Alík radí dětem
Na otázky odpovídají
pracovníci Modré linky, psycholožka BáraV, poradenské centrum Locika, projekt Sbarvouven.cz, NL pro odvykání, student práv Yaboiii, MVDr. Přemysl Rabas, Škola Vitae, vědecký novinář Pragmatik a správci. Občas odpovídá i sám Alík.
Dotazy mohou pokládat pouze děti mladší 15 let.
Sen jménem horsemanchip
Zvířata
ahoj všichni mam jeden dotaz ohledně splnění si snu . můj sen je takový že se chci věnovat horsemanchipu - ježdění na koni na přírodno bez biče a tušírek . ale nevím jak si ho mám splnit . mamka se koní bojí a žádného nechce a ani o koni nechce slyšet .snažím se ve škole aby jsem se dostala na vysokou školu a mohla mít dobře placenou práci a aby jsem si mohla koně dovolit je to hodně finančně náročné zvíře ale už opravdu nevím . moc prosím poradte mi jak si mám sen splnit . PS.omlouvám se za chyby.
Ahoj,
blahopřejeme Ti k tak krásnému snu, kterým je horsemanship. Je moc fajn, že víš, co se Ti líbí, a dokážeš hledat cesty k tomu, aby se sen stal skutečností. Chápu ale, že ve věku 11 let může být k splnění takového snu daleko. Je hezké, že se už teď snažíš, abys měla v dospělosti dost peněz na to, aby ses mohla horsemanshipu věnovat.
Co bys mohla dělat už teď? Můžeš si o koních a jejich vedení najít nějakou literaturu nebo časopisy, třeba si ji půjčit v knihovně. Můžeš sledovat videa, závody, sledovat stránky, které se koním a horsemanshipu věnují.
Pokud by to bylo finančně možné, můžeš se podívat po nějakých táborech (třeba i příměstských), které se přirozenému vedení koní věnují. Ve Tvém okolí může být i nějaká farma nebo ranč, kam bys mohla chodit (se souhlasem rodičů) s koňmi pomáhat a být blízko jim. Tato možnost je opravdu finančně nenáročná, a i když nemusí jít přímo o horsemanship, k splnění Tvého snu Tě může posunout.
Držíme palce,
Modrá linka
Zvířata
Dobrý den, měla bych otázku ohledně střední školy.
Jsem v 8. třídě a tím pádem si už vybírám střední školy. Chtěla bych pracovat v zoo. Musí mít chovatel v zoo nutně vysokou školu? Přemýšlela jsem nad veterinou. Chemie, matika ani fyzika mi nevadí, takže si myslím, že bych to mohla zvládnout. Nebo existuje škola s maturitou, myslím že obor "chov zvířat", nebo tak nějak. Co je teda podle vás nejlepší volba?
Ahoj,
to je těžké rozhodvání.... Pokud chceš pracovat v zoo, je varianta střední školy s maturitou přímo pro budoucí ošetřovatele dobrou volbou a jedna taková je v Čakovicích. I z ní lze pokračovat dál, třeba právě na vysoké veterinární. Ne každý ošetřovatel zvířat má vysokou školu, ale je samozřejmě vždy užitečné získat co nejvyšší vzdělání, co nejvíce znalostí, které se pak i v tom profesním životě v zoologických zahradách hodí, jak v práci se zvířaty, tak mohou člověku pomoci vypracovávat se od ošetřovatele na zoologa a další vedoucí pozice. Tak držím palce, ať se správně rozhodneš a ať tě baví jak studium, tak pak i tvá práce, ať už to bude cokoliv!
Zvířata
Zdravím, dobrý den
Poslední dobou si všímám, že se na naší cyklostezce pohybuje pitbul bez náhubku a většinou i bez vodítka. Nemá přivolání (i když na něj jeho pán křičí, tak prostě nepřijde) a ani nijakou velkou poslušnost. A teď ten problém. Mám fenku, střední lovecké plemeno (20 kg), bude mít dva roky. Nejhorší je, že se má fenka chce s každým psem přátelit a vrtěla by prutem i kdyby jí nějaký potenciální útočník trhal slecha. Mám o ni docela strach, je to moje štěstí a asi bych nepřežila kdyby jí ten pit něco udělal. Už jednou na nás vyběhl ( a to opravdu se zlými úmysly), naštěstí si ho jeho pán stihl chytit. Ale bylo to jen o chloupek...
Opravdu nevím co bych měla dělat kdyby ho někdy chytit nestihl. Nevím, jestli bych já (skoro třináctiletá holka) dokázala přeprat mohutného pitbula který by vyloženě šel po mé fence. Já bych se na něj klidně vrhnout dokázala, mého miláčka bych se samozřejmě snažila ochránit, ale bojím se že by to nemělo nějaký veliký smysl. Utíkat také nemůžu, ještě bych to zhoršila a ten pes by se za náma vrhal ještě víc. Říká se, že nejlepší je psa si šoupnout za sebe, ovšem naše cyklostezka je otevřený prostor, a tak by nás ten pitbul mohl obejít...
Pokud vím, tak jako nezletilá osoba nemůžu mít ani pepřák ani paralyzér a tím pádem bych byla zřejmě při nějakém útoku pitbula na mou fenku asi bezbranná.
Bull psů se nebojím. Vím, že když mají správné vedení jsou to zlatíčka (viz. naše psí kámoška amerického stafordšírského bulteriéra, která má poslušnost dokonalejší než kterýkoliv policejní pes) ale tento pes správné vedení nemá. Žije na bytovce, chodí s ním jen po ulici a když se rozhodnou na něco "většího", vypustí ho na cyklostezce...
Máte pro mě nějakou radu jak se při útoku případně bránit?
Děkuji mockrát za sebe i za mou fenku 🍀❤️🙏🏻
PS.: Omlouvám se za slohovku, musela jsem se rozepsát 😄
Ahoj Evčo.
Takové situace jsou složité a obtížně se řeší, ale obecně platí, že na cyklostezce by nikdo neměl pouštět svého psa na volno, ať je pes jakékoliv povahy. Cyklostezky k tomuto nejsou určené. Pokud jsi z vesnice nebo z malého města a s majitelem se znáte, měli byste ho s rodiči upozornit, že není možné pitbula nechávat takto běhat. Pokud jsi z většího města, nebo není možné, aby majitele upozornili Tví rodiče, měla by tuto věc řešit městká policie, případně státní. Nejde jen o Tvou fenku (Tvé obavy chápu), ale i o všechny ostatní, kdo se na cyklostezce vyskytují. Rozhodně Ti neporučuji se pouštět do střetu s pitbulem, byž rozumím Tvé snaze ochránit Tvou fenku. K žádnému střetu by nemělo dojít, je to velmi nebezpečné. Bylo by opravdu dobré, aby situaci řešili dospělí, z Tvé strany rodiče a pokud to není možné, bylo by třeba požádat o pomoc městkou policii. Pokud ani to není pro Tebe vhodné řešení, tak raději doporučuji chodit na procházky jinam.
Přeji hodně štěstí.
Zvířata
Ahoj Alíku a všichni ostatní,
Zajímalo by mě odkud je a co je vlastně toxoplazmóza. Prý to přenášejí hodně kočky ale jak? Mám kocoura, který chodí ven, a moje mamka říkala ať mu nesahám na čumák, že nevíme kam všude čuchá a že tam má toxoplazmózu. Je to pravda? On je jen přenašeč, nebo to může i chytit přímo? A já taky? Jak se to projevuje? A proč těhotní se tím nakazí ještě víc?
Díky a pěkný den
Ahoj,
toxoplazmóza je parazitální onemocnění, které způsobuje prvok Toxoplasma gondii, který používá např. kočku jako svého hostitele, ale také přenašeče. Nemoc se ale nemusí u kočky nijak projevit. Pokud má kočka ale dlouhodobě průjem, nebo potíže s očima či s kašlem, měl vy ji raději vyšetřit lékař. Přenést na člověka z kočky se tato nemoc může nejčastěji manipulací s jejím trusem, třeba při uklízení kočičího záchodu. Pokud chodí kocour na záchod ven, tak by mohla být infikovaná půda. V trusu mladá kočka vylučuje tzv. oocysty, které jsou hodně odolné a vydrží na místě hodně dlouho. Můžeš se tedy nakazit i ty, pokud bys neumyté ruce po kontaktu s trusem nebo infikovanou půdou dávala do pusy. Toxoplazmóza se nemusí u člověka vůbec projevit, většinou nemá žádné příznaky. Nebezpečná je pro lidi s oslabenou imunitou. U nich může poškodit mozek a způsobit jeho vážná onemocnění. Pro těhotné je nebezpečná v různých fázích těhotenství různě, v ranné fázi je hodně nebezpečná proto, že to by mohla vážně poškodit plod a způsobit potrat. Protože plod ještě nechrání placenta.
Toxoplazmóza je hodně komplikovaná a neprobádaná nemoc a ani vědci ještě nemají úplnou shodu na tom, co všechno může lidem způsobovat.
Měj se dobře.
Zvířata
Dobrý den, mám dvě kočky, obě dvě jsou doma a ven je nepouštím (jen občas na vodítko když je hezky) a posledních pár měsíců mají strupy (jedna na zádech, trochu na uších a na krku a druhá jen trochu na krku) já vím že mi nejspíš napíšete že to musí posoudit veterinář jenže my jsme daleko od města takže se k veterináři dostaneme tak jednou za rok když je čas kdyby to bylo něco váženého tak by jsme ty kočky museli prodat, nevíte co by to mohlo cca být aby kdyby to bylo něco váženého tak abych si ušetřila (je jim 8 A 7 A ty strupy měly i před 2 měsíci a potom byl klid ale teď zase je mají) (jsou i obě kastrované)
Ahoj, myslím, že nemusíš mít strach, že by šlo o tak vážnou věc, aby bylo nutné se koček zbavovat. Ale příčiny mohou být opravdu natolik různé, že by bylo potřeba, aby se alespoň na 1 kočku veterinář podíval. Možná bys mohla zkusit požádat vašeho veterináře, zda by se nemohl podívat na strupy na fotkách, které bys mu poslala, požádá třeba i o jiné fotky detailu koček. Mohou to být problémy způsobené parazity, nebo něco jiného, ale jistě ne nic hodně vážného. Tak přeji štěstí a brzké vyřešení tvého trápení.
Strach z mého zvířete
Zvířata
Ahoj poradno,
Kdysi jsem jezdila na větším poníkovi ... Když mi bylo 10 koupili jsme si ho. Ale teď se ho proste bojim... Chodím ho jenom čistit a pečovat o něj. Nevím co mám dělat moc ráda bych na něm jezdila, jenže se proste bojim od te doby kdy jsem spadla a moje kamarádka si z koně spatne zlomila nohu. Ten můj Pony me ale strašně chce ve cvalu a občas klusu shodit. Nechci na něm jezdit ale musi se to.
Ale nechci to rict rodičům aby ho neprodali, mám ho rada jenže proste se bojim na něm jezdit.
Dekuji za přečtení snad me chapete
Mája
Ahoj z Modré linky,
píšeš nám o svém poníkovi, o kterého chodíš pečovat, ale od doby, kdy jsi spadla, se ho trochu bojíš. Mělo by se na něm jezdit, ale máš strach, že by Tě shodil. Nechceš to říct rodičům, protože si myslíš, že by ho prodali, přitom jej máš ráda.
Je dobře, že ses svěřila a na to, co Tě trápí, nezůstáváš sama. Říkám si, že Tvůj strach se objevil z nějaké předchozí zkušenosti a nedivím se, že máš obavy, aby se zase něco nestalo. Je dobře, že jsi k sobě opatrná, když na poníkovi vidíš, že Tě chce občas v pohybu shodit dolů. Je přirozené, že z toho nemáš dobrý pocit a rozumím, že o něj teď raději chodíš „jen“ pečovat. Říkám si, jestli je ve stáji nějaký lektor/vedoucí, kterému by ses mohla svěřit ohledně toho, jak na Tebe poník reaguje, když jste ve cvalu/klusu. Nejspíš tam jsou pověření lidi, kteří by mu mohli porozumět více, začít s ním pracovat a mohli by Ti pomoct rozpoznat, co by se mělo dělat jinak, abyste se oba cítili zase v bezpečí. I když se to může zdát těžké, přijde mi potřebné, aby se o tom dozvěděli rodiče a někdo dospělý kolem koní, se kterým se setkáváš. Jde tady o Tvou bezpečnost. Věřím, že budou mít pochopení a dohodnete se na jiném plánu, než aby se hned poník musel prodávat. Z Tvé zprávy čtu, že jej máš ráda a přála bych Ti, abyste si k sobě zase našli cestu, proto se neboj říct si o pomoc v Tvém okolí.
Držíme palce,
Modrá linka
Ahoj,
pomohly by záclonky, anebo kdybys vyrobila z papíru makety dravých ptáků, které když pověsíš zevnitř na okna nebo je na okna přímo přichytíš samolepkou, mělo by to ptáky venku od oken odradit.
Tak držíme palce.
Zvířata
Dobrý den, teď jsme se přestěhovali a posledních pár měsíců jsem se začala strašně drbat na hlavě a na krku, moje dvě kočky mají strupy a v srsti nacházím zatočené malé černé provázky nebo nějak tak, protože nevím jak to nazvat, mám podezření, že to jsou blechy, ale vždyť přece kdybych měla blechy, tak bych byla poštípaná i po těle a i moje rodiče by byli poštípaní, nebo ne? (Rodiče mají ještě 2 psi a nedávno jsem ještě neměla svůj pokoj, tak jsem spala s rodiči a kočky se stýkaly se psi.) Předem děkuji za každou odpověď.
Ahoj pisatelko.
Bylo by nejlepší, kdybys o svém problému řekla rodičům a kdybyste se vydali s jednou ze svých koček na vyšetření k veterináři. Mohou to být nějací parazité, blechy to být mohou, ale nemusí. Veterináře se můžeš zeptat, poté co určí, co mají Tvé kočky, zda bys to mohla od nich mít i Ty. Pak by ses měla obrátit na svého lékaře, třeba postačí nějaká mastička. Pokud by veterinář zbavoval parazitů vaše kočky, řekněte mu, že máte i psy, třeba budou potřebovat také přeléčit. A pokud by Tvé problémy s vašimi čtyřnohými členy domácnosti nesouvisely, měl by Ti pomoci určitě Tvůj dětský lékař. Držíme palce, ať je problém brzy vyřešen. Ať se daří dobře Tobě i mazlíčkům.
Rodiče nechtějí želvu
Zvířata
Ahoj Alíku a spol.
Potřeboval bych poradit s jednou složitou situací, rád bych měl nějaké domácí zvířátko, jelikož mám ale alergii na peří a chlupy, tak jsem přemýšlel nad suchozemskéma želvama. Svůj nápad jsem okamžitě udělil rodičům, ukázal fotku, cenu i info ohledně želvy, máma řekla, že ne, tak jsem si šel s tátou pobavit o samotě a on řekl, že stojí za mamkou. Možná to mamka nechce, protože před 6 lety jsem měl velice agresivního králíka, pořád škrábal, tak jsem se bál o něj starat, takže ho musela krmit mamka. A taťka mi na tu želvu po chvilce řekl, že by to bylo sice roztomilé, akorát jezdíme často na dovolené, takže bychom ji neměli kam dávat. Chtěl jsem říct, že mám kamaráda, který choval stejný druh želv, který jsem taky chtěl (želva zelenavá) akorát táta ani máma už mě neposlouchali a dělali si z toho maximálně legraci.
Předem děkuji za odpověď....
Ahoj,
věřím, že by sis moc přál mít domácí zvířátko - a že je to o to těžší, když máš alergii na peří a chlupy. Chápu, že Tě trápí, když si rodiče nepřejí, abyste si pořídili suchozemskou želvu.
Tvoje rodiče neznám, proto nedokážu přesně říct, jestli Ti časem vyjdou vstříc anebo jak se na to dívají z praktického hlediska - třeba právě, jestli by se o želvu měl kdo postarat, když býváte často pryč. Je pravda, že než si člověk pořídí zvíře, je potřeba si to dobře promyslet. Starat se o živého tvora je velká zodpovědnost a je fajn se nejdřív důkladně zamyslet na tím, jestli se u nás bude mít dobře, jestli se o něj dokážeme kvalitně postarat. Chtěla bych Tě podpořit, aby sis o tom zkusil v nějaké klidné chvíli s mamkou a tátou znovu promluvit a vysvětlit jim, proč je pro Tebe tak důležité, abys měl nějakého zvířecího parťáka. Pokud by si rodiče například dokázali lépe představit psa, myslím si, že existují i plemena, která jsou vhodná i pro lidi s alergií na chlupy. Neznám podrobnosti, ale můžeš si o tom zkusit zjistit více informací třeba u lékařky, ke které chodíš na alergologii, anebo u někoho, o kom víš, že se zajímá o psy. Pokud by s tím rodiče i nadále nesouhlasili, mohl bys alespoň za zvířaty někam docházet, třeba do útulku (nevím, jestli by Ti alergie na chlupy dělala problémy i venku).
Držíme Ti palce,
Modrá linka
Strach o andulku kvůli ptačí chřipce
Zvířata
Ahoj poradno,
já jsem před pár dny zjistila, co dělají s ptáky kteří mají ptačí chřipku. Nebudu to sem psát protože jsou tu i menší děti a ty by z toho měli hrůzu!Já si říkám, že je to hrozné. Myslím, že odpovídatel bude vědět o čem mluvím. To jim prostě nemůžou něco píchnout?To je musí takhle trápit?
Ještě horší je, že já mám nového ptáčka. Je to andulka vlnkovaná a mám ji moc ráda. No zjistila jsem, že i on může mít ptačí chřipku. Já se o něj moc bojím je to nejlepší kamarád jakého jsem kdy měla. Vím, že to jednou přijde, ale nechci to takhle rychle.
Děkuji moc za odpověď
holka, 11 let
Ahoj z Modré linky,
píšeš nám s obavou o svou andulku. Zjistila jsi, jak se zachází s ptáky nakaženými ptačí chřipkou a svěřuješ se nám se strachem o svého ptáčka, aby se taky nenakazil.
Je dobře, že jsi nám napsala a nezůstáváš na svůj strach sama.
Rozumím, že mohlo být děsivé, když ses dozvěděla, co se děje s nakaženými ptáky. Je smutné, že musí takto ve velkém počtu umírat, zatím ale, bohužel, neznáme jiný způsob a nemáme správnou vakcínu, abychom se s nemocí poprali. To nic ale nemění na tom, že z toho můžeš být třeba naštvaná i smutná. Možná víš, že ptačí chřipka se může přenášet, když jsou nakažení ptáci v kontaktu se zdravými. Děje se to skrze sliny, nosní sekret, trus anebo znečištěné povrchy od nemocných ptáků.
Chápu, že máš strach o svou andulku a že o ni nechceš přijít, když jste dobré kamarádky, to je moc cenné. Říkám si ale, že andulku máte nejspíš doma, a tak je malá šance, že by přišla do kontaktu s něčím rizikovým. Pokud Tvé obavy neustupují a chceš si být jistější, můžeš celou věc zkonzultovat s veterinářem, kterého máte v okolí. Můžeš se ho zeptat na podrobnosti k chovu, doporučí Ti věci, které je dobré dodržovat, případnou léčbu proti různým nemocem a vhodnou výživu, aby se měla Tvá andulka co nejlépe. Kontakt s veterinářem je vždycky lepší než si třeba jen něco přečíst na internetu. Napadá mě, že se můžeš zkusit zeptat rodičů, anebo někoho dospělého, jestli by tam s Tebou nezašel, možná bude stačit i hovor.
Přejeme, ať máte hezké společné dny s co nejméně obavami.
Modrá linka
Různé barvy králičích očí
Zvířata
Dobrý den, mám čtyřměsíčního králíčka teddy a zjistila jsem že každé oko má jiné, jedno má modré a druhé šedé, ale zorničky jsou obě normálně černé, je to normální?
Ahoj, je skvělé, jak si všímáš věcí a zajímáš se, čím jsou způsobené. Tvůj králíček se nemusí bát, rozdílná barva (heterochromie) očí se u králíků objevuje relativně často. Někdy má dokonce králík dvě barvy duhovky v rámci jednoho oka (sektorální heterochromie). Dohledal jsem si k tomu studii i ukázky, je zřejmé, že není důvod k obavám.
Ještě mi dovol takovou odbočku. Zajímavá je tvá otázka „je to normální“. Ptáme se takto občas všichni. „Je to normální?“ říkáme si, když se snažíme posoudit věci kolem nás. Když si tuto otázku lidé kladou, myslí tím obvykle jednu ze tří věcí:
1) Je to bezpečné? Tedy nemusím se bát, že to znamená nějaký problém?
2) Je to běžné? Tedy je to obvyklé, nebo neobvyklé? Jak často k tomu dochází?
3) Jak se na to dívají ostatní? Chceme vědět, jak budou konkrétní odlišnost vnímat ostatní.
Kdykoli se ptáme, zda je něco normální, neměli bychom zapomínat, že tato otázka nás může dost zmást. Je normální strefit se do basketbalového koše z půlky hřiště? Není, je to dost neobvyklé. Ale ti, co se takto umí strefit, se určitě netrápí tím, zda jejich „abnormalita“ není nějaký problém.
Lidé si zvykli používat slovo „normální“ jako posouzení toho, zda je to správné. „Ty nejsi normální“ je bráno jako nadávka. Pamatuji si, že celou základní školu jsem chtěl být normální, nevyčnívat, nebýt ničím výjimečný. Teprve na střední a později na vysoké jsem pochopil, že právě naše výjimečnosti z nás dělají ty, kým jsme. Takže nám všem pomůže, když se budeme méně bát o to, zda jsme „normální“. Jsme každý jiný, a nemusíme se za to stydět, naopak, jsme každý svým způsobem jedineční.
Jako tvůj králíček.
Jak přemluvit rodiče - šnek
Zvířata
Dobrý den, chtěla bych se zeptat jestli nevíte jak přemluvit rodiče abych mohla mít afrického šneka?
Možná to bude působit trochu rozmazleně, ale mám doma i svého psa kterého mám moc ráda a dobře se o něj starám. A nedávno jsem se dozvěděla o tomto zajímavém mazlíčkovi o kterém jsem si zjistila snad vše, navíc je nenáročný a rodiče by o něm ani nevěděli...ale dovolit mi ho nechtějí.
Poradíte mi prosím jak je přemluvit?
Ahoj z Modré linky,
píšeš nám s otázkou, jak přemluvit rodiče, aby Ti dovolili pořídit si afrického šneka. Jednoho mazlíčka už máš a dobře se o něj staráš. Zní to, že o afrického šneka hodně stojíš, už sis o něm i dost načetla. Věřím, že o druhé zvíře by ses dokázala taky dobře postarat.
S rodiči ses o tom už bavila, ale nechtějí Ti to dovolit. Rodiče k pořízení nového zvířete domů mají určitě co říct a je dobře, že jsi to s nimi už řešila. Nevím, jak moc do hloubky jste se o tom bavili, ale napadá mě, že by mohlo být užitečné, aby o tom zvířeti věděli rodiče co nejvíc. Přeci jen je to celkem speciální tvor. Můžeš jim zdůrazňovat, že péče o něj opravdu není náročná, že není problém zvíře sehnat, že k němu máš potřebné vybavení a že je na Tebe spoleh v tom, když máš o někoho pečovat. Můžete se spolu podívat na jeho fotky anebo se pobavit s někým, kdo africké šneky chová, abyste zjistili, jaká existují rizika chovu.
Říkám si, že může trvat delší dobu, než si rodiče utvoří názor a znovu promyslí, jestli by to šlo, anebo nešlo. Může být těžké dlouho čekat na něco, o co opravdu stojíme. Na druhou stranu si říkám, že to stojí za zkoušku, pokud si myslíš, že by Ti to dělalo takovou radost.
Co nejvíc splněných přání přeje,
Modrá linka
Evoluce, rostliny a my
Zvířata
Ahoj Alíku, mám dotaz o evoluci, vím že se tady píšou závažnější dotazy, ale toto mi vrtá hlavou, zkoušela jsem googlit, ale nvm přesně kde to hledat, někdy to je nepřesný nebo příliš odborný že tomu nerozumím.
Vím že všichni živočichové jsme na zemi vlastně příbuzní, ale jsou jakoby naši příbuzní i rostliny? Jakto třeba vypadalo na začátku života? To byly jen buňky ne? A neoddělily se třeba až pak ty rostlinné a zbytek? Ale rostliny přece fungují úplně jinak než živočiši. A taky jak přesně ta evoluce funguje? Dá se říct že je můj kocour můj extrééémě vzdálený prapraprabratranec? Jak například vypadal předek z něho se pak vyvinuli cosi co ve výsledku jsou moderní kočky a taky lidi? Celkem mě toto zajímá
Hezký den všem
Díky za zajímavý dotaz, je vidět, že už o evoluci hodně víš a chceš lépe pochopit, jak věci fungují. To je dobrý základ pro kritické myšlení.
Evoluce je velmi obtížně pochopitelný proces z jednoho prostého důvodu: jde o proces nesmírně dlouhý a to se nám lidem těžko představuje. Zkus si představit, že bys měla psovi vysvětlit, jak funguje internet nebo burza cenných papírů... Tak asi tak těžké je pro nás pochopit evoluci, odehrává se v úplně jiných měřítcích, než na jaké jsme zvyklí.
Předně se odehrává na miniaturní úrovni, a to opravdu miniaturní, na úrovni molekul. Asi znáš pojem „šroubovice DNA“, je to způsob, jakým živé organismy ukládají informace o buněčné struktuře, jsou to vlastně takové plány, podle kterých fungujeme a podle kterých zároveň „stavíme“ své kopie.
Ty kopie nejsou úplně přesné, dochází k určitým variacím. Ty nejsi úplnou kopií svých rodičů, a i to ti umožní být jiná, jedinečná. A jedinečné byly i buňky, které se množily kdysi dávno v oceánu. Dalo by se říci, že každá buňka „vyzkoušela“ nějaký nový způsob, jak řešit problém s přežitím, se získáváním energie. Některé buňky používaly fotosyntézu (získávání energie ze světla a ukládání této energie na později), jiné experimentovaly s alternativními způsoby a učily se zužitkovat energii, kterou uložil někdo jiný (pojídaly ostatní buňky nebo jejich odpad).
Časem se některé strategie ukázaly jako užitečné, a dodnes je vidíme všude kolem nás, přestože jsou evolučně mnohem vyspělejší. Rostliny jsou tedy „tým fotosyntéza“, zůstaly u strategie „svítí na nás slunce, proč toho nevyužít“, zatímco my jsme potomky buněk, které šly cestou „pojďme se najíst něčeho, co už uvařil někdo jiný“. Asi cítíš, že to zjednodušuji, ale doufám, že je to užitečné.
K tvé otázce: kytka v květináči, strom na Aljašce, tvůj kocour i bakterie plovoucí v kaluži před domem máte jedno společné: šroubovici DNA. Tato šroubovice obsahuje OHROMNÉ množství informací (vědci je umí přečíst, ale zdaleka ne všechny umí smysluplně rozkódovat). V knize bys tu informaci napsala na stovkách tisíců stránek. A jen malá část (třeba stovky nebo tisíce stránek) jsou pro tebe unikátní. Zbytek sdílíš do značné míry nejen s ostatními lidmi (naše DNA je na 99,9 % stejná), ale také s ostatními živočichy (tam je ta shoda menší a narazíš na různá procenta, třeba že lidé sdílí 50 % DNA s banány, nemá ale úplně cenu to počítat, jde spíše o přirovnání).
Evoluce umožnila v průběhu 4 miliard let organismům prozkoumat různé strategie. Ty, které fungovaly (získávání energie ze světla u rostlin, získávání energie z potravy u živočichů) vidíme v růných podobách dodnes.
Chci druhé morče
Zvířata
ahoj zdravim vsechny,
mam dotaz ohledne zvirete. Pred rokem jsem dostala morce a byla jsem strasne rada, ale morcata se maji chovat minimalne ve dvou a tak jsem to zkusila probrat s rodici, ale oni mi to nedovolili. Cirou nahodou si ale chvili pote, co jsem dostala morce ja, si ho poridila dcera mamcine nejlepsi kamaradky. tato holcicka ma sousedku ve svem veku a ta ma dva dospele samecky morcat...no a ty deti nenapadlo nic jineho, nez morcatka dat do jedne ohradky, aby se skamaradili. Jenomze doslo k necemu vetsimu nez bylo planovane, pokud chapete jak to myslim :D... kazdopadne se mela narodit mala morcatka zminovanemu morcatku od holcicky. Rodice jsem nejakou cernou magii presvedcila, aby mi povolili si jedno morceci miminko vzit, az bude trosku starsi...jenomze si ho nakonec nechali majitele a druhe morce byl kluk, takze jsem si ho vzit nemohla, protoze mam holku morcete. Ted ale vec kvuli ktere pisu: o svoje morcatko se staram vzorne, ma porad poradek v kleci, granule kupuju ze svych penez, ma proste uplne vsechno, ale rodice mi nechteji dovolit i druhe... Moc prosim o pomoc!!!:(( Jak mam rodice presvedcit? Uz jsem z toho uplne zoufala a kdyz se jenom zminim o tomto tematu, tak mamka hnedka rekne, ze zadne druhe morce nebude...
predem dekuju za odpoved a snad vam nevadi moje pravopisne chyby:))
Ahoj z Modré linky,
umím si představit, že chceš druhé morče. Na druhou stranu však chápu i rodiče, pokud mají dojem, že jedno zvířátko je doma až dost. Nejsou žádné návody, jak někoho k něčemu přesvědčit. Můžeš své přání občas vyslovit, můžeš si klidně sepsat to všechno, co děláš dobře a rodičům to shrnout a ukázat. Také se můžeš rodičů zeptat na jejich důvody, dobře jim naslouchat, zkusit je pochopit a více s nimi s nimi o tom, mluvit, pokud budeš mít protiargumenty, můžeš jim je sdělit. Je však potřeba netlačit moc, protože pak by rodiče jen mohli být naštvaní. Další možností, pokud druhé morče opravdu tak moc chceš, můžeš rodičům navrhnout, že by to byl jediný dárek třeba k narozeninám nebo na Vánoce. Můžeš i hledat podporu u někoho dalšího v rodině, pokud je někdo, kdo Tvé přání chápe a postavil by se na Tvou stranu. Pokud nic z toho nezabere, může se také zkusit na vše podívat z jiného úhlu – jedno morče Ti rodiče dovolili – a to je přece moc fajn. Můžeš se tedy soustředit na to, že máš jedno morče, ne na to, že nemáš morčata dvě.
Prima dny Ti přeje
Modrá linka
Axolotl mexický s bettou bojovnicí?
Zvířata
Dobrý den, chtěla bych se zeptat jestli může být axolotl mexický v akváriu s bettou bojovnicí? Nikde se to nemohu dočíst... poradíte mi prosím?
Dobrý den, holko,
jako převážně vodní živočich se domnívám, že odpověď možná vím!
Je to netradiční kombinace, rychlá stručná odpověď zní: ne!
Pokud bys chtěla axolotla hodně krutě potrestat za nějaké jeho zlobení (třeba že by posílal řetězové dopisy ), nebo dát bettě pozoruhodnou živou hračku na okusování , tak ano, chviličku spolu být můžou. Axolotl má sice od přírody zázračné regenerační schopnosti, umí mu zpátky dorůst i ukousnutá nožička, ale na jakékoliv zahojení potřebuje klid a mnohem delší časové rozpětí, než by mu netrpělivá pestrá bojovnice byla ochotna velkoryse poskytnout. Pravděpodobně by ti rybička během pár hodin odvážně vybojovala ve svém vodním rajónu nový pořádek a nadále by pak byla v akváriu s ostatky axolotla mexického.
Odborně výstižnější radu by ti dala zvířátka pracující ve zverimexu.
předchozí | 23456789101112 | další |