Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alík radí dětem

  Na otázky odpovídají

  pracovníci Modré linky, psycholožky BáraV a Péťa, poradenské centrum Locika, MUDr. Jiří Staněk, MVDr. Přemysl Rabas, bojovníci proti kouření z projektu Nekuřátka, vědecký novinář Pragmatik a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze děti mladší 15 let.

  Zvířata - pes

  Ahoj Alíku. 10.8.2019 se mi ztratil můj pejsek Timmy. Strýc který je veterinář nám říkal ať počkáme do půlky Září. Pak se máme porozhlédnout po štěněti. Můj dotaz zní jestli nevíte o nějakém útulku či záchranné stanici v Plzeňském kraji Jihočeském kraji či Středočeském nebo i Praze kde by měli štěňata které měli špatný osud a čekají na nového majitele. Díky

  holka, 11 let, 1. září 2019

  Ahoj,
  je mi moc líto, že jsi přišla o svého psího kamaráda a velmi oceňuji, že chceš dát nový domov nějakému pejskovi, který neměl šťastný osud. Psích útulků je obrovská spousta a kdybych je tu měla všechny vyjmenovat, obávám se, že by mi formát poradny nestačil. Stačí, když do Googlu (nebo jiného vyhledávače) zadáš heslo psí útulek Praha (případně Plzeňský, Jihočeský, nebo Středočeský kraj) a budeš si sama moci vybrat ze spousty možností. Přeji ti, abys brzo našla nového psího kamaráda (nebo se našel tvůj Timmy) a všechno dobře dopadlo.
  Měj se hezky!
  Bára

  Zvířata - pes

  Dobrý den začala jsem se poslední dobou zajímat o mnozirny útulky jak to ty zvířata mají těžký atd...
  Moc bych chtěla psa z útulku a dát mu druhou šanci na nový a lepší život. Dnes jsem se o tom bavila s mamkou a řekla mi že v žádném případě problém je v tom že doma už dva psy máme ( čivavy) je jim 8 let a prý by se o tom dalo uvažovat až zemřou... Taky je problém v tom že bydlíme v paneláku (ani nemám vlastní pokoj jak je to tu malé) a tak mě napadlo že bych mohla bydlet u babičky a dědy, bydlí ve stejném městě a mají velký řekla bych až nevyužitý dům co se týče prostoru tak že bych tam třeba mohla bydlet a mít tam i toho psa je tam velká zahrada a tak psovi bych se mohla skvěle věnovat a tak. Akorát nevím jak se zeptat babičky a dědy jestli bych mohla u nich bydlet a jak to říct rodičům že s nima nechci bydlet jak to vezmou ja si osobně myslím že to ani nedovolí. Mohla bych to svedst na to že mi je 14 a jsem nekolik let v jedné místnosti s mamou a bratrem a nemám vůbec žádné soukromí klid na učení a tak... Moje otázka tedy zní jak se zeptat babičky a dědy jestli bych mohla u nich bydlet připadá mi to trošku trapné se jich ptát a bojím se odmítnutí a pak jak to říct rodičům?
  A k tomu ale ještě musím vodit každé ráno bratra do školky tak zase nemůžu bydlet jinde.. pak jsem se i ptala na morčátko prý ne... Tak mě napadlo prostě si ho koupit bez dovolení ale to by se tu asi nemělo dobře bratr a velmi řve dupe atd.. prosím o radu moc chci nějaké zvířátko
  Děkuju předem za odpověď už si fakt nevím rady, těším se na vaši odpověď

  P.S u nás o finance nejde psa bych finančně zabezpečila sama

  holka, 14 let, 3. srpna 2019

  Ahoj,
  je od Tebe pěkné, že se zajímáš o pomoc psům z útulku a množíren. Je ale fakt, že pes musí mít vhodné podmínky pro život a maminka má zřejmě pravdu, že do malého bytu v paneláku se další pes nehodí.

  Bydlet u babičky a dědy je vážné rodinné rozhodnutí, a i když chápu, že by tam pro psa bylo dobré bydlení, obávám se, že by s tím maminka nemusela souhlasit. V každém případě doporučuji se zeptat nejdříve jí, aby neměla pocit, že ji obcházíš. Sama uvidíš, jak se k tomu postaví. Doporučuji být co nejvíce otevřená a můžeš mluvit o tom, že je to náročné bydlet v tak malém bytě i o svém přání pomoci nějakému pejskovi. Vyber si chvilku, kdy mamka bude mít dobrou náladu, abyste vše mohly probrat v klidu. Stejně tak můžeš mluvit s babičkou a dědou, i pro ně by to bylo určitě vážné a zavazující rozhodnutí.

  Napadlo mne také, že bys možná mohla mít psa u dědy a babičky, i kdybys bydlela stále doma. Mohla bys každý den zajít ho vyvenčit a být tam třeba každý víkend, pokud by všichni souhlasili. Pokud mají babička a děda velkou zahradu, nebude pro ně zbývající péče o psa náročná. Můžeš si to přát třeba jako dárek k narozeninám nebo k jiné události. Třeba by to mohlo zabrat.

  I kdyby se Ti nakonec nic z toho nepodařilo, je možné pomáhat psům i jinak. Dá se chodit do útulku a nějakého psa venčit, přispět jim na žrádlo apod.

  Přejeme Ti klidný zbytek léta.
  Modrá linka

  Zvířata - pes

  Ahoj Alíku,
  Máme fenu Daysi (Šeltie 6 let) a rádi bychom aby měla štěňátka ale třeba až v pozdějším věku bylo by to ještě možné ?? A co všechno by zahrnoval chov štěňat ?? Děkujeme moc za pomoc

  holka, 13 let, 3. srpna 2019

  Zkus se zeptat některého veterináře. Naši zvěrolékaři léčí jen Alíka, pokud má nějaké blešky v síti atd.
  Starost o skutečného pejska není jednoduchá a péče o štěňátka je náročná.

  Zvířata - pes

  Ahoj. Předem se omlouvám za délku textu,ale mám hrozny vztek. Chtěla jsem štěňátko a rodiče mi ho začali hledat (v podmínce ze přestanu s ničením sama sebe). Ze štěňátka nakonec dostanu sedmiletou fenku..Mám velkej strach z jejího chování. Nepochází z rodiny,kde jsi miluji. Její život se odehrával v mnozirně. Táta mnozirna byla odhalena a velké množství pejsků dávají lidem..Samozdrejmne všechny pejsky vykastrovali.
  První otázka je..PROČ?!! Proč lidé mají nutkání dělat něco jako mnozirny. Peníze se daji vydělávat i jinak a když už chtějí nějakým způsobem množit a prodávat zvířata,tak by si měli všechno opatřit. Tím myslím veterinarskou péči,čistou vodu a dostatek jidla, mazleni s lidmi a poradny prostor a hlavně higienu.
  Druhá věc je ta, ze se bojím o tom co bude dal. Co když všichni zjisti odkud fenka je a odsoudí mě za to (budou mít špatný názor na mě). A otázka je i o,jestli jsem udělala dobře, když jsem si vzala pejska z mnozirny a ne od chovatele třeba.
  A poslední otázka.. Jak normální člověk zjisti,zda je pejsek z mnozirny či ne? Kouknu na bazoš a vidím krásné štěňátka. Ale jak proste poznám v tu chvilku ze je z mnozirny?

  holka, 14 let, 14. prosince 2018

  Ahoj,

  hodně otázek a spíše pro veterináře, než pro nás. Odkud pejsek je, na první pohled nepoznáš. To je totéž, jako bys na první pohled chtěla zjistit, odkud je nějaký člověk, z jakého města pochází nebo v které sociální kategorii se pohybuje.

  Máš naprosto pravdu, že pokud chce někdo množit pejsky, měl by si opatřit vše, co je k tomu nutné. Já ovšem žádnou množírnu neznám a nic o nich nevím. Domnívám se, že i množírny, pokud jsou legální, oficiální, mají dohled veterináře, který kontroluje, zda pejsci mají vše potřebné, to nutné, pro život.

  Člověk neodhadne, jak se bude chovat fenka, která má už sedmiletou zkušenost z prostředí, kde se možná neměla nejlépe. Ale takové zvíře zase, když si ověří, že ho lidé v jeho novém domově mají rádi a budou se mu věnovat, dokáže být neskonale vděčné. Bude ale třeba překonat její počáteční nedůvěru, která je pochopitelná.

  Máš obavu, že Tě lidé odsoudí, když zjistí, odkud fenka je. To ale nikdo nezjistí, pokud jim to neřekneš sama. Nechápu, co by ale na tom mohlo být špatného, když pes pochází z množírny, a proč by Tě lidé za to měli odsuzovat. Myslím si, že je naopak moc fajn, že i pejsci z množíren se dostávají do dobrých rukou, k pánům, kteří se o ně budou dobře starat. A bude-li to tak, budeš-li o svého pejska dobře pečovat, pak si toho každý může jen a jen vážit.

  Přejeme Ti úžasné a pohodové Vánoce s fenkou a přejeme Ti, ať si na sebe brzy zvyknete.
  Modrá linka

  Zvířata - pes

  Dobrý den,
  Potřebovala bych poradit, co mám dělat aby se můj pejsek Aston (border kolie) přestal prát. S každý psem, kterého potká i přes plot, se pere a vůbec mě neposlouchá. Jednou, když jsem před tím než jsme nasedali do auta ho venku venčila bez vodítka a hlídala jsem ho ťesně vedle něho, tak okolo šel nějakej pes a Aston jakmile ho uviděl za ním běžel a nedal se od něj odtrhnout. Bojím se kvůli tomu i s ním chodit na procházky a nikam s ním nechodím. Já vím, že je to pro něj špatný, ale bojím se že nějakeho psa on pokouse nebo i jeho pokouše jinej se kterým se bude rvát. Hrozně mě to trápí a přála bych si, aby si těch psů nevšímal. Prosím poraďte mi.

  holka, 14 let, 14. prosince 2018

  Ahoj,
  bohužel nejsem odborníkem na psy, ale snažila jsem se k tomuto problémy vyhledat co nejvíc informací a dozvěděla jsem se, že problém je většinou v tom, že je pes nedostatečně „vychovaný“, respektive vycvičený. Určitě by bylo dobré poradit se s odborníkem a ideálně chodit s tvým psem na cvičiště, aby se naučil interagovat s ostatními psy. Naprosto chápu, že je ti chování tvého psa nepříjemné a bojíš se s ním chodit na procházky. Zkus se také poradit se svými rodiči, jestli by nebylo například řešením, zakoupit psovi náhubek a alespoň zpočátku chodit na procházky s náhubkem.
  Měj se hezky!
  Bára

  Zvířata - pes

  Ahoj Alíku,
  Chtěla bych poradit. Přemluvila jsem rodiče, aby jsme mohli mít psa, jenomže já nevím jestli psa nebo fenku. V naší ulici je pár fenek, tak se bojím že by pes utíkal. Ale nevím. Poradíš mi prosím?
  Děkuji za odpověď ☺️

  holka, 12 let, 19. listopadu 2018

  Ahoj,
  to, zda si máš raději pořídit psa, nebo fenku, záleží na mnoha faktorech. Neznám vaše rodinné poměry a nevím, jestli by tvým rodičům například nevadilo postarat se o štěňata. Jestli byste fenku nechali vykastrovat, nebo zda máte dostatečné zázemí na to, abyste psa uhlídali a neutíkal vám. Myslím, že tento problém bys měla probrat spíš se svými rodiči, kteří ti určitě poradí lépe než já, protože znají vaše rodinné podmínky. Tím, že ti psa již povolili, určitě uvažovali i o tom, která varianta by pro vás byla lepší.
  Měj se hezky!
  Bára

  Zvířata - pes

  Ahoj Alíku. Mám fenku (9 měsíců) z útulku a přivezla jsem si ji, nic neuměla. První co se naučila za povel, bylo sedni a teď, když chci ji naučit třeba otočku, tak to vůbec nejde, protože si automaticky sedne. Vidí pamlsek a hned sedí nebo dává pac bez povelu.
  Celkem mě to trápí, protože bych ji chtěla naučit spousty povelů, ale když si furt sedá, tak to moc nejde. A ani mi nepřijde, že by ji to bavilo. Dělá to jen proto, aby dostala jídlo. Už si moc nevím rady. Doufám, že poradíš, děkuju.

  holka, 15 let, 30. října 2018

  Ahoj, Alík je internetový pejsek, takže ti ze své zkušenosti s výcvikem pejska nepomůže.
  Za se be ti mohu říct, že to chce hodně trpělivosti. Neházej hned flintu do žita. Spíš si zkus v knihovně půjčit nějakou knihu o výcviku psů. Další možností je, zajít na nejbližší cvičák a tam se poradit. Také se zkus zeptat známých, kteří mají pejsky. Jistě nějaké rady získáš.
  A neboj se, pejsky povely baví. Ale nedělají nic zadarmo. Opravdu jim jde právě o ten pamlsek. Má rada zní, rozděl si pamlsky na menší kousky. Měj je v nějaké kapsičce nebo staré peněžence. Nedrž je volně v ruce. Skvělé je použít při výcviku klikání. Obrň se trpělivostí a netrénuj přes den příliš dlouho v jednom kuse.
  Zkus se také podívat na videonávody na internetu. Jeden zajímavý jsem ti vyhledala:

  Zvířata - pes

  Ahoj, mluvili jsme s mamkou o psovi a i s babičkou. Babička by souhlasila s sheltii ale mamka sheltii nechce, většinou když babička řekne na zvíře že by jí to nevadilo což se moc nestává tak mamka řekne teda že jo. Mamce jsem ještě neříkala že babičce se líbí atak, ale vymlouvala to na to že není zas tak malá a že je chlupatá když to já vím i že se musí vyčesávat 2× týdně a když líná tak každý den. Chtěla bych s ní dělat dogdancing, ale mamka že to můžu dělat se všemi, když to není pravda bych chtěla vidět dělat mopse nebo nějakého buldočka dogdancing. Říkali jsme ale malého pejska, protože uz máme 2 borderky jsou v kotci a už na dvoře nemáme 3. kotec a já bych stejnak nechtěla nějakého obra, protože když jezdíme o prázdninách na chatu tak ho chci brát sebou a mamka o tom ví, ale chce mi pořídit yorkshira. Já ho ale vůbec nechci.
  Co mám dělat? Myslíte že mamka povolí a dovolí mi sheltii?
  Děkuji, s pozdravem Sabča.

  holka, 13 let, 9. července 2018

  Ahoj,
  obávám se, že ti nedokáži odpovědět, protože neznám ani tvou maminku, ani babičku a netuším nic o tom, jestli si můžete dovolit třetího psa (jak z hlediska financí, zázemí i nutné péče). Tudíž nemohu dost dobře posoudit, jestli ti ho povolí. Zkus s nimi znovu probrat všechny své argumenty a zároveň si vyslechni jejich. Potom zkuste dojít k nějakému kompromisu. I když je samozřejmé, že konečné slovo budou mít tví rodiče a ty to budeš muset respektovat. Zkus si ještě jednou promyslet své argumenty, proč bys chtěla tu konkrétní rasu a přednést je mamince a babičce.
  Měj se hezky.
  Bára

  Zvířata - pes

  Ahoj Aliku,
  máme 5 měsíční štěně, což už víš.
  A já bych chtěla jet s celou rodinou o prázdnínách do zoo v Olomouci jen do odpoledne, jenže nevím, jak to udělat, když můj pes nezůstane chvílí sám a všechno tátovo nářadí sebere a rozhází!! A navíc je ještě malý. Nikdy jsem v zoo nebyla a chci si udělat pořádný výlet.
  Prosím chci radu.

  holka, 14 let, 22. června 2018

  Chceš radu? No asi by šlo prosbu napsat lépe. Vhodnějším slovem je prosím.
  K tvému dotazu...
  Každé zvířátko znamená velkou zodpovědnost. Malé štěňátko potřebuje hodně pozornosti a to po celý den. Není to plyšová hračka, s níž si hraješ jen v době, kdy se tobě zrovna chce.
  Podívej se, co ZOO umožňuje. Některé můžeš navštívit i s pejskem na vodítku. Toto je možné např. v Chomutově v zooparku.
  Podívej se tedy na stránky ZOO v Olomouci, zda tam s pejskem můžeš.
  Další možností je, že počkáš tak 2 až 3 roky, až tvé štěně bude schopné vydržet doma samo.

  Zvířata - pes

  Ahoj. Můj šestiletý pejsek je po operaci s okem. Přišel o něj. Vyoperovali mu ho, protože ne něj stejně neviděl a bolelo ho. Na hlavě má takový ten límec ale on ho nechce mít. Aby ho sundal, úplně násilím se snaží ho sundat. Akorát mu ještě z operovaného oka začala téct krev. Strašne se bojím a nevím co mám dělat. Ta operace stála hodně peněz a na další už máma mít asi nebude. Prosím pomozte co mám dělat. Nechci pejska dát utratit a nechci o něj přijít.

  holka, 14 let, 25. června 2018

  Pokud rodiče uhradili drahou operaci tvého pejska, pak jim jistě na pejskovi také záleží. Nemyslím si, že by chtěli nechat tvého psího kamaráda utratit.
  Pokud pejskovi operované oko krvácí, pak by bylo vhodná zajít s pejskem na kontrolu.

  Zvířata - pes

  Ahoj Alíku, miluju pejsky a moje rodiče mi nechtějí pejska dovolit prej sem moc malá. Sice mají babičky pejsky i můj vlastní taťka, ale já bych chtěla vlastního. Poradíš mi jak bych mohla přemluvit rodiče?

  holka, 11 let, 10. června 2018

  Ahoj,
  můžeš si zkusit s rodiči promluvit, proč je problém, že jsi na pejska moc malá. Bojí se toho, že by ses o něj nezvládla postarat? Nebo že by Tě časem omrzel a přestala by ses mu věnovat? Můžeš je požádat o vysvětlení a navrhnout, jak tomu předejít. Můžeš si zkusit např. na internetu nastudovat více o psech, o tom, co všechno potřebují, jaké existují různé rasy a v čem se liší. Někteří psi potřebují speciální výcvik, který je celkem časově i finančně náročný. Můžete společně najít nějaký kompromis, třeba pejska, který nevyžaduje tolik péče, zkusit si naplánovat, jak by ses o něj mohla sama starat, např. kdy bys s ním mohla chodit na vycházky, dávat mu jídlo a podobně. Zkus najít výhody, které Tě napadnou i nevýhody - možné problémy - a zkusit najít jejich řešení. Můžeš si to i sepsat na papír a při rozhovoru to rodičům ukázat. Péči o psa si můžeš nacvičit např. u babičky nebo taťky, pokud bys to zvládala u nich, možná by to rodiče mohlo přesvědčit, že by ses dokázala věnovat i vlastnímu pejskovi.

  Držíme Ti palce,
  Modrá linka

  Zvířata - pes

  Dobrý den Alíku a ostatní, přicházím sem s problémem ohledně psa. Už hodně dlouho si přeji mít pejska, ale nikdy mi ho rodiče nechtěli dovolit, bylo to tím, že jsme měli jorkšíra. Teď už to budou dva měsíce, co tohoto psa nemáme a mně celkově nějaký pes v tom bytě chybí. Už třetím rokem navštěvuji aktivně místní útulek, jezdím tam každou sobotu a jedu s nimi do nedalekého města na umisťovací výstavu. Jezdím na různé akce se psy, jako byla třeba Voříškiáda a nebo jsem byla omrknout coursing, kde jsem se seznámila se spousty pejskařů a poptala se na nějaké informace o jejich plemeni. O psech vím hodně, protože si stále čtu nějaké knížky o psech, články na internetu a nebo videa o výchově a výcviku psů. Našla jsem si i nějaké kluby jako třeba agility trénink nebo samotný cvičák, který bych chtěla navštěvovat. Pojedu na tábor, který bude o psech. Ale rodiče stále mi nechtějí pořídit psa, přitom bych byla schopná se o něj postarat. Nechci papíráka, líbí se mi voříšci, tudíž toužím po tom si adoptovat pejska. Chci nějakému pejskovi poskytnout domov, aby nebyl v útulku věčně, chci mu pomoct. Na psa mám spousty času a snažím se si opatřit i peníze abych si na něj vydělala, ikdyž najít brigádu ve 14 je nemožné. Taťka nechce už žádného psa, že mu stačil jeden. Možná se bojí, že se o něj nebudu starat a zbyde to na něm, ale takhle to vůbec není. Já už si nevím rady jak ho přesvědčit. Moc bych si psa přála. Věnovala bych mu svůj veškerý volný čas i úspory. Jsem schopná udělat cokoliv. Adopce je levnější než pes z chovné stanice. Ano, vím, že i tak to bude stát spousty peněz, jako výbava, veterinář apod. Ale jak jsem psala, nevadí mi do toho psa také něco zainvestovat. Bude mi 15 a chci si sehnat brigádu aby to všechno nemusel za mě platit taťka. Mohli byste mi prosím poradit, protože už si nevím rady. Děkuju moc.

  holka, 14 let, 23. května 2018

  Ahoj,
  je vidět, že máš k pejskům opravdový vztah a že jsou Tvojí vášní. Mrzí mě, že Ti rodiče nechtějí dovolit pořídit si nového. Možná by bylo dobré více zjistit, z jakých je to důvodů. Myslíš si, že to může být proto, že by ses o něj nepostarala. Věřím, že se zkušenostmi a elánem, který máš, bys to dokázala, chceš si najít i brigádu, abys na to všechno měla peníze. Oceňuji Tvůj zodpovědný přístup. Můžeš si zkusit s rodiči znovu v klidu promluvit, zjistit jejich důvody a obavy a říct jim i své plány a představy. Pokud je alespoň jeden z nich méně proti, můžeš ho požádat o podporu, nebo někoho dalšího z Tvých blízkých (paní z útulku, jiní příbuzní apod.). Máš to opravdu všechno promyšlené a tak Ti přejeme, abys ve své snaze vytrvala a podařilo se Ti nakonec se s rodiči domluvit.

  Modrá linka

  Zvířata - pes

  Dobrý den, naší fence, které bude v září 11 let, často teče krev z nosu. Od cca. včera má podlité oči. Nevíte, co jí je? Veterináři říkají, že psům nad 10 nepomáhají. Moc děkuji za odpověď

  Anet, 12 let, 9. května 2018

  Ahoj,
  11 let je na pejska již vysoký věk. Těžko říct, zda ji trápí stáří, alergie nebo nějaká vážná nemoc.
  Požádej rodiče a zajděte s fenečkou ke zvěrolékaři. Není pravda, že psům nad 10 let nepomáhají.

  Zvířata - pes

  Ahoj, přála bych si pejska přesně dlouhosrstou sobolí kolii, mamce jsem to, že chci psa říkala už před půl rokem, chtěla jsem z útulku jezevčíka který má ochrnutý nohy a má vozíček, chtěla jsem mu pomoc. Mamka říkala, že jezevčíka ne, že jsem moc hodná, ale že ne, že je na ní moc malý a rozmýšlela jsem se dlouho a došla jsem ke kolii. Doma máme 2 border kolie není s nimi problém psy mají rádi a jsou s nimi bez komplimentů. Když jsem včera koukala na inzeráty psů tak jsem pak zjistila že se mamka koukala a když jsem se já na ni otočila tak rychle otočila hlavu a nic neříkala. A předtím řekla jenom ne na jezevčíka a k tomu že když už tak jinýho. Mám našetřených pár peněz 1500 Kč vím není to moc ale chci se i zeptat sousedů jestli by neměli nějakou práci se kterou bych jim mohla pomáhat a něco málo si přivydělat nechci to hodit na mamku a mám kočku o kterou se starám a mamka ví že bych se postarala myslíte že mám šanci a mohla bych ho dostat, toho pejska bych si ale koupila až po prázdninách jelikož jedu na tábor nebo po táboře na dovolenou jedeme v Česku takže by s námi klidně mohl jet, děkuju za odpověď.

  holka, 12 let, 25. dubna 2018

  Ahoj,
  bohužel nedokáži odhadnout, jestli ti tví rodiče skutečně další psa povolí. Pokud už máte doma dva psy, možná už jim třetí pes bude připadat jako zbytečnost, výdaje a starosti navíc. Ale třeba ti dalšího pejska skutečně povolí, když uvidí, jak zodpovědně k němu přistupuješ. Nicméně opravdu nedokáži odhadnout, jak se ve finále rozhodnou. Zkus si s nimi o tom promluvit, řekni jim své argumenty, vyslechni jejich a určitě dospějete k nějakému řešení.
  Přeji ti hodně štěstí!
  Bára

  Zvířata - pes

  Ahoj Alíku.
  Za jak dlouho rodí pes? Jako myslím tím za kolik měsíců?

  holka, 14 let, 26. dubna 2018

  Toto můžeš snadno zjistit, když zadáš „březost feny“ do vyhledávače. Zjistíš, že v průměru trvá březost 63 dní. Záleží na rase a velikosti fenky. Wikipedie uvádí údaj 58 - 68 dní.