Poradna: Alík radí dětem

Na otázky odpovídají

pracovníci linky důvěry Modrá linka, Alíkova kamarádka BáraV, odborníci na boj proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

Dotazy smí pokládat čtenáři mladší 15 let.

Zvířata

Ahoj, mám takový tak trochu zvláštní dotaz. Asi před týdnem jsme byli na procházce a kousek jsme šli po silnici. Tam ležela mrtvá kočka. Nikdy jsem jí neviděla, je mi jí hrozně líto. Každou noc se mi o ní zdá celkem ošlivý sen, neustále na ní myslím a nedokážu se nijak odreagovat. Je něco co by mi mohlo pomoct?
Ps. Kočky přímo miluji...

Molly58, 15. března

Ahoj z Modré linky,

trápí Tě, žes viděla mrtvou kočku. Chápu, to jistě nebyl příjemný pohled. A pro člověka, který je ohleduplný, pohled na smrt nebo utrpení, prostě příjemný není a může vyvolávat různé pocity - jako smutek, strach, soucit, vztek. A žádný takový pocit není špatně. I nepříjemné pocity jsou pro nás důležité, umožňují nám orientovat se ve světě. A sdělují nám, že se nám něco nelíbí a že se máme pokusit pro sebe něco udělat, abychom se cítili lépe. To nejdůležitější je své pocity nepotlačovat, ale naopak o nich vědět, mnohdy pomáhá o nich mluvit, moci je s někým sdílet. Také jí můžeš třeba nakreslit hezký hrobeček na nějakém místě, kde by se jí líbilo, nebo o ní napsat povídku. Případně se můžeš s rodiči zkusit domluvit a své kapesné (pokud je dostáváš) jednou poslat na nějaký kočičí útulek nebo koupit nějaké kočce žrádlo. Třeba Tebe samotnou napadne jiný způsob, jak se s tou kočičkou rozloučit a nechat ji spát. A potom je velmi důležité svou pozornost věnovat svému životu, svým povinnostem, koníčkům, blízkým lidem. Protože to je život. A jeho součástí je přijímat to, co dostáváme, a také pouštět, nechat jít to, co odchází.

Přejeme Ti bezstarostnější dny,
Modrá linka

Zvířata

Ahoj! Hrozně moc bych si přála křečka. Bojím se ale, že mi ho rodiče nedovolí. Skoro se bojím se jich na to zeptat, protože vždycky, když o něčem takovém začnu, řeknou, že bych se o další zvířátko (mám kocoura), nedokázala postarat. To ale podle mě není pravda! Jak se co nejlépe a takticky zeptat? Děkuji za odpověď...

holka 12 let, 28. února

Ahoj,

chápu, že by sis moc přála mít křečka a že přemýšlíš, jak rodiče přesvědčit, aby Ti ho pořídili. Tvoje rodiče neznám, nedokážu proto říct, jak budou reagovat a co by nejlépe zabralo právě na ně. Říkám si ale, že ukázat, že by ses o křečka dokázala postarat, můžeš tím, jak dobře a zodpovědně se teď staráš o kocoura. Pořízení zvířátka je věc, kterou je dobré si vždycky dobře rozmyslet, jsou to povinnosti na několik let. Přemýšlím, jak by vypadalo soužití kocoura a křečka a jestli by to nemohlo působit problémy (vzhledem k tomu, že kočky obvykle myši, a tedy i křečky, mají tendenci lovit). I to je potřeba dobře promyslet.

Zdraví,

Modrá linka

Zvířata

Ahoj,
Strašně moc bych si přála mít králíka ale moje máma mi to nedovolila ale můj táta jo a hodně si ho přeji ale já jsem ho už měla když mi bylo 5-6 let a nestarala jsem se o něho ale jenom protože jsem byla malá s do teď si prostě moji rodiče myslí že bych se o něho nestarala.Oni si mysli že jsem ještě 5 letý dítě a jsem z toho smutná????????????????

Linda, 11 let, 24. listopadu 2019

Ahoj,
chápu, že moc toužíš po tom, abys měla svého mazlíčka, ale na druhou stranu musíš chápat i své rodiče, kteří už s tebou v tomto ohledu udělali špatnou zkušenost. Je samozřejmé, že se člověk vyvíjí a je dost možné, že teď už by ses o něj starala dobře, ale zkus se na to podívat i z pohledu svých rodičů, kteří nemají žádnou záruku, že by péče o králíka nezůstala na nich. Na tvém místě bych se s nimi snažila domluvit, jak bys jim mohla dokázat, že už jsi vyzrála a jsi zodpovědnější. Můžeš se s nimi například domluvit, že budeš mít nějakou každodenní povinnost (třeba nějakou domácí práci) a pokud uvidí, že jsi schopná dlouhodobě každý den své povinnosti plnit, je dost možné, že změní i svůj názor ohledně mazlíčka.
Měj se hezky!
Bára

Zvířata

Ahoj Alíku a všichni.
K narozeninám asi nejspíš dostanu kočku (a možná tu kterou si přeju - modrou Britku <3). Dřív už jsme sice kočku měli ,ale nevím jak se o kočky starat.
Potřebuju abyste mi poradili ohledně těhlech věcí:
Když s číčou budu chodit ven na vodítku měla by mít nějaká očkování?
A měla by mít v létě antiparazitní obojek?
Jelikož jezdíme na chatu a brala bych kočku ssebou mám jí na chatě nechat nějaký pelíšek?
A když je tam zahrada mám jí tam nechat záchůdek nebo stačí po ní na zahradě uklidit?
A co mám udělat za opatření aby mi na chatě neutekla (je to tam nebezpečné na zahradě máme různé vysoké terasy,vysoké schody ,jezírko,
poblíž chaty je les a louka)??
Kdy mám zařídit vetrináře?
Myslíte si že pro velké plemeno jako je britka (může mít až 8kg) je vhodnější na cestování přenoska nebo taková ta taška (víte co myslím)(nejspíš koupím obojí)??
Jsou pro kočku zdravé jako pamlsky (neochucené) jogurty?Popř.Jak často jí je mám dávat aby jí nebylo špatně?
Co jí mám občas přidávat k jídlu (granulkám,kapsičkám,konzervám nebo masu) aby měla vitamíny??
Co jí mám dávat denně k jídlu aby si zvykla granulky,konzervy nebo čerstvé maso??
Mám jí pořídit škrabadlo nebo jí bude na škrabání stačit kus dřeva nebo karton?

Vím že je to dost otázek ale pro mne je to důležité.
Přeji hezký den
Ťapka_CZ

Ťapka_CZ, 6. listopadu 2019

Uh, to je tedy obsáhlý dotaz.
Pokud kočku dostaneš, jistě ti s ní ze začátku rodiče pomůžou. S kočkou je nutné chodit k veterináři, stejně tak jako chodí člověk. Určitě je přes léto dobré mýt něco proti bleškám a klíšťatům.
Co se týče courání po venku, na vodítku je to v pořádku, nicméně s tou chatou nevím. Kočka je dost vázaná na místo a nemá ráda převážení - na chatě bych ji tedy na volno rozhodně nepouštěl.
Co se týče jídla, každá kočka to má jinak, vliv na to má i stáří kočky.
Obecně ti doporučuji přečíst něco na internetu, třeba tady rpvet.cz/pro-verejnost/rady-chovatelum/jak-pecovat-o-kocku/
a případně se zeptat veterináře, ten ti jistě rád poradí co a jak.

Zvířata

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat na pár otázek... Chci založit něco jako klub na ochranu přírody. Ale vůbec nevím, jak to mám udělat ?????+? Jednou jsem měla spolupraci s ThirstProject, což je americká nezisková organizace pro nedostatek pitné vody.. bylo to tak, že každý mohl přispět minimálně 25 dolarů a to zajistilo jednomu člověku pitnou vodu na celý život. Měla jsem to přenést do ČR, ale vůbec se to nechytli a chtěla bych tím pokračovat, ale nevím, jak to zviditelnit. Založila jsem Instagram, kam jsem o tomhle psala, ale sledovalo to jenom asi 12 lidí, protože zkrátka nevim, jak to zviditelnit. Poprosila bych vás o nějaké rady ?????+? předem děkuji

holka, 13 let, 8. září 2019

Ahoj,
je moc hezké, že se snažíš o záslužnou činnost a ráda bys podpořila projekt, který může pomoci potřebným. Pokud je Ti 13 let, jak uvádíš, bylo by asi praktické spojit svou snahu s někým dospělým, který by Ti v tom mohl pomoci, ať už rodiče či někdo ve škole, nebo oslovit i nějakou podobnou organizaci, jako je např. Charita, Člověk v tísni, Mary's Meals apod. Oni již mají s podobnými projekty zkušenost a mohli by zprostředkovat např. i nějakou propagační službu. Věřím, že čím více lidí se do toho s Tebou zapojí, tím je větší šance klub postupně vytvořit. Většinou je ale potřeba začít od malých krůčků, např. navrhnout nějaký projekt v rámci třídy či školy, jak byste mohli pomoci, oslovit dospělé, lidi v okolí, kteří s něčím takovým už mají zkušenost.

Držíme Ti palce,
Modrá linka

Zvířata

Ahoj Alíku a všichni ostatní,chtěl bych se zeptat na jednu věc která mi vadí.Máme pejska a andulku oba dva kluci,ale to teď není podstatné.Podstatnější je to že bych strašně moc chtěl králíčka jenže mamka mi furt opakuje že na to mám ihned zapomenout že se neumím postarat ani o ty zvířátka co máme teďka. Ale ono to tak není o pejska se starám a o andulku taky dokonce si s nimi i lehnu do postele a mazlím se s nimi,samozřejmě odděleně :D ̈
Ale mamka furt říká že se o ně nestarám a že by umřel kdyby jsem se o něj nestaral . myslíš že by pomohlo ho donést přímo domů,že při pohledu na něj by mi ho dovolila ? Poradíš mi Alíku děkuji
krásný den, Kuba

Kuba, 14 let, 27. března 2019

Ahoj,
rozhodně si nemyslím, že je dobrý nápad přivést domů bez dovolení králíka a doufat, že pohled na něj tvou maminku obměkčí. Myslím, že mnohem pravděpodobnější by byla varianta, že se tvoje maminka skutečně naštve, protože si jednak porušil její zákaz. A jednak by oprávněně mohla tvoje jednání vnímat jako pokus o vydírání.
Raději by ses měl zamyslet nad tím, proč ti maminka králíka nechce povolit a jestli bys nemohl svou péči o andulku a psa zlepšit. To, že se se zvířaty mazlíš, ještě neznamená, že se o ně skutečně staráš. V první řadě by sis proto měl promluvit s maminkou o tom, jak by si představovala, že se budeš o své mazlíčky lépe starat. A samozřejmě by ses měl snažit její představy splnit. Až maminka uvidí, že se snažíš a že to s péčí o zvířata myslíš skutečně vážně, třeba změní názor i na to, že by k nim přibyl ještě králík.
Měj se hezky!
Bára

Zvířata

Ahoj!
Mám potkana a nevím jak ho mám správne krmit protoze je porát tlustej pritom ho nechci vyhladovet aby neumrel. omlouvám se za čárky protoze to píšu na čtečce a nejsou tu všechny česky znaky. budu rád za odpoved.
Kubina

kluk, 13 let, 2. března 2019

Ahoj,
nejsem odborník na chov potkanů, ale internet je plný návodů na jejich správné krmení. Například na této adrese: www.potkandomaci.estranky.cz/clanky/potrava-pro-potkany.html jsem našla obsáhlý příspěvek o správné potravě pro potkany. Pokud ale zadáš do vyhledávače hesla „potkan, chov, krmení“, objevíš spoustu příspěvků i diskusí na toto téma.
Měj se hezky!
Bára

Zvířata

Ahoj, chtěla bych se zeptat, jestli si myslíte, že mi rodiče dovolí si pořídit sklípkana.

holka, 12 let, 25. února 2019

Ahoj,
neznám tvé rodiče, ani tvého vysněného sklípkana, takže těžko posoudím, jak spolu budou vycházet.

Zkouším si představit, jak by u vás probíhal ten rozhovor:
– „Mami, tati, pořídila jsem si sklípkana.“
– „Cože?!“
– „Alík říkal, že mi to dovolíte.“
– „A jak to může vědět?“
– „To je prosté, on ví všechno.“
– „Tak jo, no.“
– „Sklípkane, toto jsou moji rodiče.“
– „Těší mě, já jsem sklípkan Bedřich.“
– „Potěšení je na naší straně. Chceš si natáhnout sítě za televizí?“
– „Ne, díky, já jsem bezdrátový pavouk.“

Alík

Zvířata

Ahoj Alíku.
Chci se na něco zeptat :-)
Já mám králíky :-), ale strašně moc mě zajímá, jestli mě vnímají, jako člověka. Už jsem psala i na stránkách králíci.cz, jenže ty mi řekli, že králíci neví, že já jsem člověk a že mě nevidí jako člověka. Jenže já mám dojem, že mě vydí jako člověka, protože se na mě pořád dívají. Prosím o radu :-)

Eliška, 15 let, 24. prosince 2018

Ahoj,
je otázka, co to vlastně znamená „vnímat jako člověka“.

Je pravděpodobné, že tě králík je schopný nějak rozlišit různými smysly, zejména čichem a zrakem. Nemá ale v mozku výbavu na nějaké chytré rozlišování obličejů, protože králičí obličej nepatří mezi významné komunikační prostředky (na rozdíl od člověka – my jsme schopni z drobných mimických svalů odvozovat spoustu informací o náladě jiných člověků) a soužití králíků jako mazlíčků s člověkem netrvá historicky tak dlouho, aby se u králíků vyvinulo speciální chování k člověku, jinými slovy aby vznikla nějaká přírodní symbióza.

To, že tě nejspíš vnímají jako známou věc, která je jim nějak pravidelně užitečná, je ale zhruba tak všechno, co dokážou. Jen velmi málo živočichů si dokáže uvědomovat, že jiná pohyblivá věc v jejich okolí má nějakou vlastní mysl, vlastní pocity, vlastní pohled na svět. Pro drtivou většinu zvířat – i včetně psů a koček – je nepochopitelné, že člověk má nějaké další informace o světě, které neznají. Kdyby mohla mluvit, nezeptají se nikdy páníčka „někde jsem ztratil svoji hračku, neviděl jsi ji?“, protože je vůbec nenapadne, že by mohl znát odpověď. Svět je pro ně jen všechno to, co vnímají kolem sebe... a z jejich pohledu nikdo další nezná nic navíc. Jsme pro ně jen takové pohyblivé kulisy.

Pouze některé starší opice a lidské děti ve věku od čtyř let mají natrénovanou takzvanou teorii mysli O= – že jsou schopní si uvědomit, že si i jiná živá bytost může něco samostatně myslet a že může vědět něco nepoznaného. U lidských batolat se nedostatek tohoto pochopení projevuje třeba při hře na schovávanou – myslejí si, že když si zakryjí oči, tak nejsou vidět. :-D
A stejným způsobem jako batolata přemýšlejí o svém okolí všichni psi, všechny kočky, všichni králíci...

Alík

Zvířata

Ahoj Alíku, až budu velká, chci si pořídit veverku, je to možné? :D

holka, 11 let, 10. listopadu 2018

Ahoj,
je to možné, že si chceš pořídit veverku. Není to zrovna obvyklý mazlíček, ale co jsem teď našel, existují lidé, kteří veverky chovají, takže to asi není úplně šílená možnost. Nebude to úplně snadné, protože veverky nejsou domestikovaná zvířátka, myslím, že budeš muset překonávat překážky, které u jiných zvířátek nejsou... minimálně bych neočekával, že bude veverka nějak zvlášť loajální ke svému páníčkovi, předpokládal bych, že při první příležitosti frnkne někam do lesa. Ale pořídit si veverku možné je. :->

Neobvyklým mazlíčkům se mimochodem věnuje i jedna zdejší nástěnka: www.alik.cz/n/chteli-byste-netradicni-zviratko-jake

Alík

Zvířata

Ahoj Alíku a spol., chci se zeptat, jak dlouho se cca dožije morče a kapr.
Předem díky.

holka, 11 let, 7. listopadu 2018

Ahoj,
kdybys je chtěla chovat pohromadě ve společném prostředí, tak jeden z nich by se pravděpodobně dožil mnohem kratšího věku, než je pro něj běžné. :-D

Na české wikipedii se o morčeti píše: „Délka života bývá pět až deset let, ale může dosáhnout až čtrnácti let.
Kapr délku života na české wikipedii uvedenu nemá, ale na anglické se píše, že nejdelší zaznamenaný věk je 38 let (podle nějaké publikace, která vyšla v roce 1962).

Zvířata

Ahoj je strašně smutná, protože předevčírem jsem našla svoji oblíbenou kočiku mrtvou na silnici.... Ve škole se nemůžu soustředit a pochopení pro to nemají ani rodiče říkají že se začnu přátelit s jinou kočkou, ale já nesnesu představu že to auto přejede i ji... A navíc neunesu tu představu že už ji nebudu moct nikdy pohladit...

holka, 12 let, 20. září 2018

Ahoj,

ani nevíš, jak moc Ti rozumím, mám stejně jako Ty hluboký vztah k přírodě i zvířatům. Jestli Tvému psaní dobře rozumím, nešlo přímo o Tvou domácí kočičku, ale "jen" jednu oblíbenou. I to moc zraní a bolí. Smutek se nesnaž potlačit, patří ke smrti, naopak se neboj se vyplakat. Je škoda, pokud s Tebou rodiče Tvůj smutek nesdílí, protože sdílením se lépe bolest ze ztráty unese. Zkus si najít alespoň někoho mezi kamarády či jinde (prarodiče, teta, vedoucí kroužku, trenér....), kdo by byl ochoten s Tebou Tvůj smutek a Tvé vzpomínky sdílet s pochopením, kdo by byl ochoten Ti naslouchat, být Ti podporou.

Vždy, když z našeho života definitivně odejde někdo, koho jsme měli rádi (a nejde jenom o lidi, ale i o zvířátka), zmocní se nás smutek, bolest a nemůžeme se soustředit, takže Tvoje reakce na ztrátu chlupaté "kamarádky" je zcela normální a přirozená. Rozumím tomu, že je pro Tebe k neunesení představa, že už si kočičku nikdy nepohladíš. Ovšem je to tak. Kočičky i jiná domácí zvířátka velmi často končí pod koly automobilů, až příliš často. Bohužel s tím asi moc nenaděláme. Ale z obavy, že by i Tvou další chlupatou kamarádku přejelo auto, aby sis nyní dávala odstup a držela se od koček raději dál, to bych Ti nedoporučovala.

Život opravdu není jen zábavná hra a procházka růžovou zahradou. K životu nepatří jenom smích a radost, ale i smutek, ba zoufalství, zklamání, také ztráty někoho, koho jsme měli rádi. Signálem, že zraješ a dospíváš je to, jak se dokážeš s takovou situací vyrovnat. Zkraje nech volný průchod bolesti, slzám, vykřič se, vybuš do polštáře, vypiš se z velké bolesti, sdílej s blízkou duší, podobně založenou, tak je to v pořádku. A neboj se kvůli možné ztrátě, která se skutečně může opakovat, přiblížit se k další kočce nebo jinému zvířátku.

Držíme Ti pěsti, ať se Ti po počátečním smutku zase uleví a najdeš opět radost z každého dne.
Modrá linka

Zvířata

Ahoj,
chtěla bych se zeptat kde může být moje kočka. Vím,že kocky jsou svobodné zvířata a není to jako pes.. Bylo ji nedávno 6 let a celých šest let jsem svou kočku viděla každý den. Vždy čekala než přijdu ze školy,spala u mě v pokoji atd..
Když ji byli 4 roky,přejeli nám kocoura na kterém ji moc záleželo. On ji učil úplně všechno. Od té doby se nechová jako koťátko,mám pocit že to je právě ten kocour prevteleny do té kocky.. V únoru k nám přišlo nové malé kotě. Do té doby než přišlo,měli jsme dvě kocky. Jedna chodila k sousedce i k nám a druhá (ta kterou teď hledám) byla jen u nás v podstatě. A malé kotě vyrostlo a protože to je kotě tak otravuje všechny ostatní a chce si hrát. Kvůli němu odešla ta jedna kočka k sousedům a druhá nechodí domu. Dřív přišla ve 12 hodin večer s mrtvou myši,ale včera nepřišla vůbec. Co když ji někde udělali něco nějaký psi,nebo si ji někdo vzal domu..
Hrozně moc mi chybí její vrnění,olíznuti.... Co mám dělat? Mám ji hledat? Ta kočka je moje všechno,když mi je špatně nebo jsem smutná vždy byla u mě a teď tu není :(

holka, 13 let, 20. srpna 2018

Ahoj,
je mi moc líto, že se tvoje kočka ztratila a úplně chápu, že jsi z toho smutná. Bohužel se obávám, že ti nedokáži pomoci a poradit, kde by mohla být. Pokud se doposud nevrátila domů, můžeš se zkusit vyptat lidí v okolí, jestli ji neviděli. Případně vylepit inzeráty s její fotkou a kontaktem, na který se lidé mohou ozvat, pokud by ji někde viděli. Ještě se také můžeš zeptat v nejbližším útulku, zda ji někdo nepřinesl.
Přeji ti hodně štěstí!
Bára

Zvířata

Ahoj Alíku,
chtěla by jsem chovat šneky.Doma máme i pejska.Na internetu jsem četla že pokud pejsek sní šneka,může vážně onemocnět,lprotože šnek může být nakažený.Tak mám strach.Já bych ale dávala pozor aby ho pejsek nesnědl.Mě by to opravdu bavilo je chovat.Myslíte že bych je mohla chovat?Mockrát děkuji za odpověď a radu.

Ahoj,
bohužel ti nedokáži odpovědět, zda bys mohla nebo nemohla doma chovat šneky. Neznám tvé zázemí, nedokáži odhadnout, zda bys dokázala pejska ohlídat, či jak velké by případně hrozilo riziko. Bylo by spíš potřeba, abys této téma probrala se svými rodiči, kteří dokáží lépe odhadnout, jestli bys mohla šneky chovat.
Měj se hezky!
Bára

Zvířata

Ahoj. Už rok mám zakrsleho králíka. Je to holka a je docela agresivní..
Už dřív jsem premyslela o tom ze bych chtěla aby měla mladé..Máma už měla taky takový nápad ,ale pak z toho nějak sešlo..Na internetu jsem viděla, ze se samice uklidnila až když ji nechali mít malý..Myslíš ze by to pomohlo nějak její agresivitě? Na kastraci nechci z toho důvodu že nemám rada když se kastruje a je to holka. U kluků mi to tak moc nevadí.
Kdyby jsme měli už králičata,co s nimi? Většina z mých příbuzných by to dali určitě na pekáč,ale to nechci.. Mohli by jsme je dat nějakým lidem,ale kdo by chtěl nějakou smesku (samice je japonsky kříženy s lvíčkem a samec by byl takový ten obyčejný králík)..Jednoho bych si třeba chtěla nechat ale co s ostatními?

holka, 13 let, 10. července 2018

Ahoj,
bohužel o králících vůbec nic nevím, ale je rozhodně v pořádku, že promýšlíš dopředu, co by se s případnými králíčaty stalo a neřešíš to až v okamžiku, kdy se narodí. Myslím, že by vůbec nebylo od věci vyhledat ve tvém okolí nějakého zkušeného chovatele a požádat ho o radu. Pročetla jsem si několik internetových diskusí na toto téma a vypadá to, že králíčata nemusí problém nutně vyřešit. Chovatelé tam píší, že agresivita může být jen dočasnou záležitostí spojenou s dospíváním, nebo také reakce na nevhodné chování chovatele. Nerada bych se však pouštěla do dohadů v tématu, o kterém nic nevím. Právě proto se domnívám, že by ti pomohla konzultace se zkušeným chovatelem.
Měj se hezky!
Bára

Zvířata

ahoj hrozně si přeji nějaké zvíře ale rodiče mi ho nechtějí dovolit že bych se o něj nestarala atd. už jsem měla křečka starala jsem se o něj každý den.
poraď mi prosím jak mám rodiče přemluvit

Ahoj,
nedokáži posoudit, zda jsi se o svého křečka starala skutečně zodpovědně. O tom musí rozhodnout tví rodiče, stejně jako o tom, zda si můžeš pořídit další zvíře. Zkuste si o tom v klidu promluvit. Vysvětli rodičům své argumenty, řekni jim, proč bys ho chtěla a jak se o něj budeš starat. Zároveň buď ale přístupná i jejich argumentům. Naslouchej jim a pokus se pochopit také jejich pohled. Samozřejmě, že poslední slovo budou mít v této záležitosti tví rodiče a ty budeš muset jejich postoj respektovat. Nicméně zkus jim nastínit svůj postoj a zeptat se jich, za jakých podmínek by byli ochotni domácího mazlíčka respektovat.
Měj se hezky!
Bára

Zvířata

*ahoj alíku
Máme takovou tu inteligentní modelínu.Moje ségra Lucinka zavřela do tý krabičky s hmotou jednoho z našich křečků.zůstal tam přilepený.Chtěla jsem mu pomoct,ale kousnul mě. Naštěstí jsme ho z toho dostaly. Má ještě trochu modelíny na bříšku.poradíš mi jak jí odstranit?

chudák křeček, 13. června 2018

Ahoj,
obávám se, že pro tebe nemám dobré zprávy. Ačkoli jsem pročetla spoustu diskusí ohledně odstraňování inteligentní modelíny, dospěla jsem k názoru, že žádný zaručený způsob vlastně neexistuje. Kdyby se jednalo o oblečení, šly by aplikovat určité chemikálie a potom kus oblečení vyprat, ale vzhledem k tomu, že jde o živého tvora, nic podobného nepadá v úvahu. Pokud má modelínu nalepenou v chlupech, můžete je opatrně odstřihnout, ale pokud je modelína na kůži, nedá se dělat nic jiného, než čekat, až se „ošoupe“ a sama odpadne.
Každopádně byste si měly uvědomit, že vaše chování rozhodně nebylo v pořádku a tímto způsobem není možné se zvířaty zacházet. Jak by se tvé sestře líbilo, kdyby někdo do krabičky s plastelínou zavřel ji? Pokud chce někdo chovat zvířata, musí být schopný převzít za ně zodpovědnost a pečovat o ně.
Měj se hezky!
Bára

Zvířata

Ahoj, mamka mi slibuje už dlouho kočku. Říkala, že ji dostanu až za vysvědčení. Všechny známky jsem si opravila, ale nedávno jsem se hrozně zamilovala do jednoho koťátka. Ukázala jsem ho mamce a ta mi řekla, že je hezké, ale vůbec nepřemýšlela o tom, že bychom si pro něho jeli. Už jsem to zkoušela i přes bráchu, ale pořád nic. Starám se o všechna zvířata a vždycky jsem se starala. Trávím s nima každý den, pořád se učím a pomáhám rodičům. Fakt už nevím, co mám dělat. Hrozně ho chci a mamka kočky má ráda. Do vysvědčení už to nevydržím. Prosím poraďte mi, jak mamku přemluvit. Už jsem z toho fakt zoufalá.

holka, 12 let, 26. května 2018

Ahoj,
chápu, že si přeješ koťátko. Je pěkné, že máš už nějaké vyhlédnuté. Přemýšlela jsi o tom, že by už pro tebe mohla mít maminka nějaké koťátko zamluvené? Třeba proto nereagovala na tebou vybrané koťátko s nadšením. Zkus se maminky opatrně zeptat, zda skutečně kočičku dostaneš a že by se ti líbila právě ta, kterou jí ukazuješ na obrázku. Uvidíš, co ti odpoví.

Zvířata

Ahoj Alíku a ostatní,
Vím, že mi asi neporadíte, ale stejně se chci zeptat.
Jezdím ke známému na koně, některí obsedlí jsou, ale více jak rok na nich nikdo neseděl. Protože koně mají špatnou paměť, je tedy velmi obtížné a i vcelku nebezpečné a riskantní na nich jezdit. Je tam jeden valach, který ke mně nechová dostatečný respekt. Při zvyšování pobídek až k samotnému vrcholu (kopnu ho, zakřičím na něj, plesknu ho otěži), možná vám to přijde moc kruté ale jsou to mladí koně, potřebují pevnou ruku, jinak by se kazily a respekt by z vás neměli žádný. No ale právě i přes nejvyšší pobídku se ten kůň nahrbí a buď vás začne vyhazovat a nevo ze rozběhne a skáče hrbáky. Moje mamka má o mě strach, nedivím, také jsem si k němu vypěstovala ,,mentální blok"......
Ale koně strach vycítí. Jako na koně se umím ,,naštvat" a tohle hodně lidí neumí ale on kdyby ste se na nej naštvali sebevíc, ale on z vás neměl respekt, tak vás schodí :'-(....

holka, 13 let, 13. května 2018

Ahoj,
bohužel ti nedokáži poradit, protože koním vůbec nerozumím a jde o natolik specifické téma, že bych si to ani netroufla. Promluv si, prosím, o svém problému s někým, kdo se kolem koní pohybuje a rozumí jim.
Měj se hezky!
Bára

Zvířata

Ahoj, hrozně bych si přála papouška ( roselu penant ) a nevím jestli mi to mamka dovolí máme 2 psy ( borderky ) a 1 kočku ( britku ), psi jsou na dvorku a kočka v přízemí v bytě já mám pokoj na půdě a tam moje kočka nechodí. O Lili ( kočku ) se starám a mamka to ví a toho že bych se nepostarala by se nebála. Chtěla jsem psa ale zdravotně nejsem v pořádku jsem se rozhodla pro papouška i když bych moc chtěla psa, ale nemohla bych s ním chodit každý den na procházku a věnovat se mu aby byl šťastný akorát by se nudil a nebylo by to pro něj dobrý on by byl nešťastný a já pak z toho taky a u papouška to tak není. Nemusí chodit na procházky a měl by se dobře jak po zdravotní stránce tak i finanční mamce bych na něj samozřejmě přispěla nechci to na ní hodit, myslíte že mám šanci že mi ho dovolí ? Předem děkuji za odpověď, ahoj Sabča.

holka, 12 let a 10 měsíců, 6. května 2018

Ahoj,
moc se mi líbí, jak k výběru zvířete přistupuješ zodpovědně. Že uvažuješ i o tom, jak by se u tebe zvíře cítilo, jestli by netrpělo a jestli bys měla čas a prostředky na jeho péči. Nedokáži odhadnout, jestli ti maminka papouška dovolí, ale tvé argumenty mi zní rozumně a určitě bys je v této podobě měla přednést mi mamince. Samozřejmě je to ona, kdo bude mít poslední slovo a ty ho budeš muset respektovat, ale zkus si s ní o tom promluvit. Řekni jí, proč bys papouška chtěla, jak máš vymyšlenou péči o něj, ale zároveň naslouchej i jejím argumentům. Věřím, že se vám podaří najít řešení, které bude přijatelné pro vás obě.
Měj se hezky!
Bára