Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alík radí dětem

  Na otázky odpovídají

  pracovníci Modré linky, psycholožky BáraV a Péťa, poradenské centrum Locika, MUDr. Jiří Staněk, MVDr. Přemysl Rabas, bojovníci proti kouření z projektu Nekuřátka, vědecký novinář Pragmatik a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze děti mladší 15 let.

  Zvířata - pes

  Ahoj Alíku.
  Potřebuji poradit.
  Máme stěně border collie jak už jsem psala a je mu skoro 3 měsíce.
  Ale doma máme britskou vykastrovanou kočku, která na něj vrčí jak zvuk puštěné motorové pily a prská na něj a nechce se s ním s kamarádit , vždycky ho musíme držet aby mu něco neudělala !!!!!!! Je totiž větší něž naše kočka !!
  Takže chci poradit , protože ho budem mít doma jen do půl roka a to je ještě hodně dlouhá doba a potom pujde na zahrádku !!
  Prosím odepište.

  holka, 14 let, 7. dubna 2018

  Ahoj, z tvého dotazu není jasné, jakou radu vlastně potřebuješ.
  Píšeš, že tvá kočka nemá ráda nový přírůstek v rodině a to štěňátko. Pokud by šlo o pejska, který má být stále doma, pak bys měla uvažovat o nějakém ideálním způsobu, jak zvířátka naučit, aby spolu vycházela.
  Tvůj pejsek ale bude, jak píšeš, po nějaké době žít venku v boudě. Domnívám se, že v tomto případě postačí držet obě zvířata odděleně. Štěňátko drž ve svém pokoji a kočku tam nepouštěj. Když budeš brát štěně k miskám na krmení, tak kočičce zamez do míst, kde právě hafík baští, přístup. Budeš-li si hrát seštěnětem v obývacím pokoji, pak nech kočku v dětském pokoji...
  Nezapomeň ale ni na potřeby kočičího kamaráda. Také si s tebou chce hrát a mazlit se. ;-)

  Zvířata - pes

  Ahoj poradno.Už od malička chci psa ale máma s tátou mi ho nechtějí dovolit.Protože nemáme zahradu,nebudeme mít na pejska čas a pán který nám pronajímá byt nám to nedovolí.Ale já si pejska tak přeju!Nevím co mám dělat pomozte!

  holka, Ťapka2008, 10 let, 8. dubna 2018

  Ahoj z Modré linky,

  umím si představit, že po pejskovi toužíš. Z toho, co píšeš, se však zdá, že pro pejska nemáte vhodné podmínky, to se nedá nic dělat, a je potřeba se s tím smířit.
  Můžete ale s rodiči hledat jiné možnosti. Třeba nějaké sousedy, kteří Ti pejska rádi půjčí anebo dokonce uvítají, když ho občas pomůžeš vyvenčit, vyčesat či něco podobného. Možná, když se s rodiči zamyslíte, přijdete spolu i na jiné možnosti.

  Hezké dny Ti přeje
  Modrá linka

  Zvířata - pes

  ahoj. tento dotaz je ohledně mého psa. byla to fenka nějak špatně skočila a šlo to sní skopce. nedokážu se smířit stím že jí navždy uspali. každou noc brečím. poradíte mi? uspali ji 27.3 2018 předem děkuji za odpověď

  holka, 9 let, 29. března 2018

  Když nám odejde náš zvířecí kamarád, je to vždycky velice smutné. Nikdy na pejska nezapomeneš, ale bolest a smutek bude časem stále slabší. Převažovat budou vzpomínky na pěkné chvíle, které jsi se svým pejskem zažila.
  Uspání pejska bylo jistě nutné, měl jistě veliké bolesti a nebylo mu pomoci. Pokud by tvůj psí kamarád nedostal injekci, která ho uspala navždy, pak by velice dlouho trpěl on, ale trpěla bys i ty. Musela bys sledovat, jak ho vše bolí, jak nemůže chodit. Díky bolestem by přestal přijímat potravu a pomalu by umíral. Takto odešel ve spánku a nic necítil.
  Velikým pomocníkem od smutku ze ztráty pejska je nový pejsek. Budeš se mu muset věnovat, dát mu lásku a vše, co měl tvůj první pejsek. To ale neznamená, že na svého starého kamaráda zapomeneš. Zkus požádat rodiče, věřím, že ti nového pejska pořídí.

  Zvířata - pes

  Ahoj Alíku.
  Máme štěně 3 měsíce border collie vlastně je to s něčím křížený ale nevýme s čím, domníváme se , že s labradorem. Právě bych se chtěla zeptat jestli bude hunaty jako je máma borde collie začíná se mu chlupatit srst jako border collii, je totiž hodně podobný na jeho mámu, mámá je čistá border collie. .....

  holka, 14 let, 4. dubna 2018

  Ahoj,
  těžko říct, jak bude tvůj pejsek vypadat. Ono je to tak i u dětí. Až čas ukáže, na kolik se bude dítě v dospělosti podobat otci či matce.
  Nejdůležitější je výchova. A to u dítěte i u štěňátka. ;-)

  Zvířata - pes

  Ahoj Alíku, už půl roku máme pejska, ale je rok starý a jmenuje se Matylda. Jenže ona je od mého strejda, který na ni neměl čas. Ona je hrozně bojácná, stačí mačkat flašku a ona se začne třást strachy. Je pravda, že byla týraná ( ne u mého strejda, ale jako malé štěně). Navíc je neskutečně mazlivá, ale fakt hrozně. Je to kříženec borderkolie a německého ovčáka. Ona vznikla jako takový omyl na chovné stanici borderkolií a ovčáků přes plot a tam se k ní chovali zle, tak si ji vzal může strejda a pak my, ale asi jí to nějak poznamenalo. Jak ji mám nějak odnaučit toho strachu a tak. Teď jsme týden na horách a ona je doma s babičkou a tak moc nás chce, že první dva dny ani nejedla. Nechtěla ani na procházku je na nás úplně závislá. Jak ji to odnaučit?

  Áďa, 13 let, 9. března 2018

  Ahoj z Modré linky,

  je moc fajn, že se snažíš postarat o Vašeho pejska. To nejdůležitější je, abyste ji měli rádi. Domnívám se, že aby si zvykla nejen na Vás, ale třeba i na babičku, aby Vám ji mohla hlídat, je důležité k babičce jezdit, případně aby babička jezdila k Vám, abyste co nejvíce času trávili všichni společně. Může si tak zvyknout na to, že je v bezpečí nejen s Vámi, ale i s babičkou. Nejsme tu však odborníci, více poradit by Vám mohli například veterině, nebo někde na cvičáku. Existují i knihy o cvičení psů, časopisy pro chovatele, pořady v televizi, kam byste si možná mohli zkusit zavolat. Domluv se tedy s rodiči a zvažte, jakou možnost byste chtěli využít.

  Přejeme spoustu hezkých chvil s Matyldou,

  Modrá linka

  Zvířata - pes

  Ahojky. Uz dlouho si preju psa. Kdyz jsem byla mala tak jsme psa meli ale byl stary a umrel. Ja bych chtela mit psa a mam vsechno zjistene ale tatka je porad proti... ach jo co s tim mam delat??? Ja se tatky taky tak trochu bojim...

  holka, 12 let, 3. února 2018

  Ahoj,
  chápu, že jsi smutná. Přeješ si pejska, ale rodiče nesouhlasí.
  Zeptala ses tatínka, proč pejska nechce, když jsem před časem pejska měli?
  Víš, ono není jednoduché mít pejska a pejsek navíc stojí každý měsíc dost peněz. Potřebuje granule či konzervy, očkování a další lékařsou péči, někteří pejsci potřebují pravidelně stříhat.... A dalším problémem je čas.
  Je možné, že rodiče měli pejska již v době, než ses narodila. Po tvém narození nechali doma pejska dožít, ale uvědomovali si, že se mu již nestíhají věnovat tolik, kolik by chtěli a kolik by si pejsek zasloužil. Proto se rozhodli, že si zatím dalšího pejska nepořídí.
  Dalším úskalím je, že s pejskem nemůžeš jezdit tak snadno na dovolenou, jako je tomu bez pejska. Obzvláště do zahraničí je to komplikované.
  Zkus požádat o nějaké menší zvířátko jako je křeček, morčátko apod. Když se o takového malého tvorečka budeš vzorně starat, tedy pokud ti ho rodiče dovolí, tak můžeš po roce argumentovat tím, že starání o pejska také zvládneš.

  Věřím, že najdeš odvahu a s tatínkem si o důvodech, proč nechce pejska, popovídáš. Snaž se jeho důvody pochopit.

  Zvířata - pes

  Ahoj. Dneska mi zemřel pejsek- jezevčík dlouhosrstý. A nevím jestli mám rodičům říci, aby mi koupili nového pejska, hned dnes, nebo mám počkat. Poradíte mi??

  holka, 11 let, 28. ledna 2018

  Ahoj, to záleží především na tobě. Pokud ti nový pejsek pomůže překonat smutek, pak určitě rodiče o nového pejska popros. Je ale také možné, že potřebuješ nějakou dobu čas pro překonání smutku ze stráty psího kamaráda. Každý to máme jinak.
  Věřím, že se rozhodneš správně a brzy smutek překonáš.

  Zvířata - pes

  Ahoj Alíku, už asi rok řeším problém s tím že nemůžu mít psa.. Už jednoho máme 13 let a je nemocný, kamarád by mu nevadil. Pamatuji si přesné datum kdy mi rodiče psa slíbili. Bylo to 3.3. 2017 a říkali mi že pes by mohl být okolo mých narozenin, tedy v září. No a je tady už nový rok. Furt přemlouvám a stále nic.. Po večerech brečím a už si doopravdy nevím rady.. Jezdím do útulku a o psech vím opravdu všechno. Zajímám se o ně od mala a pojedu i na tábor se psy, ale táta mi říká že ne, že jeden pes stačí a jsou s ním problémy. Co jsem tak pochopila tak se jen bojí, že bych se o toho psa nepostarala.. Přijde mi to jako hloupost nejen že mi je 14, ale spíš mě mrzí že mi nevěří a nedá mi ani šanci, možnost si zkusit. Už jsem z toho zoufalá.. Nevím co mám dál dělat.. Prostě máme jednoho psa a přesto vlak nejede.. Skoro nikdo moji situaci nechápe, hlavně to proč ho chci když už jednoho máme... Pejska si přeji už doopravdy od mala.. Nikdy jsem neměla moc kamarádů a tak chci alespon toho psího, který by mě pochopil a byla bych štastná. Naučil by mě zoodpovědnosti a tak. Doufám že mi s mým problémem pomůžeš, protože si fakt nevím rady. Moc děkuji.

  holka, 14 let, 8. ledna 2018

  Ahoj,

  líbí se mně a chci ocenit, jak si jdeš za svým. Nepřemlouváš jenom stále rodiče, aby Ti opatřili dalšího psa, ale chodíš do útulku, o psy se zajímáš, máš informace, pojedeš na kynologický tábor. To vše je důležité a nepochybuji o tom, že Tvou snahu vnímají i Tví rodiče. Pokud Ti přesto dalšího psa neopatří, mají zřejmě svůj důvod, o kterém se Ty nezmiňuješ. V péči o psa se většinou střídá několik členů rodiny, jeden člověk je dost málo (nemoci, prázdniny, jiné akce....) a to rodiče jistě ví. Možnost si to zkusit vlastně neexistuje, psa už pak nejde vrátit, kdyby to nešlapalo. Jistě, někteří lidé to dělají, ale pro pejska je to špatné. Rodiče mají pravdu i v tom, že jeden pes stačí, je-li navíc nemocný, musí se péče znásobit a vydání za veterináře rozhodně nejsou zanedbatelná a mohou udělat díru do rodinného rozpočtu. Pokud Ti rodiče dalšího psa neopatří, nelze dělat nic jiného, než vyčkat do doby, až budeš mít svou domácnost a takové věci si budeš rozhodovat sama.

  Pes Ti lidskou společnost při nejlepší vůli nahradit nemůže, stejně jako Tě nemůže naučit zodpovědnosti. Ani pochopit Tě pejsek nemůže, není vhodné dávat psovi lidské vlastnosti. Zodpovědnosti za svého psa se musíš naučit sama a raději dříve, než budeš dalšího pejska mít.

  Modrá linka

  Zvířata - pes

  ahoj je mi fakt líto naseho peiska on sel o kolo nejakej jinej pes a ten nas skocil na plot a ten co sel o kolo tok ho kousl do packy a ten nas ma tet 6 stehu proc on proc ne ja???????? :(((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((

  holka 8 let, 26. prosince 2017

  Ahoj,
  chápu, že je ti líto, co se stalo, ráda bys svému psovi pomohla a ještě radši bys byla, kdyby se tato příhoda nikdy nestala. I když je to samozřejmě smutné, takové věci se zkrátka někdy stávají. Ačkoli tě to trápí, můžeš se utěšovat tím, že se nestalo něco horšího. Tvůj pejsek bude jistě brzo v pořádku a bude běhat stejně jako dřív. Časem pozapomeneš i ty na nepříjemné pocity, které jsi ohledně této příhody zažívala. Přeji ti, aby to bylo co nejdříve a užívala sis se svým psem samé radostné chvíle.
  Měj se hezky!
  Bára

  Zvířata - pes

  Zdravím,
  už delší dobu přemýšlím nad tím, že bych si koupila pejska, konkrétně rasu Shiba Inu. I když je známý jako velmi starostlivý a milý pejsek, od chovatelů jsem zjistila, že to je velmi tvrdohlavá rasa. A ve videích je zobrazována často jako velmi agresivní.
  Nechci aby můj pejsek byl zlý.
  Dá se tomu zabránit?

  holka, 14 let, 23. prosince 2017

  Ahoj,
  bohužel nejsem odbornice na psy a nemůžu ti proto zodpovědně říci, do jaké míry je chování této psí rasy ovlivnitelné a jakými vlastnostmi se tito psi vyznačují. Je ale určitě dobře, že před pořízením psa přemýšlíš i o těchto aspektech. Je vidět, že se k této otázce stavíš zodpovědně a přemýšlíš o všech důsledcích. Zkus si promluvit s nějakým zkušeným chovatelem a informovat se o tom, do jaké míry můžeš vlastnosti typické pro tuto rasu formovat a změnit. Určitě se dočkáš i dalších užitečných tipů, které při výběru svého pejska budeš moci uplatnit.
  Přeji ti hodně štěstí a spoustu radosti s novým psím kamarádem.
  Bára

  Zvířata - pes

  Dobrý den,Tato otázka kterou vám položím bude pro někoho nejspíš směšná, ale přála bych si pejska..Ale rodiče nechtějí!Je mi už skoro 12 a myslím si že bych se o něj byla schopna postarat no a musím dodat že to je velká investice ...Vím že mi s tímto problémem nepomůžete ale co už..Mám otázku..Nevíte jak je mám přemluvit aby mi toho pejska aspon na Vánoce koupili?Myslím si že pejsek je skvělý kámoš a můžeš mu vše povědět a on se neurazí jako skoro všichni ostatní lidé..Fakt už hrozně dlouho si ho přeji..Ale nesplní se mi to!Teda aspon si to myslím..Vánoce roku 2015 nebo 16 jsem pejska dostala a jmenoval se Rockye čte se:Roky ,ale musely jsme ho prodat 1.Byla jsem menší 2.Neuměla jsem se o něj postarat 3.Kousal nábytek atd.. A od té doby pejska nemám *PŘEJI HEZKÝ DEN* ̈A předem děkuji za odpověd.

  Leontýna3, 30. listopadu 2017

  Ahoj,
  chápu, že si velmi přeješ psa, ale troufám si tvrdit, že v tvém případě bude asi dost složité přemluvit rodiče, aby ti ho k těmto Vánocům koupili. Sama píšeš, že vloni nebo předloni jsi už jednoho pejska dostala a neuměla jsi se o něj postarat, proto jste ho museli dát pryč. Rok či dva jsou velmi málo a i když je samozřejmě možné, že jsi za tu dobu vyspěla a už bys péči o něj zvládla, tví rodiče udělali v tomto ohledu nepříjemnou zkušenost a dost možná jim bude trvat několik dalších let, než ti dají znovu šanci.
  Zatím můžeš uvažovat o tom, jak je přesvědčit, že už jsi schopná převzít zodpovědnost a o psa se skutečně sama postarat. Můžeš chodit venči pejsky sousedům, přihlásit se jako dobrovolnice do útulku, nebo vymyslet jiný způsob, jak se cvičit v péči o psy. Buď ale trpělivá a nečekej, že se postoj tvých rodičů změní za pár týdnů. Pokud pejska skutečně chceš a je to tvé velké přání, možná budeš muset vytrvat i několik let a trpělivě rodičům dokazovat, že už jsi zodpovědnější a zralejší a dokážeš se o pejska postarat.
  Přeji ti hodně štěstí!
  Bára

  Zvířata - pes

  Ahoj tenhle dotaz se sem moc nehodí ale..
  Máme doma psa..Když jsme si ho pořídili tak jsme měli v úmyslu ho nechat venku jako předešlého psa..Ale protože byla malá a utíkala pryč tak byla vevnitř..Pak byla zima a bylo nám líto dát ji ven no a pak už nechtěla ona protože není zvyklá být sama..
  Poslední dobou se mi zdá že hrozně přibrala. Vždycky měla okolo 6 kg a teď má skoro 9kg.. Její výška je 31 cm..
  Myslím si,že by mohla předčasně umřít a nebo bude nemocná..Moje babi má psa a ten má fakt velkou nadváhu ale ta má nějakou nemoc..Prosím poraďte mi jak jí mám pomoct.. Je to malej knírač a napůl jezevčík..

  holka, 13 let, 6. listopadu 2017

  Ahoj z Modré linky,

  je hezké, že máš starosti o svého psa a chceš mu - tedy jí pomoct. Jestliže máš obavy o její zdraví, je dobré nebýt na to sama a svěřit se někomu ze svých blízkých, v tomto případě nejlépe svým rodičům, protože je to váš pes. Nejsme tu odborníci na zdraví zvířat, nemůžeme Ti tedy poskytnout odbornou radu. Obecně asi platí to, co u lidí - hlídat její příjem potravy a zajistit zdravý pohyb. Více by Vám mohl poradit zvěrolékař.

  Přejeme klidnější dny Tobě i Tvému psovi.
  Modrá linka

  Zvířata - pes

  Ahoj Alíku,
  tahle poradna je vážně skvělá a dáváte vážně dobré rady, tak bych se vás taky ráda na něco zeptala. Už od malička si hrozně přeji psa. Nejprve to pořád mí rodiče nějak zamlouvali, a já byla malá, takže za chvíli jsem nad tím jenom pokrčila rameny a šla dělat zase něco jiného. Teď když už jsem starší, mě to trápí a pořád nad tím přemýšlím. Pejsky naprosto zbožňuju. Chodím venčit psa od jednoho známého, vždycky je to procházka tak na dvě hodiny. Občas když děda potřebuje, ujmu se i jeho pejska. Chodím venčit často pejsky do útulku, a vždycky jásám když slyším že nějaký můj „svěřenec“ našel nový domov. Mám doma asi tisíc knížek o psech, protože mě to všechno hrozně baví. Všechny moje kamarádky vždycky říkají, že jsem takový pejskař bez psa. Ale s rodiči se nedá hnout. Vždycky když se s nimi dohaduju, skončí to stejně odmítnutím. Jsem pak hrozně smutná a někdy i trochu brečím. Zkoušela jsem už snad všechno. Jejich problémem prý není to, že bych nebyla dost zodpovědná, moc dobře ví že o psa se dokážu postarat. Na známky si stěžovat taky nemůžou, jsem na gymplu a mám skoro samé jedničky. Prostě nechcou mít psa v bytu. Nemyslím že tohle by byl nějaký problém. Některá psí plemena jsou dokonce do bytu určená. A nikdy jsem neřekla že bych chtěla nějakého rotvajlera, který by se neměl v bytu dobře. Když je pes zvyklý od malička, může být v bytě i ten rotvajler. Navíc máme největší byt z celého paneláku - 4+1. Prosím poraďte mi. Je to moje největší přání. Díky, Alex

  holka, 12 let, 7. listopadu 2017

  Ahoj,
  z tvého dopisu cítím obrovskou touhu a očividně pro splnění svého přání děláš úplně všechno, co se dá. Líbí se mi i to, že se snažíš najít cestu k jiným psům a vymyslet náhradní řešení, když ti rodiče nechtějí psa dovolit doma. Bohužel rozhodnutí, zda budete mít psa, závisí především na tvých rodičích a oni v tomto ohledu budou mít poslední slovo.
  Zkus se s nimi pobavit o tom, proč psa doma nechtějí a jaké jsou jejich důvody. Třeba byste společně dokázali vymyslet, jak jejich námitky a obavy vyřešit. Pokud ale i přes to budou trvat na tom, že psa doma nechtějí, bojím se, že se s tím budeš muset smířit a počkat ještě pár let, než budeš mít vlastní domácnost.
  Přeji ti hodně štěstí!
  Bára

  Zvířata - pes

  Ahoj už od svých 4 let si přeji psa. Od 6 let si na něj sama šetřím abych rodičům dokázala že věci zvládnu i sama a že mám trpělivost. Mamce doma vždycky se vším pomůžu a pravidelně si uklízím pokoj. Starám se i o babiččina psa, který mě nemá moc v lásce nevím co sem udělala špatně. S babičkou si třeba hraje ode mě se nechá tak akorát vyvenčit a párkrát pohladit, nic jiného. Každé Vánoce nebo narozeniny jsem si přála vždycky jen a jen psa a nic jiného. Nikdy jsem ho nedostala. Ani žádné jiné zvíře. Co mám dělat abych rodiče nějak přemluvila? :c

  holka, 12 let, 25. září 2017

  Ahoj z Modré linky,

  z toho, co píšeš, je vidět, že o psa skutečně stojíš a umíš pro své přání hodně udělat. To každý ve Tvém věku nedokáže.
  Jak rodiče přemluvit, to Ti úplně poradit nemůžeme. Nevíme, z jakého důvodu Ti rodiče psa pořídit nechtějí. Důležité je s nimi mluvit. Vyjadřovat své přání, ale také slyšet jejich důvody, proč nechtějí. Někdy, bohužel, nedostaneme všechno, co si přejeme. I kdyby Ti rodiče psa nechtěli nebo nemohli pořídit, je moc fajn, že si umíš našetřit peníze, pomáhat doma a starat se o psa babičky. To vše je důležité i pro Tebe, je vidět, že se v životě neztratíš a budeš se o sebe umět postarat. A také o psa, až si ho pořídíš Ty sama. Možná ale, když budeš s rodiči o svém přání mluvit, snažit se pochopit jejich důvody a hledat možnosti, zda by to přece jenom za určitých okolností nešlo, jednou ti Tvé přání splní. To však nevíme.

  V každém případě Ti přejeme hezké podzimní dny.
  Modrá linka

  Zvířata - pes

  Ahoj Alíku,
  už dlouho si přeji psa. Před dvouma rokama jsem říkala rodičům, že si přeji psa a nic jiného. K Vánocům jsem psa stejně nedostala a to jsem se snažila ze všech sil. Pomáhala jsem se vším, starala jsem se i o taťkovýho psa. Chodila jsem s ním na procházky, i když pršelo a byla zima, padal sníh. Teď se stále snažím, abych mohla mít psa, ale nevím, co dělám špatně. Místo na psa mám, peníze mám také. Nemusela bych mít psa s papírama, stačil by mi pejsek z útulku. Jelikož se znovu budou blížit Vánoce a já stále nechci nic jiného než psa. O psovi mluvím pořád. Stále se starám o taťkovýho psa. Co mám udělat, abych mohla mít pejska? Pes pro mě znamená úplně všechno. Taťkův pes se o mě vůbec nezajímá, je akorát rád, že s ním jdu ven. Ale není tak nadšený, jak kdyby ho venčil páníček. Už nevím, co mám dál dělat.

  holka, 14 let, 10. srpna 2017

  Ahoj, zkus se přímo rodičů zeptat, proč ti pejska zatím ještě nepořídili. Jistě nějaký důvod mají - finance, stávající pejsek jiného nesnese apod.

  Pejsek v rodině má rád všechny členy „své smečky“ - tedy tvé rodiny. Věř, že má pejsek, kterého označuješ jako tatínkův, rád i tebe. Zkus si s pejskem více hrát a nedávej mu najevo, že ON není ten TVŮJ oblíbený a vysněný pejsek. Pejsek tvé pocity vnímá a možná ho svým postojem k němu i zraňuješ.