Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alík radí dětem

  Na otázky odpovídají

  pracovníci Modré linky, psycholožka BáraV, poradenské centrum Locika, projekt Sbarvouven.cz, NL pro odvykání, student práv Yaboiii, MVDr. Přemysl Rabas, Škola Vitae, vědecký novinář Pragmatik a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze děti mladší 15 let.

  Sexuální orientace

  Lechtání

  Od 9 roku jsem zjistil, že mám úchylku na lechtání, několikrát jsem se díval na různé stránky, obrázky a videa o lechtání, akorát to nebylo ledajaké lechtání. Díval jsem se i na různé svazování dívek a jak je někdo všude lechtá, ale nejvíc mě bavilo se dívat na lechtání na nohách což o tom ta úchylka vlastně byla/je. Nevím jak se toho zbavit, protože už mi to leze krkem.

  kluk, 14 let, 4. září

  Ahoj z Modré linky,

  je dobře, že se chceš zbavit něčeho, co Ti jak píšeš „leze krkem“. Rozumím tomu tak, že Tvůj zájem o téma lechtání je příliš silný. Každého z nás zajímá něco jiného. Některé zájmy mohou být prospěné, jiné neutrální, některé dokonce neprospěšné. Jestliže je něčeho až moc nebo nás to dokonce už i přestane bavit, je určitě užitečné to omezit nebo toho úplně nechat. A jak na to?

  To nejdůležitější je Tvoje rozhodnutí. Pokud ses tedy opravdu rozhodl, už jsi udělal první krok, to je dobré. Chce to ale vyvinou nějakou vůli. Tedy kdykoli Ti přijde něco o lechtání na mysl, znovu a znovu se upevňovat ve svém rozhodnutí a svou pozornost věnovat čemukoli jinému. Plnit si své povinnosti, věnovat se nějakým svým koníčkům (pokud žádné nemáš, je dobré si nějaké najít), jít si s někým popovídat. Prostě dělat cokoli jiného.

  Zároveň mě ještě napadá, že každému se líbí a baví ho něco jiného. Důležité přitom je, aby tyto záliby byly v příslušných hranicích věku, souhlasu a nikomu neubližovali. Pokud by Tvůj zájem o lechtání či svazování přetrvával a chtěl si o něm s někým popovídat, (školní) psycholog může být vhodnou osobou.

  Přejeme Ti pevnou vůli
  Modrá linka

  Jiné téma

  Adaptační kurz, jsem nešikovná

  Ahoj :D Mám otázku, 7.9. a 8.9. budeme mít adaptační kurz, já nevím co je to, a navíc, jsem stydlivý a nešikovný člověk.. Mám strach, že někdy ve škole udělám něco blbě a celá třída se na mě podívá nebo zařve, že jsem udělala něco blbě. Jsem totiž stydlivý, tichý, nešikovný člověk, který rád sedí úplně poslední v lavici a dívá se na žáky a kolem. Mám strach, že něco v tom adaptačním kurzu udělám něco blbě a někteří se na mě budou dívat jak na blázna... Nebaví mě ta nešikovnost, vždycky něco udělám špatně. Nebaví mě ta stydlivost, kvůli stydlivosti se nemůžu bavit s lidmi a najít si kamarády ve třídě :(. Už od 1. třídy jsem neměla žádné kamarády, jako jednu kamarádku jsem si v první třídě našla, ale o pár dní později ona ve třídě nebyla, protože propadla, takže nemám žádné kamarády. V 6. třídě jsou nějaké 2 ukrajinky ( jedna nevím jak se jmenuje) a druhá se jmenuje G. ale vypadá jako kluk a má krátké vlasy, no uvidíme, ale je tu problém. Dnes jsem otevřela kinder vejce s hračkou ( je to razítko s šedou kočkou) a já bych chtěla té G. tu hračku dát, ale nevím jak, protože se stydím :D ( no jo já jsem divná), tak potřebuji nějakiu radu lol.

  Od 3. třídy jsem měla domácí výuku, bylo to dobré, chodila jsem na kontroly ale bylo to nic moc, takže jak jsem ukončila 5. třídu tak jsem ted v 6. třídě a jak jsem vešla do školy a pak do třídy, začala jsem se červenat, nemohla jsem prostě mluvit a tak jsem mlčela, a navíc, v poslední lavici seděli 2 žáci.. to je škoda, a zrovna v řadě u dveří.. moje oblíbené místo. No takže jsem seděla úplně první v lavici v řadě uprostřed :/. Hrozné, bylo mi nepříjemně jak jsem uplně první a ostatní žáci jsou za mnou.. řekla jsem mámě at táta promluví s učitelkou že chci sedět v poslední lavici v řadě u dveří, takže dobře. Jak jsem řekla, miluji sedět v poslední lavici v řadě u dveří, aspon mě tak někteří žáci neuvidí a nebudu se tak červenat.

  Ach jo.. i doma jsem nešikovná...máma pak po mně řve že jsem něco udělala špatně, prostě je to hrozné jak jsem nešikovná.. Nevím co mám dělat, kdybych tohle všechno řekla mámě, ona by řekla, že to je blbost a at se teda nestydím a at začnu myslet a at přestanu být nešikovná :(

  No jo no, bojím se chodit do školy ( vy už víte proč) a já jsem navíc zvyklá být doma, budu si muset zvyknout na školu a chodit dřív spát, protože včera jsem šla spát v 23:00 a vůbec jsem nemohla usnout. Když mě máma šla vzbudit, tak jsem byla vzhůru, takže nevím, jestli jsem vůbec usnula nebo ne :/

  Prosím rychlou odpověd, děkuji

  holka, 12 let, 4. září

  Ahoj z Modré linky,

  mrzí mě, že si připadáš nešikovná. Nikdo není jen nešikovný. Každému se daří něco méně, něco více. A i když se člověku něco nepovede, není to důvod, aby se mu někdo smál nebo mu kvůli tomu někdo nadával. Že se něco nepovede se prostě stává. Moc bych Ti přála, aby Tě mamka dokázala spíše podpořit místo toho, aby Ti nadávala, protože tím Ti rozhodně nepomůže.

  Co se týká nesmělosti, chápu, že není snadné ji překonávat, pomáhá ale trénink. Tedy například to, že hračku své spolužačce dáš, i když při tom budeš nervózní. Je normální být z takových věcí trošku nesvá. Nápomocný pro Tebe může být právě i adaptační kurz. Je to velmi jednoduše řečeno něco jako škola v přírodě, je ale zaměřený ne na učení, ale budování a podporování dobrých vztahů ve třídě. Většinou je naplněný právě aktivitami, v nichž se vzájemně lépe poznáte, učíte se spolupracovat a tak podobně. Určitě není jeho cílem v něčem přehnaně soutěžit nebo vytvářet prostředí, kde se budete vzájemně vysmívat. Chci Tě podpořit, aby ses se svými obavami z adaptačního kurzu svěřila paní učitelce, případně školní psycholožce, pokud ve škole máte. Paní učitelka či školní psycholožka (nebo i obě) Tě mohou podpořit nejen na adaptačním kurzu, ale i později ve třídě, když si nebudeš vědět rady třeba ve vztazích se spolužáky, budeš si připadat nešikovná, jak píšeš, prostě nebudeš muset být na to, co Tě trápí sama. Můžeš jim klidně ukázat i tuto naši odpověď. A můžeš ji třeba ukázat i mamce, možná má prostě moc starostí a tak si kvůli nim nestíhá uvědomit, že potřebuješ spíše podporu, než vynadání za to, že se Ti něco nepovede.

  Přejeme Ti co nejklidnější začátek školního roku.
  Modrá linka

  Poděkování poradně

  Poděkování

  Ahoj Alíku a spol.
  Chtěla jsem vám poděkovat za to, co tady pro všechny děláte $> Nejvíce bych chtěla poděkovat Modré lince, která mi pomohla nejvíce. Teď, když jsem byla první den ve škole, jsem měla pocit, že už nejsem tak „stydlivá“. Pořád jsem méně komunikativní a dělá mi problém navázat komunikaci, ale to je asi spíše mojí povahou. Taky jsem více sebevědomá a když začnu nad něčím hodně přemýšlet a stresovat se, tak si prostě řeknu, že se nebudu stresovat kvůli takové blbosti... Ve skutečnosti to přece není tak strašný, jak v mé hlavě :->
  Nevím, jestli jste mi pomohli vy nebo jsem na to přišla nějak sama, ale určitě mi pomohlo se vám svěřit, takže ještě jednou děkuji :-3

  holka, 14 let, 4. září

  Ahoj z Modré linky,

  vážíme si Tvého poděkování a jsme rádi, že Ti naše odpovědi pomohly. Někdy může být i možnost svěřit se, skutečně léčivá. Z toho, co píšeš, mi přijde důležité, že dokážeš zacházet se svými myšlenkami, které Tě znejišťují. Je to tak, naše myšlenky o situaci jsou velmi často mnohem horší, než situace sama o sobě.

  Přejeme Ti, aby sis to i nadále dokázala uvědomovat.
  Modrá linka

  Nemoce

  Boulička

  Ahoj. Mám dá se říct pod tvářemi takovou bouličku. Začalo se to tvořit i na druhé straně. Strašně moc to bolí. Doktorka říkala ze je to kvůli infekci v puse. Já mám totiž v puse strašně velký aft. Má třeba 1 cm a je tlustém třeba 0,5 cm. Ten taky strašně bolí. Doktorka nám na to něco doporučila ale už 5 dni to nepomáhá. Je to strašně bolestivé. Mám od toho nateklou pusu. Je možné mít tak velký aft ? A co by se s nim dalo dělat?. ;-(;-(. Moc mem to bolí. Jo a jestli nebíte jak se jmenujou ty bouličky pod tvářemi. Já to zapoměla. Myslím že to bylo něco z uzlem.

  holka, 14. let, 2. září

  Ahoj z Modré linky,

  chápu, že je nepříjemné mít zdravotní potíže, zvláště, když Tě to bolí.

  Nejsme lékaři, nemůžeme Ti tedy dát žádnou odbornou radu. Chci Tě ale podpořit, abys komunikovala se svou lékařkou. Pokud Ti léčba nezabírá a už by měla (někdy je prostě potřeba vydržet, potíže se mohou zmírňovat velmi pozvolna), neváhej se paní doktorky ptát. Stejně tak ji můžeš poprosit, aby Ti vše vysvětlila tak, abys tomu porozuměla a nemusela psát na internet. Na informace máš právo.

  Přejeme , aby Ti bylo brzy lépe.
  Modrá linka

  Moje tělo - holky

  Chci nosit podprsenku

  Ahoj. Omlouvám se za další blbý dotaz, ale nikde sem na něj odpověď nenašla.

  Chtěla bych nosit podprsenku, ale nevím jak jí to mám říct. Mám dvě sportovní, ale ty mi kupovala třeba na gymnastiku místo gymnastického dresu (prostě sme měli mít jednu na tréninky a druhou na vystoupení). Jen sem jí řekla že potřebuju na gymnastiku nějaké gymnastické podprsenky. Chtěla bych nosit už normální, jelikož všechny holky ze třídy už je nosí, jen já ne. Když sem mamce řekla jestli by mi je nekoupila (když sme byli v obchodě) a řekla mi, že mám prsa ještě moc malé. Od té doby už na to nemám odvahu.

  Moje otázky:
  Jak mám říct mamce jestli by mi jí nekoupila?
  Od kolika let přibližně holky nosí podprsenky?
  Jaké jsou velikosti?

  Předem děkuji moc za odpověď
  Nyša 10 (brzy 11) let

  holka, 10 let (brzy 11 let), 3. září

  Ahoj z Modré linky,

  chápu, že bys ráda nosila podprsenku, pokud vidíš, že i ostatní dívky ji už mají. Oceňuji, že ses o tom snažila mluvit s mamkou. Řekla Ti, že máš prsa zatím moc malá, takže teď nemáš odvahu se jí na to znovu ptát.

  Přemýšlím o tom, proč vlastně po podprsence toužíš. Jestli je důvodem to, že už cítíš, že chodit bez ní je Ti nepříjemné a ráda bys pod tričkem měla ještě nějakou vrstvu, která by prsa zakryla. Nebo je to čistě proto, že ji nosí ostatní holky. Pokud by to byl ten druhý případ, chci Tě ujistit, že je v pořádku podprsenku zatím nemít, pokud je Tobě samotné příjemně bez ní. Nemusíš se řídit tím, co dělají ostatní holky. Je normální, že každé dívce rostou prsa v jiném věku a jinak rychle a každá tak má jinou potřebu, kdy podprsenku pořídit. To je také odpověď na Tvou otázku, od kolika let se podprsenka nosí. Je to pro každou dívku různé, není na to žádné pravidlo.

  Pokud bys podprsenku skutečně moc chtěla a přišlo Ti, že ji potřebuješ, pak je v pořádku, zkusit o tom mamce říct. Nevím, jak je to dlouho, co ses na to mamky ptala, ale klidně to můžeš zkusit znovu. Důležité je dát jí vědět, jak se cítíš, proč by Ti podprsenka pomohla. Nemusí se nosit jen na velká prsa. Podprsenka má smysl i pro menší prsa, pokud například nosíš upnutá trička a nechtěla bys, aby se Ti rýsovaly bradavky. Důvodů může být více. Možná, když to mamce co nejlépe vysvětlíš, bude přístupnější podprsenku koupit.

  Co se týče velikostí, je jich hodně a je důležité vybrat si opravdu dobře padnoucí podprsenku, aby Tě nikde netáhla, neškrtila apod. Pomoci Ti může například tento web, kde máš návod na to, jak se změřit: https://www.eshopspravnapodprsenka.cz/jak-se-spravne-zmerit

  Držíme Ti palce v rozhovoru s mámou.

  Modrá linka

  Milování

  Jak řešit chuť na sex a jak se uspokojit?

  Ahoj Aliku prosím moc o radu.
  Je mi 12 a mám furt hroznou chuť na sex. Sice se uspokojuji ale někdy to nezabere. Občas zajdu tak daleko že vezmu plyšáka který má dlouhodobý a jednu nohu si dám do vagíny a pak si představuji že máme sex a líbám ho a prostě s ním "mám sex"
  Můj dotaz:

  1. Vadí ze používám plysaka?
  2. Já řešit chuť na sex
  3. Máte tip na nějaké extra uspokojení?

  Děkuji a hezký den

  holka, 3. září

  Ahoj z Modré linky,

  vážíme si Tvé důvěry a oceňujeme, že se dokážeš svěřit i s takto intimním dotazem. Je v pořádku sexuálně se uspokojovat (masturbovat) a mít různé sexuální představy. Jsi v období dospívání a tak je normální, že Tě takové věci zajímají. Píšeš, že je Ti 12 let, asi víš, že v tomto věku zatím není zákonem dovoleno, abys měla pohlavní styk. Chápu tedy, že pokud máš takové chutě, může Tě to trápit a napadá Tě, jak jinak se ještě uspokojit. Nemůžeme Ti dát radu, jak na extra uspokojení, protože každému se líbí něco jiného a každý může používat různé techniky. Je na Tobě, abys poznávala své tělo a co se mu líbí. Jsi teprve na začátku objevování a je v pořádku, že zatím úplně nevíš. Věřím, že na to časem přijdeš, je to součástí sexuálního vývoje.

  Chtěla bych k tomu ale ještě dodat, že není bezpečné, zavádět části plyšáka do vaginy, a to hlavně z hygienických důvodů. Mohla by sis tím způsobit nějakou infekci nebo zánět. Bezpečnější je k vnitřnímu uspokojení použít své prsty, které si nejprve umyješ.

  Přejeme Ti hezké dny.
  Modrá linka

  Menstruace a výtok

  Poděkování a výtok

  Ahoj milý Alíku a spol., moc bych vám chtěla poděkovat za radu, moc mi to pomohlo. S klukem, jenž se mi líbí jsem si začala trochu psát, no sice to nebyla žádná sláva, ale teď si často hledíme do očí a občas se i usmějeme. Vzhledem k tomu, že zase začne škola a budeme se denně vídat, jsem připravená s ním navázat konverzaci. Celkem studuju i různé věci ohledně pozitivní energie atd. a naučila jsem se, že představivost dokáže cokoli. Když si představuju, jak se cítím u věci, u které chci, aby se splnila a už si představuju, že jsem to dokázala nebo že se ta daná věc děje apod., je ten klíč k celé té věci. No to jsem se zase rozepsala 😅

  Ještě bych se chtěla zeptat na jednu věc: každé ráno, když vstanu a jdu na záchod, mám ve a okolo vagíny takový jakoby bezbarvý sliz. Na internetu jsem našla, že je to výtok. I během dne se mi na kalhotkách objeví taková skvrna se stejnou tekutinou. Prý je to normální, ale nevím. Tedy je to normální, případně jak tomu nějak zamezit? Děkuju🐾

  holka, 12 let, 2. září

  Ahoj z Modré linky,

  těší nás, že Ti naše odpověď pomohla a že se Ti s klukem, který se Ti líbí, daří sbližovat. Držíme Ti palce, aby to ve škole probíhalo tak, jak si přeješ. Je moc fajn, že se snažíš o pozitivní myšlení.

  Ptáš se nás také na výtok a zda je to normální. Je to tak, jak sis našla na internetu - výtok je pro dívky a ženy zcela normální. Je v pořádku, že se u Tebe zrovna teď v dospívání začíná objevovat. Výtok může být u každé dívky různě častý a v různém množství. I jeho hustota se může měnit. Je normální mít výtok třeba i každý den. Nejde tomu nijak zamezit, je to něco, co neovlivníš. Pokud výtok nijak nezapáchá a nemáš žádné bolesti v podbřišku anebo vaginální svědění, je vše v pořádku a nemusí Tě to znepokojovat. Z hygienického hlediska může pomoci používání intimních vložek, neboli intimek. Pokud bys měla další dotazy, můžeš se zkusit obrátit na nějakou starší dívku nebo ženu v Tvém okolí, které věříš. Může to být třeba mamka, starší sestra, sestřenice nebo kamarádka.

  Přejeme Ti pohodový start nového školního roku.
  Modrá linka

  Poděkování poradně

  Ahoj, tohle není dotaz ale poděkování... všem patří moc velký dík, protože díky vám vím, že nikdy na nic nejsme sami... vážně všem z kolektivu Alíkovy poradny ze srdce děkuji$>

  holka, 12 let, 2. září

  Ahoj,
  jsme moc rádi, že naše práce pomáhá. $>

  Sexuální orientace

  Je možné být lesbou v 10?

  Ahoj,

  pokud je nějaká dívka či žena lesbou, znamená to, že jí přitahují jiné dívky či ženy. Přitažlivost zahrnuje pocity zamilování, kdy se nám druhý líbí, chceme s ním stále být, chceme s ním sdílet naše nejhlubší pocity a myšlenky a také toužíme po určité fyzické, intimní blízkosti.

  Ptáš se, zda již v 10 letech může být jasné, že je daná dívka lesbou. Abychom našli odpověď, musíme se ptát - je možné, aby v 10 letech již byl člověk (je jedno, zda dívka či chlapec) zamilovaný do někoho jiného?

  Je to poměrně nízký věk, v kterém mnoho mladých lidí ještě pocity zamilovanosti nezná a romantické vztahy ještě nenavazuje. Ale někteří je naopak už intenzivně řeší. V tom případě pocity (i když v takto nižším věku) mohou napovídat, jaká je sexuální orientace daného člověka. Na začátku dospívání se však člověk rychle vyvíjí a jeho pocity se proměňují. Je možné, že pocity prožívané v 10 letech se ještě v dalších letech změní. Je dobře, když to člověk u sebe pozoruje a nechává tomu volný průběh.

  Doufám, že ti odpověď takto stačí. Možná tě ale otázka napadla v souvislosti s nějakým konkrétním člověkem nebo situací. Pokud budeš chtít, můžeš nám o ní napsat.

  Měj se dobře,
  poradna Sbarvouven.cz

  Sexuální orientace

  Ahoj sbarvouven moc jste mi pomohli sice se pořád bojím ale vaše poradna je skvělá $>

  holka, 11 let, 1. září

  Ahoj,
  děkujeme za pochvalu.
  Obavy jsou v situacích, kdy se chystáme blízkým sdělit velké zprávy, běžné. Je dobře, když bys měla možnost s rodiči mluvit o svých pocitech. Ale není třeba s tím spěchat. Jsi hodně mladá a je možné, že se tvé pocity ještě promění. Každopádně přemýšlet o nich a mít možnost to s někým blízkým sdílet, je důležité. Je skvělé, že se o to snažíš.
  Kdybys zase někdy potřebovala, napiš nám do Alíka nebo přímo do poradny Sbarvouven.
  Měj se dobře,
  Sbarvouven.cz

  Menstruace a výtok

  Přetrvávající výtok

  Ahoj,
  Asi cca půl roku (možná víc) mám výtok. Máma o tom ví a asi čtyřikrát už jsme byli u doktorky na výtěru z vy víte čeho a pokaždé byli výsledky stejné a to že tam mám bakterii ze stolice. Dříve jsem se utírala špatným směrem, ale teď už to aspoň 2 měsíce nedělám a utírám se opačně. Po každé toaletě se umyji v bidetu a utírám se vlhčenými ubrousky. Každý večer se sprchuji intimním gelem a beru probiotika. Jsem z toho docela zoufalá a přes den mi to vadí

  Holka, 11 let, 3. září

  Ahoj z Modré linky,

  děkujeme za důvěru, se kterou se na nás obracíš se svým trápením. Píšeš o tom, že již nějakou dobu máš výtok. S mámou jste byly už několikrát u lékařky a i když se snažíš dbát na intimní hygienu, používáš vlhčené ubrousky a bereš probiotika, problém stále trvá. Píšeš, že jsi z toho zoufalá a vadí Ti to.

  Mrzí mě, že máš takové trápení. Věřím, že je to velmi nepříjemné a obtěžující. Myslím, že je moc fajn, že to řešíš s pomocí mamky, a že jste byly i u lékařky. Vnímám, že se snažíš dělat opravdu hodně proto, abys tyto problémy neměla a chápu, že jsi zoufalá, když přes veškerou snahu nevidíš zlepšení. Nejsem si jistá, zda Ti dokážeme dát nějakou radu, která by vedla k vyřešení Tvého problému. Doporučila bych Ti o všem znovu mluvit s mamkou a znovu se společně obrátit na odbornou lékařku. Věřím, že ona s Tebou dokáže probrat co případně dělat víc nebo jinak. Zároveň přemýšlím nad tím, že v určitém věku může být přítomnost výtoku i projevem hormonálních změn, které k dospívání patří, ale to je opravdu na posouzení lékaře.
  Také přemýšlím nad tím, jestli můžeš o svém problému kromě mamky s někým mluvit. Třeba s nějakou kamarádkou, které věříš a dokázala by ses jí svěřit, nebo i ve škole se školním psychologem/psycholožkou, pokud ho/ji máte. Mít možnost se někde svěřit, postěžovat si, projevit svoje emoce může přinést alespoň nějakou úlevu. Případně se můžeš obrátit i na naši linku, nebo využít možnost chatu, kde je možné se na to, jak situaci prožíváš podívat podrobněji. Kontakty nalezneš na www.modralinka.cz.

  Přejeme hodně sil a trpělivosti.

  Modrá linka

  Povolání

  Jakou školu pro montování antén a satelitů?

  Dobrý den, dost se zajímám o televizní a rádiovou techniku. Šíření signálu, satelity, antény, televize, rádia... A až budu dospělý, rád bych montoval antény a satelitní talíře nebo něco takového. Jakou školu na to potřebuji? Díky, váš benjio.

  benjio, 3. září

  Ahoj, to je skvělé, že se zajímáš o techniku a přemýšlíš o tom, co tě bude bavit. Bereš to velmi zodpovědně. Podíval jsem se do databáze povolání a nejbližší tomu, co popisuješ, je asi Montér zařízení elektronických komunikací, případně Technik přenosových zařízení sítí elektronických komunikací. Z toho vyplývá, že se ti na toto povolání bude hodit buď střední škola s výučním listem v oboru mechanik telekomunikačních sítí, nebo střední škola s maturitou s technickou specializací.
  Samozřejmě, že technických oborů je celá řada. Můžeš při studiu zjistit, že tě něco baví více, a zvolit si jiné povolání, nebo dokonce další studium.
  Každopádně v technických oborech se ti bude hodit schopnost experimentování, trpělivosti a dlouhodobého vzdělávání. Kromě předmětů jako fyzika a matematika se bude určitě hodit i angličtina, protože většina návodů a manuálů je nejsnáze dostupná právě v angličtině.

  Škola

  Jít na gymnázium?

  Ahojky Alíku,
  Od 4.9. začnu chodit do 7. Třídy a protože mi to ve škole jde, tak už jsme se s mamkou několikrát bavily, jestli bych nešla na víceleté gymnázium (v našem městě jedno je). Já bych zkoušky na 100% zkusit chtěla, ale pokud mě přijmou nevím jestli tam vážně mám jít a nebo zůstat na mojí škole, protože tu mám kamarády a taky jsem dost introvert, takže se bojím, že bych si tam kamarády nenašla... Jaký máš názor na věc?:-Q

  holka, 12 let, 31. srpna

  Ahoj z Modré linky,

  děkujeme Ti za důvěru, s jakou se Alíkovi svěřuješ. Ráda bys zkusila přijímačky na víceleté gymnázium. Zároveň máš obavy z toho, že při přechodu na jinou školu ztratíš své kamarády a nové bys nenašla. Ptáš se, jaký na to máme názor.

  Sama vnímáš, že Ti to ve škole jde. Proto si myslím, že určitě stojí za to zkoušky na gymnázium zkusit. Pokud bys přijímačky úspěšně složila, věřím, že Ti škola bude mít co nabídnout. Budeš mít možnost rozvíjet své studijní dovednosti více než na běžné základní škole. Což může být velmi prospěšné pro Tvé budoucí vzdělávání.

  Říkám si, že rozhodnutí, zda na školu nakonec nastoupíš nebo ne můžeš prozatím odsunout až na chvíli, kdy budeš vědět, jestli jsi na ni přijata. Do té doby si můžeš vše v klidu promyslet. Napadá mě zkusit si také na papír napsat plusy a minusy přechodu na jinou školu. To mnohdy při náročném rozhodování s volbou pomůže.

  Vidím, že se svou mamkou gymnázium společně probíráte. Můžete tak zmiňovaný seznam tvořit i spolu. Pokud bys stále byla na vážkách, s rozhodnutím, zda na gymnázium jít, Ti mohou pomoci i psychologové v Pedagogicko-psychologické poradně. Zhodnotí zde, zda, a do jaké míry by pro Tebe přechod na jinou školu a studium na gymnázium celkově, bylo prospěšné. Zkus tak tuto možnost probrat s mamkou.

  Přechodem na jinou školu Tvá přátelství skončit nemusí. S kamarády sice nebudeš v každodenním kontaktu, pokud ale o udržení svých přátelských vztahů budete stát, věřím, že se vám to může podařit. Vidět se můžete i při jiných příležitostech, než je škola. Například se domluvit na víkendové návštěvě, trávit společně čas odpoledne po škole, či docházet společně na kroužek, který by vás bavil.

  Rozumím tomu, že navázat vztahy s lidmi v novém kolektivu pro Tebe může být náročné, pokud se cítíš být spíše introvertní. Zároveň si říkám, že i pro Tvé nové spolužáky to bude zcela nová situace. Také opustí svou starou třídu a ocitnou se v prostředí zcela nových lidí. Společně se tak budete ve třídě poznávat a tvořit zcela nové „spolužácké“ vztahy. Které se tak mohou lehce přehoupnout i do přátelství.

  Držíme Ti palce při Tvém rozhodování,

  Modrá linka

  Moje tělo - váha

  Trable s váhou

  Ahoj Alíku a spol.

  Nevím to jistě, ale asi mám problém se svojí váhou. Je mi 11, měřím 158cm a vážím 41kg. Nevím, jestli je to hodně, ale trápí mě to hodně z toho důvodu že si připadám hodně tlustá a navíc, mám pár kamarádek co jsou v mém věku a měří taky tak jako já, ale váží třeba 36kg. Nebo mám kamarádku co je asi o 2 roky starší jak já (měří taky tak jako já) a váží 38/39kg. Je moje váha nadměrná nebo ne? Už hrozně dlouho se s tím trápím. :-($>
  Předem moc děkuji za odpověď $>

  holka, 11 let, 31. srpna

  Ahoj z Modré linky,

  trápí Tě Tvá váha, proto je moc dobře, že ses rozhodla se nám, prostřednictvím Alíka, svěřit. A nezůstáváš tak na své potíže sama.

  Udáváš své údaje ohledně výšky a váhy a ptáš se, jestli je Tvá váha nadměrná. Skrze internet je však obtížné Tvou váhu hodnotit. Navíc celkovou váhu člověka určuje kromě tělesného tuku i tíha našich kostí a svalů - jejich podíl na váze je u každého člověka zcela jiný. Proto nejde usuzovat na to, zda je Tvá váha v normě či nikoliv, pouze z porovnání s tím, kolik váží Tvé kamarádky stejného věku a výšky.

  Existují tzv. tabulky zaznamenávající průměrnou váhu u lidí dle věku, najdeš je například ve svém očkovacím průkazu. Pokud porovnám Tvé údaje s těmi uvedenými v tabulce, vidím, že je Tvá váha naopak ještě nižší, než je pro děti ve Tvém věku běžné. (Tyto hodnoty jsou pouze orientační, vždy záleží na zhodnocení Tvého celkového zdravotního stavu Tvým praktickým lékařem.)

  Důležité ale je, jak se ve svém těle cítíš ty sama. Zmiňuješ, že si připadáš tlustá. Mrzí mě, že Tě tyto myšlenky dlouhou dobu trápí. Říkám si, jestli ses se svými pocity ohledně své váhy zkusila už někomu, kromě nás, svěřit? Někdy totiž může být úlevné svěřit se lidem, kterým důvěřujeme (ať už kamarádům, nebo třeba rodičům). A získat tak podporu ve chvílích, kdy se trápíme. Zkus tak zvážit, s kým ze svého okolí bys mohla své myšlenky probrat.

  Pěkné dny,

  Modrá linka

  Moje tělo - holky

  Růst prsou

  Ahoj Alíku.
  Ráda bych s tebou pohovořila o jedné věci, se kterou mám hodně velký problém se srovnat a občas kvůli tomu i brečím...No...vím, že ti bude připadat, že je to naprostá blbost, ale...mě prostě nepochopí nikdo ;) Jde o to, že mi je 12 a furt mi nerostou prsa...Moje kámošky a sestřenice, konkrétně ty mladší (než já) mají už velký prsa...Kvůli tomu často ve škole slychávám věty:
  „Wtf? Však ty podprsenku ještě nepotřebuješ, Lol“
  „Kamo, ty nemáš co říkat. Však si úplně plochá!“

  No...asi chápeš.. :((
  Já vím, že jsem mladá a dospívám, to slychávám od mamky často, ale na mě toho je už docela dost...Je to už sakra normální?? Budu mít vůbec v budoucnu nějaký prsa??

  holka, 12 let, 30. srpna

  Zdravíme z Modré linky,

  trápí Tě velikost Tvých prsou. Nejprve Ti chci říct, že si nemyslím, že je to blbost. Je moc dobře, že ses nám svěřila a nezůstáváš na své trápení sama.

  Chápu, že by sis přála mít prsa stejně tak, jako Tvé kamarádky a sestřenice. Je pochopitelné, že když se Ti nedostává toho, co si přeješ, jsi smutná a občas kvůli tomu brečíš. Také mě mrzí, že z úst svých spolužáků slýcháš různé narážky. To pro Tebe musí být určitě velmi zraňující. Vnímám, že celou situaci probíráš i se svou mamkou. Je fajn, že v ní máš důvěru a můžeš se jí svěřit a bavit se o věcech spojených s dospíváním.

  Asi Tě moc nepotěším, ale musím slova Tvé mamky potvrdit. Je Ti 12 let, to znamená, že jsi ve věku, kdy se Tvé tělo teprve začíná vyvíjet a měnit se z těla dětského na tělo ženské. To je celkem náročný a dlouhý proces. Některým dívkám můžou vyrůst prsa hned na začátku dospívání, u jiných dívek k tomu dochází postupně. Ale jsou i dívky, u kterých dlouhou dobu k růstu prsou nedochází, a pak se náhle jejich prsa zcela změní. Vše je podmíněno hormony, které se během dospívání ve Tvém těle uvolňují. Dospívání ale bohužel nejde urychlit. Každá jsme jiná, jinak se vyvíjíme, a je to tak v pořádku. To, že zatím prsa nemáš, je zcela normální. Vliv na růst prsou má i genetika, je možné, že mamka nebo některá z babiček čelila podobné situaci.

  Ptáš se, jestli ale v budoucnu vůbec nějaká prsa budeš mít. Na to Ti bohužel nedokážu odpovědět. Některé dívky zkrátka mají pouze malá prsa, na tom ale není vůbec nic špatného, jiné naopak veliké, a také se kvůli tomu trápí. Jak už jsem zmínila, velikost prsou je do jisté míry ovlivněna dědičností. Dle velikosti prsou své mamky, babiček a jejich zkušeností můžeš odhadnout, jak by tomu mohlo být i u Tebe.

  Důležité je ale především naučit se mít se ráda taková, jaká jsi. Bez ohledu na velikost svých prsou. Vím, že to není snadné, ale věřím, že s pomocí nejbližších, se Ti toto období podaří překonat. Moc Ti přeji, aby se Tví spolužáci přes prázdniny umoudřili a s hloupými narážkami přestali. Pokud by se tomu tak nestalo, je na místě se svěřit ve škole učitelce, které důvěřuješ, nebo psycholožce, jestli ji máte. Nemusíš být konkrétní, každé vysmívání je špatné a nemělo by se dít. Je možné, že stejní lidé se smějou jiným kvůli něčemu dalšímu. To klimatu školy neprospívá. Někdy pomáhá neukázat emoce, že se Tě to dotýká, že nad Tebou mají moc, a zanadávat si nebo se vyplakat u někoho blízkého, nebo o samotě, ale chápu, že ne vždy to jde. Je proto důležité o tom promluvit, aby ve škole věděli, co se děje, a mohli takové chování řešit.

  Co nejpěknější a nejklidnější dny přeje

  Modrá linka


  Prosba od Alíka

  Podpořte prosím
  Modrou linku!