Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alík radí dětem

  Na otázky odpovídají

  pracovníci Modré linky, psycholožka BáraV, poradenské centrum Locika, projekt Sbarvouven.cz, NL pro odvykání, student práv Yaboiii, MVDr. Přemysl Rabas, Škola Vitae, vědecký novinář Pragmatik a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze děti mladší 15 let.

  Závislosti

  Ahoj Alíku, trápí mě jeden problém.
  Pár mých kamarádů kouří a mě to nabídli taky tak jsem tu cigaretu vyzkoušel taky, docela mi to chutnalo tak jsem začal kouřit s nimi vím že je to špatné ale jsem na tom doslova závislí ani rodiče to neví a snažím se přestat ale prostě si tu cigaretu dát musím nevíš jak se zbavit závislosti prosím porad mi děkuju

  Ahoj,

  díky za důvěru, se kterou se na nás obracíš. Píšeš, že jsi vyzkoušel cigaretu, chutnala ti a teď tě trápí, že kouříš víc a nevíš, jak přestat.

  Je skvělé, že myslíš na své zdraví a hledáš cesty, jak přestat kouřit!

  Přestat kouřit nemusí být jednoduché, první dny bývají nejnáročnější, ale rozhodně to jde. Nejlepší je přestat co nejdříve, protože čím déle člověk kouří, tím hůře pak s kouřením přestává. I když se to teď může zdát náročné, postupem času, co nebudeš kouřit, bude odmítání cigaret jednodušší.

  Co by Ti mohlo pomoci jsou zábavné činnosti, které kouření nahradí. To může být třeba sport, poslech hudby, film, nebo žvýkačky. Vyhýbání se situací, ve kterých si kouřil také pomáhá. Můžeš třeba oslovit jiné kamarády, kteří nekouří, zda s tebou nechtějí trávit čas a můžete spolu podniknout plno věcí. Nevím přesně, co máš rád, ale co třeba jízda na kole, bruslích nebo skatu? Je hrozně moc aktivit, co se dá dělat a je jen na Tobě, které budeš chtít vyzkoušet. Zvaž taky podporu, pokud je v Tvém okolí někdo, komu se můžeš svěřit.

  Informace o tom, jak přestat kouřit můžeš najít i na našich webových stránkách: https://chciodvykat.cz/

  Přejeme Ti hodně sil!
  Národní linka pro odvykání

  Škola

  Ahoj, jdu do 8. třídy a normálně se lidi v mém věku bojí chemie, matiky, fyziky, nebo češtiny. Mně ale největší strach nahání tělocvik. Mám hrozný strach z některých cviků, od sestřenice jsem slyšela že se dělaly nějaký stojky na hlavě. Já se ale bojím i obyčejného kotoulu (strach z něho se snažím překonat, ale i když ho udělám, pořád mám strach že se mi něco stane), ale stojku na hlavě vážně neudělám, to se nepřekonám. Celkově gymnastiky se hrozně bojím, nejvíc nějakých těch kotoulů letmo a stojek. Co mám dělat? Může mi učitelka dát 5, i když jí řeknu jaký z toho mám hrozný strach?

  Vystrašený člověk, 2. září

  Ahoj milý člověku,

  děkuji za Tvůj dotaz. Předně, je mi líto, že se musíš potýkat s takovým strachem. Některé gymnastické cviky opravdu mohou budit respekt – doporučila bych Ti obrátit se přímo na paní učitelku. A to klidně hned – nečekat, až něco takového do programu výuky přijde. Zajdi na její konzultační hodiny, případně požádej třídní, aby Ti pomohla zprostředkovat schůzku. Ve škole také možná máte výchovného poradce nebo školního psychologa, i za nimi můžeš zajít a svěřit se. Též je možné sdílet svůj strach se svými rodiči – i oni se mohou na paní učitelku poté obrátit. Když bude paní učitelka vědět, co Tě trápí, věřím, že k celé situaci bude přistupovat ohleduplně a domluví se s Tebou na postupu. Některé strachy se Ti jistě časem podaří překonat – a pak to bude báječný pocit. Možná vedle sebe k tomu ale potřebuješ někoho, kdo Ti dodá odvahu a komu budeš důvěřovat.

  Držím Ti palce,

  z Vitae,

  Dominika

  Škola - učení

  Ahoj Alíku,
  Chtěl bych se zeptat jak se stát učitelem 2. Stupně ZŠ a abych mohl učit předměty jako jsou: Zeměpis, Fyzika a Matematika.

  Rádbych se dozvěděl co nejvíce způsobů jak toho dosáhnout, abych měl na vybranou, Děkuji.

  S pozdravem Jakub.

  Ahoj Jakube,

  předpokladem pro učitelství je dosažení vysokoškolského vzdělání – obvykle je nejjednodušší cestou pedagogická fakulta, v případě, že chceš být učitelem na 2. stupni či střední škole a učit tyto specializované předměty, vybereš si obor Specializace v pedagogice se zaměření na tyto předměty.

  Další možností je vystudovat jakoukoli VŠ a pak si doplnit další vzdělání – tzv. pedagogické minimum. Nicméně pokud již nyní víš, že chceš být učitelem, pak je to zbytečně zdlouhavá cesta.

  Co se střední školy týče, zvol takovou, ze které se Ti půjde dobře na vysokou – např. gymnázium.

  Držím Ti při Tvé cestě palce, být učitelem je krásné povolání,

  Dominika

  Moje tělo - kluci

  Strie na boku

  dobrý den nedávno jsem napsal dotaz jestli je normální že se mi dělají strie i když jsem hubený ale až teď jsem si všiml že můj příspěvek byl zařazen do „Moje tělo - holky“ ale já jsem kluk tak se znovu ptám jestli to je normální že se mi dělají strie na boku

  Dominik, 14 let, 6. září

  Ahoj,
  tvůj původní dotaz byl skutečně přiřazen do špatné kategorie, ale šlo pouze o „přehmat“, který na podstatě a obsahu odpovědi nic nemění. Už jsem tvému dotazu přiřadila správnou kategorii a pro jistotu sem ještě kopíruji odpověď:
  I když se řada lidí domnívá, že strie jsou vždy spojeny s nadváhou, nemusí tomu tak být. Strie se dají zjednodušeně popsat jako jakési trhlinky, které vzniknou, když kůže rychle změní svůj objem (to znamená, když se zvětší, nebo naopak zmenší). To může být samozřejmě spojeno s obezitou, ale klidně také i s těhotenství, nebo například růstem. Vzhledem k tvému věku bych si troufla říct, že jsou nejspíš způsobeny výrazným růstem, ke kterému v průběhu dospívání dochází.
  I když jejich vzniku nemůžeš zabránit, protože samozřejmě nemůžeš regulovat rychlost, kterou porosteš, můžeš ovlivnit jejich vzhled. Zaměř se na vyváženou stravu, hydrataci, pravidelný pohyb a systematickou péče o tělo.
  Měj se hezky!
  Bára

  Jiné téma

  Skáče cejn?

  Ahoj Aliku, chtěla bych se zeptat na blbou otázku. Ale ryba jako cejn skáče ve vodě nebo ne?

  holka, 13 let, 3. září

  Ahoj,
  nejsem si jistá, jestli tvé otázce dobře rozumím, ale cejn velký je jednou z našich nejhojnějších ryb - a jako takový samozřejmě žije ve vodě. Ačkoli má rád bahnité dno, může vyskakovat i nad hladinu.
  Doufám, že jsem odpověděla na to, na co jsi se ptala a přeji ti hezký den.
  Bára

  Milování

  Masturbace

  Ahoj, vím že si budete myslet že si to vymýšlím ale nevymyslim.

  Nemám nikoho, komu bych důvěřovala, tak píšu vám.

  Jde o to, že furt mastrubuji. Třeba až 4 krát denně, když bych to spočítala v minutách/hodinách tak přibližně jednu hodinu strávím mastrubací. Je mi to velmi příjemné, ale chtěla bych ještě nějak víc. Většinou si sroluji peřinu a „jezdím“ na ní (prostě si na ni sednu, a odjíždím jí). Jak sem říkala, tak je mi to příjemné, ale chtěla bych něco víc. Vím, že je to zakázané, ale nemohla bych si koupit (nebo bych poprosila mamku treba) takový ten „umělý penis“? Nevkládala bych ho do mého přirození jen bych ho měla u něho, a mírně bych si tam „tlačila“ nebo bych ho tam trochu strkala, ale jen trochu (třeba ten začátek).

  Jak lépe a intenzivněji mastrubovat?
  Nemohla bych mít ten umělý penis?
  Existuje nějaká mastrubační pomůcka pro děti 15-?
  Když mastrubuji, říkám třeba uhhhuhhhhh protože je mi to příjemný, je to normální?

  Omlouvám se za blbý dotaz ale nemůžu si pomoct
  Holka 10 (brzy 11) let

  holka, brzy 11 let, 4. září

  Ahoj z Modré linky,
  pokládáš několik otázek ohledně masturbace. Odpovím Ti na ně postupně. Úvodem jen chci napsat, že masturbace je přirozený způsob, jak pracovat se svou sexualitou a je v pořádku. Vše ale musí mít své meze. Příliš častá masturbace se jednak může časem omrzet, zároveň nám ale brání žít svůj život stejně intenzivně ve všech jeho oblastech, je tedy potřeba se věnovat stejně tak plnění svých povinností, dalším koníčkům, trávit čas se svou rodinou a kamarády.

  Neexistuje žádný zaručený recept, jak lépe masturbovat. Každému je příjemného něco jiného, a proto si každý hledá svůj vlastní způsob. Objevovat své tělo a co je Ti příjemné, je prima dobrodružství, chci Tě tedy podpořit, aby sis hledala svůj vlastní způsob.

  Pokud jde o vibrátor (tedy ten umělý penis, jak píšeš) a jiné masturbační pomůcky, mladí lidé do 18 let nemají přístup do specializovaných obchodů se sexuálními pomůckami (tzv. sexshopů), ani je nesmějí nakupovat přes internet. Je tedy potřeba si počkat. Celkově bych Tě chtěla podpořit v tom, abys se zaváděním jakýchkoli předmětů do pochvy nespěchala. Mimo to, že je to trochu rizikové a mohla by sis ublížit, by to pro Tebe mohlo být nepříjemné. Což je právě důvod, proč je stanovena věková hranice pro sexuální aktivity. Pokud bys opravdu chtěla, mohla bys pro začátek využít třeba dráždění proudem vody pod sprchou.

  Že je Ti masturbace příjemná, to je naprosto přirozené. A jak jsem psala už v odpovědi na první otázku, stejně jako je individuální to, co je komu příjemné, je individuální to, jak své příjemno prožívá.

  Prima dny Ti přeje
  Modrá linka

  Sexuální orientace

  Lechtání

  Od 9 roku jsem zjistil, že mám úchylku na lechtání, několikrát jsem se díval na různé stránky, obrázky a videa o lechtání, akorát to nebylo ledajaké lechtání. Díval jsem se i na různé svazování dívek a jak je někdo všude lechtá, ale nejvíc mě bavilo se dívat na lechtání na nohách což o tom ta úchylka vlastně byla/je. Nevím jak se toho zbavit, protože už mi to leze krkem.

  kluk, 14 let, 4. září

  Ahoj z Modré linky,

  je dobře, že se chceš zbavit něčeho, co Ti jak píšeš „leze krkem“. Rozumím tomu tak, že Tvůj zájem o téma lechtání je příliš silný. Každého z nás zajímá něco jiného. Některé zájmy mohou být prospěné, jiné neutrální, některé dokonce neprospěšné. Jestliže je něčeho až moc nebo nás to dokonce už i přestane bavit, je určitě užitečné to omezit nebo toho úplně nechat. A jak na to?

  To nejdůležitější je Tvoje rozhodnutí. Pokud ses tedy opravdu rozhodl, už jsi udělal první krok, to je dobré. Chce to ale vyvinou nějakou vůli. Tedy kdykoli Ti přijde něco o lechtání na mysl, znovu a znovu se upevňovat ve svém rozhodnutí a svou pozornost věnovat čemukoli jinému. Plnit si své povinnosti, věnovat se nějakým svým koníčkům (pokud žádné nemáš, je dobré si nějaké najít), jít si s někým popovídat. Prostě dělat cokoli jiného.

  Zároveň mě ještě napadá, že každému se líbí a baví ho něco jiného. Důležité přitom je, aby tyto záliby byly v příslušných hranicích věku, souhlasu a nikomu neubližovali. Pokud by Tvůj zájem o lechtání či svazování přetrvával a chtěl si o něm s někým popovídat, (školní) psycholog může být vhodnou osobou.

  Přejeme Ti pevnou vůli
  Modrá linka

  Jiné téma

  Adaptační kurz, jsem nešikovná

  Ahoj :D Mám otázku, 7.9. a 8.9. budeme mít adaptační kurz, já nevím co je to, a navíc, jsem stydlivý a nešikovný člověk.. Mám strach, že někdy ve škole udělám něco blbě a celá třída se na mě podívá nebo zařve, že jsem udělala něco blbě. Jsem totiž stydlivý, tichý, nešikovný člověk, který rád sedí úplně poslední v lavici a dívá se na žáky a kolem. Mám strach, že něco v tom adaptačním kurzu udělám něco blbě a někteří se na mě budou dívat jak na blázna... Nebaví mě ta nešikovnost, vždycky něco udělám špatně. Nebaví mě ta stydlivost, kvůli stydlivosti se nemůžu bavit s lidmi a najít si kamarády ve třídě :(. Už od 1. třídy jsem neměla žádné kamarády, jako jednu kamarádku jsem si v první třídě našla, ale o pár dní později ona ve třídě nebyla, protože propadla, takže nemám žádné kamarády. V 6. třídě jsou nějaké 2 ukrajinky ( jedna nevím jak se jmenuje) a druhá se jmenuje G. ale vypadá jako kluk a má krátké vlasy, no uvidíme, ale je tu problém. Dnes jsem otevřela kinder vejce s hračkou ( je to razítko s šedou kočkou) a já bych chtěla té G. tu hračku dát, ale nevím jak, protože se stydím :D ( no jo já jsem divná), tak potřebuji nějakiu radu lol.

  Od 3. třídy jsem měla domácí výuku, bylo to dobré, chodila jsem na kontroly ale bylo to nic moc, takže jak jsem ukončila 5. třídu tak jsem ted v 6. třídě a jak jsem vešla do školy a pak do třídy, začala jsem se červenat, nemohla jsem prostě mluvit a tak jsem mlčela, a navíc, v poslední lavici seděli 2 žáci.. to je škoda, a zrovna v řadě u dveří.. moje oblíbené místo. No takže jsem seděla úplně první v lavici v řadě uprostřed :/. Hrozné, bylo mi nepříjemně jak jsem uplně první a ostatní žáci jsou za mnou.. řekla jsem mámě at táta promluví s učitelkou že chci sedět v poslední lavici v řadě u dveří, takže dobře. Jak jsem řekla, miluji sedět v poslední lavici v řadě u dveří, aspon mě tak někteří žáci neuvidí a nebudu se tak červenat.

  Ach jo.. i doma jsem nešikovná...máma pak po mně řve že jsem něco udělala špatně, prostě je to hrozné jak jsem nešikovná.. Nevím co mám dělat, kdybych tohle všechno řekla mámě, ona by řekla, že to je blbost a at se teda nestydím a at začnu myslet a at přestanu být nešikovná :(

  No jo no, bojím se chodit do školy ( vy už víte proč) a já jsem navíc zvyklá být doma, budu si muset zvyknout na školu a chodit dřív spát, protože včera jsem šla spát v 23:00 a vůbec jsem nemohla usnout. Když mě máma šla vzbudit, tak jsem byla vzhůru, takže nevím, jestli jsem vůbec usnula nebo ne :/

  Prosím rychlou odpověd, děkuji

  holka, 12 let, 4. září

  Ahoj z Modré linky,

  mrzí mě, že si připadáš nešikovná. Nikdo není jen nešikovný. Každému se daří něco méně, něco více. A i když se člověku něco nepovede, není to důvod, aby se mu někdo smál nebo mu kvůli tomu někdo nadával. Že se něco nepovede se prostě stává. Moc bych Ti přála, aby Tě mamka dokázala spíše podpořit místo toho, aby Ti nadávala, protože tím Ti rozhodně nepomůže.

  Co se týká nesmělosti, chápu, že není snadné ji překonávat, pomáhá ale trénink. Tedy například to, že hračku své spolužačce dáš, i když při tom budeš nervózní. Je normální být z takových věcí trošku nesvá. Nápomocný pro Tebe může být právě i adaptační kurz. Je to velmi jednoduše řečeno něco jako škola v přírodě, je ale zaměřený ne na učení, ale budování a podporování dobrých vztahů ve třídě. Většinou je naplněný právě aktivitami, v nichž se vzájemně lépe poznáte, učíte se spolupracovat a tak podobně. Určitě není jeho cílem v něčem přehnaně soutěžit nebo vytvářet prostředí, kde se budete vzájemně vysmívat. Chci Tě podpořit, aby ses se svými obavami z adaptačního kurzu svěřila paní učitelce, případně školní psycholožce, pokud ve škole máte. Paní učitelka či školní psycholožka (nebo i obě) Tě mohou podpořit nejen na adaptačním kurzu, ale i později ve třídě, když si nebudeš vědět rady třeba ve vztazích se spolužáky, budeš si připadat nešikovná, jak píšeš, prostě nebudeš muset být na to, co Tě trápí sama. Můžeš jim klidně ukázat i tuto naši odpověď. A můžeš ji třeba ukázat i mamce, možná má prostě moc starostí a tak si kvůli nim nestíhá uvědomit, že potřebuješ spíše podporu, než vynadání za to, že se Ti něco nepovede.

  Přejeme Ti co nejklidnější začátek školního roku.
  Modrá linka

  Poděkování poradně

  Poděkování

  Ahoj Alíku a spol.
  Chtěla jsem vám poděkovat za to, co tady pro všechny děláte $> Nejvíce bych chtěla poděkovat Modré lince, která mi pomohla nejvíce. Teď, když jsem byla první den ve škole, jsem měla pocit, že už nejsem tak „stydlivá“. Pořád jsem méně komunikativní a dělá mi problém navázat komunikaci, ale to je asi spíše mojí povahou. Taky jsem více sebevědomá a když začnu nad něčím hodně přemýšlet a stresovat se, tak si prostě řeknu, že se nebudu stresovat kvůli takové blbosti... Ve skutečnosti to přece není tak strašný, jak v mé hlavě :->
  Nevím, jestli jste mi pomohli vy nebo jsem na to přišla nějak sama, ale určitě mi pomohlo se vám svěřit, takže ještě jednou děkuji :-3

  holka, 14 let, 4. září

  Ahoj z Modré linky,

  vážíme si Tvého poděkování a jsme rádi, že Ti naše odpovědi pomohly. Někdy může být i možnost svěřit se, skutečně léčivá. Z toho, co píšeš, mi přijde důležité, že dokážeš zacházet se svými myšlenkami, které Tě znejišťují. Je to tak, naše myšlenky o situaci jsou velmi často mnohem horší, než situace sama o sobě.

  Přejeme Ti, aby sis to i nadále dokázala uvědomovat.
  Modrá linka

  Nemoce

  Boulička

  Ahoj. Mám dá se říct pod tvářemi takovou bouličku. Začalo se to tvořit i na druhé straně. Strašně moc to bolí. Doktorka říkala ze je to kvůli infekci v puse. Já mám totiž v puse strašně velký aft. Má třeba 1 cm a je tlustém třeba 0,5 cm. Ten taky strašně bolí. Doktorka nám na to něco doporučila ale už 5 dni to nepomáhá. Je to strašně bolestivé. Mám od toho nateklou pusu. Je možné mít tak velký aft ? A co by se s nim dalo dělat?. ;-(;-(. Moc mem to bolí. Jo a jestli nebíte jak se jmenujou ty bouličky pod tvářemi. Já to zapoměla. Myslím že to bylo něco z uzlem.

  holka, 14. let, 2. září

  Ahoj z Modré linky,

  chápu, že je nepříjemné mít zdravotní potíže, zvláště, když Tě to bolí.

  Nejsme lékaři, nemůžeme Ti tedy dát žádnou odbornou radu. Chci Tě ale podpořit, abys komunikovala se svou lékařkou. Pokud Ti léčba nezabírá a už by měla (někdy je prostě potřeba vydržet, potíže se mohou zmírňovat velmi pozvolna), neváhej se paní doktorky ptát. Stejně tak ji můžeš poprosit, aby Ti vše vysvětlila tak, abys tomu porozuměla a nemusela psát na internet. Na informace máš právo.

  Přejeme , aby Ti bylo brzy lépe.
  Modrá linka

  Moje tělo - holky

  Chci nosit podprsenku

  Ahoj. Omlouvám se za další blbý dotaz, ale nikde sem na něj odpověď nenašla.

  Chtěla bych nosit podprsenku, ale nevím jak jí to mám říct. Mám dvě sportovní, ale ty mi kupovala třeba na gymnastiku místo gymnastického dresu (prostě sme měli mít jednu na tréninky a druhou na vystoupení). Jen sem jí řekla že potřebuju na gymnastiku nějaké gymnastické podprsenky. Chtěla bych nosit už normální, jelikož všechny holky ze třídy už je nosí, jen já ne. Když sem mamce řekla jestli by mi je nekoupila (když sme byli v obchodě) a řekla mi, že mám prsa ještě moc malé. Od té doby už na to nemám odvahu.

  Moje otázky:
  Jak mám říct mamce jestli by mi jí nekoupila?
  Od kolika let přibližně holky nosí podprsenky?
  Jaké jsou velikosti?

  Předem děkuji moc za odpověď
  Nyša 10 (brzy 11) let

  holka, 10 let (brzy 11 let), 3. září

  Ahoj z Modré linky,

  chápu, že bys ráda nosila podprsenku, pokud vidíš, že i ostatní dívky ji už mají. Oceňuji, že ses o tom snažila mluvit s mamkou. Řekla Ti, že máš prsa zatím moc malá, takže teď nemáš odvahu se jí na to znovu ptát.

  Přemýšlím o tom, proč vlastně po podprsence toužíš. Jestli je důvodem to, že už cítíš, že chodit bez ní je Ti nepříjemné a ráda bys pod tričkem měla ještě nějakou vrstvu, která by prsa zakryla. Nebo je to čistě proto, že ji nosí ostatní holky. Pokud by to byl ten druhý případ, chci Tě ujistit, že je v pořádku podprsenku zatím nemít, pokud je Tobě samotné příjemně bez ní. Nemusíš se řídit tím, co dělají ostatní holky. Je normální, že každé dívce rostou prsa v jiném věku a jinak rychle a každá tak má jinou potřebu, kdy podprsenku pořídit. To je také odpověď na Tvou otázku, od kolika let se podprsenka nosí. Je to pro každou dívku různé, není na to žádné pravidlo.

  Pokud bys podprsenku skutečně moc chtěla a přišlo Ti, že ji potřebuješ, pak je v pořádku, zkusit o tom mamce říct. Nevím, jak je to dlouho, co ses na to mamky ptala, ale klidně to můžeš zkusit znovu. Důležité je dát jí vědět, jak se cítíš, proč by Ti podprsenka pomohla. Nemusí se nosit jen na velká prsa. Podprsenka má smysl i pro menší prsa, pokud například nosíš upnutá trička a nechtěla bys, aby se Ti rýsovaly bradavky. Důvodů může být více. Možná, když to mamce co nejlépe vysvětlíš, bude přístupnější podprsenku koupit.

  Co se týče velikostí, je jich hodně a je důležité vybrat si opravdu dobře padnoucí podprsenku, aby Tě nikde netáhla, neškrtila apod. Pomoci Ti může například tento web, kde máš návod na to, jak se změřit: https://www.eshopspravnapodprsenka.cz/jak-se-spravne-zmerit

  Držíme Ti palce v rozhovoru s mámou.

  Modrá linka

  Milování

  Jak řešit chuť na sex a jak se uspokojit?

  Ahoj Aliku prosím moc o radu.
  Je mi 12 a mám furt hroznou chuť na sex. Sice se uspokojuji ale někdy to nezabere. Občas zajdu tak daleko že vezmu plyšáka který má dlouhodobý a jednu nohu si dám do vagíny a pak si představuji že máme sex a líbám ho a prostě s ním "mám sex"
  Můj dotaz:

  1. Vadí ze používám plysaka?
  2. Já řešit chuť na sex
  3. Máte tip na nějaké extra uspokojení?

  Děkuji a hezký den

  holka, 3. září

  Ahoj z Modré linky,

  vážíme si Tvé důvěry a oceňujeme, že se dokážeš svěřit i s takto intimním dotazem. Je v pořádku sexuálně se uspokojovat (masturbovat) a mít různé sexuální představy. Jsi v období dospívání a tak je normální, že Tě takové věci zajímají. Píšeš, že je Ti 12 let, asi víš, že v tomto věku zatím není zákonem dovoleno, abys měla pohlavní styk. Chápu tedy, že pokud máš takové chutě, může Tě to trápit a napadá Tě, jak jinak se ještě uspokojit. Nemůžeme Ti dát radu, jak na extra uspokojení, protože každému se líbí něco jiného a každý může používat různé techniky. Je na Tobě, abys poznávala své tělo a co se mu líbí. Jsi teprve na začátku objevování a je v pořádku, že zatím úplně nevíš. Věřím, že na to časem přijdeš, je to součástí sexuálního vývoje.

  Chtěla bych k tomu ale ještě dodat, že není bezpečné, zavádět části plyšáka do vaginy, a to hlavně z hygienických důvodů. Mohla by sis tím způsobit nějakou infekci nebo zánět. Bezpečnější je k vnitřnímu uspokojení použít své prsty, které si nejprve umyješ.

  Přejeme Ti hezké dny.
  Modrá linka

  Menstruace a výtok

  Poděkování a výtok

  Ahoj milý Alíku a spol., moc bych vám chtěla poděkovat za radu, moc mi to pomohlo. S klukem, jenž se mi líbí jsem si začala trochu psát, no sice to nebyla žádná sláva, ale teď si často hledíme do očí a občas se i usmějeme. Vzhledem k tomu, že zase začne škola a budeme se denně vídat, jsem připravená s ním navázat konverzaci. Celkem studuju i různé věci ohledně pozitivní energie atd. a naučila jsem se, že představivost dokáže cokoli. Když si představuju, jak se cítím u věci, u které chci, aby se splnila a už si představuju, že jsem to dokázala nebo že se ta daná věc děje apod., je ten klíč k celé té věci. No to jsem se zase rozepsala 😅

  Ještě bych se chtěla zeptat na jednu věc: každé ráno, když vstanu a jdu na záchod, mám ve a okolo vagíny takový jakoby bezbarvý sliz. Na internetu jsem našla, že je to výtok. I během dne se mi na kalhotkách objeví taková skvrna se stejnou tekutinou. Prý je to normální, ale nevím. Tedy je to normální, případně jak tomu nějak zamezit? Děkuju🐾

  holka, 12 let, 2. září

  Ahoj z Modré linky,

  těší nás, že Ti naše odpověď pomohla a že se Ti s klukem, který se Ti líbí, daří sbližovat. Držíme Ti palce, aby to ve škole probíhalo tak, jak si přeješ. Je moc fajn, že se snažíš o pozitivní myšlení.

  Ptáš se nás také na výtok a zda je to normální. Je to tak, jak sis našla na internetu - výtok je pro dívky a ženy zcela normální. Je v pořádku, že se u Tebe zrovna teď v dospívání začíná objevovat. Výtok může být u každé dívky různě častý a v různém množství. I jeho hustota se může měnit. Je normální mít výtok třeba i každý den. Nejde tomu nijak zamezit, je to něco, co neovlivníš. Pokud výtok nijak nezapáchá a nemáš žádné bolesti v podbřišku anebo vaginální svědění, je vše v pořádku a nemusí Tě to znepokojovat. Z hygienického hlediska může pomoci používání intimních vložek, neboli intimek. Pokud bys měla další dotazy, můžeš se zkusit obrátit na nějakou starší dívku nebo ženu v Tvém okolí, které věříš. Může to být třeba mamka, starší sestra, sestřenice nebo kamarádka.

  Přejeme Ti pohodový start nového školního roku.
  Modrá linka

  Poděkování poradně

  Ahoj, tohle není dotaz ale poděkování... všem patří moc velký dík, protože díky vám vím, že nikdy na nic nejsme sami... vážně všem z kolektivu Alíkovy poradny ze srdce děkuji$>

  holka, 12 let, 2. září

  Ahoj,
  jsme moc rádi, že naše práce pomáhá. $>

  Sexuální orientace

  Je možné být lesbou v 10?

  Ahoj,

  pokud je nějaká dívka či žena lesbou, znamená to, že jí přitahují jiné dívky či ženy. Přitažlivost zahrnuje pocity zamilování, kdy se nám druhý líbí, chceme s ním stále být, chceme s ním sdílet naše nejhlubší pocity a myšlenky a také toužíme po určité fyzické, intimní blízkosti.

  Ptáš se, zda již v 10 letech může být jasné, že je daná dívka lesbou. Abychom našli odpověď, musíme se ptát - je možné, aby v 10 letech již byl člověk (je jedno, zda dívka či chlapec) zamilovaný do někoho jiného?

  Je to poměrně nízký věk, v kterém mnoho mladých lidí ještě pocity zamilovanosti nezná a romantické vztahy ještě nenavazuje. Ale někteří je naopak už intenzivně řeší. V tom případě pocity (i když v takto nižším věku) mohou napovídat, jaká je sexuální orientace daného člověka. Na začátku dospívání se však člověk rychle vyvíjí a jeho pocity se proměňují. Je možné, že pocity prožívané v 10 letech se ještě v dalších letech změní. Je dobře, když to člověk u sebe pozoruje a nechává tomu volný průběh.

  Doufám, že ti odpověď takto stačí. Možná tě ale otázka napadla v souvislosti s nějakým konkrétním člověkem nebo situací. Pokud budeš chtít, můžeš nám o ní napsat.

  Měj se dobře,
  poradna Sbarvouven.cz


  Prosba od Alíka

  Podpořte prosím
  Modrou linku!