Poradna: Alík radí dětem

Na otázky odpovídají

pracovníci linky důvěry Modrá linka, Alíkova kamarádka BáraV, odborníci na boj proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

Dotazy smí pokládat čtenáři mladší 15 let.

Zvířata

Ahoj
nedávno se nám ztratil kocour, a mě se po něm trochu stýská. No dobře, asi hodně :D . A když někdo řekne slovo kočka tak si hned na něj vzpomenu. hrozně se mi po něm stýská ): .......................................co mám dělat? Děkuji. mělte se hezky. Aleš.

Aleš, kluk 10 let, 25. března 2018

Ahoj,
úplně tvoje pocity chápu. Ztráta domácího mazlíčka je vždy velmi bolestná a je to „daň“ za to, že ho máš rád a oblíbil sis ho. Za své city se rozhodně nemusíš stydět. Stesk a smutek z jeho ztráty postupem času zeslábnou, ale pokud jsi ho měl skutečně hodně rád, nikdy na něj zcela nezapomeneš. Pokus se rozptýlit, abys na svého zvířecího kamaráda nemusel tak často myslet. Samozřejmě ideální by bylo, kdybyste si pořídili novou kočku, která by zaujala jeho místo. Zkus si o tom promluvit se svými rodiči. Pokud nebudou souhlasit, soustřeď se na své koníčky, buď se svými kamarády, zkrátka se pokus rozptýlit, abys nebyl myšlenkami jen u svého kocoura.
Přeji ti hodně štěstí!
Bára

Zvířata

Ahoj,
Moc bych si přála křečka, ale nevím, jak to mám rodičům říct. Pokoušela jsem se to mamce nějak naznačit, ale vždycky: a co s ním,když jedeme na dovolenou? Já bych ho svěřila kamarádce,která se stará o zvířata. Nebo: problém je v tom, že křečci moc dlouho nežijou. Podle mě docela dlouho žijou. A naposledy: když bude nemocný, veterinář je hrozně drahý. 1) já bych si to zaplatila 2) dobře bych se o něj starala, takže by byl zdravý.
Prosím poraďte

křeččice džungarská, 23. února 2018

Ahoj,
myslím, že nemáš jinou možnost, než to s rodiči probrat na rovinu. Snaž se jim vysvětlit své argumenty a své návrhy na případné řešení problematických situací (jako například hlídání křečka během vaší dovolené). Zároveň bys ale měla být přístupná také argumentům svých rodičů. Pokud budou skutečně zásadně proti tomu, abys měla domácí zvíře, obávám se, že to budeš muset respektovat. Věřím ale, že dokážete najít řešení, které bude vyhovovat vám všem.
Měj se hezky!
Bára

Zvířata

Ahoj Alíku

Potřebuju poradit už tak 4 rokem chodím ke koním a taťka z mamčou se schodli že by bylo dobrý aby mi pořídili mého vlastního koně bojím se že to nebudu zvládat starat se o tak velké zvíře, ale toho koně bych chtěla nemám počkat spíš až budu starší a budu úplně skvěle ovládat jezdectví

holka 12 let, 9. února 2018

Ahoj,

moc se mně líbí, že se zajímáš o koně a chodíš k nim už 4 roky. Tvůj dotaz je také zajímavý tím, že většina dětí má problém s rodiči, že jim koně nedopřejí, u Tebe je tomu kupodivu obráceně. Nezbývá, než ocenit Tvou zodpovědnost. Nemyslíš jen na sebe, ale na koníka a jak budeš zvládat péči o něj. Není třeba, abys úplně skvěle zvládala jezdectví, jiná věc je, pečovat o koně. Je to na delší debatu s rodiči. Na rozdíl ode mne Tě znají a myslím si, že docela dobře vědí, co Ty dokážeš. Také nevím, zda bude kůň ustájen u vás doma, máte-li k tomu podmínky. Většina lidí má koně ustájeného v nějaké větší, společné stáji, kde je o koně postaráno, i když je žádoucí, abys, pokud možno denně, za koněm dojížděla. Nevím, jak to máte vy, zkuste vše společně probrat. Třeba najdeš i někoho dalšího (kamarádku, kamaráda, bratrance....), kdo se s Tebou v péči o koně bude velmi rád střídat. Koně jsou naprosto úžasné bytosti a skvělí kamarádi, kteří dobrou péči oplácejí dobrým vychováním a kamarádstvím. Mít svého koně je skvělá věc, pokud se však na to zatím opravdu necítíš, můžeš rodiče požádat o odklad, určitě se o tom ale společně znovu důkladně pobavte.

Přejeme Ti plno nádherných zážitků s koňmi.

Modrá linka

Zvířata

Ahoj Alíku, nedávno jsem zjistila, že si můj o rok mladší bratr koupil laboratorní myš bez svolení rodičů... Bydlíme v bytě a máme kocoura a akvárium. Divím se, že tu myš doteď nesežral kocour. S bratrem máme společný pokoj a tak nebylo těžké na poměrně hlučné zvířátko přijít. Rodiče to, ale stále neví... Jak jsem zjistila, bratr si nakoupil vše, co tato myška potřebuje a docela vzorně se o ni stará. Mám o tom říct rodičům nebo to dále tajit? Bratr si ji oblíbil a má ji rád. Asi by nebyl nadšený z případného odchodu myšky do zverimexu... Děkuji za rady

holka, 13 let, 1. února 2018

Ahoj,
je hezké, že se snažíš myslet na bratra a přemýšlíš, jak situaci řešit. Nevím, proč si koupil myš tajně a neřekl o tom rodičům, jestli to měl od nich zakázané a nechtěli by ji doma.
Můžeš s ním zkusit promluvit o tom, že se mu nejspíš nepodaří udržet tajemství napořád a jestli by nebylo lepší to rodičům říct sami, než se to dozví třeba nějakou nepříjemnou náhodou. Možná by se pak o to víc zlobili, že jim to neřekl. Věřím, že to rodiče pochopí tím spíš, pokud ji má bratr rád a dokáže se o ni sám postarat, nemusel by to být takový problém. Většina rodičů brání pořízení zvířátka právě proto, že děti ho sice chtějí, ale pak se o ně nestarají a je to náročné. Můžeš si s bratrem promluvit o tom, že i pro tebe je to teď nepříjemná situace, když musíš držet tajemství. Zkus ho podpořit v tom, že na něj nechceš nějak "žalovat", ale že byste to rodičům mohli říct společně a že se za myšku u rodičů také přimluvíš.

Držíme palce,
Modrá linka

Zvířata

Ahoj.. Máme dvě kočky.. Jedna je černá a žije vevnitř,narodila se asi v roce 2012 v květnu..
Druhá kočka je mourovata a narodila se 25.6.2015..
Mourovata kočka měla pět sourozenců a narodila se u mojí babi (byla na mě zvyklá od mala) domu sem si ji vzala s jejím bratrem kterého po roce přijelo auto.. Ona i její bratr žili venku (dvě kočky byli venkovní a dvě vnitřní)..Teď máme už jen jednu kočku venku. Je vykastrovana.
Druhá kočka žije vevnitř a narodila se ve vesnici která je od nás dva kilometry.. Měla jednoho bratra. V tu dobu když jsme si ji přivezli jsme měli vevnitř kocoura..
Černá kočka si ho zamilovala,ale když kocourovi bylo 8 let přejelo ho auto.
S černou kočkou mám větší vztach protože s ní jsem skoro celý den. Protože bydlíme u selnice je asi jasný že i ona chodí přes selnici.. Přes selnici je bytovka a tam se schází kocouří který tam krmí jedna paní.. I když je kočka vykastrovana stejně tam chodí...
Jak mám kočce zpříjemnit pobyt doma? Když sem si všimla že jí pes nenechá najíst (kočka byla úplně vyhubla) tak jsem dala k sobě do pokoje její granule s vodou. Mám celkem velkej pokoj a na jedný straně má ona žrádlo,pelíšek,krabici ve které ráda spí,malé proutěne křeslo a jedno velké.. Na hraní tu má škrabátko a dva míčky,každý den si spolu hrajeme.. Jak jí to mám ještě vylepšit aby neměla tu potřebu chodit přes selnici?

holka, 13 let, 31. prosince 2017

Ahoj,
chápu, že máš o svou kočku strach a bojíš se, aby ji nepřejelo auto. Z tvého dopisu je také zřejmé, že jsi udělala všechno proto, aby se u tebe kočka měla co nejlépe a dáváš jí veškerou péči. Nejsem sice žádný odborník na kočky, ale bohužel se domnívám, že proti zvířecím instinktům nic nezmůžeš. Pokud se v okolí schází kočky, je velmi pravděpodobné, že tam tvá kočka bude chodit také a žádnými hračkami nebo lákadly jí doma neudržíš. Samozřejmě chápu, že o ní máš strach, ale zkus se na to podívat z toho úhlu, že díky tvé péči je maximálně šťastná. Ty jsi udělala všechno, abys jí dokonale zaopatřila a jsou zkrátka věci, se kterými se nedá „pohnout“ a můžeš je pouze respektovat. Kočka jen následuje své instinkty a to samozřejmě neznamená, že by tě neměla ráda, nebo by nebyla u tebe šťastná. Je to ale volání přírody, kterému nedokáže odolat.
Věřím, že se nic zlého nepřihodí a ty se svým mazlíčkem prožiješ ještě spoustu příjemných a radostných chvil!
Bára

Zvířata

Ahoj,
moje fenka Sisi je jí 7 měsíců je asi tak měsíc po hárání.
Včera jsem si všimla, že má nateklé cecky.Myslíš, že by to mohla být falešná březost?
Taky se trochu obávám jestli na ni neskočil nějaký pes, protože se tu 2 potulují...
Na štěňata je mladá takže se o ni trochu bojím.

holka, 10 let, 10. prosince 2017

Ahoj,
tady bych ti poradila jediné. Řekni o svém podezření rodičům a zajděte s fenečkou za zvěrolékařem.

Zvířata

Ahoj Alíku, před dvěma dny jsem zjistila, že se nám ztratil dvouletý džungarský křeček Bobík.Asi se mu u nás nelíbilo nebo chtěl na svobodu.Myslím, že žárlí na na mého psa a 3 slepice, protože mu nevěnuju tolik času. Křeček je pro mě součást rodiny.K Vánocům si z celého srdce přeju, aby se k nám vrátil.V poslední době si ho neberu do ruky, poněvadž má něco za ušima.Asi už vím, jaké to je, když se někomu ztratí mazlíček.Co mám dělat?

holka, 14 let, 9. prosince 2017

Ahoj, mrzí mě, že se nikdo nedostal k odpovědi na tvůj dotaz dříve. Doufám, že se ti křečka nakonec povedlo najít. Pokud ne, raduj se z mazlíčků, o kterých ve svém dotazu také píšeš.
Poraď se s rodiči a třeba ti pořídí nového Bobíka.

Zvířata

Milí Alíku,
moc bych si přála mít králíka ,jenže mi rodiče jsou proti.Zvířátko chci od svých 3 let ale za ty roky jsem měla rylbičky a 2 mloky kteří plavou ve vodě.Nic víc :( .Chci králíka už 8 let ale nikdy jsem se nedopracovala výš než ke mlokum.A tak bych tě chtěla poprosit jak rodičům ukázat svojí zodpovědnost a že se dokážu o něco postarat ? Děkuji za případnou radu .

holka, 14 let, 7. prosince 2017

Ahoj,
chápu, že tvá touha mít králíka je skutečně velká, ale zároveň se obávám, že konečné rozhodnutí bude vždy na tvých rodičích (respektive tak dlouho, dokud u nich budeš bydlet). Zkus si s nimi sednout a popovídat si o tom, proč králíkovi tolik vzdorují a nechtějí ti ho povolit. Zároveň jim přednes své argumenty, proč je pro tebe mazlíček tolik důležitý a co by to pro tebe znamenalo. Předpokládám, že o rybičky a mloky se staráš příkladně, tudíž můžeš poukázat i na to, že jsi během let dokázala, že se o zvíře dokážeš postarat a neměli by s králíkem žádnou práci navíc.
Na druhou stranu, pokud i přesto rodiče nebudou souhlasit, budeš muset jejich rozhodnutí respektovat. Při rozhovoru poslouchej i jejich argumenty a zkus se do nich vžít. Ostatně schopnost empatie je jedním ze způsobů, jak jim můžeš dokázat svou vyzrálost a možná jejich stanovisko i časem změnit.
Přeji ti hodně štěstí!
Bára

Zvířata

aliku
bojim se ze mi umze treti kocka
jak se s tim mam virovnat?

holka, 9 let, 26. října 2017

Ahoj,

máš pravdu, že vyrovnávat se se smrtí blízké bytosti (ať už jde o domácího mazlíčka nebo někoho jiného) není lehké. Už jsi to sama zažila. Bohužel, všichni jsme smrtelní a nedá se s tím nic dělat. Můžeš si právě teď uchovávat co nejvíce krásných vzpomínek na příhody se svou kočkou, aby sis ji později mohla připomínat s radostí.
Můžeš také zavzpomínat, co Ti pomohlo překonat zármutek už dříve. Pokud Tvou kočku trápí nějaké potíže a proto máš strach, že umře brzy, můžeš si o svých obavách promluvit s rodiči nebo veterinářem. Ti Ti mohou upřesnit jaké jsou vyhlídky, uklidnit Tvé obavy anebo Ti pomoci je zvládnout.
Také v Alíkově poradně najdeš určitě podobné příběhy a dotazy, které Ti mohou ukázat další způsoby, jak truchlení překonat.

Klidné dny Ti přeje
Modrá linka

Zvířata

Dobrý den, potřebovala bych radu ohledně domácího mazlíčka.
Mí rodiče jsou rozvedení a bydlím s mamkou. K tátovi jezdím skoro každý víkend. My bydlíme v dost malém bytě a táta má velký rodinný dům se zahradou. Od taťky jsem dostala menší akvárium a mě moc baví se o něj starat, čistit ho atd...
Moc bych si přála mít ho doma, už mám i místečko kde by se tak akorát vlezlo, ale mamka o tom nechce ani slyšet. Nevíte prosím jak ji přemluvit?

holka, 12 let, 26. září 2017

Ahoj,
zkus si s maminkou promluvit o tom, jaké jsou její důvody a argumenty, proč ti nechce akvárium dovolit. Možná se bojí, že bys péči o něj nezvládla a povinnosti s tím spojené by zůstaly na ní - a když jí přesvědčíš, že se o něj dokážeš starat, svůj názor změní. Zkus jí také vysvětlit, proč je pro tebe akvárium důležité, proč bys ho chtěla i to, jak máš promyšlenou péči o něj.
Na druhou stranu by ses ale také měla snažit pochopit její pohled a argumenty. Existuje spousta lidí, kteří domácí zvířata nechtějí třeba jen kvůli tomu, že jejich chov v bytě zkrátka neuznávají. Pokud maminka bude trvat na tom, že si akvárium ve vaší domácnosti skutečně nepřeje, budeš muset její rozhodnutí respektovat. Ona je ta, která bude mít v tomto ohledu poslední slovo, i když se ti to nemusí líbit.
Věřím, že se vám podaří najít rozumný kompromis a přeji ti hodně štěstí.
Bára

Zvířata

Ahoj Alíku, omlouvám se, že píšu. Prosím, dnes mi umřel křeček. Už třetí. Mám je všechny moc ráda a jsou to moji milačci, i když nežijí. Jsem smutná. Pohřbili jsme jí na zahradě. Prosím, chtěla bych se zeptat, jak se s tím mám vyrovnat a jestli si mám koupit dalšího, i když mi umře?
Moc děkuji, DžungaráčekChlupáček

holka, 14 let, DžungaráčekChlupáček, 23. září 2017

Ahoj,
je to smutné, když nám umře domácí mazlíček.
Čím menší zvířátko, tím má většinou i kratší život. Nový mazlíček ti jistě zvedne náladu, ale ani ten pochopitelně nevydrží žít tak dlouho, jak by sis přála.
Jediným lékem na tvůj smutek je čas a opravdu i nové zvířátko.
Na žádného z křečíků, kteří už s tebou nejsou, nezapomeneš. Časem budeš myslet jen na ty legrační zážitky s nimi. Jak ti rozkousali knížku, schovali se pod postel a další kousky, které i takto malí tvorečkové umí.
Zkus uvažovat i o nějakém jiném zvířátku, které žije o něco déle, než žijí křečíci.
Poraď se s rodiči, zda ti dovolí i jiné zvířátko. Pokud nedovolí, nevadí. Kup si v nějakém důvěryhodném obchůdky se zvířátky nového křečíka a raduj se z každé chvilky, kterou s ním budeš.

Zvířata

Ahoj,
chtěla bych strašně moc koně,jezdím 3 roky cca 1x týdně,2x jsem byla na táboře, kde jsme měli “vlastního“ koně, takže se o něj umím postarat, nauzdit, nasedlat, ale nemáme teď peníze. Vím, že kůň potřebuje veterináře, kováře a atd a i vím kolik to cca stojí, ale potřebuji poradit, jak si můžu vydělat peníze, když mi je 13.
Napadlo mne venčení psů, ale to mi asi nepomůže, bydlíme na vesnici, kde ti psi, když nejdou na procházku, tak se můžou vyběhat na zahradě. Nebo mne taky napadlo pomáhat lidem třeba na zahradě, ale nevím jestli by o to stáli. Nevím jak jinak si ty peníze vydělat, když na brigádu ještě nemůžu. A koně mám vybraného, stojí 70 000 Kč i se všemi věcmi jako sedlo, uzdečka, ... a bojím se, že ho někdo koupí dřív,......Samozdřejmě, že než bych si našetřila 70 000 Kč, už by byl prodaný, takže bych zaplatila část a zbytek by nejspíš doplatili rodiče.

Takže vlastně význam mého dotazu je: Jak si vydělat peníze na koně, když mi je 13?
(Popřípadě se omlouvám za pravopisné chyby.)

Děkuji za odpověď :) .

holka, 13 let, 16. září 2017

Ahoj,
obávám se, že tě moje odpověď nejspíš nepotěší, ale myslím si, že předtím, než začneš střádat na koně, měla by ses nejdřív poradit s rodiči, jestli jeho koupě vůbec připadá v úvahu. Kůň neznamená jen jednorázovou pořizovací investici, ale potřebuje velké zázemí a jeho chov je spojen s velkými náklady. Radila jsi se s rodiči, zda byste jeho chov zvládli? Byli byste mu schopni poskytnout dostatečné zázemí a byli by rodiči ochotni financovat jeho chov i v případě, že by se ti podařilo na jeho koupi našetřit? To všechno jsou otázky, které je potřeba nejprve zodpovědět a vyřešit a teprve potom můžeš začít zkoumat možnosti, jak se na jeho koupi finančně podílet.
Pokud by rodiče s chovem koně skutečně souhlasili a domluvili jste se, že byste ho zvládli, můžeš se s nimi domluvit, že by ti například něco platili za pomoc v domácnosti nebo na zahradě. Vzhledem k tvému věku by však hlavní finanční závazek připadl ale stejně tvým rodičům a proto záleží především na nich, zda si na něj troufají či nikoli.
Přeji ti hodně štěstí!
Bára

Zvířata

Ahoj, vždycky mě hrozně zajímalo, jak vypadají jatka. Včera jsem si pustila video na youtube a hodně toho lituju..... Moje máma pracuje u telat, tak vím, jak jde telecí život.
Po shlédnutí videa chci být vegetarián. Já jsem milovník masa, ale nechci, aby kvůli mému obědu trpěla zvířata, které nikomu nic neudělala.
Hodně lidí odsuzuje někoho, kdo jí třeba psy. Ale pes je přece taky zvíře jako kráva, musí si vytrpět stejnou bolest. (Nemám nic proti psům, toto je jen přirovnání.)
Vím, že je to blbej dotaz, ale já už nechci dál jíst zvířata. Jak se mám stát vegetariánem?

holka, 12 let, 17. září 2017

Nejprve dopřej sama sobě čas na zpracování videa, o kterém píšeš. Věřím, že s odstupem času už nebudeš skutečnosti z videa vnímat tak moc tíživě.
Člověk je, jako mnoho jiných živočichů, všežravec. Tak tomu bylo za dob pračlověka a je tomu tak i v současnosti. Nyní ale není nutné si zvíře k obědu ulovit.
Máme velkochovy zvířat, ta jsou pak poražena a jejich maso si kupujeme v obchodech. Je velice pečlivě hlídáno, aby zvířata netrpěla a jejich konec byl rychlý.

Pokud přesto chceš být vegetariánkou, pak si o tomto svém rozhodnutí v první řadě promluv s rodiči. Ono to není tak jednoduché. Všežravci nejsme jen tak z lidského rozmaru. Člověk ke zdravému životu potřebuje masitou i rostlinnou stravu. U tebe je to o to obtížnější, že jsi dítě a jako takové se ještě vyvíjíš. O to více potřebuješ jíst i maso.
Nezlob se na rodiče, pokud ti nevyhoví a budeš moct být vegetariánkou až po dosažení plnoletosti.

Zvířata

Ahoj Alík, potřebuji poradit , jak si vydělat co nejrychleji hodně peněz.
Chci si koupit zhruba od 16 do 21 let kone ( věkové rozmezí od do známé kdy si ho maximálně chci koupit) , rodiče mi ho nezaplatí a já na něj nemám. A vím že kůň je hodně nákladný jak finančně tak i fyzicky, ale presto si ho chci koupit , je to můj celoživotní sen. Už mám dohodnuté i ustájení s kamarádkou babičky, až to budu mít tak si ho tam můžu ustajit , řekla jsem jí to aby ó tom věděla a držela mi stáj , je to tam totiž poměrně malé. Ušetřila bych na tom spousty peněz. Ale teď k věci. Jak si mám rychle vydělat na koně???? Já vím že by jste mi poradili domácí práce, ale to je samozřejmé že doma pomáhám a do teď jsem to dělala bez peněz, tak nevím jak by to vypadalo kdybych teď přišla domů s tím , že si potřebuju vydělat za úklid který jsem do teďka dělala bez výjimek. Nebo by jste mi poradili abych se zeptala mami a něco jsme vymyslely, no to určitě , už jsem to zkusila a řekla mi cituji ,, Ne! Proč ?! Neměla sis házet své úspory do kasičky to je tvůj problém!." . Taky by jste mi poradili abych se zeptala mami jestli ó někom neví , hmm? Nemyslím si , už se jí ptát po tom co mi řekla nebudu. A nebo ó někom blízkým , no mám tetu která má dítě, ale myslím že by mi ho nesverila, protože se o něj boji jak pes ó kost. No četla jsem si celou poradnu na téma brigáda, nic toho mi nejspíš nepomůže:'(:'(:'(:'(. Taky jsem se ptala své tety , ale ta si ještě sama vydelava na brigádě,takže si nemyslím. S tetou co chodí na brigádu jsem se jí jako jediné svěřila , jak to je a co potřebuju( jsme si totiž hodně moc blízké, ale ó ničem moc neví a na brigádu ještě nemůžu .
Prosím poraďte děkuji tvoje PRALINEČKA.

holka, 11 let, 9. srpna 2017

Ahoj,

přemýšlíš o tom, jak si rychle vydělat peníze na svůj životní sen, tedy na koně, kterého si moc přeješ. Přijde mi moc fajn, když má člověk nějaký cíl, sen, ke kterému upíná svoje snažení.

Chápu, že není jednoduché vydělat si v jedenácti letech větší obnos peněz a možná je potřeba smířit se s tím, že to nějakou dobu potrvá. Možná se Ti to podaří až za pár let, kdy budeš moci chodit na brigády a peníze si vydělat legální cestou. Taky si říkám, že třeba když rodiče uvidí, že Tvůj zájem o koně trvá, po čase změní názor a začnou Tě podporovat.

Přemýšlím i o jiné cestě, jak je možné se ke koňům dostat. Fungují stáje a jezdecké kluby, kde bys určitě našla uplatnění a i možnost jezdit.
A ještě bych Ti chtěla říct, že nejsi sama, kdo si koně moc přeje, ale z nějakého důvodu ho mít nemůže, či si na jeho pořízení musí počkat do dospělosti.

Držíme palce,

Modrá linka

Zvířata

Ahoj, trápím se tím že si až moc uvědomuji že za pár let budu sama navždy, už brzo nikdy neuvidím jeho malý růžový čumáček ani jeho modrá očka, už brzo mě nikdy nevzbudí ve 4 ráno, už brzo ho nikdy neuvidím spokojeně spát na polštáři, už brzo mi nikdy nebude pít kyšku, už brzo budu na světě bez svého nejlepšího přítele, který při mě stojí ať se stane cokoliv, mého kocourka. Ne že bych neměla kamarády ale prostě s nikým nejsem taková kamarádka jako s ním, vždy tu pro mě byl. Jak se mám smířit s tím že mi brzo umře? Je mu 6, to je na kočku hodně. Jak tu ztrátu mám přežít? Diky za odpovědi (toho kocoura mám fakt ráda ale jen jako kamaráda, už jsem se zamilovala a je to jiný pocit než ten který k němu cítím)

holka, 12 let, 22. července 2017

Ahoj,

věřím, že je Ti smutno z představy, že přijdeš o svého milého kocouřího kamaráda. Ti z nás, kteří máme nebo jsme zvířecího mazlíčka někdy měli, dokážeme myslím pochopit, jak Ti asi je. Konec života, odchod z tohoto světa, je pro většinu z nás smutná událost, ale na druhou stranu jde o přirozený vývoj věcí a je dobře, když to s pokorou přijmeme.

V této chvíli bych Ti chtěla dodat odvahu a možná i chuť, užít si společný čas, který máte, jak nejlépe dovedeš, tak, abys na kocourka mohla vzpomínat ráda a hezky. Jinak mi přijde moc fajn, že se na jeho odchod snažíš připravit, možná by stálo za to, mluvit o tom doma s mamkou nebo tátou. Nebo by Tě mohla podpořit nějaká kamarádka, která má také zvíře či podobnou zkušenost.

Ztráta samotná vždy bolí, ale věř, že čas rány zahojí a možná, že až to přebolí, budeš mít chuť si pořídit jiného.

Hezké léto.
Modrá linka

Zvířata

Ahoj moc bych chtěla korelu ale táta mi ji nechce svolit mám už psa křečka a rybičky když sem se ptala tak mamce to nevadí tý je to jedno už sem se snažila ve škole pořád sem na to upozorňovala kreslila obrázky a ukazovala mu je jen jeho odezva na obrázek "hezký"a když sem se ho ptala proč ji nechce a on řekl že by to řvalo přitom sem mu řekla že to bude u mě v pokoji a i brácha ji chce tak už nevím.Mamka řekla že ji prostě koupíme a nebudem se ho ptát jak u ostatních zvířat XD ale myslím si že to řekla schválně.Předem děkuju za odpověď.

Kája 15 let, 7. června 2017

Ahoj,
myslím, že není úplně nejlepší nápad kupovat korelu i přes to, že je Tvůj tatínek proti. I když Tvoje maminka souhlasí, uvědom si, že bys tím stavěla rodiče proti sobě. Místo toho, abyste ji koupili i přes tatínkovy protesty, se zkuste s tatínkem domluvit. Sedněte si jako rodina dohromady a zkuste každý přednést své argumenty. Možná tatínek uzná, že Vaše argumenty jsou rozumné a ustoupí.
Uvědom si ale, že žijete v jednom bytě pohromadě a měli byste se navzájem respektovat. Pokud tatínkovi korela skutečně vadí a má pro to dobré důvody, zkus ho pochopit a třeba najít náhradní řešení. Možná byste se mohli shodnout na jiném zvířeti, případně se domluvit, že když se například budeš určitou dobu snažit ve škole, pomáhat doma a Tvůj zájem bude přetrvávat, zvážíte možnost koupi korely znovu.
Přeji Ti krásné léto.
Bára

Zvířata

Ahoj Alíku mama mi nechce dovolit aby mi babička koupila morče babička chce ale máma ne protoze mam želvu o kterou se starám jak nejlip to jde a mama rrkne ze mam zelvu a muj mladsi bratr dostal psa a jak mile se onej mladsi bratr nestara tak je všech ale ja jsem to to plemeno nechtěl.
A to morče by babička koupila i sklecí ale nechce ho tady protoze by se bala ho vzit do ruky a vycistit mu terarko
A ja bych ho chtel ted domu hlavne abych se o nej staral a mazlil se s nim.. Porad mi prosim jak premluvit mamu. Děkuji

Ahoj,
chápu, že bys chtěl mít morče a nejspíš Tě i zlobí, že Tvůj bratr má psa, o kterého se příliš nestará. Můžeš zkusit promluvit si o tom ještě jednou se svými rodiči a třeba s nimi uzavřít i dohodu (například, že budeš doma víc pomáhat, snažit se ve škole atd.). Pokud uvidí z Tvé strany dlouhodobou snahu, možná se Ti maminku podaří obměkčit. Na druhou stranu píšeš, že maminka se morčat bojí a to bys měl respektovat. Jestliže řekne definitivně ne, nezlob se na ni a zkus se vžít do její kůže. Také by Ti bylo nepříjemné, kdybys žil v jedné domácnosti se zvířetem, kterého se bojíš nebo štítíš. Můžete se zkusit ještě pobavit o tom, jestli by nebylo alternativou jiné zvíře, kterého by se maminka nebála, ale konečné rozhodnutí bude na ní.
Přeji Ti hezké léto.
Bára

Zvířata

Ahoj, jsem na kočičí a na některé psí chlupy alergická, ale tak ráda bych měla pejska, i ostatní v rodině by ho chtěli, ale bojíme se ho kupovat, kdyby mi náhodou nějak vadil, tak bych u něj nemohla být. Přijde mi že jsem trochu takovou obtíží, že kvůli mně pejska nemáme, kdybych tu nebyla tak si ho jistě pořídí, ale i já bych si ho pořídila, ale vím že to tak rodiče nemyslí, že jsem obtíží, jen moje mladší sestřička a mladší Bráška to říkají, a jsou kvůli tomu zklamání, že pejska mít nebudou. Tak já nevím, cítím se zvláštně, co by jsi mi poradil/a abych v tuto situaci dělala? Co mám říct mladším sourozencům když pejska chtějí, ale nemohou ho mít? Já už nevím co mám dělat, jsou z toho tak zklamání, ale i já.A kdybychom měli mít takového toho pejska bez chlupů, tak ségra, řekne že ten se jí nelíbí. Tak já už nevím...

holka, 12 let Kostička, 31. května 2017

Ahoj, Kostičko,

píšeš nám o tom, že bys moc chtěla pejska, a to nejen ty, ale i celá Tvoje rodina. Bohužel jsi však alergická na psí a kočičí srst a je Ti líto, že kvůli Tvé alergii ho nemůžete mít.

Dovedu si představit, že Tě to hodně mrzí, na druhou stranu si myslím, že se nemusíš cítit špatně, za svou alergii přece nemůžeš. Píšeš, že mladší sourozenci Ti dávají najevo, že jim to vadí, to je mi moc líto. Možná bys jim to mohla zkusit vysvětlit spolu s rodiči, nebo se třeba domluvit s dětskou paní doktorkou nebo doktorem, ke kterému chodíte, jistě jim situaci s Tvou alergií rádi vysvětlí.
Chápu, že byste měli rádi psa, ale existují i jiná zvířátka, která je možné chovat doma, nemají srst a i tak mohou být moc milými domácími mazlíčky - třeba želva. Také mne napadá, že se můžete čas od času zkusit vypravit do nějakého útulku pro opuštěná zvířata a některého pejska, který vám bude sympatický, vzít třeba na procházku. Možná, že po nějaké době zjistíš, že Ti třeba zrovna tento pejsek nevadí a třeba se celá rodina rozhodnete si ho nechat. Toto však záleží především na Tvých rodičích a na tom, zda se Tvoje alergie projeví, nebo ne.

Přejeme krásné červnové dny,

Modrá linka

Zvířata

Dobrý den! Už od malička si přeji koně. Jezdím šest let a o koníčka se umím postarat. Vím, ze je to dost finančně náročné. Rodiče o koně prosím už asi 8 let a pořád nic. Někdy třeba odpoví rodiče a já chci zase vrtulník nebo něco takového ??. Nakonec mi táta slíbil, ze když budu mít v sedmé třídě samé jednicky dostanu koně to by bylo samo o sobě super jenže teď jsem na gymplu a je to dost těžké ve třídě měl samé jednicky jen jeden kluk a nikdo jiný??a to jsme v primě. Já jsem měla 2 trojky 3 dvojky a jednicky teď to asi bude ještě horší??. Navíc se moc neumím učit tak bych se chtěla zeptat na neake triky na učení. A jestli nevíte jak rodiče přemluvit rodiče, aby mi koupili koně i když samé jednicky mít asi nebudu. Předem moc děkuji ??????

Bára,12 let, 29. května 2017

Ahoj Báro,
z tvého dotazu cítím, že o koně opravdu stojíš a že se nejedná jen o nějaký chvilkový rozmar. Je pravda, že pořízení a chov koně je finančně a časově dost náročný. Nejedná se pouze o krmivo, ale i o veterináře a různé pomůcky. Takže nutit rodiče ke koupi koně nemá smysl. Oni si musí spočítat, zda jsou schopni to finančně zvládnout. Pokud si koupíš zvíře, máš pak za něj zodpovědnost, stane se z něj člen rodiny.
Pokud ti táta slíbil, že za samé jedničky je ochotný ti koně koupit, znamená to, že to asi finančně zvládne nebo věděl, že ta podmínka je pro tebe nesplnitelná. Zkus si někdy v klidu s rodiči o tom promluvit. Vysvětli jim, tak jako nám, že gymnázium je trošku těžší a mít zde samé jedničky se podařilo jen jednomu žákovi ze třídy. Zkus je přemluvit ať je jejich podmínka splnitelná. Co třeba vyznamenání? To si myslím může být pro tebe splnitelné a pro rodiče dostatečně uspokojivé. Nemá cenu dávat dětem úkoly, které nejsou i při největší snaze schopni splnit.
Ohledně triků na učení si můžeš vyhledat v Alíkovinách články. Např. tady: www.alik.cz/a/ucim-se-bez-problemu.
Přeji ti pěkné dny. Alíkova kamarádka Bája

Zvířata

Ahoj :( dnes mi před očima přejeli před očima kočku... Koukala sem z okna a najednou zahlidnu mojí milovanou kočku.. No a radši sem byla potichu aby se nerozběhla přes selnici a něco ji nezajelo.. Ale ona se něčeho lekla a rozběhla se přes silnici.. Viděla sem jak jí to přejelo.. Před očima se mi přehrál její život už od narození.. Mám ji od mala a ona mi nikdy neublížila.. Ostatní by poškrabala ale mě ne.. Milovala sem jí a nevím co mám dělat.. Myslím jen na ní.. Ta kočka měla dnes zrovna narozky.. A muj oblíbený zpěvák vydal novou písničku,teď jí budu nesnášet.. První co mě napadlo bylo že skončím pod auto nebo se prostě zabiju. Za tu dobu sem si k ní vybudovala vztach jako ještě nikdy.. Ona mě vždy ve 4 ráno vzbudila protože se dobejvala domů.. Každý den a já už sem se automaticky budila.. mám tolik naviku který s ní.. Tolik vzpomínek a najednou je vše pryč.. Když sem ji dostala tak sem ji začla říkat že je to moje mimčo.. Byli jsme jako máma a dcera,jako nej kamošky.. Vždy když se na mě kamarádky nastvaly tak ona tady byla ona mě olizovala.. Každý říká že kočky nejsou přítulný že nejsou jako psy ale tahle kočka byla super.. Byla přítulnější než náš pes... Nechtěla sem to psát tak dlouhý ale já se musela vypsat a tohle všechno beru jako vzpomínku na mojí milovanou kočku...

holka, 12 let, 28. května 2017

Ahoj,

věř mně, že je mně moc líto, co Tě potkalo. Přišla jsi o milovanou bytost a jako by to samo o sobě nestačilo, ještě tak tragicky a na vlastní oči jsi vše sledovala. Věřím, že je Ti teď hodně smutno, je dobře, že se pokoušíš z toho všeho i vypsat, někdy je ještě lepší se ze všeho vypovídat. Rodičům, tetě, kamarádkám, každému, komu věříš a komu na Tobě záleží. Bohužel, život nepřináší jen krásné chvíle, ale i chvíle, které bychom si rádi odpustili a vůbec se jich nedočkali. Jenže to není možné. Odchází zvířátka, která se na řadu let stala členy rodiny, odchází ale i lidé, spíše ti starší, na kterých už je řada, ale i mladí. Třeba spolužák, nebo někdo z dospělých a často to souvisí právě s provozem. Každý rok zahyne na našich silnicích spousta lidí, o zvířátkách ani nemluvě, ta se střetávají s auty opravdu denně.

Hodně záleží na Tobě, jak se z této příhody dostaneš. Vypsáním, sdílením...Je pro Tebe nyní čas truchlit, plakat, ulevit si. Nesnaž se smutek zadržovat hluboko v sobě, klidně ho pusť ven. Někdo vzpomínat chce a přehrává si jednotlivé společné příhody před očima, jiný naopak. Máš-li chuť, můžeš si založit kroniku s fotkami a popisky, nebo se se svou kočičkou můžeš rozloučit nějakým rituálem, který si sama vymyslíš - napíšeš jí dopis, řekneš jí, jak se teď cítíš, pak můžeš dopis spálit, nebo jí třeba vybereš nějaké krásné místo, které měla ráda, a necháte ji tam v klidu spočívat. Hodně pomáhá tvoření, jakékoliv, a kamarádství, přátelství. I jakákoliv podaná ruka. Máš-li pěkný vztah s rodiči, můžeš sdílet také s nimi. Mají už více zážitků a více životních zkušeností nežli Ty, budou Ti tedy umět lépe poradit, protože Tě na rozdíl ode mne dobře znají. S nimi se také domluvíš na tom, zda si koupíte novou kočku či kotě, které Tě přivede na jiné myšlenky. I když počítej s tím, že první kočka je prostě první už pořád.

Přejeme Ti smíření se smutnou událostí.
Modrá linka