Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alík radí dětem

  Na otázky odpovídají

  pracovníci Modré linky, psycholožka BáraV, poradenské centrum Locika, projekt Sbarvouven.cz, NL pro odvykání, student práv Yaboiii, MVDr. Přemysl Rabas, Škola Vitae, vědecký novinář Pragmatik a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze děti mladší 15 let.

  Zvířata

  Ahoj poradno,
  Poslední dny mám strach o jednu mojí rybu v akváriu, jedná se o panceřníčka kropenatého. 2 dny zpátky jsem šla večer před spaním omrknout mé akvárium (60l), v tom jsem si tam všimla jednoho z mích panceřníčků jak pluje na hladině bříškem nahoru. Hrklo ve mě a ukápla mi slza. Po chvíli jsem ho šla vylovit a když jsem se ho dotkla síťkou tak uplaval, ukázalo se že nakonec žije a měla jsem radost. Jenže to bylo poprvé. Dnes jsem toho samého panceřníčka viděla 3krát v polohách odpovídajících pro mrtvou rybu (ležel nehybně na zádech na dně nebo zády opřený o rostliny), jenže bylo vidět že normálně dýchá. Občas když jsem ho tak viděla, trochu jsem ho šťouchla špejlí a pokaždé se normálně probral a plaval. Nechápu co se děje, tyto nepřirozené pózy a menší aktivita jsou jediné příznaky. Vím že tyto dnové ryby leží běžně, ale ne na záchech. Je tu ještě něco, když jsem panceřníčka probrala, sledovala jsem na něm že si chce lehnout na dno jako vždy, ale nedokázal se tam udržet a pomalu se vznášel nahoru. Ještě tady uvedu základní informace. Kropenaté panceřníčky mám v akváriu 2, samici a samce, samice je ta nemocná. V akváriu se nachází další ryby: Tetra neonová, tetra černá, danio pruhované, parmička oděsa, parmička zlatá, tetra ozdobná a sekavec thajský. O všech těchto druzích jsem četla a mělo by se jednat o mírumilovné ryby, takže napadání jinými rybami mi příjde nepravděpodobné. Akvárium mám čisté a dostatečně velké. Panceřníčky jsem si pořídila někdy ke konci roku 2022, tenkrát měli sotva 3 cm, teď mezi 7 až 9cm. jsou to největší a nejvýraznější ryby v mém akváriu, což vedlo k tomu že jsem si k nim vytvořila vztah. Jiní by nad umírající rybičkou mávli rukou, ale když k ní máte vztah, máte o ní strach, stejně jako u jiných domácích mazlíčků nebo u zvířat v zoo. Tito panceřníčci se mají dožívat 8mi let a více, takže stářím to nejspíš také nebude.

  Moje otázky jsou:

  1. Co mému panceřníčkovi je?
  2. Jak mu můžu pomoct?

  Předem děkuji za odpověď.

  holka, 14 let, 1. února

  Milá a zkušená chovatelko,
  je mi to velmi líto, ale nejsem schopen Ti zodpovědět Tvé dotazy, svět akvarijních ryb je mi naprosto vzdálen a nevím zdaleka tolik, co Ty. Omlouvám se. Možná by Ti byli schopní poradit v nějakém klubu akvaristů...?

  Zvířata

  Dobrý den poradno;-(
  Mám dvě morčátka oba dva to jsou kluci, jedno bylo a je moje a druhé bratrance, který se o něj přestal zajímat (takže je teď jakoby moje) ale teď zpět k věci.. dnes když jsem šla k morčátkům dát nové mističky na jídlo všimla jsem si že jedno morčátko má na přední levé nožičce doslova VELIKOU bouli do strany cca 6cm a je dlouhá skoro přes celé bříško;-(;-(;-(:-(:-(;-(;-(;-(;-(
  Vypadá jakoby místo jednoho morčete tam byla dvě.
  A když jsem to běžela říct rodičům, řekli mi že nikam na veterinu nepojedou, protože to morče je přeci bratrance a on by si měl jet s rodiči k veterinářovi
  Jsem moc smutná a v tuhle dobu si myslím že rodiče nemají moc velké srdce na to aby to třeba udělali kvůli mě;-(;-(;-(
  Doufám že mi neumře protože jsem slabá povaha a když někdo umře brečím nejméňe 3 týdny
  kdyžtak kdyby jste mi poradili co dělat a jestli koupit nějaké bylinky nebo tak nějak.
  Přeji hezký den a předem moc děkuji za odpověď.

  holka, 10 let, 30. prosince 2023

  Ahoj milá chovatelko.
  Návštěva veterináře by samozřejmě byla nejlepší řešení. Zkus požádat rodiče znovu, případně se obraťte na bratrance a jeho rodinu, aby pomohli oni. Jinak by asi bylo dobré alespoň od sebe samce oddělit, aby měl ten s boulí klid. Držím palce!

  Zvířata

  Jak přemluvit rodiče, aby mi koupili křečíka?

  Ahoj,
  Hak přemluvit rodiče aby mi koupili křečíka džungarského sestra už ho měl a postarala se o něj dokonce se dožil 3 let ale ně ho pořídit necjtějí

  holka, 11 let, 19. prosince 2023

  Ahoj z Modré linky,

  chtěla by ses starat o křečíka, už jste ho dokonce doma měli, ale rodiče Ti ho teď nechtějí pořídit. Zní to, že o něj opravdu hodně stojíš a doufám, že se Ti nakonec Tvé přání vyplní. Jak ale píšeš, je důležitá domluva s rodiči a celkový souhlas v rodině.
  Domlouvání a rozhodnutí u Tvých rodičů může trvat delší dobu. Chápu ale, že to může být těžké vydržet, když o něj hodně stojíš. Říkám si, jestli jste se bavili o důvodech, proč rodiče křečka nechtějí pořídit? Může jim vadit více věcí – od zodpovědnosti/péči o něj, po hluk, pravidelné krmení, finanční náročnost aj. Přijde mi fajn zjistit co nejvíce od rodičů a ujistit je v tom, co a jak si představuješ, co jsi pro to ochotná udělat. Neboj se jim o tom vyprávět, popisovat Tvé představy. Možná máte i nějaké potřebné věci pro křečka z minulého chovu, které se dají použít. Možná máš nějaké kamarády, kteří křečky chovají a poví Ti k tomu víc, možná by se o něj mohli postarat, kdybyste časem potřebovali. Třeba Ti v tom celém pomůže i sestra, zkus to s ní probrat. Přejeme, ať konečná domluva dopadne podle Tvých představ.

  Hezké vánoční dny přeje

  Modrá linka

  Zvířata

  Ahoj poradno
  Mám takovou otázku ohledně papoušků. Vždy se mi líbili obzvlášť ti větší. No a někdy bych si ráda nějakého pořídila, ale nevím jaký je vhodný pro začátečníka a jakou potřebuji péči, jestli potřebuji hodně času atd. Popřípadě kde si papouška (nevadí mi pár) pořídit, jestli ve zverimexu nebo z vlastního chovu, a jestli dospělého nebo mládě. Prostě nějaké informace o chovu a vas názor na chov. A taky mám alergii na roztoče tak jestli to nevadí.
  Díky moc za odpověď

  holka, 13 let, 27. listopadu 2023

  Ahoj,
  myslím, že je vždy lepší od těch menších a pořízení je třeba si opravdu dobře rozmyslet. Potřebují pozornost, čím jsou větší, tím více. Když se rozhodneš pro pár, musíš zase počítat s tím, že si zase naopak vystačí spíše sami. Vźdy je lepší znát jejich původ, tedy pokud bys mohla pořídit papouška přímo od chovatele, bude to pro tebe nejlpeší. Dobrý chovatel ti také dá spoustu dobrých rad.
  Co se týče alergie na roztoče, to může být problém, protože peří papoušků roztoče obsahuje. Poraď se se svým lékařem, nevím, jak silnou alergií trpíš, aby nebylo riziko, že se rozvine ještě nějaká další, příliš velké. Držím palce, ať se správně rozhodneš a v případném chovu se ti bude dařit.

  Zvířata

  Ahoj všichni <3
  Jde o mojí myš, jelikož internet nic netuší, snad najdu někoho tady.
  Dnes v noci ta myš pořád mlátila něčím do skla, bylo tak 22:34? A musela jsem vstát a zjistit, že to bylo kolečko (to jak se v něm běhá). Pak znova, v 0:23 se rozhodla mlátit se skořápkou od oříšku, tak to jsem taky musela vstát a sebrat jí to. No a teď asi v 5:01 začala mlátit domečkem z kokosového ořechu.
  Věděl by někdo, proč to dělá, nebo alespoň jak tomu zabránit?
  Děkuji.

  Stray_kid, 18. října 2023

  Milá chovatelko. Tak už to u myší zkrátka je, jsou v noci hodně aktivní. Moc řešení to nemá, snad jen najít jí na noc co nejvzdálenější místo od tebe. Pomohlo by, kdyby v těm místnosti nebylo úplné teplo, ale tím zase nemyslím jí dávat ven. Zkrátka třeba za dveře tvého pokoje například. Přeji klidné spaní.

  Zvířata

  Jak se vyrovnat s úmrtím morčete

  Ahoj Alíku mám dotaz jak se vypořádat s úmrtím mého morčete které jsem měla 7 let umřelo ( nechali jsme ho uspat) kvůli opakované mrtvici. Umřelo nám před čtyřmi dny a já od té doby pořád brečím a mám pocit že snad z toho zešílím jestli se ho hned nedotknu někdy i přemýšlím nad novým morčetem ale přijde mi zase že ho nemůže nahradit jen tak nějaké morče ( nebo jiné zvíře které stejné nechci) . Prosím pomoc mi jinak z toho zešílím.

  holka, 13 let, 15. října 2023

  Ahoj z Modré linky,

  je mi líto, že Ti zemřelo morče, které jsi měla tak dlouho. Vnímám z Tvého psaní, že jsi ho měla moc ráda a bylo pro Tebe důležité. Přijde mi úplně přirozené, že teď hodně pláčeš, myslíš na něj a někdy Ti až připadá, že se z toho zblázníš.

  Čtyři dny jsou ještě hodně krátká doba na to, aby ses s tím vyrovnala. Máš právo poplakat si, necítit se ještě dobře, vzpomínat na své morče a toužit po tom znovu si s ním pohrát. Nespěchej na sebe s tím, že už by Ti mělo být lépe. Chápu, že to asi hodně bolí, přesto myslím, že je moc důležité si takovým obdobím projít. Může Ti pomoci třeba nějaký rozlučkový rituál. Napadá mě napsat třeba morčeti dopis na rozloučenou o tom, co vše jsi s ním zažila a jak se Ti po něm stýská. Dopis si pak můžeš nechat anebo s ním udělat cokoliv, co Ti přijde správné, třeba ho i symbolicky roztrhat a vyhodit. Někdo si vytvoří třeba i vzpomínkový sešit s fotkami mazlíčka. Tam si můžeš napsat, co jsi na morčeti měla nejraději. Takový sešit se dá vytáhnout kdykoliv Ti bude smutno.

  Je v pořádku se časem pořídit i nové morče, pokud Ti to bude připadat správné. Je jasné, že nenahradí to první, to ani nemusí být jeho cílem. Bude to jiné morče, se kterým si vytvoříš zase nové vzpomínky. Anebo si nové pořizovat nemusíš, to je jenom na Tobě.

  Držíme Ti palce, aby Ti bylo brzy lépe.
  Modrá linka

  Zvířata

  Ahoj Alíku a spol. před pár dny jsme s kamarádkou byly venku když pršelo a přišla k nám kočka/kotě. My jsme vůbec nevěděly, čí je, tak jsme ji vzaly do mojí mikiny(protože jsme na ní radši nechtěly sahat, ale ta mikina se pak vypere) a začaly jsme se ptát lidí co šli kolem, jestli neví, komu ta kočka patří. Byly jsme tam tak hodinu a nikdo si ji nevzal, tak jsme se rozhodly, koupit jí žrádlo(byla strašně vyhublá, takže ji asi dlouho nikdo nekrmil)a potom si ji ta moje kamarádka vzala domů... Ale její sestra má alergii na kočky takže tam nesmí zůstat dlouho. Můj dotaz je, jestli jsme to udělaly správně a co udělat dál?
  Předem děkuji za odpověď :)

  holka, 11 let, 22. srpna 2023

  Ahoj,
  tohle letní období je na nálezy koťat celkem časté. Těžko říct, možná někomu patřilo, možná ještě bylo s matkou... Nevím, jak bylo staré. Pokud jste mu ale daly nějakou kočičí stravu a ono ji snědlo, tak už možná bylo odstavené. Pokud jste nenašly majitele a je teď u kamarádky, kde nemůže zůstat, nezbývá, než se pokusit najít nového majitele, který by se kotěte ujal. Zkuste kamarády a známé (vždy se souhlasem jejich rodičů) a pokud nikoho nenajdete v okolí, obraťte se na nejbližší útulek, aby vám s tím pomohl, případně požádejte rodiče nebo někoho, kdo používá sociální sítě. Držím palce, ať se vám pro kotě podaří najít hezký domov.

  Zvířata

  Ahoj Alíku a všichni ostatní.
  Mám slabou alergii na kočky ale moc bych si kočičku přála tak se chci zeptat jestli bych mohla mít takovou tu bez srsti.
  Předem děkuji za odpověď a přeji hezký den 😁

  Radka, 13 let, 18. srpna 2023

  Ahoj Radko,
  bohužel, ani bezsrstá kočka není pro tebe řešení. Problémy alergikům nepůsobí jen srst klasických koček, ale i jejich sliny. Tak to chce pořízení kočky dobře promyslet. Mrzí mě, že nemám lepší zpravy.

  Zvířata

  Dobrý den, mám problém. Moje obavy o pejska se asi naplnili, dnes jsme měli jít na druhé očkování ale přeobjednali jsme to hned na ráno protože zvracel, nechtěl jíst... Podle rentgenu má asi hlodavce v žaludku (nevím kde ho sežral), nadále podle krevního obrazu nízké hodnoty bílkovin a vápníku, tudíž dnes měl kapačku, zítra ji bude mít, ale co dál? To bude mít dietu, jak s tím cvičit, co když mu selže srdce kvůli tomu vápníku, co když se ta myš zasekne a bude nutná operace? Navíc z hlediska peněz to není nejlevnější a do toho se já léčím se skusem a mám rovnátka. Je to přesně měsíc, co jsme na stejné klinice museli nechat Maxíka (předchozího pejska) utratit. Na nás se fakt smůla asi lepí

  kluk, 14 let, 15. srpna 2023

  Ahoj,
  zmiňuješ více problémů, ale většinou se všechno dá řešit. Důležité je, že je váš psik v rukou veterináře. Hlodavec by měl normálně projít trávicím traktem. Nevím, co je příčinou nízkých hodnot bílkovin a jak nízké jsou, ale jak říkám, pokud je pes léčen veterinářem, mělo by se vše zvládnout. Samozřejmě to něco stojí, tak to je. V každém případě vám držím palce, ať je pes brzy v pořádku.

  Zvířata

  Odkud jsou zvířata ve zverimexech?

  Ahoj poradno,
  Zajímá mě, odkud jsou zvířata ve zverimexech. Odhaduji že to každý zverimex má jinak ale furt přemýšlím jestli na to mají nějaké chovné stanice nebo jestli je mají od různých chovatelů nebo je to úplně jinak? Taky si nejsem jistá zda je stejný proces u všech zvířat která bývají ve zverimexech myslím tím plazy, ptactvo, drobné savce, rybičky, bezobratlé a už nevím co ještě.
  Prostě, kde jsou ty zvířata než se dostanou do prodeje ve zverimexech?

  Předem děkuji za odpověď.

  holka, 14 let, 12. srpna 2023

  Ahoj,
  je to různé. A vždy to začíná a končí u lidí. Ty lepší prodejny, s dobrými majiteli/zaměstnanci, mají své dodavatele z řad drobných, ověřených chovatelů, ale je velká spousta takových prodejen, kde jsou k mání různá zvířátka z velkochovů, v různém zdravotním stavu. Z toho se dá odvodit, jak lidem, kteří zvířata chovají a pak i těm, kteří je prodávají, na zvířatech záleží. Kvalita velkochovů a prodejen je velmi různá. Vždy platí, že pokud zvířata v prodejně nevypadaji zdravě, nejsou v dobrých podmínkách, neměli by zde zákazníci zvířata nakupovat. Nejlepší by totiž bylo, kdyby se v takových prodejnách zvířata vůbec neprodávala. Díky za dotaz.

  Zvířata

  Ahoj. ;-(;-(

  Děda má psa, kterému je asi 8 let.

  Jeho zadek je obrovskej. Jakoze u ritniho otvoru. Úplně červený to tam má.

  My jsme dědovi rikaly ať s nim žádné na veteránů ale děda říká ze je to blbost a ze za nej nebude utrácet.

  Měl tam tři bouličky. A děda rikal ze to nic není. Když jsme šly dovnitř tak mu to nějak vymacknul a teď mu teče strašně moc krve.

  Já se o nej tak moc bojím. ;-(

  Co to muže být ?

  holka, 14 let, 9. srpna 2023

  Ahoj,
  může se jednat o problém s análnímy žlázkami. Možná je děda umí čistit sám, nevím, někteří chovatelé se to od veterináře naučili. Některým psům se ucpávají a je třeba odborného zásahu a nejdy i následného léčení mastičkami apod. Že má pes tento druh problémů se pozná také podle toho, že často „sáňkuje“ a snaží se o drbání.
  Bylo by v takovém případě samozřejmě lepší navštívit veterinární ordinaci, aby se stav žlázek nezhoršil a nevznikl ještě následně nějaký zánět.

  Zvířata

  Moč v kosmetice

  Ahoj chtěla bych se zeptat na jednu věc. Nedávno jsem někde četla že se používá moč březích klisen do krému na obličej. Přijde mi ro nechutné a nikde jsem nenašla jestli to je nebo není pravda. Děkuji za odpověď

  holka.., 2. srpna 2023

  Skutečně existuje kosmetika, která využívá látku zvanou „urea“, což je vznešený název pro „močovinu“. Našel jsem studie, které minimálně částečně potvrzují, že může pomáhat s hydratací. Co se týče březích klisen, mohlo by jít o snahu využít hormon „estriol“, jde o celkem kontroverzní věc, protože sběr takovéto látky může vést k neetickému zacházení se zvířaty.

  Zvířata

  Ahoj, mám asi 3 týdny křečka džungarského, ze začátku bylo vše v pořádku, ale teď mě kouše, i do krve. Nedávno začal jakokdyby pištět a křičet. Nevíte prosím čím to může být? :-(

  kluk, 13 let, 31. července 2023

  Ahoj chovateli.
  Asi je potřeba chování pořádně sledovat a pokusit se zjistit, v jaké souvislosti se právě takhle chová. Možná to může být tím, že má zrovna čas denního odpočinku a cítí se vyrušen ze svého klidu. Jak určitě víš, křečci jsou více aktivní k večeru a v noci a třeba mu zkrátka vadí vyrušování přes den. Ze začátku byl možná klidnější, protože byl v novém prostředí, a tak se moc neprojevoval a zvykal si. Teď se ale už cítí jistější a dává najevo své pocity. Zkus tedy vysledovat, jak se chová v různé denní a večerní době a pokus se mu přizpůsobit a jdi na něj pomalu, ať si zvyká na krmení z ruky, zvednání z klece... Může jít samozřejmě o jedince s trochu prudší povahou, chce to trpělivost. Věřím, že na to přijdeš. Držím palce.

  Zvířata

  Ahoj/dobrý den. Již zase mám problém. Miluji zvířata a mám v okolí jednoho muže o kterém si myslím že provozuje takzvanou gaučovou množírnu. Má dvě fenky a jednoho psa čistokrevné border kolie. Již několik nejspíše let (znám ho cca dva roky hádám) mají již zmíněné fenky každý půlrok štěňata s již zmíněným psem. Feny jsou sestřenice pes není příbuzný ani vzdáleně. Je mi teprve 13 ale zajímám se o zvířata a chci být v oboru u zvířat. Vidím proto jak fenky při každém dalším porodu pohubnou nebo se jim zhorší srst. Nedávný vrh štěňat prokázal že ani mláďata se nelepší ba naopak. Narodilo se jedno s poškozenými střevy a hodně z nich zemřelo. Chci jednat v nejlepším zájmu zvířat ale pán je známý a kdybych to nahlásila tak bude na mě mamka naštvaná. Nevím co mám dělat. Pán dává inzeráty na internet a celkem často (ne vždy) změní číslo a jméno u daného inzerátu. Má za štěňata peníze (rozmezí 5-25 tisíc záleží na stáří, pohlaví...) Obávám se že za nedlouho se v jeho okolí budou množit příbuzní psi a fenky a pak budou problémy. Navíc tato činnost je nezákonná ne? Chci ho nahlásit ale nemám důkazy a ani jak ho nahlásit plus ještě je zde mamka no. Svoji přezdívku sem přidám jelikož cítím plnou zodpovědnost za to že jsem to ještě nenahlásila a nebojím se že snad někdo mě bude kritizovat. A jinak, máme od něj dva psi. Ano. V tu dobu jsme ještě nevěděli co je pán zač. Mamka si to asi neuvědomuje protože nic nedělá ale já nechci být nečinný svědek. Na konec jen že naši psi jsou kastrovaní. Mám to nahlásit? A kde sehnat důkazy a tak?

  Legáček, 13 let, 27. července 2023

  Ahoj,
  tohle je velký problém a řešení je složité. Dokud budou lidé od takových lidí štěňata kupovat, moc se situace psů nezlepší. Řešit tyto podněty má veterinární správa, určitě ve vašem městě nebo v nejbližším větším máte, ale chtělo by to takovou věc řešit opravdu s mamkou. Zaprvé proto, abys nejednala sama a zadruhé proto, abyste tím s mamkou neměly mezi sebou konflikt. Když pošlete podnět na veterinární správu, měli by příslušní zaměstnanci udělat šetření na místě a udělat závěry také podle toho, jak se ten člověk bude chovat, v jakém stavu budou chovaní psi. Někdy tohle úplně stačí, protože chovatel couvne, jindy bývají psi odebraní a jejich majitel dostane pokutu, může být ale dokonce odsouzen k pobytu ve vězení. To se zatím často nestává. Promluv si asi opravdu nejprve s mamkou. Pokud se s pánem znáte, třeba by pomohlo mu promluvit do duše, říct mu, že by z toho mohl mít potíže... Pokud to nepomůže, pak se obraťte na veterinární správu. Zákon proti týrání zvířat je tu od toho, aby zvířatům pomáhal. Díky, že Ti na zvířatech záleží, držím Tobě i jim palce.

  Zvířata

  Ahoj Alíku, mám takový problém, že mi nikdo nevěří, co jsem viděla. Šli jsme s kamarádkou na procházku a u jednoho domu jsme viděli takovou hezkou kočku, vypadala jako Mainská mývalí. Ale když jsme přišli blíž k ní a začali jsme si jí hladit, všimli jsme si něčeho divného. její páteř byla hrozně nepříjemná na pohlazení a na hrudníku měla něco, co připomínalo křídla. Natočili jsme si jí na video: https://photos.app.goo.gl/pZq38zk3zPqzcBMp7. Ty křídla měla jakoby narostlé na žebrech a mohla je dát od těla pryč. mezi nimi měla kůži. fakt moc mě zajímá co to je za druh. Hledala jsem to na internetu, ale nikde se nic o takové kočce nepíše. Rodiče mi jen řekli, že ta kočka je nejspíš nějak zmutovaná nebo vzácný druh. Poradíš mi co to je za druh? Moc mě to zajímá.

  Ahoj, je to zajímavý nález, ale bohužel nejsem schopen se pouze na základě videa blíže vyjádřit, o co může u této kočky jít, může se jednat o nějakou genetickou vadu, ale opravdu nevím blíže. Mrzí mě to. Vypadá to, že je zvyklá na kontakt s lidmi, nejspíš tedy někomu patří, nejlepší by bylo oslovit majitele, ten bude mít určitě nějaké vysvětlení od svého veterináře. Držím palce, ať se dopátráš.


  Prosba od Alíka

  Podpořte prosím
  Modrou linku!