Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkova poradna

  Na otázky odpovídají

  pracovníci linky důvěry Modrá linka, psycholožka BáraV, bojovníci proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze čtenáři mladší 15 let.

  Zvířata

  Ahoj Alíku

  Potřebuju poradit už tak 4 rokem chodím ke koním a taťka z mamčou se schodli že by bylo dobrý aby mi pořídili mého vlastního koně bojím se že to nebudu zvládat starat se o tak velké zvíře, ale toho koně bych chtěla nemám počkat spíš až budu starší a budu úplně skvěle ovládat jezdectví

  holka 12 let, 9. února 2018

  Ahoj,

  moc se mně líbí, že se zajímáš o koně a chodíš k nim už 4 roky. Tvůj dotaz je také zajímavý tím, že většina dětí má problém s rodiči, že jim koně nedopřejí, u Tebe je tomu kupodivu obráceně. Nezbývá, než ocenit Tvou zodpovědnost. Nemyslíš jen na sebe, ale na koníka a jak budeš zvládat péči o něj. Není třeba, abys úplně skvěle zvládala jezdectví, jiná věc je, pečovat o koně. Je to na delší debatu s rodiči. Na rozdíl ode mne Tě znají a myslím si, že docela dobře vědí, co Ty dokážeš. Také nevím, zda bude kůň ustájen u vás doma, máte-li k tomu podmínky. Většina lidí má koně ustájeného v nějaké větší, společné stáji, kde je o koně postaráno, i když je žádoucí, abys, pokud možno denně, za koněm dojížděla. Nevím, jak to máte vy, zkuste vše společně probrat. Třeba najdeš i někoho dalšího (kamarádku, kamaráda, bratrance....), kdo se s Tebou v péči o koně bude velmi rád střídat. Koně jsou naprosto úžasné bytosti a skvělí kamarádi, kteří dobrou péči oplácejí dobrým vychováním a kamarádstvím. Mít svého koně je skvělá věc, pokud se však na to zatím opravdu necítíš, můžeš rodiče požádat o odklad, určitě se o tom ale společně znovu důkladně pobavte.

  Přejeme Ti plno nádherných zážitků s koňmi.

  Modrá linka

  Zvířata

  Ahoj Alíku, nedávno jsem zjistila, že si můj o rok mladší bratr koupil laboratorní myš bez svolení rodičů... Bydlíme v bytě a máme kocoura a akvárium. Divím se, že tu myš doteď nesežral kocour. S bratrem máme společný pokoj a tak nebylo těžké na poměrně hlučné zvířátko přijít. Rodiče to, ale stále neví... Jak jsem zjistila, bratr si nakoupil vše, co tato myška potřebuje a docela vzorně se o ni stará. Mám o tom říct rodičům nebo to dále tajit? Bratr si ji oblíbil a má ji rád. Asi by nebyl nadšený z případného odchodu myšky do zverimexu... Děkuji za rady

  holka, 13 let, 1. února 2018

  Ahoj,
  je hezké, že se snažíš myslet na bratra a přemýšlíš, jak situaci řešit. Nevím, proč si koupil myš tajně a neřekl o tom rodičům, jestli to měl od nich zakázané a nechtěli by ji doma.
  Můžeš s ním zkusit promluvit o tom, že se mu nejspíš nepodaří udržet tajemství napořád a jestli by nebylo lepší to rodičům říct sami, než se to dozví třeba nějakou nepříjemnou náhodou. Možná by se pak o to víc zlobili, že jim to neřekl. Věřím, že to rodiče pochopí tím spíš, pokud ji má bratr rád a dokáže se o ni sám postarat, nemusel by to být takový problém. Většina rodičů brání pořízení zvířátka právě proto, že děti ho sice chtějí, ale pak se o ně nestarají a je to náročné. Můžeš si s bratrem promluvit o tom, že i pro tebe je to teď nepříjemná situace, když musíš držet tajemství. Zkus ho podpořit v tom, že na něj nechceš nějak "žalovat", ale že byste to rodičům mohli říct společně a že se za myšku u rodičů také přimluvíš.

  Držíme palce,
  Modrá linka

  Zvířata

  Ahoj.. Máme dvě kočky.. Jedna je černá a žije vevnitř,narodila se asi v roce 2012 v květnu..
  Druhá kočka je mourovata a narodila se 25.6.2015..
  Mourovata kočka měla pět sourozenců a narodila se u mojí babi (byla na mě zvyklá od mala) domu sem si ji vzala s jejím bratrem kterého po roce přijelo auto.. Ona i její bratr žili venku (dvě kočky byli venkovní a dvě vnitřní)..Teď máme už jen jednu kočku venku. Je vykastrovana.
  Druhá kočka žije vevnitř a narodila se ve vesnici která je od nás dva kilometry.. Měla jednoho bratra. V tu dobu když jsme si ji přivezli jsme měli vevnitř kocoura..
  Černá kočka si ho zamilovala,ale když kocourovi bylo 8 let přejelo ho auto.
  S černou kočkou mám větší vztach protože s ní jsem skoro celý den. Protože bydlíme u selnice je asi jasný že i ona chodí přes selnici.. Přes selnici je bytovka a tam se schází kocouří který tam krmí jedna paní.. I když je kočka vykastrovana stejně tam chodí...
  Jak mám kočce zpříjemnit pobyt doma? Když sem si všimla že jí pes nenechá najíst (kočka byla úplně vyhubla) tak jsem dala k sobě do pokoje její granule s vodou. Mám celkem velkej pokoj a na jedný straně má ona žrádlo,pelíšek,krabici ve které ráda spí,malé proutěne křeslo a jedno velké.. Na hraní tu má škrabátko a dva míčky,každý den si spolu hrajeme.. Jak jí to mám ještě vylepšit aby neměla tu potřebu chodit přes selnici?

  holka, 13 let, 31. prosince 2017

  Ahoj,
  chápu, že máš o svou kočku strach a bojíš se, aby ji nepřejelo auto. Z tvého dopisu je také zřejmé, že jsi udělala všechno proto, aby se u tebe kočka měla co nejlépe a dáváš jí veškerou péči. Nejsem sice žádný odborník na kočky, ale bohužel se domnívám, že proti zvířecím instinktům nic nezmůžeš. Pokud se v okolí schází kočky, je velmi pravděpodobné, že tam tvá kočka bude chodit také a žádnými hračkami nebo lákadly jí doma neudržíš. Samozřejmě chápu, že o ní máš strach, ale zkus se na to podívat z toho úhlu, že díky tvé péči je maximálně šťastná. Ty jsi udělala všechno, abys jí dokonale zaopatřila a jsou zkrátka věci, se kterými se nedá „pohnout“ a můžeš je pouze respektovat. Kočka jen následuje své instinkty a to samozřejmě neznamená, že by tě neměla ráda, nebo by nebyla u tebe šťastná. Je to ale volání přírody, kterému nedokáže odolat.
  Věřím, že se nic zlého nepřihodí a ty se svým mazlíčkem prožiješ ještě spoustu příjemných a radostných chvil!
  Bára

  Zvířata

  Ahoj,
  moje fenka Sisi je jí 7 měsíců je asi tak měsíc po hárání.
  Včera jsem si všimla, že má nateklé cecky.Myslíš, že by to mohla být falešná březost?
  Taky se trochu obávám jestli na ni neskočil nějaký pes, protože se tu 2 potulují...
  Na štěňata je mladá takže se o ni trochu bojím.

  holka, 10 let, 10. prosince 2017

  Ahoj,
  tady bych ti poradila jediné. Řekni o svém podezření rodičům a zajděte s fenečkou za zvěrolékařem.

  Zvířata

  Ahoj Alíku, před dvěma dny jsem zjistila, že se nám ztratil dvouletý džungarský křeček Bobík.Asi se mu u nás nelíbilo nebo chtěl na svobodu.Myslím, že žárlí na na mého psa a 3 slepice, protože mu nevěnuju tolik času. Křeček je pro mě součást rodiny.K Vánocům si z celého srdce přeju, aby se k nám vrátil.V poslední době si ho neberu do ruky, poněvadž má něco za ušima.Asi už vím, jaké to je, když se někomu ztratí mazlíček.Co mám dělat?

  holka, 14 let, 9. prosince 2017

  Ahoj, mrzí mě, že se nikdo nedostal k odpovědi na tvůj dotaz dříve. Doufám, že se ti křečka nakonec povedlo najít. Pokud ne, raduj se z mazlíčků, o kterých ve svém dotazu také píšeš.
  Poraď se s rodiči a třeba ti pořídí nového Bobíka.

  Zvířata

  Milí Alíku,
  moc bych si přála mít králíka ,jenže mi rodiče jsou proti.Zvířátko chci od svých 3 let ale za ty roky jsem měla rylbičky a 2 mloky kteří plavou ve vodě.Nic víc :( .Chci králíka už 8 let ale nikdy jsem se nedopracovala výš než ke mlokum.A tak bych tě chtěla poprosit jak rodičům ukázat svojí zodpovědnost a že se dokážu o něco postarat ? Děkuji za případnou radu .

  holka, 14 let, 7. prosince 2017

  Ahoj,
  chápu, že tvá touha mít králíka je skutečně velká, ale zároveň se obávám, že konečné rozhodnutí bude vždy na tvých rodičích (respektive tak dlouho, dokud u nich budeš bydlet). Zkus si s nimi sednout a popovídat si o tom, proč králíkovi tolik vzdorují a nechtějí ti ho povolit. Zároveň jim přednes své argumenty, proč je pro tebe mazlíček tolik důležitý a co by to pro tebe znamenalo. Předpokládám, že o rybičky a mloky se staráš příkladně, tudíž můžeš poukázat i na to, že jsi během let dokázala, že se o zvíře dokážeš postarat a neměli by s králíkem žádnou práci navíc.
  Na druhou stranu, pokud i přesto rodiče nebudou souhlasit, budeš muset jejich rozhodnutí respektovat. Při rozhovoru poslouchej i jejich argumenty a zkus se do nich vžít. Ostatně schopnost empatie je jedním ze způsobů, jak jim můžeš dokázat svou vyzrálost a možná jejich stanovisko i časem změnit.
  Přeji ti hodně štěstí!
  Bára

  Zvířata

  aliku
  bojim se ze mi umze treti kocka
  jak se s tim mam virovnat?

  holka, 9 let, 26. října 2017

  Ahoj,

  máš pravdu, že vyrovnávat se se smrtí blízké bytosti (ať už jde o domácího mazlíčka nebo někoho jiného) není lehké. Už jsi to sama zažila. Bohužel, všichni jsme smrtelní a nedá se s tím nic dělat. Můžeš si právě teď uchovávat co nejvíce krásných vzpomínek na příhody se svou kočkou, aby sis ji později mohla připomínat s radostí.
  Můžeš také zavzpomínat, co Ti pomohlo překonat zármutek už dříve. Pokud Tvou kočku trápí nějaké potíže a proto máš strach, že umře brzy, můžeš si o svých obavách promluvit s rodiči nebo veterinářem. Ti Ti mohou upřesnit jaké jsou vyhlídky, uklidnit Tvé obavy anebo Ti pomoci je zvládnout.
  Také v Alíkově poradně najdeš určitě podobné příběhy a dotazy, které Ti mohou ukázat další způsoby, jak truchlení překonat.

  Klidné dny Ti přeje
  Modrá linka

  Zvířata

  Dobrý den, potřebovala bych radu ohledně domácího mazlíčka.
  Mí rodiče jsou rozvedení a bydlím s mamkou. K tátovi jezdím skoro každý víkend. My bydlíme v dost malém bytě a táta má velký rodinný dům se zahradou. Od taťky jsem dostala menší akvárium a mě moc baví se o něj starat, čistit ho atd...
  Moc bych si přála mít ho doma, už mám i místečko kde by se tak akorát vlezlo, ale mamka o tom nechce ani slyšet. Nevíte prosím jak ji přemluvit?

  holka, 12 let, 26. září 2017

  Ahoj,
  zkus si s maminkou promluvit o tom, jaké jsou její důvody a argumenty, proč ti nechce akvárium dovolit. Možná se bojí, že bys péči o něj nezvládla a povinnosti s tím spojené by zůstaly na ní - a když jí přesvědčíš, že se o něj dokážeš starat, svůj názor změní. Zkus jí také vysvětlit, proč je pro tebe akvárium důležité, proč bys ho chtěla i to, jak máš promyšlenou péči o něj.
  Na druhou stranu by ses ale také měla snažit pochopit její pohled a argumenty. Existuje spousta lidí, kteří domácí zvířata nechtějí třeba jen kvůli tomu, že jejich chov v bytě zkrátka neuznávají. Pokud maminka bude trvat na tom, že si akvárium ve vaší domácnosti skutečně nepřeje, budeš muset její rozhodnutí respektovat. Ona je ta, která bude mít v tomto ohledu poslední slovo, i když se ti to nemusí líbit.
  Věřím, že se vám podaří najít rozumný kompromis a přeji ti hodně štěstí.
  Bára

  Zvířata

  Ahoj Alíku, omlouvám se, že píšu. Prosím, dnes mi umřel křeček. Už třetí. Mám je všechny moc ráda a jsou to moji milačci, i když nežijí. Jsem smutná. Pohřbili jsme jí na zahradě. Prosím, chtěla bych se zeptat, jak se s tím mám vyrovnat a jestli si mám koupit dalšího, i když mi umře?
  Moc děkuji, DžungaráčekChlupáček

  holka, 14 let, DžungaráčekChlupáček, 23. září 2017

  Ahoj,
  je to smutné, když nám umře domácí mazlíček.
  Čím menší zvířátko, tím má většinou i kratší život. Nový mazlíček ti jistě zvedne náladu, ale ani ten pochopitelně nevydrží žít tak dlouho, jak by sis přála.
  Jediným lékem na tvůj smutek je čas a opravdu i nové zvířátko.
  Na žádného z křečíků, kteří už s tebou nejsou, nezapomeneš. Časem budeš myslet jen na ty legrační zážitky s nimi. Jak ti rozkousali knížku, schovali se pod postel a další kousky, které i takto malí tvorečkové umí.
  Zkus uvažovat i o nějakém jiném zvířátku, které žije o něco déle, než žijí křečíci.
  Poraď se s rodiči, zda ti dovolí i jiné zvířátko. Pokud nedovolí, nevadí. Kup si v nějakém důvěryhodném obchůdky se zvířátky nového křečíka a raduj se z každé chvilky, kterou s ním budeš.

  Zvířata

  Ahoj,
  chtěla bych strašně moc koně,jezdím 3 roky cca 1x týdně,2x jsem byla na táboře, kde jsme měli “vlastního“ koně, takže se o něj umím postarat, nauzdit, nasedlat, ale nemáme teď peníze. Vím, že kůň potřebuje veterináře, kováře a atd a i vím kolik to cca stojí, ale potřebuji poradit, jak si můžu vydělat peníze, když mi je 13.
  Napadlo mne venčení psů, ale to mi asi nepomůže, bydlíme na vesnici, kde ti psi, když nejdou na procházku, tak se můžou vyběhat na zahradě. Nebo mne taky napadlo pomáhat lidem třeba na zahradě, ale nevím jestli by o to stáli. Nevím jak jinak si ty peníze vydělat, když na brigádu ještě nemůžu. A koně mám vybraného, stojí 70 000 Kč i se všemi věcmi jako sedlo, uzdečka, ... a bojím se, že ho někdo koupí dřív,......Samozdřejmě, že než bych si našetřila 70 000 Kč, už by byl prodaný, takže bych zaplatila část a zbytek by nejspíš doplatili rodiče.

  Takže vlastně význam mého dotazu je: Jak si vydělat peníze na koně, když mi je 13?
  (Popřípadě se omlouvám za pravopisné chyby.)

  Děkuji za odpověď :) .

  holka, 13 let, 16. září 2017

  Ahoj,
  obávám se, že tě moje odpověď nejspíš nepotěší, ale myslím si, že předtím, než začneš střádat na koně, měla by ses nejdřív poradit s rodiči, jestli jeho koupě vůbec připadá v úvahu. Kůň neznamená jen jednorázovou pořizovací investici, ale potřebuje velké zázemí a jeho chov je spojen s velkými náklady. Radila jsi se s rodiči, zda byste jeho chov zvládli? Byli byste mu schopni poskytnout dostatečné zázemí a byli by rodiči ochotni financovat jeho chov i v případě, že by se ti podařilo na jeho koupi našetřit? To všechno jsou otázky, které je potřeba nejprve zodpovědět a vyřešit a teprve potom můžeš začít zkoumat možnosti, jak se na jeho koupi finančně podílet.
  Pokud by rodiče s chovem koně skutečně souhlasili a domluvili jste se, že byste ho zvládli, můžeš se s nimi domluvit, že by ti například něco platili za pomoc v domácnosti nebo na zahradě. Vzhledem k tvému věku by však hlavní finanční závazek připadl ale stejně tvým rodičům a proto záleží především na nich, zda si na něj troufají či nikoli.
  Přeji ti hodně štěstí!
  Bára

  Zvířata

  Ahoj, vždycky mě hrozně zajímalo, jak vypadají jatka. Včera jsem si pustila video na youtube a hodně toho lituju..... Moje máma pracuje u telat, tak vím, jak jde telecí život.
  Po shlédnutí videa chci být vegetarián. Já jsem milovník masa, ale nechci, aby kvůli mému obědu trpěla zvířata, které nikomu nic neudělala.
  Hodně lidí odsuzuje někoho, kdo jí třeba psy. Ale pes je přece taky zvíře jako kráva, musí si vytrpět stejnou bolest. (Nemám nic proti psům, toto je jen přirovnání.)
  Vím, že je to blbej dotaz, ale já už nechci dál jíst zvířata. Jak se mám stát vegetariánem?

  holka, 12 let, 17. září 2017

  Nejprve dopřej sama sobě čas na zpracování videa, o kterém píšeš. Věřím, že s odstupem času už nebudeš skutečnosti z videa vnímat tak moc tíživě.
  Člověk je, jako mnoho jiných živočichů, všežravec. Tak tomu bylo za dob pračlověka a je tomu tak i v současnosti. Nyní ale není nutné si zvíře k obědu ulovit.
  Máme velkochovy zvířat, ta jsou pak poražena a jejich maso si kupujeme v obchodech. Je velice pečlivě hlídáno, aby zvířata netrpěla a jejich konec byl rychlý.

  Pokud přesto chceš být vegetariánkou, pak si o tomto svém rozhodnutí v první řadě promluv s rodiči. Ono to není tak jednoduché. Všežravci nejsme jen tak z lidského rozmaru. Člověk ke zdravému životu potřebuje masitou i rostlinnou stravu. U tebe je to o to obtížnější, že jsi dítě a jako takové se ještě vyvíjíš. O to více potřebuješ jíst i maso.
  Nezlob se na rodiče, pokud ti nevyhoví a budeš moct být vegetariánkou až po dosažení plnoletosti.

  Zvířata

  Ahoj Alík, potřebuji poradit , jak si vydělat co nejrychleji hodně peněz.
  Chci si koupit zhruba od 16 do 21 let kone ( věkové rozmezí od do známé kdy si ho maximálně chci koupit) , rodiče mi ho nezaplatí a já na něj nemám. A vím že kůň je hodně nákladný jak finančně tak i fyzicky, ale presto si ho chci koupit , je to můj celoživotní sen. Už mám dohodnuté i ustájení s kamarádkou babičky, až to budu mít tak si ho tam můžu ustajit , řekla jsem jí to aby ó tom věděla a držela mi stáj , je to tam totiž poměrně malé. Ušetřila bych na tom spousty peněz. Ale teď k věci. Jak si mám rychle vydělat na koně???? Já vím že by jste mi poradili domácí práce, ale to je samozřejmé že doma pomáhám a do teď jsem to dělala bez peněz, tak nevím jak by to vypadalo kdybych teď přišla domů s tím , že si potřebuju vydělat za úklid který jsem do teďka dělala bez výjimek. Nebo by jste mi poradili abych se zeptala mami a něco jsme vymyslely, no to určitě , už jsem to zkusila a řekla mi cituji ,, Ne! Proč ?! Neměla sis házet své úspory do kasičky to je tvůj problém!." . Taky by jste mi poradili abych se zeptala mami jestli ó někom neví , hmm? Nemyslím si , už se jí ptát po tom co mi řekla nebudu. A nebo ó někom blízkým , no mám tetu která má dítě, ale myslím že by mi ho nesverila, protože se o něj boji jak pes ó kost. No četla jsem si celou poradnu na téma brigáda, nic toho mi nejspíš nepomůže:'(:'(:'(:'(. Taky jsem se ptala své tety , ale ta si ještě sama vydelava na brigádě,takže si nemyslím. S tetou co chodí na brigádu jsem se jí jako jediné svěřila , jak to je a co potřebuju( jsme si totiž hodně moc blízké, ale ó ničem moc neví a na brigádu ještě nemůžu .
  Prosím poraďte děkuji tvoje PRALINEČKA.

  holka, 11 let, 9. srpna 2017

  Ahoj,

  přemýšlíš o tom, jak si rychle vydělat peníze na svůj životní sen, tedy na koně, kterého si moc přeješ. Přijde mi moc fajn, když má člověk nějaký cíl, sen, ke kterému upíná svoje snažení.

  Chápu, že není jednoduché vydělat si v jedenácti letech větší obnos peněz a možná je potřeba smířit se s tím, že to nějakou dobu potrvá. Možná se Ti to podaří až za pár let, kdy budeš moci chodit na brigády a peníze si vydělat legální cestou. Taky si říkám, že třeba když rodiče uvidí, že Tvůj zájem o koně trvá, po čase změní názor a začnou Tě podporovat.

  Přemýšlím i o jiné cestě, jak je možné se ke koňům dostat. Fungují stáje a jezdecké kluby, kde bys určitě našla uplatnění a i možnost jezdit.
  A ještě bych Ti chtěla říct, že nejsi sama, kdo si koně moc přeje, ale z nějakého důvodu ho mít nemůže, či si na jeho pořízení musí počkat do dospělosti.

  Držíme palce,

  Modrá linka

  Zvířata

  Ahoj, trápím se tím že si až moc uvědomuji že za pár let budu sama navždy, už brzo nikdy neuvidím jeho malý růžový čumáček ani jeho modrá očka, už brzo mě nikdy nevzbudí ve 4 ráno, už brzo ho nikdy neuvidím spokojeně spát na polštáři, už brzo mi nikdy nebude pít kyšku, už brzo budu na světě bez svého nejlepšího přítele, který při mě stojí ať se stane cokoliv, mého kocourka. Ne že bych neměla kamarády ale prostě s nikým nejsem taková kamarádka jako s ním, vždy tu pro mě byl. Jak se mám smířit s tím že mi brzo umře? Je mu 6, to je na kočku hodně. Jak tu ztrátu mám přežít? Diky za odpovědi (toho kocoura mám fakt ráda ale jen jako kamaráda, už jsem se zamilovala a je to jiný pocit než ten který k němu cítím)

  holka, 12 let, 22. července 2017

  Ahoj,

  věřím, že je Ti smutno z představy, že přijdeš o svého milého kocouřího kamaráda. Ti z nás, kteří máme nebo jsme zvířecího mazlíčka někdy měli, dokážeme myslím pochopit, jak Ti asi je. Konec života, odchod z tohoto světa, je pro většinu z nás smutná událost, ale na druhou stranu jde o přirozený vývoj věcí a je dobře, když to s pokorou přijmeme.

  V této chvíli bych Ti chtěla dodat odvahu a možná i chuť, užít si společný čas, který máte, jak nejlépe dovedeš, tak, abys na kocourka mohla vzpomínat ráda a hezky. Jinak mi přijde moc fajn, že se na jeho odchod snažíš připravit, možná by stálo za to, mluvit o tom doma s mamkou nebo tátou. Nebo by Tě mohla podpořit nějaká kamarádka, která má také zvíře či podobnou zkušenost.

  Ztráta samotná vždy bolí, ale věř, že čas rány zahojí a možná, že až to přebolí, budeš mít chuť si pořídit jiného.

  Hezké léto.
  Modrá linka

  Zvířata

  Ahoj moc bych chtěla korelu ale táta mi ji nechce svolit mám už psa křečka a rybičky když sem se ptala tak mamce to nevadí tý je to jedno už sem se snažila ve škole pořád sem na to upozorňovala kreslila obrázky a ukazovala mu je jen jeho odezva na obrázek "hezký"a když sem se ho ptala proč ji nechce a on řekl že by to řvalo přitom sem mu řekla že to bude u mě v pokoji a i brácha ji chce tak už nevím.Mamka řekla že ji prostě koupíme a nebudem se ho ptát jak u ostatních zvířat XD ale myslím si že to řekla schválně.Předem děkuju za odpověď.

  Kája 15 let, 7. června 2017

  Ahoj,
  myslím, že není úplně nejlepší nápad kupovat korelu i přes to, že je Tvůj tatínek proti. I když Tvoje maminka souhlasí, uvědom si, že bys tím stavěla rodiče proti sobě. Místo toho, abyste ji koupili i přes tatínkovy protesty, se zkuste s tatínkem domluvit. Sedněte si jako rodina dohromady a zkuste každý přednést své argumenty. Možná tatínek uzná, že Vaše argumenty jsou rozumné a ustoupí.
  Uvědom si ale, že žijete v jednom bytě pohromadě a měli byste se navzájem respektovat. Pokud tatínkovi korela skutečně vadí a má pro to dobré důvody, zkus ho pochopit a třeba najít náhradní řešení. Možná byste se mohli shodnout na jiném zvířeti, případně se domluvit, že když se například budeš určitou dobu snažit ve škole, pomáhat doma a Tvůj zájem bude přetrvávat, zvážíte možnost koupi korely znovu.
  Přeji Ti krásné léto.
  Bára

  Zvířata

  Ahoj Alíku mama mi nechce dovolit aby mi babička koupila morče babička chce ale máma ne protoze mam želvu o kterou se starám jak nejlip to jde a mama rrkne ze mam zelvu a muj mladsi bratr dostal psa a jak mile se onej mladsi bratr nestara tak je všech ale ja jsem to to plemeno nechtěl.
  A to morče by babička koupila i sklecí ale nechce ho tady protoze by se bala ho vzit do ruky a vycistit mu terarko
  A ja bych ho chtel ted domu hlavne abych se o nej staral a mazlil se s nim.. Porad mi prosim jak premluvit mamu. Děkuji

  Ahoj,
  chápu, že bys chtěl mít morče a nejspíš Tě i zlobí, že Tvůj bratr má psa, o kterého se příliš nestará. Můžeš zkusit promluvit si o tom ještě jednou se svými rodiči a třeba s nimi uzavřít i dohodu (například, že budeš doma víc pomáhat, snažit se ve škole atd.). Pokud uvidí z Tvé strany dlouhodobou snahu, možná se Ti maminku podaří obměkčit. Na druhou stranu píšeš, že maminka se morčat bojí a to bys měl respektovat. Jestliže řekne definitivně ne, nezlob se na ni a zkus se vžít do její kůže. Také by Ti bylo nepříjemné, kdybys žil v jedné domácnosti se zvířetem, kterého se bojíš nebo štítíš. Můžete se zkusit ještě pobavit o tom, jestli by nebylo alternativou jiné zvíře, kterého by se maminka nebála, ale konečné rozhodnutí bude na ní.
  Přeji Ti hezké léto.
  Bára