Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alík radí dětem

  Na otázky odpovídají

  pracovníci Modré linky, psycholožka BáraV, poradenské centrum Locika, projekt Sbarvouven.cz, NL pro odvykání, student práv Yaboiii, MVDr. Přemysl Rabas, Škola Vitae, vědecký novinář Pragmatik a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze děti mladší 15 let.

  Zvířata - pes

  Chtěla bych psa

  Ahoj, moc bych si přála psa rodiče ze začátku říkaly že fakt psa mít nebudeme ale co jsem začala pravidelně chodit venčit pejsky do útulku kousek od nás tak říkaly že to zase tak špatný nápad není ale rodiče taky říkaly že když máme kocoura tak psa mít nemůžeme ale kocour ze psem vyrůstal takže nevidím důvod proč by jsme ho nemohly mít

  holka s kocourem zatím bez psa, 28. července

  Ahoj,
  je skvělé, že jen nechceš po rodičích, aby ti pořídili psa, ale sama se pro to snažíš něco udělat a dokázat jim, že by ses o pejska uměla postarat. Je také vidět, že rodiče tvou snahu oceňují. Je pravda, že přítomnost kocoura může být trochu problém, ale na druhou stranu existuje spousta domácností, ve kterých spolu žijí psi i kočky dohromady. Věřím, že kdyby si pes zvykal na přítomnost kocoura už od štěněte, nebyl by to větší problém. Zkus si tedy s rodiči promluvit o tom, za jakých podmínek by byli ochotni na psa přistoupit a co ty sama bys pro to mohla udělat. Věřím, že když si o tom společně a bez emocí promluvíte, určitě najdete vyhovující řešení.
  Přeji ti hezké prázdniny!
  Bára

  Zvířata - pes

  Jak přemluvit mamku, abychom si pořídili psa?

  Ahoj Aliku a spol.$>
  V roce 2020 nám umřel pes (bylo mu 15).
  Jak umřel, tak mamka slíbila mně a bratrovi ,že později nám koupi dalšího psa. Už uplynuly 3 roky a furt nic.
  Doma máme ještě 2 křečky a králíka.
  Když se teď mamky kdykoliv zeptám, jestli bychom nemohli mít doma psa, tak řekne, že by se o něho neměl kdo starat,až začne škola musel by být doma sám a že stejně mám dost práce s mými zvířaty. A že pes potřebuje hodně pozornosti, ale já když jsem jí řekla, že teď když jsou prázdniny, tak bych na něho měla spoustu času, jenže podle ní prý za chvíli prázdniny skončí. Já bych se o něho dokázala postarat! Našla bych si pro něho čas vždy! Však na něho nebudu sama! Chodila bych každý den s ním na procházku. A kdybych ten den nemohla se mu věnovat, tak může bratr. Peníze na něho máme, tak nechapu proč mi to nechce dovolit. Mamka má ráda psy hlavě malé plemena jako jsou buldočci, mopsy atd. Táta tento typ plemena nemá rád, ale myslím, že jemu by nevadilo mít doma psa.
  Tak moc si ho přeji...
  Přeji si ho už 3 roky.
  Měl by jsi nějakou radu jak ji přemluvit?
  Nebo jak ji dokázat, že se o něho dokážu postarat? (Doma teď dělám i domácí práce dobrovolně i když nemusím např. uklidím dům nebo povysávám a nebo vždy mamce něco upeču).
  Prosím potřebuji tvoji pomoc. >X<-

  Předem děkuji

  P. S.: Promiň, že je to tak dlouhé.

  holka, 13 let, 12. července

  Ahoj z Modré linky,

  děkujeme za důvěru, se kterou jsi poslala svůj dotaz. Píšeš o tom, že už před třemi lety vám mamka slíbila psa, ale stále ho nemáte. Mamka má strach, že by se o něj neměl kdo starat, Ty jsi ale přesvědčena, že by to bylo bez problémů. Píšeš si o radu, jak mamku „přemluvit“.
  Z toho, co píšeš, vnímám velkou touhu po psím kamarádovi. Vnímám i to, že jsi pro svůj sen ochotná něco udělat. Jdeš na to moc dobře - snažíš se mamce dokázat, že zvládáš práci doma, že dokážeš mít pravidelné povinnosti, vysvětluješ jí, jak by sis život se psem představovala. Myslím si, že když v tom budeš pokračovat, celou věc podpoříš.
  Můžeš se také mamky zeptat, za jakých okolností by u vás doma pes mohl být. Co vše by si představovala, aby bylo zajištěno, co by jí mohlo dát jistotu, že bude všechno v pořádku. Pokud by rodiče dovolili, na příchod pejska se můžeš připravit i tím, že budeš někomu se psem pomáhat, nebo třeba budeš chodit pomáhat do útulku. Mohla bys tak mamce ukázat, že se nebojíš práce, která kolem psů je a navíc si užít psí kamarády a získat zkušenosti.
  Pokud táta proti příchodu psa nic nemá, mohl by se přimluvit a všichni společně byste mohli udělat plán, jak by to šlo vymyslet.

  Přejeme Ti, aby se Tvůj sen naplnil, a držíme palce.
  Modrá linka

  Zvířata - pes

  Chci druhé štěně

  Ahojky je mi 12. A strašně moc bych si přála druhé štěně.Vím že štěně dá zabrat spoustu práce, čas, financí, lásku.Sice ten první pejsek není můj spíše mého otce .Ale stejnak se o ní starám já.Moc mě to baví.Jmenuje se Lucy. Chci druhé štěně protože: 1 nemám kamarády pro mě byli nejlepší kamarádi psi .2 Rodiče a ostatní na mě nemají čas spíše se věnují jenom mému bratrovi,je to tak nelžu.3 bývám venku často sama a vadí mi to nedávno mě zradila nejlepší kamarádka;-(. Pejsci by se měli dobře máme 3 zahrady a velký dům.Už jsem samostatná.Takže bych na ně měla hodně času . Prosím poraďte jak je mám přesvědčit .

  holka, 12 let, 5. března

  Ahoj, z Modré linky.

  Přála by sis druhé štěně a pokud jsem to správně pochopila, rodiče Ti ho nechtějí dovolit. Ráda bys od nás dostala radu, jak je přesvědčit. Je moc fajn, že Tě baví péče o pejska, kterého už máte. Z Tvého psaní vnímám, že ve svém životě možná nyní cítíš, že Ti něco chybí - pozornost rodičů a také jsi přišla o kamarádku. Je mi líto, že rodiče se Ti příliš nevěnují, ne tolik, jako bratrovi. Navíc Tě zradila kamarádka, zdá se, že je toho teď hodně. Představuji si, jaké to pro Tebe asi je. Je v pořádku, pokud jsi z toho smutná, naštvaná anebo máš i jiné pocity. Je podle mě moc fajn, že si všímáš toho, že Ti pozornost rodičů a kamarádky chybí. Jsem také moc ráda, že ses rozhodla nám napsat.

  Přemýšlím o tom, jestli by další pejsek skutečně pomohl s tím, jak se cítíš a co potřebuješ. Pejsek může být prima kamarád na hraní a mazlení a věřím, že i péče o něj a procházky jsou pro Tebe příjemné činnosti. Říkám si, že pozornost ostatních lidí může nahradit jen částečně. Napadá mě, že by se mohlo stát, že pejsek by Tě na čas rozptýlil, ale pokud Tě trápí málo pozornosti od rodičů a ztráta kamarádky, asi by se to dříve nebo později mohlo vrátit. Říkám si, jestli je možnost s rodiči si promluvit o tom, jak se cítíš a co od nich potřebuješ. Třeba se jim i svěřit s tím, co Ti provedla kamarádka, pokud bys chtěla. Možná jsou teď rodiče něčím zaneprázdněni a neuvědomují si, že Ti nedávají to, co potřebuješ. Rozhovor s nimi by v tom mohl pomoci. Můžeš jim třeba i ukázat, co jsi nám napsala a naši odpověď. Pokud by se s rodiči mluvit nedalo, možná existuje jiný dospělý, kterému věříš a mohla bys s ním mluvit? Jiný příbuzný, učitelka ve škole nebo třeba vedoucí kroužku? Ve škole někdy bývá i školní psycholog/psycholožka, i tam se dá obrátit. Je důležité, abys na to nebyla sama, zasloužíš si pozornost dospělých.

  Vím, že jsem Ti neodpověděla přímo na to, jak rodiče přesvědčit, aby Ti dovolili pejska. Neexistuje na to totiž návod. Zní to tak, že jsi s nimi o tom už mluvila a že je to nepřesvědčilo Můžeš se jich zkusit zeptat, jestli je něco, co by je přimělo, aby o tom uvažovali anebo Ti to dovolili, jestli pro to Ty sama můžeš něco udělat. I přesto mi ale připadá důležité, aby rodiče věděli o tom, že Ti chybí jejich pozornost.

  Držíme Ti moc palce.
  Modrá linka

  Zvířata - pes

  Táta mi nedovolí psa

  Ahoj hrozně bych si už 4 měsíce přál pejska (jorksirskeho teriera) ale můj taťka říká že by nám rozkládal nábytek doma a že ho nemáme a že ho nemáme když pojedeme dát,což to já chápu ale mi máme kamarády kteří by ho hlídali rádi.Nemohly by jste mi pomoct taťku něak přelstit?Díky

  Ahoj Jardo,

  umím si představit, že bys pejska moc chtěl a že můžeš být hodně smutný z toho, že táta je proti. Rád bys ho nějak přelstil/přesvědčil, aby svolil. Nedokážu Ti poradit, jak bys mohl tátu přelstít, aby pejska chtěl. Jedním z úskalí všech vztahů je, že občas každý máme odlišná přání a touhy, a někdy je těžké najít kompromis. Bohužel, jsou někdy situace, kdy jeden nebo druhý není spokojený. Nevím, jak dlouho už o tom mluvíte a jak moc jste to probrali do detailu. Táta má obavu, že by pejska nebylo kam dát, kdybyste někam jeli, Ty na to máš řešení - někdo by ho pohlídal. Zkoušel jsi mu to navrhnout? Dál se táta bojí, že by Vám pejsek zničil nábytek a možná má i další obavy. Možná, kdyby jeho obavy zmizely, nebo se zmenšily, byl by ochotný pejska pořídit. Proto mě napadá, že s ním můžeš zkusit promluvit, vyjádřit mu, jak moc bys pejska chtěl, zjistit jeho obavy a společně můžete hledat způsoby, jak by se dalo s pejskem fungovat. Pokud se ale táta i tak rozhodne, že ho nechce, budeš to muset respektovat a bez pejska se zatím obejít, případně vymyslet třeba jiné zvířátko, které by táta přijal.

  Držíme Ti palce.
  Modrá linka

  Zvířata - pes

  Zodpovědnost za psa

  Ahoj Alíku a spol.,
  už nějakou dobu mám dost velký problém a nevím si s ním rady. Vy mi asi moc nepomužete, ale třeba alespoň poradíte nebo podpoříte a já se aspoň konečně někomu svěřím...
  Tak abych to nějak uvedla, dotaz se týče mého psa. A abych se do toho nezamotala, začnu od začátku.
  Od toho co se pamatuji jsem si strašně moc přála pejska. A když mi bylo něco přes jedenáct, tak jsem si řekla, že už ho vážně moc chci a potřebuji. V té době jsem byla ještě na jiné škole, kde jsem měla jen jednu dobrou kamarádku, takže jsem v psovi viděla přítele, který by mě neopustil a navíc bych ho mohla něco naučit. Tak jsem o něho teda začala usilovat. Dlouho jsem vybírala správné plemeno pro mou rodinu (a jelikož je nás 5 museli jsme se shodnout všichni) nakonec jsem narazila na Západosibiřskou lajku. Ta zněla dobře hlavně z toho důvodu že dokáže ujít dloouhé vzdálenosti, což my potřebujeme. Co se týče výcviku by jí to prý mělo bavit, jen stačí mít pevné nervy. A tak jsem další rok přesvědčovala rodiče podloženými argumenty a v mezičase hledala nějakou chovku odkud pejska pořídit. Jediný kdo zůstal po čase proti byla moje matka. Že jsou s tím starosti, a takové ty kecy co rodiče říkají když nechtějí svému dítěti koupit psa. (V té době jsem se už starala o 2 křečky)...
  Uběhl nějaký ten čas a já našla 2 vhodné vrhy, odkud bychom si mohli pejska pořídit. Zároveň jsme jeli na výlet kde bychom si při zpáteční cestě mohli pro pejska stavit. Matka ale pořád proti. No a předposlední den výletu se na moji stranu přiklonil otec a přemluvil moji mamku. Takže jsme se večer jeli podívat na pejsky, kde nám jeden hned padl do oka. Tenkrát jsme se se setrou domluvili, že se o něho budeme starat střídavě já 1/2 dny, ona 1 den a furt dokola. Druhý den jsme si pro něho tedy jeli. Neměli jsme pro něho ale absolutně nic, takže jsme akorát skočili do obchodu pro žrádlo a základní potřeby.
  No a v téhle části se staly 3 největší chyby, kterých lituju. No a to jsou:

  1. ) Nepořídili jsme si pejska z chovky, ale od obyčejného pána, který své dvě lajky nakryl. Takže můj pes je bez papírů. O rodičích vím jen to, že chodí lovit kance. (Tak jako většina lajek) A myslím, že to je hlavní důvod toho, proč je můj pes tak problematický a nevychovatelný.
  2. ) Nedala jsem na slova matky a přesto si psa pořídila. Kdybych i teď chodila na stejnou školu, ještě to se psem zvládnu. Ale při mé situaci to nejde vzhledem k tomu že teď chci i občas chodit s kamarády ale nemůžu protože mám psa, a ven můžu jenom se psem, ale ten tak táhne (opravdu ho neudržím) a je agresivní na ostatní psy, že to radši zůstanu doma
  3. ) Neměli jsme pro psa nic nachystaného. První měsíc na naší zahradě přežíval buď navolno se mnou a nebo na kladce s lanem (aby se mohl pohybovat asi po 50m2, ale tu rozbil) a teď je pouze v kotci, ani vypustit ho nemůžu, protože vše sežere a nebo uteče mimo zahradu. -prostě špatné prostředí a mimo kotec je jenom když jdeme na procházku...

  no a co se týče sestry, ta mi nevydržela pomáhat ani jeden den, takže jsem teď na psa úplně sama.

  A abych to nějak shrnula, se psem jsem zkoušela elektrický obojek, různé druhy výcviku, dlouhodobé docházení k trenérce psů, stahovací obojek, prostě vše co snad jde, a stejně je nevychovaný ale hlavně hrozně tahá a přes zimu když je náledí chodím z procházek celá od modřin.. nechápu kde se stala chyba, věnuju mu většinu svého času a jeho náklonnost ke mě a chuť se mnou spolupracovat je minimální. Rodiče mi nadávají že za to můžu já a že s ním trávím málo času, ale já už vážně nevím co dělat. Takhle přežívám se svým psem od minulého začátku léta a už nevím jak dál. Mám kvůli tomu hrozné deprese a k psovi odpor. Nejradši bych ho dala do útulku. Ale to nejde žejo.. Takže už chci školu abych měla aspoň pár hodin denně klid od tohodle stvoření.. A jediná možnost jak to vyřešit je zase s ním začít chodit za trenérkou. Ale ani socializovat ho nemůžu, jelikož on vídí psa, a hned tak táhne a štěká že se to nedá, a bojím se někomu navrhonut je jít vyvenčit, jelikož druhý pes by to asi nepřežil... potřebuju z tohodle zamotaného kruhu ven, jelikož si neumím přesdtavit, že potrvá ještě další desetiletí :((( +nikdo mi nechce pomoct, kamarádi říkají to samé co rodiče, prostě se mu mám prý věnovat a mít trpělivost se cvičením, ale to už prostě nejdee....

  Moc prosím o radu a hluboce se omlouvám za slohovku, ale já se jednoduše potřebovala někomu svěřit...

  majitelka neposlušného psa v depresích, 13 let, 22. srpna 2022

  Ahoj,

  jak čtu mezi řádky, asi tušíš, že nemám žádnou radu, co dělat s Tvým psem, který je agresivní a nedaří se Ti ho zvládat. Mohu podpořit to, co Ti říká Tvé okolí a rodiče. Pejskovi se věnovat, mít trpělivost, cvičit a trénovat. Podle toho, co píšeš, je to v Tvé situaci a při nové škole příliš těžké. Hodně ses snažila a vyzkoušela vše, co Tě napadalo, chodila jsi k trenérce, což asi nebyla levná záležitost, v zimě jsi se dokonce z procházek s pejskem vracela plná modřin. Chápu, že jsi zklamaná a smutná, měla jsi jiné představy. Chci ocenit, že se na to nyní díváš očima dospělých a uvědomuješ si možné chyby, chtěla bys to změnit. Bylo by, myslím, dobře, kdyby rodiče věděli, že o tomto takto přemýšlíš - třeba jim můžeš dát přečíst svůj dopis Alíkovi a můžete probrat, co se dá dělat dál.

  Pejsek potřebuje ohromné množství lásky, péče, času a energie svého majitele. V kotci mu asi moc dobře není. Máš ho rok, pokud jsem to dobře pochopila, a už k němu cítíš odpor, což asi dokáže vycítit a těžko vám to spolu bude klapat. Chápu, že bys volný čas ráda věnovala i kamarádům, což nyní nejde. Napadá mě, že teď je to zřejmě ještě štěně, spousta psů se s věkem zklidní a jsou vycvičitelnější. Je dobře, že si uvědomuješ svou zodpovědnost a chováš se podle toho. Napadá mne, zda v Tvém okolí nebo příbuzenstvu není někdo, kdo by Ti v této situaci pomohl, že byste např. chodili venčit ve dvou.

  Poradit se, co dál, můžeš kromě s rodiči také s veterinářem, nebo s někým, kdo chová lajky, popř. se známými cvičiteli psů, chovnými stanicemi, jsou také stránky (např. na Facebooku), kde se majitelé psů sdružují - kontakty najdeš na internetu. Říkám si ale, že na to už ani nemáš sílu. Nejsi jediná, mnoha lidem se stalo, že přecenili své síly a schopnosti. Můžete zkusit pejska darovat/prodat, třeba se u jiných majitelů bude mít lépe a bude za to umět projevit svou lásku a vděk.

  Přeji Ti, aby se podařilo vše vyřešit ke spokojenosti Tebe, celé rodiny i pejska samotného.

  Modrá linka

  Zvířata - pes

  Jak získat psa z útulku?

  Ahoj, chteli by sme ja moje sestra a muj bratr koupit tete psa. Kdysi davno psa mela a stýská se ji po nem. Kdyby jsme sli do utulku mohli by sme si ho vzít i když nám není 18? Nechceme to nikomu říkat protože by nám to zatrhli.. Jak to vlastne v utulku funguje jsou tam ti psi ockovani? Plati se za odvedeni psa v utulku? dik

  to co chce psa, 10. srpna 2022

  Ahoj z Modré linky,

  rádi byste překvapili tetu a koupili jí psa, stýská se jí po jejím, kterého měla dřív. Ptáš se nás, co je potřeba pro to, abyste mohli psa z útulku vzít. Je od vás hezké, že takhle na tetu myslíte a tušíte, že by jí mohl udělat nový pejsek radost. Napadá mě, jestli jste se o tom s ní někdy předtím bavili? Je důležité, aby byla schopna nového psa přijmout, aby na něj měla čas a prostor. Proto je taky důležité, že při přebírání psa z útulku by měli budoucí majitelé souhlasit a udělat vědomé rozhodnutí. Pes si žádá hodně pozornosti a času. Možná, že to může fungovat dobře, i kdyby to bylo překvápko, tetu znáte a víte, že s tím má zkušenosti. Do útulku si může pro pejska přijít ale někdo, komu už bylo 18 let. Většinou se taky platí nějaký menší finanční příspěvek, protože ano, pes musí být očkovaný a očipovaný už při odběru novou rodinou. Máte obavy, že by vám to dospělí od vás zatrhli, ale jinou možnost, než to s nimi nakonec probrat, nevidím. Zkuste se dohodnout, komu to říct a povědět jim, proč si myslíte, že by teta psa uvítala. Možná bude prostor to probrat i s ní – i když už to nebude překvápko, může to být povzbuzení, že se pak rozhodne sama. Uvidíte.

  Držíme palce a krásný zbytek prázdnin přeje
  Modrá linka

  Zvířata - pes

  Ahoj dnes jsem se vrátila z táboru a mama mi řekla že Belinka(náš pes) zemřel v době kdy jsem tady nebila. A mě je po ní smutno;-(;-(. Je tady syce štěně místo ní ale já mám ráda Belinku. Co mám dělat? Nedokážu bít bez ní. Prosím. Co mám dělat? Jde ji přivézt nějak spátky na svět prosím? Je mi po ní fakt smutno;-(;-(. Už přes ; hodiny tu brečím a moc se mi po ni stýská!!!!

  holka, 10 let, 23. července 2021

  Ahoj,
  je mi moc líto, že jsi přišla o Belinku. Chápu, že je ti po ní smutno, na svět už ji přivést nejde. Psi se bohužel dožívají daleko nižšího věku než lidé a tak se musí člověk rozloučit třeba i s několika mazlíčky. Zkus si o svých pocitech promluvit s rodiči, Belinka jim určitě taky chybí a můžete si být vzájemně oporou. Když někdo zemře je pláč a smutek přirozenou reakcí. Časem ale tyto pocity přejdou a zůstanou jen vzpomínky.
  Přeju ti, ať se s Belinkou hezky rozloučíš a užiješ si čas s novým štěnětem,
  Péťa

  Zvířata - pes

  Ahoj;-)
  už strašně dlouho bych si přála pejska, Tedy Australského ovčáka.. Vím o něm vše co potřebuje.. Ale problém je v tom že rodiče mi ho nechtějí dovolit protože máme kocourka který si mě vůbec ale vůbec nevšímá což je jeden z mnoha důvodů proč si vlastně pejska přeji,, Také si ho přeji protože pejsek je nejlepší přítel člověka ne? A já pravé přátelé nemám :-( Také si rodiče myslí že bych se o pejska nedokázala postarat, Ale to není pravda! Jak už jsem zmínila vím o něm vše co potřebuji. Dokážu si rozvhrnout aji v uvozovkách plán kdy budu venčit pejska apod..

  Proto prosím o radu Jak dokázat rodičům že se dokážu o něj starat.. (předem chci říct že doma pomáhám s normálníma domácíma prácema.)

  Předem děkuji za odpověď :)

  holka, 10 let,, 21. června 2021

  Milá pisatelko, 

  děkujeme za důvěru, s jakou se obracíš na poradnu. Mrzí mě, že se ti zatím nedaří splnit svůj sen o pejskovi parťákovi. Tvou lásku k psům úplně chápu a sdílím. Jako zásadní mi přijde si o tom všem s rodiči otevřeně popovídat. Rodiče mají nějaké své důvody, proč ti to nechtějí povolit a ty máš své důvody, přání a pocity. Řekni jim, jak se v tom cítíš. Může ti třeba připadat, že tě neberou vážně a nevěří ti, že se o psa dokážeš postarat. Řekni jim, že ti je líto, že ti nedají šanci jim to dokázat, že by jsi to zvládla. Třeba by šlo domluvit se na nějakých podmínkách, za jakých by to šlo. Popros je o to, ať to zkusí přehodnotit. Třeba rodiče vůbec netuší, jak moc tě to mrzí a co vše kolem toho prožíváš a jak velké je tvé odhodlání. Požádej rodiče, ať ti zcela konkrétně uvedou důvody, proč jsou proti pořízení psa. Třeba i ty pochopíš jaké důvody je k tomu vedou a co předvídají. Třeba mají z něčeho strach zbytečně a na druhou stranu třeba vidí dál než ty si zatím umíš představit. 

  Zkus se nyní také poohlídnout po náhradní možnosti jak pečovat o psa. Třeba vypomáhat s venčením psů v útulku nebo nějakému starému člověku. Rodiče by ti mohli pomoci takovou možnost najít. Dokážeš jim tím sílu svého odhodlání a  to, že jsi schopná vnímat praktické starosti, které jsou s péčí o psa spojené. Dokážeš jim svou vytrvalost, že jsi schopná pravidelné péče o psa. Třeba tohle oni potřebují aby viděli jaká je síla a hloubka tvé touhy mít psa. A pak se odváží skočit do neznáma. Prostě neboj se být otevřená, mluvit o sobě ale také vyjádři to, že vnímáš a chápeš argumenty rodičů a jsi ochotná najít způsoby, jak rodičům dokázat, že praktické starosti kolem pejska zvládneš. A to víš, ono mít psa je velká zodpovědnost a je to i závazek finanční, nejenom časový. I to můžeš rodičům vyjádřit, že si uvědomuješ. 

  Také píšeš o tom, že nemáš moc přátel a cítíš se být sama. I to bych rodičům řekla. Řekni jim že by pejsek ti mohl pomoci v nalezení nových přátel, třeba v kynologickém oddíle, kam by jsi mohla chodit.  

  Tak ti držím palce aby jste se s rodiči dobře a otevřeně dohodli a našlo se pro obě strany prima řešení. Přeju ti pěkné prázdniny a pokud budeš potřebovat o něčem dalším napsat nebo sdílet, tak se můžeš opět obrátit na poradnu.

  Poradce Centra Locika

  Zvířata - pes

  Ahoj, chtěla bych se zeptat, ohledně našeho pejska Mártyho.
  Našemu pejskovi je skoro osm let a asi před čtyčmi měsíci dostal nemoc,
  která se nedá vyléčit může se jen zhoršit, moc se o Mártyho bojím, že o něj přijdu. Na nemoc kterou má, psi většinou neumírají, ale Mártymu je už skoro osm let.
  Také se chci zeptat, každý večer totiž pláču protože márty už nebude žít dlouhu(ne kvůli jeho nemoci, ale kvůli věku) nedávno mi umřel křeček, kvůli tomu jsme hodně dlouhu brečela, tak přemýšlím jaké to bude až mi umře pejsek. Prosím pomozte mi jak si přestat myslet na to že umře a abych se tak nebála jeho smrti.

  Děkuji moc už předem za odpověď.

  holka, 11 let, 1. července 2021

  Ahoj,
  domácí mazlíčci jsou nám dlouhá léta kamarády, ale bohužel se nevyhneme tomu, že jednou zemřou, nemohou žít tak dlouho jako lidé. Je mi moc líto, že jsi přišla o křečka. Jak se ti nakonec podařilo se s tím vyrovnat?
  Pejsek Márty je už staroušek, ale pořád si můžeš užít společné chvíle a hrát si s ním. Až jednou zemře, bude ti asi hodně smutno, ale rozloučíš se s ním a budeš na něj vzpomínat. Zkus si o svých obavách popovídat také s rodiči, možná to mají podobně a také se bojí. Zkus zjistit, jak se s tím vyrovnávají oni, můžete si být vzájemně oporou.
  Přeju Mártymu i tobě ještě hodně společných chvil!
  Péťa

  Zvířata - pes

  Pes líná

  Ahoj Alíku a spol. :-)
  Mám takový dotaz ohledně máho psa. Protože jsi taky pes, měl by jsi vědět o čem mluvím. Mému psovi vypadávají hodně chlupy a já se bojím že má rakovinu ;-(.
  Předem děkuji za odpověď

  Týnka, 9 let, 1. června 2021

  Ahoj Týnko,

  je vidět, že máš svého psa ráda a záleží Ti na něm, což psovi Alíkovi jistě dělá radost. Alík ale není veterinář, takže Ti nemůže říct, co Tvému psovi je. Určitě by bylo dobré ho vyhledat a nechat psa vyšetřit. Možná Tě uklidní, že je to třeba jen přirozeným línáním, které se na jaře děje, nebo nějakým kožním parazitem, nebo dobře léčitelným onemocněním - to uvidíš. Určitě by to měli řešit i Tvoji rodiče, kteří by ošetření měli zajistit.

  Držíme palce, aby byl Tvůj pes v pořádku.

  Modrá linka

  Zvířata - pes

  Sousedé se nevěnují fence

  Ahoj Alíku, mám problém. Netýká se zdraví nebo něčeho podobného, tak doufám že moc neruším. Týká se to psa. Máme v Lysé nad Labem chatu a sousedi mají psa. Jelikož nám to jeho majitelé dovolili můžeme mu dávat zbytky od jídla. Ale já si myslím že té fence (jmenuje se Sára) něco je. Není to tím že by jí nebylo dobře, ale spíš tím že si jí moc nevšímají. Mají totiž dvě malé děti a zvou si návštěvy. Někdy když jí nesu jídlo tak jí pohladím ale myslím že to nestačí potřebovala by spíš aby si jí všímali její majitelé než já. Nevím jak byste mi sice mohli poradit ale doufám že něco vymyslíte. Předem vám děkuji:-)

  holka, 10 let, 11. května 2021

  Ahoj z Modré linky,
  chci moc ocenit, že Ti záleží na tom, aby se pes vašich sousedů měl dobře - je moc pěkné, že nezůstáváš lhostejná a snažíš se pomoci.
  Píšeš, že by sis přála, aby si sousedé psa více všímali. Pojďme dát dohromady, co bys pro to mohla udělat. Napadá mě, že to může být to, že Tvoji rodiče mohou zkusit promluvit s majiteli psa, upozornit na jeho potřeby (aby se mu více věnovali). Nevím, jestli to pomůže, ale moc dalších možností není. Samozřejmě, pokud by třeba pejska týrali, mohly by zasáhnout organizace za práva zvířat, ale podle toho, co píšeš, to tak nevypadá.
  Ty můžeš situaci pomoct tím, že třeba pejskovi pořídíš nějakou hračku (třeba „vysloužilého“ plyšáka), občas se pejskovi sama (pokud je to bezpečné) pověnuješ. Pokud by Tvoji rodiče i majitelé psa souhlasili, můžete Sáru vzít ven, nebo si s ní můžeš hrát. Tím pejskovi zpříjemníš život.
  Někteří majitelé psů dávají svým mazlíčkům všechno, co potřebují, nejenom fyzickou péči, ale také se ho snaží rozvíjet a uspokojovat jeho další potřeby. Jiní na to moc nedbají. Psi se dokážou přizpůsobit a být vděční i za maličkosti. Dáváš-li Sáře trochu pozornosti a citu, děláš pro ni hodně, může to její život obohatit.

  Držíme palce,
  Modrá linka

  Zvířata - pes

  Můžu chovat kočku?

  Zdravím všechny, měla bych otázku.
  Zajímalo by mne, zda se může kočička (kotě) chovat v bytě. Na internetu jsem hledala, ale byly tam dost odlišné názory. Popřípadě odkaz na nějakou stránku, kde bych se o kočičkách dočetla co nejvíce.
  Děkuji a přeji hezký zbytek dne

  holka, 12 let, 26. dubna 2021

  Ahoj,
  určitě existuje celá řada plemen koček, která jsou k chovu k bytě vhodná. Některá jsou dokonce přímo k tomu určená. Záleží ale především na to, jaké máš požadavky a podmínky, které můžeš kočce nabídnout. Co se týká internetových zdrojů, stačí zadat do vyhledávače heslo „chov koček v bytě“ a vyjede ti 180 000 stránek, pro heslo „chov koček“ je jich dokonce téměř milion a půl a hned první odkazy míří na stánky zaměřené přímo na kočky. Věřím, že si vybereš.
  Měj se hezky!
  Bára

  Zvířata - pes

  Chtěla bych mít psa

  Dobrý den, nebudu mít dnes žádnou slohovku.
  Spíše jen tohle:
  Chtěla bych psa. Všichni říkají, že máme velkou zahradu, aby se tam vešel pes. Jenže rodiče tomu nevěří. Psa mít nechtějí, protože bych se o něj nestarala! Popíšu všechno. Mamka psa měla. I taťka. Psa nechtějí proto, protože bych se o něj nestarala. Prý by mě to bavilo jenom jeden měsíc. Že bych se o něj nestarala! Jsem hrozně zoufalá! Nevím co udělat, aby mi uvěřili! A ještě, že nemáme oplocenou zahradu. Já bych udělala všechno abych je přesvědčila.Poraďte mi co mám dělat! Prosím! Doufám že vaše rady pomohou! Taťka je: Trochu přísný, milý, má smysl pro humor, často si ze mě dělá legraci. Mamka je: Milá, taky trochu přísná, menší smysl pro humor, starostlivá, legraci si ze mě dělá pořád. Trvají na tom, abych byla pracovitá, a hodná. Nevím už co na ně zkusit! Prosím poraďte mi! Kdyby bylo informací málo, můžu ještě nějaké napsat přímo tomu kdo mi odepíše do pošty. Děkuji předem, Alík je hodně super, a poradna je nejlepší!$>
  Zatím ahoj!>X<-@)->-

  holka 11 let, 15. února 2021

  Ahoj,
  v historii tvých dotazů vidím, že už jsi se na psa ptala v červnu. Z toho soudím, že tvé přání je dlouhodobé a psa si přeješ skutečně hodně. Chápu, že mají tví rodiče strach, že tě pes omrzí a přestaneš se o něj starat - a tudíž starost zůstane na nich. To je ostatně obava většiny rodičů, jejichž děti touží po domácím zvířeti.
  Ptáš se nás, co bys měla udělat, aby ti uvěřili, že se o psa dokážeš starat a že tě neomrzí. K tomu mě napadá, že by ses měla zeptat především tvých rodičů. Řekni jim, že po psovi toužíš už velmi dlouho a že nevíš, jak je máš přesvědčit, by ti uvěřili, že tvůj zájem je trvalý a že se na tebe mohou spolehnout. Zeptej se jich, jaký by měli návrh. Možná, že třeba společně přijdete na nějaký úkol (třeba nějakou domácí práci), kterou bys mohla plnit a dokázat jim tak, že tvůj zájem je trvalý a že jsi schopná každodenní povinnost plnit.
  Přeji ti hodně štěstí!
  Bára

  Zvířata - pes

  Jak odnaučit psa tahat na vodítku

  Dobrý deň. Mám otázku. Mám psa a má aj vodítko aj obojok ale nemôžem ho venčiť, dôvod je v tom že on na vodítku hrozne ťahá. Ako ho to odnaučiť? A mam ešte par ďalších otázok. Chcel by sme aj druhého psa (také ako financie, atď.by neboli problém) ale môj pes nenávidí iné zvieratá a bojím sa žeby sa pobili. Ako to mám vyriešiť? A ešte ak by som ten problém predtým vyriešila, skade by ste mi odporučili zobrať si šteniatko? Nechcem podporovať množitelov.
  Prosím vás pomôžte mi a dopredu ďakujem za odpoveď.
  A kedy som mala nijaké ďalšie otázky mohla by som vás kontaktovať?

  Nikola, holka, 11 let, 31. října 2020

  Ahoj,
  musím se přiznat, že zvířecí dotazy jsou pro mě poněkud problematické, protože se nepovažuji za žádného odborníka v této oblasti. Mohu proto odpovědět pouze jako laik. Nicméně podobný problém se psem řešila moje kamarádka a pomohlo jí, když začala se psem chodit na cvičiště, kde jí ho pomohli vycvičit a zbavit ho nežádoucích návyků. Myslím, že by to byla dobrá cesta i pro tebe. Až se ti podaří tvého psa vycvičit, určitě tě ti lidé, které tam potkáš, poradí i s tím, jaké štěňátko by k němu bylo vhodné a kde ho konkrétně sehnat.
  Měj se hezky!
  Bára

  Zvířata - pes

  Chci psa

  Ahoj, mám dotaz. Už od 3 chci pejska, ale do letošního roku to bylo jakoby "chci osa na mazlení a toť vše" jenže teď je to "chci pejska jako nejlepšího kamaráda nejen na mazlení, ale chci si ho vychovat starat se o něj atd." Mám 2 kočky, taťka původně kočku nechtěl, ale je to jeho miláček a pak si chtěl pořídit i druhou. Jako malá (6 let) jsem měla 2 křečky, ale ještě jsem nebyla schopná se o ně starat. Taťka se o ně staral a teď, když chci pejska tak říká, že on se o nej starat nebude. Jenže já s tím počítám, on se bojí, že když si pořídím psa tak, že mě to zachvíli přejde a já ho chápu. Jenom bych chtěla radu jak mu dokázat, že to tak nebude. Mamka mi řekla, že pokud přemluvím taťku tak že ona se psovi bránit nebude. Mimochodem taťka miluje psy, akorát ho nechce doma kvůli důvodu, který jsem již zmiňovala. A ještě bydlíme ve větším bytu, ale máme 50m u bytu obrovskou zahradu, ale pes by jednoznačně žil doma. A mám vše vymyšlené do detailu i čas vstávání přes školu, procházky prostě vše. Peníze nejsou problémem, poplatek státu, veterina atd. To by opravdu nebyl problém. Jen se ti rodiče prostě bojí, že to zůstane na nich.
  Předem děkuji, Tereza.

  holka, 12 let, 15. července 2020

  Ahoj Terezko,

  děkujeme Ti za pěkný dopis, líbí se mně, že si už teď ve svém věku uvědomuješ zodpovědnost, která se váže k tomu, když si rodina opatří psa. Pes sice přináší obrovskou spoustu radostí a péči rodině umí svým jednáním vrátit, na druhou stranu je to obrovský závazek na dvacet let života, a to je opravdu dlouho. Nedivím se tátovi, že si není jistý, zda by péče o psa nakonec nezůstala na něm. Většinou je to tak, že hlavní péči má jeden člen rodiny, to bys byla Ty, ti ostatní zaskočí, když nemůžeš (nemoci, výlety, tábory, kam nelze psa vzít, atd.).
  Se psem (na rozdíl od koček) je nutné denně chodit na procházky, déšť nedéšť, vychovávat ho, věnovat se mu, opatřit mu žrádlo, veterinární péči, jednoduché to opravdu není.

  Nemám možnost přesvědčit Tvého tátu, aby Ti psa koupil, v podstatě je to na Tobě. Jde o to, abys tátovi dokázala, že zvládáš své školní i domácí povinnosti, to, že se na Tebe ve všem může spolehnout. Budeš-li doma hodně aktivní a pomáhat s domácností, možná táta časem povolí. Můžeš se ale také rozhlédnout po okolí a nabídnout výpomoc s venčením cizího psa, dokud nebudeš mít vlastního, aspoň by rodiče viděli, že to se psem myslíš opravdu vážně. Můžeš také v širší rodině a mezi přáteli rodiny hledat někoho, kdo by Tě u táty podpořil.

  Přejeme Ti pohodové léto v kruhu rodiny.
  Modrá linka


  Vánoční šibenice

  Prosba od Alíka

  Podpořte prosím
  Modrou linku!