Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Soutěž o knížky z nakladatelství JOTA

  Kdo vyhrál?

  Zhruba každý jedenáctý z vás alespoň jednu otázku popletl, nejčastěji jste přivedli Jacoba na Borneo místo do Walesu. Teď si zapamatujete, že podivné děti jsou v Evropě, nikoliv v jihovýchodní Asii. :->

  Výhercům gratulujeme, ostatním děkujeme za účast a všem, kdo odpověděli správně, posíláme jako vždy pár kaček.


  Zažij dobrodružství, prožij nejtlapkóznější příběh nebo si vytvoř vlastní knihu!

  V letošním roce oslaví nakladatelství JOTA své třicáté druhé narozeniny. Věděli jste, že začínali přepisováním děl po nocích na psacích strojích? Od svých začátků se samozřejmě rozvíjeli a pracovali na sobě. Každým rokem jim přibývá víc a víc vydaných knih. O některé z nich si nyní můžeš zasoutěžit.

  Spisovatelé to nemají jednoduché. Zdá se ti, že si jen sednou, vezmou papír s tužkou a píšou? Vyzkoušej si to! Knížka Udělej si svoji knihu ti tuto možnost nabízí.

  Máš cestovatelskou duši, miluješ dobrodružství a chceš se vydat na nebezpečnou výpravu? V tom případě je pro tebe Ukradený totem ta správná volba.

  Miluješ čtyřnohé mazlíčky? Pak tu je pro tebe nejtlapkóznější příběh, kdy se seznámíš se psem Oskarem a kočkou Molly v knize Kočka vs. pes.

  Láká tě svět, kde existuje nelegální magie? Pak čapni příležitost a přečti si epické dobrodružství Amari a Noční bratři.

  Případáš si občas podivně? Myslím, že podivné děti jsou ještě podivnější. Při čtení knihy Sirotčinec slečny Peregrinové pro podivné děti se o tom můžeš přesvědčit...

  Udělej si svoji knihu

  Udělej si svoji knihu, © Mateas

  „Prázdná“ kniha se 400 stranami umožňuje vytvořit si knižní skvost podle vlastní fantazie. Kniha je ideálním kandidátem nejen na vánoční dárek!

  Baví tě malování, psaní a tvoření? Udělej si vlastní přebal i knihu!

  Co můžeš s knihou dělat?

  • vymyslet si vlastní název a typ knihy – deník, památníček, herbář, kronika, první román, komiks a nebo jen spousta stran na malování, kdy se nebudou papíry válet po celém bytě
  • vytvořit si vlastní obal knihy – kreslením (fixou, pastelkami, voskovkami, tužkou, tuší, ...), malováním, lepením (fotografií, samolepek, fólií, korálků, ozdobných kamínků, ...), případně dalšími kreativními způsoby, na které jistě snadno přijdeš
  • vytvořit si vlastní obsah včetně grafického zpracování

  Můžeš knihu darovat v originálním balení a povzbudit kreativitu ostatních. Nebo můžeš být sám kreativní a snadno z této knihy vytvořit originální dárek.

  Amari a Noční bratři

  Amari a noční bratři, © Mateas

  Epické dobrodružství vynalézavé hrdinky s nelegální magickou schopností. Vydej se s Amari na stáž Úřadu pro nadpřirozené záležitosti pátrat po jejím bratrovi Quintonovi, nejlegendárnějším tajném agentovi všech dob... Objev nadpřirozený svět plný kouzel, zkoušek, nebezpečí, dobrodružství, všelijakých tajemných udělátek a bytostí, které vás překvapí.

  Amari Petersová je obyčejná dvanáctiletá holka, která žije se svou maminkou v chudé čtvrti. Jenže poslední dobou to doma vůbec nemá lehké. Její bratr Quinton, ten nejchytřejší a nejstatečnější člověk, jakého zná, totiž před půl rokem beze stopy zmizel a nikdo neví, kde může být.

  Jenže potom Amari doma ve skříni najde podivný kufřík a v něm pozvánku na letní tábor na jakémsi záhadném Úřadě pro nadpřirozené záležitosti, kam ji posílá právě její zmizelý bratr. Amari vůbec netuší, co je to za místo, ale je si jistá, že odpověď na to, co se s Quintonem stalo, se musí skrývat právě tam.

  A tak se Amari vydává do nadpřirozeného světa, kde ji čekají strašidla, sněžní muži, tajemní agenti a nová kamarádka drakodlačice, ale také náročné zkoušky, tajemné věštby a souboj s nejmocnějším čarodějem, jaký kdy žil… Dokáže Amari najít svého bratra a zachránit nadpřirozený svět?

  Opravdu nápaditý a třaskavý start nové vzrušující série, kterou bude stát za to sledovat!

  Sirotčinec slečny Peregrinové pro podivné děti

  Sirotčinec slečny Peregrinové pro podivné děti, © Mateas

  Tajemný ostrov. Opuštěný sirotčinec. Zvláštní sbírka velice podivných fotografií. Strašidelný příběh jako dělaný pro Tima Burtona.

  To vše čeká na odhalení v knize Sirotčinec slečny Peregrinové pro podivné děti, nezapomenutelném románu, kde děj a děsivé fotografie přináší jedinečný čtenářský zážitek. Náš příběh začíná strašnou rodinnou tragédií, která přivede šestnáctiletého Jacoba k cestě na vzdálený ostrov u břehů Walesu, kde objevuje rozpadající se trosky sirotčince slečny Peregrinové pro podivné děti. Když Jacob bloumá jeho opuštěnými ložnicemi a chodbami, ukazuje se postupně, že děti slečny Peregrinové byly víc než podivné. Byly možná nebezpečné. Možná byly na opuštěném ostrově drženy v jakési karanténě z velmi dobrých důvodů. A nějak – i když to zní jako něco nemožného – jsou možná stále naživu.

  Fantasy doprovázená strašidelnými starými fotografiemi, při které běhá mráz po zádech. Sirotčinec slečny Peregrinové pro podivné děti zaujme dospělé, teenagery a všechny, kdo mají rádi temná dobrodružství.

  Kočka vs. pes

  Kočka vs. pes, © Nakladatelství JOTA

  Psi a kočky se odjakživa nesnáší. A basta! Teda dokud nejde o život...

  Nejtlapkóznější příběh pro všechny, kteří milují kočky a psy.

  Oskar je šťastný pes – rozjařené štěně a zapálený psí skaut. Díky své rodině dobře ví, že nafoukané kočky se nehodí k ničemu jinému než k nahánění na stromy.

  Molly je chytrá kočka, která si je dobře vědoma toho, že ji čeká sláva a štěstí filmové hvězdy. Pochází z rodiny ušlechtilých koček, jež uslintanými a nechutnými psy pohrdají!

  Oskar a Molly celý život poslouchají o tom, jak se psi a kočky vzájemně nenávidí. Jednoho dne se oba beznadějně ztratí v lesích, a když se jejich cesty zkříží, vyplavou tyto celoživotní předsudky na povrch v celé své kráse. Pomalu ale začnou chápat, že jediným způsobem, jak přežít a najít cestu zpátky domů, je… spolupráce?!

  No jasně, k tomu přece nemůže ani náhodou dojít!

  Ukradený totem

  Ukradený totem, © Mateas

  Napínavá vyprávění pro všechny holky a kluky, kteří milují dobrodružství a nejraději by se místo školy vydali na nebezpečnou výpravu, třeba na tuleně nebo dokonce na medvěda.

  Pět nezapomenutelných příběhů od jednoho z nejvýznamnějších českých cestovatelů a čestného náčelníka indiánského kmene Kikapú zavede malé čtenáře do nejrůznějších koutů světa, kde spolu s dětskými hrdiny prožijí mnohá podivuhodná dobrodružství. S malým „detektivem“ haidského kmene indiánů se vydají za záchranou ukradeného totemu, naučí se vzývat mocné duchy, přelstít šamana nebo postavit eskymácké iglú na ledové kře. Ocitnou se v zuřivé bouři, budou hledat zlatou tepnu australské pouště, zúčastní se napínavé soutěže rybářů na jednom z havajských ostrovů a pro kůži divoké pumy se vypraví až do voňavých lesů Jižní Ameriky.

  Čeká na ně i spousta dalších napínavých dobrodružství, na jejichž pozadí odhalí krásu a jedinečnost naší planety. A vždycky se znovu a znovu přesvědčí, že ať už tady nebo tam, bez odvahy a přátelství nikdy nic nezmůže malý ani velký.

  Příběhy provázejí krásné ilustrace akademického malíře Josefa Kremláčka.

  Soutěžní otázky

  Soutěž probíhá od 25. ledna do 6. února. Po jejím konci bude vylosováno pět výherců, kteří dostanou knížku podle svého výběru.

  Na odpovídání je příliš pozdě, skončila lhůta na účast. Otázky zněly takto:

  Čím si u knihy Udělej si knihu můžeš vytvořit obal knihy?
  uvařením ve vodě
  spalením v ohni
  kreslením, malováním a lepením (správně)

  Co Amari najde ve skříni?
  omluvenku do školy
  kufřík s pozvánkou (správně)
  plyšového Alíka

  Kam až nás zavede kniha Ukradený totem?
  do voňavých lesů Jižní Ameriky (správně)
  do nákupního centra
  do medvědího útulku

  Co musejí pes Oskar a kočka Molly udělat proto, aby se dostali domů?
  najít poklad
  spolupracovat (správně)
  vypařit se z počítačové hry

  Do jakých míst přivede Jacoba rodinná tragedie?
  do městečka Alíkova
  k břehům Walesu (správně)
  na ostrov Borneo

  Jako výhru si šlo vybrat:
  Udělej si svoji knihu,
  Ukradený totem,
  Sirotčinec slečny Peregrinové pro podivné děti,
  Kočka vs. pes,
  Amari a Noční bratři.