Poradna: Alík radí dětem

Na otázky odpovídají

pracovníci linky důvěry Modrá linka, Alíkova kamarádka BáraV, odborníci přes výživu z projektu Vím, co jím, odborníci na boj proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

Dotazy smí pokládat čtenáři mladší 15 let.

Násilí

Ahoj, tentokrát nejde o mě, ale o mého kamaráda Matěje. Matěj (14,5) se mi svěřil, že v Německu, kde momentálně je, měl pohlavní styk s nějakou holkou (15). Říkal, že byl v baru, a najednou k němu přišla holka a dala mu něčeho napít. Proti byla pěkná, tak mu nedošlo, že by si od ní nic brát neměl. Když to pití vypil, tak mi říkal, že najednou spolu byli v posteli. Podle toho co říkal, tak jsem usoudila, že mu ta holka dala do pití extázi nebo něco takového a znásilnila ho. Tak jsem ho upozorňovala na to, že by to měl oznámit policii. On ale nechtěl nahlásit tu holku. Proto jsem se s ním domluvila, že napíšu sem o pomoc. Je z toho zoufalý. Prosím, velmi to spěchá. Děkujeme za odpověď.

Mája, 13 let a Matěj 14, 5 let, 2. srpna

Ahoj Májo,

je moc pěkné, že máš starost o Matěje a chceš mu pomoc. To, co se mu stalo, určitě není příjemné a máš pravdu, že by se mohlo jednat o trestný čin. Matěj za to nemůže, i když z toho určitě vyplývá, že by měl být opatrný, i to, že byl v baru sám v jeho věku bylo velmi rizikové z mnoha důvodů.

Pokud neví, jak se zachovat, měl by to říct nějakému dospělému člověku, ideálně rodičům, kteří jsou za něj zodpovědní a také by se spolu rozhodli, co dál udělají. Nejde jen o hlášení na policii, kam by stejně s ním museli jít oni, ale také o to, zda nedošlo například k nakažení pohlavní nemocí a o zabránění, aby se to dalším lidem neopakovalo. Pokud by Matěj potřeboval, může se obrátit přímo na Modrou linku, kde to s ním mohou pracovníci více probrat, abys nemusela psát za něj. Všechny kontakty najde na www.modralinka.cz.

Májo, ještě jednou Tě chci ocenit, že pomáháš kamarádovi, teď už to ale patří do rukou Matěje a jeho rodičů, Ty jsi udělala maximum.

Přejeme Ti klidný zbytek léta a Matějovi, aby vše dobře dopadlo.
Modrá linka

Sourozenci

Ahoj alíku mám problém moje sestra 7 lže a rodiče jí věří všechno co si vymyslí ona na mě začne hlasitě nadávat a pak přijede taťka z práce ona přiběhne ven a jde si stěžovat a já dostanu vynadáno ale já to nechci rěšit tím spůseb mlátit jí nebo na ní řvát a nebo si namaluje modřiny a já jsem na telefonu ona začne řvát a oni přiběhnou rodiče a když jim to řeknu nevěřími a zas vynadáno omlouvám se za délku

holka, 10 let, 1. srpna

Ahoj,
chápu, že je hodně nepříjemné, když Tvoje mladší sestra lže, stěžuje si na Tebe, dokonce si maluje modřiny a rodiče tomu všemu věří.
Nevím, co tím Tvoje sestra sleduje, možná touží po pozornosti a dělá to tímto špatným způsobem. Můžeš si s ní zkusit promluvit, někdy v klidu, když bude mít dobrou náladu a říct jí, jak Tě mrzí, co dělá. Někdy také může zafungovat, že si s ní pohraješ, vezmeš ji na hřiště nebo do kina nebo něco podobného, aby viděla, že se jí občas věnuješ a neměla potřebu Ti ubližovat.

Můžeš si také zkusit promluvit s rodiči, zase nejlépe, když bude doma pohoda a budou mít dobrou náladu, a zkusit je poprosit o pomoc, protože je to pro Tebe těžké zvládat a nechceš ji bít nebo na ni řvát, což je od Tebe moc pěkné. Rodiče by to měli řešit a nastavit Tvé sestře hranice.

Držíme palce, aby to dobře dopadlo.
Modrá linka

Kamarádi

Dobry den,
Predem chci rict ze budu psat bez hacku a carek. Jestli si vzpominate jak jsem psala minulou zpravu... cele jsem si uvedomila ze to bylo ovlivneni. Ja jsem totiz mela takovou partu lidi. Byli jsme 4 (pozdeji 5) oni me ovlivnili at si myslim to z minule zpravy o me bff. Uvedomila jsem si ze delam chybu. Mam je rada, jak moji bff tak nasi „partu“. Takze.. Ja teda se rozhodla, ze budu se bavit se vsemi, ale verim bff - jsem na jeji strane. A to se jim asi nelibi... ja jsem jim rekla svuj nazor - furt me nebavilo jak vsechny pomlouvali atd.. Ja jim rekla : hele, ja si myslim ze by to melo prestat. Ja jsem dala (bff) 2 sanci. Proste svuj nazor. No a oni me zacali ignorovat.. Byli jsme spolu 3 dny na chate. Oni me proste sem tam ignorovali. Me to moc nebavilo.. Ja jsem tedka na dovolene kde jsem v kontaktu s mimi spoluzaky. My vlastne mame ve skole hudebni tabor - nemuzu na nem byt protoze jsem na dovolene. No a muj spoluzak mi rikal, ze tam je ta nase „particka“ no a oni tam nedelaji vubec pekne veci... Pomlouvaji me za zady :-( oni tam planuji srazy beze mne, stezuji si ze „pomalu pisu textovky“ atd.. Me to celkem mrzi, jelikoz jsem jim nic neudelala. Muzete mi prosim poradit co bych mela delat? Dekuju predem moc moc moc za odpoved.
Sofie :-)

holka, 11 let, 31. července

Ahoj,
je dobře, že o svých vztazích s kamarády i s bff uvažuješ a umíš přiznat svoji chybu a dát kamarádce druhou šanci. To by nedokázal každý. Hodně odvahy určitě také stálo říct svůj názor, že Tě nebaví pořád jen pomlouvat ostatní, zbytku party.

To, že Tě Tvoje parta začala ignorovat je určitě nepříjemné, stejně tak jako že Tě pomlouvají nebo plánují věci bez Tebe. Nedivím se, že Tě to mrzí, protože jsi neudělala nic špatného. Na to, co teď udělat není jednoduchá odpověď. Můžeš si s nimi promluvit až přijedeš z dovolené, že Tě mrzí, co jsi zaslechla. Je také možné navázat tam, kde jste přestali, někdy se vztahy zkomplikují, ale čas je pomůže srovnat. Hodně záleží i na tom, jak se k Tobě budou oni po dovolené chovat. Připadá mi ale důležité, abys zůstala sama sebou, nenechala se ovlivnit druhými apod. Ono se nakonec pozná, kdo je Tvůj opravdový kamarád a kdo ne.

Přejeme hezký zbytek léta.
Modrá linka

Moje tělo - váha

Čeká mě 13 letá prohlídka a já mám nadváhu 20 kilo, hrozně se bojím doktorky. Co mi řekne atd.

kluk, 12, 9 let, 3. srpna

ahoj,
chápeme, že cítíš obavy, ale myslíme si, že to není úplně nutné.

Paní doktorka je tu totiž právě od toho, aby Tobě a rodičům vysvětlila, proč nadváha vzniká a jak, že není pro tělo ideální a co by bylo možné změnit. Nejspíše se bude ptát, zda Tě trápí nějaké potíže, jak vypadá Tvoje stravování, jestli se věnuješ nějakému pohybu, a podobně.
Společně pak můžete hledat prostor pro změny ve stravě, pohybu a životním stylu obecně - aby se podařilo váhu snížit a tak lépe podpořit Tvoje zdraví.

Držíme palce, ať se Ti dobře daří! Vím, co jím

Zvířata - pes

Ahoj Alíku,
Máme fenu Daysi (Šeltie 6 let) a rádi bychom aby měla štěňátka ale třeba až v pozdějším věku bylo by to ještě možné ?? A co všechno by zahrnoval chov štěňat ?? Děkujeme moc za pomoc

holka, 13 let, 3. srpna

Zkus se zeptat některého veterináře. Naši zvěrolékaři léčí jen Alíka, pokud má nějaké blešky v síti atd.
Starost o skutečného pejska není jednoduchá a péče o štěňátka je náročná.

Menstruace a výtok

Ahoj
Vždy mi mamka kupovala vložky a měla je ve skříni a já sije mě la brát po jedné ale ja si vzala půl balení a teď si mamka vzala do hlavy že potřebuji velké vložky tak mi koupila snad padesáti centimetrové vložky a mě nevihovij jsou hrozně vidět a jsem jako v plínce je to hrozné a už si toho všichni všimli dokonce i učitelka tak si mě o přestávce zavolala na chodbu a řílala ze si všima něčeho jako krev tak s3 mě ptala jestli už mám menstruaci a já že ano a ona jestli mám vložku a já že ano a ucitelka že jsem asi protekla a aď du na záchod a vyhodím vložku a pak za mnou příde tak'přimesla mimi tampóny a řekla jestli jsem uz někdy použila tampón a já ze ne a ucitelka ze jiná moznost není tak řekla jak se to dělá a přinesla mi zrcátko a počkala za dveřmi a přitom se mě furt pptala jestli nemůže dovnitř a já že ne ale ona otevřela ař3kla jestli to řeknu tak mi dá z čj 4 tak mi ho tam pomohla strčit ale viděla mi pipinku nění to trestné ?

holka, 11 let, 30. července

Ahoj,
je dobře, že se ptáš na důležitou věc. Popsala jsi, co se Ti dělo u menstruace ve škole a že Ti učitelka nabídla tampón a dokonce přes Tvůj nesouhlas Ti ho pomohla zavést. Správně tušíš, že se učitelka nezachovala správně. Neměla by za Tebou chodit na záchod a už vůbec ne pomáhat Ti zavést tampón, protože jde o velmi intimní a soukromou záležitost, která do vztahu učitelka - žačka nepatří.
Proto Ti doporučuji vše říct mamince, protože ta by to s paní učitelkou, případně s vedením školy měla řešit a důležité je, aby se to už neopakovalo. Pokud by to pro Tebe bylo jednodušší, můžeš jí ukázat tuto naši odpověď. Stejně tak je dobré mluvit s mamkou o tom, jaké vložky Ti vyhovují, aby ses i při menstruaci cítila dobře, na to máš určitě právo.

Přejeme hezký zbytek prázdnin.
Modrá linka

Moje tělo - holky

Ahoj mám dotaz teď jsem si četla na internetu o 13 lete preventivní prohlídce a dočetla jsem se že u dívek kontrolují prsa a ochlupení a já se docela vyděsila je to pravda? Vždy mi přijde trapné jak tam přijdu oni mě zváží a změří potom ještě změří tlak a potom se zaměřují na zrak a sluch vždy po dokončení tohohle řeknou větu mě strasnej vadí řeknou teď s vysvlékni že si mám nechat pouze spodní kalhotky a musím se svlékat před sestřičkou doktorkou i mamkou potom jdu na lehátko řekne lehni si a pokrčit nohy prohmata břich a potom se a kouká tam dolu a musím pokrčit nohy a pořád se stahnutyma kalhotkami potom řekne roztáhni nohy a vezme si rukavice a sahá mi tam a já se vždy stydím bude to takhle i na 13 lete preventivní prohlídce? Bude vyšetření letos probíhat stejně dočetla jsem se na internetu že se zaměří i na prsa a pubicke ochlupení ale, jaký tam dole nebo podpaží obojí už mám a stydím se a jinak jak to dal bude probíhat

holka, 12 let, 29. července

Ahoj,
chápu, že preventivní prohlídku nemusíš mít ráda a že se u ní stydíš, má to tak i hodně dalších děti, a dokonce i někteří dospělí. Na druhou stranu se tak lékaři starají o to, aby nezanedbali nějaký problém a měli Tvůj zdravotní stav pod kontrolou.

Každý lékař postupuje asi trochu jinak, ale máš pravdu, že se u prohlídky váží, měří výška a tlak, vyšetřuje zrak a sluch a podívají se, jestli se dobře vyvíjí prsa a máš již ochlupení. Běžně také vyšetřují pohmatem břicho, ale prohlídka pochvy stačí pohledem, pokud nemáš žádné potíže. Je možné, že na to vůbec nedojde. Podrobněji totiž pohlavní orgány dívky vyšetřuje spíše gynekolog. Myslím, že se můžeš dopředu s mamkou domluvit, aby lékařce řekla, že prohmatávat vnitřně nechceš, doktorka by to měla respektovat.

Můžeš si o tom, že se stydíš s mamkou více promluvit dopředu, aby věděla, co prožíváš a byla Ti při prohlídce oporou. Je dobré také myslet na to, že prohlídka trvá jen chvíli a když ji zvládneš, dlouho Tě žádná další nečeká.

Přejme Ti, abys to dobře zvládla.
Modrá linka

Menstruace a výtok

Ahoj alíku , už je to půl roku co jsem dostala svojí první menstruace už od začátku ji mám slabou je to spíš takový hlen vůbec to neteče jako normální menstruační krev teče to spíš když zatlačit nebo když jdu na malou v noci nevyteče ani kapka taky mám bolest v podbřišku a takový řídký čirý výtok jak voda myslím že nezapáchá je normální že mi teď menstruace skončila 12.7 a teď 27.7 ji mám znovu je pravda že ji mám nepravidelnou ale je docela dost slabá na den mi stačí jen 2 max. 3 vložky je to normální?asi za týden jdu na 13ti letou mám to říct doktorce?taky jsem si všimla že přes poševní vchod mám nějaký výrůstek může to ovlivnit právě to že mám slabou Ms.? Každá menstruace trvá přibližně 4-5 dní jedná se o menstruaci nebo je to třeba krvavý výtok který může značit nějakou infekci, nic mě nesvedí ale trošku fakt jenom trošku a někdy zapálí ale přijde mi že je jí mám trošku červenou a možná i trošku oteklou výtok mám už asi 2 a půl roku ochlupení v podpaží i tam dole 2 roky ale přijde mi každý měsíc je to silnější a silnější třeba to jenom trva než se to úst ale radši si poslechnu co si o tom myslíš ty ,předem děkuji za odpověď

holka 13 let, 27. července

Ahoj,
je dobře, že se ptáš na věci kolem menstruace, když nemáš jistotu, zda je vše v pořádku. V prvním roce bývá u některých dívek menstruace nepravidelná a je hodně individuální, jak je silná či slabá a jak dlouho trvá. Většinou se to postupně upraví, sama píšeš, že se menstruace postupně zesiluje a mění.

Všechny Tvoje další dotazy patří spíše k lékaři, který by Tě vyšetřil, takto na dálku se žádná diagnóza udělat nedá. Samozřejmě se můžeš zeptat praktické doktorky, abys měla jistotu, že je vše v pořádku. Navrhovala bych ale, aby to byla spíše gynekoložka nebo gynekolog, se kterým bys mohla vše probrat, i to, že máš pocit zarudnutí a otoku. Stejně tak na gynekologii patří i téma výrůstku, který podle mne se slabou menstruací nesouvisí, ale lékař by jej měl vidět a případně odstranit, kdyby to bylo potřeba. Doporučuji Ti vše probrat s mamkou, která Tě může na gynekologii objednat: Každá žena by stejně minimálně jednou ročně měla projít preventivní prohlídkou na gynekologii, takže bys spojila dvě věci najednou.

Přejeme hezké léto.
Modrá linka

Holky a láska

Miluji mě dva kluci ze třídy ale já je ne co mám dělat

holka, 12 let, 31. července

Ahoj,
popravdě nerozumím tomu, proč bys s tím měla cokoli dělat. V životě tě ještě potká spousta situací, v nichž budou hrát roli neopětované sympatie (ať už z tvé strany, nebo ze strany někoho jiného). Člověk nikdy nemůže donutit druhého, aby ho měl rád, nebo ho dokonce miloval, pokud tam tyto city nejsou přítomny. Zkrátka se ke spolužákům chovej dál kamarádsky a pokud ti přímo složí vyznání, slušně a ohleduplně jim vysvětli, že ty k nim bohužel podobné city nechováš, ale moc ráda se s nimi budeš kamarádit. Ostatně třeba se postupem času a let vaše kamarádství změní na něco víc.
Měj se hezky!
Bára

Holky a láska

Ahoj Alíku Líbí se mi jeden kluk ale on mě bere Jako nejlepší kamarádku neví že ho miluju a bojím se když mu to řeknu že se se mnou nebude bavit Co mám dělat

holka, 12 let, 31. července

Ahoj,
to je velmi obtížná situace, protože je samozřejmě možné, že tvé obavy jsou správné a tvé vyznání může vaše přátelství poškodit. Respektive způsobit, že se kamarád v tvé přítomnosti bude cítit poněkud rozpačitě a z vašeho vztahu se vytratí spontánnost a nenucenost. Na druhou stranu přirozeně existuje i varianta, že ho tvé vyznání potěší, protože k tobě cítí to samé. Ostatně i skutečnost, že jste nejlepší kamarádi, vypovídá o tom, že si rozumíte, máte společné hodnoty i zájmy a je vám spolu dobře.
Ovšem nikdo ti pochopitelně nedokáže předem říci, jak na to tvůj kamarád zareaguje. Můžeš proto zvolit opatrnější postup, jemně a nenápadně mu naznačit, že bys stále o to, aby váš vztah byl víc než přátelský, a sledovat jeho reakci. Když dáš průběhu událostí čas a nebudeš „tlačit na pilu“, je pravděpodobnější, že se dokážeš v jeho reakcích lépe zorientovat a podle toho se i lépe rozhodnout.
Přeji ti hodně štěstí!
Bára

Moje tělo - holky

Ahoj Alíku, konce června jsem měla 13 a ještě jsem nebyla na preventivní prohlídce (vždycky mi doktorka posílala dopis ale letos nic) takže asi mám říct mamce aby té doktorce zavolala a domluvila se s ní na nějaký termín a lékaři mají povinnost dávat pacientům nějak vědět kdy mají přijít nebo to je jen jejich dobrá vůle
A ještě se chci zeptat co se dělá na 13ti leté prohlídce

holka, 13 let, 30. července

Ahoj,
je klidně možné, že paní doktorka na tvou preventivní prohlídku zapomněla. Ačkoli obvykle skutečně pediatři posílají pozvánky (nebo zvou pacienty telefonicky), i lékařka je jen člověk a samozřejmě má právo na to, aby občas něco pustila z hlavy. Proto určitě nic nezkazíte tím, když požádáš maminku, aby pediatričce zavolala a domluvila se s ní.
Jinak součástí preventivní prohlídky ve třinácti letech je vyšetření zraku, sluchu, krevního tlaku a pulsu. Poslechem lékař vyšetřuje a hodnotí činnost srdce a plic, pohmatem vyšetřuje břicho a uzlinový systém těla, pohledem pak sliznici ústní dutiny, barvu a charakter kůže. Čeká tě také vyšetření pohybového aparátu a lékař ti nabídne očkování proti rakovině děložního čípku. Toto očkování není povinné a záleží na tobě a tvých rodičích, jestli se ho rozhodnete využít.
Měj se hezky!
Bára

Menstruace a výtok

Od kolika let muzu brát noretistherol? Je mi 15 let. Znáte nějaký lepší prášek na oddálení MS. Prosím odpovězte je to důležité děkuji.

Ahoj,
vidím, že velmi podobný dotaz už jsi pokládala v květnu a kolegyně z Modré linky ti odpovídala, že zasahovat do hormonálních procesů v ženském těle, pokud to není nezbytné, není příliš dobrý nápad a nemůže ti v tom poradit nikdo jiný než gynekolog.
Moc ráda bych ti pomohla, ale bohužel musím zopakovat to samé. Nikdo z odborníků odpovídajících v poradně není gynekolog a tak specializovaný dotaz si nikdo z nás netroufne zodpovědět. A bylo by od nás vrcholně nezodpovědné, abychom ti udíleli rady ohledně gynekologických léků. V příbalovém letáku Norethisteronu jsem sice žádné věkové omezení nenašla, ale to vůbec neznamená, že je pro tebe vhodný a můžeš ho užívat bez rizika. Je proto rozhodně nutné, abys případné oddálení menstruace konzultovala se svým gynekologem, který zná tvou anamnézu.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - váha

Ahoj Alíku píšu ti dříve než bude pozdě!
Jde o to 1) ráda bych se zbavila podvědomého počítání kcal už mě to štve! Je mi 15 chci si užívat a ne počítat nějaké kcal nechci vzpomínat na to že když jsem byla dítě tak jsem počítala nějaké kcal... Nevím jak se toho zbavit
2) pořád mám hlad.... I když se najím a to jím pořád a zdravě prostě si dám k snídani tuňáka kaiserku vejce a 250 rajčat a nezasytí mě to ... Nebo na svačinu ty kaše dříve mě tak zasytily a teď vůbec mám pořád hlad... Pořád... Trápím se tím... V noci kolikrát z toho neusnu ?? prostě hlady neusnu .... Denně vypiju 6-8 l vody ! Takže v tom problém nevidím ... Bojím se jíst víc třeba protože nechci být tlustá ale denně sportuju.hraju fotbal a jezdím na kole s rodiči nebo chodíme na procházky porad co nejdřív jsem z toho zoufalá chci být zase sytá! Ale já jím prostě a mám hlad teď brečím... Protože jak mám hlad tak jsem nervózní a protivná na lidi ... Jo a jím pravidelně tak nevím děkuji snažte se prosím odpovědět co nejdříve... SPECHÁ TO

holka, 14, 31. července

Ahoj,
podle toho, co píšeš, je pro Tebe jídlo pořád celkem problém.
Cítíš hlad, porce, kterou máš, Tě nyní nezasytí (podle toho, co píšeš) ale bojíš se jíst více, abys nepřibrala na váze a nebyla tlustá. Zároveň bys ráda přestala stravu tolik kontrolovat - nepočítat kolik energie přijmeš v jakém jídle. Přestat počítat energii je možné, když je člověk váhově stabilní a má dobře nastavené stravování, kdy zvládne případné obavy z jídla a zvládne nekontrolovat svoji hmotnost. Nejsme si jisti, zda jsi nyní v situaci, kdy je tohle u Tebe možné.

Vypít během dne 6-8 l vody je hodně (i když je léto a více se potíme) a takto velké množství vody může tělo i zatěžovat (zejména ledviny).
Je otázka, proč tolik vody piješ - snažíš se pitím zahnat hlad? Nebo zahnat chuť na nějakou potravinu či jídlo?
Cca 3-4 litry denně jsou v horkém počasí obvykle dostatečné.

Píšeš, že stále cítíš hlad, že Tě porce kaše na svačinu nebo snídaně nezasytí. Obávám se, že Tvůj problém nejde jen tak jednoduše posoudit a vyřešit takto na dálku.
Bude potřeba, aby se celkově zhodnotil Tvůj jídelníček (současné porce) a pohybové aktivity. Je nutné hodnotit jídelníček za několik dní (celých dní), i s uvedením porcí a probrat, kdy cítíš hlad (zda přetrvává celý den nebo se objevuje jen někdy). Na základě takového posouzení je pak možné případně poradit změny, které by mohly vést k lepšímu zasycení, aby ses cítila lépe - může být nutné trochu zvětšit porci přílohy, nebo naopak přidat trochu bílkoviny (např. kousek sýra, trochu tvarohu nebo šunky, apod.) nebo vhodného tuku (např. ořechy, máslo, avokádo) pro lepší zasycení.

Rozhodně bychom Ti doporučovali zajít se společně s mamkou nebo s taťkou poradit s paní doktorkou a probrat s ní, jak teď jíš a jak moc se hýbeš (aby zjistila, kolik energie zhruba přijmeš a kolik jí tak vydáš).
Společně pak můžete zkusit navrhnout, jak stravu zkusíš změnit, aby Ti bylo lépe a byla jsi spokojená. Určitě se zajdi s paní doktorkou poradit - můžeš si třeba i zapsat co všechno jíš, jak se hýbeš a kdy cítíš hlad. Záznamy paní doktorce pomohou lépe posoudit Tvůj obvyklý režim.

Držíme palce, ať se Ti dobře daří. Vím, co jím

Holky a láska

Ahoj,
Na táboře jsem potkala jednoho super kluka, trochu to i vypadalo, že má zájem, ale po táboře jsem mu napsala a on jen jednoslovně odpovídal. Tak jsem se ho zeptala jestli mu vadím a on na to, že neví, že asi ne. Tak nevím co si o tom mám myslet... Myslíš, že bych se měla snažit s ním nějako komunikovat nebo tak něco?
Bojím se, že bych jenom otravovala.. Docela bych si i troufla říct, že jsem se zamilovala.
Myslím, že se mu líbí jiná, ale já bych udělala snad cokoliv jenom aby si mě všímal a byli bychom aspoň ti kamarádi. Ta holka co se mu líbí je opravdu krásná a hubená, tím neříkám, že já jsem tlustá a hnusná, sportuji a podle toho taky mám postavu, ale vzhledově na tu holku prostě nemám.. Nevadilo by mi to, ale sám říkal, že se mu ta holka líbí a taky si s ní psal, zatím co mně jenom odpovídal.
Ale taky se divil, že jsem neměla normální vztah, že už i on měl holku, že se fakt celkem diví, že já ne..

Ještě mě napadlo, že se mi vyhýbá, protože si myslí, že by z toho nic nebylo, ale to je blbost..

holka, 14 let, 29. července

Ahoj,
chápu, že bys chtěla být v kontaktu s klukem z tábora, do kterého ses zamilovala. Líbí se mi, že uvažuješ o tom, jak moc ho kontaktovat, abys ho neotravovala a přijde mi hodně statečné, že jsi se ho zeptala, zda mu to vadí.

Do hlavy toho kluka, bohužel, nejde nahlédnout, a tak také nevím, zda má cenu s ním dál komunikovat nebo ne. Můžeš to možná ještě několikrát zkusit, ale pokud bude velmi stručný a nebude sám komunikaci rozvíjet, je dobré si pro sebe dát limit, jak dlouho to chceš zkoušet. Je pravda, že někdy to chce více času. Na druhou stranu je také možné, že má zájem o tu druhou dívku nebo je jen hodně stydlivý a s holkami mu komunikace prostě nejde. Můžeš se ho také přímo zeptat, jestli si s Tebou chce dál psát nebo třeba někam i zajít, ale to chce dost odvahy a také být připravená i na to, že Tě může odmítnout.

Vím, že v dospívání je těžké se někdy orientovat ve vztazích a v druhém pohlaví, ale je také uklidňující, že tím prochází všichni a někdy zažívají úspěchy a jindy to nevyjde.

Přejeme klidný zbytek léta.
Modrá linka

Jiné téma

Dobrý den,
mám asi trochu zvláštní dotaz. Vytvořila jsem si poněkud neobvyklou závislost, a to konkrétně na tom, že vzdy, když se necítím dobře, nebo je toho na mě prostě moc cíleně omdlím. Nejdříve to šlo docela těžce, ale po delší době už vlastně automaticky. Vždycky se mi prostě uleví takovým zvláštním způsobem, jakoby vypnu, jenomže to není zrovna nejbezpečnější věc, kterou bych mohla dělat. Docela nedávno jsem nevybrala "správné místo" a docela ošklivě jsem se bouchla do hlavy o roh nábytku. Nejde mi se toho zbavit, jde to tak nějak automaticky. Dá se tedy něco dělat?

holka, 15 let, 29. července

Dobrý den,
to, co popisujete je opravdu neobvyklé, zvlášť, když si omdlévání dokážete sama přivodit a dokonce se z toho stalo něco, co už nemůžete mít úplně pod kontrolou. Také však chápu, že se člověk někdy potřebuje odreagovat, odejít z náročné situace, ale jak sama píšete, toto není bezpečný způsob a mohla byste si velmi ublížit.

Možná by pomohlo, kdybyste zvolila nějaký způsob relaxace či meditace, který byste se naučila a používala ho v okamžicích, kdy omdléváte. Relaxace dovede také velmi ulevit a bývá zdrojem dobití energie. Mám na mysli například autogenní trénink nebo řízenou imaginaci. Na internetu existují různé nahrávky, ale někdy je lepší, když postupujete pod vedením psychologa, který Vás relaxací provede a naučí Vás vše, abyste později mohla relaxovat sama a bezpečně. S ním byste také mohla probrat situace, kdy se Vám omdlévání děje a mít tak pro sebe podporu je zvládat nebo jim i předcházet. Kontakty na psychologa můžete najít na internetu nebo na nejbližší lince důvěry.

Přejeme klidné léto.
Modrá linka

Sourozenci

Ahoj, všichni.
Mám 6 letou sestru. Pokaždé, když chci třeba něco říct, tak na mě vyštěkne: ,,Klementýno, vypadni!" A začne do mě zarývat nehty, kousat, bušit. Nebo třeba si čtu ve svém pokoji, ona si lehne na zem na druhé straně domu, a začne ječet. Hodně, a fakt hlasitě. Rodiče tam přiběhnou, a ona začne řvát: ,,Mami, Klementýna mě zmlátila!" Pak přiběhnou ke mně do pokoje a začnou mlátit mě, a třeba mi seberou elektroniku. Jakože co si dovoluju na mladšího. Když se jim to pokouším vysvětlit, nevěří mi. A sestra to celé pobaveně sleduje. Ale já chci mít hodnou sestru, hrát spolu hry, hrát si. (Chápu, sourozenecká rivalita, ale tohle už asi překračuje meze.) Ale já na ní nechci řvát, aby přestala, nechci jí mlátit.
Nemám to zapotřebí. Nevíte, co s tím?

(Omlouvám se za dlouhý monolog, ale napsala jsem to hlavní.)

Clem- dívka, 29. července

Ahoj,
nemusíš se omlouvat za délku textu, naopak je dobře, že hledáš pomoc. Musí být opravdu náročné snášet chování sestry, které popisuješ. Líbí se mi, že sestru nechceš bít ani na ni křičet. Udělala jsi také moc dobře, že jsi se pokoušela to rodičům vysvětlit a musím se přiznat, že moc nerozumím tomu, že to neřeší, protože by se tím měli zabývat.

Napadá mne, že můžeš zkusit s rodiči – nebo alespoň s jedním z nich ještě jednou promluvit, až někdy bude dobrá nálada a sestra u toho nebude a můžeš je zkusit požádat o pomoc. Můžeš se na takový rozhovor připravit, třeba si všimnout, kolikrát to sestra v poslední době udělala apod. Pokud bys to považovala za užitečné, je možné jim také ukázat naši odpověď. Pokud Tě nepodpoří rodiče, můžeš se také o pomoc obrátit na babičku, dědu nebo někoho dalšího z rodiny, kdo Ti důvěřuje.

Promluvit si můžeš i se sestrou, říct jí, jak Tě její chování mrzí. Zase spíš v době, kdy nejste v hádce nebo po hádce, ale v období, kdy to mezi Vámi funguje. Můžeš jí zkusit vzít třeba do kina, na zmrzlinu a ukázat jí, že si jí všímáš a zároveň, že Tě nemusí provokovat. Samozřejmě nevím, jestli to zabere, pokud ne, funguje také si takového chování nevšímat. Když sestra neuvidí odezvu, mohlo by jí to přestat bavit. Hodně také pomůže čas, až trochu víc vyroste, je pravděpodobné, že ji takové chování přejde samo.

Přejeme Ti, aby se brzy situace se sestrou uklidnila.
Modrá linka

Moje tělo - holky

Ahoj Alíku,
Celkem mi vadí moje chlupy na nohou ráda bych si je oholila ale nějaké holky ze školy říkají že pokud si jednou ohlím nohy začnou mi růst černé chlupy je to pravda??

holka, 13 léto, 28. července

Ahoj,
ohledně holení se poraď s maminkou. Těžko říct, jak konkrétně tvé tělo zareaguje. U někoho opravdu platí, že po začátku holení rostou chloupky více.

Rodiče

Ahoj Alíku a spol
Víte před rokem jsem se odstěhovala do Francie a nenávidím chodit do školy vždy když čtu smějí se mi a šeptáji si a když jdu že školy už několikrát mě porazili nebo mi něco ukradli bojím se a navíc teď mí kamarády co jsem měla v česku mě už nechtějí protože se vidíme tak 1 za rok tátu taky vidím jednou za rok a mého kluka taky..Tedy teď už spolu kvůli tomu nechodime navíc ten pán s kterým teď bydlíme fetuje a bere drogy chtěla bych se moc vrátit ale máma mě nechce pustit teď jsem se rezala ale moc to nepomohlo mám sice ještě hodně problémů ale to bych tu byla do rána
Předem díky za odpověď velice mi pomáháte a jsem ráda že jsem Alíku poznala a bas taky :)

holka, 13 let, 27. července

Ahoj,
mrzí mne, že prožíváš takové trápení ve Francii. Musí být opravdu těžké snášet zlé chování spolužáků, bydlet s člověkem, který fetuje a se svými blízkými se vídat jen minimálně, a tak o ně přicházet. Máš pravdu, že řezání je jen krátkodobou úlevou a nic nevyřeší, proto Ti doporučuji to už nedělat.

Nevím, jestli si teď v Česku, ale o všem by měl v každém případě vědět Tvůj táta. On by si měl s Tvojí mamkou promluvit a společně by měli řešit, jak to udělat, abys mohla být v Česku, nebo abys ve Francii nemusela prožívat to, co prožíváš. Přimluvit by se za Tebe mohli i babičky, tety a ostatní příbuzní, i těm si můžeš říct o podporu. Můžeš se také obrátit (nejlépe s tátou) na sociální pracovnici orgánu sociálně právní ochrany dětí, která se zabývá dětmi a s ní byste mohli probrat možnosti Tvého návratu a Tvého bezpečí. Můžeš také zavolat k nám na Modrou linku (www.modralinka.cz), kde s pracovníkem můžete hledat možnosti, co udělat, abys mohla své problémy řešit.

Držíme palce.
Modrá linka

Škola

Ahoj,
poslední dobou mě trápí jedna věc. Po prázdninách půjdu do kvarty na gymnáziu a přemýšlím, zda tam zůstanu až do oktávy, nebo po tomto roce odejdu jinam.
Ve třídě se moc s nikým nebavím, mám tam jen jednu dobrou kamarádku. Někdy si připadám ve třídě sama a je mi smutno. Říkala jsem to sestřenici a ta si myslí, že bych měla jít na jinou školu, když tam nemám skoro žádné kamarády, ale já prostě nevím. Bojím se, že se rozhodnu špatně a budu svého rozhodnutí litovat.
Na druhou stranu to prostředí mám ráda. Ale říkám si, jestli by nebylo lepší jít jinam, třeba by mi tam kolektiv sedl lépe.
Měla bych zůstat na gymnáziu, přestože tam nemám skoro žádné kamarády, nebo zkusit jinou školu? V budoucnu bych chtěla pracovat někde, kde využiji cizí jazyky, nebo studovat práva.

Ahoj,
mrzí mě, že se ve své třídě cítíš sama a chápu, že uvažuješ, zda na škole zůstat nebo ne. Neexistuje ale žádná jednoduchá rada, co udělat, bohužel. Vždy existuje riziko, že si nesedneš ani se spolužáky v nové škole, stejně jako příležitost, že to tam bude se vztahy dobré. Samotná změna školy je ale celkově další náročnou situací. Podle toho, co píšeš, by tou další školou zřejmě bylo jiné gymnázium, protože pro cizí jazyky i práva je gymnázium ideální přípravou.

Napadlo mne proto, abys kvartu využila ke svému rozhodování. Můžeš si více všímat spolužáků a zkusit s nimi navázat bližší kontakt, můžeš se o všem poradit s psychologem, možná máte nějakého i na Vaší škole nebo Tě rodiče mohou někam objednat. S ním můžeš zkusit probrat nejen své rozhodování, ale i to, jak si najít více spřízněných duší ve třídě a cítit se tam lépe.

Přejeme klidný zbytek léta.
Modrá linka

Rodiče

Ahoj Alíku a vespolek. Mám jeden problém. Mám babičku co mě šikanuje od 4 Let. Teď se to ohodně zhoršilo a a někdy mám i záchvaty u kterých si musím dát léky. Rodiče taky trochu šikanuje. Prosím o radu. YouTuber Ondra Anděl ANDÍLEK2009.

kluk, 10 let ANDÍLEK2009, 25. července

Ahoj Ondro,

napsal jsi toho hodně málo o tom, jak se babička k Tobě chová, a moc si nedovedu představit, co to znamená, že Tě šikanuje a trochu i rodiče. Pokud se ale babička chová tak, že to u Tebe vyvolává záchvaty a celkově se to zhoršuje, měli by to řešit Tvoji rodiče, kteří jsou za Tebe zodpovědní. Můžeš jim ukázat tento dopis s naší odpovědí a můžete také případně zvolat k nám na Modrou linku (www.modralinka.cz), kde bychom společně mohli hledat způsoby, jak celou situaci řešit. Existují i manželské a rodinné poradny, kde by rodiče mohli také najít pomoc.

Přejeme Ti, aby se brzy celá situace zlepšila.
Modrá linka