Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alík radí dětem

  Na otázky odpovídají

  pracovníci Modré linky, psycholožky BáraV a Péťa, poradenské centrum Locika, MUDr. Jiří Staněk, MVDr. Přemysl Rabas, bojovníci proti kouření z projektu Nekuřátka, vědecký novinář Pragmatik a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze děti mladší 15 let.

  Zvířata - pes

  Ahoj.Dlouho chci psa.Kamarády v okolí&ve svém věku nemám.Mám 2 kamarádky-Jolču(znám 4 roky)&Verču(znám rok)Vídáme se jen o prázdninách.Psi ve mé vidí přiroz.autoritu-jakýkoli pes se mi ihned podřídí&poslouchá mě(dobrovolne).3psi jsem.zachránila od utrácení(agrese)Opět jsem se odhodlala rodičům říct své prani.Napsala jsem dopis.druhý den jsme na téma pes konverzovali.Mama rekla,"kdyby bylo na mě je mi to jedno.Bojím se abys nebyla zklamaná"(Dnes jsme s mamkou znovu mluvily na téma pesAle máma řekla:Jako mé je to jedno,ale vydrží ti to měsíc"(není pravda)"No a za necelý dva roky jdeš na střední školu.Tam si najdeš nějaké kamarádky &budete chtít po škole nakupovat&co pes?My máme práci&pes tu pak bude chudák do večera sám.Možná bys vydržela se o něj starat,ale pak bys nemohla nikam-po škole hned domů-to by tě nebavil "(po psovi toužím tak zde udělám cokoli).A případná kamoska by chodila se mnou venčit :D.a když by nechtěla?=smůla,pes má přednost.Jak přemluvit?O psech&péči vím hodně.pa - otázka upravena poradcem

  -rostanda-, 10. února 2015

  Ahoj z Modré linky,

  je vidět, že o pořízení psa hodně přemýšlíš a také jsi už o všem začala mluvit s rodiči, zdá se dokonce, že máma není úplně proti. To je prima, mám rovněž pocit, že se na celou věc díváš odpovědně, to se mi líbí. Ono totiž pořízení psa odpovědnou volbou opravdu je a je třeba zvážit, co vše může přinést. Napadá mě, že pro přemluvení rodičů může být důležité ukázat, že jsi nad situací a tím, co vše může být s péči o psa nyní i v budoucnosti spjato, přemýšlela - můžeš si připravit argumenty a plán na různé situace (jak se o něj budeš starat, co budeš dělat, když bude nemocný apod.). Můžeš třeba i nabídnout (pokud máš úspory) finance na jeho koupi či péči. Takové rozhovory je možné opakovat, reagovat při nich na připomínky rodičů, vnímat také jejich obavy. Pokud je někdo, kdo by Tě mohl podpořit (prarodiče, teta, strýc), můžeš do vyjednávání zapojit také tyto blízké. Důležitou roli hraje rovněž čas, tedy to, že Ti Tvůj zájem nějakou dobu vydrží.

  Přejeme splnění Tvého snu,
  Modrá linka http://www.modralinka.cz

  Zvířata - pes

  Ahoj poradno. Mám problém-chci psa. Už jsem sem jednou psala jako holka+pes :) takže si to můžete najít a patří to k so e. No mám celou tu péči tak nějak promyšlenou, rozpoctene finance do začátku a vůbec přečtěte si tam to.Ale když jsme si o tom povídali,tak rodiče řekli, že možná, spíš jo. Ale den prostředníka narozeninám mi máma oznámila, že na psa můžu zapomenou.Prý je s tím moc starostí a za chvíli jdu na střední. Jo je pravda ze za chvíli jdu na střední, ale určitě bych to zvládla, nemusim se moc učit, stačí mi 30minut.
  Tak předem děkuju. Ahoj

  petra, 13 let, 23. ledna 2015

  Ahoj z Modré linky,

  když navážu na naši předchozí komunikaci, musím znovu zdůraznit, že rodiče jsou zodpovědní za chod domácnosti a je tedy na nich, zda psa povolí. Jestliže nesouhlasí, je třeba to přijmout. Co mě napadá k Tvé situaci je, že si můžeš s mamkou v klidu popovídat o tom, že jsi měla dojem, že souhlasit bude, proč tedy změnila názor. A na to, co Ti odpoví, potom můžeš reagovat, jak to vnímáš Ty. Jestliže i přesto máma nebude souhlasit, platí to, co jsme psali v naší předchozí odpovědi.

  Navíc se zmiňuješ, že na tom nejste jako rodina finančně moc dobře. Péči na psa za 15 let života jsi spočítala na cca 30 tisíc. Tvůj výpočet je dosti podhodnocený, a to i kdyby povinné poplatky hradila babička.

  Hezké zimní dny Ti přeje Modrá linka http://www.modralinka.cz

  Zvířata - pes

  Ahoj poradno,
  Tak mám dobrou zprávu,i když vám to bude asi jedno. Po nekolika radách tady u vas se mi povedlo napůl přemluvit naše,ale už je to spíš jo :D...Akorát mám ted víc než dotaz spíš žádost o váš názor.Jde o to,že jsme si o psech včera povídali a mamka řekla že se hlavně bojí abych nebyla sklamaná(protože čekám že bude muj nej.kamarád a bude mě poslouchat a vše bude dokonalý)..Myslíte že je vetší pravděpodobnost že mě nebude mít tolik rád(když většinou bude spíš s rodiči-já musím do školy(rodiče jsou většinou 1doma a druhý v práci)??Na kolik % si myslíte že to bude dobrý a budu spokojena?
  Taky záleží aby táta něměl alergii,protože ho svědí oči když je v kontaktu s králikem(ale to není psí srst).Jak ho přemluvit aby si udělal testy??
  Omlouvám se za chyby a děkuju.PS: prosím odpovězte. Pejska chci a mooooooc a vím o tom vše a tak ale vážně se bojím aby mě měl rád.... Ani mi nebude vadít když nebudu uplne ta 1..... ten vůdce, ale potřebuju(a chci)aby mě poslouchal/a(a dobře :) )pa

  -rostanda-, 5. ledna 2015

  Ahoj Rostando (Rošťando?),

  děkujeme Ti za podání dobré zprávy a věř, že nám to vůbec není jedno. Zpětná vazba (tedy to, že jsi nám dala vědět, že to u vás vypadá dobře) od našich klientů je pro nás velmi důležitá. Zdá se, že Ti rodiče pejska přislíbili, Ty teď máš jen obavu, zda Tě bude mít rád. Myslím, že toho se vůbec bát nemusíš, pejsci jsou velmi věrní a tak, jak oni dokážou dávat najevo svou radost třeba z návratu svého "pána" či jiného člena "jeho smečky" domů, to nikdo jiný neumí. Když se budeš k pejskovi dobře chovat, budě Tě za to mít rád, pokud o něj navíc budeš také pečovat, tedy dávat mu pít čistou vodu, dávat mu krmivo, chodit s ním ven na dlouhé procházky, jistě o jeho přízeň nebudeš muset nijak bojovat. Ovšem pravdu má maminka v tom, že pejsek nemusí být vůbec dle Tvých představ. Je lepší si nic moc nepředstavovat dopředu, i když pokud koupíte nebo opatříte štěně, to není těžké si hned zamilovat.

  Myslím, že tatínka nemusíš přemlouvat, aby navštívil alergologii, jistě to sám udělá, pokud bude mít nějaké potíže. Předvídat, na kolik procent budeš spokojená, to věru neumíme, nejsme žádní mocní čarodějové a nevlastníme skleněné koule či zázračná, mluvící zrcadla. Já myslím, že budeš spokojená na tolik procent, kolik si sama dovolíš.

  Přejeme Ti úspěšný celý nový rok a hodně radosti s pejsky.
  Modrá linka http://www.modralinka.cz

  Zvířata - pes

  Ahoj
  Jsem holka,je mi 13 let-chodím do 8.třídy.Chtěla bych psa.Vím,není to lehké,není levný,spousta práce a času,...vše vím a počítám s tím.Rozpočetla jsem to- mohla bych se mu věnovat prac.dny-14:50-21:30(samozřejmě jsem počítala s ukoly apod.(v úterý máme odpolky do16h)+celé víkendy.Ale naši psa nechtějí,vlastně nikdo,jediný kdo se mnou soucítí je babička.Mám králíka.Máma argumentuje tím že se o něj nestarám,ale zamysleme se,kdybych se o něj nestarala nežil by již 8rokem,že?:-)Péči má.Máma mi řekla že když si tátu přemluvím tak klidně,ale táta se nedá přemluvit,debata na téma pes ho nezajímá,fotky psů přehlíží,.odpověď je vždy NE!A máma se taky bojí že až budu na gymplu tak nebudu stíhat.A také peníze-jsme na socialce.Babča navrhla,že by pes byl na ni a že by platila poplatky.A já už mám do začátku našetříno.Kdyby jsme psovi např.nekupovali moc hraček(vyrobila bych je)a měl by základ potřeb,tak by to fungovalo.Počítala jsem to-cca30tis/15let.CO SI O TOM MYSLÍTE?JAK RODIČE PŘEMLUVIT?

  holka+pes :), 1. ledna 2015

  Ahoj,

  z toho, co píšeš, se zdá, že máš péči o psa docela promyšlenou. To je dobrý základ. Ovšem nezbytnou podmínkou pro pořízení domácího mazlíčka je souhlas všech členů rodiny, rodičů zejména. Ti totiž mají za vaši domácnost hlavní zodpovědnost a jejich rozhodnutí ohledně zvířat doma je zapotřebí respektovat. Někdy mohou rodiče názor změnit, právě pokud vidí opravdový zájem, že jsi na všechny nesnáze s chovem psa připravená, že se chováš i jinak zodpovědně, apod. Nicméně pokud by ani pak psa doma nechtěli, nezbývá, než se s tím smířit a třeba počkat na dobu, až budeš mít svou vlastní domácnost a do té si psa pořídit.

  Hezké dny Ti přeje
  Modrá linka http://www.modralinka.cz

  Zvířata - pes

  Ahoj vsichni,Díky za to co děláte.
  Chci psa.Už strašně dlouho(cca 9let)Nejradši bych nějakého křížence z útulku,střední velikosti.Hrozně me baví prace se psy a výcvik a mám je rada.Cvicit cizi psy neni tak super.Jenže máma ta by se ukecat nechala,i to sama řekla, ale táta ne.Nechce psa a nechce ani rici co proti nim ma.Napadlo me,ze vyhledam pomoc u babci,ta mi pomůže přemluvit mámu a společně prekecame tatu. Ale máma se boji vydaju.Nedivim se.Nemame vysoky prijem(pod 15 000/měs.)Chapu to,ale vzdala bych se vsech novych veci pokud bych je nutne nepotrebovala a vsechny penize co bych ziskala bych usetrila.Pry je to drahe a ja nerikam te ne.Ale chci psa.Nasi za psem vidi jen starosti a zbytecné peníze navic.Mam i kralika a staram se o nej-jasne kdyz jsem ve skole a dojde mu voda tak muji nedoplnim kdyz to nevim ale jinak bych rekla ze ma peci dost kvalitni. Me hlavne štve ze vsichni mit psa smeji,jen ja ne.Kamoska ma podobnou situaci(finance)a bude mit uz 2psa
  Prosim,nejake rady&tipy? - otázka upravena poradcem

  Holka, Peta 13let, 16. listopadu 2014

  Ahoj Peťo,

  Tvé touze po psovi rozumím, také je miluji. Rozumím ale i námitkám rodičů. Psa nelze srovnávat s králíkem, pes potřebuje nesrovnatelně více času a tím i energie, a také mnohem víc peněz, pes skutečně není levnou "záležitostí". A co teprve, a to se, bohužel, stává, když onemocní. To je pak otázka tisíců. A také nestačí na péči o psa jeden člen rodiny, to by nikdy nikam nemohl odjet, záleží tedy na přístupu všech členů rodiny, kteří se v péči budou navzájem střídat, a to i tehdy, pokud bys Ty byla tou hlavní pečovatelkou.
  Srovnávat se s jinou rodinou bys neměla, každá rodina funguje na jiných principech a má svá pravidla, která členové (ne)dodržují. Tvůj táta by ovšem měl řádně zdůvodnit, co má proti psovi v rodině. Na vás ostatních zase je, abyste jeho připomínky zvážili dřív, než tátu "přehlasujete". Aby to pak nedopadlo tak, že byste stále slyšeli: "Vždyť jsem vám to říkal."
   Mít psa znamená na takových 15 let změnit život a podřídit jej tomu, co potřebuje pes. A to Ti bude už 28 let a budeš kdo ví kde. Jaké rady a tipy máš na mysli, nevím. Zda tip na psa, nebo na to, jak na tátu. To je celkem ve vaší rodinné režii, já tátu ani Tebe a mámu neznám, píšeš, že by pomohla i babička. Rada? Komunikovat, komunikovat a zase komunikovat. Doma mezi sebou, vysvětlovat si navzájem své postoje.

  Přejeme Ti, ať se v rodině dokážete dohodnout.
  Modrá linka http://www.modralinka.cz

  Zvířata - pes

  Ahoj Aliku,kdysi jsme měli dva pejsky,jenže jsme je museli dát pryč kvůli rodičům pořád se hádali a nakonec je mamka vyhodila.:( Já jsem šla do útulku a dala je tam po měsíci si je někdo vzal,takže jsem ráda,že se snad mají dobře.:)Ani nevíš jak moc mám ráda pejsky,chodím je třeba venčit do útulku,čtu si o nich na netu atd. A tedkon to vypadá,že se rodiče rozvedou a bude sami s mamkou..A mě se zachtelo mít zase po dlouhé době pejska o kterého bych se pečlivě starala!:) Jenže pořád mamku přemlouvam jenže ona musí mít pořád nějaký argumenty a přitom vím,že by to šlo..:( Poradis mi prosimte jak ji přemluvit..:l Musí to přeci nějak jít já přeci nechci kvůli její "zamounenosti" být bez nejlepšího přítele:) A chtěla bych jorksirka..musela bych si teda na něj vydělat cca 5000 je to poněkud hodně,ale tolik tahle rasa stojí a fenka stojí ještě víc,ja bych si na to určitě vydělala.:) A ma další otázka zní,že bych chtěla napsat spousta novin do alikonoviny,ale vůbec nevím jak to udělat..:( Děkuju - otázka upravena poradcem

  Filuze-14let, 27. září 2014

  Ahoj Filuze,

  ano, mít pejska je určitě fajn. Chápu ale i Tvou mamku, protože mít zvířátko, je starost (i finanční) navíc. Zkus vymyslet něco, na čem bys mamce mohla dokázat, že se opravdu o pejska úplně sama postaráš. Budeš třeba mít na starosti zalévání květin, případně mladšího sourozence nebo tak podobně. Také při nějaké klidné chvíli, kdy mamce s něčím pomůžeš, můžeš znovu projevit své přání. Rozhodnout ale musí mamka, která je zodpovědná hlavně za Tebe a teprve potom případně také za zvířátko.

  Přejeme, ať se Ti s mamkou podaří domluvit ke spokojenosti Vás obou,
  Modrá linka http://www.modralinka.cz

  Zvířata - pes

  Ahoj aliku, mám veliký problém.. Už mám dost toho, jak se lidi chovají ke psům.. a tak se chci zeptat, jestli by nějak šlo abych Jim pomohl.. na peněžní dary nemám.. je tu jeste jeden problem.. JE MI JENOM 13! Nevis jak bych psum mohl pomoci? děkuji

  Anonymous, 14. června 2014

  Ahoj z Modré linky,

  je moc fajn, že TI záleží na psech. Pomáhat můžeš především svým příkladem, tedy tím, jak se Ty sám ke psům budeš chovat. Můžeš také mluvit o tom, že se Ti nelíbí, jak se lidé ke psům chovají, se svými kamarády, ve škole třeba můžeš mít nějaký referát o psech, o tom, jak se k nim chovat, jak je možné jim pomoci. Také bys mohl zkusit přemluvit spolužáky, abyste si nějakého pejska "adoptovali" - tedy přispívali na nějakého pejska v útulku. Případně můžete podporovat nějaký útulek. Vím, žes psal, že nemáš peníze. Můžeš se ale zkusit domluvit s rodiči, že by Ti na takovou hezkou věc něco málo dali. A když každý ze třídy (nebo alespoň několik z vás) dá málo, bude z toho více. Další možností je, stát se dobrovolníkem v nějakém psím útulku. Chodit tam pomáhat.

  Přejeme Ti hezké dny
  Modrá linka http://www.modralinka.cz

  Zvířata - pes

  Ahoj Alíku, již jednou jsem ti psala ohledně tématu týkajicího se psa. Naši mi ho nechtěli dovolit. Táta je neustále proti, ale mamka ustoupila. Dovolila mi psa za samé jedničky na jakémkoliv vysvědčení- tím myšleno za rok, za dva , v pololetí prostě kdykoli. Jenže já jsem žačka chodící na gymnázium, která měla v pololetí 5 dvojek sice mám vyznamenání, ale je nad mé síly mít samé jedničky. Nyní my vychází 4 dvojky, ze kterých opravím max. dvě. Miluji zvířata. Není to tak, že jsem najivní malá holčička, která si myslí CHCI PSA JEN TAK. Jsem holka potřebujicí kontakt se zvířaty. Míním tím, že já psi ale i obecně všechny zvířata miluji natolik, že jsem schopna všeho jen pro to abych mohla zvířatům pomoc. Jen chci dotat s mámou není řeč. Je mi 12 let. Moc prosím o pomoc. Děkuji PSOMIL

  PSOMÍLEK 12 LET, 3. května 2014

  Ahoj z Modré linky,

  rozumím Ti, že bys ráda měla psa. Bohužel mít psa, není jen tak, musejí s tím souhlasit všichni členové rodiny. Píšeš, že jsi pro zvířátka ochotná udělat cokoli - můžeš tedy zkusit mít samé jedničky, jak si přála mamka. Jestliže dokážeš mít vyznamenání, na samé jedničky bys to vytáhnout mohla. Možná že ne v tomto školním roce, ale v tom příštím, když se na to budeš soustředit. Jinou možností, pokud rodiče psa povolit nechtějí, a Ty máš zvířátka tak ráda, je domluvit si nějaký biologický či zoologický kroužek, venčení psa sousedů či kamarádky, starání se o něčí zvířátko. A jednou za čas si s rodiči popovídat o možnosti mít pejska nebo zvířátko nějaké jiné.

  Přejeme Ti hezké dny
  Modrá linka http://www.modralinka.cz

  Zvířata - pes

  Ahojky Alíku chtěla bych štěně od mojí kamarádky (rasa shit-zu) jenomže mamka a taťka štěně nechce . Že prý jedně,,někdy,, venkovního psa a až budu starší tak za 10 let. Teď mám 11. Ale kamarádka má štěňátka teď. Ale mamka ho nechce doma to je právě ten problém jak ji mám přesvědčit ? Vim že bych se musela o stěně dobře starat ale mamka mi už moc nevěří že se moc nestarám o mé morče že když ho musí krmit taťka . :-( ale jinak se na mě dá zpolehnout. Co mám dělat když je to domácí pes ? Už ho chci tak 1 rok a teď když je příležitost že by mi ho dala kamarádka ? Ale prostě i tak mi ho nechtějí dovolit někdy taky třeba zlobím a to si vždycky pokazím že pak řeknou prostě ne. Předem díky za odpověď. J.

  Ahoj Jano,

  rozumím tomu, že stojíš o pejska, je to fajn mít čtyřnohého kamaráda. Chápu ale i Tvé rodiče. S domácími mazlíčky je to složité, zvláště, pokud mají žít v domácnosti, musejí s jeho přítomností souhlasit všichni. Potom je to skutečně dost velká starost. Nejméně dvakrát, spíše ale třikrát denně venčení, u štěňátka i vícekrát, aby pochopilo, že se čůrá venku. Umývání loužiček, něž se to naučí. Velmi časté zametání či luxování chlupů, krmení. O dovolených je třeba brát pejska s sebou nebo sehnat hlídání. Opravdu zvládneš starat se takto o pejska, zajistit si celé prázdniny tak, aby se o něj nemuseli starat rodiče? Jestliže ano, zkus o tom rodiče přesvědčit. Třeba tím, že opět převezmeš zodpovědnost za své morče. Můžeš si také pejska přát třeba k narozeninám, Vánocům. Vím, že kamarádka má pejska teď, Tví rodiče však možná potřebují čas, aby Ti uvěřili. Prozatím můžeš chodit za štěňátky ke kamarádce, třeba se společně s ní o štěňátka starat, abys to natrénovala.

  Hezké jarní dny Ti přeje Modrá linka http://www.modralinka.cz

  Zvířata - pes

  Ahoj poradno,uz dlouho si preji pejska(nejakeho jorksirka) :) jenze rodice mi to nechtej povolit :( ze prej mame doma kralika a vubec se o nej nestarame,tak sem se o nej HODNE zacalo starat,mýt mu klec atd...nedavno sem rekla mamce: jé mami podiv na toho krasnyho pejska takoviho bych taky chtela.A ona mi na to rekla no to zapomen ! Sem z toho hodne smutna protoze ja vim,ze bysme spolu chodili na prochazky atd.oni ho nechtej i kvuli tomu ze chodime do skoly oni do prace a ze by sam doma stekal nez by sme prisli,znicil by nabytek atak..Kamoska ma taky psa a nic takovyho nedela.Mama ma lasku k zviratum,ale tata ne.Prijde mi ze ho nechce k vuli tatovi.Mamka mela sama v detstvi psa kocky morcata a dovi co jeste.Jenze prej : My jsme meli zahradu tak to bylo jiny...Jak je mam preprosit??? Sem bezradna :(( dekuji za odpoved

  pisu po druhy a vy neodpovidate, 12. února 2014

  Ahoj,

  moc bys chtěla pejska, ale Vaši mají jiný názor. Chtěla bys vědět, jak je přesvědčit.

  Chápu, že může být lákavá představa mít vlastního pejska. Myslím, že jsi zvolila dobrou strategii tím, že ses začala starat o Vašeho králíka. Možná to časem rodiče může přesvědčit o tom, že jsi zodpovědná a péči o zvíře zvládneš. Rodiče mají docela rozumné důvody, proč pejska nechtějí. Sama si asi uvědomuješ, že je to docela náročné zvíře, které potřebuje spoustu času a péče. Můžeš se zkusit s rodiči domluvit na tom, jestli by za nějakých podmínek to bylo možné nebo ne.
  Napadá mě také, že se můžeš třeba domluvit s někým ve vašem okolí, kdo pejska má, že mu pomůžeš se o něj starat, venčit ho, ale také si s ním hrát. Můžeš tak být s pejskem v kontaktu, i když ho nemůžeš být doma. Třeba si ho pak sama pořídíš, až už budeš velká.

  Hezké únorové dny přeje

  Modrá linka http://www.modralinka.cz

  Zvířata - pes

  ahojky Alíku a ostatní mám jeden problém hrozně bych si přála Border collii ani né za měsíc mi bude 13 ale nemůžu tatky přesvedčit aby mi ji dovolil v 11 mi říkal že si mám ještě 2-3 roky počkat ale já když vidím borderku tak jsem uplne mimo a kdyz si s ni hraji tak jeste vic bydlime sice v bytě ale hodně velkém 7+kk kdyz počítám chodbu a také už mám skoro všechno
  zkouším ted vlaste být smutná a ani se nezasmát aby mu me bylo líto i když doopravdy jsem teta totiž měla štěnátka a jedno se mi hrozne zalíbilo tak jsem prosila, brecela,atd,ale nedovolil to a pak si ji vzal nejakej pán a ona mu umřela protože ji měl na volno a zabehla mu a prisla domu březí a ted o prázdninách (velkých) umřela na zánet vajecniku tak furt jsem z toho smutná byla jako tak nej kámoška
  a já si přeji jen Border colli protože to štene říkejme jí Abbey byla kříženec vlčáka a kolie ale vlcak se mi moc nelíbi mě se líbí hrozne Border collie a žádnýho jinýho nechci nechci porad mi nejaky fígli proste cokoliv děkuji!
  - otázka upravena poradcem

  Melissa, 23. ledna 2014

  Ahoj,

  nepíšeš nic o tom, proč Ti psa taťka nechce dovolit, jaké má pro to důvody. To je velmi podstatné pro uvažování o tom, jak změnit jeho rozhodnutí. Dobré je tedy zeptat se ho přímo na několik otázek: Proč Ti nechce koupit border kolii? Co by se muselo změnit, aby Ti byl ochoten ji pořídit? Co pro to můžeš udělat Ty, aby se podmínky změnily? Čím ho můžeš přesvědčit, že jsi schopná a zodpovědná se o pejska postarat? Jak jste na tom finančně   tedy můžete si pejska dovolit? (nejen pořízení, ale i krmivo, výcvik, zdravotní péči a další).

  Nevím, co na Tvého tátu funguje, jistě ho znáš lépe, než já. Někdy pomáhá, když se mladý člověk ujme nějaké zodpovědnosti v domácnosti a řádně ji vykonává, aby rodiče viděli, že je schopen zodpovědně (a dlouhodobě) starat se o svěřený úkol. Protože, když budeš mít pejska, budeš se o něj muset starat, denně ho venčit, když půjdeš brzy do školy, budeš muset vstávat třeba i o hodinu dříve. A právě plemeno, které sis vybrala, většinou vyžaduje mnoho pohybu a péče. Jsi schopná ji zajistit? Jsi ochotná mít denně 2 hodiny volné pro svého psa? Kdo se bude starat o pejska, když budeš na prázdninách nebo nemocná? Kam ho dáte, když pojedete na dovolenou? To všechno musíš zvážit, není to zábava na příští rok, je to závazek a zodpovědnost na příštích třeba 15 let. Možná i o tom Tvůj táta uvažuje. Zkus o tom všem dobře popřemýšlet a o všech těch otázkách pak s tátou znovu promluvit, možná na něj zapůsobí, jak zodpovědně jsi to promyslela a že máš alternativy pro různé varianty. Nepíšeš, co na to máma a jestli by Tě mohla podpořit. Pokud máš v rodině někoho, kdo Tvému nápadu fandí, pak by možná pomohlo, kdybys ho poprosila, aby se za Tebe přimluvil.

  Přejeme spokojenost,
  Modrá linka http://www.modralinka.cz

  Zvířata - pes

  Ahoj
  Mám fenu Bonu. Žiju s ní 9 let a rodiče říkají že umře, ale ona mi přirostla k srdci. Nevím jak bez ní budu žít. Nevím co budu dělat. Prosím poraď mi jak se vyrovnat s tím jak umře. Vždy mi zlepšila náladu. PES JE NEJLEPŠÍM PŘÍTELEM ČLOVĚKA, JE TO VÁŽNĚ PRAVDA.
  Díky Káťa (12) - otázka upravena poradcem

  Říkej mi Táto(Káťo), 15. prosince 2013

  Ahoj Káťo,

  ztráta pejska je vždycky těžká, obzvláště když je to pro nás blízká bytost. Což pro Tebe Bona jistě je. Bohužel je to tak, že pejsci mají kratší život než lidé. A smrt je součástí života. I když je to pro nás těžké, v životě zažijeme mnohé ztráty. A je jediná možnost, jak se s těmito ztrátami vyrovnat - přijmout je. Až nadejde čas Bony, můžeš být s ní, můžeš se s ní rozloučit, někam si vystavit její fotku na památku a zavzpomínat na všechno hezké, co jste spolu prožily. To už Ti nikdo nevezme, je to dar, který jsi od Bony dostala. Je přirozené, že při ztrátě prožíváme smutek. A pomáhá vyplakat ho, mít o svých pocitech s kým mluvit, nebýt na to sami. Když umře pejsek, může pomoci pořídit si jiné štěňátko. Nebude to Bona, ale bude to nový věrný přítel, se kterými můžeš prožít spoustu jiných hezkých chvil.

  Držíme palce, Káťo, abys tuto situaci, až nastane, zvládla, přejeme hezké svátky
  Modrá linka http://www.modralinka.cz

  Zvířata - pes

  Ahoj, Mám doma psa a nevím jak se o něho starat. Prosím porad´ mi. A porad´ mi prosím co mám udělat, když mě kouše. Myslíš, že mi to dovolíš napsat o tom článek? ´Děkuji,

  Ahoj z Modré linky,

  je fajn, že se zajímáš o to, jak se starat o psa. Nejsme tu bohužel veterinární poradna. Můžeš se o tom, jak se o pejska postarat, poradit s rodiči. Pokud se o toto téma zajímáš více, obzvlášť, jestli chceš napsat článek, můžeš si buď pořídit nějakou literaturu - tedy knihy, či si je zapůjčit v knihovně. Nebo si vyhledat informace na internetu, stačí do prohlížeče zadat "výchova psa", "jak se starat o psa", "péče o psa" nebo podobná hesla. Ještě jinou možností je kontaktovat veterinární ambulanci a dohodnout se s nimi, jestli by byli ochotní si s Tebou o tom popovídat.

  Hezké chvíle s pejskem Ti přeje Modrá linka http://www.modralinka.cz

  Zvířata - pes

  Ahoj alíku, Moc si přeji labradorského retrívra. Táta se chce od mamky odstěhovat do menšího bytu s nerušnou ulicí, kde je pár domků a jen tam parkují auta. tatkovi patří dvorek takže by se měl pejsek kde proběhnout. Mamky byt je velice veliký-prostoru dost.Problém je v rodičích.Pejska už jsme měli a museli jsme ho dát pryč. To jsem byla malá- bylo mi pět let. Rodiče mi nevěří že bych se něj starala. Já jsem však velice zodpovědná konala sem sbírky pro útulky a mnoho dalších věcí. Od babičky se hodně učím protože labradora má taky. na pejska mám hodně času a chodila bych s ním na cvičák. Občas ze zoufalství přemýšlím že si pro pejska pojedu tajně. prosím porad... moc dík
  PS: rodiče si myslí, že bych se o něj přestala starat a zůstalo by to na nich ale oni mi nevěří... - otázka upravena poradcem

  Aneta (12), 3. října 2013

  Ahoj 

  rozumím tomu, že si přeješ mít pejska, o kterého by ses ráda starala. Věřím i Tvému odhodlání pečovat o něj. Takový pejsek nejspíš potřebuje, aby ho měli doma rádi. K tomu mě napadá, jestli to je možné, kdyby pro rodiče znamenal spíše starosti. Říkám si ale také, že rodiče pejska domů nechtějí nyní třeba proto, že se táta možná bude stěhovat od mámy. To je velká změna a nějaký čas trvá, než se situace ustálí. Možná by sis o tom všem mohla popovídat s mámou a tátou, zeptat se jich, co by muselo být jinak, abyste si mohli psa pořídit. A taky o tom, zda to jde zařídit a jak. Pejska si do té doby můžeš užívat aspoň u babičky. Koneckonců, i s ní si můžeš popovídat o tom, co by šlo udělat proto, abys mohla mít jednou svého vlastního labradora, a celkově o tom, jak to teď vypadá doma. Nicméně mám tušení, že přivést pejska natajno domů nebude ta nejvhodnější cesta.

  Přejeme Ti hezké podzimní dny.
  Modrá linka http://www.modralinka.cz

  Zvířata - pes

  Ahoj poradno, Mám 2 otázky.... 1)Vážím 75kg a měřím 165cm...Nemáte nějaké fyzicky lehčí cvičení na břicho?Bojím se,že budu mít ze svého vyvaleného břicha kýlu:( 2)Ve třídě nemám kamarády,popravdě ani nechci.Je to složité....Místo nich bych chtěla psa....U nás se na téma pes příliš nemluví a když řeknu,že chci psa tak je to jasné NE!Ale já jej potřebuji... Jen třeba jezevčíka.Ale naši nechtějí. (Mám 6-ti letého králíka, který podle mámy nemá dostatek péče(nemohu jej v pokoji pouštět, mám mnoho kabelů, atd... ale o prázdninách má možnost být venku....jinak má vše)) máma se bojí hlavně toho, že až pes umře, budeme si muset pořídit dalšího protože to bude velká stráta.Táta nechce o psovi ani slyšet-navíc táta se psů straní(kousnul ho jeho pes) No já bych řekla že se oba bojí, že se o něj budou muset starat, protože mě přestane bavit! A stále mi vyčítají to s tím králíkem a používají to jako argument.No a s financema je to také težší.... Co mám udělat? Předem díky za odpověď... Peťula

  Peťula(holka,13let), 21. září 2013

  Ahoj Peťulo,

  nepíšeš, kolik máš roků, budu Ti tedy tykat. Máš mírnou nadváhu, úvaha o cvičení je tedy na místě. Cviky na zpevnění břišních svalů Ti ukáže učitel/ka tělocviku, nebo trenér nějakého sportu, lze je najít i na internetu. Když si svaly břicha zpevníš, nemusíš se kýly obávat.

  Proč nechceš kamarády, to netuším, většina dětí po nich touží. Možná Ti spolužáci nějak nesedí. Co se týká psa, rodiče mají pravdu v tom, že pes vyžaduje spoustu péče, jsou s ním starosti, mnohem víc než s králíkem, málokdy na psa stačí jen jeden člověk. Když onemocníš, odjedeš na prázdniny, něco se stane, kdo se o psa bude starat? Pes také není právě levným koníčkem, takže pokud rodiče nemají dostatek financí, i to je důvod to dobře promyslet. Píšeš, že psa potřebuješ. Ono je to totiž obráceně, pes potřebuje Tebe. Nad tím by ses měla zamyslet. Myslet si, že pes je tady kvůli Tobě, není dobrý nápad. Možná by bylo fajn, kdyby ses zatím domluvila s někým, kdo bydlí poblíž a má psa, že bys pomáhala s venčením a péčí o něj. Možná Tebe nebo rodiče napadne ještě jiná možnost, která by šla vyzkoušet.

  Modrá linka www.modralinka.cz