Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alík radí dětem

  Na otázky odpovídají

  pracovníci Modré linky, psycholožky BáraV a Péťa, poradenské centrum Locika, MUDr. Jiří Staněk, MVDr. Přemysl Rabas, bojovníci proti kouření z projektu Nekuřátka, vědecký novinář Pragmatik a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze děti mladší 15 let.

  Zvířata - pes

  Ahoj aliku, potřebuju se na něco zeptat. Máme 4 psy, ale jeden nám v lednu zemřel (kříženec jezevčíka), protože byl tlustý a měl šelest na srdci, a potom mu selhaly i ledviny. Celou rodinu to zasáhlo. A teď nám zůstali 3, beauceron, bigl a Akita inu. Akorát ten bigl je taky tlustej a já se tě chci zeptat, když je ten bigl vykastrovanej a nemá moc pohybu, jestli by se s tím ještě dalo něco dělat, jako jestli by mohl ještě zhubnout, když mu je 8 let. Je mi ho moc líto, protože je pořád uvázanej a nemá pohyb. Můj pes je ten beauceron a má taky 9 let a je zdravej a má 35 kg, což je dobrý. Je to můj mazel a poslechne mě na slovo, akorát když s ním jdu na procházku, tak vidím, jak ten chudák bigl je uvázanej, protože neumí poslouchat a je na ostatní psy zlej, hlavně na tu naši akitu. Přemýšlela jsem, že bych si ho mohla brát na vodítko, když jdu se svým psem. Ti dva se snesou, protože bigl je holka a beauceron je pes. Jenže já nevím, jestli by mu to pomohlo k tomu, aby zhubl. On je od mala tlustý, protože je vykastrovanej a ještě k tomu ho rodina strašně přežírá. Mimochodem váží cca 25 kg, na bígla dost. Tak co myslíš, je šance, že by zhubl? Předem děkuji za odpověď, chci mu pomoct.

  holka, 15 let, 28. srpna 2017

  Pochopitelně zhubnout pejsek může. Jsou různé druhy krmiva pro pejsky s nadváhou. Doporučuji ti se na takové krmivo zeptat pana veterináře, kam s pejskem chodíte.
  Dále bych ti doporučila začít pejska učit poslušnosti a to nejlépe na cvičišti pod vedením odborníka. O tomto kroku se ovšem poraď s rodiči.
  Venčení bych ti zatím doporučila bez jiného pejska. Vyvenči toho svého a pak druhého s nadváhou. Ten bude potřebovat opravdu hodně pohybu, ale v místech, kde jiné pejsky zatím potkávat nebude.

  Zvířata - pes

  Ahoj
  Jmenuji se Kateřina a strašně dlouho si přeji psa. Je mi 14 let a chodím do deváté třídy. Mám jeden problém. Pokaždé, když jsem se ptala mamky, jestli můžu mít psa, tak mi řekla zeptej se taťky na mě to není. Když jsem tedy zašla za taťkou, tak mi řekl, že ani ne za rok půjdu na střední a, že se mi nebude starat o nějakýho vořecha. Jenomže já mám vybranou školu, která není daleko a je i s maturitou, což vyhovuje mamce. Je tu, ale ještě jeden důvod. Taťka má psa, je mu 9 let, což je na něho dost. Chodím za ním ven, protože bydlí venku v kotci. Ale on o mě nemá zájem. Vždy, když k němu přijdu tak odejde a jde pryč. Ještě teď začala škola a mě to dělá ještě těžší. Ve škole jsem uzavřená do sebe, skoro s nikým nemluvím. Ve škole se snažím mít dobré známky, aby mě vzali na střední školu, ale je tam učitelka, která mě nesnáší a u ní nejde mít dobrý známky a je to zrovna u matematiky. Také se snažím každou sobotu jezdit do blízkého útulku venčit pejsky. Každou sobotu jim věnuji 2 hodiny. Na pejska mám věci, mám vybrané granule, prostě všechno. Dostávám kapesné, ze kterých bych kupovala granule. Když bych jezdila na střední, tak bych s ním šla ráno ven a dala mu najíst. Až bych přijela ze školy šla bych s ním znovu ven a věnovala se mu. Potom bych měla čas na učení. Všechno bych zvládala v pořádku. V červnu mám 15 narozeniny a k patnáctinám si mohu vybrat věc za 12 tisíc. A to bych chtěla psa. Kdybych dostala štěňátko, tak bych ho přes prázdniny vycvičila. A rozhovor s rodiči se bojím, že na mě budou křičet. Posílám rodičům obrázky a videa pejsků. A nic. Bez psa mi je na nic, cítím se smutná. Pejsek pro mě znamená všechno. Byl by můj jediný kamarád.

  holka, 14 let, 5. září 2017

  Ahoj,
  v historii tvých dotazů vidím, že už jsi se na nového psa ptala třikrát. Jednou jsem ti odpovídala já a jednou pracovníci Modré linky. Je mi líto, že ti rodiče nechtějí psa povolit a rozumím tvým argumentům tak, jak jsi je popsala. Oceňuji i to, jak jsi vytrvalá a snažíš se. Chápu, že po psovi velmi toužíš, ale obávám se, že už ti nemůžeme říci a poradit nic víc, než už jsme ti napsali.
  Snad se jednou postoj tvých rodičů změní. Přeji ti hodně štěstí!
  Bára

  Zvířata - pes

  Ahoj Alíku
  Už dlouho si přeji psa. Před dvouma rokama jsem říkala rodičům, že si přeji psa a nic jiného. K Vánocům jsem psa stejně nedostala a to jsem se snažila že všech sil. Pomáhala jsem se vším, starala jsem se i o taťkovýho psa. Chodila jsem s ním na procházky ikdyž pršelo a byla zima, padal sníh. Teď se stále snažím abych mohla mít psa, ale nevím co dělám špatně. Místo na psa mám, peníze mám také. Nemusela bych mít psa s papírama, stačil by mi pejsek z útulku. Jelikož se znovu budou blížit Vánoce a já stále nechci nic jiného než psa. O psovi mluvím pořád. Stále se starám o taťkovýho psa. Co mám udělat abych mohla mít pejska ? Pes pro mě znamená úplně všechno. Taťkův pes se o mě vůbec nezajímá, je akorát rád že s ním jdu ven. Ale není tak nadšený jak kdyby ho venčil páníček. Už nevím co mám dál dělat.

  holka, 14 let, 10. srpna 2017

  Ahoj,
  dovedu si představit, jak moc si přeješ svého vlastního psa a je vidět, že by ses o něj dokázala postarat. Už jsi pro to udělala opravdu hodně - pomáhala jsi, venčíš taťkovi jeho psa, přeješ si ho k Vánocům a také jsi našetřila peníze. Vlastně mě už moc víc nenapadá, co bys mohla ještě udělat.

  Jednou z možností je vážně si o tom promluvit s rodiči a zeptat se jich, zda by vůbec připustili možnost, že dalšího pejska doma mít budete. Protože pokud jsou rozhodnuti že ne, Tvoje snaha by byla marná. Možná bys mohla také zjistit, co přesně bys měla udělat, aby Ti pejska dovolili. Můžeš si promluvit s každým zvlášť, abys zjistila, zda je některý z rodičů psovi víc nakloněný a ten se potom může stát Tvoji podporou u druhého rodiče. Někdy také jako přímluva funguji prarodiče - babička nebo dědeček, třeba by Ti s přemlouváním mohli pomoci, nebo Ti dokonce mohli dát pejska jako dárek k Vánocům sami.

  Jestliže rodiče nakonec nepovolí, nezbývá než se s tím smířit, ale stále je dost možností, jak se psy být - třeba chodit pomáhat do útulku nebo někomu ze sousedů, který třeba péči o psa nestíhá či nezvládá. Až budeš dospělá, bude jen na Tobě, zda psa mít budeš či ne a rozhodování bude jednodušší.

  Přejeme Ti, aby vše dobře dopadlo.
  Modrá linka

  Zvířata - pes

  Ahoj, moc, moc, moc bych chtěla německého ovčáka. Mamka ho ale nechce ale taťka jo. Ale taťka s námi nebydlí. Mamka říká psa jenom na léto. Ale v létě není schopná mi ho koupit. Prosím pomoc.

  holka, 11 let, 25. srpna 2017

  Ahoj,
  chápu tvoji touhu po psovi. Z tvého dopisu je patrné, jak velmi bys ho chtěla. Bohužel nerozumím tomu, že ti maminka slibuje „psa jenom na léto.“ Znamená to, že ti ho koupí v létě, nebo že si ho například na léto můžete půjčit?
  Obávám se však, že konečné rozhodnutí budeš muset nechat na své mamince. Je sice možné, že tvůj tatínek proti psovi nic nemá, ale vzhledem k tomu, že píšeš, že s vámi nebydlí, nebude se o něj starat, ani mu poskytovat nutné zázemí. Jen tvá maminka tedy může posoudit, zda máte doma dostatečné podmínky pro tak velkou rasu, jako je německý ovčák. Jestli máte dostatek času, abyste se mu mohli věnovat a dostatečně ho vycvičit.
  Můžeš se s maminkou pobavit o tom, proč psa nechce. Možná se bojí, že se o něj nebudeš starat, nebo má právě strach z tak velkého psa, který potřebuje také značné zázemí a pozornost. V takovém případě můžeš zkusit navrhnout koupi nějaké menší rasy. Pokud se však maminka rozhodne, že pro chování domácího zvířete nemáte doma příhodné podmínky, budeš muset její rozhodnutí respektovat. Pes znamená velký závazek a spoustu povinností navíc pro celou rodinu a možná se na něj jednoduše maminka necítí. A i na tento postoj má právo a ty bys ho měla respektovat.
  Přeji ti hodně štěstí!
  Bára

  Zvířata - pes

  Ahoj Alíku,
  Potřebovala bych poradit,strašně si přeju psa,jenže bohužel moje maminka má alergii na skoro všechny zvířata,už jsme o tom mluvili tak 1000x,ale vždycky jsme skončili u toho že má alergii,co ale nechápu je že měla jako malá 3 psy,a její mamce to zřejmě nevadilo,tak jestli by byl problém ho teď mít,mamku chápu,chtěla jsem si ho vzít tajně ale teď mě napadlo že bych mamce přitížila,ona sice ví že bych se o něj starala ale prostě alergie to nedovolí,a nechce být pořád na prascíchje z nic unavená...
  Myslíš že by existoval způsob,jak zmenšit působení alergenů?děkuji moc za jakoukoli radu, a přeji hezký den.

  holka, 13 let, 28. června 2017

  Ahoj,
  je mi líto, že má Tvoje maminka alergii. To je ale bohužel velmi závažný důvod, proč si psa skutečně nebudeš moci pořídit. Je sice možné, že jako malá neměla maminka se zvířaty problém, ale alergie se může vyvinout i v průběhu života a bojuje se s ní jen velmi obtížně. Bohužel se ve většině případů dají její projevy jen mírnit, ale nedaří se alergii zcela odstranit.
  Správně píšeš, že tajné pořízení si psa není řešení, protože i kdyby se Ti to podařilo před rodiči utajit (o čemž ale dost pochybuji), mohla bys mamince způsobit vážné zdravotní komplikace. Bohužel je to někdy tak, že člověk i přes veškerou snahu nemůže dostat to, po čem touží. A maminčina alergie je skutečně vážný důvod, který je potřeba respektovat.
  Zkuste se pobavit o tom, jestli bys nemohla mít nějaké jiné zvíře, o které by ses starala, a které by Tvé mamince nezpůsobovalo zdravotní problémy.
  Držím Ti palce.
  Bára

  Zvířata - pes

  Ahoj Alíku
  Můj táta má psa. Dříve se o něj hodně staral. Ale dnes to tak není. Spíše se starám o jeho psa já. Nevadí mi to starat se o něčího psa. Tak jednoho dne jsem se zeptala jestli můžu mít vlastního psa. Nedopadlo to tak jak jsem si myslela. Začal se mě hned ptát kde jako psa chci mít, kdo se o něj bude starat... Já jsem řekla, že mám vybrané místo kde by pes mohl být a starala bych se o něj sama. Jenomže hned začal říkat, že se o psa nedokážu postarat a rozhovor skončil. Stále nechápu proč nemůžu mít psa když se poslední 2 roky starám o jeho psa. Podle mě by vůbec nevadil psovi další kamarád. Pes je starší a psy má rád. Všechny potřeby pro psa mám. Máme dokonce i zahradu. Mamce jsem návrh sdělila a souhlasila. Jenomže táta to neschvaluje a je proti. Jak mám přesvědčit ? Pokud řešení není tak to přijmu. Děkuji

  holka, 13 let, 12. června 2017

  Ahoj,
  z Tvého dotazu je patrné, že o psa hodně stojíš, přemýšlíš nad tím a k celé záležitosti přistupuješ zodpovědně. To je skvělé. Zkuste si s sednout s oběma rodiči a každý přednese své argumenty. Vyslechni si, proč je Tvůj tatínek proti a pak mu můžete s maminkou konkrétně vypočítat, co všechno pro vašeho současného psa děláš, jak s ním pomáháš a co všechno obstaráváš. Vysvětli mu, proč bys chtěla dalšího psa a proč je pro Tebe důležité, abys měla svého vlastního. Možná si tatínek ani neuvědomuje, do jaké míry se o vašeho současného psa staráš a když uslyší konkrétní argumenty, změní svůj názor.
  Přeji Ti hodně štěstí.
  Bára

  Zvířata - pes

  Ahoj, rok nebo dva zpátky nám umřel pejsek a já bych si moc přála dalšího, ale mamka mi ho nechce dovolit, říká, že na něj čas nemáme, i když času máme podle mě dost, protože každý den po škole sedím doma u videoher (chodím ze školy zhruba o půl třetí + jdu k babičce na oběd, do večera jsem potom doma)... Naší minulou fenku jsme měli, když mé sestře bylo zhruba tolik, kolik je mi teď. Vím jak se o psa starat, protože jsem s babičkou a jejím pejskem byla i u veterináře a její pejsek mě miluje. Zkoušela jsem i venčení v útulku, ale není mi 18 takže nemůžu venčit... Má pro mě někdo rady? Bez chlupáče nemůžu žít. :( Když jsem zkusila jakékoliv jiné zvíře, odpověď zněla NE. Už nevím co dál dělat..

  holka/kluk, ?? let, 5. května 2017

  Ahoj,

  dovedu si představit, jak moc toužíš po pejskovi a že o tom hodně přemýšlíš. Moc se mi i líbí, že jsi chtěla venčit pejsky v útulku. Na druhou stranu mít psa je vážné rozhodnutí, často na mnoho let a tak i chápu, že rodiče Ti psa nechtějí dovolit. Můžeš je ještě zkusit přesvědčit, třeba nabídnout, že se zlepšíš ve škole, nebo budeš doma pomáhat s něčím, co vaše potěší a budou vidět, že je to Tvoje opravdové přání.

  Z Tvého psaní jsem pochopila, že skoro každý den býváš u babičky, kde pejsek je, můžeš se tedy více starat o něj, někdy si jej půjčit domů a to by byla cesta jak být s chlupáčem, i když rodiče třeba nepovolí ve svém rozhodnutí. Dá se také porozhlédnout v Tvém okolí, kdo by potřeboval pravidelnou výpomoc s venčením pejska, možná nějaký důchodce, nebo třeba zaměstnaný člověk, tak bys mohla alespoň u nějakého pejska blízko.

  Držíme Ti palce, ať se Ti Tvůj sen splní.

  Modrá linka

  Zvířata - pes

  Ahoj Alíku,
  Je mi 10 let a jsem holka
  Chtěla bych bílé štěně Pomeraniana.
  Mámě jsem to řekla ale ta řekla že si to musím probrat s tátou. Jenže já se bojím že si o mě bude myslet že jsem rozmazlená :(. Měla jsem morče a křečka. Morče umřelo kvůli tomu že byla stará a křečka máma dala na balkon a kamarádka zapoměla zavřít klec a vypadl. :((
  O Pomeranianovi vím snad vše! Myslím že bych se psa dokázala postarat protože jsem hlídala týden sestřiného psa a to byla Border Kolie :)

  Pomůžete mi? :(

  Aniiiiiika, 5. března 2017

  Ahoj,

  píšeš, že je Ti deset let a přeješ si štěně. Tu rasu, o které píšeš neznám, ale věřím, že Ty ano, a že touha mít takového psa, je velká.
  Svoje přání si svěřila mamce, ta Ti doporučila probrat to s tátou. Ty máš strach, že si o Tobě táta bude myslet, že jsi rozmazlená.

  Neznám Tvého tátu, ale myslím si, že probrat to s ním není špatný nápad. Pokud o toho psa opravdu moc stojíš, asi nebude jiná cesta než to tátovi říci. Napadá mě, že se můžeš na rozhovor s ním dopředu maličko připravit. Třeba si sepsat vše pro a proti, tak aby viděl, že jsi o tom přemýšlela, Můžeš třeba vyrobit i knížku o milovaném pejskovi, s ilustracemi. Sama píšeš, že by ses o psa dokázala postarat, tohle všechno a ještě další podrobnosti můžete s tátou, a třeba i za přítomnosti mámy probrat a uvidíš. Možná by v přemlouvání pomohl i někdo další z rodiny, na koho táta dá.

  Rodiče někdy potřebují k takovému rozhodnutí čas, pes je živý tvor a jeho pořízení je opravdu velké rozhodnutí, často je to změna pro celou rodinu.

  Zkus ve svém přání vytrvat, i to může být pro rodiče známka toho, že jsi trpělivá a že víš, co chceš.

  Držíme palce,

  Modrá linka. www.modralinka.cz

  Zvířata - pes

  Ahoj Alíku. Je mi dvanáct.

  V létě nám zemřela fenka. Byla velká a nevychovaná, ani jsem ji neudržela.

  Chtěla bych dalšího psa. Vím toho o psech hodně, čtu si o nich knížky, chodím na fóra apod. Miluju psy!

  Nejvíc by se mi líbila šeltie.Mám spoustu volného času, nemusím se ani moc učit do školy, abych měla dobré známky, i když jsem na gymnáziu. Mám jen dva kroužky, ale klidně bych se jich vzdala. Mívám čas od 14:00-21:00(i s úkoly,cca) a chodila bych s ním klidně na dvouhodinové procházky, ráno před školou taky, o víkendu celodenní...

  Jenže rodiče říkají, že budu zklamaná, že je to drahé, že je to velká zodpovědnost. Já jsem zodpovědná, perfektně se starám o spoustu zvířat.A i kdybych zklamaná byla, já ho neodhodím.A drahé to sice je,ale já bych se obešla bez spousty věcí!

  Venčím jezevčíka známým, ale není to takové.Jak rodiče přesvědčit,že mě neomrzí?Udělám cokoli...Díky za odpověď

  Ahoj,

  přeješ si psa, ale rodiče mají jiný názor. Jak přesvědčit rodiče, víš nejspíš Ty lépe než já, vždyť své rodiče znáš (já nikoliv) a tak bys nejlépe měla vědět, jak na ně. Můžeš požádat o pomoc a podporu někoho z rodiny, kdo je pro Tvé rodiče autoritou, s takovou osobností se spojit a společně se snažit rodiče přesvědčit.

  Tvá touha po zvířeti vypadá upřímná a opravdová, i máš dobré známky, ale rodiče možná mají své dobré argumenty, proč psa nechtějí. Pokud se Ti názor rodičů nepodaří vyvrátit, tak s tím nic nenaděláš. Sama už sis ostatně dokázala najít náhradu, venčíš známým jezevčíka. Člověk nemá nárok na všechno, co si přeje mít. Naopak, co si teď musíš odříct, toho si později budeš mnohem víc vážit. Pokud rodiče názor nezmění, nezbude Ti, než počkat, až povedeš svou vlastní domácnost a pořídíš si svého vlastního psa, o kterého se dokážeš sama postarat ve všem všudy, tedy i po finanční stránce.

  Přejeme Ti příjemné chvíle se psy, které na svých cestách potkáš.
  Modrá linka

  Zvířata - pes

  Ahoj Aldo, moc bych si přála pejska-boloňského psíka-fenku a chci aby byla bílá. Už ale máme zvířata andulku a dvě kočky-jednu má sestra. Pomáhám mamce vždy s čištěním klece, s krmením koček a tak. Máme velkou zahradu a nemáme tam nic ostnatého ani jedovatého.Když byla moje mamka malá moc si přála pejska ale bydlela v bytě a rodiče byly rozvedený takže nemohla psa. Mamka mojí mamky jí vždy říkala:Až budeš mít svůj baráček měj si psů kolik chceš. Mamce se to ale nesplnilo. Nikdo z rodiny není alergický. Vždy když jdem na procházku snažím se vyvenčit babičce pejska-Daisy. Moje sestřenice bydlí společně s babičkou a nestarají se o ní, Daisynka je tlustá počůrává se a není vychovaná už s ní nebyly měsíc na procházce ale já ano. Mám spoustu volného času a dokážu to udělat se psem tak že mě poslouchá na slovo. Štěně si přeju k vánocům a vím jaké to je nést za něj zodpovědnost. Když začnu o štěněti mluvit s mamkou tak mě vyslechne a říká že si to taky takhle představovala. Je normální že se dívám asi 5× za den na stránky prodej štěňat.

  FilipovaTerezka, 7. července 2016

  Ahoj Terezko,

  věřím, že opravdu hodně toužíš po pejskovi. Často se stává, že když je člověk hodně zaujatý nějakou myšlenkou, tak se jí nemůže zbavit a věnuje jí hodně času. Třeba jako Ty při sledování stránek o prodeji štěňat. Přijde mi fajn, že o tom otevřeně mluvíš s mamkou, možná že až nastane ten správný čas, pejska si pořídíte. Oceňuju, že se staráš o babiččinu Daisy - jednak jí to může prospět, jednak se i Ty můžeš naučit víc o psech a užít si společnost čtyřnohého přítele. Je vidět, že přemýšlíš o podmínkách, do kterých byste případně psa přivedli - to je důležité. 

  Přejeme Ti, aby ses pejska dočkala, ať už dříve, nebo později, 

  Modrá linka http://www.modralinka.cz

  Zvířata - pes

  ahoj aliku,chtel by sem si koupit pejska le mamka nechce.ma dve rybky miluji zvirata sem vegeterian takze se nemusi bat ze se nebudu starat take alergii nema a nikdo v rodine .prosim rekni my co mam delat.uvazuji ze si ho asi koupim ze starsim brachou a privedu ho domu a mamka me z nim vihodid nebude moc takze si ho nechame ale nevi ci to je dobry napad.predem dekuji anonym 12

  amigo127, 18. února 2016

  Ahoj,

  na to, jak přesvědčit rodiče, kteří nechtějí doma pejska či jiné zvířátko, se tady v poradně ptá více dětí. Chápu, že bys chtěl psa a je mi symaptické, že máš rád zvířata a chtěl by ses o to své dobře postarat. Musím se však i trochu zastat rodičů - Tvou mamku neznám a nevím, jaké má důvody, proč Ti psa nechce dovolit, ze zkušeností však vím, že spousta rodičů ví o velkých nárocích, které chov psa provází - jednak je nutný čas pro péči, taky peníze (jídlo,vybavení, veterinář...), starosti o jeho zdraví, o to, kde ho umístit, pokud byste jeli pryč, atd. A i když bys jistě část těchto povinností obstaral, leccos by zůstalo i na mamce a možná prostě už další starosti do svého života přibírat nechce. Každopádně se s ní o tom můžeš zkusit znovu pobavit, vyslechnout si její důvody, říct jí ty svoje... Není pravdou, že by mamka nemohla "vyhodit" z domu psa, kterého si přivedeš. Může se docela dobře stát i to, že řekne, že ho doma nechce a odvézt ho např. do útulku. Což by jí přineslo starosti a mohla by se na Tebe proto i nazlobit. 

  Cestou, jak přijít k psovi, by pro Tebe mohlo být trpělivě mamku přemlouvat, nebo si najít ve svém okolí někoho, kdo psa má a s kým by ses o péči mohl podělit. Taky, až budeš starší a budeš mít svou domácnost, můžeš si do ní pořídit psa, jakého si budeš přát.

  Hezké dny Ti přeje
  Modrá linka http://www.modralinka.cz

  Zvířata - pes

  Ahoj Aliku atd....

  Moc bychom si s bráchou přáli bišonka nebo boloňského psíka. Jenže to má jeden háček. Už asi víš, nač narážím. Je to mamka. Už jsme ji mockrát prosili,ale ona nepovoli. Říkala, ze jedeme na dovolenou a neví kdo by nám ho hlidal. Ukazují ji různé inzeráty se psy nebo hlídací inzeráty ale nic... take říka,že bychom se o neho ztarali jenom chvilku a pak ne .mámce vůbec nevadí, ze by pes šel do bytu... a teď k věci :

  •Nevíš, co máme dělat???

  Pokud nám ho nedovolí,tak si napíšeme na Vánoce. Ale je to dlouhá doba. Nejlépe by bylo,kdybychom si pejska vzali někdy v srpnu.

  Díky za odpověď

  ADELEROSE

  AdeleRose, 27. června 2015

  Ahoj Adelerose,

  rozumím tomu, že bys chtěla pejska. S podobným přáním se svěřuje spousta dětí. Rozumím ale i Tvé mamce, která má obavy, že starost o pejska bude na ní. To je totiž bohužel častá zkušenost rodičů. Můžeš se s mamkou zkusit dohodnout, že jí dokážeš, že se o něco dokážeš starat. Třeba o kytku. A můžeš s tím začít teď o prázdninách. Kdo ji bude zalévat, když nebudeš doma? Kdo ji zaleje, když budete pryč i s rodiči? Pejsek potřebuje chodit nejméně 2x denně ven a každý den musí žrát ? to jsou starosti, které si Tvoje mamka pravděpodobně dělá. Bylo by fajn, aby sis je také uvědomila a dokázala mamce, že o tom přemýšlíš a že spolu s ní budeš hledat řešení. Možná by to mamku mohlo přesvědčit. Pokud ne, můžeš se zkusit nabídnout někomu, kdo psa má, že ho budeš venčit, starat se o něj, když odjede nebo bude nemocný. Nebo pokud máte třeba někde poblíž útulek, můžeš chodit pomáhat tam. 

  Přejeme Ti prima prázdniny
  Modrá linka http://www.modralinka.cz

  Zvířata - pes

  Ahoj Alíku! Stršně bych si přála psa. I moje máma. Jenže je tu jeden problém. Bydlíme v bytě a nemáme nikoho blízkého, kdo by se o pejska mohl starat (babičku mám na slovensku a děda bydlí v Chodově u Karlových Varů). Tátova přítelkyně psa má, jenže a bydlý v Lounech a jezdíme k ní asi jednou za měsíc. Chtěa bych pejska k narozeinám, už jsem napsala i přání o něj. Nevíte ja mamku a taťku přemluvit, aby mi dovolili pejska? Předem děkuji

  PS: už mám morčátko

  Pejsánek hoka 10 let, 20. června 2015

  Ahoj,

  mít pejska je přáním mnoha dětí, je fajn mít doma dalšího živého tvora. Současně je to i velká odpovědnost - aby se i pejsek mohl těšit z bydlení s vámi, je důležité se na něj dobře připravit a pak dobře postarat. Což není jen tak. Pravidelné venčení, krmení, výcvik, veterinární péče... to vše pes potřebuje. Nevím, jak to máš vše promyšlené, nakolik jste tyto praktické věci probraly i s mamkou. Můžeš si pro začátek půjčit nějakou knížku o péči o psa, vypsat z ní, co je potřeba zařídit, a jak to zvládnete právě u vás. Taková příprava může být jedním z argumentů, jak mamku a taťku přemluvit. Aby viděli, že o pejska u vás bude dobře postarané a nebude strádat. Někdy také mívají rodiče obavy, že se jejich dítě o domácí zvíře přestane časem starat a péče pak zůstane na nich. O tom, že jsi zodpovědná a o psa se vydržíš starat, je můžeš přesvědčit třeba tím, že si budeš svědomitě plnit své úkoly, neutečeš i od nepříjemných činností, a bude se na Tebe dát spolehnout. 

  Pěkné dny Ti přeje
  Modrá linka http://www.modralinka.cz

  Zvířata - pes

  Ahoj,to co děláte je super.K dotazu.Jsme holka,Je mi 14let,chodím do 8.třídy.Moc si přeji psa(9let),nebojte se že jsem jedna z těch co řeknou"chci psa" a nic o tom neví.Zažila jsem babičky psa a pomáhala s péčí o něj,teď pomáhám tetě se psem.Zjišťovala jsem kolik stojí krmivo,potřeby apod.Umím psy cvičit,vychvávat,socializovat.Chodím pomáhat do útulku a na cvičák.Vím co znamená starat se o živé zvíře.čas bych měla-ráno hodinu ven,po škole14:30-21h.S rodiči jsem na toto téma mnohokrát konverzovala.Ale máma mi řekla,že psa nechce protože:"to je moc velká zodpovědnost,stojí to moc peněz,človek se na něj moc upne a pak je to velká ztráta když umře,člověka to moc omezuje"Jako, neříkám že by to nebyla pravda,ale pes žije15let a to je docela dlouho,omezeni-stejně skoro nikam nejezdíme a když tak by jel s námi.:DA jo, samozdřejmě že je to těžké,když umře,ale všichni jednou umřeme.A táta psa nechce vůbec.Mám šanci je přemluvit?Pokud ano,jak?Prosím,moc se snažím-nejde to.Předem děkuju - otázka upravena poradcem

  Péťa-holka, 14 let (8.třída ZŠ), 18. dubna 2015

  Ahoj Peťo,

  pokud se ptáš na šanci rodiče přemluvit, mám-li být upřímná, z toho, cos napsala, si myslím, že ta šance je docela malá. Táta psa nechce vůbec, máma je sice ochotná se na to téma bavit, nicméně má spoustu pro ni pádných a významných argumentů, proč doma psa nechce. Sama asi vnímáš, že to jsou dost velké překážky. Samozřejmě "naděje umírá poslední", jak se říká, ale je také dobré "stát nohama na zemi". Přijde mi, že víš co chceš a umíš si za tím jít, o psech už toho dost víš a máš i praktické zkušenosti. Proto věřím, že si tu svou cestu k vlastnímu psu můžeš najít někdy později, až nebudeš na rodičích tolik závislá.

  Hezké dny (nejen) se psy Ti přeje
  Modrá linka http://www.modralinka.cz

  Zvířata - pes

  Ahoj všichni. Už několikrát jsem do této poradny psala a vždy jsem měla stejné téma - pes. Doma máme kočku, 2 křečky a rybičky. Kočka je taťkův miláček a proto se o ni stará on, ale já mu samozřejmě pomáhám. O křečky se starám sama, zvládám je a už se vážně lépe mít nemohou. O rybky se starám také já. Doma se snažím pomáhat co nejvíce. Známky u mě vůbec nejsou problém, na vysvědčení samé 1. Ať říkám co říkám, nikdy mi psa nedovolí. Už jednou jsme měli Yorkšíra, ale ten zemřel v 1,5 roce kvůli vážné nemoci a ještě k tomu měl od malička nemocné zadní nohy, tahal je za sebou. Oni mi ho nechtějí dovolit z toho důvodu, že se bojí, že to dopadne stejně. Obrovské výdaje, zdravotní potíže atd. Pořád jim říkám, že teď už si dáme pozor od koho kupujeme, že já se o něj zvládnu postarat, mám plno volného času a našetřené peníze, ale vůbec nic nepomáhá. Jsem jedináček, takže jsem přes týden věčně doma sama, babička hlídá sestřenici a rodiče jsou v práci. Co mám rodičům říct aby změnili názor? :(

  Mizzuri, 18. února 2015

  Ahoj z Modré linky,

  přemýšlím o tom, že Tě asi hodně trápí neústupnost rodičů a také o tom, co víc Ti ještě můžeme napsat, když už se na tuto poradnu obracíš poněkolikáté se stejným tématem. Bohužel odpověď na Tvou otázku neznáme. Můžu napsat jen to, co k podobným dotazům píšeme a co jsme nejspíš napsali i Tobě - můžeš rodičům vysvětlit své důvody, vyslechnout si jejich, hledat různá další možná řešení, která by byla přijatelná pro obě strany. Někdy je však také zapotřebí smířit se s tím, že věci nejdou přesně tak, jak bychom chtěli.

  Hezké dny Ti přeje
  Modrá linka http://www.modralinka.cz