Poradna: Alík radí dětem

Na otázky odpovídají

pracovníci linky důvěry Modrá linka, Alíkova kamarádka BáraV, odborníci přes výživu z projektu Vím, co jím, odborníci na kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

Dotazy smí pokládat čtenáři mladší 16 let.

Zvířata - pes

Ahoj Alíku.Jsem holka a je mi 11.Problém se týká mojí rodiny.Mám bratra,je mu už 30,díky soudům přišel o bydlení,peníze a sestra mu ještě v této býdé strčila psa,čivavu.Bratr si k tomu pejskovi udělal vztah a nechce ho opustit.Jeden bratrův kamarád také přišel o bydlení.Táta potřeboval aby se mu někdo o chatu staral,tak tam toho pána nechal,v malé mísnosti která je obytná.Bratr pak musel odjet do Francie.protože začal trpět nemocí která se tady u nás nedá léčit.Psa nechal v prádelně s tím pánem,Ten pán tam chodí jenom večer v 7h přespávat,psa vyvenčí uklidí nakrmí.Jinak se o něho ale vůbec neumí starat.Bojíme se,že až tam táta přijede,bude pes nemocný.Co pak?Samořejně ho táta veme k veterináři ale kam s ním pak?Tam už ho nemůžeme nechat,co kdyby pak umřel?V té mísnosti má jen malé kamínka které to vytopí málo.Kdyby umřel,bratr by se s toho zhroutil..Bohužel,má maminka o tom nechce ani slyšet,že by šel Maxík k nám.Štítí se hovínek.Nevíš,jak by se ten odpor dal vyléčit?Jde to vůbec?

Pawlisek, 2. ledna 2010

Ahoj Pawlisku,
z Tvého popisu současné sitauce chápu, že Tě nejvíc trápí to, jak zajistit pejskovi zdravé prostředí, aby se netrápil samotou a neonemocněl. Je fajn, že myslíš na pejska, aby mu bylo dobře. Zkus probrat s tátou nebo mámou, jaké jsou všechny možnosti, co můžete udělat.

Můžete přemýšlet, jestli by se o něj třeba na přechodnou dobu postaral někdo z vašich známých, zda by máma souhlasila s tím mít ho doma, pokud bys ho Ty pravidelně venčlia a uklízela po něm výkaly, nebo jestli je ve vaší blízkosti útulek, kde by pejsek mohl být, než se Tvůj bratr vrátí. Je těžké takto přes internet najít jednoduché řešení, zkus o tom mluvit se svými blízkými, třeba i kamarádkami, jejich rodiči, apod., a třeba bude mít někdo nějaký dobrý nápad, který Tě osloví.
Hodně štěstí Ti přeje Modrá linka www.modralinka.cz

Zvířata - pes

Dobrý den, bydlím v domě se zahradou na vesnici.Všude tady kolem jsou pole.Moc bych si přála štěně boloňského barevného psíka.Mamka by mi ho ráda koupila,ale babička to nechce povolit.Prosím poraď,jak ji mám přemluvit?

Ahojky, tak se tedy přiznám, že tomu moc nerozumím... Babička bydlí s vámi? Zkus se tedy s maminkou dohodnout a s babičkou společně promluvte. Proč ti ho nechce babička dovolit? Ono tedy pejsek potřebuje více, než jen zahradu a pole. Měl by se o něj kdo starat, když budeš na dovolené? Kdo ti bude hradit pro pejska krmení a další nutné potřeby? Kdo by hradil očkování? Kdo by ho venčil, když budeš nemocná? Je spoustu otázek, na které je nutno najít odpovědi, než si člověk pejska pořídí. Pročti si poradnu, téma Zvířata-pes. Držím palečky, aby vše vyšlo Alík

Zvířata - pes

Milí poradno,jako hodně holek a kluků mám velký sen a to pejska.Je mi 10 let a bydlím ve velkém bytě s obr TERASOU.Bydlíme blízko Vyšehradu kam bych s pejskem chodila každý den když přijdu ze školy.Máme i chatu.Mamka ani táta ho ale nechtějí..Prosím,neradte abych myla nádobí to na naše neplatí:).Přála bych si labradora:)-Když se zmíním o tom že bych si přála psa tak mamka řekne at s tím neotravuju a přeju si radši sešit s úlohama na zkoušky na gympl.Já jsem jim říkala,že kdyby sme bydleli v malinkém bytě bez terasy že pochopím že by pejska asi nechtěli ale on se může proběhnout po terase kdy se mu zachce:)-kdyt to je přece úžasný ale já rodiče prostě nemůžu přesvědčit ke koupi pejska:(..Prosím poradte..děkuji:)

pejsánek, 11. října 2009

Ahoj,
opravdu nevím, co jiného Ti poradit, než domácí práce nad rámec Tvých povinností nebo podporu někoho, nějaké osoby, na kterou Tví rodiče dají. Nemusíš zrovna mýt nádobí, můžeš je utírat a poklízet, vynášet koš, chodit nakupovat, domácích prací je veliký výběr. Jedinými Tvými trumfy jsou právě ty pokusy rodiče přesvědčit, jak slovně, tak Tvým chováním. Takovou prací v domácnosti totiž ukážeš, že se dokážeš o něco starat, vydržíš u toho, že je na Tebe spolehnutí. A to je u péče o psa moc důležité.

Nepíšeš, jaký důvod rodiče ke svému postoji mají, to je docela důležité. Pes, velký obzvláště, vyžaduje spoustu času, to rodiče ví, i kdyby ses o něj starala Ty, sama bys to všechno nestíhala a odpovědnost za psa v bytě i finanční náklady nesou tak jako tak Tví rodiče.

Pokud se Ti nepodaří je přesvědčit, nezbývá Ti, než vypomáhat někomu, kdo labradora (nebo jinou rasu) má a psa si pořídit až do své vlastní domácnosti.
Přejeme Ti pěkné chvíle s psími i jinými kamarády. Modrá linka www.modralinka.cz

Zvířata - pes

ahoj poradno chtěla bych pejska ale rodiče mi to nedovolí protože by byl u nás chudák že jezdíme domů ve tři hodiny já bych jezdila autobusem dřív prosím porad

Ahoj Nelčo,
rozumím tomu, že jsi asi smutná, když nemůžeš mít to, co by sis přála. Na druhou stranu, pejsek je živý tvor, který vyžaduje spoustu pozornosti a péče, a velkou odpovědnost při jeho výchově. Nepíšeš nám, kolik je Ti roků, ani nic bližšího ohledně toho, v jakých podmínkách by Tvůj pejsek mohl být. Zkus se vžít do něj, jaké by to asi pro Tebe bylo, celý den sama čekat doma, než přijdou odpoledne všichni z práce a ze školy. Myslíš, že by to pro něj bylo to nejlepší, co bys mu mohla nabídnout?

Můžeš zkusit s rodiči o tomto tématu ještě promluvit, třeba přijdete na nějaký kompromis - že by třeba pejska přes den někdo hlídal, nebo něco jiného. Nebo vymyslíte, jaké jiné zvíře, bys mohla mít. Takové, o které nebude tolik náročné se starat, ale zároveň Ti s ním bude dobře.
Přejeme Ti klidné letní dny. Modrá linka www.modralinka.cz

Zvířata - pes

Ahoj. Je mi 13 let a chci se zeptat jak mám přemluvit rodiče ke koupi pejska. Už máme jednoho malého křížence ale ten mě z neznámých důvodů nemá rád. Chtěla bych proto pejska se kterým bych se mohla pomazlit aniž by předemnou utíkal a až by mi bylo 18 tak by se pejsek přepsal na mě.Já sem si vybrala velké plemeno které bych chtěla. Koupila bych mu věci které potřebuje a až odjede brácha tak by byl u mě v pokoji a nahradil mi bratrovu společnost. Ale rodiče mi ho pořád nechtějí dovolit. Prosím poraď a dej to prosím do téma zvířata-pes. Moc děkuju za odpověď

Anfilka, 1. srpna 2009

Ahoj Anfilko,
docela rozumím tomu, že bys chtěla mít pejska, se kterým by ses mohla pomazlit a hrát si. Nevím, co je příčinou toho, že před Tebou váš malý kříženec utíká, zvířata to však mají podobně jako lidé - s někým si zkrátka "nesedneme" a nedá se s tím nic dělat.

Bohužel nemám žádný obecný návod, jak rodiče přesvědčit, aby Ti koupili psa, kterého by sis Ty sama vybrala. Takové rozhodnutí je vážná věc, protože pejsek přece jen ovlivňuje chod celé rodiny. Je také třeba přemýšlet o tom, kdo by se o nového pejska staral, třeba kdybys chtěla odjet na tábor, či s rodiči na dovolenou, kdo by mu kupoval potravu, jak by se snášel s vaším křížencem a o mnoha dalších věcech. Zkus o svém přání znovu rodičům říct, vysvětlit jim své argumenty a vyslechnout zase jejich, třeba dojdete k nějaké dohodě. Možná by také pomohlo, kdyby sis dobrovolně přibrala nějakou domácí práci navíc, mimo své běžné povinnosti, třeba by to rodiče přesvědčilo o tom, jak moc o pejska stojíš a také, že je na Tebe spolehnutí.

Pokud však budou stále trvat na svém, je třeba jejich přání respektovat. Můžeš počkat do doby, až se bratr skutečně odstěhuje a v bytě tak bude více prostoru a zkusit o této možnosti s nimi znovu diskutovat. Jinak je potřeba počkat, až budeš dospělá a budeš mít vlastní bydlení, potom můžeš znovu zvážit, jestli si do něj psa pořídíš.
Hezké letní dny Ti přeje Modrá linka www.modralinka.cz

Zvířata - pes

ahoj aliku hrozne moc bych si prala yorksirskeho teriera ale ja i tatka jsme alergici a jeste k tomu bydlime v byte.prosim porad jek mam oba rodice presvedcit! ja mam 11 a segra skoro 15 tak bychom se o nej postarat umeli....prosííím porad co nejrychlej!!!urgentni stenata se zacnou prodavat uz za 1tpredem dik za raduyde!! :)

hoblice, 21. dubna 2009

Ahoj,
chápu, jak moc toužíš po yorkshirském teriérovi, a že hledáš radu, jak ho získat. Věřím, že byste se se sestrou dovedly o pejska postarat, ve vašem věku byste to už mohly zvládnout. Vždycky je ale potřeba mít podporu rodičů. Už třeba proto, že večer s pejskem nemůžeš chodit sama, nebo je potřeba vymyslet, kde by pes byl, když odjedeš na prázdniny apod.

Někdy pomáhá rodiče přesvědčit, když si děti vezmou na starost doma nějakou povinnost, kterou do té doby nedělaly. Nebo když se zlepší ve škole, prostě když dokážou, že jsou zodpovědné.

To, že jsi alergická Ty i taťka, bude větší problém. Zdraví má mít vždy přednost a pokud jsi alergická na psí chlupy, je naprosto v pořádku, že rodiče pejska odmítají, i když po něm moc toužíš. Určitě by bylo nejhorší variantou, kdyby sis psa pořídila, a potom zjistila, že kvůli alergii ho nemůžeš mít, a musela mu hledat nový domov.

Doporučuji Ti proto nespěchat, ještě jednou všechno probrat s rodiči, možná také s doktorkou na alergologii. Pokud i ona dovolí, mohla bys rodiče lépe přesvědčit. Existují také plemena psů, kteří alergie nevyvolávají – například naháči nebo bishonci. Ti jsou ale na pořízení finančně náročnější.

Přejeme Ti krásné jaro.
Modrá linka www.modralinka.cz

Zvířata - pes

Jak je to se psy v MHD Praha? Ve stredu si jedem MHD pro stene a tak potrebuji vedet jestli potrebuji kosik.

Ahoj Pájo,
odpověď na svou otázku najdeš v přepravním řádu MHD, určitě i na internetu, bývá např. i v každé stanici metra.
Hezké štěně Ti přeje Alík

Zvířata - pes

Ahoj Alíku! Za 9 dní je mi 12 let a moc bych si přála k narozeninám pejska.Mamce už jsem to několikrát říkala,taťkovi zatím ne ale mamka říkala že ne a pokaždé když na to nějak upozorním tak mi řekne že jestli jí chci pokazit náladu,mám k tomu blízko.Se sestrou víme co všechno takový pejsek potřebuje a dokonce jsme zjistili,že by jsme na něj měli rozhodně čas,ale mamka nám to prostě nechce dovolit....nevíš jak ji do 9dnů přemluvit???Prosím poraď mi už jsem z toho zoufalá a zařaď to prosím do jiného téma ať to potom najdu.Děkuji Ti.PEJSEK

Pejsek..., 5. března 2009

Ahoj Pejsku,
mít zvířátko je moc fajn, ale také to obnáší řadu povinností, a to i ve chvílích, kdy je člověk unavený, nedostává se mu času nebo dokonce nemocný. Oceňuji, že se sestrou víte, co vše je potřeba, a jste ochotné zvířátku věnovat svoji péči.

Bohužel však nevím nic bližšího o Vaší rodině, proto Ti nemohu takto na dálku zodpovědně poradit, jak mámu co nejdříve přesvědčit. Napadá mne, že máma může mít své jasné důvody, proč pejska mít doma nechce. Zkus se mámy zeptat, proč pejska odmítá, a promluv si s ní o tom - pokud bude máma k této debatě ochotná. Je však možné, že už jsi tuto cestu zkoušela a nic na rozhodnutí mámy nezměnila.

Jednou z dalších variant je zkusit si o celé věci promluvit s někým blízkým z Tvé rodiny. Takový člověk bude totiž znát Tebe, Tvou mámu i situaci a vztahy u vás doma. Může to být například právě táta nebo babička, děda, teta,... Takový člověk Ti pak může také pomoci celou věc projednat s mámou nebo s ní promluvit za Tebe. Jinou možností by bylo poptat se kamarádek a jiných Tobě blízkých lidí, zda mají podobnou zkušenost a co se jim osvědčilo. Ještě další cestou by mohlo být zkusit se s mámou prozatím domluvit na pořízení jiného zvířátka - třeba menšího a takového, které vyžaduje snazší péči (například morče, andulka, želvička,...). Je možné, že když máma uvidí, že jste schopné se se sestrou o takové malé zvířátko rok, dva starat, bude vstřícnější další domluvě na pořízení pejska.

Je však dobré mít na paměti, že se Ti nakonec nemusí podařit mámu přesvědčit a pejska bude odmítat i nadále. V tom případě Ti nezbude nic jiného, než její rozhodnutí respektovat.
Přejeme Ti hodně štěstí. Modrá linka www.modralinka.cz.

Zvířata - pes

Ahojky, chtěla bych se zeptat jestli je nějáké povolání se psi,ale jen se psi,protože veterinářka bych být nechtěla(nemám ráda krev pohled do lidskýho i zvířecího těla).Zajímám se hodně op si kdykoli jsem třeba s kámoškou venku a potkáme psa hned řeknu jaký je to plemeno a jaký jsou jeho normy přesná výška,váha a do jakých sportů se doporučuje atd,,,,,,,,,,,,,,,Rodiče říkají,že jen veterinář a cvičitel na cvičáku ale ten si prý moc nevydělá tak prosím o radu tebe. Předem děkuji za odpověď!

Mrs.SharinQa - 12 let, 27. února 2009

Milá Sharin, začnu od konce tvého dotazu. Nejprve se zamysli, zda chceš v životě dělat věci nejdříve pro peníze a teprve potom proto, že tě to baví... Jsem zastáncem toho, že člověk si může slušně vydělat jen na takové práci, kterou dělá s láskou. Jinak odvede "jen zadaný úkol" a to není ta nejlepší cesta. Napadá mě, že můžeš pracovat třeba v chovné stanici. Mrkni se na net, zda nějakou nenajdeš blízko svého bydliště a zkus se zeptat, třeba tam zrovna o prázdninách budou potřebovat dobrovolníky. Hodně zdaru a psího štěstí přeje Alík

Zvířata - pes

Ahojky Alíku, Celý život jsem měla psy.V létě ale umřela Kiki a já mámu přemlouvala ať psa pořídí,řídila se vašimi radami a musím říct,že pomohly.Máma už psa chce,akorát to pořád oddaluje.Nemá čas,náladu...už jsem měla psa mít k vysvědčení,což je za pár dní ale zase se to "nehodí" a budu ho mít až ke květnovým dvanáctým narozeninám.Ale nejspíš ani to,pak zase k vysvědčení a už psa nebudu mít rok...hrozně mě to trápí,bez pejska se nudím,stýská se mi po něm no a když to mámě připomenu řekně že nemá čas.Jsem jediná ve třídě kdo žádné zvíře nemá... Máte nějaké rady jak mámu přemluvit aby to neoddalovala?Psa chce,říkala mi to....Ale mě se po něm stýská a chtěla bych ho co nejdřív,ne až za skoro půl roku : (

Ashley,11, 25. ledna 2009

Ahoj Ashley,
je moc fajn, že mamka se psem souhlasí. Zároveň Tě chápu, že jsi netrpělivá, aby už byl pejsek u Tebe. Nevím, co mamku vede k tomu, aby rozhodnutí odkládala, ale napadá mne, že možná má nějaký vážný důvod, který jí bere doopravdy čas a náladu. Ptala ses jí někdy na to, co momentálně musí řešit, čím se nejvíce zabývá?

Možná bys s mamkou mohla někdy, až bude klid a pohoda, o všem ještě jednou mluvit a uzavřít nějakou dohodu, kdy pejsek určitě bude. Můžeš mamce nabídnout, že jí s něčím pomůžeš, aby si našla více času. S úklidem nebo jinou domácí prací. Dohodu můžete společně i sepsat, bude to působit závazněji.

Vím, že bez psa je to někdy hodně smutné, ale než ho budeš mít sama, můžeš se porozhlédnout ve svém okolí, zda není někdo, kdo by například přivítal venčení svého psa. Většinou to jsou starší lidé, kterým by ulevilo, kdyby někdo alespoň občas s jejich psem šel ven a pohrál si s ním. Tak se dá čas bez pejska lépe přečkat.
Držíme palce, aby vše vyšlo podle Tvých plánů. Modrá linka www.modralinka.cz.

Zvířata - pes

ahoj aliku je mi 11a ja hrozně moooooooc chci pejska mame 2 morčata 1 kralika a1 rybu snažila jsem se rodičum dokazat že se budu o pejska starat tim že jsem se starala o tyto všechny zviřata tak že jsem jim čistila klece,davala vodu a krmeni atd ale stejnak mi to nedovolily a když si s nima o tom chci pro mluvit akorat se pohadame CO S TIM ALIKU? PROOOSIM PORAD(specha)

mikimauz, 31. října 2008

Moje milá, zkus jinou taktiku. Zeptej se rodičům, v čem jim můžeš doma pomoci. Až po delší době, když tě pochválí a zeptají se, co by sis přála, tak řekni, že pejska. Ale neříkej to dříve, než se zeptají oni. Držím palečky Alík

Zvířata - pes

Moji rodiče psa vůbec nechtějí!Za prvé že nemáme spravený plot a za druhé že by jsem se o něj starala jako o morče a křečka(skoro vůbec) ale o křečka se starám více než o morče které už si odžilo své 2-3 roky:(.No ale já vím že o psa bych se starala úžasně protože s ním jde běhat a spoustu dalších věcí.Prostě je živější a určo bych se o něj starala bezvadně.Do krmiva pro něj bych investovala až 600Kč a mamce říkám že pokud ho nechce kupovat půjdeme do útulku ale prostě odpověď je stále Ne!A psa si přeji celý život!!!!!Můj nejoblíbenější film je Roztomilý mazlíček čož je taky o pejskovi.Prosím poraď jak bych měla rodiče přemluvit.(Jo a je mi 10 rodiče slíbily že ho dostanu v 8 ale sliby chyby.....)

Ahojky, nejvíce rad, jak přemluvit rodiče, je v poradně, téma zvířata-pes. Mohu ti ale napsat, že 600 korun měsíčně je pro pejska velmi málo. Je potřeba počítat i s péčí o psa, očkování, tablety na odčervení, obojek, občas dobrůtky, atd... Pokud se ale pravidelně nestaráš o svá zvířata, tak rodiče nemohou pořídit další. Moudré rozhodnutí v novém roce přeje Alík

Zvířata - pes

Ahoj, potřebovala bych poradit s jedním problém - máme 2 psy - teda pes a fena- a před 3 měsíci se jí narodily 2 štěnata- já bych si je chtěla nechat, ae rodiče - hlavně máma jsou proti. Že by byl problém všechny uživit a prostě, že to nejde. Přitom já bych se o ně taky starala a mohla bych jim i něco občas koupit ze svého kapesného. Pořád mámu přemlouvám a už skoro souhlasila, jenže ted našla někoho, kdo by si oba vzal. Je to prej dobrej člověk, kterje by se staral, to já chápu, ae stejně bych si je nejradši nechala. To že by těch psů bylo víc by mi nevadilo - měla bych ráda všechny. U nás se mají všechny psy dobře...máme i velkou zahradu, takže můžou běhat a hrát si...prostě by se dalo všechno zvládnout. Navíc znám psoustu ldií, kteří mají víc psů a třeba i velky rasy ae my máme malý jorkšíry.Poradíš mi prosím, jak rodiče přemluvit, aby sme si je mohly nechat?

Milá Leni, chápu tvé důvody, ale chápu i důvody tvé maminky. Rodiče opravdu mají větší přehled o financích domácnosti. Mít tolik pejsků - to není jen o lásce, starání se a zahradě. Pejskové potřebují očkování, vitamíny, žrádlo, mají různé potřeby, které se musí uspokojit za peníze. Až budeš větší, můžeš mít svůj dům a tam hodně pejsků. Měj radost z toho, že se štěňátka dostanou do dobrých rukou. Některé děti nemohou mít ani jednoho pejska. Ty jsi ta šťastnější, která má doma dva... Hezké dny přeje Alík

Zvířata - pes

9.2.2008 mi umřel můj pejsek žila sem snim 13 let dostala sem ho když mi byl 1 rok už to je 7 měsíců a já se stím nemůžu vyrovnat navíc venčim pejsky v útulku tak mi aspon pozvednou náladu ale furt vydim jak umírá a jak jí nesu mrtvou...ten hrobeček nemůžu se vyrovnat se smrtí psa...bojim se že to bude trvat ještě dlouho měla sem jí moc ráda bez psa si neumim představit svůj život a mamka mi fakt psa už pořídit nece ale máma neví jak se trápim ,jaký mám potíže co cítim prostě o mě neví nic!!!mrzí mě to chci psa abych na nelinku aspon furt nemyslela ale nemůžu psa nemám tak nepřestanu strašně se bojim milovala sem jí a milovat budu je to pro mě utrpení pomocte mi prosím vas

Káťo promluv o tom všem s mamkou. Měla by vědět, jak se trápíš a co pro tebe Nelinka znamenala. Ale pochopila jsem, že už byla hodně stará. Muselo být pro ni dost těžké žít jako nemocná. A tak si uvědom, kolik ti udělala radosti a teď odpočívá v psím nebi. P.S. je tam i s našimi pejsky : Baronem, Dustym, Dixem. Vzpomínej na ni s láskou. Tamara Cenková, Psychologická poradna Sluníčko

Zvířata - pes

my máme doma kočku já bych hrozně moc chtěla psa.

Ahojky a co na to rodiče? Už jste to společně probírali? Na pořízení pejska je nutné mít podporu rodičů... Prostuduj mou poradnu, téma zvířata-pes. Zdraví Alík

Zvířata - pes

Ahoj Aliků moc bych si přála pejska (čivavu) ale nemůžu ji mít protože mám malou sestřičku (1 rok) a já jsem četla že malé děti ty čivavi považují jako hračku a proto chci jorkšírského teriéra ale když se na něho mamky zeptám tak si myslím že si dělám srandu a že to říkám jen tak ale já opravdu chci pejska a mamka vím že pejsky miluju tak proč mi ho mamka nechce koupit?Prosím Alíku ty jsi taky pes tak víš jak to chodí prosím poraď mi co ji mám říct?Ale pospěš si já vím že toho máš hodně ale moje mamka je teďka v nemocnici a já nevím jestli se stama ještě vrátí protože má rakovinu a mi ji v neděli jedeme navštívit do Nového Jičína tak prosím poraď mi!

Nikol (10 let), 29. srpna 2008

Ahoj Nikol,
je fajn, že máš ráda pejsky a že myslíš při jejich výběru i na svou malou sestřičku. Mít pejska ale znamená velkou odpovědnost, takový pejsek potřebuje opravdu hodně péče, musí se s ním chodit ven, žádá si to hodně času. Vzhledem k tomu, že je Tvá maminka právě v nemocnici, nezbývá Ti zatím nic jiného, než rozhodování o pejskovi ponechat až na dobu, kdy bude maminka doma a trošku se zotaví. Jsou věci, které mají před druhými vždy přednost, jednou z takových záležitostí je zdraví členů rodiny.
Poradit se, co dělat tak, aby to teď, když je máma nemocná, bylo správně, můžeš s někým dospělým z rodiny, komu věříš.
Přejeme Ti opravdu pěkný podzim a Tvé mámě hodně sil a co nejvíc zdraví. Modrá linka www.modralinka.cz.

Zvířata - pes

Ahoj Alíku, prosím porad mi já si moc přeji pejska , ale máma mi to nedovolí prý že bych se o něj nestarala ,protože jsem prostě líná a nechodila bych s ním každý den na procházku. Zjistila to protože babička má taky psa a že bych ho chodila každý den venčit to ne. Asi má pravdu že jsem líná ale mě se pejsci moc líbí. sím moc porad. Díky předem za všechno.

Kačka 10, 30. srpna 2008

Ahojky, opravdu nejdříve budeš muset mamince dokázat, že nejsi líná. Nejlepší bude, když se začneš hezky starat o pejska babičky a pak budeš moci poprosit o vlastního. Mít pejska - k tomu nestačí jen fakt, že se ti líbí. Je potřeba se o něj umět postarat. Více rad si můžeš přečíst v mé poradně, téma zvířata-pes. Hezký den přeje Alík

Zvířata - pes

ahoj alíku, mám problém se psem . Je to 16ti měsíční kříženec jezevčíka s kokršpanělem.Je hrozně milej.ale teď problém-když jde na vodítku....tak...jak to mam říct.....no prostě táhne až by se uškrtil. Vodítku mu dáváme pod přední packu. aby neměl tlak ´tolik na krku. ale stejně, já se s nim už stydim chodit po ulici, každej se otáčí co je to za psa...ted s nim chodim jenom na pole a do lesa...Je to utrpení s nim někam jít. urval by mi ruku. Babi říkala, abych si vzala nějakej prut a až potáhně šupnout ho. NO, nejdřív jsem nechtěla, ale pak to zkusila. 2 kroky jde pomalejš pak zase táhne....prostě nemá to účinek-musela byh ho umlátit k smrti...to samozřejmě nechci.pak někdo říkal obojky s ostnama, ale to mi příde hrozně pro toho malýho psa krutý.... Pak jsou taky stahovací obojky, ale to by asi nefungovalo, protože když se škrtí na normálním obojku, tuten by mu asi moc nepomah. mamka navrhla koupit vytahovací vodítko... myslíte, že pomůže? co by jinak mohlo zabrat? Prosím, poraďte.

Kobila3 11let, 27. srpna 2008

Ahojky, tak chybou bylo, že se neučil pejsek chodit už od začátku na vodítku, teď se mu to nelíbí. Ale naučit se to dá vždy. Jen to chce od tebe pevnou vůli, hodně nervů a nevzdávat se. Určitě je dobré ten proutek. Nesmí to však býti nic moc bolestivého. Švihnout jen tak, aby to pejskovi došlo. Více rad najdeš v knihovně, v chytrých knížkách. Jistě i na netu. Zdraví Alík

Zvířata - pes

ahoj Alíku už 5 let si přeju štěně a už sem rodiče přemlouvala snad stokrát už vážně nevím jak by jsem mohla štěněte dosáhnout prosím poraď mi.

zvědavka, 20. srpna 2008

Zvědavko, snaž se doma po sobě uklízet, měj všechno připravené do školy a tímto způsobem ukážeš rodičům, že jsi schopna se starat o pejska. Vydrž to dostatečně dlouho, alespoň do prázdnin. Prázdniny jsou vhodná doba na pořízení štěněte. Tamara Cenková, Psychologická poradna Sluníčko

Zvířata - pes

My máme fenu a za dva dny bude mýt dítě nevíme jestli jeto kluk nebo holka ale moje otázka zní jak můžem to dítě vitáhnout díky za radu

Ahoj Petře, tak gratulujeme ke štěňátku. Jistě vše proběhlo v pohodě. Zdraví Alík