Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alík radí dětem

  Na otázky odpovídají

  pracovníci Modré linky, psycholožka BáraV, poradenské centrum Locika, MUDr. Jiří Staněk, MVDr. Přemysl Rabas, vědecký novinář Pragmatik, student práv Yaboiii, Škola Vitae, bojovníci proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze děti mladší 15 let.

  Škola

  Ahoj Alíku, mám velký problém s paní učitelkou. Chodím na základní školu
  a paní učitelka se ke mně a spolužákům nechová hezky. A teď jsem se k tomu dozvěděla, že bude naší třídní. Níže uvádím několik skutečných událostí. Dané události se staly v průběhu několika let a jsou to svědectví mě, mých sourozenců (chodí na stejnou školu) a kamarádů.
  Seřvala mě před třídou, která se mi pak posmívala. Paní učitelce to bylo jedno a škaredá je na mě pořád. Jen jsem neuměla látku a paní učitelka si zřejmě vylila zbytek zlosti, jelikož ji krátce před tím rozhořčilo několik dalších věcí. Nemyslím si, že je na místě, aby to odnesl člověk, který za to nemůže. Já ze strachu brečela celý zbytek dne a bála se jít do školy. Mám z ní strach doteď.

  1. Chytré děti má ráda, usmívá se na ně a v hodině se jim dívá do očí. U méně chytrých je to přesně naopak. Pokud ji pozdraví někdo nesympatický, odpoví s vážným a kamenným výrazem. Některé děti tak i nehezky oslovuje. Když ale potká na ulici dítě s rodičem, zdraví s milým a přívětivým usměvem a dělá, jakoby nic.
  2. Mou kamarádku seřvala v kabinetě, byla slyšet o patro výš a jedna paní učitelka dokonce nasadila výraz typu: s ní si nechci zahrávat. Upozorňuji, že kamarádka se pouze spletla.
  3. Žák dostal poznámku do chování, přitom zapomněl donést pomůcky do hodiny.
  4. Sourozence seřvala že podvádí, přitom se jen přepočítal a dal si o bod navíc.

  A k tomu teď bude naše třídní. Opravdu nevím, co mám dělat.
  Snažila jsem se to řešit s paní ředitelkou, anonymně, protože nechci aby se to dotyčná paní učitelka dozvěděla a začala mě ještě více nenávidět. Navíc jsem hodně stydlivá, takže když mě paní ředitelka požádala, abych odtajnila svou identitu, už jsem se jí neozvala.
  Alíku, prosím pomoz mi, jsem zoufalá

  Klárka, 14 let, 13. července

  Milá Klárko, 

  děkujeme za důvěru. Obracíš se na poradnu s tím, že tě trápí chování paní učitelky vůči tobě i vůči dalším spolužákům či sourozencům. Vnímáš, že je vůči některým dětem zbytečně přísná a nespravedlivá a dokonce si na tobě vylila zlost. Máš z ní strach a jsi nyní zoufalá z toho, že právě tato učitelka bude vaše třídní. Je mi to líto, že chodíš do školy se strachem. Učitel by se měl k dětem opravdu chovat jinak, tohle chování si nesmí dovolit. Nesmí míchat svoje osobní emoce a chování vůči žákům. V podstatě je od ní i neprofesionální to, že zvyšuje hlas a křičí na vás. Rozhodla ses to řešit s paní ředitelkou ale netroufla sis vyjít z anonymity. Doporučila bych ti kontaktovat ředitelku ještě jednou a napsat jí i důvod proč se bojíš svou identitu odtajnit. Ředitelka by o této situaci rozhodně měla vědět a měla by vědět, že je takto vážná a dotýká se i mnoha jiných žáků. Pokud paní učitelka křičí natolik, že si toho všimnou i jiní učitelé, tak to opravdu není dobře. A nedivím se ti, že z ní máte takto špatné pocity a bojíte se jí. Paní ředitelka tě nejspíš opět vyzve k odtajnění tvé identity. Pak bych ti doporučila to udělat a požádat jí o rozhovor mezi čtyřma očima. Neboj se za sebe postavit. Můžete za paní ředitelkou jít i společně s dalšími spolužáky, kteří zažívají od této učitelky podobné chování. Paní učitelka má právo vás upozornit na chyby nebo vyjádřit svou nespokojenost s určitým chováním  či učebním výkonem ale opravdu to nesmí dělat způsobem, jakým to dělá. Další možnost je ta, že o tom promluvíš nejdříve s rodiči a oni pak půjdou za paní  učitelkou s tebou. Zvláště pokud to nyní bude tvá třídní. Celkově bych ti v tom prostě doporučila a povzbudila tě v tom aby ses nebála a ozvala se. Chování paní učitelky je opravdu nesprávné a zbytečně kazí motivaci ke škole tobě i dalším spolužákům. Držím vám palce. Poradce Centra Locika

  Moje tělo - holky

  Preventivní prohlídka

  Ahoj Alíku a spol, chci se zeptat, co se dělá na třináctileté prohlídce?Budu se muset například svlékat(je mi to nepříjemné, ještě k tomu před doktorkou)?A budou se mě ptát na menstruaci (kterou zatím nemám)?Mám z té prohlídky obavy a vím,že u každého doktora je to jinak, ale tak zhruba co se tam asi tak dělá??
  A ještě mám jeden dotaz:Je „normální“ mít ve 12 letech 155cm a 53 kg?Připadá mi,že mám nadváhu, cvičím a snažím se jíst zdravě, nevíte co by mi ještě mohlo pomoct k hubnutí?
  Předem děkuju za odpověď

  holka, 12 let, 18. července

  Ahoj holko,

  Součástí preventivní prohlídky ve věku 13 let je podle vyhlášky č. 70/2012 Sb. rozhovor s rodičem dítěte zaměřený na doplnění údajů o zdravotním stavu dítěte, kontrola a doplnění chybějícího očkování, měření tělesné hmotnosti a výšky, posouzení naměřených údajů podle růstového grafu, kompletní vyšetření, vyšetření zraku a sluchu, vyšetření ústní dutiny, kontrola pohlavních znaků, měření krevního tlaku a pulsu, laboratorní vyšetření moči, celkové zhodnocení zdravotního stavu a vývoje a vyjádření k pracovnímu, případně studijnímu zaměření dítěte. U dívek se má pokládat dotaz na menstruaci.

  V podstatě by tedy prohlídka měla probíhat přibližně stejným způsobem, jako předchozí prohlídka ve věku 11 let. Na prohlídce ve věku 13 let je navíc ještě dotaz na menstruaci. Možná, že to je jeden z důvodů Tvých obav, nicméně tyto obavy lze překonat. Až se Tě bude lékařka ptát na menstruaci, jednoduše odpovíš „ano“ nebo „ne“ podle skutečnosti. Zatím se u Tebe menstruace sice nedostavila, ale není vyloučeno, že do doby, než půjdeš na nejbližší preventivní prohlídku, se ještě dostaví. První menstruace (neboli menarché) se u dívek dostavuje nejčastěji ve věku 12 až 14 let, za normální se považuje i širší rozmezí 11 až 15 let. Ať už tedy bude Tvoje odpověď na dotaz týkající se menstruace kladná nebo záporná, lékaře či lékařku zřejmě nepřekvapí. Mít nebo nemít ve třinácti letech menstruaci není žádný nedostatek ani přednost.
  Dotaz na menstruaci Ti může připadat moc osobní, ale lékař či lékařka se neptají ani ze zvědavosti, ani proto, aby Tě přivedli do rozpaků, ale proto, že tato informace je pro ně důležitá. Rozpaky můžeš překonat tím, že si při odpovídání budeš představovat, že odpovídáš na něco docela jiného. Prostě řekneš „ano“ nebo „ne“, jako kdyby se Tě doktorka ptala, jestli jste už ve škole probírali dělení desetinných čísel.

  Další příčinou Tvých obav z prohlídky je svlékání před doktorkou. Některým dospívajícím lidem je nepříjemné, mají-li se svlékat, dokonce i před lékařkou nebo lékařem, tedy osobami, které velmi dobře vědí, jak vypadá lidské tělo. Nejčastější příčinou nepříjemných pocitů či přehnaného ostychu je to, že dospívající lidé hodnotí svůj tělesný vzhled příliš kriticky. Domnívají se, že jejich tělo nevypadá tak dokonale, jak by podle jejich představ vypadat mělo. Důležité je, abys na sobě nehledala samé nedostatky. Nejsi povinna vypadat jako modelka nebo jako herečka z amerického seriálu pro dospívající mládež, nebo dokonce jako panenka Barbie. Přesněji řečeno, nejedná se o žádnou Tvoji chybu či nedostatek, pokud tak nevypadáš. Jestli se někomu z ostatních nelíbí Tvoje postava, je to jeho problém.

  Pokud jde o tělesnou výšku 155 cm, ta je naprosto normální (za normální se u dívek ve věku 12 let považuje rozmezí tělesné výšky 142 – 168 cm, a tudíž střední hodnota činí právě 155 cm). Tělesná hmotnost 53 kg je mírně nadprůměrná, ale stále ještě normální. Index tělesné hmotnosti u Tebe činí 22, což je pouze mírná nadváha (optimální hodnoty indexu tělesné hmotnosti u dívek ve věku 12 let se pohybují v rozmezí 17 až 20,5). Nejedná se o obezitu. Vyšší tělesná hmotnost může být způsobena různými faktory, mimo jiné i hormonálními změnami v pubertě. To může souviset i se zvýšeným ukládáním tuku na některých částech těla.

  Pokud chceš zhubnout, doporučuji kombinovat změnu stravovacích návyků s přiměřenými pohybovými aktivitami. „Jíst zdravě“ znamená především jíst pravidelně, přičemž denní příjem potravin by měl být rozdělen minimálně do pěti jídel. Vyhýbat by ses měla především světlému („bílému“) pečivu, které lze nahradit tmavým. Důležité je rovněž dodržování pitného režimu. Přijmout bys měla denně 40 – 80 mililitrů tekutin na 1 kg tělesné hmotnosti, což při hmotnosti 53 kg vychází na 2,12 až 4,24 litru za den (v létě se drž raději té horní hranice).

  Cvičení není špatné, ale doporučoval bych provádět spíše protahovací cviky v rámci přípravy na komplexnější pohybové aktivity, nežli cviky posilovací, které představují vysokou zátěž pro opěrnou soustavu dospívajícího jedince. Z komplexních pohybových aktivit lze doporučit například jízdu na kole (koloběžce, kolečkových bruslích…) a především plavání. To je spojeno s poměrně vysokým výdejem energie, navíc oproti běhu má tu výhodu, že nepředstavuje tak vysokou zátěž pro klouby dospívajícího jedince (zatímco při běhu jsou klouby vystavovány otřesům při každém došlápnutí na tvrdý povrch, při plavání k žádným otřesům nedochází).
  Pokud už chceš běhat, zvol raději méně tvrdý povrch (například štěrk, písek nebo antuku, což je cihlová drť používaná na běžeckých dráhách, zcela ideální je pak běžecká dráha s polyuretanovým povrchem, která je dnes již běžnou součástí sportovišť). Naopak zcela nevhodné je běhat po betonové dlažbě. Na ní jsou otřesy obzvláště silné, což při každodenním běhání po dlažbě může za několik let vést k trvalému poškození kloubů (nepřestává mne udivovat, že tolik lidí každodenně běhá po chodnících z betonové zámkové dlažby, ani si na to nevezmou vhodnou běžeckou obuv, a ještě si myslí, že dělají kdo ví co pro své zdraví – ve skutečnosti si jen ničí klouby).

  Závěrem je třeba upozornit, že hubnutí by nemělo probíhat překotně. Organismus dospívajícího člověka zvládne bez újmy na zdraví nejvýše 1 až 2 kg úbytku tělesné hmotnosti týdně (u dívek bych doporučoval držet se spíše dolní hranice, protože jejich tělo potřebuje rezervu pro budování tukové tkáně na určitých tělesných partiích, které zde zřejmě nemusím jmenovat). Rychlejší úbytek tělesné hmotnosti může vyvolat zdravotní komplikace.

  Moje tělo - kluci

  Zbarvení žaludu

  Zdravím
  Chci se zeptat jestli je v pořádku že mám lehce fialový žalud.Nijak mě to neomezuje ani nebolí,jenom je hodně citlivý.Je to v pořádku nebo bych to měl řešit?

  kluk, 14 let, 18. července

  Ahoj kluku,

  Povrch žaludu může být zbarven dorůžova, dofialova, u některých chlapců je dokonce až mírně promodralý. Důvodem je, že tkáň na povrchu žaludu neobsahuje žádné kožní barvivo, a tudíž jeho zbarvení mnohem více než u jiných částí těla závisí mimo jiné i na míře prokrvení žaludu a podobně. Přitom okraje ústí močové trubice (tj. okraje otvoru, jímž z těla vychází moč) bývají zbarveny výrazněji, než další části žaludu. Důvodem je, že tkáň v okolí tohoto otvoru je zásobena krví přímo z tzv. frenulární tepny, která prochází uzdičkou na spodní straně žaludu, a tudíž je prokrvena důkladněji, než ostatní části žaludu. V každém případě se kvůli „lehce fialovému“ zbarvení žaludu nemusíš znepokojovat.

  Pokud jde o nadměrnou citlivost, ta může být buď dočasná a brzy se sníží i bez jakéhokoliv zásahu, nebo se může jednat o dlouhodobější záležitost. Pokud Ti přecitlivělost žaludu vadí (může to být problém například při jeho otírání o spodní prádlo či jiný textil), můžeš si jej oplachovat v čaji. K tomu se používá silnější odvar z černého nebo zeleného čaje, který se nechá louhovat alespoň 5 – 8 minut. Poté se musí nechat zcela vychladnout, aby nedošlo k opaření. Oplachování lze provést buď ponořením obnaženého žaludu do kelímku s čajem, nebo přiložením obkladu ze savé látky namočené do čaje. Provádí se jednou denně, výsledek by se měl dostavit přibližně po týdnu. Pro jistotu připomínám, že čaj se musí nechat vystydnout! A také je třeba počítat s tím, že čaj barví, a tudíž se mohou objevit skvrny od čajového barviva na spodním prádle, na pyžamu a podobně.

  Moje tělo - váha

  Chtěl bych vážit o pět kilo méně

  Dobrý den, chtěl jsem se zeptat když je mi 13 let a měřím 152 cm a vážím 47 kg mám nadváhu? A i kdybych neměl, tak bych chtěl vážit okolo 42 kg. Chtěl jsem se zeptat jak bych mohl například cvičit a co bych mohl cvičit, sportovat a hlavně jak bych se mohl stravovat a co bych mohl jíst a jak často, abych tolik mohl vážit. Předem děkuji za odpověď.

  kluk, 13 let, 18. července

  Ahoj,
  vzhledem k tvému věku a výšce je tvá váha naprosto optimální a nevidím tedy důvod pro to, abys hubnul. Stejně tak mi není jasné, proč chceš zhubnout právě o pět kilogramů. Místo toho bych ti doporučila, aby ses raději zaměřil na dodržování zdravého a vyváženého jídelníčku a dostatečného pohybu. Není potřeba hledat žádné zázračné metody, které navíc neexistují a nemohou dlouhodobě fungovat. „Tajemství“ zdravého těla a optimální váhy tkví ve zdravém životním stylu. Na ten se zaměř a nebudeš se muset o svou váhu strachovat. Jedině zdravý životní styl je totiž z dlouhodobého hlediska udržitelný a člověk se mu může věnovat celý život, což se například s dietou nikdy nepodaří.
  Měj se hezky!
  Bára

  Holky a láska

  ahoj Aliku a spol,
  poslední dobou mám pocit, že se téměř všechno v mém životě hroutí. můj minulý dotaz byl o tom, jak se mám začít bavit s mým sousedem, opět se to týká jeho, jenže já to všechno pokazila. říká se, nedělej druhým to, co nechceš, aby dělali tobě. to na mě dokonale sedí, jenže já to prostě pokazila. já mám v povaze to, ze když se mi třeba někdo líbí, tak o něm musím vědět naprosto všechno. projedu všechny jeho sociální sítě a tak. no a já toho (treba Martin) Martina sledovala na Instagramu, on měl soukromý profil a žádost mi povolil jeho mladší bratr. a já jsem s mojí kamarádkou zkusila, že jsem ho přestala sledovat a za jak dlouho mi to povolí (vunec nevím co mě to tu v chvili napadlo) a od té doby mi to nepřijmul. ale já vím že aktivní je, jen mi to nechce přijmout. to jsem si jista. a taky si o mně myslí, že jsem vlezla, což mě docela mrzí. ona to je asi pravda (opět to přísloví), protože já ho s tou mojí kamarádkou nejednou „sledovala" (dá se říct stalkovala, ale nebyl (doufám) to takovej ten „trestnej" stalking, jen jsme ho sledovaly kam jde a tak, teď samozřejmě platí to přísloví) a jak jsem se jednou vyptávala jeho bratra na otázky ohledně Martina a tak, tak se mu nedivím. (a ještě k tomu „stalkingu" a všemu okolo. já toho vždy hrozně moc lituju, jsem schopná několikrát hrozně moc brečet, že to všechno chci vzít zpátky, ale pak to udelam stejně znovu. jsem neponaucitelna. ale opravdu mě to upřímně mrzí).pak ho jednou můj spolužák potkal (Martina) na koupališti a ten spolužák si z něj dělal jakože srandu (že před ním říkal moje jméno a jeho příjmení a naopak) a on mu Martin na to řekl, že na něj čumím jak na.... (a to si ten spolužák nepamatuje, ale asi to nebylo nic pěkného). Martin si mě zablokoval na snapu, protože jsem prý moc „vlezlá". a dneska jsem zjistila, že má holku. nebylo to pro mě moc pěkné zjištění, nebýt mé kamarádky to nevím (on jí poslal snap) ale stejně se mě to dotklo. dneska za ní aji byl. to mě dost zamrzelo a popravdě žárlím. a s kamarádkou jsme už hledaly na instagramu a snapchatu která by to mohla být a já se bojím, že to je taky hrozně vlezlý. (že jsem vlezlá jsem se dozvěděla od jeho bráchy, že mu to prej Martin říkal)
  a moje otázka zní, nevíte jak se s ním i přes tohle všechno bavit? já vím že na něco podobného jsem se ptala minulé, ale to bylo ještě všechno v pohodě. teď jsem to celý pokazila, myslí si o mně, že jsem vlezlá a otravná, nemá mě rád a doslova mě jednou malém zabil pohledem. (když jsem byla u nich na zahradě s jeho bratrem). ale jeho brácha říká, že na mě není nastvanej. je to devatak, vím na jakou půjde střední, ale já jsem sedmák a půjdu do osmý. a ta jeho holka je asi o čtyři měsíce starší nez Martin. (ale nechci aby to vyznělo tak, že mu tu holku chci „přebrat“. samozřejmě že ne, taková trouba nejsem (doufám), ale mrzí mě to no...) já jsem si s Martinem dvakrát psala, jednou jsem se ho ptala jestli bude hrát na jednom zápase turnaj a podruhý jsem ho chválila jak dobře hrál. ráda bych mu něco napsala, ale už mi dal jednou zobrazeno. a nevím jestli se mu mám omluvit, protože už mi to přijde pozdě a párkrát na mě pár lidí vystartovalo, že se pořád omlouvám a jsem s tím otravná. (neuvědomuji si to) a jeho táta s přítelkyní mě znají, protože jsem byla párkrát s jeho bráchou u nich na zahradě a občas o mně jeho brácha mluví. já vím že tady ted píšu páté přes deváté, ale vůbec nevím jak to mám napsat, abych tady snad nic nevynechala.

  nevíte jestli se dá (popřípadě jak) urovnat nás vztah? nikdy jsme se nebavili, ale s jeho bráchou se bavím. předem moc moc děkuju a omlouvám se, že to píšu takhle zmatečně.

  holka, 13 let, 11. července

  Milá dívko,

  svěřuješ se poradně s tím, že se ti líbí jeden kluk a hledáš způsob, jak se s ním začít bavit. Jde o souseda, a tak máš díky tomu i docela přehlede o tom, co a kdy dělá. Máš možnost ho sledovat na sociálních sítích. Vzbuzuje to v tobě nutkavou potřebu se o něm dozvědět co nejvíce, sledovat ho, kontaktovat ho, osobně či skrze své kamarády. On si tvého zájmu povšiml ale vnímá ho jako „vlezlý“ a otevřeně tvůj zájem odmítá. Je možné, že ho vnímá jako velký tlak, který je mu nepříjemný. Ty by ses i přesto, co ti dal najevo, chtěla s ním začít bavit a navázat s ním vztah. Upřímně řečeno, přemýšlím, co tě na něm tolik přitahuje, že se necháš otevřeně odmítat a přesto máš stále chuť se s ním začít bavit či dokonce navázat vztah. Necháš se tím vlastně ponižovat, překračovat i svou hranici osobní důstojnosti. Zkus se na to podívat i takto. Doporučila bych ti se z toho kontaktu teď naopak úplně stáhnout. Nevšímat si ho, nevyhledávat ho a ani o něm nemluvit se svými kamarády. Vytvoř tzv. prostor proto to, aby případně mohl přijít on. Pokud bude mít o kontakt zájem, tak ho naváže. Ale pokud tu je stálý tlak na kontakt, tak před ním bude spíš dál utíkat. Možná tě právě to jeho odmítání natolik psychicky zranilo, že teď vlastně hledáš útěchu v tom, že tě právě on přijme a začne se s tebou bavit. A bude to pro tebe taková psychická náplast. Hodně se to děje ve vztazích, kde jeden po vztahu touží a druhý ho odmítá. Zkus to proto nyní raději vydržet, ani se neomlouvej - i to je forma nátlaku na druhé. A přestaň s kontaktem vůči němu i sledováním na sítích. Zkus ho sama pro sebe vymazat z mysli a uvědom si, že i ty se můžeš chovat odmítavě a mít svou hrdost. Co je na něm pro tebe tak cenného, přitažlivého, že se kvůli tomu necháš ponižovat a urážet. Zkus si odpovědět na tuto otázku. Zaměř se na jiné osoby, se kterými máš dobrý kontakt a přátelství. A netrap se touto osobou tolik. Její přitažlivost pro tebe možná spočívá právě v tom, že tě odmítá a tak máš touhu to překonat. Ale jsou tu i jiné osoby, které o tebe budou stát a půjde to samo od sebe. Tak ti v tom moc držím palce. Poradce Centra Locika.

  Moje tělo - holky

  Menstruace, obtíže s pletí, stud

  Ahoj, mám 3 dotazy :

  1. 22.5. 2022 jsem měla menstruaci a nevadí, že jsem jí 2 měsíce nedostala?

  2. Je mi 11 a vadí mi pupínky na čele. Pořád si to musím mačkat. Vypadám kvůli tomu hrozně. Co mám dělat? Chci se jich zbavit ale nevím jak. Poraďte mi prosím.

  3. Jsem introvert a jsem stydlivá. Když se na mě někdo ve škole podívá tak se zastydím. A také se stydím si s někým ve škole popovídat. Jak se mám přestat stydět? Já se stydím kvůli všemu třeba když něco napíšu co nemám nebo tak, tak se zastydím. Anebo když udělám nějakou chybu tak se také zastydím. Co mám dělat?

  Děkuji za odpověď, přeji vám krásný den. :)

  holka, 11 let, 17. července

  Ahoj holko,

  1) Nevadí, protože během prvních dvou let od první menstruace je až 50% cyklů anovulačních. To znamená, že během poloviny cyklů nedochází ani k uvolnění vajíčka, ani k menstruačnímu krvácení. Zcela přesně to znamená, že menstruace sice proběhne, ale jaksi „naprázdno“, tedy bez krvácení.

  2) Pupínky na čele vznikají v důsledku hormonálních změn, k nimž dochází v období dospívání. Jedním z důsledků nárůstu hladiny pohlavních hormonů v krvi je i to, že pleť se stává mastnější, což způsobuje, že se kožní póry častěji ucpávají. Pupínky (odborně zvané acne vulgaris neboli akné) jsou vlastně drobné zánětlivé reakce v místě, kde došlo k ucpání kožního póru.
  Aby se pupínky netvořili, někdy stačí pokožku uměle „vysušovat“, a sice tak, že se jednou denně omyje obličej pomocí mýdla. Pokud se pupínky vyskytují ve velkém množství (tj. více než 20 kusů najednou), doporučoval bych navštívit kožního lékaře (dermatologa). Pro léčbu těžších forem akné se využívají například léky ze skupiny retinoidů, které se však vydávají pouze na lékařský předpis.

  3) Přehnaný stud mnohdy vyplývá z toho, že na sebe člověk klade příliš vysoké nároky a je vůči sobě příliš kritický. Především je tedy důležité, aby sis uvědomila, že nejsi povinna být vždy a ve všem naprosto dokonalá. Bojíš se, že uděláš chybu? Ale chyba není konec světa. Chyba je vlastně jakási informace pro nás, abychom věděli, co máme nebo můžeme příště udělat lépe. Když se Ti někdo směje kvůli tomu, že jsi udělala chybu, hlupák je on, ne Ty. Neboj se chyb, protože kdyby lidstvo v minulosti nedělalo chyby, z nichž se poučilo, nebyli bychom dnes tam, kde jsme. Chybami se člověk učí.
  Stydět by ses neměla ani kvůli vzhledu. Nikdo není povinen vypadat jako herec nebo herečka z amerického seriálu pro mládež. Tam všichni vypadají dokonale, jenže ta jejich dokonalost je uměle vyrobená (vizážisté a maskéři mají s těmito herci a herečkami mnohem víc práce, než by se na první pohled mohlo zdát) a v každodenním životě ani oni nevypadají tak dokonale, jako před kamerou.
  Ze všeho nejdůležitější je, abys na sebe pohlížela trochu vlídněji, snažila se všímat si spíš toho, co se Ti na Tobě líbí, než toho, s čím nejsi na 100 procent spokojena. Jistě máš celou řadu kladných vlastností a jiných předností, ať už jde o dovednosti nebo o vzhled. Pro začátek si třeba můžeš napsat jakýsi seznam svých kladných vlastností, předností a schopností. Seznam může mít tři sloupečky nadepsané „Jsem…“, „Mám…“ a „Umím…“. Ale nepiš do něj žádné nedostatky, piš jen to hezké, co se Ti na Tobě líbí.
  Jistě je důležité umět občas sama sebe kritizovat, ale nemělo by se to přehánět, protože když na sobě člověk stále hledá jen samé nedostatky, může si úplně zbytečně (a mylně) připadat „nedokonalý“, což je první a hlavní příčina studu před ostatními.

  Kluci a láska

  Těžké období

  Zdravím Alíku.
  Píší, Vám protože už je toho na mě moci. A nevím co mám dělat dále.
  Vše začalo nejdříve, tím hezkým. Začal jsem chodit v únoru s jednou dívkou. Ale v březnu mi zemřel děda. Od té doby každou chvilku jsem v nemocnici. Strašně moc mě to mrzí.
  Od té doby si myslím že za všechno mohu a ubližují všem.
  Do toho má dívka, je teď z určitých důvodu v klokánků. Do toho se se mnou ještě rozešla a to mě strašně bolí.
  Chce abych za ní jezdil ale je každá návštěva pro mě těžká. Když mi zavolá je to strašně těžké.

  Neměli byste prosím radu jak se přes toto období přenést?
  Předem děkuji.

  Ahoj z Modré linky,

  z toho, co píšeš, se zdá, že je toho na Tebe opravdu hodně. Neexistuje jednoduchá rada, jak zvládnout obtížné období. Obecně je důležité nebýt na své pocity sám, moci si o všem, co prožíváš, s někým popovídat. Také je důležité žít dále svůj život, i když to pro Tebe teď těžké, tedy plnit si své povinnosti, dělat to, co Tě opravdu těší, a to i přesto, že teď možná nedokážeš prožívat radost tak, jako dříve. Konkrétně mě napadá, že potřebuješ jednat tak, jak je dobré pro Tebe, ne podle toho, co chce někdo jiný. Tedy, jestli se s Tebou Tvá holka rozešla a pro Tebe je teď těžké být s ní v kontaktu, chci Tě podpořit v tom, abys s ní kontakty přerušil. Věřím, že to bolí.
  Pokud by ses nezačal postupně cítit lépe, bylo by dobré, aby se Ti dostalo odborné pomoci, tedy pomoci psychologa / psycholožky.
  Potom neváhejte s rodiči takovou odbornou podporu vyhledat. Můžeš zkusit i školní psycholožku (psychologa), pokud na škole máte. Také nám můžeš napsat, zavolat nebo přijít na chat Modré linky.

  Přejeme Ti, aby bylo brzy lépe
  Modrá linka

  Volný čas

  Ahoj,
  Chtěla bych se zeptat jestli už ve čtrnácti mohu být zpěvačka a být slavná? Všichni mi říkají že zpívám hezky a já bych to chtěla ukázat světu. Vím že jsem možná naivní ale chtěla bych to zkusit myslíte že to jde? A nevíte jak to taky nějak zviditelnit a upozornit na sebe?

  Ahoj z Modré linky,

  je hezké mít sen. Chci Tě tedy podpořit, aby sis svůj sen zkusila naplnit. Pro splnění snu je potřeba být aktivní. Začít můžeš třeba v nějakém sboru nebo Základní umělecké škole, také můžeš zkusit nějaké pěvecké soutěže. Když budeš o tom, co si přeješ, mluvit s lidmi kolem sebe, třeba Vás napadnou i další možnosti.

  Přejeme Ti, abys svého snu dosáhla
  Modrá linka

  Kluci a láska

  Jsem introvert

  Dobrý den, mám meší dotaz.
  Zamiloval jsem se do jedné dívky, která do mě asi také (například si začala sedat blízko mě), jenže jsem introvert a strašně stydlivý, takže si nedokážu s ostatními lidmi ani normálně popovídat. K tomu ještě jdu na gymnázium a ani jednou jsem si s ní nepovídal a ani nepsal. Nevím co dělat, jestli má ještě vůbec cenu jí třeba napsat, což je v tuto chvíli asi jediný způsob kontaktu. Předem ďekuji za odpověď.

  kluk, 13 let, 13. července

  Ahoj z Modré linky,

  chápu, že pro Tebe není vždy snadné bavit se s ostatními, když jsi stydlivý. Chci Tě však podpořit, že stojí za to zkoušet komunikaci trénovat. Nejprve třeba s kamarády, s lidmi se kterými už se znáš a je to pro Tebe snazší. Nebude z Tebe extrovert, který si bude užívat, když bude středem pozornosti, ale můžeš se naučit hovořit o tématech, díky kterým dokážeš udržet hovor. A to se Ti může v životě hodit, nejen pokud jde o dívku, o které píšeš. Na otázku, jestli má smysl jí napsat nebo ne, to si musíš rozhodnout Ty podle toho, jak to cítíš. Jen si říkám, že asi nemáš co ztratit, ale možná můžeš získat kamarádku nebo dokonce holku, se kterou budeš. A pokud by to nevyšlo, může to pro Tebe být alespoň trénink komunikace. Není ostuda dát upřímně najevo, že bys s ní chtěl být v kontaktu, ale jsi stydlivý, a proto to pro Tebe není snadné. Pokud by jí to vadilo, asi by se mezi vámi žádný vztah nerozvinul. Jsou ale i dívky, kterým se stydliví kluci líbí.

  Přejeme Ti prima léto.
  Modrá linka

  Sport

  Chci skateboard

  Ahoj, chci se zeptat. Chtěl bych Skateboard, ale mamka mně ho nedovolí. Myslí si, že bych mohl mít z něho např. otřes mozku nebo zlomenou nohu. Je nějaké vybavení, aby se mně tohle nestalo? Nebo jak jí mám přemluvit?

  kluk, 13 let, 12. července

  Ahoj z Modré linky,

  umím si představit, že chceš skateboard. Zároveň chápu i Tvou mamku, že má o Tebe strach. Není žádný návod, jak mamku přesvědčit. Můžeš mamce ale ukázat, že starost o své bezpečí bereš vážně i Ty. Můžeš si třeba načíst návod, jak se na skateboardu chovat a jak se chránit. Můžete na internetu hledat i s mamkou. Pro příklad můžete zkusit třeba tento článek: https://www.bezpecnecesty.cz/cz/dopravni-vychova/interaktivni-dopravni-vychova/3-hrajeme-si-v-parku/10-bezpecne-na-skateboardu. Více informací najdete v metodickém listu.

  Prima léto Ti přeje
  Modrá linka

  Zvířata

  Zdravím všechny z poradny, píšu zde svůj první dotaz, týkající se zvířat.
  :-)
  Mám už skoro 2 roky zakrslého králíčka, (samec). (Nevím co budete k případné odpovědi potřebovat za informace, tak sem napíšu vše, včetně denní rutiny, a velikosti klece)
  Králíka jsme si pořídili ve čtyřech měsících od chovatelky (do té doby žil v králíkárně). Adaptoval se celkem rychle. Ze začátku měl malou klec a hrozně kousal mříže. Proto jsme mu na vánoce vyrobili velkou, třípatrovou dřevěnou bednu, ve které je spokojený. Potravu má tak jak má být, (seno a voda furt, granule ráno a večer, společně s troškou zeleniny).
  Na záchůdek je naučený, když je venku hezky, běhá non-stop celý den po zahradě (všechny útěkové cesty má samozřejmě zatarasené).
  Očkovaný je, občas se stýká se sousedovic králíky, na které reaguje bez problémů či agrese. Vykastrován byl minulé prázdniny.
  No ale teď už konečně k dotazu.
  Poprvé se problém vyskytl o minulé letní prázdniny, když byl na hlídání u babičky. Zde byl zpátky ve své malé kleci, k jeho velkému nesouhlasu. Proto taky například vzteky vyhodil napáječku (dříve měl tu klasickou láhev jak se posouvá ta kulička aby mu tekla voda, v nové kleci dostal takovou, kde má misku, nad kterou je přichycená naplněná petlahev, obrácená vzhůru nohama. Vždy když upije z misky, voda se doplní.).

  Babička ho každý den pouštěla, ale on byl furt ”agresivní“. Když jsme se vrátili, a přivezli ho domů, zjistil jsem, že příšerně líná. Ale fakt hrozně. Stačilo ho pohladit, a v ruce mi zůstal chomáč chlupů. Celkem mě to vylekalo. Nejdříve jsem si myslel, že má všenky v seně, ale po googlování jsem zjistil, že je to zřejmě že stresu. Postupně, asi do dvou týdnů línat přestal.
  No a teď se vrátím 2 týdny zpátky, když jsme odjížděli na dovolenou.
  Chtěli jsme mu vzít tu stejnou klec (bednu) na kterou je zvyklý, ale zjistili jsme, že se nevejde do kufru auta. (Ano, je fakt velká). Proto jsme urychleně vyrobili stejné bydlení, akorát o pár čísel menší. (Zkoušeli jsme to 2 týdny před prázdninami)
  Po předešlých zkušenostech jsme ho na týden před odjezdem dali do této klece, aby si jí ”osmrděl“ a zvykl si na ni. Tentokrát byl na hlídání u jiné babičky, která má doma psa. Z předešlých zkušeností ale víme, že jemu (králíkovi) je ten pes úplně šumák. U babičky měl vše stejné, potravu, bydlení, i mazlení od babičky. Jednou denně ho také pouštěla po domě.

  No ale teď, když přišli od babičky fotky, tak zase hrozně líná. (Když to píšu, vracíme se z dovolené za dva dny). Opět z něj létají chomáče chlupů. A proto mě zajímá:

  1. Je to normální, že tak moc líná?
  2. Dá se tomu nějak předejít?

  Za odpověď předem děkuji.

  PS omlouvám se za velmi dlouhou zprávu.:-|

  kluk, skoro 12 let, 14. července

  Ahoj milý chovateli.
  Předně „klobouk dolů“ za podrobný popis situace a podruhé za velkou a obětavou péči o králíka.
  Králíci mají období línání, je to přirozený jev, který může byt umocněn nebo oslaben kvalitou stravy, psychickým stavem jedince a chovatelskými podmínkami. Ve vašem případě může jít o souběh standardního období línání, jehož intenzita je ale ovlivněná změnou prostředí. Je tedy důležité mu pomoci vyčesávaním a kvalitní stravou. Věřím, že v těchto věcech má v Tobě králík velkého pomocníka.
  Držím palce!

  Moje tělo - holky

  Ahoj ráda bych se zeptala na jednu otázku pro Alíka, holky ve škole se mi posmívají za to že jsem tlustá, prosím nevíte co dělat? Prosím ale zase nechci ať z toho ty holky nemají problém🥺;-(

  holka, 9 let, 2. července

  Milá dívko,

  děkujeme za důvěru. Svěřuješ se poradně s tím, že se ti holky posmívají kvůli tomu, že jsi tlustá. Rozumím tomu, že to není vůbec příjemné a přála by sis aby to holky nedělaly. Ale pokud ti to je nepříjemné, tak bude dobře se ozvat a požádat je ať to nedělají, že ti to není příjemné. Každý je nějaký a každý se s něčím potýká. I ony mají určitě své chyby. Tak se neboj se ozvat. A druhá možnost je ta, že si toho zkusíš nevšímat. Nebrat to tolik osobně. Určitě tu jsou i osoby, kterým to je jedno, jestli jsi nebo nejsi tlustá a přijímají tě takovou jaká jsi. Tak si o tom zkus popovídat s nimi a i to ti dá víc odstup od toho, jak se k tobě chovají některé holky. Držím ti palce. Poradce Centra Locika

  Holky a láska

  Ahoj Alíku,
  poslední dobou se bavím se skupinkou kluků, je jich pět. Budeme jim říkat takto: traktor, kovář, autodrom, špalek a kafíčko (nevím jak je pojmenovat).
  Postupem času jsem zjistila, že se autrodromovi, špalkovi a kovářovi docela dost líbím. Jde to vidět jak na jejich chování, tak i z vyprávění ostatních lidi kolem mě.
  Mají dokonce svoji skupinu o mně na instagramu - kde si přeposílají mé fotky (z Instagramu), píšou si o mě a dokonce je tam i nějaká hádka. Vím o ní díky traktorovi, který mi pár screenshotů poslal, protože někdo z nich mu to řekl a screenshoty se k němu dostaly.
  Venku mi kupují jídlo, pití atd.
  Jelikož jsem po operaci nohy a ještě pořádně chodit neumím (navíc ujdu max kilometr), neustále se nabízejí, abych jim vlezla na záda. ]:-)
  Právě hledám kluka. Mám to štestí, že mám na výběr. Ale nevím, koho si vybrat. Všichni jsou stejně hodní a laskaví, taky i hezký (o to mi zas tolik nejde)
  Jak si mám vybrat z nich? Lze nějak zpozorovat jejich chování podrobně, abych se rozhodla?
  Děkuji za odpověd’, velice se v tom ztrácím.

  holka, 14 let, 1. července

  Milá dívko,

  svěřuješ se poradně s tím, že by sis ráda našla kluka a že se ti opravdu nabízí výběr z několika poměrně sympatických a pohledných kluků. A ti o tebe stojí. Je moc dobře, že se nad tím takto zamýšlíš a ptáš se. Prožíváš dilema koho si vybrat a jak je poznat lépe. Doporučila bych ti s každým tím klukem, kteří přichází v úvahu strávit nějaký čas čistě individuálně. A uvidíš, jak se s tím klukem budeš cítit, když u toho nebude celá parta. Nemusí to být zrovna hned rande. Zkus vymyslet nějakou neutrální příležitost, abys měla možnost si s ním popovídat, blíž ho poznat, vnímat ho. Je potřeba ty kluky poznat samostatně, když nejsou obklopení tou vaší partou. A pak poznáš jak je jejich zájem upřímný a hluboký. Bude dobře, když se ti podaří to udělat tak, aby to nevypadalo jako „konkurz“. Jejich zájem může hodně povzbuzovat i to, že tak trochu soutěží o tebe v rámci party ale je teď potřeba poznat zda-li to je či není skutečný zájem. A je možné, že si nakonec najdeš kluka, který bude úplně nový a odjinud. A jeho zájem o tebe bude vypadat jinak, budeš se mu líbit jiným způsobem než těm klukům v partě. Tak ti v tom moc držím palce, ať si najdeš toho správného. Poradce Centra Locika

  Moje tělo

  Strach z krve

  Ahoj andílci:->
  Dnes bych potřeboval radu jak se zbavit strachu z krve.
  Krev mi nikdy nevadila a dokonce teď když vidím někde ve filmu nebo někde krev tak mi to vůbec nevadí ale když teče krev mě, začne se mi motat hlava a je mi blbě. Např. Čistil jsem si zuby a dásna jsem si kartáček přejel moc velkou silou , když jsem potom vyplivl pastu a viděl jsem v ní krev tak se mi asi 20 sekund motala hlava. Neřekl bych že toto je nějak vážný problém ale chťel bych se tohoto zbavit. Pomohlo by mi třeba kdybych se na krev podíval z blízka pod mikroskopem nebo si o ní přečetl nějáký článek?

  Taky bych tímto dotazem chtěl poděkovat za odpověd u mé minulé otázky. Omezil jsem obrazovku před spaním a noční můru už jsem neviděl. Předem děkuji za odpověď a hezké prázdniny přeje
  Dančés8-P

  kluk, 13 let, 9. července

  Ahoj, strach z krve je překvapivě častý. Připomeňme především, že je zcela v pořádku „štítit“ se krve někoho jiného (je to užitečný instinkt, krve ostatních bychom se neměli dotýkat bez hygienických pomůcek kvůli možnosti přenosu infekce).

  Nejsem lékař ani psycholog, ale to, co popisuješ, zní jako „iracionální strach z pohledu na krev“, tomuto jevu říkají lékaři hematofobie (též hemafobie nebo hemofobie, latinsky doslova strach z krve). Mezi časté příznaky, když hematofob spatří krev, patří: panika, úzkost, zrychlený tep, slabost nebo pocit na omdlení, obtížné dýchání, pocení, třes.

  Lékař nebo psycholog ti s tímto pomůže mnohem lépe, protože bude mít nejen zkušenosti s podobnými případy, ale bude také znát tvůj kontext. Podle závažnosti se obvykle předepisuje kombinace terapie, relaxačních cvičení, „zatnutí svalů“, léků nebo tzv. expoziční terapie, kdy se v kontrolovaném a bezpečném prostředí člověk postupně dívá na jemu nepříjemné záběry.

  Přestože tento problém nemusí být nijak vážný, někteří odborníci doporučují jej řešit co nejdříve, aby nedocházelo například k tomu, že by se člověk trpící hematofobií vyhýbal vyšetřením u doktora. Protože to už by mohlo mít horší následky. Věřím, že ti tvůj lékař pomůže nebo ti aspoň doporučí další postup.

  Kamarádi

  Je na mě naštvaný

  Ahoj, mám problém.. Jeden kluk se mi svěřil s tajemstvím a já se prořekla kamarádce.. Teď mě ignoruje, i přes moje omluvy a já nevím co mám dělat, nechat ho být nebo se mu omlouvat pořád dokola..?:-(

  holka, 12 let, 11. července

  Ahoj z Modré linky,

  umím si představit, že Tě mrzí, že jsi udělala chybu. To se občas stane každému. Možná ten kluk potřebuje nějaký čas, aby se s tím, že jsi jeho tajemství prozradila, vyrovnal. To ví jen on. Pokud ses mu už omluvila, můžeš mu napsat, že Tě to mrzí a že bys byla ráda, kdyby Ti mohl odpustit. Zda Ti dokáže odpustit, to už je na něm.

  Přejeme Vám oběma klidné dny
  Modrá linka


  Prosba od Alíka

  Podpořte prosím
  Modrou linku!