Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Soutěž o poučné a pohádkové knížky

  Kdo vyhrál?

  Výhercům gratulujeme, ostatním děkujeme za účast.

  Kdopak nejvíc chyboval v této soutěži? No, je to zvláštní, ale tentokrát my. :-(
  U druhé otázky jsme omylem uvedli dvě možnosti, které jsou správné – že Vodníček umí dýchat pod vodou a že umí spát celou zimu. Pozornější z vás si všimli, že v popisu knížky je zmíněný zimní spánek jako zajímavá odlišnost vodníků. Čtvrtina z vás tedy zvolila tuto možnost a tři čtvrtiny upřednostnilo dýchání pod vodou

  Zdejší kvízové soutěže jsou však vyrobené tak, že musí mít na každou otázku jen jednu správnou odpověď, takže náš systém vyhodnotil jednu ze správných možností jako správnou a druhou správnou možnost jako chybu. Nespravedlivé, co? :-c

  Soutěžní účasti jsme tedy museli dodatečně přehodnotit, aby všichni, kdo odpověděli správně, měli férovou šanci na výhru a aby dostali – jako vždy – nějaké kačky za účast. ;-)

  Omlouváme se za tento zmatek, příště si dáme na otázky lepší pozor.


  Zasoutěž si o životní příběhy předškoláka, Vodníčka, nebo Katky, kterou šikanují

  Nakladatelství Altenberg se nachází ve Starých Horách, což je okrajová část Jihlavy. Podle toho má i název (alt je německy starý, Berg pak hora). Zaměřuje se na tvorbu pro děti a mládež, ale i na knížky o zdravém životním stylu a překlady z jihoslovanských jazyků. Více se můžeš dozvědět zde.

  Knížky od nakladatelství Altenberg, © Mateas

  Pamatuješ si svoje léta ve školce? Že ne? To nevadí. Je tu šneček Flandil, který ti je rád připomene – jak se nepočůrat, jak zapadnout do prvního dětského kolektivu a podobné trable – ve své knize Flandil ve školce. A pokud máš doma malého sourozence, můžete se do čtení knížky pustit spolu!

  Co se takhle seznámit s malým vodnickým chlapcem v knize Vodníček? Můžete společně prožít dobrodružství a pořádat výpravy.

  Zajímá tě, co se stane, když Katka, kterou spolužáci šikanují, nakreslí králíka Serváce? Ten se mstí za všechno, co Katce ublížilo. Nic ale není jednoduché, proto se zrodí i králík Valentýn, rozhodnutý si nenechat nic líbit. Kniha Kdy má králík bobky? ti o tom poví mnohem víc!

  Soutěžní otázky

  Soutěž probíhá od 9. dubna do 18. dubna. Po jejím konci budou vylosováni tři výherci, kteří dostanou knížku podle svého výběru.

  Na odpovídání je příliš pozdě, skončila lhůta na účast. Otázky zněly takto:

  Kdo ilustroval knihu Flandil ve školce?
  uživatelé alíka
  Barbora Hamblin
  Kateřina Pažourek (správně)

  Co Vodníček umí a lidé ne?
  dýchat pod vodou
  spát celou zimu (správně)
  plavat bez plavek

  Co všechno najdeš v knize Kdy má králík bobky?
  návod, jak chovat králíky
  text, ilustrace a komiks (správně)
  jak kydat bobky

  Jako výhru si šlo vybrat:
  Flandil ve školce,
  Vodníček,
  Kdy má králík bobky?.