Poradna: Alík radí dětem

Na otázky odpovídají

pracovníci linky důvěry Modrá linka, Alíkova kamarádka BáraV, odborníci přes výživu z projektu Vím, co jím, odborníci na boj proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

Dotazy smí pokládat čtenáři mladší 16 let.

Moje tělo - váha

Milá poradno
mám takový problém s mojí váhou .
Moc mně to mrzí , vážím 52,8 kg a měřím 161- 165 vůbec se dobře necítím .
Poraď co s tím.
Sladké a slané jsem omezila , ale na oslavách atd si dám ( nejde odolat ).
S pohybem je to tak , že třeba cvičit začnu , ale nevidržím u toho .
Můžete mi prosím poradit ?

holka 13, 17. dubna

ahoj,
Tvoje váha je ve vztahu k Tvému věku a výšce úplně v pořádku, je optimální. Otázkou pak tedy je, proč se necítíš dobře.
V průběhu dospívání, kdy se tělo mění, člověk roste, na sobě řada holek i kluků hledá chyby. Ale realita je taková, že nikdo není dokonalý. Každý by na sobě asi našel něco, s čím není spokojený, co se mu nelíbí.

Není cílem nedat si ani trochu něčeho sladkého nebo slaného. Ale hlavní je, aby to tvořilo jen malou část našeho stravování - aby většinu mělo běžné jídlo, které je i bohaté na živiny. Je normální dát si pár bonbonů nebo kousek čokolády občas, ale už není v pořádku dát si každý den sáček bonbonů. Většinu by mělo tvořit "normální jídlo", kde bude zastoupena zelenina, ovoce, mléko a mléčné výrobky, luštěniny, obiloviny (ideálně celozrnné), libové maso a ryby, menší množství ořechů...

Co se týče pohybu, zkus hledat nějakou aktivitu, která Tě bude bavit - když Ti bude pohyb přinášet i radost, bude to jednodušší. Můžeš třeba sportovat i společně s kamarádkou - ve dvou je vždy větší zábava než třeba samostatně. Nemusí se jednat vždy jen o cvičení. můžete si vyrazit na výlet na kole, jít na procházku svižnější chůzí, můžete třeba i tančit... Možností je spousta a věříme, že nakonec najdeš nějakou aktivitu, kterou si oblíbíš.

Ať se Ti dobře daří přeje Vím, co jím

Holky a láska

Ahoj Alíku,
Já vím píšu ti už po třetí a vím že mi odpovíš stejně, ale mám ráda jednoho kluka ze školy a on mě taky (asi). A celá škola nás chce dát do hromady, ale my nechceme, protože jsme ta vztah malí a chceme být jen kamarádi. Už mě to ale štve a nevím co s tím mám dělat. Promiň že tě otravuji.
A děkuji za odpověď

holka, 12 let, 16. dubna

Ahoj,
popravdě nechápu, kde je problém. Pokud s tím klukem chcete být jen kamarádi, neexistuje na světě nikdo, kdo by vás mohl donutit, aby to tak nebylo. Co si o vašem vztahu myslí „celá škola“ je poměrně nepodstatné, důležité je, že vy dva k sobě žádnou náklonnost necítíte a je zcela v pořádku, pokud dál zůstanete kamarádi. Věřím, že pokud někdo bude na toto téma dělat narážky a ty jej budeš buďto ignorovat, nebo mu stručně a jasně oznámíš, že jste pouze kamarádi a tak to taky zůstane, spolužáky to po čase přestane bavit a najdou si jiné téma k řešení.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - holky

Ahoj, chápu že nedokážete určit diagnózu na dálku ale chci znát váš názor. Když jsem dneska přijela domů ze školy začlo mě to dole svědit a pálit a pak jsem zjistila že mám extrémě oteklý stydký pisk a nevím co s tím bolí to a pálí když dám nohy k sobě nebo když chodím, nechci to s nikým řešit a na gynekologii ještě nechodím, může to souviset s tím že masturbuji? Můžete mi prosím poradit co mám dělat?

holka, 13 let, 15. dubna

Ahoj,
bohužel sis na svůj dotaz odpověděla sama, protože skutečně nikdo na světě ti s tvým problémem nedokáže pomoci online. Rozhodně je potřeba, abys navštívila lékaře, který stanoví diagnózu a následně i odpovídající léčbu. Neexistuje jediný důvod, proč by ses měla stydět. Předpokládám, že kdybys měla angínu, také by ses nestyděla jít k lékaři a tvé genitálie jsou stejnou součástí tvého těla jako třeba krk, nebo noha. Určitě se svěř se svým problémem mamince a požádej ji, aby tě vzala k lékaři (nebo k němu jdi sama). Ale tvůj problém na dálku nevyřešíme a je nutné, aby jej viděl lékař.
Přeji ti hodně štěstí!
Bára

Jiné téma

Ahoj je mi 12 let a potřebuji poradit. Ve svém věku toužím po dítěti. Chtěla bych mít dítě poraď te mi prosím co stím. Ahoj

holka, 12 let, 14. dubna

Ahoj,
je hezké, že se v Tobě probouzejí mateřské touhy a představy. S ohledem na Tvůj věk to ještě asi nebude souviset s fyzickou připraveností a budováním zázemí pro vytvoření nové rodiny společně s partnerem. Možná by stálo za to prozkoumat, čeho přesně se Tvoje touha týká, jestli je za tím potřeba o někoho pečovat, hrát si, starat se, nebo třeba to, že vidíš krásu a roztomilost dětí. Je možné, že ve svém okolí máš nějakou maminku s miminkem, u kterých můžeš pozorovat, co všechno to obnáší, mít dítě a dobře se o něho postarat. Zatím si to můžeš trénovat např. na mladších sourozencích nebo občasným pohlídáním mladších dětí na táboře, ve škole apod.

Pro zodpovědné rodičovství je potřeba být připravená jak psychicky, tak i fyzicky. Tvoje tělo se bude ještě hodně vyvíjet a teprve se připravovat na zahájení sexuálního života, který může postupně začít nejdříve v 15 letech. Samotné těhotenství a porod jsou velkou zátěží a tělo na ně musí být i hormonálně připravené. Už teď však můžeš s touto myšlenkou více pečovat o svůj zdravý životní styl a stravu a podpořit tak do budoucna zdravý vývoj těla. Stejně tak je rodičovství velkou psychickou zátěží a zodpovědností, je to závazek na celý život a také to ovlivní, změní dosavadní životní styl. Je důležité mít pro miminko vytvořené dobré zázemí, fungující stabilní partnerský vztah i finančně zajištěný domov. Také většinou žena musí omezit své aktivity např. v rámci studia a práce a většinu času věnuje dítěti. I to vše k mateřství patří.

Více to můžeš probrat např. s mamkou či jinou dospělou ženou, která má zkušenost s péčí o dítě. Také si můžete např. s kamarádkou probrat vaše představy o tom, jaké to jednou bude, jaké máte sny a představy o budoucnosti.

Přejeme Ti hezké jarní dny,
Modrá linka

Moje tělo - holky

Ahojky mám další problém... A to s kluky .... Ve třídě se bavím normálně s holkama a pár kluky .. jenže jsem se pohádala s "kamarádkou" která mi dost ublížila a už se sní bavit nikdy nechci... Tak mi napsala že jsem hnusná proto jsem nikdy neměla kluka narozdíl od ní... Teď mi to strašně mrzí protože chci mít děti ale nevím co mám dělat chtěla bych aby se se mnou kluci více bavili atd. Jen si myslím že se se mnou bavit nechtějí protože jsem hnusná ... Je mi třeba smutno na hudebce když se tancuje tak kluci jdou k ostatním holkám a já tam jsem sama a učitelka mě vždy k někomu přiřadí ... Nevím co mám dělat chci být hezká jako jiné holky a chci aby se se mnou bavit kluci a tancovali se mnou porad co mám dělat děkuji

holka, 14, 12. dubna

Ahoj,
z Tvojí zprávy vnímám smutek a nespokojenost sama se sebou, že nejsi taková, jako jiné holky. Mrzí mě, co Ti řekla "kamarádka", která Tě nejspíš chtěla zranit. Chápu, že Tě to zabolelo, obecně sebepřijetí a sebevědomí jsou pro dospívající dívku citlivá témata. Chci Tě podpořit v tom, aby sis dokázala více vážit sama sebe, než urážek ostatních, které jsou nesmyslné.

Věřím, že každá dívka je krásná svým originálním způsobem a každému klukovi se na dívkách také líbí něco jiného. Je potřeba přijmout i fakt, že člověk se nemůže zavděčit a líbit všem. Chci Tě povzbudit v tom, aby ses teď spíš zaměřila na svůj pohled na sebe, zkusila si třeba i sepsat, co se Ti na sobě líbí (tělesně i povahově), co bys chtěla podtrhnout a s čím zase moc spokojená nejsi a případně co by se s tím dalo dělat tak, aby ses cítila lépe. Můžeš v tom požádat o pomoc i blízké, kteří Tě mají rádi takovou, jaká jsi, rodiče, příbuzné, opravdové kamarády.

Procházíš nelehkým věkem, kdy je běžná soutěž mezi dívkami, porovnávání se mezi sebou, hodnocení, za kterým často stojí i závist nebo žárlivost. Neboj se využít podpory svých blízkých ke sdílení svých pocitů a potřeb, přání. Věřím, že společně najdete cestu např. k tomu, jak se více sblížit s kluky ve třídě, jak se třeba s někým domluvit na tanec, více si povídat. Věřím, že časem se objeví někdo, kdo Tě bude mít rád právě pro to, jaká jsi, jedinečná, i s nedokonalostmi. Před tím je však důležité, abys takto měla ráda samu sebe.

Přejeme Ti hezké jarní dny,
Modrá linka

Brigáda

Ahoj Alíku a spol je mi 14 a potřebuju si vydělat na notebook jelikož ještě nemůžu chodit na brigádu napadlo mě si přividělávat malováním obrazů a následné prodávání přes aplikace jako je letgo atd... Myslíš že to je dobrý nápad ?

kluk, 14 let, 11. dubna

Ahoj,
oceňuji, že přemýšlíš nad tím, jak si sám přivydělat na notebook. Myslím, že už od 14 let se dá dělat nějaká práce z domu nebo např. rozdávání letáků apod. Prodávat vlastní výrobky či díla je hezký nápad, těžko však říct, jestli se tomu bude dařit. Výhodou je poměrně snadná inzerce na internetu, nevýhodou velká konkurence. Můžeš zkusit vytvořit předběžnou nabídku a nějaký čas testovat, zda by o takové zboží byl zájem a za jakou cenu, jestli by se vyplatilo věnovat tomu své úsilí a čas. Pomoci to naplánovat Ti můžou dospělí ve Tvém okolí, kteří s tím můžou mít větší zkušenost, rodiče, nebo lidé, kteří už sami něco takto prodávají.

Přejeme Ti hezké jarní dny,
Modrá linka

Holky a láska

Ahoj Alíku a spol.
Už dlouho se mi líbí jeden kluk. Nejdříve to vypadalo že se mu líbím i já, v hodinách na mě pořád koukal nebo jsme spolu pořád navazovali oční kontakt a po hodině vždy přišel k mojí lavici a začali jsme si povídat. Odpoledne jsme si ještě.psali. Teď už to tak není, vždy když se na něj kouknu tak se na mě usklibne a otočí se. Pořád se spolu bavíme ale už to není to co dříve. Myslím si že on má rád mojí kamarádku a pak jsem se ho na to ptala a on říkal že ne. Ale pořád si myslím že jo. Prosím poraďte mi jak to obrátit zase na druhou stranu

holka, 11 let, 8. dubna

Ahoj,
nerozumíš tomu, co se stalo mezi Tebou a kamarádem, který Ti dřív věnoval více pozornosti, nyní se však odvrací a ušklíbá. Dál se spolu ale bavíte. Ptáš se, co udělat pro to, abyste si zase byli bližší, jako dřív.
Je fajn, že se ho můžeš zeptat na to, co Ti leží v hlavě. Jedině on Ti může dát odpověď také na to, jestli se něco mezi vámi stalo nebo změnilo, že se teď k Tobě chová jinak. Můžeš dát najevo, že Tě to mrzí a chtěla bys s ním být dál v kontaktu jako doteď, být k němu pozorná, projevit zájem o společnou komunikaci. Myslím, že to je maximum, co pro to můžeš udělat, dál je to už na něm, jestli snaha a sympatie budou oboustranné.
Procházíš věkem, kdy se tyto věci teprve utváří a často i rychle mění, zda si opravdu rozumíte a vaše blízké přátelství vydrží, se ukáže postupně, časem. Bude moc fajn, když o tom budeš mít s kým promluvit, komu věříš, třeba s kamarádkou nebo i rodinou.

Hezké jarní dny,
Modrá linka

Moje tělo - holky

Ahoj Alíku,(Modrá linko),chtěla jsem se zeptat, mám a vždycky jsem měla po těle strašně moc strií, protože jsem jednou strašně moc přibrala, pak jsem teda opravdu hodně zhubla a teď zase přibrala. Jen jsem se chtěla zeptat, protože kromě mé váhy a těla mě ničí i to, že mám všude strie-prsa,lýtka,stehna,hýždě,záda. Jak se jich mám zbavit? Krémy jako je Erevit apod. nezapírají už roky a já se tak stydím. Moje váha je cca 64 kg na 165 cm. Další věc je,že mám dojem,že jak jsem všechno znovu přibrala, začali se o mě znovu zajímat kluci a je mi trapné mít před nimi strie.

holka, 14 let, 15. dubna

ahoj,

strie jsou vlastně jizvičky na kůži - objevují se, když někdo výrazně přibere na váze, ale třeba i když rychle vyroste do výšky. Zda se strie vytvoří nebo ne hodně ovlivňuje "kvalita" naší pokožky - kdo má kůži více suchou, méně elastickou, u toho se strie vytvoří s větší pravděpodobností. Předejít jejich tvorbě můžeme částečně péčí o pokožku - promazáváním.

Když se strie jednou objeví, obyčejnê už není możné se jich jednoduše zbavit prostřednictvím speciálních krémů - aby byly jizvičky méně viditelné může pomoci speciální ošetření u kožního lékaře. Laserové ošetření může částečně pomoci, aby jizvičky nebyly tak nápadné a viditelné. Čím dříve se ošetří, tím lepší to je. Nejde ale docílit toho, aby úplně zmizely.

Nejsi jediná, koho strie trápí - potýká se s nimi řada lidí (a to jak kluků, tak holek). A další lidé zase řeší jiné tělesné problémy - někdo má odstávající uši, někdo velký nos, někdo je až moc malý, někdo je naopak hodně vysoký. Každý jsme nějaký a věř nám, že asi nikdo není sám se sebou spokojený na 100 %. Strie nejsou nic, za co by ses měla stydět.

Ať se Ti dobře daří přeje Vím, co jím

Moje tělo - holky

Ahoj čeká mně návštěva zubaře ale, bude mi opravovat přední zuby asi jeden nebo dva a chtěla bych se zeptat jak to bude probíhat a jak to bude opravovat. Předem děkuji za odpověď a omlouvám se za pravopisné chyby ahoj.

holka, 12 let, 13. dubna

Ahoj,
bohužel nikdo z odborníků, kteří odpovídají v Alíkově poradně, není stomatolog - a i kdyby byl, stejně by ti velmi pravděpodobně nedokázal na dálku a online odpovědět. Netušíme, co máš za problém se zuby. Zda se jedná o „pouhý“ kaz, který se vyvrtá a na jeho místo se umístí plomba, nebo jestli se jedná o jiný problém, který bude vyžadovat jiné řešení. Samozřejmě, že například zanícené kanálky, nebo ulomený zub, se opravují jinak než kazy. Pokud však budeš chtít, tvůj zubař ti to určitě bez problémů a rád vysvětlí.
Měj se hezky!
Bára

Rovnátka

Ahoj,
V červenci mi budou nasazovat rovnátka
Chtěla jsem se zeptat ortodoncistka nám řekla že za ně zaplatíme dvacet tisíc, ale někde jsem slyšela že se ještě každou návštěvu (měnění drátku a gumiček) platí zase je to pravda?myslela to naše ortodoncistka i s těmi návštěvami?

Kiki12, 12 let, 13. dubna

Ahoj,
bohužel na tvou otázku nedokáži na dálku odpovědět. Cena rovnátek se liší podle toho, o jakou vadu, jak intenzivní a jak rozsáhlou se jedná. Je pravda, že obvykle se za každou návštěvu ortodontisty, která zahrnuje výměnu drátku a gumiček, platí. Ale bohužel nevím, zda už tyto návštěvy ortodontistka zahrnula do konečné kalkulace, či nikoli. Nejlepší a nejjistější bude zeptat se jí přímo.
Měj se hezky!
Bára

Menstruace a výtok

Ahoj můžu si zavést tampon i když jsem pana

holka, 12 let, 12. dubna

Ahoj,
ano, tampón můžeš bez problémů používat, i když jsi panna. V panenské bláně je otvor, který odchází menstruační krev, a lze zavést i tampón. Odborníci však upozorňují, že zpočátku je lepší začínat s nejmenšími velikostmi tampónů.
Měj se hezky!
Bára

Menstruace a výtok

Ahoj Alíku atd. Chtěla bych se zeptat kdy asi tak dostanu svoji 1 menstruaci. Je mi 14 a máma mi řekla že to dostala ve 14...Jinak jako někde jsem četla že MS dostaneš přibližně 2-3 roky po tom co ti začnou růst prsa, 3-4 roky po tom co začnou růst chloupky tam dole a v podpaží a 6-12 měsíců po tam co dostaneš výtok což u mě vše platí (výtok mám už asi 1,5 možná 2 roky) Nevíš kdy bych to tak asi mohla dostat? (+-). Jo a v poslední době pořád jím a taky hrozně přibírám.... (teď mám asi 39,6kg a ještě před půl rokem jsem měla cca 34,5) Je to v pořádku?

holka, 14 let, 12. dubna

ahoj,
těžko přesněji určit, kdy se u Tebe menstruace objeví. Menstrauce i růst prsou, chloupků, výtok - to vše je řízeno pohlavními hormony. A jen na nich tak záleží, kdy se přesně menstruace dostaví. Není možné určit, zda to bude v řádech týdnů nebo dokonce měsíců. To opravdu záleží na hladině hormonů v těle.

A Tvoje váha a přibývání na váze - není možné takto na dálku, bez bližších informací příliš posoudit, zda je to v pořádku. Váha se totiž posuzuje i s ohledem na výšku a průběh růstu (jen málokdy se posuzuje jen jedna hodnota). Váhu i výšku a vývoj jejich hodnot posuzuje při pravidelných prohlídkách lékař, který Tě má v péči. Pokud by nárůst váhy byl vyšší (a bez odpovídajícího růstu do výšky), jistě by se o tom zmínil.
Ať se Ti vše daří přeje Vím, co jím

Škola

Zdravím Alíka a spol,
já vím psala jsem sotva před několika dny, ale mám problém. Dnes 11.4. byli třídní zkůzky. Ve třídě máme postiženého chlapce není mezi námi moc oblíbený. Před několika měsíci jsem mu vymyslela hru takovou, aby se zapojil mezi nás. Napsala jsem mu dopis vekterém byl příklad (asi tři dopisy) jeho mamka to našla v jeho tašce. On doma řekl, že mu to dávám o hodině a proto se tak špatně učí (je strašně ulhaný a užalovaný), (propadá z matematiky), ale to neni pravda všechny jsem mu dala o přestávce a navíc nemám důvod proč bych ho schválně vyrušovala já o přestávkách místo toho, abych seděla s kamarády na chodbě tak sedim v lavici a přepisuju mu to co máme na tabuli do sešitu, nebo se s ním učím matiku, ajinu. Zítra jdu na pohovor k našemu třídnímu kvůli té hře. Stašně se bojím. Za pár dní mám narozeniny a nechci si je kvůli němu zkazit.

Molly58, 11 let, 11. dubna

Ahoj Molly,

dříve než zodpovím Tvůj dotaz, chci jen upřesnit, že server Alík odpovídá na dotazy podle pravidel do 7 dní. V případě potřeby rychlejší odpovědi je možné se obrátit přímo na Modrou linku (www.modralinka.cz). Obávám se tedy, že odpověď na Tvůj dotaz k Tobě nepřijde tak včas, jak sis možná představovala.

Teď k Tvému dotazu. Nejdříve bych Tě ráda ocenila. Je moc fajn, že nemyslíš jenom na sebe, ale dokážeš vidět i druhé, uvědomit si, že někteří z nás to nemají právě snadné (jako např. ten postižený chlapec). A Ty jsi ochotná mu věnovat část svého času, i kus své energie, zatímco, jak času, tak energie bys mohla užívat i jinak. Dokonce mu umíš vysvětlit i některé příklady z matematiky, v které je slabší a propadá. To každý nedokáže, takových lidí, kteří nejsou ani trošku lhostejní, naopak jsou vůči druhým lidem empatičtí, moc není.

Nerozumím tomu, proč bys měla být potrestána za něco, co byla jen nevinná hra s dobrým úmyslem a věřím, že učitelé budou zjišťovat spravedlivě, jak to opravdu bylo a vyslechnou Tě. O zastání můžeš požádat i rodiče, vysvětlit jim, jak se cítíš a z čeho máš obavy. Mrzí mne, že ten chlapec situaci obrátil v Tvůj neprospěch (a svůj vlastní prospěch), možná se ale také něčeho bál a není mu příjemné, že má v matematice takové neúspěchy. Neumím se do něj vžít, neznám ho, ale asi to nemá lehké, tak se pokus mu odpustit to, co udělal, ale za sebe se určitě postav. Bude to pro Tebe i takovou malou životní zkouškou, "jakousi maturitou" ze školy života. V životě Tě totiž ještě mockrát potká něco podobného a díky této situaci už příště budeš lépe vědět, jak se chovat, neboj se bránit, když jsi v právu a umět si říct i o podporu ostatních, rodičů.

Přejeme Ti, ať celá situace dopadne k Tvé plné spokojenosti, také Ti přejeme barevné a příjemné Velikonoce.
Modrá linka

Moje tělo - váha

Ahoj, prijde mi ze tloustnu
merim 163cm a vážím okolo 58 kilo. Nevadilo by mi, kdyby to nebylo vidět, ale minule prázdniny jsem měl asi tak 43 kilo a byl jsem normálně hubenej-vlastně tak odjakživa. Přiznávám ze teď nejim moc zdrave(občas zajdu do mekace nebo kfc). Od prázdnin tak do října to bylo ok, ale pak jsem si zlomil prst a nic jsem nedelal. Jedl jsem furt stejně a když jsem se mohl začít hýbat, tak byly Vánoce a tréninky už nebyly... na Mikuláše jsem dostal hodně sladkého a snědl jsem to vsechno do Vánoc, a na Vánoce jsem jedl dost cukroví a všeho možného...no a jak jsem se na sebe Koukal do zrcadla, tak jsem viděl, že trošku přibírám.Nejak mi to nevadilo a tak jsem jedl furt stejně a už jsem i začal trenovat. Jenže poslední dobou vidím, jak se mi zvětšuje bricho a boky...když sedím, tak mi bricho „přetéká“ přes kalhoty a boky také. Když stojím tak mám takové zaoblené kulatší břicho... nikomu to nevadi, jen třeba už nezapnu košili, kterou jsem minuly rok zapnul a byla mi ještě velká...teď jsem schopný sníst celou čokoládu, nebo balík chipsu, nebo dokonce 2 pizzy sám během par minut! Teď ve třídě mi kluci říkají ze jsem se pěkně zprasil, ale taky rikaj jestli s nima nechci někdy zajít do kfc...jelikož teď bude léto a budu chodit v plavkách, tak nevim, jestli se na to vykašlu a normálně budu jist nezdravě furt(mne to totiž ani nevadi) nebo jestli mám začít hubnout kvůli holkam ať si o mne nemyslí ze jsem nejakej spekoun

kluk, 14 let, 11. dubna

Ahoj,

ve svém dotazu píšeš, že Ti přibývání na váze vlastně nevadí, přemýšlíš ale, jak budeš vypadat v létě v plavkách.

Přejídání a častá konzumace jídel rychlého občeratvení ale nemá "jen" vliv na to, jak vypadáme, kolik vážíme - hodně to ovlivňuje i naše zdraví. Čím více jíme těch méně vhodných potravin, tím méně prostoru máme v jídelníčku pro ty vhodné potraviny, jejichž prostřednictvím přijímáme důležité živiny - bílkoviny, sacharidy, zdravé tuky, vitamíny a minerální látky, stopové prvky a i řadu dalších látek - jako je např. vláknina, aj.
Chipsy, pizza, jídla z fast foodu, sladkosti jsou obvykle hodně kaloricky vydatné, ale na důležité živiny jsou dost chudé. Pokud se takto stravujeme dlouhodobě, preferujeme spíše méně vhodné a zdravé potraviny (které bychom měli konzumovat jen občasně, spíše výjimečně a v menším množství), mohou pak našemu organismu chybět právě ty důležité živiny. Naše tělo není dokonalé a nedokáže si všechny potřebné látky vyrobit, musíme jich řadu přijmout ve stravě
Pořád rosteš - a tak je Tvoje potřeba kvalitní stravy s dostatkem všech živin ještě více důležitá než u dospělých. V tuhle chvíli třeba to, jaké množství vápníku ve stravě přijímáš, ovlivňuje to, jak budou Tvoje kosti pevné v dospělosti.
Navíc, pokud se pravidelně přejídáš velkými porcemi jídla, nutíš svůj žaludek, aby se zvětšil - aby se do něj vešlo více jídla. A tohle zvětšení se ale pak už nedá jednoduše změnit tím, že bude člověk jíst zdravě. Žaludek není sval, už se nezmenší sám - proto se třeba u lidí s vysokým stupněm obezity někdy v rámci její léčby přistupuje k operaci, kdy se žaludek musí zmenšit chirurgicky.

Rozhodnutí, jak se stravovat dál, je na Tobě. Z hlediska zdraví by ale bylo lépe, kdyby ses přejídat přestal a změnil bys své stravování, více bys konzumoval zeleninu, ovoce, mléko a mléčné výrobky, libové maso a ryby, luštěniny, brambory, rýži, těstoviny, třeba i ovesné vločky, ořechy. A ty méně zdravé potraviny si dal jen občas a v menším množství.

Ať se Ti dobře daří přeje Vím, co jím

Jiné téma

ahoj, chtěla bych se zeptat, jestli je možné, třeba v 17 jet někam na dovolenou (třeba do italie) na 5 dní bez rodičů s klukem, kdyby rodiče souhlasili. lze cestovat tak letadlem a ubytovat se na hotelu? děkuji

holka,, 8. dubna

Ahoj,
to velmi závisí na pravidlech, která má ten který hotel nastavený. Některé hotely ubytování nezletilých bez doprovodu rodičů vůbec neumožňují, jiné požadují písemný souhlas od rodičů. Je potřeba zjistit požadavky konkrétního hotelu, ale minimálně bez písemného souhlasu rodičů se zcela jistě neobejdeš. S létáním bez doprovodu dospělého by v sedmnácti letech neměl být problém.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - holky

Ahoj
Mám takový ,,problém“ mám 13 let (7.třída) a mám předčasnou pubertu (potvrdila to doktorka)už o 9.let mám menstruaci a za necelý rok jsem vyrostla přes 12cm byla jsem největší ze třídy ale jelikož když holka dostane menstruaci roste poslední 2 roky a pak už ne.Mám 158cm a jsem malá a nejhorší na tom je že už nevyrostu.Bojím se že až budu starší budu nejmenší a budou se mi za to smát nechci aby říkali „ta mála holka“.To není až takový problém že by se mi smály ale prostě se cítím vyspělejší než ostatní holky v mém věku.Nebo hodně toužím po nějakém klukovi vztahu atd.Vždycky jsem se spíš bavila s klukama ale když jsem přešla na jinou školu všechno skončilo a navíc si s holkama moc nerozumím jelikož se chovají až moc jako ,,decka“
Nemohla by si mi poradit co s tím ?
Děkuji za odpověd��

holka 13 let, 7. dubna

Ahoj,
nikdy jsem neslyšela o tom, že by dívka přestala růst, když dostane menstruaci a mohu tě ujistit, že je to nesmysl. Dívky rostou po celou dobu dospívání, takže se nemusíš vůbec obávat, že by tvá výška musela být definitivní. Samozřejmě je možné, že budeš menší než ostatní spolužáci, ale to je záležitost, která je podmíněna geneticky (rozhodně nikoli nástupem menstruace) a kterou nemůžeš nijak ovlivnit. Nicméně vzhledem k tomu, že jsi teprve na začátku dospívání, obavy tohoto typu jsou velmi předčasné.
Dospívání a jeho průběh je proces velmi individuální, takže je opravdu klidně možné, že jsi vyspělejší než ostatní spolužáci a kvůli tomu si s nimi nerozumíš. Zkus se proto poohlédnout po nových kamarádech i mimo třídu. Ve třídě jsi „svázaná“ tím, že jste všichni podobně staří, ale například v kroužcích, sportovních týmech a podobně máš větší šanci potkat i starší lidi, se kterými si budeš více rozumět.
Měj se hezky!
Bára

Jiné téma

Ahoj, mám otázku. Jsem zamilovaná do někoho: je mu víc než 15
je to známá osobnost.
Nevím co stím dělat a jak se stím vypořádat:
A navíc se mi vybavujou nechutnosti s ním spojené a ráda bych si je zbavila.
Potřebuju poradit a co stím dělat.
+ je todle normální v mém věku?

13 let, 7. dubna

Ahoj,
v tvém věku je platonická láska ke známé osobnosti zcela normální a nemusíš se tím nijak znepokojovat. Ani si nemyslím, že se potřeba s tím cokoli dělat (platonickou lásku k nějaké celebritě zažívá naprostá většina dospívajících). Až postupem času potkáš někoho reálného, kdo tě zaujme natolik, že se do něj zamiluješ, tyto city určitě platonickou lásku vytlačí a překryjí.
Nevím, o jakých „nechutnostech“ mluvíš, ale obecně lze říci, že nepříjemné myšlenky se obvykle nejsnáze potlačí, když je mysl zaměstnaná něčím jiným. To znamená, že by sis měla najít takovou aktivitu, která ti zaměstná mysl natolik, že už se tam vtíravé myšlenky „nevejdou.“ Na někoho takto působí například čtení, na jiného sport, nebo třeba fyzická práce. Je potřeba vyzkoušet, co bude nejvíc vyhovovat tobě, ale věřím, že se ti podaří najít aktivitu, která nepříjemné myšlenky potlačí.
Měj se hezky.
Bára

Moje tělo - váha

Ahoj promiň že otravuju:( ale denně přijímám 1900-2000 kcal a na tom příjmu strašně moc přibírám není to moc ? Sportuju skoro denně hraju fotbal 2-3 týdně florbal 1 týdně tělák 1 týdně a chodím běhat 1-3 týdně když se mi nechce tak se nenutím ale alespoň 1 týdně chodím o víkendu jsem také aktivní buď máme zápas nebo jak začalo skoro léto tak hoooodně jezdíme na kolech nebo chodíme na procházky měřím 157 vážím 54 cca já vím že je to hodně :( ale chci najít takovou tu rovnováhu chvíli se udržovat a pak o trochu snížit příjem a zdravě zhubnout a ne na půlce okurky jako dříve.... Já vím že strašně moc otravuju moc se omlouvám �� mrzí mě to

ahoj,
pokud jsi dříve pravidelně hladověla a jedla opravdu hodně málo, tak nějaký čas zabere, než se hmotnost stabilizuje. Určitě je dobře, že se snažíš pracovat na tom, abys jedla normálně (a v rámci možností zdravě) - podle toho, co píšeš, tak poměrně dost aktivně sportuješ, takže si nemyslím, že by příjem 2000 kcal byl na Tebe moc vysoký. V tomto věku běžně dívky mívají i vyšší příjem - protože je potřeba více energie pro růst a vývoj. Obecně 2000 kcal by měla přijmout za den průměrná žena se stabilní váhou a celkem běžnými aktivitami.
Snaž se nesoustředit se jen na to číslo, které vidíš na váze. Ono totiž nevypovídá nic moc o složení našeho těla. Pokud má někdo více svalové hmoty, váží o něco více, než bychom třeba odhadem předpokládali. Ale samozřejmě vypadá více "zformovaně" než ten, kdo má více tuku v těle.
Zkus si nyní dát cíl, že se budeš hlavně pravidelně a dobře stravovat a také se aktivně dle možností hýbat (ale není třeba denně, stačí 3-4x týdně). Nezaměřuj se na to, že chceš zase začít hubnout - poruchy příjmu potravy jsou zrádné, někdy do nich člověk může znovu sklouznout, když se příliš soustředí na váhu a na jídlo. Zkus si vzpomenout, jak to u Tebe začalo - podle toho, co jsi psala, jsi původně chtěla zhubnout trochu (na nějakou rozumnou váhu), ale pak se Ti to najednou vymknulo z ruky a chtěla jsi hubnout dál a dál, dosáhnout ještě nižší váhy. To se bohužel může stát i znovu, když se do hubnutí pustíš...
Tvůj cíl je teď uzdravit se a přestat mít váhu a jídlo jako hlavní bod života - jídlo by neměl být stres, nemělo by být spojeno s obavami o váhu - to vede jen ke stresu, který je pro tělo negativní (a některé lidi může stres dovést až k přejídání). Zdravé stravování a pohyb Ti pomohou, aby sis zvládla udržovat přiměřenou hmotnost - ale aby se vše stabilizovalo, bude to chtít nějaký čas.
Paní doktorka, která s Tebou řešila stravu, může nejlépe zhodnotit, jaká váha je pro Tebe přiměřená. Pokud jsi dříve vážila až 71 kg, tak váha 54 kg může být v současné době v pořádku... Cítíš-li obavy, že je nárůst váhy příliš rychlý, domluv se s mamkou nebo s taťkou a zajděte to s paní doktorkou probrat.

Držíme palce, ať se ti dobře daří! Vím, co jím

Jiné téma

Ahoj Alíku a spol,
Moje kamarádka má taťku z Ameriky pravidelně jezdí na Floridu v loni v létě si tam údajně našla kluka moje sestřenice se kterou chodím do třídy se v létě taky seznámila obě dvě se mi vysmívají, (že ve dvanácti nemám kluka vždycky na konec si vymění pohledy a začnou se smát přitom říkají se nedivim, že nemá kluka když je tak hnusná. Ta bude ráda, když si jí vezme stazej žabák) měla bych se jim postavit, ale obě to sou takový roazlený fůrije, že kdybych se jim postavila dokázali by mě utopit na lžičce vody. Co mám dělat? říkají mi to pořád.

Molly58 11.let, 7. dubna

Ahoj,
je mi líto, že se ti tvá sestřenice a kamarádka vysmívají, ale předem bych tě ráda ubezpečila, že nemít kluka ve dvanácti letech je zcela normální. Naopak skutečnost, že stejně staré dívky tvrdí, že už mají opravdový partnerský vztah, vypovídá o tom, že neví, jak takový vztah vypadá a samy nejsou příliš zralé. O čemž ostatně vypovídá i jejich chování k tobě.
Je samozřejmé, že ti to vadí a že je těžké takové chování ignorovat, ale myslím, že to dělají právě proto, že vidí, že ti to vadí. Zkus si o jejich chování promluvit s rodiči a alespoň v záležitosti s tvou sestřenicí by ti mohli pomoci a sjednat nápravu. Jinak si myslím, že nejlepší obranou by bylo naprosté ignorování kamarádky i sestřenice. Můžeš jim (nebo sama sobě) říci, že si raději počkáš na skutečnou lásku a vztah, místo toho, aby sis na ni jen hrála a tvářila se u toho dospěle. Ujišťuji tě, že ta pravá láska časem přijde a až ten okamžik nastane, vychutnáš si ji mnohem více, protože to pro tebe bude nový a intenzivní cit.
Přeji ti hodně štěstí!
Bára

Holky a láska

libi se my 2 holky ze tridy mam jim to rict dřív nebo pozeji dekuji za odpoěd

kluk, 9 let, 6. dubna

Ahoj,
vzhledem k tomu, že je ti devět let, myslím, že s vyznáním lásky skutečně nemusíš spěchat. Na navázání skutečného partnerského vztahu máš spoustu času a domnívám se, že aktuálně bys měl vztahy s dívkami, které se ti líbí, udržovat spíše na kamarádské úrovni. Možná bude vaše přátelství natolik silné, že za pár let přeroste v opravdový partnerský vztah, ale jak už jsem uvedla, není kam spěchat a klidně nech věcem volný průběh.
Měj se hezky!
Bára