Poradna: Alík radí dětem

Na otázky odpovídají

pracovníci linky důvěry Modrá linka, Alíkova kamarádka BáraV, odborníci přes výživu z projektu Vím, co jím, odborníci na kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

Dotazy smí pokládat čtenáři mladší 16 let.

Zvířata

Ahoj strašně bych si přála kočičku. O letních prázdninách jsem si ji na chatě přivedla od sousedů a teď mi strašně chybí. mamka řiká že ne že smrdí čůrá všude možne atd. já jí pořád říkám že ne ale nedá si to vymluvit jednou jsem se ptala táty a říkal taky že ne (já si myslím že se mamka jenom táty bojí protože říkala že když mi to taťka dovolí že jo) nevíš co mám dělat? bydlím v bytě a rodiče vjedí že bych se o ni starala POMOC je mi 11

máláprincezna, 29. října 2014

Ahoj,

chápu, že bys měla ráda doma zvířátko, mnoho dětí (ale i dospělých) touží po blízkosti nějakého milého malého tvora. Mít zvíře v prostoru, kde žijí lidé, však není jen tak, je důležité vytvořit mu vhodné podmínky, a také je neméně důležité, aby přítomnost zvířete neobtěžovala lidi s ním žijící. A to může být kámen úrazu právě u vás - nejspíš rodiče mají své důvody, proč kočku nechtějí, proč by jim vadila. To je zapotřebí respektovat. Rodiče můžeš samozřejmě vyslechnout a snažit se najít protiargumenty - třeba jak se dá zajistit, aby po bytě nebyl cítit zápach od kočky, jak se dá naučit chodit na záchod, můžeš je vzít na návštěvu do domácnosti, kde kočku mají, půjčit si z knihovny nějakou knížku o kočkách a spolu s rodiči ji projít, apod. Je možné, že když rodiče uvidí Tvou velkou touhu a také snahu si o chovu kočky doma něco zjistit, časem svolí. Možné však také je, že pro ně kočka doma představuje opravdu zátěž, kterou nechtějí. Potom by Ti nezbylo, než si kočičku užívat alespoň na chatě nebo počkat do doby, až budeš mít svou vlastní domácnost, a tam si kočičku pořídit.

Hezké dny Ti přeje
Modrá linka http://www.modralinka.cz

Zvířata

Ahoj všichni.
Mám otázku ohledně domácích mazlíčků.
Už jsem měla tři křečky. Jsou to roztomilá zvířátka, vždy jsem se o ně starala. Jde ale o to, že s křečkem si nemůžu tolik vyhrát, pořád je jen zavřený v kleci, občas si ho vezmu do rukou, nebo tak, ale to je tak vše.
Moc bych si přála už i nějaké jiné zvířátko než křečka. Ze všech nejvíc kočku. Problém je, že mamka mi to nechce dovolit. Tvrdí, že by nám rozdrápala nábytek a pomočila celý byt. Prý taky smrdí. Já ale vím, že kočky zas tolik nesmrdí, navíc jsou různé přípravky proti smradu. Podle mně se kočka může naučit na škrabadlo a kočičí záchůdek - jestli bychom si pořídili kotě. Už jsem to mámě říkala několikrát, ale ona zvíře prý nechce.
Nechce ani králíčka, rybičky, papouška, psa... U psa to chápu, ten vyžaduje dost práce, venčení, apod. Nebyl by problém se o kočku starat, čas bych na ni měla. Starala bych se o ni ráda.
Chtěla bych mámu nějak přemluvit, ale nevím jak. Předem děkuji za radu. ^^ :) - otázka upravena poradcem

Sára - 12 let, 27. září 2014

Ahoj Sáro,

chápu, že stojíš o zvířátko, je fajn mít doma mazlíčka. Chápu ale i Tvoji mamku, protože péče o zvířátko je opravdu starost. Můžeš se s mamkou zkusit ještě jednou dohodnout. Také si můžeš zkusit zjistit, kdo má kočku doma a kdo o chování koček může promluvit s mamkou osobně, aby věděla všechny okolnosti a mohla se potom rozhodnout. Případně můžete zvážit i jiná zvířátka, která by mohla připadat v úvahu. Konečné rozhodnutí je ale na mamce, protože mamka se stará o Tebe, ať už máš nebo nemáš zvířátko.

Přejeme Tobě i mamce, aby se Vám podařilo dohodnout se ke spokojenosti Vás obou
Modrá linka http://www.modralinka.cz

Zvířata

Ahoj Alíku,

mám takové tři otázečky 1)Strašně bych chtěla kočičku, ale mamka mi ji nechce dovolit, že kočky nejsou čistotné, i když ji přemlouvám. Prosím poradíš mi, také jsem si ji chtěla adoptovat na dálku, ale mamka říká že ne. 2) Mám problém s malou sestrou. Vím že je blbost sem psát to co prožívá každý co má sourozence ale moje sestra (9) když mě vidí s nějakým klukem, tak to hned řekne svým kámoškám a ví to celá škola, nebo mě pořád provokuje a říká mi že nějak vypadám a všichni říkaj jak je roztomilá ale vůbec, mě provokuje a před rodiči je jako "Hodná holčička"3)Byla jsem na táboře a měli jsme diskotéku. (Bylo mi jedenáct) a jeden kluk mě vyzval k tanci. Já jsem šla a když skončila písnička normálně jsem si znovu sedla na židli. Pak jsme druhý den šli k nim na flašku, a já dostala úkol (od něho) Ho políbit, a od té doby se na mě pořád díval a doma mi poslal dopis, píšeme si maily a přes facebook. On se mi začíná líbit, a jak si píšeme, nemůžeme udělat další krok, jak? dík - otázka upravena poradcem

LuisaMaemi (ayame), 3. července 2014

Ahoj z Modré linky,
děkujeme za důvěru. Pokládáš nám několik otázek a tak je zodpovím postupně tak, jak jdou za sebou.

1) Věřím, že si kočičku hodně přeješ a že přemýšlíš, jak mámu přesvědčit. To, co ze své strany můžeš udělat, je pokusit se znovu s mámou o všem promluvit, nastudovat a navrhnout jí, jak nejlépe se o kočku starat, zda jsou nějaké metody, jak omezit zápach v bytě (například koupí vhodného záchodku pro kočky) apod. Také jí můžeš říci, jak adopce zvířat na dálku probíhá a také to, kde bys na podporu kočičky brala peníze, za zkoušku stojí třeba navrhnout, že bys s něčím doma pravidelně pomáhala a takto si na uskutečnění svého přání vydělávala. Je však samozřejmě možné, že i přes Tvou snahu bude máma proti, v takovém případě je asi nezbytné její rozhodnutí respektovat, můžeš třeba i přemýšlet o tom, kde jinde by ses do kontaktu s kočkami dostala  (u kamarádek, známých) a mohla si tak alespoň trochu takové péče užít.
2) Máš pravdu, že vztahy mezi sourozenci mohou být někdy náročné. Chápu, že Tě chování sestry rozčiluje, zvlášť, když ji rodiče vidí "jako hodnou holčičku". Napadá mě, zda jsi zkoušela se sestrou o všem promluvit, prostě jí říci, že by sis přála, aby to mezi vámi fungovalo jinak. Pokud neuspěješ, můžeš si promluvit také s mámou či tátou, při takovém rozhovoru je lépe mluvit o tom, jak se cítíš, co by sis přála (tedy o tom, jak by sis přála, aby to u vás v rodině fungovalo) než jen sestru či rodiče kritizovat. Když totiž druhé kritizujeme, často jsou méně ochotní na něčem se domluvit. Uvidíš, jak na Tvou snahu zareagují.
3) Je prima a milé, že si dáváte s oním klukem najevo, že jste si vzájemně sympatičtí - tancovali jste spolu, píšete si e-maily i přes facebook. To, jak to pokračuje dál, je u každé dvojice jiné - někdo druhého pozve třeba na zmrzlinu, nebo jen tak ven, nabídne nějakou společnou aktivitu. Můžeš zkusit v klidu popřemýšlet, co by Ti bylo nejbližší, možná sama vymyslíš i další cesty. Můžeš si také o lásce a sbližování popovídat s někým blízkým, třeba rodiči či kamarádkami, možná Ti dají nějaký tip, jak na to.

Přejeme hezké léto,
Modrá linka http://www.modralinka.cz

Zvířata

Ahoj,mám takový dotaz : můžu si vybrat morče anebo křečka a táta říkal že morčata hoooodně čůraj a že opravdu moc smrdí a že se strasne moc boji a ze mel krecka a ze byl moc rad, tak asi si vezmu krecka ale ktery je lepsi,zlaty anebo robovsky anebo dzungarsky? Dekuju

Terka 12 let, 21. března 2014

Ahoj,

spíše bych ti doporučila zúžit výběr na křečka roborovského nebo zlatého. Džungarský není moc přátelský, nedá se s ním moc mazlit, dost kouše.

Roborovský má raději písek, zlatý zase piliny. Pro roborovského je lepší terárium než klec. Takže pořízení výbavy vyjde levněji pro zlatého křečka, pokud už nějaké vhodné terárium nemáte. Záleží, co tobě a tvým rodičům bude více vyhovovat.

Přeji pěkné dny s křečkem. Alíkova kamarádka Bája

Zvířata

Ahoj poradno!
Dnes v noci mi umřel můj papoušek Tonda (ranila ho mrtvice).Jsem z toho strašně nešťastná,on byl jediný,kdo mě rozveselil,vítal mě,když jsem přišla ze školy,a jeho způsob zastrašování (my jsme tomu říkali louskání) byl jedinečný.Sice už jsem s rodiči dohodlá,že dostanu jednu nebo dvě andulky (Tonda byl papoušek zpěvavý),ale Tonda byl jen jeden.Celý den brečím,když vidím jeho fotku na facebooku,začnou brečet,když vidím papouška zpěvavého v knížce,začnou brečet,když se někdo o něm baví,jak jinak,začnou brečet.Nevím jak se s tím mám vypořádat.Prosím,odpověz :/
Předem děkuju. - otázka upravena poradcem

Milovnice papoušků,10 let, 7. února 2014

Ahoj z Modré linky,

smutek, který prožíváš po té, co jsi ztratila domácího mazlíčka, tedy papouška Tondu, je naprosto přirozený. Vždy, když ztratíme někoho, koho jsme měli rádi, ať už je to člověk nebo zvířátko, chybí nám. Přijmout ztrátu nějakou dobu trvá. Je dobré si smutek přiznat, přijmout ho, vyplakat se. Někomu pomůže, když se může rozloučit. Můžeš tedy požádat třeba rodiče, aby Ti pomohli udělat nějaký rituál, při kterém se s Tondou rozloučíš. Třeba si vytisknout nějakou Tondovu fotku, zapálit svíčku, vzpomenout si na všechny legrácky, které prováděl a které Tě dokázaly rozesmát. A můžeš se klidně smát i plakat zároveň, to je v pořádku. To, že máš slíbené andulky, je fajn. Jistě, jak sama píšeš, Tonda byl jen jeden. Ale s novými andulkami zažiješ zase jiné fajn věci, takže je prima mít se na co těšit.

Klidné dny Ti přeje Modrá linka http://www.modralinka.cz

Zvířata

Ahoj, Alíku..

Chci se s tebou poradit o tom jak mám rodiče přemluvit, aby mi koupili koně. Je mi 13 let. NA koni jezdím už asi 3 roky.:) Přála bych si mít svého koně.. :) Mám je strašně moc ráda, ale o to nejde. Rodiče přemlouvám a nevím jak udělat aby mě pochopili.. Říkají A´t počkám až budu dospělá tak si ho koupím. Nemyslím si že by jsme byli finančně na dně.. Teď každý den dělám pokyny od rodičů a dělám všechno pro to aby mi to splnili.:) Mít koně je můj sen už nechci dlouho čekat.. prosím Alíku pochop mě aspoň ty..

Pomoc mi prosím. jak je přemluvit? Děkuji. :) - otázka upravena poradcem

Panda1234, 29. listopadu 2013

Ahoj,

já Tvé rodiče, na rozdíl od Tebe, vůbec neznám, takže Ti mohu odpovědět jen obecně. Dělej to dál, jako dosud, snaž se, pomáhej v domácnosti, drž se ve škole, a uvidíš. Vlastnit koně je velmi náročné. Nejde zdaleka jenom o finance, které takový kůň a jeho chov stojí. Jde i o čas, péči. Kůň potřebuje stáj, louky, pohyb, píci a spousty dalších věcí, když tři roky jezdíš, tak víš, že je kolem koňů hodně práce. To všechno si Tví rodiče také uvědomují. Nevím, zda máte podmínky k chovu koně, netuším, jaké máš argumenty Ty, a stejně neznám argumenty, čili důvody, Tvých rodičů, čím zdůvodňují to, že máš ještě vyčkat. Zkus to s nimi řádně probrat, snést své důvody, třeba si je i napiš, shromažďuj si postupně podklady. Chtít nestačí, chtít je málo. Zkus i pro sebe i rodičům napsat, jak by asi vypadal Tvůj týdenní program, kdybys měla vlastního koně. Tak můžeš rodiče pomalu snad i přesvědčit. Můžeš na koně také začít spořit, a co naspoříš, přidat k částce, kterou by věnovali rodiče. Můžeš oslovit někoho ze širší rodiny, na koho rodiče dají, nebo trenéra, aby se pokusil spolu s Tebou s rodiči promluvit. Je ale možné, že ani pak to nevyjde. Pak by nezbylo, než aby ses zatím starala o cizí koně, projížděla je a počkala si na splnění svého snu. Věř tomu, že nejkrásnější je cesta, ne cíl. Když už člověk má něco, po čem moc toužil, většinou si toho tolik neváží. Čím složitější cestou se ke svému vysněnému cíli probojovává, tím víc pro něj takový cíl znamená, tím je mu dražší.

Přejeme Ti pokojný advent a příjemnou vánoční debatu s rodiči o koních.
Modrá linka http://www.modralinka.cz

Zvířata

ahoj všichni, mám doma 6 koček (nic nás nestály, dostaly jsme je)a jsem na ně alergická, takže si přeju křečka (kočky by na něj nemohly,bydlí ve sklepě). Ale mamka je zásadně proti, protože prý smrdí a že na něj budu zase alergická, ale já vím že nebudu protože jsem nedávno spala u kamarádky a tak křečka měla a s ním jsem si normálně hrála a neměla jsem žádné reakce. A chtěla bych pokud by nebyl křeček tak aspoň králíček (na něj už klec máme) a na něj jsou kočky zvyklé (už jsme 1 měly) ale toho mamka taky nechce (alergická nejsem, když jsme ho měly hrála jsem si s ním normálně).Tak prosím poraďte, jak mám mamku přeprosit ? předem děkuji za odpověď

Ahoj,

mít zvířátko, se kterým by se člověk mohl mazlit, hrát si s ním, je přáním mnoha dětí i dospělých. Zvířata nám mohou přinášet do života hodně radosti. Na druhou stranu je ale potřeba se jim hodně věnovat, starat se o ně. Říkám si, že taková péče o šest koček už dá mamce hodně zabrat a když si představí, že by k tomu měly přijít starosti o další zvíře, bylo by toho na ní moc. Nepíšeš víc o tom, jak to probíhalo, když jste měli králíčka, co se mamce třeba nelíbilo. Napadá mě, že by pomohlo popovídat si s mamkou právě o tom, proč další zvíře nechce - např. kvůli čistotě domácnosti, Tvému zdraví, aj.

Dále bys mamce mohla nabídnout, že povinnosti okolo péče o zvíře vezmeš na sebe. Ale předtím si promysli, jestli to skutečně můžeš zvládnout, přeci jenom bys měla zodpovědnost za živého tvora, a ta se nedá jen tak vrátit. Pokud mamka pochopí, proč je pro Tebe důležité mít zvířátko a že se může spolehnout, že se o něj postaráš, věřím, že bude přístupnější přijmout dalšího tvorečka do rodiny. Pokud to tak nebude, chápala bych, že by Ti to bylo líto, ale není to napořád. Ve Tvém životě Tě čeká ještě hodně příležitostí, kdy si budeš moci pořídit přesně takové zvíře, po kterém toužíš.

Měj se hezky.
Modrá linka http://www.modralinka.cz

Zvířata

Ahoj Alíku, Modrá linko a správci :) Mám doma činčilu strám se o ni ale mám problém, nevím jak si s ní hrát :/ Vůbec nevím jak si taková činčila hraje :( a taky nepije, ale když jí pítko stisku a dám ke tlamičce tak pije :/ Prosím poraďte
-Jana s Činčou- - otázka upravena poradcem

Jana Nováková, 3. listopadu 2013

Ahoj Jano,

exituje u nás činčilí chovatelský klub, http://cincilaklub.cz/cze/seznam_clenu.html, doporučuji obrátit se na některého z chovatelů nebo na veterináře. K dispozici jsou i knihy pro chovatele.

Můžeš zkusit i na Alíkovi sekce kamarádi, nástěnka, třeba má někdo s chovem činčil zkušenosti. 

Hezký podzim Ti přeje Alíkova kamarádka Bája

Zvířata

Ahoj Aliku já chci morče ale táta je proti ale máma je semnou mám rybíčky a pejska ale o ti se staram na 1 tak pořad
- otázka upravena poradcem

jára (12let), 3. listopadu 2013

Ahoj,
Tvůj dotaz není ojedinělý. Více dětí nám píše s tím, že by chtěly nějaké domácí zvířátko, ale jeden, nebo oba, rodiče, jsou proti. Vždy odpovídáme, že bohužel nemáme návod, jak přemluvit rodiče, protože někdy je ani přemluvit nejde. Rodiče zodpovídají za vaši domácnost a je důležité respektovat, pokud nějaké zvíře doma nechtějí. Zároveň se však můžeš snažit tátu obměkčit tím, když mu řekneš, jak moc Ti na morčeti záleží, vysvětlit, jak by ses o něj starala, dokázat, že víš, co všechno je potřeba obstarat, když je doma morče. Jak jsem však už psala - je důležité respektovat všechny členy rodiny a jejich přání a potřeby.

Hezké dny doma Ti přeje
Modrá linka http://www.modralinka.cz

Zvířata

Ahoj Alíku a poradno. Před dvěmi dny mi umřel domácí mazlíček a mě se po něm strašně stýská.Poradíš mi prosím?

Díky,Mája - otázka upravena poradcem

Ahoj Májo,

je mi líto Tvého mazlíčka, zřejmě jsi jej měla hodně ráda. Je smutné, když zemře někdo, kdo je nám blízký a koho máme rádi. Nedivím se, že se Ti stýská. Nejspíš ještě nějakou chvíli bude, to je v pořádku. Toto smutnění patří k loučení se. Postupně se Tvůj stesk bude zmenšovat, to Ti potvrdí každý, kdo nějakou takovou ztrátu zažil. Ulevit od stesku Ti může povídání s někým o Tvém mazlíčkovi, jaký byl, jak jsi jej měla ráda, co jste spolu zažili, třeba i společné prohlížení jeho fotografií nebo obrázků. Pro někoho bývá důležitý i rituál rozloučení - třeba zapálit svíčku a věnovat vzpomínku, nebo vyrobit hrobeček a dát na něj květiny. Možná s někým blízkým přijdeš i na další způsoby, jak se rozloučit.

Ať to zvládneš, Ti přeje
Modrá linka http://www.modralinka.cz

Zvířata

Ahoj,
doma mám kočku a akvárium. O obojí se dobře starám. Moc bych chtěla ještě jedno zvíře, ale mamka ani taťka jsou proti. Nemělo by mít peří a ani srst. Ona by mi stačila jen nějaká želva nebo ještěrka. Vím, že není žádná legrace se o zvíře starat a vím, že to taky stojí hodně peněz. Mám něco našetřeno. V pokojíčku se snažím udržovat pořádek, snažím se doma pomáhat. Několikrát jsem mamku prosila, ale je to na nic. Prostě mi vždy řekne ne. Prosím, co mám dělat :( Moc bych další zvíře chtěla.

Předem dík za odpověď
Dubiner2002 - otázka upravena poradcem

Dubiner2002, 5. října 2013

Ahoj z Modré linky,

je moc fajn, že se dokážeš postarat o svá zvířátka. Bohužel moc nevím, jak Ti poradit, protože nepíšeš důvod, proč rodiče nechtějí další zvířátko povolit. Dost často totiž mají obavy, že starost o zvíře bude na nich. To by asi neměl být váš případ, když Ty se staráš. Mohlo by tedy pomoci, zeptat se rodičů, z jakého důvodu nechtějí. A potom zvážit, jestli třeba nejsou jejich důvody oprávněné - například, že na další zvířátko už není moc místa. Protože toho o důvodech Tvých rodičů moc nevím, můžu Ti poradit jen obecně to, co dětem v těchto situacích radíme. To nejdůležitější je dokázat rodičům, že starost o zvířátko mohou nechat na Tobě - jestliže tohle už u vás funguje, můžeš to při dalším rozhovoru zdůraznit. Dobré je, mít jasno v tom, proč vlastně další zvířátko chceš, proč Ti kočka a rybičky (nebo to, co v akváriu máš) nestačí.Také doporučujeme popřemýšlet, jestli je v rodině někdo, kdo by Tě mohl podpořit, a pokud ano, zda je možné ho poprosit o přímluvu u rodičů.

Hezké podzimní dny Ti přeje Modrá linka http://www.modralinka.cz

Zvířata

Ahoj, nestihla jsem svému křečkovi pomoct a on umřel. Byl mu teprve jeden rok. Hrozně si to vyčítám a už jsou to 4 měsíce a já brečím při první vzpomínce na něj. Měla jsem s ním hrozně úzký vztah a on umíral v hrozných bolestech. Nestihla jsem mu nijak pomoct... Co mám dělat abych si nepřipadala jako slaboch? Všichni mi říkají: byl to jen křeček...ale pro mě to byl něco jako kousek mojí duše!!

Ahoj Kikino,

myslím, že Ti rozumím. Ten křeček byl prostě Tvým kamarádem a měla jsi ho ráda. Taková ztráta bolí a může bolet dost dlouho, to k tomu vždycky patří. Nebyl to "jen" křeček, byl to Tvůj kamarád a na takové se nezapomíná.
Není jednoduché se smířit s tím, co se stalo, ale pokus se o to. Když se něco stane někomu blízkému, lidé si mnohdy vyčítají, že mohli udělat něco víc, ale často je to zbytečné. Nevím, zda Ty jsi skutečně mohla něco pro křečka udělat nebo ne (domnívám se, že spíše ne), hlavně nemá smysl se tím zpětně trápit, ani Tobě, ani Tvému křečkovi to nepřinese nic prospěšného.
Zkus najít někoho blízkého, který má také rád zvířátka, a s tím své trápení sdílej. Můžeš si také psát deníček o křečkovi, o společných chvílích, oboje by Ti mohlo ulevit. Můžeš křečkovi napsat také takový dopis na rozloučenou, ve kterém budou Tvé vzpomínky i pocity. Můžeš také zavolat k nám, na linku, třeba na Skype, rádi se Ti budeme věnovat.

Přejeme Ti zklidnění a hodně pěkných vzpomínek na křečka.
Modrá linka www.modralinka.cz

Zvířata

Ahoj Alíku, moc bych chtěla nějaké domácí zvíře. Nemůže mít srst ani peří. Jediná vyjímka je má kočka, která je venku. Pak mám ještě rybky, starám se o ně stejně dobře jako o kočku. Jenže bych chtěla zvíře, které by bylo doma, třeba chameleona, nebo gekona. Mamce to zas tolik nevadí, ale taťka je zásadně proti tomu. Říká, že je to prý náročné na chov. Jenže já s tím vším počítám, vím, že to stojí taky hodně peněz, mám něco našetřeno, zbytek bych si přála k vánocům. Nevím, jak mám rodiče přesvědčit, že bych to zvládla. Poradíš mi prosím? Předem dík za odpověď Dubiner202

Dubiner2002, 25. srpna 2013

Ahoj z Modré linky,

rozumím Tvé touze mít doma nějaké zvíře. Můžeš rodiče zkusit přesvědčit, že se zvládneš starat o další zvířátko, když už zvládáš rybičky a kočku. Můžete se spolu dohodnout, že budeš mít i další povinnosti, které si budeš pravidelně plnit. Další možností je, zkusit si najít někoho dalšího v rodině, kdo by Tě podpořil. Sama píšeš, že mamka by nebyla úplně proti, můžeš tedy zkusit nejprve přesvědčit ji. Také spolu můžete hledat další možnosti, jaká další zvířata by připadala v úvahu, která by byla na chov nejméně náročná.

Přejeme Ti hodně úspěchů.
Modrá linka www.modralinka.cz

Zvířata

Ahoj skvělá poradno! Je mi 14 let a od svých necelých 6ti let se věnuji jezdectví. Vyhrála jsem několik soutěží ve voltiži, pár závodů v parkuru a jednu drezurní soutěž. Trenérka mi však řekla, že pokud si nepořídím vlastního koně, tak budu muset přestat jezdit, protože je ve stáji plno malých dětí, kteří potřebují koně ze stáje a že já už jsem velká a koně tam využívám už hodně let. Byla jsem z toho zklamaná, ale řekla jsem to mamce. Ta mi řekla, že až uvidí nějaký pokrok - výhry v soutěžích a závodech, tak mi koně koupí. To jí jako nestačí tohle? :( Navíc se teď bojím na závody jezdit, protože jsem na minulém závodě spadla z koně a měla jsem otřes mozku a málem jsem si zlomila páteř. Jsem děsně zoufalá, skončit vážně nechci. :'( Pomůžete mi prosím co mám dělat? Aneta, 14 let.

Ahoj Aneto,

z Tvého dopisu vnímám velkou touhu po ježdění na koni, asi máš koně opravdu moc ráda a záleží Ti na tom, abys mohla ve své zálibě pokračovat. Pokud tomu dobře rozumím, teď řešíš problém, jak pokračovat v ježdění, když už Tě v jízdárně nechtějí podporovat, máma by Ti koupila koně za další úspěchy, přičemž se Ty v současné době jezdit na závodech kvůli pádu bojíš. Zdá se to opravdu zamotané, je však možné, že se objeví nějaké další řešení, kromě těch, co jsi dosud zvážila. Možná byste mohly do jízdárny zajít spolu s mámou a zkusit probrat s trenérkou možnosti, zda by přeci jen nějak šlo zařídit, abys mohla dál využívat služeb této jízdárny. Nebo by ses mohla poohlídnout po jiných jízdárnách nebo i soukromých majitelích koní. Je možné, že by se našel někdo, s kým byste si rozdělili péči o koně, za což by Tě nechal trénovat. Můžeš to všechno ještě jednou probrat s mámou, nebo i někým dalším, o kom víš, že je Tvé zálibě nakloněný, je možné, že spolu přijdete i na další možnosti.

Držíme Ti palce,
Modrá linka www.modralinka.cz

Zvířata

Ahoj Alíku a všichni ostatní.Hrozně miluju koně a hlavně poníky. Ptala jsem se váhavě rodičů,jestli by mi nezaplatili kroužek ježdění.Mám jeden povinný kroužek, tak jsem řekla, že by mi nevadilo vyměnit to za můj vybraný kroužek.Řekli, že zaplatili už školné(na tance) a ať u toho ještě vydržím.I tak mi to nechtěli dovolit.Jenže já poníky prostě na den nespouštímz očí,jezdím se na ně podívat,kreslím jejich obrázky,studuju knížky o nich a čtu příběhy o nich. Jenže tam v té knížce je holka Zuzka,co si přála jezdit a rodiče na to neměli, stálo to 10eur na hodinu(3krát týdně). Jenže sa starání poníka to měla zadarmo 1 týdně. Denně se tím trápím hrozně mi to trhá srdce já poníky miluju z všech věcí co existujou...Co já bych dala za ježdění si neumí nikdo představit. Moje nejlepší kámoška taky miluje koně a poníky, ale né tak jako já, proto jí to ZAS TAK TOLIK netrápí.Alíku pověz jak to mám rodičům říct...Ale já myslím, že bych u tance musela vydržet min. rok.Alíku prosím pomoz mi.

Zuzka-9 let, 15. srpna 2013

Ahoj Zuzko,
spousta lidí má občas zájem, který je úplně pohltí. Pro tebe to jsou teď poníci. Sama píšeš, že si uvědomuješ, že to možná teď pro rodiče není finančně možné, abys mohla chodit. Vždycky nemůžeme mít všechno hned. A já si myslím, že to není špatně si na některé věci počkat a trochu za ně zabojovat.

Asi se Ti teď zdá rok jako hrozně dlouhá doba. Máš ale možnost rodičům dokázat, že to s poníky opravdu myslíš vážně a že to není jen nějaký Tvůj rozmar. Můžeš se s nimi zkusit už teď domluvit, co je potřeba proto, aby to pak šlo. Možná to ani pak nebude možné a bude třeba počkat až budeš starší a budeš si moc na finančně náročnější koníček přivydělat. Na některé věci se vyplatí počkat. I když to může být náročné a chce to hodně odhodlání.

Napadá mě, jestli můžeš rodičům říct to samé, co jsi napsala nám. Máš možnost vybrat vhodný čas a místo a zkusit jim říct, co bys ráda. Třeba jim můžeš nechat přečíst, co jsi napsala. Může to být dobrý způsob, jak o tom začít mluvit.

Přejeme příjemné slunečné dny.
Modrá linka www.modralinka.cz

Zvířata

Ahoj alíku, můj poník Ťupa bude mít 31. října narozeniny, chtěla bych mu dát něco co ho opravdu potěší, samozřejmě dostane pytlík mrkve nebo jablek, ale nevím, příjde mi to málo, nemáš nějaké tipy?

kardanka, 10. srpna 2013

Ahoj Kardanko,
je hezké, že myslíš na svého poníka a chceš mu dát něco dobrého k narozeninám. Kromě jablek a mrkve mu můžeš koupit pamlsek pro koně např. cracery s mrkví. Poník zřejmě nepohrdne ani suchým chlebem a kostkou cukru.
Přeji Ti krásné chvíle s poníkem. Alíkova kamarádka Bája

Zvířata

Ahoj Alíku, Modrá linko a všichni co odpovídáte! Už od sedmi si přeju zvířátko. Andulku. Ségra ji taky chce. Kdysi jsme měli morčátko, Montyho, ale to mi byly asi 3 roky, takže jsem se o něj nemohla nijak moc starat, nebo alespoň podle našich, takže jsem pomáhala vyměnit podestýlku. Sestra měla asi 0,5 roku, takže se o něj taky nemohla moc starat. Později nám umřel. Pak jsme si koupili rybičky. To jsme se o ně taky starali, ale potom stejně umřeli. A pak jsem začala naše ukecávat na andulku. Naši svolili, ale pod podmínkou, že si budeme uklízet. Pak se máma přiznala, že by andulku taky chtěla (což bylo asi před měsícem) a začly jsme ukecávat tátu. A já se ptám: jak ukecat tátu? Prý by mu andulka nevadila v tom smyslu, že ruší, ale že dělá binec. V pokojíčku si celkem dokážeme udržet pořádek, slíbily jsme že po andulce budeme uklízet a dokonce jsme řekly, že si klec zaplatíme z vlastních peněz, ale táta ne a ne... Prosím, já o tu andulku doopravdy moc stojím :( děkuji, Suzza, 9 let

Ahoj,
rozumím tomu, že by sis moc přála mít doma andulku, a myslím si, že je fajn, že jsi ochotná pro to i něco udělat - třeba si pořádně uklízet. Na domácím zvířátku by se vždycky měli shodnout všichni členové rodiny, vždyť tam s ním budete žít všichni. Proto je fajn, že se snažíte na svoji stranu získat i tátu. Nevím, co by na něj mohlo zabrat, neznám ho. Možná kdyby sis o péči o andulky zjistila co nejvíc, hlavně jak zajistit, aby nedělala nepořádek. Nebo kdyby si mohl popovídat s někým kdo andulku má a zvládá to (nebo kdyby byla možná přímo i návštěva v rodině, kde andulku mají a kde by tátovi ukázali, jak se dá předcházet znečištění svého bytu). Také byste si mohli půjčit od někoho andulku na hlídání, třeba přes jejich dovolenou, a ozkoušet si, jak by to ve skutečnosti vypadalo. Je možné, že to bude chtít ještě chvíli čas, a táta časem své rozhodnutí změní. Ale možná také ne, s tím se pak nedá nic dělat. Možná by sis pak svůj sen o andulce mohla splnit, až budeš větší a budeš mít své vlastní bydlení.

Hezké léto Ti přeje
Modrá linka www.modralinka.cz

Zvířata

Proč jsou vlci ne oblíbení?

Miluju_vlky, 16. července 2013

Ahoj,

nevím o tom, že by vlci byli z nějakého důvodu obecně méně oblíbení, než jiná zvířata. Dokážu si ale představit, že některým lidem mohou nahánět strach, možná s nimi mají nějaké špatné zkušenosti, slyšeli o tom, že jsou nebezpeční. Víc mě ale nenapadá. Pokud takové lidi znáš, zkus se jich zeptat. Něco více o vlcích Ti možná poví také učitel přírodopisu nebo biologie, něco zjistíš také na internetu nebo v nějaké přírodopisné knize, která se věnuje těmto šelmám.

Měj se hezky.
Modrá linka www.modralinka.cz

Zvířata

kolik se dožije želva

Ahoj,
záleží na tom jakou želvu máš na mysli. Želvy mohou žit 10, ale i 100 let. Záleží na druhu a podmínkách. Pokud máš na mysli nějaký konkrétní druh. Můžeš si informace sehnat v knihách nebo v obchodech se zvířaty. Hezké prázdniny Ti přeje Alíkova kamarádka Bája

Zvířata

Dobrý den vám všem, co tu pomáháte. Budu po vás chtít těžkou radu a to radu o tom, jak přemluvit mamku. Strašně moc bych chtěla papouška. Už jsme dva měli, oba dva umřeli po roce, dokonce i mamka brečela, když umřeli, byli to naši miláčci. Papoušci jsou úžasní tvorové a proto bych chtěla dalšího. Mám všechno zajištěné- kdo ho bude hlídat, klec, starání, peníze a tak, ale mamka mi ho stejně nechce dovolit. Kamarádka mi nabídla, že mi dá jejich andulku i s klecí, protože se jí nikdo moc nevěnuje a já bych se s ní mazlila pořád, to všechno by mi dala zadarmo. Doma už máme několik zvířat o které se perfektně starám, v domácnosti pomáhám a na vysvědčení mám samé jedničky. Papoušci jsou taková moje srdcovka, miluju, jak natáčí tu svou hlavičku a tak, hrozně moc bych si ho přála. Ale nevím, jak přemluvit mamku :( Je mi to strašně moc líto. Děkuju za radu, nashledanou.

Jenny, 13 let, 25. června 2013

Ahoj Jenny,
máš pravdu, že je opravdu těžké dát Ti radu, jak mamku přemluvit, protože, podle toho co píšeš, je docela možné, že mamku ani nebude možné přemluvit. Už dvakrát jste papouška měli, to si myslím, že je super, že Ti mamka dovolila. Do doby, kdy budeš bydlet s ní, v její domácnosti, bude mamka ten, kdo určuje pravidla ohledně zvířátek. Určitě to, co děláš je moc fajn, a může Ti to pomoci v přemluvení mamky (mám na mysli zajištění klece, perfektní starost o jiné zvířata, pomoc v domácnosti, dobré známky...). Bohužel ne vždy může mít člověk všechno. Je možné, že v budoucnu, až budeš mít svoji vlastní domácnost, se Ti sen o papouškovi splní.

Jen bych ještě chtěla dodat, že papoušci, narozdíl třeba od savců, nesnašejí dotyky tak dobře - nechají se pohladit, ale mazlení s nimi není zrovna ideální.

Hezké léto Ti přeje
Modrá linka www.modralinka.cz