší pusu… Uvidíš, jak Ti to půjde. Jiné líbání je francouzské, tj. "s jazykem", ale to patří ke staršímu věku.

  Myslím ale, že "až to přijde", stačí zavřít oči a užít si daný okamžik.

  Přejeme hezké léto,

  Modrá linka

  Moje tělo - holky

  Sprchování na táboře, když se nemůžu holit

  Ahoj poradno, mám takový problém který nevím jak vyřešit..Jde o to že za pár dní jedu na tábor a mě tento rok začaly růst chlupy převážně v intimních oblastech. Nevím jestli je to na můj věk normální když mi bude 12.. chlupy mám dlouhé tmavé a hrubé a na tábor kde jedu mají holčičí sprchy spojené vedle sebe takže mě ostatní uvidí a mě to přijde strašně trapné :(. Napadlo mě se sprchovat v jiný čas kdy ve sprše nebude tolik ostatních holek ale to většinou vedoucí nedovolují. Také si chlupy nemůžu holit ani nějak zastřihávat protože by to moji rodiče poznali a oni mi zastřihávat a holit si chlupy zakázali.. chtěla jsem si s nimi o té situací promluvit ale nemůžu jelikož s rodiči nemám vůbec dobrý vztah. Nevím co dělat.
  Předem děkuji za odpověď

  holka, 11-12 let, 11. července

  Ahoj z Modré linky,

  Je moc fajn, že je před Tebou tábor, na který se můžeš těšit. Byla by škoda, kdyby Ti ho pokazila obava ze společného sprchování. Pojďme se na to spolu podívat.
  Píšeš, že si nemůžeš chlupy zastříhávat nebo holit. Pokud by šlo jenom o tuto úpravu ochlupení, bylo by možné zajistit jinou úpravu? Třeba depilačním krémem, depilačním voskem, cukrovou pastou, depilačním krémem do sprchy… Můžeš se na tom s rodiči domluvit? Třeba jedním z nich, ke kterému máš blíž? Třeba si nedovedou představit, jak konkrétně se tě to dotýká a znervozňuje před táborem. Kdyby to věděli, třeba by byli shovívavější.

  Může se stát, že ani tato domluva nebude možná. Pak je na Tobě, abys sprchování na táboře zkusila zvládnout. Můžeš se nad situaci zkusit povznést a říct si, že nikomu není nic do toho, jestli se holíš, nebo ne. Holení není povinné. Jsou ženy, které se neholí zcela z přesvědčení, nechtějí zasahovat do toho, jak se tělo k sobě chová. Můžeš se tedy před ostatními sprchovat úplně v klidu, bez zábran, být prostě taková, jaká jsi. To, jaký člověk je, neurčuje to, jak vypadá a jestli má vyholená intimní místa.
  Můžeš také někomu říct, aby Ti v Tvé nejistotě pomohl. Může to být kamarádka, které se svěříš (nebo prostě řekneš, že se před ostatními stydíš) která se půjde sprchovat s Tebou a ve dvou se budeš mezi ostatními cítit lépe. Kamarádka Tě může trochu "zakrýt", pokud by ses tak cítila jistěji.
  Také můžeš o pomoc požádat vedoucí. Říct, že se chceš sprchovat sama. Neměl by to být problém, dokonce si myslím, že by Ti v tomto měli vyjít vstříc, máš právo na soukromí.
  Věřím, že taková situace může potrápit, přeju, aby se to vyřešilo k Tvé spokojenosti a aby sis mohla tábor krásně užít.

  Modrá linka

  Jiné téma

  U dědy a babi mi nejde požádat o běžné věci

  Ahoj. Mám takový problém. Pojedu k babičce a dědovi, ale mám problém si jim o cokoli říct. Klidně i že mám žízeň a co je k pití. Nevite, jak tento problém trochu vyřešit?

  holka, 12 let, 11. července

  Ahoj,
  moc Ti přejeme prázdniny u babičky a dědy. Byla by škoda si je pokazit tím, že si nedokážeš říct o to, co potřebuješ. Je moc dobře, že přemýšlíš, tak to vyřešit. Zkusíme Ti něco navrhnout.
  To první, co mě napadá, je, babičce a dědovi se svěřit, že tento problém máš, že se stydíš, zdráháš se… je o něco požádat. Můžeš je také poprosit, jestli by Ti v tom mohli trochu pomoct. Možná otázkami, jestli máš všechno, co potřebuješ, možná tím, že když začneš větu třeba "víš, babi…“ nebo "víš, dědo…“, budou vědět, že teď je ta chvíle, kdy Ti mohou svým chováním vyjít vstříc. Možná si říkáš, že i to je pro Tebe příliš náročné. Dá se to i napsat dopisem, nebo smskou.
  To další, co bys mohla udělat, je, že se svěříš někomu z rodičů a oni pak pomůžou s babičkou a dědou vykomunikovat, jak by se tento problém dal řešit. Můžete všechno společně probrat, Ty na to nebudeš sama a možná to pro Tebe bude příjemnější.
  Taky si to můžeš zkusit nanečisto: představit si babičku a dědu a zkusit si nahlas o něco říct, třeba: "Babi, nechci otravovat, ale mohla bych si prosím vzít něco na pití? Co tu máme prosím?" Když to budeš mít "nacvičené", tak Ti potom třeba lépe půjde.
  Přejeme Ti, aby sis prázdniny hezky užila.
  Modrá linka

  Moje tělo - holky

  Zbavit se ochlupení

  Dobrý den, už mi dávno rostou všude chlupy a začínají být vidět jenže moje rodiče mi furt říkají ať se neholím že mi potom budou růst furt takže já ani nevím jak se oholit když mi rodiče nechtějí pomoct, nevíte jestli existuje třeba nějaký depilační krém na podpaží, ruce a nohy? Nejlépe kdyby byl v dm drogerii.🥰 děkuju předem

  holka, 13 let, 9. července

  Ahoj,

  děkujeme za dotaz, ve kterém se ptáš na možnost odstranění ochlupení z podpaží, rukou a nohou. Ráda bys nějak prostředek z konkrétní drogerie.

  Myslím, že mám pro Tebe dobrou zprávu. Ve zmíněném obchodním řetězci, ale jistě i jiných, najdeš dostatečný výběr prostředků k depilaci (zbavení se ochlupení). Jsou to depilační krémy, cukrová pasta, voskové pásky, dokonce i depilační krém do sprchy. Podívej se na jejich webové stránky, všechno si nastuduj a vyber si, co Ti přijde nejsympatičtěji (a taky cenově dostupné). Můžeš také jít přímo do konkrétního obchodu a nechat si poradit na místě.
  Věřím, že není jednoduché se s rodiči domluvit, i když svoje argumenty míní dobře. Můžeš jim zkusit, pokud budeš chtít, ještě jednou vysvětlit, proč by ses chtěla holit, co Ti na ochlupení vadí atd. Můžeš to zkusit nejdříve u toho z rodičů, ke komu máš blíž nebo se s ním lépe domluvíš.
  Poradit se také můžeš s kamarádkami nebo dospělou ženou, ke které máš důvěru. Většina žen něco podobného řeší, nebo někdy řešila.
  Držíme palce,
  Modrá linka

  Moje tělo - kluci

  Motání hlavy

  Ahoj,
  Mám takový problém. Někdy když se rychle zvednu, tak se mi zamotá hlava a někdy i vidím barvy před očima. Nevím co je a bojím se, že je to něco vážného.

  kluk, 13 let, 15. července

  Ahoj,
  ačkoli nejsem lékařka a u většina zdravotních dotazů odkazujeme na návštěvu ordinace, ve tvém případě si dovolím udělat výjimku. To, co popisuješ, jsou totiž úplně běžné projevy lidí, kteří mají nižší tlak. Určitě se nejedná o nic vážného a stačí, když se budeš zvedat pomaleji a točení hlavy zmizí. Podobným „problémem“ trpí spousta lidí a rozhodně se nemusíš obávat, že by tvé zdraví bylo ohroženo.
  Měj se hezky!
  Bára

  Kluci a láska

  Ahoj Alíku, píši ti, dnes, kvůli tomu, že jsem chodil s jednou holkou ven a už od samého začátku moc líbila. Jenomže poté kvůli šikaně, kterou jsem i tak dále zažíval bohužel jsem nějak blbě vyjel a nějakou dobu jsme se nebavili. Po nějaké době jsme zase kamarádství obnovili. Kamarádi mi říkali, že jsem se jí líbil předtím. A pořád se mi líbí a napsal jsem jí to a ona mi napsala, že se jí také líbím.
  Tedy bych tě chtěl poprosit o radu, jak mám dále pokračovat abych s ní chodil a jak postupovat abych jí neztratil? Jenom problém je, že jsem měsíc u mamky (blízko ní) a u taťky (daleko od ní.) A také bych se chtěl zeptat jak na takový ten vztah jít?
  Předem děkuji.
  S pozdravem tvůj Vojta.

  Ahoj,
  předně jsem moc ráda, že se vám podařilo obnovit přátelství a poblahopřát ti ke vztahu. Na vztahy bohužel neexistuje jednoduchý recept. Nedokážu ti přesně poradit, jak bys mě postupovat. Užívej si společně strávené chvíle, povídejte si spolu, poznávejte se. Povede tě tvá vlastní intuice. V době moderních technologií je možné zvládnout vztah i na dálku. Když budeš u taťky můžete si třeba zavolat přes videohovor. Když by nastal nějaký problém, promluvíte si o něm. Klidně jsem případně zase napiš, kdybys potřeboval nějakou radu.
  Měj se krásně!
  Péťa

  Sexuální orientace

  Ahoj Alíku, už dlouho přemýšlím nad mojí sexuální orientací a poslední dobou jsem strašně zmatená chvíli se mi líbí kamarád kterého znám dlouho a chvíli se mi líbí zase moje BFF a nevím proč se mi to děje. (předem děkuji za odpověď :D)

  holka, 11 let, 12. července

  Ahoj,
  nejistotu ohledně sexuální orientace zažívá spoustu lidí. Někomu se mohou dokonce líbit i kluci i holky zároveň. Tahle zmatenost, kterou popisuješ, je normální, zvlášť ve tvém věku. Je třeba nějaký čas, aby ses dobře zorientovala ve své sexualitě. Užívej si přátelství s kamarádem i BFF, uvidíš časem, jestli budeš mít potřebu si s někým z nich začít něco víc.
  Měj se krásně,
  Péťa