Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alík radí dětem

  Na otázky odpovídají

  pracovníci Modré linky, psycholožky BáraV a Péťa, poradenské centrum Locika, MUDr. Jiří Staněk, MVDr. Přemysl Rabas, bojovníci proti kouření z projektu Nekuřátka, vědecký novinář Pragmatik a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze děti mladší 15 let.

  Moje tělo - holky

  Bolest bradavek

  Ahoj Alíku, poslední dobou mě bolí bradavky a nevím co to je. Podprsenku nosím už skoro dva roky a nikdy mě bradavky nebolely. Nevíte, proč mě teď bolí? Předem děkuji za odpověd:-)

  holka, 13 let, 12. července

  Ahoj,
  takto na dálku a online se to dá dost těžko odhadnout, ale bolest prsů a bradavek je často spojena s jejich růstem, který v dospívání probíhá. Vzhledem k tvému věku bych řekla, že toto vysvětlení může být velmi pravděpodobné. Vliv na to mají hormony a například i probíhající cyklus. Pokud by bolest i nadále přetrvávala, nebo tě hodně omezovala, samozřejmě se můžeš nechat vyšetřit u lékaře, abys měla jistotu, že se nejedná o nic vážného. Nicméně v průběhu puberty je tato nepříjemnost poměrně běžná.
  Měj se hezky!
  Bára

  Kamarádi

  Dobrý den. Obracím se na vás s dalším dotazem. Ráda bych navázala, jak jsem psala o té zamilovanosti. Teď jsem byla na vodě a tam jsme se spolu začali kamarádit. Jsem ráda, ale taky jsem na vodě zjistila že je někdy hodně sprostý, což je věc, která mě hrozně štve. Vím že dnes mluví sprostě každý druhý člověk ale zrovna od něho jsem to teda nečekala. Nevím jestli jsem do něj pořád zamilovaná. Protože už na něho nemyslím tak často a když si na něj vzpomenu, vzpomenu si na něj spíš jako na kamaráda. Už se před ním skoro nestydím. Fakt nevím jestli jsem ještě zamilovaná. Nevyznám se ve svých pocitech. Děkuju moc za radu$>

  holka, 14 let, 9. července

  Milá pisatelko, 

  navazuješ na své téma zamilovanosti. Byla jsi zamilovaná do jednoho kluka, teď jsi měla příležitost ho trochu víc poznat, skamarádili jste se a tebe zamilovanost začíná opouštět. Píšeš, že se nevyznáš ve svých pocitech. Když si to čtu, tak si říkám, že je to vlastně přirozený vývoj. Byla jsi do toho kluka zamilovaná ale ještě jsi ho neznala. Možná jsi o něm měla určité představy, vnímala jsi ho pouze v tom, co ukazuje navenek. Pak ale přišla příležitost poznat víc jak se projevuje, chová, a tebe to od něj spíš odvrací. Ale tak to ve vztazích bývá. Pokud vás k sobě nezačne přitahovat víc i povaha toho druhého, tzv. "dobrý pocit z něj", tak nemá cenu větší sbližování se s tímto člověkem ve smyslu chození.  Často to tak je, že se naše pocity směrem k druhému vyvíjejí a proměňují. Rozumím tomu, že jsi nejspíš byla ráda, že se "to podařilo" a sblížili jste se a jsi teď zklamaná z toho, jaký vlastně je, když jsi ho poznala blíž. Tady ti doporučuju svým pocitům věřit. Třeba nastane  posun v tom, že se poznáte ještě blíž a ty uvidíš jeho další vlastnosti. A přestane ti vadit, že mluví sprostě. Nebo naopak, tě to od něj ještě víc oddálí. A žádný mezilidský vztah není černobílý. Vždy tu budou u druhých vlastnosti, které jsou pro tebe přitažlivé a vlastnosti, které přitažlivé nejsou. Na něco třeba můžeš být víc citlivá a vnímat to a něco ti třeba bude jedno, zatímco někomu druhému by to třeba vadilo. Prostě mezilidské vztahy jsou alchymie. Je to směs toho, co jsme my sami a jaký je ten druhý a výsledek buďto vztahově funguje nebo nefunguje. Je moc dobře, že se nad tím zamýšlíš a přemýšlím o sobě, co se ti líbí a co nelíbí a děláš si v tom jasno. A také je dobře, že si připustíš i své negativní pocity, jsou stejně tak důležité jako ty pozitivní.

  Tak ti přeju pěkné léto a hezká přátelství kolem sebe,

  s pozdravem, 

  Poradce Centra Locika

  Jiné téma

  Manželství po změně pohlaví

  Ahoj všichni, mám otázku, chtěl bych se zeptat, jak je to se svatbami a adopcí u homusexuálních párů, vím, že u nás není legální, aby se vzali nebo měli děti, ale co když se stane, že se vezmou a poté si jeden z nich uvědomí, že se cítí jako opačné pohlaví a nechá se přeoperovat a oni spolu zůstanou, tudíž to bude homosexuální pár... Co se pak udělá?? Jejich manželsví se zruší nebo prostě zmizí nebo jak??
  Jakože u manželství to prostě chápu, je to „jen papír“ co říká, že jste spolu, takže se toho zas tak moc nezmění, když se to třeba přemění na registrované partnerství ale co u dítěte?? Když si jako heterosexuální pár adoptujete dítě a pak se jeden přeoperuje, můžou vám ho prostě sebrat?? Nebo co se stane?? Vždyť to dítě už je na ně zvyklý... A mě prostě strasně zajímá, jak by se to řešilo.

  kluk, 14 let, 8. července

  Podle vyjádření Ministerstva vnitra (2014, PDF) manželství nebo registrované partnerství zaniká dnem, kdy dojde ke změně pohlaví. Pokud ke změně došlo v Česku, tak by mělo dojít k rozvodu a k „uspořádání poměru k případným dětem“ před provedením operace.

  Zvířata

  Ahoj,
  Ve středu jsem slavila své 11. narozeniny a dostala želvu stepní, kterou jsem si moc přála. Bohužel jsme narazili na pár problémů. Když jsme ji sháněli našli jsme na internetu množírnu.Je trestné provozovat množírnu? Když jsme šli do zverimexu paní prodavačka říkala že ji dávají hlávkový nebo čínský salát. Na internetu však píšou chovatelé, ať se mu vyhneme. Co tedy želva stepní smí jíst? Chtěli bychom jí dát do terária rostliny ale nevíme co.

  Děkuji že tu pro nás jste. Moc si toho vážím ❤️

  holka, 11 let, 9. července

  Ahoj, gratuluji k narozeninám a k dárku.
  K Tvému dotazu: Zda je zařízení množírna nebo není je často velmi sporné a trestné je především a vždy, pokud někdo zvířata týrá a nechová je v odpovídajích podmínkách. To posuzuje veterinární správa. Někdy se může stát, že se ani úplně nepozná, že jde o množírnu, ale v daném zařízení k týrání zvířat dochází a někdy zase obráceně, někdo - třeba konkurence - nazve zařízení na internetu množírnou a přitom je zde třeba vše v pořádku.
  A k jídelníčku... je třeba dbát na to, aby želvě neměkl krunýř, k tomu je potřeba vápník a fosfor. Krmit ji můžeš pampeliškou - květem i listem, čínským zelím, kapustou kadeřavou, zelím, pórkem, špenátem, natí cibule, celerem, naklíčenými fazolemi, hruškami, ředkvičkami, dobrý zdroj vápníku je pak drcená skořápka vajíček nebo drcená sépiová kost. Můžeš ji krmit i ostatní zeleniou, jsou v ní další důležité vitamíny, jen je pak nutné ji poprášit doplňkem vápníku. I ovoce jako borůvky, meloun, ostružiny, hroznové víno... to všechno je také dobré a je dobré stravu podávat pestrou, tím se stane vyváženou.
  Ať se vám oběma dobře daří. :)

  Jiné téma

  Záměna senzorických vjemů

  Zdravím, rad bych se zeptal proč nějaké velmi horké věci nám mohou připadat studene.

  Predem děkuji za odpověď.

  Anonym, 8. července

  Stává se to třeba v sauně nebo ve sprše. Lidské tělo vnímá teplotu pomocí tzv. termoreceptorů, které máme pod kůží. Nejsou citlivé jen na teplotu, ale především na její náhlou změnu. Receptor studené a teplé teploty jsou oddělené. Ale když se dotkneme něčeho horkého, může někdy zareagovat i receptor studených vjemů.
  Říká se tomu „paradoxní chlad“, paradoxní proto, že ve skutečnosti je to úplně naopak.
  Vědci se neshodnou na jednom vysvětlení, ale zřejmě jde o reakci na situaci, kdy hrozí tělu nějaká újma (třeba opaření) a tělo se tak snaží reagovat všemi způsoby a posílá bolestivé signály o nebezpečí, jak jen může.

  Nemoce

  Ahoj. Dneska se tady prostě potřebuju svěřit protože vám jako pořádně důvěřuju. No k věci, prostě moje prateta má manžela (mojeho prastrejdu) a on má už asi 4 roky nějaké zdravotní problémy a v posledním roku začalo něco být i s jeho myšlením že prateta z toho byla tak psychicky na dně že si pronajala vlastní byt. Asi tři měsíce to takto fungovalo, jenomže tak před dvěma týdny jsem zaschlechla něco že se prateta nějak divně zachovala ale nějak jsem v tom nepátrala. Jenomže dneska ráno jsem se probudila a slyším mluvit babičku s mamkou o tom že prastrejda ne už v nemocnici. Nic moc jsem nezachytila a kdybych měla být upřímná, tak jsem za to ráda. Jenomže teďka jsem si v normálu jedla zmrzlinku a že pak půjdu na trénink když v tom zavolala že prastrejda je asi na přístrojích. No a ve mě se prostě svírá úzkostný pocit, zrovna teď když jsem byla po dlouhé době zase šťastná. Jak se mám z tohoto dostat? Děkuju $>

  holka, 12 let, 9. července

  Ahoj,
  píšeš, že má strejda nějaké zdravotní problémy. Pochopila jsem, že vlastně moc netušíš, co se děje. Úzkost může pramenit i z toho, že nemáme dostatek informací o nastalé situaci. Proto mě napadá, že by možná pomohlo promluvit si s rodiči o tom, jak to s prastrejdou vypadá. A zároveň se pobavit i o tom, co to v tobě vyvolává. V takových chvílích je fajn mít podporu blízkých.
  Měj se krásně,
  Péťa

  Rodiče

  Ahoj všem :-[), provedla jsem hroznou kravinu a ani jsem o tom nevěděla ;-(.
  Omylem jsem rozkřápala počítač že už ani nejde. Obrazovka je taková ta barevná a já nevím jak to říct rodičům. Je to starý notebook Lenovo ale to není důvod aby mohl být rozkřapán.
  Jak se to stalo?
  No já mám za dveřmi takovou židličku a hned vedle mám notebook kde ho schovávám. A jak má takovou tu “knížku“ (že je otevírací do takové knížky) tak jsem tam měla myš. Já jsem hrála na mobile a koleno jsem položila malinko silnější silou na ten notebook. Tam něco prasklo a já nevěděla co, vyndala jsem myšku a hrála dál. Až dnes co jsem si chtěla PC rozjet (abych se podívala co mám stáhlé za filmy že bych se večer na něco koukla) tak jsem viděla tu obrazovku. Byla jsem celá zděšená a ještě teď si to vyčítám, že moji rodiče tvrdě dřou aby jsme měli to nejlepší ale já si toho nejspíše tolik nevážím ;-(. Notebook je po mamce.

  Já jsem strašná citlivka jednou jak jsme šli do „hrabárny“ tak jsem tam viděla poházené pkyšáky a já se hned rozbrečela že si je chci vzít všechny aby chudáčci měli domov. (Bylo mi 11).

  Takže moje otázka zní:
  Jak to říct rodičům a co udělat ať si to popřípadě vyžehlím? (Rodiče mám hodné ale taky jsou smutní/naštvaní když… ale nebijou nás. A máme vše na co si vzpomenem. I když to není hned, ale to by už bylo nudné.

  Děkuji, jsem bezradná

  holka, 12 let, 9. července

  Ahoj,
  takové nehody se stávají, nelze všemu zabránit. Zkus rodičům vysvětlit, co se stalo a říct, že tě to mrzí. Píšeš, že jsou hodní, možná se na tebe budou chvilku zlobit, ale pak ti to určitě odpustí.
  Držím palce, budu na tebe myslet.
  Péťa

  Rodiče

  Ahoj, chci se zeptat, jak mám vysvětlit mamce a nevlastnímu tátovi, aby na mě pořád nešahali? Mně je moc nepříjemný jakýkoliv kontakt s lidmi, se kterými se nechci dotýkat. Moje mamka to moc nedělá, ale můj nevlastní táta má pořád potřebu mě objímat a sahat na mě. Už jsem mu říkala ať přestane, ale on se vždycky na chvíli naštve a pak to dělá znovu. Strašně mi to vadí a jsem kvůli tomu smutná a naštvaná. Ale přijde mi, že kdybych jim to řekla víckrát, tak si budou myslet že přeháním. Já mám pořád pocit, že na mě chtějí pořád všichni šahat. Mí kamarádi mi tolik nevadí, ale je to hlavně u dospělých.
  A můj druhý problém se trochu týká toho prvního. Pokaždý když se právě cítím naštvaně nebo smutně, tak to nechci dávat najevo, a proto se často koušu do ruky. Já prostě cítím takový tlak v hlavě a nedokáže to přestat dokud si něco neudělám. Dělám to i několikrát denně a dost to bolí. Klidně tu bolest cítím i několik hodin v určitých místech. Objevují se mi tam i červené fleky kvůli tomu, ale já nevím jak mám přestat, protože bych se jinak dokázala rozbrečet na úplně náhodných místech. Dávám si to i jako trest když něco špatně udělám. Ale přijde mi, že kdybych to nedělala, tak bych se neovládla a rozbrečela bych se.

  holka, 14 let, 8. července

  Ahoj,
  tvé tělo je jen tvé a máš právo rozhodovat o tom, kdo se ho smí a nesmí dotýkat. Je dobře, že jsi nevlastnímu tátovi řekla, že ti není příjemné, když se tě dotýká. Píšeš ale, že to nerespektuje. Zkus si o tom promluvit ještě s maminou, řekni jí, že jsou ti dotyky od nevlastního táty nepříjemné. Promluv si s ní o tom, jak to řešit.
  Kousání do ruky ti zřejmě pomáhá zvládnout velký nával emocí. Jedná se o strategii, kterou ale nejde praktikovat dlouhodobě, protože ti způsobuje bolest. Zkus se zamyslet nad tím, jak se uvolnit tak, aby ti to nepřineslo bolest. Napadá mě třeba mačkání nějakého míčku nebo plyšáka.
  Držím palce, ať se to podaří vyřešit. Napiš, kdyby se to nedařilo.
  Péťa

  Povolání

  Střední škola pro modeling

  Ahoj Alíku, měla bych takový dotaz, za rok vycházím ze základky a chci pracovat v modelingu, jenže vůbec nevím, na jakou střední školu bych měla jít. Předem děkuji.

  Gigi, 14 let, 9. července

  Ahoj,
  na to, aby byl člověk chodící stojan na oblečení, žádné vzdělání nejspíš nepotřebuje. Střední školu si zvol podle toho, co bys chtěla dělat, až ti kariéra v modelingu nevyjde.

  I kdyby se ti poštěstilo, že bys za deset let vládla molům (myšleno těm, po kterých se chodí při předvádění oblečení, ne těm, kterým oblečení chutná :-)), tak za dvacet let se ti může stát, že tě nahradí mladší konkurence nebo počítač (už i dneska umí generovat/retušovat fotky lidí velmi dobře). Jen velmi málo modelek vydrží u této profese do důchodu, takže se určitě vyplatí umět i něco dalšího.

  Alík

  Moje tělo - holky

  Bolest v podbřišku

  Ahoj Alíku a spol. Mám dotaz. Co znamená že i když nemám menstruaci tlačí a bolí mě v podbříšku? Děkuji za odpověď.

  holka, 11 let, 8. července

  Ahoj z Modré linky,

  věřím, že zažívat bolest a tlak v podbřišku není příjemné a chci ocenit, že se chceš o sebe postarat. Je dobře, že jsi nám napsala a hledáš si tak informace, které teď potřebuješ.
  Současně nevím nic bližšího o tom, jak ona bolest vypadá, jak dlouho trvá, zda může s něčím souviset apod., a tak je pro mě těžké dát Ti nějaký jasnější pohled na to, proč se to děje. Navíc u nás na Modré lince nepracují lékaři, a právě návštěvu lékaře bych Ti nyní ráda doporučila, ať už pro začátek dětského nebo také odborného (gynekologa). Právě on/ona by Tě mohla více vyšetřit a najít nějaké vhodné řešení Tvých potíží.
  Je teď důležité svěřit se a požádat o podporu rodiče, kteří jsou za Tebe odpovědní a měli by Ti pomoci s vyhledáním pomoci a také Tě k lékaři doprovodit. Napadá mě, že pokud by pro Tebe bylo náročné rozhovor na toto téma začít, lze jim ukázat i tento e-mail a naši odpověď. Není zač se stydět, podobné potíže zažije během života většina dívek či žen. Jestliže však máš bolesti už delší dobu a nelepší se to, může to znamenat, že potřebuješ pomoc co nejdříve. Lze zajít na pohotovost do nemocnice nebo zavolat na tísňovou linku 112.

  Pokud bys chtěla své možnosti probrat více podrobně, můžeš nám také zavolat, zdarma pak funguje linka bezpečí, tel. 116 111. Znovu bych Tě ráda podpořila v tom, abys pro sebe hledala podporu ve svém okolí.

  Držíme pěsti a přejeme brzkou úlevu,

  Modrá linka

  Jiné téma

  Učení a patnáctiletá prohlídka

  Ahoj Alíku,
  Promiň že zase píšu. Nemám se komu svěřit.
  Za pár dnů mi bude 15 let. A mám pár dotazů:

  1) přesně za týden jdu na preventivní patnáctiletou prohlídku k doktorovi. A strašně se stydím, jelikož mám doktora a ne doktorku. Bojím se, že si budu muset sundat i spodní prádlo. Je mi to trapné, chci se zeptat, co se na patnáctileté prohlídce dělá?

  2) po letních prázdninách jdu do deváté třídy ZŠ. A budou mě čekat přijímačky na SŠ. Mám se už na ně začít připravovat teď, nebo až v té devítce? Teď o prázdninách, se každý den učím, aspoň půl hodiny denně. Hlavně si opakuji matiku a čemu nerozumím, se koukám na videa na you tube, aby jsem to pochopila. Chci v devítce zabrat a připravovat se efektivně na ty přijímačky. Myslíte že tímhle stylem mám nějakou šanci se dostat na střední? Moc mi na tom záleží.

  3) hrozně mě baví cizí jazyky. Teď se učím anglicky, moc chci umět spoň mluvit plynně anglicky. Vedu si vlastní slovník, učím se nová slovíčka i o prázdninách. Pořád si stahuju do mobilu různě aplikace na učení jazyků. Stalo se to už i mojí závislostí.
  Až budu v druháku na střední, chci na rok přerušit studium v ČR a odletět studovat do Ameriky. Proto je pro mě moc důležitý moje přijetí. Čtu anglický knihy, koukám se na anglický filmy, atd.. Jak dlouho trvá, než se naučím anglicky?

  4) našla jsem si na internetu příměstský tábor zdarma na přípravu přijímaček na SŠ. Řekla jsem to rodičům a oni na to nic neřekli. Je ten tábor v Praze a mi nebydlíme v Praze. Na doučování nemají rodiče peníze. Myslíte že by jsem mohla chodit v patnácti letech na brigády? Měla jsem na vysvědčení jednu trojku a to s fyziky. Vemou mě vůbec s jednou trojkou na střední. Fyzikářka totiž neumí vůbec učit. Pořád si vyčítám, že mám trojku, tak moje poslední otázka zní, jaké jsou podmínky pro přijetí na SŠ?

  PS, omlouvám se, že je to tak dlouhý.

  holka, 14 let, 6. července

  Ahoj z Modré linky,

  děkujeme, že se obracíš na Alíkovu poradnu a Tvoje dotazy odpovíme jeden po druhém.

  1. dotaz:
  Prohlídka v patnácti letech by měla být komplexní a zaměřit se na celé tělo i smysly. Kromě jiného Tě lékař/ka prohlédne, zda jsi celkově v pořádku, změří, zváží, poslechne srdce, změří tlak, vyšetří moč, prohmatá břicho apod. Zjišťuje i různé údaje, například, zda menstruace probíhá normálně, zda sportuješ apod.
  Někdy prohlídka probíhá ve spodním prádle, jindy je třeba se svléknout, každý/každá lékař/ka to dělá trochu jinak. Rozumím tomu, že se člověk cítí poněkud trapně, ale pro lékaře je to zcela běžné, měli by umět zacházet právě i s těmito pocity.
  2. dotaz
  Ptáš se, jestli máš šanci dostat se na střední, když se nyní intenzivně připravuješ.
  To, co popisuješ, vypadá opravdu jako velmi odpovědná příprava, je vidět, že o přijetí na střední školu opravdu stojíš a jsi pro to ochotna něco udělat. S takovým přístupem se šance "dostat se" na střední školu opravdu zvyšují.
  Nyní o prázdninách bych spíše doporučovala si odpočinout, věnovat se jiným činnostem, než ve školním roce, a začít se připravovat později. Je dobré si dopřát čas na regeneraci a s novými silami se na podzim do přípravy pustit. Je dobře, že máš plán, jak přípravu uskutečnit, můžeš vymyslet i něco jiného, třeba se učit spolu s někým ze spolužáků, požádat o doučování někoho z učitelů apod.
  3. dotaz
  Ptáš se, jak dlouho trvá, než se člověk naučí anglicky. Na to není lehká odpověď. Záleží na osobnostní výbavě k osvojení si cizího jazyka - vštípivosti, paměti, hudebním sluchu (schopnosti osvojit si přízvuk, melodii jazyka atd.) a podobně. Dále záleží na intenzitě a stylu učení, učební metodě i dalších faktorech. Možná, že více Ti napoví tento odkaz: https://anglictinain.cz/jak-se-ucit/za-jak-dlouho-budete-mluvit-plynule-anglicky/.
  Určitě je moc dobře, že se cizímu jazyku věnuješ, prázdniny jsou k této činnosti dobrá doba, ale mělo by to být spíše praktické a zábavné, Jak jsem už psala, mozek by měl mít čas regenerovat a odpočinout si.
  4. dotaz
  Ve čtvrtém dotazu máš více otázek, budu se jim postupně věnovat.
  Na brigádu je možné jít od 15 let, a to po ukončení povinné školní docházky. Chci moc ocenit, že si chceš vydělat na příměstský tábor, zatím ale zaměstnaná být nemůžeš. Možná by sis mohla najít neformální brigádu u někoho známého - pomoc se zahradou, úklidem, venčení psa apod. Zkus se ale rodičů i přímo zeptat, jak to vidí, a jestli je něco napadá.
  Ptáš se také, zda se můžeš s jednou trojkou dostat na střední školu. Záleží, jaká je to škola, a kdo se na ni bude hlásit, ale dle mého by to nemuselo vadit. Zkus si najít webové stránky přímo té školy, na kterou by ses chtěla hlásit, možná tam najdeš více informací. Na webových stránkách škol jsou také podmínky pro přijetí ke studiu, u každé školy jsou trochu jiné.

  Vnímám, že máš moc krásných snů, a umíš si za nimi jít. Opravdu si toho cením a držím palce, aby se Tvé sny začaly plnit.

  Přejeme pěkné léto,

  Modrá linka

  Menstruace a výtok

  Výtok

  Dobrý den poradno, vypadá to že už mám výtok.
  Nejdřív to bylo v pohodě, šlo to.
  Ale asi za poslední týden se to pořád zhoršuje. V kalhotkách mám úplně mokro i když si to chodím pořád utírat (alespoň 1 za 2 hodiny). A v noci, když spím si to samozřejmě nechodím na wc otírat. A ráno když se vzbudím, tak to je jak kdybych se počůrala (což samozřejmě ne).

  Už se mi to takhle jednou stalo že: nejdřív jsem to neměla skoro vůbec a pak jsem si to pořád utírala a bylo to k nevydržení a i s tím spaním. pak to zas najednou začalo. A teď to zase ustává.

  Moje dotazy tedy zní..:
  Mohou se kvůli výtoku nosit obyčejné vložky? Nebo existují nějaké speciální?
  Bylo by nošení vložek (kvůli výtoku) nějak škodlivé? Jak?
  Dá se výtoku nějak předcházet, bránit se mu a nemít kvůli tomu starosti?

  Moc vám děkuju@)->-

  holka, 11 let, 5. července

  Ahoj,
  je moc dobře, že se dokážeš zeptat na to, co Ti dělá starosti.
  Píšeš o výtoku, který je tak silný, že se musíš chodit jednou za hodinu nebo dvě se otírat a v noci to vypadá, jako kdyby ses počůrala. Kladeš nám otázky, které právě s tímto souvisejí. Posíláme Ti naše odpovědi i něco navíc.

  Úplně to první: výtok souvisí s hormonální činnosti, která se děje ve zralém či dozrávajícím ženském těle. Jeho přítomnost je v pořádku, pokud výtok není moc silný a pokud nezapáchá, je průhledný nebo čirý, není svědivý. Neumím posoudit, jak je to u Tebe, ale pokud je výtoku tak hodně, jak píšeš, doporučovala bych neodkládat návštěvu gynekologické ordinace.

  Vložku si můžeš vzít, to ničemu nevadí, škodlivé to není. Běžnému výtoku se předcházet nedá, v závislosti na fázi menstruačního cyklu se přirozeně objevuje, ale lékař/ka by Ti mohli pomoci s takto obtěžujícím množstvím výtoku. Můžeš klidně vyfotit třeba postel po noci, kdy máš výtok, aby bylo zřejmé, jak moc jej máš. V návštěvě gynekologické ordinace Ti pomůže mamka - či někdo další dospělý. Zákonný zástupce (rodič) Tě i dle zákona doprovodí, v ordinaci při prohlídce být nemusí.

  Držíme Ti palce,

  Modrá linka

  Sourozenci

  Ahoj,
  Mám takový problém, sdílím pokoj s bráchou a on je hrozný bordelář, zatímco já mám spíš ráda pořádek a když se ho snažím přemluvit, aby si alespoň něco po sobě uklidil vznikne z toho hádka. Jenže i když to teda po něm uklidím za pár dní je v našem pokoji zase bordel jako v tanku. Navíc nemám žádné soukromí a v pokoji nám nejdou zavřít dveře. Ptala jsem se mamky a protože bydlíme v bytě tak ani nikdy vlastní pokoj mít nebudu. Nemusím mít nutně vlastní pokoj, ale alespoň nějaký koutek kde by mě nikdo nerušil... Prosím poraďte jak to s bráchou a mamkou vyřešit.
  Děkuji:->

  holka, 7. července

  Ahoj,
  co se týká hádek s bratrem o uklízení, zkus mu vysvětlit, proč je pro tebe důležité mít uklizeno a zkuste se dohodnout na variantě, která bude pro oba v pohodě. Minimálně by bylo fajn, kdyby jeho nepořádek nezasahoval do tvé části pokoje. Tohle asi taky prober s maminou, možná by bráchu přiměla k úklidu snadněji než ty.
  Chápu, že chceš soukromí. Nešly by dveře alespoň nějak opravit? Zkus se projít po bytě a rozhlédnout se, kde by bylo fajn místo pro tvůj koutek a pak svůj návrh prober s maminou. Řekni jí o tom, že potřebuješ soukromí a svůj klid, třeba ti pořadí, kde by se na takový koutek našlo místo.
  Držím palce, ať se to podaří vyřešit! Klidně zase napiš.
  Péťa

  Sexuální orientace

  Pojem „normální orientace“

  Ahoj, chci jen říct, že u nás ve škole jsem ke konci školního roku slyšela od děcek něco, že „normální orientace“, a chci tedy říct, že žádná vyloženě normální orientace není... je úplně v pořádku, když jsi gay, lesba, bisexuál, pansexuál atd. Stejně tak, jakou máš barvu pleti, jak vypadáš, jakou máš váhu (i když tady u té váhy, když je člověk obézní, tak to ze zdravotního hlediska není úplně dobré), když se ty sám cítíš takový, jaký jsi, dobře, tak je to skvělý, a když ne tak (když se to týká něčeho jiného než váhy) zkus se sám k sobě otevřít, být upřímný a říct si, co se ti na sobě líbí... A jestli se ti někdo za něco posmívá, tak si z toho nic nedělej, protože ten člověk má buď problém sám se sebou, a nebo má tak nudnej život, že musí řešit tebe... Každej člověk, včetně tebe, je originální, doufám že to někomu pomohlo$>

  holka, 12 let, 9. července

  Ahoj,
  nejprve musím podotknout, že poradna slouží na dotazy, ne na úderné povzbudivé proklamace, ale chápu, že se snažíš pomoct ostatním. O:-)

  normální = mající často se vyskytující vlastnosti; shodující se s normou; synonyma: obvyklý, běžný, standardní, všední, obyčejný

  Zdroj: Wikislovník

  Jelikož se na nic neptáš, můžu ti tady napsat nikoliv fundovanou odpověď, ale názor: Nepřijde mi úplně užitečné šťourat se v tom, co znamená pojem normální. Ono to slovíčko má nějakou svoji zaběhnutou jazykovou definici, která je nejspíš mnohem silnější než jakýkoliv společensky bojovný výkřik.

  Heterosexuální orientace je podle většiny průzkumů mnohem běžnější než jakákoliv jiná, takže mi nepřijde vyloženě chybné označovat ji pojmem normální. Naopak tvrzení, že není žádná obvyklá obyčejná orientace, bych za mylné považoval. To, že něco je normální, neznamená, že je to správné, zrovna tak to, co není normální, není automaticky špatné. Pokud si toto uvědomíme, možná se vytratí chuť zakázat toto přídavné jméno ze společenských diskusí… ne?

  Jestliže někdo ve školním prostředí vysloví pojem heterosexuální, probudí tím možná víc pubertálních uší, než by chtěl, to může být dobrým důvodem k hledání nějakého nesexuálního synonyma. ;-)

  Ještě bych měl zmínit, že v lidské populaci existují sexuální orientace, které i shovívavá odborná veřejnost považuje za škodlivé a nebezpečné. Třeba různé sadistické deviace – některé lidi může vzrušovat násilí a/nebo jiné druhy ubližování ostatním. Takže hodit všechno do jednoho pytle „buď sám sebou a okolím se netrap!“ není úplně vždycky tak skvělá rada, jak se na první pohled zdá.

  Lidské touhy tvoří široké spektrum a část toho spektra společnost uznává, část z dobrých důvodů odmítá, na část kouká divně i bez dobrých zdůvodnění. Zajímavým příkladem z oblasti morální psychologie je třeba hypotetický sexuální vztah mezi dvěma sestrami – i velmi tolerantní lidé se na takovou situaci většinou zatváří :-$, přestože nehrozí, že by lesbičky incestním vztahem zplodily postiženého potomka. Z jejich počínání nevznikne žádná škoda, nikdo tím netrpí, ale přesto to na lidi působí dojmem, že je něco špatně. Podobně nevysvětlitelný pocit bytostného odporu mají někteří heterosexuálové při představě homosexuálního vztahu. Někteří ho umí překonat, někteří ne… :-|

  Ještě bych měl zmínit tradiční frázi, že ve věku okolo dvanácti let je celkem normální, že lidi nemají ve své sexualitě jasno.

  Alík

  Moje tělo

  Milá poradno a spol,
  Vážím 51kg a snažím se zhubnout už mám kilo a půl dole Měřím 148 a byli případy kdy se mi zato smáli tak jsem se rozhodla že přes léto zkusím zhubnout dopředu Děkuji za odpověď

  holka, 11 let, 6. července

  Milá pisatelko, 

  děkujeme za důvěru s jakou se obracíš na poradnu. Píšeš o svém záměru zhubnout přes léto. Rozumím tomu, že tě to může trápit a zaznamenala jsi i posměch od druhých. To opravdu není příjemné, dívka se potřebuje se svým tělem cítit dobře. A nejspíš by jsi  nyní potřebovala nějakou radu, jak nejlépe to udělat. Určitě tě chválím za tvé odhodlání, léto je k tomu velice příhodná doba.  Je možné být hodně aktivní a také je hodně čerstvé zeleniny a ovoce. Nemohu ti nyní dát konkrétní rady ohledně sestavení jídelníčku, cvičení a pod. s tím se obrať na výživového poradce. Nevím také jaký je tvůj zdravotní stav a zda-li třeba nemáš nějaké zdravotní komplikace, na které je potřeba brát zřetel při snižování váhy. Jako psycholog ti mohu poradit to, že tělesná váha je velice úzce provázaná s psychikou. A vždy je dobré porozumět své nadváze i z hlediska psychiky. Co vedlo k tomu, že je tvá váha vyšší? Třeba,  si potřebovala jíst víc jídla, protože tě něco trápilo nebo trápí. Váha těla má vždy nějakou souvislost se vztahem sama k sobě. Je tam schované velké téma sebe přijetí, vnitřního napětí, nedůvěry a tak.  A tady ti doporučuju začni tím, že prozkoumáš svůj  vztah sama k sobě a k druhým, a to  bez ohledu na to, jak rychle ti ubývá váha. Tak zkus najít cestu k  sebe přijetí ještě dřív  než začneš ztrácet kila,  to ti bude pomáhat udržet motivaci. Zkus se zamyslet nad tím jak vnímáš sebe sama, jak ti je "sama se sebou", jak se nejčastěji cítíš, jak ti je, ke komu máš jaký vztah.  Udělej si nejdříve takovou inventuru svých pocitů a postojů k sobě a k druhým. Možná v tom budeš potřebovat pomoc někoho dospělého. Jestli máš někoho, kdo tě zná a komu důvěřuješ, zkus se s tím  svěřit, popovídat si o sobě. Možná by ti v tom nyní pomohla podpora někoho blízkého, třeba kamarádky, která tě v tom hubnutí bude doprovázet a podporovat. Je dobré na to nebýt sám. 

  Jak už jsem ti psala, za nadváhou většinou stojí něco hlubšího z naší duše. Pokud budeš potřebovat o tom víc napsat, můžeš třeba i využít nějaký z chatů pro děti. Třeba i ten od našeho Centra Locika. Najdeš ho na www.detstvibeznasili.cz. Je určený pro děti, které zažívají těžké situace. Třeba za tím, co ukazuje tvé tělo stojí něco, co těžkého prožívá tvá psychika. Tak pokud budeš potřebovat v tom podporu, můžeš klidně napsat. 

  Tak ti držím palce ať se ti brzy podaří dosáhnout váhy, jakou si přeješ a najdeš spokojenost se sebou. 

  Srdečně zdraví, 

  Poradce Centra Locika