Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Soutěž: Vymysleme text pro Alíkovu koledu!

  Kdo vyhrál?

  Poslechněte si písničku!

  Koalík shrnul vyhodnocení soutěže v článku v Alíkovinách.


  Alíkoleda – zbrusu nová koleda od Alíka

  Před čtyřmi roky jsme přetextovali písničku Vánoce přicházejí, před třemi roky Rolničky, předloni jsme k melodii ukrajinského Ščedryku vymysleli Bláznivé Vánoce a loni jsme s hudbou We Wish You a Merry Christmas slavili Úsporné Vánoce. Jízlivý pozorovatel by si při pohledu na poslední dvě koledy mohl rýpnout do naší nešťastné prozíravosti s ohledem na letošní dění na Ukrajině a v peněženkách. :->

  I letos vznikne vánoční koleda, tentokrát však nebudeš vymýšlet nový text pro existující písničku. Kamarád Alpina byl tak hodný a vytvořil pro Alíka originální hudební skladbu.

  První část této melodie, než hudba nabere grády, je zamýšlená jako sloka, druhá část je refrén. Tvým soutěžním úkolem je vymyslet text pro sloku.

  Vymysli sloku pro Alíkoledu

  Tentokrát žádné konkrétnější téma vymezovat nebudeme. Budeme rádi, pokud se sejde dost slok, které budou vtipné nebo veselé. Můžou být i o Alíkovi, ale nemusí. Uvidíme, co z toho půjde poslepovat. ;-)

  V písničce nechceme zmínky o současných krizích. Měla by být nadčasová, aby i za deset let těšila posluchače, ne aby mu připomínala, co se tehdy v roce 2022 vlastně semlelo.

  Struktura každé sloky musí slabikami pasovat do rytmu. První řádek má devět slabik, ostatní osm. Druhý a čtvrtý řádek se musí rýmovat. Ve sloce je pár pomlk, které by neměly rozdělovat slovo – v prvním řádku mezi čtvrtou a pátou slabikou, ve druhém a čtvrtém řádku mezi pátou a šestou slabikou. Názorná ukázka sloky:

  Na Štědrý den ··· se všichni ší, duch noční nás ··· osloví, povej, stromeček svítí, pokojem vo ··· cukroví.

  Můžeš si pustit ve smyčce samotnou sloku, aby se ti snadněji vymýšlelo:

  Pokud ti nestačí jedna sloka s třiatřiceti slabikami k vyjádření myšlenky, můžeš vymyslet víc slok na sebe navazujících.

  Jak se můžeš zúčastnit?

  Soutěž probíhá od 17. listopadu 2022 do 27. listopadu 2022. Po uzávěrce soutěže vybere porota nejpovedenější texty a nechá je podobně jako v dřívějších letech nazpívat. (Nevíme, jestli se letos stihne nazpívání před Vánocemi.)

  Autor každé nazpívané sloky dostane za odměnu 10 až 14 tisíc kaček na své konto, v závislosti na nezbytném množství úprav a na spokojenosti poroty. Ostatní sloky, které porotu zaujmou, budou zveřejněné v článku v Alíkovinách a autor každé z nich dostane 1000 až 4000 kaček. Maximální výše celkové odměny pro jednoho soutěžícího je 18 tisíc kaček.

  Klidně se soutěže zúčastni i vícekrát, ale každou sloku (nebo kombinaci slok) pošli prosím zvlášť. Porota posuzuje a hodnotí jednotlivé účasti.

  Skončila lhůta pro účast v soutěži.

  Tato soutěž

  Při uzavření soutěže šlo získat za alespoň jeden text použitelný do písničky okolo +300 kaček.

  O co jsme soutěžili:

  14 000 kaček přičtených na konto

  Provozovatelem soutěže je provozovatel Alíka. Výhry nejsou vymahatelné soudní cestou. Soutěžit mohou pouze registrovaní uživatelé.

  Co když neumím zpívat?
  Autoři textů k písním nepotřebují umět zpívat. Stačí vnímat rytmus – můžeš si ty sloky recitovat. Pokud ani rytmus nepatří mezi tvé silné stránky, můžeš si počítat na prstech slabiky. Při rýmování můžeš použít rýmy.cz.

  Proč je nutné počítat slabiky? Proč musí být umění spoutané matematikou?
  Matematika je v hudbě důležitá. Pevná slabiková struktura (4+5)/(5+3)/8/(5+3) usnadní zpěv a posluchač si text také lépe zapamatuje.

  Kdo bude v porotě?
  Redakce Alíka a zvěrolékař –MM–.