Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alík radí dětem

  Na otázky odpovídají

  pracovníci Modré linky, psycholožky BáraV a Péťa, poradenské centrum Locika, MUDr. Jiří Staněk, MVDr. Přemysl Rabas, bojovníci proti kouření z projektu Nekuřátka, vědecký novinář Pragmatik a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze děti mladší 15 let.

  Zvířata

  Dobrý den, je mi 15 let a moje otázka se týká koní. Už od 7 let jezdím na koni a také bych jednoho chtěla domů... Chtěla bych jen poníka, o kterého bych se samozřejmě postatala.. Od mala na něj šetřím a také díky brigádě mám už něco okolo 25 000 Kč. Dá se říci że vybavení krom sedla mám vše. Ale problém je ten, že rodiče mi ho nechtějí dovolit. Chodím pomáhat ke koním ale hodně mi to vadí, pán je strašně nepříjemný a vždy mi za něco vynadá. Navíc se ke koním nechová zrovna krásně... Proto bych chtěla svého poníka, kterému bych se věnovala. Doma má ségra CHS králíků, o které se dá říct že se jí starám já, protože je už na vysoké škole a nebydlí doma. Tudíš se o zvířata opravdu dokážu postarat. Vše okolo poníka bych si hradila sama. Ale stejně mi rodiče vždy řeknou NE. Poradíte mi, jak bych je mohla zkusit přemluvit? Moc Vám děkuji

  Anonymka, 12. února 2017

  Ahoj z Modré linky,

  je moc fajn mít koníček a vědět, co chceš. Kůň či poník je však velmi náročný koníček. Časově, finančně i organizačně. Oceňuji, že si sama šetříš, věřím, že se o zvířata umíš dobře postarat. Poník je však ještě úplně jiná starost než pes nebo kočka. Nejde jen o to si na něj ušetřit. Další velké výdaje či starost je ustájení. Pokud nemáte vlastní pozemek, je to nezanedbatelná částka. I pokud pozemek máte, je třeba stáj, výběh, seno, krmivo. Kdyby nastaly nějaké zdravotní potíže, veterinární péče je také velmi drahá. Další oblast je oblast dovolených a prázdnin. Kdo se bude o poníka starat, když pojedete celá rodina na dovolenou? Rozumím Tvému přání a fandím tvému zájmu, rozumím však i rodičům, kteří si více uvědomují starosti a překážky s vlastnictvím poníka spojené. Přesvědčit druhého, když se nechce nechat přesvědčit, nejde. Můžeš, ale s rodiči komunikovat, vyjadřovat svá přání, návrhy a argumenty - a opravdu slyšet ty jejich. Ukazovat rodičům, že je na Tebe spolehnutí. Pokud se Ti rodiče přesvědčit nepodaří, stojí za zvážení jiných možností, kam bys mohla ke koním chodit, kde bys byla spokojenější.

  Hezké zimní dny Ti přeje Modrá linka. www.modralinka.cz

  Zvířata

  Ahoj moc si přeju koníčka. Ke konim chodím každý den peníze, místo na něj, čas to vše mám.tatka mi by ho koupil ale mámka nechce myslí si že mě omrzí a že se o něj budou muset starat oni .prosím poraďte děkuju

  Milovnice koni, 6. února 2017

  Ahoj, koník je skutečně obrovským závazkem a péči o něj samotná osoba nezvládne. I ty určitě občas vyrazíš na prázdniny, někdy jsi nemocná, pak tvé denní povinnosti musí někdo převzít. Zkus nejprve začít docházet do některé ze stájí a nabídni ji tam svou pomoc. Pokud budeš plnit své závazky plnit zodpovědně a pravidelně a to po delší dobu, možná maminku obměkčíš. I pak je ale potřeba myslet na to, jak zajistit péči o koníka, když ji - z jakéholiv důvodu - nebudeš moct zajistit ty.

  Zvířata

  Ahoj aliku, mam problem. Vcera mi umrelo zvire a dost blbe se s tm vorovnavam. Porad ho nekde vidim a je mi po nem moc smutno. Ale dneska rano jsem se koukla na Facebook a nejakej kluk, kterej se dozvedel ze mi to zvire umrelo a napsal na Facebook ironicky RIP, uprimnou soustrast rodine a pod tim psal jeste, ze snad se budes mit nahore lip... ale psal to ironicky. Proste jako kdyby se mi nejak vysmival. On s nama chodil do skoly a byl takovej, ze kazdyho urazel, mluvil sprostě apod. mně urazel taky a porad mi rikal, ze propadnu a shazoval me pred celou tridou i venku pred skolou, ale to bylo asi pred rokem. Ted kdyz jsem videla, ze to napsal, tak se mi uplne rozbusilo srdce a nevedela jsem co mám delat. Urcite se ho nekdo potom ptal proc to tam pise a pak se mi jen vysmivali. prosim aliku porad mi co mam delat, mne je toho zviratka lito a neni hezky kdyz potom vidize ze nekdo dava na fcb neco takovyho jeste k tomu ve stejnej den. Predem dekuji za odpověď.

  lilinka87, 12. ledna 2017

  Ahoj,

  opravdu mne mrzí, že Ti umřelo zvířátko. Dovedu si představit, že jsi hodně smutná a že se Ti po něm stýská, to je normální, když se něco takového stane. Určitě není vhodné, když si pak někdo z toho dělá legraci, jako ten kluk, o kterém píšeš. Je vidět, že asi nebude úplně nejchytřejší, když dělá takové věci. Nebo je možná nejistý a neví, jak jinak na sebe upoutat pozornost. Ať tak nebo tak, řešením by mohlo být třeba to, že si ho na Facebooku zablokuješ, nebude Ti pak moct na zeď, nebo i do zpráv, cokoli psát. Pokud by to nepomohlo a on by Tě obtěžoval i nadále, bylo by dobré se s tím svěřit někomu z dospělých - rodičům, učiteli, výchovnému poradci ve škole, nebo prostě někomu, komu věříš. Některé věci je někdy lepší řešit s dospělými.

  Přejeme, aby Ti bylo co nejdřív lépe,

  Modrá linka www.modrlinka.cz

  Zvířata

  mily aliku chtela bych strasne kraliska mam uz rybicky a o ne se staram dobre premlouvam rodice uz 2mesice a porad nic taktka byl uz na pokraji i mamka ale zvrtlo se to. vsechno by jsem si koupila sama nevim co je stve pomaham jim co nejvice v pokoji mam uklizeno nevim co delat s rybkama se nemuzu mazlit a s kralickem jo je mi vzdy smutno kdyz jsem doma a nemam co delat chci mit aspon nejakou zabavu a to je kralicek nootebook uz mne nudi i mobil atd.

  katka001, 1. prosince 2016

  Zkus mamince navrhnout, že se budeš starat o květiny v bytě, aby viděla, jak jsi zodpovědná a dokážeš zajistit pravidelnou péči. Králíček ti vydrží několik let, péče o něj není snadná, zahrnuje čištění zapáchajících výkalů, úklid rozházené podestýlky, starosti se zajištěním náhradní péče v případě odjezdu na prázdniny. Přemýšlej, jak bys mohla rodičům s těmito starostmi pomoct. Alík

  Zvířata

  Ahoj
  mému morčeti se narodili mládátka ale nikdo z okolí je nechce a když je dám na internet tak se bojím že se o n bude špatně starat.
  Co bych s nimi měla dělat?

  Ahoj,
  pokud nemůžeš morčátka dát někomu, koho znáš, budeš je muset dát nebo prodat někomu cizímu. Buď pozitivní, většina lidí se o svá zvířátka stará dobře. Musíš věřit, že i o ta tvá bude dobře postaráno. Pokud si je sama nechat nemůžeš, je potřeba naučit se lidem důvěřovat. Řekni jim, že máš strach, zda se budou o morčátka dobře starat, tím jim dáš najevo, jak moc ti na nich záleží. Můžeš se třeba s dotyčným domluvit na tom, že ti občas pošle obrázek morčátka, abys viděla, jak prospívá.

  Hezké a bezstarostné adventní dny ti přeje Alíkova kamarádka Bája

   

  Zvířata

  AHOJ Aličku měla jsem kočičku jmenem Sněženka jednou ji pokousal souseduv pes to přežila ale tentokrat ji přejelo auto nevim co dělat pořad mě něco nuti nani myslet a mama s tatou řikaj ať nani zapomenu prosim poraďte jak bych mohla na ni mohla zapomenout??

  Ahoj Vilo,

  myslím, že nejde o to, abys na Sněženku zapomněla. Určitě jsi s ní prožívala moc pěkné chvíle, Ty si můžeš ponechat a těšit se z nich pěknou vzpomínkou. Každý z nás je jiný, každý se potřebuje svým způsobem nějak poprat s tím, když mu odejde někdo blízký, koho měl rád, i když je to třeba kočička. Neuvádíš, kdy se to stalo, jak je to dlouho, co jsi o Sněženku přišla. Čas hojí hodně ran, možná by Tě přivedly na jiné myšlenky nějaké aktivity, které Tě baví, ať je to cokoliv. Cestování, turistika, kolo, plavání, kultura, nebo péče o nějaké zvířátko v sousedství. Třeba si všimneš, když se kolem sebe rozhlédneš, že poblíž Tebe bydlí už někdo hodně starý, kdo už skoro nestačí na péči o svého pejska či kočičku a Ty můžeš takovému člověku nabídnout pomoc. Vše, co Tě hodně zaměstná a co Ti přinese radost, (pokud navíc tak ještě někomu pomůžeš, tím lépe), Ti časem pomůže zmenšit Tvůj smutek po odchodu Sněženky.

  Přejeme Ti hodně pestrých zážitků, které Ti pomohou se vyrovnat s Tvou bolestnou ztrátou Sněženky.
  Modrá linka http://www.modralinka.cz

  Zvířata

  Ahoj Alíku,moc bych chtěla kočičku ale maminka mi to nechce dovolit.Co mám dělat?

  Milovnice koček, 28. května 2016

  Ahoj,

  věřím, že bys chtěla doma kočičku, je to milé zvířátko. Dovedu si taky představit, že Tvá maminka má své důvody, kvůli kterým nechce mít kočku v domácnosti. Určitě je možné zkoušet maminku nějak přesvědčit, obměkčit - třeba tím, že jí dokážeš, že o kočkách a jejich chovu leccos víš, uměla by ses o ni postarat, že jsi i jinak zodpovědná a plníš si své povinnosti, atd. Nakonec ale rozhodnutí, jestli doma mít nebo nemít zvířátko, je vždycky na rodičích. Můžeš se však těšit na to, že až budeš mít svou vlastní domácnost, kočičku si do ní pořídíš.

  Pěkné dny Ti přeje,
  Modrá linka http://www.modralinka.cz

  Zvířata

  Ahoj Alíku, je mi 12 let a jsem holka. Miluju zvířata a nikdy bych žádnému neublížila. Doma máme úplnou ZOO (2 kočky, pes, 2 morčata, 3 potkany, 250l akvárko)a nedávno jsem přemluvila rodiče k myšákovi. Společnému s bratrem. Ale ve zverimexu jsme se nakonec rozhodli pro 2 myšáky (neměli holky). Chtěla jsem totiž myš sama pro sebe. Věděla jsem, že se můžou začít rvát a byla jsem blbá, když jsem uvěřila kecům prodavačky.
  Doma jsem zjistila, že se zabijí. Je to víc než jisté. Bojím se jejich puberty. Na svého myšáčka jsem si tak zvykla, i když ho mám jen jeden den.
  Nenapadá mne žádné řešení. Zpět do zverimexu = k hadovi? Inzerát na netu= na druhou půlku republiky? Koupit další klec a nechat si je oba= můj sen, bohužel za pět stovek. Ale nebudu se dívat, jak se zabíjí!
  Nikdy jsem jim ublížit NECHTĚLA! Co mám dělat?
  Děkuju

  Úplně sobecká milovnice zvířat..., 25. února 2016

  Ahoj Zuzano,

  je fajn, že chceš svým zvířatům zajistit u vás doma bezpečné podmínky. Pokud máš důvodné obavy, že by na sebe myšáci mohli útočit a ublížit si, je od Tebe zodpovědné, že tomu chceš předejít. Napadlo Tě několik řešení, v každém však vidíš nějaký zádrhel. Říkám si, že všechny by byly nějakým způsobem reálné. Vrácení do zverimexu nemusí automaticky znamenat, že ho dají hadovi, mohou ho opět prodat. V inzerátu můžeš poznačit, že se jedná jen o oblast, ve které bydlíš. Taky se můžeš zeptat mezi svými známými, jestli by ho někdo chtěl. Klec můžeš zkusit sehnat levnější také přes inzeráty, bazary, své známé, apod. Někdy se při troše štěstí ke slušné dá přijít i zadarmo. Další dobré nápady mohou mít i Tví kamarádi nebo dospělí ve Tvém okolí - zkus to probrat i s nimi.

  Držíme palce,

  Modrá linka http://www.modralinka.cz

  Zvířata

  Ahoj Alíku, je mi 11 let, jsem holka. Před dvěma dny jsem nechala uspat nemocného potkánka Texiho. Je mu takhle líp. Jenže je to pro mě strašně těžké. Furt brečim. Nejvíc když se kouknu ke kleci a tam je o potkana míň. Když si vzpomenu na jeho oči, na to, jak si o mně opíral packu, jak mi seděl na rameni. Byl můj první. Strašně se mi stýská. Mám sice ještě dva, ale ti jsou jiní. Nejsou mazliví. Furt jenom spěj. Já chci Texiho zpátky!!!
  Alíku, co mám dělat? Brečím už jenom, když o něm píšu. Zdají se mi o něm sny. Je to strašný.
  Děkuju ?? :'( - otázka upravena poradcem

  Potkánek Texi, 4. listopadu 2015

  Ahoj,

  je mi líto, že Texi musel odejít do potkaního nebe. Je úplně přirozené, že se Ti stýská, zdá se Ti o něm a že pláčeš. Měla jsi ho ráda a byl Tvůj první a bude nějakou dobu trvat, než to přebolí. Proto na sebe nespěchej, ani nečekej, že to hned bude lepší. To, co můžeš pro sebe i pro něj udělat, je pořádně se s ním rozloučit ? třeba nějakým rituálem, který by byl obdobou lidského pohřbu. I pro lidi, kterým někdo zemřel, je důležité, aby se na pohřbu mohli s tou osobou rozloučit. Pokud bys to chtěla udělat, je jen na Tobě jakým způsobem a tím můžeš Texiho příběh začít pomalu uzavírat i pro sebe, což neznamená na něj zapomenout. Ve vzpomínkách může být kdykoliv znovu s Tebou. 

  Píšeš, že ostatní potkani nejsou jako on, to chápu, každé zvíře, i stejného druhu, je úplně jiné. Později, až na to budeš připravená, si můžeš pořídit i dalšího potkana a vybírat takového, co je přítulný. Na svůj smutek nezůstávej sama, pokud budeš chtít, je dobré vše s někým sdílet ? rodiči, kamarádkou apod. Platí, že sdílením se trápení, alespoň trochu, umenší.

  Přejeme hodně sil. 

  Modrá linka http://www.modralinka.cz

  Zvířata

  ahoj aliku vcera sem si koupil rybku ale je mensi nez ta co uz sem mel a ta vetsi se snazi snist tu druhou tak sem je oddelil a cekam az viroste .mislys ze jak viroste budou se mit radi nebone jo a je to zavojnatka nebo neco tak proste zlata rybka .zatim dik cau.

  amigo127, 20. října 2015

  Ahoj, 

  Tvůj dotaz byl předán Modré lince, o rybičkách toho bohužel moc nevíme. Líbí se mi, jakou máš o ně starost, že se zajímáš o vhodné podmínky, aby se jim nic nestalo. Tvůj předpoklad, že až vyrostou, budou se líp snášet, se mi zdá rozumný. Napadá mě, že by ses mohl taky poptat např. v chovatelských potřebách, často tam pracují lidé, kteří zvířatům rozumí. Možná bys odpověď našel i v nějaké knížce o závojnatkách, nebo i na internetu. 

  Ať to dobře dopadne Ti přeje
  Modrá linka http://www.modralinka.cz

  Zvířata

  Ahoj Alík, modrá linko.Moc bych si přála poníka.Jedna ponička se v naší vesnici prodává za pět tisíc.Majitel na ní nemá čas.Já jezdím na koni šest let a mooooc bych si tu poničku přála.Máme velikánskou zahradu.Majitel má v zahradě ohradu,v ohradě je bouda splácení z prken a tam ten poník je.Mámu jsem přemlouvala že bychom tu poničku měli na zahradě, že bych s ní jezdila na vyjížky(na soutěže ne, protože je jí 23 let.)S tím plemenem mám zkušenosti protože na něm jezdím.Tak mi přijde smysluplnější než platit 500kč za hodinu si koupit koně.Táta má koně rád, ale taky mi nechce povolit abychom jí koupili.Peníze nemám a na brigádu nemůžu.Napadlo mě že bych se o toho poníky chodila starat ale musela bych být starší.Předem děkuji za odpověd.

  milovnice poníku, 27. září 2015

  Ahoj milovnice poníků,

  je poznat, že máš v sobě lásku ke koňům a nikoliv jen na papíře, ale opravdu je chodíš jezdit a umíš o ně pečovat a starat se, rozumíš jim. Vypočítáváš své důvody, zvládáš i finanční kalkulaci, neuvádíš ovšem důvody, jaké mají rodiče, proč Ti koně nechtějí koupit, přestože je i oni mají rádi a povolují Ti jezdit. Abys mohla argumentovat v diskusi s nimi, musíš jejich důvody znát, jen tak budeš moci přijít s protiargumenty. Přestože nemůžeš na brigádu, můžeš si začít šetřit. Někdy třeba dostaneš nějaké peníze od prarodičů, od rodičů si můžeš výslovně přát příspěvek k narozeninám, svátku, vánocům, každá koruna je důležitá. Když pomůžeš sousedovi třeba s nákupem nebo vyvenčit psa, také můžeš dostat nějakou malou odměnu. Když rodiče pochopí, jak vážně to s poničkou myslíš, možná změní názor. Podpořit Tě může i někdo, kdo zná dobře Tvé rodiče i Tebe a fandí Ti. Pokud na takovou osobu rodiče dají, pak je tu další možnost, že povolí. Pokud nic z toho nepomůže, nezbývá, než se s tím smířit. V životě nemáme nic zadarmo a nikdy nedostaneme vše, co si přejeme. Je možné, že si svůj sen máš splnit až jako dospělá, pokud o to potom ještě budeš stát.

  Přejeme Ti s poníky krásné chvíle.
  Modrá linka http://www.modralinka.cz

  Zvířata

  Ahoj alíku prosím tě dostala jsem od kamarádky morče a nevím si rady.Mohu se zeptat jestli se mu muže davat mrkev nebo cuketu.dekuji.

  Bratislav, 28. srpna 2015

  Ahoj,

   

  pokud chceš vědět, jak se starat o morče, podívej se do Alíkovin nebo zadej na Alíkovi do vyhledavače "morče" a najdeš spoustu článků a rad, jak se starat o morče. Články jsou od dětí, které píší do Alíkovin. Můžeš se jich pak zeptat, třeba ti ohledně morčete poradí, protože s tím mají zkušenosti. Zkus třeba tento odkaz:http://alik.idnes.cz/ctenari-pisi-alikoviny-07v-/alik-alikoviny.asp?c=A131116_230306_alik-alikoviny_jid

   

  Držím palce a přeji pěkné chvilky s morčetem. Alíkova kamarádka Bája

   

  Zvířata

  Ahoj aliku a poradno chtela bych se zeptat jestli si mam koupit rybicku bojovnici prodavaji na ne takova mala akvarka hranata i kulata. Na internetu sem ale cetla ze se v kulatem zblazni a take se v nem trapi nekdo zase tvrdi ze jim to nevadi. Taky sem se docetla ze v obouch akvarkach maji malo vody protoze jsou jenom na 2l . Pry bude v kulatem akvarku plavat porad dokolecka ale toby v hranatem plavala do ctverecku ? Prosim porad za odpoved dekuju

  Ahoj,
  moc se mi líbí tvůj přístup. Snažíš se nejdříve si vše o chovu rybky zjistit. Já myslím, že záleží na tobě, jaké akvárko si vybereš. Uvědom si, že se vždy najde někdo, kdo bude říkat, že to a to zvířeti vadí. V podstatě je to pravda, protože nejspokojenější je každý živočich na svobodě. Ale tak to prostě nefunguje. Lidé také mají křečky v kleci. Křeček by byl určitě raději v přírodě, ale zase by byl kořistí pro dravce. Možná je šťastný za ty dva roky v kleci než měsíc v přírodě.  Jde vždy o úhel pohledu.

  Přeji ti mnoho hezkých chvil s rybkou bojovnicí. Alíkova kamarádka Bája

   

  Zvířata

  tatka mi nedovolí jestě jednoho potkana bydlíme v paneláku tak psa ani nějaké větší zvířátko mít nemůžeme. Jednoho potkana už mame, ale mám mladší sestru a o jednoho se pereme. myslíš že půjde mít ještě jednoho když přemluvím rodiče?

  Lara-Plicková, 22. května 2015

  Ahoj Laro,

  pokud se Ti podaří rodiče přesvědčit, že se budete se sestrou poctivě dělit o péči o dvě zvířátka, pak by jistě bylo možné opatřit ještě dalšího potkana. Doporučila bych Ti, aby sis nastudovala co nejvíc ze života potkanů, informace najdeš jak na internetu, tak v různých odborných publikacích, které si můžeš půjčit. Když se, "vyzbrojená" těmito vědomostmi, vydáš dohodnout se s rodiči, pochopí, že svou péči o potkany myslíš vážně, a možná budou i oni pak nahlížet na opatření dalšího zvířátka do domácnosti příznivěji. Můžeš si zkusit také sehnat podporu dalšího člena rodiny, na koho dají rodiče. Konečné rozhodnutí je ale na rodičích.

  Přejeme Ti hodně úspěchu v diplomatickém jednání s rodiči.
  Modrá linka http://www.modralinka.cz

  Zvířata

  Ahoj Alíku
  Chtěla bych kočičku ale rodiče si myslí že bych se o ní nedokázala postarat.Ale já se o ní postarám pořád jim to říkám ale nic platného.Táta byl alergický ale už není.
  Mohl bys mi pomoct říct jak jim to mám dokázat?

  Prosím at odpoví Alík. Děkuji

  AničkaADELTOVÁ007, 15. dubna 2015

  Ahoj Aničko,

  Tvůj dotaz se dostal k zodpovězení Modré lince. Věřím, že hodně toužíš po kočičce, je to krásné a milé zvířátko. Jako každý živý tvor v domácnosti, i ona potřebuje péči. Možná rodiče přemýšlí o tom, co vše by bylo potřeba zařídit, co všechno obstarat. A opravdu toho není málo. Pokud má přijít do domácnosti zvířátko, je důležité, aby s tím všichni souhlasili. Jak rodičům dokázat, že se o kočku dokážeš postarat? To může být docela těžké, pokud je chceš přesvědčit o něčem co se ještě nenastalo - nejlíp bys to samozřejmě dokázala, kdybys kočku doma měla. Pak by se vše vidělo. Zároveň takový "experiment" nemusí vyjít - možná právě z toho mají rodiče obavy. Lepší je vše dopředu důkladně promyslet a důkladně se připravit. Rodičům můžeš třeba předložit takový seznam věcí, který podle Tebe bude nutné zajistit, co bude nutné dělat, aby kočka mohla s vámi spokojeně žít. Taky své časové možnosti, kdy by ses jí mohla věnovat, finanční rozpočet, kolik by péče o kočku asi stála (jídlo, veterinární péče). Možná pak rodiče názor změní. Nebo taky ne. Je teď hlavně na nich, jak rozhodnou. Pokud Ti to s kočkou nevyjde teď, můžeš si ji pořídit kdykoliv v budoucnosti, až budeš mít svou vlastní domácnost.

  Pěkné jarní dny Ti přeje
  Modrá linka http://www.modralinka.cz