Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkova poradna

  Na otázky odpovídají

  pracovníci linky důvěry Modrá linka, psycholožka BáraV, bojovníci proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze čtenáři mladší 15 let.

  Zvířata - pes

  Chci psa

  Ahoj, mám dotaz. Už od 3 chci pejska, ale do letošního roku to bylo jakoby "chci osa na mazlení a toť vše" jenže teď je to "chci pejska jako nejlepšího kamaráda nejen na mazlení, ale chci si ho vychovat starat se o něj atd." Mám 2 kočky, taťka původně kočku nechtěl, ale je to jeho miláček a pak si chtěl pořídit i druhou. Jako malá (6 let) jsem měla 2 křečky, ale ještě jsem nebyla schopná se o ně starat. Taťka se o ně staral a teď, když chci pejska tak říká, že on se o nej starat nebude. Jenže já s tím počítám, on se bojí, že když si pořídím psa tak, že mě to zachvíli přejde a já ho chápu. Jenom bych chtěla radu jak mu dokázat, že to tak nebude. Mamka mi řekla, že pokud přemluvím taťku tak že ona se psovi bránit nebude. Mimochodem taťka miluje psy, akorát ho nechce doma kvůli důvodu, který jsem již zmiňovala. A ještě bydlíme ve větším bytu, ale máme 50m u bytu obrovskou zahradu, ale pes by jednoznačně žil doma. A mám vše vymyšlené do detailu i čas vstávání přes školu, procházky prostě vše. Peníze nejsou problémem, poplatek státu, veterina atd. To by opravdu nebyl problém. Jen se ti rodiče prostě bojí, že to zůstane na nich.
  Předem děkuji, Tereza.

  holka, 12 let, 15. července

  Ahoj Terezko,

  děkujeme Ti za pěkný dopis, líbí se mně, že si už teď ve svém věku uvědomuješ zodpovědnost, která se váže k tomu, když si rodina opatří psa. Pes sice přináší obrovskou spoustu radostí a péči rodině umí svým jednáním vrátit, na druhou stranu je to obrovský závazek na dvacet let života, a to je opravdu dlouho. Nedivím se tátovi, že si není jistý, zda by péče o psa nakonec nezůstala na něm. Většinou je to tak, že hlavní péči má jeden člen rodiny, to bys byla Ty, ti ostatní zaskočí, když nemůžeš (nemoci, výlety, tábory, kam nelze psa vzít, atd.).
  Se psem (na rozdíl od koček) je nutné denně chodit na procházky, déšť nedéšť, vychovávat ho, věnovat se mu, opatřit mu žrádlo, veterinární péči, jednoduché to opravdu není.

  Nemám možnost přesvědčit Tvého tátu, aby Ti psa koupil, v podstatě je to na Tobě. Jde o to, abys tátovi dokázala, že zvládáš své školní i domácí povinnosti, to, že se na Tebe ve všem může spolehnout. Budeš-li doma hodně aktivní a pomáhat s domácností, možná táta časem povolí. Můžeš se ale také rozhlédnout po okolí a nabídnout výpomoc s venčením cizího psa, dokud nebudeš mít vlastního, aspoň by rodiče viděli, že to se psem myslíš opravdu vážně. Můžeš také v širší rodině a mezi přáteli rodiny hledat někoho, kdo by Tě u táty podpořil.

  Přejeme Ti pohodové léto v kruhu rodiny.
  Modrá linka

  Zvířata - pes

  Pes má strach, když na něj mířím zbraní

  Moje fenka jorkshír má strach když na ni namířím zbraní a uteče nebo se schová.
  zbraně nemyslím pravé ale zbraně jako nerfku, hračky popř. meč

  ROHLÍKŮ PÁN, 12. července

  Ahoj,
  popravdě moc nevím, co bych ti měla odpovědět a spíš bych měla spoustu otázek na tebe. Proč na svého pejska míříš zbraní, nebo na něj napřahuješ meč (je úplně jedno, že se jedná pouze o hračky)? Předpokládám, že ho máš rád, nechceš ho nijak stresovat, nebo trápit... a přesto to evidentně děláš, i když vidíš, že je mu to nepříjemné a bojí se? Položil sis sám otázku, jak by bylo tobě, kdyby nad tebou někdo máchal zbraní, u které bys neměl šanci poznat, zda je pravá, či nikoli? Máš pocit, že kdyby na tebe někdo namířil například pistoli, také by ses neutíkal schovat? A pak je samozřejmě otázka, zda tvému psovi někdo někdy neublížil a nemá už špatnou zkušenost, nebo jde „pouze“ o přirozené instinkty... Upřímně si myslím, že zamýšlet by ses neměl nad chováním svého pejska, ale spíše nad svým vlastním.
  Bára

  Zvířata - pes

  Jak přemluvit mámu na pejska?

  Ahoj Alíku a spol, hrozně bych chtěla pejska na ven ale máma nechce nejde jí přesvědčit mi s tátou ho hrozně chceme ale u nás doma velí máma. Prosím nevíte jak jí mám přesvědčit? Ona říká že se jich bojí ale přitom jako malá měla několik psů. Děkuji za odpoveď a ahoj.

  holka, 11 let, 11. července

  Ahoj,
  netuším, jaký je ve skutečnosti důvod, proč se tvoje maminka psovi tak brání. Možná je argument, že se jich bojí, skutečně jen zástěrkou a opravdový důvod je jiný. Stejně tak je ale možné, že se jich opravdu bojí - to, že jako malá měla několik psů, v tomto případě nic neznamená, protože strach může vzniknout kdykoli. Asi by nebylo špatné, kdyby si s ní o jejích skutečných důvodech promluvil tvůj tatínek a zjistil, jak to ve skutečnosti je. Třeba se jen bojí, že by péče o psa nakonec zůstala na ní a že by šlo o moc velký závazek. Potom byste ji samozřejmě mohli snáze přesvědčit o opaku. Pokud se ale psů skutečně bojí (a poznat se to dá i z toho, jak reaguje na ostatní, cizí psy), obávám se, že tuto skutečnost budete muset respektovat. Nelze někoho přemluvit, nebo mu přikázat, aby se přestal bát a začal mít něco nebo někoho rád. A protože fungování rodiny je vždy o kompromisech a toleranci, je možné, že si budeš muset na svého prvního pejska počkat až do doby, kdy budeš mít svou vlastní domácnost.
  Měj se hezky!
  Bára

  Zvířata - pes

  Chtěla bych mít psa

  Dobrý den,
  mám dotaz. Hrozně bych chtěla pejska. Bydlíme v domě se zahradou, o víkendech jsme na chatě s obrovskou zahradou, nikdo z rodiny nemá alergii, rodiče mají rádi psy a vedle domu máme park. Otázka Je jak přemluvit rodiče. Já vím že je to závazek na 15 let a že to není jen procházky a pak nic. Finance nás tolik neomezují, ale vím že to není jenom poplatek státu, veterina, granule.........Vím že jsou i třeba cvičák, vybavení, pamlsky..............Všechno bych mu platila sama a za chvíli už budu chodit na brigádu. Mám sestru která by mi pomohla. Našla jsem v našem okolí veterinu i cvičák. Mamka tvrdí že by pes nebyl problém ale jednou za rok jedeme na dovolenou a neví se kam by jsme ho dali (nemá ráda psí hotely). Já navrhla k tetě, ale mamka svou sestru nemá zrovna v lásce. Pak mě napadla babička ale ta má jiného psa (bišonek havanský) a on se s každým přatelsky pere a je stará špatně chodí a tak taky ne a druhá babička nemá ráda psy. Ta teta by byla řešením a má psy ráda. Měla už dva. Jenže máma nechce. Chodím do školy od osmi do dvou a nebo od desíti do čtyř, máma tvrdí že by pes tak dlouho nevydržel bez čůráni .
  Předem děkuji za odpověď a doufám že to bylo srozumitelné

  holka, 13 let, 10. července

  Ahoj,
  předem musím říct, že už dlouho nám do poradny nepřišel dotaz ohledně pejska, kdy by měl tazatel do takových detailů promyšlené všechno, co péče o psa obnáší. Velmi to oceňuji a je vidět, že nad tím hodně přemýšlíš. Často děti o domácím mazlíčkovi uvažují jako o „něčem“ na hraní a neuvědomují si, kolik starostí a povinností je s ním spojeno. Takové uvědomění je prvním a základním krokem k tomu, aby si člověk mohl domácí zvířátko pořídit.
  Otázkou je, proč tví rodiče psa nechtějí. Pokud je problémem skutečně jen to, kam psa umístit o dovolené, troufám si říci, že psí hotely vůbec nejsou špatným řešením. Z vlastní zkušenosti vím, že mezi psími hotely jsou veliké rozdíly a existují i takové, kde jsou psi spíše na prázdninách a vůbec se jim nechce domů :-).
  Promluv si s rodiči o tom, proč mají s pořízením psa takový problém. Jestli třeba nemají strach o to, že se o něj nebudeš starat, nebo se skutečně bojí jen toho, že pro něj nenajdou hlídání o dovolené. Myslím, že když uvidí tvůj seriózní zájem a budou chtít najít řešení, určitě se to podaří. Samozřejmě pokud skutečně nebudou chtít ani přes všechny tvé argumenty, obávám se, že jejich rozhodnutí budeš muset respektovat, ale věřím, že když uvidí, jak máš všechno promyšlené a že je ti jasné, co všechno péče o psa obnáší, splní ti tvé velké přání.
  Měj se hezky!
  Bára

  Zvířata - pes

  Přeji si psa

  ahoj všichni! já bych moc chtěla pejska! s mojí kamarádkou, už plánujeme kde by mohl být kde by měl plot atd. rodiče už psa měli, takže by mi mohli poradit. moje kamarádka❤️ mi ale pořád radí nějaké malé! což u malých nemám problém ALE! malí psi se nehodí ven do kotce! p.s. já bych toho psa nechávala jen když někam jedem v kotci aby nedělal bordel. a ještě ! jak by jste vy přsvědčili rodiče na psa??? já tady mám několik tipů, ale nevím jestli to na rodiče zabůsobí.

  1. usmívej se celí den, aby s tebe měli všichni radost
  2. nijak nezlob!
  3. vstávej brzo a s úsměvem.p.s. úsměv ti dá sílu do nového dne
  4. snaž se by ti zbyla 1,2 hod, času.aby jsi měla volno na psa
  5. pomáhej se vším.
  6. udělej si přesně rozvrh kdy pes bude, jestli máte plot a taky aby si pes zvykl např.

  5:00 procházka
  6:00 snídaně
  15:00 hraní
  16:00 volný proběh venku
  17:00 procházka
  20:00 večeře
  ( to byl jenom příklad!)
  děkuji všem, kteří odpoví!❤️

  holka, 6. června

  Ahoj,
  je moc hezké, že se snažíš přemýšlet o tom, jak si pořídit pejska, který by byl pro Tebe nejlepší a jak také přesvědčit rodiče, abys ho mohla mít. Je vidět, že všechno promýšlíš do detailu a nechceš nic nechat náhodě, to musím ocenit. I když Ti kamarádka radí, že si máš pořídit malé plemeno, je opravdu jen na Tobě, jaký druh psa si koupíš, mít kotec jako možnost, kde pes může být, když nejsi doma je určitě výhodou.
  Tvůj plán, který chceš předložit rodičům se mi moc líbí, nic bych neměnila, možná až na dobu vstávání, to mi připadá moc brzy a pes se dá naučit i na pozdější ranní procházku. Můžeš si taky přečíst nějakou knížku o výchově psů, mohlo by to rodičům ukázat, že to myslíš opravdu vážně a zodpovědně a že bys pejska i dobře vychovávala, aby nebyl na obtíž.
  Doufám, že se Ti podaří rodiče přesvědčit a že pejska už brzy budeš mít.

  Držíme palce.
  Modrá linka

  Zvířata - pes

  Ahoj chtěla bych se zeptat co mám dělat...
  Bydlím v jednom nejmenovaném městě a často tu vidím potulujícího psa, vždycky když ho vidím láme mi to srdíčko.. chtěla bych si ho vzít, jenže nemám kam. Bydlím v panelovém domě, a doma už psy máme a rodiče by další neztrpěli ?????+?. Jediné co mě napadlo dat si psa k babičce a dědovi jenže ti mají spoustu koček a bylo by mi to blbý ho jim tam nechat. Prosím o radu ??

  holka, 14 let, 28. října 2019

  Ahoj z Modré linky,

  chtěla bych moc ocenit, že máš soucit se psem, který je nejspíš bez domova, že mu chceš pomoci a přemýšlíš, jak to udělat.

  Vzít si psa z ulice domů není vůbec jednoduché, když neznáme jeho historii, zdravotní stav, ani to, jestli někomu nepatří (a ten se o něj moc dobře nestará). Pokud toho psa zase potkáš, je nejlepší zavolat na číslo místní policie (156), ta může vše zjistit a případně ho převézt do nejbližšího útulku, kde se o něj postarají a budou mu hledat nový domov.

  Můžeš si taky najít kontakt na útulek pro psy ve vašem okolí a zavolat nebo zajít tam - mohou Ti předat zkušenosti, co jak to u vás ve městě s toulavými psy chodí.

  Přejeme pěkné podzimní dny.

  Modrá linka

  Zvířata - pes

  dobrý den, máme doma fenku australského ovčáka. Je to venkovní pejsek ale je jí venku samotný smutně, chtěla bych aby mohla chodit i domů a aby byla šťastná. Rodiče mi to ale nedovolí a já nevím jak je mám přemluvit. Potřebovala bych nějaké rady jak je přemluvit aby mohla být doma.

  holka, 12 let, 5. září 2019

  Ahoj,
  rozumím tomu, že bys chtěla mít svého psího kamaráda u sebe co nejčastěji a oceňuji, že se snažíš, aby byla tvá fenka šťastná a spokojená. Nejsem sice žádný znalec psů, ale z toho, co jsem se dočetla na internetu, jde o venkovní plemeno, které potřebuje spoustu pohybu a aktivity. Tvoji rodiče mají pravdu, že jí je venku lépe než uvnitř (a možná se třeba také bojí, že vám poničí vnitřní vybavení domu, což je potřeba respektovat). Místo přemlouvání bych ti proto navrhla, abys zaujala opačný postup. Nepřemlouvej rodiče, aby ti povolili mít pejska uvnitř domu, ale raději zvyš množství času, které s ní strávíš venku. Jsem si jistá, že to tvoje fenka ocení víc, než kdyby vedle tebe měla ležet na pohovce. Užijete si spolu spoustu legrace, strávíte spolu čas, tvé psí kamarádce nebude smutno a zároveň bude tato aktivita respektovat její přirozený naturel.
  Měj se hezky!
  Bára

  Zvířata - pes

  Ahoj Alíku. 10.8.2019 se mi ztratil můj pejsek Timmy. Strýc který je veterinář nám říkal ať počkáme do půlky Září. Pak se máme porozhlédnout po štěněti. Můj dotaz zní jestli nevíte o nějakém útulku či záchranné stanici v Plzeňském kraji Jihočeském kraji či Středočeském nebo i Praze kde by měli štěňata které měli špatný osud a čekají na nového majitele. Díky

  holka, 11 let, 1. září 2019

  Ahoj,
  je mi moc líto, že jsi přišla o svého psího kamaráda a velmi oceňuji, že chceš dát nový domov nějakému pejskovi, který neměl šťastný osud. Psích útulků je obrovská spousta a kdybych je tu měla všechny vyjmenovat, obávám se, že by mi formát poradny nestačil. Stačí, když do Googlu (nebo jiného vyhledávače) zadáš heslo psí útulek Praha (případně Plzeňský, Jihočeský, nebo Středočeský kraj) a budeš si sama moci vybrat ze spousty možností. Přeji ti, abys brzo našla nového psího kamaráda (nebo se našel tvůj Timmy) a všechno dobře dopadlo.
  Měj se hezky!
  Bára

  Zvířata - pes

  Dobrý den začala jsem se poslední dobou zajímat o mnozirny útulky jak to ty zvířata mají těžký atd...
  Moc bych chtěla psa z útulku a dát mu druhou šanci na nový a lepší život. Dnes jsem se o tom bavila s mamkou a řekla mi že v žádném případě problém je v tom že doma už dva psy máme ( čivavy) je jim 8 let a prý by se o tom dalo uvažovat až zemřou... Taky je problém v tom že bydlíme v paneláku (ani nemám vlastní pokoj jak je to tu malé) a tak mě napadlo že bych mohla bydlet u babičky a dědy, bydlí ve stejném městě a mají velký řekla bych až nevyužitý dům co se týče prostoru tak že bych tam třeba mohla bydlet a mít tam i toho psa je tam velká zahrada a tak psovi bych se mohla skvěle věnovat a tak. Akorát nevím jak se zeptat babičky a dědy jestli bych mohla u nich bydlet a jak to říct rodičům že s nima nechci bydlet jak to vezmou ja si osobně myslím že to ani nedovolí. Mohla bych to svedst na to že mi je 14 a jsem nekolik let v jedné místnosti s mamou a bratrem a nemám vůbec žádné soukromí klid na učení a tak... Moje otázka tedy zní jak se zeptat babičky a dědy jestli bych mohla u nich bydlet připadá mi to trošku trapné se jich ptát a bojím se odmítnutí a pak jak to říct rodičům?
  A k tomu ale ještě musím vodit každé ráno bratra do školky tak zase nemůžu bydlet jinde.. pak jsem se i ptala na morčátko prý ne... Tak mě napadlo prostě si ho koupit bez dovolení ale to by se tu asi nemělo dobře bratr a velmi řve dupe atd.. prosím o radu moc chci nějaké zvířátko
  Děkuju předem za odpověď už si fakt nevím rady, těším se na vaši odpověď

  P.S u nás o finance nejde psa bych finančně zabezpečila sama

  holka, 14 let, 3. srpna 2019

  Ahoj,
  je od Tebe pěkné, že se zajímáš o pomoc psům z útulku a množíren. Je ale fakt, že pes musí mít vhodné podmínky pro život a maminka má zřejmě pravdu, že do malého bytu v paneláku se další pes nehodí.

  Bydlet u babičky a dědy je vážné rodinné rozhodnutí, a i když chápu, že by tam pro psa bylo dobré bydlení, obávám se, že by s tím maminka nemusela souhlasit. V každém případě doporučuji se zeptat nejdříve jí, aby neměla pocit, že ji obcházíš. Sama uvidíš, jak se k tomu postaví. Doporučuji být co nejvíce otevřená a můžeš mluvit o tom, že je to náročné bydlet v tak malém bytě i o svém přání pomoci nějakému pejskovi. Vyber si chvilku, kdy mamka bude mít dobrou náladu, abyste vše mohly probrat v klidu. Stejně tak můžeš mluvit s babičkou a dědou, i pro ně by to bylo určitě vážné a zavazující rozhodnutí.

  Napadlo mne také, že bys možná mohla mít psa u dědy a babičky, i kdybys bydlela stále doma. Mohla bys každý den zajít ho vyvenčit a být tam třeba každý víkend, pokud by všichni souhlasili. Pokud mají babička a děda velkou zahradu, nebude pro ně zbývající péče o psa náročná. Můžeš si to přát třeba jako dárek k narozeninám nebo k jiné události. Třeba by to mohlo zabrat.

  I kdyby se Ti nakonec nic z toho nepodařilo, je možné pomáhat psům i jinak. Dá se chodit do útulku a nějakého psa venčit, přispět jim na žrádlo apod.

  Přejeme Ti klidný zbytek léta.
  Modrá linka

  Zvířata - pes

  Ahoj Alíku,
  Máme fenu Daysi (Šeltie 6 let) a rádi bychom aby měla štěňátka ale třeba až v pozdějším věku bylo by to ještě možné ?? A co všechno by zahrnoval chov štěňat ?? Děkujeme moc za pomoc

  holka, 13 let, 3. srpna 2019

  Zkus se zeptat některého veterináře. Naši zvěrolékaři léčí jen Alíka, pokud má nějaké blešky v síti atd.
  Starost o skutečného pejska není jednoduchá a péče o štěňátka je náročná.

  Zvířata - pes

  Ahoj. Předem se omlouvám za délku textu,ale mám hrozny vztek. Chtěla jsem štěňátko a rodiče mi ho začali hledat (v podmínce ze přestanu s ničením sama sebe). Ze štěňátka nakonec dostanu sedmiletou fenku..Mám velkej strach z jejího chování. Nepochází z rodiny,kde jsi miluji. Její život se odehrával v mnozirně. Táta mnozirna byla odhalena a velké množství pejsků dávají lidem..Samozdrejmne všechny pejsky vykastrovali.
  První otázka je..PROČ?!! Proč lidé mají nutkání dělat něco jako mnozirny. Peníze se daji vydělávat i jinak a když už chtějí nějakým způsobem množit a prodávat zvířata,tak by si měli všechno opatřit. Tím myslím veterinarskou péči,čistou vodu a dostatek jidla, mazleni s lidmi a poradny prostor a hlavně higienu.
  Druhá věc je ta, ze se bojím o tom co bude dal. Co když všichni zjisti odkud fenka je a odsoudí mě za to (budou mít špatný názor na mě). A otázka je i o,jestli jsem udělala dobře, když jsem si vzala pejska z mnozirny a ne od chovatele třeba.
  A poslední otázka.. Jak normální člověk zjisti,zda je pejsek z mnozirny či ne? Kouknu na bazoš a vidím krásné štěňátka. Ale jak proste poznám v tu chvilku ze je z mnozirny?

  holka, 14 let, 14. prosince 2018

  Ahoj,

  hodně otázek a spíše pro veterináře, než pro nás. Odkud pejsek je, na první pohled nepoznáš. To je totéž, jako bys na první pohled chtěla zjistit, odkud je nějaký člověk, z jakého města pochází nebo v které sociální kategorii se pohybuje.

  Máš naprosto pravdu, že pokud chce někdo množit pejsky, měl by si opatřit vše, co je k tomu nutné. Já ovšem žádnou množírnu neznám a nic o nich nevím. Domnívám se, že i množírny, pokud jsou legální, oficiální, mají dohled veterináře, který kontroluje, zda pejsci mají vše potřebné, to nutné, pro život.

  Člověk neodhadne, jak se bude chovat fenka, která má už sedmiletou zkušenost z prostředí, kde se možná neměla nejlépe. Ale takové zvíře zase, když si ověří, že ho lidé v jeho novém domově mají rádi a budou se mu věnovat, dokáže být neskonale vděčné. Bude ale třeba překonat její počáteční nedůvěru, která je pochopitelná.

  Máš obavu, že Tě lidé odsoudí, když zjistí, odkud fenka je. To ale nikdo nezjistí, pokud jim to neřekneš sama. Nechápu, co by ale na tom mohlo být špatného, když pes pochází z množírny, a proč by Tě lidé za to měli odsuzovat. Myslím si, že je naopak moc fajn, že i pejsci z množíren se dostávají do dobrých rukou, k pánům, kteří se o ně budou dobře starat. A bude-li to tak, budeš-li o svého pejska dobře pečovat, pak si toho každý může jen a jen vážit.

  Přejeme Ti úžasné a pohodové Vánoce s fenkou a přejeme Ti, ať si na sebe brzy zvyknete.
  Modrá linka

  Zvířata - pes

  Dobrý den,
  Potřebovala bych poradit, co mám dělat aby se můj pejsek Aston (border kolie) přestal prát. S každý psem, kterého potká i přes plot, se pere a vůbec mě neposlouchá. Jednou, když jsem před tím než jsme nasedali do auta ho venku venčila bez vodítka a hlídala jsem ho ťesně vedle něho, tak okolo šel nějakej pes a Aston jakmile ho uviděl za ním běžel a nedal se od něj odtrhnout. Bojím se kvůli tomu i s ním chodit na procházky a nikam s ním nechodím. Já vím, že je to pro něj špatný, ale bojím se že nějakeho psa on pokouse nebo i jeho pokouše jinej se kterým se bude rvát. Hrozně mě to trápí a přála bych si, aby si těch psů nevšímal. Prosím poraďte mi.

  holka, 14 let, 14. prosince 2018

  Ahoj,
  bohužel nejsem odborníkem na psy, ale snažila jsem se k tomuto problémy vyhledat co nejvíc informací a dozvěděla jsem se, že problém je většinou v tom, že je pes nedostatečně „vychovaný“, respektive vycvičený. Určitě by bylo dobré poradit se s odborníkem a ideálně chodit s tvým psem na cvičiště, aby se naučil interagovat s ostatními psy. Naprosto chápu, že je ti chování tvého psa nepříjemné a bojíš se s ním chodit na procházky. Zkus se také poradit se svými rodiči, jestli by nebylo například řešením, zakoupit psovi náhubek a alespoň zpočátku chodit na procházky s náhubkem.
  Měj se hezky!
  Bára

  Zvířata - pes

  Ahoj Alíku,
  Chtěla bych poradit. Přemluvila jsem rodiče, aby jsme mohli mít psa, jenomže já nevím jestli psa nebo fenku. V naší ulici je pár fenek, tak se bojím že by pes utíkal. Ale nevím. Poradíš mi prosím?
  Děkuji za odpověď ☺️

  holka, 12 let, 19. listopadu 2018

  Ahoj,
  to, zda si máš raději pořídit psa, nebo fenku, záleží na mnoha faktorech. Neznám vaše rodinné poměry a nevím, jestli by tvým rodičům například nevadilo postarat se o štěňata. Jestli byste fenku nechali vykastrovat, nebo zda máte dostatečné zázemí na to, abyste psa uhlídali a neutíkal vám. Myslím, že tento problém bys měla probrat spíš se svými rodiči, kteří ti určitě poradí lépe než já, protože znají vaše rodinné podmínky. Tím, že ti psa již povolili, určitě uvažovali i o tom, která varianta by pro vás byla lepší.
  Měj se hezky!
  Bára

  Zvířata - pes

  Ahoj Alíku. Mám fenku (9 měsíců) z útulku a přivezla jsem si ji, nic neuměla. První co se naučila za povel, bylo sedni a teď, když chci ji naučit třeba otočku, tak to vůbec nejde, protože si automaticky sedne. Vidí pamlsek a hned sedí nebo dává pac bez povelu.
  Celkem mě to trápí, protože bych ji chtěla naučit spousty povelů, ale když si furt sedá, tak to moc nejde. A ani mi nepřijde, že by ji to bavilo. Dělá to jen proto, aby dostala jídlo. Už si moc nevím rady. Doufám, že poradíš, děkuju.

  holka, 15 let, 30. října 2018

  Ahoj, Alík je internetový pejsek, takže ti ze své zkušenosti s výcvikem pejska nepomůže.
  Za se be ti mohu říct, že to chce hodně trpělivosti. Neházej hned flintu do žita. Spíš si zkus v knihovně půjčit nějakou knihu o výcviku psů. Další možností je, zajít na nejbližší cvičák a tam se poradit. Také se zkus zeptat známých, kteří mají pejsky. Jistě nějaké rady získáš.
  A neboj se, pejsky povely baví. Ale nedělají nic zadarmo. Opravdu jim jde právě o ten pamlsek. Má rada zní, rozděl si pamlsky na menší kousky. Měj je v nějaké kapsičce nebo staré peněžence. Nedrž je volně v ruce. Skvělé je použít při výcviku klikání. Obrň se trpělivostí a netrénuj přes den příliš dlouho v jednom kuse.
  Zkus se také podívat na videonávody na internetu. Jeden zajímavý jsem ti vyhledala:

  Zvířata - pes

  Ahoj, mluvili jsme s mamkou o psovi a i s babičkou. Babička by souhlasila s sheltii ale mamka sheltii nechce, většinou když babička řekne na zvíře že by jí to nevadilo což se moc nestává tak mamka řekne teda že jo. Mamce jsem ještě neříkala že babičce se líbí atak, ale vymlouvala to na to že není zas tak malá a že je chlupatá když to já vím i že se musí vyčesávat 2× týdně a když líná tak každý den. Chtěla bych s ní dělat dogdancing, ale mamka že to můžu dělat se všemi, když to není pravda bych chtěla vidět dělat mopse nebo nějakého buldočka dogdancing. Říkali jsme ale malého pejska, protože uz máme 2 borderky jsou v kotci a už na dvoře nemáme 3. kotec a já bych stejnak nechtěla nějakého obra, protože když jezdíme o prázdninách na chatu tak ho chci brát sebou a mamka o tom ví, ale chce mi pořídit yorkshira. Já ho ale vůbec nechci.
  Co mám dělat? Myslíte že mamka povolí a dovolí mi sheltii?
  Děkuji, s pozdravem Sabča.

  holka, 13 let, 9. července 2018

  Ahoj,
  obávám se, že ti nedokáži odpovědět, protože neznám ani tvou maminku, ani babičku a netuším nic o tom, jestli si můžete dovolit třetího psa (jak z hlediska financí, zázemí i nutné péče). Tudíž nemohu dost dobře posoudit, jestli ti ho povolí. Zkus s nimi znovu probrat všechny své argumenty a zároveň si vyslechni jejich. Potom zkuste dojít k nějakému kompromisu. I když je samozřejmé, že konečné slovo budou mít tví rodiče a ty to budeš muset respektovat. Zkus si ještě jednou promyslet své argumenty, proč bys chtěla tu konkrétní rasu a přednést je mamince a babičce.
  Měj se hezky.
  Bára